PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 5d mark IV



WKR
11-12-2018, 21:54
Witam. Zastanawiam się nad kupnem Canona 5d mark IV, i obiektywów Sigma Art 35mm f/1.4 DG HSM oraz Sigma Art 85mm f/1,4 DG HSM. Czy ktoś posiada taki zestaw i zechce podzielić się swoją opinią, ewentualnie zaproponować coś innego "lepszego". Będę wdzięczny za każdą pomoc, natłok informacji które przeczytałem w ostatnim czasie przytłacza mnie i skłania do wyboru w/w sprzętu. Docelowo po długiej nauce chciałby zacząć od sesji rodzinnych, portretowych po komunie oraz chrzciny by w końcu profesjonalnie zająć się fotografią ślubną.

candar
11-12-2018, 22:39
Nie bardzo rozumiem sens wejścia w system canona z kilkoma sigmami. W przeszłości z kompatybilnością sigm w canonie było różnie i w przypadku lustrzanek masz jak w banku, że któraś z sigm będzie miała problem z BF/FF. No chyba, że kupisz canona R. A tak nawiasem pisząc fotografia ślubna do dosyć hermetyczne środowisko i startowanie od zera z jednym korpusem bez zaplecza i doświadczenia to dosyć karkołomny pomysł. No chyba, że będziesz bazował na najgorszych wzorcach fotografując cały ślub z weselem za 300 zł.

WKR
11-12-2018, 22:59
Dziękuję za odpowiedź. nie spodziewałem się że problem z ostrzeniem będzie tak kłopotliwy, opinie które czytałem bardzo chwalą te obiektywy. Może mógłbyś zaproponować jakieś inne propozycje o tych samych ogniskowych takie które nie mają tych wad. Piszac o fotografii ślubnej miałem na myśli okres jakichś dwóch lat w ciągu których powiekszał bym swoje umiejętności i sprzęt.

candar
11-12-2018, 23:10
Najlepiej kupować szkła systemowe. Nie mówię, że szkła wybrane przez Ciebie są złe. Wręcz przeciwnie, ale w canonie lustrzankowym trafianie sigmami to mały totolotek. Ze względu na BF/FF http://www.fotoporadnik.pl/front-fokus-back-fokus-en.html swego czasu przeszedłem na bezlustra w których takowego problemu nie ma z przyczyn oczywistych. Innych propozycji jest mnóstwo - wystarczy spojrzeć na ofertę innych producentów. Jakich ? Np. tych na których wspomnienie niektórzy na tym forum dostają szału :mrgreen: Czyli ten system, którego imienia nie wolno wymawiać ;)

WKR
11-12-2018, 23:42
Dzięki. Piszę z komórki i chcąc edytować swój post niechcący go wykasowalem. Rozejrze się jeszcze i pewnie pociągne wątek dalej, niestety teraz jestem w pracy na nocnej zmianie i za bardzo nie mam jak pisać ;) Pozdrawiam.

Kolekcjoner
11-12-2018, 23:49
Dzięki. Piszę z komórki i chcąc edytować swój post niechcący go wykasowalem. Rozejrze się jeszcze i pewnie pociągne wątek dalej, niestety teraz jestem w pracy na nocnej zmianie i za bardzo nie mam jak pisać ;) Pozdrawiam.

Przywróciłem :).
Myślę że jak Canon to szkła Canona. Jeśli jednak chcesz sigmy to tu bym rzeczywiście się zastanowił nad R. Pytanie tylko czy Canon nie zrobi jakiegoś psikusa, że przy kolejnej zmianie firmware sigmy staną się manualami ;)....

luso
12-12-2018, 09:56
Ale FF/BF może też wystąpić w obiektywach systemowych. Pocoś C dodaje funkcję mikroskali racji do korpusów...

Jacek_Z
12-12-2018, 12:35
Nie bardzo rozumiem sens wejścia w system canona z kilkoma sigmami. W przeszłości z kompatybilnością sigm w canonie było różnie i w przypadku lustrzanek masz jak w banku, że któraś z sigm będzie miała problem z BF/FF.
Jestem ciekawy czy Sigmy gorzej sie dogadują z Canonami, czy tez stereotypy wśród użytkowników są siniej zakorzenione. Wśród fanów ostrości Sigmy królują i na forum nikona są wychwalane pod niebiosa. Kwestia FF/BF - seria ART daje sie kalibrować za pomocą USB dock, więc ten problem w aktualnej sytuacji uważam za przesadzony.
Jesli się pisze na podstawie przekonań sprzed 3 lat to .. od tego czasu sporo sie zmieniło.
Kiedyś tez nie polecałem Sigm.


.. Sigma Art 85mm f/1,4 DG HSM. Polecam. Ale to wielki i cięzki obiektyw. Jesli masz 1 body i 2 szkła to nie jest problem. Jak sie ma 2 body, 4 stałki, 1 zooma i lampę błyskową to zaczyna sie doceniać lżejsze szkła.

WKR
12-12-2018, 18:31
Dziękuję za rozwijanie tematu. Niestety fundusze nie pozwalają mi na zakup szkieł systemowych canona, rozważałem canon 85 1.2 ale według opinie pomimo iż niewątpliwie jest do dobre szkło lecz ma problemy z trafianiem w cel :/ Niestety Sigma wystawiła oficjalną notę do współpracy jej obiektywów z 5d mark IV. Nie wiem czy regulamin nie zabrania linków i kierowania do innych stron (zaakceptowałem bez czytania ;)wiec wklejam tekst
"Sigma informuje w nocie serwisowej, że podczas używania jej obiektywów z aparatem EOS 5D Mark IV nie działa funkcja MO (Manual Override), pozwalająca operować pierścieniem nawet, gdy autofokus działał w trybie ciągłym. Oprócz tego firma Sigma sugeruje wyłączenie w menu aparatu funkcji związanych z korekcją obiektywu."
Pozdrawiam i mimo wszystko nie widząc lepszej alternatywy zastanawiam się nad sigmą, z opinie które czytałem w modelu 5d mark IV wyłączenie funkcji korekcji obiektywu rozwiązuje problem z ich współpracą, a FF/BF to niestety loteria :/

Kolekcjoner
12-12-2018, 18:47
Podejrzewam że 85/1.2 w połączeniu z R nie będzie miało żadnych problemów z celnością.

candar
12-12-2018, 18:50
Dziękuję za rozwijanie tematu. Niestety fundusze nie pozwalają mi na zakup szkieł systemowych canona, rozważałem canon 85 1.2 ale według opinie pomimo iż niewątpliwie jest do dobre szkło lecz ma problemy z trafianiem w cel :/ Niestety Sigma wystawiła oficjalną notę do współpracy jej obiektywów z 5d mark IV. Nie wiem czy regulamin nie zabrania linków i kierowania do innych stron (zaakceptowałem bez czytania ;)wiec wklejam tekst
"Sigma informuje w nocie serwisowej, że podczas używania jej obiektywów z aparatem EOS 5D Mark IV nie działa funkcja MO (Manual Override), pozwalająca operować pierścieniem nawet, gdy autofokus działał w trybie ciągłym. Oprócz tego firma Sigma sugeruje wyłączenie w menu aparatu funkcji związanych z korekcją obiektywu."
Pozdrawiam i mimo wszystko nie widząc lepszej alternatywy zastanawiam się nad sigmą, z opinie które czytałem w modelu 5d mark IV wyłączenie funkcji korekcji obiektywu rozwiązuje problem z ich współpracą, a FF/BF to niestety loteria :/

Pisałem już wcześniej, że możesz też kupić canona R i nie będzie problemu z BF/FF z innymi szkłami sigmy (trzeba jedynie wyłączyć korektę zniekształceń w puszce). Inna sprawa, że jak pisano słusznie wyżej nigdy nie wiadomo jak w przyszłości po aktualizacji oprogramowania działać będą szkła sigmy.

Swoją drogą musisz mieć krzepę, bo ja już dawno odstawiłem ciężkie lustra i szkła na rzecz małych i lekkich bezluster :) No ale rozumiem, że ktoś lubi czuć w rękach ciężar posiadanego sprzętu. Mnie ten etap dawno minął :)

zdebik
12-12-2018, 18:51
Podejrzewam że 85/1.2 w połączeniu z R nie będzie miało żadnych problemów z celnością.Z eye AF zapewne tak będzie. U mnie 5d3 ze 135'ka na f2 frafia, ale złapać tym dziecko to loteria. M50 radził sobie znacznie lepiej (wiem bluźnie).

WKR
12-12-2018, 20:45
Mam pytanie do Canona R, przeglądałem obiektywy RF na ten model i są bardzo drogie, rozumiem że dlatego są przejściówki by podłączać obiektywy EF. Czy przez to obiektywy EF w Canonie R nie spisują się trochę gorzej? Martwi mnie fakt, że do aparatu bez lustra Sony sigma wydaje obiektywy w oryginalnym mocowaniem sony, natomiast do Canona RF obiektywy wydaje tylko canon. Nie dziwie się że jako producent chce mieć największy udział w sprzedaży obiektywów do swojej marki, ale obawiam się że wraz z postępem modeli takich jak mark IV i R zechce utrudnić używanie nieoryginalnych szkieł.

--- Kolejny post ---


Z eye AF zapewne tak będzie. U mnie 5d3 ze 135'ka na f2 frafia, ale złapać tym dziecko to loteria. M50 radził sobie znacznie lepiej (wiem bluźnie).

Niestety jako początkujący mało co zrozumiałem :/ ;)

Kolekcjoner
12-12-2018, 21:11
Obiektywy RF to dopiero początek. Do eRki masz trzy oryginalne adaptery i wszystko działa jak powinno.
Tym co robi Sigma czy Sony zupełnie bym się w tym kontekście nie martwił. Bardziej kwestią czy Ci eR będzie odpowiadało, bo ma swoje ograniczenia.

Matsil
13-12-2018, 00:03
Początkowo używałem sporo obiektywów Sigmy i irytacji nie było końca. Zawsze jakieś jazdy z AF mimo, że jakość obrazka świetna. Ostatni jaki miałem to 35/1.4 Art i poprawa naprawdę znaczna. Pomimo jego świetności w kwestii jakości zostawiłem stary dobry 35/1.4L, który trafia praktycznie w ciemnościach. Od tamtej pory mimo świetności szkieł Art jestem wierny systemowi Canona. Wolę mieć trochę mniejszą ostrość, większe winietowanie, ale trafione...
Co do wspomnianego 85/1.2, to naprawdę nie mogę narzekać na trafianie z 5DIII. Tu problemem jest bardziej mała głębia niż trafność AF. Z 5DIV powinno być tylko lepiej, więc nie bardzo rozumiem obawy. Jedyne kapryśne szkło ze stałek L jakie mam to 50/1.2.

tmielcarz
13-12-2018, 00:35
Początkowo używałem sporo obiektywów Sigmy i irytacji nie było końca. Zawsze jakieś jazdy z AF mimo, że jakość obrazka świetna.

U mnie było tak samo i dlatego przesiadłem się na bezlustro. Gdyby R-ka miała >= 8 fps w trybie ciągłego AF i stabilizację matrycy to nadal bym używał Canona.

robertskc7
13-12-2018, 09:22
Zauważyłem tendencje do wpadania do paranoi grupowej. Zaraz się okaże, że nic poza R nie trafia i nie nadaje się do robienia zdjęć. Bo nie ma Face detection eye af i podglądu ekspozycji. Wczoraj moja żona wróciła z warsztatów na których był pan z Sigma. Miała możliwość pobawienia się gigantycznymi krowami typu 40 czy 105. Miała ze sobą 50L i Sigmę 35. Jedynym niecelnym szkłem okazał się 50L. Ale to wina 5dmkIII, bo gdyby miała R to na pewno by wszystko co systemowe działo, a Sigmy niekoniecznie... :)

Matsil
13-12-2018, 10:03
Zauważyłem tendencje do wpadania do paranoi grupowej. Zaraz się okaże, że nic poza R nie trafia i nie nadaje się do robienia zdjęć. Bo nie ma Face detection eye af i podglądu ekspozycji.
No wiesz, świat idzie do przodu i ludzie wymagają więcej :mrgreen:. Nie miałem w rękach eRki, ale widzę, że strasznie zacofany jestem a tym co mam, kompletnie nie da się focić ;).


Jedynym niecelnym szkłem okazał się 50L. Ale to wina 5dmkIII, bo gdyby miała R to na pewno by wszystko co systemowe działo, a Sigmy niekoniecznie... :)
Potwierdzam, że 50L jest dość kapryśne z 5DIII, ale ok. 5% nietrafionych ujęć nie jest dla mnie jakąś tragedią. Dążmy do perfekcji i zestaw ma trafiać w 105% ;).

r_m
13-12-2018, 13:10
Martwi mnie fakt, że do aparatu bez lustra Sony sigma wydaje obiektywy w oryginalnym mocowaniem sony, natomiast do Canona RF obiektywy wydaje tylko canon.

Sprawdź w którym roku wszedł na rynek Sony a7 (ten pierwszy pełnoklatkowy bez lustra), a w którym Sigma wypuściła pierwsze obiektywy do tego aparatu.
Potem sprawdź, kiedy na rynku pojawił się EOS R.

RTSiak
15-12-2018, 23:47
Przerobiłem sigmy od 1000zl do 10000zl... AF niestety totalna loteria, nigdy z żadną sigmą nie byłem pewny czy będzie w celu czy nie. Na servo w zależności od sztuki było tragicznie lub po dużych bólach akceptowalnie. Nigdy dobrze. Skutecznie wyleczyłem się z sigmy mimo, że optycznie jest ekstraklasa. Mam dokładnie tak jak Matsil - wole mniej ostro (co nie znaczy, że nie jest ostro, po prostu w tej kwestii ciężko dogonić sigme :D ) ale w celu.

luso
17-12-2018, 21:21
To dość ciekawe, że w kwestii doboru szkieł do 5dmk4 postanowili się wypowiedzieć również nikoniarze, tylko na swoim forum i w temacie o S40A: https://forum.nikoniarze.pl/threads/291682-Sigma-40mm-f-1-4-DG-HSM-Art/page7?p=4014923&viewfull=1#post4014923
I co więcej w pełni się zgadzam z ich opiniami :P ;)

Kolekcjoner
17-12-2018, 21:33
To dość ciekawe, że w kwestii doboru szkieł do 5dmk4 postanowili się wypowiedzieć również nikoniarze, tylko na swoim forum i w temacie o S40A: https://forum.nikoniarze.pl/threads/291682-Sigma-40mm-f-1-4-DG-HSM-Art/page7?p=4014923&viewfull=1#post4014923
I co więcej w pełni się zgadzam z ich opiniami :P ;)

Ale o co chodzi konkretnie?

luso
17-12-2018, 22:21
Koledzy doradzają Sigmy :P

WKR
19-12-2018, 00:03
Witam. zdecydowałem sie jednak na mark IV i obiektyw sigma 85 mm 1.4, 35 dokupie jesli 85 sie sprawdzi ;) Sprzęt zamowilem w CYFRA.EU i teraz mam pytanie, powiedziano mi ze gwarancje bede mial dwuletnią u nich a nie u producenta, rozumiem ze oznacza to sprzet spoza polskiej dystrybucji. Sklep jest duży i ma dobra opinie czy powinienem sie obawiać?

r_m
19-12-2018, 13:10
Jeśli sprzedawca "zniknie", to nie masz gwarancji ani rękojmi.