PDA

Zobacz pełną wersję : [ Pezet85 ] - portrety



Strony : [1] 2 3 4

Pezet85
01-01-2020, 12:50
Cześć wszystkim,


w ostatnim czasie udało mi się skompletować podstawowy sprzęt do domowego studio. Aktualnie na stanie posiadam dwie lampy reporterskie Yongnuo Yn560III oraz YN568EXII, dwa softboxy 60x90+grid,30x160+grid oraz dwa kartonowe tła, czarne i szare.

Jako że moje doświadczenie w tego typu fotografii jest nie na najwyższym poziomie, w ramach nauki i testów zmuszam najbliższych do zdjęć :-). Najgorzej przymusić małżonkę która bardzo niechętnie pozuje.

To są moje pierwsze zdjęcia z użyciem czarnego tła i softboxu strip. Próbowałem rożnych konfiguracji z ustawieniem światła, ale to nie jest jeszcze to czego bym oczekiwał. Na zdjęciach moja małżonka i jej siostra z mężem. Wszystkie zdjęcia prosto z aparatu.

Prosiłbym o konstruktywną krytykę :-)
3610361136123613361436153616

candar
01-01-2020, 14:29
Wszystkie zdjęcia prosto z aparatu.
I tu jest problem.


Posiadam dwie lampy reporterskie Yongnuo Yn560III oraz YN568EXII, dwa softboxy 60x90+grid,30x160+grid oraz dwa kartonowe tła, czarne i szare
Ilość lamp nie przesądza o jakości zdjęć. W większości przypadków całkowicie wystarczy światło zastane (z okna), lub jedna lampa studyjna/reporterska z modyfikatorem + blenda.


Prosiłbym o konstruktywną krytykę :-)

Naprawdę ? To poniżej moje uwagi bez owijania w bawełnę i bez słodzenia.

1/pierwsze zdjęcie pomimo użytej przysłony f/4 całkowity brak ostrości (ostrość jest na ręce, a nie na twarzy, gdzie być powinna)
2/złe ustawienie mocy lamp w odniesieniu do ekspozycji i zbyt ciemne zdjęcia
3/czarne oczodoły i brak doświetlenia cieni
4/dobór czarnego tła oraz ubrań spowodowało zlanie czerni strojów z czarnym tłem i mamy "czarne na czarnym" bez żadnych przejść.
5/chaotyczne kadrowanie i złe cięcia rąk i dłoni.
6/zły balans bieli.

Polecam zapoznać się z podstawami: 7 Easy Portrait Lighting Setups in 70 Seconds https://www.youtube.com/watch?v=_DvYegArI-c

Jeśli zależy Tobie na świetle stricte konturowym to potrzebne są kontry po bokach, które czasem używam: https://35photo.pro/photo_2263915/ oraz https://35photo.pro/photo_2261026/#author/2261026

Na początek polecam raczej szare tło z którym więcej zdziałasz.

A szczególnie polecam dużo czytać i przede wszystkim oglądać jak to robią inni w internecie https://www.youtube.com/watch?v=Ak9P-BqdxrI&t=12s / https://www.youtube.com/watch?v=L8Zd_jFJvqs.

Pezet85
01-01-2020, 14:44
Candar dziękuje za uwagi..co do balansu bieli to mam go ustawionego na 5700 ale zazwyczaj koryguje to w LR.
Zdjęcia były robione wieczorem, więc nie było mowy o świetle zastanym.
Lampy były ustawione w taki sposób że po prawej od tyłu świecił strip z gridem jako kontra a po lewej pod około kątem 30 stopni prostokątny softbox też z gridem.
Dzisiaj drugi dzień testów [emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

trothlik
01-01-2020, 17:57
Numeruj zdjęcia.
A jak dla mnie, pomijając aspekt techniczny zdjęcia nijakie i bez pomysłu.
A kolega Candar konstruktywnie wypunktował resztę.

Pezet85
01-01-2020, 19:25
Trothlik generalnie to zdjęcia nie były planowane, wyszły spontanicznie i rzeczywiście można powiedzieć bez pomysłu.

Udało mi się namówić małżonkę do pozowania, najbardziej zależało mi na tym żeby okiełznać światło i na tym próbowałem się skupić.

Spodziewam się głosów krytycznych no ale bazując na nich można coś poprawić :-).

Wybrałem kilka zdjęć na szybko które wywołałem z RAW, bez żadnego retuszu.

1.
3617

2.
3618

3.
3619

4.
3623

5.
3620

6.
3621

7.
3624

8.
3622

Pezet85
05-01-2020, 17:12
Hej wszystkim,

ostatnio mam trochę wolnego czasu więc meczę swoja drugą połowę...

Canon 70d 40mm f2,8 - f6,3 / 1/200 / ISO100


9.
3648

10.
3649


ps zakupiłem używaną stałkę 50mm f1.4 USM, powinna być w środę... już się nie mogę doczekać :-)

maxwell61
07-01-2020, 21:12
Pozwolę sobie na mały komentarz, aby Ci pomóc.

1 - masz taką samą wiedze o fotografowaniu jak modelka o pozowaniu, ale wbrew pozorom to dobrze. Zawsze razem możecie się wznosic na wyżyny, a modelka pro wbrew pozorom nie jest taka idealna. ja zawze swoje pro ustawiam według swojej wizji, one zawsze pozują wbrew mojej wizji.

2 - do poprawy kadry, podstawy kadrowania się kłaniają począwszy od linii do zachowania perspektywy. Tu masa rzeczy na yt.

3 - temat przewodni. Brak. Po prostu zdjecia żony, koleżanki i do tego 0 retuszu. No chociaż odrobinę.

4 - zacznij panować nad jednym światłem, potem próbuj kolejnych źródeł, a na koniec zacznij mieszać różne źródła.

5 - bez porządnych warsztatów ciężko ruszyć. Zaznaczam - porządnych.

6 - obserwuj inne zdjecia i wręcz kopiuj, ale nie publikuj. Kolejno kombinuj sam.

Pozdrawiam
Damian

Pezet85
09-01-2020, 00:43
Tym razem modelką została siostra mojej żony...

Co sądzicie?

3671

chester_jds
09-01-2020, 13:11
Sądzę, że jest podobna do swojej siostry.

Wrocen
10-01-2020, 13:11
Zdjęcia są nieostre, niedoświetlone, trochę bez pomysłu, czarne ubranie zlewa się z czarnym tłem, ale nie bierz moich uwag do serca, też dopiero zaczynam :)

Pezet85
10-01-2020, 13:15
Dzięki, każda uwaga jest dobra.
Pierwsze zdjęcia są prosto z aparatu z najniższą jakością jpg stąd też ich jakość.
Od zdjęcia nr 9 są obrobione i wywołane z RAW [emoji846]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
11-01-2020, 23:31
Hej,
chciałbym wrzucać do tego tematu wszystkie swoje zdjęcia związane z fotografia osób i niekoniecznie tytuł do tego pasuje.
Czy jest szansa zmienić nazwę tematu?

Moje testy świeżo nabytego obiektywu 50mm 1.4 USM + szlifowanie umiejętności...

12.
3679
13.
3680

Wrocen
12-01-2020, 00:46
Fajne zdjęcia, jaki czas i przesłona, iso i czym focisz? Jutro będę robił podobną sesję tym samym szkłem i jestem ciekaw.

Pezet85
12-01-2020, 06:13
Fajne zdjęcia, jaki czas i przesłona, iso i czym focisz? Jutro będę robił podobną sesję tym samym szkłem i jestem ciekaw.Hej,
Zdjęcia robione Canon'em 70d, t 1/100, przysłona f1,4 oraz f2 a ISO 500.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
19-01-2020, 18:03
W końcu udało się coś wrzucić, ale tylko za pomocą Tapatalk. Niestety w wersji darmowej jest tylko opcja średniej jakości [emoji57], ale dobre i to.

14.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200119/3f30c4d9ec9ca96a686c3160257d7356.jpg

15.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200119/25b6e0c7d03cc5544d4d1cbf7c6d158d.jpg

16.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200119/42be0f2ff6c843945bca134883b23425.jpg

17.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200119/f3a4c16e6645a982cf817a08d070148b.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
20-01-2020, 15:17
Na 14 i 15 kontra z tyłu by się przydała żeby odizolować modelkę od tła. Na kolejnych moim zdaniem przydałaby się większą głębia ostrości bo jedno oko ostre a drugie nie.

Pezet85
20-01-2020, 17:39
Dzięki za uwagi... na 14 i 15 zdjęcie robione przy świetle zastanym z okna bez zadnej lampy, można było użyć w sumie blendy ale nie wiem czy by coś dała.
Dwa ostatnie zdjęcia ceelowo zrobione na niskiej GO[emoji3] (zabawa nowym obiektywem[emoji1])

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

chester_jds
20-01-2020, 18:31
Na 14 i 15 kontra z tyłu by się przydała żeby odizolować modelkę od tła. Na kolejnych moim zdaniem przydałaby się większą głębia ostrości bo jedno oko ostre a drugie nie.

A co przeszkadza, by tylko oko bliżej aparatu było ostre?

Przemek_PC
20-01-2020, 19:18
Jeśli ma to mieć jakiś przekaz to jest nawet wskazane ale w tym przypadku czym wyróżnia się lewe oko modelki od prawego, że dostąpiło zaszczytu być ostrym na zdjęciu? Czy autor zdjęcia chciał na coś zwrócić uwagę widza akcentując lewe oko czy tylko chciał pochwalić się faktem posiadania jasnego obiektywu?

Bechamot
21-01-2020, 09:20
Nie chce udawac madrzejeszego , czy kogos kto wie najlepiej.

ale powinenes zaczac od rozbudzenia i rozwieniecia wlasnej wrazliwosci plastycznej.
Np przez obcowanie z dobrym portretem - malarskim , fotograficznym - bez znaczenia.
Podpatrywac mistrzow - moze uda sie przejac z 1 % ich mozliwosci a to bedzie duzy sukces.

Obraz musisz miec w glowie , musisz widziec jak moze a jak nie moze wygladac zanim wciszniesz spust aparatu . Pewne rzeczy musza natychmiast draznic i zadawac bol oczom zanim wezmiez aparat do reki - np bialy pulower na ciemnym tle . Toz to on staje sie glownym motywem zdjecia. Olbrzymie oprawki okularow przeslaniajace pol twarzy itd , itp.

te wrazliwosc , zeby zobaczyc co jest dobre a co nie , nalezy w sobie rozbudzic.

Byc moze ze dojdziesz do punktu , gdzie bedziesz umial ubrac osobe na bialo i pokazac na czarnym tle , ale to musi byc wynikiem wrazliwosci , koncepcji , wizji - nie przypadku , co akurat mamy w szafie pod reka.
Umiejetnosc budowy harmonii- , klasycznej albo jakiejs innej , umiejetnosc porzadkowania na plaszczyznie.

Portret uwazam za najtrudniejsza dziedzine fotografii , jesli chce sie uniknac banalnych czy wrecz fatalnych zdjec niestety trzeba nad soba popracowac.

Tak jak pisarz zanim napisze dobra ksiazke musi przeczytac wiele ksiazek , wiele przezyc zaobserwowac i do tego miec jeszcze talent.

Bynajmniej nie chce dawac swojego przypadku za wzor , ale wydaje mi sie to zabawne wiec napisze . Kiedy chcialem opanowac HDR - uczylem sie tej techniki od Matejki - Jana , tego malarza. Mnie pomoglo.Nikt inny mi tyle nie dal co mistrz.

Pezet85
21-01-2020, 09:25
Nie chce udawac madrzejeszego , czy kogos kto wie najlepiej.

ale powinenes zaczac od rozbudzenia i rozwieniecia wlasnej wrazliwosci plastycznej.
Np przez obcowanie z dobrym portretem - malarskim , fotograficznym - bez znaczenia.
Podpatrywac mistrzow - moze uda sie przejac z 1 % ich mozliwosci a to bedzie duzy sukces.

Obraz musisz miec w glowie , musisz widziec jak moze a jak nie moze wygladac zanim wciszniesz spust aparatu . Pewne rzeczy musza natychmiast draznic i zadawac bol oczom zanim wezmiez aparat do reki - np bialy pulower na ciemnym tle . Toz to on staje sie glownym motywem zdjecia. Olbrzymie oprawki okularow przeslaniajace pol twarzy itd , itp.

te wrazliwosc , zeby zobaczyc co jest dobre a co nie , nalezy w sobie rozbudzic.

Byc moze ze dojdziesz do punktu , gdzie bedziesz umial ubrac osobe na bialo i pokazac na czarnym tle , ale to musi byc wynikiem wrazliwosci , koncepcji , wizji - nie przypadku , co akurat mamy w szafie pod reka.
Umiejetnosc budowy harmoni- , klasycznej albo jakiejs innej , umiejetnosc porzadkowania na plaszszyznie.

Portret uwazam za najtrudniejsza dziedzine fotografii , jesli chce sie uniknac banalnych czy wrecz fatalnych zdjec niestety trzeba nad soba popracowac.

Tak jak pisarz zanim napisze dobra ksiazke musi przeczytac wiele ksiazek , wiele przezyc zaobserwowac i do tego miec jeszcze talent.

Bynajmniej nie chce dawac swojego przypadku za wzor , ale wydaje mi sie to zabawne wiec napisze . Kiedy chcialem opanowac HDR - uczylem sie tej techniki od Matejki - Jana , tego malarza. Mnie pomoglo.NIkt inny mi tyle nie dal co mistrz.Nie ma to jak konstruktywna krytyka[emoji3]... Jestem swiadomy tego że właśnie jeszcze nie obudziłem w sobie tego czegoś o czym wspominasz.
Mam nadzieję że da się to jakoś wypracować [emoji57].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
21-01-2020, 09:29
rzecz tym , ze nikt nie wie jak ma dobre zdjecie wygladac.
Ty sam musisz do tego dojsc .
To jest proces tworczy - w dodatku indywidualny .
Sam musisz dojsc do punktu , ze wiesz jak nalezy i innym wara do tego.
To ma wyjsc od Ciebie.

Jesli tak nie bedzie , to nie ma sensu - lepiej sobie sciagnac gotowe portrety z siecie - bedzie i taniej i lepiej.

Pezet85
22-01-2020, 23:07
18.

3702

trothlik
23-01-2020, 20:30
A gdzie ostrość?

Pezet85
23-01-2020, 21:47
A gdzie ostrość?No starałem się złapać na oko[emoji57]... Przeglądając Raw wydaje mi się że właśnie tam jest[emoji848]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
02-02-2020, 22:47
19.
3808

Pezet85
03-02-2020, 07:45
20.
3809

Bechamot
03-02-2020, 13:05
zdjecia nieporownywalne z poprzednimi. Jakby robily je dwie roze osoby.

Nie sa jeszcze skonczone. wymagaja dalszej obrobki - jest w nich spory potencjal jeszcze.

czy obrabiasz na laptopie ? Zbyt silna dominanta czerwini - warto odjac nieco i porownac.

duzy + za calosc , widac ze starasz sie panowac nad obrazem , tutaj przypadku juz nie ma.

Pezet85
03-02-2020, 13:24
zdjecia nieporownywalne z poprzednimi. Jakby robily je dwie roze osoby.

Nie sa jeszcze skonczone. wymagaja dalszej obrobki - jest w nich spory potencjal jeszcze.

czy obrabiasz na laptopie ? Zbyt silna dominanta czerwini - warto odjac nieco i porownac.

duzy + za calosc , widac ze starasz sie panowac nad obrazem , tutaj przypadku juz nie ma.

Dzieki, miałem okazję być na warsztatach. Zdjęcia zrobione wlaśnie tam.
Co do obróbki, obrabialem je na laptopie ale z podpiętym dodatkowym monitorem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

chester_jds
03-02-2020, 14:11
20 bardzo fajne.
Jak widać, warto się dokształcać.

bans
03-02-2020, 23:50
Dokształcanie - dokształcaniem - a modelka też musi umieć pozować, to też sporo pomogło.

Bechamot
04-02-2020, 11:03
zdjecie #20 ma potencjal obrobczy.

na dzien dzisiejszy ma fatalny zafarb w kolorze glinianym .
zepewne sukieneczka byla biala.

jesli chcemy podkreslic kolor , nalezy zadbac o czystosc bieli.
nic tak nie podkresla koloru jak Biel.
tutaj biale perelki , biala zeby , bialka oczu itp.

to zdjecie wymaga dopracowania kolorystycznego.
jest tego warte.
zrobilem mala probe , na dostepnym jpeg-u - da sie kolor poprawic.
Kolor nalezy wyczyscic , zroznicowac.

Pezet85
04-02-2020, 11:20
Hej, jeżeli chodzi o kolor sukieneczki to nie było żadnej ingerencji w jego zmianę.

Ponizej załączam czystego Rawa.
3813

Bechamot
04-02-2020, 11:54
perelki na pewno nie byly bezowe .
jest zafarb zolto-czerwony.

zdjecie jest warte tego , zeby popracowac nad kolorem i w ogole caloscia jeszcze.
dobry material wyjsciowy.

Pezet85
04-02-2020, 12:05
perelki na pewno nie byly bezowe .
jest zafarb zolto-czerwony.

zdjecie jest warte tego , zeby popracowac nad kolorem i w ogole caloscia jeszcze.
dobry material wyjsciowy.Z tego co ja pamiętam to nie były też białe. W każdym razie kolorystyka tła i ubioru modelki była w kolorze beżowym i brązowym

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
04-02-2020, 12:21
Z tego co ja pamiętam to nie były też białe. W każdym razie kolorystyka tła i ubioru modelki była w kolorze beżowym i brązowym

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Pezet85 - szyba piłka. Wystawiasz tu zdjęcia po to, aby się czegoś nauczyć, czy w jakimś innym celu ? Każdy z poprzedników Ci słusznie pisał, że masz strasznie skopany balans bieli. Nie zapieraj się do upadłego w stylu: „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”

Jeden ruch w dowolnym programie graficznym wystarczy aby to sprawdzić (Auto-Kolor) wygląda tak:
3816

Bechamot
04-02-2020, 12:29
3815

mozliwy przyklad wyczszczenia koloru - tutaj na jpegu .
nie za bardzo mam czas robic obrobke na rawie.

mozna bawc sie w rozne wariacje kolorystyczne . Calosc jest z penowscia zazolcona.

--- Kolejny post ---

3817

wolalbym taki kolor , ale to rzecz indywidualna i kazdy ma prawo do swojego.

ja tylko napisalem , ze widze dosyc mocny zafarb , psujacy niepotrzebnie to zdjecie.
jest w nim moc , ale wymaga obrobki.

Pezet85
04-02-2020, 12:45
Panowie absolutnie tutaj przy niczym się nie upieram, zdjęcia wrzucam po to aby robić krok do przodu i uczyć się z uwag które można od Was dostać.
Dodałem 2 zdjęcia w takim kolorze i brnąłem specjalnie w odcień bardziej żółty i brązowy bo taki mi się podobał.

Zmiana balansu bieli na bardziej chłodny mi nie odpowiada ponieważ odcień skóry jest bardzo nienaturalny , wręcz trupi.
Co do koloru sukienki, na moich zdjęciach jest taki jakiego widziałem na sesji i nie odbiega znacząco od tego co zarejestrowało moje oko.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
04-02-2020, 12:49
Czyli jednak: „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. Szkoda mojego czasu.

Bechamot
04-02-2020, 12:53
kolor mozna poprowadzic jak sie chce - nie ma problemu aby ocieplic twarz.

w tej chwili ogladasz to zdjecie jakbys na nie nalozyl zolta szybe.

Prawde mowiac to nie jest kolor gliny - uzylem dyplomatycznie takiego okreslenia - a sraczki - mowiac dosadniej.

nalozna jest na rzeczywisty kolor jakas skladowa R , i ja najpierw nalezy usunac , a potem po jej ususnieciu swiadomie wprowadzac kolor jaki odpowiada

To jest kwestia wrazliwosci - albo to widzisz , albo nie.
Podstawa jest to zobaczyc , jesli nie kluje w oczy , to nie ma sprawy , nic zrobic sie nie da.

Trupi kolor moze sie wydawac w obecnosci zdjecia zazolconego , ale tak nie jest.
wartosci RGB na policzku to 220 , 200 , 190 - do bladotrupiego brakuje sporo.

(osoba krzywi sie na prawa strone - tez wymaga wyprostowania.)

Pezet85
04-02-2020, 12:55
Czyli jednak: „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. Szkoda mojego czasu.Tutaj nie chodzi żeby się upierać przy swoim zdaniu.
Czy jeżeli chciałbyś pozostać przy kolorystyce idącej w odcien brązu/czekolady z którymi suwakami byś poszedł żeby pozbyć się zafarbow?
Generalnie kolorystyka to kwestia gustu, tylko czy w tym przypadku da się to pogodzić z odpowiednim balansem bieli?


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
04-02-2020, 13:06
Tutaj nie chodzi żeby się upierać przy swoim zdaniu.

Acha. A o co ? Nie odpowiadaj proszę, to było pytanie retoryczne.


Czy jeżeli chciałbyś pozostać przy kolorystyce idącej w odcien brązu/czekolady z którymi suwakami byś poszedł żeby pozbyć się zafarbow?
Generalnie kolorystyka to kwestia gustu, tylko czy w tym przypadku da się to pogodzić z odpowiednim balansem bieli?


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Nie rozumiesz jednego i proponuję zacząc od podstaw. Wszystko zaczyna się od poprawnego balansu bieli i po to jest RAW. A później trzeba odpowiednio zgrać barwy ciała, strojów i tła. Jeśli zamierzasz zdjęcia ze złym WB "poprawiać" w jpg przez nakładanie jakiś filtrów to wyłącznie Twoja sprawa. Pamiętaj tylko, że fotografowana osoba będącą na tym zdjęciu i mającą jako takie pojęcie o fotografii przewróci się, gdy zobaczy taki efekt finalny i będzie to pierwszy oraz ostatni raz, w którym robiłeś jej zdjęcia.

BTW - po co się pytasz, jak wiesz już wszystko lepiej od osób, które próbowały Ci to wytłumaczyć. No fakt, byłeś na profesjonalnych warsztatach z modelką, która pięknie zapozowała i teraz już wszystko wiesz lepiej od komentujących. Nie mam więcej pytań.

ps.
jak pisałem wyżej, szkoda mojego czasu.

Bechamot
04-02-2020, 13:21
ocieplasz usta i twarz nagle staje sie inna - to sa drobiazgi , ktore sie dopracowywuje w wielogodzinnej pracy.

3818

Pezet85
04-02-2020, 13:22
Acha. A o co ? Nie odpowiadaj proszę, to było pytanie retoryczne.



Nie rozumiesz jednego i proponuję zacząc od podstaw. Wszystko zaczyna się od poprawnego balansu bieli i po to jest RAW. A później trzeba odpowiednio zgrać barwy ciała, strojów i tła. Jeśli zamierzasz zdjęcia ze złym WB "poprawiać" w jpg przez nakładanie jakiś filtrów to wyłącznie Twoja sprawa. Pamiętaj tylko, że każdy odbiorca będący na tym zdjęciu i mający jako takie pojęcie o fotografii przewróci się, gdy zobaczy taki efekt finalny i będzie to pierwszy oraz ostatni raz, w którym robiłeś mu zdjęcia.

BTW - po co się pytasz, jak wiesz już wszystko lepiej od osób, które próbowały Ci to wytłumaczyć. No fakt, byłeś na warsztatach z modelka, która pięknie zapozowała i teraz już wszystko wiesz lepiej od komentujących. Nie mam więcej pytań.

ps.
jak pisałem wyżej, szkoda mojego czasu.

To zacznijmy jeszcze raz wszytsko od początku.
Zdjęcia były zrobione w Raw, nie tak jak sugerujesz w jpg i nie były nakładane żadne gotowe filtry.
Balans bieli był również ustawiony na początku obróbki a jeszcze wcześniej z poziomu aparatu.
Było święcone jedną octą z lampa studyjna gdzie temperatura błysku była około 5600K. Tak też ustawiłem balans bieli.

Btw, pytania zadaje po to żeby poznać opinie innych i wziąć je pod uwage. Nigdzie też nie napisałem że wiem lepiej od Was bo gdybym wiedział to bym nie pytał.
Nikt też z Was nie napisał w stylu: skopales balans bieli itd tylko było napisane że to sukienka, perły były w innym kolorze.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
04-02-2020, 13:44
To zacznijmy jeszcze raz wszytsko od początku.
Zdjęcia były zrobione w Raw, nie tak jak sugerujesz w jpg i nie były nakładane żadne gotowe filtry.
Balans bieli był również ustawiony na początku obróbki a jeszcze wcześniej z poziomu aparatu.
Było święcone jedną octą z lampa studyjna gdzie temperatura błysku była około 5600K. Tak też ustawiłem balans bieli.

Btw, pytania zadaje po to żeby poznać opinie innych i wziąć je pod uwage. Nigdzie też nie napisałem że wiem lepiej od Was bo gdybym wiedział to bym nie pytał.
Nikt też z Was nie napisał w stylu: skopales balans bieli itd tylko było napisane że to sukienka, perły były w innym kolorze.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Wywołałem RAWa i kolory z RAW wyglądają tak:

3819

I teraz trzeba się pobawić nad wyrównaniem kolorów skóry oraz świateł. Tak więc proszę nie pisz, że kolory w rzeczywistości były "sraczkowate"(jak na Twoich fotach) , bo tak nie wyglądały.

Pezet85
04-02-2020, 13:51
Candar to pokaże Ci zdjęcie naszej grupy wrzucone bez żadnej obróbki.
Jest tam widoczne tło na którym były robione zdjęcia, jak widzisz jest ono brązowo sraczkowate.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200204/9e01426f46a696702ccf36e0e5ebba83.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
04-02-2020, 13:55
Candar to pokaże Ci zdjęcie naszej grupy wrzucone bez żadnej obróbki.
Jest tam widoczne tło na którym były robione zdjęcia, jak widzisz jest ono brązowo sraczkowate.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200204/9e01426f46a696702ccf36e0e5ebba83.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Ok. To rób dalej zdjęcia "brązowo sraczkowate" ;) To Twoje zdjęcia ;)

Pezet85
04-02-2020, 14:02
Ok. To rób dalej zdjęcia "brązowo sraczkowate" ;) To Twoje zdjęcia ;)Nie upieram się w tym że źle dobrałem kolory i wpadają w sraczkowaty kolor. Celem było osiągnięcie brązowo czekoladowego koloru. Bazą było tło fotograficzne i kolorystyka stroju modelki.
Na wywolanym Rawie sugerujesz że tło było niebiesko-szare co nie jest prawdą i dlatego z tym dyskutuje.



Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Macios
04-02-2020, 14:12
Pezet - widać ogromny postęp - poprzednie zdjęcia i te ostatnie! Tak trzymaj:)

Bechamot
04-02-2020, 14:13
albo masz zle ustawiony i to totalnie monitor i widzisz kolory inaczej niz sa w rzeczywistosci , albo nie chcesz widziec bledow.

podkoszulek z bialymi napisami.

wartosci RGB na bialych napisach to 253,235,213

a powinny byc sobie rowne.

masz kolosalna dominante R.
Najpierw sie z tym uporaj.

Jaka wartosc balansu bieli nastawisz w aparacie , nie ma to zadnego, najmniejszego znaczenia jesli robisz w raw.

michalab
04-02-2020, 14:14
Candar to pokaże Ci zdjęcie naszej grupy wrzucone bez żadnej obróbki.
Jest tam widoczne tło na którym były robione zdjęcia, jak widzisz jest ono brązowo sraczkowate.
To, że zdjęcie jest bez obróbki to nie znaczy, że wiernie oddaje kolory. Co prawda oglądam zdjęcie, na monitorze biurowym, ale zdjęcie wygląda jakby wszyscy na nim byli chorzy na żółtaczkę.
Jeśli zależy Ci na wierności kolorów, albo na udowodnieniu komuś, jaki faktycznie kolor był tła/skóry to można użyć Color Checkera. Tutaj go nie ma więc żaden dowód. Ja raczej skłaniam się się ku opinii, że wrzuciłeś kolejne zdjęcie z zafarbem.

Bechamot
04-02-2020, 14:17
z rawu , bez obrobki , tylko lekka automatyczna korekta WB, nasycenia

oryginal :

3821

po korekcie:

3822

Pezet85
04-02-2020, 14:42
A co powiecie o zdjęciach Michała Treutler'a?
https://www.facebook.com/troju
https://lm.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.phototroya.pl%2F%3Ffbclid %3DIwAR1lzvW4yxI-arafZCEtwoSYcgwgkp6SdYsTBiUZ6Z6Gr_JvgpBOMdpwhjs&h=AT0dwgnA6I-st9ZKO2CUajfIYYJ3OzscY7jkWN3C7iSMkdPhxllTX2OKskhV6 FzUEc1nbyh1OFzNKHzNszcGbnbJ9Ax5Kzie1pkLtt4ZRXllerR eU6WJlBRQ91rHm2GoG0V7

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
04-02-2020, 14:55
sa zazolcone

to jest kolorystyka nikona sprzed ok 10-ciu lat

masz przyklad zdjecia ktore pokazales :

oryginal

3824

i po balansie bieli ( na jpegu , nie jest jeszcze idealny )

3825

porownaj kolory np na bluzce dziewczyny z lewej strony zdjecia.

na pierwszym widac wyraznie iz sa zazolcone - brudne . To nie jest czysty kolor.

po usunieciu zafarbu kolor na bluzce jest czysty .


tlo na zdjeciach portretowych dziewczyny to struktura i kolor plyty pazdzierzowej - jest rzeczywiscie brazowawy , ale na to nalozony jest jeszcze ten brunatny zafarb.

na tle to nie przeszkadza , ale na postaci - owszem.


jesli chcesz pokazac kolor czerwony - to wprowadz zielen.

jesli chcesz w ogole pokazac kolor - to wprowadz biel.

dlatego usunalem zafarb i zneutralizowalem kolor zarowno tla jak i sukieki , podkreslilem biel naszyjnika , by pokazac delikatnosc koloru na ciele.
( to wszystko na jpegu , na zabawy z rawem nie mam teraz czasu i nie ma takiej potrzeby)( zdjecie post #43)

w tej chwili najmocniejszym punktem obrazu jest twarz. Sukienka , rece nie stanowia wiecej konkurencji dla twarzy. Tutuaj akurat niekorzystnie zlokalizowana dlon przy uchu , ale staramy sie wycignac to co najlepsze ze tgo cu juz jest. Ach , gdyby pokazac linie ramion , smuklosc szyi.

Raw to jest dopiero punkt wyjscia do zabiegow malarskich.

sugerowalbym zapoznac sie z malarstwem mistrzow i z nim obcowac. trzeba widziec obraz w glowie.

ps . roznice na zdjeciach pierwszym i drugim w tym poscie sa po wyslaniu przez siec mniejsze niz je widze przed wyslaniem - ale sa widoczne.

Pezet85
04-02-2020, 18:19
Usiadłem na moment żeby zrobić korektę o której wspominaliście. Na ostatniej warstwie miałem założony filtr Camera RAW i dodany średni kontrast - zdjąłem go całkowicie. Tło miałem zamaskowane warstwą barwy i nasycenia, ustawiłem kolor żółty i czerwony na domyślny oraz warstwą czarno-biały, tutaj czerowny na minus.

Pierwsze zdjęcie które tutaj wrzuciłem:
3826

Poprawione zdjęcie bez WB:
3827

Poprawione zdjęcie - suwak WB na -20 (tutaj kolor skóry wydaje mi się za blady ):
3828


Czy jest lepsze w odbiorze?

Pezet85
04-02-2020, 19:09
Mam jeszcze jedno pytanie, znalazłem artykuł o równoważeniu odcieniu skóry za pomocą krzywych na kanałach RGB/CMYK
Czy są jakieś wytyczne co do koloru skory( jaki procent powinny zawierać każdego koloru)?

https://photography.tutsplus.com/pl/tutorials/balancing-skin-tone-and-creating-skin-tone-references--cms-22231

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
04-02-2020, 19:10
oo,oo,oo....

to Jest Twoje suwerenne prawo i nikomu nic do tego , jak obrabiasz zdjecia.
Oby byly one obrobione swiadomie , realizujac swoja wizje i zamierzenia - Swoje wyobrazenie plastyczne.

czy zostanie zaakceptowana , czy nie przez ogladajacych , jest czymns wtornym - kazdy ma prawo do swojej wlasnej wrazliwosci

I ta droga sie idzie - tzn wlasciwie sie jej szuka.

krok po kroku - jak wylewajaca sie rzeka , szuka sie wlasciwych drog ujscia.

Pezet85
09-02-2020, 17:53
21.
3878

r_m
10-02-2020, 00:18
Było święcone jedną octą z lampa studyjna gdzie temperatura błysku była około 5600K.
- sama temp. barwowa niewiele mówi o świetle, patrz: "profesjonalne" energooszczędne chińskie świetlówki, które mają około 5600K, ale ich wierność odwzorowania barw...
- dyfuzory softboxów też mogą swoje dołożyć, nawet kupowane w tym samym czasie, u tego samego sprzedawcy, mogą dawać delikatnie inne światło (ale to już czepianie się szczegółów)

--- Kolejny post ---


Czy są jakieś wytyczne co do koloru skory( jaki procent powinny zawierać każdego koloru)?

Weź pod uwagę, że fotografia to połączenie fizyki i sztuki. Na zdjęciach dowodowych, albo katalogowych ubrań, kolory powinny być rzeczywiste. W Twojej interpretacji zdjęcia modelki może być seledynowa, różowa, brązowa, z małym zastrzeżeniem: musisz świadomie to zrobić, i wiedzieć, że efekt jest taki, jaki sobie zaplanowałeś, a nie przypadkowy, wynikający np. z niedoskonałości sprzętu.

Pezet85
14-02-2020, 20:22
22.
3936

Czacha
15-02-2020, 07:18
Usiadłem na moment żeby zrobić korektę o której wspominaliście. Na ostatniej warstwie miałem założony filtr Camera RAW i dodany średni kontrast - zdjąłem go całkowicie. Tło miałem zamaskowane warstwą barwy i nasycenia, ustawiłem kolor żółty i czerwony na domyślny oraz warstwą czarno-biały, tutaj czerowny na minus.

Pierwsze zdjęcie które tutaj wrzuciłem:

Poprawione zdjęcie bez WB:

Poprawione zdjęcie - suwak WB na -20 (tutaj kolor skóry wydaje mi się za blady ):

Czy jest lepsze w odbiorze?
Zdecydowanie wole wersje bez obrobki lub z lekka korekta, jest malarsko. To trzecie zdjecie wyglada przy nich slabo.

Pezet85
19-02-2020, 11:13
23.
3978

candar
19-02-2020, 12:06
Za dużo światła z lampy błyskowej. Zdjęcie fajne, ale trzeba jeszcze sporo dopracować. Zwracałbym uwagę na pozowanie, bo nie widać w ogóle oczu. W portrecie oczy są najważniejsze i nad tym musisz popracować.

Popatrz choćby tutaj https://35photo.pro/new/interesting/ na ustawienie osób w portretach oraz w jaki sposób pada światło.

Na przykładzie mojego ostatniego zdjęcia https://35photo.pro/photo_4332885/ delikatnie podkreśl światłem, to co chcesz pokazać, czyli kontroluj światło.

Pezet85
19-02-2020, 12:10
Za dużo światła z lampy błyskowej. Zdjęcie fajne, ale trzeba jeszcze sporo dopracować. Zwracałbym uwagę na pozowanie, bo nie widać w ogóle oczu. W portrecie oczy są najważniejsze i nad tym musisz popracować.

Popatrz choćby tutaj https://35photo.pro/new/interesting/ na ustawienie osób w portretach oraz w jaki sposób pada światło.Hej, dzięki ... Co do światła to było ono zastane z okna [emoji846].
Wiem wiem że oczy najważniejsze, ale spojrzenie było celowo skierowane w dół. W sumie głową mogła iść delikatnie w górę [emoji6].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
19-02-2020, 12:18
Hej, dzięki ... Co do światła to było ono zastane z okna [emoji846].
Wiem wiem że oczy najważniejsze, ale spojrzenie było celowo skierowane w dół. W sumie głową mogła iść delikatnie w górę [emoji6].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jak na zastane to zdjęcie jest na granicy przepału, czyli MZ za jasne.

Niestety nie przekonałeś mnie "celowym spojrzeniem w dół" - wygląda jak przypadkowe ujęcie z opuszczeniem wzroku. Zerknij na na zdjęcia Gosi i popatrz w jaki sposób ustawia fotografowane osoby do bliskich portretów (o ile chcesz dobrze robić takie ujęcia właśnie od góry) https://www.google.com/search?sxsrf=ACYBGNRBr-Fq_gyEm0KTbPk9teEa1Uxjow:1582107380704&q=gosia+jurasz&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwilorGjsd3nAhWB1aYKHY2UCKoQsAR6BAgKEAE&biw=1920&bih=1057

Pezet85
19-02-2020, 18:25
Za dużo światła z lampy błyskowej. Zdjęcie fajne, ale trzeba jeszcze sporo dopracować. Zwracałbym uwagę na pozowanie, bo nie widać w ogóle oczu. W portrecie oczy są najważniejsze i nad tym musisz popracować.

Popatrz choćby tutaj https://35photo.pro/new/interesting/ na ustawienie osób w portretach oraz w jaki sposób pada światło.

Na przykładzie mojego ostatniego zdjęcia https://35photo.pro/photo_4332885/ delikatnie podkreśl światłem, to co chcesz pokazać, czyli kontroluj światło.Candar tak właśnie przyglądam się temu zdjęciu i zastanawiam się co można by jeszcze dopracować. Napisałeś że jest sporo do dopracowania, podzieliłbys się nad czym Ty byś popracował [emoji4]?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
19-02-2020, 19:01
Candar tak właśnie przyglądam się temu zdjęciu i zastanawiam się co można by jeszcze dopracować. Napisałeś że jest sporo do dopracowania, podzieliłbys się nad czym Ty byś popracował [emoji4]?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Do poprawy:

1/ułożenie lewej dłoni, a raczej jej całkowity brak (ręka kończy się na nadgarstku a dłoń czegoś szuka we włosach) sugeruje, że brak było pomysłu na jej pokazanie oraz na ładne ułożenie w kadrze.
2/obniżenie tego swetra strasznie niezdecydowane. Albo chcesz coś pokazać sensualnie (ja robię to tak https://35photo.pro/photo_3793214/ ) albo nie robisz tego wcale.
3/przy takim kadrze głowa powinna być podniesiona. O kontakcie wzrokowymi oraz o tym, że oczy są podstawową sprawą w każdym portrecie pisałem wyżej.
4/oświetlenie pomimo światła zastanego (zapewne z okna po prawej) wyszło bardzo płaskie i dodatkowo samo zdjęcie straciło podczas obróbki, bo po prostu jest za jasne.
5/tło za modelką jest nijakie , czyli szaro-bure delikatnie pisząc. Jeśli to ma być ciekawy portret to ważne jest również to, co będzie w tle w kontrze do osoby na zdjęciu. Czyli trzeba zainwestować w jakiegoś "gnieciucha", albo zrobić go samemu.
6/cięcie kadru też nieszczęśliwe , bo cięcia rąk w łokciach o ile nie są celowym wyrazem artystycznym nie są dobrym wyborem. No i dodatkowo w tym kadrze prawa ręka zaginęła w ogóle w akcji.

ps.
jeśli znowu zamierzasz odpisać, że taki był Twój zamysł i dokładnie tak chciałeś zrobić to zdjęcie - to daruj sobie proszę dalsze pytania w tym wątku na temat tego, co powinieneś poprawić i na co zwrócić uwagę.

Pezet85
19-02-2020, 19:07
Do poprawy:
ps.
jeśli znowu zamierzasz odpisać, że taki był Twój zamysł i dokładnie tak chciałeś zrobić to zdjęcie - to daruj sobie proszę dalsze pytania w tym wątku o tym co powinieneś poprawić i na co zwrócić uwagę.

Tym razem tak nie napiszę [emoji4], każda uwaga i wskazówka jest na wagę złota.
Mam jeszcze kilka zdjęć z tego dnia, napewno coś wrzucę do oceny.

Co do tła, czy jest szansa zrobić fajny portret na jednolitym tle koloru szarego/czarnego/białego? Myślałem żeby szary karton jakoś zmodyfikować za pomocą jakiś farb.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
19-02-2020, 19:19
Tym razem tak nie napiszę [emoji4], każda uwaga i wskazówka jest na wagę złota.
Mam jeszcze kilka zdjęć z tego dnia, napewno coś wrzucę do oceny.

Co do tła, czy jest szansa zrobić fajny portret na jednolitym tle koloru szarego/czarnego/białego? Myślałem żeby szary karton jakoś zmodyfikować za pomocą jakiś farb.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Gnieciucha na tło można zrobić samemu (wyjdzie taniej), albo kupić gotowca: https://fripers.pl/p/wielobarwne-tlo-fotograficzne-freepower-1-5-x-3m-typu-gnieciuch-muslin/ lub: https://www.foto-net.pl/sklep/kategoria,856,1831,16,tla-fotograficzne-gnieciuchy-3x6.html

BTW- na warsztatach (kilka stron wcześniej https://www.canon-board.info/threads/111701-Pierwsze-kroki-w-fotografii-studyjnej/page5?p=1404751&viewfull=1#post1404751) fotografowałeś modelkę na tzw. "gnieciuchu" , tak więc powinieneś już mieć to w małym paluszku ;)

Pezet85
19-02-2020, 19:30
No dokładnie to był gnieciuch... Niestety nie mam narazie takiego na stanie [emoji6].
No nic będzie trzeba coś pomyśleć.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
19-02-2020, 22:39
czy coś oprócz tła i widocznego kawałka krzesła jeszcze razi w oczy?

24.
3991

trothlik
21-02-2020, 23:33
czy coś oprócz tła i widocznego kawałka krzesła jeszcze razi w oczy?




Brak ostrości...

Pezet85
22-02-2020, 20:07
Mam właśnie problem z tym, na LV jest lepiej niż robiąc zdjęcie przez wizjer.
Doszedłem już do tego że winna jest moja ręka :-( .

--- Kolejny post ---

25.
4007

Bechamot
22-02-2020, 21:14
zdjecie 23 :

w tej chwili na tym zdjeciu najmocniejszym punktem jest prawe Ramie.
jest najblizsza i najjasniejsza plama.
wieksza czesc obrazu zajmuje pulover , na ktorym nic sie nie dziej - on stanowi konkurencje dla twarzy.

moze warto obciac czesc zdjecia od dolu tuz po linia golfa ( kolnierza ? ) puloveru ?
koniecznie stlumic lub/i rozmyc Ramie.

ogolnie podoba mi sie , ze obraz jest skomponowany , przemyslany , nie ma chaosu i nieporzadku.
dobra kompozycja po przekatnej .

oczy ? nie znajduje uzasadnienia dla ich przymkniecia .
Moze winny sie koncentrowac na czyms konkretnym w oddali ?


w kazdym razie jest to dobry material wyjsciowy do dalszej pracy.

widac pewne ograniczenia sprzetowe , ale nie sa one decydujace i nie przekreslaja wyniku koncowego.

jesli chcialbys sie specjalizowac w portrecie to wczesniej czy pozniej bedziesz musial przejsc na FF.

Pezet85
22-02-2020, 21:22
Bechamot dzięki za pozytywny komentarz ... Staram się zwracać uwagę na wiecej aspektów, narazie trudno o fajne kadry ale walczę [emoji846]. Z każdym kolejnym zdjęciem zaczynam dostrzegać więcej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
22-02-2020, 22:30
Zastosowałem wskazówki do zdjęcia 25, czy jest lepsze w odbiorze?

25.-crop
4009

Karlbuk
22-02-2020, 23:47
Pooglądaj tu na forum galerie w dziale fashion/glamor - z niektórych możesz się wiele nauczyć, jeśli dobrze się zastanowisz, jak je zrobiono, jaki jest efekt, dlaczego

Bechamot
23-02-2020, 20:06
gnieciucha latwo zaklada sie w obrobce.

-do wyboru do koloru.
mozna do woli , wrecz nieograniczona liczba kombinacji formy i barwy - spora oszczednosc - np.:

4021

4022

4023

Pezet85
23-02-2020, 20:29
Próbowałem wczoraj dokładać właśnie takie tło jako nakładka i później wymasować ale wygladalo to mega sztucznie ( tak jakby wklejona modelka).
Nie uważasz że też wygląda sztucznie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
24-02-2020, 08:32
wszystko jest kwestia starannosci i doswiadczenia

na maskowanie z pol godziny trzeba poswiecic , potem zmiana tel to kwestia sekund/minut.
ja to robilem pogladowo - 5 do 10 minut. wlosy wymagaja najwiecej dokladnosci.
w kazdym razie jest to nieporownywalnie mniej czasochlonne od sparkowania.

candar
24-02-2020, 08:38
Polecam przeczytać i wziąć pod uwagę rady jak ustawić modelkę do zdjęć:
https://www.google.com/search?q=Pinterest+Pin+on+Pozy+modelingowe&sxsrf=ALeKk02fpqIVrJ4EEgvzI6_aEL_Vyw8nsA:158252659 3004&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjksbH7yunnAhW5zMQBHRpbB7sQ_AUoAXoECAsQA w&biw=1920&bih=1057#imgrc=oCRFWiLt_Xw77M

https://nocposlubna.pl/pozowanie/?cn-reloaded=1

oraz http://www.avrstudio.eu/?page_id=1742

Pezet85
24-02-2020, 09:38
Polecam przeczytać i wziąć pod uwagę rady jak ustawić modelkę do zdjęć:
https://www.google.com/search?q=Pinterest+Pin+on+Pozy+modelingowe&sxsrf=ALeKk02fpqIVrJ4EEgvzI6_aEL_Vyw8nsA:158252659 3004&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjksbH7yunnAhW5zMQBHRpbB7sQ_AUoAXoECAsQA w&biw=1920&bih=1057#imgrc=oCRFWiLt_Xw77M

https://nocposlubna.pl/pozowanie/?cn-reloaded=1

oraz http://www.avrstudio.eu/?page_id=1742Dzięki wielkie[emoji4]... napewno sie przyda.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
27-02-2020, 22:08
26.
4046

Pezet85
29-02-2020, 20:20
27.
4049

Macios
29-02-2020, 20:29
Zwróć uwagę na tło, na które masz 100% wpływ - czy uważasz, że na tych 2 zdjęciach ono "pomaga", czy psuje zdjęcie?

Pezet85
29-02-2020, 20:41
Zwróć uwagę na tło, na które masz 100% wpływ - czy uważasz, że na tych 2 zdjęciach ono "pomaga", czy psuje zdjęcie?


Tak wiem, nie pomaga... skupiłem sie na pierwszym planie a później to było już za poźno.

candar
29-02-2020, 22:05
Tak wiem, nie pomaga... skupiłem sie na pierwszym planie a później to było już za poźno.

A nie myślałeś o czymś w BW ? Np. Classic Hollywood Glamour Portrait ? https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk01a9l_fGR4Bmllvt2PlkWq2a5oyJA:15 82997516935&q=Classic%20Hollywood%20Glamour%20Portrait&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjwkLWlpffnAhUSxqYKHY9oCjMQsAR6BAgJEAE&biw=1920&bih=1008&fbclid=IwAR365Sc-JhiZDjGArRJkWX7U8lFCE2FDwYT4IutLmEOVV9eP-jzsk3gQlzM

Pezet85
29-02-2020, 22:26
Mam jeszcze kilka zdjęć do obróbki, cos wybiorę i spróbuję wrzucić w BW [emoji3].
Btw tipy które ostatnio udostępniłes naprawdę bardzo pomagają.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
01-03-2020, 15:50
Hej,
dorzucam kolejny kadr, tutaj wydaje mi się że nie ma już bałaganu w tle...

mam jeszcze do Was pytanie, jak sobie radzicie z plamkami za skórze? Na tym zdjęciu najwięcej ich było na lewym ramieniu, próbowałem lokalnie D&B ale wychodziło jeszcze więcej plam. W końcu pojechałem D&B globalnie dużym pędzlem.

link do Rawa:
https://1drv.ms/u/s!AvGdes_K5CWnr2hbJoULyNY30N-Y?e=lBBcyF


28.
4053

29.
4054

Pezet85
01-03-2020, 22:11
Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie z lekka korektą bo nie moglem juz wyedytować poprzedniego posta.
30.
4060

Pezet85
05-03-2020, 21:08
Ostatnio nie było chętnego na zdjęcia, ale udało mi się namówić syna:)


wiem że cięcia nie są idelane, ale podobało mi się jego spojrzenie
31.
4111
32.
4112

33.
4113
34.
4114

Pezet85
07-03-2020, 00:10
35.
4119

36.
4120

Pezet85
23-03-2020, 00:08
37.
4196

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
23-03-2020, 00:26
38.
41974198

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
23-03-2020, 09:02
Ogolnie to fotograficznie raczej niekorzystnie - odwrotnie do tego co stworzyla natura .


Inaczej mowiac - niezbyt udana proba pokazania piekna ciala.

Ale nic - trzeba robic dalej, krok po kroku. Najwazniejsze to rozbudzic wlasna wyobraznie plastyczna , a w miare doswiadczenia warsztat przychodzi sam z biegiem czasu. Zanim sie wyzwoli spust ,trzeba miec obraz w glowie. A potem ? - Potem przychodzi zaskoczenie in plus lub minus.

Pezet85
23-03-2020, 14:52
39.
4205

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
23-03-2020, 17:47
ostrość taka sobie, ale piegus fajny

Pezet85
23-03-2020, 17:50
ostrość taka sobie, ale piegus fajnyKompresja[emoji57]... co prawda ostrość na dalsze oko , ale w pełnym rozmiarze dobrze widoczna [emoji6]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
4206

Pezet85
24-03-2020, 21:33
40.42094210

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
25-03-2020, 01:08
Proponuję zacząć myśleć o jakimś kursie. Może na początek u Tomka. Do końca miesiąca ma promocję: https://voland.studio/sklep/kurs-wprowadzajacy-do-profesjonalnego-retuszu/

Pezet85
25-03-2020, 02:26
Proponuję zacząć myśleć o jakimś kursie. Może na początek u Tomka. Do końca miesiąca ma promocję: https://voland.studio/sklep/kurs-wprowadzajacy-do-profesjonalnego-retuszu/Kurs już zrobiony 2 dni temu, także dzięki za podesłany link.

Tak swoją drogą, co miałeś na myśli polecając go?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
25-03-2020, 08:58
Wartość merytoryczną w stosunku do ceny ;)

Pezet85
25-03-2020, 09:58
Wartość merytoryczną w stosunku do ceny ;)Generalnie to naukę retuszu zaczynałem od wszystkich jego darmowych poradników . Fajnie że dzięki się wiedzą [emoji846].
Co do posta napisanego przez Ciebie, to myślałem że intencją było przyhejtowac ( niestety hejt się wszędzie szerzy).
Wybacz [emoji4]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
25-03-2020, 10:24
Nie chodziło oczywiście o hejt. Raczej o to, że zdjęciom brakuje ostatniego szlifu. Bez tego są takie... zwykłe.

Pezet85
25-03-2020, 10:44
Nie chodziło oczywiście o hejt. Raczej o to, że zdjęciom brakuje ostatniego szlifu. Bez tego są takie... zwykłe.Właśnie tego mi brakuje i nie bardzo narazie wiem jak to rozgryźć [emoji51]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
25-03-2020, 11:30
Nie chodziło oczywiście o hejt. Raczej o to, że zdjęciom brakuje ostatniego szlifu. Bez tego są takie... zwykłe.Ostatnio używam colour grading żeby jakoś nadać klimat,ale to nie jest to.
Mógłbyś coś polecić co mogłoby wpłynąć i nadać zdjęciu klimat?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
25-03-2020, 12:47
Właśnie tego mi brakuje i nie bardzo narazie wiem jak to rozgryźć [emoji51]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

swiatlo !!!

stosujesz malo plastyczne oswietlenie .

swiatlo jest kluczem do kazdego dobrego zdjecia , a szczegolnie w portrecie , ktory jest bodaj jedna z najtrudniejszych dziedzin w fotografii.

Jak mowil Goethe na lozu smierci - " wiecej swiatla bitte " - to byly ostatnie slowa jakie wypowiedzial za zycia.


Charakter swiatla mozna okreslac pod wzgledem jakosciowym i ilosciowym.
Tutaj chodzi raczej o jakosc - ilosci nie brakuje.

wzoruj sie pod tym wzgledem na mistrzach portetu malarskiego, przynajmniej na poczatku .
Lub na yoshuf carsh - mistrzu oswietlenia.

nie wiem czy to dobry pomysl wzorowac sie na wypacy(n)kowanych zdjeciach slicznotek - musisz sam do tego dojsc.

Pezet85
25-03-2020, 13:05
swiatlo !!!

stosujesz malo plastyczne oswietlenie .

swiatlo jest kluczem do kazdego dobrego zdjecia , a szczegolnie w portrecie , ktory jest bodaj jedna z najtrudniejszych dziedzin w fotografii.

Jak mowil Goethe na lozu smierci - " wiecej swiatla bitte " - to byly ostatnie slowa jakie wypowiedzial za zycia.


Charakter swiatla mozna okreslac pod wzgledem jakosciowym i ilosciowym.
Tutaj chodzi raczej o jakosc - ilosci nie brakuje.

wzoruj sie pod tym wzgledem na mistrzach portetu malarskiego, przynajmniej na poczatku .
Lub na yoshuf carsh - mistrzu oswietlenia.

nie wiem czy to dobry pomysl wzorowac sie na wypacy(n)kowanych zdjeciach slicznotek - musisz sam do tego dojsc.

Na ostatnim zdjęciu przy oknie, uchwycone światło zastane + blenda srebrna.
Zakupiłem biała parasolkę 150cm z białym dyfuzorem wewnątrz i do tego nakładany biały dyfuzor.
Przetestowałem już ją i tam rzeczywiście światło jest mega miękkie.
Napewno dodam jakies zdjęcie zrobione przy jej użyciu, to ocenicie jak to się prezentuję.

Zerknę napewno na mistrzów o których wspominasz [emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Karlbuk
25-03-2020, 22:21
jak do tej pory najlepsze zdjęcie to 39. jakby w ogóle z innej ręki /głowy czy oka fotografa.
widać postępy. może też być kwestia samej modelki - niektórym przychodzi naturalnie dobra poza, z innym trudniej

Pezet85
25-03-2020, 22:40
jak do tej pory najlepsze zdjęcie to 39. jakby w ogóle z innej ręki /głowy czy oka fotografa.
widać postępy. może też być kwestia samej modelki - niektórym przychodzi naturalnie dobra poza, z innym trudniejZdjęcie było robione na spotkaniu fotograficznym, lampa zrobiła duża robotę ( ring flash), robię identyczną [emoji846].https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200325/ae370a82d6920124e32a4938a45d30bb.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
26-03-2020, 00:19
To, że masz jakieś tam parasolki i blendy nie znaczy, że umiesz się nimi posługiwać. Światłem masz MODELOWAĆ, a nie tylko oświetlać. Popatrz tu: http://strobox.com/. Znajdziesz tam sporo fajnych inspiracji.

Karlbuk
26-03-2020, 01:07
świecić można i kubkiem po jogurcie, byle efekt był pożądany i ciekawy

Bechamot
26-03-2020, 08:56
Zdjęcie było robione na spotkaniu fotograficznym, lampa zrobiła duża robotę ( ring flash), robię identyczną

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jesli mozna zapytac - w jaki sposob wyciales takie ladne regularne Kolo z wycieciami wewnatrz?

chyba nie recznie laubzega?

Pezet85
26-03-2020, 09:29
jesli mozna zapytac - w jaki sposob wyciales takie ladne regularne Kolo z wycieciami wewnatrz?

chyba nie recznie laubzega?To zdjęcie które wrzuciłem jest autorstwa Michała, który prowadził spotkanie foto. Udostępnił mi je w wiadomych celach.
Ja ogarniam płytę, ale nie OSB tylko ze sklejki. Lampa będzie wtedy dużo lżejsza.
Otwory wycinal mi kolega wyzynarka, później je wygładził.
Jestem teraz na etapie montowania oprawek. Mam nadzieję to skończyć na weekend [emoji846].42224223

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
26-03-2020, 11:49
a jakie lampy beda stosowane ?

Pezet85
26-03-2020, 12:31
a jakie lampy beda stosowane ?Zamierzam kupić żarówki LED, pochwalę się jak będzie wszystko gotowe.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

r_m
26-03-2020, 13:35
Zamierzam kupić żarówki LED

Zanim wydasz (niepotrzebnie) jeszcze więcej kasy, poszukaj informacji o "jakości" światła z różnych źródeł, mam na myśli poprawność reprodukcji barw (nie chodzi o temperaturę barwową). Trochę na ten temat zobaczysz w filmie forumowego kolegi: https://www.youtube.com/watch?v=Njv9Sp3mWkk (warto też poczytać komentarze).
To fajnie działało z nieekologicznymi, zwykłymi żarówkami zwierciadlanymi, ale teraz mamy "lepiej", i energooszczędne, nadające się do oświetlania pomieszczeń gospodarczych, a nie bardzo do fotografii czy filmu.

Pezet85
26-03-2020, 14:10
Zanim wydasz (niepotrzebnie) jeszcze więcej kasy, poszukaj informacji o "jakości" światła z różnych źródeł, mam na myśli poprawność reprodukcji barw (nie chodzi o temperaturę barwową). Trochę na ten temat zobaczysz w filmie forumowego kolegi: https://www.youtube.com/watch?v=Njv9Sp3mWkk (warto też poczytać komentarze).
To fajnie działało z nieekologicznymi, zwykłymi żarówkami zwierciadlanymi, ale teraz mamy "lepiej", i energooszczędne, nadające się do oświetlania pomieszczeń gospodarczych, a nie bardzo do fotografii czy filmu.Chce kupić podobne żarówki które były montowane w lampie której używaliśmy na spotkaniu foto.
Początkowo Michał kupił jakieś tańsze żarówki, i miał problem z migotaniem światła przy jakichś tam czasach, ale później zmienił je na droższe i już było ok.

Zdjęcie 39. było robione przy tych żarówkach LED.

Dzięki za link[emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
26-03-2020, 15:20
Zanim wydasz (niepotrzebnie) jeszcze więcej kasy, poszukaj informacji o "jakości" światła z różnych źródeł, mam na myśli poprawność reprodukcji barw (nie chodzi o temperaturę barwową). Trochę na ten temat zobaczysz w filmie forumowego kolegi: https://www.youtube.com/watch?v=Njv9Sp3mWkk (warto też poczytać komentarze).
To fajnie działało z nieekologicznymi, zwykłymi żarówkami zwierciadlanymi, ale teraz mamy "lepiej", i energooszczędne, nadające się do oświetlania pomieszczeń gospodarczych, a nie bardzo do fotografii czy filmu.Obejrzałem podesłany przez Ciebie filmik, przyznam szczerze że nie byłem tego świadomy.

Co sądzisz o wyborze żarówki która będzie spełniać tylko indeks Cri? Większość żarówek które są dostępne mają tylko ten index podany. Szczerze powiem że jakbym miał wydać na jedną żarówkę pro powiedzmy 40-50 zł to nie ma sensu robić tej lampy, zbyt wysoki koszt.
Znalazłem żarówkę Osram 5w 2700k z indexem Cri 95, koszt 11 zł.

https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-osram-5w-40-e27-parathom-pro-cri95-dim-8465079326?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
26-03-2020, 20:54
41.
4227

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

r_m
26-03-2020, 21:36
Migotanie to jeszcze inna sprawa.


Co sądzisz o wyborze żarówki która będzie spełniać tylko indeks Cri?
Ja sugerowałbym zrobienie prób z "grzejnikami", tzn. z tradycyjnymi, nieekologicznymi żarówkami. Tanio sprawdzisz, czy takie światło Ci pasuje, czy modelce pasuje (Tobie nie świeci w oczy, dla osób z drugiej strony obiektywu nie jest to komfortowe). Proponowałbym grubszy przewód od ringu do gniazdka (obrazowo: taki, jak do pralki), niezależne włączanie zewnętrznego i wewnętrznego pierścienia, a na początek paczkę (10szt.) tradycyjnych żarówek "wstrząsoodpornych", matowych, o ile oprawki masz E27 (sprawdzić jaka jest max. moc dopuszczalna w oprawkach) to np. 100W (ceny pewnie 1-1.50/szt). Lepsze byłyby zwierciadlane, bo miałbyś ukierunkowane światło (brak strat ze świecenia na boki), ale z odległości 1-2m, 10x 100W przy obecnych czułościach aparatów powinno i tak wystarczyć.

Pezet85
26-03-2020, 21:57
Migotanie to jeszcze inna sprawa.


Ja sugerowałbym zrobienie prób z "grzejnikami", tzn. z tradycyjnymi, nieekologicznymi żarówkami. Tanio sprawdzisz, czy takie światło Ci pasuje, czy modelce pasuje (Tobie nie świeci w oczy, dla osób z drugiej strony obiektywu nie jest to komfortowe). Proponowałbym grubszy przewód od ringu do gniazdka (obrazowo: taki, jak do pralki), niezależne włączanie zewnętrznego i wewnętrznego pierścienia, a na początek paczkę (10szt.) tradycyjnych żarówek "wstrząsoodpornych", matowych, o ile oprawki masz E27 (sprawdzić jaka jest max. moc dopuszczalna w oprawkach) to np. 100W (ceny pewnie 1-1.50/szt). Lepsze byłyby zwierciadlane, bo miałbyś ukierunkowane światło (brak strat ze świecenia na boki), ale z odległości 1-2m, 10x 100W przy obecnych czułościach aparatów powinno i tak wystarczyć.

Więc tak... oprawki mam ceramiczne e27, włącznik przygotowany nadtynkowy 2biegunowy właśnie po to żeby włączać 2 ringi niezależnie [emoji846]. Kabel już kupiony 5m 3x1.5 więc wystarczy.
Jutro biorę się za wiercenie w płycie.

Żarówki napewno chce kupić mleczne, żeby nie waliły mocno po oczach. Ale nad tym jeszcze pomyśle [emoji4].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

rafels3
26-03-2020, 22:16
żeby nie waliły po oczach, to kup 5W ;)

Pezet85
26-03-2020, 22:44
Wiem wiem, taką moc mam w planie[emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

r_m
26-03-2020, 23:40
oprawki mam ceramiczne e27, (...) Kabel już kupiony 5m 3x1.5

O, to spokojnie - kupuj 3 paczki 100W :D
I tak poważnie, to jak włączysz, posiedź trochę przed tą (włączoną) lampą, patrząc tam, gdzie będzie obiektyw. Podobne doświadczenie pomaga fotografom we współpracy z modelką - gdy wiadomo, co czuje osoba w takim położeniu ;)
rafels3 - można zrobić ring z takich chińskich "LEDów na drucie", wtedy na pewno nie będzie waliło po oczach :D

Bechamot
27-03-2020, 08:30
Obejrzałem podesłany przez Ciebie filmik, przyznam szczerze że nie byłem tego świadomy.

Co sądzisz o wyborze żarówki która będzie spełniać tylko indeks Cri? Większość żarówek które są dostępne mają tylko ten index podany. Szczerze powiem że jakbym miał wydać na jedną żarówkę pro powiedzmy 40-50 zł to nie ma sensu robić tej lampy, zbyt wysoki koszt.
Znalazłem żarówkę Osram 5w 2700k z indexem Cri 95, koszt 11 zł.

https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-osram-5w-40-e27-parathom-pro-cri95-dim-8465079326?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

standardem w fotografii jest swiatlo o temp barw 5500 ( 5600 ) K
CRI powyzej 90 - w granicach 96%

zarowki fotograficzne , aktualnie wszystkie sa energooszczedne Maja takie parametry z tym, ze w sprzedazy sa duzej mocy - rzedu 70 -150 i wiecej wat.


w sprzedazy sa ledy z cri wiekszym od 90 , ale trudno znalezc o temp b ok 5500 K.
obawiam sie, ze nie znajdziesz latwo o niewielkiej mocy w oswietleniu domowym

zarowki fotograficzne sa b dobrym zrodlem swiatla ale sa za duzej mocy do tego celu.

nie obawiaj sie slowa " energooszczedne" , gdyz zarowki fotograficzne sa energooszczedne.

swiatlo zarowe , bylo dosyc slabym zrodelm swiatla fotograficznego ze wzgledu na niska temp barwowa - 2500 - 2700 K.

natomiast znajdziesz o mocy kilku wat lampy o 4000 K , ktore juz rozni sie niewiele od wzorcowego 5500 ( 5600 ) K.
moc lampy led mnozy sie przez 7 by przeliczyc na odpowiednik mocy lampy zarowej.

Latwiej znajdzisz lampy o tem 6000 - 6500 K i wysokim CRI - one sa troche " zimnawe" ( troche trupii kolor) , ale mozna mieszac ze swiatlem naturalnym pochmurnym.

na szczescie cri powyzej 90 nie jest dzisiaj rzadkoscia wsrod Led.

rzeczywiscie musisz zwrocic uwage by led nie byl taktowany czstoscia sieci , wowczas mruga , ( czego naocznie nie widac ) a na czasach naswietleniach ponizej 1/60 sek , migawka moze trafic akurat na faze nieswiecenia , czyli zdjecie bedzie nienaswietlone. To calkiem czesty przypadek dla takich lamp - kazde zdjecie byloby inaczej naswietlone.

swiatlo zarowe o temp ok 2500K to kiepski pomysl , jesli chcesz wykorzystac swiatlo naturalne.

przyklad lampy ktora daje sie zastosowac:
https://www.amazon.de/VIRIBRIGHT-nat%C3%BCrliche-neutral-wei%C3%9F-dimmbar-ersetzt/dp/B071JYNFND/ref=pd_rhf_se_p_img_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=9E37J6YA8R2WDP0Q8CAD

w dodaktku mozna regulowac jasnosc swiecenia - wystarzca 4 - 6 takich lamp.
im blizej bedziesz 5500 K tym mniejsze problemy z balansem bieli , jesli chcialbys stosowac swiatlo mieszane - dzienne - sztuczne.

zasada jest prosta - oswietlenie winno byc tej samej temperatury barwowej , po ty by uzykac prawidlowy balans bieli , chyba ze swiadomie wprowadzamy zafarb kolorystyczny.
najlepie ok 5000 -5600K

gdybys stosowal jakies male ledy w wiekszej liczbie , to mozesz stosowac o zroznicowanej temp barwowej , np 6500 K i dac kilka 3000 K by ocieplic swiatlo.W ten sposob poprawisz tez CRI

mozliwosci jest bez liku.

r_m
27-03-2020, 18:05
standardem w fotografii jest swiatlo o temp barw 5500 ( 5600 ) K
Zgadza się, nie wspomniałem o tym, bo założyłem, że ten ring miałby być jedynym źródłem światła (wtedy temp. barwowa praktycznie nie ma znaczenia).
Jednak "mieszanie" w pewien sposób może dać ciekawe efekty, np. jeśli neutralne (białe, szare) tło będzie oświetlone światłem dziennym, a modelka żarowym, plus balans bieli "na żarówkę" da nam niebieskie tło.

CRI powyzej 90 - w granicach 96%
I tu jest kłopot z popularnymi, niedrogimi LEDami. Na stronach mogą mieć informacje, że CRI>=90, ale to praktycznie znaczy tyle, że nie powinno być niżej niż 90. Jednak, jak nasz kolega wyjaśniał na linkowanym filmie, samo CRI to takie wstępne przybliżenie, gdy zależy nam na dobrej wierności kolorów.

w sprzedazy sa ledy z cri wiekszym od 90 , ale trudno znalezc o temp b ok 5500 K.
obawiam sie, ze nie znajdziesz latwo o niewielkiej mocy w oswietleniu domowym
Niestety, wysokie wymagania spełniają źródła światła projektowane do celów foto i filmowych, nie do wkręcenia w lampę kuchenną :/
Jednak sprawa nie jest całkiem przegrana. Jeśli ktoś naprawdę chce, może znaleźć paski LED o CRI co najmniej 95, pewnie też pojedyncze diody większej mocy. Jednak to jest już "sprzęt specjalistyczny", mający odpowiednią cenę.

zarowki fotograficzne sa b dobrym zrodlem swiatla ale sa za duzej mocy do tego celu.
Wada może być zaletą, jeśli studio jest w jakimś "pozamieszkalnym" pomieszczeniu to taki ring na tradycyjnych żarówkach może doskonale służyć do dogrzewania ;)

nie obawiaj sie slowa " energooszczedne" , gdyz zarowki fotograficzne sa energooszczedne.
U mnie to jest skrót myślowy, bo na pewnym naszym portalu aukcyjnym, i w sklepach internetowych, królują "profesjonalne energooszczędne żarówki fotograficzne 5500K" w formie świetlówek, dających w wielu przypadkach koszmarne światło (mam na myśli widmo).

swiatlo zarowe , bylo dosyc slabym zrodelm swiatla fotograficznego ze wzgledu na niska temp barwowa - 2500 - 2700 K.
Było jednocześnie doskonałym źródłem światła, bo poprawnie reprodukowało kolory, z czym niedrogie świetlówki i LEDy sobie nie radzą.

natomiast znajdziesz o mocy kilku wat lampy o 4000 K , ktore juz rozni sie niewiele od wzorcowego 5500 ( 5600 ) K.
Ale chyba zgodzisz się z tym, że przypadkowo wybrana z półki w markecie lampa LED 4000K może się kompletnie nie nadawać do zdjęć, w których zależy nam na kolorach?

moc lampy led mnozy sie przez 7 by przeliczyc na odpowiednik mocy lampy zarowej.
Bardzo odważne założenie.

przyklad lampy ktora daje sie zastosowac
w dodaktku mozna regulowac jasnosc swiecenia - wystarzca 4 - 6 takich lamp.
(link do LED za 12 EUR/szt)
Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałeś, co kolega chce zrobić. Nie chodzi o zapewnienie wystarczającego natężenia światła, ale o lampę "pierścieniową", świecącą dookoła obiektywu. W takim przypadku 4 punkty świetlne dadzą cztery wyraźne cienie, nawet mimo tego, że zapewnią wystarczające do fotografowania natężenie światła. Do tego myślę, że wydanie 30x 12 EUR tak średnio się uśmiecha koledze, i nadal optuję za zwykłymi nieekologicznymi żarówkami.
Jak efekty się znudzą, strata nie będzie zbyt duża. Jak efekty się spodobają, też strata nie będzie duża, i będzie wiadomo, czego szukać dalej :)

gdybys stosowal jakies male ledy w wiekszej liczbie , to mozesz stosowac o zroznicowanej temp barwowej , np 6500 K i dac kilka 3000 K by ocieplic swiatlo.W ten sposob poprawisz tez CRI
Zgadzam się z pierwszym zdaniem.
Jednak drugie to według mnie ponownie dość odważne stwierdzenie.

Pezet85
27-03-2020, 18:18
Dzięki koledzy za konkretne rady[emoji846], napewno coś wezmę pod uwagę.

Ale jeszcze Was zapytam o jedną rzecz. Zdjęcie bodajże 39. Było robione właśnie przy użyciu flash ringa, gdzie zamontowane były zwykle żarówki LED marketowe. Lampą było święcone przy przyslonietych oknach, więc można uznać ringa jako jedyne źródło światła. I teraz pytanie, jak widzicie reprodukcje kolorów?
Pytałem ostatnio kolegę czy brał pod uwagę CRi żarówek, i powiedział tylko że to zbyt drogi interes [emoji846].
Ja, jako amator nie uważam żeby zdjęcie nr39 było tragiczne, ale może się nie znam[emoji6].


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
27-03-2020, 20:07
Zdjecie 39 jest wyraznie zazolcone. tak jakbys obrabial go korzystajac z laptopa o niebieskawym ekranie.
latwo to sprawdzic - wartosci RGB na bialkach oczu to 195,195,174.
Brakuje skladowej B.
czy jest to kwestia stosowanego oswietlenia , czy balansu bieli w trakcie obrobki tego nie moge powiedziec.

na jpg nie dalem rady prawidlowo zbalansowac kolorystycznie to zdjecie . Byc moze, ze z powodu nieciaglasco widma - czyli niskiego CRI lampy.

o ile sobie przypominam , jeden z pierwszych portetow jakie pokazales z kursu , byl tez zazolcony , ale tam nie mialem problemu dokonac prawidlowego balansu bieli.
Byc moze to kwestia lepszego tam swiatla?

Jesli chcesz miec pocieche ze swiatla to nalezy dobierac z wysokim CRI , 90 juz wystarcza ( tanie ledy maja i ok 70 - kiedys na poczatku innych nie bylo i takie tez sie stosowalo , ale nie do portretu ) i temp barwowej mozliwie bliskiej 5500 K . np 6000 k sa latwiej do dostania .

Dowolne ledy mozna bez problemu uzywac w celu uzyskania efektow kolorystycznych - tutaj ich jakosc nie odgrywa roli , ale do oswietlenia zasadniczego widmo emitowanego switla winno byc mozliwie ciagle bez " dziur ".

ps1. - teraz widze , ze nr 35 kolorystycznie jest b. fajny. Swietny ! . To chyba nie to samo oswietlenie?
ps2 te lampki w oczach w zdj 39 wypada wyretuszowac.

--- Kolejny post ---

tak troche oslabilem zafarb , ale to nie jest zadawalajacy kolor.

4234

Pezet85
27-03-2020, 21:02
Zdjęcie nr 35 było robione przy świetle dziennym a od strony policzka modelki była srebrna blenda. Natomiast kolejne czyli 36. Już tą samą lampa czyli ringiem.
Czy te odbicia żarówek w oczach naprawdę należy retuszować?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
27-03-2020, 21:16
oczy
4235

--- Kolejny post ---

36 wyglada b. dobrze kolorystycznie.
tutaj kolor jest czysty , okreslony . Calosc kolorystycznie zharmonizowana.
Wszystko pod kontrola - b. udany kadr.

z kolorem jest troche tak jak z akordami w muzyce.

mozna zagrac jakis akord wszystkimi dziesiecioma palcami czyli miec wysokie CRI , albo odejmowac po kolei palcow , bedziemy obnizac bogactwo dzwieku - tak jak dla zrodla swiatla obnizalibysmy CRI. Akord niby ten sam . ale nie taki sam.

Zrodlo swiatoa o szerokim spektrum to tak jak w dzwieku wiecej harmonicznych - czyli wieksze bogactwo koloru.

Pezet85
27-03-2020, 21:19
oczy
4235

--- Kolejny post ---

36 wyglada b. dobrze kolorystycznie.
tutaj kolor jest czysty , okreslony . Calosc kolorystycznie zharmonizowana.
Wszystko pod kontrola - b. udany kadr.

z kolorem jest troche tak jak z akordami w muzyce.

mozna zagrac jakis akord wszystkimi dziesiecioma palcami czyli miec wysokie CRI , albo odejmowac po kolei palcow , bedziemy obnizac bogactwo dzwieku - tak jak dla zrodla swiatla obnizalibysmy CRI. Akord niby ten sam . ale nie taki sam.

Zrodlo swiatoa o szerokim spektrum to tak jak w dzwieku wiecej harmonicznych - czyli wieksze bogactwo koloru.Czy tylko przyciemniles światełka?
Kolor skóry wydaje mi się bardzo blady, nie za bardzo zdjety żółty kolor?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
27-03-2020, 21:26
kolor nie jest dobry. to jest jpg , ktory sie zle balansuje kolorystyczmnie , ale tego zdjecia jak pisalem nie dam rady dobrze zbalansowac. nie wiem czy to wynika z nieciaglosci widmowej zrodla switla czy z czegos innego.

oczy to tak w przplywie chwili wolnego czasu , dosyc szybko . skopiwanie tylko oczu jako oddzielnej warstwy i scimnienie tylko switel najwyzszych. doslownie trwalo to 5 sek a wynik calkiem prawidlowy.

nie ma jakiejs normy , ktora mowi , ze nalezy usuwac odbicie swiatal w oczach - zuawsze to rzecz gustu i decyczji autora - ale tutaj mnie razilo. oczy wgladaly troche nieludzko.

czy nie masz aby zbyt zimno ustawiony monitor ?

Pezet85
27-03-2020, 21:43
kolor nie jest dobry. to jest jpg , ktory sie zle balansuje kolorystyczmnie , ale tego zdjecia jak pisalem nie dam rady dobrze zbalansowac. nie wiem czy to wynika z nieciaglosci widmowej zrodla switla czy z czegos innego.

oczy to tak w przplywie chwili wolnego czasu , dosyc szybko . skopiwanie tylko oczu jako oddzielnej warstwy i scimnienie tylko switel najwyzszych. doslownie trwalo to 5 sek a wynik calkiem prawidlowy.

nie ma jakiejs normy , ktora mowi , ze nalezy usuwac odbicie swiatal w oczach - zuawsze to rzecz gustu i decyczji autora - ale tutaj mnie razilo. oczy wgladaly troche nieludzko.

czy nie masz aby zbyt zimno ustawiony monitor ?

Monitor mam w trybie sRGB, ale zdjęcie oglądałem na telefonie.
Pisząc o skopiowaniu oczu do oddzielnej warstwy miałeś na myśli powielenie warstwy zdjęcia i maskowanie tylko oczu?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
27-03-2020, 21:44
swiatlo zarowe , bylo dosyc slabym zrodelm swiatla fotograficznego ze wzgledu na niska temp barwowa - 2500 - 2700 K.
Było jednocześnie doskonałym źródłem światła, bo poprawnie reprodukowało kolory, z czym niedrogie świetlówki i LEDy sobie nie radzą.


Tutaj bede oponowal.

CRI to jest stopien zgodnosci widma zrodla swiatla ze swiatlem wzorcowym.
dla lamp zarowych przyjmuje sie zrodlo wzorcowe zarowe o ciaglym widmie dajacym temp 2700 K

CRI lampy wylicza sie jako srednia arytmetyczna dla 8 dlugosci fali.
wysokie CRI lamp zarowych nie oznacza duzej zgodnosci ze swiatlem dziennym .

takie swiatalo jak maja lampy zarowe w naturze wystepuje przy slonecznym wschodzie slonca lub zachodzie.

to swiatlo ma w swoim spektum niski udzial krotszej fali , czyli tej , ktora ocza odbieraja jako kolor niebieski ( swiatlo jest bezbarwne , dopiero nasze sensory (oczy) reaguja odpowiednio w zaleznosci od dlugosci fali )

W swietle zarowym zostaja mocniej oddane kolory cieple , natomiast slabiej kolory zimne.

w fotografii analogowej bylo to do pewnego stopnia pozadane zaleta. Materialy srebrowe sa spektralnie mocniej uczulone na kolo niebieski a mniej na kolor czerwony. Na kolor szerwony dopiero emulsje panchromatyczne poprawily uczulenie w tym zakresei. To kompensowalo te ceche swiatla zarowego.Blony srebrowe w swietle zarowym mialy nizsza czulosc niz w dziennym.

Natomiast uczulenie spektralne senseli krzemowych , czyli w naszych matrycach jest odwrotne niz materialow srebrowych - wieksze w kierunku fali dluzszej ( czerwieni ) , mniejsze dla fali krotszej ( niebnieskie). Dlatego matryce maja filtr odcinajacy IR , a nie jest potrzebny filtr UV.
Z tego powodu swiatlo zarowe jest niekorzystne dla naszych matryc. Czerwien zostaje dodatkowo podkreslona, niebieski - oslabony. Balans bieli jesli jest silny, zawsze podnosi szum - poniewaz odbywa sie poprzez oslabienbie sygnalu . Po zrobieniu zdjecia juz sie go nie da dodac. Mozliwe jest wzmocnienie ale razem z szumem.


tyle w skrocie. chyba dzisiaj za duzo pisalem.

Bechamot
28-03-2020, 12:11
Monitor mam w trybie sRGB, ale zdjęcie oglądałem na telefonie.
Pisząc o skopiowaniu oczu do oddzielnej warstwy miałeś na myśli powielenie warstwy zdjęcia i maskowanie tylko oczu?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

SRGB to przestrzen barwna - to cos innego . jesli nie widzisz zazolconych bialek oczu ( a sa- na co wskazuje pomiar skladowych RGB - B jest o ok 20-25% nizsze od pozostalych ) tzn , ze masz zbyt wysoko ustawiony punkt bieli , obaraz na monitorze jest troche za niebieski - cos jak np w tanszych laptopach.


zaznaczylem tylko oczy , skopiowalem je uddzielnie i dla kazdego z osobna zrobilem sciemnienie swiatel ( stopniowo ) . W razie potrzeby mozna dla tych oczu ustalic jakas przezroczystosc , u mnie chyba bylo 92 % ( krycie ) .

potem wtapiasz oczy w tlo.

mozna na wiele sposobw , akurat zdecydowalem sie na ten i zadzialal , gdyby nie , trrzeba by szukac dalej. szparkowanie tego jest b . czasochlonne .

Pezet85
28-03-2020, 12:30
SRGB to przestrzen barwna - to cos innego . jesli nie widzisz zazolconych bialek oczu ( a sa- na co wskazuje pomiar skladowych RGB - B jest o ok 20-25% nizsze od pozostalych ) tzn , ze masz zbyt wysoko ustawiony punkt bieli , obaraz na monitorze jest troche za niebieski - cos jak np w tanszych laptopach.


zaznaczylem tylko oczy , skopiowalem je uddzielnie i dla kazdego z osobna zrobilem sciemnienie swiatel ( stopniowo ) . W razie potrzeby mozna dla tych oczu ustalic jakas przezroczystosc , u mnie chyba bylo 92 % ( krycie ) .

potem wtapiasz oczy w tlo.

mozna na wiele sposobw , akurat zdecydowalem sie na ten i zadzialal , gdyby nie , trrzeba by szukac dalej. szparkowanie tego jest b . czasochlonne .


Masz w 100% rację z tym że "B" odbiegało od "RG". Wyrównałem to kolorem niebieskim na krzywych :-). Szczerze, to nie rzucało mi się bardzo w oczy to zażółcenie na oczach. Dopiero teraz jak zrobiłem 2 zrzuty to jest to bardzo widoczne :-)

tak to wyglądało:

przed:

4237

po:
4238

na koniec jeszcze pokazał sie delikatny czerowny zafarb, tak to poprawiłem:
4239

Bechamot
28-03-2020, 13:48
tak , ale nie wiem czy zwrociles uwage . po zblizeniu wartosci R,G,B na bialkach oczu do siebie , twarz przechodzi leciutko w mangente.

to jest najprawdopodobniej skutkiem nieciaglosci widmowej zrodla swiatla , czyli niskiego CRI.

w kazdym razie na jpg nie dalem rady zrobic zadawalajacego balansu bieli.

w zdjeciu 36 obraz jest tez leciutkko zazolcony , ale poniewaz calosc jest taka i nie ma bielil , nie kluje to w oczy.

zasada malarska mowi - jeli chcesz pokazac kolor - wprowadz Biel . Biel to najpiekniejszy ( najwazniejszy ? ) kolor , gdyz dzieki niej podkreslamy pozostale.

byc moze to kwestia wyrobienia i doswiadczenia , ja widze ten zafarb od razu. jesli mialbys Monitor o zbyt wysoko ustawionym punkcie bieli , wowczas obraz zazolcony bedzie dla oka wydawal sie normalny , gdyz niska na obrazie skladowa B skompensuje idaca w kierunku B kalibracja monitora.


mozesz to latwo sam z grubsza sprawdzic bez kalibratora . wyswietlic na monitorze Biel - czyli wygenerowany programem graficznym kolor 255, 255, 255 i przyrownac ten kolor bieli do bialej kartki papieru , jaka polozysz obok monitora. Naocznie powinny sie kolory wydawac podobne , nie powinno byc widac duzej roznicy.

Jacek_Z
29-03-2020, 13:23
Szkoda, że tak póżno tu zajrzałem.
Nie jestem fanem ringów. Kiedyś o tym marzyłem. Ba, nawet kupiłem i to taki profi, błysk, 600 Ws. Nie użyłem go od .. 3 lat? Tam gdzie uczą mają ring z żarówek, te kilkanascie kropek w oku bardzo mi sie nie podoba. Studenci są zachwyceni, na kilku pierwszych sesjach. Potem im przechodzi, są ciekawsze światła.
Ring sie potem przyda do .. świecenia w parasolkę.

Tu maż LED z dobrym CRI https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-28w-280w-3900lm-5500k-e27-cri-90-8263545388
https://allegro.pl/oferta/quadralite-zarowka-led-20w-e27-8875452933
Wyjdzie co drogo, ale jak chcesz pracowac na ISO 100 i mieć w miarę krótki czas to niestety mała moc nie jest dobra. Człowiek sie jednak rusza. Bliski portret - OK, oświetlenie półpostaci - już ISO jest podnoszone, bo lampa dalej = ciemniej.

Pezet85
29-03-2020, 14:39
mozesz to latwo sam z grubsza sprawdzic bez kalibratora . wyswietlic na monitorze Biel - czyli wygenerowany programem graficznym kolor 255, 255, 255 i przyrownac ten kolor bieli do bialej kartki papieru , jaka polozysz obok monitora. Naocznie powinny sie kolory wydawac podobne , nie powinno byc widac duzej roznicy.

Poszedłem za Twoją radą i sprawdziłem monitor, przykładając białą kartkę A4 do monitora.
Biel wygenerowana w PS w stosunku do kartki papieru jest bielsza. Kartka wpada w bardziej żółtawy odcień.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
29-03-2020, 17:57
jest jak mozna bylo przypuszczac - tzn ze masz za zimno ustawiony Monitor - dlatego masz tendencje do zazolcania obrazu , czego naocznie nie widzisz , gdyz zbyt zimny Monitor niweluje za cieply obraz.

warto sprawdzic i troche ocieplic obraz monitora , czyli obnizyc punkt bieli.

nalezy to robic przy takim oswietleniu pomieszczenia , przy ktorym obrabiasz zdjecia.

Pezet85
29-03-2020, 18:49
Ocieplilem trochę obraz w stosunku do tego co było.
Różnica pomiędzy monitorem laptopa a monitorem stacjonarnym była widoczna, teraz jest ciut bardziej żółto.
Nie wiem czy na tym zdjęciu będzie to widoczne i dobrze oddane[emoji51].4255

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
30-03-2020, 13:37
42.
4258


jak Wam się wyświetla to zdjęcia na lepszych monitorach? Czy odwzorowanie kolorów jest lepsze?

Bechamot
30-03-2020, 15:26
ja moge powiedziec tylko tyle , ze niezle spedzasz kwarantanne. ;-)

Pezet85
30-03-2020, 15:51
ja moge powiedziec tylko tyle , ze niezle spedzasz kwarantanne. ;-)No siedzę od tygodnia w domu, 2 razy udało mi się pójść do Lidla i tyle[emoji4] . Nie szykuje się żebym szybko wrócił do pracy.






Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
30-03-2020, 17:05
ale z tego co widac nie jest sam.
a samotnosc we dwoje niczego zlego nie wrozy ;-)

na zdjeciu nie moge sie dopatrzec bledow balansu bieli.

jest ono zbalansowane raczej zimnawo , ale to nie jest bledem. to jest w granicach tolerancji.
Taki naturalnie chlodny odcien . Rzecz gustu. Ja lubie zimne odcienie, inni wola cieple.

jesli o cokolwiek moznaby sie przyczepic do tego kadru , to przepal na oknie. przydalaby sie leciutka poswiata firanki , cos co by wypelnilo papierowa Biel za oknem.

ale sam balans jest OK , choc nieco cieplejszy tez nie bylby bledem.
rzecz decyzju autora , na co sie zdecydowal.

Pezet85
16-04-2020, 23:03
4363

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

4362

trothlik
17-04-2020, 18:30
O losie...
Mina typu "jestem groźny"
Ciemno.
Jakieś dziwne ziarno.
Zdjęcie o małej rozdzielczości z jakiejś Nokii z XX wieku powiększone żeby wyglądało współcześnie.
Albo i współczesne ale zmasakrowane.
Generalnie lipa.
Moim zdaniem.

Pezet85
17-04-2020, 18:51
O losie...
Mina typu "jestem groźny"
Ciemno.
Jakieś dziwne ziarno.
Zdjęcie o małej rozdzielczości z jakiejś Nokii z XX wieku powiększone żeby wyglądało współcześnie.
Albo i współczesne ale zmasakrowane.
Generalnie lipa.
Moim zdaniem.

Lipa bo się jakoś dziwnie załadowało przez tapatalk, chciałem edytować ale się nie dało. Zdjecie z zamiaru miało być ciemne. Nie dodałem że to próba z autoportretem.
Wrzucam jeszcze raz...
4365

Bechamot
19-04-2020, 13:50
Nie ma innej drogi jak cwiczenie.

jak mowia Niemcy " cwiczenie czyni mistrzem"

reka tutaj stanowi konkurencje dla twarzy , nie jest szczesliwie rozlozona - moim zdaniem rozklada ten obraz na lopatki.
Technika przychodzi z czasem sama jesli cwiczyc, ale wrazliwoisc plastyczna nalezy w sobie wyrobic.
nad tym sie pracuje bardziej niz nad Technika np przez obcowanie z dobrym obrazem.
Sugerowalby studiowanie portetow. Tak jak sie poprawia sposob wyrazania swoich mysli np przez czytanie wartosciowych ksiazek , tak samo obcowanie z dobrym obrazem przeklada sie na sposob wyrazania za pomoca obrazu.
sugerowalbym rzeczywiscie przegladanie albumow fotografizcznych lub malarskich o tematyce portretowej.

Pezet85
23-04-2020, 18:45
Dzisiaj po długich namowach, udało mi się namówić córke do zdjęć

44.
4387

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Tom77
24-04-2020, 20:00
Dzisiaj po długich namowach, udało mi się namówić córke do zdjęć

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Namów córkę jeszcze raz i pokombinuj z głębią ostrości. To co jest w tle psuje odbiór zdjęcia. Jakim obiektywem jest zrobione to zdjęcie ?

Pezet85
24-04-2020, 20:39
Namów córkę jeszcze raz i pokombinuj z głębią ostrości. To co jest w tle psuje odbiór zdjęcia. Jakim obiektywem jest zrobione to zdjęcie ?Zdjęcie zrobione 50 mm 1.4. Przysłona ustawiona na f2.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Formedia
25-04-2020, 00:09
Zdjęcie zrobione 50 mm 1.4. Przysłona ustawiona na f2.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Faktycznie przydałoby się większe rozmycie, ale zdjęcie fajne bo naturalne
W tym obiektywie 1,4 też fajnie ostrzy, nie żałuj sobie :) tym bardziej że kadr dość szeroki.
Pozy leżące to trudny temat jeśli mogę coś doradzić to nie pytaj o zgodę tylko rób z zaskoczenia :), a potem pytaj o zgodę na publikację :)

Pezet85
25-04-2020, 12:02
Chętnie bym używał przysłony 1.4 ale jeszcze mi się nie udało zrobić zdjęcia żeby było naprawde ostre. Każde na tej przysłonie jest mydlane i brak szczegółu podczas przybliżania.
Wiem że mam przy tym swój udział bo aparat delikatnie zawsze mi zadrży podczas wciskania spustu migawki[emoji57]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
25-04-2020, 13:19
Dzisiaj na próbę zrobiłem 4 zdjęcia z najniższymi przysłonami od 1.4-2.0. Na wszystkich zdjęciach ostrość łapana na oczy. Wg w każdym zdjęciu jej brakuje, na wyższych przysłonach nie ma problemu z jej łapaniem.

Poniżej wrzucam 4 RAWy, co sądzicie Panowie?

4397

4396

4398

4399

Jacek_Z
25-04-2020, 13:51
Szału nie ma. Są ostrzejsze obiektywy (mam Sigma ART 85/1.4, ale byłby za długi na takie ujęcia, ale ART 50/1.4 też jest ostrzejszy od tego EF).
Pamiętaj, że z boku kadru ma się zawsze gorszą ostrość niż w centrum.

Bechamot
25-04-2020, 14:08
Dzisiaj na próbę zrobiłem 4 zdjęcia z najniższymi przysłonami od 1.4-2.0. Na wszystkich zdjęciach ostrość łapana na oczy. Wg w każdym zdjęciu jej brakuje, na wyższych przysłonach nie ma problemu z jej łapaniem.

Poniżej wrzucam 4 RAWy, co sądzicie Panowie?

4397

4396

4398

4399

50 1,4 to obiektyw z lat 70 - tych , ktory japonce zerzneli z konstrukcji siegajacej lat 30 - tych .

to obiektyw konstruowany pod FF , czyli dla wiekszego krazka rozproszenia , tzn. to co na FF wydaje sie byc ostrym ,na aps-c moze byc nieostrym.

pozbedziesz sie problemow jesli zamienisz aps-c na FF , chocby na c6d.
upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu - nie tylko pozbedziesz sie problemow , ale nabedziesz sie zachwytu.

Pezet85
25-04-2020, 14:20
Szału nie ma. Są ostrzejsze obiektywy (mam Sigma ART 85/1.4, ale byłby za długi na takie ujęcia, ale ART 50/1.4 też jest ostrzejszy od tego EF).
Pamiętaj, że z boku kadru ma się zawsze gorszą ostrość niż w centrum.Właśnie zawsze przy takich ujęciach korzystam z bocznych sensorów. Większość zdjęć które robię w większej odległości z przesłoną poniżej f2 cierpi właśnie na brak ostrości. Te bliższe ujęcia mają lepszą jakość ale sporo im brakuje
Jak myślisz czy ręczna mikrokalibracja może coś pomóc?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
25-04-2020, 14:59
Właśnie zawsze przy takich ujęciach korzystam z bocznych sensorów. Większość zdjęć które robię w większej odległości z przesłoną poniżej f2 cierpi właśnie na brak ostrości. Te bliższe ujęcia mają lepszą jakość ale sporo im brakuje
Jak myślisz czy ręczna mikrokalibracja może coś pomóc?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

to nie ma nic wspolnego z praca AF.
zdjecie pierwsze jest trafione prawidlowo.
ten obiektyw tak ma , na 1,4 gwaltownie Spada rozdzielczosc. To cecha starszych konstrukcji gaussa z dodana siodma soczewka w celu podniesienia jasnosci. na FF nieostrosc jest jeszcze akceptowalna , na aps - bardziej ja widac. Remedium , to mocniejsze ostrzenie i podniesienie kontrastu. Pewnym problemem jest spadek i to gwaltowny MTF na 1,4 co przejawia sie mocnym ograniczeniem przenoszenia zakresu tonalnego motywu - to czynni obraz plaskim , malo plastycznym. Mozna kompensowac podniesieniem kontrastu w obrobce , ale utraconej rozdzielczosci tonalnej ( bogactwa tonow) w ten sposob nie skompensujemy.

Nie ma reguly , ze tym obiektywem nalezy do portetu uzywac zawsze 1,4. jesli nastepuje spadek jakosci obrazu to nalezy jej unikac. Moim zdaniem postapiles prawidlowo stosujac w zdjeciu corki przyslone 2.0. Niekorzystna jest pionowa linia framugi okna i ciemniejszej sciany za glowa modelki. Ta linia dzieli tlo na dwie rozne i przeciwstawne czesci . To jest kwestia tla nie glebi.
Zasada portetowania mowi - komponuj zawsze tlo , motyw glowny sie komponuje sam.

Masz jak do tej pory najlepsza piecdziesiatke canona z pominieciem RF . On ma taka urode i wiedzac o tej slobosci na 1,4 nalezy jej unikac. Moim zdaniem postapiles prawidlowo stosujac 2.0 , natomist tlo jest nieszczesliwe.

dobrze dobrane oswietlenie przod - tyl. Ladnie harmonizuja ze soba.
dobry balans bieli .

ogolnie to natkniesz sie w aps- c na prog jakosciowy , ktory ogrywa role w portecie ( znacznie mniejsza np w reportazu) i staniesz przed dylematem przejscia na FF.

Im wczesniej to zrobisz tym lepiej , szczegolnie jesli fascynujesz sie portretem.
to bedzie potezny kop jakosciowy i przyspieszenie w gore od strony technicznej.

Ale najwazniejsze to wyrobiennie w sobie wrazliwosci na obraz.W tym aps-c nie przeszkadza.

Pezet85
25-04-2020, 15:21
Bechamot dzięki za wyczerpującą wypowiedź, zawsze można na Ciebie liczyć [emoji39].
Chętnie bym się przesiadł na FF ale niestety nie w tym roku. Dopiero co zmieniłem body a do tego żona nie chętnie udostępnia domowy budżet na moje zachcianki[emoji23].


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
25-04-2020, 21:17
Jak myślisz czy ręczna mikrokalibracja może coś pomóc?
Nie. Mikrokalibracja pomoże na FF/BF, ale jak obiektyw jest miękki to co ma zmienić mikrokalibracja?

Kup ARTa 35, 50, 85 mm, jeśli teraz chcesz mieć bardzo ostre zdjęcia.

Przemek_PC
26-04-2020, 03:45
Albo kup 5D w pierwszej wersji.

Pezet85
26-04-2020, 11:52
45.4408

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
26-04-2020, 18:46
No i fajnie, tylko but niepotrzebnie obcięty.

Pezet85
26-04-2020, 19:06
No i fajnie, tylko but niepotrzebnie obcięty.Wiem wiem, zdarzają mi się takie wpadki [emoji51]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
02-05-2020, 10:57
46.
4441

47.
4442

Przemek_PC
02-05-2020, 15:39
Wydaje mi się, że gdybyś błysnął z przodu byłoby lepiej. To ostatnie bardziej mi się podoba. Na przedostatnim wygląda jakby żona była dodatkiem do krajobrazu.

Pezet85
02-05-2020, 16:17
Miałem przy sobie yn560 i transparentna parasolkę, zrobiłem 3 zdjęcia ale była zbyt duża różnica w oświetleniu, to był zachód słońca i bardzo źle wygląda doświetlona twarz białym światłem z lampy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
02-05-2020, 17:00
No to może pomarańczowy filtr na lampę? Albo blenda odbijająca?

Pezet85
02-05-2020, 17:06
No to może pomarańczowy filtr na lampę?

No o tym nie pomyślałem... będę się chyba musiał w takie zaopatrzyć. Dodaje 2 Rawy zaświecone z lampą i tu mam pytanie czy jest sens w ogóle próbować coś z tym podziałać?

Pezet85
10-05-2020, 21:19
48.

4512

Pezet85
13-05-2020, 10:50
49.

4532

candar
13-05-2020, 10:57
49.

4532

Bardzo ładne! Przy kolejnych zdjęciach poszerzyłbym kadr w prawą stronę - czyli tam, gdzie patrzy modelka. Taka zasada, że nie zawsze kadrujemy centralnie dając możliwość odbiorcy zobaczenia kadru po stronie skierowanego wzroku przez modelkę.

Pezet85
13-05-2020, 11:03
Bardzo ładne! Przy kolejnych zdjęciach poszerzyłbym kadr w prawą stronę - czyli tam, gdzie patrzy modelka. Taka zasada, że nie zawsze kadrujemy centralnie dając możliwość odbiorcy zobaczenia kadru po stronie skierowanego wzroku przez modelkę.Oooo dzięki za miłe słowa [emoji4]... chciałbym jeszcze trochę rozjaśnić kwestie kadrowania, w moim 70d przy niższych przyslonach mam problem przy przekadrowaniu. Wydaje mi się za mam zbyt mało punktów Af i jak złapie ostrość którymś skrajnym punktem i przekadruje to niestety gubię ostrość z oczu[emoji3525].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
13-05-2020, 11:13
Oooo dzięki za miłe słowa [emoji4]... chciałbym jeszcze trochę rozjaśnić kwestie kadrowania, w moim 70d przy niższych przyslonach mam problem przy przekadrowaniu. Wydaje mi się za mam zbyt mało punktów Af i jak złapie ostrość którymś skrajnym punktem i przekadruje to niestety gubię ostrość z oczu[emoji3525].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Można przekadrować z punktem AF, ale zmienisz wówczas płaszczyznę ostrości i ostrość pozostanie na wcześniejszej płaszczyźnie ostrości (to w skrócie :)

Za to polecam zrobić zdjęcia metodą Brenizera (czasem robię ;) https://fotoblogia.pl/489,metoda-brenizera-plytka-glebia-ostrosci-i-szeroki-kat-poradnik

Pezet85
13-05-2020, 11:16
Można przekadrować z punktem AF, ale zmienisz wówczas płaszczyznę ostrości i ostrość pozostanie na wcześniejszej płaszczyźnie ostrości (to w skrócie :)

Za to polecam zrobić zdjęcia metodą Brenizera (czasem robię ;) https://fotoblogia.pl/489,metoda-brenizera-plytka-glebia-ostrosci-i-szeroki-kat-poradnikMam ustawioną Twoja metodę łapania ostrości, czyli af na gwiazdkę a migawka na spuście. Jak złapie ostrość srodkowym af, odpuszczę gwiazdkę i przekadruje to ostrość mi się nie zmienia, tylko płaszczyzna tak jak wspomniałeś. Przy mojej 50 i niskich przyslonach takich jak 2.2 i niżej niestety po przekadrowaniu nie ma ostrości tam gdzie ja złapałem [emoji848].
Może coś robię nie tak?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
13-05-2020, 11:27
Mam ustawioną Twoja metodę łapania ostrości, czyli af na gwiazdkę a migawka na spuście. Jak złapie ostrość srodkowym af, odpuszczę gwiazdkę i przekadruje to ostrość mi się nie zmienia, tylko płaszczyzna tak jak wspomniałeś. Przy mojej 50 i niskich przyslonach takich jak 2.2 i niżej niestety po przekadrowaniu nie ma ostrości tam gdzie ja złapałem [emoji848].
Może coś robię nie tak?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robisz dobrze, ale przy płytkiej GO tak będzie zawsze, pozostaje przymknąć do f/2,8-4, albo przejść na bezlustro ;)

4533

pisałem o tym tutaj: "Przy bardzo płytkiej GO przesunięcie aparatu może być na tyle duże, że przesunie się płaszczyzna ostrości." https://www.canon-board.info/threads/109149-5d-Classic-punkt-centralny-i-rekompozycja/page5?p=1382755&viewfull=1#post1382755

Pezet85
13-05-2020, 12:12
robisz dobrze, ale przy płytkiej GO tak będzie zawsze, pozostaje przymknąć do f/2,8-4, albo przejść na bezlustro ;)

4533

pisałem o tym tutaj: "Przy bardzo płytkiej GO przesunięcie aparatu może być na tyle duże, że przesunie się płaszczyzna ostrości." https://www.canon-board.info/threads/109149-5d-Classic-punkt-centralny-i-rekompozycja/page5?p=1382755&viewfull=1#post1382755No to spoko, trzeba jakoś kombinować. Jedyne co mnie denerwuje to to że punkty af są właśnie przesunięte daleko od krawędzi i trzeba się męczyć. Ale niska głębia ostrości jednak wygrywa [emoji4]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
17-05-2020, 20:08
50.

4566

51.

4567

Pezet85
24-05-2020, 08:49
52.

4596

Pezet85
24-05-2020, 20:12
53.

4604

54.
4605

Pezet85
30-05-2020, 21:57
55.

4626

candar
30-05-2020, 22:41
55.

4626

Naturalna poza, fajne światło w kontrze z tyłu, dobrze doświetlone z przodu, do cięcia też się trudno przyczepić (minimalnie ciasno). Podoba się! Dobrze robić też ze wzrokiem skierowanym w inną stronę, ale to już szerszy kadr.

Pezet85
30-05-2020, 23:00
Naturalna poza, fajne światło w kontrze z tyłu, dobrze doświetlone z przodu, do cięcia też się trudno przyczepić (minimalnie ciasno). Podoba się! Dobrze robić też ze wzrokiem skierowanym w inną stronę, ale to już szerszy kadr.Dzięki [emoji846]... jak się czyta dobre opinie to aż chce się więcej.
Pamiętam pierwsze opinie które mocno mnie gdzieś tam kopnęły ale wziąłem sobie je do serca i dzięki nim zrobiłem krok do przodu[emoji4].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
31-05-2020, 11:02
56.

4627

Tom77
31-05-2020, 16:24
52, coś tam w tle się porobiło i przeszkadza mi w odbiorze, ale poza tym to jedno z fajniejszych portretów jakie ostatnio widziałem.

Pezet85
31-05-2020, 19:49
52, coś tam w tle się porobiło i przeszkadza mi w odbiorze, ale poza tym to jedno z fajniejszych portretów jakie ostatnio widziałem.Hej,
w wersji kolor nie ma tam takiego misz-masz, tutaj rzeczywiście trochę się nabałaganiło[emoji846].
Cieszy mnie to że zdjęcie podoba się nie tylko mnie i modelce ale i nnym osobom[emoji4].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
07-06-2020, 21:58
57.
4669

58.
4670

Tom77
08-06-2020, 17:18
57 fajne

candar
08-06-2020, 19:52
57 - za mało lewej strony (kadr nie ma czym oddychać po lewej a tam patrzy modelka). Generalnie Ok i fajnie, ale ustawienie modelki nie końca mnie przekonuje z uwagi na to, że wzrok od razu kierowany jest w miejsce niekoniecznie właściwe. Reszta OK!

58 - tu już wszystko gra i poza bardzo ładna. Jedyne co - to starałbym się uważać na to, aby równiej doświetlić ramiona. Czyli kontra światłem z lampy/blendy od lewej strony. Lewą rękę zbliżyłbym bardzie do tułowia. Generalnie bardzo ładnie!

Pezet85
08-06-2020, 19:59
Dzięki za konkretne uwagi, walczyłem z blenda ale nie było 3 osoby która by wspomogła [emoji4].
Napewno wrzucę jeszcze jakieś zdjęcia z tej sesji które wg mojej opinii nadają się do pokazania.

Mam jeszcze pytanie dotyczące zdjęcia 58, czy też uważacie jak inni że te cienie na twarzy nie pasują? Tego typu uwagi dostałem na jednej z grup na FB.



Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
08-06-2020, 21:07
Dzięki za konkretne uwagi, walczyłem z blenda ale nie było 3 osoby która by wspomogła [emoji4].
Napewno wrzucę jeszcze jakieś zdjęcia z tej sesji które wg mojej opinii nadają się do pokazania.

Mam jeszcze pytanie dotyczące zdjęcia 58, czy też uważacie jak inni że te cienie na twarzy nie pasują? Tego typu uwagi dostałem na jednej z grup na FB.



Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Co do cieni na 58 oczy są dobrze doświetlone, reszta się broni. Ale pisałem też wcześniej , że warto byłoby rozjaśnić cienie ;) Kwestia gustu oglądającego ;)

Pezet85
14-06-2020, 15:35
59.

4686

60.

4687

Przemek_PC
16-06-2020, 01:04
Gratulacje :) A teraz cofnij się do pierwszej strony tego wątku i sam oceń progres.

Pezet85
16-06-2020, 15:00
Gratulacje :) A teraz cofnij się do pierwszej strony tego wątku i sam oceń progres.Dzięki [emoji846]...fakt pierwsze zdjęcia odbiegają znacznie od tych ostatnich. Ale największą satysfakcję sprawia to że jest dużo większa świadomość tego co się chce osiągnąć.
Dzieki konstruktywnej krytyce są rzeczy na które wcześniej bym nawet nie zwrócił uwagi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Przemek_PC
16-06-2020, 19:12
W 59 czepiłbym się tylko czerwonej pozostałości po prawym kolczyku i tego czegoś również w kolorze czerwonym nad biustem.

Pezet85
16-06-2020, 19:47
W 59 czepiłbym się tylko czerwonej pozostałości po prawym kolczyku i tego czegoś również w kolorze czerwonym nad biustem.Masz na myśli część czerwonej sukienki[emoji4], w sumie zastanawiałem się czy tego nie przyciąć.
Następnym razem będę usuwał żeby nie rozpraszało i nie przyciągało uwagi[emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
16-06-2020, 21:42
Czepiacie się detali, a ciasnego kadrowania przed sama twarzą nie widzicie?

Tom77
17-06-2020, 18:53
Dzięki [emoji846]...fakt pierwsze zdjęcia odbiegają znacznie od tych ostatnich. Ale największą satysfakcję sprawia to że jest dużo większa świadomość tego co się chce osiągnąć.
Dzieki konstruktywnej krytyce są rzeczy na które wcześniej bym nawet nie zwrócił uwagi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Powiem ci, że poprzednia strona bardziej przypadła mi do gustu ...

Pezet85
20-06-2020, 13:19
61.

4714

Pezet85
20-06-2020, 15:40
62.

4715

Pezet85
20-06-2020, 22:03
63.

4716

marlo
21-06-2020, 14:31
Gratuluję postępów! :) Natomiast w ostatniej sesji - obie Panie jakby się przykleiły do tego siddingu deskowego. Niepotrzebnie mz.

Pezet85
21-06-2020, 14:36
Dziękuję bardzo [emoji4]... wiesz co do miejsca to nie było wyboru bo to były urodziny dziecka szwagierki a jej ogródek ma może 100 M2[emoji16].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
04-07-2020, 23:09
64.

4770

Pezet85
31-08-2020, 13:00
Dawno nic nie wrzucałem... moja pierwsza sesja w wodzie.

65.
4956

Mohinder
31-08-2020, 15:50
Jakim sprzętem to robiłeś?

Pezet85
31-08-2020, 16:03
Jakim sprzętem to robiłeś?Canon 70d 50mm + reporterka yongnuo + parasolka biała 150cm ale złożona do średnicy około 110cm.

Czemu pytasz, coś nie pasuje?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
31-08-2020, 19:29
Dawno nic nie wrzucałem... moja pierwsza sesja w wodzie.

65.
4956

Jak już pisałem gdzie indziej -> szukaj na początek scen o mniejszych kontrastach, aby nie przepalać za mocno modelki lampą. Podwyższaj ISO , aby ustawić ekspozycję na tło i... nie staraj się na siłę używać lampy w każdej sytuacji przy ISO 100.

Ja z założenia unikam lamp, ale jeśli używam to tylko lekko dobłysnę, aby doświetlić obiekt.

Po pierwsze, drugie i trzecie - trzeba zawsze odpowiednio zbalansować światło zastane z błyskowym,

czyli:


https://www.youtube.com/watch?v=50-1kK9bot4

Pezet85
31-08-2020, 19:33
Jak już pisałem :) Szukaj na początek scen o mniejszych kontrastach, aby nie przepalać za mocno modelki lampą. Podwyższaj ISO , aby ustawić ekspozycję na tło i... nie staraj się na siłę używać lampy w każdej sytuacji.

Ja z założenia unikam lamp, ale jeśli używam to tylko lekko dobłysnę, aby doświetlić obiekt.

Po pierwsze, drugie i trzecie - trzeba odpowiedni zbalansować światło zastane z błyskowym,

czyli:

https://www.youtube.com/watch?v=50-1kK9bot4Dziękuje candar, wezmę do serca Twoje rady[emoji16].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Mohinder
31-08-2020, 22:14
Canon 70d 50mm + reporterka yongnuo + parasolka biała 150cm ale złożona do średnicy około 110cm.

Czemu pytasz, coś nie pasuje?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Z czytej ciekawości :)

Pezet85
01-09-2020, 18:54
66.
4964

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
02-09-2020, 12:10
67.

4968

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

bzdura1979
02-09-2020, 14:24
Moim skromnym zdaniem na 66 koncept hmmmm.... dziwny. Poza sztuczna, modelka raczej męczy się z kończynami powykręcanymi na różne strony, sukienka z odcięciem poziomu zanurzenia, majty prześwitują. Zupełnie to do mnie nie gada.

Pezet85
02-09-2020, 14:32
bzdura1979 Dzięki za opinię [emoji6].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
03-09-2020, 11:51
68.

4983

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robertskc7
03-09-2020, 12:06
68.

4983

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Fajną masz żonę, ale jak narazie nie udało Ci się jej zrobić dobrego zdjęcia.
Portret jest trudną sprawą. Może poszukaj w necie naprawdę dobrych zdjęć portretowych i następnym razem zamiast robić bez pomysłu zdjęcia w wodzie, zastanów się, podpatrz, potrenuj "na sucho" ustaw ją i wydobądź z niej coś fajnego. Zasłoń twarz ręką, rozchyl jej usta, zrób z zaskoczenia, porusz włosami, wykorzystaj wiatr... Nie rób zwykłej pozowanki z otoczką do o koła, tylko skup się na niej. Poczytaj o ustawianiu sylwetki i znaczeniu dłoni w zdjęciach portretowych. Eksperymentuj. Powodzenia.

Pezet85
03-09-2020, 12:09
Fajną masz żonę, ale jak narazie nie udało Ci się jej zrobić dobrego zdjęcia.
Portret jest trudną sprawą. Może poszukaj w necie naprawdę dobrych zdjęć portretowych i następnym razem zamiast robić bez pomysłu zdjęcia w wodzie, zastanów się, podpatrz, potrenuj "na sucho" ustaw ją i wydobądź z niej coś fajnego. Zasłoń twarz ręką, rozchyl jej usta, zrób z zaskoczenia, porusz włosami, wykorzystaj wiatr... Nie rób zwykłej pozowanki z otoczką do o koła, tylko skup się na niej. Poczytaj o ustawianiu sylwetki i znaczeniu dłoni w zdjęciach portretowych. Eksperymentuj. Powodzenia.Hej,
Ostatnie zdjęcie, to siostra mojej żony i ona generalnie ma problem z pozowaniem. Ale dzięki za uwagę, dużo rzeczy jest do ogarnięcia i nauczenia także cały czas do przodu[emoji6].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bangi
03-09-2020, 15:20
Śledzę ten wątek od pewnego czasu - bardziej zerkam za zdjęcia niż czytam - i odnoszę wrażenie, że występuje na tych zdjęciach problem z kolorami, światłem i optyką.
Odnośnie kolorów - być może jest jakiś problem z monitorem; mam znajomego, który miał taką sytuację, że to co jemu wydawało się OK, u wszystkich innych wyglądało niezbyt dobrze kolorystycznie; dopiero jak zmienił monitor sytuacja się poprawiła, a sam był tym mocno zaskoczony.
Odnośnie światła - ja bym proponował na początek jednak światło zastane oraz szukanie miejsc na portrety z miękkim światłem i bez kontrastowych teł. Osobiście bardzo mi się nie podobają portrety na czarnym tle lub jakimś takim czerwonym, itp.
Odnośnie optyki - sugerowałbym zakup jakiegoś naprawdę jasnego szkła i dłuższego oraz robienie zdjęć na możliwie najbardziej otwartej przesłonie.

Te ostatnie zdjęcia są wg mnie bardzo za bardzo pomarańczowe i abstrahując od pozowania, strasznie biją mnie po oczach mocne kontrasty tła, przepał na niebie i ogólnie taka jakaś ich "ciężkość" nie wiem jak to inaczej ująć.

Pezet85
03-09-2020, 15:43
Śledzę ten wątek od pewnego czasu - bardziej zerkam za zdjęcia niż czytam - i odnoszę wrażenie, że występuje na tych zdjęciach problem z kolorami, światłem i optyką.
Odnośnie kolorów - być może jest jakiś problem z monitorem; mam znajomego, który miał taką sytuację, że to co jemu wydawało się OK, u wszystkich innych wyglądało niezbyt dobrze kolorystycznie; dopiero jak zmienił monitor sytuacja się poprawiła, a sam był tym mocno zaskoczony.
Odnośnie światła - ja bym proponował na początek jednak światło zastane oraz szukanie miejsc na portrety z miękkim światłem i bez kontrastowych teł. Osobiście bardzo mi się nie podobają portrety na czarnym tle lub jakimś takim czerwonym, itp.
Odnośnie optyki - sugerowałbym zakup jakiegoś naprawdę jasnego szkła i dłuższego oraz robienie zdjęć na możliwie najbardziej otwartej przesłonie.

Te ostatnie zdjęcia są wg mnie bardzo za bardzo pomarańczowe i abstrahując od pozowania, strasznie biją mnie po oczach mocne kontrasty tła, przepał na niebie i ogólnie taka jakaś ich "ciężkość" nie wiem jak to inaczej ująć.

Czy temat kolorów dotyczy tylko ostatnich zdjęć czy w większości? Ostatnie zdjęcia celowo podbijałem na bardziej ciepłe( pomarańczowe/żółte), nawet ktos mi doradził żeby bardziej to podbić ze względu na zachód słońca. Do laptopa podłączam dodatkowy monitor, nie jest on dedykowany do fotografii ale ma tryb wyświetlania sRGB i widać różnicę pomiędzy nim a laptopem.

Posiadam jeden jedyny jasny obiektyw, jest to Canon 50mm 1.4. niestety wszystkie zdjecia poniżej f2.2 są nieostre, no może nie wszystkie ale w 80%. Właśnie z tego powodu nie schodzę poniżej, bo jak kadrowo coś wyjdzie to jakość zdjecia jest dramatyczna[emoji3525].

Myślałem kiedyś o 85, ale na cropie jest za wąsko i wewnątrz już nic nie zrobię.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
03-09-2020, 16:16
Śledzę ten wątek od pewnego czasu - bardziej zerkam za zdjęcia niż czytam - i odnoszę wrażenie, że występuje na tych zdjęciach problem z kolorami, światłem i optyką.
Odnośnie kolorów - być może jest jakiś problem z monitorem; mam znajomego, który miał taką sytuację, że to co jemu wydawało się OK, u wszystkich innych wyglądało niezbyt dobrze kolorystycznie; dopiero jak zmienił monitor sytuacja się poprawiła, a sam był tym mocno zaskoczony.
Odnośnie światła - ja bym proponował na początek jednak światło zastane oraz szukanie miejsc na portrety z miękkim światłem i bez kontrastowych teł. Osobiście bardzo mi się nie podobają portrety na czarnym tle lub jakimś takim czerwonym, itp.
Odnośnie optyki - sugerowałbym zakup jakiegoś naprawdę jasnego szkła i dłuższego oraz robienie zdjęć na możliwie najbardziej otwartej przesłonie.

Te ostatnie zdjęcia są wg mnie bardzo za bardzo pomarańczowe i abstrahując od pozowania, strasznie biją mnie po oczach mocne kontrasty tła, przepał na niebie i ogólnie taka jakaś ich "ciężkość" nie wiem jak to inaczej ująć.
Bangi - Dokładnie o tym samym samym pisałem gdzie indziej z autorem i pisałem też wyżej. Czyli o szukaniu scen o małym kontraście i małej rozpiętości tonalnej, bo widać że wyciąganie ze świateł i cieni daje mało zjadliwe efekty. Podobnie fotografowanie w zacienionych miejscach. Na "szaleństwa" z fotami pod światło o wschodzie i zachodzie potrzebne jest perfekcyjne opanowanie równoważenia światła zastanego z błyskowym (filmik takowy do nauki dałem powyżej). No i niekoniecznie sprawdzi się w takiej sytuacji użyta właśnie lampa reporterska z parasolką, która nie zaszkodzi, ale też nie pomoże w dobrym oświetleniu sceny. Nie bez przyczyny Quadralite ma w ofercie bardzo dobre lampy plenerowe typu Atlas o rożnych mocach. Tylko jak pisałem wcześniej kluczem i podstawą będzie wcześniejsze perfekcyjne opanowanie światła. Nie mając podstaw i nie ucząc się na swoich błędach zdjęcia nigdy nie będą lepsze.

O kolorach to już pisane były elaboraty w tym wątku i nie czuję się naprawdę na siłach powtarzać po kolejny tego samego, że do naturalności dużo brakuje a autor ma tendencję do nakładania dziwnych filtrów w postprodukcji. Tak po prostu ma i już, lubi i tyle. Autor wie i rozumie i poprawi (pokazywałem o co chodzi i inni również) i za chwilę robi już po staremu. Gdy czytam po raz enty, że autor świadomie i celowo idzie w niezjadliwą kolorystykę, to już mi się nie chce pisać więcej. Jak to ktoś mądrzejszy powiedział nie warto kopać się z koniem.

Są podstawy , podstaw https://digitalcamerapolska.pl/warsztat/1897-jak-robic-zawsze-ostre-zdjecia i gdy ktoś cały czas ma problemy z robieniem ostrych zdjęć to powinien zadbać o podciągnięcie się w aspektach obsługi aparatu i zależnościach pomiędzy: czasem, przysłoną i czułością (ISO). Innej drogi nie ma. No chyba , że autor uważa , że robi dobre zdjęcia i szuka akceptacji tego faktu, ale to może jednak na fejsbuczkowych mu się sprawdzi. A Canon EF 50 1.4 to doskonały i ostry obiektyw od f/1.4. Wiem , bo mam go jeszcze w swoim posiadaniu. Nie radzę szukać przyczyny nieostrych i słabych zdjęć w posiadanym sprzęcie, bo to prowadzi na manowce.

4985

Napisałem szczerze, bez owijania w bawełnę z punktu widzenia amatora, który ma swoje własne przemyślenia w wielu aspektach fotografii użytkowej. Do przemyślenia i zastosowania przez autora wątku. Może nadszedł czas na przeczytanie kilku książek o fotografii ? U mnie zajmują całą półkę i zawierają wiele pomocnych odpowiedzi na wiele pytań, których nawet jeszcze nie zadano. Po każdą z nich wielokrotnie sięgałem szukając odpowiedzi na różne tematy.

Pezet85
03-09-2020, 16:27
Dziękuję Panowie za sugestie... Wiem że to nie sprzęt gra pierwsze skrzypce, ale ma bardzo duże znaczenie. Sprawdziłem właśnie taką lampę atlas, cena 2 tys zł do tego jasny, używany obiektyw typu Sigma.art za kolejne 2 tys zł jest poza moim budżetem.
Fotografie traktuje jako hobby, nie zarabiam na niej ani grosza i wydać przeszlo 4 tys zł na sprzęt jest naprawdę poza moim zakresem[emoji6].
Pewnie dlatego też, będzie ciężko ogarnąć bardziej skomplikowane zdjęcia.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
03-09-2020, 16:34
https://digitalcamerapolska.pl/warsztat/1897-jak-robic-zawsze-ostre-zdjecia[/url] i gdy ktoś cały czas ma problemy z robieniem ostrych zdjęć to może powinien jednak zadbać o podciągnięcie się w aspektach obsługi aparatu i zależnościach pomiędzy: czasem, przysłoną i czułością (ISO).

Andrzeju, tu nie chodzi o to że źle dobieram czas , bądź przesłonę...próbowałem na wiele sposobów użyć przesłony 1.4-1.8 przy czasie nawet wyższym niż 1/250 i zdjęcia naprawdę wychodzą mydlane, rozmazane. Nawet używając statywu, zdjęcia po przybliżeniu nie mają tego szczegółu.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
03-09-2020, 16:57
Dziwna sprawa , bo mnie ww. obiektywem (Canon EF 50 f/1.4) i każdym aparatem Canona ZAWSZE udawało się zrobić OSTRE zdjęcia.

Przeczytaj od deski do deski to, co napisałem wyżej https://www.canon-board.info/threads/111701-Pezet85-nauka-portretu/page23?p=1413693&viewfull=1#post1413693 przemyśl i wprowadź w życie. Innej drogi nie ma.

Pezet85
03-09-2020, 17:01
Dziwna sprawa , bo mnie ww. obiektywem (Canon EF 50 f/1.4) i każdym aparatem Canona ZAWSZE udawało się zrobić OSTRE zdjęcia.

Przeczytaj od deski do deski to, co napisałem wyżej https://www.canon-board.info/threads/111701-Pezet85-nauka-portretu/page23?p=1413693&viewfull=1#post1413693 przemyśl i wprowadź w życie. Innej drogi nie ma.To może z obiektywem jest coś nie tak. Dzisiaj zrobię zdjęcie z ręki przy przesłonie 1.4 z czasem który potencjalnie nie powinien rozmazać zdjęcia. W przypadku mojego body 70d to jest 1/80. Zrobię też przy krótszym czasie rzędu 1/250 i podeślę tutaj RAW'a.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Leon007
03-09-2020, 17:41
Też zaglądam do tego wątku z sympatią, mimo że się nie odzywałem do tej pory. Prace Pezet'a się poprawiły po uwagach głównie candara, ale ostatnie znowu są gorsze, jakby robione na siłę.
Uwaga do kolorystyki zachodu słońca. Gdy rzeczywiście robisz zdjęcia po południu, to wystarczy ustawić balans bieli na światło dzienne (5500 K) i już powinieneś uzyskać ciepłe zabarwienie w stopniu odpowiednim. Czasem podnoszę temperaturę do 5800 K. Powyżej tej wartości to efekty specjalne, przeważnie nieładne. Zachód słońca sam się podbija.

--- Kolejny post ---

Jeszcze a propos obiektywu. Canona 50/1.4 nie znam, więc trzeba polegać na zdaniu tych, co go używali. Ale masz aparat 70D, on ma wizjer na pryzmacie a nie na lusterkach, więc obraz powinien być jasny i wyraźny, umożliwiający ręczne ostrzenie. Jest dużo niekanonicznych jasnych obiektywów o ogniskowej 50 mm. Ostatnio zwrócił moją uwagę Irix 45/1.4 - podobno to dobre obiektywy, sam bym spróbował gdybym już nie miał innej 50ki. Jedna cecha (specjalnie nie piszę "wada" ;)) to manualne nastawianie ostrości. Wiem, że zaraz może być dyskusja AF kontra MF - ja używam MFów, ale rozumiem obawy. Są też inne firmy.

Pezet85
03-09-2020, 17:43
Też zaglądam do tego wątku z sympatią, mimo że się nie odzywałem do tej pory. Prace Pezet'a się poprawiły po uwagach głównie candara, ale ostatnie znowu są gorsze, jakby robione na siłę.
Uwaga do kolorystyki zachodu słońca. Gdy rzeczywiście robisz zdjęcia po południu, to wystarczy ustawić balans bieli na światło dzienne (5500 K) i już powinieneś uzyskać ciepłe zabarwienie w stopniu odpowiednim. Czasem podnoszę temperaturę do 5800 K. Powyżej tej wartości to efekty specjalne, przeważnie nieładne. Zachód słońca sam się podbija.Miło mi że zaglądacie do mojego wątku [emoji4]. To mamy tutaj odpowiedź w temacie kolorystyki. W aparacie miałem ustawione na około 6000K a postprodukcji podnosiłem jeszcze do około 7100[emoji57].
Na szczęście mam więcej zdjęć do obróbki które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, więc może będą lepsze.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

candar
03-09-2020, 18:48
To może z obiektywem jest coś nie tak. Dzisiaj zrobię zdjęcie z ręki przy przesłonie 1.4 z czasem który potencjalnie nie powinien rozmazać zdjęcia. W przypadku mojego body 70d to jest 1/80. Zrobię też przy krótszym czasie rzędu 1/250 i podeślę tutaj RAW'a.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Dla wykluczenia wady obiektywu (w co wątpię) polecam ustawiać ostrość na LV a nie na czujnikach fazowych. O konieczności zastosowania odwrotności czasu (najlepiej dwukrotnej) do użytej ogniskowej pisano na CB już wielokrotnie - to jest oczywiste. W przypadku LV nie da się ustawić źle ostrości na wskazanym na matrycy miejscu.


https://www.youtube.com/watch?v=VyOZp9ajMMw

cosinus
03-09-2020, 19:29
Andrzeju, tu nie chodzi o to że źle dobieram czas , bądź przesłonę...próbowałem na wiele sposobów użyć przesłony 1.4-1.8 przy czasie nawet wyższym niż 1/250 i zdjęcia naprawdę wychodzą mydlane, rozmazane. Nawet używając statywu, zdjęcia po przybliżeniu nie mają tego szczegółu.





Mam wrażenie, że nie przeanalizowałeś wad. Słowa w/w mają różne znaczenie.
Mydlane powszechnie określa, że nigdzie nie ma żylety, nawet na głównym focusie. Zwykle to zarzut stawiany obiektywowi.
Rozmazane typowo rozumiemy jako poruszone, ale da się wtedy określi kierunek poruszenia (wątek statywu, czyli .... ?)
A może ostrość ucieka trochę w przód/tył? Pracujesz na automatycznym wyborze punktu AF (a wtedy, czy obserwujesz co system wypracował), czy wybierasz sam? Mówię od siebie, bo przeskoczyłem z N na C i o dobre kilka lat do przodu, niektórych rzeczy się uczę.
Np 70D w automatycznym doborze punktu, jak uzna że "to co myślę" jest mało kontrastowe, aktywuje się na czymś innym. Moje świeże ćwiczenie na naleśniku 40/2.8 na pełnej dziurze.


Ja tam mędrcem canonowym nie jestem, ale 50/1.4 nie jest plasticzany, luzów nie powinien mieć (jak zużyty 50/1.8) i powodów do mydła nie powioenen dawać. Chyba, ze kupiony w stanie "pamiątka po koledze z Afganistanu"

Przypuszczam, ze jak sie gdzieś tutaj podzielisz problematycznymi zdjęciami, koledzy wskażą co i jak.

PS. wybitnym ahtystą też nie jestem, ale wymyślenie koncepcji wodnej jest lepsze, niż masowa leśno-kwiatowa.

Pezet85
03-09-2020, 19:36
Mam wrażenie, że nie przeanalizowałeś wad. Słowa w/w mają różne znaczenie.

Mydlane powszechnie określa, że nigdzie nie ma żylety, nawet na głównym focusie. Zwykle to zarzut stawiany obiektywowi.

Rozmazane typowo rozumiemy jako poruszone, ale da się wtedy określi kierunek poruszenia (wątek statywu, czyli .... ?)
A może ostrość ucieka trochę w przód/tył? Pracujesz na automatycznym wyborze punktu AF (a wtedy, czy obserwujesz co system wypracował), czy wybierasz sam? Mówię od siebie, bo przeskoczyłem z N na C i o dobre kilka lat do przodu, niektórych rzeczy się uczę.
Np 70D w automatycznym doborze punktu, jak uzna że "to co myślę" jest mało kontrastowe, aktywuje się na czymś innym.

Ja tam mędrcem canonowym nie jestem, ale 50/1.4 nie jest plasticzany, luzów nie powinien mieć (jak zużyty 50/1.8) i powodów do mydła nie pwoioenen dawać.

Przypuszczam, ze jak sie gdzieś tutaj podzielisz problematycznymi zdjęciami, koledzy wskażą co i jak.

Oczywiście chodziło mi o mydlane gdzie na calości brakuje ostrości. Napewno nie jest to FF i BF. Nie mówię o rozmazanym obrazie bo wtedy wiadomo że wina operatora.
Co do fokusa zawsze ostrze na pojedynczym AF którego wybieram ręcznie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

aptur
03-09-2020, 19:56
Powaliło was z tą ostrością? Ostrość jest przereklamowana czy jakoś tak było. To nie ostrość jest tutaj problemem tylko nienaturalne, sztuczne pozy, nie najlepsze kadry i obróbka. Z tych co ostatnio wrzuciłeś najlepsze jest chyba 67.
Kolego Pezet85 - masz potencjał więc nie poddawaj się!

Macios
03-09-2020, 20:45
Fajnie widać na zdjęciach, jak się próbujesz i zdobywasz doświadczanie w boju:) Ja bym jeszcze dodał do wcześniejszych słusznych uwag, byś podczas szukania pleneru i kadrowania zwracał większą uwagę na tło. Na ostatnich zdjęciach rzuca się to bardzo w oczy - okropnie obcięte drzewa - góra i boki kadrów.

Pezet85
03-09-2020, 20:54
Macios dzięki za uwagi :-), na moją obronę dodam tylko że zrobiłem około 200 zdjęć i te które obrobilem i wrzuciłem tutaj, były wybierane przez modelki. Mam kadry gdzie uważam np że mimika/poza jest lepsza ale nie podoba się to modelce [emoji16].
Postaram się poprawić przy następnych sesjach a obecnie będę wrzucał to co mam już zrobione, może akurat trafię z jakimś zdjęciem które Wam się rzuci w oczy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bangi
03-09-2020, 21:07
Na tych ostatnich w wodzie to wg mnie przesadzone jest z tą ciepłotą. Ja powiem szczerze, że rzadko w sposób mocny modyfikuję w postprocesie WB, zazwyczaj automat radzi sobie dobrze.
Co do szkła i ostrościto jak miałem lustra tego typu zdjecia starałem się ostrzyć LV, gdyż celność wtedy była podobna jak obecnie mam w ML, sczególnie właśnie na takich jasnych szkłach i kiedy mój obiekty nie był ruchliwy; z 85-tką wcalnie nie musiałby być lepiej, a co do lamp to wg mnie bez nich da się obejść. Ja mam dwie 430EX, ale bardzo rzadko ich używam, może dlatego, że wolę po prostu światło zastane.

Pezet85
04-09-2020, 14:33
69.

4986

Pezet85
04-09-2020, 15:46
70.

4987

Pezet85
04-09-2020, 19:40
71.

4988

cosinus
05-09-2020, 10:26
71. mi się podoba (z tym że przez hm...dzieści lat nie zostałem portrecistą). Pod warunkiem, że przyjmiemy inne kategorie niż w poprzednich "wodnych", tamte udawały że lampy nie ma, tu lampa jest (jaki modyfikator?) i nadaje plastykę.
Modelka też bardziej naturalnie pozuje

Doktoryzował bym się "co by było gdyby" twarz była nie na tle sylwetki drzewa, tylko nieba ... ale to takie gdybanie ..

Pezet85
05-09-2020, 10:56
71. mi się podoba (z tym że przez hm...dzieści lat nie zostałem portrecistą). Pod warunkiem, że przyjmiemy inne kategorie niż w poprzednich "wodnych", tamte udawały że lampy nie ma, tu lampa jest (jaki modyfikator?) i nadaje plastykę.
Modelka też bardziej naturalnie pozuje

Doktoryzował bym się "co by było gdyby" twarz była nie na tle sylwetki drzewa, tylko nieba ... ale to takie gdybanie ..Nie dawał mi spokoju fakt że pozowanie modelek jest sztuczne... odpaliłem Pinterest i mam dziesiat zapisanych wskazówek w temacie pozwania i rzeczywiście nie znalazłem tam podobnych do moich [emoji51].

W głowie mam już kolejna sesje z naciskiem na naturalne pozy[emoji16]...

W temacie zdjęcia 71. jest to ta sama sesja wodna, modyfikator ten sam czyli biała parasolka [emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
05-09-2020, 21:17
72.

4989

Pezet85
05-09-2020, 22:03
73.

4990

Bangi
06-09-2020, 11:10
72 bardzo mi się podoba, bardzo naturalnie (takie lubię); nie wiem tylko czy horyzont nie leci lekko w prawo (choć to może być złudzenie z uwgai na linię brzegową w tle) i osobiście rozjaśniłbym w postprocesie postać jakieś +0,5 EV ;)

Mohinder
06-09-2020, 13:41
73 całkiem ładne, choć wyrzuciłbym to zielone z góry. Co do 72 i uciekającego horyzontu to raczej złudzenie.

mirror
06-09-2020, 14:01
nie wiem jak ma wyglądać finalne zdjęcie wg autora więc nie wiem czy moje rady są do zastosowania

- takie (jak ja je sobie wyobrażam) zdjęcia nie pojawią się w cudowny sposób jak królik z cylindra - trzeba popracować w kilku aspektach
łatwiej się skupić na aspektach technicznych więc
trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak chcesz wyodrębnić model z tla - można na kilka sposobów - i zrobić to - to nadal pytanie tylko pytanie techniczne

takie zdjęcie trzeba obrobić - po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie CO się chce z takim zdjęciem zrobić - pytanie JAK to zrobić jest tym łatwiejszym pytaniem - typowa obróbka takiego zdjęcia wpisuje się w pewien workflow - to powtarzalny schemat - robimy to, to, a na koniec jeszcze to - masz jakiś wypracowany workflow czy idziesz z obróbką na żywioł - polecam kanał michaela woloszynowicza trzeba sobie tylko ułożyć co się kiedy robi (czyli workflow) ale taki tutorial chyba też tam jest
https://www.youtube.com/channel/UCCdPuo7dD6mvkW3pCfHcoTA
z jutubem jest podobnie jak z całym internetem wiedzy mnóstwo ale najcześciej to brednie - trzeba nabyć tyle wiedzy żeby odróżnić brednie nawet ładnie podane i wygladające rozsądnie od konkretnej wiedzy

aspekt sprzętowy jest istotny ale dobre zdjęcia da się zrobić bardzo różnym sprzętem co najwyżej trafia się na ograniczenia których sie nie da przeskoczyć co nie oznacza że zdjęcia będą słabe co najwyżej czegoś nie będziemy w stanie zrobić moim zdaniem 50 1.4 to nie jest obiektywem ktory sam wygeneruje jakiąś wybitną magię na zdjęciu (nawet jak trafia z ostrością) i trzeba mu trochę obróbkowego dopingu ;) 85/1.8 jest całkiem fajny (jak trafia z ostrością) nawet na cropie (co nie oznacza że odrobina dopingu nie polepszy znacznie zdjęcia :mrgreen:) i nawet na cropie daje się nim robić zdjęcia całej sylwetki oczywiście moim zdaniem - dla mnie używanie LV czyli focenie na zombie (w celu żeby ostrość się dobrze ustawiła) jest dramatycznie nienaturalne (przyzwyczajenie jest drugą naturą) że raczej starałbym się doprowadzić sprzęt do tego żeby ostrość ustawiał co niestety pewnie nie zawsze będzie możliwe

ogólnie prostym sposobem nauczenia się robienia takich zdjęć jest poszukanie wzorca - "te zdjęcia mi się podobają i takie chcę robić" - i wypracowanie workflow takiego aby nasze zdjęcia w sposób powtarzalny były podobne do wzorca - np. jak ci się podobają zdjecia candara (mi się na ten przykład podobają) to zrób rewerse engeenering takiego zdjęcia i zrób takie same to powinno ci dać jakąś wiedze na temat jak wygląda zdjęcie wyjściowe i jaki jest workflow obróbkowy - obróbka "do wzorca" powoduje że nie kręcisz suwakami na żywioł aż wyjdzie (albo nie wyjdzie co zdarza się częściej - to powinienem coś napisać o maszynie do pisania małpach i szekspirze i prawdopodobieństwie) coś co się spodoba ale musisz zacząć kręcić suwakami w określonym celu

jeszcze prostsze jest zapisanie się na jakieś warsztaty które prowadzi ktoś kto robi zdjęcia które ci się podobają (pod warunkiem że na warsztatach coś pokazuje, a nie opowiada baśnie że same się robią)

Pezet85
06-09-2020, 14:18
Hej mirror dzięki za odpowiedź [emoji4]. Mam swój workflow wypracowany, tzn każde zdjęcie robię wg takiego samego schematu.
Po zaladowaniu zdjęcia do PS, otwiera mi się najpierw ACR, tam edytuje tylko korekcje obiektywu, aktualnie dorzuciłem automatyczny balans bieli ruszam tylko suwakiem od cieni, światła czasami ekspozycją.
Następnie zawsze zaczynam od D&b lokalnie i globalnie + do tego puste warstwy kolor i pusta warstwa do wyczyszczenia skóry ( delikatnie). Kolejnym etapem są warstwy na krzywych z maskowaniem tła i modela + colour grading. Czasami wejdzie jakiś gradient kołowy + akcja do oczu. Na koniec robię filtr Camera Raw i tam już delikatnie HSL plus jakieś drobne poprawki. Na sam koniec pomniejszanie + wyostrzanie high pass.
Obróbkę w PS wzoruje na Piximperfect i większość sposobów mam od niego ale niektóre akcję mam od Tomas Volland.

Tak to w skrócie wygląda... także jakiś schemat jest, czy jest dobry nie wiem bo nie wypracowałem narazie jeszcze innego[emoji846]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

mirror
06-09-2020, 15:38
no to wygląda ten workflow nienajgorzej - mniej więcej to samo jest w linku który zapodałem - moim zdaniem color gradingu nie widać na tych zdjęciach np. 69 zdjęcie dobre do ekstensywnej obróbki bo ma małe kontrasty (z wyjątkiem tej plamy która tu zawsze będzie odciągać uwagę - zmienić jej kolor na blado niebieski przyciemnić w celach ćwiczebnych żeby było widać jak zdjęcie może wyglądać bez jasnej plamy w rogu) - oczywiście nie wiem jakiego efektu oczekujesz ale moim zdaniem color grading jest niewidoczny (może bardziej suwaczkami) rozjaśniłbym bym też twarz i może przyciemnił tło - modelka powinna trochę wyjść z tla janością kontrastem kolorem (do wyboru do koloru), color grading można robić na wiele sposobów jak nie masz weny to jednym z prostszych sposobów jest użycie filtra z niksofta (colorefex) i na pewno go bedzie widać na zdjęciu
pusta warstwa do czyszczenia skóry? w filmie jest fragment o frequency separation ale najpierw warto ogarnąć całość potem szczegóły znaczy mam na myśli ze da się oglądac zdjęcie bez czyszcenia skóry i miec obraz jak to będzie wyglądało po czyszczeniu
moim zdaniem obróbkę powinno być widać (w sensie aparat nie zrobi takiego zdjęcia, a nie np. świecącyxh obwódek czy innych tego typu efektów - normalnie napisałbym hadeerów ale to nie ten temat) ale oglądający jeszcze powinien być w stanie uwierzyć w to co widzi (co nie jest dużym wymaganiem bo ludzie uwierzą prawie we wszystko)
wklejam dwa filmy
https://www.youtube.com/watch?v=fHVUrs8ssLc
https://www.youtube.com/watch?v=DozchEnVMag
opisujące w miarę kompletny workflow - mniej niż dwie godziny oglądania pozwala porownać swój workflow z czymś konkretnym

Pezet85
06-09-2020, 16:08
no to wygląda ten workflow nienajgorzej - mniej więcej to samo jest w linku który zapodałem - moim zdaniem color gradingu nie widać na tych zdjęciach np. 69 zdjęcie dobre do ekstensywnej obróbki bo ma małe kontrasty (z wyjątkiem tej plamy która tu zawsze będzie odciągać uwagę - zmienić jej kolor na blado niebieski przyciemnić w celach ćwiczebnych żeby było widać jak zdjęcie może wyglądać bez jasnej plamy w rogu) - oczywiście nie wiem jakiego efektu oczekujesz ale moim zdaniem color grading jest niewidoczny (może bardziej suwaczkami) rozjaśniłbym bym też twarz i może przyciemnił tło - modelka powinna trochę wyjść z tla janością kontrastem kolorem (do wyboru do koloru), color grading można robić na wiele sposobów jak nie masz weny to jednym z prostszych sposobów jest użycie filtra z niksofta (colorefex) i na pewno go bedzie widać na zdjęciu
pusta warstwa do czyszczenia skóry? w filmie jest fragment o frequency separation ale najpierw warto ogarnąć całość potem szczegóły znaczy mam na myśli ze da się oglądac zdjęcie bez czyszcenia skóry i miec obraz jak to będzie wyglądało po czyszczeniu
moim zdaniem obróbkę powinno być widać (w sensie aparat nie zrobi takiego zdjęcia, a nie np. świecącyxh obwódek czy innych tego typu efektów - normalnie napisałbym hadeerów ale to nie ten temat) ale oglądający jeszcze powinien być w stanie uwierzyć w to co widzi (co nie jest dużym wymaganiem bo ludzie uwierzą prawie we wszystko)
wklejam dwa filmy
https://www.youtube.com/watch?v=fHVUrs8ssLc
https://www.youtube.com/watch?v=DozchEnVMag
opisujące w miarę kompletny workflow - mniej niż dwie godziny oglądania pozwala porownać swój workflow z czymś konkretnym

Na ostatnich zdjeciach, colour grading pominąłem że względu na uwagi dotyczące nakladania dziwnych filtrów. Spróbuję na zdjęciu 69. nadac kontrast, zobaczymy co wyjdzie. Czasami używam Color look up i tam też są fajne presety dotyczące Color gradingu.
Nie mam jeszcze wyczucia w temacie nadawania zdjęciu klimatu, stąd też uwagi dotyczące używanych filtrów w postprodukcji.

Przy większych ingerencjach w strukturę zdjęcia używam FS, ale tak do usunięcia jakiś małych niedoskonałości skóry używam pustej warstwy i albo heal brush albo stempel ze zmniejszonym kryciem.

Dziękuję za filmy, napewno obejrzę [emoji4]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
06-09-2020, 16:41
69.

4986

jest lepiej w odbiorze?

4995

Mohinder
06-09-2020, 21:27
Lepiej :)