PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS RP



Strony : [1] 2 3 4

Photointo
14-02-2019, 08:21
Już wszystko wiadomo na temat RP. Cena w PL 6300 z adapterem. Sporo okroili, by obniżyć cenę. Mi najbardziej żal wizjera 0,39 zamiast 0,5, 1/4000 zamiast 1/8000, cicha migawka tylko w trybie auto (jak w m50), 250 zdjęć na jednej baterii, reszta ok, i tak kupię :P bo uwielbiam mniejsze aparaty, wyzwalają we mnie więcej kreatywności i sprawiają więcej przyjemności w fotografowaniu.

kardwa
14-02-2019, 08:31
Bardzo agresywny ruch ze strony Canona. W zasadzie uśmiercają tym samym 6DII bo kto teraz kupi lustrzankę? Chyba tylko po to by baterii zbyt często nie wymieniać.

candar
14-02-2019, 08:47
No ale muszę przyznać, że wiedzą jak doić klienta :)

Nowy RF 85 1.2 będzie w dwóch wersjach, zwykły i z filtrem apodyzacyjnym :) https://www.canonrumors.com/canon-to-announce-an-rf-85mm-f-1-2l-usm-ds/

Ciekawi mnie tylko, czy w parametrach technicznych RF 85 1.2 DS zostanie podana informacja, że element apodyzacyjny zmniejsza ilość światła przechodzącego przez obiektyw ;)
Swego czasu mając wybór między światłem f/1.2 w fuji XF 56 R a światłem T1.7 w wersji APD wybrałem 1.2. Tu była różnica 1 EV a w Minolcie STF 135 mm różnica wynosiła jeszcze więcej f/2.8 i T4.5

A nie mówiłem :)))))))))))))
"Model RF 85mm f/1.2 L USM DS z funkcją Defocus Smoothing, to z kolei unikalny obiektyw o wysokiej wydajności, oferujący piękne rozmycie tła, efekt bokeh oraz superszybką przysłonę, która pozwala tworzyć zapierające dech w piersiach portrety."

https://www.optyczne.pl/13438-news-Sze%C5%9B%C4%87_nowych_obiektyw%C3%B3w_dla_systemu _Canon_RF.html

--- Kolejny post ---


Bardzo agresywny ruch ze strony Canona. W zasadzie uśmiercają tym samym 6DII bo kto teraz kupi lustrzankę? Chyba tylko po to by baterii zbyt często nie wymieniać.


Już się zawiązują komitety kolejkowe w RP po RP ;)
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/31763-canon-eos-rp-bezlusterkowa-pelna-klatka-za-6-5-tys-zlotych


Kolorowy grip mnie rozwalił :mrgreen:

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/52258609_426544794753042_565926948155005-2.jpg
źródło (https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52258609_426544794753042_5659269481550053376_n.jpg ?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=3f70ee5e2b7fdb8c5e79846c9f927301&oe=5CEF00BC)

5pirit
14-02-2019, 09:04
Pierwszy filmik z Canon RP:

https://www.youtube.com/watch?v=nFQVfBdadEs

:)

jinks
14-02-2019, 09:12
Trabant z pełną klatka - nie sądziłem, że kiedyś to nastąpi :) fajny aparat dla entuzjastów, ale też dla pro jako uzupełnienie dużego zaawansowanego korpusu. Nie rozumiem jednak trochę planu biznesowego canona. W tej chwili nie są zadowoleni ani amatorzy, bo jest tylko jedno budżetowe szkło rf, ani pro bo są szkła a nie ma zaawansowanego body. Canon potrzebuje jeszcze trochę czasu na wyprowadzenie nowego systemu.

candar
14-02-2019, 09:27
Trabant z pełną klatka - nie sądziłem, że kiedyś to nastąpi :) fajny aparat dla entuzjastów, ale też dla pro jako uzupełnienie dużego zaawansowanego korpusu. Nie rozumiem jednak trochę planu biznesowego canona. W tej chwili nie są zadowoleni ani amatorzy, bo jest tylko jedno budżetowe szkło rf, ani pro bo są szkła a nie ma zaawansowanego body. Canon potrzebuje jeszcze trochę czasu na wyprowadzenie nowego systemu.

Onegdaj było 18 mpix a teraz 26 mpix będzie wiecznie żywe :mrgreen:
Swoją drogą za rok cena zapewne spadnie do 5k zł to będzie schodził jak świeże bułeczki :)

kardwa
14-02-2019, 10:00
To się będzie już na starcie świetnie sprzedawać. W imporcie to on pewnie będzie grubo poniżej 5K na zł.

Kolekcjoner
14-02-2019, 10:17
Trabant z pełną klatka - nie sądziłem, że kiedyś to nastąpi :) fajny aparat dla entuzjastów, ale też dla pro jako uzupełnienie dużego zaawansowanego korpusu. Nie rozumiem jednak trochę planu biznesowego canona. W tej chwili nie są zadowoleni ani amatorzy, bo jest tylko jedno budżetowe szkło rf, ani pro bo są szkła a nie ma zaawansowanego body. Canon potrzebuje jeszcze trochę czasu na wyprowadzenie nowego systemu.

Dlatego pewnie póki co sprzedają eRki razem z adapterem.

jinks
14-02-2019, 10:19
Onegdaj było 18 mpix a teraz 26 mpix będzie wiecznie żywe :mrgreen:
Swoją drogą za rok cena zapewne spadnie do 5k zł to będzie schodził jak świeże bułeczki :)Dla mnie ten aparat jest bardzo ok już w tej chwili. Przy tej cenie, gabarytach i funkcjonalności zupełnie nie mam mu co zarzucić. W obecnej ofercie widzę jednak pewien brak konsekwencji. Być może jeśli w tym roku wypuszcza jeszcze profesjonalny korpus sytuacja się diametralnie zmieni.

akustyk
14-02-2019, 10:20
cena premierowa jest bardzo agresywna, jesli wziac pod uwage, ze to jest bezlusterkowiec o mniej wiecej dopasowanych do tej ceny fiuczerach (rzecz niespotykana w Canonie).

na swoje wyjda na szklach RF, bez obaw...

jinks
14-02-2019, 10:21
Dlatego pewnie póki co sprzedają eRki razem z adapterem.Dokładnie. Myślę, że Canon potrzebne jeszcze ze 2 lata i skompletuje ten system w doskonałą całość :)

Cichy
14-02-2019, 10:22
Bardzo agresywny ruch ze strony Canona. W zasadzie uśmiercają tym samym 6DII bo kto teraz kupi lustrzankę? Chyba tylko po to by baterii zbyt często nie wymieniać.

No proszę cię :D :D :D :D

akustyk
14-02-2019, 10:28
Bardzo agresywny ruch ze strony Canona. W zasadzie uśmiercają tym samym 6DII bo kto teraz kupi lustrzankę? Chyba tylko po to by baterii zbyt często nie wymieniać.

nie robmy sobie jaj z pogrzebu :)

wez sobie w sklepie do reki 6D mkII i RP i mysle, ze szybko ci sie wyjasni, ktory korpus jest sensowniejszy. nawet przy macaniu, bo nad realnym uzytkowaniem w plenerze sie nawet nie bede rozwodzil...

a potem sobie zrob tabelke obiektywow, ktore bys docelowo chcial do tego zapiac. zobacz jak jest z ich (nie)dostepnoscia w bagnecie RF, policz sobie jaka bedzie spodziewana cena RF-a, a potem jak zle balansuje sie RP z istniejacym odpowiednikiem EF.


kto teraz kupi 6D mkII? nie wiem... wiekszosc osob, ktore na chwile obecna chca uzywac wiecej niz jednego obiektywu (i to tego 35mm) :) i to tylko wsrod tych osob, ktore kupuja sprzet od zera, bo przeciez calkiem sporo osob ma jeszcze zacne szkla EF :)

jinks
14-02-2019, 10:28
Myślę, że sporo na rynku ML w tej chwili mógłby zmienić naleśnik typu 35 lub 40f2.8RF właśnie w duecie z takim nowym EOSem RP.

jotes25
14-02-2019, 10:33
Myślę, że sporo na rynku ML w tej chwili mógłby zmienić naleśnik typu 35 lub 40f2.8RF właśnie w duecie z takim nowym EOSem RP.

Mało prawdopodobne. Raz, że jest już RF 35mm, dwa, ze względu na odległość rejestrową najbardziej prawdopodobny naleśnik to max. 24mm.

jinks
14-02-2019, 10:40
Mało prawdopodobne. Raz, że jest już RF 35mm, dwa, ze względu na odległość rejestrową najbardziej prawdopodobny naleśnik to max. 24mm.Możliwe. Choć 35rf jest już dosyć kompaktowa.

mirror
14-02-2019, 10:44
ruch agresywny cenowo - będą ciężko walczyć o utrzymanie tej ceny czekają nas cashbacki i nne akcje ale ugryzą kawał tortu
jeśli ktoś miał nadzieje że to będzie miało 1/8000s to był w grubym błędzie - w tym segmencie rynku to zupełnie zbędne nawet jakby miał 1/2000 to i tak sprzedawałby się tak samo.
ja przy moim 6D nie bardzo widzę jak miałbym mieć ochotę na zakup tego wykastrowanego korpusu - nie widzę co miałoby mnie przenieść na autostradę - stara technologia matrycy (ona była już stara jak wychodziła w 6DI)? malutka bateryjka? nadal potężny crop na 4K (a to jest jakaś część rynku)?
dobrze że chociaż adapter EF sprzedają w komplecie :mrgreen: i ogólnie dobrze że taka alternatywa jest w końcu jest to pełnoklatkowy aparat ze starą ale dająca się używać matrycą (w przeciwieństwie do słynnych 18 czy 15 mpix matryc które były/są totalną kiszką :mrgreen:) zastanawiam się kto kupi jeszcze duże lustro APSC (no może z wyłączeniem 7DII)? czy APSC w dużych obudowach ma jeszcze jakąś przyszłość?
jak na razie w orbicie moich zainteresowań pozostaje R albo 5DIV bo liczy się wnętrze jak wiadomo :mrgreen:.

MC_
14-02-2019, 10:48
Szczerze mówiąc, to mając 6D1 bardzo mnie kusi zakup tego wymysłu. Głównie jeśli chodzi o eye AF. Muszę tylko poszperać jak chodzą obiektywy przez przejściówkę,bo nie uśmiecha mi się kupować nowych. To, że Canony chodzą to się domyślam, ale co z Sigmą 150 macro czy Tamronem 70-300 VC?

akustyk
14-02-2019, 10:58
Mało prawdopodobne. Raz, że jest już RF 35mm, dwa, ze względu na odległość rejestrową najbardziej prawdopodobny naleśnik to max. 24mm.

chodzi o to, ze ogniskowa nalesnika jest zawsze (prawie) rowna odleglosci rejestrowej bagnetu? chociaz to mi do EF-S nie pasuje... :?

24mm jako nalesnik to tak wydaje sie srednio uzasadnione. mozna zrobic, bo na bezrybiu tanich szkiel RF to i takie cos by sie sprzedalo (w koncu napaleni na RP tez beda chcieli cos natywnego zapiac). ale jaka bylaby uzytecznosc?



zastanawiam się kto kupi jeszcze duże lustro APSC (no może z wyłączeniem 7DII)? czy APSC w dużych obudowach ma jeszcze jakąś przyszłość?

do bialych teleobiektywow i focenia akcji zdecydowanie wolalbym lustro APSC niz taka wydmuszke ML FF.

na moje to R/RP w pierwszej kolejnosci wybija z rynku linie 6D (bo to sie wlasnie robi redundantne) a docelowo ich rola bedzie zastapienia 5D. co do 7D czy nawet 80D to az tak bym sie nie rozpedzal. to sie wbrew pozorom calkiem niezle sprzedaje ludziom, ktorzy chca solidnej w lapie lustrzanki na rozne warunki pogodowe. tutaj RP nie jest zadna alternatywa

candar
14-02-2019, 11:21
Dlatego pewnie póki co sprzedają eRki razem z adapterem.

Bodaj tylko do marca (gdzieś mi mignęła taka informacja), później adapter nie będzie już gratis. BTW - różnica w cenie RP z adapterem i bez to podobno 300 zł.

--- Kolejny post ---




do bialych teleobiektywow i focenia akcji zdecydowanie wolalbym lustro APSC niz taka wydmuszke ML FF.



Jeśli (zakładam, że tak) pojawi się profi canon R (RS powiedzmy) ze specyfikacją podobną do sony A9 - to możesz zostać w nielicznej grupie tych, co woleliby zostać przy lustrze :mrgreen:

swallow77
14-02-2019, 11:40
nie robmy sobie jaj z pogrzebu :)

wez sobie w sklepie do reki 6D mkII i RP i mysle, ze szybko ci sie wyjasni, ktory korpus jest sensowniejszy. nawet przy macaniu, bo nad realnym uzytkowaniem w plenerze sie nawet nie bede rozwodzil...

a potem sobie zrob tabelke obiektywow, ktore bys docelowo chcial do tego zapiac. zobacz jak jest z ich (nie)dostepnoscia w bagnecie RF, policz sobie jaka bedzie spodziewana cena RF-a, a potem jak zle balansuje sie RP z istniejacym odpowiednikiem EF.


kto teraz kupi 6D mkII? nie wiem... wiekszosc osob, ktore na chwile obecna chca uzywac wiecej niz jednego obiektywu (i to tego 35mm) :) i to tylko wsrod tych osob, ktore kupuja sprzet od zera, bo przeciez calkiem sporo osob ma jeszcze zacne szkla EF :)

Nie ma powodu sądzić, by RP mial bagnet inny niz RF. A ten z adapterem na EF daje dokladnie to co kazdy inny aparat z bagnetem EF. eRke kupilem bez zadnego obiektywu RF, a mimo to cieszę sie tym aparatem. Chcę podkreślić, że posiadanie obiektywów EF i nieposiadanie obiektywów RF nie stanowi czynnika limitującego użyteczność tego aparatu. Wszystkie obiektywy canona chodzą u mnie co najmniej tak dobrze, jak na 7d. To wybór między parametrami (fps, af) czy wizjerem (ovf, evf) a nie posiadanymi obiektywami czy lampami (aha: moje niecanonowe akacesoria do lamp na R nie działają jak powinny - ale te podobno na 7d2 też już nie działały).
Jedyne co mnie wkurza, to brak wyboru w odrawiarkach.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

akustyk
14-02-2019, 11:53
Jeśli (zakładam, że tak) pojawi się profi canon R (RS powiedzmy) ze specyfikacją podobną do sony A9 - to możesz zostać w nielicznej grupie tych, co woleliby zostać przy lustrze :mrgreen:
zgadza sie. co zrobic...


Nie ma powodu sądzić, by RP mial bagnet inny niz RF. A ten z adapterem na EF daje dokladnie to co kazdy inny aparat z bagnetem EF.
alez ja nie twierdze, ze sie nie da. do takiego 200D tez da sie zapiac EF 100-400 i uzywac (w sumie to 200D jest tylko nieznacznie mniejszy od RP). tylko warto zadac sobie pytanie o wygode tej kombinacji i zasadnosc kupienia takiego malego korpusiku do tej rurki. tyle chcialem powiedziec w kwestii kompatybilnosci. dla mnie taki 200D to jest korpus do kita, 50 STM i w porywach 85/1.8. cokolwiek wiekszego EF jest IMHO uzytkowym mezaliansem...

znaczy no... mozna, owszem, ale to moze okazac sie niewygodne w realu :)


https://canon-board.info/imgimported/2019/02/d642056ef5d752ed3073a51c95f8b0e9-2.jpg
źródło (https://i.pinimg.com/originals/d6/42/05/d642056ef5d752ed3073a51c95f8b0e9.jpg)

akustyk
14-02-2019, 11:55
z innej beczki... dostalem wlasnie maila z lokalnego sklepu. i to jest IMHO realny punkt odniesienia, to jest cena za ktora mozna (bedzie) kupic od reki a nie zamowic i czekac az kiedys dowioza. bo jesli jest jakies miejsce w Europie, ktore jako pierwsze dostaje towar z Azji, to jest ono w miescie portowym Rotterdam :D

RP + adapter = 1520 EUR


w tym samym mailu kilka linijek nizej cashback na m.in. 6D2, 5Ds czy 5D4 :D :D :D

Macios
14-02-2019, 11:56
To zdjęcie z Rio wygrywa wszelkie konkurencje:)

candar
14-02-2019, 12:08
Dodałbym, że kilka znajomych kobiet fotografów czekało na tą premierę bo ma już dosyć kokoszenia się dużymi ciężkimi lustrami typu 5D II. Do tej pory w opcji miały wyłącznie sony A7 i A7II. Tak więc zainteresowanie raczej będzie spore. To bardziej my oczekujemy wodotrysków niż użytkownicy starych DLSR 5D classic i 5D II nie mających specjalnego wyboru do chwili premiery RP ;)

jinks
14-02-2019, 12:16
Dodałbym, że kilka znajomych kobiet fotografów czekało na tą premierę bo ma już dosyć kokoszenia się dużymi ciężkimi lustrami typu 5D II. Do tej pory w opcji miały wyłącznie sony A7. Tak więc zainteresowanie raczej będzie spore. To bardziej my oczekujemy wodotrysków niż użytkownicy starych DLSR nie mających specjalnego wyboru do chwili premiery RP ;)To prawda. Sam bym chętnie kupił to jako drugie body w uzupełnieniu do wersji pro :)

mirror
14-02-2019, 12:19
do bialych teleobiektywow i focenia akcji zdecydowanie wolalbym lustro APSC niz taka wydmuszke ML FF.

na moje to R/RP w pierwszej kolejnosci wybija z rynku linie 6D (bo to sie wlasnie robi redundantne) a docelowo ich rola bedzie zastapienia 5D. co do 7D czy nawet 80D to az tak bym sie nie rozpedzal. to sie wbrew pozorom calkiem niezle sprzedaje ludziom, ktorzy chca solidnej w lapie lustrzanki na rozne warunki pogodowe. tutaj RP nie jest zadna alternatywa

na 1-go focącego akcję białymi obiektywami przypada setki (wiele setek) focących wszystko od kwiatka, pieska i dziecka po zachodzik słońca obawiam się że ten jeden to za mało aby utrzymać ten segment rynku.

Pawel92
14-02-2019, 12:51
Nie ma powodu sądzić, by RP mial bagnet inny niz RF. A ten z adapterem na EF daje dokladnie to co kazdy inny aparat z bagnetem EF. eRke kupilem bez zadnego obiektywu RF, a mimo to cieszę sie tym aparatem. Chcę podkreślić, że posiadanie obiektywów EF i nieposiadanie obiektywów RF nie stanowi czynnika limitującego użyteczność tego aparatu. Wszystkie obiektywy canona chodzą u mnie co najmniej tak dobrze, jak na 7d. To wybór między parametrami (fps, af) czy wizjerem (ovf, evf) a nie posiadanymi obiektywami czy lampami (aha: moje niecanonowe akacesoria do lamp na R nie działają jak powinny - ale te podobno na 7d2 też już nie działały)...


A propos przelotek Canona RF-EF (mam tą najprostszą i tą z pierścieniem), to mogę powiedzieć, że moje obiektywy (16-35/4, 70-200/2.8 II i 35/2 IS) działają tak samo na R-ce jak działały na 5D4. A 50L nawet lepiej: przy 1.2 trafia za każdym razem, co mu się nie udawało na 5D4.
Wiem, że cztery szkła to statystycznie niewiele, ale nie obawiałbym się o działanie obiektywów EF ma puszkach R i RP.

Jacek_Z
14-02-2019, 15:13
Jak system ma zdobyć popularnośc to musi oferować tanie body. Choćby było kijowe.
Jestem ciekawy kiedy pokażą body RM z matrycą APS-C za 800-900 EUR.

Kolekcjoner
14-02-2019, 15:50
Jak system ma zdobyć popularnośc to musi oferować tanie body. Choćby było kijowe.
Jestem ciekawy kiedy pokażą body RM z matrycą APS-C za 800-900 EUR.

To akurat wiadomo - nigdy.

Co do premiery to ja z kolei nie wiem co by mnie miało skłonić do zakupu 6D mkII mając do wyboru RP.

mkamelg
14-02-2019, 16:22
Pierwszy filmik z Canon RP:

https://www.youtube.com/watch?v=nFQVfBdadEs

:)

Właśnie skończyłem oglądać.

https://youtu.be/nFQVfBdadEs?t=1315

Niestety stało się to czego się obawiałem i wycięli "Asystent ostrzenia". :( ******* się Canon. :evil:

tomfoot
14-02-2019, 16:23
Co do premiery to ja z kolei nie wiem co by mnie miało skłonić do zakupu 6D mkII mając do wyboru RP.

Magia lustra :roll:

P.S.
A w ogóle wiecie, że właśnie zobaczyliśmy zwycięzcę rankingu sprzedaży 2019 w kategorii ML FF??

Cichy
14-02-2019, 17:51
Magia lustra :roll:

P.S.
A w ogóle wiecie, że właśnie zobaczyliśmy zwycięzcę rankingu sprzedaży 2019 w kategorii ML FF??

Wizjer optyczny, mniej brudząca się matryca, dużo lepsza ilość zdjęć na 1 aku, lepszy AF w ciemnych pomieszczeniach (tradycyjne czujniki AF vs AF Dual Pixel), większy uchwyt. Na wakacje RP, ale do reportażu już 6dII.

jotes25
14-02-2019, 18:02
A w ogóle wiecie, że właśnie zobaczyliśmy zwycięzcę rankingu sprzedaży 2019 w kategorii ML FF??

Proszę mi tu nie antycypować ;)

--- Kolejny post ---


Wizjer optyczny, mniej brudząca się matryca, dużo lepsza ilość zdjęć na 1 aku, lepszy AF w ciemnych pomieszczeniach (tradycyjne czujniki AF vs AF Dual Pixel), większy uchwyt. Na wakacje RP, ale do reportażu już 6dII.

Nie wiem (nie używam Eos R) jak z tym AF w ciemnościach, ale z danych niby wniosek jest inny.

Cichy
14-02-2019, 18:14
Na papierze to one wszystkie ( z Sony i Nikoem włącznie) mają super hiper AF w ciemniejszych warunkach. A potem lagi i czkawka w wizjerze i AF mieli i mieli. Może nie wszyscy wiedzą, ale na domiar złego NIE DZIAŁA doświetlenie AF z lampy.

mirror
14-02-2019, 18:22
Jak system ma zdobyć popularnośc to musi oferować tanie body. Choćby było kijowe.
Jestem ciekawy kiedy pokażą body RM z matrycą APS-C za 800-900 EUR.

apsc już jest martwe tylko jeszcze nie wszyscy się z tym pogodzili

śmierć apsh tez byla zaskoczeniem pomimo tego że apsh było martwe juz w momencie powstania

--- Kolejny post ---


Magia lustra :roll:

P.S.
A w ogóle wiecie, że właśnie zobaczyliśmy zwycięzcę rankingu sprzedaży 2019 w kategorii ML FF??

i aparat roku :mrgreen: 2019

tomfoot
14-02-2019, 18:28
i aparat roku :mrgreen: 2019

Pytanie kiedy będzie dostępny poniżej 4000pln. Bo, że jest to przystawka służąca do napędzenia sprzedazy obiektywów RF wiadomo. Wiadomo też, że ostatnimi ruchami to jednak canon pozamiata ponownie rynek (o sprzedaży ilościowej i wartościowej piszę).

mirror
14-02-2019, 18:50
Pytanie kiedy będzie dostępny poniżej 4000pln. Bo, że jest to przystawka służąca do napędzenia sprzedazy obiektywów RF wiadomo. Wiadomo też, że ostatnimi ruchami to jednak canon pozamiata ponownie rynek (o sprzedaży ilościowej i wartościowej piszę).

za 1.5 roku ale ja za 4000 też bym nie kupił - wyrzucona kasa z mojego punktu widzenia, ale jak ktoś zmienia z apsc albo kupuje od zera to nie mówię nie - bedą łykać jak pelikan ryby :) co do niego podepną to inna para kaloszy ale o tym ludzie nie myślą jak kupują wjazd na autostradę, nowoczesność w domu i zagrodzie i co tam jeszcze sobie wymyślą

candar
14-02-2019, 18:56
apsc już jest martwe tylko jeszcze nie wszyscy się z tym pogodzili



Nie uogólniałbym aż tak mocno. W wielu zastosowaniach APS-C sprawdza się całkiem dobrze (długo by wypisywać). BTW - https://www.canon-board.info/threads/109497-Por%C3%B3wnanie-FF-i-APS-C-kto-znajdzie-r%C3%B3%C5%BCnic%C4%99/page3?p=1385444&viewfull=1#post1385444

--- Kolejny post ---


bedą łykać jak pelikan ryby :) co do niego podepną to inna para kaloszy ale o tym ludzie nie myślą jak kupują wjazd na autostradę, nowoczesność w domu i zagrodzie i co tam jeszcze sobie wymyślą

Ano będą kupować jak RP jak szalone ;)
BTW - proponuję od razu założyć nowy wątek i przypiąć u góry: "Jaki obiektyw polecacie do canona RP ?" :mrgreen:

akustyk
14-02-2019, 19:25
BTW - proponuję od razu założyć nowy wątek i przypiąć u góry: "Jaki obiektyw polecacie do canona RP ?" :mrgreen:

Jaki obiektyw RF masz i dlaczego 35/1.8

jinks
14-02-2019, 19:30
Jaki obiektyw RF masz i dlaczego 35/1.8:D bolesna prawda :D

capo-di_tutti-capi
14-02-2019, 19:55
To chyba najlepiej przyjęta od lat premiera Canona.
Cena czyni cuda. :)

Przy 780$ za korpus EOS M50 rok temu -wygląda to nieźle.

Diabeł
14-02-2019, 20:00
To akurat wiadomo - nigdy.

Co do premiery to ja z kolei nie wiem co by mnie miało skłonić do zakupu 6D mkII mając do wyboru RP.
na Wakacje to RP wydaje się idealny, ale np. autofocus w servo (jak ktoś potrzebuje)to jednak 6DII

Kolekcjoner
14-02-2019, 20:17
Wizjer optyczny, mniej brudząca się matryca, dużo lepsza ilość zdjęć na 1 aku, lepszy AF w ciemnych pomieszczeniach (tradycyjne czujniki AF vs AF Dual Pixel), większy uchwyt. Na wakacje RP, ale do reportażu już 6dII.
Bądźmy poważni, AF w bezslutrach to już od pewnego czasu jest pod pewnymi względami killer, nie twierdzę że w każdym i zawsze ale akurat w kwestii działania w ciemnicy to dla mnie nie ma wątpliwości co bym wybrał. Oczywiście tu trzeba poczekać na realne puszki.
Co do "chwytów", wizjerów itd. to ja wiem że prawdziwi mężczyźni poniżej jedynki nie schodzą ale ja co do siebie jestem realistą ;) i mnie takie małe coś bardzo by w torbie ucieszyło zamiast kłapiącego lustrem 6d.


za 1.5 roku ale ja za 4000 też bym nie kupił - wyrzucona kasa z mojego punktu widzenia, ale jak ktoś zmienia z apsc albo kupuje od zera to nie mówię nie - bedą łykać jak pelikan ryby :) co do niego podepną to inna para kaloszy ale o tym ludzie nie myślą jak kupują wjazd na autostradę,...
Tijaaa, bo w Canonie żywcem nie ma co podpiąć do FFa :lol:

na Wakacje to RP wydaje się idealny, ale np. autofocus w servo (jak ktoś potrzebuje)to jednak 6DII

Chyba, a i to nie byłbym pewny....

mirror
14-02-2019, 20:43
Tijaaa, bo w Canonie żywcem nie ma co podpiąć do FFa :lol:


oczywiście że jest nawet w kicie będzie sprzedawane :) w kicie czyli dobrze dopasowane do aparatu i odbiorcy

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1459303-REG/canon_3380c052_eos_rp_mirrorless_digital.html

wszytko można dlatego taki kit (nomen omen) jest sprzedawany :mrgreen: jeszcze do kompletu brakuje EF stm 50 1.8 :mrgreen: i będzie dual kit

Kolekcjoner
14-02-2019, 20:47
oczywiście że jest nawet w kicie będzie sprzedawane :) w kicie czyli dobrze dopasowane do aparatu i odbiorcy

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1459303-REG/canon_3380c052_eos_rp_mirrorless_digital.html

wszytko można dlatego taki kit (nomen omen) jest sprzedawany :mrgreen: jeszcze do kompletu brakuje EF stm 50 1.8 :mrgreen: i będzie dual kit

Nie bardzo rozumiem... znaczy się uważasz.... kupowanie samego body z adapterem nie ma sensu? Czy co próbujesz udowodnić?
Nie rozumiem też o jakiego odbiorcę Ci chodzi, bo ja kto wie czy nim nie będę (eR miałem zamiar kupić ale jednak stwierdziłem że za drogi do moich potrzeb) - czyli???

Jacek_Z
14-02-2019, 20:57
Pytanie kiedy będzie dostępny poniżej 4000pln. Bo, że jest to przystawka służąca do napędzenia sprzedazy obiektywów RF wiadomo. Nie. Jesli ktoś z braku kasy wybiera RP zamiast R to nie po to by przypinać koszmarnie drogie szkła natywne. Jak ktos kupuje RP to pierw zobaczy jakie sa ceny wszystkich 4 szkieł R. To kupują ci, który chcą wejść w bezlustro z tym co maja.
Swoją drogą to bezlustra canona wygrają z lustrzankami tym, że w lustrzankach ze średniej półki canon oferuje słaby AF. Tego w Nikonie nie ma, tam AF działa lepiej.

Diabeł
14-02-2019, 21:15
Swoją drogą to bezlustra canona wygrają z lustrzankami tym, że w lustrzankach ze średniej półki canon oferuje słaby AF. Tego w Nikonie nie ma, tam AF działa lepiej. co znaczy słaby? Celność, szybkość? Jeżeli chodzi o szybkość to w tych nowych bezlustrach Canona też szału nie ma, 4 klatki i ciekawe jak będzie spadać ta szybkość

akustyk
14-02-2019, 21:20
Swoją drogą to bezlustra canona wygrają z lustrzankami tym, że w lustrzankach ze średniej półki canon oferuje słaby AF. Tego w Nikonie nie ma, tam AF działa lepiej.

ale ktore to sa te ze sredniej polki?

6D2 to nie 6D1, tam AF smiga jak nalezy
a w dwucyfrowkach 70D czy 80D to juz od dawna wszystko smigalo jak nalezy

mirror
14-02-2019, 21:27
Nie bardzo rozumiem... znaczy się uważasz.... kupowanie samego body z adapterem nie ma sensu? Czy co próbujesz udowodnić?
Nie rozumiem też o jakiego odbiorcę Ci chodzi, bo ja kto wie czy nim nie będę (eR miałem zamiar kupić ale jednak stwierdziłem że za drogi do moich potrzeb) - czyli???

oczywiście że ma sens sam bym też kupił sam korpus gdybym kupował i używał z EFami, ten aparat znajdzie wielu odbiorców w każdym poście zaznaczam że to będzie hit :) - ja co prawda nie kupię ale może R kupię i też bez obiektywów :)
natomiast link do B&H świadczy o pewnych brakach w taniej optyce tzn dopasowanej mentalnie do poziomu kupującego RP - ale jeśli ktoś posiada optykę jaką posiada to raczej nic go nie ogranicza w wyborze korpusu

jotes25
14-02-2019, 21:34
To mi się podoba :) I w dodatku będzie nano USM.

1794

Jak to było? Że niby bezlustro nie ma wpływu na wielkość teleobiektywów? :lol: Jakby do tego EF-a dodać jeszcze adapter, to prawie dwa razy dłuższy by wyszedł...

Kolekcjoner
14-02-2019, 21:45
To mi się podoba :) I w dodatku będzie nano USM.

1794

Jak to było? Że niby bezlustro nie ma wpływu na wielkość teleobiektywów? :lol:

A to ma wewnętrzne ogniskowanie?

akustyk
14-02-2019, 21:49
no nie wyglada jakby sie mialo cos wysuwac

jotes25
14-02-2019, 21:53
Ktoś tu na forum ostatnio pytał czy warto kupować EF 100-400 czy lepiej poczekać na RF. Odpowiedzi nie znam, ale ten 70-200 daje jakiś ogólny pogląd jak może wyglądać RF 100-400. Mniejszy, lżejszy i być może jeszcze szybszy napęd AF.

Cichy
14-02-2019, 22:06
Bądźmy poważni, AF w bezslutrach to już od pewnego czasu jest pod pewnymi względami killer, nie twierdzę że w każdym i zawsze ale akurat w kwestii działania w ciemnicy to dla mnie nie ma wątpliwości co bym wybrał.

Czyli co i dlaczego, bo szczerze mówiąc nie wiem. Dla mnie jest jasne, że DSLR + lampa w reportażu w low light będzie nieporównywalnie lepsza niż bezlustro.

Shrek
14-02-2019, 22:12
Wydaje mi się, że się wysuwa i jak się wysunie, to już nie będzie tak fajnie wyglądało :lol:

Jacek_Z
14-02-2019, 22:25
ale ktore to sa te ze sredniej polki?

6D2 to nie 6D1, tam AF smiga jak nalezy
Oba 6D. Na bocznych śmigają? Nawet 5Dmk... nie sa w tym mistrzami.

mirror
14-02-2019, 22:39
Wydaje mi się, że się wysuwa i jak się wysunie, to już nie będzie tak fajnie wyglądało :lol:

dokladnie

dan_jo
14-02-2019, 22:45
Wydaje mi się, że się wysuwa i jak się wysunie, to już nie będzie tak fajnie wyglądało :lol:

Tu było trochę o nim. Raczej się wysuwa.;)
https://www.canonrumors.com/patent-canon-rf-70-200mm-f-2-8l-is-usm/

tomfoot
14-02-2019, 23:07
Nie. Jesli ktoś z braku kasy wybiera RP zamiast R to nie po to by przypinać koszmarnie drogie szkła natywne. Jak ktos kupuje RP to pierw zobaczy jakie sa ceny wszystkich 4 szkieł R. To kupują ci, który chcą wejść w bezlustro z tym co maja.
Swoją drogą to bezlustra canona wygrają z lustrzankami tym, że w lustrzankach ze średniej półki canon oferuje słaby AF. Tego w Nikonie nie ma, tam AF działa lepiej.

Nie zaczynaj tu wojenek systemowych. To nie nikoniarze :mrgreen: Canon ma do tego RP już dobre i względnie tanie dwa RF: 35 i 24-105. W szybkim tempie uzupełni to kolejnymi szkłami i pozamiata. Ale nawet na ten moment dla osób, do których ten sprzęt jest kierowany wystarczy body i te dwa szkła. I tyle. Pozostałe RFy oczywiście poczekaja na porządne body i do innego są segmentu.

Diabeł
14-02-2019, 23:25
Oba 6D. Na bocznych śmigają? Nawet 5Dmk... nie sa w tym mistrzami.
Na 6d2 śmiga (cokolwiek to znaczy) całkiem nieźle, w starej szóstce fakt, już tak dobrze nie było.

swallow77
14-02-2019, 23:35
Czyli co i dlaczego, bo szczerze mówiąc nie wiem. Dla mnie jest jasne, że DSLR + lampa w reportażu w low light będzie nieporównywalnie lepsza niż bezlustro.Dlaczego? Zwykle kiedy lampa włącza celownik (AF assist pattern) eR bez problemu jeszcze, o przynajmniej 2ev w dół, ustawia ostrość. Faktem jest, że w szarości (1/25,/1.8,6400) eRka chce już używać diody. Przy wiekszym obiektywie (70-200/2.8is) jej światło jest nieco zasłaniane, niestety. W tych samych warunkach, bez żadnego wspomagania R mimo wszystko ustawia nieco szybciej niż 7d. Przy 1/5,/1.8,6400 af w R wyraźnie zwalnia i doostrza, ale 7d juz ledwo w ogóle daje radę (przelatuje przez cały zakres). Przy czym w wizjerze R widać całkiem sporo i wyraźnie jak w dzień, a w 7d to już jak zaglądanie do ślepej kiszki. To ostatnie może być zarówno wadą jak i zaletą.
AF assist z R spokojnie sięga 8m w ciemności, ale jest bardziej niedyskretny niż z lampy.
Żeby ponarzekać, zastanawia mnie dlaczego zrezygnowano z AF assist pattern z lampy. Niby wzorek jest w podczerwieni, czego matryca ma nie widzieć ze względu na filtr ir, to jednak jest też czerwony i R zdecydowanie na niego reaguje. Ale C często wie lepiej niż nam się wydaje, że przeciwnie.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
15-02-2019, 00:07
Czyli co i dlaczego, bo szczerze mówiąc nie wiem. Dla mnie jest jasne, że DSLR + lampa w reportażu w low light będzie nieporównywalnie lepsza niż bezlustro.
To jak dla Ciebie jest to jasne to nie masz problemu. Dla mnie jest jasne że ja już lustra nie kupię (głównie za sprawą AF ale nie tylko), a ponieważ nie mam obecnie FFa więc sprawa jest stosunkowo prosta 8-).

Jacek_Z
15-02-2019, 01:37
..względnie tanie dwa RF: 35 i 24-105. ..Słowo względnie bardzo tu pasuje. Bo jak na te jasność to one są drogie. Z drugiej strony znam ludzi dla których body R to żaden wydatek.

Photointo
15-02-2019, 07:04
Hihi, znowu rozmowy na temat przewagi lusta nad bezlustrem i vice versa. Co do APS-C to ono chyba poszło do EOSów M. Chociaż wydaje mi się, że wydanie czegoś pokroju 7D dla systemu RF jest bardzo możliwe. Wydaje mi się, że seria luster z numerami 000-0000 przejdzie do EOS-M, Canon uśmierci serię 00 (80D+) i będzie chciał by ludzie zamienili ją na takie aparaty jak Canon RP (z korzyścią dla Canona, bo obiektywy droższe, ale ludzie będą szukać odpowiedników obiektywów EF-S...).

Co do 70-200 to jest mniejszy ale nie wydaje mi się, żeby wagowo również - wygląda jakby miał ważyć te 1,5 kg...

candar
15-02-2019, 08:23
Tak na spokojnie porównując (nie da się nie porównywać RP z krzykliwą reklamą najtańszego ML FF na rynku do obecnych już w sprzedaży aparatów - to sprawa oczywista) - to sporo racji w tym jest https://www.sonyalpharumors.com/sony-has-announced-the-rp-competitor-for-998-and-with-ibis-back-in-2014/?fbclid=IwAR1zNcVNMa3b868W8GKAednSrqT4F5JX2zVwGfaT J8JQLD3R9V8ZEBT1WG8

cauchy
15-02-2019, 08:41
Tyle że Sony jest większy i cięższy.

Co to jest ten ibis? Skoro się pytam to pewnie do niczego mi nie jest potrzebny. Ale fakt jesli canon nie ma stabilizacji matrycy to potezny minus. Tak samo jak żałosny czas pracy.

candar
15-02-2019, 09:00
Tyle że Sony jest większy i cięższy.

Co to jest ten ibis? Skoro się pytam to pewnie do niczego mi nie jest potrzebny. Ale fakt jesli canon nie ma stabilizacji matrycy to potezny minus. Tak samo jak żałosny czas pracy.

Moduł stabilizacji matrycy w sony to bodaj dodatkowe 200 gramów

Jeśli używa się manualnych szkieł z czasów analoga to obecność stabilizacji na pokładzie jest koniecznością. To samo dotyczy zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. BTW - https://www.spidersweb.pl/2014/11/sony-a7-ii.html

Filmik Sony A7 II (2014) - 5 Axis Stabilization https://www.youtube.com/watch?v=dZwi4ehTtiA i https://www.youtube.com/watch?v=Q6p7VVNkkUA

Jakoś nie bardzo wyobrażam sobie premierę bezlustra bez stabilizacji matrycy w 2019 roku. Coś jak zupa grzybowa bez grzybów ;)

MC_
15-02-2019, 09:28
Obejrzałem przed chwilą jakieś amerykańskie hends on z prezentacji - kilka godzin w Nowym Orleanie. Co mnie bardzo rozczarowało, to żałosna praca eye-AF. Generalnie często na chwilę gubił oko, a po odejściu kilku kroków (w sensie 2-3) pozostawało tylko ostrzenie na głowę.
Szkoda, bo to jest jedna z najbardziej mnie interesujących funkcji.

cauchy
15-02-2019, 09:28
Ani 5d ani 6d moje obecne nie ma stabilizacji matrycy, chyba moge żyć bez tego. No i sony nie ma obracanego ekranika tylko jakis taki niepelnosprawny ten wyswietlacz.

akustyk
15-02-2019, 09:43
Oba 6D. Na bocznych śmigają? Nawet 5Dmk... nie sa w tym mistrzami.

nie mam zastrzezen do bocznych w 6D2. a mialem (spore) w 6D1 czy 5D2. prawda, ze nie jestem jakims bardzo wymagajacym uzytkownikiem AF, ale to co 6D2 mi daje jest dosc szybkie i bardzo pewne

candar
15-02-2019, 09:47
Ani 5d ani 6d moje obecne nie ma stabilizacji matrycy, chyba moge żyć bez tego. No i sony nie ma obracanego ekranika tylko jakis taki niepelnosprawny ten wyswietlacz.

No tak, bardzo rzeczowe argumenty :) Cofając się do aparatu z lat 80-tych canona F1N, którego używam również mogę żyć bez IBIS, bez matrycy cyfrowej, odchylanego i obrotowego ekranu, wyświetlacza LCD i bez AF-a :mrgreen:

Może cofniemy się jeszcze bardziej w czasie do początków fotografii ?

jinks
15-02-2019, 09:48
Obejrzałem przed chwilą jakieś amerykańskie hends on z prezentacji - kilka godzin w Nowym Orleanie. Co mnie bardzo rozczarowało, to żałosna praca eye-AF. Generalnie często na chwilę gubił oko, a po odejściu kilku kroków (w sensie 2-3) pozostawało tylko ostrzenie na głowę.
Szkoda, bo to jest jedna z najbardziej mnie interesujących funkcji.A to nie jest tak, że przy większej odległości ostrzenie na oko już nie jest potrzebne, bo głębia jest większa i cała twarz jest już ostra?
Co do tych prezentacji z eye-af zwróć uwagę, że mało kiedy pokazują zdjęcia wynikowe w powiększeniu. Zawsze tylko widok ekranu, po którym kwadracik afu dzielnie trzyma się oka. Przez chwilę bawiłem się kiedyś S a7III i też tak to wyglądało. Po powiększeniu zdjęć okazało się, że jednak nie były trafione w punkt -szkła natywne sony 28/2 i 85/1.8.
Oczywiście, że Canon ma to na razie gorzej rozwiązane. Jednak osobiście podchodzę do tej funkcji ostrożnie i bez przesądzonej ekscytacji ;)

cauchy
15-02-2019, 09:59
candar ale 5d i 6d to nie są aparaty z lat 80tych

candar
15-02-2019, 10:38
candar ale 5d i 6d to nie są aparaty z lat 80tych
cauchy - Piszesz "Ani 5d ani 6d moje obecne nie ma stabilizacji matrycy, chyba moge żyć bez tego". Tak więc tego... ;) jeśli nie chwyciłeś ww. to bardziej łopatologicznie napiszę ;) Jak nie potrzebuję szybkiego i celnego AF-a z EYE AF z ostrością na oczach przy f/1.2 na każdym zdjęciu, stabilizacji matrycy z dowolnym przypiętym szkłem oraz matrycy o dużej rozpiętości tonalnej i EVF w którym od razu koryguję parametry ekspozycji - to biorę na foty tzw. "kfjatkuf" starego canona F1N z lat 80-tych http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/canonf1n/concept.htm Ale w każdej innej sytuacji gdzie liczy się 100% celnych naświetlonych w punkt zdjęć biorę bezlustro, które to umożliwia.

Czego nie rozumiesz ? ;)


BTW - Canon EOS RP Anno Domini 2019 też nie jest z lat 80-tych i jako taki mógłby być lepiej wyposażony ;) Ale i tak wróżę mu zawrotny sukces rynkowy bo znam osoby, które na niego czekały - mały, zgrabny, lekki i względnie tani bezlusterkowiec FF do torebki.

cauchy
15-02-2019, 10:40
może inaczej, czy są jakieś usprawnienia względem 6D którego mam od 5 lat? jeśli tak to jest to pierwszy aparat w kolejce dla mnie.
niech tylko do tej podróżniczej puszki dadzą też podróżniczy obiektyw, jak tamron 28-300 i jestem pozamiatany. Już przeżyję ten żałosny aku..

MC_
15-02-2019, 10:41
A to nie jest tak, że przy większej odległości ostrzenie na oko już nie jest potrzebne, bo głębia jest większa i cała twarz jest już ostra?
Co do tych prezentacji z eye-af zwróć uwagę, że mało kiedy pokazują zdjęcia wynikowe w powiększeniu. Zawsze tylko widok ekranu, po którym kwadracik afu dzielnie trzyma się oka. Przez chwilę bawiłem się kiedyś S a7III i też tak to wyglądało. Po powiększeniu zdjęć okazało się, że jednak nie były trafione w punkt -szkła natywne sony 28/2 i 85/1.8.
Oczywiście, że Canon ma to na razie gorzej rozwiązane. Jednak osobiście podchodzę do tej funkcji ostrożnie i bez przesądzonej ekscytacji ;)
Nie wiem jak jest, bo używałem tylko A7 w pierwszej wersji, z kitem, przez jakieś 2 godziny, w zasadzie jeszcze przed ich premierą w sklepach... Pewnie skończy się na tym, że pojadę do Cyfrowe.pl z plecakiem szkieł i poproszę o możliwość sprawdzenia jak to działa.

jinks
15-02-2019, 10:48
Nie wiem jak jest, bo używałem tylko A7 w pierwszej wersji, z kitem, przez jakieś 2 godziny, w zasadzie jeszcze przed ich premierą w sklepach... Pewnie skończy się na tym, że pojadę do Cyfrowe.pl z plecakiem szkieł i poproszę o możliwość sprawdzenia jak to działa.No widzisz, najgorzej jest z możliwością przetestowania. Ostatnio chciałem sprawdzić eosa R w sklepie fotograficznym w Krakowie i ostatecznie nie dali mi go nawet włączyć. Wcześniej na ich profilu fb uzgodniłem, że nie ma z tym problemu. Byłem akurat przejazdem więc jakoś bardzo się nie gniewam :) no ale to niestety nie jest USA gdzie sobie do woli testujesz albo po tygodniu oddajesz bo jest lipa. Brakuje też wypożyczalni. A jeśli są to ceny rzędu 10% za wypożyczenie.

candar
15-02-2019, 10:49
może inaczej, czy są jakieś usprawnienia względem 6D którego mam od 5 lat? jeśli tak to jest to pierwszy aparat w kolejce dla mnie.
niech tylko do tej podróżniczej puszki dadzą też podróżniczy obiektyw, jak tamron 28-300 i jestem pozamiatany. Już przeżyję ten żałosny aku..

No niekoniecznie dla Ciebie o ile pasuje Ci koncepcja OVF i lustra. Osobiście od ośmiu lat wolę EVF i koncepcję ML.

cauchy
15-02-2019, 10:53
wiem tylko że chcę mieć nie więcej niż kilogram na aparat + obiektyw :D
ej, a co z tym systemem M? zapomnieli o nim? tak patrzę na flagowce to dwa lata temu miały premierę.. a po 10 latach z FF mam ochotę się przepiąć na APS-C

candar
15-02-2019, 11:29
wiem tylko że chcę mieć nie więcej niż kilogram na aparat + obiektyw :D
ej, a co z tym systemem M? zapomnieli o nim? tak patrzę na flagowce to dwa lata temu miały premierę.. a po 10 latach z FF mam ochotę się przepiąć na APS-C

-> https://www.canon-board.info/threads/107462-Canon-M50/page34?p=1386431&viewfull=1#post1386431

capo-di_tutti-capi
15-02-2019, 12:02
Tanie markowe zoomy do FF można dziś policzyć na palcach jednej ręki https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_FE_28-70mm_f_3.5-5.6_OSS_Lens_vs_Nikon_AF-S_NIKKOR_24-85mm_f_3.5-4.5G_ED_VR_Lens_vs_Pentax_HD_PENTAX-D_FA_28-105mm_f_3.5-5.6_ED_DC_WR_Lens_vs_Canon_EF_24-105mm_f_3.5-5.6_IS_STM_Lens/BHitems/1015472-REG_872406-REG_1225870-REG_1081813-REG -cztery na dziewięć systemów (w tym 3 nowopowstałych [i Leica SL])
potem https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_Vario-Tessar_T*_FE_24-70mm_f_4_ZA_OSS_Lens_vs_Nikon_AF-S_NIKKOR_28-300mm_f_3.5-5.6G_ED_VR_Lens_vs_Canon_EF_24-70mm_f_4L_IS_USM_Lens_vs_Canon_RF_24-105mm_f_4L_IS_USM_Lens/BHitems/1008126-REG_729950-USA_898652-USA_1433712-REG ...

Ciekawe czy coś zrobią.

cauchy
15-02-2019, 12:38
Tamron 28-300 od 5 lat nie ma konkurencji :( te wszystkie zoomy 24-70-100 za małe dla mnie, na dodatek w większości ogniskowych 30-80 prawie w ogole nie wykorzystuję, nie moja perspektywa

candar
15-02-2019, 12:53
Tamron 28-300 od 5 lat nie ma konkurencji :( te wszystkie zoomy 24-70-100 za małe dla mnie, na dodatek w większości ogniskowych 30-80 prawie w ogole nie wykorzystuję, nie moja perspektywa

Ma konkurentów :) -> M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 (odpowiednik 35 mm: 24-400 mm) https://www.optyczne.pl/13434-news-Olympus_M.Zuiko_Digital_ED_12-200_mm_f_3.5-6.3.html tyle, że to m4/3 ;)
i M.Zuiko 14–150 mm f/4–5.6 II (odpowiednik 35 mm: 28-300 mm) https://foto-nieobiektywny.fotoblogia.pl/9334,m-zuiko-14-150-ii-czyli-olympusowski-superzoom-po-nowemu-test również m4/3

cauchy
15-02-2019, 13:18
pocałuj mnie w 4 litery :P :D
byłem ze znajomymi w Tatrach w połowie października, letnia pogoda, kolega miał Olka OMD-cośtam z właśnie takim obiektywem. Ja swoje wysłużone combo 6D + 28-300, zazdrościłem mu tej małości i lekkości, ale jak przyszło do obejrzenia fotek... ja wiem że to nie wina obiektywu, sam miałem kiedyś tego 14-150, bardzo fajny! ale ta matryca.. iso 100, piękny dzień, a na niebie kaszana. Co to ma być? Niebo na iso 100 ma być idealnie gładkie, bez żadnego ziarna. Dopóki nie poprawią technologii to mniej niż APS-C nie zejdę.

candar
15-02-2019, 14:00
pocałuj mnie w 4 litery :P :D
byłem ze znajomymi w Tatrach w połowie października, letnia pogoda, kolega miał Olka OMD-cośtam z właśnie takim obiektywem. Ja swoje wysłużone combo 6D + 28-300, zazdrościłem mu tej małości i lekkości, ale jak przyszło do obejrzenia fotek... ja wiem że to nie wina obiektywu, sam miałem kiedyś tego 14-150, bardzo fajny! ale ta matryca.. iso 100, piękny dzień, a na niebie kaszana. Co to ma być? Niebo na iso 100 ma być idealnie gładkie, bez żadnego ziarna. Dopóki nie poprawią technologii to mniej niż APS-C nie zejdę.

:)))))))))))

No to masz problem :) Jak nie miałeś nigdy do czynienia z ML weź sobie na testy tego nowego canona RP i sprawdzisz, czy to Cię zadowala ;)

akustyk
15-02-2019, 14:01
wiem tylko że chcę mieć nie więcej niż kilogram na aparat + obiektyw :D
ej, a co z tym systemem M? zapomnieli o nim? tak patrzę na flagowce to dwa lata temu miały premierę.. a po 10 latach z FF mam ochotę się przepiąć na APS-C

no dobra, a M5/M6/M50 (w zaleznosci od preferencji galkologicznych) i 18-150 ?

tkosiada
15-02-2019, 14:16
Szczerze mówiąc, to mając 6D1 bardzo mnie kusi zakup tego wymysłu. Głównie jeśli chodzi o eye AF...
Wg mnie Canon kiepsko to rozwiązał, bo Eye AF działa tylko na krótkim dystansie, powiedzmy tak do 2m. jeśli ktoś zacznie się oddalać to automatycznie przełącza na detekcje twarzy. Widziałem to zarówno w R i RP

candar
15-02-2019, 15:05
Polecam, doskonałe wyjaśnienie Amadeusza Andrzejewskiego dlaczego R, RP i 5D IV ma 4K CROP -> "Canon 4K CROP - zła wola czy brak technologii? | BAD WILL OR BAD TECH?"

https://www.youtube.com/watch?v=AJI5goAK4AI&t=1s


https://canon-board.info/imgimported/2019/02/c8087bb985dd624fb06bdb7f1fe347c0_orig-2.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/k/8/f/c8087bb985dd624fb06bdb7f1fe347c0_orig.jpg)

"Krótka, poparta wynikami testów analiza, czy crop w 4K w aparatach Canona i inne przykłady zostawania przez nich w tyle za konkurencją to mityczna "zła wola księgowych", czy może coś więcej, na przykład, problemy technologiczne?"

"Materiał powstał między innymi w oparciu o testy:"
- Canona 5D mark IV - http://videodslr.pl/canon-5d-mark-iv-...
- Canona EOS R - https://www.youtube.com/watch?v=50Fqn...

Więcej informacji na temat procedur testowych:
* Pomiar rolling shutter - https://www.youtube.com/watch?v=8ezBV...
* Jak interpretować tablicę testową - https://www.youtube.com/watch?v=-Yl_S...




I przemyślenia na temat RP "Canon EOS RP - Vlogger camera? | Aparat do vlogowania?" https://www.youtube.com/watch?v=4fYMke747QI

cauchy
15-02-2019, 16:01
no dobra, a M5/M6/M50 (w zaleznosci od preferencji galkologicznych) i 18-150 ?

paczałem na to i chyba jednak jakbym szedł w coś takiego to wybrałbym Sony a6500 + tamron 18-200. Poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej i wtedy wreszcie sam też włączę się do akcji ;) ale ten nowy Canon mnie ciekawi, niech dadzą tylko do niego jakiegoś sensownego zooma :D

candar
15-02-2019, 16:06
Padłem :mrgreen: Już niedługo od połowy marca w sprzedaży limitowana ZŁOTA wersja RP :) https://canon.jp/newsrelease/2019-02/pdf/20190214b.pdf
https://photorumors.com/2019/02/14/there-will-be-also-a-new-canon-eos-rp-gold-limited-edition-camera/


https://canon-board.info//brak.gif
źródło ( https://photorumors.com/wp-content/uploads/2019/02/Canon-EOS-RP-GOLD-limited-edition-1.png)

Kolejna wersja będzie z 2750 kryształkami Swarovskiego :mrgreen:
Czyli w canonie myślą już o prezentach świątecznych :mrgreen:

Osobiście wolałbym aby seria R posiadała bogate wnętrze niż była tylko złocona z zewnątrz :mrgreen:

BTW - w takich barwach trochę przypomina Canomatica za 5 zł https://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria/zdjecie/uzytkownika/canomatic_z_gory_dldpcbxxzsi2ffo ;)

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/il_570xN1448095523_1fcz-2.jpg
źródło (https://i.etsystatic.com/15638830/r/il/21caae/1448095523/il_570xN.1448095523_1fcz.jpg)

cauchy
15-02-2019, 16:25
Musicie wziąć pod uwagę kulturę Japończyków i tego co tam jest cenione.
To jest baaardzo dziwne społeczeństwo, gdzie po ulicach chodzą bardzo dziwni ludzie, o bardzo dziwnych upodobaniach ;) to tak oględnie mówiąc..

candar
15-02-2019, 16:47
A to nie jest tak, że przy większej odległości ostrzenie na oko już nie jest potrzebne, bo głębia jest większa i cała twarz jest już ostra?
Co do tych prezentacji z eye-af zwróć uwagę, że mało kiedy pokazują zdjęcia wynikowe w powiększeniu. Zawsze tylko widok ekranu, po którym kwadracik afu dzielnie trzyma się oka. Przez chwilę bawiłem się kiedyś S a7III i też tak to wyglądało. Po powiększeniu zdjęć okazało się, że jednak nie były trafione w punkt -szkła natywne sony 28/2 i 85/1.8.
Oczywiście, że Canon ma to na razie gorzej rozwiązane. Jednak osobiście podchodzę do tej funkcji ostrożnie i bez przesądzonej ekscytacji ;)

Jednak u innych działa to całkiem sprawnie ;) Być może za lat 5 uda im się coś takiego osiągnąć - dyskusja na DPReview
(Sony 'Real-time tracking' is a big leap forward for AF) https://www.youtube.com/watch?v=SG37PzFSyKU

Kolekcjoner
15-02-2019, 16:58
Jednak u innych działa to całkiem sprawnie ;) Być może za lat 5 uda im się coś takiego osiągnąć - dyskusja na DPReview
(Sony 'Real-time tracking' is a big leap forward for AF) https://www.youtube.com/watch?v=SG37PzFSyKU

I będziesz tu przez 5 lat nudził jaki to Canon jest zacofany? Pytam poważnie, bo to się robi już bardzo męczące.

zdebik
15-02-2019, 17:10
Pomarudzić można, ale Canon siedzi w tym biznesie od lat i wie co robić żeby było dobrze (w ich interesie). My tu sobie możemy marudzić ale za 4 lata EOS R będzie kultowy (classic) a nowa wersja mk3 do (_._) bo Sony ma 8K w 14 bitach.

candar
15-02-2019, 17:19
I będziesz tu przez 5 lat nudził jaki to Canon jest zacofany? Pytam poważnie, bo to się robi już bardzo męczące.

Ale w ogóle jest jakaś możliwość dyskusji i porównanie możliwości foto i video canonów R i RP na tym forum z resztą świata? Niestety canon w kwestii korpusów jak na razie bazuje wyłącznie na odgrzewanych kotletach. Informacja dziennikarza Amadeusza Andrzejewskiego bardzo dobrze wyjaśnia dlaczego R, RP i 5D IV mają 4K CROP i dlaczego nie jest to tzw. mityczna "zła wola księgowych" https://www.youtube.com/watch?v=AJI5goAK4AI&t=1s Cytat: "Za tydzień premiera EOSa RP i jeśli serio wsadzą tam matrycę z 6d mark 2, to nie będzie mieć 4K, bo ta matryca, przynajmniej w wersji w 6d mark 2, jest za wolna. Wyrabia 6,5kl/sek przy 26,2megapiksela. Czyli ok. 170 megapikseli na sekundę. Żeby nagrywać 4K w 25kl/sek potrzeba 207 megapikseli na sekundę."

Photointo
15-02-2019, 17:38
Jak oni w swoich kamerach mają tak okrojone funkcje, to co się dziwić, że nie dają tego do aparatów? Nie po to robili osobną odnogę puszek filmowych C i innych tego rodzaju pudełek by dawać możliwości filmowe przerastające możliwości ich kamer do lustrzanek. Brak cropa i 120 klatek w Full HD to oni pewnie dadzą do puszki R PRO za min. 20 tys.

Pojawiła się już instrukcja do RP, z tego co udało mi się wyczytać to będzie opcja crop 1.6x jakby komuś było mało na najdłuższej ogniskowej, która da zdjęcie 10 MXP (3888x2592). Coś czego nie spodziewałem się w puszce ze stosunkowo małą ilością MPX.

Kolekcjoner
15-02-2019, 17:42
Ale w ogóle jest jakaś możliwość dyskusji i porównanie możliwości foto i video canonów R i RP na tym forum z resztą świata? Niestety canon w kwestii korpusów jak na razie bazuje na odgrzewanych kotletach. Informacja dziennikarza Amadeusza Andrzejewskiego bardzo dobrze wyjaśnia dlaczego R, RP i 5D IV mają 4K CROP i dlaczego nie jest to tzw. mityczna "zła wola księgowych" https://www.youtube.com/watch?v=AJI5goAK4AI&t=1sAle kto zabrania dyskusji? Po prostu Twoje wpisy to bezustanne marudzenie o tym jaki to Canon jest zacofany i jak strasznie krzywdzi swoich użytkowników - nie czujesz tego - no to właśnie Ci uświadamiam. Nie wiem z czego to wynika ale to nic nie wnosi do tematu tego konkretnego korpusu.
Nie wiem o czym chcesz dyskutować podając już któryś raz ten filmik? No jest crop i co - ktoś tam coś wysmażył nie wiadomo tak na prawdę skąd czerpie wiedzę, bo to co Canon robi i dlaczego i jakimi tak na prawdę dysponują technologiami to są bardzo pilnie strzeżone tajemnice korpo i nie wiem na jakiej zasadzie ktoś może mieć wiedzę inside - szczególnie tu u nas w Polsce?
Natomiast dla nas użytkowników sprawa jest prosta jak chcesz/potrzebujesz puszki z video bez cropa kupujesz inny sprzęt i po temacie. O czym tu dyskutować?

Kolekcjoner
15-02-2019, 17:48
Hihi, znowu rozmowy na temat przewagi lusta nad bezlustrem i vice versa. Co do APS-C to ono chyba poszło do EOSów M. Chociaż wydaje mi się, że wydanie czegoś pokroju 7D dla systemu RF jest bardzo możliwe. Wydaje mi się, że seria luster z numerami 000-0000 przejdzie do EOS-M, Canon uśmierci serię 00 (80D+) i będzie chciał by ludzie zamienili ją na takie aparaty jak Canon RP (z korzyścią dla Canona, bo obiektywy droższe, ale ludzie będą szukać odpowiedników obiektywów EF-S...).
Canon nie uśmierci szybko luster APSC bo czerpią z tego spore dochody. Według niedawnego wywiadu na niektóych rynkach to jest ponad 70% całkowitej sprzedaży. Tak przynajmniej wynika z wywiadu jakiego udzielił niedawno CEO Canona. Nie ma też planów robienia cropa w serii eR.

Shrek
15-02-2019, 17:54
... i po temacie. O czym tu dyskutować?

Ja dodam "Amen" :-d Podyskutowac, to warto o wiośnie, którą już czuć,
o ********ej przyjemności z fotografowania, jak się ma ta możliwość
oczywiście, bo z tych tematów na kilkaset stron wynika coś innego ...

Ciągłe narzekania i jęki, szkoda tu nawet zaglądać.

Wieslaw18
15-02-2019, 18:49
To pierwsze wrażenia Amadeusza Andrzejewskiego na temat RP
https://www.youtube.com/watch?v=4fYMke747QI
Proszę zwrócić uwagę co mówi o 4K (ok. 1:40), którego jego zdaniem miało nie być w RP ze względu na wolną matrycę. Żeby nie było to ja bardzo cenię opinie Pana Andrzejewskiego jako praktyka.

cauchy
15-02-2019, 19:13
serio nie rozumiem was, czemu nie kupicie sobie po prostu normalnej kamery do wideo?
ja tego całego filmowania lustrami/bezlustrami nie czuję. wszelkie filmiki jakie nagrywam 6D wypadają blado przy iphonie SE. Nie ta stabilizacja, nie to ostrzenie. Na dodatek szlag człowieka trafia z pełną klatką gdy się próbuje wyostrzyć, cokolwiek, pieseła kilka metrów od ciebie, mission impossible. Morda w focusie, ogon merda w focus i out of focus. Widziałbym to jedynie jako kamerę na potężnym gimbalu ale to się mija z celem, lepiej kupić zwykłą tanią kamerę z zoomem. Czasem na potrzeby zmontowania filmiku z jakiejś wycieczki używam zooma, którego w iphonie nie mam niestety.

Wieslaw18
15-02-2019, 19:27
Nie chodzi o filmowanie stricte. Chodzi o to, że w pewnym momencie dyskusja zeszła na wolną matrycę - i wszystko co za tym idzie - jako przyczynę niewydolności firmy Canon pod względem technologicznym. Postawione tezy przez Amadeusza Andrzejewskiego pozostają jedynie tezami.

sando
15-02-2019, 19:40
Canon nie uśmierci szybko luster APSC bo czerpią z tego spore dochody. Według niedawnego wywiadu na niektóych rynkach to jest ponad 70% całkowitej sprzedaży. Tak przynajmniej wynika z wywiadu jakiego udzielił niedawno CEO Canona. Nie ma też planów robienia cropa w serii eR.


"Nie ma też planów robienia cropa w serii eR." - to oficjalna informacja Canona z tego wywiadu z CEO?

cauchy
15-02-2019, 19:48
Nie chodzi o filmowanie stricte.
a o co? boicie się, że nie zdążycie zrobić fotki czy o wolny tryb seryjny? RP to nie jest aparat do sportu czy reporterki raczej :) co to znaczy w ogóle wolna matryca?

Wieslaw18
15-02-2019, 19:54
Co to znaczy "boicie się..."? O co Tobie chodzi? Jeśli nie wiesz co to "wolna matryca" obejrzyj materiał linkowany pr ez candar

mirror
15-02-2019, 20:42
nie wierzę w to wszystko - canon na pewno ma wszystkie potrzebne technologie, a nawet więcej ale na razie szachuje konkurencję nie chcąc sie za wcześnie otworzyć - czeka na właściwy moment, ten najlepszy moment :mrgreen:

candar
15-02-2019, 20:52
nie wierzę w to wszystko - canon na pewno ma wszystkie potrzebne technologie, a nawet więcej ale na razie szachuje konkurencję nie chcąc sie za wcześnie otworzyć - czeka na właściwy moment, ten najlepszy moment :mrgreen:
:mrgreen:

A te "wszystkie potrzebne technologie, a nawet więcej" głęboko ukrył w aparacie, ale później (jak to onegdaj było z 300D) pojawi się firmware by Wasia i canon znienacka "zaszachuje konkurencję" 8-)

Popłakałem się ;) Prawie jak https://www.youtube.com/watch?v=ekiDnidpAjY Brakuje tylko Księżniczki :)

BTW - ja tam mogę czekać, mi się nie spieszy ;) http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2011/05/scarjo_popcorn.gif

marfot
15-02-2019, 21:04
nie wierzę w to wszystko - canon na pewno ma wszystkie potrzebne technologie

To oczywiste. Canon jest za poważnym graczem żeby tego nie miał. Niestety nie wyszły one poza stadium laboratoryjne i jeszcze nie nadają się do ludzi. Albo za drogie albo zawodne.

cauchy
15-02-2019, 21:15
Co to znaczy "boicie się..."? O co Tobie chodzi? Jeśli nie wiesz co to "wolna matryca" obejrzyj materiał linkowany pr ez candar
to ja się pytam o co wam chodzi :) wg mnie robicie z igły widły i próbujecie znaleźć na siłę zastosowania tego aparatu tam gdzie on się niekoniecznie sprawdzi, a w każdym razie tam gdzie lepiej sprawdzą się inne aparaty

candar
15-02-2019, 21:23
to ja się pytam o co wam chodzi :) wg mnie robicie z igły widły i próbujecie znaleźć na siłę zastosowania tego aparatu tam gdzie on się niekoniecznie sprawdzi, a w każdym razie tam gdzie lepiej sprawdzą się inne aparaty

Przecież wyraźnie napisali gdzie się sprawdzi: "CANON EOS RP Niewielki, lekki i intuicyjny pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który umożliwia bardzo kreatywną pracę w podróży." https://www.canon.pl/cameras/eos-rp/ :)

Wieslaw18
15-02-2019, 21:35
to ja się pytam o co wam chodzi :) wg mnie robicie z igły widły i próbujecie znaleźć na siłę zastosowania tego aparatu tam gdzie on się niekoniecznie sprawdzi, a w każdym razie tam gdzie lepiej sprawdzą się inne aparaty
I ja się z tym zgadzam co powyżej napusałeś.

mirror
15-02-2019, 21:44
przed premierą R pisali że skupiają sie na nowych produktach i video będzie mocna stroną nowych korpusów - ja nie filmuję więc na video sie nie znam :) ale może to tak ma byc ten crop w 4K bo przeciez klatka filmowa super 35 taż ma taki wymiar i ktoś może mieć komplet filmowych obiektywów po 4 kilo euro sztuka na ten przykłąd pięciu obiektywów i chcieć je podpiąc do korpusu, a one mogą nie kryć pełnej klatki - tylko czemu w FHD nie zrobili cropa - nie rozumiem przecież w FHD też może chcieć ten komplet obiektywów po 4 kilo sztuka podpiąć - nie rozumiem ale ja się na video nie znam i na pewno jest w tym jakaś myśl :mrgreen: może w FHD już się nie filmuje

swallow77
15-02-2019, 22:19
... mieć komplet filmowych obiektywów po 4 kilo euro sztuka na ten przykłąd pięciu obiektywów i chcieć je podpiąc do korpusu, a one mogą nie kryć pełnej klatki - tylko czemu w FHD nie zrobili cropa - nie rozumiem przecież w FHD też może chcieć ten komplet obiektywów po 4 kilo sztuka podpiąć - nie rozumiem ale ja się na video nie znam i na pewno jest w tym jakaś myśl :mrgreen: może w FHD już się nie filmuje

W czerwonym menu w trybie filmowym można załączyć kropowanie wideo przy mniejszych rozdzielczościach, więc kropowe szkła będą pokrywać co trzeba.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
15-02-2019, 22:20
Oj, nie wiem czy nie sklamalem.. napisało mi się o R.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

mirror
15-02-2019, 22:29
W czerwonym menu w trybie filmowym można załączyć kropowanie wideo przy mniejszych rozdzielczościach, więc kropowe szkła będą pokrywać co trzeba.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

no od razu wiedziałem że jest w tym jakaś myśl - nasza ulubiona nie robi kiszki :mrgreen: kupimy szkla filmowe i wykropujemy sobie - da się - da się

swallow77
15-02-2019, 22:30
Jednak nie skłamałem. Strona 256 w en instrukcji.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

candar
15-02-2019, 22:37
Odnośnie video w RP ze strony EOSHD - The truly independent voice on cameras. Written by British filmmaker, Andrew Reid.

Canon EOS RP and Fuji X-T30 announced – a Grand Canyon sized gap in 4K technology https://www.eoshd.com/2019/02/canon-eos-rp-and-fuji-x-t30-announced-a-grand-canyon-sized-gap-in-4k-technology/


"Most disappointingly of all, it turns out that the EOS RP lacks Dual Pixel AF in 4K video mode, like the M50, which means it’s a “no-buy” from me and better to stick with the EOS R until the pro body is released, which perhaps, is the intention. Fuji on the other hand – an even smaller, lighter (380g) and cheaper camera has a full-width 6K sensor readout without overheating and most of the 4K video features of the superb X-T3 for under $900, with F-LOG, 120fps 1080p and bonus 10bit 4:2:2 external output."

"Some other limitations are a technological problem. The old 6D Mark II sensor is based on a very old factory manufacturing process. It’s no more advanced than the sensor Canon had out in 2012. As we see from Magic Lantern the 5D Mark III’s sensor can do a cropped 4K output as well. In any other technology driven industry, not speeding up your chips for 7 years would be a suicide mission."

mirror
15-02-2019, 22:37
tylko ten grip mogli wystrugać z drewna na ten przyklad z sosny bejcowanej na imitację palisandra - ładniej by to wygladało, a tak to pozostaje na otarcie łez tylko ta złota limitowana edycja żeby jak to mówią u mnie na wsi pokazać swoja osobowość i wyróżnić się z tłumu :mrgreen:

Kolekcjoner
16-02-2019, 00:10
"Nie ma też planów robienia cropa w serii eR." - to oficjalna informacja Canona z tego wywiadu z CEO?
To nie jest oficjalne stanowisko ale była ta kwestia poruszana i nie ma obecnie takich planów - tak bodaj to ujęli - nie pamiętam już. Krótko mówiąc wszelkie dywagacje na temat eosa R z cropem to póki co całkowite spekulacje, nic więcej. Podejrzewam że w pierwszej kolejności pojawi się puszka z matrycą FF 75 MPx a w dalszej typowo reporterska FF.

a o co? boicie się, że nie zdążycie zrobić fotki czy o wolny tryb seryjny? RP to nie jest aparat do sportu czy reporterki raczej :) co to znaczy w ogóle wolna matryca?
Chodzi o prędkość działania matrycy, konkretnie sczytywania danych. Technologicznie ta matryca to jest coś z epoki "nieśmiertelnego" 18 Mpx. Canon chcąc wyjść na swoje zastosował matrycę taką samą jak w 6D mkII ze zmienionymi mikrosoczewkami. Dołożyli nowy procek i wsadzili do RP. Jak komuś to nie wystarcza to może sobie kupić coś nowocześniejszego u konkurencji i tyle.
Co do filmowania to cóż. Ja też nie wiem po co komu FF do filmu i po co się męczyć z dslr jak są kamery ale to już jest dyskusja na zupełnie inny temat.

marfot
16-02-2019, 00:25
Technologicznie ta matryca to jest coś z epoki "nieśmiertelnego" 18 Mpx. Canon chcąc wyjść na swoje zastosował matrycę taką samą jak w 6D mkII ze zmienionymi mikrosoczewkami. Dołożyli nowy procek i wsadzili do RP. Jak komuś to nie wystarcza to może sobie kupić coś nowocześniejszego u konkurencji i tyle.

Nie kupiłem 6DII tylko ze względu na tę matrycę. Kupiłem R bo w cenie poniżej 10k dostałem w sumie akceptowalną matrycę i funkcjonalne body. A konkurencja musi się jeszcze bardziej starać ;)

marfot
16-02-2019, 07:32
paczałem na to i chyba jednak jakbym szedł w coś takiego to wybrałbym Sony a6500 + tamron 18-200. Poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej i wtedy wreszcie sam też włączę się do akcji ;) ale ten nowy Canon mnie ciekawi, niech dadzą tylko do niego jakiegoś sensownego zooma :D

Zapowiadany megazoom RF 24-240/4-6.3IS wygląda na specjalnie dedykowany do RP - zwarty, bez dodatkowego pierścionka ustawień - wygląda na tani.

cauchy
16-02-2019, 09:51
Czekam :) te 240 troche bida ale moze cis ciekawego bedzie

jotes25
16-02-2019, 10:06
Zapowiadany megazoom RF 24-240/4-6.3IS wygląda na specjalnie dedykowany do RP - zwarty, bez dodatkowego pierścionka ustawień - wygląda na tani.

Pierścień AF me specjalną fakturę i przełącznik AF/Control.

jinks
16-02-2019, 10:10
Zapowiadany megazoom RF 24-240/4-6.3IS wygląda na specjalnie dedykowany do RP - zwarty, bez dodatkowego pierścionka ustawień - wygląda na tani.Jest przełącznik, którym wybieramy co ten cienki pierścień ma obsługiwać - ustawianie ostrości albo jako control ring.

marfot
16-02-2019, 10:34
Jest przełącznik, którym wybieramy co ten cienki pierścień ma obsługiwać - ustawianie ostrości albo jako control ring.

Ale fizycznie nie ma dodatkowego pierścionka, raczej poszli po taniości. No ale skoro jest manual focus by wire to można wykorzytać jeden pierścionek.
Ten megazoom wygląda też na lekki - taki do pary z RP.

cauchy
16-02-2019, 11:26
ship w II połowie roku.. kurna mistrzowie strategii :D akurat gdy na początku II połowy wszyscy wyjeżdżają na wakacje to dopiero wtedy wypuszczają travel lens :P 5 lat temu było dokładnie to samo z tamim 28-300, zdążyłem co prawda ale dosłownie na dniach :P

candar
16-02-2019, 12:42
Jakby ktoś szukał - są jpg-i i RAWy z canona RP na Dpreview https://www.dpreview.com/sample-galleries/0019055356/canon-eos-rp-sample-gallery/1432785828

totamten
16-02-2019, 12:49
ship w II połowie roku.. kurna mistrzowie strategii :D akurat gdy na początku II połowy wszyscy wyjeżdżają na wakacje to dopiero wtedy wypuszczają travel lens :P 5 lat temu było dokładnie to samo z tamim 28-300, zdążyłem co prawda ale dosłownie na dniach :P

W cywilizowanym świecie miesiąc urlopowy to sierpień, dlatego sprzedaż ruszy wtedy, gdy kupujący koniecznie będzie ten obiektyw potrzebował nie pytając o cenę. Tak głupi Japończycy od dziesiątek lat zarabiają na życie.

cauchy
16-02-2019, 13:51
lightroom nie łyka mi cr3 :/
znów coś będę musiał w nim grzebać..
ogólnie plastyka i kolory jakbym żywcem wziął z 6D, podoba mi się

p0m
16-02-2019, 23:07
głupi Japończycy to tak ironicznie czy rasistowsko, bo nie wiem czy z Tobą gadać czy nie.

co do aparatu... fajne cacko pod jakiegoś naleśnika czy małego zooma. nie wyobrażam sobie użytkowanie go ze szkłami pokroju 70-200, ale też zdjęcia rp z podpiętymi 85l 1.2 i 1.4 jakoś tak dziwacznie wyglądają. oczywiście chodzi mi o dłuższe użytkowanie, np. 70-200 f4 albo 70-300l na spacerku z aparatem w jednej łapie... ale może mam małą wyobraźnię.

olek.tbg
17-02-2019, 00:49
To jest to czego się obawiam - że fajne, małe i dość tanie body, ale z ciężkim szkłem nie będzie wygodne.
Trzeba będzie przejść się do sklepu i pomacać :)

Kolekcjoner
17-02-2019, 01:04
Dlatego na niektórych rynkach jest dostępny w kicie z EF 24-105 (tym nie L)....

jinks
17-02-2019, 01:36
To jest to czego się obawiam - że fajne, małe i dość tanie body, ale z ciężkim szkłem nie będzie wygodne.
Trzeba będzie przejść się do sklepu i pomacać :)Do RP ludzie będą raczej zapinać niewielkiego spacerzooma f4 lub małe stałki 1.8. Na razie jest tylko rf35, ale coś tam rumorsy już piszą o 50 i 85 f1.8 stm. Aż dziwne, że ten nowy RP nie wyszedł z tańszą wersją 24-105 jako kit.
Do bardziej zaawansowanych szkieł ludzie pewnie kupią zaawansowany korpus. Przynajmniej eos R.

Kolekcjoner
17-02-2019, 01:58
Do RP ludzie będą raczej zapinać niewielkiego spacerzooma f4 lub małe stałki 1.8. Na razie jest tylko rf35, ale coś tam rumorsy już piszą o 50 i 85 f1.8 stm. Aż dziwne, że ten nowy RP nie wyszedł z tańszą wersją 24-105 jako kit.

Też mnie to zastanawia. Tak jakby był skierowany przede wszystkim do osób, które już są w systemie.

Photointo
17-02-2019, 07:49
Canon się zabrał za to wszystko od **** strony. Wypuścili pro szkła bez pro puszki i entry level puszkę bez entry level szkieł.

Stanislaw
17-02-2019, 10:14
Wiesz - napaleni pro kupią R, a następnie kupią puszkę pro R. Więc Canon zyskuje podwójnie ;)

Amatorom zostają szkła EF póki co...

jinks
17-02-2019, 10:18
Canon się zabrał za to wszystko od **** strony. Wypuścili pro szkła bez pro puszki i entry level puszkę bez entry level szkieł.Możliwe, że grają na zwłokę. Ta wersją PRO widocznie jeszcze nie jest możliwa a sporą część osób powstrzymali przed rezygnacją z canona. Możemy sobie spekulować a i tak nie wiadomo o co chodzi :) dajmy im że 2-3 lata.

cauchy
17-02-2019, 10:22
Ja jeszcze po cichu licze na producentów niezależnych :)

jinks
17-02-2019, 10:23
Wiesz - napaleni pro kupią R, a następnie kupią puszkę pro R. Więc Canon zyskuje podwójnie ;)

Amatorom zostają szkła EF póki co...Napaleni pro ponadto wymienią swoje Lki EF na odpowiedniki RF. Myślę, że mistrzowskim ruchem jest też możliwość korzystania ze szkieł efs przez adapter. Dla wielu umożliwi to stopniowe, bezbolesne przejście na ff. Te dwa trendy bardzo wyraźnie widać np.na amerykańskich forach, czy grupach fb.

cauchy
17-02-2019, 10:27
Eee a jak dzialaja obiektywy efs przez adapter z ff??

Photointo
17-02-2019, 10:42
Stanislaw kupię RP i poczekam na puszkę PRO.

jinks za 2-3 lata puszki Sony będą focić w iso 500 tys. mieć 120 MPX itp. hehe. Wiem, że to bajery, ale skoro Canon nie potrafi sprostać konkurencji pod względem technologicznym matryc to może niech je... kupi od sony? I robi dobre puszki z dobrymi szkłami? :P

candar
17-02-2019, 11:08
Ja jeszcze po cichu licze na producentów niezależnych :)

Mam przeczucia, że nie będą to szkła ani lekkie, ani małe, ani też tanie - dospawają MC-11 i wyjdzie coś takiego https://www.optyczne.pl/659.4-artyku%C5%82-Obiektywy_Sigma_dla_Sony_FE_w_praktyce_Podsumowani e_i_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html

cauchy
17-02-2019, 11:28
pies ganiał stałki, mnie interesuje lekki zoom 25-300 :P

swallow77
17-02-2019, 12:24
Eee a jak dzialaja obiektywy efs przez adapter z ff??Działają doskonale, ale wynikowy obrazek jest ponizej 12MPa.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

becekpl
17-02-2019, 12:27
hmmmm, i stało sie
dopiero co wszedłem w F a już niego wyjdę i wejdę w CR:mrgreen:

swallow77
17-02-2019, 12:33
Stanislaw kupię RP i poczekam na puszkę PRO.

jinks za 2-3 lata puszki Sony będą focić w iso 500 tys. mieć 120 MPX itp. hehe. Wiem, że to bajery, ale skoro Canon nie potrafi sprostać konkurencji pod względem technologicznym matryc to może niech je... kupi od sony? I robi dobre puszki z dobrymi szkłami? :PKłopot w tym, że bardzo wielu fotografów twierdzi, ze lubi canony dla ich matryc/kolorów (abstrahując od tego czy faktycznie te kolory są wyjątkowe czy nie). Gdyby canon się zdecydował na taki ruch, jaki byłby powód kupić canona, a nie sony?

PS. Z tymi kolorami coś jest, bo nawet na wyświetlaczu 5d (który jest straaasznie słaby) wielu, których fotografowałem komentowało pozytywnie przyjemne tony skóry. Zazwyczaj swoje porównania odnosili do Sony właśnie. Na wydrukach to już była przepaść (choć moje zdjęcia zawsze mają za sobą obróbkę, a ich nie).

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

cauchy
17-02-2019, 12:45
muszę przejrzeć jakieś wideo z tymi obiektywami EF-S na FF przez adapter bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. W sensie jak np. założy się canona 10-18 do R to takie też będą ogniskowe na FF?? czy to po prostu będzie działać jak normalny crop APS-C?

candar
17-02-2019, 12:48
https://canon-board.info/imgimported/2019/02/allopticaliscanon-2.jpg
źródło (https://www.canonrumors.co/wp-content/uploads/2019/02/all-optical-is-canon.jpg)

swallow77
17-02-2019, 13:10
muszę przejrzeć jakieś wideo z tymi obiektywami EF-S na FF przez adapter bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. W sensie jak np. założy się canona 10-18 do R to takie też będą ogniskowe na FF?? czy to po prostu będzie działać jak normalny crop APS-C?Do wygenerowania obrazka z uzyciem obiektywu efs erka uzywa tylko srodkowej czesci matrycy (tak jkby to bylo apsc a nie ff)

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
17-02-2019, 13:12
A jak zapniesz niecanonowy efs to zobaczysz winiete. Trzeba manualnie zmienic na krop.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
17-02-2019, 13:46
Canon się zabrał za to wszystko od **** strony. Wypuścili pro szkła bez pro puszki i entry level puszkę bez entry level szkieł.
Napisz do Canona może Cię zatrudnią jako wschodzącą gwiazdę marketingu ;)...

Eee a jak dzialaja obiektywy efs przez adapter z ff??
Normalnie. Aparat się przełącza w cropa i wycina apsc ze środka matrycy.

hmmmm, i stało sie
dopiero co wszedłem w F a już niego wyjdę i wejdę w CR:mrgreen:
Że co??

Stanislaw kupię RP i poczekam na puszkę PRO.

jinks za 2-3 lata puszki Sony będą focić w iso 500 tys. mieć 120 MPX itp. hehe. Wiem, że to bajery, ale skoro Canon nie potrafi sprostać konkurencji pod względem technologicznym matryc to może niech je... kupi od sony? I robi dobre puszki z dobrymi szkłami? :P
Ja myślę że Canon powienien sobie dać spokój i przestać wciskać te przestarzałe technologie i zająć się czymś bardziej konstruktywnym jak np. sadzeniem pietruszki 8-)....

Mam przeczucia, że nie będą to szkła ani lekkie, ani małe, ani też tanie - dospawają MC-11 i wyjdzie coś takiego https://www.optyczne.pl/659.4-artyku%C5%82-Obiektywy_Sigma_dla_Sony_FE_w_praktyce_Podsumowani e_i_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html
Niestety wszystko na to wskazuje póki co. Sigma poszła w mega ogóry, z tego co pisali zainwestowali w to masę kasy i nie sądzę żeby teraz chcieli to zamieść pod dywan i robić od nowa. Szczególnie że ja nie wiem czy pod wszystkie bagnety da się robić małe jasne i wypasione optycznie szkła.

candar
17-02-2019, 14:08
Niestety wszystko na to wskazuje póki co. Sigma poszła w mega ogóry, z tego co pisali zainwestowali w to masę kasy i nie sądzę żeby teraz chcieli to zamieść pod dywan i robić od nowa. Szczególnie że ja nie wiem czy pod wszystkie bagnety da się robić małe jasne i wypasione optycznie szkła.

Zaś prawda! Małe to robią, ale tylko pod APS-C i m4/3 https://www.spidersweb.pl/2019/02/sigma-56-mm-recenzja-opinie.html

jotes25
17-02-2019, 14:13
Ja myślę że Canon powienien sobie dać spokój i przestać wciskać te przestarzałe technologie i zająć się czymś bardziej konstruktywnym jak np. sadzeniem pietruszki 8-)....


Nawet nie wiesz jak bardzo masz rację :lol:

https://www.igrow.news/news/canon-electronics-plans-full-automation-at-vegetable-factory ;) (https://www.igrow.news/news/canon-electronics-plans-full-automation-at-vegetable-factory)

cauchy
17-02-2019, 14:46
a no to teraz jasne z tymi EF-S, bo już myślałem, że jest jakaś turboświetlna technologia, że nagle te obiektywy działają na FF ;)

p0m
17-02-2019, 15:33
Zaś prawda! Małe to robią, ale tylko pod APS-C i m4/3 https://www.spidersweb.pl/2019/02/sigma-56-mm-recenzja-opinie.html

jak można cytować spidersweb jako rzetelne źródło czegokolwiek... "iksde".

Stanislaw
17-02-2019, 22:09
A na R i tak będzie się przyjemniej fotografowało, z takimi obiektywami jakie są i będą z RF.

Photointo
18-02-2019, 07:33
swallow77 w sumie masz rację z tymi kolorami - ja je uwielbiam. Myślałem, że może Canon kupiłby matryce od sony i zaimplementował swoje kolory hehe.

Cichy
18-02-2019, 18:38
swallow77 w sumie masz rację z tymi kolorami - ja je uwielbiam. Myślałem, że może Canon kupiłby matryce od sony i zaimplementował swoje kolory hehe.

A ja bym wolał, żeby do EOS R wsadzili matrycę z A73 (razem z IBIS) i wtedy już bym nie miał żadnych wątpliwości :)

candar
18-02-2019, 20:29
A ja bym wolał, żeby do EOS R wsadzili matrycę z A73 (razem z IBIS) i wtedy już bym nie miał żadnych wątpliwości :)

To jest nas dwóch ;) https://www.canon-board.info/threads/109559-Czy-u%C5%BCytkownicy-aparat%C3%B3w-Sony-serii-A7xx-i-A6xxxx-to-przypadki-kliniczne?p=1386551&viewfull=1#post1386551
Pozostaje tylko przekonać tylko kogoś w dziale projektowym canona :mrgreen:

Camilo
20-02-2019, 10:33
Do pobrania rawy od Froknows..... https://youtu.be/SCDUqmHs2eI

Sunders
23-02-2019, 14:57
A ja bym wolał, żeby do EOS R wsadzili matrycę z A73 (razem z IBIS)...

Po co? Cena i waga takiego body by się zwiększyły. Pozbawiłbyś je dwóch ważnych atutów. Przy takich preferencjach jednak lepiej chyba kupić A73 lub ew. zaproponować Sony , żeby do korpusów A7 wsadzili bagnet RF :mrgreen:

Photointo
02-03-2019, 06:54
Ok, mam RP od wczoraj. Pierwsze wrażenia: lekka, ale nie taka wcale mała. Bardzo wygodnie leży w dłoni, raczej nie będę potrzebować gripa. Z przejściówką i np. 16-35 4 IS, mimo, że ten obiektyw jest dość lekki nabiera to już wagi. Czekam z niecierpliwością na ciemne, lekkie szkła do tego systemu. Apropo EOSa-M - widzę sens tego systemu - nadal w porównaniu do RP jest to najmniejszy i najwygodniejszy system do podróży.

Zdjęcia oglądałem jedynie w DPP więc trudno coś orzec - wg. mnie szumi niewiele, nawet na 25 tys. jest to akceptowalne. Kolory ładne, podobne do 6D.

technik8pl
02-03-2019, 09:45
Photointo a jak oceniasz AF w stosunku 6d? Wydaje się np. bardziej pewny? A w kwestii wielkosci obu wizjerów?

Camilo
02-03-2019, 11:07
https://youtu.be/eEcIlwJ7pzI

candar
02-03-2019, 12:12
https://www.youtube.com/watch?time_continue=304&v=eEcIlwJ7pzI


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/1ce6d74225a6be61b7188c4b9c806ce4_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/s/e/z/1ce6d74225a6be61b7188c4b9c806ce4_orig.jpg)

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=canon_eosr&attr144_1=canon_eosrp&attr144_2=fujifilm_xt2&attr144_3=sony_a7ii&attr146_0=100_5&attr146_1=100_5&attr146_2=200_5&attr146_3=100_5&normalization=full&widget=327&x=0.10369374795587384&y=-0.9376650802474712

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/2832e3f081ffb70695f544224ee0e5fe_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/4/e/b/2832e3f081ffb70695f544224ee0e5fe_orig.jpg)

technik8pl
02-03-2019, 13:07
candar spodziewałeś się czegoś innego? matryca z 6d2 i było wiadomo, że tak będzie. Dobrze, że nie jest gorzej - co widać w przypadku porównania szumów R do 5d4 pomimo tego samego sensora.
Poza tym kto wyciąga rawy o 5 EV...

fret
02-03-2019, 13:43
...
Poza tym kto wyciąga rawy o 5 EV...

Spamerzy z klubu Różowego Tygrysa.

akustyk
02-03-2019, 13:53
Poza tym kto wyciąga rawy o 5 EV...

1. fanboye Sony

2. uposledzeni umyslowo, ktorzy nie ogarniaja swiatlomierza ale mimo to upieraja sie, ze wiedza lepiej niz automatyka aparatu (ktora az tak sp*c nie potrafi)

robertskc7
02-03-2019, 14:35
Ma ktoś takie równanie wyciągania z cieni przy iso 3200 ?

technik8pl
02-03-2019, 14:45
Ma ktoś takie równanie wyciągania z cieni przy iso 3200 ?
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr134_0=canon_eosrp&attr134_1=canon_eosr&attr134_2=canon_eos6dmkii&attr134_3=canon_eos5dmkiv&attr136_0=6&attr136_1=6&attr136_2=6&attr136_3=6&normalization=full&widget=487&x=0.12935926395239924&y=-0.7468541820873428

Największe różnice w wyciąganiu z cieni są w canonie zwykle do iso 640-800. Od 800 wzwyż krzywe się schodzą i różnice są minimalne.

mirror
02-03-2019, 14:51
Ma ktoś takie równanie wyciągania z cieni przy iso 3200 ?

nie mam, ale różnice pomiędzy tymi matrycami przy ISO 3200 będą minimalne

michalwlodarczyk
02-03-2019, 15:46
Zastanawiam się nad rożnicą w ziarnie i kolorach między 6D II a EOS R..

Pozdr.

marfot
02-03-2019, 17:07
Zastanawiam się nad rożnicą w ziarnie i kolorach między 6D II a EOS R..

Pozdr.

Bierzesz RAWy, wywołujesz i wtedy sie zastanawiasz - to nie jest problem teoretyczny.

akustyk
02-03-2019, 17:20
Bierzesz RAWy, wywołujesz i wtedy sie zastanawiasz - to nie jest problem teoretyczny.

ale przeciez cale to zastanawianie bylo po to, zeby wkleic linka do swojej dzialalnosci kotletowej :roll:

Cichy
02-03-2019, 17:44
1. fanboye Sony

2. uposledzeni umyslowo, ktorzy nie ogarniaja swiatlomierza ale mimo to upieraja sie, ze wiedza lepiej niz automatyka aparatu (ktora az tak sp*c nie potrafi)


Chyba nie zaliczam się ani do jednych, ani do drugich, ale robiąc zdjęcia np. takie jak poniżej ustawiam ekspozycję na niebo, żeby słońce nie było mocno wypalone, a dół jest mocno wyciągnięty z cienia. Z 6d2 mam na dole grubą kaszę, a to zdjęcie jest z A72.

1883

technik8pl
02-03-2019, 17:50
Chyba nie zaliczam się ani do jednych, ani do drugich, ale robiąc zdjęcia np. takie jak poniżej ustawiam ekspozycję na niebo, żeby słońce nie było mocno wypalone, a dół jest mocno wyciągnięty z cienia. Z 6d2 mam na dole grubą kaszę, a to zdjęcie jest z A72.

1883

W takich statycznych ujęciach nic nie stoi na przeszkodzi by zastosować bracketing i jest po problemie.

candar
02-03-2019, 18:03
W takich statycznych ujęciach nic nie stoi na przeszkodzi by zastosować bracketing i jest po problemie.

Portrety pod światło też ciągniesz baracketingiem ???

Bo ja widzę różnicę, że w ciemnym pokoju stosując bracketing i statyw zrobiłbym jedną fotę a z IBIS i matrycą o większej rozpiętości tonalnej robiąc foty z ręki mam na gotowo dobre foty, gdzie wszystko jednym ruchem wyciągnę z cieni.

A7 II światło zastane z okna w ciemnym hotelowym pokoju - fota z ręki (Sigma 50 1.4)

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/52665241_2305201969529915_54171487447117-2.jpg
źródło (https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52665241_2305201969529915_5417148744711798784_o.jp g?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=ac4be4eb6e301d6d9f7e7a77a9ed3743&oe=5CE6E9E5)



1. fanboye Sony
2. uposledzeni umyslowo, ktorzy nie ogarniają światlomierza ale mimo to upieraja sie, ze wiedza lepiej niz automatyka aparatu (ktora az tak sp*c nie potrafi)

A Ci zaje...ści fotografowie nie upośledzeni umysłowo, którzy ogarniają światłomierz noszą ze sobą wszędzie statyw, stosują bracketing przy fotach i później siedzą po nocach składając foty. Faktycznie tygrysy :) My to małe kotki przy onych fotografach.

BTW - uwielbiam canona za ergonomię i kolory, ale cenię czyjś oraz swój czas i dlatego nie bardzo mi się chce biegać z canonem ze statywem jeśli starym aparatem sprzed kilku lat zrobię to szybciej i lepiej. Jestem realistą i sceptykiem oraz typowym użytkownikiem i z pewnością nie jestem fanboyem żadnej f-my ;) Pisałem już wcześniej, że RP z matrycą z A7 II by mi wystarczył.

Cichy
02-03-2019, 18:18
Lepiej pewnie tak, szybciej pewnie nie.

PS. to naprawdę nie chodzi o to, żeby się przerzucać argumentami. Ale przy takich zdjęciach, jak właśnie pokazałem, wystarczy jeden RAW, żeby zrobić z niego fajny użytek. Canonem musiałbym robić faktycznie 2 naświetlenia i to sklejać. Naturalnie, duża część zdjęć jakich robię nie wymaga takiego forsowania, zwłaszcza w reportażu, ale w plenerze naprawdę wolę robić zdjęcia Soniaczem niż Canonem.

Tutaj jeszcze jest before i after.

1884


crop 100% z rozjaśnianego fragmentu:

1885


oraz analogicznie z 6d2, czyli podobno ta sama matryca co w RP.

1886

marfot
02-03-2019, 19:04
przy takich zdjęciach, jak właśnie pokazałem, wystarczy jeden RAW, żeby zrobić z niego fajny użytek.

I wystarczy Canon tylko inny ;).
Dokładnie z powodów podanych przez Ciebie nie kupiłem 6DII a kupiłem R.
Obrazek obrabia się łatwo, szum przyjemny, analogowy:
https://www.canon-board.info/threads/108564-Canon-EOS-R-dyskusja-og%C3%B3lna/page175?p=1387311&viewfull=1#post1387311

Crop 1:1 dla porządku:
1887

Kolekcjoner
02-03-2019, 19:38
Chyba nie zaliczam się ani do jednych, ani do drugich, ale robiąc zdjęcia np. takie jak poniżej ustawiam ekspozycję na niebo, żeby słońce nie było mocno wypalone, a dół jest mocno wyciągnięty z cienia. Z 6d2 mam na dole grubą kaszę, a to zdjęcie jest z A72.

1883

Ale mam nadzieję, że to zdjęcie nie jest dowodem na zaj... matrycy Sony, bo te rozwodnione kolory dają taki sobie efekt?

Cichy
02-03-2019, 19:50
Ale R plasuje się tak pomiędzy, dla mnie to body niestety nie jest idealnym rozwiązaniem.

--- Kolejny post ---


Ale mam nadzieję, że to zdjęcie nie jest dowodem na zaj... matrycy Sony, bo te rozwodnione kolory dają taki sobie efekt?

Ja o wyciąganiu z cieni a ten o kolorach, WB jest na tych zdjęciach już poprzestawiany, żeby nie powiedzieć pojechany.

technik8pl
02-03-2019, 20:15
Czy na prawdę nie możecie się skupić na omawianiu RP?
Candar co mnie obchodzą twoje portrety wykonywane innym aparatem niż tytułowy?

mysiaty
02-03-2019, 20:18
Jako zwykły pstrykacz: na podstawie zdjęcia marfota(uliczka) i @cichego(rzeczka),po obróbce, w odbiorze przyjemniejsze jest marfota. Najprzyjemniejsza jednak jest kobieta na parapecie candara.

p0m
02-03-2019, 20:29
Portrety pod światło też ciągniesz baracketingiem ??? a wiesz co to np. blenda?

Kolekcjoner
02-03-2019, 21:07
Czy na prawdę nie możecie się skupić na omawianiu RP?
Candar co mnie obchodzą twoje portrety wykonywane innym aparatem niż tytułowy?

Dokładnie, i powtarzanie w kolejnym temacie dla czego JA nie kupię tego czy owego aparatu.
Są wątki ogólne i tam można jęczeć do woli tu skupiamy się na konkretach dotyczących tytułowego modelu - o co bardzo uprzejmie apeluję 8-).

candar
02-03-2019, 22:02
Ja o wyciąganiu z cieni a ten o kolorach
Popraw się szybko pisząc, że canon RP AD 2019 ma najlepszą matrycę na rynku oraz najpiękniejsze odwzorowanie barw i po temacie. BTW - https://www.cytaty.info/cytat/klamstwopowtarzanetysiacrazy.htm

tomfoot
02-03-2019, 23:33
Uważam ten pomysł z zakładaniem różowych gaci fanbojom Sony za bardzo dobry. Jak widać na niedawnym przykładzie zdecydowanie studzi trollowanie.

michalwlodarczyk
03-03-2019, 00:27
A balans bieli chcialbys miec z A7II czy z Canona? :)

Photointo
03-03-2019, 08:39
Hmm. Byłem wczoraj na plenerze krajobrazowym przetestować RP i mam mieszane uczucia. Wizjer oczny wydaje mi się bardzo ciemny, musiałem go podbić do max jasności by cokolwiek widzieć, ale jak to się ma do poprawnego ocenienia sceny? Ergonomia w porządku, ale myślałem, że będę mógł do pokrętła tylnego ustawić np. zmianę iso bezpośrednią, jak np. w Rce na pasku, ale się nie da, trzeba klikać przycisk i zmieniać. Szczegóły ale możliwości konfiguracji na bidę - np. nie da się ustawić szybkiej zmiany cropa pod przycisk.

Autofocus na założonym 16-35 4 IS po przejściówce jest taki sobie, w mało wyraźnych tonach nie łapie... moim zdaniem lepszy był w 6D, mimo, że jak wiemy był tam średni... Nie wiem jak z obiektywami RF bo takowych nie posiadam.

Ja wiem, że wczoraj pogoda była nieszczególna ale zdjęcia są okropne, albo coś źle ustawione, albo walnięty aparat albo takie zdjęcia robi.

1888

Rysiek_O
03-03-2019, 10:14
Photointo mz tak się nie robi. Wrzucasz jakiś niechlujny zrzut ekranu, pisząc wymieniasz tylko wady. Czy jesteś pewien, że te wszystkie funkcje znasz na tyle iż nie da się ich poustawiać? Może tylko Ty na razie nie potrafisz tego zrobić?
Polecam instrukcję i poradniki w sieci. To wydałeś 6k po to by się przekonać że to lipa?? Droga nauka.

technik8pl
03-03-2019, 10:34
Photointo ciężko mi uwierzyć w to co piszesz. Zwłaszcza w kontekście AFa oraz wizjera. Mam m6 i af jeśli chodzi o celność jest w 100% pewny i trafia zawsze (statyczne zdjęcia oraz wykluczając błąd osoby fotografującej). Uważam, że powinieneś od deski do deski przeczytać instrukcję obsługi.

mirror
03-03-2019, 11:17
RP zasadniczo powinno robić podobne zdjęcia do 6DII, nie zauważyłem problemów z AF na 6D i 16-34/4 mogę tylko napisac że trafia zawsze - może miałeś zepsuty 6D, a teraz masz zepsuty RP - ten aparat to wydmuszka i kastrat jednocześnie ale zdjęcia powinien robić niezłe.

Photointo
03-03-2019, 12:16
technik8pl wkleić filmik jak nie może złapać ostrości w dzień na mojej ścianie?

Rysiek_O, nie no sorry, instrukcję tego aparatu czytałem jeszcze zanim się pojawił. Znam bardzo dobrze menu canona. Droga lekcja? Na szczęście mam 14 dni...

technik8pl
03-03-2019, 12:49
Photointo a co masz na tej scianie?

cauchy
03-03-2019, 14:23
Pokażcie mi jakiś fajny portret pod swiatło bo chyba jeszcze takiego nie widziałem..

jinks
03-03-2019, 14:50
Photointo a co masz na tej scianie?

Jeśli nie ma tam żadnego detalu to faktycznie może mieć problem, ale identycznie będzie z lustrzanką. Co do DPAF to jeśli w obszarze łapania ostrości będzie tylko pozioma linia to też nie wyostrzy. Leciutkie obrócenie aparatu sprawia, że znowu łapie bez problemu. Tak przynajmniej jest w 6d2.

Photointo
03-03-2019, 14:58
No właśnie ściana jest biała i ma problem na lekkim cieniu, ale pamiętam bardzo dobrze, że 6d nie miało tam problemu. Czytałem o tym, że autofocus reaguje na pionowe elementy w tej migawce. I ja to jestem w stanie zrozumieć tylko gdzie to wielkie halo, postęp i przełom w ostrzeniu w bezlustrach canona o którym tak pienią - ostrzenie minus 5EV w kopalni? Super, ale na ścianie w biały dzień już nie, hehe.

zdebik
03-03-2019, 15:13
No właśnie ściana jest biała i ma problem na lekkim cieniu, ale pamiętam bardzo dobrze, że 6d nie miało tam problemu. Czytałem o tym, że autofocus reaguje na pionowe elementy w tej migawce. I ja to jestem w stanie zrozumieć tylko gdzie to wielkie halo, postęp i przełom w ostrzeniu w bezlustrach canona o którym tak pienią - ostrzenie minus 5EV w kopalni? Super, ale na ścianie w biały dzień już nie, hehe.Weź żone/dziewczyne (niepotrzebne skreślić) na spacer z jasną stałką i zobacz jak się tym trzaska portrety, szczególnie ciasne główki.

Photointo
03-03-2019, 16:15
Ja nie focę portretów tylko gołe... ściany:

https://drive.google.com/file/d/1inRAncwMHzgRU2szobvLdsFyROP2_RWh/view?usp=sharing

Canon 100 mm 2.8 macro IS

swallow77
03-03-2019, 18:10
Ja nie focę portretów tylko gołe... ściany:

https://drive.google.com/file/d/1inRAncwMHzgRU2szobvLdsFyROP2_RWh/view?usp=sharing

Canon 100 mm 2.8 macro ISJa się temu zachowaniu wcale nie dziwie. Wystarczy wybrać większy punkt, lub rozszerzony o punkty sąsiednie (po to są, nie?).
Dobrze sobie obejrzeć schematy budowy i działania af w lustrach i na matrycy - jak się to widzi i rozumie zasady działania fazowego af, to i zdziwienia nie będzie...

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

jinks
03-03-2019, 18:59
Ja się temu zachowaniu wcale nie dziwie. Wystarczy wybrać większy punkt, lub rozszerzony o punkty sąsiednie (po to są, nie?).
Dobrze sobie obejrzeć schematy budowy i działania af w lustrach i na matrycy - jak się to widzi i rozumie zasady działania fazowego af, to i zdziwienia nie będzie...

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu TapatalkaDokładnie. Przede wszystkim trzeba zadbać o to żeby w punkcie af była jakaś krawędź, detal. Jak widać z filmu wtedy radzi sobie idealnie.

mirror
03-03-2019, 19:07
łapanie ostrości na (białej) ścianie to poważny problem - firma minolta pokonała ten problem gdzieś pomiędzy 85 a 88 rokiem ubiegłego stulecia (pomiędzy modelem 7000 a 7000i) sprzedawca dumnie demonstrował mi różnicę jak kupowałem ową lustrzankę - mała i z pozoru nic nie znacząca literka "i" a jaki postęp. u naszej ulubionej firmy z łapaniem ostrości na białą ścianę jest różnie ale trzeba wierzyć że i ten problem zostanie kiedyś pokonany.

jinks
03-03-2019, 19:19
łapanie ostrości na (białej) ścianie to poważny problem - firma minolta pokonała ten problem gdzieś pomiędzy 85 a 88 rokiem ubiegłego stulecia (pomiędzy modelem 7000 a 7000i) sprzedawca dumnie demonstrował mi różnicę jak kupowałem ową lustrzankę - mała i z pozoru nic nie znacząca literka "i" a jaki postęp. u naszej ulubionej firmy z łapaniem ostrości na białą ścianę jest różnie ale trzeba wierzyć że i ten problem zostanie kiedyś pokonany.A co to jest minolta? ;);)

jinks
03-03-2019, 19:22
Ja bym temu RP jeszcze dał szansę. Trochę trzeba się przestawić po dslr.

zdebik
03-03-2019, 20:10
Ja nie focę portretów tylko gołe... ściany:

https://drive.google.com/file/d/1inRAncwMHzgRU2szobvLdsFyROP2_RWh/view?usp=sharing

Canon 100 mm 2.8 macro ISWina 100 macro, tam AF to taki średni. Wiem bo go mam. Do ścian najlepszy 11-24 z manualnym ostrzeniem.

technik8pl
03-03-2019, 20:55
No właśnie ściana jest biała i ma problem na lekkim cieniu, ale pamiętam bardzo dobrze, że 6d nie miało tam problemu. Czytałem o tym, że autofocus reaguje na pionowe elementy w tej migawce. I ja to jestem w stanie zrozumieć tylko gdzie to wielkie halo, postęp i przełom w ostrzeniu w bezlustrach canona o którym tak pienią - ostrzenie minus 5EV w kopalni? Super, ale na ścianie w biały dzień już nie, hehe.
Olaboga...


Ja nie focę portretów tylko gołe... ściany:

https://drive.google.com/file/d/1inRAncwMHzgRU2szobvLdsFyROP2_RWh/view?usp=sharing

Canon 100 mm 2.8 macro IS
AFem opierającym się o detekcję kontrastu ostrzysz w miesca nie mające żadnego kontrastu i się dziwisz, że nie trafia... 6d Ci trafiało, bo pewnie czujnik AFa był większy i łapał większy obszar.

Sunders
03-03-2019, 21:23
Wina 100 macro, tam AF to taki średni...

Jak się używa przełącznika do ograniczania zakresu pracy AF-a, to działa całkiem nieźle.

--- Kolejny post ---


AFem opierającym się o detekcję kontrastu ostrzysz w miesca nie mające żadnego kontrastu i się dziwisz, że nie trafia... 6d Ci trafiało, bo pewnie czujnik AFa był większy i łapał większy obszar.

poza tym ten czujnik mógł być fazowy krzyżowy :)

technik8pl
03-03-2019, 21:47
...
poza tym ten czujnik mógł być fazowy krzyżowy :)

Dokładnie, aczkolwiek podejrzewam rozmiar pojedynczego punktu. Punkt fazowy krzyżowy na białej ścianie też nie złapie ostrości.
Najgorzej mają sprzedawcy w takich sytuacjach, bo klient przyjdzie do sklepu z awanturą, że mu sprzedali uszkodzony aparat/odeśle w ciągu 14 dni ramach prawa odstąpienia od umowy...

mirror
03-03-2019, 22:16
Olaboga...


AFem opierającym się o detekcję kontrastu ostrzysz w miesca nie mające żadnego kontrastu i się dziwisz, że nie trafia... 6d Ci trafiało, bo pewnie czujnik AFa był większy i łapał większy obszar.

A ten RP to używa detekcji kontrastu?

candar
03-03-2019, 22:21
https://canon-board.info/imgimported/2019/03/5d5e33e7bb57ba2dbff79e0fe9bd505d_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/l/m/f/5d5e33e7bb57ba2dbff79e0fe9bd505d_orig.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/3b5387d9c79d6e93e3e6f1b80e5e0e6b_orig-2.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/n/b/r/3b5387d9c79d6e93e3e6f1b80e5e0e6b_orig.jpg)

zdebik
03-03-2019, 22:29
Jak się używa przełącznika do ograniczania zakresu pracy AF-a, to działa całkiem nieźle.


Działa z tym się zgodzę. Z reszta optyczni często testują nim puszki co woła o pomstę do nieba.

technik8pl
03-03-2019, 22:59
A ten RP to używa detekcji kontrastu?
Mój błąd ,sory. Wyszedłem z założenia, że wszystkie bezlustra działają na detekcji kontrastu.
Co nie zmienia faktu, że w miejscach pokazanych na filmie, w których AF ma kłopot z wyostrzeniem, nie ma prawa tam wysotrzyć ;)

mirror
03-03-2019, 23:22
A co to jest minolta? ;);)

to taka firma której AF ostrzył na białą ścianę 40 lat temu - prehistoria totalna, ale jak widać niektórzy producenci wciąż borykają się z tym problemem nawet po tych 40 :mrgreen: latach - pewnie wymyślają koło na nowo.

este
03-03-2019, 23:35
to taka firma której AF ostrzył na białą ścianę 40 lat temu
Jak dowodzi smutny koniec firmy ostrzenie na białą ścianę nie było priorytetem dla fotografów ;)

mirror
03-03-2019, 23:52
Jak dowodzi smutny koniec firmy ostrzenie na białą ścianę nie było priorytetem dla fotografów ;)

tak zdecydowanie za wcześnie to zrobili mogli poczekać tak do 2015, a tak wystrzelali się z rozwiązań i klops - użytkownicy nie czekali w napięciu przez po 10 lat na najprostsze ulepszenia - i to nie zbudowało wspólnoty wokół marki - błędy w zarządzaniu produktem po prostu :mrgreen: - ale aparaty dość przyjemne były, a firma od telewizorów sporo rzeczy z minolty używa i pewnie rozwija.

Merde
04-03-2019, 09:54
to taka firma której AF ostrzył na białą ścianę 40 lat temu

Bez wspomagania ostrzył?

Photointo
04-03-2019, 11:59
Śmichy chichy ale to nie chodzi o tą głupią ścianę bo w pewnych momentach w plenerze też nie było różowo. Rozumiem, że w aparatach sony występuje taki sam problem?

Zrobię mały eksperyment - oddam RP, kupię A7RIII i sprawdzę czy ostrzy na ścianę :D

robertskc7
04-03-2019, 12:13
tak zrób.

akustyk
04-03-2019, 12:25
tak zrób.

ja bym poczekal na A7RIV. i testowal tylko z Zeissem.

robertskc7
04-03-2019, 12:31
ja bym ww sprzętem zamiast ściany zrobił testy na tygrysie... może coś poprawią ;)

zdebik
04-03-2019, 12:56
Zrobię mały eksperyment - oddam RP, kupię A7RIII i sprawdzę czy ostrzy na ścianę :D

I to jest rozwiązanie, lepsza matryca, lepsze osiagi, wszystko lepsze! Nie wiem po co się pchałeś w tego kastrata z plastiku. Obiektywy Zaisa sa b.ostre - zobacz dxo, matryce dają zapas w cieniach i też topują tabele. Ibis 4k slow mo, log itd...

Photointo
04-03-2019, 15:45
zdebik nadal liczyłem, że canon mnie zatrzyma przy sobie, ale przemyślałem to i nie mam czasu czekać parę lat aż system bezlusterkowy canona dojrzeje... eos r - odgrzewana matryca 5d mark IV, eos rp - odgrzewana matryca 6d mark II, która była jechana od dawna za to, że cofa się w stosunku do 6d choćby w dynamic range... Miałem chwilę eosa r, miałem teraz rp - o ile r'ka i matryca z 5d mark IV jest ok, to w porównaniu z możliwościami takiego a7rIII które kosztuje prawie tyle samo co R to wygląda kiepsko. Eos RP - wizjer cyfrowy to jest totalna porażka - ciemny (używalny przy rozjaśnieniu ma maksa), wszędzie na krawędziach "biegające mrówki", nie wiem jak to się nazywa profesjonalnie - snużenie? Wizjer ma za małą rozdzielczość chyba, źle to wygląda. Crop w 4K, brak stabilizacji matrycy, niska rozpiętość tonalna, średnie osiągi iso, brak obiektywów do tego systemu.

Polubiłem bezlustra, chcę przejść na ten system (przyjemność fotografowania, mała waga body i obiektywów), ale canon jest widać na początku drogi. Sony to już dojrzały system bezlusterkowy, ma prawie wszystkie odpowiedniki obiektywów do lustrzanek, a canon wypuszcza na start nową 50'kę za 10 tys o wadze prawie kilograma? Zoom z 28mm na szerokości, ważący prawie 1,5 kg i kosztujący prawie 15 tys? Dla kogo ten obiektyw? No i to nijakie makro/"tania" stałka ze światłem 1.8. Jedyny sensowny obiektyw to RF 24-105.

Straciłem cierpliwość. Przewagą bezluster jest mały rozmiar i waga. Sony upchnęło stabilizowaną matrycę w body ważącym 650 gram i ich obiektywy EF nie muszą mieć tych całych silników stabilizatora które canon musi teraz upychać do obiektywów.

robertskc7
04-03-2019, 15:59
To teraz czeka Cie rozczarowanie z sony...

jinks
04-03-2019, 16:06
zdebik nadal liczyłem, że canon mnie zatrzyma przy sobie, ale przemyślałem to i nie mam czasu czekać parę lat aż system bezlusterkowy canona dojrzeje... eos r - odgrzewana matryca 5d mark IV, eos rp - odgrzewana matryca 6d mark II, która była jechana od dawna za to, że cofa się w stosunku do 6d choćby w dynamic range... Miałem chwilę eosa r, miałem teraz rp - o ile r'ka i matryca z 5d mark IV jest ok, to w porównaniu z możliwościami takiego a7rIII które kosztuje prawie tyle samo co R to wygląda kiepsko. Eos RP - wizjer cyfrowy to jest totalna porażka - ciemny (używalny przy rozjaśnieniu ma maksa), wszędzie na krawędziach "biegające mrówki", nie wiem jak to się nazywa profesjonalnie - snużenie? Wizjer ma za małą rozdzielczość chyba, źle to wygląda. Crop w 4K, brak stabilizacji matrycy, niska rozpiętość tonalna, średnie osiągi iso, brak obiektywów do tego systemu.

Polubiłem bezlustra, chcę przejść na ten system (przyjemność fotografowania, mała waga body i obiektywów), ale canon jest widać na początku drogi. Sony to już dojrzały system bezlusterkowy, ma prawie wszystkie odpowiedniki obiektywów do lustrzanek, a canon wypuszcza na start nową 50'kę za 10 tys o wadze prawie kilograma? Zoom z 28mm na szerokości, ważący prawie 1,5 kg i kosztujący prawie 15 tys? Dla kogo ten obiektyw? No i to nijakie makro/"tania" stałka ze światłem 1.8. Jedyny sensowny obiektyw to RF 24-105.

Straciłem cierpliwość. Przewagą bezluster jest mały rozmiar i waga. Sony upchnęło stabilizowaną matrycę w body ważącym 650 gram i ich obiektywy EF nie muszą mieć tych całych silników stabilizatora które canon musi teraz upychać do obiektywów.Daj potem znać jak na sony.

Kolekcjoner
04-03-2019, 16:27
Daj potem znać jak na sony.
A po co?

akustyk
04-03-2019, 17:11
A po co?

no jak to po co?

przeciez to jest forum Canona. i watek o nowym aparacie Canona. to o czym ma w nim byc pisane jak nie o towarzyszu Stalinie... wroc!... Jezusie Chrystusie... wroc!... Sony :)

jinks
04-03-2019, 17:15
Ale wiecie, że są inne wątki np.poświęcony sony a7III i mógłby tam napisać? ;)

zdebik
04-03-2019, 17:21
Kolejny zadowolony klient.

Od niedawna robię te zdjęcia (5 lat), ale widzę nowe trendy. Kiedys fotografowało się czarnego psa na czarnym tle, teraz... białe ściany - różowe tygrysy to w sumie nieznaczący epizod.

Była liczba pól AF, rozdzielczość, teraz bez IBIS nie da się zrobić zdjęcia - ciekawe co będzie następne - apka FB?

akustyk
04-03-2019, 17:29
Ale wiecie, że są inne wątki np.poświęcony sony a7III i mógłby tam napisać? ;)

oj ta, oj ta...

jinks
04-03-2019, 17:49
Kolejny zadowolony klient.

Od niedawna robię te zdjęcia (5 lat), ale widzę nowe trendy. Kiedys fotografowało się czarnego psa na czarnym tle, teraz... białe ściany - różowe tygrysy to w sumie nieznaczący epizod.

Była liczba pól AF, roździelczość, teraz bez IBIS nie da się zrobić zdjęcia - ciekawe co będzie następne - apka FB?Widzisz, w tych wszystkich niekończących się potyczkach internetowych gawędziarzy chodzi o to, że jest taka zasada "klientowi się nie odmawia, klientowi się wycenia" a Canon nie chce wycenić, nie chcę dać produktu Premium i odmawia a niektórzy nie mogą z tym żyć ;)

Swoją drogą RP w tym budżecie,z taką specyfikacją i planowanym przeznaczeniem jest idealny :) Z niecierpliwością czekam na opinię pierwszych użytkowników (zadowolonych).

mkamelg
04-03-2019, 20:21
RP - ten aparat to wydmuszka i kastrat jednocześnie ale zdjęcia powinien robić niezłe.

Można już sobie zaczynać powoli wyrabiać zdanie czy robi niezłe zdjęcia czy też nie.

Canon EOS RP + RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM + TAMRON SP 45mm f/1.8 Di VC USD F013
https://www.flickr.com/groups/canon_eos_rp/pool/

Canon EOS RP + RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM + RF 24-105mm f/4L IS USM
https://www.flickr.com/photos/sinakul/sets/72157703766719522

Canon EOS RP + EF 24-105mm f/4L IS II USM
https://www.flickr.com/photos/143506707@N08/albums/72157707099549165

Photointo
04-03-2019, 21:34
Zdebik kiedyś to nawet robili zdjęcia czymś takim jak analog ale głupki wszystkie się na cyfrę przeniosły... Kurde, no bez klepek na oczach, nigdy nie miałem innego systemu, od początku canon, masa body i szkieł, wydałem na nich sporo kasy i myślisz że nie wolałbym zostać przy canonie? Czy nie zastanawia Cię że ludzie przechodzac na Sony mają powody? Canon odwala kiche bo jest potentatem a ludzie i tak kupią... Ale coraz więcej ludzi ma dość.

--- Kolejny post ---

https://www.dpreview.com/forums/post/62369685

A jednak mi się nie wydawało. Tym się nie da robić zdjęć przez wizjer.

Sunders
04-03-2019, 21:48
... ludzie przechodzac na Sony mają powody? Canon odwala kiche bo jest potentatem a ludzie i tak kupią... Ale coraz więcej ludzi ma dość...

Daj spokój z tymi narzekaniami, oddaj tego Canona. Czekam na twoją opinię w tym wątku: https://www.canon-board.info/threads/109559-Czy-u%C5%BCytkownicy-aparat%C3%B3w-Sony-serii-A7xx-i-A6xxxx-to-przypadki-kliniczne

Oczywiście jak już przejdziesz na SONY ;)

Photointo
05-03-2019, 08:48
Jest parę rzeczy które mnie powstrzymują:

-przywiązanie do canona,
-boję się "kolorów sony",
-co jeśli, canon wkrótce (mało prawdopodobne ale) pokaże mega body z świetną matrycą,
-co jeśli canon wkrótce (j.w.) pokaże super szkła (akurat tu mi chodzi o szkła lekkie, mogą być ciemne) do RF.

Nigdy nie miałem aparatu sony. Jedyne wyjście (wiem, że mało moralne) to kupić A7RIII, potestować i w razie czego oddać w ciągu 14 dni... Niestety u mnie nie ma możliwości sprawdzenia sprzętu na miejscu bo go nie ma w sklepach, a poza tym sprawdzenie w sklepie mało daje - ew. jak aparat leży w ręce i tyle (dzięki ci UE za przepis o zwrocie...).

akustyk
05-03-2019, 09:10
-boję się "kolorów sony",

jak w 2007 w kraju w ktorym mieszkam otwarto rynek pracy dla "Nowej Unii" (podowczas PL, CZ, SK) to lokalne gazety bardzo ostrzegaly, ze "Pool komt" i ze pochowac kury i kobiety, bo jedne zgwalci drugie ukradnie (raczej w takiej kolejnosci, bo sie pijany pomyli :D )

potem nastapila rzeczywistosc. i ten "Pool" nie okazal sie taki zly, ba, nawet zupelnie OK... :) a jak potem jeszcze kolejna Nowa Unia przyszla (RO, BG) to lomatko, jaka to byla panika o upadku moralnosci i obyczajow... bez mala jak od lat z uciekinierami z Bliskiego Wschodu w Polsce :D :D :D


nie wiesz dopoki sie nie przekonasz, a strach ma wielkie oczy




-co jeśli, canon wkrótce (mało prawdopodobne ale) pokaże mega body z świetną matrycą,

to cie nie bedzie stac, boziu!

taki korpus pojawia sie normalnie przez kazda Olimpiada, nazywa sie 1D* i kosztuje tyle co nerka (w zakupie, w bogatych krajach kapitalistycznych).

poza 1D* na ktore i tak nikogo (z narzekaczy) nie stac, w Canonie nie ma one body to rule them all :mrgreen: a zwlaszcza nie oczekiwalbym tego teraz pod RF, w ktorym jeszcze kilka lat musza nadziergac optyki, zeby stworzyc sobie odpowiednio duzy rynek topowych klientow.




-co jeśli canon wkrótce (j.w.) pokaże super szkła (akurat tu mi chodzi o szkła lekkie, mogą być ciemne) do RF.

tu nie ma jesli. tu jest tylko "kiedy". i odpowiedz jest prosta: za 2-3 lata. w pierwszym rzucie Canon napiernicza szkla-misie, ktore maja udowodnic topowym (tzn. tym z odpowiednio duzym zapasem $$$$) fotografom, ze ich przyszlosc to zmiana bagnetu.

male i lekkie RF to bedzie pozniej. moze doraznie rzuca jeszcze jakies RF 50/1.8 zeby ci napalency co sie rzucili na "tanie i male inaczej" RP jednak cos mogli zapiac. bo na chwile obecna nawet ten 35 macro nie jest wcale tak maly (on jest rozmiarowo dopasowany raczej do R niz do RP). a na cos innego to jeszcze przyjdzie poczekac...

Photointo
05-03-2019, 10:02
akustyk no właśnie, sony ma jeszcze jedną fajną rzecz - ich szkła aps-c pasują do pełnej klatki bez żadnych przejściówek, więc jeśli będę chciał na luzie połazić z takim a7rIII i szerokim szkłem to ich E 10-18 waży 225 g... A obiektywów EF-M nie zapnie do RF choćby się uparł.

akustyk
05-03-2019, 10:11
akustyk no właśnie, sony ma jeszcze jedną fajną rzecz - ich szkła aps-c pasują do pełnej klatki bez żadnych przejściówek, więc jeśli będę chciał na luzie połazić z takim a7rIII i szerokim szkłem to ich E 10-18 waży 225 g...

ja juz nic nie powiem... nie wypada mi jako moderatorowi dalej w to brnac...


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/12757847905a45fto_ja_przepraszam-2.jpg
źródło (https://img.joemonster.org/upload/qnq/12757847905a45fto_ja_przepraszam.jpg)

Photointo
05-03-2019, 10:29
Jak się nazywa ten komiks z którego pochodzi obrazek? Chyba go czytałem kiedyś.

Ok, kończę temat. Odezwę się jak sprawdzę A7RIII a na koniec sony A7RIII +5EV xD

1893

robertskc7
05-03-2019, 10:35
Wyszło Ci coś niemal na poziomie tygrysa ! tak trzymać ! :)

Radetzky
05-03-2019, 10:59
Hmm... Ten screenshot ma pokazać, że A7R3 ma poważny problem z pomiarem światła? Po co aparat, w którym na starcie trzeba ustawić korektę ekspozycji +5EV?!

tomfoot
05-03-2019, 11:03
Jest parę rzeczy które mnie powstrzymują:

-przywiązanie do canona,
-boję się "kolorów sony",
-co jeśli, canon wkrótce (mało prawdopodobne ale) pokaże mega body z świetną matrycą,
-co jeśli canon wkrótce (j.w.) pokaże super szkła (akurat tu mi chodzi o szkła lekkie, mogą być ciemne) do RF.

Nigdy nie miałem aparatu sony. Jedyne wyjście (wiem, że mało moralne) to kupić A7RIII, potestować i w razie czego oddać w ciągu 14 dni... Niestety u mnie nie ma możliwości sprawdzenia sprzętu na miejscu bo go nie ma w sklepach, a poza tym sprawdzenie w sklepie mało daje - ew. jak aparat leży w ręce i tyle (dzięki ci UE za przepis o zwrocie...).

Mam wrażenie, że dyskutujesz ze swoimi emocjami, zamiast skupić się na twardych dowodach i faktach, a te zawarte są w Biblii Sony.
1. nie bój się przywiązania do canona, odwiąż się! Canon umarł i jest reliktem, który nie pojedzie autostradą
2. kolor jest nieważny, kolor uzyskuje się w postprocesie, możesz sobie zrobić kolor jaki tylko chcesz
3. Canon nigdy nie pokaże body ze świetną matrycą! To Sony pokazuje body z najświetniejszą matrycą.
4. Obiektywy są nieważne, potrzebujesz tylko jak najszerszego UWA, byle był dobrze notowany w rankingu DxO, resztę sobie dotniesz.

Mam nadzieję, że nic nie pomyliłem.

Sunders
05-03-2019, 11:17
Odezwę się jak sprawdzę A7RIII a na koniec sony A7RIII +5EV xD

Koniecznie "z tym ich E 10-18" ;)

jinks
05-03-2019, 11:57
Mam wrażenie, że dyskutujesz ze swoimi emocjami, zamiast skupić się na twardych dowodach i faktach, a te zawarte są w Biblii Sony.
1. nie bój się przywiązania do canona, odwiąż się! Canon umarł i jest reliktem, który nie pojedzie autostradą
2. kolor jest nieważny, kolor uzyskuje się w postprocesie, możesz sobie zrobić kolor jaki tylko chcesz
3. Canon nigdy nie pokaże body ze świetną matrycą! To Sony pokazuje body z najświetniejszą matrycą.
4. Obiektywy są nieważne, potrzebujesz tylko jak najszerszego UWA, byle był dobrze notowany w rankingu DxO, resztę sobie dotniesz.

Mam nadzieję, że nic nie pomyliłem.

Pomyliłeś konta przy logowaniu? :D:D:D

Kolekcjoner
05-03-2019, 12:43
Pomyliłeś konta przy logowaniu? :D:D:D

Niestety obawiam się że nie :mrgreen:....

akustyk
05-03-2019, 12:55
nie no, pardon... tomfoot pie*li farmazony, zgoda. ale przeciez nie on zaczal :) jakikolwiek watek o aparacie alternatywnym do Sony-akbar byl na to z gory skazany :D

Photointo
05-03-2019, 13:09
Radetzky wycinek cieni ze zdjęcia pod słońce.

tomfoot
05-03-2019, 13:12
Jakie farmazony!?!? Jestem oburzony! Mam na te wszystkie tezy poparcie w prasie światowej!

Dobra, czas zakończyć to OT. Dodam tylko, że przejrzałem publiczną galerię kolegi ambasadora z wyprawy w poszukiwaniu tygrysów. No, ok zmasakrował wszystko z a7R starym zwyczajem. Ale jest pozytyw. Zrobił naprawdę kilka fajnych fotek Xiaomi MI8. Mniemam, że jpg prosto z telefonu. No i po co wydawać na jakieś ML jak przyszłość i tak w inteligencji smartfonów leży?

Rysiek_O
05-03-2019, 13:27
Jakie farmazony!?!? Jestem oburzony! Mam na te wszystkie tezy poparcie w prasie światowej!

Dobra, czas zakończyć to OT. Dodam tylko, że przejrzałem publiczną galerię kolegi ambasadora z wyprawy w poszukiwaniu tygrysów. No, ok zmasakrował wszystko z a7R starym zwyczajem. Ale jest pozytyw. Zrobił naprawdę kilka fajnych fotek Xiaomi MI8. Mniemam, że jpg prosto z telefonu. No i po co wydawać na jakieś ML jak przyszłość i tak w inteligencji smartfonów leży?

:);):twisted:

zdebik
05-03-2019, 13:48
Zdebik kiedyś to nawet robili zdjęcia czymś takim jak analog ale głupki wszystkie się na cyfrę przeniosły...


Mam dwa analogi, ale jakoś czasu brak na bieganie z filmem.



Czy nie zastanawia Cię że ludzie przechodzac na Sony mają powody? Canon odwala kiche bo jest potentatem a ludzie i tak kupią... Ale coraz więcej ludzi ma dość.


Nie, nie zastanawia. Jeśli chodzi o moje fotki nie ukrywajmy, ja tu jestem najsłabszym ogniwem. Wyciąganie z cieni nie zrobi ze mnie Sue Bryce. Wręcz jak ktoś mówi, że do portretu mu to potrzebne, bo robi pod światło bez OCF... GL&HF. Potem niech się przyzna ile siedzi w PS żeby twarz miała jakiś wymiar a nie wyglądała jak płaska patelnia bez cieni itd.

Czekam na następne pro ML Canona i pewnie jak troszkę stanieje kupie (chce dwa sloty i normalną baterie z joyem bez gładzika). Chodz wywalanie £3K na body średnio mi leży o kupnie nowych szkieł nawet nie myśle, bo "stare" są "nowe".