PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R - dyskusja ogólna.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17

totamten
25-03-2019, 15:55
Używacie trybu Fv? Zrobiłem filmik jak tego używać:
https://youtu.be/8y1htcdRmc0

Jakieś uwagi?

Dzięki za dobrą robotę bo przyznaję, żem dosyć uczciwie posiedział przy instrukcji, ale tego nie wymyśliłem! Jeszcze raz dzięki, z twoją pomocą mniej boleśnie przyjmę razy za zuchwałość fotografowania tak niedoskonałym sprzętem jak Canon R. :lol:

marfot
25-03-2019, 16:49
Używacie trybu Fv?

W zasadzie od zakupu R używam tego trybu.
W DSLR używałem zawsze Av a M tylko z lampą.
Tutaj Fv ma dużą zaletę bo nie jest wrażliwy na indywidualne ustawienia - "defaultowo" działa bardzo logicznie.
Właściwie to wszystko mam poustawiane wedle producenta i indywidualnie mało co skonfigurowałem:
- gładzik do wyboru trybu AF (tak to rekomenduje Canon w filmikach "propagandowych")
- przycisk M-Fn do wyboru trybu migawki.
Oczywiście wypróbowałem różne konfiguracje ale nie były lepsze.

szandor
25-03-2019, 16:55
Używacie trybu Fv? Zrobiłem filmik jak tego używać:
https://youtu.be/8y1htcdRmc0

Jakieś uwagi?

Dziękuję, mnie ten filmik bardzo się przydał, wracam z trybu M do Fv.

Photointo
25-03-2019, 17:12
A było już tak w innych aparatach Canona, że czasy automatyczne przy auto iso były zależne od długości ogniskowej? Np. na szerokiej dłuższe a na zbliżeniu krótsze? Bo wyczaiłem coś takiego w Rce.

aptur
25-03-2019, 17:16
A było już tak w innych aparatach Canona, że czasy automatyczne przy auto iso były zależne od długości ogniskowej? Np. na szerokiej dłuższe a na zbliżeniu krótsze? Bo wyczaiłem coś takiego w Rce.
W lustrach nic takiego nie zauważyłem.

marfot
25-03-2019, 17:51
A było już tak w innych aparatach Canona, że czasy automatyczne przy auto iso były zależne od długości ogniskowej? Np. na szerokiej dłuższe a na zbliżeniu krótsze? Bo wyczaiłem coś takiego w Rce.

Wydaje mi się, że tak jest w lustrach ale w R można wprowadzić korektę do tej automatyki (str. 87 instrukcji). Dzięki temu możemy zrobić odstępstwo do reguły min.czas =1/f np. uwzględniając IS. To jest fajne:D

Jacek_Z
25-03-2019, 19:29
Fv to jak sie okazuje nie jest żaden tryb automatyki, tylko (duże, i fajne) ułatwienie w ustawianiu Av, Tv i Auto-ISO. Jedyne co da radę zrobic tym nowego to chyba preselekcja ISO przy manualnie ustawionym czasie i przysłonie. Dodam, że takie rozwiązanie jest możliwe od lat w Pentaxie, tam ten tryb nazwano Sv.

kardwa
25-03-2019, 19:31
W lustrach nic takiego nie zauważyłem.

Jest w 5DIV.

aptur
25-03-2019, 19:53
Jest w 5DIV.

O widzisz. Tego body jeszcze nie miałem. Poza tym nie mam żadnego zooma :)

swallow77
25-03-2019, 19:53
Fv to jak sie okazuje nie jest żaden tryb automatyki, tylko (duże, i fajne) ułatwienie w ustawianiu Av, Tv i Auto-ISO. Jedyne co da radę zrobic tym nowego to chyba preselekcja ISO przy manualnie ustawionym czasie i przysłonie. Dodam, że takie rozwiązanie jest możliwe od lat w Pentaxie, tam ten tryb nazwano Sv.

AutoISO na M tez mozna bylo wczesniej uzywac, ale nie byla dostepna kompensacja ekspozycji.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Diabeł
25-03-2019, 19:58
Nie wiem co się tak niektórzy czepiają candar, ale mi się jego fotki, które ma w linkach bardzo podobają i uważam, że nie ma większego znaczenia jaki ma aparat ;)

BTW w ten weekend odkryłem (nie doczytałem instrukcji), że korekta EV jest w pokrętle trybu więc mój problem adaptera z ringiem odpadł w tym momencie, a druga rzecz to, że fociłem nadlatującego od przodu dremlinera i AF dawał w pełni radę, co mnie pozytywnie zaskoczyło (tryb SERVO i seria 5 kl/s)
Spróbuj sikorki sfotografować w ten sposób ;-), no może coś trochę większego zimorodka

Bangi
25-03-2019, 20:16
A było już tak w innych aparatach Canona, że czasy automatyczne przy auto iso były zależne od długości ogniskowej? Np. na szerokiej dłuższe a na zbliżeniu krótsze? Bo wyczaiłem coś takiego w Rce.

6d i 6d mk II miał taką tendencję

--- Kolejny post ---


Spróbuj sikorki sfotografować w ten sposób ;-), no może coś trochę większego zimorodka

A co to ma do rzeczy? Piszę o tym co potrafię stwierdzić, jak będę miał okazję spróbować, to napiszę wrażenia ;)

aptur
25-03-2019, 20:25
6d i 6d mk II miał taką tendencję




Jaką tendencję? Używam 6D i mam takie max ISO jakie ustawię. Gdy ISO nie można zwiększyć poza ustawiony zakres to czas się wydłuża w standardzie. Nie wiem jak w 6D II bo nie mam ale w 6D auto ISO jest takie jakie sobie ustawisz. Obiektyw nie ma znaczenia.

marfot
25-03-2019, 20:45
Korekta automatyki nastawy czasu w funkcji ogniskowej działa w R w trybach Av i P. Możliwa jest w zakresie +/- 3 EV. Jest to dobre przy wydajnych IS bo można sobie pozwolić na dłuższe czasy i automatycznie niższe ISO. I rzeczywiście to działa ale nie jest dostępne w Fv.

kardwa
25-03-2019, 21:59
Zgadza się. Nie działa w Fv a tam przydałoby się to najbardziej. Konkretnie wtedy gdy w Fv mamy wybrane auto-ISO i auto-shutter speed czyli coś a'la tryb Av to nie działa minimum shutter speed który się wcześniej ustawia w ISO speed settings.

Bangi
25-03-2019, 22:53
Jaką tendencję? Używam 6D i mam takie max ISO jakie ustawię. Gdy ISO nie można zwiększyć poza ustawiony zakres to czas się wydłuża w standardzie. Nie wiem jak w 6D II bo nie mam ale w 6D auto ISO jest takie jakie sobie ustawisz. Obiektyw nie ma znaczenia.

Tendencję do ustawiania czasu w okolicach odwrotności ogniskowej pryz autoISO o ile oczywiście zmieści się w ustawionym przedziale autoISO i jest odpowiednio dużo światła. W 6d mk II można już ustawić czas minimalny przy autoISO.

Jacek_Z
26-03-2019, 01:00
AutoISO na M tez mozna bylo wczesniej uzywac, ale nie byla dostepna kompensacja ekspozycji.To nie to, to jest przeciwieństwo Auto-ISO. ISO jest stałe. Czas i przysłona się dostosowuja do ISO.

Pawel92
26-03-2019, 01:18
AutoISO na M tez mozna bylo wczesniej uzywac, ale nie byla dostepna kompensacja ekspozycji...
Była kompensacja ekspozycji pozycji. Tyle, że nie we wszystkich puszkach.

swallow77
26-03-2019, 10:15
To nie to, to jest przeciwieństwo Auto-ISO. ISO jest stałe. Czas i przysłona się dostosowuja do ISO.Ze co?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
26-03-2019, 10:42
Była kompensacja ekspozycji pozycji. Tyle, że nie we wszystkich puszkach.Faktycznie, znalazłem nawet listę puszek, które maja obsluge kompensacji w M i autoiso: 1dx, 1dx2, 5ds, 5dsr, 7d2, 80d. Dostep do kompensacji ekspozycji przez ekran nastaw - czyli naokolo (kółko zwykle uzywane do kompensacji jest zajete przez nastawe przyslony w M).

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

aptur
26-03-2019, 10:45
Tendencję do ustawiania czasu w okolicach odwrotności ogniskowej pryz autoISO o ile oczywiście zmieści się w ustawionym przedziale autoISO i jest odpowiednio dużo światła.

W 6D nie występuje taka tendencja.

Wieslaw18
26-03-2019, 11:58
Faktycznie, znalazłem nawet listę puszek, które maja obsluge kompensacji w M i autoiso: 1dx, 1dx2, 5ds, 5dsr, 7d2, 80d. Dostep do kompensacji ekspozycji przez ekran nastaw - czyli naokolo (kółko zwykle uzywane do kompensacji jest zajete przez nastawe przyslony w M).

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

6D2 też. Ustawiam AutoISO i M, a do przycisku SET kompensację ekspozycji, w 7D2 tak samo. Nie wchodzę na drabinkę przez menu.

swallow77
26-03-2019, 13:02
6D2 też. Ustawiam AutoISO i M, a do przycisku SET kompensację ekspozycji, w 7D2 tak samo. Nie wchodzę na drabinkę przez menu.Dobrze wiedzieć, że to już standard. W starszych puszkach autoiso bylo dość kulawe wlasnie ze wzgledu na brak kompensacji w M.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Bangi
26-03-2019, 15:33
W 6D nie występuje taka tendencja.

To mamy inne spostrzeżenia ;)

becekpl
02-04-2019, 13:04
tak głupio spytam, idzie ktoś 13 na Canonshow w ABfoto w Galerii Mokotów?

candar
14-04-2019, 10:22
Kilka ważnych poprawek

https://www.canonwatch.com/canon-eos-r-firmware-update-1-2-0-coming-april-18/


AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA SPRZĘTOWEGO CANON EOS R 1.2.0. 18 KWIETNIA

Wersja oprogramowania układowego 1.2.0 zawiera następujące ulepszenia i poprawki.
Ulepszenia:
1. AF z detekcją oka
- Obsługuje Servo AF podczas fotografowania.
- Teraz dostępne podczas nagrywania filmów niezależnie od ustawienia „Movie Servo AF”.
2. Mały rozmiar ramki AF
- Obsługuje Servo AF podczas fotografowania.
- Teraz dostępne podczas nagrywania filmów niezależnie od ustawienia „Movie Servo AF”.

Stanislaw
17-04-2019, 20:18
A tu link: https://canoncanada.custhelp.com/app/answers/answer_view/a_id/1030434

Shrek
17-04-2019, 22:54
A tu link: https://canoncanada.custhelp.com/app/answers/answer_view/a_id/1030434
Po co takie rozwolnienie, nie lepiej poczekać do rana i jutro 18.08 będzie na polskiej stronie, z ojczystym językiem
menu? W tym kanadyjskim jest pl? bo jak nie ma i z pośpiechu ktoś sobie wysadzi, to będą potem lamenty :-)

Stanislaw
18-04-2019, 08:31
Chyba jest polski, ale używanie tego aparatu z polskim językiem to masochizm. Ilość bezsensownych skrótowców w menu jest powalająca, w angielskiej wersji nie ma tego problemu.

robertskc7
18-04-2019, 08:58
https://www.canon.pl/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-r.html?type=firmware&firmwaredetailid=tcm:125-1830227&os=windows%207%20%2864-bit%29&language= wersja PL

Photointo
18-04-2019, 10:10
Zainstalowałem - świetna sprawa, AF na oczy działa po naciśnięciu spustu do połowy (nie wiem czy działało to tak wcześniej) i w trybie servo. Ramka do servo AF w końcu jest takiej wielkości jak do one shot. Oby tak dalej Canon.

kardwa
18-04-2019, 10:56
Wgrywał już ktoś ten najnowszy firmware do body które miało pierwszy firmware czyli 1.0.0?

Stanislaw
18-04-2019, 11:22
Tak, śmiało.

Robas
18-04-2019, 16:06
Czy po zainstalowaniu nowego oprogramowania trzeba będzie ponownie wprowadzać własne ustawienia?

robertskc7
18-04-2019, 18:17
Na pewno na nowo konfiguracja z teflonem ( u mnie była ) i czas uśpienia był zmieniony na 15 sek. Reszta chyba bez zmian. Odnoszę wrażenie że EVF sprawniej pracuje. Af fajnie lata za buzią.

Robas
18-04-2019, 19:00
Na pewno na nowo konfiguracja z teflonem ( u mnie była ) i czas uśpienia był zmieniony na 15 sek. Reszta chyba bez zmian. Odnoszę wrażenie że EVF sprawniej pracuje. Af fajnie lata za buzią.
Dzięki :)

Photointo
19-04-2019, 10:11
Rka na 24-105 robi tak piękne, ostre zdjęcia, bardzo mi się podoba obraz z tego aparatu. Wypuściliby już te nowe szkła, z ciekawości chociaż bym zobaczył jakie ceny. Bardzo brakuje czegoś szerszego do RF.

Bangi
19-04-2019, 12:05
Rka na 24-105 robi tak piękne, ostre zdjęcia, bardzo mi się podoba obraz z tego aparatu. Wypuściliby już te nowe szkła, z ciekawości chociaż bym zobaczył jakie ceny. Bardzo brakuje czegoś szerszego do RF.

Masz na myśli 24-105 RF czy EF, co prawda mam oba, ale jakoś nie mogę się zebrać, by przetestować EF na R-ce, choć w necie pisz, że RF lepszy.

szandor
19-04-2019, 13:23
Masz na myśli 24-105 RF czy EF, co prawda mam oba, ale jakoś nie mogę się zebrać, by przetestować EF na R-ce, choć w necie pisz, że RF lepszy.

Też mam oba i RF jest zdecydowanie lepszy pod względem szybkości, głośności i ostrości od mojego mark I. Podobno stabilizację też ma lepszą,.

Photointo
19-04-2019, 17:42
Mam na myśli RF. Miałem kiedyś pierwszą wersję na EF więc trudno mi porównać IIkę.

Shrek
19-04-2019, 18:22
Masz na myśli 24-105 RF czy EF, co prawda mam oba, ale jakoś nie mogę się zebrać, by przetestować EF na R-ce, choć w necie pisz, że RF lepszy.
Miałem EF dwójkę praktycznie nowy, jak mi dali do obejrzenia i zabawy RF, to oddałem w rozliczeniu i dopłaciłem, zostawiając już RF, bo jest spora różnica na jego korzyść, szybkość rozdzielczość z R jest znakomita.

saxjas
26-04-2019, 12:09
Zauważyłem promocję do 29.04. na R w Euro, więc może komuś się przyda.

Bangi
26-04-2019, 14:21
Zauważyłem promocję do 29.04. na R w Euro, więc może komuś się przyda.

jaką? ;)

https://www.ceneo.pl/69409261

Marcinus
26-04-2019, 14:34
jaką? ;)

https://www.ceneo.pl/69409261

No jakto napisalu 10498 przekreslili na 9999 i masz promocje, a że w innych sklepach po tyle jest bez promocji albo i jeszcze taniej to cóż... :)

mkamelg
26-04-2019, 15:45
Zauważyłem promocję do 29.04. na R w Euro, więc może komuś się przyda.

Dzięki za informację. Posiadam tam konto ale jak czytam poniższy komentarz (opublikowany w opiniach dla "Canon EOS R Body + Adapter EF-EOS R") to coś mnie powstrzymuje przed ewentualnym zakupem w tym sklepie. Raz tam kupowałem obiektyw i przyszedł cały ale pudełko wyglądało jak z kibla wyciągnięte. :?


Nie polecam zakupu. Aparat miał wadę fabryczną w postaci uszkodzonego pixela niemalże w centrum kadru. Na następny dzień został zwrócony do sklepu, ze wskazaniem na wymianę na nowy. Już po 2 TYGODNIACH dostałem lakoniczną odpowiedź, ze aparat zostanie naprawiony, jednak nie podano żadnego terminu. W serwisie CANON dowiedziałem się, że pojechał do Niemiec ??? (po co? dlaczego nie serwis w Warszawie? wydłuża to tylko czas reklamacji) Sprzęt był dostarczony w pudełku nie oplombowanym żadną nalepką QC producenta, co mnie dziwi. Nie polecam sklepu ze względu na sposób załatwienia reklamacji, zero informacji o czasie i sposobie naprawy, sprzedawca nie był w stanie ocenić wady. Chyba lepiej kupować sprzęt foto w salonach autoryzowanych, w których można na miejscu ocenić stan techniczny. Smutne jest to, że Canon wypuszcza aparaty tej klasy bez dokładnej kontroli jakości. Chyba czas na zmianę producenta sprzętu foto.

W sumie to dziwnie ten człowiek ogarnął temat. Załatwianie czegokolwiek (reklamacja, zwrot) z poziomu Euro może być przykrym doświadczeniem, żeby daleko nie szukać https://www.canon-board.info/threads/109897-Canon-800d-blakn%C4%85cy-plastik Sam kiedyś walczyłem o swoje żeby mi oddali pieniądze za plecak z wadliwym suwakiem i korespondencyjna przepychanka z nimi była konkretna. :?

Media Markt też obniżył cenę na 9998 zł plus dostaje się 950 zł na karcie podarunkowej Carrefour.

W dniach 10-12 maja odbywają się w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie targi Electronics Show i może z ich okazji firmy przygotują jeszcze jakieś dodatkowe obniżki https://mediamarkt.pl/electronics-show-2019?clickId=46036

Generalnie jestem zaskoczony tym że nasze rekiny biznesu fotograficznego nie zrobiły jakichś fajnych promocji na Wielkanoc, chyba za dobrze im się powodzi. W ten weekend napisałem do Canon Polska na FB czy po zakończeniu tej promocji z kursem fotograficznym będziemy mogli liczyć na taką promocję jaką mają w UK https://www.canon.co.uk/cashback/current-cashback/ no i oczywiście nie otrzymałem żadnej odpowiedzi co mnie raczej nie zaskoczyło bo co oni mogą jak najprawdopodobniej wykonują tylko dyspozycje jakie przychodzą z europejskiej centrali z siedzibą w Holandii?

robertskc7
26-04-2019, 15:50
Promocji poświątecznej - 7999 nic nie przebije, a sezon coraz bliżej, wiec chyba o sprzedaż nie muszą się martwić. Co do eor agd i innych to gwarancję canona można też realizować przez CSI.

jinks
26-04-2019, 17:41
W ten weekend napisałem do Canon Polska na FB czy po zakończeniu tej promocji z kursem fotograficznym będziemy mogli liczyć na taką promocję jaką mają w UK https://www.canon.co.uk/cashback/current-cashback/ no i oczywiście nie otrzymałem żadnej odpowiedzi co mnie raczej nie zaskoczyło bo co oni mogą jak najprawdopodobniej wykonują tylko dyspozycje jakie przychodzą z europejskiej centrali z siedzibą w Holandii?

Po tej obniżce w UK 250funtów R-ka wychodzi drożej niż w PL.

Co do RTV AGD cena nie jest może najlepsza, ale aparat jest z PL dystrybucji, z gwarancją canona co oznacza, że jak się coś popsuje to możemy go wysłać np. do CSI a oni bardzo chętnie naprawią, bo płaci Canon. Te aparaty po 9500-9600zł mają gwarancję sprzedawcy i trochę się boję, że w niektórych, niejednoznacznych przypadkach może to być uznaniowe. Dla niektórych sporą zaletą EuroRTV są też raty typu 20x0%, czy nawet 30x0%, które nawet przy tej wyższej cenie wychodzą całkiem korzystnie.
Każdy musi podjąć decyzję sam. Osobiście za gotówkę mimo wszystko kupowałbym w tańszym wariancie. Gdybym chciał na raty to pewnie we wspomnianym markecie.

Bangi
29-04-2019, 18:31
Może głupie pytanie ale jak używać w trybie servo śledzenia oka? W sensie jak to włączyć? Zaktualizowałem body, ale nic się nie zmieniło w tej kwestii...

marfot
29-04-2019, 19:47
Może głupie pytanie ale jak używać w trybie servo śledzenia oka? W sensie jak to włączyć? Zaktualizowałem body, ale nic się nie zmieniło w tej kwestii...

R dosyć powściągliwie przechodzi z trybu śledzenia twarzy do śledzenia oka. Twarz musi wypełniać sporą część kadru. Włącz tryb Eye AF, włącz Servo i próbuj z dużą twarzą.

Kolekcjoner
29-04-2019, 20:11
W Stanach 300$ rabatu na eRkę i adapter nadal w cenie.

Shrek
29-04-2019, 20:47
Odbijając od promocji, ktoś może coś widział w zamiennikach gripa?
Oryginał cholernie drogi, może Newell coś wydał, ale znaleźć nie mogę.

Bangi
29-04-2019, 21:58
R dosyć powściągliwie przechodzi z trybu śledzenia twarzy do śledzenia oka. Twarz musi wypełniać sporą część kadru. Włącz tryb Eye AF, włącz Servo i próbuj z dużą twarzą.

ale zaczyna się to od tego małego kwadracika?

marfot
29-04-2019, 22:24
ale zaczyna się to od tego małego kwadracika?

Duży kwadrat pokazuje twarz a mały oko na starcie. Potem śledzi oko - niebieski kwadracik.

robertskc7
29-04-2019, 22:28
Gdzieś czytałem, że wykrywanie oka to taki trochę pic na wodę. W dużej mierze zależy od ogniskowej i GO. Na 85L łapie do pewnej odległości, ale na 35 praktycznie nigdy. W sumie nawet mądrze to zrobili, bo co Ci da wykrywanie oka przy GO rzędu 20cm ;ub metr. SONY pokazuje oko tam gdzie R pokazuje twarz. Więc sam nei wiem ile w tym prawdy a ile marketingu.
p.s przez przypadek odkryłem że ustawiając AF dotykając pierścienia ostrości automatycznie załącza się focus peaking plus ten bajer canona.

Bangi
30-04-2019, 12:12
Duży kwadrat pokazuje twarz a mały oko na starcie. Potem śledzi oko - niebieski kwadracik.

Tak mam w trybie ONE SHOT, ale jak przełączę na SERVO to nic takiego się nie dzieje... nie wiem o co chodzi...
Oczywiście aktualizacja jest zrobiona.

marfot
30-04-2019, 17:51
Tak mam w trybie ONE SHOT, ale jak przełączę na SERVO to nic takiego się nie dzieje... nie wiem o co chodzi...
Oczywiście aktualizacja jest zrobiona.

Może jesteś zbyt wymagający.
Działa to tak: w trybie Eye AF i servo pojawia się (bez naciśnięcia spustu) duży kwadrat twarzy i mały oka. Jak wciśniesz lekko spust to mały kwadrat obejmujący oko robi się niebieski i śledzi oko w miarę zmiany kadru i odległości. Jak się pogubi to przechodzi w inny tryb - wiele kwadracików.

mkamelg
30-04-2019, 19:44
Jeden obraz za tysiąc słów, tak to wygląda na przykładzie RP.


https://www.youtube.com/watch?v=xrxs-3R8IqU

kardwa
30-04-2019, 23:49
Tak mam w trybie ONE SHOT, ale jak przełączę na SERVO to nic takiego się nie dzieje... nie wiem o co chodzi...
Oczywiście aktualizacja jest zrobiona.

Działa, działa a najlepiej na typowo porterowych obiektywach np. 135mm f/1.8 lub EF Canona 135mm f/2.0.
Oczywiście wszystko zależy jak dużą część kadru zajmuje twarz lub innymi słowy jak daleko jesteś od celu.

Bangi
01-05-2019, 15:17
U mnie to jednak wygląda inaczej niż opisujecie i na filmie.
Sprawdzę jeszcze na spokojnie, ale jak na razie to tak nie działa...

W sensie, że u mnie nie działa.

Eberloth
01-05-2019, 16:25
U mnie to jednak wygląda inaczej niż opisujecie i na filmie.
Sprawdzę jeszcze na spokojnie, ale jak na razie to tak nie działa...

W sensie, że u mnie nie działa.

Nie wiem czy pomogę, ale może spróbuj na obiekcie, który posiada oko... :mrgreen:

marfot
01-05-2019, 16:48
U mnie to jednak wygląda inaczej niż opisujecie i na filmie.
Sprawdzę jeszcze na spokojnie, ale jak na razie to tak nie działa...

W sensie, że u mnie nie działa.

A tak z ciekawości to co się wyświetla jak skierujesz obiektyw na twarz?

technik8pl
01-05-2019, 17:35
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z fotografowaniem eRką tańców weselnych? Sezon się zaczął więc może ktoś coś powiedzieć w’porównując do dslr?

aptur
01-05-2019, 17:53
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z fotografowaniem eRką tańców weselnych? Sezon się zaczął więc może ktoś coś powiedzieć w’porównując do dslr?

Jedno jest pewne. Weź więcej baterii.

mkamelg
01-05-2019, 18:14
U mnie to jednak wygląda inaczej niż opisujecie i na filmie.
Sprawdzę jeszcze na spokojnie, ale jak na razie to tak nie działa...

W sensie, że u mnie nie działa.

Najlepiej zacząć oglądanie tego filmiku od 2:32.


https://www.youtube.com/watch?v=hettDR5XdP4

Facet robi zdjęcia w trybie Fv, osoba z poprzedniego filmiku w P. Może Ty robisz w M a może w M nie działa Eye AF? Możesz też sobie włączyć "Ciągły AF".

Jak nadal nic nie jest tak jak być powinno to zresetuj aparat do ustawień fabrycznych a w skrajnym przypadku przeflaszuj aparat ponownie bo może źle się nadpisał firmware w pamięci aparatu.


Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z fotografowaniem eRką tańców weselnych? Sezon się zaczął więc może ktoś coś powiedzieć w’porównując do dslr?

https://www.canon-board.info/threads/108574-Optyka-Canon-R/page6?p=1390936&viewfull=1#post1390936

Bangi
01-05-2019, 22:50
Nie wiem czy pomogę, ale może spróbuj na obiekcie, który posiada oko... :mrgreen:

Nie pomogłeś :evil:


A tak z ciekawości to co się wyświetla jak skierujesz obiektyw na twarz?

U mnie nie ma ramki jak w trybie ONE SHOT, tylko jest kwadracik na środku.
Ale teraz sprawdziłem i jak przycisnę spust do połowy to kwadracik przeskanuje na oko i niby działa.

kardwa
02-05-2019, 09:37
Ponieważ musiałbyś mieć Continuous AF aktywowany w menu AF aparatu aby ramka się wyświetlała.
Ja tego w ten sposób nie używam. Ciągły AF to nic innego jakbyś miał cały czas wciśnięty spust do połowy lub kciuk na AF-ON z tyłu aparatu.

2159

zdebik
02-05-2019, 10:01
Warto przypisać do servo/one shoot skrót. Czasem np w studiu, przy f13 iso 100 aparat głupieje.

kardwa
02-05-2019, 10:28
Zgadza się. Ja sobie przypisałem do AF-ON skrót który przełącza pomiędzy servo a one shoot. Przy okazji warto wspomnieć, że Continous AF to nie to samo co servo.

Bangi
02-05-2019, 10:34
Wyłączyłem ciągły AF, bo mnie to wkurzało, że ciągle meli.
Teraz już wszystko jasne :)
Dziękuję.

kardwa
02-05-2019, 11:55
Jedno jest pewne. Weź więcej baterii.

Ja wyciągam spokojnie do 2300 klatek na jednej baterii. Co prawda nie wesela ale głównie sport choć podobno R do sportu się nie nadaje.

Bangi
02-05-2019, 12:39
Ja wyciągam spokojnie do 2300 klatek na jednej baterii. Co prawda nie wesela ale głównie sport choć podobno R do sportu się nie nadaje.

Jedziesz głownie serią? Pytam, bo zauważyłem, że jak robię dużo zdjęć w krótkim czasie (jadąc serią), to rzeczywiście można wyciągnąć dużo więcej ilościowo zdjęć niż jest deklarowane.

mkamelg
02-05-2019, 12:42
Kolejny i kto wie czy nie najważniejszy argument przemawiający za tym aby zainstalować sobie aktualizację firmware w wersji 1.2.0.


https://www.youtube.com/watch?v=dfenxw0OKbc

Sunders
02-05-2019, 13:05
Promocji poświątecznej - 7999 nic nie przebije, a sezon coraz bliżej, wiec chyba o sprzedaż nie muszą się martwić. Co do eor agd i innych to gwarancję canona można też realizować przez CSI.

A w Ameryce znowu ceny obniżają: https://www.canonrumors.com/big-canon-eos-r-price-drop-save-up-to-500-and-still-get-the-ef-rf-adapter-for-free/ :confused:

kardwa
02-05-2019, 13:28
Jedziesz głownie serią? Pytam, bo zauważyłem, że jak robię dużo zdjęć w krótkim czasie (jadąc serią), to rzeczywiście można wyciągnąć dużo więcej ilościowo zdjęć niż jest deklarowane.

Zgadza się. Duża część jest w burst mode choć nie więcej jak 2-3 klatki jednego ujęcia.

jinks
02-05-2019, 15:23
Zgadza się. Duża część jest w burst mode choć nie więcej jak 2-3 klatki jednego ujęcia.

To może podaj zakres godzinowy takiego fotografowania. Na 6d2 i takiej samej baterii osiągam niewiele wyższą liczbę zdjęć, ale w ciągu 12godzinnego reportażu + częste sprawdzanie ostrości/ekspozyzjii na ekranie.

kardwa
02-05-2019, 21:52
Około 4 godzin. Ostatnio w 3 godziny zrobiłem około 1300 i zostało nieco ponad 40%. Jak dla mnie jest to bardzo przyzwoity wynik. I tak zabieram ze sobą przynajmniej dwa zapasy LP-E6 więc problem z mniejszą wydajnością z baterii mnie nie dotyczy.

Photointo
03-05-2019, 10:55
Focę już trochę eosem R i chciałem powiedzieć, że jego LCD to jest najlepszy ekran jaki widziałem i jego przewaga w stosunku do A7RIII jest spora, co w bezlustrach ma spore znaczenie.

becekpl
03-05-2019, 14:11
właśnie wyszedł Tamron 35-150 2.8-4(na razie do N), ciekawy spacerzoom do R będzie
nie jest nawet jakoś kosmicznie wielki ale mordę ma wysuwana..
dla C -waga 790 g i 800$

jinks
03-05-2019, 14:38
właśnie wyszedł Tamron 35-150 2.8-4(na razie do N), ciekawy spacerzoom do R będzie
nie jest nawet jakoś kosmicznie wielki ale mordę ma wysuwana..
dla C -waga 790 g i 800$

No, ale to przecież szkło do dslr więc dochodzi adapter i już nie jest taki kompaktowy.

szandor
03-05-2019, 14:52
Focę już trochę eosem R i chciałem powiedzieć, że jego LCD to jest najlepszy ekran jaki widziałem i jego przewaga w stosunku do A7RIII jest spora, co w bezlustrach ma spore znaczenie.

Oprócz tego LCD podoba mi się tryb Fv, oraz to że, po zrobieniu 6k klatek mam czystą matrycę (w mojej A7II matryca działała jak lep na muchy).
W R-ce brakuje mi tylko yoja - by móc w terenie/gdy aparat dynda się na pasku na szyi, wyłączyć sterowanie dotykiem / i ewentualnie odwrócić LCD tyłem.

--- Kolejny post ---


właśnie wyszedł Tamron 35-150 2.8-4(na razie do N), ciekawy spacerzoom do R będzie
nie jest nawet jakoś kosmicznie wielki ale mordę ma wysuwana..
dla C -waga 790 g i 800$

Trochę za wąsko, jako spcerzoom bardziej mi pasuje 24-105, a jeszcze bardziej by podpasował z zakresem ~ 17-70.

Photointo
04-05-2019, 08:17
szandor też lubię ten tryb i go używam, np. do makro gdy chcę wymusić szybko czas 1/200 z ręki. Joysticka brakuje, to fakt.

Bangi
04-05-2019, 14:23
Podobno R-ka nie nadaje się do sportu, a co za tym idzie również do samolotów ;)

https://www.canon-board.info/threads/96074-Bangi-Samoloty/page9?p=1391188&viewfull=1#post1391188

aptur
04-05-2019, 14:32
Podobno R-ka nie nadaje się do sportu, a co za tym idzie również do samolotów ;)

https://www.canon-board.info/threads/96074-Bangi-Samoloty/page9?p=1391188&viewfull=1#post1391188

Mnie to śmieszą takie twierdzenia. Kiedyś był tutaj taki kolega który wrzucał rewelacyjne zdjęcia samolotów robione chyba 20D. Ja nie wiem czy od tego czasu samoloty zaczęły szybciej latać.
Sport można zrobić każdym aparatem. Rzecz jasna niektórymi jest wygodniej i szybciej ze względu na lepsze servo (czy też w ogóle działające) itp.

Photointo
05-05-2019, 08:46
Sprawdzałem wczoraj tryb servo, ostrzenie na głowę i oczy (rzadko łapało) przy użyciu RF 35mm 1.8 i nie było tak źle. Jak dla mnie sporo zdjęć trafia w ruchu i w porównaniu do mojego poprzedniego 6D to jest kosmos. Aktualnie nie mam szkła do A7RIII żeby porównać te body, ale wydaje mi się, że Sony ten tryb ma lepszy.

candar
05-05-2019, 08:54
Focę już trochę eosem R i chciałem powiedzieć, że jego LCD to jest najlepszy ekran jaki widziałem i jego przewaga w stosunku do A7RIII jest spora, co w bezlustrach ma spore znaczenie.

A jaki ma wpływ na "lepszość" zdjęć ma to, że aparat ma najlepszy LCD na rynku ? I w czym ta lepszość LCD przejawia się później na zdjęciach ??? Z ciekawości pytam :) Bo czasami też focę i jestem żywotnie zainteresowany rzeczową informacją w tym temacie :)

marfot
05-05-2019, 09:42
A jaki ma wpływ na "lepszość" zdjęć ma to, że aparat ma najlepszy LCD na rynku ? I w czym ta lepszość LCD przejawia się później na zdjęciach ??? Z ciekawości pytam :) Bo czasami też focę i jestem żywotnie zainteresowany rzeczową informacją w tym temacie :)

Bidny ekranik w moim 20D odbierał mi całą radość focenia. Jak mi toto ukradli i kupiłem 30D to mi wróciła chęć do focenia.
U amatora motywacja ma wpływ na jakość zdjęć.

mkotar
05-05-2019, 10:03
Sprawdzałem wczoraj tryb servo, ostrzenie na głowę i oczy (rzadko łapało) przy użyciu RF 35mm 1.8 i nie było tak źle. Jak dla mnie sporo zdjęć trafia w ruchu i w porównaniu do mojego poprzedniego 6D to jest kosmos. Aktualnie nie mam szkła do A7RIII żeby porównać te body, ale wydaje mi się, że Sony ten tryb ma lepszy.

Przed ostatnimi wakacjami moja małżonka zaskoczyła mnie przynosząc do domu jej aparat na zdjęcia podróży nr i tak oto na Islandię pojechaliśmy z eos R (16-35, 70-200, 50) i sony a73 (24-105) także miałem chwile na dogłębne porównanie obu aparatów :)

Dla ‚casualowego’ focenia Sony jest dla mnie lepsze - zawsze ostrzy na oczy! Podwójna stabilizacja wybacza dłuższe czasy, ogólnie z połączeniu z tym obiektywem fotki mega ostre. Jak ktoś się uprze to i 2 karty sd uzna za plus :)

Ale jeśli chodzi o Eos R - ergonomia, wygoda trzymania, wizjer i ekran bez dwóch zdań są dużo lepsze :) tryb ostrzenia Z wykrywaniem twarzy i oczu jest ale daleko mu do jakości i sprawności Sony.

Celność Af jest ok ale dalej sony trafiało mi prawie zawsze a Canon już nie. Jak dla mnie 24-105 gmaster od sony jest ostrzejszym szkłem od tych moich L-ek. Ale nie jest to jakaś kosmiczna różnica :)

Mała dygresja: Szkła RF są przeogromne nawet jak na szkła FF przez co cały system robi się wielgachny

candar
05-05-2019, 10:40
Bidny ekranik w moim 20D odbierał mi całą radość focenia. Jak mi toto ukradli i kupiłem 30D to mi wróciła chęć do focenia.
U amatora motywacja ma wpływ na jakość zdjęć.

To jak wytłumaczysz fakt, że wiele fotografujących (amatorów właśnie!) świadomie wybiera analogowe aparaty bez LCD ??? Zapewniam Cię, że mają większą radość z fotografowania niż Ty ;)

Bangi
05-05-2019, 11:51
Osobiście uważam że zbyt dobry ekran pokazujący zbyt ładne zdjęcia nie jest dobry, bo potem oglądając na ekranie monitora można się rozczarować. Nigdy nie oceniam jakości zrobionego zdjęcia na ekranie aparatu czy smartfona, to nie ma żadnego sensu.

jinks
05-05-2019, 15:35
Celność Af jest ok ale dalej sony trafiało mi prawie zawsze a Canon już nie. W jakim trybie? Single point, czy wykrywanie twarzy/oka?

candar
05-05-2019, 15:46
Osobiście uważam że zbyt dobry ekran pokazujący zbyt ładne zdjęcia nie jest dobry, bo potem oglądając na ekranie monitora można się rozczarować. Nigdy nie oceniam jakości zrobionego zdjęcia na ekranie aparatu czy smartfona, to nie ma żadnego sensu.

I słusznie! W A7 II mam do dyspozycji gów...ny EVF i LCD (nie zobaczy się na nich pięknego zdjęcia o prześlicznych kolorach i ostrości), ale o tym wiem i nie jestem rozczarowany bo nie do tego one służą. Niektórzy być może wykorzystują LCD do prezentacji zdjęć całej rodzinie, ale z uwagi że tego nie robię - to problemu nie widzę :mrgreen:

Kolekcjoner
05-05-2019, 18:41
Zaraz się okaże że Sony daje gówniane wizjery żeby ułatwić zrobienie artystycznych zdjęć :mrgreen:....

Sunders
05-05-2019, 19:06
Zaraz się okaże że Sony daje gówniane wizjery żeby ułatwić zrobienie artystycznych zdjęć :mrgreen:....

... a Canon wbrew dotychczasowej utartej praktyce zaimplementował w EOSie R na wyrost wyświetlacz LCD zbyt dobrej jakości :mrgreen:

p0m
05-05-2019, 19:12
To jak wytłumaczysz fakt, że wiele fotografujących (amatorów właśnie!) świadomie wybiera analogowe aparaty bez LCD ??? Zapewniam Cię, że mają większą radość z fotografowania niż Ty ;)

będziecie się teraz przerzucali kto ma większość radość z focenia? dzieciaczki...

candar
05-05-2019, 19:48
będziecie się teraz przerzucali kto ma większość radość z focenia? dzieciaczki...

Większość nie może się mylić :!: Największą radość z focenia dają wyłącznie smartfony :mrgreen: I to jest prawda, to jest fakt :p

Photointo
06-05-2019, 09:07
candar dla mnie to proste: bardzo lubię fotografować kadrując przez LCD, szczególnie teraz, gdy w Rce ekran jest duży, kontrastowy i wyraźny. Fotografuję dużo makro i przyrody, ale ogólnie lubię fotografować z pozycji "ekran w górę, głowa w dół" - znanej z średnich formatów. Jak fotografuję w danym miejscu, to odchylam ekran na bok i łatwo jest mi go obracać góra dół. U mnie zwiększa to kreatywność kadrów i daje większą przyjemność z fotografowania. To ma sens dopiero teraz, w bezlustrach gdzie nie znika ekran po podnoszeniu lustra i lagi między kolejnymi zdjęciami nie są wyraźne. Można tak robić serie zdjęć bez większych opóźnień.

Od 2006 roku fotografowałem lustrzankami ale w takich bezlustrach jak Rka odkrywam przyjemność fotografowania na nowo.

Teraz, gdy w bezlustrze widać jakie zdjęcie wyjdzie (czy będzie przepalone, czy za ciemne, czy poruszone, możemy sobie ustawić nawet kolory i kontrast pod warunkiem, że robimy w jpg lub później obrabiamy w DPP) na ŻYWO, dobry, kontrastowy i duży ekran LCD jest moim zdaniem kluczowy. Zdjęcie z ekranu LCD (oczywiście jak świeci mocno słońce, to trzeba ekran rozjaśniać i wtedy jest trudniej) pokrywa się z tym co widzę na monitorze (dodam, że mam skalibrowany). Podgląd zdjęć po ich zrobieniu mam wyłączony na stałe, bo straciło to sens - przez to nie tracę czasu na oglądanie zdjęć po ich zrobieniu, znane z lustrzanek.

mkotar mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Canon - ergonomia, ekran LCD (to ,że da się go odchylać we wszystkie strony), oraz same szkła, mimo, że duże, robi spore pozytywne wrażenie. Ja jeszcze nie opanowałem obróbki zdjęć z Sony, może dlatego też zdjęcia które robię Rką bardziej mi się podobają (a może i nie z tego powodu).

candar
11-05-2019, 12:20
Joakim Karlsson jak widzę prócz D810 używa też Canona R ze szkłem 85 mm (zamiennie z 5D IV :) https://wallhere.com/en/wallpaper/1591347 ( https://wallhere.com/en/tag/34866 )

Photointo
11-05-2019, 12:56
Ostre zdjęcie.

Bangi
11-05-2019, 13:06
Dziś fotografowałem Rką mecz młodego. AF servo daje radę. Największym dla mnie ograniczeniem było to że po przyłożeniu do oka wizjer potrzebuje chwili by odpalić, czego w lustrze z oczywistych względów nie ma. Jest to dość istotne ograniczenie, ale odpowiednio się przygotowując można to zniwelować.
Mimo tego zdjęcia wyszły jak chciałem.

fret
11-05-2019, 13:41
Zaraz się okaże że Sony daje gówniane wizjery żeby ułatwić zrobienie artystycznych zdjęć :mrgreen:....

Nie. Sony wykupiło reklamę na forum Canona. Dziwię się, że jeszcze w to brniecie. Jedyne wyjście, to ignor dla różowych trolli. Reklama przestanie się opłacać.

jinks
12-05-2019, 20:43
Dziś fotografowałem Rką mecz młodego. AF servo daje radę. Największym dla mnie ograniczeniem było to że po przyłożeniu do oka wizjer potrzebuje chwili by odpalić, czego w lustrze z oczywistych względów nie ma. Jest to dość istotne ograniczenie, ale odpowiednio się przygotowując można to zniwelować.
Mimo tego zdjęcia wyszły jak chciałem.

Widzę, że ciągle jesteś zadowolony :) pytanie odnośnie AFu przy fotografii dzieciaków jasnymi stałkami. Lepiej to trafia niż 6d2? w ogóle zostawiasz sobie mimo wszystko 6d2?


Joakim Karlsson jak widzę prócz D810 używa też Canona R ze szkłem 85 mm (zamiennie z 5D IV :) https://wallhere.com/en/wallpaper/1591347 ( https://wallhere.com/en/tag/34866 )

To bdb fotograf. Nawet R-ką potrafi zrobić świetne zdjęcie ;) ale przyznaję, że mnie zaskoczyłeś, bo zawsze go kojarzyłem właśnie z nikonem (i tą modelką ;) )

Bangi
12-05-2019, 22:10
(...)Lepiej to trafia niż 6d2? w ogóle zostawiasz sobie mimo wszystko 6d2?

IMHO lepiej, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach, o czym pisałem w kontekście meczu i "odpalania" wizjera.
Tryb SERVO ze śledzeniem działa bardzo dobrze i seria z priorytetem ostrości (ta wolniejsza) również, przy szybkiej serii trochę się gubi, ale bez tragedii.
Przy jasnych stałkach duże znaczenie ma też IMHO technika robienia zdjęć i pilnowanie by z GO nie uciec po prostu.
Na razie 6d2 zostaje, czy zostanie do jej starości zdecyduję się pod koniec roku. Zostaje w zasadzie przez samoloty, bo gdyby nie one to bym 6d2 też sprzedał, a na razie nie miałme okazji Rki sprawdzić na pokazach.

merida
12-05-2019, 23:17
Bawiłem się Rką i co mi się rzuciło w oczy to "bardzo" duże lagi nim zdjęcie pojawiło się na wyświetlaczu po jego zrobieniu. Dla porównania w xt-2/3 zupełnie to nie występuje. Af wydaje się być ok w tej puszcze, taki po prostu w sam raz na obecne czasy :)

Eligiusz Lesniak
16-05-2019, 21:26
Dokladnie , lagi straszne .... wylaczylem funkcje podgladu automatycznego po zrobieniu zdjecia , i robie to recznie wciskajac na strzalke . Moze cos zmieni sie z nowym FW

Photointo
17-05-2019, 06:40
A po co Ci podgląd zdjęcia w bezlusterkowcu? ;)

Kurpś
17-05-2019, 13:57
Cześć

Mam 70D i zapragnąłem przesiąść się na pełną klatkę.
Zastanawiam się między 5D Mark IV a Canon R. Słucham sobie i czytam. Mam pytanka.

1. Canon R nie klapie lustrem tylko jest migawka, czy strzał jest cichszy od lusterkowców ? W moim 70d a kiedyś w 400D strzał jest głośny i niestety płoszy sarny z około 100 metrów. Kiedyś natknąłem się na lisa , który szedł w moim kierunku i usłyszał strzał jak był prawie cały w kadrze, ale teraz będę miał na swojej 400L 5,6 400 a nie 640 więc będę musiał być bardziej niewidoczny/cichszy.

2 Na jednym z komentarzy YT znalazłem taki post :

"To me its a no brainer.The 5Div can only use EF lenses whereas the EOS R can use the EF & EF-S lenses AND the brilliant RF lenses. Also, since it's obvious that Canon is going to go fully into mirrorless why buy an "old" style camera when you can pay less for a similar camera as mirrorless??"

i odpowiedź do tego posta innego uzytkownika:

"You save money until you go ahead and buy the RF Lenses where they make the money back. Don’t forget that the efs lenses has a crop to them. Other than that, I’ll wait on the pro version of a mirrorless since the eye AF would make life much easier and less likely to miss focus"

Mój angielski nie jest dobry i nie bardzo rozumiem tej odpowiedzi, chodzi mi o ten fragment:
"Don’t forget that the efs lenses has a crop to them"

O co chodzi z tymi starymi szkłami podpinanymi do bezlusterkowca ? W zasadzie to cała ta odpowiedź jest dla mnie nie zrozumiała, ech stary jestem i słabo z angielskim

I ostatnie pytanko teoretyczne :)

Aparaty Canona na pełnej klatce nie mają możliwości symulacji matrycy APSC. Czy ktoś sprawdził gdzie jest lepszy obraz : z pełnej matrycy i wycinanie obrazka aby mieć ekwiwalent 640 (jak w małoobrazkowych lustrzankach) czy focenie lustrzanką APSC ? To w przypadku gdyby na pełnej klatce zwierzak byłby daleko i nie wypełniłby całego lub prawie całego kadru i brakłoby go wyciąć.

Pozdrawiam

aptur
17-05-2019, 14:11
Do pełnej klatki 5d iv nie podepniesz szkieł ef-s.

Eligiusz Lesniak
17-05-2019, 14:27
--- Kolejny post ---


A po co Ci podgląd zdjęcia w bezlusterkowcu? ;)

A po ci podglad w lusterkowcu ? :)

candar
17-05-2019, 14:36
O co chodzi z tymi starymi szkłami podpinanymi do bezlusterkowca ? W zasadzie to cała ta odpowiedź jest dla mnie nie zrozumiała, ech stary jestem i słabo z angielskim



Krótko i jasno pisząc rozchodzi się o odległość w bezlusterkowcach między bagnetem mocowania obiektywu a matrycą światłoczułą :) Po angielsku to Flange focal distance https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
2247

Jeśli się o to pytasz to chyba nie masz manualnych szkieł :( Osoby, które takowe mają już od bardzo dawna używają bezluster do których da się podpiąć nawet słoik po ogórkach przez odpowiedni adapter i robić fajne zdjęcia ;) Polecam pomacać jakieś belzustro i przespać temat - bo warto :) W zasadzie nie ma ograniczeń do międzysystemowej wymiany szkieł przez odpowiednie adaptery (są również AF-owe)

2248

Kolekcjoner
17-05-2019, 14:41
Cześć

Mam 70D i zapragnąłem przesiąść się na pełną klatkę.
Zastanawiam się między 5D Mark IV a Canon R. Słucham sobie i czytam. Mam pytanka.

1. Canon R nie klapie lustrem tylko jest migawka, czy strzał jest cichszy od lusterkowców ? W moim 70d a kiedyś w 400D strzał jest głośny i niestety płoszy sarny z około 100 metrów. Kiedyś natknąłem się na lisa , który szedł w moim kierunku i usłyszał strzał jak był prawie cały w kadrze, ale teraz będę miał na swojej 400L 5,6 400 a nie 640 więc będę musiał być bardziej niewidoczny/cichszy.

2 Na jednym z komentarzy YT znalazłem taki post :

"To me its a no brainer.The 5Div can only use EF lenses whereas the EOS R can use the EF & EF-S lenses AND the brilliant RF lenses. Also, since it's obvious that Canon is going to go fully into mirrorless why buy an "old" style camera when you can pay less for a similar camera as mirrorless??"

i odpowiedź do tego posta innego uzytkownika:

"You save money until you go ahead and buy the RF Lenses where they make the money back. Don’t forget that the efs lenses has a crop to them. Other than that, I’ll wait on the pro version of a mirrorless since the eye AF would make life much easier and less likely to miss focus"

Mój angielski nie jest dobry i nie bardzo rozumiem tej odpowiedzi, chodzi mi o ten fragment:
"Don’t forget that the efs lenses has a crop to them"

O co chodzi z tymi starymi szkłami podpinanymi do bezlusterkowca ? W zasadzie to cała ta odpowiedź jest dla mnie nie zrozumiała, ech stary jestem i słabo z angielskim

I ostatnie pytanko teoretyczne :)

Aparaty Canona na pełnej klatce nie mają możliwości symulacji matrycy APSC. Czy ktoś sprawdził gdzie jest lepszy obraz : z pełnej matrycy i wycinanie obrazka aby mieć ekwiwalent 640 (jak w małoobrazkowych lustrzankach) czy focenie lustrzanką APSC ? To w przypadku gdyby na pełnej klatce zwierzak byłby daleko i nie wypełniłby całego lub prawie całego kadru i brakłoby go wyciąć.

Pozdrawiam
Chodzi o to że do lustrzanki nie podepniesz obiektywów EFS (pod cropa), natomiast do R podepniesz bez problemu (przez dedykowany adapter Canona) i sam aparat automatycznie wytnie z matrycy FF cropa apsc. Oczywiście wynikowa rozdzielczość spadnie, bo będzie to wycinek środka matrycy - nie pamiętam już jaka będzie rozdzielczość ale to łatwo sprawdzić.
"Strzał" z R jest cichszy, dodatkowo możesz ustawić w nim tryb bardzo cichy - prawie niesłyszalny.
To tak w skrócie ;). Jak coś jest niejasne pytaj 8-).

Eligiusz Lesniak
17-05-2019, 15:05
Cześć


I ostatnie pytanko teoretyczne :)

Aparaty Canona na pełnej klatce nie mają możliwości symulacji matrycy APSC. Czy ktoś sprawdził gdzie jest lepszy obraz : z pełnej matrycy i wycinanie obrazka aby mieć ekwiwalent 640 (jak w małoobrazkowych lustrzankach) czy focenie lustrzanką APSC ? To w przypadku gdyby na pełnej klatce zwierzak byłby daleko i nie wypełniłby całego lub prawie całego kadru i brakłoby go wyciąć.

Pozdrawiam
W 5Ds i 5DsR mialem taka funkcje , wiec funkcja takowa w C DSLR FF istnieje
W 1Dx tego nie mam fakt ..

Eos R komunikuje sie z EF , Ef-s i RF wiec obsluguje wszystkie , narazie uzywam R z EF Super tele +Zoom ( Control ring) i RF Zoom -> (mega szklo musze powiedziec) wiec nie wypowiem sie odnosnie Ef-s

Kurpś
17-05-2019, 15:31
Dzięki wielkie.
Już chyba rozumiem. Ja akurat mam 50 1.4 , 400L 5,6 i kitową 18-55 do D70.
Te najważniejsze dla mnie stałki mają bagnet EF czyli rozumiem że Canon R będzie je traktował jak szkła do pełnej ramki tak ? Tylko kit jest EFS więc przejściówka jego dotyczy.
Czyli stałki, które mam nie podpina się przez ten adapter jak EFS tylko bezpośrednio do Canona R ?

Candar, zainteresowałeś mnie tymi obiektywami manualnymi. Ostrzenia ręcznego się nie boję jeśli nie focę ptactwa w locie.
Czy mógłbyś mi podać jakieś przykłady takich od ogniskowych 400 w górę na którymi warto się zastanowić ?
Rozumiem, że tutaj pewnie jst dużo takich skoro można podpiąć obiektywy manualne dla innych systemów.

Dzięki

aptur
17-05-2019, 15:35
Dzięki wielkie.
Już chyba rozumiem. Ja akurat mam 50 1.4 , 400L 5,6 i kitową 18-55 do D70.
Te najważniejsze dla mnie stałki mają bagnet EF czyli rozumiem że Canon R będzie je traktował jak szkła do pełnej ramki tak ? Tylko kit jest EFS więc przejściówka jego dotyczy.
Czyli stałki, które mam nie podpina się przez ten adapter jak EFS tylko bezpośrednio do Canona R ?



Dzięki

Szkła EF i tak musisz podpinać poprzez adapter do R.

Photointo
17-05-2019, 16:20
Eligiusz Lesniak w lusterkowcu nie wiem jakie wyjdzie zdjęcie (jeśli chodzi o ekspozycję, bo to czy wyszło ostre to inna sprawa) więc pogląd wskazany.

candar
17-05-2019, 18:22
Candar, zainteresowałeś mnie tymi obiektywami manualnymi. Ostrzenia ręcznego się nie boję jeśli nie focę ptactwa w locie.
Czy mógłbyś mi podać jakieś przykłady takich od ogniskowych 400 w górę na którymi warto się zastanowić ?
Rozumiem, że tutaj pewnie jst dużo takich skoro można podpiąć obiektywy manualne dla innych systemów.

Dzięki

Nawet w systemie Canona jest mnóstwo doskonałych teleobiektywów manualnych. Kiedyś długo używałem obiektywu Canon New FD 85-300mm f/4.5 http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/fdlenses/fdzooms/85300.htm Po prostu kawał genialnego szkła! Tu fota z niego https://plfoto.com/zdjecie,krajobraz,majtek,12191.html :)

Nawet obecnie sprzedaję Canona FD 200 mm f/2.8 https://sprzedajemy.pl/obiektyw-canon-fd-200-mm-f-2-8-jedyny-taki-jak-l-ka-gdynia-2-0010c9-nr59156479 a tutaj wycinek 100% kadru na f/2.8 z niego podpiętego wczoraj do Sony A7 https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/f7/ec/7b/obiektyw-canon-fd-200-mm-f28-jedyny-taki-lka-gdynia-512221382.jpg oraz małe conieco o tym szkle http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/fdlenses/200mm.htm

Dodam, że im jaśniejsze i lepsze optycznie szkło tym większy sens będzie podpięcia do niego konwertera x1.4, albo x2 https://archiwum.allegro.pl/oferta/panagor-auto-tele-converter-x2-canon-fd-i7547911364.html

Można polować np. na Canona New FD 500mm f/4.5L http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/fdlenses/500mm.htm :)

Wracając na ziemię możesz eksperymentować z obiektywmi lustrzanymi (mają bardzo specyficzny bokeh (tzw. obwarzanki http://pl.pixelpeeper.com/lenses/?lens=13734 :) np. lustrzany Samyang 500mm MC f/8,0 https://dcfoto.pl/obiektyw-lustrzany-samyang-500mm-mc-f80-p1840.html albo lustrzana Sigma 600mm f/8 https://archiwum.allegro.pl/oferta/obiektyw-sigma-600mm-f8-600-8-mirror-canon-fd-i7810572157.html Mżna też iść na całość i pomyśleć o szkle Samyang 800 mm Mirror MC f/8.0 https://www.bemixmedia.pl/obiektyw-samyang-800mm-mirror-f80-id-2315?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

Ale jak już masz 400L 5,6 ... ;)

Kurpś
19-05-2019, 00:14
https://www.ebay.com/itm/Excellent-Canon-New-FD-NFD-500mm-f-4-5-L-MF-Lens-w-Hood-500-4-5-From-Japan-/254175535281?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c4#viTab s_0 :)

candar
19-05-2019, 07:05
https://www.ebay.com/itm/Excellent-Canon-New-FD-NFD-500mm-f-4-5-L-MF-Lens-w-Hood-500-4-5-From-Japan-/254175535281?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c4#viTab s_0 :)

https://www.ebay.com/itm/Canon-New-FD-NFD-500mm-F-4-5-L-MF-Telephoto-Lens-From-Japan/323769583242?hash=item4b622bc68a:g:b8sAAOSw7DBcqey o ;)

Bangi
20-05-2019, 12:37
Wczoraj podczas komunii mojego Młodego odkryłem kolejną zaletę Rki, dając ją "laikowi" z prośbą o zrobienie zdjęcia, laik daje radę... co z lustrem nie zawsze było możliwie, szczególnie przy kombinowanych kadrach laicy mieli czasem problem z trafieniem z ostrością.
Tutaj wystarczyło powiedzieć, że twarz "sama się złapie" w biały kwadracik i wtedy rób zdjęcie, no i robili :) Tak, wiem, kompakty też to mają i niektóre lustra również ;)

Bingant
21-05-2019, 22:25
Witam. Panowie pytanie jest. Po wakacjach mam zamiar kupić eos R. Mam teraz okazję tanio odkupić obiektyw 135L i tutaj proszę o podpowiedź, czy warto w tej perspektywie kupować szkła EF, czy może poczekać na wersję RF?

Bangi
21-05-2019, 22:48
135 L to moje ulubione szkło; ja polecam. Z R współpracuje bez zastrzeżeń.

Kolekcjoner
22-05-2019, 02:11
Witam. Panowie pytanie jest. Po wakacjach mam zamiar kupić eos R. Mam teraz okazję tanio odkupić obiektyw 135L i tutaj proszę o podpowiedź, czy warto w tej perspektywie kupować szkła EF, czy może poczekać na wersję RF?

Wersja RF ze światłem 1.8 pojawi się pewnie w przyszłym roku. I też pewnie nie pomylę się gdy powiem, że optycznie będzie to killer. Jedyny problem jaki widzę to, że cena tego słoja będzie prawdopodobnie bardzo wysoka. Póki co wszystkie jasne szkła RF to wypas optyczny i cenowy.

kardwa
22-05-2019, 09:53
135 L to moje ulubione szkło; ja polecam. Z R współpracuje bez zastrzeżeń.

Ja czasami używam Sigmę 135 1.8 Art z EOS R i 5D4. O ile z 5D AF strzela fochy czasami to z EOS R ta Sigma działa wspaniale.

jinks
22-05-2019, 11:09
Wersja RF ze światłem 1.8 pojawi się pewnie w przyszłym roku. I też pewnie nie pomylę się gdy powiem, że optycznie będzie to killer. Jedyny problem jaki widzę to, że cena tego słoja będzie prawdopodobnie bardzo wysoka. Póki co wszystkie jasne szkła RF to wypas optyczny i cenowy.

135RF za względu na trochę mniejszą uniwersalność i popularność będzie na pewno trochę tańsza niż 85RF, ale obstawiam, że to i tak będzie przedział 7-9k zł. No chyba, że zrobią z IS-em to wtedy 11-15k zł :) w EF135L brakuje jedynie tego IS-a. Choć nie wszystkim i nie zawsze to przeszkadza. Ja bardzo polecam szczególnie przy dzisiejszych cenach za używkę 2500-2900zł.

technik8pl
22-05-2019, 11:57
Ja bardzo polecam szczególnie przy dzisiejszych cenach za używkę 2500-2900zł.
Za 2950 są nówki.

Wczoraj dojechała do mnie eRka. Pierwsze wrażenie takie, że AF trafia bez problemu tam,gdzie mając pod ręką dslr nawet bym aparatu z plecaka nie wyciągał.
Minus największy to, że przy podpinaniu szkieł EF przez adapter środek ciężkości całego zestawu przesuwa się mocno do przodu powodując, że nadgarstek musi mocniej pracować. Pod kątem balansu ideałem dla mnie jest 6d2 (spośród tych, z którymi miałem do czynienia).

robertskc7
22-05-2019, 12:27
Za 2950 są nówki.

Wczoraj dojechała do mnie eRka. Pierwsze wrażenie takie, że AF trafia bez problemu tam,gdzie mając pod ręką dslr nawet bym aparatu z plecaka nie wyciągał.
Minus największy to, że przy podpinaniu szkieł EF przez adapter środek ciężkości całego zestawu przesuwa się mocno do przodu powodując, że nadgarstek musi mocniej pracować. Pod kątem balansu ideałem dla mnie jest 6d2 (spośród tych, z którymi miałem do czynienia).

I tak jest git w porównaniu do sony. To teraz ja czekam na Twoje testy ;)

aptur
22-05-2019, 12:52
Za 2950 są nówki.



Gdzie mianowicie?

technik8pl
22-05-2019, 15:33
Gdzie mianowicie?

sprawdz priva

candar
22-05-2019, 20:19
Za 2950 są nówki.


A używki za 2.150 zł na giełdzie FB (gość sprzedaje dość dużo sprzętu foto)

szandor
22-05-2019, 20:38
Za 2950 są nówki.

Ja też poproszę o informację gdzie to mozna kupić.

Z góry dziekuję.

technik8pl
22-05-2019, 22:00
Ok, moje pierwsze wnioski na temat AF w R po jednym dniu testowania.
- zrobiłem ogólem 178 zdjęć testowych (one shot, pojedynczy punkt/wykrywanie twarzy),
- obiektyw 35L ii, wszystko na 1.4,
- zdjęcia wykonywane w świetle dziennym i sztucznym,
- bliskie i dalekie dystanse,
- statyczne foty bez poruszających się obiektów.

Wnioski:
- 2 zdjęcia do wyrzucenia - AF z jakiegoś powodu nie trafił z ostrością,
- 5 zdjęć z minimalnym ff - widoczny tylko przy powiększeniu do 100% i przeanalizowaniu punktu ostrości. Przy 5d2/6d/6d2, które miałem/mam zdjęcia uznałbym za w pełni akceptowalne,
- pozostałe 171 zdjęć w punkt.
- ok połowa zdjęć była wykonana w oświetleniu sztucznym, w na prawdę trudnych warunkach, gdzie wcześniej testowałem 5d2 i 6d1 i ostre były pojedyncze zdjęcia. Zresztą nawet w świetle dziennym w prostych fotach AF w dslrach potrafi się bez powodu pomylić.

Także w kwestii AFa jest przepaść.

technik8pl
23-05-2019, 20:14
Kolejny dzień, kolejne wnioski:
1.Porównanie ilości szumu na iso 1600 w posiadanych 6d, 6d2, R.

Procedura:
- zdjęcia ze statywu,
- ten sam obiektyw (16-35/4L),
- ten sam kadr(16mm),
- rawy,
- manual - te same nastawy na wszystkich body,
- eksport rawów z LR bez żadnej korekcji bezpośrednio do PSa,
- zeskalowanie zdjęć z 6d2 i R do wielkości pliku z 6d1,
- porównanie cropów 100%.

Wnioski:
Najmniej na iso 1600 szumi R, bardzo porównywalnie 6d2, troszkę gorzej 6d. Różnice ogólnie pomiędzy wszystkimi aparatami niewielkie.

Kolejny test:
2. Ten sam raw ale w LR +3EV oraz suwak od kolorowego szumu ustawiony na wartość 75.
Procedura: eksport do PSa oraz zeskalowanie plików z 6d2 i R do wielkości zdjęcia z 6d1. Ocena cropów 100%

Wnioski:
Najmniej szumi R, zero kolorowego szumu, ogólnie najładniejszy szum spośród wszystkich aparatów.
Drugie miejsce 6d1, zauważalnie gorzej niż R, trochę kolorowego szumu nadal widocznego. No i trzecie miejsce oczywiście 6d2, z tym, że różnica do 6d1 niewielka, natomiast 6d1 i 6d2 do R widoczna.

candar
23-05-2019, 20:46
Kolejny dzień, kolejne wnioski:

najładniejszy szum spośród wszystkich aparatów.


Canon Mistrzem Świata :mrgreen:

I po co tyle testów, jeśli całe kilkudniowe testowisko da się zamknąć w trzech słowach ? 8-)

technik8pl
23-05-2019, 21:31
Canon Mistrzem Świata :mrgreen:

I po co tyle testów, jeśli całe kilkudniowe testowisko da się zamknąć w trzech słowach ? 8-)

Trolu zamilcz.

jinks
24-05-2019, 08:35
Ok, moje pierwsze wnioski na temat AF w R po jednym dniu testowania.
- zrobiłem ogólem 178 zdjęć testowych (one shot, pojedynczy punkt/wykrywanie twarzy),
- obiektyw 35L ii, wszystko na 1.4,
- zdjęcia wykonywane w świetle dziennym i sztucznym,
- bliskie i dalekie dystanse,
- statyczne foty bez poruszających się obiektów.

Wnioski:
- 2 zdjęcia do wyrzucenia - AF z jakiegoś powodu nie trafił z ostrością,
- 5 zdjęć z minimalnym ff - widoczny tylko przy powiększeniu do 100% i przeanalizowaniu punktu ostrości. Przy 5d2/6d/6d2, które miałem/mam zdjęcia uznałbym za w pełni akceptowalne,
- pozostałe 171 zdjęć w punkt.
- ok połowa zdjęć była wykonana w oświetleniu sztucznym, w na prawdę trudnych warunkach, gdzie wcześniej testowałem 5d2 i 6d1 i ostre były pojedyncze zdjęcia. Zresztą nawet w świetle dziennym w prostych fotach AF w dslrach potrafi się bez powodu pomylić.

Także w kwestii AFa jest przepaść.

Dzięki za testy! Brzmi obiecująco. A jak jest z lekko poruszającymi się obiektami? Nie mówię tu o śledzeniu biegających ludzi, sportów itp. tylko delikatny, spokojny ruch.
Na 6d2 DPAF w takim wypadku działa już słabiej.

kardwa
24-05-2019, 10:54
Wypowiem się z własnego doświadczenia. Z lekko poruszającymi obiektami R poradzi sobie lepiej niż 6D2 jeśli mowa o AF i DPAF. Nie ma co porównywać do 6D2 gdzie korzystając z DPAF musisz lustro podnosić. Kilka zdjęć z mojej Rki.
http://i68.tinypic.com/1zw7zn.jpg http://i65.tinypic.com/2nrk95e.jpg http://i67.tinypic.com/14o0ro3.jpghttp://i63.tinypic.com/23rs5ld.jpg

Stanislaw
24-05-2019, 12:13
Co do servo - to w ślubnej używam tylko servo i zazwyczaj trafia, nie muszę się o martwić o AF. Wyjątek to 50mm 1.4 (jest już też w miarę stary i zużyty), który sprawa się, że R się gubi.

Bangi
24-05-2019, 14:21
Co do servo - to w ślubnej używam tylko servo i zazwyczaj trafia, nie muszę się o martwić o AF. Wyjątek to 50mm 1.4 (jest już też w miarę stary i zużyty), który sprawa się, że R się gubi.

U mnie też 50/1.4 wypada najgorzej z pozostałych 3 szkieł, ale i tak o niebo lepiej niż w 6dmk2.

technik8pl
24-05-2019, 14:29
Dzięki za testy! Brzmi obiecująco. A jak jest z lekko poruszającymi się obiektami? Nie mówię tu o śledzeniu biegających ludzi, sportów itp. tylko delikatny, spokojny ruch.
Na 6d2 DPAF w takim wypadku działa już słabiej.
Niestety nie mam żadnych doświadczeń w tym temacie póki co. W sobotę wesele, więc po nim będę mógł coś powiedzieć.


U mnie też 50/1.4 wypada najgorzej z pozostałych 3 szkieł, ale i tak o niebo lepiej niż w 6dmk2.
Bo 50 1.4 i poprzednia 50 1.8 to dwa największa gówna jakie canon wypuścił. 50 1.4 na 5d2 i 6d ostrość ustawiała zależnie od fazy księżyca.

candar
24-05-2019, 14:36
Canon z usługą usunięcia dźwięku kliknięcia przy obiektywie RF. W przypadku obiektywów opłata za usługę wynosi 70 euro netto, a przy adapterze EF-EOS R - 50 euro netto.

Chodzi o dźwięk wytwarzany przez pokrętło sterowania na obiektywie RF i adapterze mocowania EF-EOS R. Canon oferuje usługę usługę usunięcia tego dźwięku, co pozwala cieszyć się cichszą pracą urządzenia. https://www.optyczne.pl/13801-news-Canon_z_us%C5%82ug%C4%85_usuni%C4%99cia_d%C5%BAwi% C4%99ku_klikni%C4%99cia_przy_obiektywie_RF.html

mirror
24-05-2019, 15:45
Canon z usługą usunięcia dźwięku kliknięcia przy obiektywie RF. W przypadku obiektywów opłata za usługę wynosi 70 euro netto, a przy adapterze EF-EOS R - 50 euro netto.

Chodzi o dźwięk wytwarzany przez pokrętło sterowania na obiektywie RF i adapterze mocowania EF-EOS R. Canon oferuje usługę usługę usunięcia tego dźwięku, co pozwala cieszyć się cichszą pracą urządzenia. https://www.optyczne.pl/13801-news-Canon_z_us%C5%82ug%C4%85_usuni%C4%99cia_d%C5%BAwi% C4%99ku_klikni%C4%99cia_przy_obiektywie_RF.html

powinni jeszcze przejść na system z abonamentem bo to teraz modne - usuwamy klik z 10 ojro na miesiąc

zdebik
24-05-2019, 15:48
Canon z usługą usunięcia dźwięku kliknięcia przy obiektywie RF. W przypadku obiektywów opłata za usługę wynosi 70 euro netto, a przy adapterze EF-EOS R - 50 euro netto.

Chodzi o dźwięk wytwarzany przez pokrętło sterowania na obiektywie RF i adapterze mocowania EF-EOS R. Canon oferuje usługę usługę usunięcia tego dźwięku, co pozwala cieszyć się cichszą pracą urządzenia. https://www.optyczne.pl/13801-news-Canon_z_us%C5%82ug%C4%85_usuni%C4%99cia_d%C5%BAwi% C4%99ku_klikni%C4%99cia_przy_obiektywie_RF.htmlMis zcze marketingu... już czekam na płatną usługę przymykania szkła do f16.

Wracając do AF, ogólnie jest fajnie i ładnie ostrzy ale... Lustro potrafi złapać ostrość pojedyńczym punktem np. na szyciu gdzie ML z dualem musi mieć większe pole do popisu i najlepiej AF ustawiony na strefę.

Przy twarzach wiadomo Eye AF i niczego więcej nie trzeba.

mirror
24-05-2019, 15:59
Miszcze marketingu... już czekam na płatną usługę przymykania szkła do f16.

Wracając do AF, ogólnie jest fajnie i ładnie ostrzy ale... Lustro potrafi złapać ostrość pojedyńczym punktem np. na szyciu gdzie ML z dualem musi mieć większe pole do popisu i najlepiej AF ustawiony na strefę.

Przy twarzach wiadomo Eye AF i niczego więcej nie trzeba.

i tryb M na abonament bo przecież to nikomu niepotrzebne

zdebik
24-05-2019, 16:03
i tryb M na abonament bo przecież to nikomu niepotrzebneWłaśnie też myślałem o abonamencie, aparat w leasing te sprawy.

Ponoć przyszłe pokolenie nie będzie kupowało aut jak dziś, wszystko będzie na zasadzie wynajmu.

mirror
24-05-2019, 18:58
Właśnie też myślałem o abonamencie, aparat w leasing te sprawy.

Ponoć przyszłe pokolenie nie będzie kupowało aut jak dziś, wszystko będzie na zasadzie wynajmu.

ale to może mieć tragiczne skutki dla producentów - wyobraź sobie przez moment że jesteś wolny jak taczanka w stepie - bo nic nie masz na własność tylko wynajmujesz - idziesz oddajesz wszystko i bierzesz sony i szeroko jedziesz po autostradzie - to może być bardzo niekorzystne dla niektórych producentów, bardzo niekorzystne - zero przywiązania do marki :mrgreen: - ale się rozmarzyłem - sen niewolnika systemowego normalnie :mrgreen:

marfot
24-05-2019, 19:30
Canon z usługą usunięcia dźwięku kliknięcia przy obiektywie RF. W przypadku obiektywów opłata za usługę wynosi 70 euro netto, a przy adapterze EF-EOS R - 50 euro netto.

Jest oczywiste, że ta usługa podobnie jak i wszelkie inne usługi powinna być darmo :shock:

technik8pl
24-05-2019, 20:09
Ok, kolejny test AFa eRki.
Tym razem na tapetę poszło 85L II

- zrobiłem ogólem 109 zdjęć (one shot, pojedynczy punkt/wykrywanie twarzy),
- wszystko na f/1.2,
- zdjęcia wykonywane w świetle dziennym i sztucznym,
- bliskie i dalekie dystanse,
- statyczne foty bez poruszających się obiektów.

Wnioski:
wszystkie zdjęcia trafione :D

totamten
24-05-2019, 20:36
Ok, kolejny test AFa eRki.
Tym razem na tapetę poszło 85L II

- zrobiłem ogólem 109 zdjęć (one shot, pojedynczy punkt/wykrywanie twarzy),
- wszystko na f/1.2,
- zdjęcia wykonywane w świetle dziennym i sztucznym,
- bliskie i dalekie dystanse,
- statyczne foty bez poruszających się obiektów.

Wnioski:
wszystkie zdjęcia trafione :D

Niemożliwe, weź jeszcze raz przeczytaj co masz napisane na body tuż na obiektywem, nie wierzę, że tam jest 5 liter, najwyżej 4!;)

Bangi
24-05-2019, 20:46
(...)
Bo 50 1.4 i poprzednia 50 1.8 to dwa największa gówna jakie canon wypuścił. 50 1.4 na 5d2 i 6d ostrość ustawiała zależnie od fazy księżyca.

Może 50/1.4 to gówno, ale jak go bardzo lubię, od 2.8 jest bardzo OK i zrobiłem nim wiele ulubionych zdjęć.


Canon z usługą usunięcia dźwięku kliknięcia przy obiektywie RF. W przypadku obiektywów opłata za usługę wynosi 70 euro netto, a przy adapterze EF-EOS R - 50 euro netto.

Chodzi o dźwięk wytwarzany przez pokrętło sterowania na obiektywie RF i adapterze mocowania EF-EOS R. Canon oferuje usługę usługę usunięcia tego dźwięku, co pozwala cieszyć się cichszą pracą urządzenia. https://www.optyczne.pl/13801-news-Canon_z_us%C5%82ug%C4%85_usuni%C4%99cia_d%C5%BAwi% C4%99ku_klikni%C4%99cia_przy_obiektywie_RF.html

Ja żadnego kliknięcia u siebie nie zauważyłem w RF 24-105... aż zaraz sprawdzę.

luso
24-05-2019, 21:12
Może 50/1.4 to gówno, ale jak go bardzo lubię, od 2.8 jest bardzo OK i zrobiłem nim wiele ulubionych zdjęć.



Ja żadnego kliknięcia u siebie nie zauważyłem w RF 24-105... aż zaraz sprawdzę.

Może te kliknięcia są dodawane softwarowe do filmu ;-)

candar
24-05-2019, 21:35
Może 50/1.4 to gówno, ale jak go bardzo lubię, od 2.8 jest bardzo OK i zrobiłem nim wiele ulubionych zdjęć.



Ja żadnego kliknięcia u siebie nie zauważyłem w RF 24-105... aż zaraz sprawdzę.

Już za chwileczkę pojawi się chip tuning od pana Zenka, który podrasuje możliwości pogłośnienia odgłosów klikania, albo całkowitego ich wyciszenia 8-) Czyli tzw. Wasia na RF :mrgreen:

jinks
24-05-2019, 23:02
Dla filmujących na pewno się przyda. To jest specjalistyczna usługa/modyfikacja dla na prawdę jej potrzebujących. Za bardzo się podniecacie ;)

Bangi
25-05-2019, 15:53
PO przeczytaniu Waszego info i sprawdzeniu, potwierdzam, że pojawił się u mnie klik, którego wcześniej nie było :mrgreen:
A tak poważnie, to naprawdę wcześniej nie zwracałem na to uwagi, a że nie filmuję, ot nie mad dla mnie żadnego znaczenia.
BTW ciekawe czy ta akcja z wyciszaniem tego za kasę to było zaplanowane, czy tak jakoś wyszło, bo filmowcom przeszkadza... Naprawdę ciekawe.

marfot
25-05-2019, 16:12
BTW ciekawe czy ta akcja z wyciszaniem tego za kasę to było zaplanowane, czy tak jakoś wyszło, bo filmowcom przeszkadza... Naprawdę ciekawe.

Nie pojmuję czemu ta usługa ma być darmo.
To jakby sobie zażyczyć darmowy tuning układu wydechowego w aucie dla uzyskania przyjemniejszego brzmienia ;)

PS
W G7XII można wyłączyć klikanie takiego kółka taką dźwigienką.

elduce
25-05-2019, 19:16
Hej, takie szybkie pytanie. czy ktoś może używa Canona EOS R z Tamronem 150-600 G2? Jeżeli tak, to jak to współpracuje? Czy problemy z BF/FF w EOSie R z obiektywami nie firmowymi, są tak samo częste jak w lustrzankach?

mirror
25-05-2019, 22:37
Nie pojmuję czemu ta usługa ma być darmo.


usługa za darmo jest niekonieczna - powinny być dwa typy obiektywów/adapterów jeden dla filmowców, drugi foto (bo tam może klikać) lub przełącznik, a tak to wygląda to na amatorkę ktoś coś projektował (może miał niewielkie doświadczenie i nie wiedział że klikanie przeszkadza filmującym) i nie wymyślił (nieprawdopodobne) a teraz trzeba sporo zabawy żeby to zmienić

Kolekcjoner
25-05-2019, 23:13
usługa za darmo jest niekonieczna - powinny być dwa typy obiektywów/adapterów jeden dla filmowców, drugi foto (bo tam może klikać) lub przełącznik, a tak to wygląda to na amatorkę ktoś coś projektował (może miał niewielkie doświadczenie i nie wiedział że klikanie przeszkadza filmującym) i nie wymyślił (nieprawdopodobne) a teraz trzeba sporo zabawy żeby to zmienić

Sądzę raczej że to zamierzone. Dzięki temu zwrócili uwagę ludzi że w ogóle to jest i teraz mogą wypuścić adaptery które tego nie będą miały, tak samo bardziej filmowe szkła etc. etc. To niestety bardzo typowe działanie Canona.

Photointo
26-05-2019, 06:14
Widać jak szybko wypuszczali nowy system, skoro takiej opcji klikanie-bez dźwięku nie ma w obiektywach tylko trzeba do robić w serwisie post factum.

Wie ktoś czy po tej zmianie będzie po prostu bez dźwięku, czy pierścień będzie się obracał jak pierścień ostrości, bez wyraźnego podziału na stopnie jak jest teraz?

candar
26-05-2019, 06:48
To jakby nic nowego u C.

Jak tylko zauważą okazję do dodatkowego zarobku to ją wykorzystają. Podobnie było z 5D II i 7D i pokrętłem (100 USD) https://www.swiatobrazu.pl/upgrade-aparatow-canon-eos-5d-mark-ii-i-7d-blokada-pokretla-trybow-22168.html

Tak samo było z profilem filmowym Canona Log (C Log) również 99 USD w 5D IV https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/28535-aktualizacja-canona-eos-5d-mark-iv-wprowadza-profil-log-w-trybie-filmowym

Różnica taka, że obecnie w RF sami stworzyli problem i dodatkowo zarabiają jeszcze na jego rozwiązaniu https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/32232-w-ramach-specjalnej-uslugi-canon-przelaczy-pokretlo-funkcyjne-obiektywow-rf-na-tryb-bezstopniowy-za-300-zlotych A podają cenę bez podatku VAT i kosztów wysyłki https://www.canon.pl/support/consumer_products/products/cameras/rf-lenses/rf-28-70mm-f2-l-usm.html?type=important&faqdetailid=tcm:125-1807188

Nawiasem dodam, że nawet w kilkudziesioletnim heliosie 44 58/2 z 1958 roku mam klikający pierwszy pierścień oraz dodatkowy osobny pierścień do preselekcji przysłony, którym mogę ustawić żądaną przysłonę do której będę ją domykać, albo ustawiać ją płynnie bezstopniowo. Tak więc da się tak zrobić, aby przysłona równocześnie "klikała" oraz ciche bezstopniowe jej ustawianie drugim osobnym pierścieniem. Patent działa na rynku ileś tam dziestu lat ;)


https://www.youtube.com/watch?v=d5pjD_akRR8#t=3m55s

Bangi
26-05-2019, 09:32
Dla mnie to śmierdzi taką teorią
https://wolnemedia.net/zaplanowana-nieprzydatnosc-produktu/

Ogólnie ten konkretny problem mnie nie dotyczy, ale uważam takie działania za chu...owe, ale cóż zrobić. Nie obrazę się, aż tak bardzo za Canona za to, bo co? Kupię Sony? Nie sądzę ;)

marfot
26-05-2019, 09:35
Nie obrazę się, aż tak bardzo za Canona za to, bo co? Kupię Sony? Nie sądzę ;)

Cała ta fikcyjna zadyma, która mało kogo dotyczy, jest po to żebyś jednak kupił.

fret
26-05-2019, 09:41
... Nie obrazę się, aż tak bardzo za Canona za to, bo co? Kupię Sony? Nie sądzę ;)

No właśnie. Dla mnie Sony jest jak szpinak. Na papierze wszystko super, tylko jeść się tego nie da...

candar
26-05-2019, 11:01
Dla mnie to śmierdzi taką teorią
https://wolnemedia.net/zaplanowana-nieprzydatnosc-produktu/

Ogólnie ten konkretny problem mnie nie dotyczy, ale uważam takie działania za chu...owe, ale cóż zrobić. Nie obrazę się, aż tak bardzo za Canona za to, bo co? Kupię Sony? Nie sądzę ;)

Mnie również nie dotyczy ów problem :) Gdyby nawet to wymiana systemu z tak błahego powodu byłaby co najmniej dziwna ;)

--- Kolejny post ---


No właśnie. Dla mnie Sony jest jak szpinak. Na papierze wszystko super, tylko jeść się tego nie da...

Zdecydowanie widać problem :lol: Proponuję zgłębić termin technofobie 8-). Cokolwiek zostanie napisane na forum zawsze niezbędne jest nawiązanie do różowych tygrysów i autostrad... https://www.sonyalpharumors.com/curiosity-annie-liebovitz-spotted-with-the-sony-alpha-on-the-set-of-star-wars-the-rise-of-skywalker/?fbclid=IwAR1P4C_w3suNGw5NeX7SxrV5XHlE0QntaWIp1wGp 2pjWBgAzmO2oOPsSKFI ;)

Bangi
26-05-2019, 13:51
Ogólnie zaczynam dochodzić ostatnio do wniosku, że żyjemy w naprawdę w dziwnych czasach, w których wielkie korporacje tylko szukają sposobu jak nas ograbić z każdej kasy.
Ciekawe kiedy Canon wpadnie na to, by aparaty sprzedawać jako subskrypcje :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

marfot
26-05-2019, 14:54
Ogólnie zaczynam dochodzić ostatnio do wniosku, że żyjemy w naprawdę w dziwnych czasach, w których wielkie korporacje tylko szukają sposobu jak nas ograbić z każdej kasy.
Ciekawe kiedy Canon wpadnie na to, by aparaty sprzedawać jako subskrypcje :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Całe szczęście, że jest jeszcze jedynie słuszna korporacja, której apostołowie pochylą się nad każdą wątpiącą duszyczką i sprowadzą na jedynie słuszna autostradę :mrgreen:.

candar
26-05-2019, 15:27
Całe szczęście, że jest jeszcze jedynie słuszna korporacja, której apostołowie pochylą się nad każdą wątpiącą duszyczką i sprowadzą na jedynie słuszna autostradę :mrgreen:.

Najgorsze to są stłuczki na skrzyżowaniach tych autostrad :) https://www.canon-board.info/attachment.php?attachmentid=2304&d=1558869109

fret
26-05-2019, 16:25
...
Zdecydowanie widać problem :lol: ...

Nie uważam alergii na wciskanie różowego sonokitu za coś złego.

becekpl
26-05-2019, 16:30
Dla mnie to śmierdzi taką teorią
https://wolnemedia.net/zaplanowana-nieprzydatnosc-produktu/

Ogólnie ten konkretny problem mnie nie dotyczy, ale uważam takie działania za chu...owe, ale cóż zrobić. Nie obrazę się, aż tak bardzo za Canona za to, bo co? Kupię Sony? Nie sądzę ;)

artykuł jest bzdety bo nikt nie każę Ci podpisywać nowej umowy
znaczy mi się umowa kończy i dalej jadę na dotychczasowych parametrach, dopóki mi nie dadzą nowej atrakcyjnej oferty lub nie zmienię sieci
podpisywać nowa umowa tylko dlatego ze się stara skończyła to głupota:idea:

miszak
26-05-2019, 20:11
Hej, takie szybkie pytanie. czy ktoś może używa Canona EOS R z Tamronem 150-600 G2? Jeżeli tak, to jak to współpracuje? Czy problemy z BF/FF w EOSie R z obiektywami nie firmowymi, są tak samo częste jak w lustrzankach?

Być może za dużo czytasz fora a za mało fotografuję w terenie...

Wszystkie cztery szkła 150-600 podpinałem do dslr canona i było ok. Oprócz sigmy sport nie tylko podlinałem ale i używałem. Bez problemów.

robertskc7
26-05-2019, 20:54
Dwie rzeczy.
Śledzenie w servo to coś pięknego. Teraz wiem dlaczego nie ma joya. Dwa dzisiaj na sesji dostał zawiechy totalnej. Wyjecie baterii pomogło.

Stanislaw
27-05-2019, 08:59
Zwiecha niestety czasem się zdarza. W sobotę miałem dwa freezy w ciągu całego dnia. Myślałem że aktualizacja to poprawiła, no ale niestety nie. Może następna.

technik8pl
27-05-2019, 09:49
Zwiecha niestety czasem się zdarza. W sobotę miałem dwa freezy w ciągu całego dnia. Myślałem że aktualizacja to poprawiła, no ale niestety nie. Może następna.
Rozumiem, że te zwiechy o kwestia wyciągniecia baterii i po sprawie ?
Mam dwa pytania do użytkowników eRki:
- na jakis ustawieniach fotografujecie tańce sali? mam na myśli One shot/servo; pojedyncze zdjecie/seria...itp?
- co macie przypisane pod guzik AF-ON ?

Marcinus
27-05-2019, 10:29
Kurcze aparat za 10k zawiesza się kilka razy dziennie? Co oni go na windowsie postawili? Mój 60d czy teraz 80d ani razu nie zawiesił się... Trochę kiepsko.

Photointo
27-05-2019, 10:47
Wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tą autostradą?

Bangi
27-05-2019, 11:12
W kwestii zawieszania - mi się jeszcze nie zawiesił.

szandor
27-05-2019, 11:30
Mój ma przebieg 7000, jeszcze mi się nie zawiesił, ale raz w bardzo nieodpowiednim czasie po włożeniu do puszki w pełni naładowanego akumulatora wyświetlił się komunikat stwierdzający jego rozładowanie(używam 3 szt oryginalne) i aparat nie wystartował. Zwaliłem winę na moją demencję i w tym ważnym momencie ratowałem się telefonem. Po 2 godz włączyłem aparat, uruchomił się i udawał, że nic się nie stało.

fret
27-05-2019, 12:39
Kurcze aparat za 10k zawiesza się kilka razy dziennie? Co oni go na windowsie postawili? Mój 60d czy teraz 80d ani razu nie zawiesił się... Trochę kiepsko.

A niech się zawiesza, będą tanie używki :)

--- Kolejny post ---


Wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tą autostradą?

Chodzi o to, że zapier....sz boczną szosą z wybojami, a autostradą pędzi Jan P. (łowca różowych tygrysów) i jego przyjaciel Candar oraz cała zgraja pomniejszych wyznawców słusznej drogi.

totamten
27-05-2019, 13:15
Zwiecha niestety czasem się zdarza. W sobotę miałem dwa freezy w ciągu całego dnia. Myślałem że aktualizacja to poprawiła, no ale niestety nie. Może następna.

Prośba, by napisać coś więcej o okolicznościach zawieszenia się układu body - obiektyw - cały dzień to ile godzin bez przerwy? U mnie się zawiesza przy posługiwaniu się dwustronnym adapterem Meike do fotografii makro i tylko po zmianie obiektywu - Tamron, Canon jest tu obojętne oraz czy aparat był włączony, czy wyłączony. Trzeba uchylić klapkę, wysunąć baterię, całość rusza i można robić zdjęcia bez problemu. Ktoś niżej napisał o problemie z akumulatorami - jeszcze nie używam oryginalnego od kompletu, dobijam schedę po 7d - i tu jest problem odczytywania danych z chipów baterii, bo naładowany Newell pięknie pokazuje 100% a po 110 zdjęciach 51%, choć włożony do 7d już 56%. Natomiast Phottix - nie wyświetla informacji na body R (choć na 7d tak) potrafi zrobić prawie 500 zdjęć i aparat po kilku dniach się uruchomia - być może to problem korelacji danych body i baterii - chip baterii wie swoje, a body swoje.

kardwa
27-05-2019, 13:48
Mi się jeszcze nigdy nie zawiesił a zrobiłem nim myślę już więcej jak 10K zdjęć. Raz tylko wyskoczył mi Err01 gdy używałem obiektyw Canona EF 100mm f2. Po rozpięciu go z adapterem i wyczyszczeniu styków problem nigdy się nie powtórzył. Na innych obiektywach w tym Tamronach, Sigmach i innych Canonach nigdy coś podobnego się nie wydarzyło.

Stanislaw
27-05-2019, 14:48
Okoliczności: reportaż ślubny, więc pracował od 9 rano do prawie 1 w nocy. Zawiesza mi się z 50mm 1.4 (i za drugim razem z nieoryginalną baterią). Stawiam, że to wina obiektywu, które już swoje wysłużył.

Co do zawieszania się kilka razy dziennie - mam go od listopada i w sumie zawiesił się z 4 razy przez jakieś 10 reportaży i wiele innych sesji. Więc żadna tragedia, tylko ta sobota była pechowa. Tak jak napisałem wyżej, stawiam, że to wina rozstrzelonej 50mm + R.

--- Kolejny post ---


Rozumiem, że te zwiechy o kwestia wyciągniecia baterii i po sprawie ?
Mam dwa pytania do użytkowników eRki:
- na jakis ustawieniach fotografujecie tańce sali? mam na myśli One shot/servo; pojedyncze zdjecie/seria...itp?
- co macie przypisane pod guzik AF-ON ?

Kwestia wyciągnięcia baterii.
Używam głównie servo i serii.

Bangi
27-05-2019, 16:40
Poza oryginalnym adapterem EF-R innych nie używam, bateria używam od 6d stare Phottixy (2 sztuki) + Newel (zamiennik) + od 6dmkII. Zero problemów w takiej konfiguracji.

candar
27-05-2019, 18:24
i jego przyjaciel Candar oraz cała zgraja pomniejszych wyznawców słusznej drogi.

Niezmiernie interesujące. Możesz coś bliżej nakreślić na temat kto z kim, gdzie i kiedy się przyjacielsko poklepuje po pleckach oraz jaka jest jedyna słuszna droga: C, F, N, O, P, czy może S (s jak Smiena) ? Chętnie zobaczę wykres słupkowy jedynej słusznej drogi w odniesieniu do C, F, N, O, P, S.

Kolekcjoner
27-05-2019, 20:45
Okoliczności: reportaż ślubny, więc pracował od 9 rano do prawie 1 w nocy. Zawiesza mi się z 50mm 1.4 (i za drugim razem z nieoryginalną baterią). Stawiam, że to wina obiektywu, które już swoje wysłużył.

Co do zawieszania się kilka razy dziennie - mam go od listopada i w sumie zawiesił się z 4 razy przez jakieś 10 reportaży i wiele innych sesji. Więc żadna tragedia, tylko ta sobota była pechowa. Tak jak napisałem wyżej, stawiam, że to wina rozstrzelonej 50mm + R.

--- Kolejny post ---



Kwestia wyciągnięcia baterii.
Używam głównie servo i serii.
Nie wydaje mi się żeby to było coś normalnego. Chyba bym pomyślał o serwisie. Takie coś nie powinno mieć miejsca.

Stanislaw
27-05-2019, 21:19
Raczej wymianą 50mm, sprawiała mi też problemy na 6D, więc póki nie dzieje się to z innymi obiektywami to nie traktuję tego jako problemu;)

robertskc7
27-05-2019, 21:30
Nie wydaje mi się żeby to było coś normalnego. Chyba bym pomyślał o serwisie. Takie coś nie powinno mieć miejsca.

Poczytaj sobie na temat soniaków np a7rII lub zestawów samyang plus sony. Tam zacinki to "norma" na ich nowej autostradzie... :) Ale wracając do R to niemiłe rozczarowanie z tą zawiechą. Dobrze chociaż, że aparat nie uruchamia się 3 sekundy...
p.s myślę że bezlustra R A7 Z ( zwłaszcza te ślubniaków) po latach 3-4 latach będą padały jak muchy, jak wszytko w dzisiejszych czasach.

Photointo
28-05-2019, 06:59
Mi się też nie zawiesił od czasu kupna a dość mocno używam.

robertskc7
28-05-2019, 07:35
A jak Wasze matryce? Moja po 4 miesiącach wygląda gorzej ( syf ) niż 5dIII po kilku latach. Już od 5.6 widoczne plamy na zdjęciach. Czyści ktoś matrycę sam?

szandor
28-05-2019, 09:47
A jak Wasze matryce? Moja po 4 miesiącach wygląda gorzej ( syf ) niż 5dIII po kilku latach. Już od 5.6 widoczne plamy na zdjęciach. Czyści ktoś matrycę sam?

Ja mam wręcz przeciwnie, 7k klatek. 6 m-cy używania, a matryca czysta. W S A7II czyściłem co miesiąc.

jinks
28-05-2019, 09:55
p.s myślę że bezlustra R A7 Z ( zwłaszcza te ślubniaków) po latach 3-4 latach będą padały jak muchy, jak wszytko w dzisiejszych czasach.
Bądźmy dobrej myśli :) Do tej pory canon spisywał się świetnie. To chyba inne standardy niż AGD, czy drobne RTV. Swoje pierwsze śluby, plenery i wypady fotografowałem amatorskim, plastikowym 400d i bez problemu przetrwał wszelkie niedogodności i intensywne użytkowanie. Tu wyżej kolega ma najprawdopodobniej problem z 50/1.4 - to bardzo delikatny, kapryśny i nieprzewidywalny obiektyw. Przeszliśmy z żoną już ze 4 egzemplarze.


A jak Wasze matryce? Moja po 4 miesiącach wygląda gorzej ( syf ) niż 5dIII po kilku latach. Już od 5.6 widoczne plamy na zdjęciach. Czyści ktoś matrycę sam?
To jest niepocieszające. Przy dwóch body mniej się zmienia obiektywy więc mniej syfu. Trzeba kupić 2gą Rkę ;)

robertskc7
28-05-2019, 10:10
Ja mam wręcz przeciwnie, 7k klatek. 6 m-cy używania, a matryca czysta. W S A7II czyściłem co miesiąc.

Sam czyściłeś? Co polecasz?

kardwa
28-05-2019, 11:26
Przy zmianie obiektywów wyłączasz aparat? W R by kurtyna zjechała na dół i chroniła matryce trzeba ustawić wihajster na off.

szandor
28-05-2019, 12:51
Sam czyściłeś? Co polecasz?

Źle się wyraziłem, nie czyściłem, a przedmuchiwałem. W zasadzie tylko gruszka, nic się nie przyklejało.

Kolekcjoner
28-05-2019, 13:27
Poczytaj sobie na temat soniaków np a7rII lub zestawów samyang plus sony. Tam zacinki to "norma" na ich nowej autostradzie... :)

A tego to ja sam doświadczyłem. Dziwię się dlatego tymi zachwytami jakie to cudowne rozwiązanie Soniacz + optyka Canona ;)...

szandor
28-05-2019, 15:01
A tego to ja sam doświadczyłem. Dziwię się dlatego tymi zachwytami jakie to cudowne rozwiązanie Soniacz + optyka Canona ;)...

Miałem przez rok s A7II, co prawda z 3 szkłami natywnymi (s55f/1,8, s16-35f/4 i s24-70f/4) plus szklarnia canona poprzez MC-11 i nie przypominam sobie żadnej zawiechy. Szkła natywne były szybsze, ale canon + MC-11 też smigał.

Kolekcjoner
28-05-2019, 17:36
Miałem przez rok s A7II, co prawda z 3 szkłami natywnymi (s55f/1,8, s16-35f/4 i s24-70f/4) plus szklarnia canona poprzez MC-11 i nie przypominam sobie żadnej zawiechy. Szkła natywne były szybsze, ale canon + MC-11 też smigał.

Widocznie miałem pecha ;)....

candar
28-05-2019, 19:56
Widocznie miałem pecha ;)....

W dwóch Nikonach padła mi migawka (jeszcze analogi), Minolta (Dynax 8000i) też mi kilka razy odmówiła posłuszeństwa. Czy takie jednostkowe sytuacje mają przesądzać o tym, że cały system jest do doooopy ? Nie istnieją systemy w których nic się nie psuje. Nawiasem mówiąc nie pamiętam aby którykolwiek użytkowany przez mnie aparat w ciągu ostatnich 10 lat zaliczał "zwiechy" skutkujące koniecznością wyjmowania baterii (niezależnie od tego co było do niego podpięte). Zaznaczę, ze nie używam i nie zamierzam bratać się z samyangiem bo znam problemy z blokowaniem aparatów przez szkła samayanga. Przez MC-11 z Canonami nigdy nie zaliczyłem "zwiechy" (zawsze wykonuję aktualizacje oprogramowania).

mkamelg
28-05-2019, 21:10
Od minionego piątku mam w swoich rękach R-kę i jest to moje drugie podejście do tego modelu aparatu. R-ka nie jest moim pierwszym bezlusterkowcem - wcześniej miałem pierwszą M-kę i cały czas mam Fujifilm X-M1. Teraz kupiłem ją z dodatkowym adapterem z pierścieniem i kartą pamięci w standardzie UHS-II w cenie niższej niż płaciłem za zwykły zestaw aparat plus adapter na jesieni zeszłego roku więc w sumie nie jest źle.

Nie jest źle ale zawsze mogłoby być lepiej czyli oczywiście znowu muszę się do czegoś przy*******ić. Nie musiałbym gdyby się Canon postarał ale się nie postarał więc na ten czas jest fajnie ale nie do końca. Miałem sobie kupić w tym roku kompletnie inny aparat (innej firmy) ale po przeanalizowaniu stosunku jego minusów do jego ceny uznałem iż lepiej będzie za mniejsze pieniądze pobawić się Canonem bo mam od ręki co podpiąć i jak się coś spieprzy to mi to w miarę sprawnie ogarną na serwisie.

No dobra, o co Ci gościu chodzi?

EOS R firmware: Ver.1.2.0

Control Ring Mount Adapter EF-EOS R firmware: Ver.1.0.0

Przetestowane z obiektywami:

EF 50mm f/1.8 STM

EF 85mm f/1.8 USM

Pierwszy bug

Znalazłem chyba dosyć poważny błąd w oprogramowaniu systemowym (firmware) aparatu. Błąd objawia się najczęściej w momencie niskiego stanu naładowania akumulatora (zaobserwowane przy 18% poziomie naładowania) ale nie tylko - przy kolejnym razie błąd objawił się przy 82% naładowania.

Jeżeli w menu aparatu pod zakładką z kluczem na pozycji 2 mam wybrane „Oszcz.energii” a pod „Oszcz.energii” mam ustawione:

Wyśw. wył. 15 sek. (sprawdzałem również przy 30 sek.)

Autom. wyłącz. 1 min.

Wizjer wyłącz. 1 min.

Na pozycji 4 mam wybrane:

„Ustaw. wyśw.” a pod „Ustaw. wyśw.” mam ustawione

Sposób wyśw. Ręcznie

Wyśw. ręczne Ekran

To przy takich ustawieniach robiąc zdjęć za pomocą wyświetlacza LCD, czasami tenże wyświetlacz nie chce się uśpić a w konsekwencji aparat nie chce się wyłączyć co oczywiście powoduje nadmierne zużywanie energii akumulatora. Dzieje się tak przynajmniej raz dziennie.

Jedyne co pomaga w takim przypadku to:

1. Mając przypisaną pod jakiś przycisk wchodząc z poziomu zakładki „C.Fn4:Operation” pod „Dostosowanie przycisków” funkcję „Przeł. między wizjerem/ekr.”, przełączenie się tym przyciskiem na chwilę na EVF i z powrotem na LCD.

2 Wyłączając kompletnie aparat za pomocą pokrętła z lewej strony aparatu (pozycja OFF) i włączając go ponownie (pozycja ON).

Ten powyższy bug jest najgorszy bo nigdy nie wiadomo w którym momencie człowieka zaskoczy.

Przy Wyśw. wył. 15 sek. czy nawet 30 sek. spoko - da się to przeżyć bo zdążysz to wyłapać zanim odłożysz aparat do torby. Przy dłuższych czasach kiepsko to widzę - jak odłożysz sobie aparat do torby z wyświetlaczem mającym się uśpić po powiedzmy 5 minutach, on się nie uśpi a ty będziesz święcie przekonany że to zrobił a do torby zajrzysz powiedzmy dopiero za godzinę no to sayonara energii z akumulatora.

Drugi bug

Ten poniższy bug z kolei jest najprawdopodobniej ściśle związany z firmware adaptera z pierścieniem. Na ten czas nie mam dostępu do obiektywów z mocowaniem RF więc nie wiem jak to wygląda z pierścieniem w tych obiektywach.

1.

Jeżeli przy podpiętym do aparatu adapterze Control Ring Mount Adapter EF-EOS R oraz podpiętym do niego obiektywie wejdziemy w menu aparatu z poziomu zakładki „C.Fn4:Operation” pod „Dostosowanie pokręteł” a następnie ustawimy „Pierścień sterowania” na „Ustaw czuł ISO (przytrz.p.pom.)” lub „Ustaw czułość ISO” i ustawimy pokrętłem Control Ring Mount Adapter EF-EOS R jakąś stałą wartość ISO (na przykład ISO 160), to po pewnym czasie (może to być nawet kilka sekund) może się nam ona automatycznie przestawić na ISO AUTO bez dotykania jakiegokolwiek przycisku aparatu.

2.

Jeżeli przy podpiętym do aparatu adapterze Control Ring Mount Adapter EF-EOS R oraz podpiętym do niego obiektywie wejdziemy w menu aparatu z poziomu zakładki „C.Fn4:Operation” pod „Dostosowanie pokręteł” a następnie ustawimy „Pierścień sterowania” na „Ustaw czułość ISO” to występują problemy z ustawieniem ISO AUTO za pomocą pokrętła Control Ring Mount Adapter EF-EOS R, czasem trzeba wykonać nim kilka pełnych obrotów żeby dało się ustawić ISO AUTO.

3.

Jeżeli przy podpiętym do aparatu adapterze Control Ring Mount Adapter EF-EOS R oraz podpiętym do niego obiektywie wejdziemy w menu aparatu z poziomu zakładki „C.Fn4:Operation” pod „Dostosowanie pokręteł” a następnie ustawimy „Pierścień sterowania” na „Ustaw czuł ISO (przytrz.p.pom.)” to nie można ustawić ISO AUTO za pomocą pokrętła Control Ring Mount Adapter EF-EOS R.

Nie zauważyłem żadnych problemów z ustawianiem wartości przysłony (Av), czasu otwarcia migawki (Tv) oraz korygowania ekspozycji za pomocą Control Ring Mount Adapter EF-EOS R.

Obydwa bugi zaraportowałem już do "Canon Services & Support". Nie wiem co oni z tą wiedzą zrobią, mam nadzieję że coś pożytecznego.

Wczoraj dostałem odpowiedź od "Canon Services & Support" w sprawie tego drugiego buga i dla 1. zadziałało zresetowanie aparatu do ustawień fabrycznych czyli:

W menu aparatu pod zakładką z kluczem na pozycji 6 należy wybrać "Kasowanie nastaw aparatu", wcisnąć przycisk Q, podświetlić OK i wcisnąć ponownie przycisk Q. Oczywiście zanim się to zrobi to najlepiej zapisać sobie swoje ustawienia aparatu gdzieś na kartce albo zrobić zdjęcia menu aparatu smartfonem.

„It’s not a bug, it’s a feature”

https://www.youtube.com/watch?v=MmG__KewNLs

https://www.dpreview.com/forums/post/61805807

Ciekawostki i przemyślenia własne w porządku niechronologicznym z którymi nikomu nie każę się zgadzać.

Jako ochrona tylnego dużego wyświetlacza LCD pasuje idealnie szybka GGS LARMOR 4G przeznaczona dla modelu EOS M5. Na ten mały kwadratowy wyświetlacz na górze można nakleić wycięty kawałek z folii ochronnej przeznaczonej dla jakiegoś smartfona, ja wyciąłem sobie kwadracik o wymiarach 2x2cm. Po co to robić? Obydwa wyświetlacze przyciągają kurz jak magnes.

Widziałem i czytałem już masę recenzji R-ki w Internecie ale nie przypominam sobie aby którykolwiek z recenzentów zwrócił uwagę na fakt, że kabel USB dołączony do aparatu jest to kabel typu USB-C <-> USB-C. Czyli jak masz stary komputer w którym masz tylko klasyczne wejścia USB to nie podłączysz sobie aparatu do komputera po kablu. Ja chciałem wgrać sobie swoje ulubione Picture Style a tu niespodzianka. Co z tym fantem zrobić? Trzeba kupić sobie przejściówkę lub kabel USB-C <-> USB. Ja mam pod ręką Neonet i w nim można kupić sobie coś takiego https://www.neonet.pl/kable/sbs-usb-c-3-0-dl-1-5m-czarny.html chociaż ja osobiście z racji posiadania kabla do pada od PS4 który jest kablem microUSB <-> USB kupiłem sobie taką przejściówkę https://www.neonet.pl/kable/sbs-adapter-type-c.html Przejściówka działa jak należy więc kabel pewno też da radę, z tego co widać obydwa akcesoria są w tej samej cenie.

Tak wygląda różnica pomiędzy ładowarkami od 5DS i od R. Ta od R jest lepsza bo za każdym razem doładowuje mi akumulatory na 100% co sporadycznie zdarzało się na ładowarce od 5DS nawet kiedy jeszcze akumulatory były świeże. Z obydwoma modelami aparatów używam wyłącznie oryginalnych akumulatorów Canona.

http://i64.tinypic.com/35n911v.jpg

Aparat nie kradnie prądu przez noc, akumulator naładowany wieczorem na 100% rano również pokazał 100%. Tu jest pojedynczy procesor DIGIC, jakby był podwójny no to już mogłoby to zupełnie inaczej wyglądać.

Jeżeli w aparacie jest włączona funkcja „Schowaj obiekt.przy wyłącz.” (wchodzi się na nią z poziomu zakładki „C.Fn5:Others”), to np. obiektyw EF 50mm f/1.4 USM schowa swój tubus jeżeli wyłączymy aparat pokrętłem na OFF lub wyjmiemy kartę pamięci z aparatu. W 5DS nie było to możliwe, działało to tylko z STM-kami 40mm i 50mm.

Dlaczego imprezowicze (fotografujący wszelakie imprezy okolicznościowe) tak kochają robienie zdjęć tym aparatem w trybie SERVO? Celność w serii to jedna sprawa ale na pewno też za to, że nie ma tutaj (lub jest bardzo ograniczony) efekt walnięcia światłem po oku, tak jakby ktoś nam zrobił zdjęcie z lampą błyskową prosto w twarz który występuje podczas robienia zdjęć w trybie ONE SHOT kiedy brakuje światła (zdjęcia nocne, w ciemnym kościele czy na ciemnej sali weselnej). Jak to przetestować? Trzeba przystawić oko do wizjera EVF w pomieszczeniu oświetlonym jakimś tam pojedynczym źródłem światła, dla wzmocnienia efektu można jeszcze zjechać z EV na -2 albo -3 i zrobić zdjęcie. O ****a, ale jebnęło co nie? To było tylko jedno zdjęcie a na jednym akumulatorze możesz zrobić takich zdjęć kilkaset. Wzrok ma się tylko jeden i trzeba go szanować.

Body aparatu jest inaczej wyprofilowane niż FF DSLR z serii 6, 5 i 1 przez co ciężko może być złapać balans z niektórymi obiektywami a co za tym idzie zrobić w 100% ostre zdjęcia. Na wyświetlaczu LCD będą wyglądały OK ale na komputerze już niekoniecznie. Może to tylko złudzenie ale wydaje mi się że zdjęcia mogłyby być ostrzejsze niż to co widzę na ekranie komputera. Włączyłem sobie ogranicznik czasu otwarcia migawki na 1/250 sek. czyli tak jak mam w 5DS i w zależności od podpiętego obiektywu uzyskuję różne wyniki. Nie wiem, możliwe iż jestem wypaczony przez 50 Mpix matrycę 5DS. Jak podepnę EF 50mm f/1.4 USM który waży z osłoną przeciwsłoneczną niecałe 300g i ma niecałe 9cm długości a na średnicy około 8,5cm to spoko, całość (aparat plus adapter plus obiektyw) układa się bardzo dobrze w ręce i nie kwękam że coś jest nie tak. Wezmę podepnę coś krótszego i cięższego (np. 50mm Zeiss Planar f/1.4) i już ta ręka gdzieś za bardzo drga.

"To se gościu kup grip". Na razie zamiast dużego gripa od Canona zamówiłem coś takiego https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Gariz+XS-CHEOSRBK&_sacat=0 Ta płyta aluminiowa? na dole tworzy taką szerszą platformę obszytą skórą, jak tam siądzie bezboleśnie mały palec to będzie fajnie. Jak nie to będę myślał nad dużym gripem. Lepiej żeby się ten futerał sprawdził ponieważ... Tak wygląda dłoń po trzymaniu w niej zestawu aparat z akumulatorem i kartą pamięci plus adapter plus obiektyw EF 85mm f/1.8 USM http://i66.tinypic.com/f9ipef.jpg przez jakieś 10 minut - te zaczerwienienia to punkty styku dłoni z gripem aparatu.

Lag przy zapisie zdjęć jest w****iający, nie jakoś wybitnie ale jest. W aparacie siedzi topowa karta o pojemności 32GB https://www.cameramemoryspeed.com/reviews/sd-cards/sony-sf-g-series-uhs-ii-32gb-sdhc-memory-card/ (w wersji TOUGH) i nawet taka karta nie pomaga. To znaczy jest ********a przy pracy w trybie SERVO (puściłem szybką serię w JPEG i potem jak sprawdzałem na kompie to okazało się że wyszło 54 zdjęcia (wszystkie trafione) a ja tego w ogóle nie odczułem że aż tyle mi się zapisuje w aparacie) ale w ONE SHOT już tak różowo nie jest.

Nie lubię przycisku AF ON. Ciężko pod niego przypisać jakąś inną funkcję bo potem w trakcie robienia zdjęć zawsze palec gdzieś na niego zjedzie i niechcący włącza się nie to co potrzeba więc wziąłem go wyłączyłem na OFF i mam spokój.

Nie podoba mi się to że dużo przycisków wybudza aparat ze stanu uśpienia i że nie można ich w żaden sposób zdezaktywować tak żeby nie reagowały na wciskanie.

W zeszłym roku bodajże jinks pytał się jak tam wygląda sprawa obiektywów manualnych podłączanych pod R-kę. Wtedy nie udało mi się tego sprawdzić a teraz już tak.

Obiektywy manualne z mocowaniem EF z fabrycznymi stykami (Zeiss, Samyang (Rokinon), Voigtlander, Irix, Laowa, Mitakon (jeden model obiektywu)) współpracują zarówno z „Nastawy wyróżniana MF” (focus peaking) jak i z „Asystent ostrzenia”.

Obiektywy manualne z mocowaniem M42 podłączone za pomocą przejściówki bez dandeliona współpracują tylko i wyłącznie z „Nastawy wyróżniana MF” (focus peaking). Jak dla mnie najlepiej sprawdza się kolor niebieski.

Obiektywy manualne z mocowaniem M42 podłączone za pomocą przejściówki z dandelionem która działała bez problemów w aparatach produkowanych do 2014 roku zawieszają aparat - nie można wejść do menu aparatu (przycisk MENU jest zablokowany), ikonka MF na wyświetlaczu LCD cały czas mruga a przycisk INFO trzeba naciskać kilka razy żeby zareagował. Także dla bezpieczeństwa aparatu lepiej takich przejściówek nie używać.

„Nastawy wyróżniana MF” (focus peaking) jak i „Asystent ostrzenia” mogą współistnieć ze sobą tzn. mogą być włączone obydwa naraz co raczej nie jest zbyt dobrym pomysłem ale co kto lubi.

Na razie to tyle ode mnie, jeżeli coś jeszcze nowego odkryję to się będę wypowiadał dalej w tym wątku. Jak komuś ten post w czymś pomoże to fajnie, jak nie no to trudno ale przynajmniej jest na temat.

kardwa
28-05-2019, 22:11
Czy używa ktoś R z obiektywami Tamrona G2?
Zauważyłem, że z 70-200 2.8 stabilizacja działa poprawnie tylko jak ten pipsztok od trybów pracy VC ustawi się na 1. Ja z 5D często używałem VC ustawione na mode 3 czyli wg producenta najskuteczniejszą przy robieniu zdjęć a niewidoczną w wizjerze i działa to bardzo dobrze. Niestety z R stabilizacja działa tylko przy mode 1.

technik8pl
29-05-2019, 10:12
„It’s not a bug, it’s a feature”

https://www.youtube.com/watch?v=MmG__KewNLs



Za instrukcją:
"Warunki fotografowania utrudniające regulację ostrości:
...
- pasy i inne wzory w przypadku których kontrast występuje tylko w kierunku poziomym
..."


...ale przynajmniej jest na temat.
Zgadza się, bardzo na temat o co ciężko na tym forum.

Moje pytanie:
czy wspomaganie AFa na podpiętej do R lampie (np ex430 rt) będzie działać? Bo mi nie świeci :)

technik8pl
30-05-2019, 08:34
Za instrukcją:
"Warunki fotografowania utrudniające regulację ostrości:
...
- pasy i inne wzory w przypadku których kontrast występuje tylko w kierunku poziomym
..."


Zgadza się, bardzo na temat o co ciężko na tym forum.

Moje pytanie:
czy wspomaganie AFa na podpiętej do R lampie (np ex430 rt) będzie działać? Bo mi nie świeci :)

Sam sobie odpowiem na pytanie. Może komuś się przyda. W eRce wspomaganie z lampy zewnętrznej nie działa. Działa to w body. I tak ma być. Sprawdzone i porównane z dwoma innymi użytkownikami.

rauf
06-06-2019, 00:10
Wcześniejszy eksport tego ficzera do lamp, to jak działające w aucie halogeny...ale po podpięciu przyczepy.

candar
07-06-2019, 17:56
A kiedy w Canonie takie promocje jak w lumixie S1 ?

Lumix S1 za 7000 zł , LUMIX S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. za 3.299 a LUMIX S PRO 70-200 mm f/4 O.I.S. za 5.499 zł
https://www.canon-board.info/threads/108705-Panasonic-Lumix-S-kolejny-bezlusterkowy-gracz-Full-Frame/page5?p=1393027&viewfull=1#post1393027

becekpl
07-06-2019, 18:05
caly czas jest -200$ +karta +plecak
tak że ten
właśnie zamówiłem

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1445207-REG/canon_eos_r_mirrorless_digital.html

luso
07-06-2019, 18:15
caly czas jest -200$ +karta +plecak
tak że ten
właśnie zamówiłem

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1445207-REG/canon_eos_r_mirrorless_digital.html

BH wysyła sprzęt do Polski?

becekpl
07-06-2019, 20:26
tak;)
mogę sprzedać plecak:idea:

zdebik
07-06-2019, 20:33
tak;)
mogę sprzedać plecak:idea:Ile zapłacisz cła?

candar
07-06-2019, 20:57
Z ciekawości przeliczyłem i słabo to wygląda
https://www.chinskiraport.pl/kalkulator-oplat-celnych

jan pawlak
07-06-2019, 21:38
Z ciekawości przeliczyłem i słabo to wygląda
https://www.chinskiraport.pl/kalkulator-oplat-celnych

I bez języka polskiego i bez gwarancji w Europie.
Nie jestem pewien czy podatek który się płaci w NYC w kasie (9%) jest też przy wysyłce

jp

becekpl
07-06-2019, 21:42
Ile zapłacisz cła?
nic,nul ,zero;)


I bez języka polskiego i bez gwarancji w Europie.
Nie jestem pewien czy podatek który się płaci w NYC w kasie (9%) jest też przy wysyłce

jp
bez naszego języka? da się to naprawić
gwarancja? jest, ewentualnie dojdą koszty wysyłki(nigdy mi zaden nowy C nie nawalił)
przy wysyłce nie doliczają podatku

jan pawlak
07-06-2019, 22:05
nic,nul ,zero;)


bez naszego języka? da się to naprawić
gwarancja? jest, ewentualnie dojdą koszty wysyłki(nigdy mi zaden nowy C nie nawalił)
przy wysyłce nie doliczają podatku

Trzymam kciuki byś miał radochę z posiadania/używania

jp

becekpl
07-06-2019, 22:52
dzięki, ale mnie do tej pory C nigdy nie zawiódł:arrow:

mkamelg
07-06-2019, 22:55
Ile zapłacisz cła?

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1445207-REG/canon_eos_r_mirrorless_digital.html

Pod "Add to Cart" jest "Calculate Shipping". Od razu dopiszę że pod "DHL Express Freight" też jest "Duties & Tax" tylko się ukryło a wynosi $531.50.

zdebik
07-06-2019, 23:10
Na co komu polskie menu, chyba tylko po to żeby zastanawiać się co oznaczają te skróty.

cybertoman
08-06-2019, 08:36
Pod "Add to Cart" jest "Calculate Shipping". Od razu dopiszę że pod "DHL Express Freight" też jest "Duties & Tax" tylko się ukryło a wynosi $531.50.

Mozna z niej zrezygnowac klikajac " I'll Handle Myself"

jan pawlak
08-06-2019, 08:58
dzięki, ale mnie do tej pory C nigdy nie zawiódł:arrow:

Przez kilkanaście lat używałem C, i też nigdy nie miałem kłopotu.
Myślę ze z R też nie będzie kłopotu.

Ale radocha/zadowolenie z używania to (trochę) więcej niż sprawny sprzęt.
Tego Ci życzę.

jp

becekpl
08-06-2019, 09:02
dziękuje
będzie dopiero w lipcu wiec na razie potowarzyszy mi F, jadę na seniority i guacamole z tequila ;)

Photointo
10-06-2019, 14:20
Kurde no, przesiadłem się z lustrzanek Canona na system RF i... mam tylko 24-105 RF... czekam na nowe obiektywy, ale to trwa, teraz mi bardzo brakuje szerokiego i zooma. Za szybko pozbyłem się obiektywów EF, myślałem, że to szybciej pójdzie.

miwt
10-06-2019, 22:36
Również przesiadłem się na Eosa R kilka dni i temu i muszę przyznać, że jestem pod olbrzymim wrażeniem. Do tej pory posiadałem 60D, 5D MK1, przez moję ręce przeszedł również 6D MK2 i 5DSR...i szczerze? Nie wróciłbym już raczej do serii 5.

W skrócie jak dla mnie na plus:
- rewelacyjny AF, który pokrywa w zasadzie cały obszar wizjera
- świetne ISO
- świetna matryca z której można wyciągnąć dużo więcej niż wynosi margines błędu przy zwykłym fotografowaniu na codzień
- świetna wykonanie, spasowanie elementów jak i wielkość korpusu (miałem okazję przed zakupem pobawić się sony, niestety jednak pod tym względem zrobił na mnie bardzo negatywne wrażenie, materiałowo nie tak dobry jak canon, a wielkosciowo stanowczo za mały żeby móc z niego wygodnie korzystać, a przede wszystkim pewnie trzymać)
- świetny, głęboki grip
- programowalne pokrętło na obiektywie
- genialny wizjer, daleko przed sonym
- kompatybilność wsteczna z obiektywami EF i EFs (ceny nowych RFek potrafią przyprawić o zawrót głowy)
- prosty i intuicyjny interfejs
- dotykowy panel lcd, jego rozdzielczość, responsywność jak i możliwości obrotu
- kurtyna chroniąca matrycę

Na minus:
- praca na baterii
- na siłę można przyczepić się do jednego slotu na kartę, ale to zależy w zasadzie od rodzaju fotografii który uprawiamy, mnie osobiście aż tak to nie boli

Po za tym świetny sprzęt w pakiecie z "kitowym" rf 24-105 genialne combo, tym bardziej że obiektyw jest piekielnie ostry w całym zakresie. Jestem zadowolony z zakupu :)

Photointo
11-06-2019, 09:36
Jeśli ktoś często używa ekranu LCD do kadrowania to EOS R ma jedną sporą przewagę np. nad aparatami Sony - dużo większy ekran LCD. Piszę dużo większy bo mimo, że Rka ma 3,15 cala a Sony 3 cale to w sony odpada ten dolny czarny pasek z ustawieniami a w canonie da się ustawienia całkiem wyłączyć (po naciśnięciu spustu się pojawiają ale są na ekranie bez tła, nie blokują obrazu) więc różnica robi się całkiem spora.

miwt
14-06-2019, 10:17
Panowie mam mały problem, po aktualizacje firmware do wersji 1.2.0 zniknął mi bip potwierdzający wyostrzenie w wizjerze (pomimo włączonego sygnału bip w ustawieniach), czy to normalne? Aktualnie jest tylko kwadrat zmieniający kolor na niebieski w momencie wyostrzenia. Przyznam, że potwierdzenie sygnałowe było zdecydowanie lepszą opcją jak dla mnie w tym przypadku. Czy ktoś z was również ma taką sytuację czy coś jeszcze przeoczyłem w ustawieniach?

Pozdrawiam!

mkamelg
14-06-2019, 14:42
Sygnał "bip" nie działa kiedy dla "Działanie AF" (zakładka "AF" w menu aparatu) jest ustawione "SERVO AF", musisz przełączyć się na "ONE SHOT AF".

Marcinus
14-06-2019, 15:51
Czy ktoś z was kupowal cos w tym sklepie/ zna ten sklep i może polecic? https://www.fotoplus.pl/oferty-specjalne/weekendowa-promocja/Bezlusterkowiec-Canon-EOS-RP-Adapter-mocowania-EF-EOS-R-cashback-do-860zl-przy-zakupie-z-obiektywem-expo
Pytam bo cena dość atrakcyjna ale już na pierwszy rzut oka coś nie gra bo sprzedają RP a na zdjeciu R.

Druga kwestia czy możecie mi napisać jak ma się RP w stosunku do 6D II ? Nie chodzi mi o różnice wynikające z tego ze jeden lustro a drugi nie tylko o reszte: jakość matrycy, ergonomie, szybkość i celnosc af choc to juz akurat w pewnym sensie zalezy od lustra lub jego braku itp...

Zastanawiam się nad zmiana 80D na coś FF i raczej myślę o bezlustrze ale nie mam jeszcze pewności bo czytam tu ze RP jednak nie warto no ale R to juz znacznie wiecej musialbym dołożyć.

Photointo
14-06-2019, 17:11
Na zdjęciu jest RP. Sklep pewny. Lepiej sobie doskładaj do Rki bo RP dużo do niej brakuje.

Marcinus
14-06-2019, 17:47
Na zdjęciu jest RP. Sklep pewny. Lepiej sobie doskładaj do Rki bo RP dużo do niej brakuje.

A to RP na body tez ma R a nie RP? Sorki nawet nie wiedziałem.
Wiem że warto do R dozbierać ale ze do RP musiałbym niecałe 3k dołożyć to do R juz pewnie ok 7k dlatego rozważam też RP ale to na razie tylko przymiarki wstępne.

arapaho
14-06-2019, 18:15
Na zdjęciu jest RP. Sklep pewny. Lepiej sobie doskładaj do Rki bo RP dużo do niej brakuje.

Tak porównam Eos R do RP, jak Eos 6D do 5D mkIII. Oczywiście luźne porównanie. Jednym i drugim zrobimy takie same zdjęcia. Różnica nie jest aż tak duża... Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje maksimum możliwości, wtedy wiadomo.

aptur
14-06-2019, 20:33
Tak porównam Eos R do RP, jak Eos 6D do 5D mkIII. Oczywiście luźne porównanie. Jednym i drugim zrobimy takie same zdjęcia. Różnica nie jest aż tak duża... Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje maksimum możliwości, wtedy wiadomo.

To nie jest trafne porównanie. 6D ma porównywalną, choć nawet nieco lepszą matrycę od 5D III (np. wysokie ISO). Z kolei w eRce siedzi zauważalne lepsza matryca niż w RP.

Marcinus
14-06-2019, 21:01
No właśnie co do matrycy to gdzieś czytałem ze w R jest porownywalna z 5DIV a w RP porównywalna z 6DII. Czy to też nie tak do końca?
Dlatego pytałem o porównanie RP z 6DII zwłaszcza ze jakis czas temu myślałem o 6DII zamiast 80D tylko wtedy 6DII był znacznie droższy niz teraz.

arapaho
14-06-2019, 23:07
To nie jest trafne porównanie. 6D ma porównywalną, choć nawet nieco lepszą matrycę od 5D III (np. wysokie ISO). Z kolei w eRce siedzi zauważalne lepsza matryca niż w RP.

Dla tego napisałem "luźne" porównanie. Parametry wszyscy znamy. R lepszy od RP, ale dla kogoś kto nie potrzebuje wymagającego sprzętu, RP jak znalazł. Lepiej zainwestować w słoiki.

Photointo
15-06-2019, 07:12
6D mark II okazał się sporym rozczarowaniem wśród użytkowników 6D (jak można zrobić następce który ma gorszy dynamic range od poprzednika). Moim zdaniem 6D to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy aparat Canona w kwestii przystępności, możliwości.

Marcinus
15-06-2019, 08:42
Dla tego napisałem "luźne" porównanie. Parametry wszyscy znamy. R lepszy od RP, ale dla kogoś kto nie potrzebuje wymagającego sprzętu, RP jak znalazł. Lepiej zainwestować w słoiki.

Gdybym chciał kupować RP to pytanie co bym zyskal ale też co bym stracił (jeśli tak by było) zamieniając 80d na RP ?
Kolejna sprawa to czy faktycznie wizjer w RP jest duzo gorszy od tego w R? Nie miałem w reku tych puszek bo mi nawet w miescinie Cyfrowe.pl zamknęło swoj sklep stacjonarny a tam przynajmniej można by było pooglądać i coś sprawdzić.

Photointo
15-06-2019, 09:58
Ja miałem obie puszki w testach i uwierz mi wizjer w RP jest sto lat za eRką...

miwt
15-06-2019, 23:57
Sygnał "bip" nie działa kiedy dla "Działanie AF" (zakładka "AF" w menu aparatu) jest ustawione "SERVO AF", musisz przełączyć się na "ONE SHOT AF".

Dzięki, zadziałało :)

Bangi
21-06-2019, 10:53
Używał ktoś R-ki z naleśnikiem EF 40/2.8?

Shrek
21-06-2019, 12:27
Używał ktoś R-ki z naleśnikiem EF 40/2.8?

Ja używam, nieznacznie narazie, nie było okazji jakoś ale technicznie sprawdziłem i działa to
ze sobą przez pierścień podstawowy prawidłowo.

Szczerze mówiąc robi się z tym fajny kompakt i wolę to połączenie jak z 50, wiem, że zaraz będzie
lament że przecież ciemne 2.8 do 50 1.4 itd. ale ja się nie zajmuję matematyką i cyferkami, tylko
chwytam przelatujące fotony i cała ta demagogia mnie jakoś mało obchodzi :-)

Nie mam nic do pokazania, nie zrobiłem prawie nic jak pisałem wyżej, może wakacje mnie poniosą
gdzieś i coś się zadzieje, narazie mam, bo mam i działa, a w video wręcz świetnie, ani waży ani nie słychać.

Bangi
21-06-2019, 13:48
Własnie przez pryzmat kompromisowości pytam. A mógłbyś pokazać jak to wygląda, w sensie zdjęcia sprzętu ;)

Shrek
21-06-2019, 21:29
Wielkość, lekkość, jasność dla mnie jest świetna, boli fakt, że pierścień RF
jest taki sam lub większy od "naleśnika" ale nawet w parze daje super połączenie.

Co kto lubi, mi tam się podoba :-)

2426

2424

2425

Bangi
21-06-2019, 23:21
Dziękuję. Przydałby się naleśnik RF. To by była kompaktowość;)

marfot
22-06-2019, 06:52
Przydałby się naleśnik RF. To by była kompaktowość;)

Chyba patentu jeszcze nie było. Liczę, że pojawienie się RP wymusi więcej "doludnych" szkieł ;)

Shrek
22-06-2019, 09:18
Chyba patentu jeszcze nie było. Liczę, że pojawienie się RP wymusi więcej "doludnych" szkieł ;)

Tylko dlatego nie pozbywam się jeszcze niczego, poza zamianą 24-105 z EF na RF
nie robię nerwowych ruchów i czekam, choćby na takiego właśnie naleśnika :-)

Już z redukcją nie jest źle ale gdyby było bez niej, byłoby idealnie, gdyby nie pierścień
ten maluch nie wystawał by nawet poza prawy uchwyt.

jinks
24-06-2019, 09:21
Takie porównanie ostatnio znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=IZxLfi3pdk0&fbclid=IwAR1m45B8DV8k2sb6kq6gW2lNPw8YnASD7lygq4R87 KD80CSCfojjAF2u4tY

Sony a7III miałem ze 3 razy w rękach. Niestety za każdym razem to były dosłownie 2 min i niestety rozczarowanie lekko nietrafionymi zdjęciami. Szczególnie po wszechobecnych zachwytach w internecie. Oczywiście biorę pod uwagę, że to tylko pierwszy kontakt z aparatem, dodatkowo szkła nie topowe - S28/2 i S85/1.8.
Na większości filmów na YT śldzenie oka pokazują tylko z poziomu ekranu aparatu. Rzadko powiększenie np. 50% albo lepiej 100%. A już w ogóle nie uświadczymy takiego porównania dla kilku/nastu zdjęć zrobionych jedno po drugim (już nawet nie mówię o serii).


Jakie macie doświadczenia z wykrywaniem twarzy/oka na R?

szandor
24-06-2019, 09:52
Sony a7III miałem ze 3 razy w rękach. Niestety za każdym razem to były dosłownie 2 min i niestety rozczarowanie lekko nietrafionymi zdjęciami. Szczególnie po wszechobecnych zachwytach w internecie. Oczywiście biorę pod uwagę, że to tylko pierwszy kontakt z aparatem, dodatkowo szkła nie topowe - S28/2 i S85/1.8.
Na większości filmów na YT śldzenie oka pokazują tylko z poziomu ekranu aparatu. Rzadko powiększenie np. 50% albo lepiej 100%. A już w ogóle nie uświadczymy takiego porównania dla kilku/nastu zdjęć zrobionych jedno po drugim (już nawet nie mówię o serii).


Jakie macie doświadczenia z wykrywaniem twarzy/oka na R?

Sony A7III w ręku nie miałem, ale przez rok byłem w posiadaniu A7II i muszę stwierdzić, że wykrywanie twarzy w tej już leciwej konstrukcji (A7II) było skuteczniejsze niż w R-ce. W dodatku w soniaku jest możliwość rejestracji twarzy i aparat "wyłuskuje" tę właściwą twarz z grupy osób.

robertskc7
24-06-2019, 12:53
Takie porównanie ostatnio znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=IZxLfi3pdk0&fbclid=IwAR1m45B8DV8k2sb6kq6gW2lNPw8YnASD7lygq4R87 KD80CSCfojjAF2u4tY

Sony a7III miałem ze 3 razy w rękach. Niestety za każdym razem to były dosłownie 2 min i niestety rozczarowanie lekko nietrafionymi zdjęciami. Szczególnie po wszechobecnych zachwytach w internecie. Oczywiście biorę pod uwagę, że to tylko pierwszy kontakt z aparatem, dodatkowo szkła nie topowe - S28/2 i S85/1.8.
Na większości filmów na YT śldzenie oka pokazują tylko z poziomu ekranu aparatu. Rzadko powiększenie np. 50% albo lepiej 100%. A już w ogóle nie uświadczymy takiego porównania dla kilku/nastu zdjęć zrobionych jedno po drugim (już nawet nie mówię o serii).


Jakie macie doświadczenia z wykrywaniem twarzy/oka na R?

Ja od 5 ślubów korzystam praktycznie non stop. Pokazuje obszar gdzie ma szukać, spust do połowy śledzi, czekam na moment i jest git. Czy trafia ? Przeważnie tak i na sto procent pewniej niż klasyczną lustrzanką. Przekonałem się też ile się traci ( traciłem) zdjęć przez celowanie centralnym i przekadrowanie. Mało tego AF reaguje nawet na "kołysanie się" fotografa. Celność, precyzja? Ja mam szkła EF i to nie są demony ostrości ani szybkości - 50L i 85L. Myślę że dedykowane RF działają znacznie celniej i szybciej.

Stanislaw
27-06-2019, 08:56
Swoją drogą, nie wiem czy widzieliście tryb AF dla przyzwyczajonych do przekadrowywania z centralnego. Można sobie "zaznaczyć" coś co jest po środku i następnie przekadrować, tak jak się to "zawsze" robiło z canonami, a aparat śledzi dalej to ''zaznaczone' miejsce. Jak ktoś jest do tego przyzwyczajony to spoko opcja - może gdybym odkrył to wcześniej to bym tego dalej używał.

rysib
27-06-2019, 14:03
Już z redukcją nie jest źle ale gdyby było bez niej, byłoby idealnie, gdyby nie pierścień
ten maluch nie wystawał by nawet poza prawy uchwyt.

Cześć.
A sam RF 35 1.8 nie jest mniejszy niż naleśnik EF 40 2.8 z przejściówką?

Shrek
27-06-2019, 14:52
Nie, miałem kupić i zrezygnowałem właśnie raz na gabaryty, dwa kwotę końcową,
za naleśnika nowiutkiego (odkupiłem od kumpla) 450zł, redukcja z body darmo,
a zakup 35 jednak 2,5kzł więc jak dla mnie i moich potrzeb rzadkich szkoda kasy.

Dagu
27-06-2019, 20:24
Tak tu piszemy, czytamy, wywody itp. Chcę sobie kupić dobrą puszkę o wysokim ISO do zwierzaków ( obecnie siedzę w APSsie). Pożyczyłem Rkę, fajny aparat, leży mi w dłoni, wg specyfikacji też ok. Z moimi krótkimi szkłami rewelka pracy. Ale jak zwykle ze wszystkim sprzętem powyżej 300 mmm zaczyna się wyższa szkoła jazdy. Prawdziwy test AF. Dwa tygodnie temu męczyłem poprzez adapter MC,Sony A7 III, ciężko było, ale jak już trafił to klękajcie canony, obraz jak w akwarium. To zobaczcie co poszło nie tak? 32 klatki sarny spaprane, ONE SHOT, najmniejsza ramka AFu, ale i tak większa od głowy, szyi sarny. Wszystkie zdjęcia z BF. R-ka nie dla przyrodników? Lustrzanka mi takich numerów nie robi, trochę wte, trochę tam, 1/3 ok. Szkło zacny Canon 400/5,6L.
KNC się nie wypowiada, jemu R robi robotę :D2447

marfot
27-06-2019, 22:09
To zobaczcie co poszło nie tak? 32 klatki sarny spaprane, ONE SHOT, najmniejsza ramka AFu, ale i tak większa od głowy, szyi sarny.[/ATTACH]

Trudno powiedzieć. Ale tak dla porządku - jeżeli Twoja fotka to cały kadr to jak na nią patrzę przez wizjer to mała ramka AF obejmuje oczy i nos. Bez tła.
Podstawowa trudność występuje jak zwierzak widoczny jest poprzez pojedyncze elementy np. źdźbła trawy - wtedy AF kaprysi bo preferuje bliskie obiekty. W Twoim przypadku nie powinno być problemu a widać, że coś nie wyszło :roll:.

Bangi
27-06-2019, 23:42
Myślę, że trawa w tle była bardziej kontrastowa dla czujników niż głowa sarny i trafiły z tyłu.
Podobną sytuację zaobserwowałem kiedyś u siebie próbując panoramować samolot, gdzie w tle miałem światła budynków lotniska; aparat wybierał mi te światła. Było to w dość trudnych warunkach, bo po zmierzchu. 6d mk II tak nie robił i trafiał w samolot.
To tak tylko IMHO.

mkamelg
28-06-2019, 01:18
Pożyczyłem Rkę, fajny aparat, leży mi w dłoni, wg specyfikacji też ok. Z moimi krótkimi szkłami rewelka pracy. Ale jak zwykle ze wszystkim sprzętem powyżej 300 mmm zaczyna się wyższa szkoła jazdy. Prawdziwy test AF. Dwa tygodnie temu męczyłem poprzez adapter MC,Sony A7 III, ciężko było, ale jak już trafił to klękajcie canony, obraz jak w akwarium. To zobaczcie co poszło nie tak? 32 klatki sarny spaprane, ONE SHOT, najmniejsza ramka AFu, ale i tak większa od głowy, szyi sarny. Wszystkie zdjęcia z BF. R-ka nie dla przyrodników? Lustrzanka mi takich numerów nie robi, trochę wte, trochę tam, 1/3 ok. Szkło zacny Canon 400/5,6L.

Kto nie miał jeszcze problemów z R-ką ten prędzej czy później będzie je miał.

Temat tego problemu z ostrzeniem wałkowany jest już od zeszłego roku.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4332052

Potencjalna przyczyna występowania tego problemu i sposoby na radzenie sobie z nim. Wyciągnę kilka postów z tego tematu, nie będę ich tłumaczył bo nie mam na to czasu.

Potencjalna przyczyna?


I am thinking some of these problems may be related to the subject and contrast when zoomed in. The EOS R AF points are not cross type so if your subject does not have a vertical line with enough contrast then the camera cannot focus. What types of subjects are you zoomed in on?

Źródło: https://www.dpreview.com/forums/post/62247637

Sprawdź czy masz włączoną opcję "Szukanie ostrości po utrac.AF".


Try changing "drive lens when focus impossible" from OFF to ON. It should solve the problem.

I have tested in the shop the following and they all worked well

70-200 f2.8 (mk 2 and 3)
100-400
100 L macro
85 f1.4
50 stm
40 stm
35 L f2.8 (mk2)
But... when I first got the 50 stm I had this issue from time to time until I turned that setting on. When I tested those lenses stated above this setting was already on.

Źródło: https://www.dpreview.com/forums/post/61974483

Wyłącz przycisk AF ON.


I was the guy who posted about this problem 4 months ago. Anyways, my problem was the AF-On button. For some reason the way I hold the camera when zooming in my thumb would accidentally hit the AF-On button. This was never an issue on a DSLR. The AF-On button is on a different area and the body is smaller. I disabled the AF-On on my EOS R.

Źródło: https://www.dpreview.com/forums/post/62274233

Użyj trybu "SERVO" zamiast "ONE SHOT".


I have the same setup; R + adapter + EF 70-300 IS II. Same problem.

Solution: Use AI-Servo.

Problem only occurs in Single shot (or potentially BBF shooters). However, with the EOS R's knack of nailing things, even in AI-Servo, and especially with this lens, peak sharpness is not an issue with AI-Servo.

This has been an issue with this lens since the 80D. When operating this lens in DPAF on either an EOS M, or now EOS R, there is something finicky about nano-USM lenses which causes them to erroneously report a shooting distance not possible (IE false positive that you're beyond macro distance). This occurs on both the 70-300 IS II and EF-S 18-135 IS USM. I've witnessed the latter on an 80D in live view.

It doesn't happen all the time, but plenty in my observation. Enough to be notable.

It never happens in AI-Servo as the lens will continue to drive searching for a phase shift instead of "giving up". Always nails it without issue when in AI-Servo.

It did not occur on my former EF 70-300 DO adapter nor on any other lenses.

Hope that helps explain the phenomena, confirm it's there, how it behaves and what you can do about it.

Canon should firmware fix that though. Probably a lens firmware if I had to guess as those lenses have CPU logic in them. It doesn't happen on other lenses, hence that conclusion.

Źródło: https://www.dpreview.com/forums/post/62275543

Wyjmij i włóż z powrotem akumulator.


Try removing and reinserting the battery. Sometimes the R needs a soft reset to fully recognize older lenses. This assumes the pins in lens mount of your 70-300mm are clean btw.

In some instances I would remove and re-attach the lens from the adapter to body, as opposed to just re-mounting the lens on the adapter.

Źródło: https://www.dpreview.com/forums/post/62282617

zdebik
28-06-2019, 02:51
Niestety dual af to nie klasyczna faza. Fazowym można łapać pojedyńcze elementy, dualem większe fragmenty z teksturą i najlepiej kontrastem.

robertskc7
28-06-2019, 10:56
KurdeNiewiemCo powinien się wypowiedzieć w kwestii zwierzątek i AF.