PDA

Zobacz pełną wersję : 5D + EF24-85 3.5-4.5 spory FF - kalibracja



robson999
16-11-2019, 14:35
Witam, mam pytanko. Czy byłaby możliwość skalibrowania obiektywu 24-85 z 5D?. Obiektyw ma spory FF i zastanawiam się, czy serwis będzie w stanie skalibrować tak duży błąd. Jeśli będzie taka możliwość, to czy body po takiej kalibracji będzie poprawnie ostrzył ze wszystkimi innymi szkłami?
6D mają mikro kalibrację, ale nawet tam zabrakło mi dosłownie jakieś pół milimetra na skali.

RadOs41
16-11-2019, 23:41
Jeśli będzie taka możliwość, to czy body po takiej kalibracji będzie poprawnie ostrzył ze wszystkimi innymi szkłami?

Kalibrowałem kilka lat temu 5d mark I ze słoikiem 24/1.4LII, w CSI w Warszawie (jedyny obiektyw spośród wszystkich jakie miałem/mam, z którym były kłopoty tzn. losowy AF na FF i APS-H, a np. na APS-C chodził poprawnie). Korpus 5d z innymi szkłami śmigał aż miło. Po kalibracji 5d z ef 24/1.4 jest brzytwa od f/1.4, a z innymi szkłami bez zmian, czyli "aż miło" ;) Poinformuj serwis że problem dotyczy tylko tego obiektywu, a z innymi szkłami AF współpracuje bez pomyłek, wówczas wynik kalibracji "zapiszą w korpusie" i będzie miał wpływ na AF tylko w przypadku obiektywu 24-85, z pozostałymi będzie bez zmian, czyli jak dotychczas. Działa to na podobnej zasadzie jak microkalibracja; możesz ją wyregulować w korpusie dla konkretnego szkła indywidualnie, lub dla wszystkich.

robson999
17-11-2019, 21:44
Dzięki wielkie. W takim razie będę się kontaktował z serwisem i umawiał. Może nawet 6D wyślę w celu dokalibrowania.