PDA

Zobacz pełną wersję : EOS R vs błyskanie



emilnovy
06-08-2019, 11:32
Cześć :)

testowałem ostatnio zestaw EOS R + Tamron 24-70 2.8 G2 w studiu z nadajnikiem navigator X oraz dwiema lampami Move X 400. Aparat i navigator w trybie M. Chcąc uchwycić ruch zmniejszam czas otwarcia przysłony i... powyżej 1/250 robi się zupełnie ciemno, zwiekszam moc lampy i nadal ciemno. Wcześniej w tych samych warunkach oświetlenia robilem zdjęcia EOS'em 80D i nie było problemu. Stąd pytanie czy jest możliwość robienia zdjęc R'ką krótkimi czasami z błyskiem? Dodatkowo zauważyłem, że R sam często przełączał ISO. Miałem ustawione 100 zaraz patrze zdjęcie przeswietlone, spr ustawienia a tu ISO 1600. Myslałem ze moze sam nieświadomie przełączam to palcem na dotykowym pasku ale to nie to.

robertskc7
06-08-2019, 12:21
Cześć :)

testowałem ostatnio zestaw EOS R + Tamron 24-70 2.8 G2 w studiu z nadajnikiem navigator X oraz dwiema lampami Move X 400. Aparat i navigator w trybie M. Chcąc uchwycić ruch zmniejszam czas otwarcia przysłony i... powyżej 1/250 robi się zupełnie ciemno, zwiekszam moc lampy i nadal ciemno. Wcześniej w tych samych warunkach oświetlenia robilem zdjęcia EOS'em 80D i nie było problemu. Stąd pytanie czy jest możliwość robienia zdjęc R'ką krótkimi czasami z błyskiem? Dodatkowo zauważyłem, że R sam często przełączał ISO. Miałem ustawione 100 zaraz patrze zdjęcie przeswietlone, spr ustawienia a tu ISO 1600. Myslałem ze moze sam nieświadomie przełączam to palcem na dotykowym pasku ale to nie to.

Wyłącz podgląd symulacji. W menu ustawienia pierwsze 3 zakładka na dole bodajże - symulacja expozycji. Sprawdź czy nie masz przypisanego ISO do tego gładzika całego.

emilnovy
06-08-2019, 12:26
ok dziękuję, sprawdzę. Mam przypisane do gładzika ale to nie to, jestem pewny. Celowo trzymałem później tak żeby nie dotykać go. Poza tym wartość zawsze przełaczała sie na 1600 nigdy mniej, nigdy wiecej.

Bechamot
06-08-2019, 17:01
Cześć :)Chcąc uchwycić ruch zmniejszam czas otwarcia przysłony i... powyżej 1/250 robi się zupełnie ciemno, zwiekszam moc lampy i nadal ciemno. Wcześniej w tych samych warunkach oświetlenia robilem zdjęcia EOS'em 80D i nie było problemu. .

czas synchronizacji blysku migawki w R to 1/200 sek.

nie da rady na 1/250.

jesli robisz przy dostatecznie przymknietej przyslonie , to ruch mozna zamrozic na dluzszych czasach synchronizacji niz 1/200 , gdyz czas blysku jest krotszy .

ps . Czas otwarcia przyslony ?

FLTM
07-08-2019, 08:54
czas synchronizacji blysku migawki w R to 1/200 sek.

nie da rady na 1/250.

jesli robisz przy dostatecznie przymknietej przyslonie , to ruch mozna zamrozic na dluzszych czasach synchronizacji niz 1/200 , gdyz czas blysku jest krotszy .

ps . Czas otwarcia przyslony ?


przecież włącza w lampie HSS i robi nawet na 1/8000

Bechamot
07-08-2019, 09:14
autor postu nie pisal o HSS.
jedynie o "zwiekszeniu czasu przyslon" .

emilnovy
07-08-2019, 09:29
przecież włącza w lampie HSS i robi nawet na 1/8000


Move 400X nie ma HSS

25852584

Marcinus
07-08-2019, 09:45
Czas przysłony to chyba nie ... :) ale właśnie pytanie czy miał w lampach włączony hss bo z opisu sytuacji to właśnie troche wygląda jakby nie było hss.

--- Kolejny post ---


Move 400X nie ma HSS

No to jak z 80d mogło wychodzic przy krotkich czasach?

--- Kolejny post ---

Z opisu lampy na cyfrowe.pl:
"Synchronizacja z krókimi czasami
Lampa umożliwia synchronizację błysku z czasem ekspozycji wynoszącym nawet 1/2000 s (dla t0.5 przy 1/32 mocy). Jest to bardzo przydatna funkcja np. dla fotografów chcących utrwalić na zdjęciu momenty nie do zauważenia ludzkim wzrokiem."

Wiec chyba jednak ma hss.

Bechamot
07-08-2019, 11:51
nie bylo mowy w ogole o HSS w pytaniu. Na te temat w ogole nie zabieram glosu , gdyz nie wiem czy ten trasnmiter ma funkcje HSS i nie wiemy czy w lampie byla ona aktywna.

80 d ma czas synchronizacji 1/250
R 1/200

autor napisal o "wiekszych czasach otwaria przyslony ".
Zeby pytanie mialo sens to chyby mial na mysli krotsze czasy otwrcia migawki.
na dluzszych oczywiscie problemu z synchronizacja byc nie powinno.

Marcinus
07-08-2019, 12:13
Ja założyłem może błędnie ze chodziło o krótsze czasy ekspozycji/otwarcia migawki.
Mam jedynie lampy reporterskie yn600ex rt II więc zasugerowałem to co wydało mi się możliwe czyli krotkie czasy ekspozycji i brak hss...
Może niech pytający wyjaśni dokładnie o co chodzi dokladnie.

r_m
10-08-2019, 18:54
Chcąc uchwycić ruch zmniejszam

... moc błysku (dzięki czemu skraca się także czas błysku), ale zostawiam w spokoju czas naświetlania, który ma pewne ograniczenia związane z konstrukcją migawki szczelinowej. Jeśli mi brakuje światła, zmniejszam wartość przysłony, jeśli głębia ostrości jest za mała, zostawiam przysłonę w spokoju, ale podnoszę ISO.
Napisz, czy pomogło ;)