PDA

Zobacz pełną wersję : LR <> CC pikseloza na zdjęciach



marlo
07-10-2019, 08:47
Czy zdarzyło wam się przy udostępnianiu wglądówek - przez synchronizację LR <> CC, by któreś ze zdjęć miało taką pikselozę?
Mocno się zdziwiłem, gdy zamawiający zgłosił mi, że kilka zdjęć jest zapikselowanych - myślałem, że chodzi mu o te piksele telebimu w tle. Sprawdzam u siebie i tu taka kaszna!
Przeglądarka nie ma znaczenia, ekosystem Win / Mac także nie. Ponowne wysłanie do chmury tych zdjęć, po uprzednim usunięciu też nie zmienia faktu!
Nie mam pojęcia, co mogło się pozajączkowac w systemie CC ? Ciekawe, że tą pikselozę na ubraniach mają tylko zdjęcia robione Canonem, te z drugiego systemu są OK ;) :roll:
2828

marlo
10-10-2019, 06:52
OK, jak zwykle jestem jedyny, któremu się takie dziwa przytrafiają?! :D Bo te piksele pojawiły się także w innych zdjęciach z tej sesji - konkretnie tam, gdzie występowały subtelne przejścia tonalne w ciemnych obszarach, i użyty korpus tutaj nie miał znaczenia!
Natomiast miała znaczenia jedna wspólna cecha - wszystkie zdjęcia (na obu korpusach) zapisywałem na karcie jako JPG. I to właśnie ten fakt, spowodował występowanie tak dużej komprechy-pikselozy w zdjęciach udostępnianych / synchronizowanych / w chmurze CC. Sprawdziłem, zapisując kopię zdjęcia w TIFF i synchronizując je z CC w tym samym zbiorze i przejścia tonalne są płynne.
Nasuwa się dziwny wniosek, że chmura CC nie lubi się z natywnymi JPGami - powodując ich koszmarną degradację. I tu niestety smutna konkluzja - gdyby przyszło nam pilnie przeedytować takie zdjęcie z chmury - używając LRa mobilnego gdzieś w trasie, to niestety będziemy pracować na takim zdegradowanym zdjęciu z chmury! Żadnym cudownym trafem nie pobierze nam się oryginał z dysku - no way! :/

Oczywiście ja rozumiem RAWy i tylko RAWy i sam tak w 99% przypadków robię, albo TIFFy czy PSD dla plików po postprodukcji, nie mniej jednak to dziwna wpadka z tymi wykastrowanymi JPGami.

Problem zaradzony, ale nie rozwiązany! Dzięki za uwagę.

Mohinder
16-10-2019, 23:51
Mnie się takie coś pojawia na zdjęciach w ciemnych częściach. Zobacz tutaj
https://www.canon-board.info/threads/111310-Prośba-o-wytłumaczenie-kiepskiej-jakości-ciemnej-partii-zdjęcia

marlo
17-10-2019, 10:55
Mnie się takie coś pojawia na zdjęciach w ciemnych częściach. Zobacz tutaj
https://www.canon-board.info/threads/111310-Prośba-o-wytłumaczenie-kiepskiej-jakości-ciemnej-partii-zdjęcia

Bez obaw, to zupełnie o inne zagadnienie chodzi w tym, co opisałem. W Twoich zdjęcia są po prostu niedoświetlone i ten "niedostatek technologiczny" zwraca się przeciw, gdy forsujesz takie zdjęcie obróbką.
Pozdr.

Bechamot
17-10-2019, 13:04
pozostaje sprawdzic i porownac wielkosc pliku sciagnietego z CC a tym samym plikiem zapisanym bezposrednio z LR na komputerze ( oczywiscie jpg)- a bedzie odpowiedz co sie dzieje.

marlo
17-10-2019, 13:47
pozostaje sprawdzic i porownac wielkosc pliku sciagnietego z CC a tym samym plikiem zapisanym bezposrednio z LR na komputerze ( oczywiscie jpg)- a bedzie odpowiedz co sie dzieje.

Ja już sobie ten temat - jak to jest z tą chmurą - sam mocno rozkminiłem i opisałem wszystko w tekście na blogu (https://nonamesystems.tumblr.com/post/188339941677/), tylko pozostaje kwestia tej nieszczęsnej degradacji JPGa synchronizowanego z chmurą. Także drążę temat, pytam, czekam... :)

Bechamot
17-10-2019, 14:37
objawy opisales wystarczajaco dokladnie.

pytanie , czy LR dokonuje zbyt silnej kompresji przed wyslaniem do chmury , czy tez na serwerze zostanie wykonana dodatkowa kompresja w celu zwiekszenia liczby mozliwych do zapisu danych i tutaj ta dodatkowa kompresja psuje nadmiernie obraz.
Znajac miejsce , gdzie sie to dzieje , mozna szukac srodkow zaradczych.
dualpixel ?

marlo
17-10-2019, 21:19
Tak jest, takiej "prawdy" należy poszukiwać! Dzięki za zrozumienie :)