PDA

Zobacz pełną wersję : Modyfikacja Image Tanka (dawniej: PTP upload w 300d)



Tomasz Golinski
09-10-2004, 22:56
Czy 300d obsluguje upload przez PTP? Biblioteka libgphoto-2.1.4 twierdzi, że owszem, ale u mnie nie chce działać. Ani z poziomu gphoto, ani gtkam. Czy ktoś się tym bawił?

Tytus
09-10-2004, 23:11
Czy 300d obsluguje upload przez PTP? Biblioteka libgphoto-2.1.4 twierdzi, że owszem, ale u mnie nie chce działać. Ani z poziomu gphoto, ani gtkam. Czy ktoś się tym bawił?

trzeba zdaje się całe oprogramowanie canona wywalić z kompa by zadziałało

a i tak szkoda zachodu skoro czytnik USB 2.0 jest i tak ze 100 razy szybszy...

Tomasz Golinski
09-10-2004, 23:14
Aaa, czyli dziala. Ja probowalem pod linuxem, wiec softu Canona nie mam :) a potrzebuje sie dzis z tym uporac (czytnika nie mam, tank siadl bo ladowarke zostawilem w Szwajcarii)

Tytus
09-10-2004, 23:15
Aaa, czyli dziala. Ja probowalem pod linuxem, wiec softu Canona nie mam :) a potrzebuje sie dzis z tym uporac (czytnika nie mam, tank siadl bo ladowarke zostawilem w Szwajcarii)

przeszukaj forum, gdzieś o tym pisano....ale szybciej po prostu przegrasz to już chyba normalnie zamiast tracić czas na przekonfigurowanie.....

Tomasz Golinski
09-10-2004, 23:16
sprobuje zaraz na swiezutkim windowsie na drugim komputerze.

[ Dodano: 09-10-04, 23:17 ]
normalnie? znaczy jak? mi chodzi o zapis na CF.

Tytus
09-10-2004, 23:20
sprobuje zaraz na swiezutkim windowsie na drugim komputerze.

[ Dodano: 09-10-04, 23:17 ]
normalnie? znaczy jak? mi chodzi o zapis na CF.

myslałem, że chcesz zrzucać zdjęcia na komp z aparatu?

w drugą stronę to chyba nijak nie działa...PTP tylko przyspiesza zdaje się transmisję na komp......

Tomasz Golinski
09-10-2004, 23:22
nieee. chodzi mi o wrzucenie czegos na aparat. PTP pod winda nie oferuje tego niestety (wlasnie sprawdzilem)

dzi
09-10-2004, 23:30
nieee. chodzi mi o wrzucenie czegos na aparat. PTP pod winda nie oferuje tego niestety (wlasnie sprawdzilem)
gdyby tak było, to by canon nie kombinował z updatem firmware dla tych co nie maja czytnika

Tomasz Golinski
09-10-2004, 23:37
problem troche dziwnie rozwiazalem. Rozkrecilem Tank, okazalo sie ze jest bateria Li-Ion 7.4. Wyglada znajomo? Podpiąłem drucikami akku z 300d i działa ;)

[ Dodano: 09-10-04, 23:49 ]
hmm. moge troche sie pobawic i przystosowac tank do aku canonowych na stale. bateria kitowa ma 820mAh czyli spory zysk! cos dla muflona :)

Tytus
10-10-2004, 13:37
problem troche dziwnie rozwiazalem. Rozkrecilem Tank, okazalo sie ze jest bateria Li-Ion 7.4. Wyglada znajomo? Podpiąłem drucikami akku z 300d i działa ;)

[ Dodano: 09-10-04, 23:49 ]
hmm. moge troche sie pobawic i przystosowac tank do aku canonowych na stale. bateria kitowa ma 820mAh czyli spory zysk! cos dla muflona :)

zrobiłem to samo, baretia płaściutka, 7,4V 820mA

podłączaleś od środka czy od zewnątrz? możnaby dodatkowe wyjście zrobić,i jakąś stopkę dla baterii Canona i mniej kabli nozna ze soba zabierać, tyle, że aku Canona w samochodzie nie naładujesz...

Tomasz Golinski
10-10-2004, 14:59
poki co to rozbebeszylem tank i podlaczylem kabelkami (przytrzymywalem palcami, zeby stykały ;) )

myślałem, żeby zrobić dziurę w obudowie, wyprowadzić kabel, a gniazdo do aku Canona zrobić z zaślepki :D

A samochodu na razie nie mam ;) Właściwie to takie rozwiązanie umożliwia ładowanie baterii Kanona w samochodzie! Właśnie przez tank.

BTW. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić do czego służą dwa pozostałe styki na baterii (B, D). W googlu nie wygrzebałem nic.

TomaszQ
10-10-2004, 15:02
podłączaleś od środka czy od zewnątrz? możnaby dodatkowe wyjście zrobić,i jakąś stopkę dla baterii Canona i mniej kabli nozna ze soba zabierać, tyle, że aku Canona w samochodzie nie naładujesz...

Za 50 - 70 zł spokojnie można kupić ładowarkę do 511 pracującą na 240AC/12DC V.
W kwestii przeróbki banku to fajny pomysł. Tylko pamiętajcie, że aku litowo-jonowe są bardzo wymagające w kwestii ładowania i rozładowywania. Wymagają specjalnych zabezpieczeń etc. Bez nich mogą się zamienić w mały granat. Jakoś nie bardzo sobie wyobrażam rozkręcanie banku za każdym razem kiedy bateria będzie wymagała ładowania i wkładanie jej do ładowarki. Może zrobić odpowiednie gniazdo w obudowie ładowarki i banku a do ładowania odpowiedni kabelek.

Tomasz Golinski
10-10-2004, 15:10
W banku też siedziała Li-Ion, więc powinno być ok z zasilaniem z 511. Czy da się ładować, to nie wiem. Jest kwestia tych styków BD. :?:

TomaszQ
10-10-2004, 15:47
W banku też siedziała Li-Ion, więc powinno być ok z zasilaniem z 511. Czy da się ładować, to nie wiem. Jest kwestia tych styków BD.
Jeśli chodzi o samo zasilanie tanku z 511 to jest OK.
Napięcia się zgadzają a maksymalny prąd 511'tki na pewno nie będzie przekroczony.
Ja już poszedłem nieco dalej. Kombinuję jak to zrobić, żeby 511 siedziała na stałe w tanku i nie wyjmować jej do ładowania. Ładowanie oryginałną ładowarką od tanku może się źle skończyć szczególnie dla aku. Lepiej by było przerobić canonowską ładowarkę. A jeszcze lepiej kupić taką, która pracuje również na 12V i w nią wsadzić dodatkowe gniazdo do ładowania 511'tki siedzącej w tanku.

Tomasz Golinski
10-10-2004, 17:01
Różne baterie Li-Ion mają różne strategie ładowania?

Tytus
10-10-2004, 18:16
Różne baterie Li-Ion mają różne strategie ładowania?

wiesz. moja bateria w tanku trzyma 4 dni WYŁĄCZONA

bateria tanka do 511 to jak maluch przy merolu, oba mają cztery koła, oba jeżdżą na etylinie ale poza tym różni ich cała reszta...

Tomasz Golinski
10-10-2004, 19:02
Ale skoro oba się tak samo tankuje, to może ładowarka tankowa zadziała :?:

TomaszQ
10-10-2004, 19:13
Różne baterie Li-Ion mają różne strategie ładowania?
Trzeba się dowiedzieć a najlepiej sprawdzić na jakich ogniwach są wykonane.
Poszukać charakterystyk ładowania i porównać.
Przy odrobinie szczęścia mogą pasować.
Najważniejszy jest punkt w którym ładowarka przechodzi w stan podtrzymania czyli wykrywa moment pełnego naładowania. Najczęściej robi to śledząc napięcie na aku w czasie, tzw. metoda delta V. Aku li-ion nie znoszą przeładowania. Dodatkowo aku li-ion mają wewnątrz układ elektroniczny, który zabezpiecza przed różnymi nieszczęściami z wybuchem ogniw włacznie.
Podsumowując.
Wewnętrzna elektronika akumulatora jest dopasowywana do charakterystyk oginiw a ta całość musi współpracować z ładowarką. W przeciwnym razie w najlepszym wypadku można uszkodzić ogniwa, a w najgorszym wewnętrzną elektronikę co może skutkować poważnymi następstwami.
Dlatego nie kombinował bym z innymi ładowarkami. Po prostu włożyć 511 do banku. Styki podpiąć do gniazda w obudowie. Podobne gniazdo zrobić w ładowarce do 511'tek i połączyć je kablem.

Tomasz Golinski
10-10-2004, 19:22
511 nie wejdzie do tanku raczej. Trzebaby obudowe dziurawic. Bede probowal trzymać baterię na zewnątrz (może przykleję na obudowie jakies styki i gniazdko).

A co ze stykami B,D w 511?

TomaszQ
10-10-2004, 19:55
511 nie wejdzie do tanku raczej. Trzebaby obudowe dziurawic. Bede probowal trzymać baterię na zewnątrz (może przykleję na obudowie jakies styki i gniazdko).
Nie musi być 511 może być inny aku 7,4V i większej pojemności bardziej pasujący do wnetrza. Można też rozwalić obudowę 511'tki. W środku powinien być pakiet sześciu ogniw + płytka z elektroniką. Jeślil udałoby się to rozmieścić wewnątrz byłoby fajnie. Uwaga! ogniwa są łaczone zgrzewanymi blaszkami. Nie powinno się lutować kabelków do ogniwa tylko do tych blaszek. One nie lubią nadmiernego ciepła.

A co ze stykami B,D w 511?
Niestety nie wiem. Trzebaby dorwać jakąś serwisówkę Canona albo rozedrzeć ładowarkę oraz aku i zobaczyć. Z pomiarów wynika, że ich potencjał jest bliski minusowi ale to niewiele mówi o ich funkcji.
Najłatwiej i najpewniej jest je po prostu połaczyć kabelkiem czterożyłowym, albo znaleść aku i ładowarkę które mają tylko 2 wyprowadzenia.

Oczywiście, że można aku trzymać na zewnątrz podłaczone do banku wtykiem, ale to bardzo nieeleganckie rozwiązanie.

Nie widzę jak jest skonstruowany tank, ile i "jakiego" wolnego miejsca jest w środku. Ale powinno się udać coś fajnego wymyślić.

Tomasz Golinski
10-10-2004, 20:23
Nieeleganckie? Spojrz na to :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://labfiz.uwb.edu.pl/~tomaszg/foto/tankoza.jpg)

TomaszQ
10-10-2004, 20:32
Nieeleganckie? Spojrz na to
heheheeheee no nawt bardzo :mrgreen:

A gdzie jest oryginalna bateria i jakieś miejsce koło HDD?
Coś chyba powinno być i może można tam wepchnąć jakieś rozsądne aku?

[ Dodano: 10-10-2004 ]
Nie pamiętam dokładnie ale coś mi się czuje, że bateria z Nikona D100 ma 7,4V, jest płaska i ma tylko 2 styki. Jakby tą elektronike pod wyświetlaczem zalać ładnie silikonem może by ładnie na nią weszła. Z ładowarką do niej też nie powinno być większego problemu.

Aszu
21-10-2004, 17:28
Hmmm....
Pajęczyna!!!