PDA

Zobacz pełną wersję : 6D Mark I na początku 2019r. - czy warto?



p0m
17-12-2018, 02:57
Cześć.

Po 3 latach wracam do foto. Przed przerwą miałem wysłużonego canona 450d, sigmę 10-20 f/4-5.6, canona 50 1.4 oraz 17-85 4-5.6. Aparat służył mi głównie do landszaftów, tylko amatorsko, choć tą 50 zrobiłem parę fajnych portretów. Ogólnie sprzęt służył do amatorskiej zabawy i nauki foto od podstaw. Uważam, że z korpusu, a przede wszystkim z matrycy wyciągałem absolutny max jaki mogłem. Niestety z wielu przyczyn zrezygnowałem z tego hobby, sprzęt poszedł do ludzi.

Chcę jednak wrócić do tego hobby. Zależy mi głównie na landszaftach. Chciałbym zakupić 6d + 17-40l + 70-200l f4 + 50 1.4. Oprócz zoomów chcę mieć jasną stałkę do zastosowań ogólnych, stąd ta pięćdziesiątka. Żadne inne obiektywy nie są mi potrzebne. Chciałbym jednak posiadać FF, bo wiem na co stać ten obrazek.

Powyższy zestaw stanowi max jaki mogę wydać na sprzęt. Czy warto pchać się w 6d czy dołożyć do 6d mark II kosztem 70-200 albo 50? Znam zalety jednego aparatu i drugiego, machanego monitorka nie potrzebuję, ani lepszego AF. Czy może się mylę i 6d jak na dzisiejsze standardy wypluwa nieaktualny (czyt. niefajny) obrazek?

Macios
17-12-2018, 07:51
Puszki chcesz nowe, czy używki? Bo jak te drugie, to patrząc na twoje świetne zdjęcia, ja bym odpuścił 17-40 na rzecz 16-35/4 (dokonałem takiej zamiany i byłem wniebowzięty!), ze względu na kolosalną różnicę w ostrości w rogach, co przy krajobrazach ma znaczenie, a zamiast 6d, wziął 5dmkII. Skąd taka propozycja? Bo używam zarobkowo (głównie krajobrazy i miasta) tego co polecam od lat i jestem ciągle zadowolony:)

kmeg
17-12-2018, 09:00
Przy nowym sprzęcie lista jak najbardziej idealnie spasowana. Przy używce zgadzam się z przedmówca.
Obrazek jest fajny. Wada obu body przy krajobrazach jest ta sama: brak gibanego ekranika. Obróbka zdjęć w porównaniu do 450/50, gdzie po mocniejszym ruszaniu suwaczkiem dostajesz sraczkę, jest przyjemna.

dave88
17-12-2018, 10:51
sam niedawno wymieniłem 450d na 6d i dla mnie to jest gigantyczny przeskok, ale gdybym mógł więcej wydać to wziąłbym 6dII ze względu na gibany ekran, którego czasem mi brakuje ale idzie bez niego żyć

p0m
18-12-2018, 00:19
to patrząc na twoje świetne zdjęcia ale żartujesz czy chwalisz? jak to drugie to dzięki wielkie, a jak to pierwsze to spadaj;) czy oprócz ostrości w rogach zauważyłeś lepszą transmisję kolorów w 16-35 f4?

celuję w nowe body, ale mogę kupić używkę 16-35, bo to szkło lata po różnych allegrach za tyle ile nowe 17-40.

zastanawiałem się też nad wersją cropową, np. 80d + 28 1.8 + 10-22 + 70-200, wtedy bym trochę przyoszczędził. tutaj nawet pokazujo, że na ISO 100 można więcej z cieni wyciągnąć o tu (https://www.youtube.com/watch?v=2sP5S_cSk7g)

Macios
18-12-2018, 00:36
Serio napisałem:) Wersję cropową, o której piszesz (80d z 10-22)ma moja żona, daje radę, ale obrazek nie umywa się do 5dmk2 z 16-35/4. Co do transmisji kolorów, to nie bardzo wiem, co Ci odpowiedzieć - nie zauważyłem różnicy (robię rawy i obrabiam w C1).

akustyk
18-12-2018, 10:58
Powyższy zestaw stanowi max jaki mogę wydać na sprzęt. Czy warto pchać się w 6d czy dołożyć do 6d mark II kosztem 70-200 albo 50? Znam zalety jednego aparatu i drugiego, machanego monitorka nie potrzebuję, ani lepszego AF. Czy może się mylę i 6d jak na dzisiejsze standardy wypluwa nieaktualny (czyt. niefajny) obrazek?

wolalbym 6D mkI z tymi dwoma obiektywami.

chociaz nie do konca kminie po co 50/1.4 do landszaftu. nie lepiej jakis niezajezdzony 24-105 (albo w ostatecznosci wersje STM) ?

p0m
19-12-2018, 03:21
chociaz nie do konca kminie po co 50/1.4 do landszaftu tak jak napisałem powyżej, chciałbym mieć jedną stałkę z średniego zakresu ogniskowych 28-50, z światłem przynajmniej 1.8 do zastosowań "ogólnych", zupełnie nie landszaftowych. czasami jakiś znajomy chce aby mu parę zdjęć zrobić, a to się jakaś stara znajoma laszczka napatoczy, żeby jej zdjęcia "na insta zrobić" itd. itd. poza tym tę 50 wykorzystałbym też do pracy, bo z racji moich 'umiejętności' foto często focę jakieś przeróżne eventy i uroczystości w Bursie gdzie pracuję, a niestety tam na stanie mam tylko c750d+kit 18-55.

myślę też aby kupić 50 1.8 stm a 1000 zł które zostanie zainwestować w lepsze uwa albo jakiś w miarę porządny statyw. warto to 50 1.8 wgl kupować?

Kolekcjoner
19-12-2018, 04:25
...myślę też aby kupić 50 1.8 stm a 1000 zł które zostanie zainwestować w lepsze uwa albo jakiś w miarę porządny statyw. warto to 50 1.8 wgl kupować?
W relacji do ceny .... bardzo :).

p0m
21-01-2019, 13:45
Odpowiadam na pytanie, które sam zadałem w tytule wątku - WARTO! Za ok. 4300zł warto i jeszcze raz warto. Jeśli jesteś posiadaczem któregoś starego body serii xxxd, tak jak ja - 450d, jakość obrazka 6dc jest fenomenalna w porównaniu. Mimo iż 6d nie jest jakimś największym korpusem to i tak jakość wykonania, chwytu i poczucie pewności jest o wiele większe niż w plastikowej serii trzycyfrowej. Małym minusem jest klawiszologia, w moim przypadku mam jeszcze z pamięci obsługę 450d i wykonuję ją jak odruch bezwarunkowy, co przez krótką chwilę budzi moją konsternację, bo na 6d działa to inaczej, ale to kwestia obycia z aparatem i przyzwyczajenia. Długo biłem się z myślami czy jednak nie kupić 80d, ale zrezygnowałem i mogę powiedzieć, że nie żałuję nawet w 1%. Kolorystyka zdjęć w porównaniu z 750d, który mam w pracy to jakaś przepaść, nie mówiąc już o używalnym ISO i łatwości obróbki.

tomek1976
21-01-2019, 16:58
Pracując przy ślubniakach korzystam z dwóch body 6d (tak, tak, wiem - nie jestem profi ) i w chwili obecnej jedyną puszką, na którą bym zmienił "szóstki", to 5d mk4. Nie narzekam na matrycę, w nagłych wypadkach można powalczyć z ISO 6400. Jestem z pokolenia, które pracowało na 5dc i 5d mk2, więc używanie wyłącznie środkowego punktu AF jest dla mnie czymś normalnym, choć w dobrych warunkach oświetleniowych można pokusić się nawet o tryb servo. Ostatnim dużym plusem jest waga aparatu, która jest sporą ulgą dla mego kręgosłupa. Dlaczego nie 6d2? Zbędne ficzery i niekoniecznie lepsza matryca.

candar
21-01-2019, 20:05
Odpowiadam na pytanie, które sam zadałem w tytule wątku - WARTO! Za ok. 4300zł warto i jeszcze raz warto. Jeśli jesteś posiadaczem któregoś starego body serii xxxd, tak jak ja - 450d, jakość obrazka 6dc jest fenomenalna w porównaniu. Mimo iż 6d nie jest jakimś największym korpusem to i tak jakość wykonania, chwytu i poczucie pewności jest o wiele większe niż w plastikowej serii trzycyfrowej.

Również odpowiem w takim razie na zapytanie w tytule wątku. NIE WARTO! i jeszcze raz nie warto. Na rynku jest mnóstwo aparatów innych producentów w pełnej klatce i nie tylko, które w podobnej cenie oferują lepszy obrazek, większe możliwości ale w mniejszych rozmiarach i wadze.


jakość obrazka 6dc jest fenomenalna
Przy założeniu, że ową "jakość obrazka" porównujemy do canona 10D z 2003 roku to ony samozachwyt ma jeszcze rację bytu. Biorąc pod uwagę, że mamy A.D.2019 radziłbym innym kierować raczej faktami...

Jak to ładnie onegdaj ujęto "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia", czyli kłania się brak rozeznania rynku oraz zamykanie się w ramach jednego systemu w porównaniu do najtańszej puszki entry level.

mirror
21-01-2019, 20:23
"w pełnej klatce i nie tylko" - słowa klucze to "nie tylko" i dodam że wielokrotnie czytałem że olek em5 z matrycą m43 ma lepszą jakość obrazka od canona 5DIII - cytując klasyka mamy "prawdę czasu i prawdę ekranu"

p0m
21-01-2019, 20:38
coś tam napisałem, ale zedytowałem, bo doszedłem do wniosku, że szkoda strzępić ryja na pieniaczy.

este
21-01-2019, 20:46
Na rynku jest mnóstwo aparatów innych producentów w pełnej klatce i nie tylko, które w podobnej cenie oferują lepszy obrazek, większe możliwości ale w mniejszych rozmiarach i wadze
No już tak się nie kryguj...

Przy założeniu, że ową "jakość obrazka" porównujemy do canona 10D z 2003 roku to ony samozachwyt ma jeszcze rację bytu
Czego się nie tkniesz przeradza się w kabaret

candar
21-01-2019, 21:02
"w pełnej klatce i nie tylko" - słowa klucze to "nie tylko" i dodam że wielokrotnie czytałem że olek em5 z matrycą m43 ma lepszą jakość obrazka od canona 5DIII - cytując klasyka mamy "prawdę czasu i prawdę ekranu"

Ano własnie - znowu padło słowo klucz: "dodam że wielokrotnie czytałem" i mamy pełny obraz w jaki sposób Polacy są ekspertami w każdej dziedzinie. Począwszy od skoków narciarskich a skończywszy na odbijaniu piłki siatkowej itp.

Większość społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia o czym tak naprawdę piszą, ale po krótkiej lekturze w "internetach" są już fachowcami we wszystkich dziedzinach łącznie z podróżami w kosmos.

BTW - odnośnie m43 mam znajomą, która swojego Olka (bodaj E-M5) nie zamieniłaby na żadną pełną klatkę. O nagrodach jej prac nie będę się rozpisywał. Jako, że jedno zdjęcie powie dużo więcej niż moja pisanina: https://www.instagram.com/Magdatko/

Tak więc niestety - cytując klasyka mamy "prawdę czasu i prawdę ekranu"

--- Kolejny post ---


Czego się nie tkniesz przeradza się w kabaret

Spoko, mam VAIO z 2009 roku. Ma doskonały ekran, ale na na miłość boską nie to jest powodem, aby obecnie 10 lat później polecać wiekowego lapka wszystkim pytającym o dobry komputer. Odnoszę wrażenie, że ilość absurdu na forum robi się niebezpieczna dla osób szukających porady. Faktycznie niezły kabaret.

tomfoot
21-01-2019, 21:20
Cieszę się, że p0m napisał to, co napisał, bo znaczy, że można dokonać logicznego i dobrego (sprawiajacego użytkownikowi radość) wyboru, mimo czytania forum. Nie cieszę się, z tego co napisał candar, bo przy całym szacunku dla jego zdjęć, okazuje się, że naprawdę wyłącznie z pieniactwa gotów jest do pisania bzdury.

tomek1976
21-01-2019, 21:32
Przy założeniu, że ową "jakość obrazka" porównujemy do canona 10D z 2003 roku to ony samozachwyt ma jeszcze rację bytu. Biorąc pod uwagę, że mamy A.D.2019 radziłbym innym kierować raczej faktami...

Pójdę krok dalej, niż Canon 10D - mogę śmiało powiedzieć, że różnice pomiędzy tzw. "jakością obrazka" generowaną przez 6D, 6D2, 5D3 są marginalne. Nawet różnica pomiędzy rawem z 5D4, a 6D jest skromna. Tyle, że mówimy tu vel piszemy, o systemie Canona. O innych systemach nie będę wypowiadał się, bo zwyczajnie nie mam o nich pojęcia. Przez krótki okres byłem użytkownikiem Nikona D700 - po początkowym zachłyśnięciu się AF i ergonomią (porównywałem to wtedy do 5d2), moje nastroje uległy mocnemu stonowaniu podczas postprocesu. Być może są aparaty lejące na łeb cały ten pełnoklatkowy mit, wszystkie te piątki, szóstki, czy jedynki. Nie neguję tego. Być może to my (użytkownicy) tkwimy w canonowym matriksie.

marfot
21-01-2019, 22:07
Być może są aparaty lejące na łeb cały ten pełnoklatkowy mit, wszystkie te piątki, szóstki, czy jedynki. Nie neguję tego. Być może to my (użytkownicy) tkwimy w canonowym matriksie.

Nie ma żadnego problemu ściągnąć sobie i wywołać RAWy z dowolnego body. Przyznam, że robię to praktycznie w stosunku do każdego nowego body na rynku. Trochę dla zabawy a trochę dla porządku żeby nie mieć wciskanego kitu przez różnych nawiedzonych, owładniętych działalnością misyjną.
Jeśli chodzi o sam obrazek wiadomo wszystko. Jestem ciągle w Canonie nie dlatego, że nie widziałem w życiu obrazka z innego systemu ale przeciwnie, dlatego że to wszystko oglądam na bieżąco.

tomek1976
21-01-2019, 22:27
Pełne uznanie dla Kolegi. Moim podstawowym kryterium ograniczającym wybór systemu, jako kotleciarza jest dostępność szklarni. W tym aspekcie nadal potentatami są Canon i Nikon. I myślę, że przez kilka kolejnych lat niewiele tu się zmieni.

p0m
21-01-2019, 22:27
Pójdę krok dalej, niż Canon 10D - mogę śmiało powiedzieć, że różnice pomiędzy tzw. "jakością obrazka" generowaną przez 6D, 6D2, 5D3 są marginalne. ja powiem nawet więcej - uważam, że matryca z 6dII pod paroma względami jest gorsza od 6dI. mój wybór był świadomy i pod kątem systemu i mniej więcej aparatu. na świecie jest kilkadziesiąt lepszych aparatów niż 6d, ale ja postawiłem na niego, patrząc na moje potrzeby i zasobność portfela. czy coś źle zrobiłem?:shock::?

robson999
21-01-2019, 22:39
czy coś źle zrobiłem?:shock::?
Oczywiście że tak. Ja już sobie nawet wlałem wino do kieliszka, bo lubię przy winie czytać to forum. A teraz będzie ciekawie bo znając życie, to przez kolejnych kilka stron będziesz się z tego gęsto tłumaczył:D

p0m
21-01-2019, 23:21
Oczywiście że tak. Ja już sobie nawet wlałem wino do kieliszka, bo lubię przy winie czytać to forum. A teraz będzie ciekawie bo znając życie, to przez kolejnych kilka stron będziesz się z tego gęsto tłumaczył:D

no no! moja wypowiedź stanowiła raczej wyraz zniechęcenia co poniektórymi wpisami, a nie faktyczne pytanie o moje błędy:)

mirror
21-01-2019, 23:58
aż dziw bierze że jeszcze nie pchnęliśmy tych canonów na allegro albo na olxa za darmo, tyle pracy, tyle postów, a ludzie nadal to używają i jeszcze kupują :mrgreen: wielkie, ciężkie, obrazek słaby, onosić się trzeba - zupełnie tych ludzi nie rozumiem

radiki
22-01-2019, 10:12
Biorąc pod uwagę stosunek jakości generowanego obrazka do ceny puszki, 6d jest znakomitym wyborem.

akustyk
22-01-2019, 10:53
mujboze... jeszcze 1,5 roku temu 6D mkI to byla kaszanka, korpus ze srednia matryca bez dzialajacego AF.

potem wyszlo 6D mkII i nagle mkI okazal sie calkiem niezly (ba, nawet robi lepsze zdjecia niz mkII !). a na etapie 6D mkIII to juz w ogole bedzie kultowy...


nihil novi... :mrgreen:

radiki
22-01-2019, 11:07
6d nigdy nie był korpusem ze średnią matrycą, tylko bardzo dobrą, z nieźle działającym i czułym AF na centralnym punkcie.

mirror
22-01-2019, 11:37
mujboze... jeszcze 1,5 roku temu 6D mkI to byla kaszanka, korpus ze srednia matryca bez dzialajacego AF.

potem wyszlo 6D mkII i nagle mkI okazal sie calkiem niezly (ba, nawet robi lepsze zdjecia niz mkII !). a na etapie 6D mkIII to juz w ogole bedzie kultowy...


nihil novi... :mrgreen:

już dawno pisałem że o 6D bedzie sie nazywało 6D cassic :mrgreen: a matryca jest przyzwoita

michalko
22-01-2019, 13:05
Dla mnie mogli być dać lepszy wyświetlacz w C5Dc i body idealne. Tak to jest bardzo dobre.

dave88
22-01-2019, 13:36
ja także przeszedłem z 450d na 6d mk1 i jestem mega zadowolony bo wg mnie w tej cenie nie było nic lepszego ani nawet porównywalnego...zastanawiałem się mocno nad sony a7 II ale niestety nie mam zamiaru dodatkowo kupować 3 zapasowych baterii a ceny ich szkieł to jakiś kosmos i żarty a bawić się w jakieś adaptery ? bez sensu...

candar
22-01-2019, 19:24
Nie rozpisując się: Choice-supportive bias :mrgreen:

mirror
22-01-2019, 20:29
mogę powiedzieć tylko tyle - jeśli ktoś z taką matrycą jak w 6D nie potrafi zrobić dobrego zdjęcia to ja nie mam pytań :mrgreen: i doradzam zmianę pasji

tomfoot
22-01-2019, 20:36
mogę powiedzieć tylko tyle - jeśli ktoś z taką matrycą jak w 6D nie potrafi zrobić dobrego zdjęcia to ja nie mam pytań :mrgreen: i doradzam zmianę pasji

No ale sam powiedz - jak tu takim aparatem zrobić zdjęcie, jeżeli w wizjerze nie widać jaki będzie efekt finalny? Przecież to nie tylko o tą matrycę chodzi, ale też o ten archaiczny wizjer optyczny, który w ogóle nie nadaje się do fotografowania.

Macios
22-01-2019, 21:01
mogę powiedzieć tylko tyle - jeśli ktoś z taką matrycą jak w 6D nie potrafi zrobić dobrego zdjęcia to ja nie mam pytań :mrgreen: i doradzam zmianę pasji

Można to wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie:)

swallow77
22-01-2019, 23:55
Dla mnie mogli być dać lepszy wyświetlacz w C5Dc i body idealne. Tak to jest bardzo dobre.Prawda.. ale brakuje iso. Co prawda najwyższe natywne (iso1600) jest spoko używalne, ale jednak niskie. Do kłapania w dobrym swietle czy z lampami 5d jest nadal doskonały.

Ps. No i tym laptopem z 2009, co to ktoś wspominał, można rawy wołać [emoji6]

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

candar
23-01-2019, 00:18
Można ;) stary lapek, ale może :)


ps
Może ktoś nie słyszał - a chciałby może się dołożyć - zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP https://www.facebook.com/donate/785858165083164/10218566452214988/

https://www.tvn24.pl/ostatnia-puszka-prezydenta-adamowicza-zbiorka-na-facebooku,902389,s.html?fbclid=IwAR0IY_4WDHCyTSmTe Erg3g--DmEq7VrAV8BBltfNiNnZzohqJF1N4zIDsT8

p0m
23-01-2019, 00:24
No ale sam powiedz - jak tu takim aparatem zrobić zdjęcie, jeżeli w wizjerze nie widać jaki będzie efekt finalny? Przecież to nie tylko o tą matrycę chodzi, ale też o ten archaiczny wizjer optyczny, który w ogóle nie nadaje się do fotografowania.

tym jednym tekstem kasujesz jakieś tysiące świetnych zdjęć historii fotografii.

zresztą trzeba było pisać i być aktywnym przed moim zakupem, przecie pytałem, czy warto czy nie.

dave88
23-01-2019, 14:11
No ale sam powiedz - jak tu takim aparatem zrobić zdjęcie, jeżeli w wizjerze nie widać jaki będzie efekt finalny? Przecież to nie tylko o tą matrycę chodzi, ale też o ten archaiczny wizjer optyczny, który w ogóle nie nadaje się do fotografowania.

szkoda, że już kupiłem 6d i robię nim świetne zdjęcia..jakbym wiedział wcześniej, że się nie da to bym został przy 450d

michalko
23-01-2019, 18:37
Róbta zdjęcia w ciemno i się nie martwić!

tomek1976
24-01-2019, 02:03
Dobra! Żeby iść z duchem czasu, to zaklejam wizjer, włączam lv i jazda!

mirror
24-01-2019, 17:32
Dobra! Żeby iść z duchem czasu, to zaklejam wizjer, włączam lv i jazda!

i podłącz jeszcze m42 :mrgreen: bo teraz mozliwość podpięcia wszystkiego to ogromna zaleta jest

candar
24-01-2019, 18:30
i koniecznie po każdym użyciu umyj w misce z wodą https://www.youtube.com/watch?v=lrdkFXsr5Us
będzie jak nowy z półki sklepowej - lśniący i pachnący :mrgreen: wszyscy będą dookoła zazdraszczać ;)

robertskc7
24-01-2019, 18:59
Ale przecież wszyscy o tym wiedzą, że tak się czyście pancerne 5dII tak samo jak to że sony a7III można super szybko naładować w mikrofali :)

candar
24-01-2019, 19:07
i koniecznie brać całkiem na serio sentecje fotograficzne znanych fotografów np. Robert Capa - "jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre to znak, że nie byłeś dostatecznie blisko"
[https://www.swiatobrazu.pl/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety-karta-ze-zdjeciami-przetrwala-37306.html :mrgreen:

https://canon-board.info/imgimported/2019/01/canon5dsupieczonypodczasstarturakiety22-2.jpg
źródło (https://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/521697/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety22.jpg)

marfot
24-01-2019, 20:36
i koniecznie po każdym użyciu umyj w misce z wodą https://www.youtube.com/watch?v=lrdkFXsr5Us
będzie jak nowy z półki sklepowej - lśniący i pachnący :mrgreen: wszyscy będą dookoła zazdraszczać ;)


i koniecznie brać całkiem na serio sentecje fotograficzne znanych fotografów np. Robert Capa - "jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre to znak, że nie byłeś dostatecznie blisko"
[https://www.swiatobrazu.pl/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety-karta-ze-zdjeciami-przetrwala-37306.html :mrgreen:
https://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/521697/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety22.jpg

Może do użytkowników Canona dotrze wreszcie, że ten sprzęt nie sprawdza sie w normalnych okolicznościach: czy to normalna codzienna higiena czy zwykły start rakiety ten sprzęt nie daje rady.

PS
Całe szczęscie, że do kapieli odpięli obiektyw od body bo inaczej mogłoby sie okazać, za cały wydźwięk propagandowy szlag trafił.

turnau
25-01-2019, 12:59
Moim zdaniem (mam 6d i 6dmkII) druga generacja puszki canona jest zdecydowanie lepsza pod względem ostrości, tryb live view pozwala na współpracę z trudnymi szkłami pod względem ostrości ( np.85 1.8 canona).
Za 6d przemawia zaś jak dla mnie obrazek, znacznie lepszy pod względem kolorystyki. Rozdzielczość i ISO przemawiają zaś za MKII.

tomek1976
25-01-2019, 14:22
Moim zdaniem (mam 6d i 6dmkII) druga generacja puszki canona jest zdecydowanie lepsza pod względem ostrości, tryb live view pozwala na współpracę z trudnymi szkłami pod względem ostrości ( np.85 1.8 canona)

To Kolega dał mi zagwozdkę. Dotychczas C85/1.8 było dla mnie wzorem budżetowej stałki. Mam aktualnie trzecią - każda była ostra, ze skutecznym AF. Trudności zaczęły się w momencie podpięcia Sigmy 85/1.4 (nie ART) - raz ff, innym razem bf. Po dwóch imprezach i 40% przestrzelonych zdjęć wróciłem do C 85/1.8

PiKa
25-01-2019, 14:39
i koniecznie brać całkiem na serio sentecje fotograficzne znanych fotografów np. Robert Capa - "jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre to znak, że nie byłeś dostatecznie blisko"
[https://www.swiatobrazu.pl/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety-karta-ze-zdjeciami-przetrwala-37306.html :mrgreen:
https://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/521697/canon-5ds-upieczony-podczas-startu-rakiety22.jpgWygląda jak wy.... przez słonia ;)

RTSiak
26-01-2019, 00:23
Rozdzielczość i ISO przemawiają zaś za MKII.

Dla mnie 6d1 lepiej wypada na wysokich ISO

michalko
26-01-2019, 01:42
Zamiast ślepo patrzeć na iso to lecieć zdjęcia robić! Jak robię swoim 5d to mi nie szumi...

turnau
26-01-2019, 11:30
To Kolega dał mi zagwozdkę. Dotychczas C85/1.8 było dla mnie wzorem budżetowej stałki. Mam aktualnie trzecią - każda była ostra, ze skutecznym AF. Trudności zaczęły się w momencie podpięcia Sigmy 85/1.4 (nie ART) - raz ff, innym razem bf. Po dwóch imprezach i 40% przestrzelonych zdjęć wróciłem do C 85/1.8

Ja miałem jedno takie szkło i miałem duże problemy ze sprzedażą na odległość, każdy chciał testować bo czytał o ich problemach z ostrością, dodatkowo sporo tego szkła na internetach na sprzedaż a zamienników w podobnej cenie trudno szukać więc wnioskuję że coś w tym jednak musi być :)

tomek1976
26-01-2019, 15:43
Ja miałem jedno takie szkło i miałem duże problemy ze sprzedażą na odległość, każdy chciał testować bo czytał o ich problemach z ostrością, dodatkowo sporo tego szkła na internetach na sprzedaż a zamienników w podobnej cenie trudno szukać więc wnioskuję że coś w tym jednak musi być :)
Nie neguję Twoich doświadczeń, ludzie czasem wymyślają różne testy przy zakupie na odległość. Swoje szkła sprzedałem bez problemu, żadne z nich nie miało problemów z ostrością, choć widziałem różnicę w aberracji na pełnych otworach (niewielką, ale jednak). Problem, to miałem ze sprzedażą Sigmy 85/1.4, gdyż starałem się uczciwie informować, o wadach AF. W końcu znalazł się świadomy kupiec, który otwarcie powiedział, że zamierza używać jej wyłącznie w studio i zdaje sobie sprawę z kłopotów AF i faktu, że ten obiektyw nie nadaje się do repo :)

Kolekcjoner
26-01-2019, 20:05
Dla mnie 6d1 lepiej wypada na wysokich ISO

Gdzie jest to "lepiej"?
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos6d&attr13_1=canon_eos6dmkii&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=compare&widget=1&x=0.15718055032039197&y=-0.9741953190694198

radiki
26-01-2019, 21:04
Na przykład tutaj https://petapixel.com/2017/08/14/canon-6d-vs-6d-ii-heres-high-iso-noise-comparison/

p0m
26-01-2019, 21:14
https://youtu.be/2sP5S_cSk7g?t=66

michalko
26-01-2019, 23:09
Obydwa mają niskie szumy.

p0m
26-01-2019, 23:19
Obydwa mają niskie szumy.

co Ty gadasz? canon i niskie szumy? przecież od dawna wiadomo, że nikon miażdży pod tym względem canona, a sony czy fuji są lepsze od c i n razem wziętych:twisted:

michalko
03-02-2019, 08:33
Mam 5Dc często drukuje zdjęcia i nie wiem co to szum. Czy jest tutaj jakiś szumofob?

mirror
03-02-2019, 09:03
Mam 5Dc często drukuje zdjęcia i nie wiem co to szum. Czy jest tutaj jakiś szumofob?

kup sobie 6DI - rozdzielczość megapikselowa (prawie) współczesna, a szumi mniej od 5Dc (wiem bo mam oba) czyba że jesteś miłośnikiem klasyków to możesz jeszcze kupić 350D on szumi podobnie do 5Dc - taka była wtedy technologia.