PDA

Zobacz pełną wersję : przeostrzone zdjęcia w Photoshopie-jak to naprawić?



becik23
07-08-2019, 21:40
Witajcie. Od jakiegoś czasu mam problem ze zdjęciami w Photoshopie (CC). Gry otwieram w nim zdjęcie wydaje się być ono przeostrzone, dopiero przy zbliżaniu/powiększaniu obrazu widzę go prawidłowo. Jest to dosyć uciążliwe przy obróbce. Nadmienię, że kilka miesięcy temu wszystko działało prawidłowo i nagle z dnia na dzień coś takiego się zadziało. Poniżej przesyłam podglądowe zdjęcia. Macie może pomysł co się mogło stać i jak to naprawić?

2592259325942595

Bangi
08-08-2019, 12:02
Może jest jakiś problem ze sterownikiem karty graficznej? Nie wiem jak masz ustawione wspomaganie sprzętowe, ale pamiętam jak swego czasu u siebie miałem ustawione wspomaganie GPU to zaczęły mi się pojawiać różne problemy z wyświetlaniem.

Bechamot
08-08-2019, 12:12
Witajcie. Od jakiegoś czasu mam problem ze zdjęciami w Photoshopie (CC). Gry otwieram w nim zdjęcie wydaje się być ono przeostrzone, dopiero przy zbliżaniu/powiększaniu obrazu widzę go prawidłowo. Jest to dosyć uciążliwe przy obróbce. Nadmienię, że kilka miesięcy temu wszystko działało prawidłowo i nagle z dnia na dzień coś takiego się zadziało. Poniżej przesyłam podglądowe zdjęcia. Macie może pomysł co się mogło stać i jak to naprawić?



Dobrze , nie wnikajac w szczegoly , gdyz wyszedlby b. dlugi post.
zasadnicze pytanie - dlaczego w ogole obrabiasz zdjecia w jpg?
Jesli komprymujac obraz w jpg wprowadzasz wyostrzenie , to przy downsamplingu w PS moze dojsc do artefaktow podobnych do mory - co wlasnie obserwuje.
Sproboj moze w tif , czy efekt wystapi?
Strategiczny blad - obrobka takich zdjec po ich wczesniejszej kompresji do jpg.
I nie chodzi tutaj o kompresje pliku a o kompresje obrazu.

becik23
08-08-2019, 12:29
Dobrze , nie wnikajac w szczegoly , gdyz wyszedlby b. dlugi post.
zasadnicze pytanie - dlaczego w ogole obrabiasz zdjecia w jpg?
Jesli komprymujac obraz w jpg wprowadzasz wyostrzenie , to przy downsamplingu w PS moze dojsc do artefaktow podobnych do mory - co wlasnie obserwuje.
Sproboj moze w tif , czy efekt wystapi?
Strategiczny blad - obrobka takich zdjec po ich wczesniejszej kompresji do jpg.
I nie chodzi tutaj o kompresje pliku a o kompresje obrazu.


niestety, ale przy tif-ach jest ten sam problem, dopiero przy zbliżeniu obraz staje się "czysty" 2599 2600

Bechamot
08-08-2019, 12:38
ja tutaj wyraznie widze more,
co jest spowodowane nieszczesliwa konfiguracja jesli czestosc powtarzania sie elementow siatki na sukience jest podobna do czestosci ekranu monitora. wowczas powstaje mora.
rozdzielczosc monitora winna byc 2 razy wieksza liniowo.
jesli powiekszyc obraz , to czestosc obrazu spada , rozdzielczosc monitora w stosunku do wymiarow siatki staje sie te co najmniej 2 razy wieksza , efekt znika.

eksperymntowalbym ze wszytkimi nastawami , ktore maja cos z wyostrzeniem obrazu wspolnego.

czy aby nie wywolujesz rawow przy zbyt wysokiej wartosci wyostrzenia?

uzywam starszej wersji PS , tam nie ma mozliwosci nastawy stopnia wyostrzenia " systemowego " , jedynie jest przy przewymiarowaniu.
nie wiem jak jest w nowszych wersjach.

to jest efekt jaki sie dostaje przy zbyt niskiej rozdzielczosci monitora w stosunku do czestosci przestrzennej elementow na obrazie.

NIe mam pojecia czy jest to sprawa hardware , raczej nie oczekiwalbym . Szukalbym w nastawieniach wyostrzania - czy obrazy jakie posylasz do PS nie sa zbyt wyostrzone ?

Bangi
08-08-2019, 13:05
Bechamot - ale to się pojawiło nagle, co prawda jakiś czas temu, ale nagle...

Bechamot
08-08-2019, 13:38
Bechamot - ale to się pojawiło nagle, co prawda jakiś czas temu, ale nagle...

Komunie tez sie pojawily nagle w maju.

ja tutaj nie widze przeostrzenia , ja widze more.
na ramieniu dziewczynki takie jakby izolinie - to jest mora.
pojawia sie zawsze jesli obraz jest ostry i ma czestosc zblizona do monitora ( ewentualnie matrycy)
jesli obraz troche rozostrzyc wprowadzajac jakies niewielki rozmycie , wowczas efekt znika . Rowniez jesli obraz powiekszyc.

Byc moze jest na zdejciu jakas nadmierna ostrosc ale ja nie widze innych skutkow poza mora.
Nie widze przeostrzenia na granicy konturow.
trzeba dobrac stopien rozmycia zdjecia do powiekszenia, jesli chcemy uniknac mory. Jesli nie ma filtra AA w aparacie , to mora pojawi sie na zdjeciu i wowczas rozmyciem oddzialujemy na obraz jak filtr AA w aparacie. To sie dzieje przy podobnych rozdzielczosciach, dlatego tzeba rozdzielczosc obrazu ( wlasciwie czestosc przestrzenna) w stosunku do monitora obnizyc , powiekszeniem lub rozmyciem.
Tak to ja widze.

Moze autorka postu zmienila jakies nastawy przy wywolaniu i nie wiaze tego z efektem ?
Nie wiem , trzeba przemyslec.

becik23
08-08-2019, 14:32
Zobaczcie, dokładnie ten sam plik - kompletnie nic go nie ruszam. Gdy wrzucam do Photoshopa, to w Camera Raw wyświetla się ładny czysty obraz..gdy tylko klikam "Open Image" i już pojawia mi się JPG w Photoshopie, to znowu widać te przeostrzenia- nie tylko na ramieniu, ale ja to widzę również w tle w krzakach oraz we włosach. Nie mam bladego pojęcia o co chodzi.

2601 2602

p0m
08-08-2019, 15:03
a jak wygląda ten jpg w jakiś randomowych systemowych przeglądarkach? to problem tylko Ps?

Bechamot
08-08-2019, 15:08
Zobaczcie, dokładnie ten sam plik - kompletnie nic go nie ruszam. Gdy wrzucam do Photoshopa, to w Camera Raw wyświetla się ładny czysty obraz..gdy tylko klikam "Open Image" i już pojawia mi się JPG w Photoshopie, to znowu widać te przeostrzenia- nie tylko na ramieniu, ale ja to widzę również w tle w krzakach oraz we włosach. Nie mam bladego pojęcia o co chodzi.


to nie jest jpg i byc nie moze.

ale widze w tle zbyt wysoki szum , jakby troche dziwne kontrastowe traktowanie zdjecia.
Probowalas wywolac dla porownania w DPP?

Moze wlasnie tzeba dobrac nastawy w CR ?

becik23
08-08-2019, 15:09
a jak wygląda ten jpg w jakiś randomowych systemowych przeglądarkach? to problem tylko Ps?

Wszędzie wyświetla się dobrze, jedynie w photoshopie występuje ten problem..

Szczerze, to już się nawet zaczęłam zastanawiać czy mi kiedyś kot po klawiaturze nie przeszedł i nie wcisnął jakiejś kombinacji klawiszy (coś włączył, albo wyłączył) tylko , że nie wiem, gdzie szukać rozwiązania.

Bechamot
08-08-2019, 15:18
znalazlem cos co moze miec znaczenie

zobacz w ustawieniach programu - ogolne - jest tam okno - rodzaj interpolacji.
ustaw bikubiczna.ewentualnie eksperymentuj z tym.

Marcinus
08-08-2019, 15:23
Po.kliknieciu open image w cr to co sie otwiera w ps to chyba jeszcze nie jest jpg bo dopiero eksport do wybranego formatu np jpg z okreslonymi ustawieniami daje konkretny format np. jpg. Tak wiec ja bym tu jpg nie winił to jakas kwestia wyswietlania w ps...? Ja np mam podobnie jak wlasnie otwiera mi sie okienko eksportu wowczas zdjecie widoczne w tym oknie zwlaszcza jak było troche podostrzone i/lub zwiekszona w cr tekstura. Wówczas zwłaszcza włosy wyglądają jakby "skrzyły się".

Bechamot
08-08-2019, 15:32
znalazlem cos co moze miec znaczenie

zobacz w ustawieniach programu - ogolne - jest tam okno - rodzaj interpolacji.
ustaw bikubiczna.ewentualnie eksperymentuj z tym.

ctrl+k

2603

becik23
08-08-2019, 15:39
takie mam ustawienia- próbowałam zmian w "Bicubic.., ale nie miało to nadal żadnego wpływu na wyświetlane zdjęcie

2604

Bangi
08-08-2019, 21:49
becik23 - a próbowałaś zmienić ustawienia z procesorem graficznym (Preferencje -> Wydajność) ?

Marcinus
08-08-2019, 22:00
A takie banalne rzeczy jak przestawienie czegoś w ustawieniach systemowych, samej karty graficznej czy nawet niewielka zmiana rozdzielczosci np zamiast 1920x1200 zmiana na 1920x1080. Czasem przypadkowo cos się zmieni czasem nawet jakims skrótem klawiaturowym a nieraz jakis uaktualniony sterownik może okazać się problemem. Warto tez na takie sprawy zawrócić uwagę.

becik23
08-08-2019, 22:23
A takie banalne rzeczy jak przestawienie czegoś w ustawieniach systemowych, samej karty graficznej czy nawet niewielka zmiana rozdzielczosci np zamiast 1920x1200 zmiana na 1920x1080. Czasem przypadkowo cos się zmieni czasem nawet jakims skrótem klawiaturowym a nieraz jakis uaktualniony sterownik może okazać się problemem. Warto tez na takie sprawy zawrócić uwagę.

ale czy wtedy zdjęcia wyświetlałyby się z tym problemem jedynie w PS?

Marcinus
08-08-2019, 22:37
Nie jestem informatykiem więc pewności nie mam ale każdy program "po swojemu" wyswietla obraz wiec może tak byc że akurat w ps przy jakims konretnym rozmiarze/rozdzielczości zdjecia coś się dziwnego pokazuje.
A czy jak okno ps zmniejszysz tak zeby nie bylo dopasowane do ekranu co spowoduje że i zdjęcie bedzie mniejszych rozmiarow to cos się zmieni? Nie chodzi mi o zmiane rozmiaru zdjecia tylko okna programu.

becik23
08-08-2019, 22:44
Nie jestem informatykiem więc pewności nie mam ale każdy program "po swojemu" wyswietla obraz wiec może tak byc że akurat w ps przy jakims konretnym rozmiarze/rozdzielczości zdjecia coś się dziwnego pokazuje.
A czy jak okno ps zmniejszysz tak zeby nie bylo dopasowane do ekranu co spowoduje że i zdjęcie bedzie mniejszych rozmiarow to cos się zmieni? Nie chodzi mi o zmiane rozmiaru zdjecia tylko okna programu.

Niestety- problem się utrzymuje

Bangi
09-08-2019, 08:50
ale czy wtedy zdjęcia wyświetlałyby się z tym problemem jedynie w PS?

Tak, problem ze sterownikiem może uaktywnić się tylko w PS (miałem tak kiedyś).

becik23
09-08-2019, 09:00
Niestety nic nie pomogło :(

mkamelg
09-08-2019, 11:33
Nie posiadam Photoshopa, bazuję na informacjach znalezionych w Internecie.

Używasz systemu operacyjnego Windows?

"Edit" > "Preferences" > "Performance" a dalej w sekcji "History & Cache" sprawdź czy masz ustawione "Cache Levels" na 4. Jak nie masz to ustaw i zrestartuj program.

Jak to nie pomogło to "Edit" > "Purge" i po najechaniu myszą na "Purge" podobno wyświetlą się cztery różne opcje o nazwach "Undo", "Clipboard", "Histories" oraz "All". To jest takie czyszczenie pamięci Photoshopa. Nie wiem co tu wybrać, ja pewnie bezczelnie wybrałbym All. Jak któraś z tych opcji jest wyszarzała to znaczy że pamięć byłą już czyszczona. Ponownie zrestartuj program.

Camera Raw to program który uruchamia się niezależnie od Photoshopa? Zamknij Photoshopa i uruchom Camera Raw. Jeżeli nic tam nie grzebałaś to OK, jeżeli grzebałaś to może warto byłoby powrócić do domyślnych ustawień http://www.creativeguide.com/Resources/Source%20data/Camera_raw.pdf, na stronie numer cztery znajduje się screenshot najprawdopodobniej pokazujący takie właśnie ustawienia. Naciśnij na "Purge Cache", "OK", zrestartuj program i jak wszystko jest OK to zamknij go i uruchom Photoshopa.

becik23
10-08-2019, 10:10
Nie posiadam Photoshopa, bazuję na informacjach znalezionych w Internecie.

Używasz systemu operacyjnego Windows?

"Edit" > "Preferences" > "Performance" a dalej w sekcji "History & Cache" sprawdź czy masz ustawione "Cache Levels" na 4. Jak nie masz to ustaw i zrestartuj program.

Jak to nie pomogło to "Edit" > "Purge" i po najechaniu myszą na "Purge" podobno wyświetlą się cztery różne opcje o nazwach "Undo", "Clipboard", "Histories" oraz "All". To jest takie czyszczenie pamięci Photoshopa. Nie wiem co tu wybrać, ja pewnie bezczelnie wybrałbym All. Jak któraś z tych opcji jest wyszarzała to znaczy że pamięć byłą już czyszczona. Ponownie zrestartuj program.

Camera Raw to program który uruchamia się niezależnie od Photoshopa? Zamknij Photoshopa i uruchom Camera Raw. Jeżeli nic tam nie grzebałaś to OK, jeżeli grzebałaś to może warto byłoby powrócić do domyślnych ustawień http://www.creativeguide.com/Resources/Source%20data/Camera_raw.pdf, na stronie numer cztery znajduje się screenshot najprawdopodobniej pokazujący takie właśnie ustawienia. Naciśnij na "Purge Cache", "OK", zrestartuj program i jak wszystko jest OK to zamknij go i uruchom Photoshopa.


jeju...udało się! Odpowiedzialne było za to "Cache Levels" - miałam na poziomie 1. Ogromnie dziękuję za pomoc!! Już nie wierzyłam, że się uda. Dziękuję też wszystkim za wcześniejsze wskazówki :)