PDA

Zobacz pełną wersję : XnView



rene
15-05-2006, 22:23
Witam, mam mały problem z tym badziewiem

Chciałem przekonwertować RAWy (w domyśle TIFFy) na format jpg. Wszystko spoko, z tym że xnview konwertuje je do jakiegoś chorego formatu 300x200 (bez groszy). Pytanie brzmi: Jak konwertować RAWy w XnView do JPGa zachowując pełny format pliku? Proszę o pomoc

Pozdraiwam

AGO
16-05-2006, 08:54
ale pytanie: czemu chcesz XnView konwertowac RAW'y ... masz przeciez canonowski soft do tego

skrzat
16-05-2006, 09:00
To samo w Irfanview. Z mojego D30 robią te programy pliki 2x mniejsze (rozdzielczość ok. 1500x1000) niż każdy inny soft :)

rene
16-05-2006, 09:07
ale pytanie: czemu chcesz XnView konwertowac RAW'y ... masz przeciez canonowski soft do tego

Wstyd się przyznać... :) Szczerze mówiąc płytka do canona wciąż leży nieodpakowana, zdawało mi się że firmowy software zazwyczaj jest do niczego. Ok, przekonałeś mnie (i ogrom roboty jaki mnie czeka) - spróbuje to zainstalować :)

Robin
16-05-2006, 09:24
To samo w Irfanview. Z mojego D30 robią te programy pliki 2x mniejsze (rozdzielczość ok. 1500x1000) niż każdy inny soft :)Tak było w starszych wersjach. Aktualna wciąga już poprawnie.

mjastrzebski
16-05-2006, 09:53
Witam, mam mały problem z tym badziewiem

Chciałem przekonwertować RAWy (w domyśle TIFFy) na format jpg.
Eee, no zdecyduj sie. Bo RAW to nie TIFF.



Wszystko spoko, z tym że xnview konwertuje je do jakiegoś chorego formatu 300x200 (bez groszy). Pytanie brzmi: Jak konwertować RAWy w XnView do JPGa zachowując pełny format pliku? Proszę o pomoc

Pozdraiwam
Bawilem sie tylko IrfanView, ale tam sa 2 opcje podlgadu RAW-ow. Albo program pokazuje jpg'a ktory siedzie w pliku RAW, jesli tak zrobiles zdjecie, albo nastepuje jakas powolna konwersja RAW->JPG i dopiero wtedy jest pokazywane zdjecie (taki tymczasowo wygenerwoany jpg).

Jesli zachodzi opcja 1, to jak zapiszesz zdjecie jako osobny jpg, to on bedzie tak duzy jak przkonwertowal RAW->JPG sam aparat podczas robienia zdjecia.

Jesli zachodzi opcja 2, to powinien byc jpg pelnowymiarowy.

W obu przypadkach jest to dzialanie bez sensu, gdyz pozbawias sie mozliwosci wykorzystania calego dobrodziejstwa RAW: balans bieli, poziomy, itd. Uzyj moze prawdziwnego programu do wywolywania RAW-ow?? Jest kilka darmowych.


Marcin

rene
16-05-2006, 10:04
No rzecz w tym że na canonie ustwaiam "raw". Zgrywam na dysk, i win xp pokazuje mi te pliki jako "Typ: Plik TIF rozmiar 288x192"

Po wrzuceniu do powiedzmy "camera raw" CS, Wsyzstko jest pięknie, rozdzielczość 2400x1600.

Nie bardzo się na tym znam. Ale do czego zmierzam: Oczywiście zdaję sobie sprawę jak fantastycznie możliwości uzyskuję dzięki formatowi raw, ale zanim zabiorę się za obróbkę, chciałbym przejść wstępną selekcję... Przy powiedzmy 3 tysiącach rawów nie wybrażam sobie otiwerania każdego w CS żeby zobaczyć czy przypadkiem nadaje się do wstępnej obróbki.

Stąd prośba - potrzebuję zwyczajnie przekonwertować pliki o parametrach takich jak napisałem powyżej na jpg o prawdziwym rozmiarze (2400x1600), jakieś sugestie? Aha, zdecydowanie nie musi to być XnView, może być cokolwiek tylko że po prostu nie wiem co, będę wdzięczny za nazwy tych darmowych programów.

Pozdrawiam

rene
16-05-2006, 11:44
Ok, jak to mówią - najciemniej pod latarnią.
Ściągnąłem za strony canona "canon raw converter", który robi dokładnie to czego chciałem... szkoda że nie wszystko w życiu jest takie proste :)

Pozdraiwam

AGO
16-05-2006, 11:58
:D dla mnie canon'owski soft nie jest taki zly ... pewnie nie ma takich mozliwosci jak RawShooter czy Adobe ... ale jest w bundl'u i posiada najwazniejsze opcje

mjastrzebski
16-05-2006, 18:41
No rzecz w tym że na canonie ustwaiam "raw". Zgrywam na dysk, i win xp pokazuje mi te pliki jako "Typ: Plik TIF rozmiar 288x192"

Po wrzuceniu do powiedzmy "camera raw" CS, Wsyzstko jest pięknie, rozdzielczość 2400x1600.

Nie bardzo się na tym znam. Ale do czego zmierzam: Oczywiście zdaję sobie sprawę jak fantastycznie możliwości uzyskuję dzięki formatowi raw, ale zanim zabiorę się za obróbkę, chciałbym przejść wstępną selekcję... Przy powiedzmy 3 tysiącach rawów nie wybrażam sobie otiwerania każdego w CS żeby zobaczyć czy przypadkiem nadaje się do wstępnej obróbki.

Stąd prośba - potrzebuję zwyczajnie przekonwertować pliki o parametrach takich jak napisałem powyżej na jpg o prawdziwym rozmiarze (2400x1600), jakieś sugestie? Aha, zdecydowanie nie musi to być XnView, może być cokolwiek tylko że po prostu nie wiem co, będę wdzięczny za nazwy tych darmowych programów.

Pozdrawiam


OK, no to chyba wiem o co Ci chodzi, chcialbys miec w miare szybki podglad RAW'ow przed decyzja czy go konwertowac czy nie.
To polecam:
1. IrfanView. Poczytaj na ich stronie. Sa jakies pluginy, ktore pokazuja podglad z RAW'a. Taki podglad mozna zapisac do jpg'a. I na pewno nie bedzie to 160x120 pikseli.
2. Dowolny program do obrobki RAW'ow. Polecam RAWShooter by Pixmantec. Otwierasz caly katalog z RAWami i masz miniaturki do podlgadu. Jak likaniesz masz troche wieksze. Jak Ci sie podba, to bez krecenia galami klikasz add. JPG bedzie po kilku sekundach na dysku.
3. Moze byc tez FSViewer. Tez pokaze duze podlgady RAW'ow canonowskich.


Marcin