PDA

Zobacz pełną wersję : [Canon A-1] Pamiec pomiaru AE



blizzard
15-05-2006, 17:25
Mam prosbe , czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak sie korzysta z pamieci pomiaru AE (gorny przycisk po lewej stronie obiektywu) i czym sie rozni nacisniecie tego dolnego przycisku od lekkiego wcisniecia spustu migawki?
Czytalem instrukcje, ale jakos nie moge sie polapac w tym.

oxeno
15-05-2006, 18:47
Bardzo prosto :) Wciskasz spust migawki do połowy a następnie trzymając ten pierwszy wciskasz Pamięc Pomiaru i wsio. Tylko aby pamięc działała trzeba trzymac cały czas oba przyciski, troche męczące ale da się życ. W AE-1 Program rozwiązano to i po wcisnięciu raz, trzymając sam spust migawki mozna przenosic pomiar gdzie się chce.
Pozdrawiam .

p.s. w razie innych pytac odnośnie A-1 prosze pisac a odpisze :) buzo wiem na temat właśnie tego modelu :)

oxeno
15-05-2006, 18:49
Widze, że zakupiłeś A-1, dobry wybór, mam tylko jedno pytanie. Jak pracuje amortyzacja lustra? Gwiżdze czy słychac przyjemna klapnięcie ? :) Pozrawiam

blizzard
18-05-2006, 17:30
Nic nie gwizdze, sluchac klapniecie. Aparat przed zakupem byl serwisowany, wszystko chodzi plynnie i cicho.
To ja zadam jeszcze kilka pytan:
1. Czemu ma sluzyc ta pamiec pomiaru?
2. Przy wizjerze jest taka wajcha, ktora zamyka wizjer, po co?
3. Czym sie rozni ten przycisk dolny(pod pamiecia pomiaru) od wcisniecia do polowy spustu?

Jesli bede mial wiecej pytan, to nie omieszkam zapytac :D

oxeno
18-05-2006, 17:51
A wiec odpisuje :)
Ta mala dzwigienka z lewej strony wizjera jest poto aby przy korzystaniu z samowyzwalacza, kiedy aparat stoi na statywie zaslonic wizjer:) Nie bedzie wpadac nie potrzebne swiatlo do srodka, tym bardziej ze swiatlomierz jest zaraz nad wizjerem. Dolny guziczek jest poto aby sprawdzic sobie parametry, a przypadkiem nie docisnac spustu migawki. Pamiec pomiaru jest po to aby np. gdy fotografujesz dziwczyne, ma Ona twarz lekko w cieniu i chcesz aby byla z lewej lub z prawej strony kadru a tlo jest bardzo jasne to robisz nastepujaco: pomiar na twarz, wciskasz pamiec+spust do polowy, ustawisz kadr i twarz bedzie naswietlona "idealnie" a nie ani to niedoswietlona lub przeswietlona, kumasz ? :)
Pisz jak bedziesz mial wiecej pytan :) :)
Pozdrawiam

blizzard
19-05-2006, 10:32
Jeszcze raz dzieki. Ten A-1 jest naprawde niezly, jestem baaardzo zadowolony z jego sakupu :D najlepsze jest to, ze moj aparat jest ze dwa miesiace starszy ode mnie, a chodzi idealnie, gdyby nie naprawde male obtarcia na korpusie, to bylby jak nowiutki :D
A wracajac do pytan :) :) to podglad glebi ostrosci ma sluzyc tylko gdy podlaczam urządzenia zewnętrzne (mieszki i pierśniecie pośrednie) oraz obiektywy serii FL? Czy jak mam zwykly obiektyw FD to tez sie do czegos przydaje?

oxeno
19-05-2006, 11:10
Ten tryb nazywa się Stopped-Down AE, naciągasz migawkę, przełączasz obiektyw z "A" na np 1,4 lub jaka tam jest pierwsza. Ustawiasz sobie ostrość i kręcąc przysłoną kontrolujesz GO, a w wizjerze pojawia Ci się tylko czas. Aparat działa jakby w preselekcji przyslóny, jak stare Zenity czy Praktica, tyle, że nie zmieniasz czasu, aprat sam to zrobi. Acha, matówka w A-1 ma jeszcze wadę którą rozwiązano w modelu AE-1 Program, a mianowicie jak zaciemnisz obiektyw do przysłony 5,6 lub wyższej to jedna połówka soczewki w klinie zaciemni się, można to obiejść patrząc jak by trochę z boku :)
Pozdrawiam .
Pisz wiecej pytań chętnie odpowiem :)

blizzard
06-06-2006, 16:41
To ja mam jeszcze jedno pytanie, niedawno dostalem adapter FD/M42, zakladam go do mojego A-1, a do adaptera podpinam Heliosa, wlaczam podglad głębi ostrości i obracanie przysłoną nic nie daje, caly czas mam maksymalne światło, czy to normalne?

oxeno
06-06-2006, 23:18
?? Jak stosujesz fd/M42 to musisz wcisnąc gdzwignie która jest z boku po prawej (patrząc od przodu) naciągnac migawkę i właczyc wyświetlacz. Powinno Ci się pojawic , tylko czas ! oraz zaciemniac obraz w miare jak zamykasz przysłone na obiektywie. Pozdrawiam

oxeno
06-06-2006, 23:19
Acha jezeli nie zamyka Ci się przysłona to albo adapter jest do bani albo cos z obiektywem. Pozdrawiam

blizzard
08-06-2006, 16:38
Wiem na czym polega blad, gdy wlacza sie podglad glebi ostrosci , to przesowa sie w aparacie taka dzwigienka, ktora powinna wcisnac "bolec" z obiektywu, u mnie ten bolec nie dostaje do dzwigienki (jest za krotki, lub obiektyw jest za daleko), ale jakos udalo mi sie zablokowac w obiektywie ten bolec (wiem, ze to troche na chama, ale wcinalem go bardziej niz normalnie sie wciska i zablokowal sie :D ), teraz w Heliosie mam caly czas podglad glebi ostrosci, lepsze to niz brak ustawiania przeslony.

Fotos
08-06-2006, 17:20
Tu chyba chodzi o to, ze Helios ma tylko auto-przeslone, wiec
z przejsciowka bez kolnierza nic nie wskurasz.
Uzywaj obiektywow z przelacznikiem A/M albo zablokuj bolec w Heliosie.

blizzard
08-06-2006, 17:47
No tak jak myslalem, a mam jeszcze takie pytanko odnosnie naciagu migawki, kiedys slyszalem, ze w Zenicie lepiej nie naciagac migawki gdy nie robimy zdjec, bo sie jakas sprezyna deformuje, a w A-1 jak to jest? Lepiej naciagac migawke tuz przed samym zdjeciem, czy po zrobieniu zdjecia?

blizzard
09-06-2006, 15:26
...i jeszcze jedno pytanko mam, czy jak wlacze tryb Stopped-Down, to korekcja ekspozycji dziala, czy trzeba se samemu korygowac?

oxeno
12-06-2006, 23:05
Hej, sorka, że dopiero teraz odpisuje ale bylem troche zajety.
A wiec powoli:
Canony serii A maja jedna mocną sprężynę która napina rolety kurtyn migawek. Nie ma tu problemu takiego jak w np Zenitach czy innych manualnych apartach. Sprężyna ma stałe napięcie i nie jest ono regulowane. Czas otwarcia regulowyn jest elektromagnesem. Jeden duży zwalnia mechanizm naciągu a drugi mniejszy "odlicza" czas.
W trybie Stopped=-down możliwa jest korekta ekspozycji oraz działa pamięc pomiaru. To chyba wszystkie pytania były, jakbym coś przeoczył to napiszcie. Pozdrawiam