PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R - dyskusja ogólna.



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

sv
25-09-2018, 18:08
obiektywnie krop na 4k to kiszka

Obiektywnie, to pełna klatka w filmie to krop 1,5.

jotes25
25-09-2018, 18:17
Obiektywnie, to pełna klatka w filmie to krop 1,5.

Raczej mało który fotograf o tym wie ;)

mirror
25-09-2018, 18:32
Obiektywnie, to pełna klatka w filmie to krop 1,5.

sugerujesz że do kamer wsadzaja pełnoklatkowa matrycę i robią cropa? :mrgreen:

--- Kolejny post ---


Raczej mało który fotograf o tym wie ;)

chyba każdy kto przeczytał jakąś historię oscara barnacka wie jaki jest wymiar klatki filmowej ;) tylko co to ma wspólnego z cropowaniem pełnoklatkowej matrycy przy rejestracji 4k - tyle co woda z wodą ognistą

sv
25-09-2018, 18:45
tylko co to ma wspólnego z cropowaniem pełnoklatkowej matrycy przy rejestracji 4k - tyle co woda z wodą ognistą

Na przykład to, że wiele filmowych szkieł nie obejmuje obszaru pełnej klatki fotograficznej, nie zmienia to faktu, że byłoby miło, gdyby Canon oferował zarówno odczyt z pełnej klatki jak i z kropa 1,5.

mirror
25-09-2018, 19:09
Na przykład to, że wiele filmowych szkieł nie obejmuje obszaru pełnej klatki fotograficznej, nie zmienia to faktu, że byłoby miło, gdyby Canon oferował zarówno odczyt z pełnej klatki jak i z kropa 1,5.

tym lepiej dla canona profesjonaliści z obiektywami video mogą używać cropa, a amatorzy z obiektywami foto mieliby nieprofesjonalny obraz z pełnej klatki :mrgreen:
mnie to akurat nie rusza bo nie filmuję (i pewnie nie będę filmował) ale gdybym filmował to chciałbym byc traktowany poważnie również przy 4K

to jeszcze spytam jaki crop ma ten canon przy HD 1080p? bo nie wiem :mrgreen: bo się zwykle nie wczytuję tak dokładnie w specyfikację video

sv
25-09-2018, 19:28
to jeszcze spytam jaki crop ma ten canon przy HD 1080p? bo nie wiem :mrgreen: bo się zwykle nie wczytuję tak dokładnie w specyfikację video

Skoro nie filmujesz, to po co Ci to info? Jeżeli jednak żyć bez tego nie możesz, to przeczytaj sobie specyfikację.

mirror
25-09-2018, 21:33
Skoro nie filmujesz, to po co Ci to info? Jeżeli jednak żyć bez tego nie możesz, to przeczytaj sobie specyfikację.

to było tylko pytanie retoryczne - jak pytam to najczęściej znam odpowiedź, bo po co pytac o coś czego się nie wie :mrgreen: czyli 1080p może być bez cropa i wtedy nie są aż tak istotne te profesjonalne obiektywy i historyczna wielkość klatki filmowej ale w 4K już tak nie jest, crop jest nagle ok a nawet lepiej niż ok bo przecież klatka filmowa, bo nikt tak naprawdę nie potrzebuje 4K (dziwne bo znam amatorów co potrzebują bo mają taką fantazję i sprzęt na którym mogą to oglądać) - taka logika nie wytrzymuje prostych pytań żeby jeszcze ktoś powiedział nie umiemy zeskalować pełnej klatki więc robimy cropa bo z tym se radzimy ale to byłoby takie niekorporacyjne (i dodatkowo jeszcze nieprawdziwe) więc trzeba wymyślać jakąś pokrętną logikę i pisać posty jak to amatorzy nie wiedzą jaką wielkość ma klatka filmowa.

a ogólnie to R jest całkiem ok - pewnie nie kupię ale kolejną wersję nie wykluczam

Kolekcjoner
25-09-2018, 23:11
to było tylko pytanie retoryczne - jak pytam to najczęściej znam odpowiedź, bo po co pytac o coś czego się nie wie :mrgreen: czyli 1080p może być bez cropa i wtedy nie są aż tak istotne te profesjonalne obiektywy i historyczna wielkość klatki filmowej ale w 4K już tak nie jest, crop jest nagle ok a nawet lepiej niż ok bo przecież klatka filmowa, bo nikt tak naprawdę nie potrzebuje 4K (dziwne bo znam amatorów co potrzebują bo mają taką fantazję i sprzęt na którym mogą to oglądać) - taka logika nie wytrzymuje prostych pytań żeby jeszcze ktoś powiedział nie umiemy zeskalować pełnej klatki więc robimy cropa bo z tym se radzimy ale to byłoby takie niekorporacyjne (i dodatkowo jeszcze nieprawdziwe) więc trzeba wymyślać jakąś pokrętną logikę i pisać posty jak to amatorzy nie wiedzą jaką wielkość ma klatka filmowa.
Ten artykuł rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak zwykle typowa polityka Canona. Sklecili coś co zapewne funkcjonalnie jest bardzo dobre i działa bez zarzutu natomiast powycinane tu i ówdzie żeby po pierwsze mieć co włożyć do następnej generacji, po drugie nie zabić tego co jest aktualnie w sprzedaży.

sv
25-09-2018, 23:55
to było tylko pytanie retoryczne - jak pytam to najczęściej znam odpowiedź, bo po co pytac o coś czego się nie wie :mrgreen: czyli 1080p może być bez cropa i wtedy nie są aż tak istotne te profesjonalne obiektywy i historyczna wielkość klatki filmowej ale w 4K już tak nie jest, crop jest nagle ok a nawet lepiej niż ok bo przecież klatka filmowa, bo nikt tak naprawdę nie potrzebuje 4K (dziwne bo znam amatorów co potrzebują bo mają taką fantazję i sprzęt na którym mogą to oglądać) - taka logika nie wytrzymuje prostych pytań żeby jeszcze ktoś powiedział nie umiemy zeskalować pełnej klatki więc robimy cropa bo z tym se radzimy ale to byłoby takie niekorporacyjne (i dodatkowo jeszcze nieprawdziwe) więc trzeba wymyślać jakąś pokrętną logikę i pisać posty jak to amatorzy nie wiedzą jaką wielkość ma klatka filmowa.

a ogólnie to R jest całkiem ok - pewnie nie kupię ale kolejną wersję nie wykluczam

Wiem, że wiesz, ale po co odpowiadać na durne pytania? Jest też zupełnie oczywiste, że Canon ma problem ze skalowaniem tej matrycy, bo to ta sama matryca co w 5d mk IV. Po co dyskutować o oczywistościach? Canon ma tą zaletę, że jak coś już zdecyduje się dołożyć, to to działa w przeciwieństwie do Sony, gdzie najpierw coś implementują, a potem próbują rozwiązać problem z grzejącą się puszką i przerywaniem nagrywania. Wiadomo też, że "R" to pierwsza przymiarka i najprostszy model, a w przyszłym roku pojawi się "R" "filmowe" i "R" odpowiednik 5d w linii lustrzanek. Pojawi się też Panas i czas i rankingi sprzedaży pokażą kto miał rację i zbudował najlepszy system. W przeciwieństwie do Sony Canon sprzedaje też lustrzanki i przejście na bezlustra nie może zabić ich sprzedaży, bo ta jest cały czas duża. Nie mogą nagle dać w bezlustrach więcej niż oferują w topowych lustrzankach. W przyszłym roku to się zmieni. Możesz przyjąć jako pewnik, że Canon lepiej wie co mu się opłaca, niż jego użytkownicy :-)

Jacek_Z
26-09-2018, 00:33
sugerujesz że do kamer wsadzaja pełnoklatkowa matrycę i robią cropa? :mrgreen:

chyba każdy kto przeczytał jakąś historię oscara barnacka wie jaki jest wymiar klatki filmowej ;)
Nie byłbym tego taki pewien, że każdy to wie.
Więc może napiszmy, że film w aparacie jest przesuwany w poziomie i klatka ma 36 mm szerokości, a ten sam film w kamerze jest przesuwany w pionie i klatka ma szerokość 22 mm.

jan pawlak
26-09-2018, 08:26
Nie byłbym tego taki pewien, że każdy to wie.
Więc może napiszmy, że film w aparacie jest przesuwany w poziomie i klatka ma 36 mm szerokości, a ten sam film w kamerze jest przesuwany w pionie i klatka ma szerokość 22 mm.

Nie wiedziałem.
A teraz nie wiem dlaczego 22mm a nie 24mm

jp

mirror
26-09-2018, 09:16
Nie wiedziałem.
A teraz nie wiem dlaczego 22mm a nie 24mm

jp

słabo się na tym znam więc się wypowiem - mz te wymiary fruwają pomiędzi 22 a 24 w zależności tego czy dźwięk jest zapisywany na tej samej taśmie ale pewnie nie tylko (przesuw taśmy i perforacja - i nie sugeruję że perforacja wchodzi na klatkę bo nie wchodzi), tych formatów zapisu analogowego było kilka

mkamelg
26-09-2018, 20:57
Jakby faceAF albo eyeAF działało również że zwierzakami to byłaby dla mnie petarda :).
W sumie to tylko soft, więc wszystko przed nami, pewnie Sony zrobi to pierwsze i lepiej :P

https://www.sonyalpharumors.com/sony-announces-it-will-release-twelve-more-e-mount-lenses-in-the-next-two-years/


2) They also announced they are working on AI technology and on updating the EyeAF to make it work with animals

Pierwsze dwie sekundy to coś dla Ciebie:


http://www.youtube.com/watch?v=6WYp7oyhWK8

KNC
26-09-2018, 21:41
https://www.sonyalpharumors.com/sony-announces-it-will-release-twelve-more-e-mount-lenses-in-the-next-two-years/



Pierwsze dwie sekundy to coś dla Ciebie:

http://www.youtube.com/watch?v=6WYp7oyhWK8
To z sony ten eye-af z filmiku?

Co do tytułu filmiku to dziwne, poprzednie filmiki to wszędzie zachwalają AF, nawet z adapterem koles focił 200/1.8 i 600/4 IS i było ok.

luso
26-09-2018, 22:58
Ale pan podkreśla, że jest niedoświadczonym użytkownikiem Canona. A może AF, działał dobrze tylko dziennikarzą zaproszonym na Hawaje ;-)

Kolekcjoner
27-09-2018, 22:12
Posty o przyszłości systemu R przeniosłem do wątku plotkarskiego:
http://www.canon-board.info/threads/108531-Spekulacje-i-plotki-na-temat-nowości-Canona-bezlusterkowce-%29
Jest otwarty i tam zapraszam do konytynuacji dyskusji. 8-)

trothlik
28-09-2018, 22:37
To co mnie wku... i to tak naprawdę mocno w dzisiejszych czasach to jest to, że każdy chce od Ciebie wyciągnąć kasę... Ja rozumiem nowości, itd., nawet uważam, że fajnie, że coś nowego się pojawiało, ale dlaczego do jasne ciasnej musi być kolejne mocowanie i kolejne szkła... Przecież nikt mi nie wciśnie, że to taki problem byłoby zrobić mocowanie bez zmian.
Oczywiście ten wyrzut nie dotyczy tylko najwłaściwszej marki na C, ale wszystkich...

Sorry, musiałem.

Jabłuszka z tymi chorymi cenmi to chyba nic nie przebije

grizz
29-09-2018, 07:29
Ceny jabłka (laptopów, nie telefonów) nie odstają specjalnie od konkurencji (xps, Spectre, lattitiude z serii 7, ThinkPad T, X)

Ceny nowych puszek i szkieł też są podobne u wszystkich.

Problem jest jak patrzy się przez ceny starych konstrukcji

jan pawlak
29-09-2018, 08:52
Jabłuszka z tymi chorymi cenmi to chyba nic nie przebije

Wyobraź sobie świat że "od dzisiaj" nikt nic nowego nie wymyśla i nie produkuje.
Samochody, TV, radia, pralki, lodówki, rowery, ubrania, .......

jp

gnd
29-09-2018, 10:25
Najczęściej to nowe na siłę.

mkamelg
01-10-2018, 11:56
http://www.youtube.com/watch?v=lmf9Yvzj85o

miszak
01-10-2018, 12:40
Filmik potwierdza, że Canon nie chciał zabić swoich lustrzanek. A szkoda :)

akustyk
01-10-2018, 13:05
Filmik potwierdza, że Canon nie chciał zabić swoich lustrzanek. A szkoda :)

czego konkretnie szkoda?

mnie akurat lustrzanki bardzo pasuja i do mirrorlessa mi sie nie spieszy. a jest jeszcze pare szkiel EF, ktore chetnie bym kupil...

fret
01-10-2018, 16:55
Filmik potwierdza, że Canon nie chciał zabić swoich lustrzanek. A szkoda :)

Nie wystarczy, że zabije bezlustra Soniaka???? :)

jinks
01-10-2018, 17:17
Wygląda na to, że AF jeszcze nie jest na poziomie odpowiednim dla aparatu PRO. W zasadzie uwagi tego człowieka pokrywają się z moimi, ale dotyczącymi LV w 6dmkII. Z tym, że kupując mój aparat DPAF i face detection traktowałem jako miły dodatek. Tu jest to podstawowy sposób łapania ostrości i wydając 12k zł pewnie nie byłbym zadowolony. Delikatnie to ujmując ;)

marfot
01-10-2018, 18:32
Wygląda na to, że AF jeszcze nie jest na poziomie odpowiednim dla aparatu PRO. W zasadzie uwagi tego człowieka pokrywają się z moimi, ale dotyczącymi LV w 6dmkII. Z tym, że kupując mój aparat DPAF i face detection traktowałem jako miły dodatek. Tu jest to podstawowy sposób łapania ostrości i wydając 12k zł pewnie nie byłbym zadowolony. Delikatnie to ujmując ;)

6DII chyba nie ma wcale Eye AF. Żeby to ogarnąć potrzebny jest sprawny procek a Digic 8 jest chyba za słaby. No chyba, że się opracuje jakiś genialny algorytm.
Na dodatek jeżeli sensor jest ten sam co w 5DIV to ten Digic 8 tak się skupia na tym AF, że marnie sczytuje obrazek z matrycy - wychodzi to gorzej niż w 5DIV (szum, banding itp).

jinks
01-10-2018, 19:02
6DII chyba nie ma wcale Eye AF. Żeby to ogarnąć potrzebny jest sprawny procek a Digic 8 jest chyba za słaby. No chyba, że się opracuje jakiś genialny algorytm.
Na dodatek jeżeli sensor jest ten sam co w 5DIV to ten Digic 8 tak się skupia na tym AF, że marnie sczytuje obrazek z matrycy - wychodzi to gorzej niż w 5DIV (szum, banding itp).Nie ma eyeaf. Jest tylko wykrywanie twarzy. Korzystam czasami, ale skuteczność jest średnia. W video małego nietrafienia nie widać i ten dpaf spisuje się świetnie, również z wykrywaniem twarzy.
Bardzo chętnie kupię ff ML canona, ale dopiero jak już to będzie skuteczne w fotografowaniu z jasnymi stałkami. W tym teście możliwe, że ten gość trafnie to ujął, że system af jest zaczerpnięty z zastosowań video.
Poruszył też inną ważną kwestię - pozostali "znani youtuberzy" prace eyeaf pokazywali filmując mały ekran aparatu gdzie wszystko było OK. Po obejrzeniu zdjęć na monitorze nie było już tak różowo. 50% nietrafione. Zajebiście. Aparat za 12k zł + 50mm za tyle samo.

Kolekcjoner
01-10-2018, 19:02
Na dodatek jeżeli sensor jest ten sam co w 5DIV to ten Digic 8 tak się skupia na tym AF, że marnie sczytuje obrazek z matrycy - wychodzi to gorzej niż w 5DIV (szum, banding itp).
Gdzie to jest pokazane?

Kolekcjoner
01-10-2018, 19:09
Nie ma eyeaf. Jest tylko wykrywanie twarzy. Korzystam czasami, ale skuteczność jest średnia. W video małego nietrafienia nie widać i ten dpaf spisuje się świetnie, również z wykrywaniem twarzy.
Bardzo chętnie kupię ff ML canona, ale dopiero jak już to będzie skuteczne w fotografowaniu z jasnymi stałkami. W tym teście możliwe, że ten gość trafnie to ujął, że system af jest zaczerpnięty z zastosowań video.
Poruszył też inną ważną kwestię - pozostali "znani youtuberzy" prace eyeaf pokazywali filmując mały ekran aparatu gdzie wszystko było OK. Po obejrzeniu zdjęć na monitorze nie było już tak różowo. 50% nietrafione. Zajebiście. Aparat za 12k zł + 50mm za tyle samo.

Może też być zupełnie odwrotnie. Ten gość pitoli głupoty.
Mnie się to przynajmniej kłóci z opiniami osób które miały możliwość porobienia zdjęć Rką i twierdzą że jest bardzo ok.
Zobaczymy. Jak zwykle szum informacyjny przy premierze i głosy typu: matkoboskaczęstochowska jaką qpę znów Canon wypuścił. Po czym realnie w użyciu okazuje się że sprzęt bardzo używalny. Przećwiczyłem to już tutaj tyle razy że jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takich opinii.

marfot
01-10-2018, 19:15
Gdzie to jest pokazane?

No na razie w filmiku Toniego [0:52]:
https://www.youtube.com/watch?v=IwUHBolbCbU

Kolekcjoner
01-10-2018, 19:20
No na razie w filmiku Toniego [0:52]:
https://www.youtube.com/watch?v=IwUHBolbCbU
A dlaczego na tych zdjęciach jedne elementy są jaśniejsze, drugie ciemniejsze, do tego jeszcze różnią się kolorem?

marfot
01-10-2018, 19:43
A dlaczego na tych zdjęciach jedne elementy są jaśniejsze, drugie ciemniejsze, do tego jeszcze różnią się kolorem?

To dopiero pierwsze porównanie R i 5DIV. Ja mam nadzieję, że Tony wywołał RAWy byle czym (skonwertował do DNG) i miał egzemplarz przedprodukcyjny R.
Zobaczymy jakie algorytmy zastosują w LR - może obrazki się jakoś zbliżą. 5DIV ma wg mnie bardzo ładny szum, taki analogowy, lekko ziarnisty, bez białych kropek. Podoba mi się to bardziej niż to co produkują sensory Sony o lepszych wynikach i nie chciałbym aby to popsuli w R w imię jakiejś "ochronki" dla 5DIV.

miszak
01-10-2018, 20:43
czego konkretnie szkoda?

mnie akurat lustrzanki bardzo pasuja i do mirrorlessa mi sie nie spieszy. a jest jeszcze pare szkiel EF, ktore chetnie bym kupil...

Tego, że R jest gorszy niż mógłby być ( co nie znaczy, że ogólnie zły). Tu nie chodzi o to kiedy wymrą lustrzanki i czy ktoś je lubi czy nie tylko o to, że lider na rynku był w stanie chętnym na canonowskie ml zaferować coś lepszego. Na przykład W roku 2018 4kl/s w szybkiej serii w body za ponad 10kzł to żart i to słaby.

--- Kolejny post ---


Nie wystarczy, że zabije bezlustra Soniaka???? :)

A niech sobie zabija co chce. Ja jestem fotografem amatorem, w odróżnieniu od wyznawców jakiejś marki i mało mnie interesuje logo na sprzęcie. Ty ciągle się musisz wspierać tekstami o zjadaniu sony.... skąd się w Tobie bierze fascynacja tą marką? Jeśli nie zauważyłeś to ja o Sony nic nie mówiłem :P

marfot
03-10-2018, 20:01
Przymusiłem się do wysłuchania kilkunastu opowieści vlogerów, którzy mieli możliwość zabawy Eos R przez bodajże 6 tygodni.
Pomijając taki sobie poziom reżyserki tych wynurzeń jestem pod wrażeniem (negatywnym) marudnego tonu opisu swoich wrażeń.
Nie mówię, że oczekiwałbym euforii ale sensowniej mogłoby to wyglądać. Jest kilka fajnych zdań w całej tej tyradzie ale to tyle.
Każdy może sobie posłuchać i ocenić. Może brak oczywistego adresata tego sprzętu, może każdy już się przyzwyczaił do gadżetowni spod różnych flag ale trudno wyłowić opinię odnośnie oczywistych cech sprzętu foto:
obrazek, kolory, wysokie ISO, szumy. Wygląda, że nikt już nie robi zdjęć tylko video 4k albo jeśli już to to seria >10 fps.

akustyk
04-10-2018, 08:54
Przymusiłem się do wysłuchania kilkunastu opowieści vlogerów, którzy mieli możliwość zabawy Eos R przez bodajże 6 tygodni.
Pomijając taki sobie poziom reżyserki tych wynurzeń jestem pod wrażeniem (negatywnym) marudnego tonu opisu swoich wrażeń.
Nie mówię, że oczekiwałbym euforii ale sensowniej mogłoby to wyglądać. Jest kilka fajnych zdań w całej tej tyradzie ale to tyle.
Każdy może sobie posłuchać i ocenić. Może brak oczywistego adresata tego sprzętu, może każdy już się przyzwyczaił do gadżetowni spod różnych flag ale trudno wyłowić opinię odnośnie oczywistych cech sprzętu foto:
obrazek, kolory, wysokie ISO, szumy. Wygląda, że nikt już nie robi zdjęć tylko video 4k albo jeśli już to to seria >10 fps.

juz wyjasniam... popularny vloger to jest taka medialna dziwka... ilosc klikow oznacza tu przychod z reklam. a ilosc klikow jest tym wieksza im szybciej wrzuca sie cokolwiek do sieci i im bardziej kontrowersyjne sa opinie.

stonowane, oparte na dluzszym uzytkowaniu, wypowiedzi, nie generuja duzej ilosci klikow.

czy to dziala? jak widac dziala, bo obejrzales i dalej napedzasz kliki takim krzykaczom :)

robertskc7
04-10-2018, 09:54
Trafne określenie. Jedyny który mi się podobał był/jest Kai W. który się rozstał z digitalRew po tym jak musiał podziwiać sprzęt od sponsorów nawet, gdy miał inne zdanie. Siwego nie zdzierżę (chociaż mądrze gada)

Kolekcjoner
04-10-2018, 15:40
Przymusiłem się do wysłuchania kilkunastu opowieści vlogerów, którzy mieli możliwość zabawy Eos R przez bodajże 6 tygodni.
Pomijając taki sobie poziom reżyserki tych wynurzeń jestem pod wrażeniem (negatywnym) marudnego tonu opisu swoich wrażeń.
Nie mówię, że oczekiwałbym euforii ale sensowniej mogłoby to wyglądać. Jest kilka fajnych zdań w całej tej tyradzie ale to tyle.
Każdy może sobie posłuchać i ocenić. Może brak oczywistego adresata tego sprzętu, może każdy już się przyzwyczaił do gadżetowni spod różnych flag ale trudno wyłowić opinię odnośnie oczywistych cech sprzętu foto:
obrazek, kolory, wysokie ISO, szumy. Wygląda, że nikt już nie robi zdjęć tylko video 4k albo jeśli już to to seria >10 fps.
Ale tak będzie coraz częściej. Nowe aparaty są już tak zaawansowane, że nie da się ich dotknąć porobić zdjęcia i stwierdzić że jest ok lub be. To nie te czasy. Tam jest taka możliwość konfiguracji że tydzień może być mało żeby wszystko sensownie przetestować. Stąd się mam wrażenie głównie biorą te wszystkie jęki na forach zaraz po premierach. Później w realnym użytku okazuje się że większość sprzętu działa całkiem ok i jest dobrze przemyślana.

Dziś pojawiło się wstępne "review" Rki:
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r-first-impressions-review

gnd
04-10-2018, 15:44
Kai W jest szalony, ale bezstronny.
Można go oglądać jako rozrywkę. Coś jak Clarkson z samochodami.

Siwy jest najbardziej merytoryczny, ale nie dam rady znieść jego powtórzeń i maniery

marfot
04-10-2018, 17:11
Gdybym był vlogerem wyróżnionym przez Canona możliwoscia przetestowania nowego sprzetu przez te 6 tygodni to bym to zrobił porządnie i przygotował porządną prezentację.
Osobiście wolałbym, żeby użytkownicy 6D, 6DII, 5DIV ocenili nowy sprzęt, porównali obrazek, AF, ergonomię i co tam jeszcze. Porównanie do ARIII lub Z7 nic mi nie mówi.
Nie można 10 minut rozpaczać, że nie ma drugiej karty bo to "odkrycie" jest podane w podstawowej specyfikacji. Podobnie crop przy 4k.
Nie wiemy, czy nowy "suwaczek" jest godnym następcą tylnego kółka, czy ekranik dobrze zastępuje joystick przy wyborze punktu AF. Testowanie Eye AF to żenada.
Wychodzi, że trzeba kupić i wyrobić sobie zdanie ;)

PS
Rzeczywiście siwy najpoważniej potraktował swoje zadanie. Przekaz ma powolny ale merytoryczny.

tomfoot
05-10-2018, 00:25
Przeczytałem dpreview. I przekonała mnie ta wstępna recenzja! Z tym, że przekonała mnie do mocnego zastanawiania się czy by nie kupić 5dIV (którego oczywiście też nie potrzebuję, ale kryzys wieku średniego zobowiązuje).
Bezlustra? Autostrada? Przez jeszcze kilka lat to pierdoły i nie żadna autostrada, a zwykła wiejska droga pozbawiona jakiegokolwiek uroku (z mnóstwem krowich placków). EOT.

jan pawlak
05-10-2018, 08:49
1.
ML to w pełni cyfrowa technologia robienia zdjęć z jedna "zaszłością" analogową, migawką która już niedługo stanie sie w pełni "cyfrowa"

2.
Lustrzanka to szczytowe osiągniecie technologii analogowej do której kolejno wprowadzano technologię "cyfrową".
Aktualnie z analogowej technologii pozostały elementy : lustro, pryzmat, OVF, wydzielony układ AF (?) i migawka.
Reszta (matryca, monitor, procesor, pamięć,..) to technologia cyfrowa wspólna z ML

3.
Jaki jest potencjał rozwojowy tych elementów technologii analogowej ?
Jakie nowe własności, nowe cechy których nie można uzyskać z ML musiałyby mieć 5D5, 6D3, ... by ludzie chcieli kupować te nowsze wersje lustrzanek zamiast 5D4, 6D2 czy R, R2, ... ?

4.
Być może pojawią się jeszcze nowe wersje lustrzanek bo są aktualnie w końcowej fazie rozwoju lub przygotowania produkcji, koszty powinny się przynajmniej częściowo zwrócić
Na moje wyczucie to jakieś 2-3 lata.

5.
Z aparatów tego typu z wymienną optyką znikną lustro, pryzmat, OVF, wydzielony AF i mechaniczna migawka.
Z nowych wersji tego typu aparatów będą się w sklepach pojawiały tylko ML

jp

grissley
05-10-2018, 10:03
Ale tak będzie coraz częściej. Nowe aparaty są już tak zaawansowane, że nie da się ich dotknąć porobić zdjęcia i stwierdzić że jest ok lub be.

Jak kiedyś kupiłem swoja pierwszą lustrzankę (12xp), to z wypiekami na twarzy czytałem swoją pierwszą książkę o technice fotografowania. Miała jakieś 150 stron, wystarczyła też do pełnego opanowania obsługi aparatu.
Dzisiaj same instrukcje obsługi do takiego R czy Z6/Z7 mają ponad 600 stron.
Niezłe są komentarze typu: RTFM, strona 547! :|

jinks
05-10-2018, 12:48
Może też być zupełnie odwrotnie. Ten gość pitoli głupoty.
Mnie się to przynajmniej kłóci z opiniami osób które miały możliwość porobienia zdjęć Rką i twierdzą że jest bardzo ok.
Zobaczymy. Jak zwykle szum informacyjny przy premierze i głosy typu: matkoboskaczęstochowska jaką qpę znów Canon wypuścił. Po czym realnie w użyciu okazuje się że sprzęt bardzo używalny. Przećwiczyłem to już tutaj tyle razy że jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takich opinii.
Mam identyczne spostrzeżenia do Twoich. Już o tym pisałem, że "znani youtuberzy" najczęściej nie fotografują tylko zawodowo testują więc często ich wnioski to są jakieś pierdoły. W tym wypadku odnoszę się jednak do 6dmkII, którego używam i wiem, że DPAF jeszcze nie jest na zadowalającym poziomie. A w tym filmiku człowiek przedstawia identyczne niedoskonałości do tych, których doświadczam. Stąd przyjmuję, że może to być prawda. Nie skreślam tej puszki, ale przed ew. zakupem na pewno chciałbym sprawdzić sam jak na prawdę działa ten cholerny AF!


Gdybym był vlogerem wyróżnionym przez Canona możliwoscia przetestowania nowego sprzetu przez te 6 tygodni to bym to zrobił porządnie i przygotował porządną prezentację.
Osobiście wolałbym, żeby użytkownicy 6D, 6DII, 5DIV ocenili nowy sprzęt, porównali obrazek, AF, ergonomię i co tam jeszcze. Porównanie do ARIII lub Z7 nic mi nie mówi.
Nie można 10 minut rozpaczać, że nie ma drugiej karty bo to "odkrycie" jest podane w podstawowej specyfikacji. Podobnie crop przy 4k.
Nie wiemy, czy nowy "suwaczek" jest godnym następcą tylnego kółka, czy ekranik dobrze zastępuje joystick przy wyborze punktu AF. Testowanie Eye AF to żenada.
Wychodzi, że trzeba kupić i wyrobić sobie zdanie ;)

PS
Rzeczywiście siwy najpoważniej potraktował swoje zadanie. Przekaz ma powolny ale merytoryczny.

Chyba jak ze wszystkim w świecie foto. Przed zakupem następnej puszki najpierw ją spróbuję wypożyczyć żeby wyrobić sobie własne zdanie :)

Co do tych wybranych testerów to też się czasami dziwię. Jest tylu zdolnych fotografów, nawet amatorów a oni wybierają "znanych youtuberów". Trzeba kogoś kto robi regularnie portret, krajobraz, studio a nie testuje eye AF na manekinie, czy modelce z bliska, dobrze oświetlonej patrzącej bezpośrednio w obiektyw.

Z sampli np. na dpreview widzę, że R ma bardzo ładne, typowe dla canona kolory. Szumy, czy DR są dla mnie OK. EVF ludzie raczej chwalą. Zagadką ciągle pozostaje to co wg mnie powinno być największą zaletą ML - autofocus z matrycy. Reszta w zasadzie jest już w dslr typu 6dmkII ;)

Jacek_Z
05-10-2018, 12:55
Ale tak będzie coraz częściej. Nowe aparaty są już tak zaawansowane, że nie da się ich dotknąć porobić zdjęcia i stwierdzić że jest ok lub be. To nie te czasy. Tam jest taka możliwość konfiguracji że tydzień może być mało żeby wszystko sensownie przetestować. Stąd się mam wrażenie głównie biorą te wszystkie jęki na forach zaraz po premierach. Później w realnym użytku okazuje się że większość sprzętu działa całkiem ok i jest dobrze przemyślana.
Tak i nie. Dzisiejszy sprzet na ustawieniach domyślnych powinien dawać świetne rezultaty. Weźmy Canona 1DX i bezlustro i porównajmy AF. 1DX możesz używac tak jak skonfigurował to producent, bo możesz pominąć te ustawienia ms itp. drobiazgi. AF będzie świetny. A bezlustro? No niestety tu jest sporo do zrobienia, w części zastosowań kicha, w części trzeba wiedzieć co zrobić, oczywiście w innej większej części - jest OK.




3.
Jaki jest potencjał rozwojowy tych elementów technologii analogowej ?
Jakie nowe własności, nowe cechy których nie można uzyskać z ML musiałyby mieć 5D5, 6D3, ... by ludzie chcieli kupować te nowsze wersje lustrzanek zamiast 5D4, 6D2 czy R, R2, ... ?

W sumie to część odpowiedzi jest pod cytowanym tu postem kolekcjonera. Osobne, specjalizowane czujniki AF, nie na matrycy, tylko pod lustrem okazują się na razie lepsze. I dochodzi jeszcze maskowanie czujników AF na matrycach bezlusterkowców, gdzie często na wysokich ISO przy wyciąganiu i tak coś wyłazi.

jan pawlak
05-10-2018, 13:49
Tak i nie. Dzisiejszy sprzet na ustawieniach domyślnych powinien dawać świetne rezultaty. Weźmy Canona 1DX i bezlustro i porównajmy AF. 1DX możesz używac tak jak skonfigurował to producent, bo możesz pominąć te ustawienia ms itp. drobiazgi. AF będzie świetny. A bezlustro? No niestety tu jest sporo do zrobienia, w części zastosowań kicha, w części trzeba wiedzieć co zrobić, oczywiście w innej większej części - jest OK.

W sumie to część odpowiedzi jest pod cytowanym tu postem kolekcjonera. Osobne, specjalizowane czujniki AF, nie na matrycy, tylko pod lustrem okazują się na razie lepsze. I dochodzi jeszcze maskowanie czujników AF na matrycach bezlusterkowców, gdzie często na wysokich ISO przy wyciąganiu i tak coś wyłazi.

Są w topowych lustrzankach lepsze czujniki AF ale tylko wybrane, "w środku" (np. 6d2 ma -4 EV na środkowym, pozostałe to -0,5 EV)
Już teraz na całej matrycy A7R3 ma -3 EV (f/2,0) a R ma -4,5 EV (f/2,0)
A to praktycznie dopiero początek rozwoju AF na matrycy.
W A7S3 ma być (ponoć) nowa generacja AF na matrycy, zobaczymy

jp

Kolekcjoner
05-10-2018, 15:11
Tak i nie. Dzisiejszy sprzet na ustawieniach domyślnych powinien dawać świetne rezultaty. Weźmy Canona 1DX i bezlustro i porównajmy AF. 1DX możesz używac tak jak skonfigurował to producent, bo możesz pominąć te ustawienia ms itp. drobiazgi. AF będzie świetny. A bezlustro? No niestety tu jest sporo do zrobienia, w części zastosowań kicha, w części trzeba wiedzieć co zrobić, oczywiście w innej większej części - jest OK.
Ciężko mi pisać o czymś czego nie miałem w ręku, a dotychczasowe opisy są dosyć mało sensowne. Nie rozumiem jaki jest sens rozwodzenia się recenzentów we wrażeniach organoleptycznych nad tym co mogę przeczytać w specyfikacji - to parodia :lol:.
Ale raczej nie spodziewam się po Canonie aż takiej kichy, że będę musiał przeczytać 600 stron instrukcji żeby móc zrobić zdjęcie....
.... i nie, nie kłóci się to z tym co napisałem wyżej....;)





W sumie to część odpowiedzi jest pod cytowanym tu postem kolekcjonera. Osobne, specjalizowane czujniki AF, nie na matrycy, tylko pod lustrem okazują się na razie lepsze. I dochodzi jeszcze maskowanie czujników AF na matrycach bezlusterkowców, gdzie często na wysokich ISO przy wyciąganiu i tak coś wyłazi.
Gdzie w bezlustrach Canona coś takiego widziałeś?

luso
05-10-2018, 16:54
1.
ML to w pełni cyfrowa technologia robienia zdjęć z jedna "zaszłością" analogową, migawką która już niedługo stanie sie w pełni "cyfrowa"

2.
Lustrzanka to szczytowe osiągniecie technologii analogowej do której kolejno wprowadzano technologię "cyfrową".
Aktualnie z analogowej technologii pozostały elementy : lustro, pryzmat, OVF, wydzielony układ AF (?) i migawka.
Reszta (matryca, monitor, procesor, pamięć,..) to technologia cyfrowa wspólna z ML

3.
Jaki jest potencjał rozwojowy tych elementów technologii analogowej ?
Jakie nowe własności, nowe cechy których nie można uzyskać z ML musiałyby mieć 5D5, 6D3, ... by ludzie chcieli kupować te nowsze wersje lustrzanek zamiast 5D4, 6D2 czy R, R2, ... ?

4.
Być może pojawią się jeszcze nowe wersje lustrzanek bo są aktualnie w końcowej fazie rozwoju lub przygotowania produkcji, koszty powinny się przynajmniej częściowo zwrócić
Na moje wyczucie to jakieś 2-3 lata.

5.
Z aparatów tego typu z wymienną optyką znikną lustro, pryzmat, OVF, wydzielony AF i mechaniczna migawka.
Z nowych wersji tego typu aparatów będą się w sklepach pojawiały tylko ML

jp

Ale elementy analogowe, które wymieniłeś mi nie przeszkadzają. Nie wiem dlaczego nie lubisz technologii analogowej. Ona ma swoje zalety. Próbkowanie i kwantyzacja sygnału analogowego ma również wiele wad i wiąże się z utratą informacji. (Czy 10 bądź 14bitów informacji o kolorze jest zawsze wystarczające?) Np. analogowe wzmacniacze audio są bardziej cenione przez ludzi z audiofilskim uchem niż te nowsze cyfrowe ;P

Natomiast ja bym bardzo chciał, aby zastąpić jeden analogowy element cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Myślę o tym najbardziej nieporęczny elemencie stosowanym wraz z dzisiejszymi aparatami. Ten, który się dołącza do aparatu bez względu na to czy ma lustro czy nie, oraz ten, który jest często większy niż sam korpus. Mianowicie obiektyw. A w następnej kolejności poproszę cyfrowy statyw, umożliwiający wykonywanie ekspozycji tak do 1-2 minut ;) Wyeliminowanie tych dwóch elementów analogowych sprawiła by, że aparaty stałyby się po wielokroć wygodniejsze niż dzisiejsze nawet te bez lustra.

jan pawlak
05-10-2018, 18:09
Ale elementy analogowe, które wymieniłeś mi nie przeszkadzają. Nie wiem dlaczego nie lubisz technologii analogowej. Ona ma swoje zalety. Próbkowanie i kwantyzacja sygnału analogowego ma również wiele wad i wiąże się z utratą informacji. (Czy 10 bądź 14bitów informacji o kolorze jest zawsze wystarczające?) Np. analogowe wzmacniacze audio są bardziej cenione przez ludzi z audiofilskim uchem niż te nowsze cyfrowe ;P

Natomiast ja bym bardzo chciał, aby zastąpić jeden analogowy element cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Myślę o tym najbardziej nieporęczny elemencie stosowanym wraz z dzisiejszymi aparatami. Ten, który się dołącza do aparatu bez względu na to czy ma lustro czy nie, oraz ten, który jest często większy niż sam korpus. Mianowicie obiektyw. A w następnej kolejności poproszę cyfrowy statyw, umożliwiający wykonywanie ekspozycji tak do 1-2 minut ;) Wyeliminowanie tych dwóch elementów analogowych sprawiła by, że aparaty stałyby się po wielokroć wygodniejsze niż dzisiejsze nawet te bez lustra.


Nie chodzi czy komuś przeszkadzają czy też nie.
Jest konkurencja, trzeba produkować "coś nowego" by kupowano nowe i "nasze", z tego jest zysk, po to są firmy.
Co by się z nimi stało, z Canonem, Nikonem, Sigmą, .... gdyby np. wszyscy co mają sprzęt foto nie kupowali nowego ?

Cyfrowy statyw to przecież nic innego jak coraz lepsza stabilizacja i coraz mniejsze szumy i lepsza dynamika na wysokich ISO.
Na przykład szumy i dynamika jak (teraz) przy ISO 6400 ale przy ISO 1280000 :p a stabilizacja 60 EV :p
A klasyczny statyw to wtedy tylko dla efektów specjalnych

jp

candar
05-10-2018, 19:57
Wygląda na to, że AF jeszcze nie jest na poziomie odpowiednim dla aparatu PRO. W zasadzie uwagi tego człowieka pokrywają się z moimi, ale dotyczącymi LV w 6dmkII. Z tym, że kupując mój aparat DPAF i face detection traktowałem jako miły dodatek. Tu jest to podstawowy sposób łapania ostrości i wydając 12k zł pewnie nie byłbym zadowolony. Delikatnie to ujmując ;)

Wcale nie musisz "delikatnie" ujmować :) Ja bym to ujął bardziej dosadnie ;) Eye AF z detekcją twarzy praktycznie nie działa (w trybie ciągłym nie ma go w ogóle). Mam porównanie AF-a z X-T2 i A7 II ;) O ile ktoś bardziej siedzi w portretach to z jasnymi szkłami będzie jedno wielkie nieporozumienie. Z tego co widziałem oraz doczytałem w instrukcji w Canonie brak jest możliwości zmniejszenia pojedyńczego punktowego pola AF-a do rozmiarów znanych mi z Fuji oraz z Sony A7. Innymi słowy nie widzę realnej możliwości punktowego ustawienia ostrości na oku przy ciasnych portretach :( To jakaś paranoja jest, aby tak zepsuć AF, gdzie celność Canona R w teście wynosiła około 50%. Choć w wykonaniu Canona to jakby nic nowego, przecież nie będą kanibalizować swoich lustrzanek ;)O bandingu w R-ce nawet nie wspomnę. Szkoda, bo były duże nadzieje a wyszło jak zawsze. Canon - nic się nie stałooooooooooo...

jotes25
05-10-2018, 20:27
Wcale nie musisz "delikatnie" ujmować :) Ja bym to ujął bardziej dosadnie ;) Eye AF z detekcją twarzy praktycznie nie działa (w trybie ciągłym nie ma go w ogóle). Mam porównanie AF-a z X-T2 i A7 II ;) O ile ktoś bardziej siedzi w portretach to z jasnymi szkłami będzie jedno wielkie nieporozumienie. Z tego co widziałem oraz doczytałem w instrukcji w Canonie brak jest możliwości zmniejszenia pojedyńczego punktowego pola AF-a do rozmiarów znanych mi z Fuji oraz z Sony A7. Innymi słowy nie widzę realnej możliwości punktowego ustawienia ostrości na oku przy ciasnych portretach :( To jakaś paranoja jest, aby tak zepsuć AF, gdzie celność Canona R w teście wynosiła około 50%. Choć w wykonaniu Canona to jakby nic nowego, przecież nie będą kanibalizować swoich lustrzanek ;)O bandingu w R-ce nawet nie wspomnę. Szkoda, bo były duże nadzieje a wyszło jak zawsze. Canon - nic się nie stałooooooooooo...

1. Eye AF w trybie ciągłym będzie wraz z kolejną aktualizacją firmware.

2. Na moje oko punkt AF w Canonie jest podobnych rozmiarów jak w XT2 czy A7 (może ciut mniejszy a może większy). Przy ciasnych portretach z pewnością wystarczający.

3. O jakich 50% piszesz? Nie kupiłbym aparatu z 50% skutecznością AF...

candar
05-10-2018, 20:37
1. Eye AF w trybie ciągłym będzie wraz z kolejną aktualizacją firmware.

2. Na moje oko punkt AF w Canonie jest podobnych rozmiarów jak w XT2 czy A7 (może ciut mniejszy a może większy). Przy ciasnych portretach z pewnością wystarczający.

3. O jakich 50% piszesz? Nie kupiłbym aparatu z 50% skutecznością AF...

1/Jasne, tylko w te poprawki softu jako kilkudziesięcio-letni były użytownik canona jakoś nie bardzo wierzę... Jak czegoś nie zrobią od razu - to nie zrobią nigdy. To nie Fuji, które ma kilkanaście aktualizacji firmwaru do każdej puszki, ale canon, który zmienia tylko cyferki na kolejnych puszkach dając nowszy soft do prehistorycznej matrycy.

2/Co do EYE AF to rozmawiałem z gościem z Fotoblogii, który testował aparat i potwierdził fakt braku możliwości zmniejszenia pojedyńczego punktu do rozmiarów znanych z Fuji i Sony. Od razu dodam, że wiedział iż rozmiar punktu AF-a można zmniejszyć przyciskiem info co jednak niewiele pomogło. Cytuję: "Zmniejszaliśmy na maksa punkt ostrości. Był wciąż większy niż u konkurencji". Po testach widzę, że DUŻO większy i jak dla mnie całkowicie uniemożliwia punktowe ostrzenie w portrecie np na oku.
A tutaj info z artykułu: "pojedynczy punkt, nawet ustawiony na ”mały”, jest wciąż dość duży – większy niż w lustrzankach, co sprawia, że ustawienie bardzo precyzyjnej ostrości na konkretny punkt może być trudne. Kolejnym znakiem zapytania jest opcja wykrywania twarzy i autofokus na oczy. W menu nie ma opcji włączenia priorytetu lewego/prawego lub przedniego/tylnego oka. Oko, na które ma być ustawiona ostrość możemy zmienić dopiero, gdy system wykryje twarz. To trochę absurdalne."

3/50% skuteczności AF jest w tym filmiku (zapodanym już wcześniej) https://www.youtube.com/watch?v=lmf9Yvzj85o&t=6s
Jako użytkownik systemów ze sprawnym AFem oczekiwałem czegoś zbliżonego do znanych mi z innych bezluster w innych systemach (Sony i Fuji). A na razie to widzę aparat, który bardzo trafnie opisał testujący jako dobry dla amatora nie mającego zbyt dużych wymagań.

Po kiego grzyba w ogóle jasne obiektywy w systemie R jeśli AF ich nie ogarnie. Naprawdę trudno mi rozkminić co autor miał na myśli projektując EOSa R.

luso
05-10-2018, 20:41
Nie chodzi czy komuś przeszkadzają czy też nie.
Jest konkurencja, trzeba produkować "coś nowego" by kupowano nowe i "nasze", z tego jest zysk, po to są firmy.
Co by się z nimi stało, z Canonem, Nikonem, Sigmą, .... gdyby np. wszyscy co mają sprzęt foto nie kupowali nowego ?

Cyfrowy statyw to przecież nic innego jak coraz lepsza stabilizacja i coraz mniejsze szumy i lepsza dynamika na wysokich ISO.
Na przykład szumy i dynamika jak (teraz) przy ISO 6400 ale przy ISO 1280000 :p a stabilizacja 60 EV :p
A klasyczny statyw to wtedy tylko dla efektów specjalnych

jp

Pisząc o czasach naświetlania rzędu minut miał na myśli głównie efekty specjalne...

A postępu tam gdzie jest on najbardziej potrzebny nie ma. Obiektywy nie maleją, wręcz przeciwnie :-(

Kolekcjoner
05-10-2018, 21:51
1/Jasne, tylko w te poprawki softu jako kilkudziesięcio-letni były użytownik canona jakoś nie bardzo wierzę...
Ale to nie rozumiem skąd ta rozpacz? Nie szkoda Ci czasu na takie wynurzenia tutaj? ;)

candar
05-10-2018, 22:35
Ale to nie rozumiem skąd ta rozpacz? Nie szkoda Ci czasu na takie wynurzenia tutaj? ;)

Jaka "rozpacz" ? :lol: Canon jest od zawsze liderem sprzedaży a chętnych na zakup jego nowych aparatów nie brakuje i nigdy nie zabraknie :mrgreen:

A czas mam, do piachu jeszcze mi trochę brakuje :D Azaliż nie przymuszam również do czytania i komentowania mojego punktu widzenia w kwestii nowinek bezlusterkowych canona 8-)

Kolekcjoner
05-10-2018, 23:23
Jaka "rozpacz" ? :lol: Canon jest od zawsze liderem sprzedaży a chętnych na zakup jego nowych aparatów nie brakuje i nigdy nie zabraknie :mrgreen:

A czas mam, do piachu jeszcze mi trochę brakuje :D Azaliż nie przymuszam również do czytania i komentowania mojego punktu widzenia w kwestii nowinek bezlusterkowych canona 8-)
Jak piszesz tutaj to się nie dziw, że ktoś komentuje....

candar
06-10-2018, 09:03
Ale to nie rozumiem skąd ta rozpacz? Nie szkoda Ci czasu na takie wynurzenia tutaj? ;)

Jak piszesz tutaj to się nie dziw, że ktoś komentuje....

No i bardzo dobrze, że komentuje ;)

Jak dobrze rozumiem jesteś użytkownikiem bardzo wielu różnych aparatów canona i uważasz, że nigdy nic w nich nie brakowało ? :shock:
Tak, oczywiście canon - to JSS :mrgreen:

Nawiasem pisząc jedynym idealnym i kompletnym aparatem w systemie (z półki semi-profi bo pomijam celowo profi serię 1D ze względu na wagę i wymiary) był i jest w dalszym ciągu Canon F1N http://www.foto-kurier.pl/archiwum_artykulow/konkursy/pokaz-244-canon-f-1n-artykul-opublikowano-w-foto-kurierze-12-1992.html Od lat czekam na coś podobnego w cyfrze (mały, zgrabny korpus z wieloma możliwościami konfiguracji wyposażenia oraz przyzowoitymi parametrami) i się jakoś doczekać nie mogę.

Kolekcjoner
06-10-2018, 12:47
Jak dobrze rozumiem jesteś użytkownikiem bardzo wielu różnych aparatów canona i uważasz, że nigdy nic w nich nie brakowało ? :shock:



Tak używam i dlatego nie potrafię powiedzieć czego mi brakuje w aparacie którego nie miałem w ręku.

marfot
06-10-2018, 13:32
Eos R startuje z ceną 2300 USD wobec 2000 USD dla 6DII. Uważam, że dla osobników związanych z Canonem tylko takie porównywanie ma jakąś wartość.
Wszystko inne jest może i ciekawe ale praktyczne to nie jest. "Pominąłem" 6DII z racji sensora więc wyczekuję kolejnego modelu z lepszym sensorem.
Jest R - sensor O.K., AF jakby lepszy od tego w LV 6DII, na pewno sprzęt bardziej ospały bo każda DSLR to rakieta przy ML ale mi się nie spieszy. Chciałbym porównania nowego R z 6DII w praktyce użytkowania i tak na prawdę niewiele więcej. Jak wyjdzie to sensownie to trzeba trochę wyczekać cenę i tyle.

jotes25
06-10-2018, 13:40
Eos R startuje z ceną 2300 USD wobec 2000 USD dla 6DII. Uważam, że dla osobników związanych z Canonem tylko takie porównywanie ma jakąś wartość.
Wszystko inne jest może i ciekawe ale praktyczne to nie jest. "Pominąłem" 6DII z racji sensora więc wyczekuję kolejnego modelu z lepszym sensorem.
Jest R - sensor O.K., AF jakby lepszy od tego w LV 6DII, na pewno sprzęt bardziej ospały bo każda DSLR to rakieta przy ML ale mi się nie spieszy. Chciałbym porównania nowego R z 6DII w praktyce użytkowania i tak na prawdę niewiele więcej. Jak wyjdzie to sensownie to trzeba trochę wyczekać cenę i tyle.

Zależy jak na to patrzeć, bo $2000 za 6d2 to była cena wyjściowa, a teraz są rynki gdzie ten aparat można kupić za połowę ceny Eos R.

Co do kolejnego modelu... Hm... Dane wskazywały jednoznacznie na sensor o rozdzielczości identycznej jak w 6d2. Więc albo zbieżność jest przypadkowa (w co wątpię) albo nowy model będzie poniżej obecnego Eos R. Jest jeszcze możliwość (mało prawdopodobna), że sensor z 6d2 zostanie użyty w jakimś korpusie z niewymiennym obiektywem.

Miejsce na model półkę niżej z pewnością istnieje, wystarczy właśnie sensor z 6d2 i np. EVF taki jak w Sony A73.

marfot
06-10-2018, 13:51
Zależy jak na to patrzeć, bo $2000 za 6d2 to była cena wyjściowa, a teraz są rynki gdzie ten aparat można kupić za połowę ceny Eos R.

Co do kolejnego modelu... Hm... Dane wskazywały jednoznacznie na sensor o rozdzielczości identycznej jak w 6d2. Więc albo zbieżność jest przypadkowa (w co wątpię) albo nowy model będzie poniżej obecnego Eos R. Jest jeszcze możliwość (mało prawdopodobna), że sensor z 6d2 zostanie użyty w jakimś korpusie z niewymiennym obiektywem.

Rynek wycenił 6DII zgodnie z jego "walorami". Jest tani. Jak R będzie lichy to też długo ceny nie utrzyma a sensor pozostanie przyzwoity ;).
Harakiri polegające na powtórnej aplikacji sensora z 6DII w ML jest możliwe w wykonaniu Canona, ale nie zmieni nic w układzie całej oferty ML FF - pomoże ewentualnie dłużej bronić ceny R.

Kolekcjoner
06-10-2018, 15:15
Eos R startuje z ceną 2300 USD wobec 2000 USD dla 6DII. Uważam, że dla osobników związanych z Canonem tylko takie porównywanie ma jakąś wartość.
Wszystko inne jest może i ciekawe ale praktyczne to nie jest. "Pominąłem" 6DII z racji sensora więc wyczekuję kolejnego modelu z lepszym sensorem.
Jest R - sensor O.K., AF jakby lepszy od tego w LV 6DII, na pewno sprzęt bardziej ospały bo każda DSLR to rakieta przy ML ale mi się nie spieszy. Chciałbym porównania nowego R z 6DII w praktyce użytkowania i tak na prawdę niewiele więcej. Jak wyjdzie to sensownie to trzeba trochę wyczekać cenę i tyle.

No właśnie jest jak piszesz. Cena do wyczekania, bo ogólnie kusi.....

luso
06-10-2018, 15:57
Rynek wycenił 6DII zgodnie z jego "walorami". Jest tani. Jak R będzie lichy to też długo ceny nie utrzyma a sensor pozostanie przyzwoity ;).
Harakiri polegające na powtórnej aplikacji sensora z 6DII w ML jest możliwe w wykonaniu Canona, ale nie zmieni nic w układzie całej oferty ML FF - pomoże ewentualnie dłużej bronić ceny R.

Biorąc pod uwagę, że EOS R jest wyceniany poniżej 5dmk4 spodziewał bym się, że ML z matrycą z 6dmk2 będzie wyceniany poniżej aktualnej ceny 6dmk2. Wówczas byłby to najtańszy aparat z matrycą pełno klatkową w ofercie naszej ulubionej firmy. Myślicie, że taki aparat z tą "straszną" matrycą by się słabo sprzedawał, gdyby jego cena znajdowała się pomiędzy ceną 80d a 6dmk2? Myślę, że znalazło by się wiele chętnych osób, które zamiast kupować 80d (z tą starą technologią analogową ;) dopłaciło by do tego hipotetycznego bezlusterkowca.

marfot
06-10-2018, 16:05
Biorąc pod uwagę, że EOS R jest wyceniany poniżej 5dmk4 spodziewał bym się, że ML z matrycą z 6dmk2 będzie wyceniany poniżej aktualnej ceny 6dmk2. Wówczas byłby to najtańszy aparat z matrycą pełno klatkową w ofercie naszej ulubionej firmy. Myślicie, że taki aparat z tą "straszną" matrycą by się słabo sprzedawał, gdyby był wyceniony pomiędzy 80d a 6dmk2?

Eos R jest odpowiednikiem takiego 6DII, jakie powinno się ukazać a się nie ukazało.
R to nie jest żadne pro body tylko amatorski sprzęt ze starszawym już sensorem. Bonus to metalowe pudło. Na Święta spadnie poniżej 10k i wtedy warto się pochylić.

capo-di_tutti-capi
06-10-2018, 16:10
Ale plotkuje się o wyższym modelu bezlusterkowca a nie niższym.
Byłby to logiczny krok biorąc pod uwagę istniejące już jak i zapowiadane [zoomy f/2.8] obiektywy RF.
No i zbliżają się igrzyska w Japonii i Canon będzie chciał żeby profesjonaliści z bezlusterkowcami Canon byli na nich widoczni.

Szybciej zobaczymy "szybkiego" bezlusterkowca dla reporterów i pewnie jakiś model z napakowaną matrycą wykorzystujący możliwości wysokorozdzielczych jasnych eLek.


Poza matrycą z 6D II "tańszy R" musiałby być jeszcze o coś zubożony -a tutaj nie ma za bardzo co zabierać.

jotes25
06-10-2018, 16:32
Ale plotkuje się o wyższym modelu bezlusterkowca a nie niższym.
Byłby to logiczny krok biorąc pod uwagę istniejące już jak i zapowiadane (zoomy f/2.8) obiektywy RF.
No i zbliżają się igrzyska w Japonii i Canon będzie chciał żeby profesjonaliści z bezlusterkowcami Canon byli na nich widoczni.


Nie widzę w 2019 żadnego wyższego modelu R od Canona, ani takiego o wyższej rozdzielczości ani szybszego (w sensie fps).

Co do 2020 i igrzysk, to może. Korpus za ok. $10 0000 :lol: I do tego RF 600/4 DO. To szkło akurat byłoby dla fotografów sportowych prawdziwą rewolucją. Jakoś nie widzę ich podłączających do Eos R długie tele EF przez przejściówkę...

--- Kolejny post ---


Poza matrycą z 6D II "tańszy R" musiałby być jeszcze o coś zubożony -a tutaj nie ma za bardzo co zabierać.

Można zabrać EVF. Ten z Eos R to obecnie najwyższy model w aparatach, można dać o mniejszej rozdzielczości taki jak w Sony A7 III. Można też w ogóle wywalić EVF i dać go jako dołączaną opcję.

I oczywiście min. migawkę 1/4000 :lol:

Do takiego modelu jeszcze musiałby Canon zmajstrować jakiegoś fajnego naleśnika RF i sprzedaż by spora była :)

Ale to przyszłość. Wiadomo, najpierw trzeba obsłużyć tych co mają więcej kasy ;)

--- Kolejny post ---


Myślicie, że taki aparat z tą "straszną" matrycą by się słabo sprzedawał, gdyby jego cena znajdowała się pomiędzy ceną 80d a 6dmk2? Myślę, że znalazło by się wiele chętnych osób, które zamiast kupować 80d (z tą starą technologią analogową ;) dopłaciło by do tego hipotetycznego bezlusterkowca.

Ja myślę, że świetnie by się sprzedawał z ceną powyżej 6d2. W końcu do 6d2 nigdy nie kupisz np. RF 50/1.2 czy 28-70/2. A tutaj możesz pomarzyć chociaż :lol:

capo-di_tutti-capi
06-10-2018, 16:38
Co do 2020 i igrzysk, to może. Korpus za ok. $10 0000 :lol: I do tego RF 600/4 DO. To szkło akurat byłoby dla fotografów sportowych prawdziwą rewolucją. Jakoś nie widzę ich podłączających do Eos R długie tele EF przez przejściówkę...
Dużo zdjęć jest robionych dużo krótszymi obiektywami z mniejszych odległości.


Można zabrać EVF. Ten z Eos R to obecnie najwyższy model w aparatach, można dać o mniejszej rozdzielczości taki jak w Sony A7 III.
-w Leica SL ma większą rozdzielczość a już są od niego większe https://camerajabber.com/sony-launches-5-6m-dot-evf-with-240fps-refresh-rate/

marfot
06-10-2018, 16:45
Wiadomo, najpierw trzeba obsłużyć tych co mają więcej kasy ;)

Albo zdesperowanych, których psychika przeżyła cios w postaci 6DII a jednak nie odeszli do innych.

Martwi mnie ta lista elementów, które jeszcze można usunąć z tego ubożuchnego już sprzętu. Niby na śmiesznie ale ktoś doniesie do centrali Canona i nieszczęście gotowe.
Z przyjemnością oglądałem filmik z tymi smutnymi project managerami od R, którzy przyznali, że urzeźbili co się dało i wyszło co wyszło. Ta świadomość dobrze wróży.
Koleś od 6DII nie miał na tyle odwagi (chyba, że wcześniej zrobił ze sobą porządek).

jotes25
06-10-2018, 17:00
-w Leica SL ma większą rozdzielczość a już są od niego większe https://camerajabber.com/sony-launches-5-6m-dot-evf-with-240fps-refresh-rate/

Nie wiedziałem, z Leica znam tylko czerwoną kropę :lol:
Co do tego EVF 5,6MPx/240fps to raczej żaden przeciętny sensor przez najbliższe kilka lat nie będzie w stanie tego obsłużyć. Właściwie jedyne miejsce dla takiego wyświetlacza to potencjalny A9 II lub A7000 ;)

--- Kolejny post ---


Albo zdesperowanych, których psychika przeżyła cios w postaci 6DII a jednak nie odeszli do innych.

Martwi mnie ta lista elementów, które jeszcze można usunąć z tego ubożuchnego już sprzętu. Niby na śmiesznie ale ktoś doniesie do centrali Canona i nieszczęście gotowe.
Z przyjemnością oglądałem filmik z tymi smutnymi project managerami od R, którzy przyznali, że urzeźbili co się dało i wyszło co wyszło. Ta świadomość dobrze wróży.
Koleś od 6DII nie miał na tyle odwagi (chyba, że wcześniej zrobił ze sobą porządek).

Mnie to wcale nie martwi. Canon chyba zna swoje miejsce w szeregu. Póki co może na razie robić obiektywy, których inni nie mają (i mieć nie będą?). Reszta się okaże za lat parę.

Ciekaw jestem też (nie robię landszaftów) czy taki Eos R jest np. fajną opcją dla posiadaczy 11-24 dzięki przejściówce z filtrami?

capo-di_tutti-capi
06-10-2018, 17:00
Canon wie jak oszczędzić. ;)

The 4000D has kept its price down by printing button labels on the camera body itself rather than the buttons, keeping a fixed dioptre correction on the viewfinder (which means glasses-wearers can’t tweak the focus), and using a plastic lens mount. https://www.stuff.tv/features/5-things-you-need-know-about-canons-beginner-friendly-2000d-and-4000d-dslrs

marfot
06-10-2018, 17:54
Ciekaw jestem też (nie robię landszaftów) czy taki Eos R jest np. fajną opcją dla posiadaczy 11-24 dzięki przejściówce z filtrami?

Jest sporo głosów, że to fajna opcja. Zwłaszcza w zastosowaniu do filtrów ND, które dla 11-24L są na prawdę drogie (i wielgachne).
Mnie ciekawi czy filtr polaryzacyjny z tyłu UWA działa korzystniej niż przed przednią soczewką gdzie daje potężną "winietę" z racji kąta przechodzenia skrajnych promieni przez filtr. Wydaje mi się, że powinno być lepiej.

PS
Bardzo luźny "test" z dpreview na Hwajach:
https://www.dpreview.com/videos/6801999989/dpreview-tv-canon-eos-r-review

mkamelg
06-10-2018, 20:26
Ja *******ę, załamać się można. :(


http://www.youtube.com/watch?v=D9GGeFROlN8

^

5:29 o EVF z częstotliwością odświeżania 60Hz - https://youtu.be/D9GGeFROlN8?t=329

6:40 o niekorzystnym położeniu przycisku AF ON - https://youtu.be/D9GGeFROlN8?t=400

11:49 o lagowaniu interfejsu użytkownika - https://youtu.be/D9GGeFROlN8?t=709

Najlepsza antyreklama tego modelu aparatu, ja nie wiem jak można wypuścić w świat tak s*******one zdjęcia:

https://flic.kr/p/NUPuz9

https://flic.kr/p/28hGaoJ

https://flic.kr/p/NWAe1N

https://flic.kr/p/MjkFfV

https://flic.kr/p/28mfGeQ

https://flic.kr/p/Mo4K6D (hit hitów) a można to było zrobić lepiej https://flic.kr/p/NV8d7d

marfot
06-10-2018, 20:49
Nie są do ogarnięcia kryteria, wg których poszczególne osobniki dostały od Canona sprzęt R do testowania.
Już wcześniej pisałem, że czasami to wygląda jak jakaś zbieranina patałachów.
No chyba, że tym sprzętem nikt nigdy nie upichci dobrego zdjecia :roll:

PrzemekM72
06-10-2018, 23:07
Nawiasem pisząc jedynym idealnym i kompletnym aparatem w systemie (z półki semi-profi bo pomijam celowo profi serię 1D ze względu na wagę i wymiary) był i jest w dalszym ciągu Canon F1N http://www.foto-kurier.pl/archiwum_artykulow/konkursy/pokaz-244-canon-f-1n-artykul-opublikowano-w-foto-kurierze-12-1992.html
Jaki ideał? 1/2000. Jedna rolka na film... Nie da się tym zdjęć robić ;-)

Jacek_Z
06-10-2018, 23:20
Są w topowych lustrzankach lepsze czujniki AF ale tylko wybrane, "w środku" (np. 6d2 ma -4 EV na środkowym, pozostałe to -0,5 EV)
Już teraz na całej matrycy A7R3 ma -3 EV (f/2,0) a R ma -4,5 EV (f/2,0)
A to praktycznie dopiero początek rozwoju AF na matrycy.
Nie taki początek, linia A7 to już chyba 8 aparatów, w lustrzankach tez był AF na matrycy (w LV). Plus kilka lat linii NEX.
Znamienne że tu rozmawia się tylko Canon vs Sony A7. Pragnę uświadomić Was, że jest firma Nikon i ma ona inne rozwiązania niż Canon. Mam na myśli czułość AF. Nie można więc pisać o lustrzankach mając na myśli (znając) wyłącznie Canony. 6Dmk2 to naprawdę nie jest topowa lustrzanka tylko najtańsza, bo zapewne rozmawiamy o FX.
Podawanie czułości AF jako wyznacznik tego jaki to on jest dobry jest straszliwie mylące i to z kilku powodów.
1. Producenci podają to dla różnej jasności użytego obiektywu. Proszę popatrzeć na Canona R. To bardzo przypomina podawanie LP dla lamp błyskowych. od pewnego czasu (niestety) zaczyna się to podawac dla najdłuższej ogniskowej.
2. Czułość to jedno, a to jaki jest to czujnik, czy jest osobny procesor do AF, jakie jest napięcie akku itd. powoduje, że AF jest diametralnie inny, mimo że na papierze działa przy tylu samo EV. CO mogę bardzo łatwo udowodnić, tylko .. trzeba się dobrze orientować w systemie nikona.



Jest konkurencja, trzeba produkować "coś nowego" by kupowano nowe i "nasze", z tego jest zysk, po to są firmy.Widzę zmianę linii. Do tej pory mówiłeś, że ML są przyszłością, bo są lepsze.

candar
08-10-2018, 11:00
Jaki ideał? 1/2000. Jedna rolka na film... Nie da się tym zdjęć robić ;-)

Ano ideał ;) 1/2000 do 1/125 sek oraz 1/90 sek i "B" wszystko bez jakiejkolwiek baterii, migawka tytanowa. Dziś już takiej jakości się nie uświadczy, można nim gwoździe wbijać :)

Wracając do tematu - muszę dostać w łapki tego EOS-a R i wtedy będę wiedział, czy jest czegoś wart ;) Jak na razie ani testy, ani zdjęcia z niego jakoś mnie nie urzekły. A zalinkowane wyżej zdjęcia z aparatu to dramat :) Bez własnego testu się nie obędzie. To chyba najbardziej kontrowersyjny model w stajni canona :)

candar
08-10-2018, 15:05
Się popłakałem się :lol: -> https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=uREdHSlD1h8

szandor
08-10-2018, 15:48
R-ka jest już dostępna, otrzymałem taką wiadomość z cyfrowe.pl:
" ...,
dziękuję za zainteresowanie naszą ofertą. Aktualnie produkt Aparat cyfrowy Canon EOS R body jest dostępny u naszego dostawcy. Możemy sprowadzić go do magazynu w ciągu 1dnia roboczego."

candar
08-10-2018, 16:24
R-ka jest już dostępna, otrzymałem taką wiadomość z cyfrowe.pl:
" ...,
dziękuję za zainteresowanie naszą ofertą. Aktualnie produkt Aparat cyfrowy Canon EOS R body jest dostępny u naszego dostawcy. Możemy sprowadzić go do magazynu w ciągu 1dnia roboczego."

Tyle tylko, że każdy inny sklep w tej samej cenie ma również gratis adapter :D "Canon EOS R Body + Adapter EF-EOS R" https://fotostrada.pl/pl/p/Canon-EOS-R-Body-Adapter-EF-EOS-R/4463 oraz https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-eos-r-body-adapter-ef-eos-r.bhtml?gclid=Cj0KCQjwgOzdBRDlARIsAJ6_HNlX_1il9q7U JbwdVqPbFz_M2zlVDK7y1yfh1O3mdjK0c-mOiMVwNB0aAmCUEALw_wcB&gclsrc=aw.ds&dclid=CIKU65aG990CFZOXGAodkbANqA

Czyżby w cyfrowe.pl był za dopłatą ? ;)
Bo cyfrowe.pl jak widzę nie mają go w zestawie ;) https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html?gclid=Cj0KCQjwgOzdBRDlARIsAJ6_HNlVkS78Ps N559q6YZq8uWbBW8scn6s5kxHEPQQbRoSKXK8a_4p9IC8aAqYC EALw_wcB "Zestaw zawiera: aparat, akumulator LP-E6N, zaślepka bagnetu, pasek, ładowarka LC-E6E, przewód zasilający, kabel interfejsu IFC-100U, instrukcja obsługi"

mefi
08-10-2018, 20:30
Się popłakałem się :lol: -> https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=uREdHSlD1h8

Właśnie w tym jest problem, polecam wybrać się dni otwarte z EOS R i samemu wyrobić sobie zdanie na temat tego aparatu. Ja miałem okazję trochę się pobawić w tą sobotę na festiwalu optycznym i moge powiedzieć co mi się podobało:
- ergonomia - bardzo wygodny grip, głęboki, najmniejszy palec nie ucieka pod body (tj. w A7III), z zapiętym gripem to kawał sprzętu jak ktoś preferuje wielkość lustrzanek to będzie w sam raz ;)
- ogólna jakość wykonania
- EVF - bardzo ładny krystaliczny obraz, wysokie odświeżanie (przepaść w stosunku do A7III)
- LCD - jw. (większy niż w 6D2 oraz A7III)
- AF zdjęcia - z zapiętym RF 50/1.2 + włączone śledzenie twarzy/oka
- AF wideo - z zapiętym RF 24-105/4 + włączone śledzenie twarzy działa bardzo płynnie, precyzyjnie i szybko (krótkie testy robiłem o godz. 18:00 na zew.), nie słychać na filmie jak obiektyw ostrzy
- adapter - z zapiętym EF 85/1.8 nie było żadnego szukania, działo to jak natywne szkiełko

Co mi sie nie podobało:
- odczuwałem wolniejszy zapis na kartę SD (RAW+JPG) w porównaniu do A7III po zrobieniu serii
- po zrobieniu zdjęcia podgląd pojawiał się po chwili, troche za długo to trwało wg mnie - zapewne da się to wyłączyć
- ręczne wybieranie punktów AF za pomocą przycisków, trochę za wolno zmienia się pozycje, nie wiem czy da się to przyśpieszyć w ustawieniach

marfot
08-10-2018, 20:45
- ręczne wybieranie punktów AF za pomocą przycisków, trochę za wolno zmienia się pozycje, nie wiem czy da się to przyśpieszyć w ustawieniach

Wybór kciukiem na ekranie dotykowym jest dla mnie idealny - szybki i precyzyjny. Mówię na podstawie M50 - w R może być tylko lepiej. Przyciski są bez sensu.
Wadą jest z kolei łatwość przestawienia punktu przy przypadkowym dotknięciu, gdy ekran jest jeszcze aktywny np. gdy odkładam aparat. No ale przywrócenie do puntu środkowego to jedno klikniecie.

marfot
12-10-2018, 00:46
Mamy porównanie matryc:
http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV,Canon%20EOS%2 0R
Troszkę się straciło DR na niskim ISO ale chyba to ten sam sensor co do zasady.

jinks
12-10-2018, 11:32
Jeśli ten aparat przy tej cenie i nowym bagnecie (co ma pewne konsekwencje) nie ma wyśmienitego AF z matrycy to nie widzę sensu przesiadki z DSLR. 6d2 w tej chwili kupimy nowe za 6500zł.

W EOS R zyskujemy lepszą ocenę ekspozycji z EVF. Co mnie do końca nie przekonuje, bo w jakimś tam stopniu na LV też mogę to ocenić. Lepsze potwierdzenie ostrzenia manualnego. Tu ciekawy jestem jak to działa na szkłach niesystemowych, typowych manualach np. voigtlander, zeiss itp. Tracimy za to żywotność baterii. W 6d2 mogę zrobić na jednej 1500-2200 zdjęć. W R, z tego co piszą, tylko 300-400. Więc muszę naładować 5 sztuk na takie samo zlecenie.

Wszystko więc determinuje działanie AFu z matrycy, który w teorii ma być idealny - bez BF, FF, bez uciążliwej mikrokalibracji, w standardowych warunkach zawsze idealnie celny, w szczególności na jasnych stałkach. Jak jest na prawdę? Opinie w necie są różne. Bardzo bym chciał, aby to wszystko o nowej koncepcji AF-u było prawdą. Serio, chętnie kupie aparat canona, na którym będzie się komfortowo pracowało na przesłonach f1.4-2.8. Bez każdorazowego, wielokrotnego powtarzania ujęć aby mieć to dobrze trafione. Bez łapania ostrości punktem centralnym i przekadrowywania itd.

A tak swoją drogą jeśli w nowym 5d mkV dadzą odchylany,dotykowy ekran z DPAF, z możliwością wyboru małego pola AF + face/eye detection to, czy na ML ciągle będzie taki sam popyt?

miszak
12-10-2018, 17:04
BF/FF a zawsze celny af to dwa różne aspekty. AF kontrsatowy nie ma BF/FF co nie oznacza, że zawsze trafia ;-)

jinks
12-10-2018, 17:40
BF/FF a zawsze celny af to dwa różne aspekty. AF kontrsatowy nie ma BF/FF co nie oznacza, że zawsze trafia ;-)Zgadza się.

candar
12-10-2018, 22:27
Jeśli ten aparat przy tej cenie i nowym bagnecie (co ma pewne konsekwencje) nie ma wyśmienitego AF z matrycy to nie widzę sensu przesiadki z DSLR. 6d2 w tej chwili kupimy nowe za 6500zł.



Tia...
Trochę pokręcone to rozumowanie i niekoniecznie trafne ;)

BTW - http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20III,Canon%20EOS% 205D%20Mark%20IV,Canon%20EOS%206D%20Mark%20II,Cano n%20EOS%20R,Sony%20ILCE-7M3
6D mark II wychodzi tak samo jak 5D mark III odwieczny problem zakupowiczów w cannonie 6D vs 5D III ;) Przepaść w matrycach w odniesieniu do 5D mark IV oraz Sony A7 III doskonale widoczna.

No i jak widać EOS R i 5D mark IV mocno odstają od Sony ;) Co nie jest akurat żadnym zaskoczeniem :)


A tak swoją drogą jeśli w nowym 5d mkV dadzą odchylany,dotykowy ekran z DPAF, z możliwością wyboru małego pola AF + face/eye detection to, czy na ML ciągle będzie taki sam popyt?

Na serio pytasz ? :) Zerknij na serię Sony A7 w ostatnich generacjach. BTW - https://www.mirrorlessrumors.com/may-japanese-sales-report-the-sony-a7iii-is-the-most-sold-camera/ U nas to akurat odwrotnie zapewne ;)

jinks
13-10-2018, 22:32
Tia...
Trochę pokręcone to rozumowanie i niekoniecznie trafne ;)

Ująłem to raczej w prosty sposób. Co w tym pokrętnego? Jeśli AF jest średni to po co zamiast 5dmkIV kupować R-kę? Ciągle mam nadzieję, że jest inaczej i czekam aż trochę więcej osób go poużywa. Szczególnie tych lubiących fotografowanie a nie testowanie aparatów.


Na serio pytasz ? :) Zerknij na serię Sony A7 w ostatnich generacjach. BTW - https://www.mirrorlessrumors.com/may-japanese-sales-report-the-sony-a7iii-is-the-most-sold-camera/ U nas to akurat odwrotnie zapewne ;)
Nie doprecyzowałem mojej wypowiedzi. Chodziło mi o FF ML Canona. Dopracowany LV oferuje większość ciekawych rozwiązać ML:
- dobry AF z matrycy (większe pokrycie kadru AF-em, zalety DPAF, śledzenie twarzy/oka)
- podgląd ekspozycji (choć szczerze to na zewnątrz są takie refleksy, że lepiej focić przez wizjer)
W takim wypadku część osób, które z tych względów planowały przesiadkę pewnie zostanie przy DSLR.

Sony a7III jest już bardzo dobrze zrobionym aparatem, ale na razie wolę zostać przy canonie. Lubię pliki z tych puszek, mam już trochę obiektywów i lampy. Czekam na rozwój sytuacji :)

jotes25
13-10-2018, 22:52
Tia...
https://www.mirrorlessrumors.com/may-japanese-sales-report-the-sony-a7iii-is-the-most-sold-camera/ U nas to akurat odwrotnie zapewne ;)

Baju, baju było w maju :)
https://www.bcnretail.com/research/ranking/list/contents_type=41

Sony A7 III pozycja 32 :lol:

I mniej więcej tyle warte są te rankingi...

candar
14-10-2018, 07:51
Ująłem to raczej w prosty sposób. Co w tym pokrętnego? Jeśli AF jest średni to po co zamiast 5dmkIV kupować R-kę? Ciągle mam nadzieję, że jest inaczej i czekam aż trochę więcej osób go poużywa. Szczególnie tych lubiących fotografowanie a nie testowanie aparatów.

Chodzi bardziej o filozofię i ergonomie obsługi bezluster. Czyli praca w EVF oraz na ruchomym LCD. Praca na LV w lustrzance to jednak całkiem co innego.


Nie doprecyzowałem mojej wypowiedzi. Chodziło mi o FF ML Canona. Dopracowany LV oferuje większość ciekawych rozwiązać ML:
- dobry AF z matrycy (większe pokrycie kadru AF-em, zalety DPAF, śledzenie twarzy/oka)
- podgląd ekspozycji (choć szczerze to na zewnątrz są takie refleksy, że lepiej focić przez wizjer)
W takim wypadku część osób, które z tych względów planowały przesiadkę pewnie zostanie przy DSLR.

Sony a7III jest już bardzo dobrze zrobionym aparatem, ale na razie wolę zostać przy canonie. Lubię pliki z tych puszek, mam już trochę obiektywów i lampy. Czekam na rozwój sytuacji :)

A to już kwestia własnych preferencji ;)

luso
14-10-2018, 17:19
Porównanie AF pomiędzy EOS 6dmk2 a EOS R:
https://www.youtube.com/watch?v=sCX5wehkxxI
W obu puszkach wypada no dość słabo. Ciekawe jest zachowanie Sigmy...

jotes25
14-10-2018, 18:19
Porównanie AF pomiędzy EOS 6dmk2 a EOS R:
https://www.youtube.com/watch?v=sCX5wehkxxI
W obu puszkach wypada no dość słabo. Ciekawe jest zachowanie Sigmy...

Do Sigmy nie dotrwałem :lol: Prawdę mówiąc ten filmik wydaje mi się prawie zupełnie bezużyteczny...

Kolekcjoner
14-10-2018, 18:50
Moj znajomy ma to cudo. Twierdzi że potrzeba sporo czasu żeby ogarnąć tę puszkę. Np. do niektórych przycisków jest możliwość przypisania jednej z 40-tu funkcji.
Po kilku dniach użytkowania jedno co stwierdził że AF to klasa i nigdy jeszcze nie miał tak celnej puszki i to trafiającej nawet w ciemnicy.

candar
14-10-2018, 23:40
Moj znajomy ma to cudo. Twierdzi że potrzeba sporo czasu żeby ogarnąć tę puszkę. Np. do niektórych przycisków jest możliwość przypisania jednej z 40-tu funkcji.
Po kilku dniach użytkowania jedno co stwierdził że AF to klasa i nigdy jeszcze nie miał tak celnej puszki i to trafiającej nawet w ciemnicy.

Kolega niech jeszcze zapoda, czy szkła sigmy, tamrona itp. będą w pełni działać na nowym bagnecie R. Z tego co mi wiadomo wielu użytkowników używa szkieł sigmy Art 35, 50 i 85 a ostatnio też 105 i 135 tak więc dla nich to będzie całkiem istotna kwestia...

Kolekcjoner
14-10-2018, 23:49
Kolega niech jeszcze zapoda, czy szkła sigmy, tamrona itp. będą w pełni działać na nowym bagnecie R. Z tego co mi wiadomo wielu użytkowników używa szkieł sigmy Art 35, 50 i 85 a ostatnio też 105 i 135 tak więc dla nich to będzie całkiem istotna kwestia...Nawet jeśli teraz działają to mogą nie działać po jakiejś aktualizacji firmware. Taka możliwość zawsze istnieje, także takie "zapodawanie" nic nie wnosi. Od dawna wiadomo że współpraca Canona z kundlami układa się marnie.

marfot
14-10-2018, 23:58
Nawet jeśli teraz działają to mogą nie działać po jakiejś aktualizacji firmware. Taka możliwość zawsze istnieje, także takie "zapodawanie" nic nie wnosi. Od dawna wiadomo że współpraca Canona z kundlami układa się marnie.

Albo odwrotnie. Sigma i Tamron sie przyłożą i zaktualizują coś tam w swoich szkłach żeby było jak najlepiej. Po to są docki.

candar
14-10-2018, 23:58
Nawet jeśli teraz działają to mogą nie działać po jakiejś aktualizacji firmware. Taka możliwość zawsze istnieje, także takie "zapodawanie" nic nie wnosi. Od dawna wiadomo że współpraca Canona z kundlami układa się marnie.

Tyle to też wiem. Chodzi mi o obecny firmware w R-ce. Sigma zapewne przygotuje kiedyś nowy, ale ważne czy dalej będą problemy znane z przeszłości.

BTW - sony ostatnio aktualizacją zablokowało niefirmowe baterie. To jednak mniejszy problem niż brak możliwości użytkowania 50% posiadanych szkieł z mocowaniem canona.

jinks
15-10-2018, 09:29
Po kilku dniach użytkowania jedno co stwierdził że AF to klasa i nigdy jeszcze nie miał tak celnej puszki i to trafiającej nawet w ciemnicy.
Opinie w necie są jakby z dwóch przeciwległych biegunów :) Poproś kolegę, żeby dał za jakiś czas trochę bardziej rozległą opinię.

Podoba mi się ta puszka i chętnie bym kupił, ale kluczowym czynnikiem będzie dla mnie działanie AFu w zastosowaniach reportażowo-portretowych. Baterię jakoś przeboleję ;)

Kolekcjoner
15-10-2018, 10:54
Jeszcze jedna ciekawa rzecz (może było) - jak się podepnie szkło EFS to puszka to widzi i automatycznie przełącza się na cropa.

akustyk
15-10-2018, 10:59
Jeszcze jedna ciekawa rzecz (może było) - jak się podepnie szkło EFS to puszka to widzi i automatycznie przełącza się na cropa.

podejrzewam, ze po tagu obiektywu decyduje. bo gdyby na podstawie winietowania, to z 17-40 czy 35 IS tez sie powinien na cropa przelaczac :)

jinks
15-10-2018, 11:36
Fajna sprawa jest też z tymi adapterami gdzie można wrzucić polar albo ND. Niby od zawsze można było wkręcić na obiektyw, ale w takim wypadku trzeba czasami mieć ze 2-3 średnice filtrów do różnych szkieł.
Osobiście raczej nie fotografuję krajobrazów, ale np. wczoraj błyskałem trochę w plenerze ok. godz. 15:00 i przy HSS-ie 2 lampy reporterskie YN600ex-rt niestety nie wyrabiały. Przydałby się filtr ND, ale tak jak wspomniałem musiałbym kupić ze 3 średnice a tak kupuję jeden bdb jakości. Odpada też problem ciągłego czyszczenia zabrudzeń od paluchów i kurzu.

akustyk
15-10-2018, 11:39
Odpada też problem ciągłego czyszczenia zabrudzeń od paluchów i kurzu.

a to mi wyjasnij, prosze... :)

czy nakrecany z przodu, czy wrzucany/wkrecany do adaptera... nadal jest to fizyczny, szklany filtr

co do polara akurat jestem nie do konca przekonany. tu akurat mozliwosc ustawienia ma jakies znaczenie. bedziesz dwa razy odkrecal obiektyw, jak zechcesz zrobic raz kadr pionowy zamiast poziomego? (raz odkrecic zeby obrocic polar 90 stopni do zdjecia pionowego, drugi raz, zeby wrocic do ustawienia dla poziomu)

tmielcarz
15-10-2018, 11:55
BTW - sony ostatnio aktualizacją zablokowało niefirmowe baterie.

Nie dramatyzujmy :) - nie zablokowało, tylko podczas uruchamiania wyświetla komunikat ostrzegający, że bateria jest nieoryginalna, a podczas pracy nie mamy dostępu do procentowego wskazania naładowania baterii - jest tylko zgrubne oszacowanie w postaci 4 segmentowej ikonki baterii. Poza tym działa tak jak działało dotychczas.

jinks
15-10-2018, 12:00
a to mi wyjasnij, prosze... :)

czy nakrecany z przodu, czy wrzucany/wkrecany do adaptera... nadal jest to fizyczny, szklany filtr

Niby tak, ale jak wrzucisz w ten adapter to możesz już w zasadzie nie wyciągać lub robić to rzadko. Nie dotkniesz go także podczas kręcenia a tu chyba najczęściej się brudzi.


co do polara akurat jestem nie do konca przekonany. tu akurat mozliwosc ustawienia ma jakies znaczenie. bedziesz dwa razy odkrecal obiektyw, jak zechcesz zrobic raz kadr pionowy zamiast poziomego? (raz odkrecic zeby obrocic polar 90 stopni do zdjecia pionowego, drugi raz, zeby wrocic do ustawienia dla poziomu)
W tym adapterze jest na zewnątrz pokrętło, które kręci filtrem bez wyciągania go.

Kolekcjoner
15-10-2018, 12:14
Mnie się bardziej widzi adapter z dodatkowym programowalnym pokrętłem. Widzę kilka zastosowań u siebie.

sv
15-10-2018, 12:52
Podstawową zaletą filtra w adapterze to fakt, że działa ze wszystkimi obiektywami bez względu na średnicę.
Od 3 dni (dzięki uprzejmości Canon Polska) testuję R-kę z 50/1,2 i 24-105, oraz moimi szkłami przez adapter. Nie miałem zbyt wiele czasu na testy, ale z czystym sumieniem mogę napisać, że AF działa bardzo sprawnie (i szybko) zarówno z natywnymi szkłami i z moją szklarnią EF przez przejściówkę. W słabym świetle ostrzy nawet tam gdzie 1dx i 5d IV się nie wyrabiają (dotyczy również ciemnych szkieł; na obu body 24-105/4). Nie testowałem na obiektach w ruchu. 50/1,2 to kloc, ale jakość i ostrość rekompensują wagę i wielkość :-)

Jeżeli ktoś ma ochotę ściągnąć paczkę zdjęć (jpegi bez żadnej ingerencji; głównie 50/1,2 na 1,2 i dwa pstryki 20-105) to proszę:
https://we.tl/t-wjiO61isWE

jinks
15-10-2018, 12:57
Mnie się bardziej widzi adapter z dodatkowym programowalnym pokrętłem. Widzę kilka zastosowań u siebie.To też :) Canon często nie daje w nowych puszkach tego czego oczekują użytkownicy. Wrzuca coś innego o czym nawet nie myśleli, ale jest to tak fajne, że wszyscy i tak chcą kupić ;) najlepszy przykład to 5dmk2. Wszyscy chcieli wreszcie działającego AFu a zamiast tego Canon dał video co chyba było punktem przełomowym.

akustyk
15-10-2018, 13:03
podstawowa wada filtra w adapterze jest to, ze troche wiecej zabawy jest z jego zalozeniem/zdjeciem.

a w przypadku gestych filtrow ND (ND1000) dochodzi jeszcze kwestia odbic, bo ten filtr dziala jak lusterko i jesli szklo nie jest dobrze wyciemnione w srodku (nie wszystkie Canony sa, to ryzykuje sie spora strata kontrastu.

to tak z landszafciarskiego punktu widzenia. chociaz po prawdzie to jako landszafciarz nie bardzo widze czemu wolalbym bym skazany na celownik elektroniczny, zamiast moc korzystac z optycznego :)

jinks
15-10-2018, 13:26
podstawowa wada filtra w adapterze jest to, ze troche wiecej zabawy jest z jego zalozeniem/zdjeciem.

a w przypadku gestych filtrow ND (ND1000) dochodzi jeszcze kwestia odbic, bo ten filtr dziala jak lusterko i jesli szklo nie jest dobrze wyciemnione w srodku (nie wszystkie Canony sa, to ryzykuje sie spora strata kontrastu.

to tak z landszafciarskiego punktu widzenia. chociaz po prawdzie to jako landszafciarz nie bardzo widze czemu wolalbym bym skazany na celownik elektroniczny, zamiast moc korzystac z optycznego :)

Ja przy takich spokojnych ujęciach wolę i tak korzystać z tylnego ekranu. Lepiej mi się kadruje, mogę sobie przybliżyć dowolny fragment kadru. Co do celownika też bardziej się skłaniam do tradycyjnego rozwiązania. Dlatego jeśli mam się przesiąść na bateriożerne FF ML to będę brał pod uwagę przede wszystkim AF. Reszta jest za#$%ista już w relatywnie niedrogim 6dmk2.

sv
15-10-2018, 13:28
Mnie się bardziej widzi adapter z dodatkowym programowalnym pokrętłem. Widzę kilka zastosowań u siebie.

No tak, fotografowanie, czy filmowanie w manualu dostaje nowego kopa, zwłaszcza, że (za drobną opłatą :-) można sobie zrobić płynne pokrętło systemowe na obiektywie (ISO).

jinks
15-10-2018, 13:39
Orientujecie się może, czy potwierdzenie ostrości przy ręcznym ostrzeniu działa również z obiektywami typowo manualnymi voigtlander, zeiss, m42? Wiadomo, że te dwa pierwsze mają chip i styki więc prawdopodobieństwo jest większe, ale co z totalnie starymi szkłami?

sv
15-10-2018, 13:51
Orientujecie się może, czy potwierdzenie ostrości przy ręcznym ostrzeniu działa również z obiektywami typowo manualnymi voigtlander, zeiss, m42? Wiadomo, że te dwa pierwsze mają chip i styki więc prawdopodobieństwo jest większe, ale co z totalnie starymi szkłami?

Nie mam manualnych szkieł żeby to sprawdzić, ale jasnymi (otwartymi) szkłami bez problemu wyostrzysz, bo wizjer jest na tyle szczegółowy, że nie miałem problemu z ostrzeniem manualnym, np 50/1,2. Trudniej będzie z szerszymi i ciemniejszymi szkłami. Jeżeli szkła mają styki, to powinien zadziałać asystent ostrzenia manualnego, który działa wyśmienicie, pokazując czy jesteś przed, czy za obiektem (schodzące się strzałki).

mkamelg
15-10-2018, 15:54
Orientujecie się może, czy potwierdzenie ostrości przy ręcznym ostrzeniu działa również z obiektywami typowo manualnymi voigtlander, zeiss, m42? Wiadomo, że te dwa pierwsze mają chip i styki więc prawdopodobieństwo jest większe, ale co z totalnie starymi szkłami?

Orientujemy się.


A week ago I attended a local Canon EOS R presentation.

I'm heavy manual focus lenses user (Zeiss ZE serie and many other old C/Y, FD, MD, AR, M42 lenses). For about 3 years I use first A7 as my travel camera next to my 1DsIII and 1DIV. For small lenses I actually prefer the first generation Sony bodies, over II and III.

For the MF lenses use I like:
- the ergonomics of body is superb, much better than newer Sony bodies, especially with big lenses. Even with the mighty RF 1.2/50L and adapted 1.4/35L and 1.4/85L, it feels very comfortable in my hand (I'm used to 1D bodies). There is enough place too for my little finger on the body grip. There is enough space between lens and fingers too.
- there is basically no EFV blackout with silent shutter
- the EF-R adapter is built very well, no wobbling and no play between body and lens. EF lenses feel really like native lenses.
- control ring on adapter is really nice idea, it's like to have aperture ring on all EF lenses.
- the button customization looks endless in comparison to my 1D bodies
- focus peaking is much finer and looks usable even at wide apertures in comparison to Sony implementation
- the focus assist is GENIUS! I was able to focus with Planar 1.4/85ZE wide open precisely on eye WITHOUT zooming in! And the focus was always spot on. If you own this lens, you know how tricky is to focus it wide open with optical viewfinder
- it is now possible to map the zoom function to any button (it was not possible with EOS M and M3 - only via touch scrreen), I have no experience with newer Ms)

Overall, best digital camera for MF lenses i've tried!

Źródło: https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1562113/0#14599530

Focus assist (Focus guide w menu aparatu) to są te schodzące się strzałki o których napisał wcześniej sven:

https://youtu.be/dtwKao_nuko?t=167

https://www.dpreview.com/forums/post/61610906?image=0

Co do obiektywów z mocowaniem np. M42 to na razie nie wiadomo nic ponieważ na rynku nie ma jeszcze odpowiednich adapterów. Pierwsze będą zapewne najwyższej jakości i niestety sprzedawane w najwyższej cenie produkty firmy Novoflex ale to dopiero w listopadzie:

http://www.northlight-images.co.uk/novoflex-lens-adapters-for-eos-r-and-nikon-z/

Kolekcjoner
15-10-2018, 15:58
Wizjer bardzo ułatwia kadrowanie w ciemnicy, widać więcej niż w lustrze (porównanie z 5Dmkll)....

marfot
15-10-2018, 18:06
Wizjer bardzo ułatwia kadrowanie w ciemnicy, widać więcej niż w lustrze (porównanie z 5Dmkll)....

Nawet w zupełnej ciemnicy widać dość dobrze choć jakość obrazka jest taka sobie. Nie wiem, może to się jakoś ustawia, ale jak w tej ciemnicy pojawi się bardzo jasny obiekt (źródło światła skierowane w obiektyw) to widać bardzo mało , gorzej niż w OVF.

Kolekcjoner
15-10-2018, 19:29
Nawet w zupełnej ciemnicy widać dość dobrze choć jakość obrazka jest taka sobie. Nie wiem, może to się jakoś ustawia, ale jak w tej ciemnicy pojawi się bardzo jasny obiekt (źródło światła skierowane w obiektyw) to widać bardzo mało , gorzej niż w OVF.

No trzeba to będzie wypróbować w boju.

marfot
16-10-2018, 18:10
Jest nowy LR, ACR, no i DPP. Można sobie wywołać co tam dają w necie.
No i jest gorzej niż w 5DIV. Wyłazi banding przy niezbyt forsownej obróbce: Shadows +100, Exposure +1,5 w LR.
Dla mnie to dosyć typowa obróbka w fotkach z miasta przy ostrym słońcu i pełnym cieniu.
Na razie wygląda to średnio. Zakładam, że firmware coś poprawi bo sam sensor rodem z 5DIV tego nie ma.

jinks
16-10-2018, 20:53
Firmware chyba jeszcze nigdy nie poprawił takiej rzeczy.

jinks
16-10-2018, 20:59
Temu korpusowi chyba bliżej do 6d niż 5d. Przy czym dla mnie 6d to jest już aparat profesjonalny ;) Orientujecie się, czy można to R gdzieś wypożyczyć?

jinks
16-10-2018, 21:06
Marfot jeszcze mi tak do głowy przyszło...spróbuj wywołać te pliki w Capture One, albo innym. Może LR nie bardzo to ogarnia?

marfot
16-10-2018, 21:07
Firmware chyba jeszcze nigdy nie poprawił takiej rzeczy.

Taki rodzaj bandingu jak w moim 5DII to oczywista cecha sensora (technologii). W R występują szerokie pasy zielone i czerwone - tylko poziome. Jakby coś ze sczytywaniem danych było zwalone. Naprawią ;)

P.S.
Nie wiem czy te RAWy, które mam nie są z egzemplarzy przedprodukcyjnych.

Komentarz Canona w sprawie bandingu w 5DII:
"Canon always strives to provide the highest quality products to our customers. We apologize for any inconvenience these phenomena may have caused. We appreciate your kind patronage and support."

luso
16-10-2018, 21:32
Ciekawe czy ten nie kwestia bardziej rozbudowanego DPAF w EOS R. Ale z "Shadows +100, Exposure +1,5 w LR" to nawet na matrycy 6d classic jeśli klatka była naświetlona na podstawowej czułości powinno wyglądać w miarę poprawnie.

marfot
16-10-2018, 22:27
Ciekawe czy ten nie kwestia bardziej rozbudowanego DPAF w EOS R. Ale z "Shadows +100, Exposure +1,5 w LR" to nawet na matrycy 6d classic jeśli klatka była naświetlona na podstawowej czułości powinno wyglądać w miarę poprawnie.

Oczywiście, że 6D daje radę. A 5DIV tym bardziej - żadnej pasmowości, ładne "analogowe" ziarno przy takiej obróbce. A tu takie coś w R. Też pomyślałem o tej dużej ilości punktów AF ale to kwestia sczytywania chyba.

Kolekcjoner
16-10-2018, 23:56
Ciekawe bo na Z7 też coś wyłazi - przynajmniej wedle dpreview:
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z7-first-impressions-review/8

akustyk
17-10-2018, 08:40
Wyłazi banding przy niezbyt forsownej obróbce: Shadows +100, Exposure +1,5 w LR.

To jaka dla ciebie jest forsowna obrobka?

Bo ja w sumie nie wiem czemu aparat obwinia sie o to wszystko.

mirror
17-10-2018, 09:21
Ciekawe bo na Z7 też coś wyłazi - przynajmniej wedle dpreview:
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z7-first-impressions-review/8

na nikonie Z7 widać banding od +4EV a to chyba nadal nieosiągalne w żadnym canonie pułapy wyciągania cieni, przynajmniej jeśli chodzi o moje standardy jakościowe bo odporność na sraczkę w cieniach to indywidualna sprawa, +4EV to jeszcze mi się nie zdarzyło wyciągać po pierwsze i tak matryca canona by tego nie wytrzymała, a po drugie chyba nie mam aż takich potrzeb (ale jakieś tam mam) bo lubię takie bardziej ciemniejsze cienie (ale ze szczegółami) takie trochę wbrew modzie i aktualnym trendom.

--- Kolejny post ---


To jaka dla ciebie jest forsowna obrobka?

Bo ja w sumie nie wiem czemu aparat obwinia sie o to wszystko.

pytanie co prawda nie do mnie (też chciałbym znać odpowiedź) ale się wypowiem narażając na śmichy o dobrych fotografach - co do shadows +100 to się nie wypowiem bo nie używam takiego zakresu ale +1.5EV i problemy z bandingiem na współczesnej matrycy to może wywowałać tylko śmiech (bo to już nawet straszne przestaje być) - i nie pomogą żadne zaklęcia o poprawnym naświetleniu, dobrych fotografach i inne takie standardowe w tych przypadkach

marfot
17-10-2018, 11:37
To jaka dla ciebie jest forsowna obrobka?

Bo ja w sumie nie wiem czemu aparat obwinia sie o to wszystko.

Forsowna obróbka to dla mnie proste +4 czy +5EV. Uważam, że to obróbka do testów sensorów a nie konkretnej sytuacji fotograficznej.
Z obróbka, jaką podałem przykładowo w LR sensor w 5DIV radzi sobie bez problemów, bez śladu bandingu, z ładnym ziarnem jako szum luminancji w zasadzie z minimalnym tylko szumem chrominancji. No i bez jasnych natarczywych kropek. Na moje potrzeby - ideał.
Oczekiwałem tego samego w R skoro to "ten sam sensor".

PS
Sensor w M50, na ISO 100 też bez problemów "łyka" taką obróbkę w LR.

akustyk
17-10-2018, 12:14
pytanie co prawda nie do mnie (też chciałbym znać odpowiedź) ale się wypowiem narażając na śmichy o dobrych fotografach - co do shadows +100 to się nie wypowiem bo nie używam takiego zakresu ale +1.5EV i problemy z bandingiem na współczesnej matrycy to może wywowałać tylko śmiech (bo to już nawet straszne przestaje być) - i nie pomogą żadne zaklęcia o poprawnym naświetleniu, dobrych fotografach i inne takie standardowe w tych przypadkach

osobiscie jestem zdania, ze skoro w kraju w ktorym mieszkam na autostradach jest ograniczenie predkosci do 130km/h (i na kazdym kroku suszarki), to fakt, ze moje auto nie ma na liczniku 250km/h bynajmniej nie wywoluje nawet cienia smiechu... :)

zgadzam sie, ze problemow z bandingiem nie powinno w ogole byc. co nie zmienia mojej opinii, ze to nie jest nawet 10-ta na liscie cech aparatu, ktora bylbym zainteresowany w aparacie. dla mnie +50 do Shadows to jest forsowne wyciaganie i takie cos zdarza mi sie raz na ruski rok...





Forsowna obróbka to dla mnie proste +4 czy +5EV. Uważam, że to obróbka do testów sensorów a nie konkretnej sytuacji fotograficznej.
realnie: jesli ktos regularnie wyciaga zdjecia za uszy o duzo wiecej niz 1EV (a to i tak jest bardzo duzo), to naprawde powinien przemyslec, czy zwalajac wine na aparat kiedykolwiek dojdzie do zadowolnia ze swoich wynikow... potrafie zrozumiec takie narzekania kotleciarzy, bo im i ciezej ogarnac tonalnosc i niestety musza cos wyciagnac bo im za to placa. ale R nie jest korpusem do kotleta, chocby skaly sraly. bo wcale nie musi byc...




Z obróbka, jaką podałem przykładowo w LR sensor w 5DIV radzi sobie bez problemów, bez śladu bandingu, z ładnym ziarnem jako szum luminancji w zasadzie z minimalnym tylko szumem chrominancji. No i bez jasnych natarczywych kropek. Na moje potrzeby - ideał.
Oczekiwałem tego samego w R skoro to "ten sam sensor".

PS
Sensor w M50, na ISO 100 też bez problemów "łyka" taką obróbkę w LR.

no i to jest zonk w temacie R. osobnym pytaniem jest na ile to jest problem realny. jestem sklonny sie zalozyc, ze wyniki sprzedazy R (tak jak wyniki sprzedazy 6D mkII) pokaza, ze najwiekszy problem z tym aspektem R maja... internetowi ambasadorzy Sony :D

luso
17-10-2018, 14:34
akustyk, jeśli nie chcemy bądź nie możemy bądź jest nie wygodnie stosować filtry połówkowe możliwość wykonania takiej obróbki jest bardzo przydatna.

robertskc7
17-10-2018, 15:02
Nigdy w canonie nie było możliwości wyciągania cieni na poziomie konkurencji z N czy S i nadal C zostaje w tyle. Z tym, że konkurencja z N pokazała, że da się też gorzej a nie tylko lepiej :P

Kolekcjoner
17-10-2018, 19:39
Forsowna obróbka to dla mnie proste +4 czy +5EV. Uważam, że to obróbka do testów sensorów a nie konkretnej sytuacji fotograficznej.
Z obróbka, jaką podałem przykładowo w LR sensor w 5DIV radzi sobie bez problemów, bez śladu bandingu, z ładnym ziarnem jako szum luminancji w zasadzie z minimalnym tylko szumem chrominancji. No i bez jasnych natarczywych kropek. Na moje potrzeby - ideał.
Oczekiwałem tego samego w R skoro to "ten sam sensor".

PS
Sensor w M50, na ISO 100 też bez problemów "łyka" taką obróbkę w LR.
Jestem ciekaw jak dpr zrobi test Rki jak to będzie wyglądało? Z ich testów wynika, że w 5D bez problemu można ciągnąć te nieszczęsne cienie ale nigdzie nie widziałem żeby potwierdzili że to ten sam sensor.


na nikonie Z7 widać banding od +4EV a to chyba nadal nieosiągalne w żadnym canonie pułapy wyciągania cieni, przynajmniej jeśli chodzi o moje standardy jakościowe bo odporność na sraczkę w cieniach to indywidualna sprawa, +4EV to jeszcze mi się nie zdarzyło wyciągać po pierwsze i tak matryca canona by tego nie wytrzymała, a po drugie chyba nie mam aż takich potrzeb (ale jakieś tam mam) bo lubię takie bardziej ciemniejsze cienie (ale ze szczegółami) takie trochę wbrew modzie i aktualnym trendom.
Wiesz jak się ma najwspanialszy na planecie sprzęt jedyniesłusznej firmy (dla ułatwienia na S) to nic dziwnego że "standardy jakościowe" są zupełnie inne. My tu w naszym ciemnogrodzie wiemy gdzie nasze miejsce w szeregu i musimy się nauczyć naświetlać z namysłem. Poza tym matryce Canona pękają jak się je za bardzo ciągnie :lol:....

mirror
17-10-2018, 21:30
Jestem ciekaw jak dpr zrobi test Rki jak to będzie wyglądało? Z ich testów wynika, że w 5D bez problemu można ciągnąć te nieszczęsne cienie ale nigdzie nie widziałem żeby potwierdzili że to ten sam sensor.


Wiesz jak się ma najwspanialszy na planecie sprzęt jedyniesłusznej firmy (dla ułatwienia na S) to nic dziwnego że "standardy jakościowe" są zupełnie inne. My tu w naszym ciemnogrodzie wiemy gdzie nasze miejsce w szeregu i musimy się nauczyć naświetlać z namysłem. Poza tym matryce Canona pękają jak się je za bardzo ciągnie :lol:....

ale ja też żyję w ciemnogrodzie używam produktów naszej ulubionej firmy i naświetlam z rozmysłem więc to raczej nie ten adres :mrgreen: wiem moje poglądy na sensory trochę nie wpasowują się w słuszną linię naszej wspólnoty ale jakoś z tym musimy żyć bo nie planuję zmiany sprzetu na innego producenta

maik30d
17-10-2018, 22:17
ale ja też żyję w ciemnogrodzie używam produktów naszej ulubionej firmy i naświetlam z rozmysłem więc to raczej nie ten adres :mrgreen: wiem moje poglądy na sensory trochę nie wpasowują się w słuszną linię naszej wspólnoty ale jakoś z tym musimy żyć bo nie planuję zmiany sprzetu na innego producentaTo jest najlepsze. Kolekcjoner itp śmieją się z ludzi zadowolonych z Sony a sami są fanboyami jakich mało :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
18-10-2018, 00:42
To jest najlepsze. Kolekcjoner itp śmieją się z ludzi zadowolonych z Sony a sami są fanboyami jakich mało :)

Ja się śmieję z "ambasadorów" Sony, zadowolony użytkownik nie będzie przesiadywał na obcym forum i udowadniał wyższości swojego systemu - to patologia do leczenia ;)......

mirror
18-10-2018, 09:16
no dobra złożę jeszcze jedną samokrytykę - w tym roku zrobiłem więcej zdjęć c5D niż c6D (5D robię trochę inne zdjęcia niz 6D bo 6D takich nie robi ;) ale fakt jest faktem) DR bardziej niż przedpotopowy, megapiksele tragedia po prostu (zawsze mnie zastanawiało dlaczego 16mpix w maluteńkiej m4/3 lub małej apsc matrycy to może być pro, a 13 w fullfrejmie to mało - nadal nie wiem), banding wyłazi :mrgreen: jak dżdżownice po deszczu, a zdjęcia niezłe - gdyby jeszcze wizjer krył 100% kadru to prawie nie miałbym pytań.

maik30d
18-10-2018, 09:28
Okey. Ale czemu fanatycznie tłumaczysz wtopy Canona ? Ja na tym forum jestem chyba od 2006 i nadal lubię zerknąć jak tam spisują się sprzęty od Canona. Rka mnie ciekawiła, jak się spisze. Chociaż po przesiadce na Sony życzę jej żeby była jak najgorsza haha

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

akustyk
18-10-2018, 09:56
Okey. Ale czemu fanatycznie tłumaczysz wtopy Canona ?

jakie dokladnie wtopy masz na mysli?

Kolekcjoner
18-10-2018, 11:52
jakie dokladnie wtopy masz na mysli?
No.... też jestem ciekaw szczegółów...;)

zdebik
18-10-2018, 12:55
No jak to jakich... Panowie a ranking dxo? Przecież bez tego żyć się nie da! Przez swoje cholerne 5D3 spać po nocach nie mogę - śni mi się autostrada, nie pytajcie dlaczego ponieważ nie wiem co ona oznacza.

akustyk
18-10-2018, 13:24
No jak to jakich... Panowie a ranking dxo? Przecież bez tego żyć się nie da! Przez swoje cholerne 5D3 spać po nocach nie mogę - śni mi się autostrada, nie pytajcie dlaczego ponieważ nie wiem co ona oznacza.

ale z czerwonym paskiem, czy z plebejskimi bialymi? ta autostrada, mam na mysli...

zdebik
18-10-2018, 13:29
ale z czerwonym paskiem, czy z plebejskimi bialymi? ta autostrada, mam na mysli...Czerwone paski i coś po niej ostro zap&^€a.

akustyk
18-10-2018, 13:47
Czerwone paski i coś po niej ostro zap&^€a.

a czy snia ci sie czasem pozary?


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/comment_AxvCXT6u4gaO4N9GIXK4gPspsGWfvMsi-1.jpg
źródło (https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_AxvCXT6u4gaO4N9GIXK4gPspsGWfvMsi,w400.jpg)
https://www.wykop.pl/wpis/27793349/czy-snia-ci-sie-czasami-pozary-nie-to-nie-ma-sie-c/


gwoli scislosci: wytne to trollowanie, jak juz skonczymy :)

zdebik
18-10-2018, 13:50
gwoli scislosci: wytne to trollowanie, jak juz skonczymy :)

Tam trolowanie, wszystko jest dla ludzi nawet sony!

akustyk
18-10-2018, 15:07
Tam trolowanie, wszystko jest dla ludzi nawet sony!


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/ChukMq3XAAAA_sa-1.jpg
źródło (https://pbs.twimg.com/media/ChukMq3XAAAA_sa.jpg)

mkamelg
18-10-2018, 17:21
Tak wyglądają trzy przykładowe pliki RAW zapisane w formacie *.cr3 czyli tym nowym formacie z kompresją otwarte pod najnowszą wersją Digital Photo Professional o numerze 4.9.0.0 z podkręconym "Shadow" na 5, "Brightness adjustment" na 3 i powyłączanymi wszystkimi ulepszaczami oprócz "Gamma adjustment" który zostawiłem tak jak sobie program życzył. Wybrałem je ze względu na różnicę w ISO no i że było co w nich rozjaśniać:


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/w05kbq-1.jpg
źródło (http://i67.tinypic.com/w05kbq.jpg)

Pliki RAW pochodzą stąd https://www.photographyblog.com/reviews/canon_eos_r/preview_images gdzie jest napisane:


Ahead of our full review, here are some sample JPEG and Raw images and a 4K movie taken with a full production version of the brand new Canon EOS R compact system camera and the RF 24-105mm f/4L IS USM lens.

We've also included the entire ISO range from 100 to 40000, plus the Hi1 and Hi2 settings too.

UPDATE: We've now updated our gallery with more sample images taken with the RF 24-105mm f/4L IS USM and RF 50mm f/1.2L USM lenses, plus the EF 85mm f/1.4 and EF 70-200mm f/2.8 lenses with the use of the new EF-EOS R adapter.

1.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageupload.co.uk/images/2018/10/18/capture-20181018-123551.jpg)

2.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageupload.co.uk/images/2018/10/18/capture-20181018-123026.jpg)

3.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageupload.co.uk/images/2018/10/18/capture-20181018-125417.jpg)

candar
18-10-2018, 19:00
Ja się śmieję z "ambasadorów" Sony, zadowolony użytkownik nie będzie przesiadywał na obcym forum i udowadniał wyższości swojego systemu - to patologia do leczenia ;)......

Śmiech to zdrowie, tak więc do oporu śmiać się proszę ;) Patologią i frustracją nazwałbym raczej zamykanie się w szklanej kuli ze "swoim systemem". Tak, wiem... też mam znajomego który ma już bodaj 15-ego nissana bo ufa tej marce od czasu jak zrobił prawo jazdy i kupił swoje pierwsze wymarzone autko w salonie (nówka sztuka). Dla producenta taka osoba to SKARB, choć ja bym użył z goła (lub z ubrana) całkiem innego określenia.

robertskc7
18-10-2018, 20:05
Weś ić stond ! Daj ludziom kochać to co robią, to co mają i na co ich stać. Idź se kochaj swoje sony i bądź szczęśliwy, ale rób to gdzie indziej.
p.s tu przez takich jak ty czy jakiś tam mike nawet sobie pożartować nie można bo od razu - trole autostrady FANOBOYYYYYEEEE

marfot
18-10-2018, 20:09
Tak wyglądają trzy przykładowe pliki RAW zapisane w formacie *.cr3 czyli tym nowym formacie z kompresją otwarte pod najnowszą wersją Digital Photo Professional o numerze 4.9.0.0 z podkręconym "Shadow" na 5, "Brightness adjustment" na 3 i powyłączanymi wszystkimi ulepszaczami oprócz "Gamma adjustment" który zostawiłem tak jak sobie program życzył. Wybrałem je ze względu na różnicę w ISO no i że było co w nich rozjaśniać

"Swojego" RAWa do obróbki w LR wziąłem z tego samego źródła: canon_eos_r_24.cr3.
Wybierałem ISO 100 bo klasyczny banding to domena niskich ISO.
Na twoich obrazkach widać, że i na ISO 125 i na ISO 1600 są zielone paski więc to raczej nie klasyczny banding tylko coś innego. W LR jest tak samo jak w DPP więc to nie problem wywoływaczki.
Mam nadzieję, że soft to generuje i poprawią firmware.

Kolekcjoner
18-10-2018, 20:10
Pojawiły się sample porównawcze na dpreview. Generalnie całość wygląda baaaaaaaaaardzo podobnie do 5D mkIV.....
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r-first-impressions-review/5

sv
18-10-2018, 20:28
podkręconym "Shadow" na 5, "Brightness adjustment" na 3

Czy u was w zony wszystkie zdjęcia tak traktujecie? Macie jakiś problem z pomiarem światła? To już nawet nie jest śmieszne, tylko żałosne.

jinks
18-10-2018, 23:20
sven widzę na giełdzie, że masz 5dmkIV. Jak możesz, powiedz proszę, czy AF w R-ce jest lepszy od tego w 5-tce na LV (single/face). Chodzi mi głównie o trafienia na jasnych szkłach.

Kolekcjoner
18-10-2018, 23:32
Z tego co piszą po internetach to AF jest zupełnie wystarczający ale nie łudźmy się standardy 1D to nie są ;).
Dla mnie bardziej ciekawe są szczegóły dotyczące wizjera. Szczególnie jak pracuje gdy na matrycy jest już mocno podbite iso. To mnie strasznie wkurzało w Sony. Tam przy wysokich iso obraz jest wyraźnie zaszumiony w wizjerze - na mnie działa to destrukcyjnie, bo zamiast skupiać się na kompozycji myślę o technikaliach. To jedna z rzeczy które bardzo mnie dotąd zniechęcały do ML.

sv
18-10-2018, 23:55
Przy ISo 12800 nie widzę nadmiernego szumu w wizjerze. Szum pojawia się jeżeli chcesz zrobić zdjęcie obiektu, którego szczegółów (z braku światła) nie jesteś w stanie rozpoznać gołym okiem. W tej sytuacji w wizjerze podbijana jest ekspozycja, widzisz wszystko, ale jest już szum. Generalnie ten wizjer oceniam bardzo wysoko. Co do AF w porównaniu do LV 5d mk IV; nie używałem tego zbyt wiele (wykrywanie twarzy) w 5d, ale sprawdzę jutro. Generalnie AF w Rce zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Z 50/1,2 praktycznie nie mam nietrafionych zdjęć. Pojawiają się sytuacje, gdzie AF ma problem z trafieniem: próbowałem złapać ostrość na cieniutkiej gałązce robionej pod ostre światło; tu AF się nie wyrabiał, ale AF w 5d też w tej sytuacji by nie trafił. Bez problemu wyostrzyłem manualnie, bo przy takiej małej głębi ostrości przebieg GO jest bardzo czytelny w wizjerze. Zauważyłem też, że AF ma czasem problem w złapaniu ostrości na linii przebiegającej poziomo. Wystarczy odrobinę pochylić aparat i łapie bez problemu. Problem raczej teoretyczny, bo pojawił się w trakcie testu AF, a nie w sytuacji realnego fotografowania.Jeżeli linia przebiega pionowo, ten problem się nie pojawia.

jotes25
19-10-2018, 08:33
Zauważyłem też, że AF ma czasem problem w złapaniu ostrości na linii przebiegającej poziomo. Wystarczy odrobinę pochylić aparat i łapie bez problemu. Problem raczej teoretyczny, bo pojawił się w trakcie testu AF, a nie w sytuacji realnego fotografowania.Jeżeli linia przebiega pionowo, ten problem się nie pojawia.

Empiryczne potwierdzenie właściwości Dual Pixel ;) i praktycznie każdego innego rozwiązania PDAF na matrycy. Na moim a6300 jest podobnie i żaden producent póki co nie chwali się, że wykrywa również krawędzie poziome. Co ciekawe, zauważyłem, że w iPhone od któregoś z poprzednich modeli część pikseli jest dzielona i maskowana w pionie, a inne w poziomie.

I jeszcze spostrzeżenia innej natury:

1. Na Amazon sprzedaje się słabo, kit z 24-105 zwykle zajmuje miejsca w drugiej 50-tce...
2. Są miejsca na globie, gdzie sam korpus kosztuje poniżej naszych 8000 złotych, więc pomijając kwestie fiskalne spodziewałbym się obniżek/cashback.

jinks
19-10-2018, 09:55
Zauważyłem też, że AF ma czasem problem w złapaniu ostrości na linii przebiegającej poziomo. Wystarczy odrobinę pochylić aparat i łapie bez problemu. Problem raczej teoretyczny, bo pojawił się w trakcie testu AF, a nie w sytuacji realnego fotografowania.Jeżeli linia przebiega pionowo, ten problem się nie pojawia.

W 6d2 na LV DPAF też nie łapie ostrości na idealnie poziomej linii. Lekki obrót i po problemie. Po swoich doświadczeniach z 6d2 widzę ogromny potencjał w DPAF pomimo tego, że jeszcze nie jest na takim poziomie żeby go używać w 100% zamiast tradycyjnego AFu. Bardzo brakuje eyeAF a pole łapiące ostrość jest o wiele za duże. Dlatego BARDZO mnie ciekawi jak to wygląda w R - aparacie, który jako pierwszy przyjął ten system łapania ostrości za podstawowy (i jedyny ;)). Niestety na razie nigdzie nie wypożyczają. Jakby ktoś z okolic Kielc miał to ustrojstwo będę niezmiernie wdzięczny za prezentację ;)



Empiryczne potwierdzenie właściwości Dual Pixel ;) i praktycznie każdego innego rozwiązania PDAF na matrycy. Na moim a6300 jest podobnie i żaden producent póki co nie chwali się, że wykrywa również krawędzie poziome.

Dokładnie


I jeszcze spostrzeżenia innej natury:

1. Na Amazon sprzedaje się słabo, kit z 24-105 zwykle zajmuje miejsca w drugiej 50-tce...
2. Są miejsca na globie, gdzie sam korpus kosztuje poniżej naszych 8000 złotych, więc pomijając kwestie fiskalne spodziewałbym się obniżek/cashback.

8k zł? Jeśli AF działa tak jak pisze sven to myślę, że tyle powinien kosztować ten aparat. Trochę drożej niż 6d2. W PL pomijając kwestie ceł, vat-u itd. nie mamy tak na prawdę promocji. Te cashbacki są raczej symboliczne. Spróbuj sobie zresztą ten aparat gdzieś obejrzeć w sklepie. Możesz, ale za szybką ekspozycji ;)

jotes25
19-10-2018, 10:08
Wygląda na to, że jednak nadchodzi matryca z 6d2 :lol: To tak, trochę z innej beczki ;)

--- Kolejny post ---


Spróbuj sobie zresztą ten aparat gdzieś obejrzeć w sklepie. Możesz, ale za szybką ekspozycji ;)

Był (jest?) całkiem spory cykl roadshow, ale fakt, że Kielce chyba się nie łapały.

candar
19-10-2018, 10:54
W 6d2 na LV DPAF też nie łapie ostrości na idealnie poziomej linii. Lekki obrót i po problemie. Po swoich doświadczeniach z 6d2 widzę ogromny potencjał w DPAF pomimo tego, że jeszcze nie jest na takim poziomie żeby go używać w 100% zamiast tradycyjnego AFu. Bardzo brakuje eyeAF a pole łapiące ostrość jest o wiele za duże. Dlatego BARDZO mnie ciekawi jak to wygląda w R - aparacie, który jako pierwszy przyjął ten system łapania ostrości za podstawowy (i jedyny ;)). Niestety na razie nigdzie nie wypożyczają. Jakby ktoś z okolic Kielc miał to ustrojstwo będę niezmiernie wdzięczny za prezentację ;)




Dokładnie



8k zł? Jeśli AF działa tak jak pisze sven to myślę, że tyle powinien kosztować ten aparat. Trochę drożej niż 6d2. W PL pomijając kwestie ceł, vat-u itd. nie mamy tak na prawdę promocji. Te cashbacki są raczej symboliczne. Spróbuj sobie zresztą ten aparat gdzieś obejrzeć w sklepie. Możesz, ale za szybką ekspozycji ;)

Przy 8k zł i mniej oraz sprawnym AF-ie mógłbym rozważyć powrót do canona :) Ale to pewnie nie wcześniej niż za rok, lub dwa o ile wszystko będzie poprawnie działać.
Bez wzięcia w łapki i przetestowania się jednak nie obędzie.

BTW - kolejny test: https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-R.aspx

akustyk
19-10-2018, 15:30
no to cos dla milosnikow rozbieranych zdjec:

https://www.lensrentals.com/blog/2018/10/teardown-of-the-canon-eos-r-mirrorless-camera/

Cichy
19-10-2018, 16:12
Na ISO 6400 raczej nie ma rewolucji, ale ISO mniej mnie interesuje, czekam na DR :)

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos_r&attr13_1=canon_eos5dmkiv&attr13_2=canon_eos6dmkii&attr13_3=sony_a7iii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=full&widget=634&x=0.8597560975609757&y=0.272059930971818

Kolekcjoner
19-10-2018, 17:18
no to cos dla milosnikow rozbieranych zdjec:

https://www.lensrentals.com/blog/2018/10/teardown-of-the-canon-eos-r-mirrorless-camera/
W ogólności - wkład materiałowo-technologiczny sporo mniejszy niż w dslr klasy 6D, a cena sporo większa :lol:. Cały Canon ;)....

mirror
19-10-2018, 17:38
no to cos dla milosnikow rozbieranych zdjec:

https://www.lensrentals.com/blog/2018/10/teardown-of-the-canon-eos-r-mirrorless-camera/

no i jak jest cały z metalu czy nie? denko to raczej plastik, a pokrywka? niech jakiś purysta co narzekał na 6d podpowie :mrgreen: czy to można brać do ręki bez obrzydzenia i plastikowego feelu.

no i doczytałem ponoć jednak jest magnezowy można brać do ręki

jan pawlak
19-10-2018, 21:34
W ogólności - wkład materiałowo-technologiczny sporo mniejszy niż w dslr klasy 6D, a cena sporo większa :lol:. Cały Canon ;)....

Koszt badań, rozwoju i przygotowania produkcji jest bardzo duży.
To musi się "zmieścić" w cenie.

jp

maik30d
19-10-2018, 22:01
jakie dokladnie wtopy masz na mysli?Brak Af przy serii, Dr na poziomie konkurencji sprzed 5lat. Reszta wyjdzie w praniu ale ogólnie jak na Canona Rka wygląda ciekawie. Największa porażka to 6d2. Af poprawili ale matryca na poziomie niższym niż 6d. Po tej premierze zacząłem myśleć nad zmianą, co nie było łatwe. Ja na prawdę mam gdzieś jakiej firmie płacę. Na Sony leję, ale Canon był dla mnie kiedyś prestiżem :D

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
19-10-2018, 22:15
Koszt badań, rozwoju i przygotowania produkcji jest bardzo duży.
To musi się "zmieścić" w cenie.

jp

W przypadku dslr te koszty też są duże i też muszą się zmieścić w cenie.

akustyk
19-10-2018, 23:40
Największa porażka to 6d2. Af poprawili ale matryca na poziomie niższym niż 6d.

Dziwne, w moim 6d2 jest matryca porownywalna z 6d1, tylko wiecej szczegolow. Poza tym funkcjonalnie inna klasa sprzetu - AF i LV o niebo powyzej starej 6d1.

W twoim 6d2 jest inaczej?

jan pawlak
20-10-2018, 08:16
W przypadku dslr te koszty też są duże i też muszą się zmieścić w cenie.

Niewątpliwie, ale wypuszczenie ML to znacznie więcej nowej technologii, więcej badań, rozwoju, testów, elementów niż dla "kolejnego" dslr

jp

maik30d
20-10-2018, 09:44
Dziwne, w moim 6d2 jest matryca porownywalna z 6d1, tylko wiecej szczegolow. Poza tym funkcjonalnie inna klasa sprzetu - AF i LV o niebo powyzej starej 6d1.

W twoim 6d2 jest inaczej?Niestety 6d2 już nie kupowałem tylko system zmieniłem. 6d było świetnym sprzetem, 2ka jest ulepszona ale matryca mogła być na poziomie chociaż 5d4 a tu zonk ? A uwierz mi, że miałem wielką niechęć do Sony i przekonanie że taki ML to nie może mieć szans z Dslr. A jednak. ...

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Cichy
20-10-2018, 10:13
U mnie jeśli już zahaczamy o poboczne tematy - 6d2 świetne, 2 puszki męczę już 2 sezon. Szumy jeszcze lepsze niż w mk1, na poziomie A73, DR ciut gorzej niż 6d ale lepiej niż 5d3, cała reszta - niebo a ziemia (AF, LV, DPAF, 15 Mpx mRaw).

Kolekcjoner
20-10-2018, 12:12
Niewątpliwie, ale wypuszczenie ML to znacznie więcej nowej technologii, więcej badań, rozwoju, testów, elementów niż dla "kolejnego" dslr

jp
Jakiej nowej technologii, gdzie masz to "znacznie"?

r_m
20-10-2018, 12:59
gdzie masz to "znacznie"?

Dłuuugo można wymieniać, np. górny ekran, gładzik :D

jotes25
20-10-2018, 13:06
W Eos R jest parę rzeczy nowych, których Canon nie wziął "za darmo" ze starych modeli :lol: Choćby migawka czy bagnet.
Pod tym względem (minimalizacji kosztów R&D) majstersztykiem był 6d2 czyli jak zrobić coś z niczego :lol:

jinks
20-10-2018, 18:12
Recenzja tak chwaląca nową R, że aż śmieszna :D https://kenrockwell.com/canon/eos-r/r.html
Najlepsze podsumowanie względem sony ;)

candar
20-10-2018, 19:21
Recenzja tak chwaląca nową R, że aż śmieszna :D https://kenrockwell.com/canon/eos-r/r.html
Najlepsze podsumowanie względem sony ;)

"Technicznie Sony jest pokoleniem wyprzedzającym Nikona lub Canona, ale kiedy robisz zdjęcia tymi aparatami, od razu zdajesz sobie sprawę, że to Canon lub Nikon są tym, czego naprawdę chcesz.

"Ostateczna odpowiedź brzmi, że powinieneś używać tej marki, którą już kochasz; są zaskakująco cudowne. Nowe lustrzanki firmy Nikon i Canon są niesamowicie doskonałe. Jeśli zainwestowałeś w Canona lub Nikona, ich nowe lustrzanki działają tak samo jak twoja lustrzanka cyfrowa - po prostu lepiej - i dają te same kolory, które kochasz."


Oj tam, oj tam. Całkowicie obiektywna opinia :) Instrukcja użytkownika odpowiada na niektóre pytania: https://kenrockwell.com/canon/eos-r/eos-r-users-guide.htm

jan pawlak
20-10-2018, 22:54
"Technicznie Sony jest pokoleniem wyprzedzającym Nikona lub Canona, ale kiedy robisz zdjęcia tymi aparatami, od razu zdajesz sobie sprawę, że to Canon lub Nikon są tym, czego naprawdę chcesz.

"Ostateczna odpowiedź brzmi, że powinieneś używać tej marki, którą już kochasz; są zaskakująco cudowne. Nowe lustrzanki firmy Nikon i Canon są niesamowicie doskonałe. Jeśli zainwestowałeś w Canona lub Nikona, ich nowe lustrzanki działają tak samo jak twoja lustrzanka cyfrowa - po prostu lepiej - i dają te same kolory, które kochasz."


Oj tam, oj tam. Całkowicie obiektywna opinia :) Instrukcja użytkownika odpowiada na niektóre pytania: https://kenrockwell.com/canon/eos-r/eos-r-users-guide.htm

Emocje, wiara a fakty, rzeczywistość to dwa różne światy.

jp

mirror
20-10-2018, 23:28
nie spodziewałem sie po kenie tak dobrego opisu :mrgreen:

zdebik
21-10-2018, 09:52
I Ken wytłumaczył dlaczego oświeceni się udzielają na desce. Podświadomie potrzebują czerwonego paska i logo Canona na puszce.

W R'ce fajnie wygląda focus assist z manualami.

gnd
21-10-2018, 14:19
Kai W w swoim stylu z R
https://youtu.be/anB9K1tV1o8

Kolekcjoner
23-10-2018, 22:17
BTW - kolejny test: https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-R.aspx

Fajnie że AF działa z konwerterem nawet przy ciemnym szkle :).

jotes25
26-10-2018, 14:18
Gdzieś tam kątem oka widziałem w specyfikacji, że obsługuje UHS-II, ale nie zwróciłem na to specjalnej uwagi. Okazuje się, że jednak zakup szybkiej karty do tego korpusu może mieć sens, bo potrafi opróżniać bufor szybciej niż 5d4 czy nawet Sony A9!

candar
27-10-2018, 09:53
No powiem, że R-ka zrobiła na mnie całkiem dobre wrażenie. Dotykowy LCD całkiem dobrze się sprawdza a obsługa choć dziwna nie utrudnia szybkiej pracy aparatem. Paska nie używałem bo mi jakoś nie leży, ale sprawdziłem sigmę 50 f/1.4 EYE AF działa całkiem sprawnie. Nie do końca jestem zadowolony ze zdjęć przy kadrowaniu pionowym bo AF przy barku światła jednak się gubi i są nieostre foty. Generalnie AF działa sprawnie. Aparat miałem w łapkach raptem 15 minut w ciemnej sali, ale to już coś bo pozwala sobie wyrobić własne zdanie na temat funkcjonalności konstrukcji.

Generalnie jestem za pod warunkiem obniżenia ceny do rozsądnych wartości, czyli realnie to zapewne za rok, jak pojawią się następne modele serii na rynku.
Bardzo ciekawy jest tryb FV, gdzie możemy żonglować trzema różnymi automatykami oraz preselekcjami dowolnie je zestawiając i grupując.

wycinek kadru z RAWa światło od świetlówek w ciemnej dużej hali, ISO 10.000 szkło 24-105 R F/4 ogniskowa 90 mm, aktywny EYE AF, tryb AF

https://canon-board.info/imgimported/2018/10/7189c7d0631d73b7f4ef6e6f7d606f12_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/5/t/j/7189c7d0631d73b7f4ef6e6f7d606f12_orig.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/828c794d2082d81cd9a51a09606120dd_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/m/w/d/828c794d2082d81cd9a51a09606120dd_orig.jpg)

a tu oryginał 100% kadru z RAW-a


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/05bc60fc94340e8dad3c6788333456f4_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/5/8/o/05bc60fc94340e8dad3c6788333456f4_orig.jpg)


Po lekkim odszumieniu mamy z ISO 10000 coś takiego:


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/410a4aa4db406cb85c4c0eb578c5b171_orig-1.jpg
źródło (https://static.pokazywarka.pl/t/a/2/410a4aa4db406cb85c4c0eb578c5b171_orig.jpg)

jotes25
27-10-2018, 10:04
Generalnie jestem za pod warunkiem obniżenia ceny do rozsądnych wartości, czyli realnie to zapewne za rok, jak pojawią się następne modele serii na rynku.

Mam wrażenie (poparte pewnymi przesłankami), że albo cena Eos R spadnie bardzo szybko albo najpóźniej na początku 2019 będzie nowy, tańszy korpus...

marfot
27-10-2018, 13:37
Mam wrażenie (poparte pewnymi przesłankami), że albo cena Eos R spadnie bardzo szybko albo najpóźniej na początku 2019 będzie nowy, tańszy korpus...

Kartofel w postaci sensora z 6DII jest nie do przełknięcia po żadnej cenie. Takie body tylko potężnie wypromuje sprzedaż obecnego R w tej cenie co jest.
Jeżeli w R nie objawi się potężne jajo (w stylu starszych Nikonów) to to body ma szanse na kultowość a'la 5D mimo oczywistych braków.

Kolekcjoner
27-10-2018, 14:36
Kartofel w postaci sensora z 6DII jest nie do przełknięcia po żadnej cenie. Takie body tylko potężnie wypromuje sprzedaż obecnego R w tej cenie co jest.

Może dla onanistów oglądających foty w powiększeniach 100%, dla większości przeciętnych fotografujących ta matryca jest od dobra do bardzo dobra. Zresztą na wysokich iso nawet chyba minimalnie lepiej wypada od 5DmkIV.

marfot
27-10-2018, 16:37
Może dla onanistów oglądających foty w powiększeniach 100%

Przyznam, że chyba jeszcze nigdy nie wywołałem zdjęcia bez zrobienia choćby raz podglądu 100%. A tak najczęściej to niemal po każdym ruchu jakiegoś suwaczka w LR patrzę co się porobiło w podglądzie 100%.
Niewiele z tego wynika jak sensor jest OK. Szumu w zasadzie nie usuwam jak jest ładny. Sądzę, że całkiem sporo amatorów tak robi.
A co do onanizmu to podejrzewam, że jest to odchylenie, które uzasadnia wydawanie sporej w końcu kasy na sprzęt przez amatorów, którzy absolutnie nic z tego nie mają oprócz satysfakcji z obrazka, również w podglądzie 100% ;)

candar
27-10-2018, 17:12
Kartofel w postaci sensora z 6DII jest nie do przełknięcia po żadnej cenie. Takie body tylko potężnie wypromuje sprzedaż obecnego R w tej cenie co jest.
Jeżeli w R nie objawi się potężne jajo (w stylu starszych Nikonów) to to body ma szanse na kultowość a'la 5D mimo oczywistych braków.
Godne podziwu, że nie wsadzą 18 MPix z 2009 roku :lol: A mogli! :mrgreen:


Może dla onanistów oglądających foty w powiększeniach 100%, dla większości przeciętnych fotografujących ta matryca jest od dobra do bardzo dobra. Zresztą na wysokich iso nawet chyba minimalnie lepiej wypada od 5DmkIV.

Ale Ci "przeciętni" to wykorzystują wyłącznie jpg-i do lansu na FB i INSTA w rozmiarach 800x800 i dla nich nieśmiertelna matryca 18 Mpix była równie doskonała...

No i przepraszam, ale jakimi założeniami określana jest ww. "większość przeciętnych fotografujących" ? Wielkością aparatu, ilością obiektywów ? Czy dorobkiem fotograficznym ?

BTW - jako użytkownik Fuji i Sony kwalifikuję się do "przeciętnej większości", czy wyłącznie do byle jakiej mniejszości ? :)

Cichy
27-10-2018, 17:23
Pan R.W. udzielił zgody na upublicznianie wizerunku ? :)

marfot
27-10-2018, 17:25
A co do sensora w R to dyskusja o bandingu przybiera na sile na zaprzyjaźnionych forach:
https://www.dslr-forum.de/showthread.php?t=1918465
Zaczynam się obawiać, że coś jest zwalone. Ten "sensor z 5DIV" to jakby jednak nie ten sam :roll:

candar
27-10-2018, 17:30
Pan R.W. udzielił zgody na upublicznianie wizerunku ? :)
No ba :) Bardzo miła i bardzo pomocna osoba, wyjaśnił mi wiele rzeczy w kwestiach obsługi i użytkowania (akumulatory).

BTW - zdjęć modelki nie publikuję, bo nie znam :) Nawiasem mówiąc warto z modelkami spisywać umowy ;) O czym każdy się przekona osobiście prędzej, lub jeszcze szybciej ;)

Cichy
27-10-2018, 17:31
Może dla onanistów oglądających foty w powiększeniach 100%, dla większości przeciętnych fotografujących ta matryca jest od dobra do bardzo dobra. Zresztą na wysokich iso nawet chyba minimalnie lepiej wypada od 5DmkIV.

Nie no, masz w 100% rację. Przez 2 lata nie miałem bodźca, żeby rezygnować z 6d2 (x2). Puszki fajne, ergonomiczne, wysokie ISO bardzo dobre. Teraz zacząłem robić plenery trochę Sony no i jednak przy mocnym forsowaniu zdjęć na niskim ISO jest różnica na korzyść A72. Ale chyba zrobię tak, że do reportażu zostawię bardzo dobry 6d2 i uzupełnię to A73. O Canon R nawet nie myślę.

pawel.guraj
27-10-2018, 18:15
Przyznam, że chyba jeszcze nigdy nie wywołałem zdjęcia bez zrobienia choćby raz podglądu 100%. A tak najczęściej to niemal po każdym ruchu jakiegoś suwaczka w LR patrzę co się porobiło w podglądzie 100%.
Niewiele z tego wynika jak sensor jest OK. Szumu w zasadzie nie usuwam jak jest ładny. Sądzę, że całkiem sporo amatorów tak robi.
A co do onanizmu to podejrzewam, że jest to odchylenie, które uzasadnia wydawanie sporej w końcu kasy na sprzęt przez amatorów, którzy absolutnie nic z tego nie mają oprócz satysfakcji z obrazka, również w podglądzie 100% ;)

O ja mam dokładnie tak samo.
W zasadzie tydzień temu zmieniłem moje A6500 na A7R3 i dalej przy obrabianiu każdej fotki ochuję sobie i achuję po czym po redukcji do webowego 2400px oczywiście zostaje w zasadzie to samo co poprzednio. No ale ta satysfakcja z oglądania w powiększeniu 100% zostaje :)
W sumie lepiej niż miał bym się zabić na motorze ;-)

p,paw

Kolekcjoner
27-10-2018, 19:32
No i przepraszam, ale jakimi założeniami określana jest ww. "większość przeciętnych fotografujących" ? Wielkością aparatu, ilością obiektywów ? Czy dorobkiem fotograficznym ?

BTW - jako użytkownik Fuji i Sony kwalifikuję się do "przeciętnej większości", czy wyłącznie do byle jakiej mniejszości ? :)
Myślę że o to najlepiej spytać speców od marketingu Canona skoro mają takie dobre wyniki sprzedaży i to pomimo że wypuszczają takie g... - jakby to wynikało z nawet pobierznej analizy forumowych dyskusji.

candar
27-10-2018, 20:18
Myślę że o to najlepiej spytać speców od marketingu Canona skoro mają takie dobre wyniki sprzedaży i to pomimo że wypuszczają takie g... - jakby to wynikało z nawet pobierznej analizy forumowych dyskusji.

Oj tam, ot tam :) Po prostu aparaty zdaniem speców od marketingu Canona skrojone na miarę oczekiwań (no i mówiąc szczerze są to niezłe aparaty). A że takowe są, jakie są... to jest zbyt. Fakt niezaprzeczalny, że C jest liderem sprzedaży i to się nie zmieni za naszego żywota ;)

Patrząc na ewolucję 5D to zapewne w R mark IV będzie wszystko to, czego zabrakło wcześniej (czytaj rozdadzą różne funkcje po kilku modelach różnicując możliwości i cenę). Należy się tylko uzbroić w cierpliwość i wierzyć, że zajmie im to mniej niż 10 lat jak to było w przypadku 5D :mrgreen:

zdebik
27-10-2018, 22:08
Z Canonem jest ten problem, że w teorii ma wszystko. Jeśli AF 5DX nie leży jest np 1DX2.

Z eRkami będzie podobnie, za dwa lata będą miały wszystko, tylko cena będzie z kosmosu.

cauchy
28-10-2018, 04:12
marfot co to jest kartofel i jajo w fotografii? Serio nbo nie wiem o co chodzi :)

Czy sa juz jakies fajne male matryce z obrazkiem takim fajnym jak 6D? Wrocilem niedawno z weekendu w Tatrach i porownywalem swoje fotki robione ta 1.35kg armata do fotek kolegi Olkuem OmD jakims tam - nie ma opcji zebym jeszcze zrezygnowal z tego kloca. Ten R wydaje sie fajny ale ciagle nie jest ani tak maly ani lekki jak oczekuję.

marfot
28-10-2018, 05:57
marfot co to jest kartofel i jajo w fotografii? Serio nbo nie wiem o co chodzi :)

No cóż. W moim środowisku "kartofel nie do przełknięcia" to "coś nie do zaakceptowania". "Znieść jajo" to "popełnić błąd projektowy".
Pewnie projektanci w Canonie używają innych określeń na swoje "dokonania";)

Cichy
28-10-2018, 10:10
U mnie się mówi "przełknąć żabę". Ale nie przesadzajmy, to jest subiektywna opinia, większość użytkowników nie ma pojęcia co to jest DR i na co dzień nie ciągnie obrazków z cienie + kilka EV :)

candar
28-10-2018, 10:25
Generalnie pomijając brak drugiego slotu, brak IBIS, ww. DR, stwierdzony banding - to całkiem sympatyczny i milusi aparat dla pasjonata :)

--- Kolejny post ---


marfot

Czy sa juz jakies fajne male matryce z obrazkiem takim fajnym jak 6D? Wrocilem niedawno z weekendu w Tatrach i porownywalem swoje fotki robione ta 1.35kg armata do fotek kolegi Olkuem OmD jakims tam - nie ma opcji zebym jeszcze zrezygnowal z tego kloca. Ten R wydaje sie fajny ale ciagle nie jest ani tak maly ani lekki jak oczekuję.

Jak dla mnie R-ka jest pod względem wagi i wielkości bardzo dobrze wyważona (To jest puszka pod duże i jasne szkła pełnoklatkowe!). Jak chcesz coś jeszcze mniejszego i lżejszego to masz Fuji X-T2. Wiem co mówię i pisze bo X-T2 używam. O jakości nawet nie piszę, bo jak łatwo się domyślić coś było powodem zmiany puszki ;)

Tak więc MZ oczekujesz niemożliwego... Zresztą zobacz nowe A7 III Sony. Mniejsze korpusy to masz w serii EOS M, ale to trochę inna bajka.

mirror
28-10-2018, 11:00
mały przerywnik techniczny lista kompatybilnosci sigm (z mocowaniem EF) z nowym R

https://www.diyphotography.net/sigma-releases-lens-compatibility-lists-for-the-nikon-z7-and-canon-eos-r/

candar
28-10-2018, 11:41
mały przerywnik techniczny lista kompatybilnosci sigm (z mocowaniem EF) z nowym R

https://www.diyphotography.net/sigma-releases-lens-compatibility-lists-for-the-nikon-z7-and-canon-eos-r/

Od razu mogę zapodać, że w przypadku starszych Sigm przy podpięciu do EOR R należy wyłączyć funkcję "optymalizatora obietktywu w ramach funkcji korekcji".
Przy podpięciu pod R starej Sigmy 50 1.4 DG HSM zobaczyłem dziwne pierścienie i winietę na zdjęciach. Po wyłączeniu funkcji optymalizowania i korekty wszystko wróciło do normy.
Czyli pamiętać należy, aby przy "kundelkach" funkcję Optymizer Obiektywu Cyfrowego przestawić na [OFF] i po płaczu.

maik30d
28-10-2018, 11:46
Nie no, masz w 100% rację. Przez 2 lata nie miałem bodźca, żeby rezygnować z 6d2 (x2). Puszki fajne, ergonomiczne, wysokie ISO bardzo dobre. Teraz zacząłem robić plenery trochę Sony no i jednak przy mocnym forsowaniu zdjęć na niskim ISO jest różnica na korzyść A72. Ale chyba zrobię tak, że do reportażu zostawię bardzo dobry 6d2 i uzupełnię to A73. O Canon R nawet nie myślę.Oj Cichy Cichy. Jak podziałasz kilka reportażów z A7III to pożegnasz się z Canonem, uwierz mi. Ja miałem wielki problem żeby się przesiąść na Sony ale teraz cieszę się jak szalony. Matryca, masa i Af - po kilku reportażach nabrałem wprawy z obsługą i teraz nie obchodzi mnie punkt Af tylko obszar w którym ma wykryć twarz bądź oko :) Największą bolączką Alfy to bardzo kiepski LCD. Po Canonie ciężko się przyzwyczaić bo podgląd jest dziwaczny. Wypala biele, spłaszcza obrazek więc trzeba to z czasem wyczuć

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

jinks
28-10-2018, 12:44
Oj Cichy Cichy. Jak podziałasz kilka reportażów z A7III to pożegnasz się z Canonem, uwierz mi. Ja miałem wielki problem żeby się przesiąść na Sony ale teraz cieszę się jak szalony. Matryca, masa i Af - po kilku reportażach nabrałem wprawy z obsługą i teraz nie obchodzi mnie punkt Af tylko obszar w którym ma wykryć twarz bądź oko :) Największą bolączką Alfy to bardzo kiepski LCD. Po Canonie ciężko się przyzwyczaić bo podgląd jest dziwaczny. Wypala biele, spłaszcza obrazek więc trzeba to z czasem wyczuć

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu TapatalkaA jak oceniasz skuteczność AFu względem canona (jakiego) na jasnych stałkach?

Jacek_Z
28-10-2018, 14:48
Jak podziałasz kilka reportażów z A7III to pożegnasz się z Canonem,6D nie ma mistrzowskiego AF. Czy ktoś kto ma 1Dx też się będzie chciał żegnać? A posiadacz 5Dmk4?
Nie cierpię ogólników. Bo sa róne tryby, jest one shot i servo, co innego gdy centrum kadru, co innego brzegi. Słabe światło też sporo zmienia w skuteczności AFu.

Cichy
28-10-2018, 15:42
Nie ma takiej opcji, robiłem już foty A73 i w kwestii AF niewiele się zmieniło w stosunku do 2 i nie mam tu na myśli ilości punktów AF, poza tym to jest dla mnie z dołączoną lampą korpus totalnie nieporęczny do reportażu.

luso
28-10-2018, 16:08
mały przerywnik techniczny lista kompatybilnosci sigm (z mocowaniem EF) z nowym R

https://www.diyphotography.net/sigma-releases-lens-compatibility-lists-for-the-nikon-z7-and-canon-eos-r/

Jak miło, wygląda na to, że wszystkie nowe szkła są kompatybilne.

Z innej beczki. Tony recenzuje RF 50/1.2: https://www.youtube.com/watch?v=rXIm1M9CiQw
Pomimo, że to szkło już stało się jego ulubionym obiektywem wszechczasów to nieśmiało dodaje, że AF prawidłowo ustawia ostrość aż w 50% przypadków :o

maik30d
28-10-2018, 16:36
A jak oceniasz skuteczność AFu względem canona (jakiego) na jasnych stałkach?W Canonie 6D robiłem tylko środkowym. Mialem z 90%trafionych ale zawsze czuwałem nad Af żeby pomóc trafić :) Na bocznych w tańcu Af nie istniał. W Sony mam 99,99% trafionych. Aparat na 10000fot moze z 4razy źle ustawił Af. Na Samyang 14 2.8 za to Af gorzej działa. Pompuje na rogach kadru i trzeba też się skupić nad pracą Af

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

robertskc7
28-10-2018, 16:41
Gdzie można zobaczyć Twoje prace?

Jacek_Z
28-10-2018, 16:51
W Canonie 6D robiłem tylko środkowym.
W Sony mam 99,99% trafionych.Ponownie napiszę Porównujesz najsłabsze FF body Canona i to stare, z najlepszym i nowszym body Sony.
To nie świadczy o tym że bezlustra sa super, tylko że 6D nie jest rewelacyjne.

maik30d
28-10-2018, 17:18
Ponownie napiszę Porównujesz najsłabsze FF body Canona i to stare, z najlepszym i nowszym body Sony.
To nie świadczy o tym że bezlustra sa super, tylko że 6D nie jest rewelacyjne.6d w swojej cenie jest świetnym sprzętem. Af boleję ale dawał radę. Tu komfort mam taki że o Af nie trzeba się martwić praktycznie wcale. Ciekaw jestem jak nowy ML Canona wypadnie, bo jak kolega wyżej napisał że pół na pół trafia w przypadku 50 1.2 ? Zobaczymy jak się to rozwinie :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

maik30d
28-10-2018, 17:21
Gdzie można zobaczyć Twoje prace?Na stronce nie mam nowych fot z Sony ale na FB są plenerowe z A7 https://m.facebook.com/fotomagicstudio

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
28-10-2018, 17:24
6d w swojej cenie jest świetnym sprzętem. Af boleję ale dawał radę. W centrum. AF w bezlustrach działa także po bokach.

Gdzies tu (na forum) ktoś pisał o 6D jako o puszcze profi. To jaki FF Canona jest amatorski? Jest cos niżej niż 6D?
Cały problem w tym, że ludzie poprzechodzili z Canona na Sony A7 bo był tańszy. Teraz A7mk3 jest mocno poprawiony, a 6D jest jaki był.
Cały czas porównuje się tu jabłka z gruszkami, body z różnych lat, z nie odpowiadających sobie serii itd. Robiąc takie zestawienia można sobie manipulować jak się chce.

dzik
28-10-2018, 18:07
Właśnie planuję przesiadkę z 5DII i mam wypożyczoną R-kę i A7RIII.
Powód do przesiadki: matryca i AF. Robię zdjęcia studyjne ale ilość pudeł w 5D i to co się dzieje w cieniach mnie irytuje.
Cel: zachować szkła EF, mi pasują a szkła sony są potwornie drogie. Nowe szkła R-kowe też ale w testach zbierają rewelacyjne noty.

R-ka:
prawie same plusy, intuicyjny, świetny EVF, lepszy niż w sony. Mimo teoretycznie podobnej rozdzielczości. W sony widzimy że to EVF, w canonie patrzy się prawie jak przez lustro a nawet lepiej.
Szkła EF działają świetnie przez dostarczoną przejściówkę, miły akcent to przestawianie szkła na nieskończoność po wyłączeniu aparatu. W przypadku niektórych szkieł (np 35/2) bardzo pomocne. Chroni przed uszkodzeniem.
AF lepszy niż w 5DII zdecydowanie. Trafia, co przy 135L i 5D nie jest takie oczywiste. W cieniach dużo lepiej. Ogromny plus to górny wizjer, trochę brakuje kółka trybów.
Na koniec, bardzo fajne wzornictwo i materiały wykonania. Wydaje się lekko futurystyczny, w dobrym tego słowa znaczeniu.

A7RIII:
pod względem obsługi podobnie, ale EVF gorszy, ekran gorszy. To co mnie interesuje: AF z przelotką sigmy trafia, wolniej niż na 5D ale trafia a 5D niby szybko celuje ale pudłuje.
Długo bym się nawet nie zastanawiał i brał R-kę gdyby nie matryca w sony, cienie jeszcze lepsze. Może i te w R-ce by nie przeszkadzały bo nie ma w końcu kolorowych plam, ale rozdzielczość wyraźnie wyższa.
Tryb pixel shift, mimo ograniczeń, działa też bardzo dobrze. Co przy martwej naturze czy przy widoczkach daje kolejny kop rozdzielczości. Mimo braku AA nie zauważyłem mory, a daję wredne do tego materiały.

Matryca z sony w R-ce i byłby ideał.

Strasznie przesiadka korci, do mojej pracy nawet bym żył z matrycą 5D przepalając fotki ale niestety ilość zdjęć spudłowanych zniszczyła mi kilka dobrych ujęć.

jinks
28-10-2018, 18:28
Skąd wypożyczyłeś R?

dzik
28-10-2018, 18:54
Skąd wypożyczyłeś R?


Fotorama w blue city, Warszawa. Jestem pierwszą osobą która go wypożyczyła, jutro zwracam :)

Kolekcjoner
28-10-2018, 19:08
Jak miło, wygląda na to, że wszystkie nowe szkła są kompatybilne.

Z innej beczki. Tony recenzuje RF 50/1.2: https://www.youtube.com/watch?v=rXIm1M9CiQw
Pomimo, że to szkło już stało się jego ulubionym obiektywem wszechczasów to nieśmiało dodaje, że AF prawidłowo ustawia ostrość aż w 50% przypadków :o

Kolega bawił się eRką z tym szkłem i nie miał żadnych problemów.
50% pudeł i zachwyty to paranoja. Jakbym miał czymś takim pracować to bym dostał qrvicy ;)....

jinks
28-10-2018, 20:45
Kolega bawił się eRką z tym szkłem i nie miał żadnych problemów.
50% pudeł i zachwyty to paranoja. Jakbym miał czymś takim pracować to bym dostał qrvicy ;)....Dlatego od jakieś czasu wszystkie te opinie traktuję poglądowo. Najlepszy wariant to pożyczenie lub wypożyczenie sprzętu.

50% pudeł to nawet na Canonie 350d+50/1.8 nie było. Ten tester albo nie wie co znaczy 50% albo nie umie focić czymś innym niż telefon.

jotes25
28-10-2018, 20:57
50% pudeł to nawet na Canonie 350d+50/1.8 nie było. Ten tester albo nie wie co znaczy 50% albo nie umie focić czymś innym niż telefon.

W poprzednim filmiku (porównanie z A7 III) zrobił nawet ładny wykres pokazujący, że skuteczność Eye AF w Canonie na poziomie 50%. I do tego ilustracja gościa machającego głową na wszystkie strony (jakby w Eos R było śledzenie oka w serwo...). Więc tego filmiku nie chce mi się nawet już oglądać...

robertskc7
28-10-2018, 21:42
Właśnie planuję przesiadkę z 5DII i mam wypożyczoną R-kę i A7RIII.
Powód do przesiadki: matryca i AF. Robię zdjęcia studyjne ale ilość pudeł w 5D i to co się dzieje w cieniach mnie irytuje.
Cel: zachować szkła EF, mi pasują a szkła sony są potwornie drogie. Nowe szkła R-kowe też ale w testach zbierają rewelacyjne noty.

R-ka:
prawie same plusy, intuicyjny, świetny EVF, lepszy niż w sony. Mimo teoretycznie podobnej rozdzielczości. W sony widzimy że to EVF, w canonie patrzy się prawie jak przez lustro a nawet lepiej.
Szkła EF działają świetnie przez dostarczoną przejściówkę, miły akcent to przestawianie szkła na nieskończoność po wyłączeniu aparatu. W przypadku niektórych szkieł (np 35/2) bardzo pomocne. Chroni przed uszkodzeniem.
AF lepszy niż w 5DII zdecydowanie. Trafia, co przy 135L i 5D nie jest takie oczywiste. W cieniach dużo lepiej. Ogromny plus to górny wizjer, trochę brakuje kółka trybów.
Na koniec, bardzo fajne wzornictwo i materiały wykonania. Wydaje się lekko futurystyczny, w dobrym tego słowa znaczeniu.

A7RIII:
pod względem obsługi podobnie, ale EVF gorszy, ekran gorszy. To co mnie interesuje: AF z przelotką sigmy trafia, wolniej niż na 5D ale trafia a 5D niby szybko celuje ale pudłuje.
Długo bym się nawet nie zastanawiał i brał R-kę gdyby nie matryca w sony, cienie jeszcze lepsze. Może i te w R-ce by nie przeszkadzały bo nie ma w końcu kolorowych plam, ale rozdzielczość wyraźnie wyższa.
Tryb pixel shift, mimo ograniczeń, działa też bardzo dobrze. Co przy martwej naturze czy przy widoczkach daje kolejny kop rozdzielczości. Mimo braku AA nie zauważyłem mory, a daję wredne do tego materiały.

Matryca z sony w R-ce i byłby ideał.

Strasznie przesiadka korci, do mojej pracy nawet bym żył z matrycą 5D przepalając fotki ale niestety ilość zdjęć spudłowanych zniszczyła mi kilka dobrych ujęć.

Dobry jesteś. Jedziesz na dziadku 5dII męcząc się z jego Afem i lagiem. Przez tyle lat nie kupiłeś 5dIII ani bd 5dIV czy chociażby 6d (o używkach 1dx czy też 1ds z genialnym AF nie wspominam) a stać Cię na kaucje na wypożyczenie R i a7III. Cierpliwość ludzka nie zna granic :) Podziwiam, nie szydzę broń boże.

tmielcarz
28-10-2018, 22:51
Fotorama w blue city, Warszawa.

Chyba raczej Fotostrada ?

jinks
29-10-2018, 00:12
Nie ma takiej opcji, robiłem już foty A73 i w kwestii AF niewiele się zmieniło w stosunku do 2 i nie mam tu na myśli ilości punktów AF
Tu mnie zaskoczyłeś, bo do tej pory spotkałem się tylko z opiniami oznajmiającymi ogromny skok AF w precyzji, szybkości itd. w nowszej puszce. Wręcz większość przedstawia a7III jako aparat ze wzorowym AF-em. Również w zastosowaniach ślubnych i portretowych.


poza tym to jest dla mnie z dołączoną lampą korpus totalnie nieporęczny do reportażu.Dziś dostałem a7III dosłownie na kilka strzałów z Sony 85/1.8 i nawet bez lampy byłem załamany poręcznością :) Kilka dni wcześniej ktoś dał mi potrzymać fuji PRO-2 i tam było jeszcze gorzej :D po całodziennym reportażu ślubnym zapewne miałbym jakieś skurcze albo paraliż dłoni :D A tak bardziej serio to podejrzewam, że trzeba się przez jakiś czas przestawiać i pewnie będzie lepiej.


W centrum. AF w bezlustrach działa także po bokach.
Nawet w serii 5d tylko środkowy jest podwójnie krzyżowy, czuły od f2.8. Pozostałe są krzyżowe, ale w praktyce średnio użyteczne przy jasnych stałkach. Dlatego AF w bezlustrach to jest kolejny, przełomowy krok. Oczywiście wymaga to jeszcze poprawek, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo AF znany z DSLR będzie kilka klas niżej.


Cały problem w tym, że ludzie poprzechodzili z Canona na Sony A7 bo był tańszy. Teraz A7mk3 jest mocno poprawiony, a 6D jest jaki był.
Cały czas porównuje się tu jabłka z gruszkami, body z różnych lat, z nie odpowiadających sobie serii itd. Robiąc takie zestawienia można sobie manipulować jak się chce.
Przez 3 lata bardzo intensywnie używałem C5dmkIII z jasnymi stałkami, teraz 6dmkII i wg mnie AF jak na dzisiejsze standardy jest średni w dslr canona. Wiadomo, że w porównaniu do takiego 5d, czy 5dmkII jest duży przeskok w precyzji środkowego punktu AF. Boczne się jednak praktycznie nie zmieniły a środkowy też czasami nie błyszczy ;)


Dobry jesteś. Jedziesz na dziadku 5dII męcząc się z jego Afem i lagiem. Przez tyle lat nie kupiłeś 5dIII ani bd 5dIV czy chociażby 6d (o używkach 1dx czy też 1ds z genialnym AF nie wspominam) a stać Cię na kaucje na wypożyczenie R i a7III. Cierpliwość ludzka nie zna granic :) Podziwiam, nie szydzę broń boże.
Sytuacje i wydatki w życiu są różne. Nie ma co tego krytykować. Choć przyznaję, że porównywanie AF z 5dmkII do czegoś nowego jest raczej bez sensu.

Jacek_Z
29-10-2018, 00:45
Przez 3 lata bardzo intensywnie używałem C5dmkIII z jasnymi stałkami, teraz 6dmkII i wg mnie AF jak na dzisiejsze standardy jest średni w dslr canona.
...
Nawet w serii 5d tylko środkowy jest podwójnie krzyżowy, czuły od f2.8. Pozostałe są krzyżowe, ale w praktyce średnio użyteczne przy jasnych stałkach. Dlatego AF w bezlustrach to jest kolejny, przełomowy krok. Oczywiście wymaga to jeszcze poprawek, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo AF znany z DSLR będzie kilka klas niżej.
Wiecie co? Toczy się tutaj wojenka Canon vs Sony. Mam radę i wyjście z sytuacji. Kupujcie lustrzanki firmy Nikon. Serio. Semipro (od D750 wzwyż) mają AF jakiej nie mają Canonowskie 5-ki. A taki D850 ma krzyżowe wszystkie i rozłożone szerzej niż jakikolwiek z Canonów. DR ma lepszy nie tylko niż Canon, ale także vs Sony. Dziwię się problemom niektórych, że nie wiedzą czy zostać w Canonie czy przejść na Sony. Nie ma takiego duopolu. Istnieja inne alternatywy (Nikon, bo Pentax chyba jednak nie).
A jeśli miałbym cos wybierac z tych 2 firm to bym się 5 sekund nie zastanawiał, tylko wchodził w Canona. R mk2 zmiecie Sony. O ile już wersja 1 tego nie robi, bo opinie o AF są bardzo dobre. Tylko na razie nie wiem czy słusznie, bo go nie macałem ;)
PS. Z tym DR mocno przesadzacie. To widzi tylko przewrażliwiony perfekcjonista i to oglądając cropa. Klient tego nie zobaczy. To mówię ja, posiadacz puszki z czołowym DR.

jinks
29-10-2018, 01:07
Wiecie co? Toczy się tutaj wojenka Canon vs Sony. Mam radę i wyjście z sytuacji. Kupujcie lustrzanki firmy Nikon. Serio. Semipro (od D750 wzwyż) mają AF jakiej nie mają Canonowskie 5-ki. A taki D850 ma krzyżowe wszystkie i rozłożone szerzej niż jakikolwiek z Canonów.

Nie mam doświadczeń z nikonem, ale faktycznie sporo osób ma opinię podobną do Twojej. Co do "wojenki" - lubię canona, nie mam nic przeciwko sony, mógłbym nawet używać obu jednocześnie, bo adaptery na to pozwalają :)


R mk2 zmiecie Sony.

Tu, na chwilę obecną, zapraszamy do działu "Spekulacje..." ;)


O ile już wersja 1 tego nie robi, bo opinie o AF są bardzo dobre. Tylko na razie nie wiem czy słusznie, bo go nie macałem ;)

No właśnie opinie są różne od "średniawki" do zachwytu stawiającego ten AF ponad 1DXII (oczywiście w one shot). Dlatego bardzo chętnie wypożyczę to body i przekonam się osobiście w zróżnicowanych warunkach fotograficznych :)


PS. Z tym DR mocno przesadzacie. To widzi tylko przewrażliwiony perfekcjonista i to oglądając cropa. Klient tego nie zobaczy. To mówię ja, posiadacz puszki z czołowym DR.
Pełna zgoda. Mam wrażenie, że niektórzy każde zdjęcie obrabiają na zasadzie HDR z jednego pliku :) Mam osławione w tym względzie 6dII i akurat do jakości plików mam zero zastrzeżeń. Pięknie się pliki wykręcają w C1.

marfot
29-10-2018, 01:27
porównywanie AF z 5dmkII do czegoś nowego jest raczej bez sensu.

Sytuacja: pomieszczenie, jedna żarówka energooszczędna, przedmiot - czarny skórzany fotel z lekką teksturą, odległość ok. 2m.
5DII z C35/2IS ustawia ostrość wolno ale bezbłędnie (za każdym razem), M50 z tym obiektywem i małym punktem AF poddaje się za każdym razem.
Mały punkt AF w M50 jest większy niż ten w 5DII.
Niby nowocześniejsze rozwiązanie AF ale wymięka. Oczywiście M50 to nie ta liga co R mam nadzieję.

jan pawlak
29-10-2018, 09:29
Właśnie planuję przesiadkę z 5DII i mam wypożyczoną R-kę i A7RIII.
Powód do przesiadki: matryca i AF. Robię zdjęcia studyjne ale ilość pudeł w 5D i to co się dzieje w cieniach mnie irytuje.
Cel: zachować szkła EF, mi pasują a szkła sony są potwornie drogie. Nowe szkła R-kowe też ale w testach zbierają rewelacyjne noty.

R-ka:
prawie same plusy, intuicyjny, świetny EVF, lepszy niż w sony. Mimo teoretycznie podobnej rozdzielczości. W sony widzimy że to EVF, w canonie patrzy się prawie jak przez lustro a nawet lepiej.
Szkła EF działają świetnie przez dostarczoną przejściówkę, miły akcent to przestawianie szkła na nieskończoność po wyłączeniu aparatu. W przypadku niektórych szkieł (np 35/2) bardzo pomocne. Chroni przed uszkodzeniem.
AF lepszy niż w 5DII zdecydowanie. Trafia, co przy 135L i 5D nie jest takie oczywiste. W cieniach dużo lepiej. Ogromny plus to górny wizjer, trochę brakuje kółka trybów.
Na koniec, bardzo fajne wzornictwo i materiały wykonania. Wydaje się lekko futurystyczny, w dobrym tego słowa znaczeniu.

A7RIII:
pod względem obsługi podobnie, ale EVF gorszy, ekran gorszy. To co mnie interesuje: AF z przelotką sigmy trafia, wolniej niż na 5D ale trafia a 5D niby szybko celuje ale pudłuje.
Długo bym się nawet nie zastanawiał i brał R-kę gdyby nie matryca w sony, cienie jeszcze lepsze. Może i te w R-ce by nie przeszkadzały bo nie ma w końcu kolorowych plam, ale rozdzielczość wyraźnie wyższa.
Tryb pixel shift, mimo ograniczeń, działa też bardzo dobrze. Co przy martwej naturze czy przy widoczkach daje kolejny kop rozdzielczości. Mimo braku AA nie zauważyłem mory, a daję wredne do tego materiały.

Matryca z sony w R-ce i byłby ideał.

Strasznie przesiadka korci, do mojej pracy nawet bym żył z matrycą 5D przepalając fotki ale niestety ilość zdjęć spudłowanych zniszczyła mi kilka dobrych ujęć.

W A7R3 EVF w menu ma 2 pozycje jakości wyświetlania obrazu, standard i wysoka.
Domyślna to standard dla ogólnych zastosowań i mniejszego zużycia energii

W wielu miejscach w internecie chwali się jakość przejściówek ale na systemowych obiektywach jest jednak lepiej

jp

Cichy
29-10-2018, 09:34
Tu mnie zaskoczyłeś, bo do tej pory spotkałem się tylko z opiniami oznajmiającymi ogromny skok AF w precyzji, szybkości itd. w nowszej puszce. Wręcz większość przedstawia a7III jako aparat ze wzorowym AF-em. Również w zastosowaniach ślubnych i portretowych.


Ja piszę w zasadzie wyłącznie o szybkości pracy AF na szkłach Canona i Sigmy, zarówno tych podpinanych przez MC11 jak i z natywnym mocowaniem E. Jakoś to w ciemniejszych pomieszczeniach strasznie wszystko muli. Natywnych szkieł Sony nie mam zamiaru kupować na pewno.

jotes25
29-10-2018, 10:07
Sytuacja: pomieszczenie, jedna żarówka energooszczędna, przedmiot - czarny skórzany fotel z lekką teksturą, odległość ok. 2m.


Niezbyt dobry obiekt do testowania AF, ale OK ;)



5DII z C35/2IS ustawia ostrość wolno ale bezbłędnie (za każdym razem), M50 z tym obiektywem i małym punktem AF poddaje się za każdym razem.

A z dużym??



Mały punkt AF w M50 jest większy niż ten w 5DII.

Nie jestem pewien, to tylko warstwa prezentacji. W szczególności oznaczenia punktów AF na matówce są mniejsze niż rzeczywisty obszar działania punktu.




Oczywiście M50 to nie ta liga co R mam nadzieję.

Trudno powiedzieć, to tylko soft. Choć w przypadku Eos R pojedyncza fotodioda będzie istotnie większa niż w M50, a zatem np. czułość AF potencjalnie lepsza. Ale dla kolejnych Eos R o większej rozdzielczości matrycy (+50MPx) to już nie będzie prawdą.

jinks
29-10-2018, 10:18
Ja piszę w zasadzie wyłącznie o szybkości pracy AF na szkłach Canona i Sigmy, zarówno tych podpinanych przez MC11 jak i z natywnym mocowaniem E. Jakoś to w ciemniejszych pomieszczeniach strasznie wszystko muli. Natywnych szkieł Sony nie mam zamiaru kupować na pewno.

Ciekawe jak to będzie wyglądało na EOS R. Wspomaganie IR z lampy w ogóle działa z ML?

Cichy
29-10-2018, 10:21
Ciekawe jak to będzie wyglądało na EOS R. Wspomaganie IR z lampy w ogóle działa z ML?

Akurat pisałem o zdjęciach bez lampy. Wspomaganie IR w natywnej lampie pewnie jest, ja mam Strobossa i nie działa.

jotes25
29-10-2018, 10:28
Ciekawe jak to będzie wyglądało na EOS R. Wspomaganie IR z lampy w ogóle działa z ML?

Wątpię. To jest dość problematyczne ze względu na:

1. filtry przed matrycą,
2. filtry składowych kolorów na matrycy bayera różne dla poszczególnych pikseli/czujników AF. W dual pixelu (Canon) może daje się to jakoś obejść przez obecność czujników we wszystkich kanałach. Ale (jeśli dobrze pamiętam), to np. w Sony czujniki są w kanale zielonym tylko, więc nawet jakieś częstotliwości widzialne czerwonego światła zostaną wycięte...

mefi
29-10-2018, 12:25
Wątpię. To jest dość problematyczne ze względu na:

1. filtry przed matrycą,
2. filtry składowych kolorów na matrycy bayera różne dla poszczególnych pikseli/czujników AF. W dual pixelu (Canon) może daje się to jakoś obejść przez obecność czujników we wszystkich kanałach. Ale (jeśli dobrze pamiętam), to np. w Sony czujniki są w kanale zielonym tylko, więc nawet jakieś częstotliwości widzialne czerwonego światła zostaną wycięte...


ostatnio był art na ten temat na dpreview
https://www.dpreview.com/articles/0349022850/the-essential-pro-feature-that-no-mirrorless-camera-offers

jinks
29-10-2018, 12:26
Właśnie dlatego pytam też tu osób, które fotografują.

Kolekcjoner
29-10-2018, 13:10
Trudno powiedzieć, to tylko soft.
Nie to nie jest wyłącznie soft.


Ciekawe jak to będzie wyglądało na EOS R. Wspomaganie IR z lampy w ogóle działa z ML?

Ogólnie mówiąc póki co słabo. Jak wyżej, jest ten problem opisany w tym artykule. Poczytaj jak Cię to nurtuje ;)...

jotes25
29-10-2018, 13:16
Nie to nie jest wyłącznie soft.


Zatem wyjaśnij, proszę, co jeszcze?

jinks
29-10-2018, 13:22
Zatem wyjaśnij, proszę, co jeszcze?A tak szczerze to dacie sobie uciąć łapę, że jedna z tych dwóch opcji jest właściwa? ;)

jotes25
29-10-2018, 13:32
A tak szczerze to dacie sobie uciąć łapę, że jedna z tych dwóch opcji jest właściwa? ;)

A to zależy co Kolekcjoner wyjaśni :lol: Ja często piszę w pośpiechu albo uważam pewne rzeczy za oczywiste (i upraszczam) i można
wytknąć mi to i owo. I są oczywiście także sytuacje, w których zupełnie się mylę. Po to jest forum dyskusyjne :)

Kolekcjoner
29-10-2018, 14:07
Zatem wyjaśnij, proszę, co jeszcze?
Ale co mam wyjaśniać? To że budowa matrycy, procesor ma wpływ na działanie AF? O czym zresztą nawet w tym samym zdaniu informujesz ;). Chyba że chodziło o co innego :lol:....

Jacek_Z
29-10-2018, 14:18
Ale co mam wyjaśniać? To że budowa matrycy, procesor ma wpływ na działanie AF? O czym zresztą nawet w tym samym zdaniu informujesz ;). Chyba że chodziło o co innego :lol:....
nawet zmiana zasilania daje efekt. czego sam doświadczyłem, co prawda w innym systemie. Nikon D700 z "atomową" baterią z jednocyforowca (zamontowaną w gripie) dostawał kopa jeśli chodzi o AF. Czujnik i procesor - ten sam, napięcie wyższe.

jan pawlak
29-10-2018, 14:26
Ja piszę w zasadzie wyłącznie o szybkości pracy AF na szkłach Canona i Sigmy, zarówno tych podpinanych przez MC11 jak i z natywnym mocowaniem E. Jakoś to w ciemniejszych pomieszczeniach strasznie wszystko muli. Natywnych szkieł Sony nie mam zamiaru kupować na pewno.

Każdy decyduje o sobie.

Weź jednak pod uwagę że A7R3 to matryca o dużej rozdzielczości typu R (bez filtra AA) o zaawansowanym AF i podpinanie do tego aparatu obiektywów które nie współpracują/przenoszą tej rozdzielczości i AF to po prostu wyrzucanie kasy "w błoto".
W pracy i na zdjęciach nie zobaczysz efektów za które płacisz tyle kasy.

jp

Jacek_Z
29-10-2018, 14:54
W systemach C i N jest więcej bardzo ostrych szkieł niż w systemie S. Całkiem możliwe, że ich nie uwzględniasz, bo cie nie interesują, ale one są. Np. teleobiektywy. Do tego dolicz Arty. Na gęstych matrycach jest przyrost detalu nawet gdy się używa słabych szkieł!
Sony wraz z premierami R i Z straciło większość atutów, a za 2-3 lata po ukazaniu sie następców premierowych body + rozbudowie systemu natywnych szkieł będzie można napisać, że nie ma żadnych.
Jeśli szklarnia lustrzankowa (C i N) działa bardzo dobrze, to nie ma problemu czy to szkło natywne czy nie. Systemy R i Z są olbrzymie, poza jednym "drobiazgiem" - mało w nich body do wyboru ;)
System Sony to problem ze szklarnią, problem C i N - body.
Wszystko zależy czy patrzymy perspektywicznie chcąc czegos na lata, czy tez patrzymy co jest teraz. Teraz Sony ma przewagę. Ma 3 wersje A7 (a nawet więcej, bo nadal sprzedaje antyki typu mk1), ma A9 i ma cropowe A6xxx. Canon ma jedno body, Nikon dwa.

jan pawlak
29-10-2018, 16:15
W systemach C i N jest więcej bardzo ostrych szkieł niż w systemie S. Całkiem możliwe, że ich nie uwzględniasz, bo cie nie interesują, ale one są. Np. teleobiektywy. Do tego dolicz Arty. Na gęstych matrycach jest przyrost detalu nawet gdy się używa słabych szkieł!
Sony wraz z premierami R i Z straciło większość atutów, a za 2-3 lata po ukazaniu sie następców premierowych body + rozbudowie systemu natywnych szkieł będzie można napisać, że nie ma żadnych.
Jeśli szklarnia lustrzankowa (C i N) działa bardzo dobrze, to nie ma problemu czy to szkło natywne czy nie. Systemy R i Z są olbrzymie, poza jednym "drobiazgiem" - mało w nich body do wyboru ;)
System Sony to problem ze szklarnią, problem C i N - body.
Wszystko zależy czy patrzymy perspektywicznie chcąc czegos na lata, czy tez patrzymy co jest teraz. Teraz Sony ma przewagę. Ma 3 wersje A7 (a nawet więcej, bo nadal sprzedaje antyki typu mk1), ma A9 i ma cropowe A6xxx. Canon ma jedno body, Nikon dwa.

No cóż, wszystko zależy od tego o jakiej klasie obiektywów/zastosowań dyskutujemy.

W klasie matryc o dużej rozdzielczości bez filtra AA Canon ma przedstawiciela 5Ds R o matrycy 51 Mpix i w DxO są wyniki testów obiektywów
https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Canon_EF/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Canon_EF/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=

Maksymalna ostrość (na) zdjęcia ("dawana" przez obiektyw) to (uśrednione MTF po przesłonach i położeniach na matrycy) ilość pikseli matrycy, w tym przypadku 51 P-Mpix

Dla celu tego porównania przyjmijmy że obiektyw przy którym widać spadek o 20% to nadal ostry obiektyw, czyli dla 5Ds R to graniczna dolna wartość to 40 P-Mpix.

Przy takim kryterium dla 5Ds R (z przebadanych przez DxO) jest tylko 5 obiektywów
Dla A7R2 takich obiektywów (spadek o 20% ostrości maksymalnej) jest 15

https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Sony_FE/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo


A kiedy powstało mocowanie EF i ile powstało tych obiektywów a kiedy powstało mocowanie E ?

jp

mkamelg
29-10-2018, 17:35
Ciekawe jak to będzie wyglądało na EOS R. Wspomaganie IR z lampy w ogóle działa z ML?

Tako rzecze instrukcja obsługi tego modelu aparatu.


https://canon-board.info/imgimported/2018/10/2hgwq4k-1.jpg
źródło (http://i68.tinypic.com/2hgwq4k.jpg)

marfot
29-10-2018, 19:37
Trudno powiedzieć, to tylko soft. Choć w przypadku Eos R pojedyncza fotodioda będzie istotnie większa niż w M50, a zatem np. czułość AF potencjalnie lepsza. Ale dla kolejnych Eos R o większej rozdzielczości matrycy (+50MPx) to już nie będzie prawdą.

Pobawiłem się trochę i wydaje mi się, że jednak kluczowe dla AF w M50 jest ignorowanie linii poziomych i zbliżonych (do 45 stopni). Wtedy zawodzi zupełnie. Jak "zobaczy" inny obiekt od razu chwyta.
W R podobno gęstość siatki punktów AF ma kompensować tą przypadłość.
Większe pole AF to większa szansa na "znalezienie" obiektu odpowiedniego do ustawienia ostrości - działa pozytywnie.
Strefowy AF zawsze sobie coś znajdzie na czym ustawi ostrość, nawet w bardzo ciemnym pomieszczeniu. No ale kontrola wtedy niewielka.

Kolekcjoner
29-10-2018, 19:38
No cóż, wszystko zależy od tego o jakiej klasie obiektywów/zastosowań dyskutujemy.

W klasie matryc o dużej rozdzielczości bez filtra AA Canon ma przedstawiciela 5Ds R o matrycy 51 Mpix i w DxO są wyniki testów obiektywów
https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Canon_EF/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Canon_EF/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=

Maksymalna ostrość (na) zdjęcia ("dawana" przez obiektyw) to (uśrednione MTF po przesłonach i położeniach na matrycy) ilość pikseli matrycy, w tym przypadku 51 P-Mpix

Dla celu tego porównania przyjmijmy że obiektyw przy którym widać spadek o 20% to nadal ostry obiektyw, czyli dla 5Ds R to graniczna dolna wartość to 40 P-Mpix.

Przy takim kryterium dla 5Ds R (z przebadanych przez DxO) jest tylko 5 obiektywów
Dla A7R2 takich obiektywów (spadek o 20% ostrości maksymalnej) jest 15

https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2018/mount_type-Sony_FE/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo


A kiedy powstało mocowanie EF i ile powstało tych obiektywów a kiedy powstało mocowanie E ?

jp
No i?

jinks
29-10-2018, 19:58
Tako rzecze instrukcja obsługi tego modelu aparatu.

http://i68.tinypic.com/2hgwq4k.jpgDzięki. Nigdy się nie zastanawiałem jak to jest w ML. Naturalnym było dla mnie, że ir też działa. AF assist beam to niestety nieporozumienie. Może jest skuteczne, ale straszy ludzi.
Podoba mi się to body. Coraz poważnej nawet myślę o zakupie. Jestem jednak na 100% pewien, że bez wcześniejszego wypożyczenia się nie odejdzie. Jeśli AF w ciemności działa tylko na statycznych obiektach to w fotografii ślubnej i tak trzeba mieć dobre dslr :)

marfot
29-10-2018, 20:18
Podoba mi się to body. Coraz poważnej nawet myślę o zakupie.

Jest nas więcej ;).
Mi pozostała do wyjaśnienia kwestia bandingu. Wywołałem trochę dostępnych RAWów w LR i DPP - ciemnych na tyle żeby było co rozjaśniać. Póki co widzę, że fotki z jednego body mają wyraźny banding już przy rozjaśnieniu +2EV a z innego body wcale nawet do +5EV. Wygląda bardziej na rozrzut jakościowy sensorów niż wadę projektową. Wyjaśni się wkrótce.

Cichy
29-10-2018, 20:27
To zależy pewnie też sporo od warunków. Ja pamiętam z 5d2 też raz miałem banding większy, raz wcale przy forsowaniu Rawów. Czekam też na pełny test na DPR :) Ale mimo wszystko daleko mi do kupna R. Chętniej zerkam na Z6.

marfot
29-10-2018, 20:35
To zależy pewnie też sporo od warunków. Ja pamiętam z 5d2 też raz miałem banding większy, raz wcale przy forsowaniu Rawów.
W 5DII banding wiąże się z niskim ISO. W R coś jest inaczej. Na niemieckim forum, które tu już linkowałem, podają że objawia się już przy +1,5 EV u niektórych osobników. A u innych nic :roll:.
No i zawsze jest czerwono-zielony jeśli chodzi o kolor pasów.

rooooobi
29-10-2018, 21:43
Jest gdzieś info czy da się naładować baterie z powerbanku? Ktoś coś wie?
Na stronie canona pisze "(model LP-E6N można ładować tylko w aparacie za pomocą ładowarki USB"

jinks
29-10-2018, 21:44
To zależy pewnie też sporo od warunków. Ja pamiętam z 5d2 też raz miałem banding większy, raz wcale przy forsowaniu Rawów.

Jak ja się cieszę, że nigdy tego nie widziałem albo mi nie przeszkadzało :)


Ale mimo wszystko daleko mi do kupna R. Chętniej zerkam na Z6.Z tych ostatnich premier jakoś najsłabiej przyjęto Z. Sporo narzekań na AF - np. w ciemnicy, ale też cienko śledzenie twarzy. Żeby nie było - ja tam nikonowi i sony też kibicuję :)

A dlaczego odrzucasz R-kę jeśli można spytać?

--- Kolejny post ---


Jest gdzieś info czy da się naładować baterie z powerbanku? Ktoś coś wie?
Na stronie canona pisze "(model LP-E6N można ładować tylko w aparacie za pomocą ładowarki USB"

Obawiam się, że z powerbanku nie pójdzie, bo w takim wypadku ładowałoby też normalnie z kabla bez tej ładowarki.

Eberloth
29-10-2018, 22:22
Dwa wątki zabiły forum. Porównanie do magla byłoby obraźliwe. Dla magla.

jinks
29-10-2018, 22:33
Dwa wątki zabiły forum. Porównanie do magla byłoby obraźliwe. Dla magla.

:D Co zrobisz. Forum sprzętowe a na naszych oczach następuje pewna istotna zmiana technologiczna. Za jakiś czas się to pewnie trochę uspokoi.

este
29-10-2018, 22:42
Dwa wątki zabiły forum. Porównanie do magla byłoby obraźliwe. Dla magla.
Ale przynajmniej dyskusja o bezlustrach na forum Canona toczy się w wątku o aparacie Canona - do tej pory nie było to oczywiste ;)

Kolekcjoner
29-10-2018, 23:08
Jeśli AF w ciemności działa tylko na statycznych obiektach to w fotografii ślubnej i tak trzeba mieć dobre dslr :)
Z tego co czytam to AF działa w zupełnie ekstremalnych warunkach. Też mnie to intryguje, bo ja czasami fotografuję w straszliwej ciemnicy. W sumie jednak to bardziej się martwię o wizjer niż o AF. W A7 wizjer mnie trochę męczył. Nie dość że w ciemnicy smużył to jeszcze kolory były dalekie od rzeczywistości. Mam spore doświadczenie z wizjerami w kamerach i w tym soniaczu jest niestety wszystko to co dobrze znam i za czym nie przepadam....