PDA

Zobacz pełną wersję : 20D na 1D warto??



towersivy
21-05-2006, 07:43
Witam

Mam okazje zakupic Canona 1D jest to juz dosc stary model z matryca 4mpix jesli dobrze pamietam.

Aparat jest w stanie fabrycznym, włacicielem jest kumpel ojca z pracy, pasjonat hobbysta ktory ma sporo $$ i sporadycznie idzie na kompromisy :wink: puszka wrociła kilka dni temu z servisu była czyszczona oraz udokumentowany został przebieg 18tys wystrzelen czyli sadze ze to nic jak na ten sprzet. Problemu by nie było ale facet siedzi w Canadzie, Ojciec coprawda wraca za 2 tygodnie do PL ale qurcze głupio mi brac sprzet a pozniej jak sie nie spodoba odsyłac go. Dla tego pytanie kieruje do was...ma sens taki manewr?? Wiem ze zyskam sporo na ergonomi oraz solidnosci samego korpusu, piorytetem sa dla mnie szumy...tak tak szumy poniewaz 90% swoich zdjeci robie w swietle zastanym(nie lubie błyskac) i czesto wchodze nawet na ISO 3200 w 20D przy odbitkach 10x15 i tak jest glancus :wink:
Jak wypada w tej puszcze AF?? jest tak samo pewny i szybki jak w 1D MK II?? jego miałem okazje jakis czas uzytkowac i było super.

Na chwile obecna nie mam wiecej pytan :smile:

Pozdro.

adamek
21-05-2006, 08:54
Jeśli robisz tylko w dużych iso, to raczej bym nie brał. :(
A może inaczej - co Ci nie odpowiada w 20d? Bo jeśli nic --> to nie ma co zamieniać. :)
Za to jeśli szybszy, pewniejszy af by CI się rpzydał wraz z pancernością i szybkostrzelnością --> to bierz. :)

Mikołaj
21-05-2006, 09:17
Ale wtedy lampa jest niezbędna.

towersivy
21-05-2006, 09:39
adamek - czyli wysokie iso wypada znacznie gorzej??

Pewniejszy AF zawsze sie przyda zwłaszcza w gorszych warunkach. A pancernosc i jakosc wykonania 1nek to jest to czego chce :smile:

Mikołaj - mam 430ex ktora i tak wiekszosc czasu grzeje miejsce w torbie.

thorin
21-05-2006, 10:25
adamek - czyli wysokie iso wypada znacznie gorzej??

w sumie to matryca CCD jeszcze, tutaj troche testow:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/page17.asp

towersivy
21-05-2006, 10:32
Testy testami w praniu zawsze jest inaczej, dlatego wole usłyszec opinie uzytkownikow.

Pozdro.

Vitez
21-05-2006, 14:07
Testy testami w praniu zawsze jest inaczej, dlatego wole usłyszec opinie uzytkownikow.



W praniu wychodzi mniej wiecej tak ze CCD szumi gorzej od CMOS no i ze Canon dopiero od modelow 20D i 350D osiagnal znaczna poprawe w zmniejszeniu szumow w porownaniu do konkurencji.

Jesli potrzebujesz pancernosci, uszczelnien, blyskawicznego, dokladnego AF - to 1D. Jesli niskich szumow - to 20D.

towersivy
21-05-2006, 14:35
Vitez - dzieki, czyli jak widac cos za cos.....musze to przemyslec bo zmiana nic by mnie nie kosztowała.

GrzesiekK
21-05-2006, 15:07
nic by nie kosztowała?
to zawsze możesz zamienic na tego 1d i dokupic np. 350d jako drugą puszkę. Będziesz miec sprzęt dobry na każdną sytuację.
Ja bym brał.

gietrzy
21-05-2006, 15:08
Na chwile obecna nie mam wiecej pytan :smile:
Bierz!

Im plus:

- AF
- szybkość
- sync 1/500
- ostre już rawy (najsłabszy filtr AA w historii dSLR)
- duże pixele (tylko 4 MPx) łatwo się skalują w górę :mrgreen:
- zintegrowany grip (jak masz szkła powyżej 2 kilogramów to wiesz o czym piszę)
- bateria starczy na 800 zdjęc przy 0 stopni C (z 1D2N pdf manual)
- masz w d*pie ulewy i śnieg z deszczem
- migawka 1/16000 s

Wady:

- brak obsługi FAT32 !!!
- tylko 4 MPx
- stara matryca; małe numery seryjne miały problem z bandingiem
- brak możliwości powiększenia w trybie oglądania i
- c**jowy LCD
- brak ETTL-II

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/page3.asp

jeśli w dobrym stanie, cenie bierz!

towersivy
21-05-2006, 16:23
gietrzy - dzieki takiej opini oczekiwałem, w nocy dzwonie do ojca ze biore.
Sprzet ma mnie kosztowac dokładnie 1300 dolarow kanadyjskich.
Stan wszystkiego jest idealny, wszystko w oryginalnym pudle, aparat był kupiony w miescie Halifax 2003r do dzisiaj uchowała sie faktura rachunek oraz gwarancja :wink: jak wspominałem kilka dni temu sprzedajacy oddał puszke do przeczyszczenia i potwierdzenia przebiegu wszystko po to aby miec pełne udokumentowanie do sprzedazy a stanu zewnetrznego nie moza odroznic od fabryki :wink:
Mam nadzieje ze bede mega zadowolony z tego sprzetu, o 4mpix sie nie martwie mam kumpla ktory robi fotki D2H ktory tez ma 4mpix widziałem z tego fotki w naprawde sporych formatach i byłem zdumiony jakoscia wkoncu do flagowych modeli zawsze dawali co mieli na chwile obecna najlepszego.
Co do 20tki postaram sie przekabacic zone aby została bo bardzo sie do tej puszki przywiazałem i bardzo mi ona odpowiada :smile:

Pozdro

gietrzy
21-05-2006, 16:44
Co do 20tki postaram sie przekabacic zone aby została bo bardzo sie do tej puszki przywiazałem i bardzo mi ona odpowiada :smile:

Spokojnie przyjdzie 1Dynka to 20D skończy na allegro. Poza tym żona i 2 body: hmmm - Powodzenia! :mrgreen:

Jac
21-05-2006, 17:07
Co do 20tki postaram sie przekabacic zone aby została bo bardzo sie do tej puszki przywiazałem i bardzo mi ona odpowiada
sprezentuj zonie 20'ke ;-) to pewnie zostanie.. a co do wyboru to bierz 1, tym bardziej za takie pieniadze...

towersivy
21-05-2006, 17:22
Zona juz wie i swtierdziła ze 20tka zostaje :shock: bo za duzo za nia latalem aby ja teraz sprzedac :smile: a do 1nki dołozy mi sie na urodzinki ehh nie wiedziałem ze mam taka zone :smile:

adamek
21-05-2006, 17:33
faaaaaaaaaaaaajna. :)

MMM
21-05-2006, 17:52
Koniec końców i tak liczy się jakość zdjęć, która przy ISO800 jest już bardzo słaba, w dodatku przy tak niskiej rozdzielczości po odszumieniu będzie spora utrata detali. Byle 300D robi dużo lepsze zdjęcia.
IMO wywalenie kasy w błoto. No chyba że chcesz mieć "profi" obudowę do paradowania po mieście ;)

towersivy
21-05-2006, 17:59
MMM - miałes pstrykałes, widziałes?? czy tylko testy czytałes??
Pytam powaznie :smile:
Pozdro

MMM
21-05-2006, 18:09
MMM - miałes pstrykałes, widziałes?? czy tylko testy czytałes??

Nie miałem i nie pstrykałem. Zdjęć jest pełno w sieci, można ocenić jakość. A że "jedynka" jest szybka i ma całą masę bardzo fajnych i przydatnych rzeczy dla których warto ją kupić to się zgadzam. Sam niedawno wymieniłem 350D na 30D, chociaż jakość zdjęć jest prawie taka sama. Ale liczyła się też ta cała reszta czyli szybkość, wizjer i wygoda robienia zdjęć.
Wracając jednak do tej jedynki, na dzień dzisiejszy 4MP to trochę za mało, chyba że bardzo lubisz format 10x15cm.

towersivy
21-05-2006, 18:14
ehhh nie przesadzajmy D2H tez mam matryce 4mp a widziałem z niej fotografie piłkarzy w A3 w super jakosci.

Pozdro

MMM
21-05-2006, 18:22
ehhh nie przesadzajmy D2H tez mam matryce 4mp a widziałem z niej fotografie piłkarzy w A3 w super jakosci.
Stary, nie wiem po ile chodzą dolary kanadyjskie, ale jak za tą kasę możesz kupić jakieś dobre szkiełko którego ci brakuje do dwudziestki albo nową lampę do studia to będzie to lepszy pomysł :)
Pozdrawiam

towersivy
21-05-2006, 18:56
W granicach 2,80.Na elinki przyjdzie wkoncu pora, jak opanuje prace ze swiatłem bede myslał o wymianie chinczykow z funsports, a na szkiełko ktore chce i tak nie starczy :smile:

Pozdro

pawelloon
21-05-2006, 21:57
miałem ostatnio mozliwość popracować 1D przy sztucznym świetle na zawodach SGP w Słowenii i napiszę krótko - wolę moją "dwudziestkę". Matryca lepsza a w autofokusie nie zauważyłem dużych różnic (poza szybkostrzelnością 1D). Pozdr

adamek
21-05-2006, 22:39
a ja jak chodzi o jakość to chciałem zauważyć, że fotografię z 1d trafiają do min takich agencji:
*fotorzepa
*forum

tutaj mam znajomych i oni tym fotografują, zatem info z pierwszej ręki. :)
A wbrew pozorom agencje prasowe stawiają wymagania jak chodzi o jakość fotografii...

Michal-Czuba
21-05-2006, 22:56
Tak swoją drogą:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/Images/viewfinderview.gif)

Drabinka EV po prawej stronie ... że +/- 3 EV to już się wyzachwycałem, ale dlaczego tam są jakby 2 te skale?

gietrzy
21-05-2006, 22:58
ale dlaczego tam są jakby 2 te skale?
dodatkowo dla flesza

thorin
21-05-2006, 23:11
...że +/- 3 EV to już się wyzachwycałem...

phi, moj eos ma +/- 5 EV :mrgreen:

Michal-Czuba
22-05-2006, 14:00
dodatkowo dla flesza
dzieki :)


phi, moj eos ma +/- 5 EV :mrgreen:
A mój tylko 2... :(

towersivy
22-05-2006, 16:54
Oki puszeczka jest juz moja, 3 czerwca przyleci do naszego "pieknego" kraju i zobacze co jest warta 1nka :smile:

MMM
22-05-2006, 17:03
Oki puszeczka jest juz moja, 3 czerwca przyleci do naszego "pieknego" kraju i zobacze co jest warta 1nka :smile:
Ciekawe jak szybko trafi do działu Giełda->Sprzedam ;)

towersivy
22-05-2006, 17:14
Jak sie nie spodoba to odbiorca jest ojciec :smile:

bundy
22-05-2006, 17:22
Prawdę mówiąc w "starą" jedynkę (nie MkII) raczej bym nie wchodził - mimo niewątpliwych zalet (pancerność, szybkostrzelność, dokładny i szybki AF, słaby filtr AA) ten aparat w stosunku do współczesnej klasy średniej (20/30D) ma jednak trochę poważnych minusów takich jak choćby bezużyteczne ISO powyżej 400 (już 400 potrafi szumieć w cieniach bardzo paskudnie) i ryzyko występowania bandingu w pewnej partii puszek (sample na Dpreview pokazują tą przypadłość). Warto jeszcze dodać, że matryca CCD ma zdecydowanie większe skłonności do łapania kurzu niż CMOS. IMO zakup tej jedynki byłby sensowny jako drugiego body - takiego do szybkiej pracy w ciężkich warunkach. Jeśli to ma być podstawowe body, to może być tak, że szybko zatęsknisz za swoim 20D :-)

towersivy
22-05-2006, 17:35
bundy - spoko 20tka zostje i zanosi sie na to ze jej juz nie sprzedam, poprostu mi szkoda. A co do 1D to dałem za nia tyle ze nawet w wypadku sprzedazy napewno nie strace a zyskam :wink:

Pozdro

bundy
22-05-2006, 17:39
bundy - spoko 20tka zostje i zanosi sie na to ze jej juz nie sprzedam, poprostu mi szkoda. A co do 1D to dałem za nia tyle ze nawet w wypadku sprzedazy napewno nie strace a zyskam :wink:

Pozdro

A to co innego :-) W takiej konfiguracji jedynkę bym sobie spokojnie zostawił :-) Co do ceny, to w sumie dość przyjemna - w Polsce za totalnie zajechane 1D potrafią prosić 5kpln

rene
22-05-2006, 20:38
Jeśli miałbym fotografować szachy - biorę 20, natomiast tam gdzie liczą się ułamki sekund, 20 zawsze będzie za wolna.

Ja ze swojego 1d jestem zadowolony jak cholera, fakt, trochę szumi, fakt, jest ciężki, co po kilku godzinach focenia daje się mocno odczuć, fakt, żre baterie nieprawdopodobnie, mimo to za żadne skarby nie oddałbym go za 20, 30 etc...

towersivy
22-05-2006, 20:55
fakt, żre baterie nieprawdopodobnie

Własnie dziwiło mnie ze dostaje w komplecie az 3 zapasowe aku :smile: juz same aku dodaja wagi do plecaka :wink: