PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 70d problem z ostrzeniem w trybie zdjec.



parafuso
15-07-2019, 10:41
Czesc!

Od dzisiaj jestem posiadaczem dość nietypowego Canona 70d z obiektywem EF 18-55 mm (f3.5-5.6).

W obiektywie nie dziala AF, wiec mozliwe jest tylko manualne lapanie ostrosci.
A aparacie z kolei przygod jest wiecej:
1. Pokretlo zmiany trybu zablokowane na pozycji AV;
2. Kiedy patrze w wizjer/muszle cyfry wyswietlane w dolnej czesci sa rozmazane;
3. Po zalozeniu obiektywu nie da sie zlapac ostrosci w trybie robienia zdjec. Obraz jest przez caly czas rozmazany;
4. Po przelaczeniu na tryb video zlapanie ostrosci manualnie jest mozliwe i obraz na panelu LCD jest swietny.

Czy macie pomysl dlaczego w funkcji robienia zdjec nie ma mozliwosci zlapania ostrosci, a obraz wraz z danymi wyswietlanymi w wizjerze jest rozmazany? Problem ten znika w chwili przelaczenia na tryb wideo.

Dzieki za pomoc!

Bangi
15-07-2019, 11:10
Dlaczego nietypowy 70d?
Co to znaczy, że zablokowany na AV?
Sprawdź korekcje dioptrii przy wizjerze ;)

candar
15-07-2019, 11:22
Czesc!

Od dzisiaj jestem posiadaczem dość nietypowego Canona 70d z obiektywem EF 18-55 mm (f3.5-5.6).

W obiektywie nie dziala AF, wiec mozliwe jest tylko manualne lapanie ostrosci.
A aparacie z kolei przygod jest wiecej:
1. Pokretlo zmiany trybu zablokowane na pozycji AV;
2. Kiedy patrze w wizjer/muszle cyfry wyswietlane w dolnej czesci sa rozmazane;
3. Po zalozeniu obiektywu nie da sie zlapac ostrosci w trybie robienia zdjec. Obraz jest przez caly czas rozmazany;
4. Po przelaczeniu na tryb video zlapanie ostrosci manualnie jest mozliwe i obraz na panelu LCD jest swietny.

Czy macie pomysl dlaczego w funkcji robienia zdjec nie ma mozliwosci zlapania ostrosci, a obraz wraz z danymi wyswietlanymi w wizjerze jest rozmazany? Problem ten znika w chwili przelaczenia na tryb wideo.

Dzieki za pomoc!

A może zacznij od przeczytania instrukcji ??? ;)
http://gdlp01.c-wss.com/gds/2/0300012012/01/EOS_70D_Instruction_Manual_PL.pdf

Odnośnie 1. Pokretlo zmiany trybu zablokowane na pozycji AV;
2521

odnośnie 2. Kiedy patrze w wizjer/muszle cyfry wyswietlane w dolnej czesci sa rozmazane;
2522

mirror
15-07-2019, 12:38
właściciel aparatu przestawił autofocus na przycisk AF-ON :mrgreen: ja tak przestawiam wszystkie korpusy :mrgreen:

candar
15-07-2019, 12:52
właściciel aparatu przestawił autofocus na przycisk AF-ON :mrgreen: ja tak przestawiam wszystkie korpusy :mrgreen:

:))))))))))))))))

No fakt, ja również ;)

parafuso
16-07-2019, 20:01
Faktycznie - korekcja dioptrii jesli chodzi o muszle :)

Natomiast w przypadku pokretla zmiany trybu, nie da sie nacisnac guzika posrodku - jest zablokowany i przypuszczam ze albo zostal wylamany albo kulka blokujaca, ktora jest pod nim przeskoczyla. Widze ze na youtube jest instrukcja otworzenia aparatu krok po kroku wiec chyba sprobuje :)

candar
16-07-2019, 20:14
Faktycznie - korekcja dioptrii jesli chodzi o muszle :)

Natomiast w przypadku pokretla zmiany trybu, nie da sie nacisnac guzika posrodku - jest zablokowany i przypuszczam ze albo zostal wylamany albo kulka blokujaca, ktora jest pod nim przeskoczyla. Widze ze na youtube jest instrukcja otworzenia aparatu krok po kroku wiec chyba sprobuje :)

Raczej nie radzę, jeśli nie masz podstawowego doświadczenia z mechaniki precyzyjnej. Sam rozkładem pryzmat AE Finder FN w analogowym Canonie F1N do czyszczenia (bo lubię) i byłem zaskoczony stopniem komplikacji konstrukcji (dwie wychyłowe igły czasu i przysłony oraz tysiąc śrubek o różnej długości). Potrzebowałem duży stół z kolejnością i segregowaniem części z demontażu. A aparat i pryzmat działa i naświetla w punkt oczywiście.

parafuso
16-07-2019, 21:35
Nie takie rzeczy robilem ;) z dokladnym opisem, rozkładem czesci i nagrywaniem na gopro cobym mogl cofnac czas gdybym zagubil sie w czasoprzestrzeni;)

Tak czy siak, sruba trzymajaca selektor trybu jest zapieczona na dobre i ktos juz sie do niej dobieral lub skleil klejem, wiec latwo nie bedzie.

Edit: widze teraz ze czesc nie jest oryginalna, wiec zakladam ze sklejone na amen.

25372538

candar
16-07-2019, 21:46
Jeśli tak to ok ;) Swoją drogą poprzedniego właściciela przetrzepałbym na wykrywaczu kłamstw z przeszłości tej puszki i co jeszcze może nie działać. W takim stanie oddałbym od razu z reklamacją.

parafuso
16-07-2019, 21:58
A tlumaczenie bylo dobre akurat "za mocno wcisnalem guzik i wskoczyl - bede plakal przy sprzedazy". Eh, lubie naprawiac takie duperele, wiec tutaj sie nie zniechecam - zdjalem juz talerz oslony z opisem trybow i do srodka wcisnieta tubka kleju :) "bo fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawic sie, aby bawic sie na calego"

Poki co nie bede spamowal, ale dam znac co wyszlo z tej przygody.

Marcinus
16-07-2019, 22:03
Rękojmia na wady ukryte :) chyba ze w umowie zostala zniesiona.

parafuso
16-07-2019, 23:32
Naprawione :) klej nie byl wysokiej jakosci i udalo sie go ruszyc.

Metoda: musialem nadpilowac pokretlo zeby wlozyc w nie kawalek metalu dlugosci ok 10cm i szerokosci 1mm (srubokret/pilnik okragly). W ten sposob powstala dzwignia, a wiec sila nie dzialala tylko na plastikowe pokretlo. Uznalem ze sprobuje je ruszac w jedna i druga strone az poczuje wyrazny opor i albo klej zacznie pekac na spoiwach albo pokretlo sie wylamie. Wtedy do wymiany bedzie caly gorny panel (nie znalazlem w Internecie samej srebnej tarczy, ktora jest wewnatrz pokrywy). Ostatecznie po delikatnych poruszeniach w obie strony klej puscil, a pokretlo jest nieznacznie uszkodzone. Suma summarum aparat dziala, a ja ciesze sie z nowych skilli i jakby niepatrzec swietnego sprzetu za grosze :)

Przy rozkręcaniu tego typu sprzetu oraz duzej ilosci srubek o roznych kolorach i dlugosciach polecam narysowac sobie kwadrat/prostokat odzwierciedlajacy strone aparatu i przyklejac srubku do kartki na przezrozystej tasmie dwustronnej. W ten sposob nie spadna ze stolu, a Ty zapamietasz gdzie maja byc umiejscowione :)

Zdjęcie pogladowe:

2539

technik8pl
17-07-2019, 00:36
właściciel aparatu przestawił autofocus na przycisk AF-ON :mrgreen: ja tak przestawiam wszystkie korpusy :mrgreen:

A w czym to pomaga?

candar
17-07-2019, 15:31
A w czym to pomaga?

Odpinasz spust od AF-a i jest to zasadniczo sposób na robienie zdjęć dynamicznych starszymi aparatami bez rozdmuchanych funkcji śledzenia obiektu w kadrze oraz Eye-AF itp. , czyli: sportu, ruchliwych dzieci, zwierząt domowych i dzikich, samochodów i samolotów i w ogóle dynamicznych ujęć, gdzie szybkość działania AF i całego układu ma znaczenie. Krótko pisząc chodzi o to,że gdy ostrość jest już ustawiona, ale chcąc zrobić zdjęcie wciskamy spust to cała procedura ustawiania ostrości zaczyna się od nowa. AF znowu od nowa ustawia ostrość a aparat czeka na nowe potwierdzenie. Zamiast robić zdjęcia niepotrzebnie czeka się na kolejne dooostrzenie obiektu. Czyli po odpięciu AF-a ze spustu ostrzymy tylko wtedy, kiedy chcemy. AF nie wtrąca się do niczego: nie myszkuje, nie odpuszcza i ostrzy ponownie, nie usiłuje znaleźć czegoś innego do ostrzenia. To my ustalamy, kiedy chcemy wyostrzyć i kiedy zakończyć oraz kiedy nacisnąć spust bez ponownego doostrzania i przeostrzania. Dodatkowym bonusem jest możliwość przekadrowania zdjęcia bez konieczności celowania w środek kadru (takie przyzwyczajenie z canona 10D z trzema polami AFa ;) Oczywiście przypadku serii (AF-C) zdjęć jadącego samochodu przycisk AF-on trzeba trzymać cały czas, aby w dowolnym, czyli tym najciekawszym momencie nacisnąć spust. Ostrość cały czas będzie ustawiana na bieżąco, de facto zawczasu, przed zrobieniem zdjęcia, co będzie gwarancją tego, że w momencie naciśnięcia spustu zrobimy zdjęcie dokładnie tego, co widzimy w celowniku. Przy nie ruszającym się maluchu (dziecku - znaczy się) niekoniecznie jest to uzasadnione. Każdą puszkę tak przestawiam. Nawet gdy nie ma AF-on przenoszę AF na inny guzik z tyłu (wszystkie moje aparaty tak mają ;)