PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS RP



Strony : 1 2 3 [4]

marfot
22-08-2020, 13:36
Ten komunikat to pierwsze ostrzeżenie, ogólnie byłbym z aparatu zadowolony, tylko jedna rzecz mnie zniechęca - za małe body.
Za małe jak dla moich paluchów. Musze trzymać prawą ręką, lewą obiektyw. Jak chcę prawą coś pogrzebać na ekraniku, to muszę trzymać lewą obiektyw, a grzebać prawą, ale . . . . wówczas zasłaniam wizjer i ekranik gaśnie. Złapałem się na tym wielokrotnie.
Próbowałem AF oka za pierwszym podejściem wyniki bzdurne, widocznie coś źle ustawiłem. Za drugim już ok, ale nie wiem co aparat fotografuje jak ma AF na oko a w kadrze nie ma twarzy.???

Ustaw sobie w menu wyświetlacza na: Ręczne/ Wizjer i zaprogramuj jakiś przycisk na przełączanie wizjer/ekran. Jak przełączysz na ekran i pracujesz na ekranie to wizjer nie włączy się automatycznie.

W trybie rozpoznawania twarzy jak nie ma twarzy to AF potrafi śledzić inną zaokrągloną część ciała :lol: (poszukaj stosowny filmik ;))

Jacek
22-08-2020, 13:49
Tak mam ustawione, * wyłączam ekranik i jest tylko wizjer, ale w wizjerze ciężko się grzebie w menu, więc od czasu do czasu, potrzebuję włączyć ekranik, wówczas jak chcę w nim grzebać to muszę to robić lewą ręką, bo prawa zasłania mi wizjer i z automatu wyłącza ekranik. Jakiś nierozgarnięty jestem, albo do uśpienia.

Jeżeli nie opanuję trzymania body, życie zmusi mnie do zamiany RP na R5, czy R6, powrotu do lustra już nie przewiduję.

cybertoman
23-08-2020, 11:52
"Uchwyt przedłużający Canon EG-E1" ?

Jacek
23-08-2020, 12:22
Wydaje mi się, że to nie rozwiąże problemu. Nie chodzi o wysokość body, tylko odstęp guzików od prawej krawędzi body.
Teraz żeby cokolwiek w menu zmienić, muszę aparat położyć, nie potrafię tego zrobić trzymając aparat w rękach.
Żeby utrzymać prawą ręką poziomo aparat z obiektywem 24-105, muszę go dość mocno złapać i nie ma siły, że dłoń opiera się na guzikach.
Tam z tyłu praktycznie jest miejsce tylko na kciuka pomiędzy guzikami Info a AF-ON, o ile ktoś ma wąskiego kciuka, ja nie mam.
Jest jeszcze opcja, że mam ekranik włączony i wciśnięty w obudowę, lewą ręką trzymam za obiektyw, wówczas prawą mogę sobie po menu grzebać od dołu żeby nie aktywować wizjera, . . . ale jeśli . . . . aparat jest u dołu, to nie widzę gdzie na ekraniku mam działać.
Być może kwestia przyzwyczajenia. Od ponad 10 lat mam G1X, gibany ekranik - rewelacja ale, guziki blisko brzegu i ciągle przyciskałem nie to co chciałem.

Jacek
25-08-2020, 11:56
Jedna taka "drobnostka" dotycząca zamienników Patona, body nie wykazuje stopnia wyczerpania Aku, cały czas są trzy kreski - naładowany 100% i nagle czerwony komunikat - WYMIEŃ AKUMULATOR. Da się z tym żyć, tylko dobrze jest mieć coś pod ręką, i mieć nadzieję, że nie trafi nas w tym najważniejszym momencie.

HuleLam
25-08-2020, 12:48
Chyba wszystkie zamienniki tak mają. Ja obecnie jadę na Green Cellu (jestem fanem marki) - dam znać czy mam tak samo (wg producenta tak może być).
zdRAWki!

Jacek
25-08-2020, 16:19
Czy ma ktoś doświadczenie praktyczne z Battery grip NEWELL BP-RP? lub innym baterry packiem na dwa aku? ( o ile jest taki)

Chodzi mi, nie tyle o więcej energii i więcej zdjęć, co o lepszy, pewniejszy uchwyt całości.

Ciekaw jestem czy body wystartuje jeżeli w Bettery gipie jest tylko jedno Aku, czy muszą być dwa, żeby zamknąć obwód?
Po drugie, żeby wyjąć kartę trzeba odłączać gripa i to mnie zniechęca, wiem że można zgrywać bez wyjmowania karty po kablu, ale nie każdy to lubi.

Jacek
10-09-2020, 11:22
Mam pytanie do fachowców. Czy przy transferze zdjęć z body do komputera przez wi-fi jest aktywna - działa matryca???
Wydaje mi się, że nie, bowiem na czas transferu gaśnie ekran i wizjer jest czarny. Ale mogę się mylić jak każdy stary dziad.
Gdyby tak było, tzn na czas transferu matryca nie działa, ekran i wizjer się wyłączają, to byłoby mi bardzo na rękę.

Dlaczego o to pytam, otóż nie mogę się przyzwyczaić do . . . trzymania (obsługi) body, ciągle coś przyciskam nie to, co potrzeba.
Może gdybym kupił battery packa, byłoby więcej u dołu do trzymania, ale zniechęcało mnie jak do tej pory to, że karta jest w gnieździe
baterii czyli byłaby pod battery packiem. Każde przenoszenie zdjęć do komputera to, albo podpinanie kabelka, albo odkręcanie BP.
Obie opcje nie są mile widziane. Natomiast połączenie z kompem przez wi-fi to 15 sek roboty.
Robiłem testy połączenia body przez wi-fi z : tabletem, smartfonem, laptopem, wszystko działa szybko i sprawnie.
Kwestia włączenia w menu aparatu wi-fi, następnie wybrania z jakim urządzeniem ma się połączyć.

Jeszcze jedno pytanie, do battery packa dodają kabelek, który trzeba wpiąć w BP i body, ale prawdopodobnie ów kabelek
służy tylko i wyłącznie do aktywacji spustu w BP, wszystkie guziki w body powinny działać. Czyli dalej - jeśli nie podepnę tego kabelka, to spust w BP nie będzie działał i tyle, utrudnienie przy robieniu pionów, nic poza tym???

jinks
14-09-2020, 10:07
Jacek mógłbyś wrzucić fotę Rp z podpiętym gripem Newella. Nigdzie w sieci nie mogę tego znaleźć. Wiadomo są zdjęcia samego gripa.

Jacek
14-09-2020, 11:09
Nie mogę, bo nie mam tego gripa. Gdzieś w necie widziałem fotę ale z przodu i boku, a to mnie nie interesuje. Mnie chodzi o tył, rozmieszczenie guzików. Pytałem na cyfrowe o możliwość zamiany RP na R6, mogą tak zrobić, ale w ofercie nie mają samego body R6. Mają zestawy R6 plus ob. 24-105 mm F4-7.1 IS - taka wymiana mnie nie interesuje, bo mam już RF 24-105 mm F4. Gdyby gdzieś w sklepie był ten grip z chęcią bym przymierzył, ale nie ma, zamawianie przez internet jakoś mnie zniechęca. Z tego co widzę, to mało kto ma taki aparat, lub ci co kupili to nie czytają/ nie udzielają się na forum CB. Ciekaw jestem czy działa z jednym aku, i czy body działa z gripem bez podłączania kabelka. Kilka razy robiłem kopiowanie plików z karty na kompa bez wyjmowania karty z body, przez wifi, nie wiem jak u innych, ale u mnie to działa na tyle szybko, że da się z tym żyć.

jinks
14-09-2020, 11:21
Nie mogę, bo nie mam tego gripa. Gdzieś w necie widziałem fotę ale z przodu i boku, a to mnie nie interesuje. Mnie chodzi o tył, rozmieszczenie guzików. Pytałem na cyfrowe o możliwość zamiany RP na R6, mogą tak zrobić, ale w ofercie nie mają samego body R6. Mają zestawy R6 plus ob. 24-105 mm F4-7.1 IS - taka wymiana mnie nie interesuje, bo mam już RF 24-105 mm F4. Gdyby gdzieś w sklepie był ten grip z chęcią bym przymierzył, ale nie ma, zamawianie przez internet jakoś mnie zniechęca. Z tego co widzę, to mało kto ma taki aparat, lub ci co kupili to nie czytają/ nie udzielają się na forum CB. Ciekaw jestem czy działa z jednym aku, i czy body działa z gripem bez podłączania kabelka. Kilka razy robiłem kopiowanie plików z karty na kompa bez wyjmowania karty z body, przez wifi, nie wiem jak u innych, ale u mnie to działa na tyle szybko, że da się z tym żyć.Mnóstwo osób ma RP. Tylko, że współcześnie ludzie już coraz rzadziej siedzą na forach. Teraz królują grupy na Facebooku. Polecam np. grupę "Canoniarze". Niedawno ktoś pisał, że używa RP do ślubów właśnie z tym gripem.

Ja jestem na CB od początku mojej przygody z fotografią cyfrową i m.in. ze względu na sentyment będę tu zaglądał jeszcze długo :) choć na Facebooku pomimo wszechobecnego śmietnika widać, że to wszystko żyje.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
14-09-2020, 13:43
To forum jest takie trochę dziwne, im dłużej tu zaglądam tym bardziej się dziwię. Dużą część aktywnych użytkowników stanowią pesymiści, frustraci, których głównym zadaniem jest wyszukiwanie błędów i potknięć inżynierów i marketingowców z firmy "C".
Jest dzień kiedy firma prezentuje nowe R5 i R6 i z forum poświęconym tej firmie nikogo nie ma?
3/4 postów jest na zasadzie: kopiuj - wklej, zero własnych doświadczeń, bo nie trzymali aparatu o którym piszą w ręku.
Drugą, sporą część stanowią wielbiciele koncernu na "S", za każdym razem porównujący "C" do "S" i na koniec, ale ja mam "S" - bo lepsze. :)
Miałem okazję być na trzydniowych warsztatach, gdzie jednym z głównych punktów programu była prezentacja najnowszych bezlusterkowych body firmy "S". Od razu na wstępie przedstawiciele koncernu dali taki przypał, że wstydzą się i rumienią do dzisiaj.

Kolekcjoner
14-09-2020, 15:16
To forum jest takie trochę dziwne, im dłużej tu zaglądam tym bardziej się dziwię. Dużą część aktywnych użytkowników stanowią pesymiści, frustraci, których głównym zadaniem jest wyszukiwanie błędów i potknięć inżynierów i marketingowców z firmy "C".
Jest dzień kiedy firma prezentuje nowe R5 i R6 i z forum poświęconym tej firmie nikogo nie ma?
3/4 postów jest na zasadzie: kopiuj - wklej, zero własnych doświadczeń, bo nie trzymali aparatu o którym piszą w ręku.
Drugą, sporą część stanowią wielbiciele koncernu na "S", za każdym razem porównujący "C" do "S" i na koniec, ale ja mam "S" - bo lepsze. :)
Miałem okazję być na trzydniowych warsztatach, gdzie jednym z głównych punktów programu była prezentacja najnowszych bezlusterkowych body firmy "S". Od razu na wstępie przedstawiciele koncernu dali taki przypał, że wstydzą się i rumienią do dzisiaj.

Niestety jest to wynik tego że w wyniku błędów poprzedniej administracji forum wielu wartościowych użytkowników stąd odeszło.

marfot
14-09-2020, 20:28
Mnóstwo osób ma RP. Tylko, że współcześnie ludzie już coraz rzadziej siedzą na forach.

Na niemieckim forum wątek praktyczny o RP w miarę żywy:
https://www.dslr-forum.de/showthread.php?t=1947026

A ludzie zamożni ;). Mogli kupić wszystko.

jinks
14-09-2020, 20:38
Na niemieckim forum wątek praktyczny o RP w miarę żywy:
https://www.dslr-forum.de/showthread.php?t=1947026

A ludzie zamożni ;). Mogli kupić wszystko.Szczerze to bardzo się zdziwiłem ile osób go kupiło i użytkuje z zadowoleniem po odwiedzeniu innych miejsc w sieci niż CB :D

Tu użytkownicy są bardzo świadomi różnych technicznych/technologicznych rozwiązań a przy tym bardzo wymagający. Bardziej odnoszę wrażenie, że przebywam z inżynierami niż z pasjonatami fotografii ;)

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
14-09-2020, 20:48
Napisałeś:

Tu użytkownicy są bardzo świadomi różnych technicznych/technologicznych rozwiązań a przy tym bardzo wymagający. Bardziej odnoszę wrażenie, że przebywam z inżynierami niż z pasjonatami fotografii ;)

Ludzie bardzo różnie podchodzą do tego, co nazywa się FOTOGRAFIĄ, jedni rozbierają aparaty na części pierwsze, drudzy z lupą badają rozdzielczość i ziarnistość, czy szumy, inni po prostu fotografują nie przykładając wagi do tego czym.

Kiedy napisałem na tym forum, że Royal Photographic Society pokaże moje zdjęcia, od razu znalazł się "inżynier - fachowiec", który poradził zająć się akwizycją garnków, dywanów, i szlajaniem po 3* hotelikach.
Miło się zrobiło po jego wpisie!!!

jinks
14-09-2020, 21:38
No cóż taki urok CB. Choć z tego co pamiętam zawsze były różne złośliwości, ironia, często zbyt duża pewność siebie, czy wywyższanie się. Jednak głównie w męskim gronie to często normalka :D na pewno warto należeć do różnych społeczności, bo tu faktycznie często jest po prostu nieprzyjemnie przez paru użytkowników, którzy nie potrafią w pewnym momencie powiedzieć sobie STOP.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
14-09-2020, 22:04
Wydaje mi się, że na tym forum technika zdominowała resztę. Najwięcej postów jest o tym czym i jak, a nie ma prawie wcale o FOTOGRAFII jako takiej. Prym wiodą ślubniacy, a ja tym ludziom po prostu, po ludzku współczuję. Pół beczki soli zeżarłem fotografując śluby, więc mam nieco pojęcia i wiem, że jak ktoś się w to poważnie zaangażuje nie ma życia domowego, prywatnego, czasu dla dzieci. Są pieniądze tylko po co jak nie ma czasu z nich skorzystać. Nie ma takiej kwoty dla której podjąłbym się robić teraz ślub, wolny jestem, i . . . stary.
Na szczęście mieszkam w takim miejscu gdzie fotograficznie dzieje się bardzo dużo, często kilka imprez na raz, po kilka wernisaży fotograficznych tygodniowo. Ostatni weekend warsztaty z Leicą i Hasselbladem, wypożyczenia sprzętu do testowania. W tym samym czasie działała Akademia Odkryć Fotograficznych, tuż obok Kazimierska Wiosna Fotograficzna, wernisaże organizowane przez prof.Leszka Mądzika (ZPAF) i sto innych.

jinks
14-09-2020, 22:13
No i pięknie. Ważne by nie zapomnieć tego co jest najważniejsze w tym wszystkim.

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
15-09-2020, 09:44
na temat Battery Packa do RP zapytałem na fejsie, ale nie ma nikogo kto by coś takiego używał.
Wysłałem mail do Newella ciekawe czy odpiszą?

Lukasz_
15-09-2020, 10:37
[...] Z tego co widzę, to mało kto ma taki aparat, lub ci co kupili to nie czytają/ nie udzielają się na forum CB. [...] Ja mam i jestem b. zadowolony, a na forum zaglądam coraz rzadziej i coraz bardziej niechętnie, bo ile można czytać o "kastratach" … no i sony przecież i tak lepsze ;)

Jacek
15-09-2020, 13:38
Dostałem odpowiedź od firmy Newell dotyczącą Battery Packa do RP.
Otóż z tej odpowiedzi wynika, że:
1. Może być w BP tylko jeden aku, (to jest o tyle ważne, że jak się rozładuje jeden to skąd wiadomo który?)
2. Nawet jeżeli nie mam zamiaru używać spustu migawki w BP, to pomimo to, BP musi być połączony z body kabelkiem - i to zupełnie eliminuje chęć zakupu tego Battery Packa.

jinks
15-09-2020, 14:17
No cóż RP miał być małym, fajnym aparatem i chyba ciężko pchnąć go trochę bardziej w kierunku zaawansowanego korpusu.

Jacek
15-09-2020, 14:34
Wydaj mi się, że on właśnie taki jest: mały, fajny, w miarę tani. I nie ma potrzeby porównywać go z zaawansowanymi korpusami.
Podobno na Alle.... można go kupić za 3,5 - 4 tys, co w porównaniu do ceny R5 jest chyba zasadniczą różnicą, nawet w stosunku do R6 to jest mniej niż połowa ceny. Tyle dałem 10 lat temu za G1X.
Poza tymi użytkownikami którzy lubią rozbierać aparaty na czynniki pierwsze, to pozostali użytkownicy RP jak wykorzystają
15% jego możliwości, to będzie kres ich zachciewajek.
Ludzie którzy zarobkują na fotografii, robią dziennie po 2000 fot, nie kupują body za 3,5 tys.
Dla mnie jest ok, poza jednym, z tyłu ma guziki za blisko prawej krawędzi, nie ma go za co pewnie chwycić prawą ręką.
Albo się przyzwyczaję, albo zamienię na R6 i wcale nie chodzi mi o jakość matrycy, funkcje body, cenę, a tylko i wyłącznie o rozmieszczenie guzików z tyłu aparatu.

Instrukcja do tego aparatu ma 614 stron, mam dużo wolnego czasu więc sobie powoli czytam, od czasu do czasu sprawdzam w praktyce co wyczytałem.
Wczoraj doszedłem do rozdziału bracketing ostrości i postanowiłem sprawdzić jak to działa.
Dotychczas załatwiałem to przysłoną, ewentualnie dwoma, trzema kadrami z ręcznym przestawieniem ostrości, ale skoro jest taka funkcja.
W parametrach ustawiłem na tylko 5 zdjęć, przysłona 4 i ostrość najbliżej jak się da i po naciśnięciu spustu cisza nie ma trzasku migawki, ale . . .
zdjęcia są, całe 5 szt. Po uruchomieniu DPP program policzył 20 sek i wyszło zdjęcie wynikowe, tak jak piszą w instrukcji ostrość od najbliższej do max. :)

jinks
15-09-2020, 14:45
Wydaj mi się, że on właśnie taki jest: mały, fajny, w miarę tani. I nie ma potrzeby porównywać go z zaawansowanymi korpusami.
Podobno na Alle.... można go kupić za 3,5 - 4 tys, co w porównaniu do ceny R5 jest chyba zasadniczą różnicą, nawet w stosunku do R6 to jest mniej niż połowa ceny. Tyle dałem 10 lat temu za G1X.
Poza tymi użytkownikami którzy lubią rozbierać aparaty na czynniki pierwsze, to pozostali użytkownicy RP jak wykorzystają
15% jego możliwości, to będzie kres ich zachciewajek.
Ludzie którzy zarobkują na fotografii, robią dziennie po 2000 fot, nie kupują body za 3,5 tys.
Dla mnie jest ok, poza jednym, z tyłu ma guziki za blisko prawej krawędzi, nie ma go za co pewnie chwycić prawą ręką.
Albo się przyzwyczaję, albo zamienię na R6 i wcale nie chodzi mi o jakość matrycy, funkcje body, cenę, a tylko i wyłącznie o rozmieszczenie guzików z tyłu aparatu.A ten ich oryginalny niby-grip nie pomaga?

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Jacek
15-09-2020, 14:51
Nie miałem tego cuda w ręku, jak pomacam, obejrzę, zdecyduję. W moim przypadku nie chodzi o pieniądze, ile to czy tamto ma kosztować, bariera jest jedna - ma mi to sprawiać przyjemność w użytkowaniu. Tylko tyle i aż tyle.

Jacek
15-09-2020, 15:52
Z firmy Newell dostałem mail prostujący poprzednią informację (widocznie sprawdzili)
po podpięciu RP z ich gripem ale bez połączenia kabelkiem, wszystko w body działa,
tylko nie działają przyciski w gripie, i jest ok, to mi pasuje.

Jacek_Z
15-09-2020, 21:59
.. bo ile można czytać o "kastratach" … no i sony przecież i tak lepsze ;)
Poczytaj inne fora, zobaczysz że tam też kręcą nosami na ich kastraty. Sony ma kastraty, Nikon też. Taka polityka producentów. Zabierają by potem dać i podnieść cenę :(

Jacek
15-09-2020, 23:54
Z takich wypowiedzi wynika że obiecali dac więcej, a dali mniej. Jeszcze pewnie z cena też oszukali mial byc półdarmo a tu chcą kasy. Tylko dlaczego tego nie ma w sklepach, trzeba zapisywac sie w kolejkj?

canon5dClassic
22-09-2020, 20:31
Przy tej cenie, gabarytach i funkcjonalności zupełnie nie mam mu co zarzucić.
Można mu zarzucić dynamic range rodem z 2008 roku:
https://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon%20EOS%20RP,Sony%20ILCE-7M3

Matryca Sony całkowicie go deklasuje, nie wiem jak ludzie coś takiego kupują, to ma matryce jak w starym 6d mark1, wykres się pokrywa z tym od 6d i w recenzji też pisali że to ta sama matryca

Jacek_Z
22-09-2020, 20:43
nie wiem jak ludzie coś takiego kupują, to ma matryce jak w starym 6d mark1, wykres się pokrywa z tym od 6d i w recenzji też pisali że to ta sama matryca
Dlaczego rejestrując sie niedawno temu na forum nadałeś sobie nick Canon5dClassic? Sentyment? Masz prawo lubić sprzęt z kiepską matrycą? Dlaczego odmawiasz tego innym?

r_m
23-09-2020, 02:26
Off-topic:

Dlaczego rejestrując sie niedawno temu na forum nadałeś sobie nick Canon5dClassic?
Bo nick "taniFotograf" już był zajęty?
To nie pewność, ale podejrzenia, związane z stylem wypowiedzi tego kolegi.
I tak, to komentarz nie związany z tematem dyskusji, więc zanim taniFotograf tzn. canon5dClassic zgłosi go do moderacji sam się zgłaszam (ewentualnie do przeniesienia do forumowego "śmietnika dyskusyjnego")

jinks
23-09-2020, 07:35
Ciągle zataczamy koła w tych dyskusjach. Dzisiaj wybór jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja się tylko pytam dlaczego to wszystko jest takie drogie? :D

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Bechamot
23-09-2020, 08:16
Można mu zarzucić dynamic range rodem z 2008 roku:
https://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon%20EOS%20RP,Sony%20ILCE-7M3

Matryca Sony całkowicie go deklasuje, nie wiem jak ludzie coś takiego kupują, to ma matryce jak w starym 6d mark1, wykres się pokrywa z tym od 6d i w recenzji też pisali że to ta sama matryca


gdybys wiedzial jak to dziala to pewnie nie dramatyzowalbys.


jak to jest, ze ogladajac dzisiaj zdjecia robione przed 10 - 12 laty np za pomoca 20d albo popularnych wowczas hybryd w zasadzie na ekranie widzimy obraz o porownywalnym zakresie tonalnym co ze wspolczesnych aparatow ?
trudno rozroznic . Owszem sa spore roznice ale w zakresie poziomu szumu, iso , ale nie przenoszonego zakresu tonalnego.

wowczas mierzono w aparatach ok 5 - 6 EV , dzisiaj ok 12 - 15 .

To nie jest tak , ze zdjecia z tamtego okresu przenosza 2 razy mniej tonow , to nie sa roznice zdecydowane.


odpowiedz jest znana, choc nie wszystkim .
Poniewaz obiektywy Maja MTF mniejsze od 1 czyli Kontrast obrazu z obiektywu na matrycy jest mniejszy od kontrastu sceny , wiec zakres tonalny obrazu na powierzchni matrycy jest mniejszy od zakresu tonalnego sceny .

Mozna sie zdziwic jak znacznie.

tutaj odpowiedni wykres :5071

dla niskich czestosci przestrzennych , gdzie mtf = 0,99 ( dla wyzszych czestosci jest MTF znacznie nizsze, tzn dynamika sceny na obrazie ( na powierzchni matrycy) Spada znacznie mocniej) Scene o rozpietosci tonalnej 14 ev obiektyw transponuje do sceny o rozpietosci tonalnej na matrycy = 7,6 ev.

zakres tonalny matrycy np 12 ev nie bedzie w ogole potrzebny ani wykorzystany.

przeciwnie moze sie okazac ze na matrycy 8 EV otrzymamy lepsze odwzorowanie niz na matrycy 14 EV

jesli mamy przetworniki D/A 14 b dla matryc o dynamice wejscia 8 ev i 14 ev to dla pierwszej matrycy zostanie zapiasany obraz w rozdzieloczosci ( dynamika wyjscia ) 15564 tonow/Kanal , zas na matrycy 14 ev zostanie zapisany w rozdzielsczosci 8894 tonow / kanal - mimo matrycy o wyzszej rozpietosci tonalnej , gdyz zostanie wykorzystany tylko czesc zakresu tonalnego jaki moze zapisac matryca. obraz bedzie zapisany gorzej ( nisza dynamika wyjscia ) .


stad roznice w zapisanym zakresie tonalnym przez matryce wspolczene wcale nie sa ok 2 razy wieksze , choc ich dynamika wzrosla w stosunku do matryc starych niemal dwukrotnie. Decyduje jakosc obrazu na matrycy . czyli jego rozpietzosc tonalna - to jest waskie gardlo - MTF.

na tym forum w sasiednim watku pokazane byly zdjecia z wycieczki , robione raz za pomoca c6d , innym razem za pomoca R . Zdjecia subiektywnie z c6d byly lepsze , to oczywiscie takze kwestia obrobki , ale nie bylo tak , ze R zapisal cos , czego nie zapisalaby matryca c6d.


owszem sony ma lepsze matryce , ale ciagle za pomoca starych c5 , mk2 , c6 robi sie dokladnie tak samo dobre zdjecia jak to uznawano przed 10 - laty i w zakresie tonalnym sa porownywalne ze wspolczesnymi.

Jak wspomnalem duza roznica w zakresie szumow na wysokich ISO - tutaj mozna mowoc niemal o przepasci , ale nie w zakresie odwzorowania tonalnego.

akustyk
23-09-2020, 08:37
Można mu zarzucić dynamic range rodem z 2008 roku:
https://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon%20EOS%20RP,Sony%20ILCE-7M3


mam ta matryce w 6D2 i jak do moich potrzeb to ona jest znakomita. RP nie kupilbym z wielu powodow jak telewizorek (i to bidny) w roli celownika, popaprana ergonomia, koniecznosc uzywania adapterow do zapiecia normalnej optyki, beznadziejna zywotnosc baterii, niedopasowana do tych brakow cena... ale na pewno nie z uwagi na matryce. jak RP spadnie do odpowiedniej dla jakosci tego aparatu ceny (500~600 EUR) to moze sobie kupie to jako aparat do torebki z 50/1.4 (albo STM) - kiedy nie robie zdjec na serio i nie musze miec normalnego narzedzia pracy. bo obrazek z tych 26Mpix mi sie wyjatkowo podoba. w porownaniu z moim obecnym torebkowym 70D+28/2.8 to to bedzie gigantyczny skok jakosciowy :) cokolwiek by twoje wykresiki nie udowadnialy

zeby nie bylo niejasnosci - fanem wykresikow i tego rodzaju pomiarow nie bylem i nie bede. nawolalem sie tysiace RAW-ow z "duzo lepszej" na wykresikach matrycy 24Mpix (w M5), nawolalem sie dziesiatki tysiecy z 6D czy 6D2... i te dwa ostatnie bija na glowe M5. zupelnie nie te kolory i kontrasty. a to dla mnie wazniejsze niz jakies tam opowiastki o tym, ze wyciagane o 5EV zdjecie d* niedzwiedzia czarnego w jaskini ma mniejsze szumy. nie robie takich zdjec :roll:

Jacek
23-09-2020, 10:24
Tutaj był wątek zatytułowany: Canon EOS RP, i tak było od 1 do 77 strony,
natomiast od strony 78 pojawia się:
Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

Połączono dwa różne wątki, czy zmiana tematu???

Bechamot
23-09-2020, 10:36
Tutaj był wątek zatytułowany: Canon EOS RP, i tak było od 1 do 77 strony,
natomiast od strony 78 pojawia się:
Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)

Połączono dwa różne wątki, czy zmiana tematu???

mylisz sie , na kazdej stronie jest mowa o rp - rozych aspektach.

o nowosciach canona nic nie znalazlem.
moze przelaczyles cos u siebie i pomylily sie watki ?

Jacek
23-09-2020, 10:39
Nie wiem co mogłem przełączyć? powyżej mojego postu jest post Akustyka zatytułowany: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce]

Bechamot
23-09-2020, 10:49
Nie wiem co mogłem przełączyć? powyżej mojego postu jest post Akustyka zatytułowany: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce]

ach masz racje , teraz zauwazylem..
tresc jest o RP natomiast tytul sie zmienil.

sorry - rzeczywiscie jest jak piszesz .

akustyk
23-09-2020, 11:10
Jacek_Z sprzatal watki, przerzucal rzeczy ze smietnika (tzn. Spekulacji) do odpowiednich watkow

canon5dClassic
24-09-2020, 13:27
Dlaczego rejestrując sie niedawno temu na forum nadałeś sobie nick Canon5dClassic? Sentyment? Masz prawo lubić sprzęt z kiepską matrycą? Dlaczego odmawiasz tego innym?
Niczego takiego nie napisałem, stwierdziłem czysty fakt matematyczny, mianowicie dodałem wykres pokazujący dynamic range w matrycy canona RP, który pokrywa się jeden do jeden z wykresem matrycy canona 6d mark1 z 2012roku(która już wtedy była przestarzała w stosunku do sony). Zresztą sam canon przyznał, że to jest ta sama matryca tylko dostosowana do nowego body.

Sama interpretacja wykresu leży w gestii czytelnika i zdrowego rozsądku.

Proszę, weź też pod uwagę kontekst wypowiedzi, odniosłem się do:

Przy tej cenie, gabarytach i funkcjonalności zupełnie nie mam mu co zarzucić.
Dynamic range to jest coś co zdecydowanie można zarzucić matrycy canona RP. Canon RP ma obecnie najgorszy dynamic range w full frame w porównaniu do konkurencji

Bechamot
24-09-2020, 14:49
Canon RP ma obecnie najgorszy dynamic range w full frame w porównaniu do konkurencji

dzieki temu jest najtanszy wsrod canonow ML FF.

co w tym dziwnego lub odkrywczego , ze najtanszy aparat ma najnizsze DR?

moznaby sie oburzac gdyby byl najdrozszy, lub gdyby najdrozszy R5 mial najnizszy DR - ale tak nie jest.


nie trzeba szukac daleko , wystarczy na tym Forum

w okresie ok 2012 nie bylo dnia aby ktos na tym Forum nie opublikowal zdjecia b. dobrego.
aktualnie pojawia sie dobre zdjecie moze raz na pare miesiecy , mimo aparatow z wysokim DR.
przeciwnie , musial powstac watek pod tytulem " moje ulubione zdjecie" ktory staje sie Alibi i pretekstem do pokazywania zdjec , jakie raczej przed 8 laty nie wzbudzilby najmniejszego zainteressowania.

to Prawda, ze ma nizsze od pozostalych DR , ale jak to sie przeklada na jakosc zdjecia ?
Najczesciej jest bez znaczenia . jesli scena jest rzeczywiscie kontrastowa o duzej rozpietosci tonalnej to nie ma aparatu i matrycy , ktora jest ja w stanie ja przeniesc - i tak trzeba robic AEB.
Widac formalnie 1 , 2 DR wiecej, nie przekladaja sie automatem na jakosc zdjecia .

Canon oferuje aktualnie aparty o najnizszym i najwyzszym DR wsrod ML MF na rynku. Wlasciwie jest to powod do pochwaly.

to tak jakby miec pretensje do producenta samochodow np mercedesa, ze oprocz swoich modeli S z kilkusetkonnymi silnikami oferuje rowniez samochody 90-cio konne.

Canon ma aktualnie szeroki wachlarz oferty pod wzgledem DR ( i nie tylko ) - chwala mu za to .

Jacek
04-10-2020, 15:25
Jak zmusić body by po zakończeniu fotografowania w trybie HDR, powrocilo do ustawienia RAW+ JPEG.

Jak dla mnie starego dziada to powinno być inaczej, ale tak nie jest, szkoda.
Skoro fotografuję w trybie RAW + JPEG, potem ustawiam zrób HDR ale TYLKO JEDNO ZDJĘCIE, bo jest taka opcja,
to po wykonaniu tego JEDNEGO zdjęcia, aparat powinien powrócić do ustawienia RAW + JPEG, a tak nie jest.

marfot
04-10-2020, 15:33
Jak zmusić body by po zakończeniu fotografowania w trybie HDR, powrocilo do ustawienia RAW+ JPEG

A do jakiego ustawienia wraca?

Jacek
04-10-2020, 15:41
HDR jest robiony tylko w JPEG i już tak pozostaje, nie wraca do RAW + JPEG, pomimo że w menu jest wybór TYLKO JEDNO ZDJĘCIE HDR

jan pawlak
04-10-2020, 16:03
HDR jest robiony tylko w JPEG i już tak pozostaje, nie wraca do RAW + JPEG, pomimo że w menu jest wybór TYLKO JEDNO ZDJĘCIE HDR

Robi dokładnie to co mu karzesz, jedno zdjęcie HDR
To twoje oczekiwanie że powróci do poprzednich ustawień, menu nic na ten temat nie "obiecuje"

Są (w innych aparatach) funkcje chwilowe, "nadpisuja się" na aktualne ustawienia np. przy naciśnięciu przycisku a po jego zwolnieniu wszystko wraca do stanu z przed naciśnięcia przycisku

jp

marfot
04-10-2020, 16:12
HDR jest robiony tylko w JPEG i już tak pozostaje, nie wraca do RAW + JPEG, pomimo że w menu jest wybór TYLKO JEDNO ZDJĘCIE HDR

W R po zrobieniu HDR wraca tryb RAW+JPEG.
Spróbuj zapisać swoje ustawienia RAW+JPEG pod np. C1 to może wtedy chętniej wróci.

Jacek
04-10-2020, 16:12
Robi jak pisze Jan Pawlak, ale może jest jakiś cudowny przycisk, lub można do niego taką funkcję przypisać - POWRÓT DO POPRZEDNICH USTAWIEŃ!!!
Już kolejny raz łapię się na tym, że po zrobieniu jednego HDR robię dalej, ale już bez RAW, a przed HDR było ustawione RAW+JPEG
Mam nauczkę, następnym razem jedną ręką fotografuję w drugiej trzymam kartkę: WŁĄCZ RAW, WŁĄCZ RAW, WŁĄCZ RAW.

Jakość zdjęć z tego body jak dla moich potrzeb jest wystarczająca, nie potrzebuję więcej ale guzikologia mi zupełnie nie pasuje, prawie za każdym razem muszę poprawiać uchwyt i "koszem" środkować punkt AF, bo zawsze stoi gdzieś w rogu, naciskam bezwiednie guziki trzymając body.

Da się zapisać RAW + JPEG pod C1, dzięki marfot. Po zrobieniu HDR na AV i przełączeniu na C1 jest RAW + JPEG, i po to jest takie forum :)

jan pawlak
04-10-2020, 16:41
Robi jak pisze Jan Pawlak, ale może jest jakiś cudowny przycisk, lub można do niego taką funkcję przypisać - POWRÓT DO POPRZEDNICH USTAWIEŃ!!!
Już kolejny raz łapię się na tym, że po zrobieniu jednego HDR robię dalej, ale już bez RAW, a przed HDR było ustawione RAW+JPEG
Mam nauczkę, następnym razem jedną ręką fotografuję w drugiej trzymam kartkę: WŁĄCZ RAW, WŁĄCZ RAW, WŁĄCZ RAW.

Jakość zdjęć z tego body jak dla moich potrzeb jest wystarczająca, nie potrzebuję więcej ale guzikologia mi zupełnie nie pasuje, prawie za każdym razem muszę poprawiać uchwyt i "koszem" środkować punkt AF, bo zawsze stoi gdzieś w rogu, naciskam bezwiednie guziki trzymając body.

Nie znam RP

Ja na swoim sprzęcie przeszedłem na stałe tylko na C1, C2, C3
Można pod każde Cx zaprogramować/ustawić cały zestaw potrzebnych ustawień i wtedy tylko przełączać na kółku C1 <-> C2 <-> C3

jp

Jacek
04-10-2020, 19:19
Ja na swoim sprzęcie przeszedłem na stałe tylko na C1, C2, C3
Można pod każde Cx zaprogramować/ustawić cały zestaw potrzebnych ustawień i wtedy tylko przełączać na kółku C1 <-> C2 <-> C3

jp

W moim body tak się nie da zrobić, przynajmniej w tym co sprawdzałem. Mam przypisane funkcje do guzików i w Av, TV, M mi to działa, natomiast na C1, C2, C3 już nie, czerwone kółeczko mam przypisane do Lupki, powiększa mi w 5x lub 10x, i to jest ok działa, jest potrzebne. Ale jak przełączę na C1, C2, C3 to po naciśnięciu czerwonego kółeczka startuje zapis filmu. Pewnie inne funkcje też ale nie sprawdzałem wszystkiego.

Jacek
04-10-2020, 20:21
Do tych nieszczęsnych RAW3 próbowałem zainstalować DNG konwerter, ale się nie udało, niby poszło bez bólu, ale przy próbie otworzenia programu komunikat: na komputerze brak pliku .......dll. Proszę powtórzyć instalację, powtórzyłem nadal brak pliku dll.

jan pawlak
04-10-2020, 20:48
Ja na swoim sprzęcie przeszedłem na stałe tylko na C1, C2, C3
Można pod każde Cx zaprogramować/ustawić cały zestaw potrzebnych ustawień i wtedy tylko przełączać na kółku C1 <-> C2 <-> C3

jp

W moim body tak się nie da zrobić, przynajmniej w tym co sprawdzałem. Mam przypisane funkcje do guzików i w Av, TV, M mi to działa, natomiast na C1, C2, C3 już nie, czerwone kółeczko mam przypisane do Lupki, powiększa mi w 5x lub 10x, i to jest ok działa, jest potrzebne. Ale jak przełączę na C1, C2, C3 to po naciśnięciu czerwonego kółeczka startuje zapis filmu. Pewnie inne funkcje też ale nie sprawdzałem wszystkiego.

Nie znam RP

1.
W trybie programowania C1, C2, C3 u mnie się programuje w ten sposób że dla każdego z nich z osobna, np. C1 :
a. ustawiam wszystkie parametry/funkcje aparatu tak jak potrzebuję
b. i zapisuję (gdzieś w menu) że to zestaw C1
I następnie powtarzam (a,b) z innymi ustawieniami kolejno dla C2 i C3.

2.
W trybie fotografowania po przekręceniu kółka na dane Cx aparat jest ustawiony na ten zestaw pod który został zapisany.

Powinno być w RP podobnie

jp

Jacek
04-10-2020, 21:05
Być może tak jest i tutaj, ale to już nie na dzisiaj bo ustawienie wszystkich parametrów, to jak dla mnie parę godzin roboty. Na razie motam się z konwerterem DNG. Ale cieszy mnie, że zamiast mordobicia czeka mnie merytoryczna pomoc, są ludzie którzy chcą to zrobić zamiast tarzać się w błocie.

Bechamot
05-10-2020, 10:08
Być może tak jest i tutaj, ale to już nie na dzisiaj bo ustawienie wszystkich parametrów, to jak dla mnie parę godzin roboty. Na razie motam się z konwerterem DNG. Ale cieszy mnie, że zamiast mordobicia czeka mnie merytoryczna pomoc, są ludzie którzy chcą to zrobić zamiast tarzać się w błocie.

nie wiem czy niepotrzebnie nie tracisz czas na converter DNG.
Zdjecia z tego conwertera mimo tego samego oznaczenia ( rozszerzenia ) nie sa wiecej raw-ami
to nie jest dokladnie co DNG wprost z niektorych aparatow.

moze warto sprobowac alternatywnie capture one?

jan pawlak
05-10-2020, 10:32
Być może tak jest i tutaj, ale to już nie na dzisiaj bo ustawienie wszystkich parametrów, to jak dla mnie parę godzin roboty. Na razie motam się z konwerterem DNG. Ale cieszy mnie, że zamiast mordobicia czeka mnie merytoryczna pomoc, są ludzie którzy chcą to zrobić zamiast tarzać się w błocie.

1.
Dobrze by było na początek wyodrębnić/(ustalić ze sobą) 3 najczęściej ustawiane przez Ciebie zestawy (dla różnych sytuacji zdjęciowych).
Mogą się różnić bardzo lub tylko trochę
Mogłoby to być np. :

a. (najczęściej używane)
AV, f/5.6, AutoIso, ........, RAW
b. (+HDR)
AV, f/5.6, AutoIso, ........., RAW+jpg, HDR
c. (statyw)
AV, F/8, ISO 100, ..........., RAW, bracketing EV (-2, 0 +2)

2.
Ustawić na aparacie zestaw :
- a i zapisać go jako C1
- b -> C2
- c -> C3

3.
Kiedykolwiek ustawisz na kółku np. C2 i potwierdzisz to takie będą ustawienia jak zdefiniowałeś w pkt. 1/b
Aż do zmiany jakiegokolwiek ustawienia w aparacie lub zmiany Cx

4.
Jaki jest aktualny Cx widać na kółku i (najprawdopodobniej w RP także w wizjerze i monitorku)

jp

Jacek
05-10-2020, 14:07
Bardzo dziękuję za pomoc.
Zawsze robiłem na AV, przysłoną regulując głębię, czasami na M, pozostałe parametry dobierałem zależnie od sytuacji.
Robiłem głównie na RAW, bo łatwiej mi było wyciągać cienie, zmieniać balans bieli, tłumić światła.
Znam fachowca, człowieka po filmówce, żyjącego z fotografii, prowadzącego plenery i warsztaty, który świadomie nigdy nie robi na RAW, używa tylko JPEG!!!
Poustawiam sobie wszystko, tylko to zajmie mi więcej czasu niż innym, najgorsze są guziki blisko prawej krawędzi, może być, że właśnie to zmusi mnie do zakupu R6.

Jacek
05-10-2020, 18:06
Problem, dzięki pomocy kolegów rozwiązany, ale nie było prosto.
Zazwyczaj robiłem na AV, RAW + JPEG, - i te wszystkie ustawienia, plus inne zapisałem jako C1.
Natomiast na AV ustawiłem HDR - wszystkie zdjęcia.

I teraz mam tak:
- ustawiam pokrętłem C1 i mam dokładnie to, co miałem na AV, w tym także RAW+JPEG.

- obracam pokrętło na AV i mi robi HDR i zapisuje jako "L", ale . . .

- po obróceniu pokrętła na C1 mam RAW+JPEG, a nie tylko JPEG

Chodziło mi o to, żeby ciągle nie grzebać w menu.
HDR nie da się zapisać pod C1, C2, C3,
po wybraniu HDR te trzy ustawienia są nieaktywne.

jan pawlak
05-10-2020, 21:07
Problem, dzięki pomocy kolegów rozwiązany, ale nie było prosto.
Zazwyczaj robiłem na AV, RAW + JPEG, - i te wszystkie ustawienia, plus inne zapisałem jako C1.
Natomiast na AV ustawiłem HDR - wszystkie zdjęcia.

I teraz mam tak:
- ustawiam pokrętłem C1 i mam dokładnie to, co miałem na AV, w tym także RAW+JPEG.

- obracam pokrętło na AV i mi robi HDR i zapisuje jako "L", ale . . .

- po obróceniu pokrętła na C1 mam RAW+JPEG, a nie tylko JPEG

Chodziło mi o to, żeby ciągle nie grzebać w menu.
HDR nie da się zapisać pod C1, C2, C3,
po wybraniu HDR te trzy ustawienia są nieaktywne.

1.
AV to jest pojedyncze ustawienie (priorytetu) przesłony do której aparat dobiera czas naświetlania wynikający z pomiaru światła, "wszystkie" pozostałe ustawienia nie ulegają zmianie.
Jeśli ustawione na kółku masz AV i zmienisz np z f/5.6 na f/8 to zmieni się czas naświetlania ale wszystkie pozostałe parametry/ustawienia pozostaną te same

2.
C1, C2, C3 to jest zaprogramowanie/zapis zestawu naraz wielu ustawień.
Jeśli wrócisz/zmienisz na kółku np. na C1 to wszystkie/cały zestaw zaprogramowane ustawienia jako C1 będą aktualne/obowiązywały

3.
Nie bardzo widzę sens/potrzebę mieszania/używania na kółku razem zarówno C1 jak i AV.
Lepiej będzie np. jak zaprogramujesz jako C1 zdjęcia (AV, f/x, ..z HDR) a jako C2 zdjęcia (AV, f/x, ... bez HDR) i przestawiał na kółku tylko C1 <-> C2 <-> C3
No ogół nie ma potrzeby "mieszać/grzebać" wtedy w menu przy robieniu zdjęć

jp

Jacek
05-10-2020, 21:25
Już napisałem, nie da się zaprogramować C1, C2, C3 z HDR, bo w chwili wybrania w menu HDR, funkcja C1, C2, C3 jest nieaktywna. Przynajmniej ja tego nie umiem zrobić.
Z tego powodu na C1, C2, C3 mam RAW + JPEG i nie używam tu HDR,
natomiast na AV mam HDR - ciągły (każde zdjęcie).
Przy takim ustawieniu wystarczy jeden obrót pokrętła, i mam HDR a po obrocie RAW + JPEG.
zamiast grzebania i klikania kilka czy kilkanaście razy w menu.
Może coś źle robię?

Żeby było jasne, zależy jaką kolejność klikania wybieram:
jak wybiorę C1 to mogę z menu wybrać HDR, ale mi zmieni RAW + JPEG, na sam JPEG a mnie właśnie chodzi o to, żeby nie zmieniało.
Natomiast jak wybieram HDR to już zapisać tego w C1, C2, C3 nie mogę bo te funkcje są wyszarzone - nieaktywne.

jan pawlak
05-10-2020, 21:30
Już napisałem, nie da się zaprogramować C1, C2, C3 z HDR, bo w chwili wybrania w menu HDR, funkcja C1, C2, C3 jest nieaktywna. Przynajmniej ja tego nie umiem zrobić.
Z tego powodu na C1, C2, C3 mam RAW + JPEG i nie używam tu HDR,
natomiast na AV mam HDR - ciągły (każde zdjęcie).
Przy takiem ustawieniu wystarczy jeden obrót pokrętła, i mam HDR a po obrocie RAW + JPEG.
zamiast grzebania i klikania kilka czy kilkanaście razy w menu.
Może coś źle robię?

Nie znam RP, pewno masz rację ... ale jest to dziwne że nie da się tak zaprogramować.
To pewno jest wyszczególnione w instrukcji

Jak się w RP robi/tworzy HDR, są 3 kolejne zdjęcia z różnymi naświetleniami ?

jp

Jacek
05-10-2020, 21:49
Podczas ustawiania HDR, aparat robi 3 zdjęcia, jest do wyboru:
- dynamika, automat, +- 1EV, +-2EV, +-3EV
- Efekt 5 różnych
- ilość zdjęć, czy jedno czy każde
- automatyczne wyrównanie obrazu

Dlaczego ja wybrałem każde, żebym po wykonaniu tego jednego nie musiał grzebać w menu od nowa.
Dla mnie ten HDR jest dość ważny, bowiem nie robię zdjęć pięknych kobiet na kwietnej łące, często mam ciemne, bardzo ciemne pomieszczenia z jasnym otworem drzwi czy okna, i dobrze jest jeżeli w tym otworze coś widać i widać szczegóły w pomieszczeniu. Rozpiętość tonalna okna i ciemnych miejsc w pomieszczeniu przekracza zdolności rejestracyjne matrycy, stąd mogę robić kilka naświetleń, na światła i cienie lub skorzystać z HDR co jest szybsze i prostsze.

jan pawlak
05-10-2020, 22:20
Podczas ustawiania HDR, aparat robi 3 zdjęcia, jest do wyboru:
- dynamika, automat, +- 1EV, +-2EV, +-3EV
- Efekt 5 różnych
- ilość zdjęć, czy jedno czy każde
- automatyczne wyrównanie obrazu

Dlaczego ja wybrałem każde, żebym po wykonaniu tego jednego nie musiał grzebać w menu od nowa.
Dla mnie ten HDR jest dość ważny, bowiem nie robię zdjęć pięknych kobiet na kwietnej łące, często mam ciemne, bardzo ciemne pomieszczenia z jasnym otworem drzwi czy okna, i dobrze jest jeżeli w tym otworze coś widać i widać szczegóły w pomieszczeniu. Rozpiętość tonalna okna i ciemnych miejsc w pomieszczeniu przekracza zdolności rejestracyjne matrycy, stąd mogę robić kilka naświetleń, na światła i cienie lub skorzystać z HDR co jest szybsze i prostsze.

Ja mam trochę inaczej (lepiej/gorzej)
Mam pod przyciskiem "chwilowym" zaprogramowane 5 zdjęć +/- 2EV, gdy go nacisnę to aparat wykonuje owe 5 zdjęć ( u mnie RAW). Potem te 4 lub 5 zdjęć łączę w oprogramowaniu w postprocesie.

Jest w aparacie funkcja AutoHDR, sama dobiera rozrzut naświetlana tak było ok, działa tylko w jpg, wykonuje 3 zdjęcia i łączy je w wynikowe jpg_hdr

jp

Jacek
05-10-2020, 22:30
Zdaję sobie sprawę, że gdybym zrobił 3x RAW z różnymi naświetleniami, dobrym pomiarem, to potem bym wyciągnął więcej w PS, ale to już jest zabawa, a mnie fotografowanie rajcuje, ale siedzenie przed kompem znacznie mniej. Mój aparat nazywany na tym forum kastratem jest tym najtańszym z serii EOS R i gdyby nie guziki to w zupełności, by mi wystarczył. Wiem, że ma wiele ograniczeń, ale da się z tym żyć. Kiedyś napisałem, że bardzo mnie kręci fotografowanie bez patrzenia na ekranik, który mam zamknięty, (czyli jak w starym analogu) na co inni użytkownicy tego forum od razu zripostowali, że aparat który jest wykastrowany, ja kastruję jeszcze bardziej, co nie ma zupełnie sensu. Jeżeli dobrze przeczytają blog Adama Trzcionki, to on właśnie tak fotografuje, jak najmniej korzysta z ekranika, większość rzeczy robiąc tylko w wizjerze. Ludzi cyfry poznaje się po tym, że po każdym cyk patrzą na ekran jak wyszło.

jan pawlak
05-10-2020, 22:51
Zdaję sobie sprawę, że gdybym zrobił 3x RAW z różnymi naświetleniami, dobrym pomiarem, to potem bym wyciągnął więcej w PS, ale to już jest zabawa, a mnie fotografowanie rajcuje, ale siedzenie przed kompem znacznie mniej. Mój aparat nazywany na tym forum kastratem jest tym najtańszym z serii EOS R i gdyby nie guziki to w zupełności, by mi wystarczył. Wiem, że ma wiele ograniczeń, ale da się z tym żyć. Kiedyś napisałem, że bardzo mnie kręci fotografowanie bez patrzenia na ekranik, który mam zamknięty, (czyli jak w starym analogu) na co inni użytkownicy tego forum od razu zripostowali, że aparat który jest wykastrowany, ja kastruję jeszcze bardziej, co nie ma zupełnie sensu. Jeżeli dobrze przeczytają blog Adama Trzcionki, to on właśnie tak fotografuje, jak najmniej korzysta z ekranika, większość rzeczy robiąc tylko w wizjerze. Ludzi cyfry poznaje się po tym, że po każdym cyk patrzą na ekran jak wyszło.

Też przy robieniu zdjęć używam tylko wizjera.
Piszesz Ludzi cyfry poznaje się po tym, że po każdym cyk patrzą na ekran jak wyszło. ale to chyba tylko początkujący w cyfrze.
Ci którzy są już długo to wiedzą że w wizjerze widać przed naciśnięciem spustu co będzie widać na zdjęciu po jego naciśnięciu

jp

Jacek
06-10-2020, 09:21
Ci którzy są już długo to wiedzą że w wizjerze widać przed naciśnięciem spustu co będzie widać na zdjęciu po jego naciśnięciu

W aparatach które nie mają lustra tak jest, natomiast w lustrzankach jest nieco inaczej. Znam człowieka, który z racji pełnionych stanowisk był bardzo często fotografowany. Jego organizm wykształcił bezwarunkowy odruch obronny, zamykał oczy słysząc trzask lustra i migawki. Był na tyle szybki, że na wszystkich zdjęciach miał zamknięte oczy. W wizjerze przed i po miał otwarte, na klatce filmu zamknięte. Żeby zrobić temu człowiekowi portret do folderu A4, trzeba było użyć sprzętu 4x5 cali, prosiło się go o szerokie otworzenie oczu, potem zdejmowało pokrywkę obiektywu 1,2,3 i była fota.

W czasach analoga często były sytuacje gdzie było jedna, jedyna okazja do zrobienia zdjęcia, nie do powtórzenia.
Jeżeli człowiek podejmował takie wyzwanie, wówczas musiał mieć 100% pewności co i jak wyjdzie, a możliwości sprawdzenia na ekraniku nie było.
Po tym poznaję ludzi cyfry i analogowców, że ci drudzy nie muszą patrzyć na ekranik, wierzą w swoje umiejętności i możliwości sprzętu.

Tu na tym forum był post - najstarszy exif. Pogrzebałem w archiwum, najstarsze zdjęcie cyfrowe mam - maj 1998 rok, ale to nie był Canon :(

janykiel
15-10-2020, 00:13
Z firmy Newell dostałem mail prostujący poprzednią informację (widocznie sprawdzili)
po podpięciu RP z ich gripem ale bez połączenia kabelkiem, wszystko w body działa,
tylko nie działają przyciski w gripie, i jest ok, to mi pasuje.

Ha! Tak przeczuwałem, a Tobie dziękuję, bo oszczędziłeś mi swoją dociekliwością poszukiwań. 1 akumulator może być, a kabelek nie musi.
No to jeszcze mam do rozwiązania kwestię pytania, czy aparat pokazuje przy zamiennikach stopniowe zużycie, czy jest 100% i nagłe trach, nie ma prądu.

Jacek
15-10-2020, 06:38
Przy zamiennikach body nie wykazuje stopnia zużycia, jest jak napisałeś, 100% i nagle stop aku do wymiany.

janykiel
15-10-2020, 13:25
Szkoda. No, ale trudno. Swoją drogą, masz może ten grip?

Jacek
15-10-2020, 15:54
Nie mam.

Jacek
17-11-2020, 10:57
Wczoraj robiąc zdjęcia chciałem zobaczyć jak wykadrowałem, więc podniosłem aparat, nacisnąłem przycisk odtwarzania. . . . . usłyszałem trzask migawki, ale na ekraniku nie pojawił się obraz, tylko cały czas był - live view, jak w momencie fotografowania.
Sytuacja taka zdarzyła się dwa razy, za pierwszym razem pomyślałem, że coś mi się przywidziało, nie sprawdzałem, tylko dalej fotografowałem. Po drugim razie, zrobiłem OFF/ON i nacisnąłem przycisk odtwarzania, żeby zobaczyć czy jest jakieś zdjęcie . . . było, ziemia tuż przed moimi nogami, logiczne bo aparat miałem ekranikiem do góry, obiektywem do dołu.
Obiektyw RF 24-105/4 czyli dedykowany, bez żadnych redukcji, kombinacji.

Taka ciekawostka.

robertskc7
17-11-2020, 11:10
A może po prostu dotknąłeś ekranika i aparat zrobił zdjęcie ?

Jacek
17-11-2020, 11:23
U mnie ta opcja nie jest aktywowana, nie da się zrobić zdjęcia dotykając ekranika.
Teraz po twoim poście, uruchomiłem aparat, próbowałem, nie da się.
Na 100% nie dotknąłem spustu migawki.
Nie mam aktywowanych innych przycisków z tyłu body, do robienia zdjęć, wyzwalania migawki.

Nie przejmuję się tym zbytnio, bowiem nie robię nic na siłę, bo muszę,
nie zawalę zlecenia klientowi.
Moje obecne fotografowanie to tylko zabawa.

A jeszcze taka informacja, wczoraj zrobiłem 280 zdjęć, na oryginalnym aku, i jeszcze body nie woła o wymianę.

Kolekcjoner
23-11-2020, 02:21
Nie wiem czy było:
https://shop.usa.canon.com/shop/en/catalog/eos-rp-rf24-105mm-f4-7-1-is-stm-lens-kit?utm_source=promotional&utm_medium=email&utm_campaign=20201122_HOLIDAY20_BLACKFRIDAY_SUNDAY&riid=4229467545
RP w kicie za 999$.

akustyk
23-11-2020, 10:11
Nie wiem czy było:
https://shop.usa.canon.com/shop/en/catalog/eos-rp-rf24-105mm-f4-7-1-is-stm-lens-kit?utm_source=promotional&utm_medium=email&utm_campaign=20201122_HOLIDAY20_BLACKFRIDAY_SUNDAY&riid=4229467545
RP w kicie za 999$.

plus podatki stanowe


w NL tak to wyglada:
https://www.cameranu.nl/p3172687/canon-eos-rp-systeemcamera-zwart-rf-24-105mm-f-4-7-1-is-stm
1200 EUR za zestaw RP plus "f/7.1 is the new f/5.6", bez adaptera. adekwantna cena do tego, co ten korpus moze.

Jacek
24-11-2020, 00:03
Jak cena używanego RP spadnie do 2000, to nie będzie opłacało się go sprzedawać, lepiej zostawić jako drugie body, mniej wymieniania obiektywów
i już zaoszczędzone 500 zł na samej redukcji EF/RF

Jacek
28-11-2020, 21:55
Nie ma RP, sprzedane, pozostało mi po nim 3445 zdjęć, miłe wspomnienia i pierścień redukcyjny EF/RF.
Tym samym, koniec postów w tym temacie.

marfot
28-11-2020, 21:58
Nie ma RP, sprzedane, pozostało mi po nim 3445 zdjęć, miłe wspomnienia i pierścień redukcyjny EF/RF.
Tym samym, koniec postów w tym temacie.

Skoro został pierścień to pewnie będzie body, do którego pierścienia nie dodają ;)

cybertoman
29-12-2020, 14:41
Prosty script do aktywacji "silent mode" w trybach P Av Tv M Fv
https://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=22770.msg233286#msg233286

MR_
26-01-2021, 14:08
Kupić RP z ciemnym kitem czy brać D750?
ma ktoś porównanie?
(Reportaż)

jinks
26-01-2021, 14:40
Kupić RP z ciemnym kitem czy brać D750?
ma ktoś porównanie?
(Reportaż)Do reportażu i tak trzeba mieć dobry zoom F2.8 albo ze 2-3 jasne stałki.
RP ma trochę słabe baterie. Jeśli tu chodzi o śluby to podejrzewam, że trzeba mieć ze sobą min. 4szt. Rozmieszczenie guzików i ergonomia w profesjonalnej pracy też mogą powodować irytację. Mały rozmiar body + duże szkła lepszej jakości to kolejna rzecz, z którą trzeba się pogodzić. ALE na pewno się da. Sporo ludzi używa. A jak wiadomo najbardziej liczy się skill ;)

slavek_t
26-01-2021, 14:51
Na mały rozmiar RP polecam mocowanie L Bracket z AliExpress za ok 50 zł.

MR_
26-01-2021, 20:48
Do reportażu )
Tzn reportaż, powiedzmy od święta coś komuś zrobię, tak generalnie do siebie na wycieczki i dla zdjęć biegających dzieciaków.
Jak ten RP radzi sobie w AF-C (nie wiem jak to w canonie było tzn af ciągły). Mi generalnie wystarcza 35mm, dla ogółu (zoom w nogach i ogarniam - tj moja ogniskowa) jako że z tego nie żyję, a raczej dorywczo i hobby.
Z nikona została mi Sigma 35 1.4 art, no ale to też nie problem sprzedać. Budżet nie duży i zostało by mi właśnie na nowy RP z kitem (docelowa ta 50 1.8 RF lub 35 rf jak będzie grosz).
Szczerzę powiem, że nie do końca ogarniam bezlustra, ale to oznacza że sigma dock może iść na handel w przypadku bezlusta? tam zawsze ostrzy na podstawie matrycy i kalibracja jest zbędna?

candar
26-01-2021, 21:08
Kupić RP z ciemnym kitem czy brać D750?
ma ktoś porównanie?
(Reportaż)

Ale co tu porównywać. Pomyśl raczej o używanym Nikonie Z6 za 4,5k zł + FTZ przez który podepniesz swoją Sigmę 35 1.4 art. Cena aparatów podobna a różnica w obrazku, obsłudze i wizjerze bez porównania na rzecz Nikona.

Nikon Z6 & sigma 35mm 1.4 art lens


https://www.youtube.com/watch?v=3kSb0und_IE&ab_channel=BrianDonaldson

MR_
26-01-2021, 21:17
Ale co tu porównywać. Pomyśl raczej o używanym Nikonie Z6 za 4,5k zł + FTZ przez który podepniesz swoją Sigmę 35 1.4 art. Cena aparatów podobna a różnica w obrazku, obsłudze i wizjerze bez porównania na rzecz Nikona.

faktycznie, jest jakieś wyjście ale chyba nie nazbieram tyle. A czy sigmę pod np Z6(bezlustro) też się kalibruje?
czy takie bolączki nie występują?

Eberloth
26-01-2021, 21:49
ale to oznacza że sigma dock może iść na handel w przypadku bezlusta? tam zawsze ostrzy na podstawie matrycy i kalibracja jest zbędna?

Dock przyda się do upgrade'u oprogramowania w obiektywie.

candar
26-01-2021, 22:09
faktycznie, jest jakieś wyjście ale chyba nie nazbieram tyle. A czy sigmę pod np Z6(bezlustro) też się kalibruje?
czy takie bolączki nie występują?

Weź choć do ręki w sklepie Nikona Z6 i zrób kilka fot to przejdzie Ci ochota na RP ;) https://www.olx.pl/oferty/q-nikon-z6/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Aasc&search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=4000&search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=5200

Nie spotkałem się w żadnym swoim bezlusterkowcu (Sony , Nikon), aby była potrzeba kalibracji. Ostrzą idealnie w punkt (punkty AF są na matrycy)

A Sigmę z moc. Nikona możesz wysłać do serwisu Sigmy w Gdyni i za darmo wgrają najnowszy soft, aby nie było problemów takich jakich w Canonie (słynne okręgi :) Ale u mnie nawet ze starym softem nie było problemów ani w Sony, ani w nikonie.

Foto – Service
Fleszarowej – Muskat 3
81-589 Gdynia

czynne pon.- pt. w godz. 9 – 16

+48 58 629 45 22
+48 58 629 45 16

info@foto-service.pl
http://www.foto-service.pl/

MR_
26-01-2021, 22:26
Weź choć do ręki w sklepie Nikona Z6 i zrób kilka fot to przejdzie Ci ochota na RP ;) https://www.olx.pl/oferty/q-nikon-z6/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Aasc&search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=4000&search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=5200

Nie spotkałem się w żadnym swoim bezlusterkowcu (Sony , Nikon), aby była potrzeba kalibracji. Ostrzą idealnie w punkt (punkty AF są na matrycy)

A Sigmę z moc. Nikona możesz wysłać do serwisu Sigmy w Gdyni i za darmo wgrają najnowszy soft, aby nie było problemów takich jakich w Canonie (słynne okręgi /[/url]

dzięki za info, faktycznie Z6 to chyba mój kierunek.
ale niestety na dziś przekracza mój budżet. Kupię używkę D750 kierując się zasadą ze jednak szkło rysuje nie puszka), a jak będzie więcej grosza to odsprzedam i Z6 (docka do sigmy mam)
Pzdr

Kolekcjoner
27-01-2021, 12:31
Tzn reportaż, powiedzmy od święta coś komuś zrobię, tak generalnie do siebie na wycieczki i dla zdjęć biegających dzieciaków.
Jak ten RP radzi sobie w AF-C (nie wiem jak to w canonie było tzn af ciągły). Mi generalnie wystarcza 35mm, dla ogółu (zoom w nogach i ogarniam - tj moja ogniskowa) jako że z tego nie żyję, a raczej dorywczo i hobby.
Z nikona została mi Sigma 35 1.4 art, no ale to też nie problem sprzedać. Budżet nie duży i zostało by mi właśnie na nowy RP z kitem (docelowa ta 50 1.8 RF lub 35 rf jak będzie grosz).
Szczerzę powiem, że nie do końca ogarniam bezlustra, ale to oznacza że sigma dock może iść na handel w przypadku bezlusta? tam zawsze ostrzy na podstawie matrycy i kalibracja jest zbędna?

Jak masz szkło do Nikona to nie ma co kombinować tylko brać bezlustro Nikona.

Pezet85
29-01-2021, 18:15
Hej,
czy wiecie może czy funkcja przypisania pod pierścień ostrości na obiektywie( np ISO) działa tylko że szkłami Canon RF? Mam pod pierścien właśnie ustawione ISo ale nie działa.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
5754

Camilo
29-01-2021, 18:33
Tylko szkła RF lub przez adapter z pierścieniem

Mohinder
29-01-2021, 18:34
Zależy o co pytasz. Jeśli na adapterze masz pierścień to będzie działać ale jeśli mowa o pierścieniu ostrości na obiektywie EF podpiętym przez "goły" adapter to nie będzie działać. Są trzy rodzaje adapterów, podstawowy, który umozliwia tylko i wyłącznie podpięcie obiektywów EF, jest też taki który umożliwia dodatkowo umieszczenie filtra pomiędzy obiektywem a matrycą, i ostatni który ma pierścień konfigurowalny tak jak na obiektywach EF. ja osobiście posiadam taki z pierścienie ale nie Canona tylko Viltroxa. Działa chyba jak powinien. Na początku coś w nim cły czas pobierało prąd i rozładowywało baterię z aparatu ale po aktualizacji firmware adaptera problem ustąpił.

Pezet85
29-01-2021, 18:39
Mam szkło RF ale nie Canona i ISO nie reaguje na obrót pierścieniem... Podpialem też 50 1.4 Canona przez adapter i też nie działa.57555756

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Camilo
29-01-2021, 18:46
Bo to nie jest pierścień funkcyjny to są pierścienie ostrości

Pezet85
29-01-2021, 18:48
Bo to nie jest pierścień funkcyjny to są pierścienie ostrościNo wiem co to jest pierścień ostrości. W RP jest możliwość pod pierścień ostrości ustawienia kilku funkcji, między innymi ISO. 3 posty wyzej wrzucilem zdjęcie że mam to ustawione.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

marfot
29-01-2021, 18:53
W przedstawionych obiektywach pierścień ostrości działa jako manualne ustawienie ostrości - fizycznie zmienia ostrość.
W niektórych tańszych obiektywach RF z jednym pierścieniem wprowadzono możliwość przypisania do tego pierścienia funkcji manualnej zmiany ostrości bądź funkcji dodatkowego programowanego pierścienia jak w innych obiektywach RF.
Aby to było możliwe w szkle musi być zabudowana odpowiednia elektronika.

Pezet85
29-01-2021, 19:26
Czyli w obiektywach Canon RF są dwa pierścienie, jeden do ostrzenia a drugi pod funkcje?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Camilo
29-01-2021, 19:41
Niekoniecznie dwa,obejrzyj zdjęcia w Internecie np rf50mm F1.8 czy 24-105 7.1 jest tam przełącznik Focus/Control

Pezet85
29-01-2021, 19:47
Ok, dzięki za sprostowanie, niestety mam tylko pierścień manualnego ostrzenia [emoji57].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jinks
29-01-2021, 20:56
Niekoniecznie dwa,obejrzyj zdjęcia w Internecie np rf50mm F1.8 czy 24-105 7.1 jest tam przełącznik Focus/ControlTo są w tej chwili jedyne 2 obiektywy RF z jednym pierścieniem.

marfot
29-01-2021, 21:26
To są w tej chwili jedyne 2 obiektywy RF z jednym pierścieniem.

Chyba jeszcze Rf 24-240

Pezet85
06-02-2021, 13:21
Hej,
czy da się ładować RP za pomocą kabla USB? Podłączyłem go do ładowarki i do powerbanka i nic reaguje. Po podłączeniu kablem do kompa mam takie ikonki jak na zdjęciu.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210206/f0526b79632cb5966074bd4fa1e9fb40.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jinks
06-02-2021, 13:39
Ostatnio przez to przechodziłem. Przejrzyj moje posty. Ogólnie musisz mieć źródło zasilania w standardzie PD (power delivery) z większą mocą.

Pezet85
06-02-2021, 13:59
jinks dziwne to bo wszędzie jest oficjalnie napisane że można RP ładować za pomocą laptopa itd.
Czyli powerbank z PD są radę a co w przypadku ładowarki jak do smartfona, jest jakaś opcja?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jinks
06-02-2021, 15:21
Ładowarka też z PD. Laptop z USB C i PD.

marfot
06-02-2021, 18:49
Po podłączeniu kablem do kompa mam takie ikonki jak na zdjęciu.

Zasadnicze znaczenie ma to czy jest to USB C PD. PD to protokół komunikacji oprócz parametrów prądowych.

Pezet85
06-02-2021, 18:50
Dzięki Panowie za wyjaśnienie, niestety żadne z moich urządzeń nie posiada PD. Mam do kupienia nowy powerbank PD 20000mah za 70 zł, warto?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
07-02-2021, 10:22
Zakupiłem ładowarkę Newell i jest super bo ładuje się ze zwykłego powerbanka, minusem pewnie będzie czas ładowania.5802

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

marfot
07-02-2021, 10:53
Zakupiłem ładowarkę Newell i jest super bo ładuje się ze zwykłego powerbanka, minusem pewnie będzie czas ładowania.

Ja na wyjazdach używam tylko takich ładowarek, ładują się w aucie, ładują ze zwykłej ładowarki telefonu albo dowolnego powerbanka. No ale do każdego typu baterii inna ładowarka.

tombas
02-04-2021, 10:35
ktoś ma wiedzę w temacie, czy pojawiły się zamienniki aku lp-e17 w pełni kompatybilne z canonowską ładowarką i body?

dudzi90
26-04-2021, 15:44
Czy RP to w waszej opinii dobry wybór dla amatora? Od lat robię zdjęcia hobbystycznie i już od dawna myślałem o FF. Z uwagi na ruch canona zastanawiam się nad zmianą 70d na RP. Problem jaki widzę, to drogie szkła no ale jest adapter. Tylko czy o to chodzi? Martwi mnie ta stara matryca, ale może niepotrzebnie?


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

tombas
26-04-2021, 16:30
Czy RP to w waszej opinii dobry wybór dla amatora? Od lat robię zdjęcia hobbystycznie i już od dawna myślałem o FF. Z uwagi na ruch canona zastanawiam się nad zmianą 70d na RP. Problem jaki widzę, to drogie szkła no ale jest adapter. Tylko czy o to chodzi? Martwi mnie ta stara matryca, ale może niepotrzebnie?


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

wprawdzie mam go dopiero od miesiąca ale wg mnie jest zaskakująco dobry, nie liczyłem na tyle :-) za 4300(z adapterem ;-) )

jinks
26-04-2021, 17:13
Czy RP to w waszej opinii dobry wybór dla amatora? Od lat robię zdjęcia hobbystycznie i już od dawna myślałem o FF. Z uwagi na ruch canona zastanawiam się nad zmianą 70d na RP. Problem jaki widzę, to drogie szkła no ale jest adapter. Tylko czy o to chodzi? Martwi mnie ta stara matryca, ale może niepotrzebnie?


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu TapatalkaNapisz co focisz, jakie masz szkła, ew. jakie planujesz dokupić.
Ogólnie to bdb aparat. Na pewno wolałbym go niż Fuji xt3/4, czy Sony z serii a6000.

dudzi90
26-04-2021, 19:04
Napisz co focisz, jakie masz szkła, ew. jakie planujesz dokupić.
Ogólnie to bdb aparat. Na pewno wolałbym go niż Fuji xt3/4, czy Sony z serii a6000.Nie mam dużo szkieł. W zasadzie pod FF zostałaby mi tylko stałka canona 50 1.4. Obecnie chce kupić tamrona 35 1.8 z uwagi na stabilizacje. Pod FF chciałbym jakiegoś zooma dokupić, ale właśnie. Jak wsółpraca adaptera z tamronami? Jednak z mocowaniem EF można kupić tańsze obiektywy

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

jinks
26-04-2021, 22:40
Nie mam dużo szkieł. W zasadzie pod FF zostałaby mi tylko stałka canona 50 1.4. Obecnie chce kupić tamrona 35 1.8 z uwagi na stabilizacje. Pod FF chciałbym jakiegoś zooma dokupić, ale właśnie. Jak wsółpraca adaptera z tamronami? Jednak z mocowaniem EF można kupić tańsze obiektywy

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka50/1.4 to bardzo fajne szkło. Przerobiłem kilka sztuk. Używałem przez wiele lat. Mam jednak wrażenie, że przy systemie R nie wykorzystujemy pełnego potencjału. To szło ma wolny Af szczególnie przy pracy ciągłej i przeostrzaniu. Mówiąc dosadnie eyeAF w trybie ciągłym nie wyrabia. Możesz zostawić, bo możliwości i obrazek są w porządku, ale można też wymienić z niewielką dopłatą do rf50/1.8.
Tamron 35/1.4 będzie dobrze chodził. Osobiście wolałbym jednak kupić używaną Sigmę art za 2k zł.
Ogólnie efy chodzą bez problemu przez adapter. To tylko przeniesienie styków.

gnd
26-04-2021, 23:35
Na miałem front focus na c50 1.4 i 85 1.8 ma r

Bangi
27-04-2021, 09:50
50/1.4 to bardzo fajne szkło. Przerobiłem kilka sztuk. Używałem przez wiele lat. Mam jednak wrażenie, że przy systemie R nie wykorzystujemy pełnego potencjału. To szło ma wolny Af szczególnie przy pracy ciągłej i przeostrzaniu. Mówiąc dosadnie eyeAF w trybie ciągłym nie wyrabia. Możesz zostawić, bo możliwości i obrazek są w porządku, ale można też wymienić z niewielką dopłatą do rf50/1.8.
Tamron 35/1.4 będzie dobrze chodził. Osobiście wolałbym jednak kupić używaną Sigmę art za 2k zł.
Ogólnie efy chodzą bez problemu przez adapter. To tylko przeniesienie styków.

Piszę przez pryzmat używania R:
Powiem szczerze, że też mam taką obserwację, że przy ostrzeniu na oku lepiej zostawić AF w trybie ONE SHOT niż SERVO przy szkłach EF. Nie jest to może jakoś szczególnie uciążliwe, ale jednak da się zauważyć różnice, przy czym nie mam pewności czy to kwestia szkieł EF czy tego, że AF po prostu ciągle pracuje.


Na miałem front focus na c50 1.4 i 85 1.8 ma r

Generalnie na serii R problemów FF/BF nie powinno być z uwago na rodzaj AF, no chyba, że szkło uszkodzone na maksa.

RobertoM
27-04-2021, 10:01
Do RP są wręcz stworzone stałki RF 35 i 50 w wersji 1.8

gnd
27-04-2021, 10:02
Nie powinno. Nie wiem czy uszkodzone bo na lustrzane działały w punkt. Problem był na kilku metrach w plenerze. Więc albo były zbyt mało kontrastowe i af głupiał, albo przymykał przy ostrzeniu. Oki i Arty bez problemu.

Zmieniłem na RF 50 i 85 STM i tak czy siak są dużo lepsze przy pełnej dziurze. 85 jeszcze lepsze że stabilizacją.

dudzi90
28-04-2021, 09:19
A waszym zdaniem lepiej inwestować w RP, czy zostać jeszcze na apsc z 70d i dokupić szkło na ef? Wiem, że pytanie dość ogólne ale pytam sięo prywatną opinie :) gdzieś z tyłu głowy liczę, że canon wypuści np. rp mark 2 z lepszą matrycą. Tylko jak wypuści to strzelam, że za min 2 lata. Teraz wyraźnie skupili się na sprzęcie z górnej półki

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

jinks
28-04-2021, 09:24
A waszym zdaniem lepiej inwestoeać w RP, czy zostać jeszcze na apsc z 70d i dokupić szkło na ef? Wiem, że pytanie dość ogólne ale pytam sięo prywatną opinie :) gdzieś z tyłu głowy liczę, że canon wypuści np. rp mark 2 z lepszą matrycą. Tylko jak wypuści to strzelam, że za min 2 lata. Teraz wyraźnie skupili się na sprzęcie z górnej półki

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu TapatalkaZa 2 lata ten RP będzie kosztował 2k zł. Kto wtedy kupi 70d? Zmieniaj :)
Z tymi matrycami to wg mnie jest przesada. Wszyscy chcą robić dziś hdr-a z jednego pliku i ciągle przez to brakuje im DR ;)

krzych.g
28-04-2021, 09:28
Lepiej szkła ?. Jakieś np.: 135L lub 200L.

Pezet85
28-04-2021, 09:28
A waszym zdaniem lepiej inwestować w RP, czy zostać jeszcze na apsc z 70d i dokupić szkło na ef? Wiem, że pytanie dość ogólne ale pytam sięo prywatną opinie :) gdzieś z tyłu głowy liczę, że canon wypuści np. rp mark 2 z lepszą matrycą. Tylko jak wypuści to strzelam, że za min 2 lata. Teraz wyraźnie skupili się na sprzęcie z górnej półki

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu TapatalkaHej,
też miałem 70d i też chciałem przejść na pełną klatkę. Kupiłem RP a do niego zamieniłem 50 1.4 na 50 1.8 RF i dokupiłem Samyanga 85 1.4 RF i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony [emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

dudzi90
28-04-2021, 09:40
Hej,
też miałem 70d i też chciałem przejść na pełną klatkę. Kupiłem RP a do niego zamieniłem 50 1.4 na 50 1.8 RF i dokupiłem Samyanga 85 1.4 RF i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony [emoji846].

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu TapatalkaA twoje 50 1.4 źle pracowało z RP? Też mam to szkło dlatego się dopytuje skąd decyzja o jego sprzedaży:)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Pezet85
28-04-2021, 09:48
A twoje 50 1.4 źle pracowało z RP? Też mam to szkło dlatego się dopytuje skąd decyzja o jego sprzedaży:)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu TapatalkaZa namową kolegów z forum sprzedałem i dołożyłem tylko 30 zł do nowej 50 RF.
Generlanie ta 50 1.4 była bardzo miękka i mydlana na niskich przyslonach i to zdecydowało.
Dodatkowo tak jak pisał Bangi teraz jest mega zgrabny, malutki a szczególnie lekki zestawik[emoji4]61726173

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Bangi
28-04-2021, 10:50
Pezet85 a jak skomentujesz kwestię ostrości względem EF?

Pezet85
28-04-2021, 11:17
Pezet85 a jak skomentujesz kwestię ostrości względem EF?Uważam że zdjęcia z RF f1.8 są ostrzejsze niż że starej 50 1.4.
Ostatnio używałem 50'ki w górach i byłem totalnie zaskoczony zdjęciami, co prawda od f 5.6 w górę.
Podsumowując cała przesiadkę, uważam że warto i nie ma co się zastanawiać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jinks
28-04-2021, 11:20
A bokeh? :)

Bangi
28-04-2021, 13:29
Uważam że zdjęcia z RF f1.8 są ostrzejsze niż że starej 50 1.4.
Ostatnio używałem 50'ki w górach i byłem totalnie zaskoczony zdjęciami, co prawda od f 5.6 w górę.
Podsumowując cała przesiadkę, uważam że warto i nie ma co się zastanawiać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Też tak uważam, byłem ciekawy czy tylko ja mam takie spostrzeżenia.

dudzi90
28-04-2021, 14:14
To przekonaliście mnie do RP. Jest w promocji na canon store obecnie : 15% taniej.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

jinks
28-04-2021, 15:39
To przekonaliście mnie do RP. Jest w promocji na canon store obecnie : 15% taniej.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu TapatalkaPoszukaj jeszcze we wszystkich rozsądnych sklepach a jeśli kupujesz coś jeszcze przy okazji to warto negocjować.

tomfoot
28-04-2021, 16:56
W tej cenie, w której masz 15% rabatu, w normalnym sklepie kupisz wszędzie, często z adapterem.

MateuszJ
06-05-2021, 23:27
200L który ? :-) EF 200mm F2.8L II czy EF 200mm F2.0L IS USM ?

tombas
07-05-2021, 06:59
200L który ? :-) EF 200mm F2.8L II czy EF 200mm F2.0L IS USM ?

zdecydowanie 200L f/2.8... bo...? mam taki do sprzedania w idealnym stanie :)

Eberloth
07-05-2021, 08:32
Ten drugi to tylko w pakiecie z karnetem na siłownię.

tombas
07-05-2021, 09:03
Ten drugi to tylko w pakiecie z karnetem na siłownię.

Nawet nie potrafię sobie wyobrazić jak by wyglądał z RP[emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

becekpl
21-06-2021, 17:23
napiszcie na ile wam starcza bateria? chodzi mi o fotografie podróżniczą, ile baterii dziennie zeżrę?

Pezet85
21-06-2021, 17:33
napiszcie na ile wam starcza bateria? chodzi mi o fotografie podróżniczą, ile baterii dziennie zeżrę?Ja byłem wczoraj na krótkim wypadzie w góry i w ciągu 5 godzin zrobiłem 230 zdjęć , bateria zeszła do około 50 %. Ustawiony tryb ECO, po 1 minucie przełączany w tryb stand by.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

becekpl
21-06-2021, 17:35
ok, dziekuje

Pezet85
07-08-2021, 15:17
Hej, w ostatnim czasie zauważyłem że nieużywane body dość szybko rozładowuje akumulatory. Około 5 dni temu włożyłem na full naładowany akumulator, dzisiaj chciałem włączyć aparat a tu totalne zero. W między czasie aparat w ogóle nie był używany.
Czy macie jakiś pomysł? Dodam że, w ostatnim czasie body wraz z obiektywem Samyang było wysłane do serwisu i zaktualizowali soft w obiektywie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robcio
07-08-2021, 15:30
Być może właśnie Samyang wciąga energię zobacz czy podobny objaw masz jak pozostawisz aparat z obiektywem natywnym, ewentualnie może uszkodzone jest samo body ale to mniej prawdopodobne bo objawowo byłoby więcej dziwnych

Gdzieś już kiedyś był temat na forum i okazało się o ile dobrze pamietam, że niefirmowa przejściówka na ef powodowała problem w postaci rozładowywania aku.

jinks
07-08-2021, 15:38
W R6 też spada poziom naładowania, ale tylko trochę. Może najlepiej wyciągać tą baterię przy takich przestojach?

Pezet85
07-08-2021, 15:43
Być może właśnie Samyang wciąga energię zobacz czy podobny objaw masz jak pozostawisz aparat z obiektywem natywnym, ewentualnie może uszkodzone jest samo body ale to mniej prawdopodobne bo objawowo byłoby więcej dziwnych

Gdzieś już kiedyś był temat na forum i okazało się o ile dobrze pamietam, że niefirmowa przejściówka na ef powodowała problem w postaci rozładowywania aku.Zobaczę jak to się ma z 50ka RF, ale we Włoszech miałem go prawie cały czas założonego i też się dziwiłem że coś słabo bateria trzyma.
Do body nie w zakladam adapteru.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

tmielcarz
07-08-2021, 15:59
Ja swój naładowałem 27.07 (czyli 12 dni temu). Zrobiłem około 120 zdjęć. Nadal mam 50% akumulatora. Do body podpięty jest cały czas obiektyw RF 50/1.8

jinks
07-08-2021, 18:45
Albo bateria w jakaś sposób uszkodzona

Pezet85
07-08-2021, 19:23
Albo bateria w jakaś sposób uszkodzonaMam dwie, jedna Canona druga Green Cell i obydwie rozładowują się do zera.
Sprawdzę przy natywnym obiektywie i jak coś będę zgłaszał na gwarancji

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

zdebik
07-08-2021, 19:38
Z kundlem może tak być i pewnie będzie (dren baterii). Sam nie mam takich problemów, ponieważ body jest w walizce wyłącznie z adapterem. O unikaniu kundli już nie wspomne.

Mohinder
07-08-2021, 20:54
Zauważyłem to samo już jakiś czas temu w moim R. I już wiem że nie ma znaczenia czy obiektyw jest EF czy RF. Czasem rozładowuje do zera w kilka dni a czasem nie. Już nie mam pojęcia od czego to zależy. Miałem wyciągać baterie na czas nie używania aparatu ale jakoś mi to nie weszło w krew jeszcze.

Marcinus
07-08-2021, 21:46
U mnie w R nie rozładowuje ani oryginalnej baterii ani Newella. Ostatnio z pewnych względów body nie używałem kilka miesiecy i leżało w torbie z podpietym przez adapter Canonem ef 100/2.8L i praktycznie zauważalnego ubytku nie ma.

Pezet85
07-08-2021, 21:50
No to coś ewidentnie nie działa prawidłowo, może jest gdzieś zwarcie które powoduje rozladowanie akumulatora...
Przetestuje oryginalna baterie bez podpiętego obiektywu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
10-08-2021, 08:31
W niedzielę naładowałem oryginalną baterie do 100%, odpiąłem obiektyw od body i podłączyłem tylko adapter. Dzisiaj rano aparat już się nie włączył, bateria zdrenowana do zera. Rozladowanie zajęło około 35 godzin.
Czy naprawa gwarancyjna wchodzi tylko w grę na Żytniej w Warszawie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robcio
10-08-2021, 09:43
W niedzielę naładowałem oryginalną baterie do 100%, odpiąłem obiektyw od body i podłączyłem tylko adapter. Dzisiaj rano aparat już się nie włączył, bateria zdrenowana do zera. Rozladowanie zajęło około 35 godzin.
Czy naprawa gwarancyjna wchodzi tylko w grę na Żytniej w Warszawie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

A bez adaptera (tylko kapselek na body) tez się tak rozładowuje?
Bo na ten moment sprawdziłeś sobie tyle, że aparat plus adapter dają pełne rozładowanie po 35 godzinach. A układanka ma 3 elementy jak dla mnie: adapter, body i bateria.

Pytanie czy masz inną baterie i czy na niej te efekty również są.
Ja bym to dobrze sobie posprawdzał, żeby niepotrzebnie nie wysyłać body na gwarancje :)

Pezet85
10-08-2021, 09:53
A bez adaptera (tylko kapselek na body) tez się tak rozładowuje?
Bo na ten moment sprawdziłeś sobie tyle, że aparat plus adapter dają pełne rozładowanie po 35 godzinach. A układanka ma 3 elementy jak dla mnie: adapter, body i bateria.

Pytanie czy masz inną baterie i czy na niej te efekty również są.
Ja bym to dobrze sobie posprawdzał, żeby niepotrzebnie nie wysyłać body na gwarancje :)Mam druga baterie i ona również się tak rozładowuje. Zaraz odepne adapter i zostawię samo body.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

gnd
11-08-2021, 17:01
A nie masz bt, wifi, GPS aktywnego przy wyłączeniu?

Pezet85
11-08-2021, 17:02
A nie masz bt, wifi, GPS aktywnego przy wyłączeniu?BT miałem włączone po wyłączeniu body. Wyłączyłem to i teraz testuję.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pezet85
12-08-2021, 08:45
No niestety wyłączenie Bluetooth/ Wifi nic nie pomogło, wczoraj wsadziłem pełna baterie i dzisiaj nie ma 24h a została już tylko połowa. Jutro wysyłam na serwis.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

becekpl
12-08-2021, 09:08
sprawdź klapkę od baterii, niedawno ktoś na forum opisywał takli przypadek

Pezet85
12-08-2021, 09:11
sprawdź klapkę od baterii, niedawno ktoś na forum opisywał takli przypadekZ klapką wydaje się być wszystko w porządku... wiesz może na co zwrócić uwagę?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

pawel.guraj
12-08-2021, 11:33
Rozumiem, że ostatni test robiłeś już bez podłączonego konwertera ani żadnego innego akcesorium i karty w aparacie?

Próbowałeś robić factory-reset? (niby głupie, ale przy dzisiejszch soft-wyłącznikach może mieć znaczenie)

p,paw

robcio
12-08-2021, 12:02
No niestety wyłączenie Bluetooth/ Wifi nic nie pomogło, wczoraj wsadziłem pełna baterie i dzisiaj nie ma 24h a została już tylko połowa. Jutro wysyłam na serwis.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

No cóż to serwis, natomiast dla mnie dziwne, że jakiś upływ w body nie daje żadnych innych dziwnych objawów.

Pezet85
12-08-2021, 12:02
Rozumiem, że ostatni test robiłeś już bez podłączonego konwertera ani żadnego innego akcesorium i karty w aparacie?

Próbowałeś robić factory-reset? (niby głupie, ale przy dzisiejszch soft-wyłącznikach może mieć znaczenie)

p,pawTak, test był bez karty,bez obiektywów i adaptera z samym deklem. Resetu nie robiłem żadnego, czytałem na zagranicznych forach o tym samym problemie. Wątki kończyły się na kontakcie z Canon i odesłaniem sprzętu do serwisu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

pawel.guraj
12-08-2021, 12:24
No cóż to serwis, natomiast dla mnie dziwne, że jakiś upływ w body nie daje żadnych innych dziwnych objawów.

W urządzeniach, które posiadają "elektroniczny" wyłącznik jest dość prosto o taką awarię - po prostu ciągnie nadal zasilanie pomimo tego że jest "wyłączony". Pewnie bez wymiany elektroniki się nie obędzie :(

p,paw

Pezet85
12-08-2021, 12:27
W urządzeniach, które posiadają "elektroniczny" wyłącznik jest dość prosto o taką awarię - po prostu ciągnie nadal zasilanie pomimo tego że jest "wyłączony". Pewnie bez wymiany elektroniki się nie obędzie :(

p,pawNie napiszę że jestem szczęśliwy ale cieszę się że takie rzeczy wychodzą jak sprzęt jest na gwarancji. Mam nadzieję że na Żytniej go naprawią.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

WinSho
14-08-2021, 12:00
Cześć, mam szybkie pytanie. Kupiłem EOSa RP i chciałbym nabyć dodatkową baterię, z opisu zamienników widzę, że nie są one kompatybilne z oryginalną ładowarką Canona. Potwierdzacie? Co warto kupić, dajecie radę z zamiennikami czy jednam warto dołożyć kasy i kupić oryginał?

slavek_t
14-08-2021, 12:55
Kup z zmienną ładowarką. Naładujesz nią i zamiennik i oryginał. A jak weźmiesz jakąś co dwa jednocześnie ładuje to będziesz miał i szybciej i wygodniej

WinSho
14-08-2021, 13:34
Dzięki zamówiłem Green Cell, przyjdzie niebawem :)

jotka
17-08-2021, 08:39
to akurat niezbyt dobra firma, ale może będzie działać ;)

totamten
17-08-2021, 11:29
to akurat niezbyt dobra firma, ale może będzie działać ;)

Niezbyt dobra firma bo...?

Pezet85
17-08-2021, 11:41
to akurat niezbyt dobra firma, ale może będzie działać ;)Mam i działa bez zarzutu...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

jotka
19-08-2021, 10:08
bo sprowadzają chiński szrot niskiej jakości pod swoją nazwą.

Pumeks
28-10-2021, 11:09
Dzień dobry. Pytanie, jak to jest z tym ładowaniem, np z Power Banka lub ładowarki telefonu. Było o tym mówione w różnych V logach itp. U mnie to nie działa :-( W instrukcji obsługi strona 558 jest napisane,że tylko za pomocą specjalnej ładowarki..... Jak jest u Was prubował ktoś?

becekpl
28-10-2021, 11:18
ja mam zawsze pare bateryjek w kieszyni i ten system polecam

Mohinder
28-10-2021, 12:18
Można ładować z Powerbanków i ładowarek, które posiadają funkcję Power Delivery i z tego co wiem tylko oryginalne baterie.

Pumeks
28-10-2021, 13:51
Można ładować z Powerbanków i ładowarek, które posiadają funkcję Power Delivery i z tego co wiem tylko oryginalne baterie.

Możesz wskazać taki zapis w instrukcji? U mnie nie działa i u dwuch, znajomych którzy mają RP Też nie działa. Wszyscy mamy oryginalne baterie. Może trzeba wywołać to jakąś funkcją z pozycji menu?

mxw
28-10-2021, 19:29
Żadnej funkcji włączać nie trzeba - ładowarka lub powerbank musi być jedynie w standardzie Power Delivery (czyli najczęściej gniazdo USB-C na ładowarce) - i oczywiście tylko oryginalna bateria.
I oczywiście kabel też musi być zgodny z Power Delivery (PD) (czyli najczęściej jest to kabel USB-C do USB-C).
Zdaje się ładowarki od nowego Macbooka (te z USB-C) też mają Power Delivery (PD), ale musiałbym to jeszcze sprawdzić.

Oczywiście bateria musi być też rozładowana, bo pełnej nie naładuje bardziej :mrgreen:

Podłączyłem, sprawdziłem, działa - ale sens tej funkcji raczej jest znikomy. Aparat musi być w trakcie ładowania wyłączony i nieużywany, nie da się też po prostu używać aparatu na takiej ładowarce (bez baterii). Więc to raczej tylko ciekawostka.

Jak już tutaj padło, lepiej mieć kilka baterii, niekoniecznie oryginałów (choćby polskie GC), oraz dobrą ładowarkę sieciową - mam taką na dwie baterie z ładnym wyświetlaczem i polecam.

pawel.guraj
28-10-2021, 20:17
Zdaje się ładowarki od nowego Macbooka (te z USB-C) też mają Power Delivery (PD), ale musiałbym to jeszcze sprawdzić.


Moja R5-ka z ładowarki do Macbooka ładuję się bardzo ochoczo.

p,paw.

mxw
28-10-2021, 20:45
Dokładnie, też właśnie sprawdziłem - EOS RP także ładuje się z ładowarki do MacBooka* (takiej z USB-C).

Ciekawe jak z wydajnością takiego ładowania i jak bardzo to się nagrzewa (w końcu bateria jest w środku) i jak bardzo negatywnie to wpływa na aparat.

Niezmiennie nadal twierdzę, że dobra ładowarka sieciowa ładująca od 10 do 100% w 60/90 minut jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

7016

* ale te ładowarki Apple to już też historia - od tygodnia nowe MacBooki Pro mają zasilacze MagSafe 3, co akurat bardzo popieram. 8-)

Lukasz_
03-11-2021, 12:25
Podłączyłem, sprawdziłem, działa - ale sens tej funkcji raczej jest znikomy. Aparat musi być w trakcie ładowania wyłączony i nieużywany, nie da się też po prostu używać aparatu na takiej ładowarce (bez baterii). Więc to raczej tylko ciekawostka.



Ja uważam, że to fajna opcja i często korzystam, na różne wypady, wyjazdy nie muszę brać dodatkowo ładowarki czy baterii tylko mam power bank, który i tak biorę do telefonów.

jajo_antipo
03-01-2022, 13:13
Powiększenie obrazu podczas fotografowania
W canonie RP gdy wciskam guzik do powiększenia najpierw jest x5 a następnie x10 i dopiero następne naciśnięcie przycisku wraca do pełnego obrazu.
Natomiast w canonie R mam tylko jedno powiększenie x5.
Czy jest możliwość zmiany aby w canonie RP również było tylko jedno powiększenie ?
Szukam, szukam i nigdzie nie mogę tego znaleźć.

sivy89
28-07-2022, 10:01
Zastanawiam się nad kupnem tego aparatu. Powiedzcie mi, czy jak podepnę szkło 15-85 przez adapter to będę miał pokrycie kadru w całym zakresie ogniskowych? Jak to wygląda w FF?

marfot
28-07-2022, 12:50
Zastanawiam się nad kupnem tego aparatu. Powiedzcie mi, czy jak podepnę szkło 15-85 przez adapter to będę miał pokrycie kadru w całym zakresie ogniskowych? Jak to wygląda w FF?

Aparat automatycznie zmieni format na APS-C i będziesz miał kadr jak na cropie.
Nie wiem czy można zmienić obrazek na FF przy szkłach Canona i uzyskać pełne pole z winietą szkła.

sivy89
01-08-2022, 11:42
Warto zamienić EOS M5 na ten RP?

atsf
01-08-2022, 12:10
Warto zamienić EOS M5 na ten RP?

Zależy, co chcesz uzyskać. Jeśli pozostaniesz przy optyce EF-S, to będziesz miał kropa 10 Mp o bardzo dobrej jakości zdjęć, a jeśli chcesz wykorzystać FF, to pakujesz się w koszty zakupu obiektywów RF, lub EF przez adapter, oraz cięższe klamoty do dźwigania.

sivy89
01-08-2022, 17:00
Póki co myślę kupić go z obiektywem RF 24-105. Z drugiej strony teraz wyszedł w podobnych pieniądzach R10. I się zastanawiam czy ta pełna klatka robi aż taką różnicę czy lepiej zostać przy APSC i wziąć R10.

dismay
19-09-2022, 13:29
Hej, drodzy użytkownicy EOSa RP :) Mam nadzieję, że to nie jest złe miejsce na takie pytanie - jeżeli złe, najmocniej przepraszam.
Canon EOS RP z softem 1.6.0 zachowuje się dziwnie podczas filmowania - wieki całe mijają, zanim łaskawie złapie ostrość. Testowane z nowym RF 24-105 oraz z EF 35mm z użyciem adaptera.
Pisząc "wieki całe" mam na myśli 10+ sekund na każdą zmianę autofocusa.
Czy możecie mi coś poradzić, by ostrzenie podczas filmowania było choćby trochę szybkością zbliżone do tego w trybie fotografowania? Na 80D nigdy nie miałem podobnego problemu.

4kwiatek
19-09-2022, 18:32
Cześć,

Może pomoże wskazanie miejsca, na które ma wyostrzyć na ekranie. U mnie pomaga. Inaczej AF przy filmowaniu "błądzi" i ostrzy "gdzie chce".

Przemek_PC
19-09-2022, 19:11
Najpewniejszym sposobem jest używanie MF. Przy odrobinie wprawy i nauki o głębi ostrości, w połączeniu z focus peaking jest to dużo pewniejsza metodą niż AF.

dismay
28-09-2022, 14:24
Cześć,
Może pomoże wskazanie miejsca, na które ma wyostrzyć na ekranie. U mnie pomaga. Inaczej AF przy filmowaniu "błądzi" i ostrzy "gdzie chce".
Niestety to nie pomaga, aparat wciąż ostrzy mega wolno :/


Najpewniejszym sposobem jest używanie MF. Przy odrobinie wprawy i nauki o głębi ostrości, w połączeniu z focus peaking jest to dużo pewniejsza metodą niż AF.
MF może mieć zastosowanie przy niektórych ujęciach, ale kiedy np. idę z RP na gimbalu i kręcę idącą obok osobę... Nie da się zrobić ostrego materiału :(

atsf
28-09-2022, 14:43
Niestety to nie pomaga, aparat wciąż ostrzy mega wolno :/


MF może mieć zastosowanie przy niektórych ujęciach, ale kiedy np. idę z RP na gimbalu i kręcę idącą obok osobę... Nie da się zrobić ostrego materiału :(

Stary kawał wśród CB-radiowców:

Rankiem głos w eterze:
- Która godzina?
Drugi głos:
- Sprzedaj radio, kup zegarek :mrgreen:

No więc może zmiana sprzętu do filmowania na jakiegoś pasikonika?

dismay
29-09-2022, 10:23
Stary kawał wśród CB-radiowców:

Rankiem głos w eterze:
- Która godzina?
Drugi głos:
- Sprzedaj radio, kup zegarek :mrgreen:

No więc może zmiana sprzętu do filmowania na jakiegoś pasikonika?

?

Ty to wiesz jak skłonić nowego użytkownika do opuszczenia tego forum na zawsze ;)

p0lish
01-12-2022, 14:55
Czy ktoś z Was ma doświadczenie ze szkłami Sigma ART (35, 135mm) w RP? Trzeba je kalibrować?
Mam jeszcze 5d classic i chciałbym uniknąć potrzeby każdorazowego kalibrowania słoika :(

WinSho
01-12-2022, 15:20
Czy ktoś z Was ma doświadczenie ze szkłami Sigma ART (35, 135mm) w RP? Trzeba je kalibrować?
Mam jeszcze 5d classic i chciałbym uniknąć potrzeby każdorazowego kalibrowania słoika :(

Przy bezlusterkowcu nie musisz kalibrować żadnego obiektywu! Podpinasz i działa i jest ostro tak jak być powinno. Zamiast Sigmy 35 Art wolałbym Tamrona Sp 35/1.4

atsf
01-12-2022, 15:44
Przy bezlusterkowcu nie musisz kalibrować żadnego obiektywu! Podpinasz i działa i jest ostro tak jak być powinno.

G...no prawda, ale to może zależeć od body. Dowody wkrótce :mrgreen:

Eberloth
01-12-2022, 16:27
G...no prawda, ale to może zależeć od body. Dowody wkrótce :mrgreen:

Dowody? Chyba jakieś wyjątki potwierdzające regułę. W przypadku ML, wymiana softu w obiektywie, tak, kalibracja - tylko w przypadku Kolegi atsf i innych tego typu malkntentów i pechowców :mrgreen:

atsf
01-12-2022, 16:44
Dowody? Chyba jakieś wyjątki potwierdzające regułę. W przypadku ML, wymiana softu w obiektywie, tak, kalibracja - tylko w przypadku Kolegi atsf i innych tego typu malkntentów i pechowców :mrgreen:

A skąd Ty z góry wiesz, o co chodzi? Poczekaj trochę, bo jeszcze jestem w trakcie pewnej operacji ;)

Kolekcjoner
01-12-2022, 18:16
Dowody? Chyba jakieś wyjątki potwierdzające regułę. W przypadku ML, wymiana softu w obiektywie, tak, kalibracja - tylko w przypadku Kolegi atsf i innych tego typu malkntentów i pechowców :mrgreen:

Cierpliwości. Dowody się zawsze znajdą. Szczególnie jak się skazuje g... na śmierć ;):mrgreen:.

marfot
01-12-2022, 20:17
Cierpliwości. Dowody się zawsze znajdą. Szczególnie jak się skazuje g... na śmierć ;):mrgreen:.

Przepisów na to jak ogłupić normalnie sprawnie działający AF jest w necie pod dostatkiem. Nie jest konieczna "specjalna operacja" :lol:
Poziome paski w polu AF i gotowe.

atsf
01-12-2022, 23:39
Przepisów na to jak ogłupić normalnie sprawnie działający AF jest w necie pod dostatkiem. Nie jest konieczna "specjalna operacja" :lol:
Poziome paski w polu AF i gotowe.

Dajcie sobie- póki co- spokój i poczekajcie jeszcze parę dni. Mi tam akurat nie jest do śmiechu (ale będę się starał).

ArtCan
30-01-2023, 18:41
Czy jest już jakiś sposób na odczyt przebiegu migawki na PC?

Jacek_Z
30-01-2023, 23:56
Tu jest podanych kilka sposobów, ale nie wiem czy dadzą radę w przypadku tego aparatu. Sprawdź https://e-oko.pl/blog/post/28-jak-sprawdzic-przebieg-aparatu-fotograficznego-.html

Zygmuntowicz
26-02-2023, 14:08
Przy okazji chciałem zapytać o współpracę z systemową lampą canona 380 EX. Do tej pory wspomaganie IR autofokusa działało z wszystkimi canonami które miałem dotychczas. No ale kupiłem RP i **** nie działa. Którą ewentualnie z tych starszych miałbym kupić?

marfot
26-02-2023, 22:29
Przy okazji chciałem zapytać o współpracę z systemową lampą canona 380 EX. Do tej pory wspomaganie IR autofokusa działało z wszystkimi canonami które miałem dotychczas. No ale kupiłem RP i **** nie działa. Którą ewentualnie z tych starszych miałbym kupić?

Bezlustra nie wykorzystują wspomagania IR w lampach - to jasne od początku, niezależnie od systemu. Jaki masz plan wobec tego?
Pojawiły się nowe lampy z doświetleniem diodowym. Może takie coś?

atsf
26-02-2023, 22:49
Bezlustra nie wykorzystują wspomagania IR w lampach - to jasne od początku, niezależnie od systemu. Jaki masz plan wobec tego?
Pojawiły się nowe lampy z doświetleniem diodowym. Może takie coś?

Gwoli ścisłości to nie jest żadna podczerwień, lecz czerwony wzorek, więc czego bezlustra z tego nie korzystają można się tylko domyślać :mrgreen:

bakulik
27-02-2023, 08:54
Lustrzanki w trybie LV też z tego nie korzystają, z tego samego powodu - wzorek nie pokrywa całej powierzchni, na którą można nastawiać ostrość.

adawro
28-02-2023, 15:43
Lustrzanki w trybie LV też z tego nie korzystają, z tego samego powodu - wzorek nie pokrywa całej powierzchni, na którą można nastawiać ostrość.

Podoba mi się to wyjaśnienie. Nawet w lustrzankach w zwykłym trybie, jak nowsza lampa pokrywała wzorkiem wszystkie AF to wzorek się włączał, a jeśli wzorek starszej lampy nie pokrywał wszystkich pól autofokusa, to się nie włączał, chyba, że się ustawiło mniejszą ilość fizycznych punktów (np centralny) to starsze lampy wtedy wyświetlały wzorek, ale czasem nie cały tylko wybiórczy (dla tego puntu AF). Niestety chyba nawet po ograniczeniu AF w bezlustrach do samego centralnego też wzorek nie działa

marfot
28-02-2023, 17:43
Podoba mi się to wyjaśnienie. Nawet w lustrzankach w zwykłym trybie, jak nowsza lampa pokrywała wzorkiem wszystkie AF to wzorek się włączał, a jeśli wzorek starszej lampy nie pokrywał wszystkich pól autofokusa, to się nie włączał, chyba, że się ustawiło mniejszą ilość fizycznych punktów (np centralny) to starsze lampy wtedy wyświetlały wzorek, ale czasem nie cały tylko wybiórczy (dla tego puntu AF). Niestety chyba nawet po ograniczeniu AF w bezlustrach do samego centralnego też wzorek nie działa

AF w bezlustrach wyczynia różne cuda - śledzenie twarzy, oka i czego tam jeszcze - po całej klatce. Wzorek nie daje rady - w każdym systemie. Na dodatek kolorek czerwony ogłupia DPAF(podobno).
Wprowadzili doświetlenie diodami - nie wiem jak to działa w praktyce.

Zygmuntowicz
15-03-2023, 23:02
Dzisiaj robiłem dalsze próby z lampą. w trybie AV, Tv i M body (RP) działa prawidłowo t.z.n. mogę sobie ustawiać pokrętłem przysłonę czy czas w drugim przypadku, natomiast w trybach C1,C2 czy C3 nie można tego zrobić. Mogę sobie kręcić pokrętłem a body nie reaguje, czy to tak ma być ?

adawro
16-03-2023, 17:04
Dzisiaj robiłem dalsze próby z lampą. w trybie AV, Tv i M body (RP) działa prawidłowo t.z.n. mogę sobie ustawiać pokrętłem przysłonę czy czas w drugim przypadku, natomiast w trybach C1,C2 czy C3 nie można tego zrobić. Mogę sobie kręcić pokrętłem a body nie reaguje, czy to tak ma być ?

A jakie tryby zaprogramowałeś pod pozycjami C1, C2 i C3 ?

Zygmuntowicz
16-03-2023, 18:03
Nieda się chyba ustawić pod C1... C3 trybów AV czyo TV tylko działa tryb automatyczny. W canonie 6D nie było problemu żeby to ustawić.

Wieslaw18
16-03-2023, 18:33
Nieda się chyba ustawić pod C1... C3 trybów AV czyo TV tylko działa tryb automatyczny. W canonie 6D nie było problemu żeby to ustawić.

Te tryby są po to, żeby sobie zaprogramować własne ustawienia, więc to co napisałeś brzmi nieprawdopodobnie. A w instrukcji co napisali?

Zygmuntowicz
16-03-2023, 19:25
W instrukcji jest napisane że można zaprogramować własne ustawienia ale jakie to już nie napisali.

--- Kolejny post ---

OK! robiłem źle bo ustawiałem przy włączonym trybie C1 na przełączniku zamiast wybrać AV lub TV i dopiero później rejestrować C1.

adam-nl
02-11-2023, 20:42
Chciałbym się pochwalić. Używam/hobby RP od półtora roku. Za poradą Bartka/Akustyk za co jestem mu wdzięczny.
Jestem tak z tego body zadowolony, że co kilka miesięcy nachodzi mnie na zmianę?. Nawet dwa razy „testowo” miałem R6 a ostatnio R8.
I wiecie co/także chciałbym się pochwalić, dokupuję, ale… kolejne szkło. Obok EF 70-200 ze światłem 2.8 trzeciej wersji, mam od niedawna 24-70 RF.
Te 4 kl/s śledzenia w Servo mnie wystarczy - jazda konna/skoki plus portrety plus takie tam inne pstryki.

A te kolory, celność AF,
przeciąganie po ekranie paluchem punktu AF i jakość obrazka na fizycznych odbitkach/A4 spełniają wszystkie moje potrzeby.

Nie zmieniajcie RF na inne body, zachęcam do zakupów dobrych szkieł?. Pozdro. Adam.