Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Czy fotografia górska jest zgodna z prawem?



luso
20-08-2019, 19:34
Najlepsze zdjęcia krajobrazu powstają o wschodzie bądź o zachodzi słońca. Tymczasem w Karkonoskim Parku Narodowym zabronione są wędrówki po szlakach po zmroku (źródło: https://kpnmab.pl/najczesciej-zadawane-pytania , nagłówek "Czy można wędrować w Parku po zmroku?"). Z tego powodu zastanawiam się czy wejście na szczyt tuż przed wschodem słońca też jest zabronione? Taką wędrówkę należy rozpocząć około 2-3 godziny przed wschodem słońca. Jest to o tyle ciekawe, że widziałem dużo zdjęć z Karkonoskiego i Tatrzańskiego Parku narodowego gdzie obowiązuje podobny zakaz. Wiele z tych zdjęć było zrobionych o świcie.

akustyk
20-08-2019, 20:33
fotografia jest zgodna z prawem. mozesz wejsc szlakiem za swiatla dziennego i focic bez niego, no problem.

poza tym ogolnie to jest przepis taki jak z zakazem palenia trawy w Holandii (i zapewne zszokuje to niektorych czytajacych, ale taki jest wlasnie status prawny: https://www.holland.com/global/tourism/information/dutch-drug-policy.htm ). ogolnie tak, nie wolno, ale dopoki ktos ewidentnie nie szkodzi naturze i nie robi tego komercyjnie, to TPN nie bedzie go scigal. co innego gdyby ktos chcial organizowac warsztaty foto na terenie TPN, albo komercyjna sesje. i to jest bardzo sensowne rozwiazanie.

p0m
21-08-2019, 08:14
mogę Ci powiedzieć jak wygląda praktyka w KPNie. byłem na wielu wschodach i zachodach słońca na Śnieżce, ale też m.in. w rejonie Śnieżnych Kotłów. ani razu nie spotkałem żadnego pracownika Parku, który miałby z tym problem. co więcej - na Śnieżce na wschodach słońca może nie ma tłumów, ale możesz spotkać wielu Czechów. więc jest to normalna praktyka.

akustyk
21-08-2019, 09:05
w Karkonoszach to jest niejako normalna rzecz, ale tam trzeba wziac poprawke, ze ceprostrada (Wang-Polanka-Strzecha-Dom Slaski-Sniezka) jest praktycznie szerokosci dwoch samochodow i turysta na niej nawet w nocy malo przeszkadza naturze (ponizej Strzechy) albo wrecz minimalnie (powyzej Strzechy, gdzie kazde zwierze widzi go z pol kilometra :) ). chociaz po prawdzie to niegdys focac znad przeleczy (tuz nad Domem Slaskim) kolo 4:00 natknalem sie na stado przekraczajacych cichaczem granice jelonkow, wiec nawet i tam zwierzeta docieraja. zdarzylo mi sie ta ceprostrada zlazic na czolowce po nocy i to juz nie bylo przyjemne. jako pasjonatowi przyrody glupio tak bylo przeszkadzac tym swiecacym sie w lesie oczkom. dobrze, ze tylko sarnie byly :)

natomiast za szwendanie sie poza ceprostrada w KPN tez bym gonil. nawet za zlazenie Dolina Lomniczki o szwendaniu sie lesnymi szlakami do Orlinka czy Bialego Jaru nawet nie wspominajac.

bans
21-08-2019, 12:17
o wrecz minimalnie (powyzej Strzechy, gdzie kazde zwierze widzi go z

Ty najwyraźniej nie rozumiesz co oznacza fraza "przeszkadzać zwierzętom" - bo to że cię widzi z kilometra oznacza że właśnie to robisz i to bardzo intensywnie.

akustyk
21-08-2019, 12:29
Ty najwyraźniej nie rozumiesz co oznacza fraza "przeszkadzać zwierzętom" - bo to że cię widzi z kilometra oznacza że właśnie to robisz i to bardzo intensywnie.

nie jestem przyrodnikiem, wiec nie upieram sie. ani rowniez nie namawiam a wrecz zniechecam do lazenia noca nawet po tej ceprostradzie, zebysmy mieli jasnosc.

chlopski rozum mowi mi, ze lazac po nocy przeszkadza sie przede wszystkim polujacym drapieznikom, a lista tychze, wystepujacych w gornych partiach Karkonoszy (powyzej Strzechy), jest jednak niewielka. ale jesli sie myle, to posypuje glowe popiolem

Bechamot
21-08-2019, 12:30
zwierzeta tez potrzebuje troche stresu do zycia.
inaczej nie beda mialy szansy przystosowania sie do zmiennych warunkow otoczenia , co niechybnie oznacza wymarcie gatunku.

akustyk
21-08-2019, 12:54
zwierzeta tez potrzebuje troche stresu do zycia.
inaczej nie beda mialy szansy przystosowania sie do zmiennych warunkow otoczenia , co niechybnie oznacza wymarcie gatunku.

no akurat nie

-> http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000142


Art. 8. 1. Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi
wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi
i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie
podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

2. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej,
zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych,
przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia
zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub
siedlisk grzybów.


i dalej:



Art. 8b. 1. Do zadań parków narodowych należy w szczególności:
1) prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach parku narodowego,
zmierzających do realizacji celów, o których mowa w art. 8 ust. 2;
2) udostępnianie obszaru parku narodowego na zasadach określonych w planie
ochrony, o którym mowa w art. 18, lub zadaniach ochronnych, o których
mowa w art. 22, i w zarządzeniach dyrektora parku narodowego;
3) prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.


z polskiego na nasze: Parki Narodowe sa dla przyrody, potem dla czlowieka. bezwzglednie i bezdyskusyjnie. taki maly splachetek ziemii, gdzie najbardziej paskudzacy na niej gatunek musi ustapic. i co do tego naprawde nie ma dyskusji

p0m
21-08-2019, 19:34
uważam, że takim przejściem od Wangu do Domu Śląskiego z latarką/czołówką mniej zaszkodzę i wyrządzę krzywd zwierzętom i ekosystemowi niż stado wielkomiejskich ceprów wyrzucających butelki po piwach, soczkach, opakowania po batonikach i inne tego typu śmieci na szlaku. nie mówiąc o zanieczyszczaniu hałasem. tak wiem, relatywizuję trochę, ale po prostu, nie dajmy się zwariować. poza tym na stronie KPN jest wzmianka, że głównie ten zakaz jest ze względu bezpieczeństwa, przynajmniej jak tak ich wpis rozumiem.

luso
25-08-2019, 11:38
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i uświadomienie mi jak to wygląda w praktyce.

digitgreg
18-12-2019, 00:09
Świadomość ludzka powinna być na tyle rozwinięta aby wiedzieć że zaśmiecanie terenów chronionych jest naganne w najwyższym stopniu!!!
Jeśli mieliśmy energię i miejsce w plecaku/kieszeni aby wnieść to np. w góry to miejmy miejsce i energię na zniesienie tego ze sobą i pozostawienie w koszu na śmieci tym bardziej że puste opakowanie nie waży Bóg wie ile...!!
Wkraczając na teren chroniony miejmy świadomość ze my jako ludzie jesteśmy gośćmi w domu zwierząt więc dajmy tym zwierzętom możliwość normalnych warunków bytowania chociaż w porze nocnej!!!
W TPN jakimś wyjściem z sytuacji jest nocleg w schroniskach górskich.

Widzę że posty pisane były jakiś czas temu. Aktualnie ( grudzień 2019) w tv kanał Focus tv emituje super program edukacyjny ,,Patrol Tatry"
Polecam obejrzenie audycji poruszającej wiele aspektów na temat turystyki górskiej.