PDA

Zobacz pełną wersję : Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV



NieOstrzy
16-09-2018, 23:28
Nie widzę żadnej, naprawdę żadnej różnicy pomiędzy tymi trybami. Właśnie robię testy i obojętnie od parametrów nie widzę żadnej różnicy. Wiem co mają nam dawać te opcje z definicji ale niczego nie dają tak naprawdę.

1229

Wszystko działa tak samo obojętnie od wartości na suwakach.

Serio, siedzę tutaj jak nie powiem kto , macham nóżką i rączką przed ekranem na różnie ustawionych parametrach i zachowanie fokusa jest takie samo.
Kompletnie żadnej różnicy nie widać.

Też tak macie u siebie? Ktoś się tym bawił i może się wypowiedzieć na temat ich działania?

Yanc
17-09-2018, 05:34
Mam taki sam system w 7dII i nigdy nie próbowałem tym manipulować. Nie było potrzeby.

miszak
17-09-2018, 21:27
Nie da się tegi sprawdzić w ten sposób bo co chcesz sprawdzić machając nogą ?

Yanc
18-09-2018, 15:02
Nie da się tegi sprawdzić w ten sposób bo co chcesz sprawdzić machając nogą ?

Prędkość kątową nogi w odniesieniu do gradienta rozkładu pola grawitacyjnego :)

zdebik
18-09-2018, 16:39
Chętnie odkupię ten wadliwy egzemplarz.

Wieslaw18
18-09-2018, 16:59
NieOstrzy
Obejrzyj to
https://youtu.be/BNAk3_Ao6QE?list=RDQMcyuIk-ckKWo&t=223

gzub
18-09-2018, 18:54
Rób na automacie w instrukcji jest dokładnie opisane który tryb do czego. 5dmkIV ma bardzo dobry AF.

Wieslaw18
18-09-2018, 19:24
Rób na automacie w instrukcji jest dokładnie opisane który tryb do czego. 5dmkIV ma bardzo dobry AF.

Ale na jakim automacie??? Te tryby ustawiają AF dla AI Servo, o jakich automatach piszesz?

gzub
18-09-2018, 20:08
W sensie wszystko w środkowym zakresie

Wieslaw18
18-09-2018, 20:55
W środkowym zakresie? Czyli na strefowym AF? Więc wracamy do AI Servo prawda? I teraz napisz, jaki tryb wybrać gdy machamy nogą przed aparatem?

NieOstrzy
18-09-2018, 21:23
Co chcę sprawdzać za pomocą machania nogą? To co opisałem. Zastanów się w jaki sposób można to sprawdzić leżąc na leżaku i machając palcami od stopy przed obiektywem.


Jak pisałem, nie widze żanych róznic w tych opcjach. Wy widzicie w swoich modelach?

Wieslaw18
18-09-2018, 21:40
Co chcę sprawdzać za pomocą machania nogą? To co opisałem. Zastanów się w jaki sposób można to sprawdzić leżąc na leżaku i machając palcami od stopy przed obiektywem.


Jak pisałem, nie widze żanych róznic w tych opcjach. Wy widzicie w swoich modelach?
Używam 7D2 o podobnej kontroli AF i widzę zmiany pracy AFCase pod warunkiem że strzelam w AI Servo i którejś ze stref AF.

NieOstrzy
18-09-2018, 21:58
pod warunkiem że strzelam w AI Servo
No, jeśli byś na One Shot robił zdjęcia to nie miałoby Ci coś przeszkadzać bo ten tryb ostrzy tylko raz i trzyma ostrość.
A ja testuje tryb SERVO, i chcę aby albo mi ostrzył szybciej na elementy przechodzące czasami przez kadr albo chce aby je ignorował i trzymał ostrość na obiekcie na którym ją wcześniej złapał.

Jednak obojętnie co ja ustawię, to nie widzę żadnej różnicy. Aparat działa tak samo.

Wieslaw18
18-09-2018, 22:42
A ja testuje tryb SERVO, i chcę aby albo mi ostrzył szybciej na elementy przechodzące czasami przez kadr albo chce aby je ignorował i trzymał ostrość na obiekcie na którym ją wcześniej złapał.

Jednak obojętnie co ja ustawię, to nie widzę żadnej różnicy. Aparat działa tak samo.
To u Ciebie nie ma różnicy w pracy af gdy ustawiasz skrajne wartości czułości śledzenia?

NieOstrzy
18-09-2018, 23:10
To u Ciebie nie ma różnicy w pracy af gdy ustawiasz skrajne wartości czułości śledzenia?


No nie zauwazylem zadnej roznicy

niki68
18-09-2018, 23:45
No nie zauwazylem zadnej roznicy

Zapewniam Cię, że jest różnica. Nie zobaczysz jej jednak podczas machania nogą ale używając długiej lufy. Różnica będzie mniej widoczna jeżeli ustawisz priorytet ostrości przy pierwszej i kolejnych ekspozycjach. Trudność polega na wybraniu odpowiedniego trybu śledzenia do konkretnej sytuacji. No i oczywiście jeżeli używasz stref ... Gdyby tak 7D Mark II połączyć z 5D Mark IV w jedną całość i z każdego zabrać to co ma najlepsze to powstałby ideał :-) :-) :-)
Pozdrawiam

mkkaczy
19-09-2018, 10:35
Dokładnie tak. Jest różnica, może nie jest jakaś ogromna ale widocznie zauważalna w przypadku np. fotografowania długimi szkłami (mała GO) obiektów szybko poruszających się jak ptaki, czy ludzi na boisku. Trzeba jeszcze pamiętać że wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym i wtedy nie poczujesz różnicy w zmainach. Jak pamiętam to było o tym w instrukcji obsługi. Coś jak czy ma (1)trzymać na obiekcie i olewać przeszkody, czy zawsze brać obiekt najbliższy, a (2)czułość śledzenia i przełączanie punktów aktywnego AF.

NieOstrzy
19-09-2018, 14:56
Trzeba jeszcze pamiętać że wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym i wtedy nie poczujesz różnicy w zmainach. Jak pamiętam to było o tym w instrukcji obsługi. Coś jak czy ma (1)trzymać na obiekcie i olewać przeszkody, czy zawsze brać obiekt najbliższy, a (2)czułość śledzenia i przełączanie punktów aktywnego AF.

Nie rozumiem tego co tutaj jest napisane. Jak "wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym"? Nie rozumiem tego zdania. Jak może mieć pierwszeństwo nad innym? To które wybieram zostaje wybrane przecież.

Wieslaw18
19-09-2018, 15:57
"wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym"

Na podstawie podlinkowanego filmu gdzie Morris ustawia AF Case rozumiem to tak, że pierwszeństwo ma ignorowanie przeszkód (Czułość śledzenia: -2) nad szybkością śledzenia (Śledzenie przyśpiesz/zwolnij: +2) i szybkością przełączania punktów AF (Autoprzełączanie punktów AF: +2). Zauważ, że najwyższe nastawy drugiego i trzeciego suwaka kontrolują jedynie złapany obiekt, a pierwszy suwak czułości śledzenia ma nad nimi pierwszeństwo, bo nie pozwala na przeostrzenie AF gdy miedzy obiektem a aparatem pojawi się przeszkoda. I jak napisał niki68, te tryby stosuje się do dłuższych ogniskowych i do macro.

mkkaczy
19-09-2018, 16:03
Przede wszystkim warto przeczytać dokładnie instrukcje obsługi. Ja tak zawsze robię przy nowo zakupionej puszcze i zawsze coś nowego się nauczę.

Teraz bardziej rozpisując z praktyki co napisałem wyżej.
Przykładowo
W zakładce ustawień AF masz
0. Main focus point priority - aparat przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF. Np na meczu śledzisz biegnącego zawodnika i nagle sędzia przebiega przez kadr i aparat od razu powinien wyłapać ostrość na niego.
1. Continuous AF track priority - aparat nie przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF tylko cały czas śledzi wybrany na początku obiekt. Np na meczu śledzisz biegnącego zawodnika i nagle sędzia przebiega przez kadr ale aparat olewa go i dalej śledzi zawodników. Czy np śledzisz lecącego ptaka i nagle pojawia się drzewo czy słup, ale aparat i tak trzyma AF na ptaku.
I tu wydawała by sie sprawa prosta, ale nie zawsze tak jest, bo jeszcze możesz sobie dostroić aparat suwakami, takim przykładowo Tracking sensitivity, zwanym potocznie czułością AF. Szczerze nie wiem dlaczego tak sie to nazywa bo ta nazwa wprowadza w błąd. Dlaczego? Bo każdy chciał by mieć jak najczulszy (majdokładniejszy) AF. W praktyce ten suwak odpowiada za to jak często sprawdza czy obiekt jest ostry.
-'0'+
Przykładowo -2 powiedzmy że aparat sprawdza co sekundę (nie liczyłem tego), 0 co pół sekundy, a +2 co 0.1 sekundy czy śledzony obiekt jest wyostrzony.

I teraz np wybierasz sobie w ustawieniach AF 1. Continuous AF track priority bo chcesz żeby aparat utrzymywał AF np. na Twoim biegnącym dzieciaku, ale w zakładce Case na suwaku Tracking sensitivity ustawiłeś sobie +2. Oznaczać to będzie w praktyce, że każde zjechanie punktem AF na ciocie przed wami czy stodołe za dzieciakiem wyostrzy właśnie na ten obiekt, lub AF totalnie sie rozjedzie. Szczególnie jest to zayważalne w przypadku jasnych długich tele.
Dlatego właśnie jedne ustawienia biorą góre nad innymi i mogą powodować że przełączanie niektórych ustawień nic nie daje bo aparat by zgłupiał. 5dIV nie mam ale w instrukcji obsługi Canona w sekcji AF te zawiłości są wyjaśnione.

Wieslaw18
19-09-2018, 16:43
Nie wiem czy coś takiego wydali dla 5D4, ale warto pobrać i poczytać
http://downloads.canon.com/camera/brochures/EOS_7D_Mark_II_AF_guide_CUSA_9-2014.pdf
W obu aparatach systemy AF są podobne, o ile nie takie same.

Wieslaw18
19-09-2018, 17:31
W obu aparatach systemy AF są podobne, o ile nie takie same.
Miałem na myśli sposób ustawiania AF

kmeg
19-09-2018, 18:04
Zapewniam Cię, że jest różnica. Nie zobaczysz jej jednak podczas machania nogą ale używając długiej lufy. Różnica będzie mniej widoczna jeżeli ustawisz priorytet ostrości przy pierwszej i kolejnych ekspozycjach. Trudność polega na wybraniu odpowiedniego trybu śledzenia do konkretnej sytuacji. No i oczywiście jeżeli używasz stref ... Gdyby tak 7D Mark II połączyć z 5D Mark IV w jedną całość i z każdego zabrać to co ma najlepsze to powstałby ideał :-) :-) :-)
PozdrawiamAle to już jest i nazywa się 1dx2 :)

Tam sam podręcznik do AF to gruba książka.

NieOstrzy
19-09-2018, 18:24
Przede wszystkim warto przeczytać dokładnie instrukcje obsługi.
Przeczytałem ją od deski do deski. Chciałem to zrobić w 1 dzień, zajęło mi to 4 :D


Ja tak zawsze robię przy nowo zakupionej puszcze i zawsze coś nowego się nauczę.
Dokładnie, wychodzę z tego samego założenia, swój własny sprzęt chce znać perfekcyjnie. Dzięki temu żadna nieodkryta funkcja ułatwiająca pracę się nie zmarnuje.

Ale instrukcje przeczytałem, zrobiłem testy i nic mi się w praktyce nie pokryło z tym co było podane w instrukcji i dlatego pisze.
Ale testowałem te tryby na obiektywie 35mm, a więc szerokokątnym, dodatkowo z wolnym ostrzeniem (ten obiektyw wolno ostrzy). Może to miało znaczenia?




0. Main focus point priority - aparat przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF. Np na meczu śledzisz biegnącego zawodnika i nagle sędzia przebiega przez kadr i aparat od razu powinien wyłapać ostrość na niego.
1. Continuous AF track priority - aparat nie przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF tylko cały czas śledzi wybrany na początku obiekt. Np na meczu
No ale zaraz, to nie jest tak że... Jesteśmy przy pierwszej pozycji i przesunięcie ustawień w LEWO powoduje ostrzenie na zawodnikach, a przesunięcie w prawo powoduje ostrzenie na SĘDZIM? Tamto drugie ustawienie odpowiada tylko za prędkość ostrzenia między jednym punktem a drugim. Nie jest tak?

Mówmy też może po polsku, ok? Bo nie wiem czy my o tym samym rozmawiamy w ogóle.
Ja mam takie opcje:

CZUŁOŚĆ ŚLEDZENIA
ŚLEDZENIE PRZYŚPIESZANIA/ZWALNIANIA
AUTOPRZEŁĄCZANIE PUNKTU AUTOFOKUSA

--- Kolejny post ---

W której zakładce masz te opcje:
1. Main focus point priority
2. Continuous AF track priority

Nie wiem czy ja szukam ich we właściwym miejscu na swoim 5D.
Albo jaki jest ich polski odpowiednik to sobie sam znajdę?

PS
Pracowalem dość długo na Canon 1DX Mark II ale tylko używając do kręcenia filmów.
Natomiast ja sam mam 5D Mark IV od niedawna i właśnie zamierzam sobie ją "zmasterować". Z Waszą nieocenioną pomocą może :)

niki68
20-09-2018, 00:57
Ale to już jest i nazywa się 1dx2 :)

Tam sam podręcznik do AF to gruba książka.

Teoretycznie tak ... w praktyce nie do końca. DX nie mam, ale mam możliwość focenia. 5IV i 7II mam. DX Mark II ma zdaniem niektórych gorszy obrazek niż DX I. Nawet jeśli to nieprawda to ma matrycę 20,2 mln i do tego już starszej generacji, a więc 2/3 z 5D. Kosztuje 2x 5D mark IV i za cholerę nie widzę tego dwukrotnego zysku w obrazku, użytecznym ISO ... jedynie w "pancerności" oraz "szybkostrzelności". Piątka ma dokładnie to czego brakowało mi w 7II. Wreszcie mogę bez szumów używać 3200 ISO, wykorzystać DPAF do minimalnej korekty ostrości oraz WB z priorytetem bieli co zaoszczędza mi roboty. Jest trochę mniej pancerna niż 7II, jest głośniejsza od 7 a cichsza od DX. Lejonki nie uciekną. 5 też mniej nadaje się do scen dynamicznych ale to tylko teoria bo puszkę mam od tygodnia i nie miałem okazji postrzelać z wyjątkiem zdjęć balkonowych. Sigma 150 600 S, która na 7II była taka sobie nagle dostała skrzydeł. Jedyne co mnie boli to 600 na FF jest często zbyt krótko. Nerki mojej nie chcą więc 600 II nie kupię :-) Pozdrawiam

kmeg
20-09-2018, 19:19
Teoretycznie tak ... w praktyce nie do końca. DX nie mam, ale mam możliwość focenia. 5IV i 7II mam. DX Mark II ma zdaniem niektórych gorszy obrazek niż DX I. Nawet jeśli to nieprawda to ma matrycę 20,2 mln i do tego już starszej generacji, a więc 2/3 z 5D. Kosztuje 2x 5D mark IV i za cholerę nie widzę tego dwukrotnego zysku w obrazku, użytecznym ISO ... jedynie w "pancerności" oraz "szybkostrzelności". Piątka ma dokładnie to czego brakowało mi w 7II. Wreszcie mogę bez szumów używać 3200 ISO, wykorzystać DPAF do minimalnej korekty ostrości oraz WB z priorytetem bieli co zaoszczędza mi roboty. Jest trochę mniej pancerna niż 7II, jest głośniejsza od 7 a cichsza od DX. Lejonki nie uciekną. 5 też mniej nadaje się do scen dynamicznych ale to tylko teoria bo puszkę mam od tygodnia i nie miałem okazji postrzelać z wyjątkiem zdjęć balkonowych. Sigma 150 600 S, która na 7II była taka sobie nagle dostała skrzydeł. Jedyne co mnie boli to 600 na FF jest często zbyt krótko. Nerki mojej nie chcą więc 600 II nie kupię :-) Pozdrawiam

1dx2 ma gorsza matryce? To technologicznie ta sama matryca co 5d4 tylko res mniejszy i światło lepiej zbiera.

niki68
20-09-2018, 20:59
1dx2 ma gorsza matryce? To technologicznie ta sama matryca co 5d4 tylko res mniejszy i światło lepiej zbiera.
Nie napisałem, że ma gorszą :-) tylko mniejszą. To oczywiście subiektywne stwierdzenie. Ja do swojej Sigmy nie podepnę TC więc z mojego punktu widzenia wolę mieć zapas. Na moim szkle różnicy w jakości obrazka pomiędzy 5D IV i 1Dx wer I nie widzę. Nie mogę znaleźć tekstu źródłowego, gdzie Canon tłumaczy, że matryca w 5D IV to nowa konstrukcja. Jak znajdę to wkleję. Ale może masz rację ... :-) Lepsza, gorsza to drobiazgi ... i tak morda mi się cieszy. Pływadełko robiłem pod 7D II i DX mi nie wlezie w miejscu gdzie mam głowicę. Miałem do wyboru używany DX I lub nowa V. W tym zestawieniu dla mnie to drugie rozwiązanie jest lepsze. Pozdrawiam

NieOstrzy
20-09-2018, 23:18
Jedno się wydało...
Zrobiłem ponowne testy z innym obiektywem tym razem, z węższym niż miałem. Zrobiłem testy z Canon 50mm 1.8 i efekt dokładnie taki sam. To naprawde KOMPLETNIE nie działa.

Tylko kiedy wyłączyłem LiveWiev i wykonałem testy na wizjerze to zadziałało. Kto zadecydował o tym, że te opcje nie działają jeśli fotografuje się przez LiveView?

zdebik
21-09-2018, 08:48
Jedno się wydało...
Zrobiłem ponowne testy z innym obiektywem tym razem, z węższym niż miałem. Zrobiłem testy z Canon 50mm 1.8 i efekt dokładnie taki sam. To naprawde KOMPLETNIE nie działa.

Tylko kiedy wyłączyłem LiveWiev i wykonałem testy na wizjerze to zadziałało. Kto zadecydował o tym, że te opcje nie działają jeśli fotografuje się przez LiveView?Oddaj aparat, masz walnięty egzemplarz. Kup chimika i patrz jak zapie...la w kółeczku.

Wieslaw18
21-09-2018, 08:57
Tylko kiedy wyłączyłem LiveWiev i wykonałem testy na wizjerze to zadziałało. Kto zadecydował o tym, że te opcje nie działają jeśli fotografuje się przez LiveView?
Przeważnie decyduje o tym użytkownik aparatu.

niki68
21-09-2018, 14:12
Kto zadecydował o tym, że te opcje nie działają jeśli fotografuje się przez LiveView?
Ten kto rozumie, że AF przez LiveView działa na zasadzie detekcji kontrastu i nawet jak masz 10 k/s to jest 5 a z DPAF chyba tylko 3, a AF tradycyjny na zasadzie detekcji fazy.
Chopie, wypij piwo idź robić zdjęcia i przestań się maltretować :-) Masz świetny aparat i szukasz dziury w całym.Bez urazy Pozdro

zdebik
21-09-2018, 16:31
Masz świetny aparat i szukasz dziury w całym.

Świetne to jest sony, a nie ten klamot. Kto wogóle kupuje te canony? Wszystkie bym wysłał do muzeum za poradą jednego pana z forum.

niki68
21-09-2018, 22:58
Świetne to jest sony, a nie ten klamot. Kto wogóle kupuje te canony? Wszystkie bym wysłał do muzeum za poradą jednego pana z forum.
Nigdy nie mogłem tego zrozumieć dlaczego tak zacięty soniak zamiast ogłaszać swoje peany na forum Sony usilnie stara się na forum CB przekonać wszystkich do rzygania na canona. Generalnie mam to w du...e ale jest irytujące. Na żółtym nie wylewają pomyj na puszki Nikona. Nawet wtedy gdy kolory przypominają te rzygi :-)

zdebik
21-09-2018, 23:14
Nigdy nie mogłem tego zrozumieć dlaczego tak zacięty soniak zamiast ogłaszać swoje peany na forum Sony usilnie stara się na forum CB przekonać wszystkich do rzygania na canona. Generalnie mam to w du...e ale jest irytujące. Na żółtym nie wylewają pomyj na puszki Nikona. Nawet wtedy gdy kolory przypominają te rzygi :-)A to sony ma forum? Bo oni tu siedzą!

NieOstrzy
24-09-2018, 03:33
Nikt mi wcześniej tutaj nie napisał, że te tryby nie działają w LiveWiev.
A ktoś tam pisze że mam zepsuty aparat, cyzli sugeruje że powinny.
O co więc chodzi?

Wieslaw18
24-09-2018, 08:20
Nie widzę żadnej, naprawdę żadnej różnicy pomiędzy tymi trybami. Właśnie robię testy i obojętnie od parametrów nie widzę żadnej różnicy. Wiem co mają nam dawać te opcje z definicji ale niczego nie dają tak naprawdę.

1229

Wszystko działa tak samo obojętnie od wartości na suwakach.

Serio, siedzę tutaj jak nie powiem kto , macham nóżką i rączką przed ekranem na różnie ustawionych parametrach i zachowanie fokusa jest takie samo.
Kompletnie żadnej różnicy nie widać.

Też tak macie u siebie? Ktoś się tym bawił i może się wypowiedzieć na temat ich działania?
Trzeba się bardzo mocno postarać żeby się domyśleć że chodzi Ci w tym wpisie o ciągły AF w LV.

NieOstrzy
24-09-2018, 18:27
Trzeba się bardzo mocno postarać żeby się domyśleć że chodzi Ci w tym wpisie o ciągły AF w LV.

Tak,a tam jest inaczej i mają prawo nie działać te tryby?

NieOstrzy
16-10-2018, 00:05
Mają?

Wieslaw18
16-10-2018, 09:09
Weź do ręki instrukcję i przeczytaj rozdział poświęcony fotografowaniu w LV, szczególnie o korzystaniu z automatyki AF.

NieOstrzy
17-10-2018, 01:54
Weź do ręki instrukcję i przeczytaj rozdział poświęcony fotografowaniu w LV, szczególnie o korzystaniu z automatyki AF.

Już dawno przeczytana. Mają?

Wieslaw18
17-10-2018, 09:11
Już dawno przeczytana. Mają?

Nie, nie przeczytałeś instrukcji obsługi, nie zajrzałeś do AF Guide z postu #21 ani nie przeczytałeś tego co pisze w poście #31. Wszystkie ustawienia ze wszystkich kart różowej zakładki nie mają wpływu na pracę AF podczas korzystania w LV. Ustawienia AF dla LV są bodaj na piątej karcie czerwonej zakładki.

NieOstrzy
17-10-2018, 19:31
Przeczytałem, od deski do deski. Myślisz że pierwsze co robię to nie czytam instukcji tylko od razu pisze post na forum?

Ale dziękuję mimo wszystko za odpoweidź. BYła ona bardzo pomocna. :) Dzięki!