PDA

Zobacz pełną wersję : Architektura - początek. Może być?



mwitek
17-04-2019, 10:28
Na początek pod ocenę, oglądam i oglądam i nie wiem.

Na 1. - widoczna ściana wyciągana mocno z cienia, akurat było pod słońce.


1.
https://maciejwitkowskiblog.files.wordpress.com/2019/04/kilic584skiego74-4.jpg?w=1000&h=

2.
https://maciejwitkowskiblog.files.wordpress.com/2019/04/kilic584skiego74-1.jpg?w=700&h=

michalab
17-04-2019, 11:02
Czy może być to zależy do czego. Jeśli to ma być klasyczna fotografia architektury to raczej nie ze względu na zastosowaną perspektywę. Nie kojarzę tego budynku, więc nie wiem jak prezentuje się w realu, ale na foto raczej mało atrakcyjnie. Na tym drugim dodatkowo odbicie dźwigu wygląda fatalnie.

mwitek
17-04-2019, 11:08
Czy może być to zależy do czego. Jeśli to ma być klasyczna fotografia architektury to raczej nie ze względu na zastosowaną perspektywę. Nie kojarzę tego budynku, więc nie wiem jak prezentuje się w realu, ale na foto raczej mało atrakcyjnie. Na tym drugim dodatkowo odbicie dźwigu wygląda fatalnie.

Tak odbicie dźwigu faktycznie do usunięcia. To nowo powstający budynek - brama miasta czy jak to tam ma się nazywać w Łodzi.

Chodzi o foto na stronę firmy która brała udział w budowie.

Pisząc o perspektywie masz na myśli "z której strony" budynek został sfotografowany, czy zniekształcenie spowodowane fotografowaniem szerokim kątem z dołu? Budynek jest wysoki więc nie bardzo miałbym jak stanąć w połowie jego wysokości, żeby wyszło bardziej symetrycznie :D może udało by się jeszcze trochę oddalić ewentualnie i użyć krótszej ogniskowej.

michalab
17-04-2019, 11:17
Chodzi o foto na stronę firmy która brała udział w budowie.
To słaba reklama by była moim zdaniem.




czy zniekształcenie spowodowane fotografowaniem szerokim kątem z dołu?
Tak.




Budynek jest wysoki więc nie bardzo miałbym jak stanąć w połowie jego wysokości, żeby wyszło bardziej symetrycznie :D może udało by się jeszcze trochę oddalić ewentualnie i użyć krótszej ogniskowej.
Takie zdjęcia łatwe nie są. Shift, albo silne kadrowanie.

mwitek
17-04-2019, 11:37
Takie zdjęcia łatwe nie są. Shift, albo silne kadrowanie.

Właśnie się o tym przekonuję.

Może spróbuję jeszcze trochę wyprostować w lr. Bo rozumiem że wg prawideł, jak najbardziej bez zniekształceń.

Jak coś mi się uda to podrzucę.

Mam jeszcze ujęcia z innego miejsca tylko dużo tam drutów trakcyjnych. Zacząłem to w ps czyścić ale idzie jak krew z nosa na tych oknach okienkach.

--- Kolejny post ---

Gimp na szybko pomógł, nie jest idealnie, ale do dopracowania.

Rozumiem, że o to mniej więcej chodziło?

https://maciejwitkowskiblog.files.wordpress.com/2019/04/kilic584skiego74-4pokorekcie.jpg?w=1200&h=

michalab
17-04-2019, 11:57
Mam wrażenie, że dalej jest krzywo zwłaszcza prawa strona (z linijką nie mierzyłem, więc może to tylko wrażenie), ale dużo lepiej.

este
17-04-2019, 12:00
Coś złego dzieje się z górnymi krawędziami budynku - efekty wyciągania ceni, odróbki

mwitek
17-04-2019, 12:04
Jest wciąż krzywo bo to na szybko nie efekt finalny.

Krawędzie faktycznie przez niedokładne maskowanie nieba zdaje się. Do poprawy :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

mwitek
17-04-2019, 12:05
W każdym razie wiem już mniej więcej jaki kierunek z perspektywą obrać :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Leon007
17-04-2019, 12:16
Na początek pod ocenę, oglądam i oglądam i nie wiem.

Na 1. - widoczna ściana wyciągana mocno z cienia, akurat było pod słońce.
Nie możesz zrobić zdjęcia, żeby nie było pod słońce? Architektura i krajobraz to głównie czekanie na dobre oświetlenie - są strony, kalkulatory i wykresy kiedy, z którego kierunku i jak wysoko Słońce stoi.

mwitek
17-04-2019, 12:22
Nie możesz zrobić zdjęcia, żeby nie było pod słońce? Architektura i krajobraz to głównie czekanie na dobre oświetlenie - są strony, kalkulatory i wykresy kiedy, z którego kierunku i jak wysoko Słońce stoi.


Pewnie w większości sytuacji będę mógł. Myślałem, że najlepiej byłoby w złotej godzinie, czy nie koniecznie?

Zdjęcia które tu wrzucam są treningowe. I już od pierwszej odpowiedzi cieszę się, że założyłem ten temat bo widzę na co zwrócić uwagę i co robić inaczej :D

Macios
17-04-2019, 12:24
Dużo lepiej niż było, poza wcześniejszymi uwagami, zwróć jeszcze uwagę na "efekt aureoli" - jasnej otoczki wokoło budynku (dzieje się tak zwykle przy mocnym używaniu suwaków przejrzystość lub cienie i światła do całego zdjęcia - warto więc na maskach pracować, ale nie wiem ,czy gimp je ma).

Leon007
17-04-2019, 12:26
Złota godzina jest dobra, jak możesz ustawić modelkę w odpowiednim kierunku. Tu w pierwszej kolejności czekasz na światło z dobrej strony.

Macios
17-04-2019, 12:26
Wbrew temu co się wydaje nam - fotografom, złota godzina nie jest wcale korzystna - dla architektów/projektantów, którzy wolą widzieć swoje dzieło w mocnych/rzeczywistych kolorach, a nie o wschodzie czy zachodzie. Jakiś czas temu był na fstoppers ciekawy artykuł o tym.

Leon007
17-04-2019, 12:34
(...) może udało by się jeszcze trochę oddalić ewentualnie i użyć krótszej ogniskowej.
Raczej powinieneś dążyć do tego, żeby być jak najdalej i mieć najdłuższą możliwą ogniskową. W gęsto zabudowanym mieście jest to trudne i tylko czasem możesz odejść wzdłuż ulicy i widzieć ciągle interesującą Cię stronę. Dlatego powstały obiektywy tilt-and-shift. Albo jakiś Linhof, ale wtedy wybierasz: dom, samochód czy aparat.

michalab
17-04-2019, 12:43
Obiektyw z shiftem można też zapewne pożyczyć.

mwitek
17-04-2019, 12:47
Raczej powinieneś dążyć do tego, żeby być jak najdalej i mieć najdłuższą możliwą ogniskową. W gęsto zabudowanym mieście jest to trudne i tylko czasem możesz odejść wzdłuż ulicy i widzieć ciągle interesującą Cię stronę. Dlatego powstały obiektywy tilt-and-shift. Albo jakiś Linhof, ale wtedy wybierasz: dom, samochód czy aparat.

No więc właśnie :D

Na razie zostanę przy mieszkaniu i samochodzie a oprę się na guided upright w LR i szerszych kadrach, żeby było z czego ucinać :D

No i w miarę możliwości dłuższej ogniskowej.

Chociaż, mam wrażenie, że jeśli umiejętnie wykorzystać zaburzenie perspektywy to na przykład drapacz chmur strzelony z żabiej perspektywy bardziej zainteresuje laika niż wyprostowany zgodnie z kanonami architektury.


Dziękuję za wszystkie porady. Podrzucę jak uda mi się coś fajnie ustrzelić.

Leon007
17-04-2019, 12:53
Laika lub artystę owszem. Ja lubię rybie oko w takich sytuacjach i ludziom się podobały moje wizje drapaczy chmur z różnych miast. Ale - jak już pisał Macios - architekci i foldery reklamowe mają swoje reguły.

mwitek
17-04-2019, 12:55
Laika lub artystę owszem. Ja lubię rybie oko w takich sytuacjach i ludziom się podobały moje wizje drapaczy chmur z różnych miast. Ale - jak już pisał Macios - architekci i foldery reklamowe mają swoje reguły.

Jasne.

Macios
17-04-2019, 15:30
Szukałem, szukałem i wreszcie znalazłem (o tej złotej godzinie i nie tylko):
https://fstoppers.com/architecture/how-specializing-shows-other-photographers-critiques-can-be-wrong-319953
Myślę, że warto przeczytać:)

mwitek
17-04-2019, 15:33
Dzięki. Wezmę sobie do serca

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

p0m
17-04-2019, 16:32
dodam coś od siebie - użyj filtra polaryzacyjnego.

marlo
18-04-2019, 14:15
I całkiem przyjemnie program Ci to wyprostował, choć degradacja detalu zapewne jest w oryginalnej rozdzielczości.
TS zdecydowanie wskazany jest przy takich ujęciach ogólnych i tego typu architekturze, aczkolwiek spotyka się skrajnie nieodpowiedzialne zastosowanie TS.
Tutaj taki przykład, gdy fotograf raczej popłynął w za*ebistości posiadanej 17stki Canona - uzyskując paskudną karykaturę tego budynku - być może celowo, gdyż "Uni Kato", budzi dość skrajne emocje ;)
2105

Bangi
18-04-2019, 15:01
Nie mając tilt-shifta być może dobrym pomysłem byłoby zrobienie zdjęcia z dalsza i pewnej wysokości, być może możesz wejść na jakiś inny budynek lub dźwig;)

mwitek
18-04-2019, 15:17
Nie będziemy przesadzać z tym dźwigiem :D

PrzemekM72
18-04-2019, 22:46
Nie mając tilt-shifta być może dobrym pomysłem byłoby zrobienie zdjęcia z dalsza i pewnej wysokości, być może możesz wejść na jakiś inny budynek lub dźwig;)
Biorąc pod uwagę Twoje hobby to powinien być przynajmniej śmigłowiec ;-)

Bangi
18-04-2019, 23:18
Biorąc pod uwagę Twoje hobby to powinien być przynajmniej śmigłowiec ;-)

Z całego serca wszystkim tego życzę ;)

mwitek
23-04-2019, 15:08
Niestety mój lr nie ma tej super funkcji- guided upright i pozostaje mi ręczna walka :D

Coś nowego. Czy poprawnie?

4.
https://maciejwitkowskiblog.files.wordpress.com/2019/04/osiedle1tylna-4dobrebttttttt.jpg?w=1200&h=

5.
https://maciejwitkowskiblog.files.wordpress.com/2019/04/osiedle1tylna-3dobre.jpg?w=1200&h=

p0m
23-04-2019, 21:35
użyj filtra polaryzacyjnego....

Bangi
23-04-2019, 21:49
IMHO..
4 - nie pasi mi to, że budynek po prawej jest w cieniu
5 - cień w prawmy dolnym rogu jest nieprzyjemny,

ale to tylko IMHO ;)

mwitek
24-04-2019, 07:34
użyj filtra polaryzacyjnego....Jeszcze się nie dorobiłem polara na 17 40 :)

Bangi Masz rację. Poprawię

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka