PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R - dyskusja ogólna.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17

marfot
27-02-2019, 19:28
Matryca o przyzwoitym DR stwarza duże możliwości kształtowania obrazka ale równocześnie stwarza pokusę "upchnięcia" w obrazku całej rozpiętości świateł i cieni.
O ile na krańcach (światła i cienie) jakoś to wygląda to pośrodku robi się "dramat tonalny" i wygląda to jak HDR (obrzydliwie).
To całkiem poważne wyzwanie w postprocesie.

pawel.guraj
28-02-2019, 08:55
Matryca o przyzwoitym DR stwarza duże możliwości kształtowania obrazka ale równocześnie stwarza pokusę "upchnięcia" w obrazku całej rozpiętości świateł i cieni.
O ile na krańcach (światła i cienie) jakoś to wygląda to pośrodku robi się "dramat tonalny" i wygląda to jak HDR (obrzydliwie).
To całkiem poważne wyzwanie w postprocesie.

Chyba, że będziesz to potem oglądał na screenie w Dolby Vision, HDR10 itp. Tyle, że wtedy nie specjalnie trzeba obrabiać - jak taki screen ma 10 EV dynamiki to zawężanie tonów jest po prostu niepotrzebne. Ale wtedy owszem, można docenić to co potrafi matryca. Oczywiście to nie może być 8-bitowy JPGeg, bo choćby przestrzeń BT.2020 na 8 bitach zrobi sieczkę.

p,paw

Photointo
01-03-2019, 11:37
marfot we wszystkim wskazany umiar, wypranie średnich tonów zawsze można skorygować trochę dają więcej black a jasnych dając więcej whites :P

konradl
04-03-2019, 11:33
Ale to źle, czy dobrze?

:D

no jednak mimo wszystko źle. :D
Klocowatość lusterkowej pełnej klatki zaczęła mnie wnerwiać. Zmieniła mi się trochę filozofia fotografowania, chciałbym aparat mniejszy i lżejszy, bardziej podróżny i uniwersalny, który zapewniłby mi trochę więcej pod względem jakości obrazka. Więcej czyli tyle ile mają od lat w Nikonie.
Jako, że interesują mnie głównie landszafty, często właśnie w ciężkich warunkach oświetleniowych to logicznym jest, że szerszy zakres tonalny bardzo by się przydał. Teraz robię bracketing ze statywu. Nie jest to wygodne, nie zawsze też się da gdy scena dynamiczna, wietrzna itd.

I dokładnie tak samo stabilizacja. Chcąc focić na iso 100 przy f11 i z polarem, to ja muszę nawet w słoneczny dzień targać ten klocowaty nieporęczny statyw. No głupie to jak nie wiem, a jest rok 2019. Aż wstyd, że takie to wszystko w tym Canonie skostniałe, choćby patrząc na postępy jakie zachodzą w przypadku aparatów w komórkach. :D

Podsumowując, te dwa czynniki czyli dynamika i stabilizacją są dla mnie kluczowym motywatorem do zmiany. I chciałbym to mieć JUŻ TERAZ w Canonie. Tak jak mają to inni w każdym innymi znaczącym systemie. Aż boli jak Canon zdziadział i się uwstecznił.


Ogólnie mówiąc nie. To bardzo powstrzyma ucieczkę z systemu, a wręcz przewiduję że Sony zacznie tracić - to dobrze widać po rynku apsc gdzie mimo trąbienia jaki to ten format jest dla nich ważny i jak cudowny jest jeden wspólny bagnet dla FF i APSC - praktycznie na wszystkich liczących się rynkach oddali pole Canonowi.


Jak tam uważasz. :D

Ale moim zdaniem, Canonowi należy się oklep za odstawianie takiej maniany. Bo ja jeszcze rozumiem, ze lepszej matrycy po prostu NIE UMIEJĄ zrobić. Biedni oni. Ale już w przypadku stabilizacji to jest perfidna janusza zagrywka, aby promować ten swój IS w szkłach. A użytkownicy niech cierpią.

akustyk
04-03-2019, 11:47
Ale już w przypadku stabilizacji to jest perfidna janusza zagrywka, aby promować ten swój IS w szkłach. A użytkownicy niech cierpią.

a jesli ktos juz ma stabilizacje w kluczowych obiektywach (i sobie ja chwali za skutecznosc dzialania przy dluzszych ogniskowych)?

czy brak podnoszacego koszty i awaryjnosc (wiec w sumie tez koszty) ukladu IS, musi dla niego byc wada?

szandor
04-03-2019, 13:10
.....

czy brak podnoszacego koszty i awaryjnosc (wiec w sumie tez koszty) ukladu IS, musi dla niego byc wada?

Sorry Bartek, ale to są słabe argumenty, konkurencja ma IS i nie jest droższa, a i o awaryjności jakoś nie słychać. W zasadzie aparat otworkowy będzie najmniej awaryjny. Takie argumenty w ustach użytkownika trącą masochizmem.

akustyk
04-03-2019, 13:19
Sorry Bartek, ale to są słabe argumenty, konkurencja ma IS i nie jest droższa, a i o awaryjności jakoś nie słychać.
W zasadzie aparat otworkowy będzie najmniej awaryjny. Takie argumenty w ustach użytkownika trącą masochizmem.

dobrze, ale ja nie mowie, ze lepiej nie miec stabilizacji niz ja miec :) tylko ze w zasadzie jak patrze na posiadana szklarnie to nie mam wybitnej potrzeby stabilizowanej matrycy, bo jedyne moje niestabilizowane szkla to 50, 85 i 200/2.8. gdzie to ostatnie go* by na stabilizowanej matrycy zyskalo, to pierwsze obchodzi sie swietnie bez stabilizacji i tylko przy tej 85-tce potrafie potrzebe stabilizacji uzasadnic (nie jakos nachalnie, jak mi bedzie brakowac to sobie zmienie na 100 L macro - od przeszlo roku mi ta zmiana "nie chce wyjsc" :) ).

i tylko tyle, w moim konkretnym przypadku :)

Kolekcjoner
04-03-2019, 16:34
Ale moim zdaniem, Canonowi należy się oklep za odstawianie takiej maniany. Bo ja jeszcze rozumiem, ze lepszej matrycy po prostu NIE UMIEJĄ zrobić. Biedni oni. Ale już w przypadku stabilizacji to jest perfidna janusza zagrywka, aby promować ten swój IS w szkłach. A użytkownicy niech cierpią.
Oklep to się należy Tobie, że zamiast kupić sprzęt który ci odpowiada i spełnienia oczekiwania to jęczysz tutaj i zawracasz ludziom d... bez sensu ;)....

marfot
04-03-2019, 17:51
Oklep to się należy Tobie, że zamiast kupić sprzęt który ci odpowiada i spełnienia oczekiwania to jęczysz tutaj i zawracasz ludziom d... bez sensu ;)....

Ale wtedy można się będzie udzielać np. w takim wątku ;):
https://www.dpreview.com/forums/thread/4326026

konradl
04-03-2019, 19:00
a jesli ktos juz ma stabilizacje w kluczowych obiektywach (i sobie ja chwali za skutecznosc dzialania przy dluzszych ogniskowych)?

czy brak podnoszacego koszty i awaryjnosc (wiec w sumie tez koszty) ukladu IS, musi dla niego byc wada?

A czy ja mówię, że musi? No nie musi, ale dla większości będzie to jednak wadą gdy stabilizacje będzie się miało tylko w wybranych, drogich obiektywach, a nie uniwersalnie - w puszcze, tym bardziej budując system od zera.
No sam się nad tym zastanów. Mając np. 5 obiektywów, bez sensu jest płacić za stabilizację pięć razy, zamiast jeden raz - za stabilizowaną matrycę.

A optymalnie - te stabilizacje zapewne mogłyby współpracować, aby "umiejętności" posiadanej szklarni się nie marnowały.

Poza tym, dobrze wiesz jako widokowkowiec, że mam rację, nie kłóć się. Stabilizowana matryca oraz lepsza dynamika należy nam się jak psu buda. :D



Oklep to się należy Tobie, że zamiast kupić sprzęt który ci odpowiada i spełnienia oczekiwania to jęczysz tutaj i zawracasz ludziom d... bez sensu ;)....

No! Za karę zbanuj mnie na 3 dni, bo (upośledzonego :D) Canona szkalujo :D

akustyk
04-03-2019, 19:24
No sam się nad tym zastanów. Mając np. 5 obiektywów, bez sensu jest płacić za stabilizację pięć razy, zamiast jeden raz - za stabilizowaną matrycę.

ale przeciez cenowo te obiektywy Canona ze stabilizacja (mowie o EF, nie RF chwilowo) nie odstaja od ewentualnych odpowiednikow innych firm (bez stabilizacji). a o wieksze dziwo, swieta trojca f/4 w Sony tez jest stabilizowana (16-35/4, 24-70/4 i 70-200/4). i de facto zauwazalni drozsza od Canona, nawet w nowkach (a w uzywkach to w Canonie mozna w ogole przebierac jak w ulegalkach)...

stabilizacja przez matryce jest IMHO fajna do krotszych stalek: 28, 35, 50 max 85mm. tu Canon kwestie rozwiazal czesciowo bo rzucil stabilizowane 24, 28, 35. na 50-tki do EF w zasadzie polozyl laske (poza jednym STM) a na 85mm wypuscili stabilizowany i nietani f/1.4 IS.

powyzej tego to ja nie wiem na ile wiele ci wyniknie ze stabilizacji. jesli takim 135/2 dasz rade dzieki stabilizacji trzymac 1/100 pewnie z reki (ale mam na mysli standardy jakosciowe, nie kotleciarskie w ktorych "tak mam wycwiczona reke, ze i 1/15s mi w chodzi (raz na ruski rok, jak sie podepre o stolik :D )" ) no to to jest zaleta, zgoda. w Canonie sobie musisz kopnac ISO jedna dzialke, zeby na 1/200s zostac.

zgoda, sa korzysci z tej stabilizacji. jakies. IMHO niedostateczne, zeby sie bylo o co bic, biorac pod uwage fakt, ze szkiel z IS jest do wyboru do koloru (i w dobrych cenach!).

nad cennikiem i wyborem optyki RF sie na razie nie wypowiadam. ten pierwszy morduje, drugi nie istnieje :)




Poza tym, dobrze wiesz jako widokowkowiec, że mam rację, nie kłóć się. Stabilizowana matryca oraz lepsza dynamika należy nam się jak psu buda. :D

ja sie nie kloce. mnie DR Canona z okladem wystarczy, rzadko kiedy dojezdzam do ekstremum matrycy. a stabilizacja matrycy w zasadzie nie jest mi potrzebna.

z tym ze ja jestem zdania, ze po co mam robic uczciwe zdjecia bez statywu i bez filtrow, jesli moge z tego skorzystac :) te konkretne zdjecia, ktore laduja u mnie w portfolio landszaftowym praktycznie nigdy nie sa klepane z lapy :)




No! Za karę zbanuj mnie na 3 dni, bo (upośledzonego :D) Canona szkalujo :D
aj waj...! a od kiedy to na tym forum banuja za wypisywanie, ze Canon leci po bandzie i robi ludzi w jajo. wlaczywszy (albo nawet zwlaszcza) uzytkownikow Canona i/lub (zwlaszcza) moderacje w osobie mojej i ww Kolekcjonera? :)

na bana to trzeba sobie zasluzyc!

Kolekcjoner
04-03-2019, 22:01
No! Za karę zbanuj mnie na 3 dni, bo (upośledzonego :D) Canona szkalujo :D
Nikt Cię tu za to marudzenie nie będzie banował. Piaskownica nie jest tu zabroniona ;).
I nie chodzi tu o żadne szkalowanie, bo słabości Canona są mi doskonale znane. Po prostu dziwię się jak można się męczyć z systemem, który nie zapewnia tego co świadomie mi przeszkadza. Wiedząc że gdzie indziej to dają. Po prostu nie ogarniam takiego podejścia.

szandor
04-03-2019, 22:46
......... Po prostu dziwię się jak można się męczyć z systemem, który nie zapewnia tego co świadomie mi przeszkadza. Wiedząc że gdzie indziej to dają. Po prostu nie ogarniam takiego podejścia.

Jak ktoś się dziwi "jak można męczyć się z systemem...", to niech spróbuje go zmienić, wtedy poczuje jaka to bolesna operacja. Mam to przećwiczone.
Zasadniczą sprawą jest odróżnienie narzekania na canona osób z zewnątrz od "lamentu" canoniarzy zanurzonych po uszy w systemie. Mnie osobiście wk.... działanie canona, a jeszcze bardziej mnie dziwi, że jest grupa userów, która go broni/tłumaczy.
Chyba, że jak się kupi drogie zabawki, to trzeba je chwalić. Mój sąsiad kupił dacie duster i wg niego nie ma lepszego samochodu na swiecie.
Wiem, wkładam kij w mrowisko, ale mamy demokrację i żeby nie było mam eosa R, byłem w sony i mam mieszane odczucia [czytaj: udczucia poparte używaniem, a nie wizje].

Daystate
05-03-2019, 12:39
Ufam, ze ma tu juz ktos doswiadczenia z zamiennikami baterii LP-E6N. Ktore godne sa uwagi? Cena oryginalnych wola o pomste do nieba.

Kolekcjoner
05-03-2019, 12:50
Jak ktoś się dziwi "jak można męczyć się z systemem...", to niech spróbuje go zmienić, wtedy poczuje jaka to bolesna operacja. Mam to przećwiczone.
Zasadniczą sprawą jest odróżnienie narzekania na canona osób z zewnątrz od "lamentu" canoniarzy zanurzonych po uszy w systemie. Mnie osobiście wk.... działanie canona, a jeszcze bardziej mnie dziwi, że jest grupa userów, która go broni/tłumaczy.
Chyba, że jak się kupi drogie zabawki, to trzeba je chwalić. Mój sąsiad kupił dacie duster i wg niego nie ma lepszego samochodu na swiecie.
Wiem, wkładam kij w mrowisko, ale mamy demokrację i żeby nie było mam eosa R, byłem w sony i mam mieszane odczucia [czytaj: udczucia poparte używaniem, a nie wizje].
Eeee tam. Znam masę osób które zmieniły system. Nie tracili czasu na pierdy na forum tylko dopasowali sprzęt do swoich potrzeb.
Jak dla kogoś priorytetem jest robienie zdjęć to zrobi wszystko żeby to osiągnąć. Jak priorytetem jest sprzęt to właśnie wtedy się zaczyna rozkminianie, a czy uchwyt jest wygodny, a czy karty się wkłada od właściwej strony czy szkła są najostrzejsze i dobrze wypadają w rankingach etc. To jest stare jak świat i proste do zanalizowania.

Wiem o czym piszę doskonale bo przez lata byłem onanistą sprzętowym. Przesłoniło mi to kompletnie cel do którego ten sprzęt służy. Przejmowałaem się pierdołami podczas gdy zagubiłem cel.

akustyk
05-03-2019, 12:53
Ufam, ze ma tu juz ktos doswiadczenia z zamiennikami baterii LP-E6N. Ktore godne sa uwagi? Cena oryginalnych wola o pomste do nieba.

z punktu widzenia uzytkownika 6D2... oryginal drogi, ale po 2 latach zazynania nadal ciagnie caly bozy dzionek. na intensywny dwutygodniowy wyjazd bierzesz trzy sztuki tylko dla pewnosci, bo moze raz zdarzy sie w nocy przekladac baterie do ladowania.


no ale tutaj mowa jest oczywiscie o "nowym lepszym" gdzie nie da sie focic bez telewizora - wiec i tak skonczysz z workiem baterii zeby dniowke przetrwac :) no to ja moge od siebie polecic nie modlic sie tylko kupic sobie Patone albo Baxxtara i podwojna ladowarke, jesli aparat ma byc uzywany czesciej niz na familijne spacery :)

robertskc7
05-03-2019, 13:03
a ten newell za 60zł ?

Daystate
05-03-2019, 13:39
Znalazlem oryginaly na allegro, ale szybki telefon i okazalo sie, ze sciagniete z USA, z jakiejs wyprzedazy i gosc od razu zaczal zastrzegac, ze moga sie nie ladowac do 100%. Mam gdzies takie oryginaly podobnie jak zakupy w sklepie online Canona po 109 funtow za sztuke plus osobno przesylka. Moim zdanie bateria jest najslabszym ogniwem bezluzterkowcow. Baterie zyja paskudnie krotko, kosztuja fortune a w obiegu znajduje sie masa jakis wybrakowanych egzemplarzy i chinskich podrobek.

totamten
05-03-2019, 13:47
a ten newell za 60zł ?

Podzielę się moim spostrzeżeniem odnośnie współpracy z eRką 8-9 letnich zamienników Phottixa - 2 szt. i Newella - 3 szt., które mam w spadku po 7d - Przy Newellach aparat zadaje 2 pytania, z których na pierwsze należy odpowiedzieć "Nie", a na drugie "Tak" i aparat, mimo że nie pokazuje stopnia naładowania akumulatora potrafi zrobić ok. 300 zdjęć (przepraszam jestem amatorem i nie miałem cierpliwości robić więcej, by wystarczająco oswoić się z aparatem, przy okazji często i gęsto korzystając z menu i zmieniać ustawienia) i włączony kilka dni później zrobił kolejne 80 i nagrał ok. 5 minut w sumie filmu w FHD i 4K. Po tym poszedł do ładowarki, stąd nie znam kresu jego możliwości. W Phottixach eRka pokazuje stan naładowania akumulatora, tyle że stan włożonych prosto z ładowarki jest między 63-69 % przy 3 zielonych kreskach świadczących o kondycji akumulatora, a według ikonki prąd w nich spada bardzo szybko (po około 180 zdjęciach zapala się na czerwono, ale jeszcze można zrobić jakieś 50 zdjęć). Co ciekawe, po włożeniu do 7d wszystkie akumulatory pokazują 100-99% i 3 zielone kreseczki. Dla odmiany oryginalny 3 lata temu poszedł do utylizacji, bo choć niezbyt mocno eksploatowany pierwszą zieloną kreskę stracił po roku a po kolejnych kilku latach z dwóch zielonych zrobiły się nagle 3 czerwone i mimo, że ładowarka pokazywała, że jest naładowany po włożeniu do siódemki wyświetlał się komunikat wołający o zmianę baterii. Oryginalnej baterii eRki jeszcze nie ładowałem, ale chyba to zrobię z ciekawości ile mogła stracić zielonych kresek. Być może nowsze zamienniki z nowszymi chipami będą lepiej oszukiwać eRkę?

jinks
05-03-2019, 13:54
a ten newell za 60zł ?

Ja ze 3 lata dosyć intensywnie używam newell-e LP-E6(bezN) i dają radę. Ogólnie polecam. Oryginały na pewno są trwalsze i trochę więcej zdjęć można zrobić szczgólnie po kilkudziesięciu ładowaniach, ale różnica w cenie na pewno jest znacząca dla wielu. Ew. można brać pod uwagę firmę Hama. Na pewno unikać no-name-ów lub jakichś nowych marek.

totamten
05-03-2019, 14:08
Ja ze 3 lata dosyć intensywnie używam newell-e LP-E6(bezN) i dają radę. Ogólnie polecam. Oryginały na pewno są trwalsze i trochę więcej zdjęć można zrobić szczgólnie po kilkudziesięciu ładowaniach, ale różnica w cenie na pewno jest znacząca dla wielu. Ew. można brać pod uwagę firmę Hama. Na pewno unikać no-name-ów lub jakichś nowych marek.

A jak te 3 latki współpracują z eRką? Bo tak jak wspomniałem zamienniki w 7d są na 100-99% i nie rokuję jakiejś przewagi oryginału nad nimi (jakoś zawsze miałem poczucie, że nawet dawały więcej prądu), szczególnie w sytuacji, gdy niesprawny oryginał już dawno wylądował na złomie elektronicznym. Tyle, że wskazania setek z 7d na eRce są mniejsze o 30%.

jinks
05-03-2019, 15:35
A jak te 3 latki współpracują z eRką? Bo tak jak wspomniałem zamienniki w 7d są na 100-99% i nie rokuję jakiejś przewagi oryginału nad nimi (jakoś zawsze miałem poczucie, że nawet dawały więcej prądu), szczególnie w sytuacji, gdy niesprawny oryginał już dawno wylądował na złomie elektronicznym. Tyle, że wskazania setek z 7d na eRce są mniejsze o 30%.

Odniosłem się ogólnie do zasadności stosowania zamienników. Nie mam R-ki.

swallow77
05-03-2019, 18:17
Ufam, ze ma tu juz ktos doswiadczenia z zamiennikami baterii LP-E6N. Ktore godne sa uwagi? Cena oryginalnych wola o pomste do nieba.Używam oryginałów oraz Newell LP-E6N z alle o pojemności 2200mAh. Roznicy wielkiej nie widze, aparat nie uznaje zamiennikow jako nieoryginały. Starego Phottix LP-E6 eRka używa warunkowo (napotwierdzać się trzeba przy każdym włączeniu, a i tak bateria szybko pusta się robi).

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

marfot
05-03-2019, 19:09
Używam Newell LP-E6N, świeży wykazuje w body 100% naładowania. Trudno ocenić jak wypada względem oryginału bo trochę za dużo się bawię nową zabawką ;).

robertskc7
05-03-2019, 21:03
Dzięki za opinie. Co za czasy żeby na ślub ruszać z 4 akumulatorami, gdzie do tej pory wystarczały dwa. Całe szczęście te newele tanie są.

Shrek
05-03-2019, 21:26
Mam 2szt Newell LP-E6 1 z N drugą bez N i obie nie odbiegają od oryginału kupionego z nowym R, zapisują się w systemie bez zająknięcia i żadnych warunków więc nie ma co płakać, 60zł/szt to jak darmo i spokojnie można sobie pozwolić przy ogólnych kosztach na taki śmieszny wydatek ... :-)

szandor
05-03-2019, 22:24
Mam 4-ro letniego Newella LP-E6, spadek po 6D, raz 2 oryginały C LP-E6N. Newell zachowuje się identycznie jak oryginały, ale chyba z racji wieku ma ~ 60% ich pojemności. Miałem natomiast taki przypadek: po wymianie akumulatora oryginalnego w pełni naładowanego, aparat wyświetlił komunikat o potrzebie wymiany aku, zapaliła się czerwona ikonka pustego aku. Więc rad nie rad przełączyłem się na aparat w telefonie. Po godzinie włączyłem R-kę i było 100% pojemności aku. Parę ujęć mi uciekło.

Jacek_Z
05-03-2019, 22:46
Znam masę osób które zmieniły system. Nie tracili czasu na pierdy na forum tylko dopasowali sprzęt do swoich potrzeb.
Jak dla kogoś priorytetem jest robienie zdjęć to zrobi wszystko żeby to osiągnąć. Jak priorytetem jest sprzęt to właśnie wtedy się zaczyna rozkminianie,
A ja się zgodzę z szander. I to z kilku powodów. Canon jako firma nr 1 powinna mieć najszerszą ofertę pod każdym względem. I niby ma, ale ma "dziury" jeśli chodzi o spełnianie oczekiwań pewnej części użytkowników. Zmień - łatwo powiedzieć. Czy wierność marce to sprawa do olania? Przyzwyczajenia, kolekcja obiektywów, lampy itp - to nie tak prosto zmienić. Jak długo czekać na lepsze body? Co jaki czas zmieniać?
Rozumiem szander, bo sam miałem ogromne dylematy tego rodzaju. I to kilka razy. System zmieniłem łatwo, ale to było pod koniec lat 80-tych, gdy Canon zmienił mocowanie, więc i tak kontynuacja w Canonie było jak zmiana systemu, bo stara szklarnia nie pasowała do EOS. Ja wiele, wiele lat odkładałem na markowe body, w końcu kupiłem Canona A1 i niewiele ponad rok później Canon zmienił bagnet, a wartość tego co przed chwilą kupiłem spadła 10x. Powiedzieć, że byłem wk ... to nic nie powiedzieć. Sprzedałem i kupiłem konserwatywnego Nikona. Przez lata nagromadziłem mnóstwo obiektywów i osprzętu. Miałem zagwozdki. Nikon miał CCD, dające piękne kolorki, ale ... szumiące już na ISO 800. Canon miał dobre wysokie ISO. Kusiło przejść na Canona. Potem Canon pokazał pełnoklatkowca 5D. Znowu kusiło, ale ja miałem 2 body N i sporo szkieł i czekałem, nie wiedząc czy coś dostanę od Nikona, bo mówiono, że FF nie jest potrzebne, że niemożliwe w Nikonie (wiedziałem, że możliwe - Kodak DCS 14n z bagnetem F był FF). Wreszcie wypuścili D700, zostałem nagrodzony. Choć ... ja, w reklamie potrzebowałem Mpx, a Nikon cały czas miał 12 Mpx, Canon w mk2 oferował prawie 2x więcej. Znowu kusiło. Wreszcie dostałem i to od razu 36 Mpx. Teraz w N jest D850 - lustrzanka o najlepszych parametrach ever, pomijając jednocyfrowce, reporterskie (czyli nie dla mnie). Rewelacyjny AF, bardzo szeroko punkty krzyżowe, olbrzymie DR, ISO od 64, synchro od 1/250, odchylany ekran, 45 mpx, 9 fps, s i mRAW itd itd.
Dlaczego to piszę? Bo dylematy są wszędzie. Czy się zawsze doczekamy na to, na co czekamy? Nie wiem. Kolega z Sony ciągle naiwnie liczy (choc już coraz mniej) na następcę lustrzanki Sony A99. Wierny Minolcie 30 lat, podobnie jak ja Nikonowi. Jak widać wiele razy mnie kusiło coś fajnego, co jest w systemach innych, a w moim jeszcze nie było. Ale jakoś zawsze się doczekiwałem. I szczerze to teraz czuję się wygrany, bo siedzę (tak uważam) w najlepszym systemie, zarówno lustrzankowym jak i bezlusterkowym. Mam kompatybilność z obiektywami lustrzankowymi przez adapter, bezlustra są perspektywiczne, jest już testowane upgrade do eyefocus, największa dziura (bagnet), najkrótszy rejestr, stabilizacja matrycy, najlepsza matryca. Małe dopracowanie w kolejnym modelu i nie mam po co patrzeć ani na Sony, ani na Canona. Pomijam to, że mam równo 15 obiektywów do Nikona, jak policzę te z mojego "muzeum" i 7 body, w tym 5 analogowych (też "muzeum") ;). Nie wyobrażam sobie zmiany, ale sytuacja teraz jest taka, że nic do zmiany mnie nie ciągnie (jak dawniej bywało).
szandor i Canon. Hm. Właściwie powinieneś mieć nadzieję. Zdaje się, że dadzą stabilizację w matrycy, choć ... wstawili IS do 2 ciemniejszych szkieł, do 2 jasnych nie. Tak samo w planowanym 85/1.2 - tylko to moga być względy konstrukcyjne, duże soczewki do "ruszania". Ale w planowanych 24-70 i 70-200/2.8 będzie IS. Po co dają IS? Podobno patrzą na to co ludzie chcą. Czy ludzie wymuszą te stabilizację matrycy? Canon może się bać (tzn nie chcieć) by podpinano cały szrot dostępny na allegro ;) ze stabilizacją w body, może chcieć by kupowano tylko jego szkła natywne. Na dwoje babka wróżyła. Druga słabość Canona to DR. I z jednej strony można napisać, że przecież co pewien czas do kolejnego z modeli jest kolejna, nowa matryca. I może ona mieć wiele lepszy DR. A z drugiej strony kolejne matryce idą w ślad za poprzednikami. Kiedy przeskoczą z DR na inny poziom? Może wystrzelą i przebiją matryce w Sony i Nikonie?
szandor, ja czekałem latami. Doczekałem się. Nie wiem jakie masz "zapasy" sprzętu Canona. Jaką masz cierpliwość. Opisałem ci moją "historię". W innych wątkach na CB widzę, że wiele osób ma dylematy przesiadkowe, ta moja historia jest też dla nich.
Nie pisałem zmień, albo zostań. Te decyzje trzeba podjąć samemu, każdy z nas ma trochę inny charakter (cierpliwość), inne zapasy sprzętu, inne potrzeby i inne możliwości finansowe. Jeśli potrzebujesz superterle - to na razie tylko Canon i Nikon. A może nie Sony i nie Nikon a .. Panasonic? Choć chyba nie ... (mały system i drogawy).
PS - jestem wierny także Mamiyi, choć kusił mnie zawsze Hasel. Można być wiernym kilku systemom.
PS II - są tu podnoszone argumenty w stylu po co lepsze DR, po co stabilizacja. Albo krytyka dużych cięzkich obiektywów, bo do bezluster mają być niby małe (dlaczego?).
Dość często widzę rozpatrywanie potrzeb sprzętowych wyłącznie pod własnym kątem. Sugerują sie wczuwać w potrzeby innych zamiast je wyśmiewać, bo i tak tu bywa. jp się podłożył z tym zdjęciem tygrysa, ale to nie znaczy, że wszystko co pisał wcześniej było bez sensu i nieprawdą. Część z tego co pisał było prawdą, część .. zafascynowaniem, że tak to ujmę.

Kolekcjoner
05-03-2019, 23:03
Jacek może jednak piszmy realnie o sprzęcie którego używamy, a nie jak gimbaza która czyta specyfikacje. No sorry ale ja używam Canona i Sony. DR na matrycy C jest całkiem przyzwoity. A to że nie dorównuje Sony (i to jeszcze zależy któremu) o bodaj jedną działkę (wedle niektórych pomiarów nawet mniej) to moim zdaniem spuszczanie się nad cyferkami i poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami sprzęt Canona sprawdzi się tu jak każdy inny.
To jest onanizm sprzętowy w najczystrzej postaci i sorry nie kupuję tego argumentu.

BTW: piszesz o rozpatrywaniu potrzeb sprzętowych wyłącznie pod własnym kątem - na litość Boga, a pod jakim innym mam rozpatrywać. Przecież nie wcielę się w czyjeś potrzeby i odczucia i nie będę tego tak rozpatrywał. To jakaś totalna abstrakcja.
Z tego też punktu widzenia pisanie autorytatywne że jakiś system jest najlepszy jest niepoważne idziecinne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo ja mogę znaleźć sto powodów dlaczego dany system dla mnie będzie najlepszy a inny do d.... To jest bardzo indywidualna kwestia i pisanie o tym w sposób autorytatywny pachnie talibanem sprzętowym a nie realizmem.

Photointo
06-03-2019, 05:54
Ja już zdecydowałem. Nie mam zamiaru czekać aż Canon wypuści lepszą matrycę z lepszym body niż EOS R bo to potrwa. Nie mam zamiaru czekać na szkła które mnie interesują - np. ultraszeroki ze światłem 4 (wypuścili nie tak dawno 11-24 więc się nie będą z tym śpieszyć, apropo miałem to szkło - waży ponad 1 kg i bardzo zwraca uwagę a focę często w miejscach pełnych ludzi). Idzie wiosna, chce się focić. Zapraszam na wyprzedaż canona do działu giełda ;)

kmeg
06-03-2019, 08:00
marfot fajna stronka, ale to co pisałem było na podstawie moich osobistych porównań plików raw aparatów sony i canon. To co się da wyciągnąć z cieni na a7RIII powoduje opad szczeny.Opad szczeny jest jak nic. Ostatnio szczena opadła patrząc na pewnego tygrysa ;) Tak przy okazji masz gdzieś jakieś portfolio w sieci aby można było zobaczyć zdjęcia jakie robisz? - zastanawiam się ostatnio czy ze mną jest coś nie tak, że nie potrzebuje rozjaśniać cieni o +5ev czy po prostu robię tak słabe zdjęcia i aparat mnie nie ogranicza

chrislab
06-03-2019, 08:32
a ja miałem dwa lata (poza ukochanym 1Dx) też Sony A7R, potem RII itp. I wiecie co? właśnie wróciłem do EOS R - i nareszcie czuję się jak w domu. Aparat leży w ręku, robi super foty, pasują wszystkie moje canonowskie obiektywy. Pozbyłem się sony, które wcale nie jest takie cudowne jak wszędzie piszą. EOS R oczywiście ma pewne braki, ale to są wodotryski - ma też wiele zalet. Za chwilę kupię 28-70, a potem nowe RF70-200 - Sony długo nie będzie miało takiej optyki ;) Więc zamiast czekać i nakręcać się pierdołami typu stabilizacja w body, lepiej róbcie foty! Najlepiej Canonem, bo to jest bardzo dobry sprzęt!

totamten
06-03-2019, 12:18
Opad szczeny jest jak nic. Ostatnio szczena opadła patrząc na pewnego tygrysa ;) Tak przy okazji masz gdzieś jakieś portfolio w sieci aby można było zobaczyć zdjęcia jakie robisz? - zastanawiam się ostatnio czy ze mną jest coś nie tak, że nie potrzebuje rozjaśniać cieni o +5ev czy po prostu robię tak słabe zdjęcia i aparat mnie nie ogranicza

Zazwyczaj nie korzystam z programów tematycznych, ale akwarela z Sony A7III robi wrażenie - https://www.canon-board.info/threads/109591-Canon-EOS-RP?p=1387637&viewfull=1#post1387637

Kolekcjoner
06-03-2019, 12:43
Zazwyczaj nie korzystam z programów tematycznych, ale akwarela z Sony A7III robi wrażenie - https://www.canon-board.info/threads/109591-Canon-EOS-RP?p=1387637&viewfull=1#post1387637

Ale widzisz zrobić akwarelę nie jest łatwo, a tu sama wychodzi - jednak jest coś w tym Sony :mrgreen:...

Photointo
06-03-2019, 13:38
Lepsza akwarela niż czarna d...

akustyk
06-03-2019, 14:41
Lepsza akwarela niż czarna d...

osobiscie wole po prostu poprawnie naswietlic

no ale ja pewnie starej daty jestem...

Kolekcjoner
06-03-2019, 14:48
Lepsza akwarela niż czarna d...

Szczególnie jak jest to akwarela z Sony. Sama ta nazwa podkreśla artystyczny wyraz tego wspaniałego dzieła 8-).


osobiscie wole po prostu poprawnie naswietlic

no ale ja pewnie starej daty jestem...

Nie Ty po prostu nie czujesz nowoczesnej sztuki ;)...

akustyk
06-03-2019, 14:52
Nie Ty po prostu nie czujesz nowoczesnej sztuki ;)...

ta... sztuka nowoczesna... cos jak ta slynna swinka morska (albo kobieta informatyk, jak sie na Polibudzie mawialo) - jak sie przyjrzec, to ani to swinka ani tym bardziej morska :mrgreen:

kmeg
06-03-2019, 17:51
osobiscie wole po prostu poprawnie naswietlic

no ale ja pewnie starej daty jestem...I pewnie czekasz na jakieś tam światło. Zdecydowanie dinozaur. A przecież można strzelić taka fotkę byle kiedy i potem suwakami zrobić z tego tygrysową masakrę ;)




Zazwyczaj nie korzystam z programów tematycznych, ale akwarela z Sony A7III robi wrażenie - https://www.canon-board.info/threads/109591-Canon-EOS-RP?p=1387637&viewfull=1#post1387637

Pod tapalakiem nie widzę tam nic konkretnego. Na co mam zwrócić uwagę?

zdebik
06-03-2019, 18:52
Pod tapalakiem nie widzę tam nic konkretnego. Na co mam zwrócić uwagę?

+5ev, pewnie w pośpiechu strzelone na manualu a pan fotograf nie przestawił na zielony. Choć kto wie jak tam Sony mierzy światło

Dziwne, że ambasadory (Ortiz, Lanier itd...) zawsze mają ocf na filmach (500Ws hss itd - no prawie zawsze). Pewnie lamy nie wiedzą o magii 5ev+

Kolekcjoner
06-03-2019, 18:57
Pod tapalakiem nie widzę tam nic konkretnego. Na co mam zwrócić uwagę?

Najogólniej na to że ambasadorować też trzeba z sensem, bo inaczej można ośmieszyć tę ideę co się głosi ;)

kmeg
06-03-2019, 19:38
Najogólniej na to że ambasadorować też trzeba z sensem, bo inaczej można ośmieszyć tę ideę co się głosi ;)A te rozjaśnione krzaki to w sensie na dowód artyzmu i wielkich potrzeb fotograficznych, gdzie talent jest ograniczany przez dr matrycy? Kumam. Przepraszam, że po amatorsku nie rozpoznałem zdjęcia na poziomie Ansela Adams'a.

Ps. To taki tygrys landszaftow? ;)

Bangi
06-03-2019, 21:35
Dziś w moje ręce trafiła R-ka z RF 24-105. Pierwsze wrażania mega pozytywne. To co mnie najbardziej urzekło to precyzja AF. Trafia wszystko bezbłędnie i moje szkła EF nabrały drugiego życia.
Więcej postaram napisać się po weekendzie, jak się pobawię bardziej i potestuję.
Na marginesie, uważam, że świetny design, dużo bardziej mi się podoba niż Sony ;)

Rysiek_O
06-03-2019, 21:39
Dziś w moje ręce trafiła R-ka z RF 24-105. Pierwsze wrażania mega pozytywne. To co mnie najbardziej urzekło to precyzja AF. Trafia wszystko bezbłędnie i moje szkła EF nabrały drugiego życia.
Więcej postaram napisać się po weekendzie, jak się pobawię bardziej i potestuję.
Na marginesie, uważam, że świetny design, dużo bardziej mi się podoba niż Sony ;)

Nooo nooo... wchodzisz na grząski grunt :p
Udanej zabawy. Pozytywnych wrażeń.

Kolekcjoner
06-03-2019, 21:50
Nooo nooo... wchodzisz na grząski grunt :p
I to bardzo. Myślę że przez weekend jednak okaże się że prawdziwa autostrada nie zaczyna się na literę C ;)8-)....

Bangi
06-03-2019, 22:19
Rozważałem Sony A7R III zamiast R, ale doszedłem do wniosku, że mam za dużo szkieł C.
Aktualnie plan jest taki, że R-ka zostanie na co dzień, wakacje, foty rodzinne, a za jakiś czas 6D mk II, który wykorzystuję do samolotów, wymienię na Nikona D850 i Nikkora 200-500 i to będzie GIT zestaw ;)

Miałem od znajomego RAWy z A7R III, nie powiem, możliwości postprocesu były duże, ale jakoś Sony nigdy do mnie z niczym nie przemawiało, poza smartfonami, które używam od lat ja i moja rodzina ;)

Jacek_Z
07-03-2019, 00:33
.. No sorry ale ja używam Canona i Sony. DR na matrycy C jest całkiem przyzwoity. A to że nie dorównuje Sony (i to jeszcze zależy któremu) o bodaj jedną działkę (wedle niektórych pomiarów nawet mniej) to moim zdaniem spuszczanie się nad cyferkami i poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami sprzęt Canona sprawdzi się tu jak każdy inny.
Nie chciałem by to co wczesniej pisałem było odbierane jako polemika z Tobą, dlatego usunąłem z cytatu Twój nick (teraz juz nie).
Bo to było ogólnie, do wszystkich co jakos nie bardzo chcą dac prawo do innej opinii, do innych preferencji niż własne.
Weźmy te DR nieszczęsne. Nie ma co się obrażać czy wyśmiewać dxo. Mówisz, że mniej niż 1 EV. Ludzie pokazują obrazki i różnica jest gigantyczna. Jeśli to nie jest 1 EV to znaczy, że każde 0,1 EV jest czymś znaczącym. Nie wiem, nie wnikam. Widac różncę. Akustyk zaraz napisze, że trzeba poprawnie naświetlać i nie ma problemu. No nie do końca, bo tu nie chodzi o trafienie z naświetlaniem, tylko co z motywem o olbrzymiej rozpiętości. Niebo, słońce, białe chmury i coś w cieniu budynku. Robione z ręki, może szła modelka i nie da się robic 2 ekspozycji. Bądź jest się na wycieczce, bez statywu i sie nie ma czasu na spowalnianiu grupy. Lub się robi na spacerze zdjęcia nocne. Osoby przyzwyczajone do małego DR nie mają problemu. One po prostu wiedzą, że sie nie da zrobić zdjęcia. Na pewno? Inni z kolei tego nie wiedzą, mają matrycę z dużym DR i zdjęcia robią.


BTW: piszesz o rozpatrywaniu potrzeb sprzętowych wyłącznie pod własnym kątem - na litość Boga, a pod jakim innym mam rozpatrywać. Przecież nie wcielę się w czyjeś potrzeby i odczucia i nie będę tego tak rozpatrywał. To jakaś totalna abstrakcja.
A jednak tak trzeba. Albo się wczuwać (lub mieć doświadczenie, wiedzę z róznych dziedzi), albo .. nie doradzać. Bo krajobrazowiec ma doradzać reporterowi, ptasiarz studyjniakowi (i na odwrót)? Zachowując swoje preferencje?


Z tego też punktu widzenia pisanie autorytatywne że jakiś system jest najlepszy jest niepoważne idziecinne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo ja mogę znaleźć sto powodów dlaczego dany system dla mnie będzie najlepszy a inny do d.... To jest bardzo indywidualna kwestia i pisanie o tym w sposób autorytatywny pachnie talibanem sprzętowym a nie realizmem.
System nie. Pewne cechy - tak. A jak cecha jest dla systemu charakterystyczna - to cóż począć. Trzaba brac na klatę to, że cos innego może być lepsze.
Za często tu jest pisane, że Canon jest nr 1, ma największą sprzedaż - czyli ludzie głosują nogami, nie mogą się mylić. Tylko doskonale wiemy, ze sprzedaż największą nie mają produkty najlepsze, a najtańsze. Samochodem roku zostaje zawsze jakieś dziwadełko, a nie Ferrari ;)
I nie dla wszystkich Ferrari jest najlepsze. Nie ma dużego bagażnika, dużo pali itp. Większości osób wystarcza średnia półka, bo dla nich jest wystarczająca, a ma najlepszą relację cena/jakość i na taki aparat ich stać. Nie kupują 1Dx. I jesli Canon ma mnóstwo produktów, to wcale nie znaczy, że nikt nie może miec zakusów na zmiany. Bo może, bo w pewnych cechach inny sprzęt oferuje co innego (lepszego). Zaprzeczanie temu myślę spowoduje tylko utratę wiarygodności. Nie ma co wojować z zadowolonymi z Sony, Fuji, Olympusów (fajne do podrózy, tak jak Canon M) ani z tymi Canonierami co patrzą w tamtych kierunkach. Było mnóstwo migracji, czasami bezsensownych, bo u sąsiada trawa zieleńsza, ale .. nie zawsze Canon, trzeba się z tym pogodzić. Nie zawsze Nikon, nie zawsze Sony. Zależy dla kogo, do czego, co ma teraz, na co go stać itd itd.

Kolekcjoner
07-03-2019, 03:11
Jacku, to nie ja pisałem, który system jest najlepszy ;).
Co do DR jako praktyk zupełnie się nie zgadzam. To są "gigantyczne" różnice w tabelkach i na wykresach. Przy tym należy wiedzieć co z czym porównujemy. Są matryce Canona zupełnie archaiczne, a są takie którym realnie do konkurencji wiele nie brakuje. Pisałem o tych ostatnich.

BTW: sprowadzanie systemu Canona do tego że jest nr.1 w sprzedaży to moim zdaniem zupełne nieporozumienie.

Na koniec, ja bym proponował poużywać trochę nowych zabawek Canona i dopiero wydawać wyroki na temat systemu.

Photointo
07-03-2019, 10:13
List otwarty do Canona (pół żartem pół serio):

Drogi Canonie. Jestem z tobą od 2006 roku. Moje punkty członkowskie w CPS to 2125 (platinum). Kupiłem sporo waszego sprzętu. W związku z rewolucją bezlusterkową i wielkim zawodem jakim sprawił mi wasz nowy system rf i dwa nowe body eos r i eos rp w stosunku do konkurencji zdecydowałem przejść na system sony.

Wiem, że jestem małym robaczkiem w morzu waszych klientów ale jeśli wam na mnie zależy weźcie pod uwagę moje postulaty.

Rzeczy które canon powinien spełnić bym rozważył powrót do systemu canona:

- body w systemie RF z większą ilością MPX (minimum 45) i lepszymi osiągami DR i ISO od matrycy w EOS R,
- mały i lekki (maks 600 gram) obiektyw ultraszerokokątny w systemie RF (10-22, 11-22, 12-22 4.0),
- zoom pokroju 100-400 lżejszy o minimum 400 gram od tego na EF,
- w przyszłości małe i lekkie body z bagnetem RF i matrycą APS-C (taki M50 z bagnetem RF),
- stała i szybka praca nad lekkimi (Canon ciągle podkreśla że zaletą bezluster jest mała wielkość i waga a ciągle temu zaprzecza produkując większe body i ciężkie obiektywy, cięższe niż na EF - całkowity bezsens) obiektywami do systemu RF.

Tyle moich życzeń na razie. Canonie jeśli to spełnisz w ciągu najbliższych dwóch lat rozważę powrót pod ojcowskie ramie canona.

Twój drogi (były) klient.

:)
-

mirror
07-03-2019, 10:23
problem z canonem nie polega na tym że są matryce archaiczne i matryce lekko nowocześniejsze problem polega na pchaniu archaicznych matryc w nowe produkty na przykład 6DII czy RP - czy takie praktyki występują u jakiegoś innego producenta? w porównywalnych segmentach? skąd oni biorą te wzorce? mam tylko nadzieję ze nie pójdą mocniej w stronę rozwiązań stosowanych przez producentów (nomen omen) drukarek atramentowych czy lodówek :), podobnie jest z implementacją 4K z ogromnym cropem.

czy duży DR jest demonizowany - i tak i nie :) - bez dużego DR można żyć i robić niezłe zdjęcia ale w niektórych zastosowaniach jest przydatny ale z drugiej strony jak widzę tragiczny obrazek wygenerowany z matrycy o dużym DR bo ktoś chciał zrobić wieczór albo poranek z południa to nie wiem czy aparaty z matrycami z dużym DR nie powinny być sprzedawane użytkownikom po uzyskaniu licencji (licencji na zabijanie obrazu).

robertskc7
07-03-2019, 10:23
Photointo przestać płakać! Jak baba się mażesz!!! łełęłęęłłęłęęł jak moja 4 letnia córka, dosłownie!!! Tego Twojego biadolenia się czytać nie da. Ile ty masz lat - 13? Kup wreszcie tego Sony i się ciesz. Daj nam spokój! I nie wracaj z płaczem, że kolory nie takie, że menu trudne, że szkła kurewsko drogie a Twoje zdjęcia jak były słabe to są nadal słabe.

Photointo
07-03-2019, 10:27
Canon sam przyznaje, że wstrzymywał się z wejściem w bezlustra bo nie był przekonany o powodzeniu tego projektu, dlatego trochę przespał i nie ma technologii, jest daleko za sonym które postawiło na tą technologię od razu. Zastanawiam się czy canon technologicznie jest w stanie zrobić lepszą matrycę bo na razie wszystko stawia na to by jego szkła przyciągały.

robertskc7 czekam na sony, jutro przyjdzie. Na razie to jedna wielka niewiadoma, jutro się okaże. Jakbym miał canona w d... to bym się nie zastanawiał.

tomfoot
07-03-2019, 10:29
Photointo
przyszła już odpowiedź:
"Drogi użytkowniku, dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą. Zapraszamy do odwiedzenia strony canon.com oraz skorzystania z naszego oficjalnego sklepu. Otrzymujesz jednorazowy rabat zakupowy w wysokości 10 euro, do zrealizowania w naszym sklepie po wpisaniu kodu CHWDP i wykonaniu zakupów za minimum 2000 euro"

robertskc7
07-03-2019, 10:46
Photointo masz pretensje do Canona, że nie ma 100-400rf w systemie, który oficjalnie istnieje od września 2018r. Tu masz alternatywę - 200gr lżejszy za 11tyś zł Sony 100-400 https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=2&add0=1255&add1=1462
Dwa. Masz pretensje do matryc o słabym DR a rezygnujesz z R, który ma de facto matryce na poziomie sony a9 ( wg dxo ) i kupujesz RP z matryca z 6dII WTF człowieku !?!

p.s Czekam na Twoje jutrzejsze rozczarowanie.

zdebik
07-03-2019, 11:20
To potężne DR to przynajmniej wyższe o 1ev?

rauf
07-03-2019, 11:24
Rzeczy które canon powinien spełnić bym rozważył powrót do systemu canona:

- body w systemie RF z większą ilością MPX (minimum 45) i lepszymi osiągami DR i ISO od matrycy w EOS R,
- mały i lekki (maks 600 gram) obiektyw ultraszerokokątny w systemie RF (10-22, 11-22, 12-22 4.0),
- zoom pokroju 100-400 lżejszy o minimum 400 gram od tego na EF,
- w przyszłości małe i lekkie body z bagnetem RF i matrycą APS-C (taki M50 z bagnetem RF),
- stała i szybka praca nad lekkimi (Canon ciągle podkreśla że zaletą bezluster jest mała wielkość i waga a ciągle temu zaprzecza produkując większe body i ciężkie obiektywy, cięższe niż na EF - całkowity bezsens) obiektywami do systemu RF.


Nic z tego się nie zdarzy, może poza pro body z matrycą 5Ds. Nie zanosi się żeby Canon nagle został liderem rynku matryc a od konkurencji przecież nie odkupią takich z lepszym DR. Zresztą coraz więcej się mówi, że to DR u niektórych jest sczitowane, cienie powyciągane nawet na standardowych ustawieniach bez wspomagaczy. Nie wiem jak jest, ale wiem że ISO też ma swoje normy a różnie z tym bywa.

Szkła nie będą małe i lekkie bo na takich się słabo zarabia, skoro wolumen sprzedaży sprzętu foto bezlitośnie maleje to trzeba zwiększyć marże i celować w klienta prosumer i pro. Jak to mówią, tanio i lekko było wczoraj. Widać to wyraźnie po prezentowanych szkłach i patentach.

Finalnie jednak liczy się obrazek a ten u Canona jest dla mnie najbardziej zbalansowany. Szczególnie dla skóry człowieka, co jest ponoć najtrudniejsze.

Dziesiątki przykładów na tym kanale. To tylko SOOC, ale kto się bawił rawami wie, że sporo mówi o obrazowaniu.

Fujifilm X-T3 vs Canon EOS R vs Sony A7iii w/ @blondie_bee21

https://www.youtube.com/watch?v=HzauiIq6yC4

Canon EOS R 85mm F1.4 L vs Sony A7iii 85mm F1.4 GM (Portraits) w/ @bec_novak
https://www.youtube.com/watch?v=1UqCLwcbCkM&

Sunders
07-03-2019, 11:50
Ja już zdecydowałem. Nie mam zamiaru czekać aż Canon wypuści lepszą matrycę z lepszym body niż EOS R bo to potrwa. Nie mam zamiaru czekać na szkła które mnie interesują - np. ultraszeroki ze światłem 4 (wypuścili nie tak dawno 11-24 więc się nie będą z tym śpieszyć, apropo miałem to szkło - waży ponad 1 kg i bardzo zwraca uwagę a focę często w miejscach pełnych ludzi). Idzie wiosna, chce się focić.

Znalazłeś w innym systemie UWA do FF o lepszych parametrach?
Zakres 16-35mm Ci nie wystarczy?


Zapraszam na wyprzedaż canona do działu giełda ;)

No i gdzie ta wyprzedaż?

Photointo
07-03-2019, 12:09
Zrezygnowałem z EOSa R nie dlatego, że mi się nie spodobał tylko dlatego, że oszukano mnie i sprzedano mi w sklepie przez neta sprzęt na rynek pozaeuropejski za cenę równą tej na rynek europejski nie informując mnie o tym. W międzyczasie wyszedł RP więc sobie myślę: kurde no, tanie bezlustro z pełną klatką, matryca z 6D mark II a więc teoretycznie usprawniona od tej na której fociłem najdłużej, czyli 6D a w międzyczasie wypuszczą jakieś lepsze body na bagnet RF... ale kurde RP to jest porażka, głównie ze względu na swój wizjer i stosunkowo mało opcji konfiguracji (to akurat było w pewnym sensie przewidywalne). Wkurzyłem się i przemyślałem sprawę - potrzebuję czegoś by fotografować już a używanie konwerterów i szkieł do EF mi nie pasuje w tym momencie.

Sunders ja nie mogłem wystawić i to co chce sprzedac wystawił kolega fyrste.

Choćby sony 12-24 4.0.

mirror
07-03-2019, 12:43
matryca 6D jest usprawniona ale chyba nie w tym czego oczekiwałeś - to rozumowanie które doprowadziło do zakupu RP było od początku absurdalne na co zresztą kilka osób zwracało uwagę, RP to wykastrowana wydmuszka ale taką chciałeś kupić, a matrycą z 6DII na pewno daje się zdjęcia robić więc w sumie nikt pewnie nie wie z czym masz problem - z konwerterami? kup sony i konwerter - na sony konwerter będzie git - zmieniaj bo tego co oczekujesz w canonie nie dostaniesz nigdy i nadal nie rozumiem co ci nie pasuje w R jest za drogi? z azjatyckiej dystrybucji? - to kup z europejskiej. tak z niezdrowej ciekawości spytam co ty właściwie fotografujesz?

Photointo
07-03-2019, 12:46
Widoczki i makro.

Jedno z ostatnich na EOS M50:

1895

Tak lubię obrabiać, rozjaśnione cienie, zlikwidowane przepalenia, podbity kolor. Może się komuś nie podobać, mi to leży. Jak będę mógł więcej wyciągnąć z cieni i przepaleń w trudnych zdjęciach (pod słońce, mniej światła, brak statywu) to będzie fajnie.

Bangi
07-03-2019, 13:01
Widoczki i makro.

Jedno z ostatnich na EOS M50:

1895

Tak lubię obrabiać, rozjaśnione cienie, zlikwidowane przepalenia, podbity kolor. Może się komuś nie podobać, mi to leży. Jak będę mógł więcej wyciągnąć z cieni i przepaleń w trudnych zdjęciach (pod słońce, mniej światła, brak statywu) to będzie fajnie.

To pod Łomnicą, dobrze kojarzę?

Photointo
07-03-2019, 13:09
Tak, mam blisko bo mieszkam przy granicy w mniszku :)

PiKa
07-03-2019, 13:16
To teraz zamiast tygrysów będą niedźwiedzie ;)

candar
07-03-2019, 14:44
Finalnie jednak liczy się obrazek a ten u Canona jest dla mnie najbardziej zbalansowany. Szczególnie dla skóry człowieka, co jest ponoć najtrudniejsze.

Dziesiątki przykładów na tym kanale. To tylko SOOC, ale kto się bawił rawami wie, że sporo mówi o obrazowaniu.

Fujifilm X-T3 vs Canon EOS R vs Sony A7iii w/ @blondie_bee21
https://www.youtube.com/watch?v=HzauiIq6yC4

Canon EOS R 85mm F1.4 L vs Sony A7iii 85mm F1.4 GM (Portraits) w/ @bec_novak
https://www.youtube.com/watch?v=1UqCLwcbCkM&

Uwielbiam jak ktoś jest przekonany o tym, że wie wszystko o "obrazowaniu" sensorów różnych producentów powołując się na jakieś testy osób nie mających pojęcia o testowanych aparatach i bazujących na jakiś dziwnych ustawieniach fabrycznych, lub innych wziętych z czapki. Wszystkie takie testy można od razu wrzucić do kosza, bo każdy testowany aparat z pewnością nie był zerowany do ustawień neutralnych w zakresie barwy i ww. "obrazowania".

W Fuji można sobie wybrać PROVIA/STANDARD, VELVIA/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg. Hi, PRO Neg. Std, B&W, MONOCHROME+Ye FILTER, MONOCHROME+R FILTER, MONOCHROME+G FILTER, SEPIA. W zasadzie totolotek - na jakich profilach barwnych wykonano te testy.

Jeśli ktoś na podstawie takich testów wybiera sobie aparat do pracy - to życzę powodzenia ;)

BTW - Astia w Fuji to jeden z najlepszych profili stworzonych właśnie do idealnego oddania barw skóry i sprawdza się doskonale. Jeśli ktoś "jedzie" taki test na Velvi - to nie mam więcej pytań.


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/V0LTPtzodzcyXXSpmhYhyTl72eJkfbmt4t8yenIm-2.jpg
źródło (https://img.scoop.it/V0LTPtzodzcyXXSpmhYhyTl72eJkfbmt4t8yenImKBVvK0kTmF 0xjctABnaLJIm9)

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/1cbc2544ebea0cb709ce847ae7cdf51d-1.jpg
źródło (https://i.pinimg.com/originals/1c/bc/25/1cbc2544ebea0cb709ce847ae7cdf51d.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/film_simulation_chart-2.png
źródło (https://fujifilm-x.com/wp-content/uploads/2018/09/film_simulation_chart.png)

Kolekcjoner
07-03-2019, 15:22
Sunders ja nie mogłem wystawić i to co chce sprzedac wystawił kolega fyrste.

To jest niezgodne z regulaminem podforum sprzedam.




Jeśli ktoś na podstawie takich testów wybiera sobie aparat do pracy - to życzę powodzenia ;)

A kim przepraszam Ty jesteś żeby innym mówić na jakiej zasadzie mają sobie dobierać sprzęt?
Mam wrażenie że niektórzy ambasadorzy to już zupełnie się odkleili od rzeczywistości w tym niesieniu dobrej nowiny.

candar
07-03-2019, 15:30
A kim przepraszam Ty jesteś żeby innym mówić na jakiej zasadzie mają sobie dobierać sprzęt?


Jestem jedynie szaraczkiem, który już dawno przestał wierzyć w jakiekolwiek testy i opinie w internetach. Wierzę wyłącznie w to, co widzę oraz to, czego mogę dotknąć. Obecnie w każdej puszce zmiana profilu barwnego zajmuje sekundę i każdym aparatem nawet w jpg-ach da się osiągnąć podobne wyniki. Wystarczy przeczytać instrukcję aparatu i zastosować w praktyce to, co tam piszą aby zrobić dobre zdjęcia każdym aparatem.



Mam wrażenie że niektórzy ambasadorzy to już zupełnie się odkleili od rzeczywistości w tym niesieniu dobrej nowiny.

Od rzeczywistości to odkleiły się raczej osoby zapuszkowane i zaryglowane na amen w jednym systemie (niektórzy niby w dwóch a jakoś tego nie widać). Ciekaw jestem ilu piszących w ogóle korzysta z profili barwnych w aparatach canona:
https://global.canon/en/imaging/picturestyle/file/index.html
i https://www.fotopolis.pl/warsztat/porady-fotograficzne/27222-rozszerz-mozliwosci-swojej-lustrzanki-instalujac-dodatkowe-profile-kolorystyczne
A później marudzą, że coś nie tak z aparatem i lepsze foty to komórka "robi"

Merde
07-03-2019, 15:33
Tak lubię obrabiać, rozjaśnione cienie, zlikwidowane przepalenia, podbity kolor. Może się komuś nie podobać, mi to leży. Jak będę mógł więcej wyciągnąć z cieni i przepaleń w trudnych zdjęciach (pod słońce, mniej światła, brak statywu) to będzie fajnie.

O, widzę że macie coś (oprócz miłości do Sony) wspólnego z Janem Pawlakiem.
On też takie pseudohadeery uprawia.
U mnie taki sposób obróbki powoduje krwawienie oczu i odruch wymiotny :mrgreen:

PS: nie mam już Canona, a Fuji ma równie duży DR co Sony.

Macios
07-03-2019, 16:12
Merde - z jakiego zestawu C (body+szkła) przerzuciłeś na jaki zestaw F (body+szkła)? Dziś widziałem ciekawe/zachęcające opisy fuji xt30.

rauf
07-03-2019, 19:10
Ujakieś testy osób nie mających pojęcia o testowanych aparatach i bazujących na jakiś dziwnych ustawieniach fabrycznych, lub innych wziętych z czapki.

Zajrzałeś na kanał który podlinkowałem? Autor nie raz wyjaśniał, że używa profili neutralnych. Nie dopatruj się spisku przeciw ulubionemu sprzętowi, bo setki ludzi w komentarza wyraża podobne wnioski.

Jeśli jakaś marka w neutralu nie potrafi oddać podstawowych odcieni ludzkiej skóry i trzeba się doktoryzować z profili które pokazałeś, to chyba coś jest nie tak.

"dziwne ustawienia fabryczne" - o której puszce myślisz?

btw można znaleźć odpowiednio bardziej zaawansowane porównania, stechnicyzowane do bólu, z podanymi samplami do ściągnięcia, wyniki są zwykle podobne

candar
07-03-2019, 19:24
Nie będę się powtarzał na temat testów porównawczych aparatów, które znam całkiem dobrze również od strony RAWów i nie widzę takowej potrzeby w świetle powyższego. Jeśli ktoś wierzy, że ludzie polowali na dinozaury - to wyłącznie jego prywatna sprawa ;)


Nie dopatruj się spisku przeciw ulubionemu sprzętowi, bo setki ludzi w komentarza wyraża podobne wnioski.


Jakby co - Towarzystwo Płaskiej Ziemi jest otwarte: "Biblia, zgodnie z naszymi obserwacjami, głosiła ideę, że Ziemia jest płaska i nieruchoma, a ta podstawowa prawda nie powinna być odrzucana wyłącznie na podstawie ludzkich przypuszczeń” — Samuel Rowbotham,

mirror
07-03-2019, 19:25
Od rzeczywistości to odkleiły się raczej osoby zapuszkowane i zaryglowane na amen w jednym systemie (niektórzy niby w dwóch a jakoś tego nie widać). Ciekaw jestem ilu piszących w ogóle korzysta z profili barwnych w aparatach canona:
https://global.canon/en/imaging/picturestyle/file/index.html
i https://www.fotopolis.pl/warsztat/porady-fotograficzne/27222-rozszerz-mozliwosci-swojej-lustrzanki-instalujac-dodatkowe-profile-kolorystyczne
A później marudzą, że coś nie tak z aparatem i lepsze foty to komórka "robi"

to cudowne rozwiązanie działa oczywiście na jotpegach tylko? - to nie problem bo oczywiście wszyscy pracujemy na jotpegach i bez postprocesu ;)

candar
07-03-2019, 19:44
to cudowne rozwiązanie działa oczywiście na jotpegach tylko? - to nie problem bo oczywiście wszyscy pracujemy na jotpegach i bez postprocesu ;)

Mea Culpa. Zapomniałem, że w odróżnieniu ode mnie wszyscy inni piszący na forum to wyłącznie profsy działający w postprocesie wyłącznie na RAWach .

rauf
07-03-2019, 19:49
candar, podałem argumenty, ty coś o dinozaurach i płaskiej ziemi. Będziesz miał ciekawe porównania to wrócimy do dyskusji.

Czasem od nachalnego przekonywania, lepiej po prostu pokazać różnice na obrazkach. Czytelnik jak mniemam sam wyciągnie wnioski, peace.

tomfoot
07-03-2019, 19:50
Jestem kompletnym amatorem. Robiłem na poczatku w jpg. Dyskusje na forum kilka lat temu przekonały mnie do porzucenia lenistwa i robienia raw. Jak widać złą poszedłem drogą, bo teraz okazuje się iż po autostradzie jeździć wolno na tygrysie, w różowych gaciach i tylko z jpg.

candar
07-03-2019, 20:01
candar
Czasem od nachalnego przekonywania, lepiej po prostu pokazać różnice na obrazkach. Czytelnik jak mniemam sam wyciągnie wnioski, peace.

Nie zamierzam kogokolwiek "nachalnie" przekonywać. Każdy inaczej postrzega kolory i wartość estetyczną na zdjęciu. Jednemu będzie się podobał HDR-owy landszafcik a innemu nieostre rozmyte foty z jakimś cosiem w tle a jeszcze innemu tygrys między drzewami, pawiany na ścianie albo żyrafy w szafie. Na bazie swoich wyłącznie doświadczeń stopniowałbym w kolejności od najlepszego oddania barw: fuji, canon, sony, nikon.

Merde
07-03-2019, 20:43
Merde - z jakiego zestawu C (body+szkła) przerzuciłeś na jaki zestaw F (body+szkła)? Dziś widziałem ciekawe/zachęcające opisy fuji xt30.

Z niezbyt wypasionego, delikatnie mówiąc. Miałem 40D, EF-s 10-22, EF 35/2, EF 50/1.4, EF 85/1.8 i EF 70-200/4.
Teraz mam: X-T1 i X-E1, a ze szklarni: XF 16/1.4, XF 35/1.4, XF 18-55, XC 50-230. Miałem jeszcze XF 27/2.8, ale padła (najprawdopodobniej) przysłona. Serwis na Zapolskiej wymienił tasiemkę sygnałową, która była pierwszym podejrzanym, ale nie pomogło.

Macios
07-03-2019, 20:52
Dziękuję:) A którą (z chyba 3) wersji 18-55 masz i jak oceniasz ostrość?

mirror
07-03-2019, 20:59
Mea Culpa. Zapomniałem, że w odróżnieniu ode mnie wszyscy inni piszący na forum to wyłącznie profsy działający w postprocesie wyłącznie na RAWach .

o to własnie miałem na myśli ;) trafniej bym tego nie ujął - nawet słyszalem że niektórzy potrafią zrobić takie kolory jak chcą bez profili i innych dupereli i słyszałem że na rawach jest po prostu prościej oczywiście jak się już wie co się chce zrobić i oczywiście absolutnie nie podejrzewam cię żebyś nie wiedzial co chcesz zrobić :) tylko taki dysonans poznawczy mam jak na zdjęcia patrzę :) ale ja jestem tylko prostym amatorem więc pewnie się nie znam.

Merde
07-03-2019, 21:32
Dziękuję:) A którą (z chyba 3) wersji 18-55 masz i jak oceniasz ostrość?

XF 18-55 jest tylko jedna - o, taka: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-fujifilm-fujinon-xf-18-55-mm-f-28-40.html

Prawdopodobnie mylisz z plastik-fantastik XC 16-50 którego to wyszły DWIE wersje.

Obiektyw jest fantastyczny (nie tylko jak na kit), ale miałem kilka razy sytuację, kiedy zdjęcia wyszły... nie wiem czy nieostro to właściwe określenie, bo przypuszczam że to była jakaś chwilowa czkawka stabilizacji.

Tu masz cropa 1:1 z wakacyjnego pstryka (18 mm na pełnej dziurze):

1896

rauf
07-03-2019, 21:39
Pyszne zdjęcie...
A teraz poproszę o zmianę tytułu wątka, bo lekko wprowadza w błąd :mrgreen:

Kolekcjoner
07-03-2019, 21:49
Tego wątka już nic nie uratuje :mrgreen:..

Merde
07-03-2019, 21:52
Tego wątka już nic nie uratuje :mrgreen:..

No to skoro offtopujemy - wie ktoś gdzie w Krakowie mapują hot piksele w Fuji? Bo wygląda na to że parę sztuk mam ;-)

Macios
07-03-2019, 22:39
Dzięki Merde! A ten wątek, jak każdy którego się tkną "ambasadorzy S", schodzi na...

tomfoot
07-03-2019, 23:10
Dzięki Merde! A ten wątek, jak każdy którego się tkną "ambasadorzy S", schodzi na...

Problem w tym, że ambasadorowie sony w różowych majteczkach rozgościli się na forum, a nie w pojedyńczym wątku...

Bangi
07-03-2019, 23:20
O, widzę że macie coś (oprócz miłości do Sony) wspólnego z Janem Pawlakiem.
On też takie pseudohadeery uprawia.
U mnie taki sposób obróbki powoduje krwawienie oczu i odruch wymiotny :mrgreen:

PS: nie mam już Canona, a Fuji ma równie duży DR co Sony.

Ejże! Stanę w obronie zdjęcia spod Łomnicy, bo uważam, że próby porównania go do tygrysiego, są dużym nadużyciem :evil:

kmeg
07-03-2019, 23:39
Ejże! Stanę w obronie zdjęcia spod Łomnicy, bo uważam, że próby porównania go do tygrysiego, są dużym nadużyciem :evil:Tygrys to to może nie jest ale w tym zdjęciu osiągi matrycy z m50 to najmniejszy problem.

Jacek_Z
08-03-2019, 02:35
..ja bym proponował poużywać trochę nowych zabawek Canona i dopiero wydawać wyroki na temat systemu.jeśli chodzi o mnie to od 2 lat częsciej używam (kilku!) Canonów niż Nikona. Serio. Niezbyt wypasione modele, bo najlepszy z nich to 77D (80D, 760D).


Canon ...trochę przespał i nie ma technologii, jest daleko za sonym które postawiło na tą technologię od razu.Co takiego nowatorskieo jest w bezlusterkowcach, ze Canon tego nie miał w lustrzankach z LV? Jedynie wizjer elektroniczny. A ten miał w serii M. Reszta to soft do lepszej obsługi trybu LV.

Photointo
08-03-2019, 08:10
Jacek_Z wizjer robi różnicę, mniejsza waga, odchylany ekran, mniejsze obiektywy (nie w przypadku canona) co daje możliwość większej kreatywności. Szybkość robienia zdjęć z obrazem na lcd.

candar
08-03-2019, 09:59
Przede wszystkim to, że dobry EFV (minimum 3,69 mln punktów) pozwala na pełną kontrolę ekspozycji i jej korekty przed i w trakcie fotografowania bez konieczności kontrolowania po zrobieniu foty na LCD w DSLR. Praktycznie podczas zdjęć wystarczy wyłącznie EVF (dobry)

Sunders
08-03-2019, 10:04
Jacek_Z wizjer robi różnicę, mniejsza waga, odchylany ekran, mniejsze obiektywy (nie w przypadku canona) co daje możliwość większej kreatywności. Szybkość robienia zdjęć z obrazem na lcd.

Wizjer robi różnicę, to prawda. Mniejsza waga zwykle okupiona jest gorszą ergonomią. Odchylany ekran jest też w lustrach. Zmniejszenie wymiarów obiektywów - nie wiem w jaki sposób zwiększa twoją kreatywność, ale zwykle wiąże się z ich słabszą jakością optyczną.LV masz również w lustrzankach - też nie wiem w jaki sposób miałoby zwiększać szybkość robienia zdjęć? Bezlusterkowce Sony swoje zalety mają, ale czy Ty ich zbytnio nie idealizujesz. :?:


Canon sam przyznaje, że wstrzymywał się z wejściem w bezlustra bo nie był przekonany o powodzeniu tego projektu, dlatego trochę przespał i nie ma technologii, jest daleko za sonym które postawiło na tą technologię od razu...

Photointo gdzie znalazłeś coś takiego :?:

Od wczoraj nikt tego nie zdementował.:confused:

zdebik
08-03-2019, 10:08
Przede wszystkim to, że dobry EFV (minimum 3,69 mln punktów) pozwala na pełną kontrolę ekspozycji i jej korekty przed i w trakcie fotografowania bez konieczności kontrolowania po zrobieniu foty na LCD w DSLR. Praktycznie podczas zdjęć wystarczy wyłącznie EVF (dobry)Z błyskiem już nie będzie tak łatwo.

Bangi
08-03-2019, 10:48
Ja powiem tak - oczywiście można się spierać, że Sony to ma to czy tamto, Canon tego nie ma, a Nikon to jeszcze coś innego, ale po dalszych zabawach ta R-ka w pełni mi pasuje i nie ma niczego, czego mi osobiście brakuje na moje konkretne potrzeby. Dla mnie zresztą aparat mógłby mieć tylko trzy tryby fotografowania... Av, Tv i M, no dobra cztery, jeszcze B od czasu do czasu ;)
W dalszym ciągu jestem zachwycony pracą AF, wszystko trafione w punkt i to nawet 50/1.4, który jest moim najbardziej losowym szkłem.

rauf
08-03-2019, 10:51
Jaka jest użyteczność AF w EOS R może się domyślić każdy kto próbował wyłapać niecentralny kadr z 24L, 50L, 85L czy w sumie każdym UWA z niewielkiej odległości do obiektu. Stalki zyskały drugie życie .

EOS R 88% vs 5D4 19% AF spread points
1900

5D Mark IV pokrycie AF
1901

EOS R pokrycie AF
1902

Użyteczność dużego pokrycia z taką ilością szybkich punktów...co tu dodać? KOSMOS.


ps touch shutter dobra zabawa, tapnięciem w LCD można praktycznie w dowolnym punkcie złapać ostrość i jednocześnie pstryknąć fotę

Photointo
08-03-2019, 10:59
Sunders wszystko się u mnie sprowadza do mniejszej wagi korpus+szkło, wtedy jest większa łatwość "operowania" ręką przy kadrowaniu i foceniu z LCD (przez krzaczki, przez kwiatuszka, z dołu z góry itd). Aparat musi mieć odchylany ekran, łapać szybko ostrość i nie mieć zbyt dużego "blackoutu" między kolejnymi fotami - szybka reakcja aparatu to podstawa.

Merde
08-03-2019, 12:08
Ejże! Stanę w obronie zdjęcia spod Łomnicy, bo uważam, że próby porównania go do tygrysiego, są dużym nadużyciem :evil:

Tygrys to była klasa sama w sobie, porównuję raczej do poprzednich zdjęć które publikował Jan Pawlak.

Poniżej parametry tej obróbki:
1. Highlights -100
2. Shadows +100

:mrgreen:

Ten sposób obróbki nie jest zależny od sprzętu którym Jan się posługuje.
Ale jeśli ktoś ma świadomość jak wygląda u niego postproces, to wie dlaczego Sony z jego dużym DR tak mu odpowiada.

Bangi
08-03-2019, 12:36
nie śledziłem nigdy aż tak jego workflow ;) Teraz już wszystko jasne.

Kolekcjoner
08-03-2019, 14:06
Photointo gdzie znalazłeś coś takiego :?:

Od wczoraj nikt tego nie zdementował.:confused:
Bo ludziom pewnie tak jak mnie szkoda czasu na dementowanie bzdur które kolega wypisuje.

Merde
08-03-2019, 14:06
nie śledziłem nigdy aż tak jego workflow ;) Teraz już wszystko jasne.

Tu masz galerię (z linku w jego stopce):
http://www.public.fotki.com/janusz-pawlak

A poniżej przykład obróbki "Janusz Pawlak do kwadratu":

1904

Nie wiem czy to kwestia gustu (a ten wiadomo że non est disputandum), ale większość fotografów po chwilowej fascynacji techniką HDR szybko z niej wyrasta.
Być może to jakieś zaburzenie postrzegania? ZTCP napisał kiedyś w jednej z dyskusji na ten temat "ja tak to wtedy widziałem" (cytat niedosłowny).

Faktem jest, że gdyby to zdjęcie zrobił Sony A7[*.*], to te krzesła nie straszyły by takim bandingiem :mrgreen:

Kolekcjoner
08-03-2019, 14:12
Problem w tym, że ambasadorowie sony w różowych majteczkach rozgościli się na forum, a nie w pojedyńczym wątku...

Złote czasy Sony powoli się kończą. Stąd ta sraczka 8-).

tomfoot
08-03-2019, 14:19
Złote czasy Sony powoli się kończą. Stąd ta sraczka 8-).

Ale gdzie tam się kończą! Przecież Canon w postaci RP wypuścił taki chłam, że te nagłe obniżki cen Sony i Nikona to zapewne wyraz troski i litości o biednych użytkowników Canona, którzy przecież mają najgorsze aparaty na świecie.

Prawda jest taka, że do końca roku to jednak Canon pozamiata rynek ML i to doszczętnie. Co nie zmienia faktu, że czym innym jest mieć 60% udziału w rynku X, a czym innym 60% w rynku X-50%. Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest teraz, żeby wszyscy masowo przesiedli się na ML i RF i pozbywali się w panice wszystkich EF. Bo coraz starszy jestem i chcę już kupić 50 1.2 :mrgreen: oraz inne archaiczne zabytki z umierającego systemu :mrgreen:

candar
08-03-2019, 16:26
Jaka jest użyteczność AF w ....
rauf - bezlusterowców z tego właśnie powodu używam już od 9 lat :) Cieszę się razem z Tobą, że to odkryłeś ;)

marfot
08-03-2019, 17:31
Dla mnie zresztą aparat mógłby mieć tylko trzy tryby fotografowania... Av, Tv i M, no dobra cztery, jeszcze B od czasu do czasu ;)
Tak było dla mnie też do czasu jak pojawił się Fv. Spróbuj, mi bardzo przypasował.

Pawel92
09-03-2019, 00:40
... Aparat musi... nie mieć zbyt dużego "blackoutu" między kolejnymi fotami - szybka reakcja aparatu to podstawa.
I tutaj bezlusterkowce królują...

Photointo
09-03-2019, 07:18
Chodziło mi oczywiście o tryb evf/lcd odpowiednik live view na lustrzankach...

robertskc7
09-03-2019, 13:48
Photointo no i jak tam sony a7rIII ? Dotarł?

Bangi
10-03-2019, 00:03
Napiszę tak, jestem mega zadowolony. Co dla mnie najważniejsze, jest bardziej kompaktowo niż z lustrem i co najważniejsze TRAFIA WSZYSTKO I WSZYSTKIM - po prostu szok, że Canon tak potrafi...
Zabrałem go nawet ze 100-400 na lotnisko i do focenia spod płotu dawał radę bez większych problemów i to nie tylko boczniaki. Używałem SERVO z trybem seryjnym, ale tym wolniejszym, gdzie jest priorytet ostrości.
Fajną opcją jest dodatkowe pokrętło na RF 24-105 do którego przypisałem korektę ekspozycji.
Słabą opcją jest, że przy zwykłym szkle EF, nie mam za bardzo pomysł, gdzie tą korektę ekspozycji sobie podpiąć, najlepiej by było, gdyby dało się pod pasek dotykowy, ale się nie da... albo nie wiem jeszcze jak to zrobić.
RAWy bardzo elastycznie się obrabia. Odnoszę wrażenie - to jest co prawda subiektywne - że jest większy zapas niż w 6d mk II i mniej szumi R-ka.

tmielcarz
10-03-2019, 00:23
Napiszę tak, jestem mega zadowolony. Co dla mnie najważniejsze, jest bardziej kompaktowo niż z lustrem i co najważniejsze TRAFIA WSZYSTKO I WSZYSTKIM - po prostu szok, że Canon tak potrafi...

I pomijając wszelkie wojenki systemowe Canon vs Nikon vs Sony to celność AF jest dla mnie najważniejszym argumentem za ML* :). Nagle wszystkie szkła zyskują drugą młodość. Nie trzeba bawić się w AFMA czy Sigma Dock (no chyba, że do update firmware'u) - wszystko trafia tam gdzie trzeba.

* - tak, wiem, że można używać w lustrach LiveView z DualPixel, ale nie zawsze jest to wygodne.



RAWy bardzo elastycznie się obrabia. Odnoszę wrażenie - to jest co prawda subiektywne - że jest większy zapas niż w 6d mk II i mniej szumi R-ka.


R-ka ma matryce z 5D4 (albo bardzo podobną), więc zdecydowanie powinna być lepsza niż 6D2.

Kolekcjoner
10-03-2019, 00:51
...
Fajną opcją jest dodatkowe pokrętło na RF 24-105 do którego przypisałem korektę ekspozycji.
Słabą opcją jest, że przy zwykłym szkle EF, nie mam za bardzo pomysł, gdzie tą korektę ekspozycji sobie podpiąć, najlepiej by było, gdyby dało się pod pasek dotykowy, ale się nie da... albo nie wiem jeszcze jak to zrobić.
Zafunduj sobie adapter z pierścieniem:
https://www.canon.pl/mount-adapters-ef-eos-r/#control

Bangi
10-03-2019, 01:13
Zafunduj sobie adapter z pierścieniem:
https://www.canon.pl/mount-adapters-ef-eos-r/#control

Może kiedyś. Na ten moment nie jest to szczególny problem, ale dzięki za linka.

Pawel92
10-03-2019, 01:22
Canon dawał na początku roku spory cash back na ten adapter. Moze jeszcze daje.

Photointo
10-03-2019, 07:27
robertskc7 mam go od piątku wieczora, ale dziś dopiero będę miał okazję zabrać go w plener.

Pierwsze wrażenia:

-robi wrażenie porządnego sprzętu,
-pierwszy mój aparat który się grzeje,
-w chwycie trochę mniej wygodny od canona - grip jest zbyt blisko obiektywu i moje palce się nie mieszczą,
-menu skomplikowane ale większość opcji podobna jak w canonie,
-zdjęcia testowe - pozytywne zaskoczenie, kolory wg. mnie są ok, rozpiętość tonalna i szumy - duży postęp,
-autofocus - wracam honor canonowi, bo tak samo sobie nie radzi na pewnych obiektach - zaznaczam, że ja ZAWSZE wybieram najmniejszy możliwy punkt ostrości,
-świetna sprawa z możliwością konfiguracji - wiele przycisków gdzie to można przypisać,
-świetna sprawa z możliwością przypisania pod przycisk zmiany na crop 1,5x,
-wizjer jest bardzo dobry, bardzo jasny i kontrastowy, obraz wystarczająco duży,
-jakość LCD wydaje mi się lepsza w canonach,
-dźwięk migawki głośny ale przyjemny, da się całkowicie to wyłączyć przy migawce elektronicznej,
-stabilizacja matrycy i obiektywu sony zeiss 24-70 4.0 - ok, ale wydaje mi się, że stabilizacje canona w obiektywach są lepsze,
-bateria świetna, chociaż w Rce też bardzo dobra była,

Tyle na gorąco. Dziś zrobię zdjęcia w plenerze i ocenię na kompie to się wypowiem.

robertskc7
10-03-2019, 09:31
Photointo cieszę się, że podchodzisz zdrowo rozsądkowo do tematu, a nie tylko piejesz z zachwytu że "moje najlepsze bo mam" :)

Wracając do tematu. Co prawda bez obrazków, ale bardzo fajny review.
Krótko. eRka to takie d750 z optyką i kolorami Canona. Oraz o tym jak sobie radzić z jednym slotem.
https://www.samhurdphotography.com/reviews/canon-eos-r-review-best-mirrorless-full-frame-camera/

Photointo
10-03-2019, 09:47
Apropo Rki to zdecydowałem kupić to body także. Wyprzedałem wszystkie obiektywy canona (zostało 100-400 i 8-15), ale w sony brak mega stałek (nie dam za 85 1.4 tyle co za 1.2 canona), brak fisha (mam nadzieję, że canon do RF zrobi). Przywiązanie do optyki canona (pokrętło zmiany ustawień na obiektywach canona to coś mega) i samej firmy jest silne. Mając dwa systemy (niestety tylko z uniwersalnymi obiektywami) będę spokojny...

Bangi
10-03-2019, 14:01
Samolot z R-ki.
Ja widać AF nawet daje radę ;)
Po ewentualnym kliknięciu otworzy się 1920px (galeria większych rozmiarów nie przyjmuje).


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/a09b83c79e2e7108d68ff5af256d7fc2-1.jpg
źródło (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=508184&aircraft=aircraft-Boeing_737-8AS&airline=airline-Ryanair&r=EI-FIW&c=44706)

Rysiek_O
10-03-2019, 14:40
Samolot z R-ki.
Ja widać AF nawet daje radę ;)


Cóż chcieć więcej? Jest dobrze!

Bangi
10-03-2019, 14:53
Na pokazy raczej się nie nada, chyba, że będziemy focić "z prawej do lewej", to IMHO znając ograniczenia, da rade fotę zrobić ;)

tu RAWy do ewentualnego zerknięcia https://drive.google.com/open?id=1q7QjiTzTFyfii32DhyRDTinkZ1Nf65kv

Wyrażam zgodę na ewentualne wykorzystanie moich RAW-ów, ale tylko do celów prywatnych i niekomercyjnych.

Rysiek_O
10-03-2019, 14:58
]Na pokazy raczej się nie nada, chyba, że będziemy focić "z prawej do lewej", to IMHO znając ograniczenia, da rade fotę zrobić ;)[/B]

....
Mów powoli, bo w niedzielę powoli myślę :p Co masz na uwadze? Ograniczenie z migawki szczelinowej??

zdebik
10-03-2019, 15:13
Wstyd się przyznać ale jeszcze w ręku tej R'ki nie miałem. Na szczęście TPS w ten weekend więc obmacam wszystko co wyszło łącznie z Nikonami (bardzo fajnie wyglądają).

Bangi
10-03-2019, 15:47
Mów powoli, bo w niedzielę powoli myślę :p Co masz na uwadze? Ograniczenie z migawki szczelinowej??

Mam na myśli AF, w sensie takim, że na dużych szybkościach samolotów podejrzewam, że nie wyrobi, a druga sprawa to chwilowe mrożenie obrazu przy robieniu serią - tutaj IMHO lustro ma zasadniczą przewagę.

Rysiek_O
10-03-2019, 17:58
Mam na myśli AF, w sensie takim, że na dużych szybkościach samolotów podejrzewam, że nie wyrobi, a druga sprawa to chwilowe mrożenie obrazu przy robieniu serią - tutaj IMHO lustro ma zasadniczą przewagę.

Dziękuję pięknie!
Ciekawy jestem, czy faktycznie potwierdzą się Twoje obawy...

mkamelg
10-03-2019, 20:25
Xing Liu będzie najprawdopodobniej przez kilka najbliższych filmików porównywał ze sobą R-kę z RP. W tym wstępniaku przedstawia swoje ustawienia dla obydwu aparatów.


https://www.youtube.com/watch?v=x8RQ8Zj9udY

Zauważyłem że w RP zmieniły się trochę proporcje parametrów w stylach obrazów (np. dla "Standard" zawsze było to 3,4,4 a tu jest 4,2,4) no i przy włączonym "SERVO AF" w przeciwieństwie do R-ki działa "Eye Detection AF".

Filmiki będzie można znaleźć tutaj:

https://www.youtube.com/channel/UC3dvtYHCP33UG1ZGlIf_B6w/videos?disable_polymer=1

Bangi
10-03-2019, 20:44
Dziękuję pięknie!
Ciekawy jestem, czy faktycznie potwierdzą się Twoje obawy...

ja bym miał jednak z tyłu głowy, że to nie nie jest system do sportu reklamowany i promowany, ale na pewno nie odmówię sobie przyjemności przetestować na pokazach.

swallow77
10-03-2019, 21:12
Mam na myśli AF, w sensie takim, że na dużych szybkościach samolotów podejrzewam, że nie wyrobi, a druga sprawa to chwilowe mrożenie obrazu przy robieniu serią - tutaj IMHO lustro ma zasadniczą przewagę.Niestety.. trzeba wyłączyć podgląd zdjęcia po zrobieniu, żeby to zamrażanie nie było uciążliwe.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

swallow77
10-03-2019, 21:17
Dziękuję pięknie!
Ciekawy jestem, czy faktycznie potwierdzą się Twoje obawy...Ej no, ten Canon się reklamował, że ma najszybszy af na świecie - to który miałby nadążyć? [emoji6]

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

candar
10-03-2019, 21:35
Ej no, ten Canon się reklamował, że ma najszybszy af na świecie - to który miałby nadążyć? [emoji6]

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

"Najszybszy" to będzie dopiero w kolejnym modelu jak procesor się zacznie wyrabiać na zakrętach. Może go zdublują w kolejnych wersjach (miejmy nadzieję). Obecnie dostaje zadyszki przy czymkolwiek co dotyczy szybszej i ciągłej pracy (FPS i video) https://www.youtube.com/watch?v=AJI5goAK4AI&t=3s Było o tym pisane.

Kolekcjoner
10-03-2019, 22:17
Mowa była o one shot o ile pamiętam. Zresztą myślę że w Canonie się pomylili, bo wedle powszechnej, znanej i ustalonej wiedzy AF w Sony jest najszybszy we Wszechświecie - szczególnie przy zdjęciach tygrysa ;)....

Dla dociekliwych tak to wygląda wedle Canona:
Stan na 13 lutego 2019 roku. Dotyczy bezlusterkowych aparatów cyfrowych z wymienną optyką wyposażonych w pełnoklatkową matrycę 35 mm z autofokusem opartym na detekcji kontrastu i autofokusem opartym na detekcji fazy w płaszczyźnie obrazu. Wartość obliczono w ramach pomiaru szybkości AF zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association (wartość zależy od warunków fotografowania i używanego obiektywu). Do dokonania pomiaru użyto metod wewnętrznych. Warunki pomiaru: 12 EV (temperatura otoczenia, ISO 100), tryb ręczny, obiektyw RF 24-105mm F4L IS USM (ogniskowa 24 mm), ustawienia: migawka zwalniana spustem migawki, 1-punktowy AF (centralny AF), One-Shot AF

candar
10-03-2019, 22:52
Mowa była o one shot o ile pamiętam. Zresztą myślę że w Canonie się pomylili, bo wedle powszechnej, znanej i ustalonej wiedzy AF w Sony jest najszybszy we Wszechświecie - szczególnie przy zdjęciach tygrysa ;)....


Ale teraz to się chwalisz, czy żalisz ?
"Canon chwali się, że ich najnowszy model ma najszybszy na świecie AutoFocus w aparatach pełnoklatkowych. Czas ustawiania ostrości ma wynosić 0,05 s."

Stan na styczeń 2019: "A6400 najszybszy na świecie system AF, ustawiający ostrość w 0,02 sekundy, oraz nowe, zaawansowane funkcje „Real-time Eye Autofocus" i „Real-time Tracking". Urządzenie umożliwia zdjęcia seryjne z szybkością do 11 kl. i automatyką AF/AE, nagrywanie filmów 4K.

BTW - bardzo często wybieram manuale oraz hiperfokalną i szybkość AF-a w "one shot" jest dla mnie zupełnie nieistotna o ile AF trafia w wybrany punkt za każdym razem.

Mówiąc szczerze mam bardzo głęboko to, czy aparat wyostrzy mi we wspomnianym "one shot" w przeciągu 0,05 s. czy 0,02 s. Bardziej zależy mi na FPS w trybie ciągłym z AFem. A jeszcze głębiej mam to jakiej firmy jest aparat, którego używam.

Kolekcjoner
10-03-2019, 22:58
Mówiąc szczerze mam bardzo głęboko to, czy aparat wyostrzy mi we wspomnianym "one shot" w przeciągu 0,05 s. czy 0,02 s. Bardziej zależy mi na FPS w trybie ciągłym z AFem. A jeszcze głębiej mam to jakiej firmy jest aparat, którego używam.
Jasne. I dlatego cały czas piszesz na forum Canona jakie to Sony jest wspaniałe :lol:....

candar
10-03-2019, 23:14
Jasne. I dlatego cały czas piszę na forum Canona jakie to Sony jest wspaniałe :lol:....

Ale Ty to napisałeś. Nawet trafiłeś ;)

AF w Sony jest najszybszy we Wszechświecie
Pomijam kwestię, że jak pisałem wyżej mam to bardzo głęboko, czy AF jest szybszy 0,03 s. czy też nie. Ale być może dla innych to niezmiernie ważna cecha w specyfikacji puszki.

Mnie brakuje w C wyłącznie dobrej matrycy i procka, który uciągnie konieczną ilość danych, aby nie obcinali FPS i video kastrując jak leci każdą puszkę. Pięć lat temu S było jedynym wyborem i cały czas nie widzę rozsądnego zamiennika.

Bangi
10-03-2019, 23:15
Niestety.. trzeba wyłączyć podgląd zdjęcia po zrobieniu, żeby to zamrażanie nie było uciążliwe.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Ale ja nie mam włączonego podglądu po zrobieniu... i tak jest lekki stop, ułamek sekundy ale widać.

Rysiek_O
10-03-2019, 23:20
Kolekcjoner , candar - dwóch poważnych fachowców od zdjęć, dorosłych facetów, a teksty jak w piaskownicy. Nie wstyd? :twisted:
Podajcie sobie dłonie! :)
Wg sprawdzonych informacji głowni udziałowcy C i S to te same osoby. A technika? Jednemu pasuje Sandero, drugi woli Maseratii, który jest lepszym kierowcą??;)

Eberloth
10-03-2019, 23:25
Pięć lat temu S było jedynym wyborem i cały czas nie widzę rozsądnego zamiennika.

Wspaniale. Gratulujemy. Wstawiaj tu dalej zdjęcia. Są fajne. Pewnie nawet przed zaoraniem ich fotoszopem. Ale nie męcz już więcej swoją religią S.

maik30d
10-03-2019, 23:27
Kolekcjoner , candar - dwóch poważnych fachowców od zdjęć, dorosłych facetów, a teksty jak w piaskownicy. Nie wstyd? :twisted:
Podajcie sobie dłonie! :)
Wg sprawdzonych informacji głowni udziałowcy C i S to te same osoby. A technika? Jednemu pasuje Sandero, drugi woli Maseratii, który jest lepszym kierowcą??;)Dokładnie. Tyle, że jeden podaje argumenty a drugi jest zły, że te argumenty nie są o Canonie :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
10-03-2019, 23:44
Kolekcjoner , candar - dwóch poważnych fachowców od zdjęć, dorosłych facetów, a teksty jak w piaskownicy. Nie wstyd? :twisted:
Podajcie sobie dłonie! :)
Wg sprawdzonych informacji głowni udziałowcy C i S to te same osoby. A technika? Jednemu pasuje Sandero, drugi woli Maseratii, który jest lepszym kierowcą??;)

Eeee tam ze mnie żaden fachowiec - szczególnie od zdjęć ;). Natomiast jak nie będziemy kontrować religijnych zapędów niektórych tutaj to za chwilę to forum straci sens. Zobacz co się porobiło z wątkami o eRkach.

A co do udziałowców to tam akcjonariat jest tak rozdrobniony że ciężko coś wyrokować.

robertskc7
10-03-2019, 23:55
Dokładnie. Tyle, że jeden podaje argumenty a drugi jest zły, że te argumenty nie są o Canonie :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Bo ileż razy można słuchać o tym ujadaniu na sprzęt canona na stronie !canon board! o fantastyczności sprzętu sony ?
Jak kupisz nową wiertarkę bosha to też tak trujecie sąsiadom i po rożnych forach jakiż to wspaniały sprzęt co lepsze dziury wierci? Czy po prostu zdajcie sobie sprawę, że każdy ma to głęboko w dupie ?

marfot
10-03-2019, 23:58
Ale ja nie mam włączonego podglądu po zrobieniu... i tak jest lekki stop, ułamek sekundy ale widać.

Wtedy gdy w SLR obraz znika to w ML się wyświetla. Rozumiem, że chciałbyś żeby znikał.

Daystate
11-03-2019, 00:24
Ale ja nie mam włączonego podglądu po zrobieniu... i tak jest lekki stop, ułamek sekundy ale widać.

Tez tak mam. Podglad wylaczony, a i tak na chwile sie pojawia. Bug w sofcie jak nic.

Bangi
11-03-2019, 00:33
Wtedy gdy w SLR obraz znika to w ML się wyświetla. Rozumiem, że chciałbyś żeby znikał.

Niekoniecznie; przecież rozumiem, że w tym czasie obraz jest sczytywany z matrycy. Czarna plama byłaby zdecydowanie gorsza ;)
Piszę o tym, jak jest, a jest to jednak w postrzeganiu znacząca różnica względem "lustra".

marfot
11-03-2019, 00:41
Niekoniecznie; przecież rozumiem, że w tym czasie obraz jest sczytywany z matrycy. Czarna plama byłaby zdecydowanie gorsza ;)
Piszę o tym, jak jest, a jest to jednak w postrzeganiu znacząca różnica względem "lustra".

Chyba w niektórych ML można to wyłączyć i obraz znika na czas sczytywania. Tak sobie kojarzę filmik ale nie pamiętam co to było.

Jacek_Z
11-03-2019, 03:09
Jacek_Z wizjer robi różnicę, ...Moment, ale co to ma do rzeczy? Bo tak piszesz jakby Canon zastosował wizjer dopiero w Canonie R. A niby co jest w bezlustrach Canon M? Co z kamerami Video? Moja kamera Canona mini DV sprzed ponad 10 lat ma wizjer elektroniczny. Mieli technologię.
Nikon też miał technologię, z Nikon 1 i wizjer w Nikon Z7 jest oceniany wyżej niż w Sony A7.

Photointo
11-03-2019, 07:29
Chodzi mi o przewagę wizjera elektronicznego (wg. mnie) od lustrzanego. Wizjer w Mce jest za mały by dało się komfortowo robić zdjęcia, w RP przemilczę, w Rce jest bardzo dobry, o wyższej rozdzielczości niż w A7RIII.

To znikanie obrazu, właśnie w canonie jest przez chwilę wyświetlany podgląd zdjęcia i wydaje się że obraz nie znika, w tym sony A7RIII robi się na chwilę czarny ekran, nie wiem jak włączyć (czy się da) taki mikro-podgląd.

bati
11-03-2019, 20:45
Ktoś się orientuje jak wypada współpraca Canona R z lampą Yongnuo 600EX-RT II ? i ogólnie z lampami Yongnuo , oraz zdalnym wyzwalaniem lamp firm trzecich ...

marfot
12-03-2019, 00:12
Ktoś się orientuje jak wypada współpraca Canona R z lampą Yongnuo 600EX-RT II ? i ogólnie z lampami Yongnuo , oraz zdalnym wyzwalaniem lamp firm trzecich ...

U mnie działa YN-E3-RT ale lampę mam Canona.

Bangi
12-03-2019, 10:12
Tak sobie myślę, że zaje... opcją byłoby gdyby w wizjerze był czujnik podążający za naszym okiem i tam gdzie spojrzymy, tam by ostrzył ;)
Swoja drogą sterowanie punktami AF podczas patrzenia w wizjer za pomocą ekranu dotykowego też fajnie działa.

swallow77
12-03-2019, 10:20
Tak sobie myślę, że zaje... opcją byłoby gdyby w wizjerze był czujnik podążający za naszym okiem i tam gdzie spojrzymy, tam by ostrzył ;)
Swoja drogą sterowanie punktami AF podczas patrzenia w wizjer za pomocą ekranu dotykowego też fajnie działa.Eos3 mial to - ale on mial 3 punkty af. Moim zdaniem to by nie zdalo egzaminu: ja chce miec ostrosc tam gdzie ja ustawilem, bo to z kompozycji wynika. No i chce sobie obejrzec kadr czasem - jak wyglada rozmycie tu i tam. Oczywiscie taki ficzer moglby sobie byc w menu, choc raczej by byl stale wylaczony.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Macios
12-03-2019, 10:22
Tak sobie myślę, że zaje... opcją byłoby gdyby w wizjerze był czujnik podążający za naszym okiem i tam gdzie spojrzymy, tam by ostrzył ;) Canon miał już taką technologię 20 lat temu - w EOS3 (jeden z najlepszych, a nie najdroższych aparatów canona), ale z jakiegoś powodu ją porzucił.

Bangi
12-03-2019, 10:23
A to ciekawe. Nie wiedziałem.

marfot
12-03-2019, 10:25
Tak sobie myślę, że zaje... opcją byłoby gdyby w wizjerze był czujnik podążający za naszym okiem i tam gdzie spojrzymy, tam by ostrzył ;)
Swoja drogą sterowanie punktami AF podczas patrzenia w wizjer za pomocą ekranu dotykowego też fajnie działa.

Miałem sterowanie okiem w EOS 5 a teraz mam ekran dotykowy. Dla mnie zdecydowanie lepszy ekran. No i w 5 była ograniczona liczba pol AF a w R jest to jakby ciagłe.

mirror
12-03-2019, 11:23
Tak sobie myślę, że zaje... opcją byłoby gdyby w wizjerze był czujnik podążający za naszym okiem i tam gdzie spojrzymy, tam by ostrzył ;)
Swoja drogą sterowanie punktami AF podczas patrzenia w wizjer za pomocą ekranu dotykowego też fajnie działa.

już dawno canon to zrobił - analogowy eos 3 - niektórzy narzekają na to rozwiązanie, niektórzy nie narzekają - u mnie działa nawet tak ze na pierwszym kanale mam skalibrowane z okularami, a na drugim skalibrowane bez okularów i działa - dla mnie bardzo fajne rozwiązanie sprawdzające się już nawet dla tych 45 punktów AF w eosie 3.

--- Kolejny post ---


Eos3 mial to - ale on mial 3 punkty af. Moim zdaniem to by nie zdalo egzaminu: ja chce miec ostrosc tam gdzie ja ustawilem, bo to z kompozycji wynika. No i chce sobie obejrzec kadr czasem - jak wyglada rozmycie tu i tam. Oczywiscie taki ficzer moglby sobie byc w menu, choc raczej by byl stale wylaczony.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

to dziwne bo mój eos 3 ma 45 punktów AF - używałeś tego kiedyś? z posta wynika że chyba nie :) a z tą ocenę rozmycia w wizjerze lustrzanki z AF to bym raczej zaliczył do fantatyki matówki przynajmniej te standardowe chyba jednak są do tego za słabe ale na pocieszenie w EVF z oceną rozmycia jest chyba jeszcze gorzej

Merde
12-03-2019, 11:28
Eos3 mial to - ale on mial 3 punkty af.

Pomyliło ci się z "piątką". EOS 3 miał znacznie więcej pól AF, a wybieranie aktywnego pola działało całkiem fajnie.
Gdyby dopracowali tą technologię, to w bezlusterkowcach (z ich sensorami AF w dowolnym miejscu w kadrze) mógłby być hit...

Kolekcjoner
12-03-2019, 11:46
Pomyliło ci się z "piątką". EOS 3 miał znacznie więcej pól AF, a wybieranie aktywnego pola działało całkiem fajnie.
Gdyby dopracowali tą technologię, to w bezlusterkowcach (z ich sensorami AF w dowolnym miejscu w kadrze) mógłby być hit...

Z tego co pamiętam to na tej technologii położyło łapę wojsko. Gdzieś ktoś półgębkiem o tym wspominał. W każdym razie przedstawiciele Canona jak ich o to zapytać to odpowiadają dziwnymi ogólnikami....

mkamelg
12-03-2019, 13:35
Xing Liu będzie najprawdopodobniej przez kilka najbliższych filmików porównywał ze sobą R-kę z RP. W tym wstępniaku przedstawia swoje ustawienia dla obydwu aparatów.

https://www.youtube.com/watch?v=x8RQ8Zj9udY

Zauważyłem że w RP zmieniły się trochę proporcje parametrów w stylach obrazów (np. dla "Standard" zawsze było to 3,4,4 a tu jest 4,2,4) no i przy włączonym "SERVO AF" w przeciwieństwie do R-ki działa "Eye Detection AF".

Filmiki będzie można znaleźć tutaj:

https://www.youtube.com/channel/UC3dvtYHCP33UG1ZGlIf_B6w/videos?disable_polymer=1


https://www.youtube.com/watch?v=n7EXHyg2oHQ

Jeżeli ustawił obydwa aparaty tak jak pokazał we wstępniaku to ja na miejscu posiadaczy R-ki zacząłbym naciskać Canona żeby się sprężył z kolejną aktualizacją firmware bo z tego co widzę to w trybie SERVO AF wykrywanie oka działa lepiej, jest to szczególnie widoczne we fragmentach od 3:55 oraz od 11:58.


Ale ja nie mam włączonego podglądu po zrobieniu... i tak jest lekki stop, ułamek sekundy ale widać.

Używasz karty pamięci z jaką klasą szybkości, UHS-I czy UHS-II? Jak z UHS-I to może kup sobie z UHS-II, one zapisują dane ze znacznie większą szybkością więc na logikę biorąc wszelakie opóźnienia widoczne również gołym okiem powinny się zmniejszyć.

https://www.cameramemoryspeed.com/canon-eos-r/best-sd-cards/

Lexar Professional 2000x UHS-II Rev E 64GB i SanDisk Extreme Pro 300MB/s UHS-II 64GB są do dostania u nas w Polsce bez większych problemów.

pawel.guraj
12-03-2019, 13:45
Niekoniecznie; przecież rozumiem, że w tym czasie obraz jest sczytywany z matrycy. Czarna plama byłaby zdecydowanie gorsza ;)
Piszę o tym, jak jest, a jest to jednak w postrzeganiu znacząca różnica względem "lustra".

Dokładnie tak samo było w Soniakach generacji I i II i jest nadal w generacji III w trybie HI+. Związane to jest z koniecznością opróżnienia bufora matrycy itp. Chodzi o to, że obrazek jest zatrzymany na "znacznie" dłużej niż sam czas odczytu matrycy. W wypadku dynamicznych scen okrutnie utrudnia pracę - zobaczysz na pokazach - masakra, kiedy widzisz zatrzymany obiekt a potem nagle okazuje się, że jest już w zasadzie poza kadrem. Dlatego nigdy nie używam HI+ przy spottingu, tyle że u mnie HI+ to 11fpsów.
Wyjątkiem na rynku jest A9, w którym nie ma w ogóle zatrzymania obrazu - no ale tam jest stacked sensor.

p,paw

Bangi
12-03-2019, 14:04
Na pokazach to ja raczej będę focil lustrem.
R-ka będzie do szerszych kadrów i ewentualnie Koleżeństwa ;)
Niemniej czuję, w czym rzecz.

jinks
12-03-2019, 15:31
Z tego co pamiętam to na tej technologii położyło łapę wojsko. Gdzieś ktoś półgębkiem o tym wspominał. W każdym razie przedstawiciele Canona jak ich o to zapytać to odpowiadają dziwnymi ogólnikami....

Też słyszałem taką (chyba) plotkę, że zostało to wykorzystane w systemach naprowadzania rakiet. Marines podobno potrafią zabić nawet zapałką a co dopiero takim canonem z eye-AF :D:D:D

kardwa
15-03-2019, 09:49
Pytanie dla tych którzy używają Rki z obiektywami EF. Warto jest brać ten adapter z Control Ringiem? Może się wypowiedzieć ktoś kto tego używa? Zastanawiam się czy nie ma problemu z niezamierzonym obracaniem tego ringu przy kręceniu pierścieniem zooma w obiektywach gdzie pierścień jest bliżej korpusu. W przyszłym tygodniu przyjdzie do mnie Rka ale bez adaptera i muszę coś zamówić bo póki co będę używał obiektywów z mocowaniem EF.

mkamelg
15-03-2019, 12:46
Tak, warto brać od razu Control Ring Mount Adapter bo bez niego R-ka jest nieco upośledzona.


https://www.youtube.com/watch?v=M_NHyVoizu4

Adapter po wyjęciu z pudełka i podpięciu go pod aparat powinien mieć pierścień wyłączony (OFF).

Jak włączysz pierścień to ustawienie wybranej funkcji z tych oznaczonych strzałką w dół będzie można zmieniać pierścieniem tylko po wciśnięciu spustu migawki do połowy. Ustawienia funkcji nie oznaczonych strzałką będzie można zmieniać od razu pierścieniem. W obydwu przypadkach funkcje są te same (Av, Tv, ISO, [+/-]), zmienia się tylko sposób ich obsługiwania.

Ja miałem przez chwilę R-kę ze standardowym adapterem EF-EOS R w zeszłym roku. Teraz chętnie bym ją kupił ponownie ale już właśnie od razu z Control Ring Mount Adapter. Problem jest tylko taki że w Polsce nikt nie sprzedaje samych R-ek. Skąd zamawiałeś swój egzemplarz aparatu? Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprzedawcy z HK na eBay.

Photointo
15-03-2019, 13:03
Control ring to bardzo fajna sprawa.

kardwa
15-03-2019, 13:35
Tak, warto brać od razu Control Ring Mount Adapter bo bez niego R-ka jest nieco upośledzona.

Adapter po wyjęciu z pudełka i podpięciu go pod aparat powinien mieć pierścień wyłączony (OFF).

Jak włączysz pierścień to ustawienie wybranej funkcji z tych oznaczonych strzałką w dół będzie można zmieniać pierścieniem tylko po wciśnięciu spustu migawki do połowy. Ustawienia funkcji nie oznaczonych strzałką będzie można zmieniać od razu pierścieniem. W obydwu przypadkach funkcje są te same (Av, Tv, ISO, [+/-]), zmienia się tylko sposób ich obsługiwania.

Ja miałem przez chwilę R-kę ze standardowym adapterem EF-EOS R w zeszłym roku. Teraz chętnie bym ją kupił ponownie ale już właśnie od razu z Control Ring Mount Adapter. Problem jest tylko taki że w Polsce nikt nie sprzedaje samych R-ek. Skąd zamawiałeś swój egzemplarz aparatu? Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprzedawcy z HK na eBay.

Dzięki za wyjaśnienia. Wziąłem ostatecznie z Amazona adapter z Control Ring.
Rkę brałem z eBaya a za wszystkim stoi jeden duży sklep z HK który ma swoją gwarancję. Gość przede mną wziął 17 sztuk (pewnie na handel) bo cena była bardzo dobra przez kilka dni.

jinks
15-03-2019, 13:58
Dzięki za wyjaśnienia. Wziąłem ostatecznie z Amazona adapter z Control Ring.
Rkę brałem z eBaya a za wszystkim stoi jeden duży sklep z HK który ma swoją gwarancję. Gość przede mną wziął 17 sztuk (pewnie na handel) bo cena była bardzo dobra przez kilka dni.

Wrzucisz linka? Ciekawe jak wysokie opłaty dojdą z cłem i VATem?

Stanislaw
15-03-2019, 14:04
Interesował się ktoś zakupem 28-70? Jaka jest realna cena za to szkło?

akustyk
15-03-2019, 14:08
Interesował się ktoś zakupem 28-70? Jaka jest realna cena za to szkło?

w holenderskim sklepie, na stanie:

https://www.kamera-express.nl/product/12268972/canon-rf-28-70mm-f-2l-usm/?channable=e27102.MTIyNjg5NzI&zoek=canon%2028-70&

kardwa
15-03-2019, 14:12
Nigdy nie dostawałem cła i dodatkowych opłat a brałem od nich już sporo gratów. Po numerze itemu możesz sobie znaleźć na ebayu. Cena dziś jest już nie tak dobra.


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/2kfyf6-1.jpg
źródło (http://i64.tinypic.com/2kfyf6.jpg)

Camilo
15-03-2019, 14:46
Bez żadnych dodatkowych opłat ale wysyłka tylko do UK,Irlandii,Włoch i Hiszpanii https://panamoz.com/catalogsearch/result/?q=Eos+r

zdebik
16-03-2019, 12:17
Choroba się nasila.
https://canon-board.info/imgimported/2019/03/5714e33bb5d2b7380cf0af62abd5e400-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190316/5714e33bb5d2b7380cf0af62abd5e400.jpg)

zdebik
16-03-2019, 22:20
Macałem R'ke i prawie kupiłem. Na szczęście (jeszcze) rozsądek wygrał. Body dobrze leży w ręce. Obsługa AF z ekranu dotykowego - poezja, szybko i precyzyjnie. Wykrywał twarze i oczy, nie ostrzy na białą ścianę sic! Hehehe.

RP też wydawał się ok. Jedyne wady to mocowanie ekranu - nie sprawiało wrażenia wytrzymałego i gibało się na boki przy otwieraniu zaczepiając o wizjer (otwierając palcem od dołu).

Nowa 85'ka RF kloc.

chrislab
17-03-2019, 06:39
Interesował się ktoś zakupem 28-70? Jaka jest realna cena za to szkło?

tak, planuje kupić w USA - <10k pln

Photointo
17-03-2019, 07:29
zdebik a Ty patrzyłeś przez wizjer RF?

Jaka nowa 85 ka RF? Nie ma jej przecież jeszcze?

marfot
17-03-2019, 07:35
Nowa 85'ka RF kloc.

Zawsze można podpiąć kompaktową Sigmę 85/1.4 :mrgreen:
Nie ma litości przy tej ogniskowej i jasności.

candar
17-03-2019, 08:54
Zawsze można podpiąć kompaktową Sigmę 85/1.4 :mrgreen:
Nie ma litości przy tej ogniskowej i jasności.

Jednak okazuje się, że można "przy tej ogniskowej i jasności" wyliczyć małe szkło :) Obiektyw 85 1.4 wcale nie musi być gargantuiczny jak właśnie przykładowa Sigma 85 1.4 o wymiarach 126.2 x 94.7 mm i wadze 1130 g. Doskonałym przykładem jest mały i uszczelniony Samyang AF 85 mm f/1.4 ważący 568 g.

https://www.youtube.com/watch?v=oRKpcgm-byA&list=PLmf6u_nKs3Tw_-z2CmBfH4B7xK3V90HvQ&index=23


https://canon-board.info/imgimported/2019/03/1583204262-1.jpg
źródło (https://petapixel.com/assets/uploads/2019/03/1583204262.jpg)

zdebik
17-03-2019, 10:33
zdebik a Ty patrzyłeś przez wizjer RF?

Jaka nowa 85 ka RF? Nie ma jej przecież jeszcze?Patrzyłem i był ok ale mi ten z M50 odpowiada wiec... 85'ka z 70-200 i innymi były za szybą więc można było zobaczyć jak będą wyglądały.

R'ke można było wyrwać za £1799 po cashbacku.

robertskc7
17-03-2019, 10:50
zdebik a Ty patrzyłeś przez wizjer RF?

Jaka nowa 85 ka RF? Nie ma jej przecież jeszcze?

Wizjer w RP jest identyczny jak w a7III - który jest najlepszym aparatem na świecie wg wielu opinii

MC_
17-03-2019, 11:00
Do robienia zdjec tygrysow...

candar
17-03-2019, 11:12
Wizjer w RP jest identyczny jak w a7III - który jest najlepszym aparatem na świecie wg wielu opinii

Jasne, bo to "wizjer" w RP odpowiada za wynikowy plik zapisany w aparacie a nie matryca :mrgreen: Reasumując Twoje zdanie w tej kwestii - lepiej mieć nowiutki "wizjer" z byle jaką matrycą sprzed kilku lat (RP), niż odwrotnie (A7III) :lol: Takie opinie to wyłącznie na CB znaleźć można :) Może ktoś to łyknie słysząc takie słowa od sprzedawcy w RTV-AGD, albo w MM ;)

Ciekawe jakbyś się odnalazł z takimi poglądami z aparatami wyposażonymi w celowniki ramkowe i lutentkowe ;)

ps.
nic dziwnego, że później można się przewrócić czytając takie "ciekawostki" w dyskusjach o wyższości jednych świąt nad drugimi

Sunders
17-03-2019, 11:21
Patrzyłem/.../... 85'ka z 70-200 i innymi były za szybą więc można było zobaczyć jak będą wyglądały.

Możesz powiedzieć czy RF 70-200mm f / 2.8 L ma wewnętrzne ogniskowanie ?


Do robienia zdjec tygrysow...

Mylisz A73 z A73R :D

marfot
17-03-2019, 11:42
Możesz powiedzieć czy RF 70-200mm f / 2.8 L ma wewnętrzne ogniskowanie ?

Oczywiście, że ma. Ale myślę, że chciałbyś wiedzieć czy się zmienia długość w czasie zoomowania ;) Tak - zmienia o 70 mm:
https://www.canonnews.com/canon-patent-application-canon-rf-70-200mm-28
Z gruba będzie działać jak C70-300L lub C100-400L.

Sunders
17-03-2019, 12:31
...myślę, że chciałbyś wiedzieć czy się zmienia długość w czasie zoomowania ;) Tak - zmienia o 70 mm:

Szkoda :( Ciekawe jak się będzie miała jego jakość optyczna w stosunku do EF 70-200 mm f/2.8L IS III :?

zdebik
17-03-2019, 12:49
Możesz powiedzieć czy RF 70-200mm f / 2.8 L ma wewnętrzne ogniskowanie ?

Szkła były w gablotce więc nie mam pojęcia. I ogólnie nawet nie podchodziłem do niego. Wydaje mi się, że będzie się wysuwał.

jinks
17-03-2019, 16:16
Nowa 85'ka RF kloc. Zawsze można podpiąć starą EF85/1.8, EF85/1.2L lub EF85/1.4L (choć to też jest kloc). Krążą też plotki o nadchodzącym RF85/1.8, który na pewno będzie mniejszy niż wersja f1.2.


Jednak okazuje się, że można "przy tej ogniskowej i jasności" wyliczyć małe szkło :) Obiektyw 85 1.4 wcale nie musi być gargantuiczny jak właśnie przykładowa Sigma 85 1.4 o wymiarach 126.2 x 94.7 mm i wadze 1130 g. Doskonałym przykładem jest mały i uszczelniony Samyang AF 85 mm f/1.4 ważący 568 g.Jest też wersja EF więc do R można też podpiąć Samyanga.

marfot
17-03-2019, 17:50
Jest też wersja EF więc do R można też podpiąć Samyanga.

Warto zaczekać na wersję RF tego Samyanga moim zdaniem.

kardwa
17-03-2019, 18:19
Tylko, że ten Samyang będzie manualem. To ja już wolę wersję AF pod EF z adapterem.

jinks
17-03-2019, 18:33
Tylko, że ten Samyang będzie manualem. To ja już wolę wersję AF pod EF z adapterem.Jak już trochę ludzi kupi te MLe canona i nikona to zrobi się rynek dla takich firm i wyjdą też wersje z AFem. Na razie większość użytkowników będzie korzystać z istniejących obiektywów EF i adapterów.

mirror
17-03-2019, 19:16
Tylko, że ten Samyang będzie manualem. To ja już wolę wersję AF pod EF z adapterem.

manual manualem ale ogólnie z samyangiem jest chyba podobnie jak z tamronem na początku się wszyscy zachwycają, a potem ten zachwyt jakby nieco opada

Kolekcjoner
17-03-2019, 20:19
ps.
nic dziwnego, że później można się przewrócić czytając takie "ciekawostki" w dyskusjach o wyższości jednych świąt nad drugimi
To rozumiem, że niniejszym składasz samokrytykę :lol:....

technik8pl
17-03-2019, 23:56
To rozumiem, że niniejszym składasz samokrytykę :lol:....
:lol: :lol: :lol:

Photointo
18-03-2019, 07:53
zdebik a byłeś na tym Photography Show 2019 w Birmingham? Tzn to jest do 19go. Tam można było chyba wziąć do ręki nowe szkła do RF. Ciekawi mnie waga, bo nigdzie nie podają.

capo-di_tutti-capi
18-03-2019, 18:12
Jednak okazuje się, że można "przy tej ogniskowej i jasności" wyliczyć małe szkło :) Obiektyw 85 1.4 wcale nie musi być gargantuiczny jak właśnie przykładowa Sigma 85 1.4 o wymiarach 126.2 x 94.7 mm i wadze 1130 g. Doskonałym przykładem jest mały i uszczelniony Samyang AF 85 mm f/1.4 ważący 568 g.

https://www.youtube.com/watch?v=oRKpcgm-byA&list=PLmf6u_nKs3Tw_-z2CmBfH4B7xK3V90HvQ&index=23

https://petapixel.com/assets/uploads/2019/03/1583204262.jpg

Akurat ta Sigma A 85mm F1.4 DG HSM do bezlusterkowców Sony waży 1245g i jej wymiary to: φ94.7㎜×152.2㎜. https://www.sigma-global.com/en/lenses/cas/service/se_mount/

--- Kolejny post ---


Tylko, że ten Samyang będzie manualem. To ja już wolę wersję AF pod EF z adapterem.

Ale ona wg Samyanga jest gorsza od wersji manualnej, a co dopiero od FE -SONY


Samyang AF 85mm F1.4 FE vs Samyang 85mm F1.4 AS IF UMC [= Samyang MF 85mm F1.4 RF] vs Samyang AF 85mm F1.4 EF (Canon)
http://klubkm.pl/forum/showpost.php?p=1871742&postcount=2037

zdebik
18-03-2019, 18:14
zdebik a byłeś na tym Photography Show 2019 w Birmingham? Tzn to jest do 19go. Tam można było chyba wziąć do ręki nowe szkła do RF. Ciekawi mnie waga, bo nigdzie nie podają.Byłem, ale te nowe szkła to były jakieś wydmuszki 1:1 za szkłem. Nie pytałem o nie, jakoś nie mam ciśnień na zmianę.

Za to eos R szedł za £1799 a 5d4 za £2K - nice...

rafla
19-03-2019, 19:59
Do tego w UK jest jeszcze cashback wiosenny. Pamiętasz cenę R za wersję z kitem?

zdebik
19-03-2019, 23:26
do tego w uk jest jeszcze cashback wiosenny. Pamiętasz cenę r za wersję z kitem?z 24-105 £2500.

kardwa
20-03-2019, 10:17
Wczoraj dotarła do mnie Rka z eBaya. Zamiast zwykłego adaptera zamówiłem sobie ten z Control Ringiem. Wszystko jest nowe i sprawne.
Trudno coś konkretnego napisać po dwóch godzinach ustawiania sprzętu pod siebie. Jedynie co mi przychodzi do głowy, że możliwość customowych ustawień jest bardzo duża. W żadnym wcześniejszym aparacie nie miałem takiej możliwość ustawiania wszystkiego pod siebie. Muszę też zrewidować ustawienia na 5D by się nie pogubić używając razem z Rką .
Działanie AF zdecydowanie na plus. Nawet Tamron SP 45mm f/1.8 ostrzy szybciej i pewniej niż na 5D4. Mazianie na ekraniku by ustawić konkretny punkt ostrości też działa super. Na pewno joystick byłby przydatny ale da się żyć i bez niego.

technik8pl
22-03-2019, 00:13
Jakie są Twoje wrażenia po przesiadce z ovf na evf?

szandor
22-03-2019, 09:40
R-ka wg dxo:

https://www.dxomark.com/canon-eos-r-sensor-review/

zdebik
22-03-2019, 13:17
R-ka wg dxo:

https://www.dxomark.com/canon-eos-r-sensor-review/W końcu jakieś pochlebne opinie a i wynik zacny.

Bangi
22-03-2019, 13:20
W końcu jakieś pochlebne opinie a i wynik zacny.

Dlaczego w końcu ;)
Ja tam jestem mega zadowolony z tego aparatu; spełnia w pełni moje oczekiwania i uważam,że zakup to był udany.
Ciągle nie mogę nacieszyć się tym, ze cały czas trafia z ostrością :)

kardwa
22-03-2019, 13:34
Jakie są Twoje wrażenia po przesiadce z ovf na evf?

EVF w R działa znakomicie szczególnie w dobrych czy akceptowalnych warunkach świetlnych. Jak się robi ciemniej to trzeba brać poprawkę na za bardzo rozjaśnioną scenę w EVR.
Do sportu to póki co OVF będzie lepszy.

totamten
22-03-2019, 13:47
EVF w R działa znakomicie szczególnie w dobrych czy akceptowalnych warunkach świetlnych. Jak się robi ciemniej to trzeba brać poprawkę na za bardzo rozjaśnioną scenę w EVR.
Do sportu to póki co OVF będzie lepszy.

Można wyłączyć rozjaśnianie, tylko po co jak w telewizorku możesz wyświetlić histogram i "podług" uznania podciągnąć jasność zdjęcia, a jak chcesz światło zastane, to ci zrobi ciemnicę,ale zawsze lepiej widzieć, na czym się zatrzymał punkt ostrości. Przynajmniej dla mnie w stosunku do 7d jest to wielka zaleta.

kardwa
22-03-2019, 13:58
Tak właśnie robię. Wyświetlam sobie histogram. Bardzo mi się podoba ten EVF. Wcześniej nigdy nie miałem z nim do czynienia.
Polubiłem się też z tym touch-barem na którego wylewa się tyle krytyki w necie. Mam wybrane tylko dwie metody Auto Focusa: Face tracking i punkt. W ustawienia tego touch bara dałem by był cały czas aktywny czyli się nie blokuje. Przesunięciem palca po pasku zmieniam metodę focusa. Nawet jak przez przypadek zmieni mi się metoda ostrzenia to natychmiast sobie zmieniam na taką jaka mi pasuje.

totamten
22-03-2019, 14:30
Tak właśnie robię. Wyświetlam sobie histogram. Bardzo mi się podoba ten EVF. Wcześniej nigdy nie miałem z nim do czynienia.
Polubiłem się też z tym touch-barem na którego wylewa się tyle krytyki w necie. Mam wybrane tylko dwie metody Auto Focusa: Face tracking i punkt. W ustawienia tego touch bara dałem by był cały czas aktywny czyli się nie blokuje. Przesunięciem palca po pasku zmieniam metodę focusa. Nawet jak przez przypadek zmieni mi się metoda ostrzenia to natychmiast sobie zmieniam na taką jaka mi pasuje.

Ja też chwalę sobie touch-bar - do lewej strony przypisałem zmianę metody AF (to samo jest na przycisku M-fn między spustem, a pokrętłem, tyle że przy zmianie jeżeli przeskoczymy pożądany tryb, trzeba kilka naciśnięć, by dojść do właściwego, na pasku szybko i płynnie), do prawej wyświetlanie, bądź nie histogramu. Przejście "od mordki i oka" do kilkunastu pól ostrości, zrobienie zdjęcia i z powrotem, przy wyłączonym podglądzie to ok. 2 sekund. Jestem totalnym amatorskim domo-pstrykaczem i cała automatyka R to miód na moją duszę!

zdebik
22-03-2019, 14:32
Dlaczego w końcu ;)

Sarkazm... R'ka fajna puszka a i szkła nagle lepiej trafiają.

Bangi
22-03-2019, 14:36
Sarkazm... R'ka fajna puszka a i szkła nagle lepiej trafiają.

Szczególnie stare :)

totamten
22-03-2019, 14:46
Sarkazm... R'ka fajna puszka a i szkła nagle lepiej trafiają.

Można się śmiać, ale na moim 7d pewny autofocus był tylko na LV!

Bangi
22-03-2019, 15:59
Na LV pewny autofocus jest w każdym lustrze ;)

Daystate
22-03-2019, 16:10
21-wszy wiek trwa w najlepsze od 18-stu lat i dopiero teraz autofokus zaczal Canonowi dzialac niezawodnie? Co poszlo nie tak, skoro jak tu ktos wzmiankowal Konica Monolta miala lata temu autofokus radzacy sobie z biala sciana? Czemu tak dlugo trzeba bylo czekac na w pelni obracany ekran, skoro Konica Minolta miala go juz kilkanascie lat temu w A3 czy ktoryms tam bridge'u? Moze zwyczajnie celowo spowalnia sie wypust dzialajacych juz rozwiazan, a czasem wrecz trywialnych, zeby tylko zagwarantowac sobie zbyt na kolejne powoli "rozwijane" modele? Przypomina mi to samochody, w ktorych sensory parkowania, to przez pryzmat ceny i sprzedawcow niemal wojskowa technologia z mysliwcow przedostatniej generacji. Nie pocieszalbym sie na sile tym, ze autofokus w koncu dziala gdy flagowy model obrazuje gorzej niz druga polka u konkurencji. Cena R-ki jest zdecydowanie z gornej polki. Tylko poprosze adwersazy by nie rzucili sie na mnie zrazu jakobym powiedzial, ze nie da sie tym zdjec robic. Po prostu te achy i ochy nie pasuja mi zupelnie do rzeczywistosci. Baterie chyba na ISS robione zwarzywszy ich cene, wyzwalacz na bluetotha za te pieniadze powinien czytac w myslach, ale autofokus trafia! Normalnie bajer :)

robertskc7
22-03-2019, 16:16
Miło poczytać jak ludzie cieszą się zakupionym sprzętem. :)
Propos tuch bar to własnie się zastanawiałem dlaczego on tak dziwnie działa. Mam włączoną aktywacje i zmienię na stałe do przełączania miedzy single a face AF. Dzięki.
@Datstyne weź wyluzuj. Kup sobie mionolte albo konkurencje albo statek kosmiczny, nie jęcz, daj żyć we dont care about inny sprzęt i jego lepszość :)

Daystate
22-03-2019, 16:29
Zaczelo sie. Czytaj kolego robertskc7 ze zrozumieniem. Nie jecze, nie pozwalaj sobie prosze na prywatne wycieczki. Specjalnie dla Ciebie uproszcze sens mojej wypowiedzi: nie ma sie czym tak zachwycac. Mamy 2018 rok a ta zabawka za duzo kosztuje by nie byc wymagajacym.
Dodam jeszcze, ze jesli nie jestes wymagajacy, to moze rozwaz cos prostrzego, a zaoszczedzone pieniadze przeznacz na jakis inny cel, moze kolejne szklo.

robertskc7
22-03-2019, 16:48
Ja kupiłem eosa R za 7999 i otrzymałem matrycę na poziomie 5dIV/1dx - która nawet wg. DXO oferuje najwyższą jakość w stajni Canona (na poziomie sony a9). Dla mnie jest git od teoretycznej ( cyferki) jak i praktycznej ( używam tego aparatu) strony. Specyfikacja jest dla mnie jak najbardziej wystarczająca ( poza jednym slotem ) a Af jest znakomity. Nie jestem wymagający. Mam 5dIII, R, 35Art 50L i 85L których używam do pracy i jestem zadowolony. Zresztą nie tylko ja. Pozdrawiam i sorry, że uraziłem. Ale wzdychanie do czegoś czego nie mam a chciał bym mieć nic nie wnosi.

marfot
22-03-2019, 17:05
Zaczelo sie. Czytaj kolego robertskc7 ze zrozumieniem. Nie jecze, nie pozwalaj sobie prosze na prywatne wycieczki. Specjalnie dla Ciebie uproszcze sens mojej wypowiedzi: nie ma sie czym tak zachwycac. Mamy 2018 rok a ta zabawka za duzo kosztuje by nie byc wymagajacym.
Dodam jeszcze, ze jesli nie jestes wymagajacy, to moze rozwaz cos prostrzego, a zaoszczedzone pieniadze przeznacz na jakis inny cel, moze kolejne szklo.

Zapomnij o Canonie. To szajs. Kup Konicę-Minoltę.
To wątek o R. Nie da się już go ulepszyć, unowocześnić. Może tylko potanieć ale lepszy od tego nie będzie.

tomfoot
22-03-2019, 17:37
Kup Konicę-Minoltę.


No tak. Tylko czy 5d czy 7d???

WzW
22-03-2019, 17:48
To wątek o R. Nie da się już go ulepszyć, unowocześnić. Może tylko potanieć ale lepszy od tego nie będzie.

W pewnym sensie będzie lepszy, może nie sam aparat, ale oferta tak. Przy niższej cenie można zapomnieć o pewnych brakach czy niedoskonałościach. Stosunek cena / jakość jest bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy.

Photointo
22-03-2019, 17:58
A wiecie może dlaczego nie działa ustawienie balansu bieli tym dotykowym paskiem? Pisze, że niedostępne? Czy to działa tylko w jakimś trybie (chciałem na AV) i tylko w jpgu np?

Co do systemu widać, że Canon nie był gotowy na wypuszczenie puszki z lepszą matrycą ale z czasem pewnie uda mu się jakąś wypuścić. Na pewno jednak będzie to aparat dużo droższy od takiego A7RIII, nie mówiąc już o A7III. Oni są w stanie wypuścić dobrą matrycę, co pokazuje 1Dx II ale nie wiadomo jak cena matrycy przekłada się w tym aparacie na jego cenę.

Najnowsze wieści z canonrumors mówią, że Canon nie planuje wypuszczenia nowej puszki z serii R do końca tego roku a nowa ma się pojawić na początku 2020. A więc Canonowcy albo zostaną przy swoich lustrach, albo przejdą na Rkę albo na inny system (jeśli parcie nowości będzie mocne).

zdebik
22-03-2019, 18:12
Baterie chyba na ISS robione zwarzywszy ich cene, wyzwalacz na bluetotha za te pieniadze powinien czytac w myslach, ale autofokus trafia! Normalnie bajer :)

Trafia nie ma FF/BF a to już dużo. Moja 50 1.4 z FF nagle na M50 działa wzorcowo bez micro regulacji.

A ceny hmm, kupiłem obejmę do statywu dla 100 2.8 macro,której nie używam za £129 i nie mam z tym problemu (zamienniki od £16). Wyzwalacz do 5D też poza 100 funtów (ten na kablu).

Nie chcesz nie kupuj, a jak jesteś taki dobry z marketingu to tylko pogratulować koncerny jak Google czy Apple szukają ludzi z potencjałem.

sv
23-03-2019, 00:31
Baterie chyba na ISS robione zwarzywszy ich cene, wyzwalacz na bluetotha za te pieniadze powinien czytac w myslach, ale autofokus trafia! Normalnie bajer :)

Używam w Rce baterii jeszcze ze starego 5d mk II (to już pewnie z 10 lat), dlatego z przyjemnością zapłacę te trzy stówki jeżeli uznam, że potrzebuję kolejnej. Wyzwolić Rkę możesz ze swojego smartfona (pewnie masz coś takiego w kieszeni?). Resztę Twoich wypocin pominę milczeniem, bo nie wiesz o czym piszesz.

mkamelg
23-03-2019, 10:40
A wiecie może dlaczego nie działa ustawienie balansu bieli tym dotykowym paskiem? Pisze, że niedostępne? Czy to działa tylko w jakimś trybie (chciałem na AV) i tylko w jpgu np?

Lektura instrukcji obsługi od strony 561 plus informacje zawarte pod tym linkiem https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/learn/education/topics/article/2018/october/canon-eos-r-multi-function-bar/canon-eos-r-multi-function-bar/!ut/p/z0/jY9Nb8IwDIb_CjvkGNlDCLEja4UAUSFubS6Vm4bOW-eUNF23fz-oOLMd3y_rMRjIwQh9cUORvVB71YVZltlpu9ruEjxgenjB0_H4m m42yW6xXsAezOPC9cI8ZEnWgOkovmmWs4d8js8ryL2NvnIBckv iRTvf66A_hzayPg9ibwy6on_kUPD75WLWYKyX6L7jfVKKG0dXl ZMrUWHNDUdqy9ZREJZGoasHO307I6lnLH3HYdIKKUS2resV3nA V3nEVPsb5K4fuwxTpz_j0C5_lXlo!/ powinny Tobie pomóc.

szandor
23-03-2019, 10:58
21-wszy wiek trwa w najlepsze od 18-stu lat i dopiero teraz autofokus zaczal Canonowi dzialac niezawodnie? Co poszlo nie tak, skoro jak tu ktos wzmiankowal Konica Monolta miala lata temu autofokus radzacy sobie z biala sciana? Czemu tak dlugo trzeba bylo czekac na w pelni obracany ekran, skoro Konica Minolta miala go juz kilkanascie lat temu w A3 czy ktoryms tam bridge'u? Moze zwyczajnie celowo spowalnia sie wypust dzialajacych juz rozwiazan, a czasem wrecz trywialnych, zeby tylko zagwarantowac sobie zbyt na kolejne powoli "rozwijane" modele? Przypomina mi to samochody, w ktorych sensory parkowania, to przez pryzmat ceny i sprzedawcow niemal wojskowa technologia z mysliwcow przedostatniej generacji. Nie pocieszalbym sie na sile tym, ze autofokus w koncu dziala gdy flagowy model obrazuje gorzej niz druga polka u konkurencji. Cena R-ki jest zdecydowanie z gornej polki. Tylko poprosze adwersazy by nie rzucili sie na mnie zrazu jakobym powiedzial, ze nie da sie tym zdjec robic. Po prostu te achy i ochy nie pasuja mi zupelnie do rzeczywistosci. Baterie chyba na ISS robione zwarzywszy ich cene, wyzwalacz na bluetotha za te pieniadze powinien czytac w myslach, ale autofokus trafia! Normalnie bajer :)

Zgadzam się z tą opinią.
Kupiłem R-kę, kupiłem także M50 i pomimo tego stać mnie na obiektywną ocenę tych puszek. Po przesiadce z A7II, a wiec starej puszki czuję pewien niedosyt, wkurza mnie "żydzenie" canona, a jeszcze bardziej dziwi mnie wyrozumiałość użytkowników na takie działania. Mam też nie nowe technologicznie X-T10, w kwestii szumów M50 nie ma do niego startu, dzieli go przynajmniej 2ev. Wróciłem do C ze względu mój patriotyzm, może ze względu na kolory, to taka moja fanaberia.
R-ka to fajna puszka, ale jak ktoś nie spróbował jak się pracuje z porządnym śledzeniem AF-u, to może piać z zachwytu, tym bardziej jak wydał 10kpln.

totamten
23-03-2019, 13:27
Zgadzam się z tą opinią.
Kupiłem R-kę, kupiłem także M50 i pomimo tego stać mnie na obiektywną ocenę tych puszek. Po przesiadce z A7II, a wiec starej puszki czuję pewien niedosyt, wkurza mnie "żydzenie" canona, a jeszcze bardziej dziwi mnie wyrozumiałość użytkowników na takie działania. Mam też nie nowe technologicznie X-T10, w kwestii szumów M50 nie ma do niego startu, dzieli go przynajmniej 2ev. Wróciłem do C ze względu mój patriotyzm, może ze względu na kolory, to taka moja fanaberia.
R-ka to fajna puszka, ale jak ktoś nie spróbował jak się pracuje z porządnym śledzeniem AF-u, to może piać z zachwytu, tym bardziej jak wydał 10kpln.

Szandor, wybacz, że z grubej rury - ty uważasz wszystkich, którzy nabyli R-kę i nie oddali jej z powrotem za nieświadomych możliwości tego aparatu kretynów? Ktoś cię bił, straszył torturami, że mając fantastyczne Fuji i Sony czułeś się przymuszony do kupienia tak wybrakowanych aparatów Canona jak R i M50? Wyobraź sobie, że podchodzę do każdego na ulicy, kto wysiada z Fiata 500 i zaczynam "tym się nie da przewieźć 7 osób, o 9 nie wspominając, a do przewozu 4 osób można kupić tańszy" - co byś o mnie pomyślał? Ty jesteś obiektywny, a ja nie, bo kupiłem sobie, za swoje pieniądze najlepszy aparat Canona na jaki mnie stać, bijący na głowę Canona, którego używałem do tej pory wszystkimi parametrami, poza wygodniejszym chwytem i jestem zadowolony. Z uporem maniaka podajesz cenę R-ki 10 K, chociaż kosztowała 7999 zł, nówka z opieczętowanego pudełka z fakturą i polską gwarancją Canona, a milczysz o tym, że przejściówka do Sony to jeszcze 1K ekstra. Nie torturuj się, sprzedaj te Canony, rób zdjęcia tym sprzętem, który jest dla ciebie odpowiedni. Wydaje się, że jesteśmy na tyle inteligentni, że poznamy zalety i wady sprzętu, który chcemy kupować bez twej uprzejmej, aczkolwiek męczącej pomocy i zrobimy to co uważamy za słuszne, chyba, że UE przegłosuje co innego.

technik8pl
23-03-2019, 13:43
Szandor, wybacz, że z grubej rury - ty uważasz wszystkich, którzy nabyli R-kę i nie oddali jej z powrotem za nieświadomych możliwości tego aparatu kretynów? Ktoś cię bił, straszył torturami, że mając fantastyczne Fuji i Sony czułeś się przymuszony do kupienia tak wybrakowanych aparatów Canona jak R i M50? Wyobraź sobie, że podchodzę do każdego na ulicy, kto wysiada z Fiata 500 i zaczynam "tym się nie da przewieźć 7 osób, o 9 nie wspominając, a do przewozu 4 osób można kupić tańszy" - co byś o mnie pomyślał? Ty jesteś obiektywny, a ja nie, bo kupiłem sobie, za swoje pieniądze najlepszy aparat Canona na jaki mnie stać, bijący na głowę Canona, którego używałem do tej pory wszystkimi parametrami, poza wygodniejszym chwytem i jestem zadowolony. Z uporem maniaka podajesz cenę R-ki 10 K, chociaż kosztowała 7999 zł, nówka z opieczętowanego pudełka z fakturą i polską gwarancją Canona, a milczysz o tym, że przejściówka do Sony to jeszcze 1K ekstra. Nie torturuj się, sprzedaj te Canony, rób zdjęcia tym sprzętem, który jest dla ciebie odpowiedni. Wydaje się, że jesteśmy na tyle inteligentni, że poznamy zalety i wady sprzętu, który chcemy kupować bez twej uprzejmej, aczkolwiek męczącej pomocy i zrobimy to co uważamy za słuszne, chyba, że UE przegłosuje co innego.
Wydaje mi się, że szandor miał zupełnie co innego na myśli..

Marcinus
23-03-2019, 13:57
Wydaje mi się, że szandor miał zupełnie co innego na myśli..

Niestety co autor miał na myśli to tylko i wyłącznie wiedziała moja polonistka, nawet jesli autor żył 300 lat temu, a każdy kto uważał cos innego nie mial racji, nawet jeśli byłby to sam autor - polonistka wiedziała lepiej.

marfot
23-03-2019, 14:28
wkurza mnie "żydzenie" canona, a jeszcze bardziej dziwi mnie wyrozumiałość użytkowników na takie działania.
Moja wyrozumiałość bierze się stąd, że po prostu jestem przekonany, że do R Canon wsadził to co miał sprawdzonego i tyle. Tu nie ma "żydzenia" tylko braki technologiczne. Procek nie wyrabia z jedną kartą to z dwoma byłby dramat. IBIS Canon nie ma opanowanego - będzie kiedyś.
Dla mnie to body ma to co chciałem - porządny EVF, sprawny AF, jakieś tam śledzenie, matryca bardzo OK. Szkła pasują. To co jest to działa, czego nie ma - nie działa.
Fotki wychodzą bardzo przyzwoite, DR i szumy jak najbardziej akceptowalne. Ostrość obrazka i detale to zaskoczenie in plus.

Kolekcjoner
23-03-2019, 15:25
Najnowsze wieści z canonrumors mówią, że Canon nie planuje wypuszczenia nowej puszki z serii R do końca tego roku a nowa ma się pojawić na początku 2020. A więc Canonowcy albo zostaną przy swoich lustrach, albo przejdą na Rkę albo na inny system (jeśli parcie nowości będzie mocne).
To są wiadomości z gatunku, iż wiadomo że nic nie wiadomo ;).

candar
23-03-2019, 16:42
Moja wyrozumiałość bierze się stąd, że po prostu jestem przekonany, że do R Canon wsadził to co miał sprawdzonego i tyle. Tu nie ma "żydzenia" tylko braki technologiczne. Procek nie wyrabia z jedną kartą to z dwoma byłby dramat. IBIS Canon nie ma opanowanego - będzie kiedyś.
A latka lecą.



DR i szumy jak najbardziej akceptowalne.

Pojęcie "akceptowalny DR" zależy wyłącznie od oczekiwań użytkownika. Dla mnie akceptowalny DR - to taki przy którym wiem, że nie muszę dźwigać ze sobą tony sprzętu, aby zrobić akceptowalne foteczki spacerowo-wakacyjne w każdym miejscu. Naprawdę nie zależy mi na tym, aby uchodzić za profesjonalistę dźwigającego wielki aparat i szamocącego się ze statywem np. w kościele, albo w ciemnych i wąskich uliczkach starego miasta.

Przykładowo byłem w tym tygodniu przejazdem (jechałem autobusem) kilka godzin w Lublinie. Wrzuciłem do plecaka A7m2 ze szkłem 16-35 canona (wielkość i waga ma znaczenie) i nic więcej nie potrzebowałem. Kiedyś tachałem ze sobą statyw bo DR nie pozwalał szaleć i używałem puszki bez IBIS. Obecnie focę z ręki, nie muszę dźwigać statywu i nie muszę focić bracketingiem mając tzw. duszki ludzi na sklejce z kilku foteczek.

spacerowe fotki z fejsa z Lublina z 16-35 canona
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/54434676_2345582865491825_3812145360554426368_o.jp g?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=f33a861f1515172b5c36d33922742325&oe=5D06728E

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/53703424_2345582975491814_2599581453289259008_o.jp g?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=c32bdfc5043a5d4ac89da5b26b4d7343&oe=5D069AE9

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/54516312_2345582855491826_3527603489431617536_o.jp g?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=9e3c9a138db7a2407dcca717084a79fc&oe=5D4B4611

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/55462906_2345582748825170_882128115856310272_o.jpg ?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=7c39a643b98fdf4887eb5d44292cda52&oe=5D1A9FA4

Chodzę gdzie chcę, focę z ręki i wiem, że po powrocie do domu nie będę musiał siedzieć tygodnia nad fotami mozolnie sklejać foty z różnym EV.

ps.
wolałbym do szkieł canona używać zakrętek canona, ale jest jak jest. Można się zżymać z osób, którzy cenią sobie swój czas ale ze swojej strony rozumiem doskonale sentyment do systemu.

--- Kolejny post ---



Najnowsze wieści z canonrumors mówią, że Canon nie planuje wypuszczenia nowej puszki z serii R do końca tego roku a nowa ma się pojawić na początku 2020. A więc Canonowcy albo zostaną przy swoich lustrach, albo przejdą na Rkę albo na inny system (jeśli parcie nowości będzie mocne).

Osoby nie potrzebujące "normalnego" DR - czyli pracujące np. w studiu foto z lampami studyjnymi nie muszą w ogóle wymieniać posiadanych puszek. Dla nich to żaden rozwój i postęp bo wszystko czego potrzebują mają od dawna.

mirror
23-03-2019, 17:00
do fotek spacerowo wakacyjnych wystraczy telefon, R jest kompletnie niepotrzebny, trzecia fotka wakacyjno spacerowa to lekki dramat jeśli chodzi o kolor, czwarta taka sobie, najbardziej jeśli chodzi o kolor podoba mi sie pierwsza :mrgreen: ogólnie to chyba nie przepadam za tego typu rozjaśnianiem cieni, na przykładach które wrzucal marfot z R podobny motyw (kamienice i niebo) wyglądał lepiej.

candar
23-03-2019, 17:09
do fotek spacerowo wakacyjnych wystraczy telefon, R jest kompletnie niepotrzebny, trzecia fotka wakacyjno spacerowa to lekki dramat jeśli chodzi o kolor, czwarta taka sobie, najbardziej jeśli chodzi o kolor podoba mi sie pierwsza :mrgreen: ogólnie to chyba nie przepadam za tego typu rozjaśnianiem cieni, na przykładach które wrzucal marfot z R podobny motyw (kamienice i niebo) wyglądał lepiej.

Wychowałem się na ORWO, ale rozumiem fascynację barwami z puszki bez poprawek :mrgreen: Spoko, standardowo zeszliśmy do poziomu zupełnie nieistotnego, czyli odbioru barw w kontekście DR.
https://img.joemonster.org/upload/zox/63250352b48315sorki_potworki.jpg

mirror
23-03-2019, 18:19
Wychowałem się na ORWO, ale rozumiem fascynację barwami z puszki bez poprawek :mrgreen: Spoko, standardowo zeszliśmy do poziomu zupełnie nieistotnego, czyli odbioru barw w kontekście DR.
https://img.joemonster.org/upload/zox/63250352b48315sorki_potworki.jpg

ja też się wychowalem na orwo ale na czarno-białym NP15, a nie na slajdach :) kolor nieba na trzecim zdjęciu wygląda jakby był przypadkowym zafarbem (albo malowanką) wlewającym się na niebo z różną intensywnością mocniejszy u góry słabszy na dole i bliżej kamienic - kolor jest dziwaczy to przyznaję, przypomina troche slajd orwo wywołany w przepracowanej chemii (bo lab oszczędzał) - nie wiem co to zdjęcie ma pokazać że jak masz duży DR i przyciemnisz światła to coś z nich odzyskasz (znaczy dobrze sfotografowne niebo) - tu odzyskałeś coś ale na pewno nie dobrze sfocone niebo - nie zauważyłem żebym pisał o kolorach prosto z puszki ani o fascynacji - albo czytasz telepatycznie w myślach albo sam o tym myslisz bo mnie akurat kolor prosto z puszki ani grzeje ani ziębi choć przyznam ze z canona jest niezły :mrgreen: i trzeba się trochę napracować aby go zepsuć - a i ten przypadkowy zafarb rozlał sie po bruku (że niby odbija niebo) - ale jeśli to jest to co tygrysy lubią najbardziej i tak miało być to ja przepraszm - a i kup se statyw to zdecydowanie dobrze wpływa na kolory nieba.

sv
23-03-2019, 18:54
Candar, Tobie się naprawdę te cukierkowe kolory podobają? I do tego potrzebowałeś A7?

szandor
23-03-2019, 22:45
Szandor, wybacz, że z grubej rury - ty uważasz wszystkich, którzy nabyli R-kę i nie oddali jej z powrotem za nieświadomych możliwości tego aparatu kretynów? Ktoś cię bił, straszył torturami, że mając fantastyczne Fuji i Sony czułeś się przymuszony do kupienia tak wybrakowanych aparatów Canona jak R i M50? Wyobraź sobie, że podchodzę do każdego na ulicy, kto wysiada z Fiata 500 i zaczynam "tym się nie da przewieźć 7 osób, o 9 nie wspominając, a do przewozu 4 osób można kupić tańszy" - co byś o mnie pomyślał? Ty jesteś obiektywny, a ja nie, bo kupiłem sobie, za swoje pieniądze najlepszy aparat Canona na jaki mnie stać, bijący na głowę Canona, którego używałem do tej pory wszystkimi parametrami, poza wygodniejszym chwytem i jestem zadowolony. Z uporem maniaka podajesz cenę R-ki 10 K, chociaż kosztowała 7999 zł, nówka z opieczętowanego pudełka z fakturą i polską gwarancją Canona, a milczysz o tym, że przejściówka do Sony to jeszcze 1K ekstra. Nie torturuj się, sprzedaj te Canony, rób zdjęcia tym sprzętem, który jest dla ciebie odpowiedni. Wydaje się, że jesteśmy na tyle inteligentni, że poznamy zalety i wady sprzętu, który chcemy kupować bez twej uprzejmej, aczkolwiek męczącej pomocy i zrobimy to co uważamy za słuszne, chyba, że UE przegłosuje co innego.

Szanowny kolego, przeciwnie do Ciebie ważę swoje słowa. Mam i używam sprzętu canona i niezależnie od tego co mi imputujesz chcę go używać. Jestem w systemie c, więc mam prawo na tym forum wyrażać swoje opinie. Moje pretensje dotyczą wyłącznie polityki canona i nie rozumiem co Ciebie tak zabolało, ale jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam, pomimo, że nie napisałem niczego co nie jest zgodne z prawdą. Nie mam zamiaru dalej uczestniczyć w takiej dyskusji, z mojej strony OT.


Moja wyrozumiałość bierze się stąd, że po prostu jestem przekonany, że do R Canon wsadził to co miał sprawdzonego i tyle. Tu nie ma "żydzenia" tylko braki technologiczne. Procek nie wyrabia z jedną kartą to z dwoma byłby dramat. IBIS Canon nie ma opanowanego - będzie kiedyś.
Dla mnie to body ma to co chciałem - porządny EVF, sprawny AF, jakieś tam śledzenie, matryca bardzo OK. Szkła pasują. To co jest to działa, czego nie ma - nie działa.
Fotki wychodzą bardzo przyzwoite, DR i szumy jak najbardziej akceptowalne. Ostrość obrazka i detale to zaskoczenie in plus.

Sprawa IBIS, zgadzam się z Tobą. Co do dwóch slotów, nie sadzę, żeby dla procka było to tak znaczne obciążenie, ale może się nie znam, zresztą jedna karta to dla mnie nie problem.
Najbardziej doskwiera mi brak yoja, pomimo tego, że wybór pola AF-u dotykiem jest super. W podróży, wtedy głównie robię zdjęcia, gdy aparat wisi na pasku i dotyka klaty, dotyk robi złą robotę. Wszystko załatwiam " w wizjerze", nie korzystam z wyświetlacza, najchętniej bym go wyłączył i odwrócił tyłem, gdyby puszka miała yojstick.
A to chyba canon ma sprawdzone, ale to jest przykład jego typowego działania, za rok to wprowadzi.
Żeby nie było, z jakości fotek z R-ki jestem zadowolony i tego nigdy nie kwestionowałem.

candar
24-03-2019, 00:49
Candar, Tobie się naprawdę te cukierkowe kolory podobają? I do tego potrzebowałeś A7?

Lubię klimat starych klisz ORWO i jak pisałem powyżej lubię też czasami wrzucić na foty różne zafarby i "cukierkowe kolory" :) Do niektórych zdjęć z ORWO mam szczególny sentyment - np. do zdjęć z 1989 roku Anety Kreglickiej (Miss World 1989).
https://static.pokazywarka.pl/o/3/l/a89339cbb99c448abf34b2eb969cac09_orig.jpg
https://static.pokazywarka.pl/y/7/l/fa2b5d07324434449175d3b5b335f388_orig.jpg

Nie robi mi różnicy do czego przykręcam obiektyw, byle było dobre (w sensie DR, IBIS) niedrogie, małe i poręczne ;)

Photointo
24-03-2019, 07:37
mkamelg dzięki, już czaję, nie da się "korygować" AWB tylko trzeba ustawić K.

marfot
24-03-2019, 10:55
do fotek spacerowo wakacyjnych wystraczy telefon, R jest kompletnie niepotrzebny, trzecia fotka wakacyjno spacerowa to lekki dramat jeśli chodzi o kolor, czwarta taka sobie, najbardziej jeśli chodzi o kolor podoba mi sie pierwsza :mrgreen: ogólnie to chyba nie przepadam za tego typu rozjaśnianiem cieni, na przykładach które wrzucal marfot z R podobny motyw (kamienice i niebo) wyglądał lepiej.

Często nie wystarczy telefon ;).
W temacie ciemnych uliczek i nieba rzeczywiście przyzwoity DR się przydaje.
1. Lewa strona - fotka bazowa naświetlona -1i1/3EV w pomiarze matrycowym. Po prawej rozjaśniona +5EV.
1976

2.Crop 1:1 z +5EV. Lewa strona surowa, prawa strona odszumiona: luminancja 25, chrominancja 40, lekko podniesiony kontrast.
1977

3.Fotka obrobiona tak, żeby zmieścić wszystko bez clippingu: Highlights -100, Shadows +100, +2,5EV. Rozjaśnienie cieni przy takiej obróbce odpowiada ok. +4EV.
1978

4.Fotka obrobiona ekstremalnie ale jeszcze trochę trzyma klimat: Highlights -100, Shadows +100, +1,5EV, trochę obniżona jasność i saturacja żółtego i pomarańczowego, clarity 20. Już trąci tygrysem ale do netu może być.
1979

Upieram się, że matryca R jest użyteczna do takich kontrastowych fotek i daje pewną swobodę przy majstrowaniu ogólną tonalnością.

candar
24-03-2019, 11:22
No i fajnie. Czyli w aparacie canon R za 10k zł mam prawie to samo co w aparacie A7 II sprzed 5 lat za 3k zł ? Co mi da zmiana na R poza tym, że stracę IBIS, który mam w A7 II i zyskam więcej szumów w cieniach ?

Oryginał z puszki A7 II ze szkłem EF 16-35 2.8 (wersja pierwsza, która nie bije rekordów rozdzielczości). Fota z ręki bez statywu.

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/008df880c1c86fb752d238419f96c3c7_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/0/x/w/008df880c1c86fb752d238419f96c3c7_orig.jpg)

Wyciągnięte cienie i korekta perspektywy

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/88337c4184ba89fc0edc6217c8533d6b_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/s/f/g/88337c4184ba89fc0edc6217c8533d6b_orig.jpg)

wycinek 100%

https://canon-board.info/imgimported/2019/03/b1347eddca07f9faa4959f9362adcfcd_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/x/g/i/b1347eddca07f9faa4959f9362adcfcd_orig.jpg)

marfot
24-03-2019, 11:47
Co mi da zmiana na R poza tym, że stracę IBIS, który mam w A7 II i zyskam więcej szumów w cieniach ?
Niestety nie zyskasz szumów w cieniach kupując R. Jak byś miał A7III to tak.
Wg "obiektywnych" pomiarów DxO A7II niestety nie wykazuje lepszego DR niż R :cry:
1980

Nikt nie naciska Ciebie na zmianę korpusu.
Chociaż może to tak wygląda, to ten wątek został założony nie tylko z myślą o Tobie.
Ludzie mają inne body i rozglądają się za czymś dla siebie wedle własnych preferencji.

candar
24-03-2019, 11:57
Nikt nie naciska Ciebie na zmianę korpusu.
Toteż podchodzę do tematu zmiany aparatu bez pośpiechu porównując to, co oferuje canon z tym co jest na rynku od 5 lat.


Chociaż może to tak wygląda, to ten wątek został założony nie tylko z myślą o Tobie.
Ludzie mają inne body i rozglądają się za czymś dla siebie wedle własnych preferencji.
Dokładnie! Ludzie mają "INNE BODY" i zastanawiają się czasem nad czymś nowym i jakoś nie wierzę, że wolą wybrać coś gorszego niż obecnie posiadają.


Upieram się, że matryca R jest użyteczna do takich kontrastowych fotek i daje pewną swobodę przy majstrowaniu ogólną tonalnością.
Patrząc na to, co się dzieje w cieniach i światłach po Twoim wyciąganiu z cieni i świateł w canonie R (szczególnie widać to na dachu budynku oraz na niebie) https://www.canon-board.info/threads/108564-Canon-EOS-R-dyskusja-og%C3%B3lna/page198?p=1389028&viewfull=1#post1389028 byłbym bardzo daleki od stwierdzenia, że otrzymana tonalność wynikowa na twoim zdjęciu z uliczki jest do zaakceptowania. Możesz się spierać, ale uważam że matryca A7 z 2014 roku (ta sama matryca jest w A7 II) dużo lepiej spisuje się w tej kwestii https://www.canon-board.info/threads/108564-Canon-EOS-R-dyskusja-og%C3%B3lna/page198?p=1389031&viewfull=1#post1389031

Daystate
24-03-2019, 13:29
Często nie wystarczy telefon ;).

Do zaprezentowanych pstrykow komorka moze okazac sie lepsza i to pod szeregiem wzgledow. Polecam to: https://skalba.gadzetomania.pl/60433,aparat-iphone-a-xs-czyli-o-fotografii-obliczeniowej
Zeby takie miejsca sfotografowac wybiera sie odpowiednia pore, poluje na swiatlo, sztafarz. Fotografia to sporo wiecej niz aparat i nudne, nie warte uwagi obrazy.

sv
24-03-2019, 13:41
Candar, wybacz, ale tym razem Twoje fotki pokazują jedynie, że czasem nie warto wyciągać aparatu. Udowadnianie na siłę jakieś tezy prowadzi do takich właśnie rezultatów.

este
24-03-2019, 13:59
Zeby takie miejsca sfotografowac wybiera sie odpowiednia pore, poluje na swiatlo, sztafarz. Fotografia to sporo wiecej niz aparat i nudne, nie warte uwagi obrazy.
Oczywista oczywistość...ale zaraz! To już +5ev niepotrzebne?!

candar
24-03-2019, 14:20
Candar, wybacz, ale tym razem Twoje fotki pokazują jedynie, że czasem nie warto wyciągać aparatu. Udowadnianie na siłę jakieś tezy prowadzi do takich właśnie rezultatów.

Wybaczam wszytko awansem ;) Coby nie powiedzieć, to nie ja "upieram się, że matryca R jest użyteczna do takich kontrastowych fotek".

Eberloth
24-03-2019, 14:36
Lejecie z człowieka, a on te foty zrobił z założonym dekielkiem, w bezksiężycową noc, i nic nie wyciągał z cieni tylko przygasił światła o 50 EV. Matryca ponad wszystko...

candar
24-03-2019, 14:39
Lejecie z człowieka, a on te foty zrobił z założonym dekielkiem, w bezksiężycową noc, i nic nie wyciągał z cieni tylko przygasił światła o 50 EV. Matryca ponad wszystko...

Dodajmy jeszcze, że czas ekspozycji z założonym dekielkiem był za długi i tygrys gdzieś się zawieruszył...

technik8pl
24-03-2019, 15:04
Wchodzę sobie poczytać co nowego w temacie eosa R, a tu jak zwykle pie()€&@nie o DR :D
I jeszcze screeny z dxo wrzucają...

candar
24-03-2019, 15:06
jak zwykle pie()€&@nie o DR :D
I jeszcze screeny z dxo wrzucają...

o dekielkach i tygrysach, które z kadru uciekły w bezksiężycową noc...

BTW - na poprawę samopoczucia za optycznymi: "Sony spodziewa się spadków w sprzedaży
Z plotek płynących od jednego z niemieckich youtuberów, który był na targach CP+, wynika, że Sony spodziewa się sprzedać w tym roku mniej aparatów, głównie ze względu na silniejszą konkurencję i kurczący się rynek. "

kardwa
24-03-2019, 16:28
R jest pierwszym pełnoklatkowym bezlustrem Canona. W kilku aspektach ten aparat jest daleko za konkurencją. Dobrze wiemy że AF Servo i śledzenie twarzy/oka lepiej działa u Sony. W Rce w zasadzie nie ma śledzenia oka w servo. Nie ma też w R stabilizacji. Matryca u konkurencji też potrafi więcej. Jeśli chodzi o video to też można być nieco zwodzonym po tym co jest u Sony czy Nikona. Tylko, że to co R oferuje w zasadzie wystarcza lub w zasadzie jest to więcej niż dobre. Dla mnie sprawa była prosta. Mam za dużo innych gratów pod system C by teraz się ich pozbywać tylko dlatego, że u konkurencji jest lepsza rozpiętość tonalna czy więcej bajerów które mi akurat nie są potrzebne lub nie są na tyle istotne by zmieniać system.
Ja jestem zadowolony po kilku dniach obcowania z R. Może za wcześnie by pisać, że jest wszystko ok ale póki co bardzo mi się tym fajnie pracuje.

candar
24-03-2019, 17:24
R jest pierwszym pełnoklatkowym bezlustrem Canona.

Drugim jest RP. Jak na razie czekam na trzecie, a jak mnie nie zadowoli to na czwarte a może dopiero piąte. Jestem wybredny i łatwo mnie nie kupią ;)

Kolekcjoner
24-03-2019, 19:46
o dekielkach i tygrysach, które z kadru uciekły w bezksiężycową noc...

BTW - na poprawę samopoczucia za optycznymi: "Sony spodziewa się spadków w sprzedaży
Z plotek płynących od jednego z niemieckich youtuberów, który był na targach CP+, wynika, że Sony spodziewa się sprzedać w tym roku mniej aparatów, głównie ze względu na silniejszą konkurencję i kurczący się rynek. "

Już teraz widać sraczkę i strach się bać co zaczną wywijać po forach ambasadorzy.

5pirit
24-03-2019, 22:21
Tylko, że to co R oferuje w zasadzie wystarcza lub w zasadzie jest to więcej niż dobre. Dla mnie sprawa była prosta. Mam za dużo innych gratów pod system C by teraz się ich pozbywać tylko dlatego, że u konkurencji jest lepsza rozpiętość tonalna czy więcej bajerów które mi akurat nie są potrzebne lub nie są na tyle istotne by zmieniać system.
Ja jestem zadowolony po kilku dniach obcowania z R. Może za wcześnie by pisać, że jest wszystko ok ale póki co bardzo mi się tym fajnie pracuje.

I przez takie coś, Canon (Nikon poniekąd też, chociaż w mniejszym stopniu) ma taką a nie inną politykę sprzedaży. Widząc takie komentarze, myśli sobie: po co im dawać coś więcej, skoro i tak im to wystarcza to co mają i do tego szkła im zostały to na bank systemu nie zmienią. Możemy ich rąbać na kasę bo i tak z nami zostaną, i mniejsza o to, że w tych samych, a czasami lepszych pieniądzach można mieć coś zdecydowanie lepszego od innego producenta. Powoli idą tą samą drogą co kiedyś Nokia, a wiadomo jak się to skończyło.

Całkiem do niedawna sam byłem po stronie Canona (pewnie przez wzgląd na to, że od początku siedzę w Canonie), lecz ostanie dwa tygodnie dały mi mocno do myślenia przez pewne sytuacje które mi się przytrafiły, i powoli zacząłem się rozglądać za innymi systemami i połowicznie przerzucam się na inny system (akurat nie Sony bo po prostu zaczęły mnie nudzić te ochy i achy plus tysiące ambasadorów którzy się sprzedali za puszkę i kilka szkieł), ale mniejsza o to na jaki. A zawsze myślałem, że będę ostatnim człowiekiem na tej ziemi, który pójdzie w innym kierunku niż Canon ;)

Myślę, że dopiero druga jak nie trzecia generacja bezluster Canona będzie mogła walczyć na równi z innymi, rozwijającymi się szybciej producentami. Ale to jeszcze z dwa lata, chociaż pewnie bardziej z 4 lata.

Ze sprzętem foto jest jak z pracą, nie rozwijasz się to stoisz w miejscu, więc Canon musi się wziąć ostro do roboty.

becekpl
24-03-2019, 22:40
sorki, ale gdzie tu "Możemy ich rąbać na kasę"
atutem C jest szklarnia, body aż tak bardzo nie odbiega od reszty
chcesz zmienić system to zmieniaj, trawa zawsze jest zieleńsza u sąsiada
pewne rzeczy są niezmienne

swallow77
24-03-2019, 23:23
... połowicznie przerzucam się na inny system (akurat nie Sony bo po prostu zaczęły mnie nudzić te ochy i achy plus tysiące ambasadorów którzy się sprzedali za puszkę i kilka szkieł), ale mniejsza o to na jaki.


Serio wybierasz puszki na podstawie znudzenia ochami? Cokolwiek to dziwne.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
25-03-2019, 00:14
Powoli idą tą samą drogą co kiedyś Nokia, a wiadomo jak się to skończyło.
Ja słyszę takie bajania niemal przy każdej premierze Canona od dekad. Jakoś póki co funkcjonują i mają się nieźle ;)...

Bangi
25-03-2019, 10:39
Nie wiem co się tak niektórzy czepiają candar, ale mi się jego fotki, które ma w linkach bardzo podobają i uważam, że nie ma większego znaczenia jaki ma aparat ;)

BTW w ten weekend odkryłem (nie doczytałem instrukcji), że korekta EV jest w pokrętle trybu więc mój problem adaptera z ringiem odpadł w tym momencie, a druga rzecz to, że fociłem nadlatującego od przodu dremlinera i AF dawał w pełni radę, co mnie pozytywnie zaskoczyło (tryb SERVO i seria 5 kl/s)

kardwa
25-03-2019, 14:46
Ring się bardzo przydaje w manualu.

sv
25-03-2019, 14:58
Używacie trybu Fv? Zrobiłem filmik jak tego używać:
https://youtu.be/8y1htcdRmc0

Jakieś uwagi?