PDA

Zobacz pełną wersję : Ludzoe pomocy bo bialej goraczki dostaje...



Redskull
16-05-2006, 21:37
Witam

Na wstepie wyraznie zaznaczam, ze bylem dlugoletnim userem NIKONA i nie wiem jak Canon reaguje i zachowuje sie prze focusowaniu...

Nabylem 20D + Tokina 28-80 f/2.8. Uczulony na wszelkie numery focusa przystapilem do testow. Wiadomo; domino, portrety w studio, listki, troche reporterki.

Zrobilem kilka 20x30 i super zyleta od f/4. Wszystko git, ale prze reprterce (dodam, ze zdjecia "Af-one shot") mam pol na pol mydlo z ostroscia. Ostrze tylko centralnym polem! Nie wiem czy to wina puchy czy szkla. Spac nie moge i dostaje bialej goraczki. Sezon mi sie zbliza a ja mam niepewny focusing :( To normalne czy panikuje?


Najlepsze jest to, ze przy AF-servo jest duzo lepiej, tylko co z tego jak nie moge przekadrowywac?!?!

U Was tez tak jest i trzeba sie przyzwczaic czy to jakas wada?

Jac
16-05-2006, 21:42
hmmm ... ciezka sprawa... sprobuj moze z innym obiektywem jak masz mozliwosc... jesli bedzie to samo to moze byc wina body... ale raczej to wina szkla... aczkolwiek obie wersje sa prawdopodobne

piast9
16-05-2006, 22:31
Ten obiektyw mydli na długim końcu z pełną dziurą. Pokaż sampla, moze to o to chodzi.

bartosz108
16-05-2006, 22:35
A ja myślę, że to raczej normalne przy przekadrowywaniu.
W reporterce jestem raczej słaby, ale jak musiałem coś zrobić 20D to wybierałem najpierw nieostre, a potem najlepsze klatki.
jak są ładne warunki jest w miarę OK, ale jak jest ciemno, albo pod światło to się zaczyna kaszanić.
Do reporterki to chyba najlepszy jest 1D mark II.
Przynajmniej tak ludzie piszą.

Redskull
17-05-2006, 08:37
Luuuudzie. Siadacie na obiektyw i nic pozatym.

Sam nie wiem co jest przyczyna, ale robie fotki na f/4, bo tyle mi potrzeba,a mowiac reportertka mam na mysli reportaz slubny. Probowalem tez z moim dzieckiem, ale to juz totalna porazka..100% nieostrych fot :(

A takie rzeczy przytrafiaja sie na calym zakresie a nie tylko pod koniec...

Tomasz1972
17-05-2006, 08:42
Chciałbym zobaczyć taką fotę najchętniej z exifem .

vbel
17-05-2006, 08:58
Luuuudzie. Siadacie na obiektyw i nic pozatym.

Sam nie wiem co jest przyczyna, ale robie fotki na f/4, bo tyle mi potrzeba,a mowiac reportertka mam na mysli reportaz slubny. Probowalem tez z moim dzieckiem, ale to juz totalna porazka..100% nieostrych fot :(

A takie rzeczy przytrafiaja sie na calym zakresie a nie tylko pod koniec...

Witam

Może to jest problem z przyciskiem spustu ? mimo wciśnięcia spustu do połowy aparat dale próbuje dostroić AF(ktoś tutaj kiedyś miał podobny problem)

Jeśli to jest problem przy przekadrowywaniu to zrób test, a mianowicie ustaw blokowanie AF na innym przycisku niż spust migawki.

Pozdrawiam

Jac
17-05-2006, 08:59
Luuuudzie. Siadacie na obiektyw i nic pozatym.

Tak, narazie tak, obiektywy niezaleznych producentow moga roznie wspolpracowac z body... sprawdz obiektyw jesli sie okaze OK reklamuj body... ale nie na odwrot
no i pokaz jakies sample

LostMyMind
17-05-2006, 09:35
fajny opis masz.........no comment pokaz zdjecie to pogadamy:)

Redskull
17-05-2006, 20:47
W takim razie prosze o podanie metody jednoznacznoego sprawdzenia obiektywu, body lub obu...

Jac
17-05-2006, 22:02
testy na FF/BF w dobrym oswietleniu dadza odpowiedz co do skutecznosci zestawu... natomiast co konkretnie to trzeba sprawdzic z innym body lub obiektywem

Tomasz1972
17-05-2006, 22:04
jakbyś mieszkał gdzieś blisko mnie chętnie bym pomógł , ale niestety nie wiemy gdzie mieszkasz . Może jednak warto uzupełnić profil użytkownika ?

Redskull
18-05-2006, 10:43
Witam

Dzieki za pomoc, ale dalej zadnych konkretow. Prosilem o jakies jednoznacze testy... Prosze jeszcze raz. Podajcie mi prosze jakies linki, jakies podreczniki...

towersivy
18-05-2006, 10:47
http://www.focustestchart.com/chart.html

Prosze.

dentharg
18-05-2006, 10:49
A jak jeździ Ci się moją Toyotą?? Nie wiesz? Hm..

Pokaż człowieku jakiegoś RAWa z EXIFem; zapodaj jakiegoś sampla. Co to, myślisz że my tu jakieś jasnowidze jesteśmy? :evil:

Skoro masz kilka fot 20x30 przy f/4 i jest super żyleta to co się nagle sp***, że przy zdjęciach ślubnych jest nieostro?

Lampy używasz do wspomagania AF? Zrób klasyczny test FF/BF przy pomocy Twojego szkła i jeszcze jednego lub dwóch innych denek. Podepnij swoje szkło do innego body.

Kubaman
18-05-2006, 13:08
Redskull,
jedna sprawa - jeśli używasz tego samego szkła, w tym samym trybie na tej samej puszce i w przypadku tych zdjęć, które odbiłeś na 20x30 wszystko jest OK, a w przypadku "reporterki" (choć takie stwierdzenie niewiele mówi) wychodzą ci mazy, to dla mnie pierwszym podejrzeniem jest, że to ty robisz jakiś błąd. Skoro ustawienia sa takie same, a wyniki nie, i w dodatku częśc wyników, ta dla zdjęć jak mniemam lepiej kontrolowanych jest OK, to nie widzę innego wyjaśnienia jak błędy fotografa.

Ponieważ możesz być bardzo doświadczonym fotografem zastrzegam, że ja tylko dobrze radzę. Czasami starzy wyjadacze przechodząc na nowy sprzęt popełniają poważne błedy. Spróbuj zastanowić się, co może być nie tak no i przede wszystkim pokaż zdjęcia.

mxw
18-05-2006, 14:10
Najlepsze jest to, ze przy AF-servo jest duzo lepiej, tylko co z tego jak nie moge przekadrowywac?!?!
jeżeli w studio masz ostrość okay, a w reporterce nie, to wg mnie dwie, trzy rzeczy mogą mieć znaczenie:

1. szybkość AF w obiektywie - no sorry, tu tokina pewnie nie pobije żadnej eLki canona z pierścieniowym USM :roll:

2. precyzja AF w obiektywie - j.w.

a poza tym:

3. przekadrowywanie ;-) - generalnie obecnie (papiery Canona dot. cyfrówek klasy "1") nie zaleca się przekadrowywania - obrócenie płaszczyzny ostrości może powodować jej utratę - po to, aby tego nie trzeba było robić producent daje ci 150 punktów ustawiania ostrości oraz kilka metod szybkiego ich wyboru (przyciski, kółko, joystick) (tyle teoria, ale ja sam i tak też przekadrowywuję... :oops:)

zmień tokinę na coś szybszego canona i popróbuj. 8)

no i oczywiście także z chęcią przyjrzałbym się tym nietrafionym fotkom. :twisted:

vbel
18-05-2006, 14:15
Witam

Dzieki za pomoc, ale dalej zadnych konkretow. Prosilem o jakies jednoznacze testy... Prosze jeszcze raz. Podajcie mi prosze jakies linki, jakies podreczniki...

Próbowałeś innego przucisku przy przekadrowywaniu ?

Pozdrawiam

Redskull
18-05-2006, 20:30
Dzieki wszytskim za rady, bardzo mi pomogliscie(zwlaszcza linkiem)!

Jesli chodzi o sytuacje zdjeciowe to wyglada nastepujaco. Foce roslinki i landszafty (generalnie bardzo powolne obiekty) i w miare ok. Jesli cos rusza sie szybciej (np. kon klusem) to AF nietrafia. Jesli chodzi o sprawnosc AF to jestem bardzo zadowolony bo nawet w ciemnosciach (zarowka 40W a pomieszczenie12m2) lapie ostrosc na gladkie powierzchnie bez przejazdow w ta i z powrotem. Oczywiscie uzywam wspomagania AF z lampy.

Jakich rozmiarow powinna byc ta magiczna kartka z liniami ?

Redskull
18-05-2006, 21:37
Sciagnalem i wykonalem testy a FF/BF.

Przy f/4 i 35mm: FF na 20mm
Przy f/4 i 50mm: FF na 14mm
Przy f/4 i 80mm: FF na 6mm

Co z tym robic? Żytnia (szczerzemowiacbardzo sie boje po przeczytanych opiniach) czy regulacja lustra na wlasna reke?

David
03-06-2006, 17:07
Sprawdź body z innym dobrym szkłem, najlepiej jakąś eLką. Wtedy będziesz wiedział, czy szkło, czy body.

akustyk
03-06-2006, 17:16
Jesli chodzi o sytuacje zdjeciowe to wyglada nastepujaco. Foce roslinki i landszafty (generalnie bardzo powolne obiekty) i w miare ok.
a nie uzywasz przypadkiem mocniej domknietej dziurki do tego tematu? bo to by tlumaczylo dlaczego tam masz ostro.