PDA

Zobacz pełną wersję : Soft proofing w ligjtroom cc



Pezet85
20-11-2019, 21:26
Witajcie,

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić funkcję soft proofing.
Wywołalem.kilka zdjęć na próbę i przy odbiorze skonsultowałem je z osobą z laba. Wyszła różnica w odcieniach koloru w różnych strefach zdjecia. Po najechaniu na jakieś miejsce na zdjęciu, pod histogramem wyświetla się R G B a obok liter są liczby.
Co to oznacza i jak to interpretować?

Dzięki

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bangi
21-11-2019, 09:00
Może to pomoże https://www.swiatobrazu.pl/adobe-photoshop-lightroom-4-recenzja-26400.html,2

Pezet85
21-11-2019, 09:33
Dzieki wielkie, mam tylko pytanie dotyczące już samych liczb. Czy jest jakaś konkretna liczba która określa prawidłowy kolor, np biały?
Klikając na białe tło RGB oscyluje w liczbie około 252, czy to jest prawidłowa liczba?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bechamot
21-11-2019, 09:54
jesli w ogole chcesz myslec o soft proofing to przede wszystkim musisz poistarac sie o przyzwoity Monitor .
na laptopie nie ma najmniejszego sensu.

to nic innego jak symulacja koloru innego urzadzenia wyjscia .

dla neutralnej szarosci wszystkie 3 liczby sa sobie rowne .
czern ma 0.0.0 , Biel max 255.255.255. szarosc posrednia - wartosci posrednie , ale sobie rowne.


jesli chcesz sie przekonac czy maasz prawidlowo skaliborwana wywolarke obrazu , to fotografujesz szara karte 18% a na zdjeciu winny byc pokazane wartosc R,G ,B = ok 123 do 127 , wszystkie 3 liczby sobie rowne

Pezet85
21-11-2019, 09:57
jesli w ogole chcesz myslec o soft proofing to przede wszystkim musisz poistarac sie o przyzwoity Monitor .
na laptopie nie ma najmniejszego sensu.

to nic innego jak symulacja koloru innego urzadzenia wyjscia .

dla neutralnej szarosci wszystkie 3 liczby sa sobie rowne .
czern ma 0.0.0 , Biel max 255.255.255. szarosc posrednia - wartosci posrednie , ale sobie rowne.


jesli chcesz sie przekonac czy maasz prawidlowo skaliborwana wywolarke obrazu , to fotografujesz szara karte 18% a na zdjeciu winny byc pokazane wartosc R,G ,B = ok 123 do 127 , wszystkie 3 liczby sobie rowneSuper ,dzięki za wyjaśnienie.
Właśnie jestem na kupnie monitora który nie będzie przekłamywać kolorów [emoji846].


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

marlo
21-11-2019, 11:32
Przyzwoity monitor to jedno, ale od razu umów się z osobą, która go skalibruje/oprofiluje (po ~ 500 godzinach ponownie itd.) Musisz też pozyskać profile icc labów i drukarek, na których zamierzasz zlecać odbitki, przypisać je w do wyświetlania w opcji Soft Proofing - koniecznie z włączoną opcją symulacji papieru.