PDA

Zobacz pełną wersję : Jasny obiektyw na imprezy typu wesele itp.



johnkruger
14-09-2018, 19:18
Cześć
Mam nadzieję, że tu rozwieję swoje wątpliwości...
Jestem na etapie szukania nowego kolejnego obiektywu do swojego canona 70d. Mam szeroki kąt (tokina),z którego jestem zadowolony, mam 17-55 2.8, ale nie jest to wystarczająco jasny obiektyw na imprezy. Czasem mam zlecenia na urodziny/wesela/chrzty itp, gdzie są ciemne sale, ludzie tańczą i 17-55 2.8 jest chyba za ciemny. Jako, że wolę robić zdjecia bez lampy niż z lampą (gdzie jest jasny środek, a tło ciemne) to zastanawiam się nad czymś między 1.2 a 1.4. Byłem ostatnio w znajomym punkcie fotograficznym i zaproponowano mi kilka takich obiektywów:
- sigma 20 f1.4
- tamron 35 f1.8
- canon 35 f2.0
- sigma 18-35 f1.8
- canon 50 f1.4

Takie obiektywy mi zaproponowano do kwoty 3 tys.
Odrzuciłem pierwsze 4 obiektywy (albo za ciemne, albo za szerokie) i został mi canon 50 f1.4. Zastanawialem się jeszcze nad tym - SIGMA A 50MM F/1.4 DG HSM ART.
ogniskową zaważyłbym do 35 lub 50 na 90% i do tego stałka.
Będę wdzięczny za propozycje.

aptur
14-09-2018, 21:20
Cześć,
Napiszę coś co się Tobie nie spodoba. Sprzedaj 70d i kup FF. Odkryjesz nowy świat :)
Jeżeli koniecznie chcesz pozostać z 70D to celowałbym w sigmę 20/1.4 lub canona 35/2 IS. Oba sprawdzą się jeszcze lepiej na FF.

johnkruger
14-09-2018, 21:33
Cześć,
Napiszę coś co się Tobie nie spodoba. Sprzedaj 70d i kup FF. Odkryjesz nowy świat :)
Jeżeli koniecznie chcesz pozostać z 70D to celowałbym w sigmę 20/1.4 lub canona 35/2 IS. Oba sprawdzą się jeszcze lepiej na FF.

no nie spodoba, bo 70d kupiłem chyba rok temu ;) Ale zabieram go na każdy wyjazd i uzywam do prywatnych celów, więc bałbym się brać FF na przejażdżkę rowerem ;) A jakąś konktretną FF masz na myśli?
20 mm to za szeroko jednak, a 35 f2 - za ciemne (mam 2.8, więc szukam czegoś 2 razy jaśniejszego)

aptur
14-09-2018, 21:48
no nie spodoba, bo 70d kupiłem chyba rok temu ;) Ale zabieram go na każdy wyjazd i uzywam do prywatnych celów, więc bałbym się brać FF na przejażdżkę rowerem ;) A jakąś konktretną FF masz na myśli?
20 mm to za szeroko jednak, a 35 f2 - za ciemne (mam 2.8, więc szukam czegoś 2 razy jaśniejszego)

Obojętnie jakie FF kupisz. To zupełnie inna jakość niż crop. Nawet stara piątka jest super. 35/2 to nie jest za ciemno a na pewno nie na FF.
Możesz też pomyśleć o 24/1.4. Fajne szkło. na cropie da tobie ekwiwalent ok. 35mm co jest bardzo uniwersalną ogniskową do ślubów/chrztów itp.
No i tak przy okazji.
Da się zrobić z lampą zdjęcie gdzie środek jest jasny a tło ciemne :)
Pozdro

johnkruger
14-09-2018, 22:05
Obojętnie jakie FF kupisz. To zupełnie inna jakość niż crop. Nawet stara piątka jest super. 35/2 to nie jest za ciemno a na pewno nie na FF.
Możesz też pomyśleć o 24/1.4. Fajne szkło. na cropie da tobie ekwiwalent ok. 35mm co jest bardzo uniwersalną ogniskową do ślubów/chrztów itp.
No i tak przy okazji.
Da się zrobić z lampą zdjęcie gdzie środek jest jasny a tło ciemne :)
Pozdro

ale to wydatek kolejny... kurcze, chyba zostane jeszcze przy 70-tce. 24 za szeroki. Czytam i czytam i dużo osób chwali Sigmy Art (albo 35, albo 20-35 (czy jakoś tak)).

5pirit
14-09-2018, 22:37
Czekaj czekaj, bo tak czytam i albo się mylę, albo nie wiesz, że przy 70D ogniskową musisz pomnożyć x1.6, czyli takie 20mm na 70D to tak naprawdę jak byś miał założone szkło o ogniskowej 32mm itd ....

Ja bym brał Sigmę 18-35! Kapitalne szkło! Miałem i wiem co potrafi, z resztą poczytaj opinie o nim, warte każdych pieniędzy a i zakres ogniskowych które potrzebujesz spokojnie Ci pokryje.

A jak dobrze poszukasz, to kupisz tą Sigmę co polecam i przy 3tys zostanie Ci na Canonowską 85'tkę f1.8, a wtedy to już w ogóle będziesz urządzony po pachy!*

*mowa oczywiście o szkłach używanych, ale nie koniecznie zajechanych

johnkruger
15-09-2018, 08:37
Czekaj czekaj, bo tak czytam i albo się mylę, albo nie wiesz, że przy 70D ogniskową musisz pomnożyć x1.6, czyli takie 20mm na 70D to tak naprawdę jak byś miał założone szkło o ogniskowej 32mm itd ....

Ja bym brał Sigmę 18-35! Kapitalne szkło! Miałem i wiem co potrafi, z resztą poczytaj opinie o nim, warte każdych pieniędzy a i zakres ogniskowych które potrzebujesz spokojnie Ci pokryje.

A jak dobrze poszukasz, to kupisz tą Sigmę co polecam i przy 3tys zostanie Ci na Canonowską 85'tkę f1.8, a wtedy to już w ogóle będziesz urządzony po pachy!*

*mowa oczywiście o szkłach używanych, ale nie koniecznie zajechanych

Tylko tak, sprawdzałem i najczęściej robię zdjęcia z ogniskowa 40-55. Są to głównie tańczące pary z odległości 2-4 metrów. Więc 20 mm to za szeroko. 35 to mininum

tombas
15-09-2018, 09:21
tak sobie czytam, i wychodzi mi ze kolega juz podjął decyzje i tylko chce zeby tej decyzji przyklasnąc... (wchodze w sluby, ale bez iwnestowania, i tak jak sobie umysliłem,- bo znajmi mówia "takie fajowskie foty robisz..." a kasa i klienci beda waliły drzwiami i oknami)
ale żeby cos konkretnego doradzic/zaproponowac to polecam canona 35mm f.1.4 II, na Twojej ulubionej 70-tce da Ci ogniskowa którą chcesz osiągnąc:mrgreen:

johnkruger
15-09-2018, 12:11
tak sobie czytam, i wychodzi mi ze kolega juz podjął decyzje i tylko chce zeby tej decyzji przyklasnąc... (wchodze w sluby, ale bez iwnestowania, i tak jak sobie umysliłem,- bo znajmi mówia "takie fajowskie foty robisz..." a kasa i klienci beda waliły drzwiami i oknami)
ale żeby cos konkretnego doradzic/zaproponowac to polecam canona 35mm f.1.4 II, na Twojej ulubionej 70-tce da Ci ogniskowa którą chcesz osiągnąc:mrgreen:

Nie wchodzę w śluby. Robiłem kilka, ale to za duża presja i za słaby sprzęt. Bardziej jestem osobą typu - znajomi rodziców mają rocznice slubu, zrobisz foty? albo - u tych urodził się syn, będziesz fotografem. Jestem bardziej fotografem od natury/architektury, ale jak mam robić zdjęcia na przyjęciach, gdzie jest ciemno, to wolę mieć do tego specjalny obiektyw i tyle :)

becekpl
15-09-2018, 13:32
nie ma specjalnych obiektywów do robienia przyjęć
weź ten 17-55, przekręć na zielony kwadracik i zapewniam cie ze zdjęcia będą udane
enjoy

trothlik
15-09-2018, 14:36
nie ma specjalnych obiektywów do robienia przyjęć
weź ten 17-55, przekręć na zielony kwadracik i zapewniam cie ze zdjęcia będą udane
enjoy

Poległem.
Normalnie jesteś moim przywódcą duchowym.
Chyba po temacie...;)

r_m
15-09-2018, 20:27
Sprawdź używane Sigmy 30/1.4 (nie 35 tylko 30).

trothlik
16-09-2018, 15:59
Sprawdź używane Sigmy 30/1.4 (nie 35 tylko 30).

Sigmy?

tombas
16-09-2018, 17:23
Sigmy?
no tak, sigmy...
(ale tylko dla tych co lubią "mieć pod górę" no i lubią ryzyko oraz tą odrobinę niepewności:lol:)

r_m
16-09-2018, 18:38
Sigmy?

Liczba mnoga zastosowana celowo, bo były chyba trzy odmiany (o ile się nie pomyliłem z tą środkową): pierwsza DC HSM, z typowym dla starszych obiektywów Sigma wykończeniem (lubiący odłazić lakier), później w lekko zmienionej, czarnej obudowie, i ostatnie, z serii "Art" (najdroższe, i od biedy nadające się także do pełnej klatki).
tombas - to nie jest polecenie "ma kupić", tylko zwrócenie uwagi na obiektyw, którego chyba zabrakło w zestawieniu.
Zakładam, że nikt mający odrobinę rozsądku nie podejmuje decyzji o kupnie wyłącznie na podstawie jednego wpisu na jakimś forum, więc gdy zainteresowany zacznie "drążyć temat" może łatwo znaleźć różne opinie o obiektywach Sigma, nawet na tym forum :)
Pytający ma body z mikroregulacją ostrości, a wersja "Art" współpracuje z dockiem USB, więc (teoretycznie) w przypadku problemów są większe możliwości ich rozwiązania, niż w starszych wersjach.

trothlik
17-09-2018, 22:33
no tak, sigmy...
(ale tylko dla tych co lubią "mieć pod górę" no i lubią ryzyko oraz tą odrobinę niepewności:lol:)

Tak, "z pewną taką nieśmiałością"...

gzub
18-09-2018, 18:56
Zdecydowanie canon 35 2.0 na cropa. 50 jest fajna, ale na cropie będzie ci za długo