PDA

Zobacz pełną wersję : pierwsza cyfrowa lustrzanka po analogowych - co wybrac?



galicjusz
11-03-2019, 22:12
Czesc

Przesiadam sie z analogowych lustrzanek Zenit i Praktica, ktorych uzywalem pare ladnych lat temu jako hobby.
Teraz postanowilem odswiezyc temat i nabyc lustrzanke. Bedzie okazja na jej wykorzystanie na najblizszym wyjezdzie urlopowym (krajobrazy, zwiedzanie miast etc.). Pozniej jak najbardziej chcialbym sie w tym hobby zaglebic (moze zdjecia nieba noca, wschody i zachody slonca, ludzie i zwierzeta - czyli dosyc szeroki zakres).

Doradzcie w ktora strone spojrzec - przejrzalem kilka sklepow, sporo testow, opinii itd. Na placu boju zostal Canon 200D, Canon 800D i Pentax K-70.

W ktora strone isc? Ktory aparat wybrac? Co przemawia akurat za tym a nie za innym? Co zyskam a co strace?
Moge porownac suche testy i parametry ale chcialbym aby wylozyl mi to ktos bardziej praktycznym jezykiem :)

Jakie szklo/szkla dobrac?

Z gory dzieki za pomoc


Ps. Budzet 2500-3000pln.

michalab
12-03-2019, 15:57
Pójdź do sklepu i wybierz ten, który organoleptycznie najbardziej Ci odpowiada - najlepiej leży w ręku (Tobie), ma najfajniejszy (wg. Ciebie) ekran, najlepiej się obsługuje (wg. Ciebie). Bo osobiste dopasowanie jest ważniejsze niż jakieś tam drobne różnice w testach czy specyfikacjach.
Co zyskasz - aparat, który Ci się podoba. Co możesz stracić - jeśli wybierzesz taki, który Tobie nie będzie odpowiadał możesz stracić chęć robienia nim zdjęć, czyli cały sens z jego posiadania.

W każdym przypadku obiektyw tzw. kitowy - czyli taki z jakim w zestawie sprzedają - bo na początek jest wystarczający, a w zestawie nie dopłaca się dużo (na ogół).

Ja do listy wartych sprawdzenia w sklepie dorzuciłbym dowolny inny aparat w tym przedziale cenowym, np. Canon M50 choć to nie lustrzanka (osobiście chyba wybrałbym właśnie jego, bo już mam canona).

becekpl
12-03-2019, 17:25
teraz bylem na wyjeździe, jeden z kolegów kupił do robienia zdjęć Samsunga galaxyS9
muszę powiedzieć ze jestem pod wrażeniem co potrafi ten telefonik


jak nie wiesz czego chcesz i czego oczekujesz to nie wchodź w lustra, zobacz dział sprzedaż, właśnie kolega pozbywa się po 5 latach świetnych aparatów, których praktycznie nie używał
nie powtarzaj jego błędu

marfot
12-03-2019, 19:12
teraz bylem na wyjeździe, jeden z kolegów kupił do robienia zdjęć Samsunga galaxyS9
muszę powiedzieć ze jestem pod wrażeniem co potrafi ten telefonik


jak nie wiesz czego chcesz i czego oczekujesz to nie wchodź w lustra, zobacz dział sprzedaż, właśnie kolega pozbywa się po 5 latach świetnych aparatów, których praktycznie nie używał
nie powtarzaj jego błędu

Fotografowanie smartfonem to dziedzina fotografii alternatywnej, w której nie każdy się odnajdzie. Trzeba być z tym jakoś obytym, najlepiej od dziecka.
Mój syn kupił Huawei P20 Pro w nadziei, że to robi zdjęcia. Oddał to, bo zdjęcia były makabrycznie zgwałcone przez soft.
Kupił S9+ i nie widzi przewagi nad swoim starym S7. Na co dzień foci 6D i ceni sobie taki obrazek.
Zresztą:
https://www.sammobile.com/news/galaxy-s9-vs-galaxy-s7-camera-comparison
Trzeba być czujnym.

becekpl
12-03-2019, 19:28
na bieżąco oglądałem zdjęcia z tego fonu, ja nie miałem zastrzeżeń
oczywiście mówimy o wrzuceniu zdjęć do netu, na portale społecznościowe
jeśli tylko takie jest przeznaczenie, fon wystarczy

marfot
12-03-2019, 20:25
na bieżąco oglądałem zdjęcia z tego fonu, ja nie miałem zastrzeżeń
oczywiście mówimy o wrzuceniu zdjęć do netu, na portale społecznościowe
jeśli tylko takie jest przeznaczenie, fon wystarczy

Wg mnie użytecznym kryterium jest to czy zdjęcia maja być obrabiane czy nie. Jeżeli nie - smartfon produkuje gotowy obrazek, jeżeli chcemy coś przetworzyć, to dodatkowe 4EV DR matrycy w sprzęcie foto robi się użyteczne.

Leon007
12-03-2019, 20:46
Galicjuszu, proponuję następującą kolejność myślenia.

Jakie zdjęcia chcę robić, jakich do tego potrzebuję ogniskowych?
Jeśli standardowe, to pomyślałbym o dobrym kompakcie, takim co ma dobry jasny obiektyw, dużą matrycę i zapisuje w RAW.
Jeśli coś więcej, nawet w przyszłości - na przykład makro, zdjęcia z tele, portrety z ostrością na wybraną rzęsę ;) - to aparat z wymienną optyką. Ale w dzisiejszych czasach raczej szukałbym wśród bezlusterkowców.

marfot
12-03-2019, 20:53
Bezlustro postury M50 nawet z zestawem szkieł nie generuje problemów transportowych. M11-22, M55-200, M22, M32 - można się rozwinąć, wrzucić wszystko w małą torbę i w plener.

swallow77
13-03-2019, 13:06
na bieżąco oglądałem zdjęcia z tego fonu, ja nie miałem zastrzeżeń
oczywiście mówimy o wrzuceniu zdjęć do netu, na portale społecznościowe
jeśli tylko takie jest przeznaczenie, fon wystarczyPo warunkiem, że to oglądanie portali społecznościowych ogranicza się do oglądania w telefonie. Aaa, i tylko gdy zdjecia wykonane fonem miały dobre warunki oświetleniowe.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

becekpl
13-03-2019, 13:11
nieprawda
zobacz sobie jak S9 radzi sobie wieczorem
na fejsa wystarczająco dobrze

Rysiek_O
13-03-2019, 13:49
Czesc

Przesiadam sie z analogowych lustrzanek Zenit i Praktica, ktorych uzywalem pare ladnych lat temu jako hobby.
Teraz postanowilem odswiezyc temat i nabyc lustrzanke. ....
Pentax dobry do krajobrazów i widoków statycznych.
A Próbowałeś się jakoś zaznajomić z bezlusterkowcem?

Kolekcjoner
13-03-2019, 16:00
Pentax dobry do krajobrazów i widoków statycznych.

No... Pentax niezwykle rozwojowa firma, aż chce się wchodzić w taki system.... ;)..

nurkov
13-03-2019, 16:09
na pewno nie pentax, do aparatów nic nie mam i są ok ale to jest taka nisza że w każdej chwili może się skończyć

galicjusz
13-03-2019, 20:20
co Wy straszycie... :shock:

az tak zle to chyba nie jest...?

Rysiek_O
13-03-2019, 20:24
No... Pentax niezwykle rozwojowa firma, aż chce się wchodzić w taki system.... ;)..

Autor wątku w pierwszym poście wymienia Pentaxa jako sprzęt którym jest zainteresowany. Ja tylko wspominam w czym ten K-70 może być dobry.

candar
13-03-2019, 20:36
co Wy straszycie... :shock:

az tak zle to chyba nie jest...?

https://www.optyczne.pl/11165-news-Ricoh_zmaga_si%C4%99_z_kryzysem.html

W zasadzie trudno wyrokować bo https://www.optyczne.pl/687.10-artyku%C5%82-Targi_CP+_2019_-_relacja_Pentax_i_Ricoh.html jak ktoś lubi ryzyko i jest od niego uzależniony to czemu nie?

Historię Samsunga znamy http://www.theinvestor.co.kr/view.php?ud=20170407000537

Kolekcjoner
13-03-2019, 20:46
Autor wątku w pierwszym poście wymienia Pentaxa jako sprzęt którym jest zainteresowany. Ja tylko wspominam w czym ten K-70 może być dobry.

Wiesz, nie neguję że dobry tylko problem że wchodzenie w system który lada dzień się może zwinąć jest trochę bez sensu.

michalab
13-03-2019, 23:07
Wiesz, nie neguję że dobry tylko problem że wchodzenie w system który lada dzień się może zwinąć jest trochę bez sensu.
Jeśli to ma być jeden aparat i jeden obiektyw, to systemem bym się specjalnie nie przejmował - jest to jakiś argument, ale nie decydujący w tym przypadku moim zdani.

Jeśli ktoś do tej pory używał analoga, to pewnie za nowinkami technicznymi nie gna i jak kupi aparat to może długo mu posłużyć.

Kolekcjoner
13-03-2019, 23:46
Jeśli to ma być jeden aparat i jeden obiektyw, to systemem bym się specjalnie nie przejmował - jest to jakiś argument, ale nie decydujący w tym przypadku moim zdani.

Jeśli ktoś do tej pory używał analoga, to pewnie za nowinkami technicznymi nie gna i jak kupi aparat to może długo mu posłużyć.Wiem. Tyle że tu też chodzi o rynek wtórny. Moja znajoma miała Pentaxa z dwoma szkłami i ze sprzedażą były duże kłopoty delikatnie mówiąc. Żeby być w zgodzie z prawdą to po prostu ktoś się z rodziny zlitował i wziął za grosze, bo nie była w stanie tego sprzedać i to za naprawdę dobre pieniądze.

galicjusz
14-03-2019, 08:27
W moim przypadku, byloby to body i jeden, dwa obiektywy, moze kiedys trzeci w zaleznosci od potrzeb, ktore sie wyklaruja podczas uzytkowania.
Przy czym drugi i trzeci moga byc rozlozone w czasie, z racji kosztow.
Zakup z przeznaczeniem na lata. Nie zamierzam tez rozgladac sie za super hiper nowinkami. Nie ten budzet :)
Uzytkowanie typowo amatorskie, dla wlasnej przyjemnosci, ot po prostu hobby.

przemeksos
14-03-2019, 14:05
Rozważ bezlustro. Sam do podobnego wykorzystania jak ty kupiłem lustrzankę. Z 10 lat temu 500D. Bardzo fajny sprzęt. Powoli się też kilka obiektywów, jak córka zaczęła chodzić to i lampa błyskowa (metz 44 af-2). I fajnie. Tylko że coraz rzadziej miałem ochotę to wszystko ze sobą taszczyć, szczególnie z ilością gratów niezbędnych przy dziecku. I tak sobie hobby powolutku umierało. Do momentu kupienia canona M5 i do tego M22mm. Poza lampą cały zestaw poszedł dalej w rodzinę, a ja znowu aparat mam często przy sobie.

Kolekcjoner
14-03-2019, 14:25
Też bym przemyślał bezlustro, bo argument że w przypadku fotografii nazwijmy to okazjonalnej nie będzie ci się chciało taszczyć zbyt dużo sprzętu jest bardzo istotny.

galicjusz
15-03-2019, 08:04
Odnosnie bezlusterkowca - czy przy zalozonym budzecie, nie bede zbyt ograniczony jesli chodzi o mozliwosci zarowno teraz jak i w przyszlosci? Np. Z fotografia nieba, przyrody/zwierzat, itd. Jak pozniej z obiektywami?

Rysiek_O
15-03-2019, 09:22
Odnosnie bezlusterkowca - czy przy zalozonym budzecie, nie bede zbyt ograniczony jesli chodzi o mozliwosci zarowno teraz jak i w przyszlosci? Np. Z fotografia nieba, przyrody/zwierzat, itd. Jak pozniej z obiektywami?

Na start możesz wziąć zestaw np Olympus OMD E-M10 mk II - np taki: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-olympus-e-m10-mark-ii-i-ob-14-42-ii-ez-i-ob-40-150-czarny.html
Jak troszkę poszukasz, albo potargujesz się z cyfrowymi to zmieścisz się w budżecie.
W sieci roi się od używek bezlusterkowców na gwarancji, jeśli może to być sprzęt używany, to w zakładanym budżecie możesz mieć zestaw z kitem i jakąś fajną stałką.

becekpl
15-03-2019, 09:37
Odnosnie bezlusterkowca - czy przy zalozonym budzecie, nie bede zbyt ograniczony jesli chodzi o mozliwosci zarowno teraz jak i w przyszlosci? Np. Z fotografia nieba, przyrody/zwierzat, itd. Jak pozniej z obiektywami?
na szczęście sprzęt nie jest przypisany dożywotnio do właściciela i w każdym momencie możesz go sprzedać/wymienić

Rysiek_O
15-03-2019, 09:41
na szczęście sprzęt nie jest przypisany dożywotnio do właściciela i w każdym momencie możesz go sprzedać/wymienić

Święte słowa :D

przemeksos
15-03-2019, 11:09
Poza mocowaniem M w canonie, przez przejściówkę podepniesz do bezlustra wszystko od canona. W systemie masz szkła od 11 do 200mm

Rysiek_O
15-03-2019, 11:19
Poza mocowaniem M w canonie, przez przejściówkę podepniesz do bezlustra wszystko od canona. W systemie masz szkła od 11 do 200mm

Uwaga cenna, co bezzasadna. Autor wątku nie ma Canona, przesiada się z analogów Zenitha i Praktici

Kolekcjoner
15-03-2019, 14:01
Odnosnie bezlusterkowca - czy przy zalozonym budzecie, nie bede zbyt ograniczony jesli chodzi o mozliwosci zarowno teraz jak i w przyszlosci? Np. Z fotografia nieba, przyrody/zwierzat, itd. Jak pozniej z obiektywami?

Nie będziesz. Takie np. m50 jest w pełni funkcjonalnym aparatem do ktorego pasują szkła Canona. Kwestia tylko preferencji i kasy ;)...

galicjusz
17-03-2019, 13:26
Budzet jest... bardzo wazny :)

Mam obawy co do rozwoju systemu w przypadku bezlusterkowcow odnoszac sie do kosztow takiej operacji.

tomfoot
17-03-2019, 18:39
Jeszcze przez parę godzin w euro.com.pl jest promocja na Canona 200d za 1499 złotych, gdyby ktoś chciał.

kajko
17-03-2019, 20:11
Wiesz, nie neguję że dobry tylko problem że wchodzenie w system który lada dzień się może zwinąć jest trochę bez sensu.

Obejrzyj ten film na YT i zobacz co gościu wybrał: https://youtu.be/n_cEmS1neC0

Kolekcjoner
17-03-2019, 20:50
Obejrzyj ten film na YT i zobacz co gościu wybrał: https://youtu.be/n_cEmS1neC0
A możesz zdradzić tę tajemnicę ;)?

tomfoot
17-03-2019, 22:40
A możesz zdradzić tę tajemnicę ;)?

Niezależnie jakiego dokonał wyboru, to siedzenie przez 16 minut filmu w czapce na głowie wskazuje, że nie był to wybór dokonany w komfortowych warunkach.

marfot
17-03-2019, 23:01
Program "5EV Plus" zatacza coraz szersze kręgi :mrgreen:
Nie będziesz rozjaśniał o 4EV ani nie będziesz rozjaśniał o 6EV ale będziesz rozjaśniał o 5EV. :roll:

becekpl
18-03-2019, 09:39
jak znajdziesz kiedyś chwile czasu(około godziny) to możesz w internecie sprawdzić co ile kosztuje
możesz to sobie spisać na karteczce i porównać/podsumować co wyjdzie najtaniej
podpowiem
smartfon

galicjusz
18-03-2019, 10:00
Nie chodzi o wybor najtanszego zestawu a takiego ktory bedzie najlepszym wyborem w zalozonym budzecie.
To tak woli wyjasnienia.


Ps. Nie moglem edytowac posta wyzej.

Marcinus
18-03-2019, 11:05
Obejrzyj ten film na YT i zobacz co gościu wybrał: https://youtu.be/n_cEmS1neC0

Z jednej strony gościu mowi że mu nie trzeba wysokich iso bo robi w dobrym swietle nie potrzebuje sprawnego af bo ostrzy recznie, robi ze statywu ale najważniejsze jest to jak sie wyciąga cienie o 5ev w górę. Nie wiem co trzeba zrobic mając dobre światło, statyw zeby o +5ev ciągnąć? Może ma za zimno skoro w pomieszczeniu w czapie siedzi?

kajko
18-03-2019, 17:30
Z jednej strony gościu mowi że mu nie trzeba wysokich iso bo robi w dobrym swietle nie potrzebuje sprawnego af bo ostrzy recznie, robi ze statywu ale najważniejsze jest to jak sie wyciąga cienie o 5ev w górę. Nie wiem co trzeba zrobic mając dobre światło, statyw zeby o +5ev ciągnąć? Może ma za zimno skoro w pomieszczeniu w czapie siedzi?

Niektórzy tak mają, rastamanie na Karaibach też śmigają w czapkach, a zimno tam nie jest :-) Ja tylko podesłałem link iż niektórzy psy wieszali na Pentaxe

Kolekcjoner
18-03-2019, 18:56
Nie chodzi o wybor najtanszego zestawu a takiego ktory bedzie najlepszym wyborem w zalozonym budzecie.
To tak woli wyjasnienia.

Ale na jakiej podstawie ktoś ma określić taki zestaw? Tu znajdziesz tylko sugestie, wyboru musisz dokonać sam. Nikt nie siedzi w Tobie i nie wie co tak naprawdę najlepiej spełni Twoje oczekiwania...


Niektórzy tak mają, rastamanie na Karaibach też śmigają w czapkach, a zimno tam nie jest :-) Ja tylko podesłałem link iż niektórzy psy wieszali na Pentaxe
Kto wiesza psy na Pentaxie 8-)?

Sunders
18-03-2019, 21:46
Doradzcie w ktora strone spojrzec - przejrzalem kilka sklepow, sporo testow, opinii itd. Na placu boju zostal Canon 200D, Canon 800D i Pentax K-70.

Z tej trójcy najlepszym wyborem jest IMO 800D. Do tego EF-M 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM + EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS STM.

zdebik
18-03-2019, 21:54
Jakie szkła chcesz zapinać?

candar
18-03-2019, 22:34
Obejrzyj ten film na YT i zobacz co gościu wybrał: https://youtu.be/n_cEmS1neC0

Na CB to nie przejdzie :) Powyższy link zostanie spalony na stosie ;)

Już za chwileczkę, już za momencik napiszą, że filmik jest tendencyjny bo nie było "Patataj... Patataj... Patataj" a zdjęcia do testu z EOS R i 6D zostały sfabrykowane i podstawione. Jest to celowa dywersja prowadzona wrogów systemu i wroga propaganda rozpowszechniana przez fanboyów innych systemów :mrgreen:

A wracając do rzeczywistości jakby nic nowego dla osób mających realne podejście do fotografowania różnym sprzętem. Ze swojej strony Pentaxa zamknąłem modelem K1000 i ME Super, tyle że to już prehistoria, ale znam osobiście osoby bazujące od wielu lat na Pentaxach np. Gosię Jurasz https://fotoblysk.com/gosia-jurasz-fotografia/ - bardzo sobie chwali aparat i posiadane obiektywy.

Kolekcjoner
18-03-2019, 22:43
Na CB to nie przejdzie :) Powyższy link zostanie spalony na stosie ;)

Już za chwileczkę, już za momencik napiszą, że filmik jest tendencyjny bo nie było "Patataj... Patataj... Patataj" a zdjęcia do testu z EOS R i 6D zostały sfabrykowane i podstawione. Jest to celowa dywersja prowadzona wrogów systemu i wroga propaganda rozpowszechniana przez fanboyów innych systemów :mrgreen:

A wracając do rzeczywistości jakby nic nowego dla osób mających realne podejście do fotografowania różnym sprzetem.
Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale co do fanboyów to Ciebie powoli nikt nie będzie w stanie przebić tutaj. Do jakiegokolwiek wątku się nie wejdzie tam wszędzie candar niesie kaganek oświaty :lol:....

Macios
18-03-2019, 22:51
Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale co do fanboyów to Ciebie powoli nikt nie będzie w stanie przebić tutaj. Do jakiegokolwiek wątku się nie wejdzie tam wszędzie candar niesie kaganek oświaty :lol:....

Jeszcze z Photointo i JP - i mamy Świętą Trójce Sony na CB:)

candar
18-03-2019, 22:54
Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale co do fanboyów to Ciebie powoli nikt nie będzie w stanie przebić tutaj. Do jakiegokolwiek wątku się nie wejdzie tam wszędzie candar niesie kaganek oświaty :lol:....

Za każdym razem bawi mnie nabieranie wody w usta, gdy pojawiają się linki o tym, że wszechświat nie ogranicza się wyłącznie układu słonecznego z jedną gwiazdą na firmamencie. To, że o czymś się nie rozmawia, lub unika rozmowy nie przesądza o tym, że przestaje istnieć - to nie są Baśnie z tysiąca i jednej nocy oraz nie Trolfjordene ;)

tomfoot
18-03-2019, 22:57
Jak myślicie? Czy Candar robi zdjęcia w czapce? Czy nosi różowe gacie jak Jan Pawlak?

tmielcarz
18-03-2019, 23:02
Jak myślicie? Czy Candar robi zdjęcia w czapce? Czy nosi różowe gacie jak Jan Pawlak?

Abstrahując od wojenek systemowych zachowajmy resztki obiektywizmu i nie mieszajmy dwóch systemów walutowych - jest zasadnicza różnica w jakości artystycznej i technicznej zdjęć Candara i Jana Pawlaka.

candar
18-03-2019, 23:03
Jak myślicie? Czy Candar robi zdjęcia w czapce? Czy nosi różowe gacie jak Jan Pawlak?

Napisz od razu, że zakładam różowe gacie na głowę podczas zdjęć i będzie czysty obraz poziomu komentarzy na CB oczywiście bez żadnych wycieczek osobistych. Po co się ograniczać ? Idź na całość!

bzdura1979
18-03-2019, 23:19
Dziecinada.

tomfoot
18-03-2019, 23:22
Abstrahując od wojenek systemowych zachowajmy resztki obiektywizmu i nie mieszajmy dwóch systemów walutowych - jest zasadnicza różnica w jakości artystycznej i technicznej zdjęć Candara i Jana Pawlaka.

Absolutnie. Nie odnoszę się ani do Candara jako osoby, ani do Jego zdjęć, które jak wielokrotnie pisałem, są świetne niezależnie czym robione. Odnoszę się wyłącznie do bezsensownej i niewiadomo w jakim celu prowadzonej propagandy na rzecz bezluster, ze szczegolnym uwzględnieniem sony. Przecież to kompletnie chore.

Kolekcjoner
18-03-2019, 23:28
Panowie o jedno proszę. Krytykujemy poglądy, postawy, dyskutujemy (nawet z faktami :mrgreen:) ale nie osoby! Wszelkie osobiste wycieczki są tu bardzo niemile widziane 8-).

marfot
18-03-2019, 23:29
Odnoszę się wyłącznie do bezsensownej i niewiadomo w jakim celu prowadzonej propagandy na rzecz bezluster, ze szczegolnym uwzględnieniem sony. Przecież to kompletnie chore.
A to,że co jakiś czas ktoś objawia się z pomysłem niedoświetlenia o 5EV i rozjaśnienia w postprocesie o 5EV to uważasz za normalne?
Rozumiem, że gościu w czapce przegrzał sobie obwody ale w innych wątkach to samo niezależnie czego dotyczą. To jest chore.

tomfoot
18-03-2019, 23:34
A to,że co jakiś czas ktoś objawia się z pomysłem niedoświetlenia o 5EV i rozjaśnienia w postprocesie o 5EV to uważasz za normalne?
Rozumiem, że gościu w czapce przegrzał sobie obwody ale w innych wątkach to samo niezależnie czego dotyczą. To jest chore.

Masz rację. W zasadzie już od dawna dyskusja o fotografii nie dotyczy tu fotografii, a takich właśnie ekstremalnych technicznych rozważań, wskazujących na brak elementarnych umiejętności fotografującego.

Kolekcjoner
18-03-2019, 23:34
^^ Dokładnie tak uważam.


Z tej trójcy najlepszym wyborem jest IMO 800D. Do tego EF-M 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM + EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS STM.
Do 800D - ef-m to nie bardzo ;)....

mirror
19-03-2019, 10:11
A to,że co jakiś czas ktoś objawia się z pomysłem niedoświetlenia o 5EV i rozjaśnienia w postprocesie o 5EV to uważasz za normalne?
Rozumiem, że gościu w czapce przegrzał sobie obwody ale w innych wątkach to samo niezależnie czego dotyczą. To jest chore.

ta dyskusja o DR i wyciąganiu cieni jest zdecydowanie chora i tu się zgadzam, ale przewrotnie spytam - a jak ktoś już wyciąga te cienie to ile jest jeszcze dobrze :mrgreen: 1EV? 2EV? 3EV? 4EV? :mrgreen: znaczy gdzie jest ta granica między wybitnym zawodowym znawcą światłomierza a niedzielnym pstrykaczem :mrgreen: przy 2EV? a może przy 0EV? czy przy 4EV? - pytam z ciekawości bo nie wiem :mrgreen: i czy proces odwrotny czyli przyciemniane (i o ile) nieba też świadczy o braku znajomości światłomierza czy może o wybitnej znajomości sprzętu canona (takie znawstwo na poziomie złego szeląga)? może zrobimy ankietę w tym temacie :mrgreen:

tomfoot
19-03-2019, 10:18
ta dyskusja o DR i wyciąganiu cieni jest zdecydowanie chora i tu się zgadzam, ale przewrotnie spytam - a jak ktoś już wyciąga te cienie to ile jest jeszcze dobrze :mrgreen: 1EV? 2EV? 3EV? 4EV? :mrgreen: znaczy gdzie jest ta granica między wybitnym zawodowym znawcą światłomierza a niedzielnym pstrykaczem :mrgreen: przy 2EV? a może przy 0EV? czy przy 4EV? - pytam z ciekawości bo nie wiem :mrgreen: i czy proces odwrotny czyli przyciemniane (i o ile) nieba też świadczy o braku znajomości światłomierza czy może o wybitnej znajomości sprzętu canona (takie znawstwo na poziomie złego szeląga)? może zrobimy ankietę w tym temacie :mrgreen:

Przecież w sytuacji, gdy pomiar światła "widzimy on-line", dodatkowo mamy wgląd w histogram albo w czasie rzeczywistym, albo z lekkim opóźnieniem potrzebnym na spojrzenie na niego powinniśmy produkować w miarę bardzo dobrze doświetlone sceny. Stąd 1EV, no może 2EV uważam za rozsądną granicę ingerencji.

mirror
19-03-2019, 10:58
Przecież w sytuacji, gdy pomiar światła "widzimy on-line", dodatkowo mamy wgląd w histogram albo w czasie rzeczywistym, albo z lekkim opóźnieniem potrzebnym na spojrzenie na niego powinniśmy produkować w miarę bardzo dobrze doświetlone sceny. Stąd 1EV, no może 2EV uważam za rozsądną granicę ingerencji.

widzę że odpowiedziałeś poważnie pomimo sporej ilości zielonych uśmiechniętych mordek aż się zdziwiłem
- wyciąganie cieni o sporą wartość może prowadzić do powstania obrazu potworka jakie czasem widujemy na forum ale zwykle wiąże się to bardziej z brakiem umiejętności w postprocesie niż z wyciąganiem cieni no i ze brakiem umiejętności oceny tego co się produkuje
- potrzeba wyciągania zależy od rodzaju fotografii trochę inaczej jest np. przy fotografii ludzi (cala sylwetka i sporo otoczenia) w świetle zastanym a inaczej w krajobrazie - nie jestem zdziwiony że candar (który powiedzmy to sobie robi niezłe zdjęcia) potrzebuje aparatu ze sporymi możliwościami w tym zakresie (przynajmniej tak wynika z jego postów) ale jestem zdziwiony że jednocześnie twierdzi że postproces u niego jest niewielki - to jest sprzeczne albo potrzebuje i obrabia albo nie potrzebuje bo nie obrabia - ja uważam że przy takim postprocesie i świetle zastanym 2EV jest niezbędne a i na 3EV (ale dobre) bym się nie obraził
- krajobraz to inna para kaloszy ja nie znam się na światłomierzu więc stosuję filtry prostokątne (lee) i fotografuję rano i wieczorem więc moja potrzeba wyciągania nie jest duża, jak focę bez filtrów (albo lepiej powiedzieć bez połówki) to też zwykle mieszczę się w DR mojego 6D (może dlatego że nie focę w południe - no chyba że jest burza - to wtedy focę) - jeśli chodzi o większe wyciąganie w krajobrazie to trzeba spytać tych co filtrów nie stosują i opierają się tylko na postprocesie
- a na koniec napiszę ze produkcja dobrze naświetlonej sceny jest zdecydowanie istotna (żeby postproces nie wyprodukował potworka) ale dla mnie to półprodukt i każde (dowolnie duże) wyciąganie cieni (lub przyciemnianie) jest dobre o ile stoi za nim jakaś koncepcja obrazu - jakoś nie potrafię dostrzec związku owego wyciągania cieni z umiejętnością obsługi światłomierza która w przypadku canona jest niezbędna i na pewno nie prowadzi do "prawidłowo" naświetlonych zdjęć szczególnie takich co mają być później postprocesowane.

tomfoot
19-03-2019, 11:24
mirror trudno się nie zgodzić z tym, co napisałeś. Ja odpowiedziałem w miarę poważnie, bo mam w ostatnich latach wrażenie, że wszyscy szukają co raz to nowszych technologicznie body, z kolosalnymi możliwościami ustawień, a w efekcie końcowym i tak walą te zdjęcia jak popadnie, nie zważając na parametry ekspozycji, licząc, że przecież i tak się poprawi w trakcie obróbki. Przyznam, że tego nie rozumiem. Tak samo jak nie rozumiem kupowania body ff, podpinania do niego obiektywu X i następnie wycinania jakiegoś małego cropa. Przecież to stoi w kompletnej sprzeczności z fotografią. Gdzie kadr? Gdzie kompozycja? Gdzie radość z fotografowania? Tak, to jest moim zdaniem chore tak samo, jak tygrysia obróbka. Napisałeś o filtrach w krajobrazie. Też ich oczywiście używam. Ale ciekaw jestem jaki procent obecnych użytkowników aparatów cyfrowych jeszcze pamięta, do czego taki filtr służy? Przecież "łatwiej" korygować coś w postprocesie, niż nakręcać czy zakładać taki upierdliwy filtr. To, że później wygląda to, jak wygląda, to inna sprawa.

Leon007
19-03-2019, 11:56
Gdy zapisywałem się na to forum, to były jeszcze dyskusje o umiejętności fotografowania. Teraz główne tematy to wyciąganie z głębokiej... zacienionej przestrzeni, czy robi iso 16 000 000 czy tylko nędzne 256 000 i czy przy powiększeniu 666% jest ostro.
Niektórzy mówią, że musi tak być, bo to forum sprzętowe.
Zostają luźne wątki o ulubionym zdjęciu i gdzie to jest.
"Co zrobisz, jak nic nie zrobisz?" Ciężkie czasy, jak powiedział jeden Rosjanin.

mirror
19-03-2019, 15:00
mirror trudno się nie zgodzić z tym, co napisałeś. Ja odpowiedziałem w miarę poważnie, bo mam w ostatnich latach wrażenie, że wszyscy szukają co raz to nowszych technologicznie body, z kolosalnymi możliwościami ustawień, a w efekcie końcowym i tak walą te zdjęcia jak popadnie, nie zważając na parametry ekspozycji, licząc, że przecież i tak się poprawi w trakcie obróbki. Przyznam, że tego nie rozumiem. Tak samo jak nie rozumiem kupowania body ff, podpinania do niego obiektywu X i następnie wycinania jakiegoś małego cropa. Przecież to stoi w kompletnej sprzeczności z fotografią. Gdzie kadr? Gdzie kompozycja? Gdzie radość z fotografowania? Tak, to jest moim zdaniem chore tak samo, jak tygrysia obróbka. Napisałeś o filtrach w krajobrazie. Też ich oczywiście używam. Ale ciekaw jestem jaki procent obecnych użytkowników aparatów cyfrowych jeszcze pamięta, do czego taki filtr służy? Przecież "łatwiej" korygować coś w postprocesie, niż nakręcać czy zakładać taki upierdliwy filtr. To, że później wygląda to, jak wygląda, to inna sprawa.

Dużo tematów w tym poście
cropowanie to kwestia filozofii - cropowanie to standard w fotografii i nie ma żadnych reguł które by tego zabraniały w pewnych dziedzinach fotografii jest prawdopodobnie nie do uniknięcia - ja osobiście nie cropuję, pewnie głównie dlatego że mogę sobie na to pozwolić :) ale jest to bardziej filozofia - cropowanie traktuję w kategoriach "porażki intelektualisty", wydaje się że największy zwolennik cropowania na forum się zapętlił (pojęcia "cropa" i "perspektywa zależna od obiektywu" w rozumieniu największego zwolennika cropowania to moim zdaniem nie pasuje do siebie dramatycznie), moim zdaniem rezygnacja z cropowania prowadzi w pewnej perspektywie do lepszych kadrów.
filtry w krajobrazie to też kwestia filozofii (i kasy) każda droga ma swoje zalety - brak gratów do noszenia, kasa porównywalna do kosztów korpusu w kieszeni, większa szybkość fotografowania to spore zalety, co do pamięci to w analogu używałem mniej fitrów niż obecnie chyba trochę demonizujemy analogowe czasy dla mnie to okres z trudnym dostępem do rzeczywistej wiedzy, trudnościami w zakupach nawet podstawowych filmów - cieszyłem się jak rzucili orwo np15 czy np22 i dość przeciętnym sprzetem typu zenit czy praktica :) z jeszcze bardziej przeciętną optyką tak to oceniam po latach - a jak już się udało kupić ksiązke o ciemni to w książce ktoś się o...... w tematach czysto technicznych jak sensytometria, a nie pisał jak się "printuje" zdjęcia w ciemni - najprawdopodobniej autor też g.... wiedział - jak się porówna np. trylogię Ansela Adamsa w wypocinami czytanymi w tamtych czasach to diabli człowieka biorą ze nie miał dostępu do takich książek.
a techniczne mozliwości sprzętu są istotne po to jest technologia zeby z niej korzystać - korzystanie z technologii nie zabija radości fotografowania.

swallow77
19-03-2019, 15:06
Dużo tematów w tym poście
cropowanie to kwestia filozofii - cropowanie to standard w fotografii i nie ma żadnych reguł które by tego zabraniały w pewnych dziedzinach fotografii jest prawdopodobnie nie do uniknięcia - ja osobiście nie cropuję, pewnie głównie dlatego że mogę sobie na to pozwolić :) ale jest to bardziej filozofia - cropowanie traktuję w kategoriach "porażki intelektualisty", wydaje się że największy zwolennik cropowania na forum się zapętlił (pojęcia "cropa" i "perspektywa zależna od obiektywu" w rozumieniu największego zwolennika cropowania to moim zdaniem nie pasuje do siebie dramatycznie), moim zdaniem rezygnacja z cropowania prowadzi w pewnej perspektywie do lepszych kadrów.
filtry w krajobrazie to też kwestia filozofii (i kasy) każda droga ma swoje zalety - brak gratów do noszenia, kasa porównywalna do kosztów korpusu w kieszeni, większa szybkość fotografowania to spore zalety, co do pamięci to w analogu używałem mniej fitrów niż obecnie chyba trochę demonizujemy analogowe czasy dla mnie to okres z trudnym dostępem do rzeczywistej wiedzy, trudnościami w zakupach nawet podstawowych filmów - cieszyłem się jak rzucili orwo np15 czy np22 i dość przeciętnym sprzetem typu zenit czy praktica :) z jeszcze bardziej przeciętną optyką tak to oceniam po latach - a jak już się udało kupić ksiązke o ciemni to w książce ktoś się o...... w tematach czysto technicznych jak sensytometria, a nie pisał jak się "printuje" zdjęcia w ciemni - najprawdopodobniej autor też g.... wiedział - jak się porówna np. trylogię Ansela Adamsa w wypocinami czytanymi w tamtych czasach to diabli człowieka biorą ze nie miał dostępu do takich książek.
a techniczne mozliwości sprzętu są istotne po to jest technologia zeby z niej korzystać - korzystanie z technologii nie zabija radości fotografowania.

A prostowanie kadru (no powiedzmy o 0.5st.) i odjęcie 3% kadru celem poprawienia (udoskonalenia prawie doskonalego) z jednej strony to juz kropowanie?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

mirror
19-03-2019, 15:43
A prostowanie kadru (no powiedzmy o 0.5st.) i odjęcie 3% kadru celem poprawienia (udoskonalenia prawie doskonalego) z jednej strony to juz kropowanie?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

ja nie jestem wyrocznią w tym zakresie - trzeba sobie samemu odpowiedzieć - a 3% kadru to swobodnie mogło się nie zmieścić w wizjerze :mrgreen: nawet takim prawie 100% - world press foto ma animację jakie czynności są zgodne z konkursem - ale dla nich do przyjęcia jest chyba krop dowolnej wielkości
nie jestem też jakimś cropożercą - nie cropuję bo mam taka filozofię - ale zdaję sobie sprawę że w niektórych dziedzinach fotografii cropowanie jest nie do uniknięcia.

zdebik
19-03-2019, 16:43
Świat w Canonie ma proporcje 6x4 (3×2), ale często coś fajnie siedzi w kwadracie albo np 16:10/9. Nie ma sensu się ograniczać, lecący horyzont też warto prostować, tak jak walące się ściany.

A jak ktoś chce być hardcorem to niech się ograniczy do 6x4 i jpg'a z puszki. Wtedy się ten dr przyda.

kajko
19-03-2019, 19:41
Ale na jakiej podstawie ktoś ma określić taki zestaw? Tu znajdziesz tylko sugestie, wyboru musisz dokonać sam. Nikt nie siedzi w Tobie i nie wie co tak naprawdę najlepiej spełni Twoje oczekiwania...


Kto wiesza psy na Pentaxie 8-)?

No moze nie były psy wieszane, tylko pisanie o ryzyku wchodzenia w ten system. Sam o tym wspominałeś.

Kolekcjoner
19-03-2019, 20:10
No moze nie były psy wieszane, tylko pisanie o ryzyku wchodzenia w ten system. Sam o tym wspominałeś.

Tak, bo jest ryzyko związane z systemem który jest bardzo niszowy. Jest to logiczne i nie ma nic wspólnego z jakością obrazowania czy innymi parametrami które mogą być na wysokim poziomie. Dla kogoś początkującego to może być istotna informacja, której nie wyczyta z folderu ani nie dowie się w sklepie.
Pomijam już że filmików na youtube jest miliony i można nimi udowodnić dowolną tezę.

Jacek_Z
20-03-2019, 02:25
Napiszę coś co się nie spodoba tubylcom. Canon byłby ostatnim wyborem gdy chodzi o focenie krajobrazu. Tak, chodzi o DR. Możecie sobie pisać o braku umiejętności naświetlania, albo o tym, że mozna stosowac filtry połówkowe itp. Piszcie sobie. Byście poużywali pół roku co innego to byście poznali różnice. Wiem, nie potrzebujecie. Moja ciotka mówi, że Syrenką (za komuny był taki model samochodu) też wszędzie dojechała. No i ma racje. Można łatwiej szybciej, przyjemniej.
Druga rzecz. Mnóstwo osób, podróżujących, po latach fotografowania zatęskniła za sprzętem lekkim i małym. I sprzedali lustrzanki FF. Po prostu matryce (nie Canona, niestety) są świetne i pozwalają na dużo. A 30 Mpx to dla amatora duuuży nadmiar. Więc sugeruję pójść w bezlustro i to mniejszego formatu. Chyba bym odpuscił Olka, to jednak nie matryce Sony i głupia proporcja boków 4:3. Fuji - drogie te zabawki, niezbyt wielki system. Pentax - hm, K70 to lustrzanka. (wszystkie te firmy lubię, stylistyka niektórych modeli mi się podoba, taka retro). Nikon tez nie ma małego bezlustra. Nikon Z6 to FF, jest za drogi, mało do niego szkieł. Bez sensu.
Na placu boju postaje ... Sony, tak tu znienawidzone. Są bezlustra APS-C, Sony A6xxx, wybierz wg posiadanego budżetu. Podepniesz do niego (przez adaptery) prawie wszystko, nawet szkła od Praktiki. Kolekcja szkieł natywnych tez jest niemała. I są to nie tylko drogie (generalizuję) szkła Sony, ale i taniutkie np Samyangi (sporo manuali).

Macios
20-03-2019, 08:12
Jacek - masz rację. Też szukam lekkiej alternatywy na wyprawy i po 20 latach z canonem, zupełnie nie patrzę w jego stronę. Ale myślę, że wielu użytkownikom CB chodzi o to, że wchodząc tu chcą/potrzebują dowiedzieć się czegoś o sprzęcie canona. A nie sony. Może niech wielbiciele S założą forum sony? Albo jeśli istnieje, niech do niego dołączą?
Bo to, co tu niektórzy prezentują, wygląda na męczący wszystkich czytających sentyment po "poprzedniej dziewczynie dziewczynie/chłopaku", z którą/ym się rozstali, ale ciągle coś czują... Ludzkie, ale żyjemy w szybkich czasach, gdzie coraz mniej jest miejsca i chęci na przedzieranie się przez setki postów o tygrysach i innych różowych panterach, chcąc się dowiedzieć konkretnej rzeczy...

tomfoot
20-03-2019, 12:09
Napiszę coś co się nie spodoba tubylcom. Canon byłby ostatnim wyborem gdy chodzi o focenie krajobrazu. Tak, chodzi o DR. Możecie sobie pisać o braku umiejętności naświetlania, albo o tym, że mozna stosowac filtry połówkowe itp.

Musisz tą informację przekazać autorom jakichś 85% najlepszych zdjęć krajobrazowych na przestrzeni ostatnich ok. 20 lat. Chyba nie są świadomi dokonanych wyborów.

Mam wrażenie, że pomieszałeś nieco fotografię krajobrazową z podróżniczą. Bo w tej drugiej faktycznie wielkość luster znacząco doskwiera, z czym sam mam problem. Niestety sony nie jest tutaj żadną alternatywą, bo problemu wielkości i ciężaru w żaden sposób nie rozwiązuje. Wręcz przeciwnie, co z tego że body małe, jak do niego same dzbany trzeba podpinać. Chyba, że ktoś faktycznie lubi w podróży manualne pleśniaki lub inne samyangi. Z tym, że nie o podróżach do Pcimia tu rozmawiamy. Jeżeli musiałbym na dzień dzisiejszy dokonać wyboru aparatu ML do fotografii podróżnej, to wziąłbym dziś zestaw EOS RP + RF 24-105, ale nie za 10.000 zł. Poczekam, na jakieś 6.000 zł za ten komplet. Póki co dalej dźwigam lustro, bo nie ma alternatywy. Żadnej. Chyba, że Leica, ale to inna kategoria cen. Jeżeli stricte krajobraz to póki co lustro, albo Canon 5d, albo Nikon d850. Tyle, że do Nikona trzeba być rzeźbiarzem, żeby coś dobrze podpiąć i żeby nie była to sigma, tamron czy inne wuje muje i żeby nie ważyło więcej od bagażu głównego.

michalko
20-03-2019, 12:33
Do autora posta. Jaką ogniskowa najwcześniej używał? Na początku kup podobną ogniskowa. Jakiś ff, nawet 5D mk1 i działaj.

mirror
20-03-2019, 14:07
Musisz tą informację przekazać autorom jakichś 85% najlepszych zdjęć krajobrazowych na przestrzeni ostatnich ok. 20 lat. Chyba nie są świadomi dokonanych wyborów.

Mam wrażenie, że pomieszałeś nieco fotografię krajobrazową z podróżniczą.

+1
z nikonów w fotografii podróżniczej doskonale sprawdza się Nikon 1 :mrgreen: wiem bo moja małżowinka takiego używa dwa obiektywy ekw. 28-300 mały korpus wszystko metalowe :) może do kieszeni jeansów bym tego wszystkiego nie zmieścił ale do bojówek czy kieszeni kurtki już tak :mrgreen:, ale moja małżowinka nie wstaje przed piątą rano żeby przed wschodem słońca być na miejscówce :mrgreen:

Nikon D850 jest zdecydowanie alternatywą dla 5DIV w fotografii krajobrazowej - trzeba się tylko podliczyć ze szkłami do niego bo ja wolę szkła od canona uważam że wybór jest większy i są lepsze :mrgreen: (zaraz mnie zlinczują) - ale D850 rozważyłbym gdybym zmieniał system bo to bardzo kompletny korpus nie tylko do krajobrazu.

tomfoot
20-03-2019, 14:31
Nikon D850 jest zdecydowanie alternatywą dla 5DIV w fotografii krajobrazowej - trzeba się tylko podliczyć ze szkłami do niego bo ja wolę szkła od canona uważam że wybór jest większy i są lepsze :mrgreen: (zaraz mnie zlinczują) - ale D850 rozważyłbym gdybym zmieniał system bo to bardzo kompletny korpus nie tylko do krajobrazu.

Ha. Nikon d850 można by śmiało obwieścić rzeczywiście najlepszym aparatem obecnie dostępnym na rynku, gdyby nie jedna wada. Brak bagnetu EF.

kajko
20-03-2019, 16:56
Tak, bo jest ryzyko związane z systemem który jest bardzo niszowy. Jest to logiczne i nie ma nic wspólnego z jakością obrazowania czy innymi parametrami które mogą być na wysokim poziomie. Dla kogoś początkującego to może być istotna informacja, której nie wyczyta z folderu ani nie dowie się w sklepie.
Pomijam już że filmików na youtube jest miliony i można nimi udowodnić dowolną tezę.

Z dawniejszych czasów pamiętasz aparaty Minolta,to nie była nisza. Następnie było wielkie połączenie z Konicą i przejęło ich Sony. Czasami tez pytanie na forum co wybrać traci sens. Każda pliszka swój ogonek chwali lub pisze o marzeniach, co by chciał mieć. Ja czekałem na bezlusterkowca od Canona i się nie doczekałem, kupiłem dla niektórych śmieszny system mikro 4/3 Panasonica i nie żałuję.

swallow77
20-03-2019, 19:40
Musisz tą informację przekazać autorom jakichś 85% najlepszych zdjęć krajobrazowych na przestrzeni ostatnich ok. 20 lat. Chyba nie są świadomi dokonanych wyborów.

Mam wrażenie, że pomieszałeś nieco fotografię krajobrazową z podróżniczą. Bo w tej drugiej faktycznie wielkość luster znacząco doskwiera, z czym sam mam problem. Niestety sony nie jest tutaj żadną alternatywą, bo problemu wielkości i ciężaru w żaden sposób nie rozwiązuje. Wręcz przeciwnie, co z tego że body małe, jak do niego same dzbany trzeba podpinać. Chyba, że ktoś faktycznie lubi w podróży manualne pleśniaki lub inne samyangi. Z tym, że nie o podróżach do Pcimia tu rozmawiamy. Jeżeli musiałbym na dzień dzisiejszy dokonać wyboru aparatu ML do fotografii podróżnej, to wziąłbym dziś zestaw EOS RP + RF 24-105, ale nie za 10.000 zł. Poczekam, na jakieś 6.000 zł za ten komplet. Póki co dalej dźwigam lustro, bo nie ma alternatywy. Żadnej. Chyba, że Leica, ale to inna kategoria cen. Jeżeli stricte krajobraz to póki co lustro, albo Canon 5d, albo Nikon d850. Tyle, że do Nikona trzeba być rzeźbiarzem, żeby coś dobrze podpiąć i żeby nie była to sigma, tamron czy inne wuje muje i żeby nie ważyło więcej od bagażu głównego.Ano właśnie... Co prawda na zestaw za 6 koła przyjdzie poczekać.. długo..

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
20-03-2019, 20:39
Ano właśnie... Co prawda na zestaw za 6 koła przyjdzie poczekać.. długo..


Wiesz jak zrobią jakiegoś taniego kita to może to być prędzej niż się spodziewamy.

tomfoot
20-03-2019, 20:46
Ja nie pisałem o tanim kicie, tylko o RP w zestawie z RF 24-105. Na dziś w stanach to 2200 USD. Za miesiąc będzie poniżej 2000 USD. Po wakacjach w Polsce z niemieckiego importu będzie za 6500 zł i niżej. No chyba, że będzie się sprzedawał jak szalony, to za 7000.

Kolekcjoner
20-03-2019, 20:51
Zobaczymy, musiałoby znacząco stanieć samo body.

tomfoot
20-03-2019, 21:04
Stanieje. Będą kościć rynek po udziały.

Jacek_Z
21-03-2019, 02:38
Musisz tą informację przekazać autorom jakichś 85% najlepszych zdjęć krajobrazowych na przestrzeni ostatnich ok. 20 lat. Chyba nie są świadomi dokonanych wyborów.

Mam wrażenie, że pomieszałeś nieco fotografię krajobrazową z podróżniczą. Bo w tej drugiej faktycznie wielkość luster znacząco doskwiera, z czym sam mam problem. Niestety sony nie jest tutaj żadną alternatywą, bo problemu wielkości i ciężaru w żaden sposób nie rozwiązuje. Wręcz przeciwnie, co z tego że body małe, jak do niego same dzbany trzeba podpinać. Chyba, że ktoś faktycznie lubi w podróży manualne pleśniaki lub inne samyangi. Z tym, że nie o podróżach do Pcimia tu rozmawiamy. Jeżeli musiałbym na dzień dzisiejszy dokonać wyboru aparatu ML do fotografii podróżnej, to wziąłbym dziś zestaw EOS RP + RF 24-105, ale nie za 10.000 zł. Poczekam, na jakieś 6.000 zł za ten komplet. Póki co dalej dźwigam lustro, bo nie ma alternatywy. Żadnej. Chyba, że Leica, ale to inna kategoria cen. Jeżeli stricte krajobraz to póki co lustro, albo Canon 5d, albo Nikon d850. Tyle, że do Nikona trzeba być rzeźbiarzem, żeby coś dobrze podpiąć i żeby nie była to sigma, tamron czy inne wuje muje i żeby nie ważyło więcej od bagażu głównego.
0. Jest duża inercja jeśli chodzi o systemy foto i ich posiadaczy. Jesli system Canona jest najwiekszy, ma najwięcej użytkowników, to nic dziwnego, że stworzono nimi 80% zdjęć. Załóżmy, że tak jest, bo tego nie wiem. Tylko, że ludzie migruja pomalutku. Sytuacja canona 20 czy 15 lat temu była zupełnie inna niż dziś, jesli chodzi o przewagę w jakości. Weźmy sobie przewagę nad Nikonem. Canon miał FF, Nikon nie. matryce Canona miały więcej Mpx. Canon miał świetne wysokie ISO, Nikon miał szumiące CCD. Canon miał silniki w obiektywie, Nikon śrubokręty. Jak jest dziś? Obie firmy mają FF, podobne ilosci Mpx, obie mają silniki w obiektywach, a w średniej półce AF Nikona jest lepszy, wysokie ISO - prawie bez różnic, a jak już to tak jak z DR - w Nikonie lepszy.

1. Założyciel wątku napisał o podróżach i widokach, czyli krajobrazy w podróży.
2. Chce lekkiego sprzetu, wymienił body cropowe.
3. Budżet 2.500 - 3.000 zł, tak podał.
Proponujesz lustrzanki FF albo bezlustro, z cenami X razy wiekszymi niż 2.500 zł, cięższe. Czyli zupełnie nie patrzysz co on chce, tylko wymieniasz co jest najlepsze. Co ty bys kupił (D850 czy Z7 to byłby słuszny wybór :) ). To ja mogę dodać MF z piksel shiftem dające w efekcie 200 Mpx. Ja daję poradę patrząc co on chce, a nie co jest najlepsze.
Zaproponowałem coś taniego, body małe, lekkie, do którego da sie podpiąć sporo małych, lekkich, niedrogich szkieł. Jakościowo zaakceptuje ten obrazek 99% amatorów. W ślepym teście.

tomfoot
21-03-2019, 12:25
Jacek_Z masz oczywiście rację w zakresie rozbieżności oczekiwań budżetowych podanych przez Autora tematu, a zgłaszanymi propozycjami. Niemniej temat ewoluował jak zwykle w różne strony i dyskusja nieco się rozszerzyła. Ponieważ Autor zadał pytanie na forum dotyczącym firmy Canon, to nie pozostaje nic innego jak w określonym budżecie zaproponować albo Canon 200d albo (jeżeli musi być ML) to Canon m50. Osobiście wybrałbym Canon 200d (szczególnie gdy w ostatnich dniach można było go kupić za 1500 zł). Oczywiście pozostaje droga do innej firmy i tu rozsądnym wyborem wydaje się Sony a6300. Tylko co w tym budżecie podpiąć? Zestaw bardzo fajny i uniwersalny ze szkłem sony 18-105 to już ponad 4000 zł. Nie sądzę, żeby sens miało podpinanie innych, niż systemowe szkieł, szczególnie jeżeli miałyby to być jakieś ciamciangi.

Oczywiście parametrami technicznymi bezlusterkowce Sony zapewne przewyższają obecnie pozostałe dostępne na rynku produkty. Nie zmienia to faktu, że parametry techniczne body to nie wszystko, co potrzebne jest do zrobienia sympatycznych zdjęć. Bo można zrobić fotografię tygrysa z rzekomo ostrym okiem, a można też zrobić zwyczajnie dobre zdjęcie tygrysa. Body to jedno, umiejętności fotografującego to drugie, a szkła i kolory produkowane przez zestaw to trzecie.

bzdura1979
21-03-2019, 12:34
Jacek_Z Oczywiście pozostaje droga do innej firmy i tu rozsądnym wyborem wydaje się Sony a6300. Tylko co w tym budżecie podpiąć? Zestaw bardzo fajny i uniwersalny ze szkłem sony 18-105 to już ponad 4000 zł. Nie sądzę, żeby sens miało podpinanie innych, niż systemowe szkieł, szczególnie jeżeli miałyby to być jakieś ciamciangi.

Np. trzy niedrogie a świetne Sigmy C (16/1.4, 30/1.4, 56/1.4) + Sony FE 85/1.8 i zestaw piękny. Oczywiście nie wszystko od razu, ale wybór jest już świetny.

Kolekcjoner
21-03-2019, 12:39
Niedrogie - chmmm. Niesystemowe szkła dla amatora - dla mnie trochę drogo.
Zaś cena systemowego 85 które w sumie najbardziej mnie interesowało - mordercza.

robertskc7
21-03-2019, 13:10
Z ciekawości, do czego Ci taki zestaw?

Kolekcjoner
21-03-2019, 13:50
Z ciekawości, do czego Ci taki zestaw?
Mnie pytasz? O jaki zestaw chodzi?

robertskc7
21-03-2019, 14:07
Miało być bzdura1979 :)

becekpl
21-03-2019, 14:59
a nie wystarczy jakiś fuji xt10+kit?za niecałe 2k sie kupi i starczy jeszcze na wiaderko bateryjek

mirror
21-03-2019, 15:07
Np. trzy niedrogie a świetne Sigmy C (16/1.4, 30/1.4, 56/1.4) + Sony FE 85/1.8 i zestaw piękny. Oczywiście nie wszystko od razu, ale wybór jest już świetny.

ale to miało być do zdjęć podróżniczych czy krajobrazowych? warto płacić za 1.4 żeby przymykać do 8? a taki zakres obskakuje się jednym uniwersalnym zoomem.

galicjusz
23-03-2019, 22:16
Jesli chodzi o bezlusterkowce to jakos nie mam przekonania.

Jacek_Z
23-03-2019, 22:28
Czyli zostaje lustrzanka, ale nie trzeba FF, wystarczy APS-C. Jesli skreślimy Canona przez nienajlepszy DR to zostaje Sony - ale oni wygaszaja lustrzanki, jak sądzę, Pentax, ale to dosyć mały system, z generalnie słabszym AF i Nikon, ze świetnymi matrycami, dobrym AF i dużym wyborem optyki, w tym największym systemem szkieł firmowych do APS-C. Odpuść ubogą serię D3xxx, polecam D5xxx bo i funkcji więcej, i odchylany wyświetlacz. Gdybyś kupił D5300 to byłbyś zadowolony.
Bezlustra - do nich się idzie przyzwyczaić. Macałem Canona R i Nikony Z6 i Z7. Marudzą głównie ci, co ich nie chcą ;) Słabe zasilanie - drugi (trzeci) akku w kieszeni, zalezy jaki masz dostęp do ładowania w swoich podróżach. Gdybyś się dał przekonać to jednak Sony A6xxx zapewni zysk na wadze zestawu i większych możliwości kombinowania ze szklarnią.

tomfoot
23-03-2019, 23:19
Idź za powyższą radą i kup Nikona d5xx. Będziesz miał świetny DR, stary obiektyw sigmy i żółte zdjęcia. Możesz też pójść normalną drogą, kupić Canona z fatalnym DR, świetnymi szkłami systemowymi i robić fajne, naturalne fotografie.

candar
23-03-2019, 23:24
Jesli chodzi o bezlusterkowce to jakos nie mam przekonania.


Ale, że jest jakiś problem pożyczyć na dzień dowolnego bezlusterkowca do do testów ? Czy to wyłącznie lenistwo i brak zainteresowania czymś nieznanym do tej pory ?

http://www.cyfrowe.rent/

canon R za 170 zł za dobę http://www.cyfrowe.rent/web_store/items/516 w cyfrowych itp.

lub Fuji za 90 zł ? http://www.cyfrowe.rent/web_store/items/353?location_id=9325

Lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło!

ps.
Jakby ktoś szukał tańszej alternatywy do R - to mają C 50 1.2 L za 3,8k zł https://www.cyfrowe.pl/uzywane/obiektyw-uzywany-canon-uzywany-ob-canon-50-f12-ef-l-usm-sn-1180563.html

tomfoot
23-03-2019, 23:38
No i widzisz. Masz budżet 2500. Wypozyczasz sobie na dzień Eos R za 170 zł bez obiektywu. I już masz budżet niższy, co ułatwia Ci dalsze rozważania na forum.

Kolekcjoner
23-03-2019, 23:54
Czyli zostaje lustrzanka, ale nie trzeba FF, wystarczy APS-C. Jesli skreślimy Canona przez nienajlepszy DR to zostaje Sony...
A podasz tego nienajlepszego DR jakieś przykłady praktyczne, jak to się amatorowi przełoży na zdjęcia?
Np. jaka będzie różnica na zdjęciach m6 i a6000 albo m50 i a6300? W czym Sony będzie lepsze?

candar
24-03-2019, 00:10
No i widzisz. Masz budżet 2500. Wypozyczasz sobie na dzień Eos R za 170 zł bez obiektywu. I już masz budżet niższy, co ułatwia Ci dalsze rozważania na forum.

Można też zapisać się na darmowe testy aparatów Sony A6400, Canon EOS R i RP, Fujifilm XT-3 oraz Nikon Z6 aby poznać ofertę różnych producentów i możliwości aparatów https://www.optyczne.pl/13607-news-BEiKS_zaprasza_na_dzie%C5%84_test%C3%B3w_filmowych .html aby później wybrać aparat starszej generacji w podanej wcześniej cenie.
Tylko trzeba chcieć to zrobić...

Jacek_Z
24-03-2019, 02:45
A podasz tego nienajlepszego DR jakieś przykłady praktyczne,
Takie oprzykłady były wielokrotnie podawane na forum. Ostatnio takie porównanie wrzucał Cichy. Sek w tym, że napiszecie zaraz, że trzeba umieć naświetlać itp.


jak to się amatorowi przełoży na zdjęcia? Czy amator czy zawodowiec - niewazne.
Praktycznie - np pójdzie robić zdjęcia nocne na spacerze, z ręki, wyciągnie z cieni wszystko co chce, a na niebie nie będzie miał kaszany. Większa szansa, że tak postąpi amator na wycieczce, bo zawodowiec ... oczywiście weźmie statyw?

candar
24-03-2019, 08:58
Takie oprzykłady były wielokrotnie podawane na forum. Ostatnio takie porównanie wrzucał Cichy. Sek w tym, że napiszecie zaraz, że trzeba umieć naświetlać itp.

Czy amator czy zawodowiec - niewazne.
Praktycznie - np pójdzie robić zdjęcia nocne na spacerze, z ręki, wyciągnie z cieni wszystko co chce, a na niebie nie będzie miał kaszany. Większa szansa, że tak postąpi amator na wycieczce, bo zawodowiec ... oczywiście weźmie statyw?

Podpisuję się wszystkimi odnóżami pod powyższym. Problem jest w tym, że nie przekonasz publicznie osoby, która doskonale o tym wszystkim wie, ale w życiu się do tego nie przyzna.

Fota z ręki podczas spaceru z ręki po uliczkach Lublina. Fotografując aparatem ze słabym DR musiałbym używać statywu i baracketingu. Mając do dyspozycji dobry DR w aparacie łącznie z IBIS jednym ruchem wyciągam cienie i mam gotowe zdjęcie. Jeśli ktoś nie widzi różnicy między dźwiganiem statywu a fotami z ręki - to żadna dalsza dyskusja nie ma już sensu.

Kadr w całości (szkło canon EF 16-35)


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/877f8dfcf2a31e88e43ccdcf06d0cf51_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/r/j/x/877f8dfcf2a31e88e43ccdcf06d0cf51_orig.jpg)

oraz wycinek kadru (100%)


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/7ac34e6fbeda229f9681748f2787f433_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/e/f/6/7ac34e6fbeda229f9681748f2787f433_orig.jpg)

Zdjęcie z puszki


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/28a1490532f86f7256c7256eba4be05a_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/4/h/1/28a1490532f86f7256c7256eba4be05a_orig.jpg)

becekpl
24-03-2019, 09:18
tylko ze lwia cześć tych "amatorów" zadowala się zdjęciami z puszki
wiec wodotryski są im jedynie potrzebne do lansu

candar
24-03-2019, 09:29
tylko ze lwia cześć tych "amatorów" zadowala się zdjęciami z puszki
wiec wodotryski są im jedynie potrzebne do lansu

Nawet gdyby to i tak przy fotach z puszki bez obróbki w jpg typowy amator mając lepszy DR w aparacie będzie miał lepiej naświetlone zdjęcia. Poza tym mają też do dyspozycji DRO i AUTO HDR z ręki - co też dobrze działa jeśli ktoś poprzestaje na wakacyjnych fotach z puszki.

BTW - https://www.youtube.com/watch?v=2pj9piPTBz8

becekpl
24-03-2019, 09:54
parę lat temu była tu gównoburza, koleś miał 5dmk2 i się pytał czy jak zmieni ten aparat na 5dmk3 to czy będzie miał lepsze jpegi z puszki , a robi tylko na fullauto
działo się:lol:

tomfoot
24-03-2019, 10:07
Niestety. Zamiana 5d2 na 5d3 nie przyniesie żadnej zmiany. Bo ciągle to tylko Canon. Trzeba iść za radą fachowców. Kupno Nikona lub Sony da ci DR. A jak wiadomo DR robi zdjęcia i czyni z fotografującego zawodowca. Tak więc każdy z zaczynających przygodę z fotografią powinien wybierać aparat Nikon lub Sony, z dużym DR, najlepiej IBIS. Mam tylko wątpliwość czy powinny to być modele z niższych linii. Bo jak pojedziesz do Wieliczki i w korytarzu będziesz chciał coś pstryknąć, to będzie potrzeba dużego ISO. Może więc amator powinien zaczynać od D850? Albo od a7r3, które jak wiemy doskonale też robi tygrysy?
Nieważne. Cokolwiek, byle nie Canon. Tak przynajmniej z nieznanych przyczyn uważa pokolenie 60+.

candar
24-03-2019, 10:09
parę lat temu była tu gównoburza, koleś miał 5dmk2 i się pytał czy jak zmieni ten aparat na 5dmk3 to czy będzie miał lepsze jpegi z puszki , a robi tylko na fullauto
działo się:lol:

:) Ale to jakby inna bajka bo rozpatrujemy DR u rożnych producentów, który ma jednak znaczenie nawet w JPG.

Sprowadzając dyskusję do porównania 5dmk2 vs 5dmk3 pod względem DR nie wnosimy nic nowego do spraw oczywistych, że amator nie zrobi lepszych zdjęć canonem RP w odniesieniu do 6Dm2 mając do dyspozycji tą samą matrycę ze słabym DR.

robertskc7
24-03-2019, 10:14
Podpisuję się wszystkimi odnóżami pod powyższym. Problem jest w tym, że nie przekonasz publicznie osoby, która doskonale o tym wszystkim wie, ale w życiu się do tego nie przyzna.

Fota z ręki podczas spaceru z ręki po uliczkach Lublina. Fotografując aparatem ze słabym DR musiałbym używać statywu i baracketingu. Mając do dyspozycji dobry DR w aparacie łącznie z IBIS jednym ruchem wyciągam cienie i mam gotowe zdjęcie. Jeśli ktoś nie widzi różnicy między dźwiganiem statywu a fotami z ręki - to żadna dalsza dyskusja nie ma już sensu.

Kadr w całości (szkło canon EF 16-35)

https://static.pokazywarka.pl/r/j/x/877f8dfcf2a31e88e43ccdcf06d0cf51_orig.jpg

oraz wycinek kadru (100%)

https://static.pokazywarka.pl/e/f/6/7ac34e6fbeda229f9681748f2787f433_orig.jpg

Zdjęcie z puszki

https://static.pokazywarka.pl/4/h/1/28a1490532f86f7256c7256eba4be05a_orig.jpg

Jakim body robione ?

candar
24-03-2019, 10:17
Niestety. Zamiana 5d2 na 5d3 nie przyniesie żadnej zmiany. Bo ciągle to tylko Canon. Trzeba iść za radą fachowców. Kupno Nikona lub Sony da ci DR. A jak wiadomo DR robi zdjęcia i czyni z fotografującego zawodowca. Tak więc każdy z zaczynających przygodę z fotografią powinien wybierać aparat Nikon lub Sony, z dużym DR, najlepiej IBIS. Mam tylko wątpliwość czy powinny to być modele z niższych linii. Bo jak pojedziesz do Wieliczki i w korytarzu będziesz chciał coś pstryknąć, to będzie potrzeba dużego ISO. Może więc amator powinien zaczynać od D850? Albo od a7r3, które jak wiemy doskonale też robi tygrysy?
Nieważne. Cokolwiek, byle nie Canon. Tak przynajmniej z nieznanych przyczyn uważa pokolenie 60+.

Proponuję choć raz ze zrozumieniem przeczytać posty Jacek_Z https://www.canon-board.info/threads/109710-pierwsza-cyfrowa-lustrzanka-po-analogowych-co-wybrac/page10?p=1389004&viewfull=1#post1389004

BTW - bardzo miło, że osoby mające inne zdanie od Twojego nazywasz starymi pierdzielami z "pokolenia 60+", którzy bredzą cały czas coś bez sensu. Bo faktycznie wyłącznie pokolenie 20+ wie już wszystko i nikt im nie podskoczy pod względem wiedzy i umiejętności. Standardowo bez żadnych wycieczek osobistych, czyli norma na CB.

tomfoot
24-03-2019, 10:21
Stwierdzam fakt. Pokolenie 60+ zdecydowanie wspiera firmy Nikon i Sony, DR i z wiadomych względów stabilizację matrycy. Dlaczego? Nie wiem.
PS.
Nikogo nie nazwałem "pierdzielem", ale z nieznanych przyczyn Ty utożsamiłeś grupę wiekową 60+ z tym słowem.

candar
24-03-2019, 10:23
Jakim body robione ?

Zdaniem 99% piszących na CB jest to zupełnie nieistotna informacja jaką puszką się robi foty. Tak więc po co mam odpowiadać ? I tak wszyscy na forum CB wiedzą i za chwilę napiszą, że najpiękniejsze zdjęcia można zrobić wyłącznie canonem.

Merde
24-03-2019, 10:23
Praktycznie - np pójdzie robić zdjęcia nocne na spacerze, z ręki, wyciągnie z cieni wszystko co chce, a na niebie nie będzie miał kaszany.

A gwiazdy będą? :mrgreen:

becekpl
24-03-2019, 10:25
gwizdy , gwizdy prawdopodobnie :lol:

candar
24-03-2019, 10:29
Stwierdzam fakt. Pokolenie 60+ zdecydowanie wspiera firmy Nikon i Sony, DR i z wiadomych względów stabilizację matrycy. Dlaczego? Nie wiem.


Bo Pokolenie 60+ nie lubi wszędzie zap....ać ze statywem oraz ciężkim i wielkim aparatem ?

Tak, wiem. Dla pokolenia 20+ liczy się wielki i ciężki DSLR bez IBIS oraz wielki i ciężki statyw z hydrauliczną głowicą ważący połowę wagi fotografa. Siłka gratis - masa, rzeźba, te sprawy już z głowy.

robertskc7
24-03-2019, 10:32
Zdaniem 99% piszących na CB jest to zupełnie nieistotna informacja jaką puszką się robi foty. Tak więc po co mam odpowiadać ? I tak wszyscy na forum CB wiedzą i za chwilę napiszą, że najpiękniejsze zdjęcia można zrobić wyłącznie canonem.

Jakim body robione ?

candar
24-03-2019, 10:35
jakim body robione ?

a7 II

becekpl
24-03-2019, 10:36
nie wiem czy statyw wiem ze na ostatniej 12 dniowej wyciecze wystarczyła mi jedna bateria
to jednak ma swoja wartość

zdebik
24-03-2019, 10:39
A ja się zgodzę z Jackiem, D5xxx jest spoko a i szkieł masa na rynku wtórnym. Niestety w Nikonie nawet starocie bez AF kosztują tyle co nowa 50 1.8 Canona.

candar
24-03-2019, 10:43
nie wiem czy statyw wiem ze na ostatniej 12 dniowej wyciecze wystarczyła mi jedna bateria
to jednak ma swoja wartość

A mnie całkiem niedawno na 14 dniowej wycieczce wystarczyło 15 rolek po 35 klatek, które zajmowały 10x więcej miejsca niż obecnie kilka baterii.

Z jednej strony czytam na CB, że dobre foty to wyłącznie ciężkim i wielkim DSLRem oraz równie wielkim i ciężkim statywem da się zrobić a z drugiej strony ciężko nosić ze sobą kilka baterii i jakiś powerbank do aparatu fotograficznego.

Znak czasów ? Czy czegoś innego ?

becekpl
24-03-2019, 10:48
staram się ograniczyć do minimum graty, latam w dziwne miejsca gdzie często nie ma prądu o wifi nie wspominając, a ja często tylko z podręcznym
i tu ciężki kloc Canona z jego cud-bateriami jest idealny
w sumie jak się nie przeżyję paru dni bez prądu w ciągłym ruchu to ciężko dyskutować

ale myślę ze szybko zakupie EOS R, baterie te same...

candar
24-03-2019, 10:56
staram się ograniczyć do minimum graty, latam w dziwne miejsca gdzie często nie ma prądu o wifi nie wspominając, a ja często tylko z podręcznym
i tu ciężki kloc Canona z jego cud-bateriami jest idealny
w sumie jak się nie przeżyję paru dni bez prądu w ciągłym ruchu to ciężko dyskutować

Dyskusja akademicka bo wolę mały i lekki aparat bezlusterkowy z jednym zoomem i kilkoma aku niż ww. "ciężki kloc Canona z jego cud-bateriami". Umartwiać to wolę się na inne sposoby :mrgreen:

becekpl
24-03-2019, 11:01
no akademicka, jak się foci pod domem to faktycznie bateria nie jest problemem

Kolekcjoner
24-03-2019, 14:10
Takie oprzykłady były wielokrotnie podawane na forum. Ostatnio takie porównanie wrzucał Cichy. Sek w tym, że napiszecie zaraz, że trzeba umieć naświetlać itp. Jacek_Z - proszę Cię? Poleciłeś konkretne puszki np. A6xxx - pytam Cię grzecznie a Ty mnie zbywasz jakimiś ogólnikami że coś było podawane na forum....
Nie wiem co w tym trudnego pokazać przykłady z puszek, które się zna skoro różnice są tak krytyczne.


Czy amator czy zawodowiec - niewazne.
Praktycznie - np pójdzie robić zdjęcia nocne na spacerze, z ręki, wyciągnie z cieni wszystko co chce, a na niebie nie będzie miał kaszany. Większa szansa, że tak postąpi amator na wycieczce, bo zawodowiec ... oczywiście weźmie statyw?
Jeszcze raz pokaż te różnice. Pisałem o konkretnym porównaniu. I oczywiście że bez znaczenia czy to pro czy amator. Robi zdjęcia tak jak ja i weźmie sony A6000 i canona m6 i gdzie będzie lepiej? W którym miejscu zauważy tę przepaść która to ma decydować o wyborze?


candar - Sony ma już tak marną sprzedaż że musisz wszędzie prowadzić tę żałosną krucjatę?

candar
24-03-2019, 14:31
Sony ma już tak marną sprzedaż że musisz wszędzie prowadzić tę żałosną krucjatę?

Autor wątku zapewne nie spodziewał się Hiszpańskiej Inkwizycji zając proste pytanie na temat wyboru aparatu w odniesieniu do logo producenta https://www.youtube.com/watch?v=CMoe4sNHLug

Jacek_Z
24-03-2019, 16:56
... Cokolwiek, byle nie Canon. Tak przynajmniej z nieznanych przyczyn uważa pokolenie 60+.
Bzdura, z kilku powodów. Pomijam to, że nie mam 60 ;)
Mowa jest o fotografowaniu krajobrazu. Niektórzy zwracają uwagę na to, że przyda się wtedy duży DR. Co ma większy DR to wiemy. Czy to wina użytkowników, że generalnie nie jest to Canon?
Nie rozumiem, że trzeba wykazywać wyższość Canona nad innymi markami na każdym polu. To idiotyzm, po prostu. Podnosi to komuś ego? Canon ma inne zalety. Np fps w D1X, fotografia sportowa czy ptaków (fps i długie rury) Wtedy generalnie nie będą polecał Sony.
Nie piszę, że do wszystkiego najlepsze jest Sony, ale na pewno nie jest najlepszy do wszystkiego Canon!. Bądźcie poważni. Czy wam korona z głowy spadnie jak jakiś aparat czy matryca jest lepsza od tego co ma w ofercie Canon?


A gwiazdy będą? :mrgreen:takie jak w canonie. Bo to będzie zależało głównie od tego jak wysoko pojdziemy z ISO i z odszumianiem.


Jacek_Z - proszę Cię? Poleciłeś konkretne puszki np. A6xxx - pytam Cię grzecznie a Ty mnie zbywasz jakimiś ogólnikami że coś było podawane na forum....
Nie wiem co w tym trudnego pokazać przykłady z puszek, które się zna skoro różnice są tak krytyczne.

Jeszcze raz pokaż te różnice. Pisałem o konkretnym porównaniu. I oczywiście że bez znaczenia czy to pro czy amator. Robi zdjęcia tak jak ja i weźmie sony A6000 i canona m6 i gdzie będzie lepiej? W którym miejscu zauważy tę przepaść która to ma decydować o wyborze?

Nie pisałem, że rónice są krytyczne i że jest przepaść. Bo to tak jakby pisać, że canon się nie nadaje. Nie. To nie jest atak na markę. Jest różnica na korzyśc matryc w Sony i Nikonie (i Pentaxie).
Doszły nastepne przykłądy od candar. Nie mam plików z D6xxx i to w dodatku identycznych jak zrobionych Canonem. Ale mam pomysł. Podrzuce myśl prowadzącym zabawę w RAWki by pozyskali od kogoś kto ma dwa interesujące nas aparaty RAWy z tego samego kadru i dali je do wywołania ludziom.

Przy okazji więc dwa pytania:
1. Czy ktoś, kto ma dwa lub więcej body - jedno to Canon, drugie Sony lub Nikon może sie do mnie odezwac na PW podając jakie ma modele a potem wykonać to samo ujęcie na tych samych parametrach (kontrastowa scena, naświetlenie takie by były detale w światłach). I zgodzić sie na to, że pliki zostana udostępnione ludziom w konkursie RAWek? Niestety takiego konkursu tu nie ma, to będzie na forum nikona lub olympusa. Choć .. nie musimy mieć konkursu, możemy po prostu założyć wątek z obrabianymi rawami i ankietą.

2. Czy ktoś chce prowadzic na forum canon-board konkurs (cyklicznie). Jeden, do wyboru: RAWki, fotografia miesiąca, zadania tematyczne?

Kolekcjoner
24-03-2019, 17:23
Nie pisałem, że rónice są krytyczne i że jest przepaść. Bo to tak jakby pisać, że canon się nie nadaje. Nie. To nie jest atak na markę. Jest różnica na korzyśc matryc w Sony i Nikonie (i Pentaxie).
Doszły nastepne przykłądy od candar. Nie mam plików z D6xxx i to w dodatku identycznych jak zrobionych Canonem. Ale mam pomysł. Podrzuce myśl prowadzącym zabawę w RAWki by pozyskali od kogoś kto ma dwa interesujące nas aparaty RAWy z tego samego kadru i dali je do wywołania ludziom.

Przy okazji więc dwa pytania:
1. Czy ktoś, kto ma dwa lub więcej body - jedno to Canon, drugie Sony lub Nikon może sie do mnie odezwac na PW podając jakie ma modele a potem wykonać to samo ujęcie na tych samych parametrach (kontrastowa scena, naświetlenie takie by były detale w światłach). I zgodzić sie na to, że pliki zostana udostępnione ludziom w konkursie RAWek? Niestety takiego konkursu tu nie ma, to będzie na forum nikona lub olympusa. Choć .. nie musimy mieć konkursu, możemy po prostu założyć wątek z obrabianymi rawami i ankietą.

2. Czy ktoś chce prowadzic na forum canon-board konkurs (cyklicznie). Jeden, do wyboru: RAWki, fotografia miesiąca, zadania tematyczne?

Tylko po co?
Zapytałem bo mam A6000, m6, m100 i mogę co nieco o nich napisać. I po prostu pytam gdzie mogę tę różnicę o której piszesz zobaczyć. Nawet w testach na dpreview na które tu się niektórzy tak lubują powoływać wychodzi, że te różnice w DR są pomijalne. Z moich obserwacji wynika to samo. Są IMHO inne różnice moim zdaniem dla amatora istotniejsze ale to pominąłęś, co moim zdaniem wynika z tego że naczytałeś się ogólników w internetach i ekstrapolujesz to na całą populację. Polecam mniej teorii więcej praktyki ;)....

candar
24-03-2019, 17:30
Tylko po co?

No właśnie Jacek_Z po co cokolwiek pisać i jakieś dziwne konkursy ogłaszać, którymi nikt się nie zainteresuje i nie odniesie do ich wyników bo jeszcze wyjdzie coś nie tak, jak powinno? Pierwsze przykazanie CB mówi: „Nie będziesz miał aparatów i obiektywów innych niż CANON”. Dziwne, że ta informacja nie wyświetla się na czerwonym banerze obok "info".



mam A6000, m6, m100 i mogę co nieco o nich napisać.

Mam Welti Ic z 1935 roku i też mogę na jego podstawie napisać coś o najnowszych cyfrówkach (idąc Twoim tokiem myślenia - tak można przyjąć). Z pewnością będzie to całkiem na czasie i wiarygodne.

Kolekcjoner
24-03-2019, 17:32
Autor wątku zapewne nie spodziewał się Hiszpańskiej Inkwizycji zając proste pytanie na temat wyboru aparatu w odniesieniu do logo producenta https://www.youtube.com/watch?v=CMoe4sNHLug

Nie opowiadaj. Żadnej inkwizycji tu nie ma. Pleciecie te głupoty o wspaniałości Sony już praktycznie w każdym wątku. Na forum zrobił się bałagan nie do opanowania. Ja szczerze mówiąc nie mam już sił żeby to zmienić.
Mnie tylko zastanawia jakbyś się czuł jakby ktoś przyszedł do Twojego domu i stwierdził że żyłoby ci się wygodniej gdybyś kupił nowe meble i wygodniejsze krzesła, bo jemu się źle siedzi.... ;)...

candar
24-03-2019, 17:54
Nie opowiadaj. Żadnej inkwizycji tu nie ma.
Dziwne ;) Mam wrażenie , ze właśnie z nią dyskutuję ;)


Mnie tylko zastanawia jakbyś się czuł jakby ktoś przyszedł do Twojego domu i stwierdził że żyłoby ci się wygodniej gdybyś kupił nowe meble i wygodniejsze krzesła, bo jemu się źle siedzi.... ;)...
Pomijam drobny aspekt, że fotograficzne wyroby canona nie są z drewna :shock: Ale może coś mi umknęło i wiesz lepiej co pakują do środka ? Znaczy się uważasz, że w "swoim domu" można posiadać meble i krzesła wyłącznie od jednego producenta ? Azaliż canon = IKEA :shock: I to właśnie chciałeś nam przekazać, że wszystko w Twoim domu zostało zakupione od jednego producenta ? :mrgreen: BTW - z pewnością nie rozmawiamy tu o wygodzie siedzenia na meblach i krzesłach w mieszkaniu.

ps.
a co będzie jak na metce mebla w Twoim domu będzie inny producent ? Spalisz ten mebel na stosie w białej szacie z kapturem ? Przydałaby się Hiszpańska Inkwizycja, aby to sprawdzić :mrgreen:

ps2.
lubię dobre SF, ale wplatanie w dyskusję o aparatach fotograficznych krzeseł i wygody ich użytkowania robi ten wątek coraz bardziej abstrakcyjnym :roll:

Jacek_Z
24-03-2019, 19:00
.. Pleciecie te głupoty o wspaniałości Sony już praktycznie w każdym wątku. .
Nie piszemy o wspaniałości Sony. Nie mam żadnego Sony i żadnego "interesu" by pisać o nich pochlebnie. Piszę po prostu jak uważam, że jest. Problem jest z tym, że imputujecie coś czego nie piszemy. Np o wspaniałości Sony. Gdzie ktoś użył takiego słowa? Jeśli jakaś strona nadinterpretowuje wypowiedzi to jest problem z dyskusją.
To, że problem wyłazi w każdej dyskusji jest jeden - fani Canona nie chcą przyznać, że coś gdzies innego może być lepsze w jakimś aspekcie (to nie oznacza "wspaniałe", aparat/system ma wiele cech, nie jedynie DR). Gdy argumenty nie powodują tego, że druga strona się przekonała i zmienia zdanie to alternatywą jest okopanie się na swoich stanowiskach i tak tu jest.

Pokombinuję z tymi wywołanymi RAWami, dostaniecie do głosowania wiele plików (nieopisanych), zobaczymy które wygrają.

tomfoot
24-03-2019, 19:32
Proponuję zlikwidować to forum. Posiadacze aparatów Canon nie dość, że śmieli się na nim zarejestrować, to jeszcze pozytywnie wypowiadają się na temat sprzętu, który lubią. I nie akceptują przychodzących tu krzewicieli dobrej nowiny, którzy dwoją się i troją, by każdego dnia obrzydzać im posiadany sprzęt i fotografię, którą tymże Canonem śmią czynić. Nowe oblicze Canon-board powinno być bardziej tolerancyjne, niczym wiosna.
PS.
Nie myślałem, że to napiszę: Vitez wróć :-))

Wieslaw18
24-03-2019, 19:50
Czy na forum Canon zostało już udowodnione że tylko Sony?

Kolekcjoner
24-03-2019, 20:01
Mam Welti Ic z 1935 roku i też mogę na jego podstawie napisać coś o najnowszych cyfrówkach (idąc Twoim tokiem myślenia - tak można przyjąć). Z pewnością będzie to całkiem na czasie i wiarygodne.
Oczywiście. Najlepiej przecież pitolić głupoty o sprzęcie którego się nie miało :lol:...


Nie piszemy o wspaniałości Sony. Nie mam żadnego Sony i żadnego "interesu" by pisać o nich pochlebnie. Piszę po prostu jak uważam, że jest. Problem jest z tym, że imputujecie coś czego nie piszemy. Np o wspaniałości Sony. Gdzie ktoś użył takiego słowa? Jeśli jakaś strona nadinterpretowuje wypowiedzi to jest problem z dyskusją.
To, że problem wyłazi w każdej dyskusji jest jeden - fani Canona nie chcą przyznać, że coś gdzies innego może być lepsze w jakimś aspekcie (to nie oznacza "wspaniałe", aparat/system ma wiele cech, nie jedynie DR). Gdy argumenty nie powodują tego, że druga strona się przekonała i zmienia zdanie to alternatywą jest okopanie się na swoich stanowiskach i tak tu jest.

Pokombinuję z tymi wywołanymi RAWami, dostaniecie do głosowania wiele plików (nieopisanych), zobaczymy które wygrają.
Jacek_Z - czy Ty czytasz w ogóle o czym ja piszę i na jakie Twoje wpisy odpowiadam? Bo mam wrażenie że tymi ogólnikami albo chcesz zagadać temat albo masz gdzieś to co piszą inni na zasadzie moja prawda jest mojsza, a jeśli fakty temu przeczą tym gorzej dla faktów. Piszesz o "argumentach" a sam jesteś na nie całkowicie odporny.
Ja rozumiem candara który sobie tu trolluje dla zabawy i pewnie jakichś korzyści ze strony Sponsora ale po Tobie się takiego braku obiektywizmu nie spodziewałem... Jeśli dla Ciebie opinia osób które użytkują sprzęt o ktorym mowa jest nieistotna na tyle żeby to po prostu zbyć to moim zdaniem stawiasz się w szeregu osób które tu występują w roli ambasadorów innego systemu czy tego chcesz czy nie. Tak to działa :).

Kolekcjoner
24-03-2019, 20:07
Tu sobie można zobaczyć tę "przepaść” i jak to matryca A6000 deklasuje Canona. Rozumiem że w ilości kolorowej sraki :lol:..
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr134_0=canon_eosm6&attr134_1=sony_a6000&attr134_2=canon_eosm50&attr134_3=sony_a6300&attr136_0=12&attr136_1=12&attr136_2=12&attr136_3=12&attr176_3=off&normalization=full&widget=487&x=0.10586697712671381&y=0.5053363535510524

candar
24-03-2019, 20:25
Oczywiście. Najlepiej przecież pitolić głupoty o sprzęcie którego się nie miało ...
Oczywiście. Działa to w obie strony :lol:



Tu sobie można zobaczyć tę "przepaść” i jak to matryca A6000 deklasuje Canona. Rozumiem że w ilości kolorowej sraki :lol:..
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr134_0=canon_eosm6&attr134_1=sony_a6000&attr134_2=canon_eosm50&attr134_3=sony_a6300&attr136_0=12&attr136_1=12&attr136_2=12&attr136_3=12&attr176_3=off&normalization=full&widget=487&x=0.10586697712671381&y=0.5053363535510524

Cudowna i wręcz oszałamiająca wiadomość! Canon z 2018 roku deklasuje A6000 sprzed 5 lat - ROTFL. Proponuję jeszcze tylko porównać "w ilości kolorowej sraki" canony AD 2018 z linka z Sony Mavica MVC-FD7 z 1997 roku https://www.youtube.com/watch?v=vrYymu-xTMI sprzed 20 lat zapisujących zdjęcia na dyskietkach 3,5-calowych (używałem takiego aparatu z wiaderkiem dyskietek) i faktycznie będzie będzie wówczas tzw. pełen obraz Hiszpańskiej Inkwizycji na CB. Bez dwóch zdań będzie można zobaczyć oną przepaść :lol:

este
24-03-2019, 21:19
Cudowna i wręcz oszałamiająca wiadomość! Canon z 2018 roku deklasuje A6000 sprzed 5 lat - ROTFL
No fakt - ale trzeba docenić że modelem A6500 Sony zbliżyło się już jakością do M50: https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr134_0=canon_eosm6&attr134_1=sony_a6000&attr134_2=canon_eosm50&attr134_3=sony_a6500&attr136_0=12&attr136_1=12&attr136_2=12&attr136_3=12&attr176_3=off&normalization=full&widget=487&x=0.10586697712671381&y=0.5053363535510524

kmeg
24-03-2019, 21:48
Ja rozumiem candara który sobie tu trolluje dla zabawy i pewnie jakichś korzyści ze strony Sponsora

Niekarmiony troll zdycha. Brak "zasięgu" zmniejsza też przelewy od sponsora.

Autorowi wątku sugeruje najpierw przejżec się potencjalnej szklarni jaka będzie używał a potem markę i model aparatu wybrać tak jak poście pierwszym.

Jacek_Z
25-03-2019, 03:17
..stawiasz się w szeregu osób które tu występują w roli ambasadorów innego systemu czy tego chcesz czy nie....Którego systemu? Sony, Nikona czy Pentaxa? Jesli od X lat używam Nikona to gdybym był fanboyem N to bym pisał o wyższości N. Tymczasem ja piszę o matrycy, nie o systemie. Uparliscie się udowadniać, że matryca w Canonach jest równie dobra jak Sony czy te w Nikonach i Pentaxach. Wbrew temu co tu pokazują z wyciąganiem z cieni, wbrew pomiarom DR na dxomark itd. Rozumiem, że na forum Canona trzeba pisać, ze Canon jet najwspanialszy we wszystkim? Nawet że ma lepsze DR, nawet gdy go nie ma?
Czy nie lepiej fanowi Sony odpowiedzieć, że OK, DR większe, ale system optyki, wybór uzywek obiektywów jest u Canona X razy większy? (pierwszy z brzegu argument za canonem). Canon ma zalety, uzytkownicy maja argumenty za wyborem tego systemu. Nie bez powodu system jest największy i najwięcej się sprzedaje właśnie Canonów. Pomimo DR. Ale nie, nie wolno. Canon ma wszystko najlepsze i tylko canonierzy mogą narzekać, że Canon nie daje wszystkiego co by mógł w nowych body, to jest jedyna wada Canona. Spuścicie trochę powietrza. Przeganiacie z forum wszystkich co maja inne zdanie. Efekt - mimo większej ilości użytkowników aparatów Canona niz Nikona na forum pisze się mało, choć czyta je wielu! O czym świadczy chocby spora frekwencja w konkursach (spora ilość nadesłanych prac i .. prawie zero wypowiedzi w wątkach konkursowych).

p0m
25-03-2019, 05:15
jakiś czas temu to jeszcze było trochę śmieszne, ale teraz już tylko ręce opadają. stare chłopy, a zachowują się jak dzieci w piaskownicy. przestańcie karmić różowych trolli, tygrysów i innych fanboyów S, dosłownie onanizujących się zakupionym sprzętem, bo własnego nie mają.

Macios
25-03-2019, 09:06
jakiś czas temu to jeszcze było trochę śmieszne, ale teraz już tylko ręce opadają.
+1
........

robertskc7
25-03-2019, 09:17
Którego systemu? Sony, Nikona czy Pentaxa? Jesli od X lat używam Nikona to gdybym był fanboyem N to bym pisał o wyższości N. Tymczasem ja piszę o matrycy, nie o systemie. Uparliscie się udowadniać, że matryca w Canonach jest równie dobra jak Sony czy te w Nikonach i Pentaxach. Wbrew temu co tu pokazują z wyciąganiem z cieni, wbrew pomiarom DR na dxomark itd. Rozumiem, że na forum Canona trzeba pisać, ze Canon jet najwspanialszy we wszystkim? Nawet że ma lepsze DR, nawet gdy go nie ma?
Czy nie lepiej fanowi Sony odpowiedzieć, że OK, DR większe, ale system optyki, wybór uzywek obiektywów jest u Canona X razy większy? (pierwszy z brzegu argument za canonem). Canon ma zalety, uzytkownicy maja argumenty za wyborem tego systemu. Nie bez powodu system jest największy i najwięcej się sprzedaje właśnie Canonów. Pomimo DR. Ale nie, nie wolno. Canon ma wszystko najlepsze i tylko canonierzy mogą narzekać, że Canon nie daje wszystkiego co by mógł w nowych body, to jest jedyna wada Canona. Spuścicie trochę powietrza. Przeganiacie z forum wszystkich co maja inne zdanie. Efekt - mimo większej ilości użytkowników aparatów Canona niz Nikona na forum pisze się mało, choć czyta je wielu! O czym świadczy chocby spora frekwencja w konkursach (spora ilość nadesłanych prac i .. prawie zero wypowiedzi w wątkach konkursowych).

Jak byście trochę bardziej pilnowali wypowiedzi, tych co mieszają z błotem systemy canona z ( zero mowy o nikonach, pentaxach czy innych cudach - zawsze z SONY) oraz często gęsto mieszają z błotem innych członków to, była trochę inna aktywność...
p.s Jakoś nie zauważyłem żeby na KMF w każdym możliwym wątku były ciągle gadki o wyższości S nad C a tu dosłownie wylewanie w każdym wątku. Zero możliwości wymiany doświadczeń kilku aktywnych użytkowników systemu R, bo za chwile wpada min Candar który jak zwykle ma ALE, zawsze i koniec tematu - zakończony osobistymi wycieczkami.
Dobrze że są ludzie którzy bronią systemu, którego są użytkownikami i go bronią na forum Canon board. A nie, bo ja nie mam R ale sony lepsze, bo canon gorszy DR i tak do "bulu" Jak Wam - administracji to nie pasuje to dajcie bany użytkownikom Canona i po kłopocie lub zmienicnie nanzwę tego forum.

Jacek_Z
25-03-2019, 13:08
..Dobrze że są ludzie którzy bronią systemu, którego są użytkownikami i go bronią na forum Canon board. .I tu jest problem. System się broni sam, swoimi cechami. Wieloma cechami, ale nie jest to DR. Fatalne jest to, że nie można tego na forum Canona napisać, bo ludzie "bronią systemu". Ktoś ten system atakuje? Macie jakiś syndrom oblężonej twierdzy i zamiast dyskutować domagacie sie by uznawać Canona za naj pod każdym względem, bo pisze się na forum Canona. To że to forum Canona jest powodem, że DR jest lepszy? No bo na to wychodzi!
Dajecie wyłacznie sobie prawo do krytykowania Canona, ale jakiego? Ze ceny za wysokie, że inne firmy dają to i tamto, a Canon zmienia za mało. Czy tu nie widać sprzeczności? Patrzycie na inne systemy i widzicie, że w systemie X jest to i to ciekawsze, ale jak to tu ktoś napisze, że woli body X czy Y innego systemu to go chcecie sprowadzić do parteru, bo to forum Canona i Canon ma mieć wszystkie cechy najlepsze, choć wiecie, że tak nie jest. Poplątanie z pomieszaniem. Logiki zero.
Tak w ogóle to za bardzo generalizujemy, bo powinno się pisać o konkretnym modelu C vs konkretny model S N P. No ale to umyka dyskutantom, ważne jaka marka jest lepsza. Tak, jako całość, marka Canon jest lepsza. Pewne cechy ma gorsze. To nie jest sprzeczność!
Jest wiele cech aparatu, obiektywu, systemu. Jedyne co tu uznajecie to różnica ceny, wagi albo rozmiarów. Ale są i inne różnice. Są modele lepsze i gorsze, półka budżetowa, semipro, pro, ale tu jest forum Canona i M50 musi byc lepszy od Sony A9, bo M50 to Canon. Marka przysłania wam wszystko. A łatwo mozna znaleźć cechy pokazujące, że M50 np jest lepszą opcją niż A9 w podrózy do dzikich krajów, bo lżejszy i mniejsza strata jak skradną (niska cena jest atutem M50, nie A9). Trzeba tylko mysleć i dawac porady na temat (ktoś chciał porady na aparat na wyjazdy, choc nie wiemy jakie).
Dochodzi do tego, że dopominacie sie odgórnego uznawania racji uzywającym Canony, a jak ktoś zmienił markę na inną to na pewno nie miał racji i ma byc tu wdeptany w ziemię.
Dopominanie się tolerancji to w dzisiejszej sytuacji społeczno-politycznej jest wołaniem na puszczy, ale będe to robił.

Leon007
25-03-2019, 13:32
Zgadzam się z kolegą robertskc7'em: Szanowni Moderatorzy, nawet Super, pilnujcie trochę porządku w wątkach i kanalizujcie trolofanobjów od osobnych; jest dział poświęcony sprzętowi innych firm i niech tam się napie....ją. Ilość klików dla reklamodawców będzie taka sama.
Przykro to mówić, ale jest tu coraz gorzej. Niedawno pisałem, że tylko ulubione zdjęcie i zagadki jeszcze do czegoś się nadają.

Kolekcjoner
25-03-2019, 13:35
Którego systemu? Sony, Nikona czy Pentaxa? Jesli od X lat używam Nikona to gdybym był fanboyem N to bym pisał o wyższości N. Tymczasem ja piszę o matrycy, nie o systemie. Uparliscie się udowadniać, że matryca w Canonach jest równie dobra jak Sony czy te w Nikonach i Pentaxach. Wbrew temu co tu pokazują z wyciąganiem z cieni, wbrew pomiarom DR na dxomark itd. Rozumiem, że na forum Canona trzeba pisać, ze Canon jet najwspanialszy we wszystkim? Nawet że ma lepsze DR, nawet gdy go nie ma?

Czyli to co pokazałem wyżej jest bzdurą? I moje doświadczenia z puszkami których używam są nic nie warte?
Ja odniosłem się do Twoich konkretnych zaleceń, że trzeba kupić coś z A6xxx jak się foci krajobraz. Cofnij się kilkanaście postów wstecz i zobacz co napisałeś, zamiast dalej pisać...


Spuścicie trochę powietrza. Przeganiacie z forum wszystkich co maja inne zdanie. Efekt - mimo większej ilości użytkowników aparatów Canona niz Nikona na forum pisze się mało, choć czyta je wielu! O czym świadczy chocby spora frekwencja w konkursach (spora ilość nadesłanych prac i .. prawie zero wypowiedzi w wątkach konkursowych).

Jacek - spuść powietrze przede wszystkim Ty!
Od kilku postów robisz tu jakąś krucjatę wrzucając wszystko i wszystkich do jednego wora jakimiś ogólnikami. Ogarnij się chłopie, bo adminowi nie przystoi coś takiego.
A już te bzdury o przeganianiu kogokolwiek - boszszsz :lol:...

BTW: nie pomyślałeś że użytkownicy Canona nie zaglądają tu min. właśnie dlatego, że strach o cokolwiek pytać czy pisać bo zaraz się zlecą trolle udowadniając, że zrobił głupotę kupując Canona i uświadamiając jak to natychmiast powinien zmienić system. I w tym wszystkim uczestniczy aktywnie administrator. To jest chore. 8-).

Jacek_Z - to nie jest forum wielosystemowe tylko forum Canona. Chyba że zmieniła się wizja właściciela. Jeśli tak to dobrze byłoby gdyby nas o tym poinformował, bo to zupełnie zmienia wiele spraw.

robertskc7
25-03-2019, 13:49
Wiesz co, podchodzisz JacekZ za bardzo emocjonalnie do tematu. Jesteś moderatorem i uważam, że jesteś kompletnie stronniczy. Nie rozumiem tylko po co i czy taka rola jest moderatora na forum marki Canon.

Podam Ci przykład( może otworzy oczy) Wczoraj dostałem od dobrego kolegi smsa, że sobie kupił BMW 550Li 10 minut później byłem u niego pod domem oglądać auto na które czekał wiele lat. Myślisz że mu trułem (za przeproszeniem dupę) że za mało koni z silnika 4,8 że za dużo pali bo Audi pali mniej a Mercedes szybszy do setki o 0,5 sekundy ? Nie cieszyłem się razem z nim!
Wchodzę na canon board w dział o EoS R którego posiadam. Co drugi komentarz że to h*jowe, bo Sony lepszy DR ma. NON STOP regularnie każdy temat co dwa trzy dni kończy się tym, że DR w sony lepsze. i wojna 5 tych samych osob. Temat umiera, cisza, coś nowego i zaraz waleczni rycerze znowu o tym DR je#@#@RE@nym. Bez kitu siedzę i śledzę to forum, bo czasami w faworze wojny ktoś ( użytkownik aparatu R ) poda coś ciekawego np odnośnie gładzika. Ale zaraz pojawi się ktoś, kto znowu zacznie wojnę, że Sony lepszy DR ma. No jaki sens ma to forum/dokąd zmierza? Może zminicie nazwę forum z Canona na aparaty board i będzie git.
p.s przykro mi że sonoboje nie mają swojego miejsca, ale proszę Was - jako moderatorów, o bezstronność w tej pseudo wojnie.

Jacek_Z
25-03-2019, 14:08
Ja odniosłem się do Twoich konkretnych zaleceń, że trzeba kupić coś z A6xxx jak się foci krajobraz. Cofnij się kilkanaście postów wstecz i zobacz co napisałeś, zamiast dalej pisać...

BTW: nie pomyślałeś że użytkownicy Canona nie zaglądają tu min. właśnie dlatego, że strach o cokolwiek pytać czy pisać bo zaraz się zlecą trolle udowadniając, że zrobił głupotę kupując Canona i uświadamiając jak to natychmiast powinien zmienić system.

Jacek_Z - to nie jest forum wielosystemowe tylko forum Canona.
1. Kurcze, czytac nalezy dokładnie i ze zrozumieniem. Bo czytanie po łebkach powoduje, że polemizuje się zakłądając, że ten drugi cos myśli.
Nie napisałem, że trzeba kupić A6xxx jak się foci krajobraz. Cofnij się i zobacz co napisałem. Mozna kupić A6xxx, to dobry wybór. Gdy się okazało, że ktos nie chce bezlustra napisałem o D5xxx czy o Pentaxie o który założyciel watku pytał.

2. Może użytkownich róznych aparatów mało tu piszą, bo nie odpowiada im sposób dyskusji. Nie o Canona chodzi, a o kłótnie w działach systemowych.

3. To, że to forum Canona jest stosunkowo mało istotne, gdy się rozważa cechy różnych aparatów. Byłoby nieuczciwe doradzanie zawsze Canona, gdy inny aparat z systemu X czy Y ma cechy bardziej odpowiadające zadającemu pytanie.


.. Ale zaraz pojawi się ktoś, kto znowu zacznie wojnę, że Sony lepszy DR ma. No jaki sens ma to forum/dokąd zmierza? Może zminicie nazwę forum z Canona na aparaty board i będzie git. .
W czym problem? Wojny o DR sie nie zacznie, jesli się nie będzie tego podważało. Przejść nad ty do porządku dziennego, olac to. Jest tak - to jest. Do prowadzenia wojny potrzeba dwóch stron. "Problemem" są ci co piszą o DR Sony (niekoniecznie - skoro ktoś szuka czegoś gdzie duży DR sie przyda), a co z tymi, co sie z tym kłócą popierając Canona? W efekcie to wojna fanboyów Canona. Sonoboye staną sie tu niezauważalni, gdy się nie będzie polemizowało z nimi w kwestii, w której oni mają rację. Przejdźcie nad tym do porządku dziennego. Kwestionując to co piszą o DR stajecie na straconej pozycji, domagając sie administracyjnego ukrócenia fanboyów. Problemem jest sytuacja gdy sie scierają fanboye dwóch marek.
Zauważcie, że sporo z tych fanboyów miało Canony i nie jest nieżyczliwych marce. To wy robicie sobie z nich wrogów.

robertskc7
25-03-2019, 14:20
Nikony tez mają większy DR, ale jakoś nikt nie prowadzi dyskusji Canon Nikon. Widzisz różnice ?

Kolekcjoner
25-03-2019, 14:40
Jacek_Z nie przeinaczaj. Odniosłem się do konkretnego Twojego wpisu, podałem przykłady a Ty... po prostu to olałeś wygłaszając jakieś filipki na temat fanbojstwa i jak kto bronimy Canona.

Moim zdaniem jako admin nie powinieneś tolerować i popierać syfu który tutaj się zrobił. To jest dziwna sytuacja i bardzo jestem ciekaw czy fomag o tym wie i też uważa, że uświadamianie użytkowników Canona w każdym niemal wątku o słabości systemu jest na miejscu?

Widzę po raportach i komentarzach użytkowników że wielu ma już dość i nic dziwnego że za chwilę przestanie tu pisać ktokolwiek. Ja sam nie jestem bez winy bo karmię tych trolli ale jak administracja też w tym uczestniczy to choć co bym zrobił jestem bezsilny.

Jacek_Z
25-03-2019, 14:42
Mają. Ja w końcu poleciłem D5xxx i Pentaxa nawet też. Ponieważ wielu kojarzy mnie z Nikonem to celowo nie chciałem wyeksponować Nikona by nie byc postrzegany jako fanboy systemu N.

Jacek_Z
25-03-2019, 14:54
.. że uświadamianie użytkowników Canona w każdym niemal wątku o słabości systemu jest na miejscu?
Z administracyjnej strony patrząc mamy problem jak mieć ciastko i zjeść ciastko. Chodzi o ograniczanie wolnosci wypowiedzi, swobody dyskusji. Trole nie sa pożądani, ale kogo uznasz za trola a kogo za dyskutanta? Cichy wrzucił zdjęcia gdzie wyciągnął z cieni więcej niż z matrycy Canona.
Jeśli to ewidentny troll to po łapach go, ale jeśli ktoś wrzuci wpis o DR to na to można nie reagować, zamiast zaprzeczać. Bo to polemika z tym nakręca dyskusję i tego co uznacie po 5 wpisach za trola. A to po prostu osoba broniąca swoich racji. Ona tu jest w mniejszości. Powiedzenie nie karmic troli jest prawdziwe. Tym bardziej, że nie wiem czy to troll.

Skoro poprzednik mnie zapytał o Nikona to podam forum nikoniarzy za przykład. Tam wolność wypowiedzi jest większa, trzeba się bardzo zasłużyc by dostac bana, choc i one bywają. Ale w praktyce to nie w dyskusjach sprzetowych. Przetrawiliśmy to X lat temu, że Nikon nie jest najlepszy i przez to się rozmawiało o cechach różnego sprzetu. Multum ludzi przeszło do Sony, Fujifilm (bezlustra). Piszą w różnych częściach forum i sa traktowani normalnie. Ba, w innych systemach wydzielilismy niedawno dwa podfora na Sony i Fuji, tak duzo było tych ludzi i wpisów. I nikomu to nie przeszkadza.
Użytkownik który tam wojował z Sony dostał bana (on, a nie ktoś z Sony) i jest spokojniej. Teraz pisze tu i tu dalej wojuje z Sony.

saxjas
25-03-2019, 15:01
Jacek _Z zgadzam się. Po to forum aby prowadzić dyskusje. Nie każdy jest specem od foto...więc chyba może zapytać?

Leon007
25-03-2019, 15:10
Z administracyjnej strony patrząc mamy problem jak mieć ciastko i zjeść ciastko. (…)
Jacku, tylko mamy tutaj totalne pomieszanie, które Kolekcjoner delikatnie nazwał "syfem". Założyciel wątku chciał porady w zakresie kupna aparatu cyfrowego po używaniu filmów i po jednym czy drugim odezwaniu się zrezygnował i wcale mu się nie dziwię.
Kiedyś dobrą praktyką moderatorów było wydzielenie pobocznych wypowiedzi do osobnego wątku, gdy przekroczyły pewną rozsądną ilość. Informacja była zachowana, a pierwotny temat nie został zagłuszony przez wspomniany syf. Dlaczego tak nie robisz (robicie)?

fret
25-03-2019, 15:12
Z administracyjnej strony patrząc mamy problem jak mieć ciastko i zjeść ciastko. ...

Nie. Mamy problem za śmietnikiem, który tu się pojawił za sprawą twoją i fomaga. Jeśli fomag kupił to forum, żeby je przerobić na forum Sony, to mam wrażenie, że cel jest już blisko.

Jacek_Z
25-03-2019, 16:40
Co wy z tym Sony? Co ma wspólnego fomag czy ja z Sony? Fomag nic mi nie narzuca w kwestii tego o czym wolno pisać, a o czym nie jesli chodzi o sprzęt fotograficzny. Fora są mocno niezależne, mimo prywatnego włąsciciela.
Rozmawiajmy o cechach sprzętu, a jeśli jakaś cecha (DR) jest lepsza w Sony A7III dajmy na to - no cóż, jest. Zakazywaniem dyskusji tego nie zmieniajmy, bo narzekania na wpisy o Sony zamienią się na narzekania na cenzurowanie wypowiedzi. Wycinając wszystkich innych userów z forum będziemy tu się smażyć we własnym sosie i w dodatku będąc przekonanym o doskonałości, bo wszyscy tu maja miec to samo zdanie. Nie nadymajmy się za bardzo, bo ja inaczej diagnozuję problem z brakiem dyskusji na forum. Może się zdziwicie że mówie o braku, OK, przesadziłem, bo dyskusje są. Ale ile tu na forum powinno się pisać? Niewiele więcej niz na olyclubie??? Przecież system Olympusa jest po wielokroć mniejszy. Dlaczego na nikoniarzach jest 5x większy ruch? Są ludzie z wielu systemów, ludzie z Sony wola tam pisać niz na KKM i nikt nie ma pretensji, wręcz są ludzie ciekawi porównań międzysystemowych. Ludzie z Fuji znaleźli tam swój drugi dom. Większość z tych ludzi miało kiedyś Nikony i nikoniarze nie mają problemów w rozmowach z tymi co odeszli. Owszem, czasami się posprzeczają, ale obywa się to bez rozlewu krwi. Krzyk jest nie o sprzeczki, a o cenzurowanie wypowiedzi, unikamy tego jak ognia.
Nie chciałem pisać o Nikonie, by nie być posądzanym o stronniczość, ale widzę, że teraz jak ktoś napisze o DR Sony to przeedytuję mu wpis i napiszę DR z D850 ;) (żart). Nie mówcie, że chodzi tylko o użytkowników Sony, bo jak by ktos tu ciagle pisał o Nikonie to tez by by sekowany.

marfot
25-03-2019, 17:20
użytkownicy Canona nie zaglądają tu min. właśnie dlatego, że strach o cokolwiek pytać czy pisać bo zaraz się zlecą trolle udowadniając, że zrobił głupotę kupując Canona i uświadamiając jak to natychmiast powinien zmienić system.

Poruszyłeś istotę sprawy.
Z tą jednak różnicą, że tych uciążliwych propagandystów od Sony nie jest wielu. Jeden?
Użytkownicy póki co jeszcze sobie sami nie poradzili. Nie mam przekonania, że administracja będzie skuteczniejsza.

zdebik
25-03-2019, 17:58
Ambasadory Sony pieją z zachwytu nad DR, wyciąganie od -5ev to nie nowość. Pentax jeszcze nie miał FF a to robił na K-II chyba. Więc mamy 2019 Canon 2-ev za konkurencją (przy cieniach +100 światłach -100) i co z tego? Od jakiej kwoty warto iść w Sony? 1 000zł, 10 000?, 50 000zł? Bo o takich kwotach rozmawiamy, rozumiem Pana Jana który kupił A7III i musi to jakoś uzasadnić (niestety jego aparat nigdy na siebie nie zarobi). Ale innych userów, ma koleś fuji marzy o A9 i spami na CB o A7III - prosze...

candar
25-03-2019, 19:44
Do autora wątku galicjusz Vanitas vanitatum et omnia vanitas. Wszystko bez sensu, cała fotografia to tylko pożeracz czasu i bezsensowna pogoń za króliczkiem. Wracając do tematu wątku powinno zostać się przy analogu, klisza analogowa zawsze wybaczy. Nie będzie ani mściwa, ani pamiętliwa. Każdy dookoła z szacunku czoła uchyli i nie trzeba będzie dyskutować o jakimś śmiesznym DR w towarzystwie i poza nim. Cyfra to tylko problem z bateriami, DR, wizjerami i ekranami - szkoda życia jak widać na załączonym obrazku.

Jacek_Z
25-03-2019, 19:44
Nie pieją nad -5EV. Tylko po prostu piszą, a canonierów to strasznie uwiera. Reakcja na to jest nadnaturalnie wielka. Czuły punkt.
Potem poruszasz kwestie kwot za aparat - nie rozumiem dlaczego to wiążesz z Sony? (dlaczego nie z Haselbladem albo Leiką czy Panasonicem) System to coś o wiele więcej niż jedna z cech matrycy!!! Zawsze wybierając aparat idziemy na kompromisy patrząc na szereg właściwości, na to co już mamy i na kasę.

zdebik
25-03-2019, 22:52
Nie pieją nad -5EV. Tylko po prostu piszą, a canonierów to strasznie uwiera. Reakcja na to jest nadnaturalnie wielka. Czuły punkt.
Potem poruszasz kwestie kwot za aparat - nie rozumiem dlaczego to wiążesz z Sony? (dlaczego nie z Haselbladem albo Leiką czy Panasonicem) System to coś o wiele więcej niż jedna z cech matrycy!!! Zawsze wybierając aparat idziemy na kompromisy patrząc na szereg właściwości, na to co już mamy i na kasę.

Ile razy aparatem roku na CB było Sony? O Nikonach czy Pentaxach już tu nie poczytasz - sony najlepsze bo ma ibis. Największy zwolennik tej funkcji chce szybkiej serii w servo - no to pomyślmy: 1/15 i szybka seria? Wyjdzie tygrys w makeupie. A kwoty hmm nie wiem jak Wy ale ja za swoje graty sam płace. Dotacji też nie brałem, więc jeśli mam dwa pelikany sprzętu pod Canona - sprzedać to i kupić Sony? Bo DR czy ibis który z tele prawie nic nie daje?

swallow77
26-03-2019, 00:36
Nie pieją nad -5EV. Tylko po prostu piszą, a canonierów to strasznie uwiera. Reakcja na to jest nadnaturalnie wielka. Czuły punkt.
Potem poruszasz kwestie kwot za aparat - nie rozumiem dlaczego to wiążesz z Sony? (dlaczego nie z Haselbladem albo Leiką czy Panasonicem) System to coś o wiele więcej niż jedna z cech matrycy!!! Zawsze wybierając aparat idziemy na kompromisy patrząc na szereg właściwości, na to co już mamy i na kasę.Nieprawda. Gdzie nie zajrze, widze "sony taki i owaki. I ma DR". Wkurza, nie dlatego, ze jest lepszy od mojej starej piatki, a dlatego ze tym popapranym dr z sony czyta sie w kazdym watku. A moja stara piatka nadal robi takie zdjecia jak 12 lat temu. Wydaje mi sie, ze ja z kolei, robie lepsze niz te 12 lat temu. Pewnie rowniez dzieki temu forum. Czy jak przeczytam po raz 30, ze sony ma lepsze dr od canona bede robil lepsze zdjecia? Nie wydaje mnie sie...

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
26-03-2019, 01:13
.. więc jeśli mam dwa pelikany sprzętu pod Canona - sprzedać to i kupić Sony? Bo DR czy ibis który z tele prawie nic nie daje?Bingo! DR to nie wszystkie cechy systemu jaki mamy. Jako system bym wybrał zawsze Canona a nie Sony, bez względu na DR. Choćby dlatego, że ja nie potrzebuję w mojej fotografii dużego DR. Sa tacy co potrzebują, ja nie.
Każda sytuacja jest inna, ludzie maja różne potrzeby i jak komu trzeba DR to nie ma co z nm polemizować. Musi miec duże niech sobie kupuje Sony, Nikona czy Pentaxa, O ILE inne cechy nie zdyskwalifikują tamtych systemów!


Nieprawda. Gdzie nie zajrze, widze "sony taki i owaki. I ma DR". Wkurza, nie dlatego, ze jest lepszy od mojej starej piatki, a dlatego ze tym popapranym dr z sony czyta sie w kazdym watku. Bo niepotrzebnie podejmujecie polemikę, że to niepotrzebne. Karmicie tym wątek i narzekacie potem, że o tym jest pisane. Piszę o kilku userach, fanach Canona. Można być na nich tak samo wkurzonym jak na fanów Sony.

Kolekcjoner
26-03-2019, 01:41
Bo niepotrzebnie podejmujecie polemikę, że to niepotrzebne. Karmicie tym wątek i narzekacie potem, że o tym jest pisane. Piszę o kilku userach, fanach Canona. Można być na nich tak samo wkurzonym jak na fanów Sony.
Jasne! Wreszcie wiadomo kto jest winny. To może zbanuj użytkowników Canona, że się w ogóle śmią odzywać na własnym forum. Świetny pomysł. Na pewno forum na tym ogromnie zyska :lol:...

swallow77
26-03-2019, 10:06
...
Bo niepotrzebnie podejmujecie polemikę, że to niepotrzebne. Karmicie tym wątek i narzekacie potem, że o tym jest pisane. Piszę o kilku userach, fanach Canona. Można być na nich tak samo wkurzonym jak na fanów Sony.

Poradziłbym Ci się ogarnąć nieco. Może przerwa od pisania na kilka dni? Potem przeczytaj jeszcze watek np. o eos r... Może na chłodno ocenisz inaczej te "narzekania chłopców Canona", bo moim zdaniem są uzasadnione.
Choć nadziei wielkich nie mam..

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

tomfoot
26-03-2019, 10:15
Kolekcjoner weź nas wszystkich zbanuj. Zostaw Jacek_Z i candar poprowadzą we dwójkę to forum dla siebie, a jak będą mieli jakieś wątpliwości, to zawsze Janek Pawlak im pomoże. Tak będzie najlepiej dla wszystkich. Osobiście myślałem, że forum najgorszy moment ma za sobą i jakaś tam szansa na jego przyszłość jest. Myliłem się, ale nie spodziewałem się, że decydujące ciosy padną ze strony przedstawiciela właściciela fomag

candar
26-03-2019, 10:51
Zostałem wywołany do tablicy - tak więc jednak coś napiszę mimo dużej niechęci z powodów oczywistych. Siedzę sobie w swoim domu na tych wspomnianych w wątku wygodnych "meblach i krzesłach" kupionych u różnych producentów i czytając forum boję się odezwać bo 6 cech świadczących o totalitaryzmie w danym miejscu ma duże racje bytu.

Jak powiedział klasyk: "Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu… Mmmm… Tak, nie… Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie." https://www.youtube.com/watch?v=S4LYzqaoP9Y

BTW - https://www.youtube.com/watch?v=nT81H8B6gzU

robertskc7
26-03-2019, 11:33
Candar Ty masz po prostu dar obrażania ludzi. Nie wiem czy robisz to świadomie czy nie, ale jak poczytasz "rozmowy" to wielokrotnie pojawiając się rozpętywałeś gównoburzę. Cytacik wyrwany z kontekstu i *** szpileczka osobista. Dla tego Cię nie lubię i unikam rozmów z Tobą. No, ale chyba to zauważyłeś, że mało kto chce z Tobą rozmawiać. Też kiedyś taki byłem i nikt mnie nie lubił. Pozdrawiam. tomfoot Ja tez chcę bana! Przyda mi się odpoczynek od CB . Znalazłem fajną grupę na FB liżących sobie na wzajem Eosy R

michalab
26-03-2019, 11:36
ibis który z tele prawie nic nie daje?
Naprawdę? Serio pytam, bo są plotki, że stabilizacja matrycy ma być (kiedyś) w Canon R i to byłby dla mnie jakiś argument. A przy okazji, czy stabilizacja matrycy może mieć tryb panoramowania - w sensie, czy są aparaty z takim trybem?

tomfoot
26-03-2019, 11:37
tomfoot Ja tez chcę bana! Przyda mi się odpoczynek od CB . Znalazłem fajną grupę na FB liżących sobie na wzajem Eosy R

Z banem nie będzie problemu. Niebawem supermoderator o to zadba, gdy tylko pozwolisz sobie na krytykę sprzętu innego niż canon.

Jacek_Z
26-03-2019, 11:39
Rozumiem, że na canon-board było zycie, zanim nie pojawiły sie dyskusje o bezlustekowcach? Bo słyszę diagnozę, że to przez to forum sie nie da czytać. Zdiagnozujmy czy naprawdę?
Pytanie. Dlaczego wieksza ilość uzytkowników systemu Canona niż Nikona i Olympusa nie przekładała sie na więcej treści, a wręcz przeciwnie? Dlaczego tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach?
Kto chętny do odpowiedzi?

zdebik
26-03-2019, 11:44
Naprawdę? Serio pytam, bo są plotki, że stabilizacja matrycy ma być (kiedyś) w Canon R i to byłby dla mnie jakiś argument. A przy okazji, czy stabilizacja matrycy może mieć tryb panoramowania - w sensie, czy są aparaty z takim trybem?Przy długich tele np z 4ev robi się 1, stabilizowany teleobiektyw zawsze będzie lepszy.

tomfoot
26-03-2019, 11:52
Rozumiem, że na canon-board było zycie, zanim nie pojawiły sie dyskusje o bezlustekowcach? Bo słyszę diagnozę, że to przez to forum sie nie da czytać. Zdiagnozujmy czy naprawdę?
Pytanie. Dlaczego wieksza ilość uzytkowników systemu Canona niż Nikona i Olympusa nie przekładała sie na więcej treści, a wręcz przeciwnie? Dlaczego tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach?
Kto chętny do odpowiedzi?

Zadaj sobie to pytanie, ale nieco je zmodyfikuj: Dlaczego tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach? Nie tylko "dlaczego", ale i "Od kiedy tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach? ... oraz "Dlaczego nawet "starzy" moderatorzy mają/mieli dość"...
OK. Dyskusja nie ma sensu. To prawda.

Jacek_Z
26-03-2019, 11:56
.. gdy tylko pozwolisz sobie na krytykę sprzętu innego niż canon.Chyba zyjecie w jakiejś bańce, enklawie. Choć, jednak nie, bo okazuje się , że czytacie FB.
Wszędzie, na wszystkich forach sprzet jest krytykowany. Na Olku ząłamanie flagowym modelem, fret dokopuje upadkiem systemu, żale że nie weszli w FF, co będzie z systemem gdy się Panas wypnie. Olek bankrutuje. Na nikoniarzach co jakiś czas ktos napisze, że AF w Sony A7MKIII jest lepszy niż w Z6 i Z7 i .. nic, nikt nie oponuje, bo nie ma tomfoota. Nie ma kłótni, jest informacja i przyjęcie do wiadomości o tym w jakim miejscu jest AF Nikona.. Są testy użytkowników Sigm ART udowadniające, że Nikkory można wyrzucić. I nic, jest ciekawość i ludzie kupują ARTy.
Ja tu gdzieś kiedyś napisałem, że ARTy są dobre to dowiedziałem sie jedynie, że nie trafiają i L-ki sa najlepsze.
Może tu się masowo nie pisze, bo forum zdominowali uzytkownicy, którzy nie dopuszczają do swobodnej wymiany mysli, gdy kto inny pisze cos niezgodnego z ich przekonaniami. Taki monoteizm Canona nie jest ciekawy. Socjologowie wam powiedzą, że najciekawiej jest na styku kultur. Ten monoteizm nie jest ciekawy i jest fałszywy. Stąd forum jest mniej interesujące i powoduje, że ludzie sie nie odważaja tu pisać, pytac o cos innego. Jak tak, to rzez pomyłkę, nowi.

Jacek_Z
26-03-2019, 12:29
Zadaj sobie to pytanie, ale nieco je zmodyfikuj: Dlaczego tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach? Nie tylko "dlaczego", ale i "Od kiedy tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach? ..
1. Nie usłyszałem od Was dlaczego, a odpowiem od kiedy. Praktycznie od zawsze. Opinia o forach była jaka była. Vitez trzymał tu rygor. Zmiana opinii trwa lata.
2. Niestety wspomne o Tobie. Ja generalnie jestem z tych co nie karzą a rozmawiają i przekonują. To "ekipa" bardzie ochoczo rozdaje kartki i bany. I w dyskusji na forum modów zapadła decyzja by ci dac permbana, to już ze 2 lata? rok? I powiem,że forum nikona odetchnęło. Za to piszesz teraz częsciej tu. Wiesz, że są całkiem skuteczne blokady przed ponowna rejestracją zbanowanych. Przestań sledzic JP. Lubisz sobie upatrzyc ofiarę, tak jak nikoniarzach i tu z kolei tą ofiarą stał się JP. naprawde nie możesz sie opanować? Skończą ci sie duże fora foto, bo chyba sie nie zarejestrujesz na KKM?
jeśi więc pytasz od kiedy to mogę powiedzieć, że m.in odkąd zacząłeś się tu intensywniej udzielać i atakować.

. oraz "Dlaczego nawet "starzy" moderatorzy mają/mieli dość"..Moderator to tez uzytkownik. Także na olku i nikonie kadra jest o połowe mniejsza niz była. Spada czytelnictwo na wszystkich forach. Wszystkich. Motocyklowych, samochodowych, forum Pentaxa, KKM - wszędzie się pisze mniej, więc to nie z mojego powodu ;) Spada wszędzie, proporcje wielkości pozostają. Jak były 3:1 tak sa nadal.

swallow77
26-03-2019, 12:34
Z banem nie będzie problemu. Niebawem supermoderator o to zadba, gdy tylko pozwolisz sobie na krytykę sprzętu innego niż canon.Mozesz powiedzieć, co to zdanie wnosi do dyskusji?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

tomfoot
26-03-2019, 12:35
Mozesz powiedzieć, co to zdanie wnosi do dyskusji?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Mogę. Nic.

p0m
26-03-2019, 13:45
Tylko po prostu piszą, a canonierów to strasznie uwiera..
ja myślę, że nikogo to nie uwiera, a jedynie ciągłe powtarzanie tego faktu przez trolli. nikt nie przyznaje, że jest inaczej i że dr canona jest najlepszy, bo nie jest. chodzi raczej o postawę części z użytkowników forum, którzy starają się na siłę wywarzać otwarte drzwi.

tomfoot
26-03-2019, 14:01
Niestety wspomne o Tobie. Ja generalnie jestem z tych co nie karzą a rozmawiają i przekonują. To "ekipa" bardzie ochoczo rozdaje kartki i bany. I w dyskusji na forum modów zapadła decyzja by ci dac permbana, to już ze 2 lata? rok? I powiem,że forum nikona odetchnęło. Za to piszesz teraz częsciej tu. Wiesz, że są całkiem skuteczne blokady przed ponowna rejestracją zbanowanych. Przestań sledzic JP. Lubisz sobie upatrzyc ofiarę, tak jak nikoniarzach i tu z kolei tą ofiarą stał się JP. naprawde nie możesz sie opanować? Skończą ci sie duże fora foto, bo chyba sie nie zarejestrujesz na KKM?
jeśi więc pytasz od kiedy to mogę powiedzieć, że m.in odkąd zacząłeś się tu intensywniej udzielać i atakować.


Ostatni mój wpis w tym temacie. Nigdy na forum nikona nie "udzielałem się" więcej niż tutaj. Tu się zarejestrowałem dużo wcześniej, zdążyłem jeszcze na końcówkę czasów, gdy można było się czegoś dowiedzieć, zobaczyć fajne zdjęcia, etc. Na forum nikoniarze zarejestrowałem się dla jednego interesującego mnie działu, którego tu nie było i nie ma. Wszedłem tam w relacje z jedną w zasadzie osobą, Twoim znajomym, który jak wiesz i tak w efekcie zrobił Cię w balona. Forum Nikona odetchnęło? Nie miałem świadomości, że byłem tam tak istotny :-) Ten oddech jednak trochę skisły. bo Wojtuś i tak kręci jak chce. I tak jak w jego przypadku, tak i w moim opcja permanentnego bana, czy też bana po IP nie działa :mrgreen: Multikonta były, są i będą. Zresztą sami je zakładacie w celu podniesienia "oglądalności" (tutaj też). Tutaj też kiedyś dostawałem ostrzeżenia i czasowe bany. Nawet już nie pamiętam za co. Od Kolekcjonera i Merde. Ale nigdy z tym nie dyskutowałem, bo zawsze były słuszne. Co więcej, mogę powiedzieć, że i Kolekcjonera i Merde i Akustyka, jako moderatorów i użytkowników szanuję i zaakceptuję ich każde zdanie czy decyzję. Twojego nie, bo jesteś kompletnie pozbawiony obiektywizmu, a poza tym łatwo sterowalny.
Co do śledzenia Kolegi Jana Pawlaka - wyjaśniłem w wątku obok i nie będę się powtarzał. Nie mam nic do Jana Pawlaka, co więcej wyraźnie napisałem, że jako jeden z niewielu dokonał przesiadki na sony w sposób właściwy (bo z zeissami), co niestety jednak i tak nie przełożyło się na jakość zdjęć, a co potwierdza pewną bardzo znaną regułę. Nie zazdroszczę też Janowi sprzętu, bo każdy realizuje swoje marzenia/hobby w sposób mu odpowiadający i wara od tego (wręcz stawałem w jego obronie, gdy ktoś tam napisał, że nie powinien mieć takiego aparatu, etc.). Nie znoszę jedynie powielania bełkotu marketingowego jako prawdy objawionej i negowania czegoś z założenia (to dotyczy także Candara i Ciebie obecnie). Ba, powiem więcej, co być może trudno Ci pojąć, nie jestem wrogiem sony!! Jestem wrogiem wciskania kitu, że TYLKO sony. Czego niestety nie potrafisz dostrzec nie tylko w odniesieniu do mnie, ale w odniesieniu do tego co się na tym forum aktualnie dzieje. Tu nie chodzi o to, że posiadacze canona i użytkownicy tego forum negują wybory innych, tylko o to, że przedstawiciele innych systemów (a raczej po prostu - Jan Pawlak, Candar i Ty) udowadniacie w każdym wątku na siłę, jaki to canon jest do pupy. Zresztą nawet Kolekcjoner o tym napisał. Czy Ty na serio tego nie widzisz??? Przecież nie wyglądasz na osobę tak mało kumatą, więc po prostu chyba z tym jest Ci po drodze i to Cię rajcuje.
Jestem zarejestrowany na KKM, od dawna (pierwszym moim aparatem była Minolta). Nie piszę tam nic do Jana Pawlaka, bo użytkownicy i administracja forum KKm sama go temperuje, widząc to, czego Ty nie widzisz.
To forum upada, od krótkiego czasu przed przyjściem nowego właściciela, kiedy w zasadzie było już to wiadome. Nie, to nie jest wina nowego właściciela. To wina między innymi Twoja, bo nie robisz nic, żeby było inaczej. Z przyczyn zewnętrznych jest Tobie na rękę, żeby nie było tu lepiej. Kiedy łączenie forów?

Pozdrawiam! Bez odbioru.

Wieslaw18
26-03-2019, 18:09
ja myślę, że nikogo to nie uwiera, a jedynie ciągłe powtarzanie tego faktu przez trolli. nikt nie przyznaje, że jest inaczej i że dr canona jest najlepszy, bo nie jest. chodzi raczej o postawę części z użytkowników forum, którzy starają się na siłę wywarzać otwarte drzwi.

Podpisuję się pod tym oburącz.

Nie jest prawdą że tomfoot uwziął się na Pana Jana, dowodem jest reakcja adminów KKM wobec poczynań tegoż.

Jacek_Z wydaje mi się że zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy, mianowicie o tym, że drenowanie w kółko tego samego o wynalazkach Sony których nie ma w Canon, powtarzam w kółko, do znudzenia, i gdzie popadnie, jest przejawem braku szacunku ze strony fanów Sony do przynajmniej części pozostałych użytkowników tego forum, ba, można pójść dalej i zapytać, czy takie mielenie wciąż tego samego w niemal każdym wątku jest wulgarnym pokazem własnych kompleksów, czy też może prowokowaniem tych, którzy jeszcze tu zaglądają? Piszesz "Bo niepotrzebnie podejmujecie polemikę, że to niepotrzebne..." przeczytaj wątek o Canon R, zobaczysz o co chodzi.
Zacytuję jeszcze swallow77 z postu #154
"A moja stara piatka nadal robi takie zdjecia jak 12 lat temu. Wydaje mi sie, ze ja z kolei, robie lepsze niz te 12 lat temu. Pewnie rowniez dzieki temu forum."
Pytam, czy to samo mogą napisać apostołowie Sony?

becekpl
26-03-2019, 19:17
zasadniczo offtop się zrobił taki wielki jak wielka jest przewaga Sony w DR:mrgreen:

mirror
26-03-2019, 20:11
Rozumiem, że na canon-board było zycie, zanim nie pojawiły sie dyskusje o bezlustekowcach? Bo słyszę diagnozę, że to przez to forum sie nie da czytać. Zdiagnozujmy czy naprawdę?
Pytanie. Dlaczego wieksza ilość uzytkowników systemu Canona niż Nikona i Olympusa nie przekładała sie na więcej treści, a wręcz przeciwnie? Dlaczego tu sie pisze prawie tyle co na olyclubie (niewiele więcej) i 3x mniej niz na nikoniarzach?
Kto chętny do odpowiedzi?

zasdniczo do prowadzenia dyskusji trzeba osób chętnych do prowadzenia dyskusji i tematów w których można prowadzić duskusję i z tym jest kłopot kłopot na forum - temat wiekszego DR matryc sony jest wyeksploatowany, forum jako całość ma go opanowanego do perfekcji - standardowy post o DR i standardowa odpowiedź plus ewentualnie osobiste opinie użytkownków np. moja że wsadzanie matrycy zrobionej w starej technologi do RP to są jaja z pogrzebu.

w innych tematach jest równie źle klient z reguły okopuje się w dziwnych i nie mających nic wspólnego z teorią i praktyką twierdzeniach, powtarza posty z jedną i tą samą tręścią i wszelką dyskusję (nawet w sprawach bezdyskusyjnych) która jest niezgodna z linią klienta diabli biorą, dodatkowo klient zwykle usiłuje odkryć koło na nowo zapominając o tym ze koło juz dawno zostało odkryte - a jak spojrzysz na zdjęcia to widzisz "dziurę hdr" :).

czasem na forum pojawiają się ciekawe tematy :) ale zwykle takich wątkach nie ma treści która zbliżałaby do rozwiązania poblemu ani zakończenia tzn. uzykownik który być może rozwiązał problem nic o tym nie pisze - panuje jakaś niechęć do "nauczania" i rozwiązywania problemów generalnie niechęć do przekazywania jakiejkolwiek wiedzy, a jestem przekonany że jest sporo użytkowników którzy tą konkretną wiedzę mają ale wolą offtopować w innych wątkach niż napisać coś konkretnego.

swallow77
27-03-2019, 10:42
zasadniczo offtop się zrobił taki wielki jak wielka jest przewaga Sony w DR:mrgreen:No to zdanie, mimo że o niesławnym dr, nawet bawi [emoji16]

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
27-03-2019, 13:33
..Jestem wrogiem wciskania kitu, że TYLKO sony. .No i tu problem. Bo nadinterpretowujecie. Ja nie widzę wpisów, że TYLKO Sony. Jesli pisze o DR użytkownik Sony, to porównuje do Sony. Tu by mogli to samo pisać ludzie od Nikonów czy pentaxa.
Oni nie piszą TYLKO Sony. Zafiksowaliście się.


Nie jest prawdą że tomfoot uwziął się na Pana Jana, dowodem jest reakcja adminów KKM wobec poczynań tegoż.Już pisałem. Podłożył sie z tym przeostrzeniem. Rózne sa zboczenia, on ma takie - ostrość.


Zacytuję jeszcze swallow77 z postu #154
"A moja stara piatka nadal robi takie zdjecia jak 12 lat temu. Wydaje mi sie, ze ja z kolei, robie lepsze niz te 12 lat temu. Pewnie rowniez dzieki temu forum."
Pytam, czy to samo mogą napisać apostołowie Sony?
Mogą. Mój wieeeeloletni kolega, nasi rodzice się znali zanim my się urodziliśmy :). Uzywał Minolty (wielu modeli, co kilka lat zmieniał), uzywa Sony i robił A9 i teraz A99 i delikatnie mówąć nie jest zachwycony, że Sony mu nie daje kolejnej lustrzanki. A99 jest OK jeśli chodzi o obrazek, ale on się z nią czuje jakos tak "niedzisiejszy" ;) (foci macro, używał Velvii, do dzis pewnie nie wychodzi poza ISO 100-200, foci motyle, ma doktorat z entomologii, serio)
Fakt, że on w ogóle sie nie udziela na forach, ani tu, ani na KKM.

Kolekcjoner
27-03-2019, 14:21
No i tu problem. Bo nadinterpretowujecie. Ja nie widzę wpisów, że TYLKO Sony. Jesli pisze o DR użytkownik Sony, to porównuje do Sony. Tu by mogli to samo pisać ludzie od Nikonów czy pentaxa.
Oni nie piszą TYLKO Sony. Zafiksowaliście się.
Nie. Jacek generalnie to ja widzę że Ty widzisz tylko to co jest Ci wygodne. Moim zdaniem załatwisz to forum do reszty.

candar
27-03-2019, 20:01
Osobiście to uważam, że trochę brakuje na forum uczciwej/obiektywnej oceny użytkowanych aparatów przez członków forum - bez tzw. popadania w samozachwyt.

Przykładowo mogę od razu napisać, że najgorszą ergonomię z aparatów, które używałem przez chwilę na evencie miało Sony A330 (rok 2009, czyli mała prehistoria)

https://www.chip.pl/uploads/2009/11/sony-alpha-330-86f3f8580610ec694104e8a130eaf8c8-800x467.jpg
źródło (https://www.chip.pl/uploads/2009/11/sony-alpha-330-86f3f8580610ec694104e8a130eaf8c8-800x467.jpg)

Już kolejny A550 miał nieco lepszy uchwyt. Oczywiste jest, że porównywałem chwyt z tymi aparatam, których wcześniej używałem EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I/II/III

Z drugiej strony nigdy nie zapomnę (prawie jak mowa pogrzebowa ;) spartańskiego Pentaxa K1000, który pod wieloma względami swego czasu był dla wielu użytkowników ideałem lustrzanki (dla mnie również, ale na dzień obecny to cały czas wyłącznie canon F1N i tego już nic i nikt nigdy nie zmieni ;)

https://3.bp.blogspot.com/-EiRNcY3qGGo/WPKXnjAUaJI/AAAAAAAAIJs/8h3aKWkrbykpv7PJYABN_RcI8UexjEmhgCLcB/s640/k1000glam.JPG
źródło (https://3.bp.blogspot.com/-EiRNcY3qGGo/WPKXnjAUaJI/AAAAAAAAIJs/8h3aKWkrbykpv7PJYABN_RcI8UexjEmhgCLcB/s640/k1000glam.JPG)

Zmierzam do tego, że dla każdego ideałem może dowolny aparat, który innym z różnych względów się nie podoba. W przypadku formatu APC-C osobiście uważam, że pod względem obsługi (niekoniecznie chwytu bo trzeba dokupić odpowiedni grip) jest seria Fuji XT (XT-1, XT2, XT-3), która przywraca przyjemność fotografowania ich użytkownikom. Podobnym przykładem może być też ponadczasowa bryła serii canona 5D, którą rozpoznam po ciemku z zamkniętymi oczami a może i nawet po zapachu jak onegdaj syrenkę, warszawę i dużego fiata.

Wydaje mi się, że brakuje rzeczowych uwag dotyczących użytkowanych aparatów w oparciu o własne doświadczenia i przemyślenia ich użytkowników. problem w tym, że schody zaczną się z chwilą próby porównania kilku aparatów bo użytkownicy różnych aparatów będą mieli z założenia inne doświadczenia albowiem każdy z nas "startował" z innego miejsca i być może z całkiem odmiennych od siebie systemów (czasami już nieistniejących). Ale nie wydaje mi się to niewykonalne do zrobienia.

Kolekcjoner
27-03-2019, 21:06
candar - jak pisałem tu o swoich doświadczeniach z moimi aparatami to jeden mnie wyśmiał, a drugi zignorował. Więc te Twoje akty strzeliste powyżej brzmią delikatnie mówiąc mało wiarygodnie. ;)

candar
27-03-2019, 21:32
candar - jak pisałem tu o swoich doświadczeniach z moimi aparatami to jeden mnie wyśmiał, a drugi zignorował. Więc te Twoje akty strzeliste powyżej brzmią delikatnie mówiąc mało wiarygodnie. ;)

Myślę, że dałoby radę napisać wiarygodne wypowiedzi na podstawie własnych doświadczeń bez rzeźbienia kaczuszek w otoczakach (dla dociekliwych szczegóły w tym temacie to w The Good Fight sezon 2 odc. 10).

Własnych - czyli nie tych z tabelek testowych dla szumofobów, ale zdjęć własnoręcznie wykonanych z krytycznym podejściem wyników w odniesieniu do różnych aparatów bez niecenzuralnych ozdobników. Podobnie jak wiele innych osób jestem uczulony na wszelkie reklamy, teksty sponsorowane, tabelki testowe, wykresy i bardziej doceniam własne (czyli innych osób) organoleptyczne wrażenia, ale poparte rzeczowymi argumentami z realnego aparatu realnymi zdjęciami.

p0m
27-03-2019, 21:48
będę nadal twierdził, że jesteście dzieciaczkami, którzy przekomarzają się, który to ma lepsze klocki albo samochodziki do zabawy, zero merytorycznej dyskusji i już raczej jej nie będzie. A większość wpisów powyżej jest jedynie marną i przewidywalną próbą dokonywania erystycznych sztuczek, które Wam się nie udają.

becekpl
28-03-2019, 09:26
Osobiście to uważam, że trochę brakuje na forum uczciwej/obiektywnej oceny użytkowanych aparatów przez członków forum - bez tzw. popadania w samozachwyt.



to może zacznij czytać właściwe działy/wątki??
https://www.canon-board.info/forums/19-Canon-dSLR/page2
znajdziesz tam plusy dodatnie i plusy ujemne

ale właściwie o czym tu "obiektywnym" pisać? przerobiłem kilka cropów i i kilka FF, ponieważ szedłem cały czas do przodu to w momencie kupna 5dmk3 banan nie schodzi mi z buzi do dziś, a mam go od 2012
i owszem mógłbym kupić Sony bo mi się podoba, ale jak zwykle jest kilka ale...cena, bardzo istotna rzecz i szkła
oba te obiektywne argumenty są tak istotne ze nie widzę najmniejszego sensu wchodzenia w S
w międzyczasie zakupiłem sobie Fuji xt10, ładny , kompaktowy aparacik, ale obiektywnie uważam ze szkła są do niego stanowczo za drogie a baterie za szybko znikają
to jest typowy hipsterski produkt idealnie pasujący na wyjście do clubo-kawiarni czy parku, gdzie pasek od aparatu można dobrać do butów
zabieranie wszędzie 6 baterii i dwóch podwójnych ładowarek jest jednak meczące
i tu ten wredny Canon pokazał światełko w tunelu czyli EOS R
ja wiem ze ma DR do ****, czego i tak nie umiem wykorzystać, nie ma tego czy tamtego, zamyka stawkę i przynosi wstyd Japonii
ale chce go mieć i myślę ze spełni całkowicie moje potrzeby-bo ja potrzebuje do szczęścia 5dmk3, tylko w mniejszej wersji

ale jeśli dla kogoś jest najważniejsze DR, -/+ ev, to niech kupi Sony i się cieszy, nie rozumiem po co się męczyć w systemie C...
każdemu według potrzeb

Sunders
28-03-2019, 12:03
to może zacznij czytać właściwe działy/wątki??
https://www.canon-board.info/forums/19-Canon-dSLR/page2

Słusznie, w nich jeszcze nie podkreślono aspektu fundamentalnego znaczenia DR :!: :mrgreen:


Canon pokazał światełko w tunelu czyli EOS R
ja wiem ze ma DR do ****, czego i tak nie umiem wykorzystać, nie ma tego czy tamtego, zamyka stawkę i przynosi wstyd Japonii
ale chce go mieć i myślę ze spełni całkowicie moje potrzeby-bo ja potrzebuje do szczęścia 5dmk3, tylko w mniejszej wersji

ale jeśli dla kogoś jest najważniejsze DR, -/+ ev, to niech kupi Sony i się cieszy, nie rozumiem po co się męczyć w systemie C...
każdemu według potrzeb

Fajnie napisane. IMO zasługuje na lajka. 1997

Jacek_Z
28-03-2019, 13:37
będę nadal twierdził, że jesteście dzieciaczkami, którzy przekomarzają się, który to ma lepsze klocki albo samochodziki do zabawy, zero merytorycznej dyskusji i już raczej jej nie będzie. A większość wpisów powyżej jest jedynie marną i przewidywalną próbą dokonywania erystycznych sztuczek, które Wam się nie udają.A ja widzę, że ten wpis podoba mi się 10X mniej niż candara. Macie (bo nie tylko ty) nastawienie anty. To jakich odpowiedzi sie spodziewacie? Przychylnych?
Proszę zakopać topory, być tolerancyjnym i dysktować merytorycznie. Będę więcej na tym forum i zapewniam że jak jakiś fanboy Sony będzie pisął głupoty to będzie temperowany. Jeśli będzie pisał głupoty.

fret
28-03-2019, 15:12
A ja widzę, że ten wpis podoba mi się 10X mniej niż candara. Macie (bo nie tylko ty) nastawienie anty. ...

Mam wrażenie, że według ciebie mądry jesteś tylko ty i wyznawcy pewnej firmy, reszta użytkowników tego forum do dla ciebie idioci, którzy niczego nie rozumieją. Wydaje mi się, że ciągnięcie tego dalej nie ma sensu. Po raz pierwszy widzę admina wrogo nastawionego do całej forumowej społeczności (nie zaliczam do niej narośli z klubu różowego tygrysa) i demonstrującego tę wrogość przy każdej okazji.

Kolekcjoner
28-03-2019, 15:42
Moim zdaniem ciągnięcie tego wątku nie ma już żadnego sensu. Obawiam się że jedyne co osiągniemy to pogłębianie tej patologii, a zupełnie nie to jest celem tego forum.
Dlatego zamykam.

Jacek_Z
29-03-2019, 01:03
Mam wrażenie, że według ciebie mądry jesteś tylko ty i wyznawcy pewnej firmy,.Ja? Sony? :shock: :shock: :shock:
Jeśli chodzi o mały obrazek to od około 30 lat fotografuję prawie wyłącznie Nikonami.