PDA

Zobacz pełną wersję : Canon RP i co dalej



RobertoM
17-01-2020, 22:11
Witam
W najbliższym tygodniu kupię prawdopodobnie canona RP
Wszystko fajnie tylko jakie szkła do niego .
Wiem , że jest świetna optyką 1.2 ale jest rozmiarów wiaderek i ceny używanych samochodów .

Pewnie kupię w zestawie z rf35.
Przydałby się do tego jakiś standard . Rozumiem, że przejściowo 50stm może być .
Coś dłuższego ? Warto wchodzić jeszcze w ef85 1.2 czy ef135?
Może 100 f2 .
Mówię od razu , że 85 1.8 mi nie leży . Miałem kiedyś i nie polubiliśmy się z tym szkłem .

Jest jakaś szansa na rf 85 w tym roku?

Przepraszam za tą ilość pytań . Człowiek by chciał kupić ale nie ma co wybrać ;)

Bangi
17-01-2020, 23:26
Mam R. Nie wiem co focisz. Mam m.in. EF 135 i EF 50 STM i dają super efekty. Mam też RF 24-105 i też jest super jako uniwersalny zoom.

tomfoot
18-01-2020, 00:22
Nie szkoda Ci pieniędzy na prototyp bezlusterkowego trabanta?

marfot
18-01-2020, 08:55
Nie szkoda Ci pieniędzy na prototyp bezlusterkowego trabanta?

Zawsze można potraktować zakup RP jako zakup 6DII w dużo niższej cenie.

tomfoot
18-01-2020, 10:39
Zawsze można potraktować zakup RP jako zakup 6DII w dużo niższej cenie.

To ile ten RP kosztuje. Bo 6d2 to można w okolicach 4,4k nowe wyrwać w promocjach.

marfot
18-01-2020, 11:21
To ile ten RP kosztuje. Bo 6d2 to można w okolicach 4,4k nowe wyrwać w promocjach.

Aktualnie 6DII 5,6k a RP 5k u autoryzowanych.
A w promocjach grudniowych na RP pękła 4 z przodu. Nie na długo.

RobertoM
18-01-2020, 11:28
Chciałbym kupić ff w cenie max do 4-4.5kzl
W tym budżecie jest dostępny 6d , kilka Nikonow dslr , starsze modele Sony.
Z bezluster odrzucając sony właściwie tylko rp.
Pytanie co ma lepszego 6d2 aby warto było dopłacać ?

marfot
18-01-2020, 11:56
Pytanie co ma lepszego 6d2 aby warto było dopłacać ?

Jak ktoś nie lubi EVF to OVF dla niego jest wart dopłaty.
Przy paningu i foceniu serią różnica w tym co widać w obu wizjerach jest ogromna.
Innych sytuacji nie widzę.

grreeg
18-01-2020, 12:00
Chciałbym kupić ff w cenie max do 4-4.5kzl
W tym budżecie jest dostępny 6d , kilka Nikonow dslr , starsze modele Sony.
Z bezluster odrzucając sony właściwie tylko rp.
Pytanie co ma lepszego 6d2 aby warto było dopłacać ?

Podłączam się do pytania, bo wszystkie znaki wskazują raczej na RP.
Najgorsze jest to, że "jadą" po RP najczęściej Ci, którzy go nie posiadają.
Z kolei napisał mi na FB na grupie ktoś kto posiada oba czyli 6Dmk2 i RP - podesłał mi raw-y i napisał krótko "bierz RP"
Oczywiście nie można bazować na opinii jednej osoby, ale większość, którzy mi odradzają RP, nie mają z min do czynienia, nie posiadają go tylko posiłkują się opinią innych... innych czyli kogo ?
Przykro czytać że RP to prototyp Trabanta... swoją drogą całe wschodnie Niemcy poruszały się tym nieszczęsnym Trabantem i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.
Nie szukamy tu uszczypliwości tylko sensownych wypowiedzi i wartościowych opinii, najlepiej posiadaczy RP.
Naprawdę ich tu nie ma ? czy po prostu nie wiedzieć czemu wstydzą się przyznać że mają tą maszynkę i wolą siedzieć cicho ?
Podzielcie się z nami waszymi odczuciami i doświadczeniami z posiadania i posługiwania się tym aparatem.
Ja również rozważam kupno 6Dmk2, lub RP, ponieważ na inne droższe rozwiązania po prostu mnie nie stać i bardzo chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat.
Tutaj na forum, pewien Pan fotograf przedstawił mi zalety posiadania 6Dmk2, którego użytkuje na co dzień i to właśnie o to chodzi.
Na temat RP się nie wypowiadał, bo go po prostu nie ma.

Kredek23
18-01-2020, 12:12
green
Użytkuję R i jestem z niego bardzo zadowolony. Przypuszczam,że z RP też będziesz zadowolony. Poczytaj na temat RP na tym portalu : https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=canon_eos_rp dodatkowo możesz zobaczyć zdjęci nim wykonane przez ludzi posiadających ten model.

mirror
18-01-2020, 12:52
Podłączam się do pytania, bo wszystkie znaki wskazują raczej na RP.
Najgorsze jest to, że "jadą" po RP najczęściej Ci, którzy go nie posiadają.
Z kolei napisał mi na FB na grupie ktoś kto posiada oba czyli 6Dmk2 i RP - podesłał mi raw-y i napisał krótko "bierz RP"
Oczywiście nie można bazować na opinii jednej osoby, ale większość, którzy mi odradzają RP, nie mają z min do czynienia, nie posiadają go tylko posiłkują się opinią innych... innych czyli kogo ?
Przykro czytać że RP to prototyp Trabanta... swoją drogą całe wschodnie Niemcy poruszały się tym nieszczęsnym Trabantem i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.
Nie szukamy tu uszczypliwości tylko sensownych wypowiedzi i wartościowych opinii, najlepiej posiadaczy RP.
Naprawdę ich tu nie ma ? czy po prostu nie wiedzieć czemu wstydzą się przyznać że mają tą maszynkę i wolą siedzieć cicho ?
Podzielcie się z nami waszymi odczuciami i doświadczeniami z posiadania i posługiwania się tym aparatem.
Ja również rozważam kupno 6Dmk2, lub RP, ponieważ na inne droższe rozwiązania po prostu mnie nie stać i bardzo chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat.
Tutaj na forum, pewien Pan fotograf przedstawił mi zalety posiadania 6Dmk2, którego użytkuje na co dzień i to właśnie o to chodzi.
Na temat RP się nie wypowiadał, bo go po prostu nie ma.

nikt nie wymyśli za ciebie co kupić, napisz co fotografujesz - masz 6D (przeczytałem w innym wątku) co cię ogranicza w tym sprzęcie - jaką masz optyke do tego 6D, jaką optyke planujesz do RP (moim zdaniem rozważania o zakupie korpusu bez informacji o planowanej lub posiadanej optyce nie mają wielkiego sensu i warto wiedzieć co się foci - jeśli wszystko się foci i ma się budżetową optykę to mz nie warto zmieniać sprzetu bo to nic zmieni w żaden sposob fotografii którą się robi)? optyki pod RF nie zaliczyłbym do budżetowej - może taki upgrade nie ma sensu (nie wiem bo nie wiem co fotografujesz) ale jesli chcesz wjechać na tą autostradę i się napaliłeś na RP to po prostu kup, po co się męczyć.

co do RP to nie muszę kupować tego sprzętu aby wyrobić sobie o nim opinię (podobnie jak o kazdym kitowym obiektywie za 400zł i tym podobnych wynalazkach - rzeczy są tyle warte ile kosztują albo mniej najczęściej mniej) - kastrat z matrycą w starej technologii - będzie robił zdjęcia jak dobre to już zależy od optyki i użytkownika - jeśli to bylby pierwszy ff kupowany przez użytkownika to nie widzę problemu ale upgrade z 6D? po co konkretnie? znaczy jakie zdjęcia robisz?
co do opinii z forum to był tu taki napalony na rp facet co pisał wielopostową epopeję jak to kupi rp jako korpus przejściowy i ponoć kupił i oddał natychmiast po zakupie ale z postów wynikało ze gość nie miał ograniczeń budżetowych i nie budżet był motorem jego działań.

grreeg
18-01-2020, 15:35
nikt nie wymyśli za ciebie co kupić, napisz co fotografujesz - masz 6D (przeczytałem w innym wątku) co cię ogranicza w tym sprzęcie - jaką masz optyke do tego 6D, jaką optyke planujesz do RP (moim zdaniem rozważania o zakupie korpusu bez informacji o planowanej lub posiadanej optyce nie mają wielkiego sensu i warto wiedzieć co się foci - jeśli wszystko się foci i ma się budżetową optykę to mz nie warto zmieniać sprzetu bo to nic zmieni w żaden sposob fotografii którą się robi)? optyki pod RF nie zaliczyłbym do budżetowej - może taki upgrade nie ma sensu (nie wiem bo nie wiem co fotografujesz) ale jesli chcesz wjechać na tą autostradę i się napaliłeś na RP to po prostu kup, po co się męczyć.

co do RP to nie muszę kupować tego sprzętu aby wyrobić sobie o nim opinię (podobnie jak o kazdym kitowym obiektywie za 400zł i tym podobnych wynalazkach - rzeczy są tyle warte ile kosztują albo mniej najczęściej mniej) - kastrat z matrycą w starej technologii - będzie robił zdjęcia jak dobre to już zależy od optyki i użytkownika - jeśli to bylby pierwszy ff kupowany przez użytkownika to nie widzę problemu ale upgrade z 6D? po co konkretnie? znaczy jakie zdjęcia robisz?
co do opinii z forum to był tu taki napalony na rp facet co pisał wielopostową epopeję jak to kupi rp jako korpus przejściowy i ponoć kupił i oddał natychmiast po zakupie ale z postów wynikało ze gość nie miał ograniczeń budżetowych i nie budżet był motorem jego działań.



Nie napalam się na siłę ze zmianą, po prostu szukam czegoś co może pozwoli mi na więcej swobody co do fotografowania (myślę tu o autofokusie, choć jako były użytkowanik 5Dmk1, teraz 6Dmk1, nauczyłem się posługiwać jednym centralnym punktem ostrości.
Obecnie posiadam wcześniej wspomniany 6D mk1 i obiektywy Sigma Art 35mm i 85mm (1,4).
Fotografuję głównie modelki, albo śluby jak się trafią.
Proszę mi wierzyć, nie napalam się jak szczerbaty na suchary, po prostu znajomy chce odkupić ode mnie 6D i zastanawiam się co mogę (dokładając oczywiście), kupić coś innego.
Moje myśli były skierowane na 6Dmk2, ale to też już leciwa technologia. Dla mnie pomijając kwestię baterii w RP, ważną cechą jest autofokus i jego skuteczność, brak back czy front focusów.
Choć najlepiej było by zachować stare 6D jako backup, ale w tej materii mam możliwość pożyczenia aparatu zapasowego, więc nie jest to konieczność.
Oczywiście rozumiem że ostatecznie każdy wybiera sam, ale miło poznać wartościowe spostrzeżenia i opinie innych użytkowników.
Każda odpowiedź jest ważna, myślę że nie tylko dla mnie.
A może szukać np używanego 5Dmk3 ?

--- Kolejny post ---


green
Użytkuję R i jestem z niego bardzo zadowolony. Przypuszczam,że z RP też będziesz zadowolony. Poczytaj na temat RP na tym portalu : https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=canon_eos_rp dodatkowo możesz zobaczyć zdjęci nim wykonane przez ludzi posiadających ten model.


Dziękuję za link, poczytam.
Też chciałbym kupić R, ale koszty są dla mnie zbyt duże, choć ten sprzęt przemawia do nie najbardziej.

RobertoM
18-01-2020, 16:19
Ja w tym momencie jedyny aparat mam w telefonie .

Nie chcę wracać do dslr z uwagi na rozmieszczenie punktów af i problemy z kalibracją.

Właściwie decyzja odnoście RP już zapadła .
Nie mam potrzeb na Rkę.
Nikon Z też ponad narzucony budżet .

Tylko ze szkłami problem .
Tzn są świetne optycznie ale mało przyjazne dla kieszeni.

marfot
18-01-2020, 18:55
Tylko ze szkłami problem .
Tzn są świetne optycznie ale mało przyjazne dla kieszeni.

RF24-105 w pakiecie z RP potrafi być atrakcyjny. RF35 też sensowna cena.
Reszta będzie a póki co szkła EF pracują super z adapterem.

RobertoM
18-01-2020, 20:09
Za zoomami nie przepadam ;)

Właśnie wróciłem ze sklepu . Kupiony RP plus RF35
Przeprowadziłem aktualizacje do najnowszej wersji.
Eye af działa bdb .

Jako, że głównie robię portret to jest to przełomowe rozwiązanie . Skończy się przeklikiwanie punktów af.

Zdaję sobie sprawę , że będę musiał postawić na ef.

Rf 85 1.8 pewnie zostanie zaprezentowany (kiedyś ). Natomiast w miarę lekkiego rf135 raczej już nie będzie . Zastanawiam się wiec czy wziąć 50stm plus ef135
Czy poprostu dokupić do rf35 model ef85 1.2.

grreeg
18-01-2020, 21:54
Za zoomami nie przepadam ;)

Właśnie wróciłem ze sklepu . Kupiony RP plus RF35
Przeprowadziłem aktualizacje do najnowszej wersji.
Eye af działa bdb .

Jako, że głównie robię portret to jest to przełomowe rozwiązanie . Skończy się przeklikiwanie punktów af.

Zdaję sobie sprawę , że będę musiał postawić na ef.

Rf 85 1.8 pewnie zostanie zaprezentowany (kiedyś ). Natomiast w miarę lekkiego rf135 raczej już nie będzie . Zastanawiam się wiec czy wziąć 50stm plus ef135
Czy poprostu dokupić do rf35 model ef85 1.2.

Napisz jak wrażenia z zakupu, a raczej z użytkowania, bo ja też robię dużo portretów, a w 6Dmk1 w zasadzie tylko centralny punkt jest pewny.

RobertoM
18-01-2020, 22:11
Napiszę za kilka dni.
Ja generalnie wolałbym R z uwagi na lepszy wizjer i migawkę 1/8000 .
Nie lubię filtrów a w jasny dzień nie da strzelać na f2.8 przy iso 100 czas 1/4000 i muszę czasami przymykać na f4.

Widzę w specyfikacji ze iso można obniżyć do 50 . Sprawdzę jak to działa i czy jest duży spadek jakości .

Z punktem centralnym robiłem zdjęcia przez ponad 5 lat . Później zacząłem zabawę z bocznymi i już nie chcę przekadrowywac .
Jak dla mnie do fotografii , którą lubię eye af to nowa jakość . Do tego wreszcie pozbywam się ciągłych mikroregulacji . Nigdy nie było idealnie .

Jedynie w systemie R brakuje mi dobrych i niedrogich szkieł 1.8...

robertskc7
18-01-2020, 22:59
Napiszę za kilka dni.
Ja generalnie wolałbym R z uwagi na lepszy wizjer i migawkę 1/8000 .
Nie lubię filtrów a w jasny dzień nie da strzelać na f2.8 przy iso 100 czas 1/4000 i muszę czasami przymykać na f4.

Widzę w specyfikacji ze iso można obniżyć do 50 . Sprawdzę jak to działa i czy jest duży spadek jakości .

Z punktem centralnym robiłem zdjęcia przez ponad 5 lat . Później zacząłem zabawę z bocznymi i już nie chcę przekadrowywac .
Jak dla mnie do fotografii , którą lubię eye af to nowa jakość . Do tego wreszcie pozbywam się ciągłych mikroregulacji . Nigdy nie było idealnie .

Jedynie w systemie R brakuje mi dobrych i niedrogich szkieł 1.8...

Fajnie, że są ludzie co się cieszą z zakupów i nie płaczą, że sony lepsze... Masz szkieł 1.8 w bagnecie EF dosyć tanich na różnych aukcjach, a te przez adapter "śmigają" z RP.
Udanych fotek!

solti
19-01-2020, 00:51
RF24-105 w pakiecie z RP potrafi być atrakcyjny.
Nie tylko tak. Mi się udało upolować pudełkową wersję 24-105 za 3000 zł w sklepie dla idiotów. Odjąć od tego cashback za obiektyw 430 zł i 850 zł za lens promo (wcześniej kupiłem R), to finalna cena za szkło wyszła 1720 zł.

marfot
19-01-2020, 01:01
Czy poprostu dokupić do rf35 model ef85 1.2.
EF85/1.2 ma aktualnie bardzo atrakcyjne ceny (zwłaszcza uzywki). A obrazek nadal bajkowy :).

Czacha
19-01-2020, 16:32
Chciałbym kupić ff w cenie max do 4-4.5kzl
W tym budżecie jest dostępny 6d , kilka Nikonow dslr , starsze modele Sony.
Z bezluster odrzucając sony właściwie tylko rp.
Pytanie co ma lepszego 6d2 aby warto było dopłacać ?
Przede wszystkim AF! AF to jednak podstawa udanych zdjęć ;) Pytanie powinno brzmieć co jest lepszego w 6D2? Nic moim zdaniem może poza życiem baterii..

grreeg
19-01-2020, 17:47
Przede wszystkim AF! AF to jednak podstawa udanych zdjęć ;) Pytanie powinno brzmieć co jest lepszego w 6D2? Nic moim zdaniem może poza życiem baterii..

Akurat pojawił się grip pozwalający na korzystanie z 2 baterii, więc chyba przestaje to być problemem.
W dodatku na filmach na YT wygląda bardzo dobrze. Nie jest to wypust z drukarki 3D ;)

Bechamot
19-01-2020, 18:07
canon zapowiedzial wstrzymanie rozwoju obiektywow EF. To jest jasny przekaz - kupujcie RF.
Chca w ten sposob rozkrecic sprzedaz lini R

Jesli przewidujesz , iz w przyszlosci bedziesz musial uzupelnic zestaw swoich obiektywow , wiec R / RP sa pewniejsze na przyszlosc.

Jesli masz juz wszystkie potrzebne obiektywy, to spokojnie mozna pozostac przy ef, dopoki ten sie nie wyexploatuje.

Nie sadze by w przyszlosci w R canon wylaczyl mozliwosc wspolpracy z EF , ale wykluczyc calkowicie nie mozna. Kilka lat temu tez nikt nie przypuszczal , te za LR trzeba bedzie placic co miesiac.

marfot
19-01-2020, 21:03
R i RP dają dużą swobodę w doborze szkieł. EF pracują super a "dzięki" cenom nowych RF poważne szkła EF zrobiły się relatywnie tanie: 85/1.2; 85/1.4IS; 135/2; 24-70/2.8; kilka tele.
Ja mam tylko jedno szkło RF i nie czuję ograniczeń używając EF. Można czekać i czekać :lol:.

robertskc7
19-01-2020, 22:42
Marfot 85 1.4L nie jest tani. Używki droższe niż 85 1.2 - wykreślamy z listy :)

Czacha
20-01-2020, 03:18
Marfot 85 1.4L nie jest tani. Używki droższe niż 85 1.2 - wykreślamy z listy :)
EF85 1.4L nowy kosztuje 6tys.. RF85 1.2L kosztuje 12tys. To jest relatywnie tanio :D

Shadow
27-08-2020, 12:24
EF85 1.4L nowy kosztuje 6tys.. RF85 1.2L kosztuje 12tys. To jest relatywnie tanio :D
A z czego bierze się tak wysoka cena RF ? Rozumiem że jaśniejszy ale to chyba nie powód do 100% przebitki. Wyższe koszty produkcji ? Kosmiczna technologia ?

HuleLam
27-08-2020, 12:41
Obstawiałbym, że przede wszystkim z braku alternatyw. System R to nowy system i szkieł jest mało - ale to się zmieni. Poza tym - nikt nie zabrania używania szkieł EF z przejściówką :)
zdRAWki

akustyk
27-08-2020, 12:44
Zawsze można potraktować zakup RP jako zakup 6DII w dużo niższej cenie.

nie robmy sobie jaj z pogrzebu. RP kolo 6d2 nawet nie lezalo ;) moze co najwyzej matryca jest ta sama

Shadow
27-08-2020, 12:51
Poza tym - nikt nie zabrania używania szkieł EF z przejściówką :)
zdRAWki
Wiadomo. Gorzej z tymi co już dawno szkieł EF się pozbyli albo zaczynają swoją przygodę z Canonem

HuleLam
27-08-2020, 13:01
Większość moich szkieł to EF-s. Będę stopniowo wymieniał na FF i doceniam to, że mam wybór (EF i R) :)
zdRAWki