PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr połówkowy szary



lombardino
10-10-2004, 22:23
witam
zastanawiam się nad zakupem filtra szarego połówkowego firmy ROWI (cena75z+wysyłka) oraz HAMA(ok92zł+wysyłka na allegro)
Który z w/w moglibyście polecić lub odradzic

Krzychu
11-10-2004, 06:34
witam
zastanawiam się nad zakupem filtra szarego połówkowego firmy ROWI (cena75z+wysyłka) oraz HAMA(ok92zł+wysyłka na allegro)
Który z w/w moglibyście polecić lub odradzic

Po pierwsze żaden ze względu na wyjątkowo badziewnych producentów, po drugie żadne bo są to pewnie filtry nakręcane ? Jeżeli faktycznie tak jest to taki filtr ma linię podziału pomiędzy częścią przezroczystą a szarą dokładnie po środku kadru co jest generalnie porażką. Znacznie lepsze do tego celu są filtry systemu Cokin i kompatybilne - są to prostokątne płytki wkładane w uchwyt mocowany na obiektywie tak że linię podziału możesz ustawić w prawie dowolnym miejscu...

Klosiu
11-10-2004, 08:29
Polecam Cokin 121 i 121s

wydatek moze dosc duzy ale efekty widoczne :lol:

satriani
11-10-2004, 10:13
potwierdzam powyższe opinie, sam kupiłem kiedyś połówkowy szary z Hamy z lepszą powłoką 58mm ale nie bardzo się sprawdał ze względu na niemożliwość obniżenia lini podziału, dlatego teraz używam systemu Cokina z filtrami innych (tańszych) producentów- polecam giełdy foto.

Jest to szczególne ważne jeśli masz obiektywy z różnymi gwintami na filtry, wtedy dokupujesz tylko za kilkanaście do killkudziesięciu złotych adapter do systemu cokin.

Jest tylko jedna wada , taki aparat z założonym systenem cokin bardzo zwraca uwagę, a nie zawsze nam na tym zależy , nie? :lol:

marito
04-08-2009, 13:59
Pytanie do mędrców na tym forum - kupiłem filtr połowkowy do mojej Sigmy 10-20 który to niestety wprowadza na zdjęciach fioletowy "zafarb" jak na zdjęciu dołaczonym przeze mnie. Ktoś wie czym to jest spowodowane?
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img36.imageshack.us/img36/8694/dpp001.jpg)

temol
04-08-2009, 14:20
Ktoś wie czym to jest spowodowane?

Zapewne filtrem... Najprawdopodobniej filtr nie jest neutralny, i daje zafarb. Jakiej firmy?

T.

molsar
04-08-2009, 14:28
mmm jaworzynka? :]

akustyk
04-08-2009, 14:34
troche o przyczynach powstawania takich zafarbow pisalem tutaj:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=75534

ale pojedynczy polowkowy szary o umiarkowanym tlumieniu (2-3 dzialki) nie powinien robic az takiego zafarbu. na pewno nie robia go polowki Hitecha, a co do chinczykow czy zblizonych do nich jakosciowo oryginalnych Cokinow... tu juz jest roznie. Cokin akurat slynie z "oryginalnych" kolorow (bo z poprawnych na pewno nie)

marito
04-08-2009, 14:51
Zapewne filtrem... Najprawdopodobniej filtr nie jest neutralny, i daje zafarb. Jakiej firmy?

T.

No własnie filtr jest raczej "no name", kupiłem go na allegro i z tego co pamietam nie kosztował dużo. Z waszych słów wnioskuję że może to być wina słabej jakości tego filtra?

kasprzak
21-08-2009, 13:55
Raczej tak, osobiście mam 2 Hitech'y połówkowe szare i są one neutralnie szare, czyli poprostu wyciągają niebo ściemniając górę.

MacGyver
21-08-2009, 17:00
Większość "szaraków" daje jakieś zafarby (wspomniany Hitech akurat nie za co mu chwała) ale ten jest ewidentnie nie do zaakceptowania. Co to za filtr, bo farbuje masakrycznie ?

Dzidek75
24-08-2009, 15:31
Kup cokin i będziesz zadowolony. Tani prosty i bezproblemowy:)

marito
26-08-2009, 12:33
Jak pisałem jest to "no name" jakich pełno na Allegro, w każdym razie nazwy brak. Jedyna informacja to ta, że jest to filtr Ndx4. No trudno, połasiłem się na tani filtr-mam nauczkę.

MacGyver
26-08-2009, 13:11
No trudno, połasiłem się na tani filtr-mam nauczkę.
Ano :-)
Niestety filtry szare trzeba kupować sprawdzone. Jeśli czerwona połówka okaże się bardziej pomarańczowa to pół biedy, ale szara musi być neutralna... no chyba że ktoś lubi robić zdjęcia zachodów słońca w południe :-D

marito
27-08-2009, 08:39
Ano :-)
Niestety filtry szare trzeba kupować sprawdzone. Jeśli czerwona połówka okaże się bardziej pomarańczowa to pół biedy, ale szara musi być neutralna... no chyba że ktoś lubi robić zdjęcia zachodów słońca w południe :-D

Możesz polecić jakiś konkretny filtr który nie dawałby takich przebarwień? Ale od razu mówię, że Cokin mi nie pasuje ze względu na nieporęczność :-D.

Pirx
28-08-2009, 22:51
Możesz polecić jakiś konkretny filtr który nie dawałby takich przebarwień? Ale od razu mówię, że Cokin mi nie pasuje ze względu na nieporęczność :-D.

To co napisałeś, to jakieś nieporozumienie. Niby na czym polega "nieporęczność" systemu Cokina. Osobiście nie wyobrażam sobie używania filtrów połówkowych, nakręcanych, z linią podziału na środku kadru. To jest dopiero Nieporęczność przez duże N.
A jeśli do tego posiadasz obiektywy z różnymi średnicami gwintu filtra, to już w ogóle nieporozumienie jest.
Mam filtry Hitecha (system Cokin) i żadnych zafarbów. Dwa różne filtry (pozwalają na uzyskanie czterech różnych kombinacji gradacji), jeden uchwyt, trzy tanie adaptery (pierścienie 77,67,58 ) i obsłużę tym zestawem całą moją szklarnię.

marito
29-08-2009, 15:16
To co napisałeś, to jakieś nieporozumienie. .

Może dla Ciebie jest to nieporozumienie, dla mnie uparcie twierdzę, że jest to nieporęczność, chociażby dlatego, że obiektyw z nakręcanym filtrem bez problemumieści mi się w torbie zaś z Cokinem już nie, a zanim go ściągnę, pochowam szkiełka to minie trochę czasu. O zwracaniu na siebie uwagi już nie wspomnę.

adamskladak
30-08-2009, 16:44
Może dla Ciebie jest to nieporozumienie, dla mnie uparcie twierdzę, że jest to nieporęczność, chociażby dlatego, że obiektyw z nakręcanym filtrem bez problemumieści mi się w torbie zaś z Cokinem już nie, a zanim go ściągnę, pochowam szkiełka to minie trochę czasu. O zwracaniu na siebie uwagi już nie wspomnę.
coś za coś niestety jakość i wygoda(możliwość regulacji linia podzialu) za cene czasu
ps. a jak założysz 70-200 to nie zwracasz na siebie uwagi ?

marito
30-08-2009, 21:26
coś za coś niestety jakość i wygoda(możliwość regulacji linia podzialu) za cene czasu
ps. a jak założysz 70-200 to nie zwracasz na siebie uwagi ?

Fakt, przyznaję rację. Ale dlatego też 70-200 niechętnie biorę na wyjazdy.

solver
30-08-2009, 22:20
To co napisałeś, to jakieś nieporozumienie(...).

przepraszam Prix ale Twoja wypowiedz IHMO jest bez sensu, napisano juz o wyższości cokinów, ok wiemy to, ale prośba brzmi inaczej:


Możesz polecić jakiś konkretny filtr który nie dawałby takich przebarwień? Ale od razu mówię, że Cokin mi nie pasuje ze względu na nieporęczność :-D.

też jestem ciekawy co kupić w miarę dobrego, bo potrzebuję czegoś z większym gwintem niż mam (i lepszego jakościowo:))

Tynf74
31-08-2009, 12:36
Jak zwykle zdania sa podzielone. Ja dzisiaj, po zapoznaniu się z wieloma opiniami zamówiłem zestaw COCIN: Holder+adapter+filtr połowkowy ND 0,6 Grad SE. Całość z przesyłką za mniej niż 170,00 PLN.
Zobaczymy :-)

marito
31-08-2009, 13:48
Może i zdania są podzielone ale wyraźnie prosiłem o polecenie filtra nakręcanego na obiektyw. Nie mam i nie miałem zamiaru wywoływac kolejnej polemiki - jaki rodzaj filtra jest lepszy. Przyjmuję do wiadomości, że sporo kolegów korzysta z Cokina i sobie je chwali. Ja jednak jeszcze raz proszę - czy ktoś może polecić filtr połówkowy nakręcany na obiektyw, który nie dawałby tak masakrycznego zafarbu jak na zdjęciu przedstawionym kilka postów wyżej.

Sober
31-08-2009, 14:19
myślę że dowolny filtr połówkowy SZARY nie będzie dawał takiego zafarbu... to co masz to raczej jakiś filtr kolorowy....

sbogdan1
31-08-2009, 14:36
Może i zdania są podzielone ale wyraźnie prosiłem o polecenie filtra nakręcanego na obiektyw. Nie mam i nie miałem zamiaru wywoływac kolejnej polemiki - jaki rodzaj filtra jest lepszy. Przyjmuję do wiadomości, że sporo kolegów korzysta z Cokina i sobie je chwali. Ja jednak jeszcze raz proszę - czy ktoś może polecić filtr połówkowy nakręcany na obiektyw, który nie dawałby tak masakrycznego zafarbu jak na zdjęciu przedstawionym kilka postów wyżej.

Rzucasz się jak ryba w wodzie , chcesz aby Ci podano wszystko na tacy , sam widzisz że 99,99.99% osób używa raczej systemu mocowań typu Cokin .
Jak myślisz dlaczego ? i czy w ogóle ktoś się bawił w nakręcane połówki.
Kup sobie filtr Heliopan ( nakręcany ) i będziesz szczęśliwy.

marito
01-09-2009, 22:48
Rzucasz się jak ryba w wodzie , chcesz aby Ci podano wszystko na tacy , sam widzisz że 99,99.99% osób używa raczej systemu mocowań typu Cokin .


Po pierwsze mistrzu wcale się nie rzucam, napisałem przecież, że nie mam zamiaru wywoływac tu żadnych niezdrowych polemik. A po drugie chyba po to jest to forum żeby wymieniać się doświadczeniami i prosić o porady czyż nie? Jak Ci się to nie podoba to możesz nie udzielać się w moich postach.

aaa11
19-10-2009, 10:42
mam pytanie.

co z ustawianiem manualnym ostrości? cały ten 'zestawy' (adapter, holder, filtry) będzie się wtedy ruszał. czy nie przeszkadza to w robieniu zdjęć?

APP
19-10-2009, 11:04
Z niektórymi obiektywami "zestaw" będzie się ruszał, z innymi nie -osoby myślące o wykorzystywaniu obracanych filtów powinne w miarę możliwości rozglądać się za tymi drugimi, bo choć ludzie różnie sobie radzą, to przeszkadza na pewno (zdecydowanie bardziej jeśli ostrość ustawiana jest automatycznie -MF to jedno z rozwiązań problemu, bo ze statywem można próbować ostrożnie jechać na dwie ręce). Jeśli sytuacja i sprzęt (rodzaj filtra) na to pozwala, czasem można po prostu trzymać filtr w ręce.

aaa11
19-10-2009, 14:55
ja mam sony alfe, do tego dwa obiektywy - kitowy 18-70 i sigme apo 70-300. czy z tymi obiektywami cała ta konstrukcja będzie się ruszać?

dziękuję za odpowiedź ;)

akustyk
19-10-2009, 15:14
ja mam sony alfe, do tego dwa obiektywy - kitowy 18-70 i sigme apo 70-300. czy z tymi obiektywami cała ta konstrukcja będzie się ruszać?

dziękuję za odpowiedź ;)

tak. z Sigma powinno jeszcze jakos sie dac sie pracowac (tam mordka sie kreci, ale jest dosc sztywna mechanicznie), ale 18-70 jest troche za delikatny, zeby przy nim tak dlubac. mozna, ale trzeba uwazac i starannie kontrolowac ostrosc w celowniku, bo latwo poruszyc ta krecaca sie mordka

APP
19-10-2009, 15:18
aaa11 -podepnij wybrany obiektyw (nie musisz zdejmować przedniego dekielka).
Sprawdź czy przy kręceniu pierścieniem ostrości (MF) lub gdy pracuje AF dekielek się obraca.
I oto masz odpowiedź ;)