PDA

Zobacz pełną wersję : EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything



Strony : [1] 2

dexone
24-11-2018, 18:57
Skorzystałem ze zniżki Black Friday i od dziś mam EOSa R w połączeniu z Canonem EF 24-70 2.8L (pierwsza wersja). Niżej wrzucam swoje pierwsze wrażenia, ale jeśli macie jakieś konkretne pytania to piszcie a postaram się odpowiedzieć.

Przesiadam się z Nikona D800, w którym najbardziej bolał mnie autofocus (precyzja, pokrycie) i cały czas poruszone zdjęcia. Mam też, i zostawiam, Fuji X100F. Wybrałem Canona ze względu na czułość AF w ciemnościach (to się okaże ;-) i spory wybór używanych eLek w dobrych cenach.

Wrażenia na szybko:
- pierwsze zdjęcia testowe przy fatalnym listopadowym świetle faktycznie pokazują przyjemniejszy balans bieli/kolory. Nawet po załadowaniu do Lightrooma, który powinien w teorii wszystko wyrównać swoim profilem, różnica pozostaje.
- grip z przodu jest fajny, z tyłu okej. Porównywałem z Sony A7III w sklepie i dużej różnicy nie było, ale z dodatkowym thumb gripem w stopce to Sony może lepiej leżeć w ręce. Mam taki w Fuji X100F i jest super.
- wizjer jest bardzo fajny ale różnica w stosunku do Fuji X100F (2.35m-dots) mniejsza niż się spodziewałem i raczej kosmetyczna. Oba EVFy dla mnie wyglądają atrakcyjniej niż OVF w D800
- Touch & Drag AF jest dla mnie zbyt czuły i za mało precyzyjny, niestety. Może kwestia wprawy, wyjdzie za jakiś czas
- wybór pokrycia/pola AF bardziej mi się podoba w Fuji - konfigurowalny single point, zone, pełen zakres i moim zdaniem lepiej jest pokazane na ekranie w wizjerze niż np. "Expand AF area: Around"
- EF 24-70 2.8 ostrzy z turbo-prędkością właściwą zoomom 24-70 "first-party". Tamron 24-70 VC G1 jest sporo wolniejszy.
- migawka jest cichsza i spokojniejsza niż w Nikonie D800, ale nie tak delikatna jak była w Nikonie F80
- wykonanie tylnego koło nastawczego robi bardzo pozytywne wrażenie, ale przesiadam się z Nikona, więc położenie dla mnie pewnie bardziej naturalne
- można ustawić przełączanie między AF one-shot i servo jednym przyciśnięciem i to jest super
- nie da się, albo nie umiem, wyłączyć wszystkich napisów w wizjerze, a szkoda

candar
24-11-2018, 19:38
- nie da się, albo nie umiem, wyłączyć wszystkich napisów w wizjerze, a szkoda

str 398 w instrukcji


https://canon-board.info/imgimported/2018/11/db5adc6d48722625dba1362fb47fe9a5_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/3/i/4/db5adc6d48722625dba1362fb47fe9a5_orig.jpg)

jinks
24-11-2018, 19:43
Dzięki za podzielenie się wrażeniami! Tworzenie nowego wątku wprowadza jednak pewien bałagan. Identycznie było jak chyba KNC zrobił wątek z recenzją 6dmkII. W zasadzie te same pytania/problemy/potyczki sprzętowe ;) były wtedy w dwóch wątkach i trzeba było ciągle skakać od jednego do drugiego. Jeśli mają powstawać wątki z recenzjami to najlepiej na zasadzie, że każdy post jest indywidualną recką i tego nie komentujemy, nie pytamy. Co myślicie?
dexone pytania oczywiście są, ale może sklejmy to z głównym wątkiem?

dexone
24-11-2018, 19:54
str 398 w instrukcji

Dzięki, ale mi chodzi o czas, przysłonę, korektę, etc. wyświetlane na dole na czarnym pasku. Tego się nie da wyłączyć.

candar
24-11-2018, 20:35
Dzięki, ale mi chodzi o czas, przysłonę, korektę, etc. wyświetlane na dole na czarnym pasku. Tego się nie da wyłączyć.

Możliwe, że czarnego paska nie da się wyłączyć, ale ww. " czas, przysłona, korekta" to podstawowe i MZ niezbędne informacje z których się cały czas korzysta podczas fotografowania . Mówiąc szczerze w X-T2 nie mam w ogóle górnego ekranu LCD i patrząc w EVF korzystam właśnie z podglądu tych ustawień, które na bieżąco koryguję bez odrywania oka od wizjera. To jest właśnie idea bezlusterkowca, że wszystko masz pod kontrolą.

Przykładowo nawet w moim canonie New F1 z 1992 roku mam optyczny podgląd przysłony i czasu przy preselekcji czasu, lub przysłony. I jakoś jest to dla mnie oczywiste od zawsze.


https://canon-board.info/imgimported/2018/11/shutterinfo-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/canonf1n/viewfinder/shutterinfo.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2018/11/apertureviewinfo-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/canonf1n/viewfinder/apertureviewinfo.jpg)

I mówiąc szczerze nie rozumiem dlaczego chcesz z EOSa R zrobić Smienę 8 z wizjerem przeziernikowym bez żadnych informacji w wizjerze :shock:

robertskc7
24-11-2018, 20:44
Przesiadam się z Nikona D800, w którym najbardziej bolał mnie autofocus (precyzja, pokrycie) i cały czas poruszone zdjęcia. Mam też, i zostawiam, Fuji X100F. Wybrałem Canona ze względu na czułość AF w ciemnościach (to się okaże ;-) i spory wybór używanych eLek w dobrych cenach.



I co nie masz już poruszonych zdjęć ?

dexone
25-11-2018, 10:16
dexone pytania oczywiście są, ale może sklejmy to z głównym wątkiem?

Jasne, można jakoś zamknąć/zablokować wątek?

Kolekcjoner
25-11-2018, 13:19
Jasne, można jakoś zamknąć/zablokować wątek?

Pisz tu i nie marudź ;), będziemy pilnować żeby w miarę nie odchodzić od tematu. Tamten wątek już dawno "odleciał" z tematyką.

dexone
26-11-2018, 00:09
I mówiąc szczerze nie rozumiem dlaczego chcesz z EOSa R zrobić Smienę 8 z wizjerem przeziernikowym bez żadnych informacji w wizjerze :shock:

Zależy od osobistych preferencji i sposobu pracy. Ja zwykle mam priorytet przesłony i auto iso z minimalnym czasem, ew. manual + auto iso, więc wiem w jakim zakresie się poruszam i wtedy wolę skupić się na obrazie w wizjerze niż na cyferkach.

Ale rozumiem, że ktoś woli inaczej.

candar
26-11-2018, 00:30
Zależy od osobistych preferencji i sposobu pracy. Ja zwykle mam priorytet przesłony i auto iso z minimalnym czasem, ew. manual + auto iso, więc wiem w jakim zakresie się poruszam i wtedy wolę skupić się na obrazie w wizjerze niż na cyferkach.

Ale rozumiem, że ktoś woli inaczej.

Nie inaczej a prostu tak, jak to od dawien dawna się praktykuje :) Naprawdę jesteś szczęśliwym człowiekiem, że nigdy Ci się nie przestawiła przysłona podczas fotografowania oraz nie przestawiło ISO. Bo mnie wielokrotnie ratowała informacja o przysłonie oraz o tym, że robię foty na ISO 8000 bo... zapomniałem przestawić. O korekcie ekspozycji w wizjerze na drabince to już nawet nie wspominam :)

Dziwne, ale ok :) "rozumiem, że ktoś woli inaczej" jak np. woli Leicę M-D (typ 262) bez tylnego LCD. Można i tak :)

jinks
26-11-2018, 10:39
Pisz tu i nie marudź ;), będziemy pilnować żeby w miarę nie odchodzić od tematu. Tamten wątek już dawno "odleciał" z tematyką.Ok :) a zatem dexone poprawiła się skuteczność/precyzja AFu?

dexone
27-11-2018, 01:43
Za mało praktycznych testów, żeby się wypowiadać, ale ostrzenie w ciemnościach przy zoomie 2.8 nie wprawia w zachwyt, ale chcę przetestować na stałce 1.4 i wtedy się okaże. Ciemności to twarze w cieniu przy ogólnej ekspozycji 1/30s, f2,8 iso 12800, a zachwyt to super szybkie śledzenie i wykrywanie twarzy.

MichalPrz
27-11-2018, 10:30
Dlaczego ostatecznie nie Fuji ? Co jeszcze rozwazales na poważnie jako alternatywy R ?

jinks
27-11-2018, 12:28
Za mało praktycznych testów, żeby się wypowiadać, ale ostrzenie w ciemnościach przy zoomie 2.8 nie wprawia w zachwyt, ale chcę przetestować na stałce 1.4 i wtedy się okaże. Ciemności to twarze w cieniu przy ogólnej ekspozycji 1/30s, f2,8 iso 12800, a zachwyt to super szybkie śledzenie i wykrywanie twarzy.Jeśli masz możliwość to wybierz jakiś ostry obiektyw na 1.4. Wtedy af ma łatwiej. Te twoje ciemności to jednak bardzo trudne warunki nawet dla dobrego dslr. Nawet w reportażu ślubnym bardzo rzadko mam taką ekspozycję.

privilege
27-11-2018, 17:52
Sorry ale jak mam zgrać zdjęcia jeśli w opakowaniu mam kabel typ C zakończony z dwóch stron identycznie i niema żadnego "normalnego USB" Nie chcę wyjmować karty ...

swallow77
27-11-2018, 17:58
Sorry ale jak mam zgrać zdjęcia jeśli w opakowaniu mam kabel typ C zakończony z dwóch stron identycznie i niema żadnego "normalnego USB" Nie chcę wyjmować karty ...Uzyj wifi [emoji39]

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Maniek333
27-11-2018, 18:32
Sorry ale jak mam zgrać zdjęcia jeśli w opakowaniu mam kabel typ C zakończony z dwóch stron identycznie i niema żadnego "normalnego USB" Nie chcę wyjmować karty ...Nie dali żadnej przelotki na pełne usb? Dziwny krok z ich strony. Usb c jest coraz popularniejsze ale w nowych komputerach/laptopach, a nie każdy taki jeszcze posiada. A w sprzęcie za 10k można by już wymagać kabla z pełnym usb, albo chociaż przelotki... [emoji6]

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

dexone
27-11-2018, 18:37
Dlaczego ostatecznie nie Fuji ? Co jeszcze rozwazales na poważnie jako alternatywy R ?

Kandydowali Fuji X-T3, Canon EOS R i Sony A7III. Nikona nie brałem pod uwagę.

Wygrał Canon ze względu na ostrzenie po ciemku i dużą dostępność relatywnie tanich a świetnych obiektywów (np. 24-70 2.8L za 2400zł...).

Fuji jest wspaniałe, i gdybym używał tylko stałek to bym wziął Fuji, ale cena i ekwiwalenty zoomów 2.8 psują wszystko. Sony to przeznakomity korpus, ale jak zacząłem się zastanawiać co bym do niego mógł podpiąć jako obiektyw, to mi wyszło, że większość szkieł to będą Canony...

mkamelg
27-11-2018, 19:37
- pierwsze zdjęcia testowe przy fatalnym listopadowym świetle faktycznie pokazują przyjemniejszy balans bieli/kolory. Nawet po załadowaniu do Lightrooma, który powinien w teorii wszystko wyrównać swoim profilem, różnica pozostaje.
- Touch & Drag AF jest dla mnie zbyt czuły i za mało precyzyjny, niestety. Może kwestia wprawy, wyjdzie za jakiś czas
- nie da się, albo nie umiem, wyłączyć wszystkich napisów w wizjerze, a szkoda

"- nie da się, albo nie umiem, wyłączyć wszystkich napisów w wizjerze, a szkoda"

Takie cuda tylko w cyfrowej Leice CL, Leice Q oraz najprawdopodobniej również w aparatach z serii Leica T/TL które nie posiadają wbudowanego EVF ale można do nich podpiąć zewnętrzny.

"- Touch & Drag AF jest dla mnie zbyt czuły i za mało precyzyjny, niestety. Może kwestia wprawy, wyjdzie za jakiś czas"

No i praktycznie bezużyteczny w Polsce o tej porze roku już nie wspominając o zimie. Wiadomo, są rękawiczki umożliwiające obsługę smartfona ale większość z nich nie oferuje takiego komfortu obsługi dotykowego panelu LCD jakbyś to robił gołymi palcami.

"- pierwsze zdjęcia testowe przy fatalnym listopadowym świetle faktycznie pokazują przyjemniejszy balans bieli/kolory. Nawet po załadowaniu do Lightrooma, który powinien w teorii wszystko wyrównać swoim profilem, różnica pozostaje."

LR CC w najnowszej wersji abonamentowej delikatnie mówiąc źle współpracuje z EOS R jeżeli chodzi o odczyt danych balansu bieli z pliku RAW przy założeniu że balans bieli był ustawiany ręcznie w aparacie. Nie mam pojęcia czy i co się dzieje kiedy w aparacie jest ustawiony AWB. Poprawka ma się ponoć pojawić pod koniec tego roku. Także takim 100% pewniakiem co do obsługi plików RAW z EOS R pozostaje nadal wyłącznie DPP.

Jest jeszcze jakiś problem z brakiem podglądu zdjęć przy importowaniu ich bezpośrednio z aparatu czyli zapewne za pomocą kabla USB.


jarrodf48623450 2018-10-16 04:21

Hi,

I updated camera raw and am using Adobe Lightroom Classic CC 8.0 Release Camera Raw 11.0. When I import the *.CR3 files taken with my new Canon EOS R, there is a problem with the Temperature and Tint. When I took the photos I had manually set my temperature to 5,600k or 3,200k, yet all the imported photos defaults to Temperature = 7,400k and Tint = +7. The same issue exists if I convert all the *.CR3 files to *.DNG files using Adobe Digital Negative Converter Version 11.0.0.61. I am a regular Lightroom user and have no issues when I import RAW photos with my Canon 5D Mark IV.

Adobe, would appreciate a response and for the bug to be fixed.

Jarrod


jarrodf48623450 2018-10-18 14:19

Adobe,

I thought I’d share some test shots between 5D mark IV and Canon EOS R when importing my photos into Lightroom (Lightroom Classic CC 8.0 and Camera Raw 11.0). It appears that Lightroom applies it’s own recipe of Kelvin and Tint to match the Kelvin for a specific camera model. I’m assuming that inside Adobe Camera Raw there must be a lookup table that does this.

The filename of each test image contains the Kelvin which was set in camera and the Kelvin/Tint that Lightroom converted it to.

The question is does the temperature between these cameras “look” the same or does Camera Raw 11.0 need some refinement? I find it slightly odd why adobe would convert these differently if both cameras have exactly the same sensor.

Dropbox - Camera Test (https://forums.adobe.com/external-link.jspa?url=https%3A%2F%2Fwww.dropbox.com%2Fsh%2 Faqky9i8yudpgiiw%2FAAC5JoFV6ED5XESeudOksxkua%3Fdl% 3D0)

Jarrod


guidos54713007 2018-10-18 09:36

Hi, I have update to camera raw 11.0 in Lightroom cc with eos r but when I download the photo from the camera I have no preview.

Any tips?

tks


guidos54713007 2018-10-18 13:49

Yes it is cc 8.0 this problem is only when I import from the camera if I do from pc I got preview as aspected.


persiannight 2018-11-23 14:59

I'd also like to report that I'm seeing the white balance bug as well. It seems ACR / Lr skews white balance higher by 3,000 to 4,000K. For example I shoot 7500K and it registers as 11250K when opening the RAW images. Sometimes I have to set it to 50000K in order to achieve the proper warmth I'm going for. I've never had to do this with any other Canon camera.


ccastleb Pracownik 2018-10-18 18:05

I can't be specific, but I would expect it to be resolved in a release before the end of the year.

- Chris

Źródło: https://forums.adobe.com/thread/2546287

dexone
27-11-2018, 21:26
"- nie da się, albo nie umiem, wyłączyć wszystkich napisów w wizjerze, a szkoda"

Takie cuda tylko w cyfrowej Leice CL, Leice Q oraz najprawdopodobniej również w aparatach z serii Leica T/TL które nie posiadają wbudowanego EVF ale można do nich podpiąć zewnętrzny.

W Fuji X100F można sobie to ustawić, osobno dla wizjera optycznego i elektronicznego ;-)


LR CC w najnowszej wersji abonamentowej delikatnie mówiąc źle współpracuje z EOS R jeżeli chodzi o odczyt danych balansu bieli z pliku RAW przy założeniu że balans bieli był ustawiany ręcznie w aparacie.

Aż może sprawdzę w wolnej chwili, ale Kelviny w Lightroomie chyba nie są absolutnymi Kelvinami w sensie fizycznym. Piszę to, bo korzystałem z profilu Blackmagic Design Film (profil log z kamer) dla Nikona D800 i tam wartości w K zupełnie miały się nijak do rzeczywistości.

dexone
27-11-2018, 22:08
Jeśli masz możliwość to wybierz jakiś ostry obiektyw na 1.4. Wtedy af ma łatwiej. Te twoje ciemności to jednak bardzo trudne warunki nawet dla dobrego dslr. Nawet w reportażu ślubnym bardzo rzadko mam taką ekspozycję.

Tak, warunki nie są łatwe. Robię zdjęcia taneczne, oświetlenie jest na tle a nie na parkiecie. Wiem, że AF -6EV jest przy f1.2 więc będę focić 35 1.4, żeby dać światło dla AFu. Ostrzenie przy otwartej przesłonie to też był argument za EOSem R.

Nikon D800 ostrzy dzięki doświetlaniu z lampy SB-900 , ale oczywiście tylko w AF-Single i słabo na zewnętrznych polach i w wizjerze nic nie widać, więc jeśli EOS by sobie radził przy f1.4 w AF Continuous to byłaby rewelacja.

MichalPrz
28-11-2018, 10:12
Kandydowali Fuji X-T3, Canon EOS R i Sony A7III. Nikona nie brałem pod uwagę.

Wygrał Canon ze względu na ostrzenie po ciemku i dużą dostępność relatywnie tanich a świetnych obiektywów (np. 24-70 2.8L za 2400zł...).

Fuji jest wspaniałe, i gdybym używał tylko stałek to bym wziął Fuji, ale cena i ekwiwalenty zoomów 2.8 psują wszystko. Sony to przeznakomity korpus, ale jak zacząłem się zastanawiać co bym do niego mógł podpiąć jako obiektyw, to mi wyszło, że większość szkieł to będą Canony...

Jeśli chodzi o dobór szkieł to faktycznie, jest to mocny argument za canonem, sam mam zamiar przesiąść się z 60D na bezlustro i najbardziej interesuje mnie właśnie Fuji. R trochę za droga jak na sam korpus, kwestia ilości obiektywów raczej odpada, gdyż planuje korzystać, przynajmniej na wstępie :D ze standardowego tele i portretowki.

dexone
28-11-2018, 12:58
Jeśli chodzi o dobór szkieł to faktycznie, jest to mocny argument za canonem, sam mam zamiar przesiąść się z 60D na bezlustro i najbardziej interesuje mnie właśnie Fuji. R trochę za droga jak na sam korpus, kwestia ilości obiektywów raczej odpada, gdyż planuje korzystać, przynajmniej na wstępie :D ze standardowego tele i portretowki.

Z okazji Black Friday było 1k taniej, co ułatwiło przełknięcie ceny. I sumowałem cenę z obiektywami, co też pomaga Canonowi.

A X-T3 z Fujicronami jest ?

MichalPrz
28-11-2018, 14:59
Ok :)
Jeszcze będę się zastanawiać, może na jakiś okazjonalny cashback trafię lub małą obniżkę i tez wybiorę R ale Fuji jak na razie w planach miejsce nr 1 ;)

dexone
04-12-2018, 00:39
Wreszcie miałem okazję robić zdjęcia naprawdę a nie testowo - domowa impreza rodzinna, urodziny 2 letniej bratanicy:

- obrazek zapowiada się naprawdę fajnie - jest pewien kontrast i koloryt, nawet na wysokich czułościach. W tych samych sytuacjach surowy obraz z D800 byłby bleee (ale może to autosugestia bo nie robiłem wtedy zdjęć Nikonem dla porównania)
- zaczynam rozumieć psioczenie na Lightroom - jest chyba większa różnica w Canonie niż w Nikonie
- autofocus nie jest magiczny i czasem jednak trzeba pokazać gdzie ma ostrzyć
- nadal mi brakuje bardziej wybieralnego rozmiaru punktu AF a la Fuji
- ogólnie czułem, że muszę trochę z ustawieniami AFu się siłować bardziej niż bym chciał
- autofocus raczej szybki i celny - ogólna ostrość zdjęć na plus
- autofocus potrafi wykryć twarze z dużej odległości ale raczej wtedy gdy są na wprost
- robiłem ponad iso 12800 i oczywiście jest ziarniście ale po usunięciu szumu kolorowego dość ostro i ładnie.
- w komplecie z 24-70/2.8 nie leży on jakoś super w dłoni. To po prostu ciężki zestaw
- touch & drag AF nadal nie leży mi tak idealnie (w Panasonicu GX7 chyba działał lepiej) ale nie wyobrażam sobie, żeby joystickiem było lepiej
- przyciski AF On, Lock, AF point są w spoko miejscach ale jeszcze palce muszą je zapamiętać a mózg konfigurację
- skompresowane RAWy mają naprawdę niewielki rozmiar, byłem zaskoczony (w Nikonie też robiłem na kompresowanych)

jinks
04-12-2018, 12:28
Dzięki za relację. Mam kilka pytań :)



- autofocus nie jest magiczny i czasem jednak trzeba pokazać gdzie ma ostrzyć
Chodzi Ci o to, że lepsza skuteczność jest przy manualnym wskazaniu punktu AF, że śledzenie twarzy, czy servo mają średnią skuteczność?



- nadal mi brakuje bardziej wybieralnego rozmiaru punktu AF a la Fuji
Jak bardzo to wpływa na skuteczność AF? Innymi słowy, czy przez to sporo zdjęć ma ostrość nie tam gdzie chciałeś?



- ogólnie czułem, że muszę trochę z ustawieniami AFu się siłować bardziej niż bym chciał
A pojedynczy punkt w one-shot?



- autofocus raczej szybki i celny - ogólna ostrość zdjęć na plus
Jak to wygląda względem Twojego nikona?



- autofocus potrafi wykryć twarze z dużej odległości ale raczej wtedy gdy są na wprost
Identycznie mam 6d2. To jednak jeszcze nie jest dopracowane finalnie. Do filmu bajka, ale w fotografii jednak widać nawet małe nietrafienia.



- touch & drag AF nadal nie leży mi tak idealnie (w Panasonicu GX7 chyba działał lepiej) ale nie wyobrażam sobie, żeby joystickiem było lepiej

Idzie tego używać?:) Są sytuację, że wybierasz na ekranie punkt AF a to jednak nie reaguje, bo źle (pod nieodpowiednim kątem) przyłożyłeś palec? Da się szybko powrócić do centralnego punktu np. przez podwójne kliknięcie w ekran albo wciśnięcie jakiegoś guzika? (w6d2 to jest "kosz", ale trochę za długo to trwa.)

dexone
04-12-2018, 13:18
Chodzi Ci o to, że lepsza skuteczność jest przy manualnym wskazaniu punktu AF, że śledzenie twarzy, czy servo mają średnią skuteczność?

Ja bym chciał, żeby autofocus automagicznie wiedział gdzie ma ostrzyć, z mniejszym moim udziałem. Tutaj konkretnie chodzi o a) nie-100% skuteczność wykrywania twarzy i b) ostrzenie na najbliższy obiekt nawet jeśli to bez sensu. W przyszłości aparaty będą bardziej inteligentne i będą to ogarniać, teraz jeszcze tak nie jest.



Jak bardzo to wpływa na skuteczność AF? Innymi słowy, czy przez to sporo zdjęć ma ostrość nie tam gdzie chciałeś?

To chyba nie jest kwestia obiektywnej skuteczności, tylko user experience (dla którego częściowo kupiłem Canona). Nie czuję się jeszcze komfortowo z dostępnymi polami/trybami. Nie sądzę, żeby to się przekładało na nieostre zdjęcia.



A pojedynczy punkt w one-shot?

Pojedynczy punkt w one shot działa super, tylko co z tego, skoro to dopiero byłoby "siłowanie się", bo wymaga ode mnie największej precyzji i zaangażowania. Właśnie oto chodzi, żeby aparat przejął ode mnie jak najwięcej mechanicznej pracy, żebym ja się mógł skupić na obrazie a nie na technikaliach.



Jak to wygląda względem Twojego nikona?

W Nikonie miałem pełno lekko nieostrych zdjęć – takich że nawet na zmniejszeniu było widać, że coś jest nie-halo. Chyba połączenie niedokładności autofocusa i okrutnie niefinezyjnej migawki. Tutaj zapowiada się o niebo lepiej i ostrość raczej jest większa, ale to częściowo może być też kwestia obiektywu.



Identycznie mam 6d2. To jednak jeszcze nie jest dopracowane finalnie. Do filmu bajka, ale w fotografii jednak widać nawet małe nietrafienia.

Nie wiem jak z małymi nietrafieniami, bo F2.8 i duże ziarno trochę maskują temat – mi raczej chodzi o to, że twarze nie są wykrywane zawsze kiedy bym chciał. Znów - kiedyś wjedzie taka sztuczna inteligencja, że ten problem przestanie istnieć, ale jeszcze nie teraz (ale może u innych producentów już tak...).


Idzie tego używać?:) Są sytuację, że wybierasz na ekranie punkt AF a to jednak nie reaguje, bo źle (pod nieodpowiednim kątem) przyłożyłeś palec? Da się szybko powrócić do centralnego punktu np. przez podwójne kliknięcie w ekran albo wciśnięcie jakiegoś guzika? (w6d2 to jest "kosz", ale trochę za długo to trwa.)

Tak, idzie tego używać, co nie znaczy że jest idealnie. A mając do dyspozycji tylko joystick albo tylko ekranik na pewno wybrałbym ekranik. Problem mam tylko z touch & drag, kiedy przeciągam palcem punkt AFu, wtedy coś nie gra.

jinks
04-12-2018, 15:17
Dzięki :) Mimo wszystko coraz bardziej podoba mi się to body. Nie mogę jednak nigdzie wypożyczyć żeby sprawdzić samemu :( w WaWie znalazłem sklep, który wypożycza, ale jeśli mają mi to wysłać to min. na 3 dni za ok. 700zł :)

dexone
04-12-2018, 16:25
Dzięki :) Mimo wszystko coraz bardziej podoba mi się to body. Nie mogę jednak nigdzie wypożyczyć żeby sprawdzić samemu :( w WaWie znalazłem sklep, który wypożycza, ale jeśli mają mi to wysłać to min. na 3 dni za ok. 700zł :)

Jest okej, ale nie jest to wynalazek na skale zmywarki lub krojonego chleba.

Tak jak pisałem wcześniej, dla mnie znaczenie miała możliwość podpięcia zooma FF 24-70/2.8 i łatwe wykorzystanie różnych ogniskowych. Gdybym chciał tylko stałkę 35mm eq., to XT-3 pewnie byłoby lepsze, a nawet bardzo, ze względu na ciężar i wielkość i pomijalną różnicę w jakości.

Kolekcjoner
04-12-2018, 18:57
Tak jak pisałem wcześniej, dla mnie znaczenie miała możliwość podpięcia zooma FF 24-70/2.8 i łatwe wykorzystanie różnych ogniskowych. Gdybym chciał tylko stałkę 35mm eq., to XT-3 pewnie byłoby lepsze, a nawet bardzo, ze względu na ciężar i wielkość i pomijalną różnicę w jakości.
W sumie to jakby nie moje przywiązanie do szklarni C to xt-3 już by u mnie był na biurku. Dla mnie to taki wszystkomający sprzęt kompletny. Nic więcej nie potrzebuję. Nawet FF mi do niczego nie potrzebny.

jinks - zapytaj kolegi sven z forum może gdzieś w Twojej okolicy będzie jakiś pokaz tego sprzętu. Nie ma nic lepszego niż możliwość sprawdzenia samemu....

candar
04-12-2018, 20:31
Wreszcie miałem okazję robić zdjęcia naprawdę a nie testowo - domowa impreza rodzinna, urodziny 2 letniej bratanicy:

- autofocus nie jest magiczny i czasem jednak trzeba pokazać gdzie ma ostrzyć
- nadal mi brakuje bardziej wybieralnego rozmiaru punktu AF a la Fuji


Jest to znany problem - lepsze wrogiem gorszego. Znając możliwości AFa w Fuji i Sony naprawdę ciężko byłoby mi się "uwsteczniać" siłując się z puszką. Wystarczająco się nasiłowałem z 5D i miejmy nadzieję, że uda się coś z tym zrobić w przyszłości.

Stanislaw
05-12-2018, 09:14
Jest to znany problem - lepsze wrogiem gorszego. Znając możliwości AFa w Fuji i Sony naprawdę ciężko byłoby mi się "uwsteczniać" siłując się z puszką. Wystarczająco się nasiłowałem z 5D i miejmy nadzieję, że uda się coś z tym zrobić w przyszłości.


Porównując siłowanie się z AF w 5D i 6D do R to jednak sama przyjemność. ;)

luso
06-12-2018, 23:18
5d chodzi o wersję bez dopiska mark w nazwie?

bans
07-12-2018, 09:50
Jest to znany problem - lepsze wrogiem gorszego.

Poprawnie to powiedzenie brzmi: "lepsze jest wrogiem dobrego" i oznacza że nie należy poprawiać czegoś co działa sprawnie.

marfot
08-12-2018, 21:46
Zaprogramowałem ten cały suwak do wyboru trybu AF. Nawet jakoś to działa. Co tam macie przypięte u siebie?

dexone
09-12-2018, 22:40
Ja tez mam ustawione przelaczanie trybu AF - na lewym auto+face detect, na prawym single point, swipe przelacza pomiedzy zawezonymi trybami.

Jedna rzecz ktorej sie nie da/nie umiem, to ten touch bar moglby fajnie sluzyc do przelaczania miedy proporcjami bokow zdjec, korzystalem z tego w Nikonie do szybkiego ustawienia proporcji 4:5 dla zdjec pionowych.

--- Kolejny post ---

Od soboty mam tez dwie lampy Quadralite Stroboss 60 i 36 i chyba wszystko ladnie dziala z Rka - naswietlanie, sterowanie z aparatu, HSS, wyzwalanie radiowe.

(Ale nie jestem ekspertem, to pierwsze zdalne lampy z TTLem dla mnie)

marfot
09-12-2018, 22:50
Bezużyteczny klawisz "wybór pola autofocusa" zaprogramowałem na lupkę - jest przy nim narysowana. Teraz mam powiększenie w wizjerze pola AF -fajne :D.

dexone
09-12-2018, 23:17
Bezużyteczny klawisz "wybór pola autofocusa" zaprogramowałem na lupkę - jest przy nim narysowana. Teraz mam powiększenie w wizjerze pola AF -fajne :D.

Ja mam tak:
AF-ON = Eye detection on/off
Exposure Lock = Podgląd głębi ostrości
Wybór pola AF = Przełączanie między single a continuous AF

Ale to dla każdego będzie wyglądać inaczej

sv
11-12-2018, 00:33
Mimo prób, nie mogę zaprzyjaźnić się z touch barem. To mogłoby być super narzędzie gdyby było "klikalne"; klikam lewą stronę - wywołuję funkcję - przesuwając palcem ustawiam parametry - klikiem na środku zatwierdzam wybór. Analogicznie dla prawej strony. Takie rozwiązanie zapobiegałoby przypadkowemu wyborowi niechcianej funkcji, a z drugiej strony byłoby bardziej funkcjonalne niż kolejne kółko.

Kolekcjoner
11-12-2018, 01:17
Z tego co czytam wielu ma z tym problem. Podobno krążyło (i krąży wciąż) jakieś body dla testerów bez tego gadżetu. Możliwe że to dali żeby zobaczyć jak się przyjmie....

jinks
11-12-2018, 01:24
Pierwsze ipody aple miały taki bajer jako jedne z pierwszych tylko, że w postaci koła. Super to działało. Byłem wtedy w wakacje u kuzynki w USA. Miała chyba 3 iterację tego odtwarzacza. Ja kupowałem nowego canona 350d. Canon wolno wprowadza innowacje :D

robertskc7
11-12-2018, 10:40
dexone powiedz jak ten eye detection przy dużej powierzchni punktu ma się do celności AF. Często w 50 1.2 ustawiasz ostrość na oko a ląduje ona na nosie lub brwiach i na powiększeniu to widać. Jak jest w R ?

jinks
11-12-2018, 12:54
Dobre pytanie. Ja jeszcze dodam swoje. Trochę teoretyczne. Czy przy gripie (2 baterie) AF działa trochę lepiej (szybciej, celnej)?

swallow77
11-12-2018, 13:12
Zaprogramowałem ten cały suwak do wyboru trybu AF. Nawet jakoś to działa. Co tam macie przypięte u siebie?Lewy koniec do wyświetl/schowaj histogram, prawy do wyswietl/schowaj poziomnicę. Suwaka nie używam.

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
11-12-2018, 13:13
Mimo prób, nie mogę zaprzyjaźnić się z touch barem. To mogłoby być super narzędzie gdyby było "klikalne"; klikam lewą stronę - wywołuję funkcję - przesuwając palcem ustawiam parametry - klikiem na środku zatwierdzam wybór. Analogicznie dla prawej strony. Takie rozwiązanie zapobiegałoby przypadkowemu wyborowi niechcianej funkcji, a z drugiej strony byłoby bardziej funkcjonalne niż kolejne kółko.Marzenie..

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
11-12-2018, 13:21
Ja mam tak:
AF-ON = Eye detection on/off
Exposure Lock = Podgląd głębi ostrości
Wybór pola AF = Przełączanie między single a continuous AF

Ale to dla każdego będzie wyglądać inaczejHa! Miałem dokładnie to samo.. dzis mam: af-on = af-on
Exp.lock = DOF
Lupka = powiekszenie w punkcie AF (i tak nie moge kciuka tak zagiac, by go wcisnac)
Oraz kliki na "kółku":
wybor typu af,
eye detection aktywacją/deakt.,
one shot/servo,
ustawienia lampy.
Touch bar jak w poście powyżej.

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

dexone
12-12-2018, 00:21
dexone powiedz jak ten eye detection przy dużej powierzchni punktu ma się do celności AF. Często w 50 1.2 ustawiasz ostrość na oko a ląduje ona na nosie lub brwiach i na powiększeniu to widać. Jak jest w R ?

Mam tylko 24-70/2.8 więc nie wiem jak by to wyglądało przy takim 50/1.2 czy innej superjasnej stałce. Nie miałem też zbyt dużo okazji żeby skorzystać z tego eye detection - mi to rzadko kiedy się włącza i wydaje mi się, że działa tylko przy statycznych head shotach z bliska a przy dynamiczniejszych scenach to już nie. Ja robię raczej Servo AF + Face detection.

(Tu miał być przydługawy rant o istotności Eye AF i estetyce superpłytkiej głębii ostrośći, ale wyciąłem, żeby trzymać się tematu ?)

--- Kolejny post ---


Dobre pytanie. Ja jeszcze dodam swoje. Trochę teoretyczne. Czy przy gripie (2 baterie) AF działa trochę lepiej (szybciej, celnej)?

Nie mam gripa, nie wiem.

Na chłopski rozum, gdyby tak miało się dziać, to Canon by się tym chwalił, żeby sprzedać więcej gripów.

--- Kolejny post ---


Ja robię raczej Servo AF + Face detection.

Jedna rzecz o której słyszałem a teraz przetestowałem – wykrywanie twarzy nie ostrzy na czubku nosa (najbliższym punkcie) tylko na... twarzy. To nie gwarantuje sukcesu przy F1.2, ale przy F2.8 daje radę.

ludwich
12-12-2018, 00:21
Planuje zakup nowej lustrzanki ( po Canon 6D ) i najbardziej przemawiają do mnie Canon EOS R i Canon 5D mark IV. Jest bardzo wiele pozytywnych opinii o obu jednak moje pytanie brzmi czy ktoś próbował EOS R robić zdjęcia sportowe ewentualnie jednymi i drugim robić takie foty i ma porównanie?

mkamelg
12-12-2018, 01:51
Nie miałem też zbyt dużo okazji żeby skorzystać z tego eye detection - mi to rzadko kiedy się włącza i wydaje mi się, że działa tylko przy statycznych head shotach z bliska a przy dynamiczniejszych scenach to już nie.

Dobrze się Tobie wydaje. Tutaj http://www.canon-board.info/threads/108564-Canon-EOS-R/page77?p=1379290&viewfull=1#post1379290 w końcówce października napisałem:


Całkiem inaczej wyglądało to w przypadku podpięcia obiektywu Carl Zeiss Planar T* 50 mm f/1.4 ZE. Ostrzenie za pomocą „focus guide” (nie pamiętam jak ta opcja nazywała się w jęz. polskim) jest REWELACYJNE! Trafia idealnie w zadany punkt nawet na f/1.4 i to w obiekt znajdujący się w głębokim cieniu! Co więcej, przy korzystaniu z obiektywów manualnych ze stykami (Planary ZE, Milvusy, Otusy, Irixy i niektóre Samyangi) działa również Eye AF! Tutaj mała uwaga, Eye AF działa dobrze ale tylko do odległości nieco ponad 1.2m (taką odległość widziałem na skali na obiektywie), później aparat zaczynał tracić oczy z celu. Niestety nie dotarła do mnie na czas przejściówka bez dandeliona z mocowania M42 na mocowanie EF dlatego nie sprawdziłem co i jak działa z jedynym obiektywem z mocowaniem M42 który posiadam. Podejrzewam że działa wyłącznie opcja „focus peaking” ale mogę się mylić.

Stanislaw
12-12-2018, 09:23
Dobrze się Tobie wydaje. Tutaj http://www.canon-board.info/threads/108564-Canon-EOS-R/page77?p=1379290&viewfull=1#post1379290 w końcówce października napisałem:


Jestem po pierwszym repo ślubnym i wstępnej edycji. Wykrywanie twarzy działa rewelacyjnie i można na tym spokojnie polegać. Przy odległościach, gdy płytka głebia robi róznice, włącza sie EYE-AF. Może w sony działa to lepiej, ale to co jest w R jest zupełnie wystarczające i można na tym polegać - jak jeszcze dodadzą eye-af w servo to będzie super.

jinks
12-12-2018, 09:37
Jestem po pierwszym repo ślubnym i wstępnej edycji. Wykrywanie twarzy działa rewelacyjnie i można na tym spokojnie polegać. Przy odległościach, gdy płytka głebia robi róznice, włącza sie EYE-AF. Może w sony działa to lepiej, ale to co jest w R jest zupełnie wystarczające i można na tym polegać - jak jeszcze dodadzą eye-af w servo to będzie super.Na ślubie powiadasz :) kilka pytań...ostrzyłeś głównie na automatyce wykrywania twarzy? Jak singlepoint? Na jakich szkłach to było? Ile baterii poszło? Nie bolą oczy od całodziennego gapienia się w EVF? Jak af sobie radzi przy tańczących ludziach w ciemnej sali? Cicha migawka się przydaje? Idzie tego używać w repo przy takiej guzikologii?

Dzięki :)

Stanislaw
12-12-2018, 10:02
Na ślubie powiadasz :) kilka pytań...ostrzyłeś głównie na automatyce wykrywania twarzy? Jak singlepoint? Na jakich szkłach to było? Ile baterii poszło? Nie bolą oczy od całodziennego gapienia się w EVF? Jak af sobie radzi przy tańczących ludziach w ciemnej sali? Cicha migawka się przydaje? Idzie tego używać w repo przy takiej guzikologii?

Dzięki :)

Głównie chyba jednak single point ale to dlatego że bałem się, że nie ogarnę. Tam gdzie używałem wykrywania twarzy, zawsze w punkt ostro, łatwo, bez stresu.
EVF nie męczy, a często używam po prostu tylnego ekranu, żeby robić po 'cichu' :)
AF w ciemnej sali radzi sobie tak, że byłem w szoku. Mam co prawda porównaniu tylko do starego 6D, ale to jest ogroomna przepaść. 90% zdjęc w tańcu ostrość tam gdzie chciałem, 5% błąd operatora, a 5% błąd AF. :)

Cichej migawki się trochę bałem przez paski, trochę w kościele poużywałem i jest ok, ale to następnym razem bardziej przetestuje.

Ci co marudzą na guzikologie to po prostu dinozaury, ktore robiły całe życie na 5D. ;) Kwestia przyzwyczajenia i ułożenia sobie wszystkiego pod siebie. Na początku dnia miałem na touchbarze iso bez blokady, ale jednak potem wlaczyłem tę blokadę bo nie da rady tego cały czas pilnować żeby 'samo' się nie przestawiło. Jak kupię adapter z ringiem to wtedy tam wrzucę iso, a na touchbar metody af (dwie, śledzenie twarzy i single point).

Szkła ze stopki, każde otrzymało nowe życie. Szczególnie 24L 1.4, które z moim 6D, nawet po regulacji, nie chciało normalnie działać.

Aparat używałem cały czas z wifi transfer włączonym (tak więc i aparat cały czas włączony żeby nie ponawiać połączenia), więc baterie szły. Myślę, że trzy albo cztery. Działają zamienniki normalnie, więc luz.

Chińskie lampy ogarnąłem i jak wcześniej gdzieś pisałem że może być problem, tak jednak w akcji wszystko działało normalnie i nie musiałem zmieniać trybu LV.

--- Kolejny post ---

A, zapomniałem dodać. Touch and drag działa ekstra i proszę nie marudzić o braku joysticka. To jest lepsze i szybsze :)

jinks
12-12-2018, 10:58
Dzięki! Tak z innej beczki to zastanawiam się, czy ten backup po wi-fi ma sens. Jeśli karta jest uszkodzona i zdjęcia na niej się źle zapisują to takie same są backup-owane na telefon. No chyba, że backup nie jest z karty tylko jakiegoś bufora. Zadałem to pytanie w kilku miejscach w sieci i nikt nie odpowiedział :)
Kiedyś dawno temu miałem sytuację, że jedno, bardzo ważne zdjęcie było uszkodzone a na wyświetlaczu aparatu wyglądało dobrze. Jakby się takie samo wysłało na telefon to chyba nie ma to sensu. Z drugiej strony w 5dIII (możliwe, że mkIV też) slot SD jest bardzo wolny i jeśli robimy backup to szybkość zapisu/odczytu aparatu spada do tego wolniejszego. Dlatego odpuściłem backup.
Fotę udało się uratować jedynie programem irfanview przez wyciągnięcie jpga zaszytego w rawie (jest całkiem spory). Na rawie niestety tęcza.

Stanislaw
12-12-2018, 11:13
Dzięki! Tak z innej beczki to zastanawiam się, czy ten backup po wi-fi ma sens. Jeśli karta jest uszkodzona i zdjęcia na niej się źle zapisują to takie same są backup-owane na telefon. No chyba, że backup nie jest z karty tylko jakiegoś bufora. Zadałem to pytanie w kilku miejscach w sieci i nikt nie odpowiedział :)
Kiedyś dawno temu miałem sytuację, że jedno, bardzo ważne zdjęcie było uszkodzone a na wyświetlaczu aparatu wyglądało dobrze. Jakby się takie samo wysłało na telefon to chyba nie ma to sensu. Z drugiej strony w 5dIII (możliwe, że mkIV też) slot SD jest bardzo wolny i jeśli robimy backup to szybkość zapisu/odczytu aparatu spada do tego wolniejszego. Dlatego odpuściłem backup.
Fotę udało się uratować jedynie programem irfanview przez wyciągnięcie jpga zaszytego w rawie (jest całkiem spory). Na rawie niestety tęcza.

Może byc tak jak mówisz. Dwie karty też nie uratują jeśli aparat źle zapisuje. Ja kupiłem te nowe karty sony, to chyba najlepsze co można zrobić. A następne body R 'pro' też kupię. :)

jinks
12-12-2018, 11:22
Może byc tak jak mówisz. Dwie karty też nie uratują jeśli aparat źle zapisuje. Ja kupiłem te nowe karty sony, to chyba najlepsze co można zrobić. A następne body R 'pro' też kupię. :)Zakładam (być może optymistycznie), że aparat zapisuje dobrze a czasami karta to źle przyjmuje :) W SD najczęściej przyczyna jest uszkodzenie mechaniczne, bo są bardzo delikatne. Z tym sony to pewnie bardzo dobra decyzja. To są te karty tough?

Stanislaw
12-12-2018, 12:27
Zakładam (być może optymistycznie), że aparat zapisuje dobrze a czasami karta to źle przyjmuje :) W SD najczęściej przyczyna jest uszkodzenie mechaniczne, bo są bardzo delikatne. Z tym sony to pewnie bardzo dobra decyzja. To są te karty tough?

Tak, mam tough. Wyglądają bardzo porządnie. :)

tmielcarz
12-12-2018, 18:36
moje pytanie brzmi czy ktoś próbował EOS R robić zdjęcia sportowe

Biorąc pod uwagę, że w trybie ciągłego AF prędkość seryjna jest dosyć niska (maks. 5 fps) to nie bardzo widzę zastosowanie R-ki w tej dziedzinie. No chyba, że mówimy o jakimś mało dynamicznym sporcie.

Stanislaw
12-12-2018, 18:39
Tak, według mnie do sportu to tak średnio przez fpsy.

Shrek
12-12-2018, 20:23
Zapomnij o R w sporcie, ostatni jednocyfrowy jaki się nadaje w każdym zakresie to 7,
poza jedynkami oczywiście. Poza jedynkami i bardziej amatorską jak Pro ale jednak
świetną 7 to 5 i R można sobie wybić z głowy.

Chyba, że mówimy o szachach :-) z przymróżeniem oka rzecz jasna.

jinks
12-12-2018, 20:33
Trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć na jedno bardzo proste pytanie: czy jestem takim pro w fotografii sportowej, że biorę za to pieniądze i jestem się w stanie z tego utrzymać :) bo jeśli to jest fotografowanie jak syn gra w piłkę, na weekendzie czasami jakiś mecz, żużel, czy co parę miesięcy jakiś rajd samochodowy, ale zupełnie dla zabawy...to może wcale nie potrzebujemy najdroższego top sprzętu? bo jak czasem ten AF nie trafi to serio nic się nie stanie ;)
Zresztą mam wrażenie, że w PL rynek takiej fotografii jest bardzo mały. Chodzi mi oczywiście o działalność komercyjną.

tmielcarz
13-12-2018, 00:29
Trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć na jedno bardzo proste pytanie: czy jestem takim pro w fotografii sportowej, że biorę za to pieniądze i jestem się w stanie z tego utrzymać

Ale dlaczego wychodzisz z założenia, że drogi sprzęt jest tylko dla profesjonalistów ? Jak ktoś chce wydać sporo kasy na sprzęt, który po jakimś czasie wrzuci do szafy, bo znajdzie sobie inne hobby to jego sprawa. Nie ma sensu tego rozpatrywać w kategoriach finansowych, bo to co dla jednego jest niewyobrażalnie dużą kasą dla innego jest niezauważalnym wydatkiem.
Poza tym takiemu amatorowi nawet bardziej przyda się szybkostrzelne body niż profesjonaliście, bo stosując metodę "spray and pray" uda mu się zrobić kilka fajnych fotek i będzie zadowolony.

jinks
13-12-2018, 00:55
Nie o to mi chodzi. Myślę, że w tych wszystkich rozmowach sprzętowych niepotrzebnie narzuca się pewne stereotypy. Typu jeśli nie masz 10fps, czy najwyższej implementacji af-servo to nie możesz fotografować sportów z sukcesami/przyjemnością/satysfakcją. To jest szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy nie mają często budżetu. Dodatkowo myślę, że wpływa to na błędną ocenę różnych fajnych sprzętów. Typu R, czy 6d. Ludzie najczęściej kupują aparat do zastosowań uniwersalnych. Zupełnie nie mam nic do tego jak ktoś wydaje Swoje pieniądze. Nawet jeśli jest słabym fotografem a chce Hassela x1D.

dexone
14-12-2018, 23:07
No okej - mind fuck i rozczarowanie - nie ma albo nie umiem ustawić prawdziwego "release priority" w Servo AF. Chcę żeby aparat, choć niewiadomo co, zrobił zdjęcie jak wcisnę spust do końca, bez kwestionowania decyzji.

W Nikonie D800 jeśli ustawię priorytet dla wyzwolenia migawki, to aparat zawsze robi zdjęcie jak wcisnę spust, niezależnie jak bardzo nie ma ostrości. EOS Rka często mi nie wyzwala migawki nawet jak pojawiają się niebieskie punkty. WFT?! Patrzyłem do instrukcji, ale niczego nie widzę... :-(

dexone
15-12-2018, 01:00
Z drugiej strony, konfigurując EOSa według metody opisanej na https://brankomitic.com/best-canon-flash-settings-events-auto-iso/ , dodając skonfigurowane zakresy ISO i czasów, oraz zdalne sterowanie ETTL poszczególnymi grupami lamp dostaję absolutny uber set-up na potrzeby imprez tańczonych w zmiennych ale ciemnych warunkach:

- sam wybieram przysłonę, która da mi odpowiednią głębię i wpuści wystarczająco dużo światła
- ilość światła zastanego określam korektą ekspozycji, która aparat przerabia na czas i ISO
- aparat wybiera czas z zakresu, który określiłem, taki co zatrzyma ruch, ale wpuści wystarczająco dużo zastanego
- aparat wybiera czułość poniżej wartości, którą uważam za graniczną
- wszystkie flashe uzupełniają ekspozycję
- korekta każdej grupy daje mi wybór proporcji

To zapowiada się mega! :D

Wieslaw18
15-12-2018, 01:09
Sprawdź na 4 karcie różowej zakładki AF na samym dole, ustaw priorytet na lewo na Released priority

dexone
15-12-2018, 01:18
Sprawdź na 4 karcie różowej zakładki AF na samym dole, ustaw priorytet na lewo na Released priority

Wiem, widziałem, mam to przestawione na release, ale to dotyczy One Shot/Single AF a nie Servo/Continuous AF. W Nikonie jest osobno dla Single i Cont i działa, w Fuji też jest osobno i nie działa ¯\_(ツ)_/¯

dexone
16-12-2018, 23:59
Wczoraj był pierwszy prawdziwy test bojowy dla mojego Canona R, czyli zdjęcia na imprezie tanecznej (bachata sensual). To najbardziej wymagająca technicznie dziedzina fotografii którą się zajmuję, bo jest dużo ruchu a mało światła i mało czasu na uchwycenie idealnego momentu.

Wykorzystany sprzęt
- EOS R
- Canon 24-70/28 MK 1
- Sigma Art 35/1.4
- Sigma Art 85/1.4
- Quadralite Stroboss 60
- Rozpraszacz “ring flash”

Ogólnie

- przyjemność z robienia zdjęć duuużo większa niż w lustrzance, głównie z powodu jasnego wizjera, w którym widać co się fotografuje
- podczas kadrowania, w wizjerze (na wyłączonej exposure simulation) obraz był cuuuuudowny, piękny, kinowy. Na zdjęciach z flashem to już nie wyglądało tak samo pięknie, a bez flesha też nie udało mi się tego odwzorować.

Autofocus

- ostrzenie w ciemności (dane poniżej) nawet daje radę, choć czasem aparat mówił pass
- właściwie polegałem na face detection - wszystkie inne metody wyboru punktu są zbyt wolne, a chcę odejść od ustawionego wcześniej pojedyńczego punktu, jak robiłem na lustrzance
- wykrywanie twarzy i jasność wizjera powodują, że dla mnie ostrzenie było mniej frustrujące niż w Nikonie D800 z doświetlanie AF z SB-900, w którym nie widać na co się ostrzy
- nie zauważyłem minusów robienia na Servo AF/Continuous zamiast One Shot AF/Single, a może nawet aparat ostrzy szybciej. Większość zdjęć zrobiłem na continuous
- trudno mi ocenić, czy potrzebuję f1.4 do ostrzenia na tych imprezach, bo nie zauważyłem różnic pomiędzy Sigmami 1.4 a Canonem 2.8, ale to może dlatego, że Sigma 35 wkurzała (poniżej)
- do sprawdzenia jest ustawianie trackingu z LCD a nie wizjera, bo wtedy wystarczy dotknąć miejsce docelowe a nie trzeba przesuwać, co może bardzo przyśpieszyć całą operację

Sigma Art

- Sigma 35 Art którą wypożyczyłem w jakiś sposób była niekompatybilna - dziwne rzeczy się działy z ekspozycją, aparat często niedoświetlał. Może kwestia zaktualizowania softu - nie wiem, szkło z wypożyczalni. Nie było takiej niekompatybilności w Sigmie 85
- Sigma 85 Art to moim zdaniem absurdalne szkło, ale sprawowała się świetnie - idealna ekspozycja, rysuje pięknie, ostrzy szybko, szybciej niż 35 Art
- obie Sigmy ostrzą idealnie dokładnie, zarówno w praktyce na imprezie, jak i syntetycznych testach na karcie testowej

Flash

- metoda która podlinkowałem powyżej się nie sprawdziła, bo aparat ustawiał za niską czułość i za mało wpadało zastanego, więc wróciłem na manual + błyskowe ETTL. Na pewno jeszcze będę eksperymentował
- przedbłysk TTL wprowadza oczywiście opóźnienie (jak w każdym innym aparacie), ale teraz więcej widzę w wizjerze i bardziej boli świadomość i muszę poćwiczyć wciskanie spustu przed tym idealnym momentem

Wysokie ISO

- jeśli tylko treść zdjęcia jest dobra, to naprawdę nie ma górnego limitu dla ISO - ja dobiłem do 32000
- u mnie 12800 chyba stanie się nowym ustawieniem domyślnym


Światła było więcej niż zwykle w tym miejscu, uśrednione wartości z EXIFów:
- LightValue średnia 2,1 EV, odchylenie std 1,1
- MeasuredEV średnia 3,5 EV, odchylenie std 1,5
- MeasuredEV średnia 2,6 EV, odchylenie std 1,9

jinks
17-12-2018, 09:31
Pisząc, że aparat spasował masz na myśli to, że w ogóle nie chciał wyostrzyć, czy po prostu nie trafił? Zastanawiam się, czy w takich warunkach jeden punkt+one-shot nie jest bardziej skuteczne niż face detection?
Co do lampy to jeśli fotografujesz w jednym pomieszczeniu to warunki są zazwyczaj stałe i całkowity manual sprawdza się lepiej - praktycznie stała, dobra ekspozycja i brak przedbłysku. Polecam spróbować nie korzystać z automatów, za które w sumie płacimy więcej ;)

robertskc7
17-12-2018, 10:00
okaż zdjęcia z imprezy i ewentualne podaj parametry na jakich pracowąłeś. Bo jak piszesz o 32K ISO to się zastanawiam gdzie ty byłeś.

kardwa
17-12-2018, 10:59
Odnośnie metody używania lampy z Safety Shift i ETTL napisz czy wprowadziłeś negatywną kompensację ekspozycji jak sugeruje poradnik oraz jak miałeś ustawiony pomiar światła.
Sam stoję przed wyborem zakupu kolejnej puszki i nie wiem czy brać kolejnego 5D4 czy może jednak dać szansę Rce.

marfot
17-12-2018, 13:08
okaż zdjęcia z imprezy i ewentualne podaj parametry na jakich pracowąłeś. Bo jak piszesz o 32K ISO to się zastanawiam gdzie ty byłeś.

No właśnie wyjątkowo precyzyjnie zostały podane parametry oświetlenia 2-3 EV - to dosyć ciemno.

dexone
17-12-2018, 14:18
Pisząc, że aparat spasował masz na myśli to, że w ogóle nie chciał wyostrzyć, czy po prostu nie trafił?

W ogóle nie chciał wyostrzyć, po angielsku mówią na to "hunting".


Zastanawiam się, czy w takich warunkach jeden punkt+one-shot nie jest bardziej skuteczne niż face detection?

Jeden statyczny punkt jest ograniczający w fotografii tańca. Tak pracowałem na lustrzance i chciałbym od tego odejść.

A one shot AF, tak mi się wydaje, jest wolniejszy niż servo AF, bo szuka maksimum ostrości przeostrzając a Servo szuka punktu wystarczającej ostrości (czyli tak jak to robi Sony). Takie przynajmniej mam wrażenie i będę to jeszcze testować.


Co do lampy to jeśli fotografujesz w jednym pomieszczeniu to warunki są zazwyczaj stałe i całkowity manual sprawdza się lepiej - praktycznie stała, dobra ekspozycja i brak przedbłysku. Polecam spróbować nie korzystać z automatów, za które w sumie płacimy więcej ;)

To jedno pomieszczenie to sala na jakieś 200 tańczących osób, z różnym oświetleniem w różnych miejscach, więc warunki nie są stałe. Do tej pory robiłem na manualu, i z tym się czuję komfortowo, ale chcę żeby aparat był w stanie zareagować, gdy światła jest nagle dużo więcej, bo bezpośrednio zaświecił reflektor.

--- Kolejny post ---


Odnośnie metody używania lampy z Safety Shift i ETTL napisz czy wprowadziłeś negatywną kompensację ekspozycji jak sugeruje poradnik oraz jak miałeś ustawiony pomiar światła.

Tak, miałem negatywną kompensację, ale to tylko pogarszało sytuację. Jak dawałem na plus to było trochę lepiej, ale nie idealnie i w końcu dałem manual. W domu jak to testowałem to działało super, a na imprezie nie, więc jeszcze będę kminić i testować. Pomiaru nie wybierałem, więc chyba "evaluative".


Sam stoję przed wyborem zakupu kolejnej puszki i nie wiem czy brać kolejnego 5D4 czy może jednak dać szansę Rce.

Kwestia osobistych wyborów. Teraz chyba są w identycznych cenach i 5DIV mi nawet przeszedł przez myśl ale tylko przez 5 sek., bo przekonują mnie zalety bezlusterkowców. Do takich zdjęć wizjer elektroniczny jest super i większa dowolność w ustawianiu, gdzie aparat ma ostrzyć.

sv
17-12-2018, 15:06
A one shot AF, tak mi się wydaje, jest wolniejszy niż servo AF, bo szuka maksimum ostrości przeostrzając a Servo szuka punktu wystarczającej ostrości (czyli tak jak to robi Sony).

Dual Pixel Cmos AF tak nie działa; to przeostrzanie jest charakterystyczne dla AF kontrastowego. Dual Pixel nie przeostrza, bo "wie" gdzie jest ostrość. Tak to działa w teorii na statycznym obiekcie. W warunkach braku światła i obiektu w ruchu, może być tak jak piszesz, ale przetestowałbym to jeszcze w różnych warunkach oświetleniowych i z różnymi szkłami. "Szukanie" ostrości może nastąpić tylko w momencie kiedy aparat "nie widzi" na co ostrzy, a w przypadku R to musi być już mega ciemno. Teoretycznie w one shot AF R ostrzy mega szybko: 0,05s, ale dotyczy to szkieł z silnikiem nano-usm (np; RF 24-105), dlatego może się okazać, że wybór szkieł w wypadku Twojej fotografii może być kluczowy.

kardwa
17-12-2018, 15:11
Piszesz, że pomieszczenie to sala gdzie tańczy 200 osób ze zmiennymi warunkami oświetleniowymi. Zwykłą małą lampą reporterską to raczej tam nie dasz rady. W takich warunkach to wypadałoby przynajmniej z dwa przenośne Reportery 200/godoxy AD200 dać po bokach.

leoo
17-12-2018, 16:05
Cześć Wszystkim!

Pytanko do użytkowników canon r. Czy w aplikacji mobilnej można ustawiać ostrość? Miałem tak w starym canonie tylko że podłączony kabelkami, co nie jest wygodne. Zastanawiam się teraz nad zmianą albo 5dm4 albo canon r albo sony 7IIIr. Interesuje mnie właśnie możliwość ustawiania ostrości poprzez aplikację mobilną, z podglądem na ekranie telefonu/tabletu. A nie widzę nigdzie żeby apka canon miała taką opcję.
Pozdrawiam

jinks
17-12-2018, 16:12
dexone a jeśli porównasz procent trafionych zdjęć w takich warunkach z R i d800 to, który lepiej wypada?

Co do szkieł to bardzo mnie zaskoczyłeś z tą S85/1.4. Byłem przekonany, że to raczej wolne szkło. Bardziej do portretu niż takich reporterskich warunków.

jinks
17-12-2018, 16:13
Cześć Wszystkim!

Pytanko do użytkowników canon r. Czy w aplikacji mobilnej można ustawiać ostrość? Miałem tak w starym canonie tylko że podłączony kabelkami, co nie jest wygodne. Zastanawiam się teraz nad zmianą albo 5dm4 albo canon r albo sony 7IIIr. Interesuje mnie właśnie możliwość ustawiania ostrości poprzez aplikację mobilną, z podglądem na ekranie telefonu/tabletu. A nie widzę nigdzie żeby apka canon miała taką opcję.
PozdrawiamW 6d2 można to zrobić bez problemu więc w R na pewno też.

Shrek
17-12-2018, 16:16
Działa w pełni dotykowo AF w iOS na iPhon’ie i iPad’zie.

dexone
17-12-2018, 17:09
Piszesz, że pomieszczenie to sala gdzie tańczy 200 osób ze zmiennymi warunkami oświetleniowymi. Zwykłą małą lampą reporterską to raczej tam nie dasz rady. W takich warunkach to wypadałoby przynajmniej z dwa przenośne Reportery 200/godoxy AD200 dać po bokach.

Mam kilkanaście takich imprez na koncie, i efekty są raczej udane :-) Przecież jest jakieś oświetlenie na sali, błysk mi tylko doświetla pierwszy plan.

(Ale tak, zacząłem eksperymentować z dodawaniem własnego światła, tylko że w tę sobotę sala była powiększona i z jednego końca na drugi to było ze 40m, więc musiałbym przenosić lampki a nie bardzo mi się chciało, bo już wystarczająco dużo było nowości).

--- Kolejny post ---


dexone a jeśli porównasz procent trafionych zdjęć w takich warunkach z R i d800 to, który lepiej wypada?

W D800 nie miałem dużego problemu z nieostrością przez niedokładny AF, bo ostrości bardziej szkodzą punkt AF w złym miejscu (50%), szum (25%) i motion blur (25%). Lepsze ISO i wykrywanie twarzy temu trochę radzą dlatego lepiej jest w Rce.


Co do szkieł to bardzo mnie zaskoczyłeś z tą S85/1.4. Byłem przekonany, że to raczej wolne szkło. Bardziej do portretu niż takich reporterskich warunków.

Miałem kiedyś Sigmę 85/1.4 EX - rysowała pięknie, ostrzyła super szybko (ale trafiała co dziesiąte zdjęcie), więc ja nie jestem zaskoczony.

jinks
17-12-2018, 17:15
Mam kilkanaście takich imprez na koncie, i efekty są raczej udane :-) Przecież jest jakieś oświetlenie na sali, błysk mi tylko doświetla pierwszy plan.

(Ale tak, zacząłem eksperymentować z dodawaniem własnego światła, tylko że w tę sobotę sala była powiększona i z jednego końca na drugi to było ze 40m, więc musiałbym przenosić lampki a nie bardzo mi się chciało, bo już wystarczająco dużo było nowości).

--- Kolejny post ---



W D800 nie miałem dużego problemu z nieostrością przez niedokładny AF, bo ostrości bardziej szkodzą punkt AF w złym miejscu (50%), szum (25%) i motion blur (25%). Lepsze ISO i wykrywanie twarzy temu trochę radzą dlatego lepiej jest w Rce.



Miałem kiedyś Sigmę 85/1.4 EX - rysowała pięknie, ostrzyła super szybko (ale trafiała co dziesiąte zdjęcie), więc ja nie jestem zaskoczony.No, ale tu chyba lepiej na 85art?

dexone
17-12-2018, 17:39
No, ale tu chyba lepiej na 85art?

Obie Sigmy na Rce ostrzą idealnie dokładnie.

marfot
17-12-2018, 17:55
Pytanko do użytkowników canon r. Czy w aplikacji mobilnej można ustawiać ostrość?

W Anroidzie po podłączeniu przez Wi-Fi można ustawiać ostrość dotykowo ale także tryb AF, parametry ekspozycji, balans bieli itd.

--- Kolejny post ---


Piszesz, że pomieszczenie to sala gdzie tańczy 200 osób ze zmiennymi warunkami oświetleniowymi. Zwykłą małą lampą reporterską to raczej tam nie dasz rady. W takich warunkach to wypadałoby przynajmniej z dwa przenośne Reportery 200/godoxy AD200 dać po bokach.

Z R działa YN-E3-RT (oryginał pewnie też ;)) więc można wysterować sporo grup lamp o różnych parametrach wg uznania.

dexone
17-12-2018, 18:31
Dual Pixel Cmos AF tak nie działa; to przeostrzanie jest charakterystyczne dla AF kontrastowego. Dual Pixel nie przeostrza, bo "wie" gdzie jest ostrość. Tak to działa w teorii na statycznym obiekcie.

Tak, masz rację, i teoretycznie to wiem. Ale w praktyce wygląda mi to inaczej i sam się zdziwiłem.

Tak samo zresztą zachowuje się mój Nikon D800, gdzie niby też jest open-loop phase detect AF, a jednak jest przeostrzanie, przynajmniej czasami. Będę jeszcze robić testy.

leoo
17-12-2018, 18:38
Działa w pełni dotykowo AF w iOS na iPhon’ie i iPad’zie.

Dzięki za odpowiedź. Rozumie że to jest poprzez wybieranie miejsca ostrości palcem . A czy jest możliwość ustawiania ostrości na zasadzie + - AF ? Miałem właśnie taką funkcję i z niej korzystałem. Na zasadzie nawet mikroruchów silniczka żeby można było idealnie wyostrzyć na elemencie który się chciało a normalny AF by sobie nie poradził. Pozdrawiam

marfot
17-12-2018, 19:00
A czy jest możliwość ustawiania ostrości na zasadzie + - AF ? Miałem właśnie taką funkcję i z niej korzystałem. Na zasadzie nawet mikroruchów silniczka żeby można było idealnie wyostrzyć na elemencie który się chciało a normalny AF by sobie nie poradził.

Jest taka funkcja - 3 poziomy skoków focusa, możliwość powiększenia pola.

leoo
18-12-2018, 11:02
Dzięki za info. Pozdrawiam

mkamelg
21-12-2018, 02:21
Jestem po pierwszym repo ślubnym i wstępnej edycji. Wykrywanie twarzy działa rewelacyjnie i można na tym spokojnie polegać. Przy odległościach, gdy płytka głebia robi róznice, włącza sie EYE-AF. Może w sony działa to lepiej, ale to co jest w R jest zupełnie wystarczające i można na tym polegać - jak jeszcze dodadzą eye-af w servo to będzie super.

W Sony A7 III działa to lepiej, w Fujifilm X-T3 działa to lepiej i pozostaje mieć nadzieję że w przyszłości w kolejnej wersji R-ki też będzie działać to lepiej.

https://youtu.be/mANQVayUunM?t=61


Chińskie lampy ogarnąłem i jak wcześniej gdzieś pisałem że może być problem, tak jednak w akcji wszystko działało normalnie i nie musiałem zmieniać trybu LV.

Nie pamiętam jaki Ty miałeś dokładnie problem. Zmiana trybu LV ma zadziałać na banding który ujawnia się podczas korzystania z oświetlenia błyskowego pracującego w trybie HSS produkowanego przez firmy trzecie.

Rozwiązanie tego problemu (chodzi o ustawienie "Ciche nagryw. LV" na "Wyłącz") zostało podane w opisie poniższego filmiku w którym jego autor pokazuje jak ten problem wygląda:

https://www.youtube.com/watch?v=iE8FD1W_9Sc

Ten problem ponoć nie występuje przy używaniu firmowych (Canon) lamp błyskowych oraz wyzwalaczy ale pojawiły się kolejne problemy gdzie nawet firmówki obrywają.

Jest jakiś problem z Auto ISO. To z jednego z komentarzy opublikowanych pod filmikiem:


Old_Guy_Photography 3 tygodnie temu (edytowany)
I have also had one minor issue using a flash with my EOS R and the 430EX III-RT Speedlite.
While using the Speedlite with Auto ISO set in Av, Tv, or Fv modes. The ISO does not drop below 1600 if you first look at a dark scene where the ISO goes above 1600 to start – the Auto ISO will only come back down to 1600 – no lower. If looking at a brighter scene that is below ISO 1600, the Auto ISO adjusts just fine with a speedlite. Auto ISO, with a Speedlite, should drop the ISO to 100-800 depending on the amount of light, Aperture and Shutter speeds, etc. Canon will probably fix this in its next firmware update. Canon tech support also replicated this issue while I had them on the phone. Sorry almost forgot, I was also using E-TTL mode on both the camera and flash as well.

Jest jakiś problem związany ze spadkiem rejestrowanych klatek na sekundę:


picturemeclubbing • a month ago
You went into detail about everything EXCEPT the FPS with a flash. I've discovered that shooting with a Canon Flash (Both 600 Ex II-RT and the new 470EX-AI) with fresh batteries shooting in manual at 1/128th pwr the camera slows up to a 2.something FPS instead of the expected 5FPS. We tried all scenarios we could think of. It's not the flash by itself or the camera by itself. Its with both. We also took the same exact settings and placed on two diff bodies with the same settings (A 5D Mark IV and EOS M50) and it worked just fine at 5FPS or more. Canon has yet to get back with me on their tests, but they also thinks its an issue. Might be a firmware fix, but I'm very surprised no one else has seen this issue. I can't be the only one!


Baconator picturemeclubbing • 17 days ago
TTL or manual? TTL is usually always slow.


picturemeclubbing Baconator • 17 days ago
We tried both. It's odd you get slow results in TTL tho. I usually have the opposite affect unless I'm in complete darkness. But I don't use TTL. Hate it.

Źródło: https://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-eos-r/canon-eos-rDAT.HTM

Ustawienie "Ciche nagryw. LV" na "Wyłącz" pomaga również na nieostre zdjęcia.

https://www.canonrumors.com/forum/index.php?threads/eos-r-first-impressions-post-your-hands-on-impressions-here.35840/page-8#post-752060

https://www.canonrumors.com/forum/index.php?threads/eos-r-first-impressions-post-your-hands-on-impressions-here.35840/page-8#post-752082


No, it affects the ability to freeze action. With any silent LV or silent mode enabled I couldn’t get sharp shots with any movement, including camera shake, no matter the shutter speed. I hated the output of the camera until I actually disabled anything silent. It now works properly. Never saw any banding except with flash use, which is still there no matter what I do. I spoke to Broncolor and the plainly said they had no intention of fixing it, gee, thanks, Bron :oops:

Jakby komuś się zawieszał EOS R tak jak autorowi tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=-IDq-y8LSOQ (zaliczył trzy zwiechy) to w komentarzach ludzie podają możliwe rozwiązania. Autor trochę nieogarnięty bo sam nie wie dokładnie jakiej dokładnie karty pamięci używał:



RYN photography 5 godzin temu
I’m using a Sandisk Extreme Pro card. Not sure if that’s UHS II or not.

Powyższy oraz poniższe cytaty pochodzą z komentarzy opublikowanych pod filmikiem.


Digital Vizun 5 godzin temu (edytowany)
@RYN photography I kept on getting errors when I shared the same card with 6d mkii, but once I format that card on the eos r the issue goes away (sandisk extreme pro 128gb ush I). I just got a prograde 128gb ush ii v90 and have not had any issues in high shutter and works flawlessly in 4k clog all i. Great honest review

Czyli najlepiej nie współdzielić wkładanej karty pamięci z żadnym innym aparatem a jak już coś to sformatować ją po przekładce. Ci których stać powinni zacząć używać "pancernych" kart SDXC UHS II marek ProGrade, Angelbird, Delkin z serii BLACK czy Sony z serii TOUGH. ProGrade, Angelbird oraz Delkin oprócz standardowych parametrów technicznych podają również zakres temperatur pracy który dla ich kart SD wynosi od -25°C do 85°C.

Jak to nie pomaga to może winny jest obiektyw.


Marcin Kranc 13 godzin temu
I had same freeze issue with 5div and 35L II. It was The lens! New lens 7days old needed full af motor drive and af electronics main board replaced! This was in my case. I do not have that issue with 11-24L 35L II and 85L IS with eos R.


RYN photography 12 godzin temu
Thanks for the info! I wonder if it has anything to do with the lens adaptor. :roll:


Marcin Kranc 12 godzin temu
@RYN photography adapter is without any electronics - just straight wire connection from body to The lens so No. You only skip aditional pins for R mount rings etc rest is straight connection.
Same is with eos-m to ef just straight wires from body to lens no electonics.
It is for 99% bad lens mother board. Check if af sounding do not change for a bit higher tone before hanging crashing :)
I just bought viltrox efm-ef speedbooster and will try to change it for eos r mount. Have The skills and no electornics makes things come down just to make adapt physical mount.

W filmiku można również zobaczyć jak wygląda EOS R po używaniu go podczas deszczu. Po jakichś 10-ciu minutach od wejścia do pomieszczenia ta woda mu odparowała i aparat nadal działał. Tak kończy się danie uszczelek tylko pod przyciski, w okolicy zawiasu dotykowego panelu LCD oraz pod mocowanie statywowe https://www.lensrentals.com/blog/2018/10/teardown-of-the-canon-eos-r-mirrorless-camera/


https://canon-board.info/imgimported/2018/12/2r5qj51-2.jpg
źródło (http://i68.tinypic.com/2r5qj51.jpg)

Na sucho nie ma z R-ką problemów nawet na bardzo dużej wysokości:


https://www.youtube.com/watch?v=NNoy-_TJ_Yk

robertskc7
11-01-2019, 10:13
Sigma 35 art nie działa z R. Obraz ciemny jak w d.... jakieś rozwiązania?

marfot
11-01-2019, 10:46
Sigma 35 art nie działa z R. Obraz ciemny jak w d.... jakieś rozwiązania?

I nie reaguje na zmianę parametrów naświetlania?
Przecież to jest symulacja ekspozycji. powinno się zmieniać.

robertskc7
11-01-2019, 10:50
Reaguje, ale to trochę bezsensu robić wszystko z korektą 5 działek.

marfot
11-01-2019, 11:06
Ciekawe bo Sigma to przetestowała:
https://www.sigma-imaging-uk.com/operating-conditions-canon-eosr-251018/

jinks
11-01-2019, 11:09
Sigma 35 art nie działa z R. Obraz ciemny jak w d.... jakieś rozwiązania?Identycznie miałem po zakupie 6d2. Trzeba zaktualizować firmware w obiektywie.

robertskc7
11-01-2019, 11:39
Czyli Sigma USB dock ? Czy da się inaczej?
Zastanawiam się,bo mam praktycznie nową tą Sigmę i trochę szkoda sprzedawać a z drugiej strony jest RF 35 1.8 w cenie używanego Arta. Ale to 1.8 i jakiś STM a nie USM.

miszak
11-01-2019, 11:40
Reaguje, ale to trochę bezsensu robić wszystko z korektą 5 działek.

Nie było mnie chwilę czy Ty kupiłeś bezlustro? :)

robertskc7
11-01-2019, 11:43
Witaj kolego od personalnych docinek :) Tak kupiłem sobie eRrrrr :)

jinks
11-01-2019, 12:05
Czyli Sigma USB dock ? Czy da się inaczej?
Zastanawiam się,bo mam praktycznie nową tą Sigmę i trochę szkoda sprzedawać a z drugiej strony jest RF 35 1.8 w cenie używanego Arta. Ale to 1.8 i jakiś STM a nie USM.Tylko dock. Mi nieodpłatnie użyczyli w zaprzyjaźnionym sklepie. Aktualizacja trwa z podłączeniem ok. 1min. więc możliwe, że zrobią Ci to w wielu miejscach również bez zakupu docka od ręki. Nie jest to drogie, ale już tyle tych klamotów leży w domu, że wolałem wypożyczyć.

--- Kolejny post ---

Jak już trochę potestujesz to wrzuć jakąś krótką opinię. Pisałeś wcześniej, że przy jasnych stałkach świetnie sprawdza się wykrywanie twarzy. Myślisz, że w warunkach reportażu (np. ślubnego) się to też sprawdzi? W ogóle sprawdzi się to do ślubów zamiast 5dIII/IV?

szandor
14-01-2019, 13:09
Mam pytanie, w jakim programie otwieracie rawy CR3. Posiadam CS6 i LR6 i nie bardzo uśmiecha mi się kupować abonamentu na CC. Na razie otwieram te pliki w DPP, fajny program, ale zapisywanie do jpg trwa wieki. Korzystam też z Adobe DNG i dalej w CS6, tak jest szybciej, ale wydaje mi się że, efekt jest trochę słabszy.

jinks
14-01-2019, 13:41
Mam pytanie, w jakim programie otwieracie rawy CR3. Posiadam CS6 i LR6 i nie bardzo uśmiecha mi się kupować abonamentu na CC. Na razie otwieram te pliki w DPP, fajny program, ale zapisywanie do jpg trwa wieki. Korzystam też z Adobe DNG i dalej w CS6, tak jest szybciej, ale wydaje mi się że, efekt jest trochę słabszy.

Poważne rozwiązania są najczęściej płatne. Zostaje Ci twoje rozwiązanie z DNG Converterem lub wybór całkowicie innego softu. Od siebie mogę bardzo polecić C1 - świetne kolory, workflow, szybkość itd. Nie posiadam co prawda R-ki, ale pliki z canonów wychodzą praktycznie identycznie.

szandor
14-01-2019, 13:59
Dziękuję za szybką reakcję, myślałem o C1, słyszałem opinie, że kolejne aktualizacje oprogramowania np. canona wymuszały aktualizację C1 i z tym już nie było tak różowo. Czy to prawda?

verasport
14-01-2019, 14:13
Chciałbym dopytać czy poważnie korzystasz z ostrzenia przez wifi? To działa bardzo wolno. Przynajmniej u mnie.

jinks
14-01-2019, 14:20
Dziękuję za szybką reakcję, myślałem o C1, słyszałem opinie, że kolejne aktualizacje oprogramowania np. canona wymuszały aktualizację C1 i z tym już nie było tak różowo. Czy to prawda?Aktualizacje C1 dotyczą raczej stabilności działania programu, usunięcia różnych bug-ów, czasami wprowadzenia nowych funkcji. Nie przypominam sobie sytuacji żeby aktualizacja firmware aparatu pociągnęła za sobą aktualizację jakiegokolwiek odRAWiacza.

Program kupujesz na własność. Darmowe uaktualnienia w obrębie danej wersji są chyba przez rok lub dwa (w tej chwili nie pamiętam). Potem musisz zrobić płatny upgrade. Ludzie najczęściej kupują nową wersje bo potrzebują wsparcia dla nowej, nie wspieranej puszki. Podobnie jak u innych producentów software-u.

Niestety nie ma nic dobrego za darmo. Koszty najbardziej zależą od tego jak często kupujesz nowe puszki. Sporo znajomych ciągle używa C1 w wersji 8, bo nie kupowali nowych body.

Ja ten program polecam przede wszystkim za piękne kolory i bardzo wygodną obróbkę.

dexone
14-01-2019, 20:53
Jak już trochę potestujesz to wrzuć jakąś krótką opinię. Pisałeś wcześniej, że przy jasnych stałkach świetnie sprawdza się wykrywanie twarzy. Myślisz, że w warunkach reportażu (np. ślubnego) się to też sprawdzi? W ogóle sprawdzi się to do ślubów zamiast 5dIII/IV?

Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale opublikowane zostały zdjęcia taneczne (https://bit.ly/2Hb1bLZ), których pisałem 16 grudnia w tym wątku (http://canon-board.info/threads/108979-EOS-R-pierwsze-wrażenia-i-ask-me-anything?p=1382233&viewfull=1#post1382233), więc może Cię zainteresują zdjęcia i opinia.

Ale TL/DR jest takie, że wykrywanie twarzy działa fajnie i dla mnie było najlepszą metodą ostrzenia w takiej sytuacjach jak na zdjęciach. I mimo, że poprzednio miałem Nikona D800 a nie 5D, to ja osobiście nie rozumiem, w czym DSLR miało by być lepsze niż Rka – a jest wręcz przeciwnie:
- autofocus pokrywa cały kadr
- jest wykrywanie twarzy
- wizjer jest jaśniejszy niż optyczny
- ilość światła dostępna dla autofocusa wzrasta z jasnością szkieł
- nie ma wtop z back/front focus i losowością AF

jinks
14-01-2019, 21:18
Dzięki za opinię! Co masz na myśli pisząc TL/DR?

dexone
14-01-2019, 21:27
Że to super skrótowe podsumowanie.

marfot
14-01-2019, 22:39
Canon wprowadził dwa kontrowersyjne elementy: pasek M-Fn i tryb Fv.
Używam ich obu i jakoś mi to pasuje :roll:.
Spotkałem same negatywne opinie o pasku. Ja mam na nim wybór trybu AF - działa super. Szybko i pewnie.
Tryb Fv to taki M - w sumie dla mnie praktyczniejszy. Nie czytałem dotąd niczyjej opinii o tym, chyba ludziska to olali. Mi pasuje i mam go na stałe :oops:.

jan pawlak
14-01-2019, 22:43
Canon wprowadził dwa kontrowersyjne elementy: pasek M-Fn i tryb Fv.
Używam ich obu i jakoś mi to pasuje :roll:.
Spotkałem same negatywne opinie o pasku. Ja mam na nim wybór trybu AF - działa super. Szybko i pewnie.
Tryb Fv to taki M - w sumie dla mnie praktyczniejszy. Nie czytałem dotąd niczyjej opinii o tym, chyba ludziska to olali. Mi pasuje i mam go na stałe :oops:.

Jak pasek działa w rękawiczkach ?

jp

marfot
14-01-2019, 22:46
Pasek działa w rękawiczkach ?

jp

Nie wiem.
Ja nie działam w rękawiczkach! W życiu nie trzymałem aparatu w rękawiczkach.

swallow77
14-01-2019, 22:50
Canon wprowadził dwa kontrowersyjne elementy: pasek M-Fn i tryb Fv.
Używam ich obu i jakoś mi to pasuje :roll:.
Spotkałem same negatywne opinie o pasku. Ja mam na nim wybór trybu AF - działa super. Szybko i pewnie.
Tryb Fv to taki M - w sumie dla mnie praktyczniejszy. Nie czytałem dotąd niczyjej opinii o tym, chyba ludziska to olali. Mi pasuje i mam go na stałe :oops:.I ja paskowi cos tam przypisałem. A Fv to bym raczej do automatu porównał, takie Auto, Av, Tv, AutoISO w jednym - bywa przydatne.

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

marfot
14-01-2019, 23:04
Nowe firmware ma coś poprawić w obsłudze paska. Pasek jest bardzo czuły. Chyba za czuły.

jan pawlak
14-01-2019, 23:15
Nowe firmware ma coś poprawić w obsłudze paska. Pasek jest bardzo czuły. Chyba za czuły.

Jak oceniasz działanie czujnika "zbliżania" oka do EVF, a szerzej auto przełączania pomiędzy wyświetlaczem a EVF

jp

marfot
14-01-2019, 23:21
Jak oceniasz działanie czujnika "zbliżania" oka do EVF, a szerzej auto przełączania pomiędzy wyświetlaczem a EVF

jp

Działa po prostu. Przełącza szybko. Nic nie ustawiałem - jest jak było defaultowo.
Natomiast nie da się chyba ustawić podglądu zdjęcia tylko na ekranie. No ale to przyzwyczajenie z lustrzanki.

tomfoot
14-01-2019, 23:27
Nie wiem.
Ja nie działam w rękawiczkach! W życiu nie trzymałem aparatu w rękawiczkach.

Ale pytanie było "jak pasek działa w rękawiczkach", a nie Ty! :roll:

marfot
14-01-2019, 23:33
Ale pytanie było "jak pasek działa w rękawiczkach", a nie Ty! :roll:

Jeżeli już noszę to grube narciarskie rękawiczki. Nie działa w nich nic: ani pasek, ani dotyk na ekranie ani większość przycisków. Działa spust.

robertskc7
14-01-2019, 23:51
Działa po prostu. Przełącza szybko. Nic nie ustawiałem - jest jak było defaultowo.
Natomiast nie da się chyba ustawić podglądu zdjęcia tylko na ekranie. No ale to przyzwyczajenie z lustrzanki.

Da sie zrobić tak, że wyświetla tylko parametry na ekraniku a w wizjerze obraz. Obraz w wizjerze pojawia się moment po przystawieniu oka (info dla JP) Da się tez całkowicie wyłączyć ekranik ale podgląd zdjęć jest tylko wtedy w wizjerze. Nie ma opcji jak w lustrze. Mam nadzieję, że firmwere to umożliwi.
Co do rękawiczek. To bez problemu da się sterować aparatem w nich tak jak lustrzanką.

szandor
18-01-2019, 20:20
Przed chwilą sprawdziłem, działa ładowanie przez usb z power banku, mój model: VINSIC QC 3.0 20000mA.

1656

szandor
18-01-2019, 21:40
Nie mierzyłem dokładnie czasu, ale z 49 % do 100 % naładowania upłynęła ~ 1 godz. Ładowanie przebiega tylko przy wyłączonym aparacie i tylko przez dołączony do puszki kabel, świeci zielona kontrolka (na zdjęciu powyżej), po naładowaniu gaśnie.

swallow77
19-01-2019, 00:58
Nie mierzyłem dokładnie czasu, ale z 49 % do 100 % naładowania upłynęła ~ 1 godz. Ładowanie przebiega tylko przy wyłączonym aparacie i tylko przez dołączony do puszki kabel, świeci zielona kontrolka (na zdjęciu powyżej), po naładowaniu gaśnie.Do apatatu jest zalaczony kabelek usb c, typowy raczej do wysokonapieciowego usb (9v lub 12v), nie rozumiem dlaczego wielu uzytkownikow narzeka, ze im nie działa ze bylejakimi zasilaczami usb.
Ale jest rozwiazanie na ladowanie baterii erki z byle usb.
https://allegro.pl/ladowarka-usb-na-2-akumulatory-do-canon-lp-e6n-i7208432332.html

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

szandor
20-01-2019, 21:41
Do apatatu jest zalaczony kabelek usb c, typowy raczej do wysokonapieciowego usb (9v lub 12v), nie rozumiem dlaczego wielu uzytkownikow narzeka, ze im nie działa ze bylejakimi zasilaczami usb.
Ale jest rozwiazanie na ladowanie baterii erki z byle usb.
https://allegro.pl/ladowarka-usb-na-2-akumulatory-do-canon-lp-e6n-i7208432332.html

Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Piszesz o ładowaniu korzystając z usb w ładowarce zewnętrznej, moja informacja dotyczyła ładowania poprzez usb baterii znajdującej się w aparacie. Nie wchodzę w dyskusję o wyborze którejś z tych metod, stwierdzam możliwość ładowania nie tylko z dedykowanego urzadzenia.

swallow77
21-01-2019, 00:37
Piszesz o ładowaniu korzystając z usb w ładowarce zewnętrznej, moja informacja dotyczyła ładowania poprzez usb baterii znajdującej się w aparacie. Nie wchodzę w dyskusję o wyborze którejś z tych metod, stwierdzam możliwość ładowania nie tylko z dedykowanego urzadzenia.Pisałem o narzekaniach wielu użytkowników, że im nie działa ładowanie baterii w aparacie. A działa.. kiedy używana jest wydajna ładowarka.
Podałem też drugi sposób ladowania baterii z usb.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

KNC
23-01-2019, 10:35
Zgłaszam problem.
Podczas 12h ekspozycji na mrozie -12C pojawił się problem z odtwarzaniem fot. Po nacisnieciu przycisku "play" zdjęcia się nie pokazują, tylko miga czerwona dioda na tylnej sciance. Po którymś razie zdjęcie się otwiera ale trwa to około 10sekund i aby przejść do wyświetlenia następnego/poprzedniego tez trzeba czekać z 10s. Tak jakby aparat od mrozu wszedł w stan hibernacji i zamula.
W domu jak nabrał temp. to już ok.

jinks
23-01-2019, 11:19
KNC a może karta zamarzła? :)

KNC
23-01-2019, 12:32
Cięzko powiedzieć co jest przyczyną, nigdy karta mi w życiu nie zamarzła więc obstawiam R :P

zdebik
23-01-2019, 12:45
Możliwe, że niska temp spowodowała wolniejsze działanie procesora. Może sekcja zasilania nie wyrobiła itd.

Dziwne, procki się zamraża przy oc itd a tu taka lipa.

KNC
23-01-2019, 13:10
Jutro spróbuję z inna kartą pamięci. Ale obstawiam że to R.

marfot
23-01-2019, 18:12
Wszystkie problemy jakie miałem z różnym sprzętem na mrozie dotyczyły baterii.
Może włącz na stałe ładowanie przez USB i wtedy bateria powinna się ciągle nagrzewać.

rauf
23-01-2019, 20:45
Instrukcja podaje środowisko pracy w zakresie 0–40'C, wilgotność do 85%.
Tak samo informuje, że ładowanie baterii nie powinno mieć miejsca poza zakresem 5-40'C. Dla niskich temp. ładowanie może się znacznie wydłużyć.

Czyli wszystko w normie. BTW latałem dronem przy -10, gdzie w zależności od wysokości i wiatru wiadomo jest jeszcze mniej. Aku traciło na wydajności w oczach, także w konkretnym mrozie lepiej postarać się o ochronę elektroniki przed zimnem. Ogniwa, ekrany LCD, panele dotykowe itp wszystko traci właściwości poniżej pewnej temperatury.

marfot
23-01-2019, 21:40
Nie potrafię uzyskać wyzwalania migawki smartfonem tylko przy użyciu Bluetooth. Jak włączę WiFi to oczywiście wszystko działa ale jak wyłączę to pomimo aktywnego połączenia Bluetooth nie ma opcji wyzwalania migawki w Camera Connect.
W sumie to połączenie Bluetooth chyba tylko przekazuje dane GPS (nie sprawdzałem).

zdebik
24-01-2019, 11:02
Instrukcja podaje środowisko pracy w zakresie 0–40'C, wilgotność do 85%.
Tak samo informuje, że ładowanie baterii nie powinno mieć miejsca poza zakresem 5-40'C. Dla niskich temp. ładowanie może się znacznie wydłużyć.



Ponoć Li-ion przy ujemnych temp wogóle się nie naładują.

KNC
24-01-2019, 11:18
nie sądzę by chodziło o baterie, od lat pracuję w takich warunkach i nie miałem problemów z innymi aparatami, zasilanymi takimi samymi wręcz bateriami(7D, 5d2, 6d2)

zdebik
24-01-2019, 16:19
nie sądzę by chodziło o baterie, od lat pracuję w takich warunkach i nie miałem problemów z innymi aparatami, zasilanymi takimi samymi wręcz bateriami(7D, 5d2, 6d2)Tylko pisałem jak wygląda sprawa z ładowaniem, u Ciebie pewnie jakiś chip nie wyrobił.

Warto to gdzieś zgłosić.

marfot
30-01-2019, 19:33
Nie mogę się zdecydować na jakiś sposób zdalnego wyzwalania.
WiFi smartfonem - OK działa.
Ale coś bardziej fotograficznego: wężyk druciany RS-60E3 czy ten pilocik BR-E1?
Ktoś używa tego pilocika? Bo pasuje również do M50.

robertskc7
02-02-2019, 21:49
Powiedzcie mi proszę jak robię w RAW i przesyłam sobie przez camera connect zdjęcie to na iphone mam tylko jpeg ok 3MB a nie RAW. Chciałbym mieć rawa lub jpg większej jakości. Ktoś coś ?

jinks
02-02-2019, 21:52
Powiedzcie mi proszę jak robię w RAW i przesyłam sobie przez camera connect zdjęcie to na iphone mam tylko jpeg ok 3MB a nie RAW. Chciałbym mieć rawa lub jpg większej jakości. Ktoś coś ?Nie mam R, ale z tego co ludzie piszą w sieci ten backup umożliwia tylko przesyłanie jpga.

robertskc7
02-02-2019, 22:12
dzięki

marfot
02-02-2019, 22:15
Powiedzcie mi proszę jak robię w RAW i przesyłam sobie przez camera connect zdjęcie to na iphone mam tylko jpeg ok 3MB a nie RAW. Chciałbym mieć rawa lub jpg większej jakości. Ktoś coś ?

Musisz zaznaczyć w menu albo przy obrazku, że chcesz przesłać rozmiar oryginalny. Defaultowo jest "zmniejszony".

robertskc7
02-02-2019, 22:26
Mam zaznaczone ale z iphona jak przesyłam sobie na maila to pokazuje 3,6 mb jpeg a nawet nie wiem gdzie on to zapisuje. Widziałem filmiki na YT ze da się Rawy przesyłać też.

marfot
02-02-2019, 22:38
Mam zaznaczone ale z iphona jak przesyłam sobie na maila to pokazuje 3,6 mb jpeg a nawet nie wiem gdzie on to zapisuje. Widziałem filmiki na YT ze da się Rawy przesyłać też.

Przed chwilą sciągnąłem plik CR3, jakoś się wywołał i w Obrazach mam JPG 3,8MB :roll:

dexone
03-02-2019, 23:26
Nie mogę się zdecydować na jakiś sposób zdalnego wyzwalania.
WiFi smartfonem - OK działa.
Ale coś bardziej fotograficznego: wężyk druciany RS-60E3 czy ten pilocik BR-E1?
Ktoś używa tego pilocika? Bo pasuje również do M50.

Ja na fajne wakacyjne selfiaczki u ukochaną kupiłem bezprzewodowy wężyk z interwałometrem Yongnuo MC-36R C1. Ma spore możliwości, szczególnie że można wykorzystać go do robienia zdjęć pojedyńczo, jedno co jakiś czas, i do robienia serii w ruchu.

marfot
03-02-2019, 23:40
Ja na fajne wakacyjne selfiaczki u ukochaną kupiłem bezprzewodowy wężyk z interwałometrem Yongnuo MC-36R C1. Ma spore możliwości, szczególnie że można wykorzystać go do robienia zdjęć pojedyńczo, jedno co jakiś czas, i do robienia serii w ruchu.

To bardzo poważny produkt. Nie myślałem aż tak grubo ale wygląda funkcjonalnie.

RadOs41
06-02-2019, 20:18
A czy PS6 obsługuje RAW-y z tej puszki? Oczywiście bez wcześniejszej ich konwersji do tiff lub dng.

robertskc7
06-02-2019, 22:22
CameraRAW 11.1 obsługuje.

Bangi
07-02-2019, 08:21
Czy w trybie M można ustawić korektę ekspozycji, tak by działa w odniesieniu do autoISO?

robertskc7
07-02-2019, 10:11
W trybie M nie, ale w trybie FV tak. Jest korekta z autoiso.

Bangi
07-02-2019, 10:38
Dzięki. Ściągnę sobie instrukcję w takim razie i poczytam dokładnie co to za tryb :)

jinks
07-02-2019, 10:43
A czy PS6 obsługuje RAW-y z tej puszki? Oczywiście bez wcześniejszej ich konwersji do tiff lub dng.

CS6 skończył wsparcie dla nowych plików raw jakieś kilkanaście puszek temu :) pozostaje dng converter lub zmiana odrawiacza.

KNC
07-02-2019, 11:04
Czy w trybie M można ustawić korektę ekspozycji, tak by działa w odniesieniu do autoISO?

Oczywiscie.
Canon długo z tym zwlekał, ale od 6D2 juz tak można :)

robertskc7
07-02-2019, 11:20
yyyyy ale jak w trybie M w eRce zmienić? Są dwa kołka nastaw. Bangi w trybie FV wybierasz sobie 4 parametry kółkiem i każdy możesz zmieniać kiedy chcesz. Czas, przysłona, ISO( autoISO ) korekta ekspozycji.

Bangi
07-02-2019, 11:23
Oczywiscie.
Canon długo z tym zwlekał, ale od 6D2 juz tak można :)

Wiem właśnie, bo 6d mk ii mam.

KNC
07-02-2019, 12:02
yyyyy ale jak w trybie M w eRce zmienić? Są dwa kołka nastaw. Bangi w trybie FV wybierasz sobie 4 parametry kółkiem i każdy możesz zmieniać kiedy chcesz. Czas, przysłona, ISO( autoISO ) korekta ekspozycji.

jeśli pytasz o to jak zmienić korektę ekspozycji w auto iso w mtrybie M to ja mam jeden z tylnych przycisków zaprogramowany do kompensacji ekspozycji - przytrzymuję go kciukiem i kołem pod palcem wskazującycm zmieniam korektę.

RadOs41
07-02-2019, 14:15
CameraRAW 11.1 obsługuje.

No to klops. PS6 nie obsługuje wtyczki ACR11 (tylko do 9.1.1).

--- Kolejny post ---


CS6 skończył wsparcie dla nowych plików raw jakieś kilkanaście puszek temu :) ...

To wiem, już nie obsługiwał C80d. Pozostają stare graty :D i CS6

Bangi
07-02-2019, 14:29
CS6 skończył wsparcie dla nowych plików raw jakieś kilkanaście puszek temu :) pozostaje dng converter lub zmiana odrawiacza.

Ja sobie robię w DPP z Rawa TIFFa i dalej do PS, IMHO daje to najlepsze efekty, szczególnie kolorystyczne, choć może wydawać się upierdliwe.

swallow77
07-02-2019, 14:46
Ja sobie robię w DPP z Rawa TIFFa i dalej do PS, IMHO daje to najlepsze efekty, szczególnie kolorystyczne, choć może wydawać się upierdliwe.I mnie drażni klikanie w dpp (niewygodnie) czy zapis zmian w raw (jak tu utrzymywać porządek w archiwach?). Ale kolory znacznie przyjemniejsze niż z LR czy z CR. A teraz Adobe samo zdecydowało, żeby się pozbyć użytkowników (choć im pewnie dochody spadną dopiero jak jakaś wpadkę z bezpieczeństwem chmury zaliczą).
Da się jednak żyć z takim łorkflołem.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

jinks
07-02-2019, 15:50
Można wywołać do tiffa w DPP a potem w acr. Suwakami zawsze wygodniej :)

szandor
07-02-2019, 16:30
Ja sobie robię w DPP z Rawa TIFFa i dalej do PS, IMHO daje to najlepsze efekty, szczególnie kolorystyczne, choć może wydawać się upierdliwe.

W DPP poraża mnie szybkość z jaką zapisywane są efekty pracy, próbuję obecnie C1 kolory są w porządku, szybciej działa, ale trzeba wydać ~ 1300 zł.
Jednak jestem starej daty i praca w PS bardziej by mi pasowała.

RadOs41
07-02-2019, 17:02
...jestem starej daty i praca w PS bardziej by mi pasowała.

O to chodzi, o to chodzi... Choć w ostateczności można jpg robić w ACR.

No, ale odpływamy, odpływamy...

marfot
07-02-2019, 19:32
No to klops. PS6 nie obsługuje wtyczki ACR11 (tylko do 9.1.1).

ACR 11 współpracuje z Photoshop Elements.

RadOs41
07-02-2019, 19:39
ACR 11 współpracuje z Photoshop Elements.

No to mój pech :cry: bo jeszcze mam, ale Lightroom'a 4

Rysiek_O
07-02-2019, 19:43
No to mój pech :cry: bo jeszcze mam, ale Lightroom'a 4
LR 4 możesz sobie zaktualizować do wersji 5.7

marfot
07-02-2019, 19:44
No to mój pech :cry: bo jeszcze mam, ale Lightroom'a 4

Raczej chodziło mi o to, że kosztem 350 zł można mieć ACR 11 i pewnie nowsze wersje w przyszłości oraz jakiś tam program do udziwnionej obróbki.

jinks
08-02-2019, 00:36
Raczej chodziło mi o to, że kosztem 350 zł można mieć ACR 11 i pewnie nowsze wersje w przyszłości oraz jakiś tam program do udziwnionej obróbki.

Ale to ACR w Elementsach jest w jakiś sposób okrojone. Z tego co pamiętam nie wszystkie zakładki są aktywne. Nie wiem też jak z korektami lokalnymi.

Macios
08-02-2019, 08:19
Dajcie sobie spokój z Elements. Jak zaczynałem moją przygodę z fotografią komercyjną (po przejściu z klisz na cyfrę) to kupiłem właśnie elements, nie chcąc wydawać kasy na PSa. Po kilku miesiącach intensywnej nauki i tak musiałem kupiłem PSa, bo ograniczenia/okrojenie funkcjonalności były zbyt duże.

szandor
08-02-2019, 11:36
Dla mnie praca w DPP jest siermiężna, więc pozostaje chyba tylko C1(to moja, bardzo subiektywna opinia).

zdebik
08-02-2019, 11:47
Dla mnie praca w DPP jest siermiężna, więc pozostaje chyba tylko C1(to moja, bardzo subiektywna opinia).Lub chwycić się za kieszeń i drogą kupna, nabyć subskrybcje PS i LR.

Bangi
08-02-2019, 14:29
Dla mnie praca w DPP jest siermiężna, więc pozostaje chyba tylko C1(to moja, bardzo subiektywna opinia).

Potwierdzam, choć w moim przypadku do zabawy mam zazwyczaj jedno zdjęcie dziennie, więc daje radę ;)

mirror
08-02-2019, 15:20
Dla mnie praca w DPP jest siermiężna, więc pozostaje chyba tylko C1(to moja, bardzo subiektywna opinia).

dpp miałoby pewne zalety (niewiekie) gdyby nie tragiczny interfejs, C1 to słuszna koncepcja

RadOs41
08-02-2019, 19:41
LR 4 możesz sobie zaktualizować do wersji 5.7

Dzięki za podpowiedź, spróbuje; wcześniej o tym nie pomyślałem bo LR sam ściągał aktualizacje (mam wersje 4.4) - i automatycznie nie znajduje nowszej wersji...

zdebik
08-02-2019, 20:04
Dzięki za podpowiedź, spróbuje; wcześniej o tym nie pomyślałem bo LR sam ściągał aktualizacje (mam wersje 4.4) - i automatycznie nie znajduje nowszej wersji...5.7 nawet 760D nie obsługuje.

szandor
09-02-2019, 22:05
Właśnie przetestowałem geotagowanie zdjęć przy pomocy GP-E2 oraz smartfona (samsung S9). W obu przypadkach działa bardzo dobrze. W ramach oszczędzania energii R-kę często wyłączałem, ale na górnym wyświetlaczu ikonka bluetoofh była cały czas widoczna co wskazywałoby na to, że jest cały czas włączony, ale gdy włączałem aparat, to smartfon niezwłocznie akustycznie meldował połączenie. Pierwsze parowanie jest nawiązywane bardzo szybko. Do końca dnia mino wyłączania aparatu urządzenia parowały się automatycznie. Takie bezproblemowe działanie jest dla mnie bardzo ważne podczas moich wypadów.
Jest super i oto mi chodziło, może niezupełnie, bo wolałbym gps w puszce.

robertskc7
09-02-2019, 22:48
A transferuje zdjęcia przez bluetoofh czy tylko wifi?

szandor
09-02-2019, 23:40
A transferuje zdjęcia przez bluetoofh czy tylko wifi?

Nie próbowałem.

swallow77
10-02-2019, 11:43
Nie próbowałem.Z tego co się zorientowałem, to połączenie Bluetooth umożliwia m.in. dogadanie się puszki i telefonu jak się połączyć WiFi, co bardzo upraszcza sprawę. Transfery idą jednak po WiFi.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

marfot
10-02-2019, 21:16
Z tego co się zorientowałem, to połączenie Bluetooth umożliwia m.in. dogadanie się puszki i telefonu jak się połączyć WiFi, co bardzo upraszcza sprawę. Transfery idą jednak po WiFi.

Samym Bluetooth nie idzie wyzwolić migawki, trzeba WiFi. Dla mnie to ograniczenie.

szandor
12-02-2019, 10:09
Jest poprawka oprogramowania EOS R Firmware Version 1.1.0

https://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-r.aspx?type=firmware&firmwaredetailid=tcm:13-1776857

kardwa
12-02-2019, 13:20
Bida z nyndzą. Czy mi się wydawało tylko, że miało być eye-AF w servo?

swallow77
12-02-2019, 14:05
Bida z nyndzą. Czy mi się wydawało tylko, że miało być eye-AF w servo?"Miało być" to było życzenie sobie życzących. O ile pamiętam, to c nigdy nie rozszerzał funkcjonalności względem wersji 1.0.0..

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Daystate
12-02-2019, 16:23
Nabylem R-ke wlasnie i melduje, ze Customizacja EOS R jest nieco przereklamowana. Czytam wokol jakie to niekonczace sie mozliwosci zapewnia, a takiej funkcji jak kompensacja ekspozycji nie moge przypisac do M-Fn sensora dotykowego w trybie AV (priorytetu przyslony). Predefiniowany jest dostep do kompensjacji ekspozycji tylnym pokretlem w trybie AV, ale co chcwila sie dezaktywuje i trzeba albo migawke na pol gwizdka naciskac zeby moc regulowac ekspozycje, albo jeden z tylnych guzikow wciskac by na powrot pokretlo kompensowalo ekspozycje. Slabo.
Zywot baterii, najwieksza pieta achillesowa. Smartfonem wyzwalac migawke mozna tylko po WiFi. Wciaz dostepna w iTunes aplikacja uzywajaca bloototha juz nie dziala z EOS R. Zeby uzyc WiFi musisz odlaczyc sie od innych sieci i polaczyc z wbudowanym w R-ke WiFi access point. Przekombinowali to zdecydowanie, brak jakze pozadanej prostoty.
Poza tym nowe szklo 24-105 super, tylko przydrogie zwazywszy swiatlo.
Pozdrawiam wszsystkich i przepraszam za brak polskich znakow diaktrycznych, ale pisze ze sluzbowego komputera.

adawro
12-02-2019, 17:33
"Miało być" to było życzenie sobie życzących. O ile pamiętam, to c nigdy nie rozszerzał funkcjonalności względem wersji 1.0.0..


Fakt - rzadko i w dodatku dla serii 1D ale jednak:
https://www.dpreview.com/articles/0571098316/canon-eos-1d-x-firmware-v1-1-1-adds-cross-type-af-for-f8-lens-teleconverter-combinations-illuminated
https://cpn.canon-europe.com/content/news/firmware_2_0_3_enhances_the_eos_1d_x.do

marfot
12-02-2019, 18:14
Predefiniowany jest dostep do kompensjacji ekspozycji tylnym pokretlem w trybie AV, ale co chcwila sie dezaktywuje i trzeba albo migawke na pol gwizdka naciskac zeby moc regulowac ekspozycje, albo jeden z tylnych guzikow wciskac by na powrot pokretlo kompensowalo ekspozycje. Slabo.

To oczywiste dziedzictwo DSLR. Tak działało tylne kółko i tak zostało. Kiedyś czytałem, że ma to zapobiegać przypadkowej zmianie korekty i dziś pewnie też tak uzasadnią.
Ustawiłem sobie wynalazek - tryb Fv, polecam - najwyżej się nie spodoba :).

KNC
12-02-2019, 21:47
https://canon-board.info/imgimported/2019/02/DSCF4146-2.jpg
źródło (http://dzikiswiat.fotoprzyroda.pl/img/sites/47/DSCF4146.jpg)
instaluje nowy firmware, w końcu mam serię z elektroniczną migawką :)

swallow77
12-02-2019, 23:12
Samym Bluetooth nie idzie wyzwolić migawki, trzeba WiFi. Dla mnie to ograniczenie.Dlaczego? Wifi jest znacznie stabilniejsze niz bt. Jesli telefon jest podlaczony do routera, aparat laczy sie z nim przez router wlasnie.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Daystate
12-02-2019, 23:42
Dlaczego? Wifi jest znacznie stabilniejsze niz bt. Jesli telefon jest podlaczony do routera, aparat laczy sie z nim przez router wlasnie.

Nie prawda. Po pierwsze bluetooth zdaje sie tu byc logiczniejszym doborem interface'u bo dokladnie do takich rzeczy bluetooth jest glownie przeznaczony. Po drugie aparat laczy sie ze smartphonem bezposrednio, aparat wystepuje tu w trybie punktu dostepowego (zaden router tu nie wystepuje), choc moglby to byc tryb adhoc, ale konfiguracja jest prostrza przez to.

swallow77
12-02-2019, 23:55
Nie prawda. Po pierwsze bluetooth zdaje sie tu byc logiczniejszym doborem interface'u bo dokladnie do takich rzeczy bluetooth jest glownie przeznaczony. Po drugie aparat laczy sie ze smartphonem bezposrednio, aparat wystepuje tu w trybie punktu dostepowego (zaden router tu nie wystepuje), choc moglby to byc tryb adhoc, ale konfiguracja jest prostrza przez to.Co nieprawda? Aparat bez problemu podłącza podłącza się do lokalnej sieci (tylko jakieś urządzenie z canon utility tez musi być w tej sieci, żeby cały wysiłek z podłączaniem miał sens).
A jeśli ma być bez szykanów (przecież telefonowe bt może akurat być podłączone do głośniczka) to 10s samowyzwalacz albo wężyk...

Ps. Z czasem (wcale nie tak długim) polubisz te aparat.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Daystate
13-02-2019, 00:58
Co nieprawda? Np. to, ze WiFi jest stabilniejsze i nieprawda, ze aparat laczy sie przez jakis router ze smartphonem. To aparat wystepuje tu w charakterze access pointa. Poczytaj instrukcje uwaznie. By zdalnie wyzwalac migawke z komorki, trzeba komorke odlaczyc od sieci WiFi i podlaczyc do access pointa jakim staje sie aparat fotograficzny po skonfigurowaniu i wlaczeniu funkcji bezprzewodowego sterowania.
Canon uciekl w strone WiFi by szybciej transferowac pliki, ale przez to uzywanie komorkowca do bezprzewodowego wyzwalania migawki skomplikowalo sie.

swallow77
13-02-2019, 11:42
Co nieprawda? Np. to, ze WiFi jest stabilniejsze i nieprawda, ze aparat laczy sie przez jakis router ze smartphonem. To aparat wystepuje tu w charakterze access pointa. Poczytaj instrukcje uwaznie. By zdalnie wyzwalac migawke z komorki, trzeba komorke odlaczyc od sieci WiFi i podlaczyc do access pointa jakim staje sie aparat fotograficzny po skonfigurowaniu i wlaczeniu funkcji bezprzewodowego sterowania.
Canon uciekl w strone WiFi by szybciej transferowac pliki, ale przez to uzywanie komorkowca do bezprzewodowego wyzwalania migawki skomplikowalo sie.Oczywiście, że wifi jest stabilniejsze - wynika z mocy sygnału (bo częstotliwości sa te same, w okolicach 2.45ghz) - wifi sięga 100m przez powietrze, bt do ok. 10m.
To radze poczytać instrukcję jeszcze raz. Aparat podłącza się do lokalnej sieci wifi (trzeba oczywiście podać hasło) przy pomocy polecena WiFi function (. Gdy komputer z C.utility lub telefon z Camera Connect jest w tej samej sieci, urządzenia się odnajdują. Wiem, bo tak używam (kiedy jestem w zasięgu własnej sieci).
Więc.. ten.. w błąd proszę nie wprowadzać.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
13-02-2019, 11:56
Opis na stronie 496 bieżącej (na 2019.02.13) instrukcji obsługi: Nawiązywanie połączenia WiFi za pomoca WPS (tryb PBC).


Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Daystate
13-02-2019, 17:27
Kolego swallow, uzywam EOS-a R i fukcjonalnosc WiFi juz wyprobowalem, niemniej dziekuje za pomocna dlon w korzystaniu z instrukcji. Zabierasz wifi access point-a z soba w plener zeby moc wyzwalac bezprzewodowo migawke? Nie spotkalem jeszcze takiego dziwactwa. To co masz na mysli sluzy glownie do zrzucania zdjec z aparatu.
Bluetooth nie jest mniej stabilny, tylko tak samo. Ma inne przeznaczenie i protokol, ale nie stabilnosc. Moc, to moze miec nadajnik, to co nazwales "sygnalem" ma nieco inne parametry. Terminologia ma wbrew pozorom znaczenie.

Pozdrawiam :)

Kolekcjoner
13-02-2019, 19:34
Kolego swallow, uzywam EOS-a R i fukcjonalnosc WiFi juz wyprobowalem, niemniej dziekuje za pomocna dlon w korzystaniu z instrukcji. Zabierasz wifi access point-a z soba w plener zeby moc wyzwalac bezprzewodowo migawke? Nie spotkalem jeszcze takiego dziwactwa. To co masz na mysli sluzy glownie do zrzucania zdjec z aparatu.

Czyli w R jest pod tym względem gorzej niż w m100??

marfot
13-02-2019, 19:38
Czyli w R jest pod tym względem gorzej niż w m100??

W M50 mogę wyzwalać migawkę także samym Bluetooth. W R tylko poprzez WiFi.

Kolekcjoner
13-02-2019, 19:46
Chodzi mi o wyzwalanie migawki przez wifi i konieczność używania rutera...

marfot
13-02-2019, 19:54
Chodzi mi o wyzwalanie migawki przez wifi i konieczność używania rutera...

No bez przesady, jest taka opcja. Bezpośrednie połączenie ze smartfonem też działa.

swallow77
13-02-2019, 22:19
Kolego swallow, uzywam EOS-a R i fukcjonalnosc WiFi juz wyprobowalem, niemniej dziekuje za pomocna dlon w korzystaniu z instrukcji. Zabierasz wifi access point-a z soba w plener zeby moc wyzwalac bezprzewodowo migawke? Nie spotkalem jeszcze takiego dziwactwa. To co masz na mysli sluzy glownie do zrzucania zdjec z aparatu.
Bluetooth nie jest mniej stabilny, tylko tak samo. Ma inne przeznaczenie i protokol, ale nie stabilnosc. Moc, to moze miec nadajnik, to co nazwales "sygnalem" ma nieco inne parametry. Terminologia ma wbrew pozorom znaczenie.

Pozdrawiam :)


Kolego swallow, uzywam EOS-a R i fukcjonalnosc WiFi juz wyprobowalem, niemniej dziekuje za pomocna dlon w korzystaniu z instrukcji. Zabierasz wifi access point-a z soba w plener zeby moc wyzwalac bezprzewodowo migawke? Nie spotkalem jeszcze takiego dziwactwa. To co masz na mysli sluzy glownie do zrzucania zdjec z aparatu.
Bluetooth nie jest mniej stabilny, tylko tak samo. Ma inne przeznaczenie i protokol, ale nie stabilnosc. Moc, to moze miec nadajnik, to co nazwales "sygnalem" ma nieco inne parametry. Terminologia ma wbrew pozorom znaczenie.

Pozdrawiam :)

W takim razie nie rozumiem narzekań. Skoro w plenerze, to tam telefon ma chyba swoje wifi wolne. A dziwactwa używam w domu - bardzo wygodne.
Zupełnie nie rozumiem tego Twojego.. problemu. eRka nie na spustu na BT, ma na wifi.. z pełnofunkcjonalnym podglądem, wliczając powiększenie w punkcie AF.

PS.
Radiowcem nie jestem i być może coś mylę, jednak te terminy są używane dość powszechnie. A moc sygnału mierzy się zarówno na antenie nadajnika, jak i dochodzącego do anteny odbiornika. Obie moce sygnału są wyrażane w dBm - będącym odniesieniem względem 1 mW. Jak coś jest wyrażane w jednostkach mocy, można to coś nazywać mocą.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Daystate
13-02-2019, 22:32
Swallow, a kto narzeka? To tylko wymiana spostrzezen i precyzowanie padajacych stwierdzen. Swoja droga nie trzeba byc radiowcem by pisac z sensem o jednostkach miary, tak jak nie trzeba byc fotografem zeby pisac z sesnem o fotografii, itd.

swallow77
14-02-2019, 00:00
Swallow, a kto narzeka? To tylko wymiana spostrzezen i precyzowanie padajacych stwierdzen. Swoja droga nie trzeba byc radiowcem by pisac z sensem o jednostkach miary, tak jak nie trzeba byc fotografem zeby pisac z sesnem o fotografii, itd.Prawda [emoji3]

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Nelro
14-02-2019, 00:59
Zabierasz wifi access point-a z soba w plener zeby moc wyzwalac bezprzewodowo migawke? Nie spotkalem jeszcze takiego dziwactwa. To co masz na mysli sluzy glownie do zrzucania zdjec z aparatu.


Ja zabieram access point-a ze sobą Huawei E5573 - fajna sprawa do obydwu rzeczy które tu wskazał kolega. Do tego ciągnę zazwyczaj tablet 8 cali do przeglądania i oceny zdjęć. Małe i sprawdza się świetnie.

Daystate
14-02-2019, 01:23
Canon zamieniajac bluetootha na wifi do czegos takiego jak bezprzewodowe wyzwalanie migawki poswiecil zycie baterii. To dosc istotny argument, bo bateria nie zyje w tym aparacie szczegolnie dlugo.

marfot
14-02-2019, 18:36
Canon zamieniajac bluetootha na wifi do czegos takiego jak bezprzewodowe wyzwalanie migawki poswiecil zycie baterii. To dosc istotny argument, bo bateria nie zyje w tym aparacie szczegolnie dlugo.

Po zapoznaniu się z nowoczesnymi mozliwościami wyzwalania migawki kupiłem wyzwalacz na drucie za 15 zł :oops:
Nie znoszę tego ale działa, nie wymaga przestawiania trybu migawki na jakiś wyzwalacz.

mirror
14-02-2019, 18:44
Po zapoznaniu się z nowoczesnymi mozliwościami wyzwalania migawki kupiłem wyzwalacz na drucie za 15 zł :oops:
Nie znoszę tego ale działa, nie wymaga przestawiania trybu migawki na jakiś wyzwalacz.

się uśmiałem bo mnie też jakoś te "super nowoczesne" metody nie przekonały - moim zdaniem nie posiadają nawet funkcjonalności zwykłego canonowego wężyka - funkcjonalności, nie mówiąc juz o innych aspektach

Daystate
15-02-2019, 16:53
Po kilku dniach zabawy z EOS R, zglebiania funkcji, instrukcji, dokupowania baterii, dluzszego kabla USB C i nowego futeralu dopisala mi pogoda, wiec ruszylem po pracy w plener.
Oto efekty:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pp.iweb.pl/piora/c1.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pp.iweb.pl/piora/c2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pp.iweb.pl/piora/c3.jpg)

totamten
15-02-2019, 20:41
Pierwsze co się rzuca w oczy po obejrzeniu tych zdjęć to brak drugiego slotu, crop na 4K i 25 klatek,brak co najmniej dwóch pokręteł i czterech przycisków, brak joysticka, brak IBIS i słaba dynamika matrycy, która nie nadąża za ruchem głowy gościa na pierwszej fotce stąd poruszenie,słaba bateria, słabe wykrywanie twarzy, dlatego po drugiej stronie wody nie widać ludzi, brak migawki 1/32000 skutkuje falowaniem wody, aha... no tak, brak ładowania przez USB bez odpowiedniej ładowarki, Sony A7 III zamieniłby to zdjęcie w dzień, a Fuji X coś tam może nawet w 2 dni. Te zdjęcia to na pewno z Canona EOS R?;)

WzW
15-02-2019, 20:47
Pierwsze co się rzuca w oczy po obejrzeniu tych zdjęć to brak drugiego slotu, crop na 4K i 25 klatek,brak co najmniej dwóch pokręteł i czterech przycisków, brak joysticka, brak IBIS i słaba dynamika matrycy, która nie nadąża za ruchem głowy gościa na pierwszej fotce stąd poruszenie,słaba bateria, słabe wykrywanie twarzy, dlatego po drugiej stronie wody nie widać ludzi, brak migawki 1/32000 skutkuje falowaniem wody, aha... no tak, brak ładowania przez USB bez odpowiedniej ładowarki, Sony A7 III zamieniłby to zdjęcie w dzień, a Fuji X coś tam może nawet w 2 dni. Te zdjęcia to na pewno z Canona EOS R?;)

LOL, dobre!!!

Jak ktoś szuka R-ki prawie nówki to jest body + 24-105 + adapter za 11 tysi na Alledrogo:
https://allegro.pl/oferta/canon-eos-r-ef-r-24-105-f4-0-lisusm-ef-eos-r-7777514996

Moim zdaniem świetna oferta :)

candar
15-02-2019, 21:14
Na OLX za ten sam zestaw nawet taniej o 100 zł :mrgreen: https://www.olx.pl/oferta/canon-eos-r-ef-r-24-105-f4-0-lisusm-ef-eos-r-nowy-CID99-IDycftY.html#2cdf7f2f8c;promoted

WzW
15-02-2019, 21:39
To mało zdjął (na OLX), bo prowizja Allegro to kilka procent. Ale przyznacie, że oferta bdb? R-ka w cenie RP.

totamten
15-02-2019, 21:54
Może tak być, że właściciel tej aukcji nie czyta naszego forum? :shock: https://allegro.pl/oferta/fujifilm-gfx-50s-gf-32-64mm-f4-r-lm-wr-interfoto-7842289154

robertskc7
15-02-2019, 22:07
Ej no te eRki (i nie tylko) były 2500zł tańsze przez kilka dni i to nie żadne Alii, tylko polski autoryzowany sklep. Kto cwańszy fajny interes mógł zrobić. Można tez było kupić potestować i sprzedać bez żadnych strat.
Dwa. Na allegro był kupon świąteczny dla handlujących, że marża tylko 1zł.

swallow77
15-02-2019, 22:11
Ej no te eRki (i nie tylko) były 2500zł tańsze przez kilka dni i to nie żadne Alii, tylko polski autoryzowany sklep. Kto cwańszy fajny interes mógł zrobić. Można tez było kupić potestować i sprzedać bez żadnych strat.
Dwa. Na allegro był kupon świąteczny dla handlujących, że marża tylko 1zł.No ale tu jest zestaw z obiektywem.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Shrek
15-02-2019, 22:38
No ale tu jest zestaw z obiektywem.

Biorąc pod uwagę, że szkło to ponad 5kzł powiedzmy, to eRkę za ok 5 warto nabywać.
Jedno tylko się na usta ciśnie "żeby baba miała koła, to by był autobus ..."
żebym wiedział w listopadzie, że gość będzie sprzedawał, pewnie bym poczekał :-)

candar
15-02-2019, 23:40
Pod koniec roku będzie więcej takich okazji bo już teraz R chodzą po 8.500 zł używane (a cena do dodatkowej negocjacji) https://www.gumtree.pl/a-aparaty-fotograficzne/lublin/canon-eos-r-aparat-%2Badapter-eos-r-+-ef/1004273072280912077498009 ;)

Tą ofertę wyżej przebiję teraz: Canon EOS R + Canon RF 24-105 mm f / 4L IS za 3.800 zł ;) http://gazetakartuska.pl/canon-eos-r-canon-rf-24-105-mm-f-4l-is,o1347

Kolekcjoner
16-02-2019, 00:41
Pierwsze co się rzuca w oczy po obejrzeniu tych zdjęć to brak drugiego slotu, crop na 4K i 25 klatek,brak co najmniej dwóch pokręteł i czterech przycisków, brak joysticka, brak IBIS i słaba dynamika matrycy, która nie nadąża za ruchem głowy gościa na pierwszej fotce stąd poruszenie,słaba bateria, słabe wykrywanie twarzy, dlatego po drugiej stronie wody nie widać ludzi, brak migawki 1/32000 skutkuje falowaniem wody, aha... no tak, brak ładowania przez USB bez odpowiedniej ładowarki, Sony A7 III zamieniłby to zdjęcie w dzień, a Fuji X coś tam może nawet w 2 dni. Te zdjęcia to na pewno z Canona EOS R?;)
Jedno z ciekawszych podsumowań jakie tu przeczytałem :mrgreen:....

Eberloth
16-02-2019, 01:03
Jedno z ciekawszych podsumowań jakie tu przeczytałem :mrgreen:....

No chyba jedno ze słabszych. To miał być jakiś pean na cześć tego korpusu? Zdjęcia na poziomie dobrego smartfona.

swallow77
16-02-2019, 09:37
No chyba jedno ze słabszych. To miał być jakiś pean na cześć tego korpusu? Zdjęcia na poziomie dobrego smartfona.Żart?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

totamten
16-02-2019, 10:02
To nie pean, to ironia dedykowana wszystkim, którym - cytuję wpis ze stopki kogoś z tego forum: w robieniu pięknych zdjęć przeszkadza ....dolony aparat - koniec cytatu. Fotografia to wciąż malowanie światłem, dlatego w 21 wieku są konkursy zdjęć na fotografię otworkową. Chciałbym na forum poświęconemu aparatowi który świadomie nabyłem przeczytać jakie zdjęcia tym aparatem można zrobić, a nie w każdym wątku, szczególnie od tych, którzy go nie mają jakich nie można zrobić.

PiKa
16-02-2019, 11:27
No ale te zdjęcia nie powalają... przynajmniej mnie ;)

robertskc7
16-02-2019, 12:04
Wejdź do wątku o A7III. Ostatnie powali Cię na pewno :)

Kolekcjoner
16-02-2019, 12:15
No ale te zdjęcia nie powalają... przynajmniej mnie ;)

Ale powalają komentarze jak to za mały uchwyt czy brak drugiego slotu uniemożliwia wykonanie zdjęć o wysokiej wartości artystycznej ;):D.


No chyba jedno ze słabszych. To miał być jakiś pean na cześć tego korpusu? Zdjęcia na poziomie dobrego smartfona.
Nie zrozumiałeś ironii? ;)

totamten
16-02-2019, 12:18
No ale te zdjęcia nie powalają... przynajmniej mnie ;)

Skąd pomysł, że miałyby powalać kogokolwiek? Przecież te zdjęcia nie zrobił na wystawę, tylko sygnuje, że opanował jako tako aparat i zaczyna robić zdjęcia. Musiał od czegoś zacząć i akurat spodobały mu się takie widoczki, teraz je obejrzy i wyciągnie wnioski, czy można było i dało się lepiej i jak lepiej. Na pewno już wie, że szum jest OK. To są zdjęcia dla niego nie dla nas, a jak zdarzy się perełka... Wczoraj w skokach Jakub Wolny był najlepiej punktującym ze wszystkich skoczków (nie tylko Polaków)! Może dlatego, że po nieudanym skoku w poprzedniej drużynówce, co poskutkowało spadkiem poza podium całej drużyny usłyszał bodajże od Stocha: żeby wygrywać trzeba najpierw sto razy przegrać! Ja życzę świeżemu właścicielowi eRki dobrej zabawy i efektownych mistrzowskich strzałów, na podobieństwo tych, których tysiące można zobaczyć w portfoliach tutejszych forumowiczów.

PiKa
16-02-2019, 17:59
Odniosłem się do tego ironicznego posta totamtena. Oczywiście brak drugiego slotu itp nie sprawia, że aparat nie robi zdjęć. Ale jak widać robi zdjęcia przeciętne, to drugi slot itp byłby argumentem "za" tym aparatem zamiast wieku innych aparatów które również robią przeciętne zdjęcia.

Podsumowując, w czasach gdy większość aparatów daje dobry obrazek, właśnie drugi slot itp jest cechą wyróżniającą dany model.

Shrek
16-02-2019, 20:02
Odniosłem się do tego ironicznego posta totamtena. Oczywiście brak drugiego slotu itp nie sprawia, że aparat nie robi zdjęć. Ale jak widać robi zdjęcia przeciętne, to drugi slot itp byłby argumentem "za" tym aparatem zamiast wieku innych aparatów które również robią przeciętne zdjęcia.

Podsumowując, w czasach gdy większość aparatów daje dobry obrazek, właśnie drugi slot itp jest cechą wyróżniającą dany model.
Ja mam R i mam 3 sloty, sam nie wiem jak to się stało ale są :-P Wprawdzie softwar'owo nie udało się Canon'owi pokonać bariery umożliwiającej jednoczesny zapis na przynajmniej dwóch ale to dla mnie nie jest problem. Fajna opcja jest taka, że przy odpowiednim ustawieniu sprzętu, każda wykonana fota online jest natychmiast wysyłana do sprzętu jaki przypiszemy (iPhone/iPad) i jakby rozwiązuje ten mankament Canona. Jak się zapełni (w co szczerze wątpię) 128GB karta, zamieniam miejscami z jednego z trzech slotów rezerwowych karty miejscami i dalej można zrobić kilka tysięcy świetnych! fotek, czego raczej nie uda mi się nigdy wykonać i tak można do śmierci ... jak z tymi jękami i żalami na tym forum ostatnio :-D

robertskc7
16-02-2019, 21:23
Ja mam R i mam 3 sloty, sam nie wiem jak to się stało ale są :-P Wprawdzie softwar'owo nie udało się Canon'owi pokonać bariery umożliwiającej jednoczesny zapis na przynajmniej dwóch ale to dla mnie nie jest problem. Fajna opcja jest taka, że przy odpowiednim ustawieniu sprzętu, każda wykonana fota online jest natychmiast wysyłana do sprzętu jaki przypiszemy (iPhone/iPad) i jakby rozwiązuje ten mankament Canona. Jak się zapełni (w co szczerze wątpię) 128GB karta, zamieniam miejscami z jednego z trzech slotów rezerwowych karty miejscami i dalej można zrobić kilka tysięcy świetnych! fotek, czego raczej nie uda mi się nigdy wykonać i tak można do śmierci ... jak z tymi jękami i żalami na tym forum ostatnio :-D

Tylko, że to zżera energie i w aparacie i w telefonie. Jak idziesz na ślub na 12 godzin to zdecydowanie lepiej i łatwiej mieć dwie karty. Wifi nie jest też stabilne. Oba urządzenia muszą być non stop włączone. Dwa beckup jest tylko jpegów i to skompresowanych dosyć mocno.

Shrek
16-02-2019, 21:57
Nic nie zrozumiałeś :-D

Bicie piany na setki stron, każdy założony temat staje się po chwili śmietnikiem o niczym, szkoda.

technik8pl
18-02-2019, 13:12
Mam pytanie do osób posiadających EOSa R.
Kwestia AFa w fotografowaniu. Posiadam aktualnie między innymi 5d2 z sigmą 35art oraz 85Lii 1.2. Używając centralnego punktu w body oraz obu szkieł AF z reguły trafia, natomiast jak wiemy przeostrzając kilka razy i fotografując na zmianę to samo potrafi się mniej lub bardziej pomylić.
I tutaj moje pytanie - jak wyglądała by skuteczność punktowego AFa w EOS R z użyciem tych dwóch szkieł? Mam na myśli sytuację, w której powiedzmy wybieram "centralny" punkt w EOS R i na zmianę ustawiam ostrość na obiekt usytuowany blisko i daleko (żadna ekstremalna sytuacja - normalne fotografowanie np człowieka). I tak w kółko Za każdym razem robię zdjęcie. Jak wygląda w takim sytuacji powatarzalność wyników? Zdarzają się błędy Af?

robertskc7
18-02-2019, 14:17
W R nie masz potrzeby przeostrzania 85L bo łapie w punkt. Gdy nie trafi to widzisz to jak na dłoni dzięki evf. Ja nigdy nie testowałem w taki sposób jak opisałeś, ale wydaje mi się, że nie będzie błędu. Jeśli będzie to go zobaczysz w EVF. Poza tym masz niemal całą powierzchnię do ustawienia punktu AF więc musisz się odzwyczaić przekadrowywać. Sigma 35 A wymaga najnowszego softu by działać na R.

technik8pl
18-02-2019, 17:15
Ok, więc, może zadam pytanie inaczej. Załóżmy - ostrze na wybrany nieruchomy obiekt. Zapala się potwierdzenie AFa. Czy to jest równoznaczne z każdorazowo perfekcyjnie ustawioną ostrością? Zakładając, że ani ja ani obiekt fotografowany się nie poruszył? Czy zdarza się sytuacja, że pomimo zapalania potwierdzenia afa, ostrość została ustawiona błędnie (jak np. czasami w lustrzankach) o 3-4 mm sprzodu lub z tyłu ? nie mówie tutaj o stałym bf czy ff, a o losowości otrzymywanych wyników.
Czy np. temperatura barwowa światła ma realny wpływ na ostrość w przypadku bezlusterkowców?

robertskc7
18-02-2019, 17:38
Czy perfekcyjnie to nie wiem ale Jeśli w wizjerze widzisz, że ostrość jest na np. napisie na kubku to po zapisaniu zdjęcia nie ma szans żeby była gdzie indziej. Układ Af jest na matrycy. Ja miałem tak w 5dIII z 85L, że prawy skrajny boczny punkt ustawiał mi ostrość inaczej niż potwierdzał i względem punktów środkowych. W R tego nie ma.

jinks
18-02-2019, 18:05
robertskc7 a robiłeś już R-ką jakieś śluby?

robertskc7
18-02-2019, 18:31
W maju dopiero.

jinks
18-02-2019, 19:05
W maju dopiero.

Ciekawi mnie jak się spisze podczas zabaw w ciemnej sali, jak ze zmianą punktu af za pomocą aktywnego ekranu w warunkach reportażu i czy wykrywanie twarzy/oka ma w takiej fotografii w ogóle sens :) wrzuć jakąś krótka opinię jak już przetestujesz jeśli to nie problem.

robertskc7
18-02-2019, 19:58
Ja miałem chrzest o 16 czyli już ciemnica. Od ISO 2000 do 6400, mało ludzi wszyscy na czarno. Kiepskie światło w kościele i później w domu. Zmiana punktu AF boli, bo nowość i trzeba o tym myśleć, a powrót do punktu środkowego jest w karkołomnym miejscu (przycisk kosz) W 5d3 to była/jest pełna integracja oka dłoni i aparatu ( 500k zdjęć robi swoje) Wykrywanie twarzy to raczej w solo niż grupie osób i w kościele spisywało się znakomicie. Ogólnie zrobiłem 750 zdjęć na jednej baterii przez 4 godziny. Mam wrażenie że gdybym nie robił to i tak by pał po 4 godzinach. Zdarzały się pudła wynikające z małej GO niż niecelności systemu ale i z faktu, że punk AF w lewym dolnym rogu a potrzeba go w prawym i szukam kciukiem joya a tu zonk. Do zadań bardziej statycznych i zdjęć spokojniejszych, przemyślanych fajniej niż w klasycznym lustrze, bo jednak evf się sprawdza w skrajnych ( kontrastowych ) warunkach ale potrafi też człowieka zmylić. Za wcześnie na oceny. Wszystkie szkła 35 50 85 eLki pod względem AF i ostrości - drugie życie. No po prostu to działa przez adapter jak powinno i tyle. Aparat nie męczył rąk - chociaż grip za głęboki do wygodnej zmiany Afu. Irytuje to, że aparat non stop pracuje matrycą (LV lub evf) i przez to pożera energię. Nowy tryb z preselekcją wszystkiego extra, bo często 1/125 jest na granicy poruszenia a przy 1/160 i szybciej zdjęcia "dostają ostrości". Zawiodłem się szumem w sztucznym świetle. Jest czysty, ale dosyć intensywny. IMO to samo co w 5d3 tylko mniej kolorowo. Natomiast na niskich ISO poprawa ( do 5d3) jest spora. No i z Af jest lepiej, więc zakup body za 8k uważam za udany. Nie muszę się przestawiać po nawykach z 5d ( poza Af) no i adapter w zestawie. Myślę, że na weselach się sprawdzi, a jak nie to bez problemu znajdę 5dIV na wymianę.

jinks
18-02-2019, 20:09
Dzięki!

technik8pl
18-02-2019, 20:19
Dzięki za opinię. A czy jesteś w stanie stwierdzić, że po przejściu na bezlustro odsetek nietrafionych zdjec jest mniejszy?

jinks
19-02-2019, 00:50
Dzięki za opinię. A czy jesteś w stanie stwierdzić, że po przejściu na bezlustro odsetek nietrafionych zdjec jest mniejszy?

5d mk2 jak powszechnie wiadomo ma średni AF jeśli chodzi o powtarzalność i precyzję. W szczególności na jasnych stałkach. Boczne punkty praktycznie nie istnieją w takich zastosowaniach. Już na 5d mk3 jest odczuwalnie lepiej. Choć szerze to ten AF robił wrażenie jak trzecia wersja 5tki pojawiła się na rynku. Canon nie miał wyjścia, bo sporo osób uciekało do Nikona d700 ;)

6d2,5d3,5d4,R i z tego co piszą RP też będą dużo lepiej trafiać niż 5d2. Szczególnie na przesłonach f1.2-f2.8.

MC_
19-02-2019, 06:26
No jezeli by mialo nie byc lepiej niz w 5d2 to bylaby masakra.

robertskc7
19-02-2019, 08:46
Dzięki za opinię. A czy jesteś w stanie stwierdzić, że po przejściu na bezlustro odsetek nietrafionych zdjec jest mniejszy?

Tak. Jestem w stanie to stwierdzić. W studio żona praktycznie nie ma żadnych problemów z Af. Ja po jednym zleceniu stwierdzam, że w okolicach 2.8 nie mam nie trafionych zdjęć a w okolicach pełnej dziury odsetek pudła jest dużo mniejszy niż w 5dIII. Stwierdzam to na podstawie jednego chrztu oraz testów domowych na dzieciach.
p.s ostrzenie manualne z podwójną asystą działa perfekcyjnie.

technik8pl
19-02-2019, 11:22
Dzięki bardzo za konkretną opinię. Można wiedzieć z jakimi szkłami używasz R?

robertskc7
19-02-2019, 12:16
50L, 85LII, tamron 45 1.8 i mam sigmę 35A ostrzy OK, ale wymaga wgrania ostatniego softu, bo nie doświetla o jakieś 2 EV. Manualna Volna 80 działa bez problemu. Pożyczona, stara 35L rozklekotana na maxa, ostrzy o wiele dokładniej niż na 6d czy 5dIII kolegi.

Daystate
21-02-2019, 21:07
Ma ktos z uzytkownikow EOS R pomysl jak permanentnie wylaczyc ten Fn bar? Skoro nie moge miec go do korekcji ekspozycji, to niech chociaz przestanie mi sie zglaszac w kolko menu konfiguracyjne.

Shrek
21-02-2019, 21:12
W menu konfiguracyjnym wyłączasz całkowicie jego ustawienia wybierając w każdej z pozycji "Nie przypisano" i nic się nie pojawia więcej, pasek staje się martwy.

marfot
21-02-2019, 21:26
Ma ktos z uzytkownikow EOS R pomysl jak permanentnie wylaczyc ten Fn bar? Skoro nie moge miec go do korekcji ekspozycji, to niech chociaz przestanie mi sie zglaszac w kolko menu konfiguracyjne.

Tak z ciekawości czym wybierasz metodę AF?

Daystate
21-02-2019, 23:45
AF mam permanentnie w punkt ustawiony, ale gdybym chcial zmienic to z menu na ekranie.
W kazdej pozycji mam wybrane nie przypisano i wciaz smugniecie sensora palcem powoduje pojawienie sie menu oferujace przypisanie funkcji.

Shrek
21-02-2019, 23:59
To jest głębiej:

Na ekranie ustawień dla paska naciśnij "Info/ Ustaw. całk. zasł" i tam przełącz na Off, zatwierdź i sprawdź. Powinno zadziałać na dotykanie dłuższe jak 1s.

Daystate
22-02-2019, 00:16
Zadzialalo! Wielkie dzieki!

Shrek
22-02-2019, 00:22
Swoją drogą, w instrukcji te podstawy są w j. polskim ... :-)

Daystate
22-02-2019, 01:01
Sciagnalem swoja po angielsku i menu mam po angielsku, tak mi pasuje. Tak czy owak dziekuje raz jeszcze.

marfot
22-02-2019, 01:10
Mi ten Fn bar najlepiej przypasował do wyboru metody AF. W sumie nic innego tak dobrze się nie nadaje.

Shrek
22-02-2019, 20:28
instaluje nowy firmware, w końcu mam serię z elektroniczną migawką :)
Jedno naprawili inne zepsuli. Nazewnictwo plików zepsuli, chyba, że ja mam jakąś wajchę ale nie sądzą. Jak by nie ustawić czy seryjną czy własną, w każdym przypadku zastępuje pierwszą pozycję znakiem "_" i nie jest fajnie. Może ktoś potwierdzić?

Zamiast np. "EOSR001.xxx" jest "_OSR001.xxx"

jotes25
22-02-2019, 20:48
Jedno naprawili inne zepsuli. Nazewnictwo plików zepsuli, chyba, że ja mam jakąś wajchę ale nie sądzą. Jak by nie ustawić czy seryjną czy własną, w każdym przypadku zastępuje pierwszą pozycję znakiem "_" i nie jest fajnie. Może ktoś potwierdzić?

Zamiast np. "EOSR001.xxx" jest "_OSR001.xxx"

A jaką masz ustawioną przestrzeń kolorów?

Radetzky
22-02-2019, 20:49
Jedno naprawili inne zepsuli. Nazewnictwo plików zepsuli, chyba, że ja mam jakąś wajchę ale nie sądzą. Jak by nie ustawić czy seryjną czy własną, w każdym przypadku zastępuje pierwszą pozycję znakiem "_" i nie jest fajnie. Może ktoś potwierdzić?

Zamiast np. "EOSR001.xxx" jest "_OSR001.xxx"

Instrukcja obsługi, strona 601

Shrek
22-02-2019, 22:12
Czytałem te wytyczne i było na sRGB dlatego napisałem o problemie. Przełączyłem w Adobe i z powrotem na sRGB i zaskoczyło. Widocznie przez aktualizację coś się wysypało i trzeba było manewru żeby wróciło do normy.

Dzięki za kierunek tak czy inaczej :-)

SzymonN
29-04-2019, 18:23
Canon EOS R
Bardzo proszę o podpowiedź jak ustawiać programy C
Na C1 ustawiłem sobie w menu / programie ustawienia cichej migawki. Aparat po przełączaniu na inne programy i powrocie do C1 pamięta te ustawienia i parametry.
Na C2 ustawiłem program HDR wszystkie zdjęcia. i niestety aparat nie pamięta tych ustawień po powrocie do C2
Czy jest na to sposób. Co robię źle, albo niedobrze to opisałem.
Szymon

szandor
01-05-2019, 22:14
W aktualizacji firmware 1.2.0 wg rumorsów canon po cichu rozwiązał problem bahdingu:

https://www.canonrumors.com/firmware-v1-2-0-seems-to-have-solved-a-banding-issue-that-was-present-in-the-canon-eos-r/

marfot
16-05-2019, 00:10
Nie bardzo wiem czym oddtworzyć timelapse 4k z Eosa R :oops:.
Poza tym jaki programik użyć do zmontowania i ewentualnie wyeksportowania w innym popularnym formacie.