PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R - dyskusja ogólna.



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

akustyk
11-09-2018, 22:53
Nie odbieraj p.Janowi wiary, tam powinny być prostokąty.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://winicjatywa.pl/wp-content/uploads/2018/01/wodz.jpg)

jinks
12-09-2018, 08:39
A czy przypadkiem te styki na tylnej soczewce nie wpływają na bokeh w 85/1.2? Tam są takie fajne ścięte kółka, coś w stylu litery "D".

szwayko
12-09-2018, 09:23
A czy przypadkiem te styki na tylnej soczewce nie wpływają na bokeh w 85/1.2? Tam są takie fajne ścięte kółka, coś w stylu litery "D".

Ścięcia bokeh to nie przez styki na soczewce, bo te raz, że są w tej części rzutu obrazu poza prostokątem matrycy.
Dwa wynikają z jasności - wielkości otworu wziernego tubusu po prostu patrząć z brzegu przez tubus zachodzi przeciwległa kraweź tubusu/rury.

jan pawlak
12-09-2018, 10:12
Portal dpreview to ludzie z całego świata, sporo z USA.
Wypowiedziom/postom można przydzielać "like" co pozwala sortować/ograniczać/segregować czytanie postów .

W zakładce Canon EOS R Talk jest wątek "kupić R teraz, czekać, "olać" czy przejść do innego systemu.
Ma teraz po 3 dniach 125 postów, najwięcej 27 "like" ma bardzo "agresywna" krytyka działać Canona
https://www.dpreview.com/forums/post/61624779

jp

akustyk
12-09-2018, 10:25
Portal dpreview to ludzie z całego świata, sporo z USA.
Wypowiedziom/postom można przydzielać "like" co pozwala sortować/ograniczać/segregować czytanie postów .

W zakładce Canon EOS R Talk jest wątek "kupić R teraz, czekać, "olać" czy przejść do innego systemu.
Ma teraz po 3 dniach 125 postów, najwięcej 27 "like" ma bardzo "agresywna" krytyka działać Canona
https://www.dpreview.com/forums/post/61624779

jp

i jak na kazdym forum internetowym, najwiecej w takich watkach udzielaja sie wszelkiej masci onanisci i fanboje (Canona badz wlasnie nie), drama queens i pieniacze...

a ludzie o stonowanej opinii jakos odpuszczaja sobie takie watki...

jan pawlak
12-09-2018, 10:48
i jak na kazdym forum internetowym, najwiecej w takich watkach udzielaja sie wszelkiej masci onanisci i fanboje (Canona badz wlasnie nie), drama queens i pieniacze...

a ludzie o stonowanej opinii jakos odpuszczaja sobie takie watki...

Częściowo masz rację ale nie do końca się z Tobą zgadzam, sporo współpracowałem z "innym", amerykanami itd.
Mają trochę inne spojrzenie.

Myślę, że posty w tym wątku oddają jednak rozczarowanie wyznawców Canona, (po produktach Sony i prezentacji Nikona) oczekiwania były większe.

jp

robertskc7
12-09-2018, 10:50
W zakładce Canon EOS R Talk jest wątek "kupić R teraz, czekać, "olać" czy przejść do innego systemu.

https://www.dpreview.com/forums/post/61624779

jp

Ale po co ? Rozumiem robisz aparatem z milionowym przebiegiem trzeba zmienić - OK. Czekać? Skoro czekasz - znaczy nie potrzebujesz. Olać? Jak masz dobry aparat, to po co wywalać grubą kasę na nowy? Przejść do innego systemu. Co ? Po co, jak, dla czego? Focha strzelić na Canona i kupić Sony. A jak się okaże, że zdjęcia z nowego są takie same i żeby ktoś je "podziwiał" to trzeba je podpisywać, czym zostały zrobione, przy każdej publikacji.
Współczesny marketing przypomina film "Oni żyją"

Kolekcjoner
12-09-2018, 12:48
Myślę, że posty w tym wątku oddają jednak rozczarowanie wyznawców Canona, (po produktach Sony i prezentacji Nikona) oczekiwania były większe.

jp
Mam na dzieję że się nie obrazisz, że z wrodzonego lenistwa przekopiuję moją odpowiedź z bratniego forum ;).


Ale co mnie obchodzi co ma Sony i co zaprezentował Nikon? Dla mnie jeśli te firmy nie wypuszczą czegoś co w fundamentalny sposób zmieni moje możliwości twórcze w zakresie fotografii czy filmu to mi kompletnie grzmi czy jakiś tam ichni aparat trochę mniej szumi albo ma jakąś kolejną mniej lub bardziej użyteczną funkcję. Ja mam kilka kamer i aparatów Canona, dosyć sporo dobrych szkieł i premiera innej firmy musiałaby być prawdziwą bombą atomową żebym się bawił w zmianę systemu.
Stąd argumenty o tym że Canon czegoś tam nie ma co ma dajmy na to Nikon kompletnie do mnie nie trafiają.
Przy czym umówmy się to nie jest tak, że ja w ogóle muszę coś kupić. Ot przyglądam się tej premierze z większą ciekawością niż dotychczas bo wyglada na to że chyba zrobili aparat do moich potrzeb, a moje aparaty są już technologicznie średniowieczem i pasowałoby coś wreszcie kupić. Niestety dotychczasowe premiery Canona w zakresie puszek najdelikatniej mówiąc pasjonowały mnie na równi ze wzrostem trawnika przed domem ;).

szandor
12-09-2018, 13:23
Oczywiście, moje oczekiwania były większe, szczególnie w stosunku do możliwości filmowych. Dużo nie filmuję, ale bardzo mi zależało na 4K (bez cropa). Prawie cała moja "twórczość", foto jak i filmowa, ląduje na monitorze ( UHD 32"). Szykowałem powrót do C i chyba się skuszę na R, albo poczekam na Rmk2 i na ten czas spróbuję A7iii.

kmeg
12-09-2018, 13:38
Mam na dzieję że się nie obrazisz, że z wrodzonego lenistwa przekopiuję moją odpowiedź z bratniego forum ;).Masz tak samo ja. Czyli jesteś wyznawca Canona. LOL :)

miszak
12-09-2018, 13:56
Ale po co ? Rozumiem robisz aparatem z milionowym przebiegiem trzeba zmienić - OK. Czekać? Skoro czekasz - znaczy nie potrzebujesz. Olać? Jak masz dobry aparat, to po co wywalać grubą kasę na nowy? Przejść do innego systemu. Co ? Po co, jak, dla czego? Focha strzelić na Canona i kupić Sony. A jak się okaże, że zdjęcia z nowego są takie same i żeby ktoś je "podziwiał" to trzeba je podpisywać, czym zostały zrobione, przy każdej publikacji.
Współczesny marketing przypomina film "Oni żyją"

Czasy, kiedy nowe buty albo spodnie kupowało się bo zrobiła się dziura dla większości, w krajach w miarę rozwiniętych, dawno minęła a na pewno nie dotyczy osób kupujących sprzęt fotograficzny w cenie samochodu. Tak więc myślenie rodem z poprzedniej epoki "kupię nowy aprat jak mi się stary zepsuje" nie funkcjonuje. Może zrobimy ankietę na forum - kto w ostatnich latach używał aparat (głównego) do śmierci (aparatu oczywiście ;-)).

kmeg
12-09-2018, 14:19
Czasy, kiedy nowe buty albo spodnie kupowało się bo zrobiła się dziura dla większości, w krajach w miarę rozwiniętych, dawno minęła a na pewno nie dotyczy osób kupujących sprzęt fotograficzny w cenie samochodu. Tak więc myślenie rodem z poprzedniej epoki "kupię nowy aprat jak mi się stary zepsuje" nie funkcjonuje. Może zrobimy ankietę na forum - kto w ostatnich latach używał aparat (głównego) do śmierci (aparatu oczywiście ;-)).

Czyli żyje w kraju słabo rozwiniętym czy ja jestem słabo rozwinięty czy coś innego? Ja mam wszystkie aparaty jakich używałem i wszystkie oczywiście są sprawne, średni czas używania to u mnie 5-10 lat. Ubrania też kupuje takie co to długo żyją bo mam ciekawsze rzeczy do robienia niż ganianie po sklepach i marnowanie czasu. Moda? Ja nie muszę za nią podążać.

fret
12-09-2018, 14:51
Czasy, kiedy nowe buty albo spodnie kupowało się bo zrobiła się dziura dla większości, w krajach w miarę rozwiniętych, dawno minęła a na pewno nie dotyczy osób kupujących sprzęt fotograficzny w cenie samochodu. Tak więc myślenie rodem z poprzedniej epoki "kupię nowy aprat jak mi się stary zepsuje" nie funkcjonuje. Może zrobimy ankietę na forum - kto w ostatnich latach używał aparat (głównego) do śmierci (aparatu oczywiście ;-)).

Pewnie jestem przedstawicielem mniejszości, ale mój 5DII skończył jakiś czas temu 8 lat. Uprawiam amatorsko szeroko rozumiany portret. Od tamtej pory nie ukazało się nic, co sprawiłoby, że moje zdjęcia byłyby lepsze, lub fotografowałoby mi się znacznie łatwiej. Eos R daje nadzieję na fajny eye-af, jeśli się sprawdzi, to w końcu wymienią korpus, jeśli nie, to dwójka będzie mi służyła dalej. Z pewnością są dziedziny w których 5DII jest zabytkiem, ale w większości sytuacji jest to nadal świetny sprzęt, a gadżeciarstwo mnie nie kręci.

--- Kolejny post ---


... Moda? Ja nie muszę za nią podążać.

Dokładnie. O to, niech się martwią ci, którzy chcą mi tę modę wcisnąć.

zdebik
12-09-2018, 16:35
Mam 5D3 parę eLek, ciśnień na nowy sprzęt brak, na zmianę systemu tym bardziej. Najlepsze jest to, że sprzęt się odrobił i już na siebie zarabiał przy około 15K pstryknięć (mówię całości, a jest tego trochę).

Jedynie czego mi brakuje to DPAF w LV, ale da się żyć. Jak się przemogę to kiedyś kupie 5D4, ale jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle zanim to nastąpi.

miszak
12-09-2018, 16:36
Czyli żyje w kraju słabo rozwiniętym czy ja jestem słabo rozwinięty czy coś innego? Ja mam wszystkie aparaty jakich używałem i wszystkie oczywiście są sprawne, średni czas używania to u mnie 5-10 lat. Ubrania też kupuje takie co to długo żyją bo mam ciekawsze rzeczy do robienia niż ganianie po sklepach i marnowanie czasu. Moda? Ja nie muszę za nią podążać.

O tym mówię - 5-10 lat a on może robić zdjęcia jeszcze 20 lat ale Ty masz już kolejny. Ja też mam jeszcze dwie smieny i są sprawne ale od tamtej pory kupiłem niejeden aparat. Czyli potwierdzasz to co mówię ale sugerujesz, że się nie zgadzadz ;-)

--- Kolejny post ---


Pewnie jestem przedstawicielem mniejszości, ale mój 5DII skończył jakiś czas temu 8 lat. Uprawiam amatorsko szeroko rozumiany portret. Od tamtej pory nie ukazało się nic, co sprawiłoby, że moje zdjęcia byłyby lepsze, lub fotografowałoby mi się znacznie łatwiej. Eos R daje nadzieję na fajny eye-af, jeśli się sprawdzi, to w końcu wymienią korpus, jeśli nie, to dwójka będzie mi służyła dalej. Z pewnością są dziedziny w których 5DII jest zabytkiem, ale w większości sytuacji jest to nadal świetny sprzęt, a gadżeciarstwo mnie nie kręci.

--- Kolejny post ---



Dokładnie. O to, niech się martwią ci, którzy chcą mi tę modę wcisnąć.

A przed 5d2 co miałeś?

kmeg
12-09-2018, 17:21
O tym mówię - 5-10 lat a on może robić zdjęcia jeszcze 20 lat ale Ty masz już kolejny. Ja też mam jeszcze dwie smieny i są sprawne ale od tamtej pory kupiłem niejeden aparat. Czyli potwierdzasz to co mówię ale sugerujesz, że się nie zgadzadz ;-)



Używam ich jeszcze. 5d2 będzie zastępowana bo ma nadtopione czujniki AF + mam wrażenie,że fragment matrycy wpada w magentę. Pamiętaj, że 5d2 ma już 10 lat i ciągle jej używam. Nowym aparatem lepszego zdjęcia nie zrobię a tym bardziej bez znaczenia czy lustro czy nie lustro. Ty w swoim poście zasugerowałeś jednak coś innego i dużo krótszego niż 10 lat :)

Ps. Ja 5d2 ogarniam nawet dynamiczne airshow - ten aparat ma 1 krzyżowy i 3.9 fps :)

mirror
12-09-2018, 17:23
Idea bezlusterkowców? Tam nie ma żadnej idei, jest tylko parcie na kasę :lol:

Mi moda na bezlustra przypomina do złudzenia modę na SUVy. Ile to ma zalet: i pod krawężnik podjedziesz łatwiej, i zimą na śniegu sobie poradzisz jak operator pługu weźmie L4 i przede wszystkim na sąsiadów można z góry popatrzeć (tych co mają zwykłe auto tzn. lustrzankę :lol:). I długo by wymieniać wszystkie zalety SUV/bezlustra. Problem w tym, że 90% użytkowników aut/aparatów w praktyce ich wcale nie potrzebuje :)


zaponiałes napisać że to idealny samochód dla kobiety - siedzi się wysoko jest duży i czują sie bezpiecznie - 80% użytkowników suvów u mnie na wsi to kobiety

Kolekcjoner
12-09-2018, 17:52
Masz tak samo ja. Czyli jesteś wyznawca Canona. LOL :)
Czy ja wiem. Myślę że jakbym wszedł w Nikona to bym siedział w tamtym systemie. Kamery pewnie wtedy kupiłbym Sony....

jan pawlak
12-09-2018, 18:21
Czy ja wiem. Myślę że jakbym wszedł w Nikona to bym siedział w tamtym systemie. Kamery pewnie wtedy kupiłbym Sony....

Też przez wiele lat zamieniałem na kolejne (troszeczkę lepsze od poprzednich) lustrzanki Canona, nie "interesowałem się" lepszy/gorszy Nikonem.
Aż pokazał się Sony (nowa technologia ML) z dużą liczbą pikseli, R..., ... zamieniłem "wszystko" na (drugą wersję) A7R2 + obiektywy systemowe
Przeskok do innego świata (NRD -> RFN ?)

Gdybym "wytrzymał" do teraz to nie wiem co bym zrobił

jp

zdebik
12-09-2018, 18:41
Przeskok do innego świata (NRD -> RFN ?)


Chyba przed i po merkel.

szwayko
12-09-2018, 18:51
...
Gdybym "wytrzymał" do teraz to nie wiem co bym zrobił
jp

Czuję ze będziesz miał dreczenia i ciągły niepokój. A zakończą się jak sprzedaż co masz niepotrzebne i wrócisz do canona. Za rok będą pojawiać się szkła zeissa albo sigmy do Eos R. Swiadomosc ze jest cos lepszego nie da Ci spokoju.

mirror
12-09-2018, 19:03
tak sobie czytam bo własnie wrociłem z urlopu :mrgreen: na którym z ciekawością obserwowałem te nową technologię i prawie wymarłe lustrzanki - moje obserwacje

1. najwięcej ludzi foci telefonami i nie wygląda aby potrzebowali czegokolwiek innego do selfika albo zdjęcia tu byłem to żarłem
2. najnowocześniejsza technologę widziałem trzy razy - raz w Manaroli jakiś ślubny robił zdjęcia (miał dwie lub trzy pary do obfocenia i miał podpiętą chyba sigme arta oceniam po obudowie), drugi raz w Manaroli ktoś focił ze statywu nocne fotki i trzeci raz w Dolomitach facet miał A7II i 24-70 2.8? G (coś na kształt, G było duże :) obiektyw też duży ) i wymieniał baterie bo właśnie padła, pogadałem z nim chwilę powiedział że do A7III nie opłaca mu się apgrejdować, olka widziłem dwa razy (raz taki bardziej lustrzankopodobny raz pen)
3. lustrzanki pełnoklatkowe widziałem pierdyliard razy - zachód słońca sznureczek fotografów i same lustra, lustra canona, lustra nikona, lustra z dużymi obiektywami, lustra z małymi obiektywami, 4DS stał obok mnie na statywie i nie wyglądal lekko, a amatorskich cropowych lustereczek z kitami to już nawet nie liczę.

wnioski

udział bezlusterkowców wśród aparatów widywanych na dziko (lub na żywo, a nie w gazecie na forum lub w sklepie) pomimo agresywnego marketingu, namolnych ambasadorów, promotorów i innych naganiaczy i ogólnego parcia na zmianę jest na poziomie ułamków procenta :mrgreen:

luso
12-09-2018, 20:30
Też przez wiele lat zamieniałem na kolejne (troszeczkę lepsze od poprzednich) lustrzanki Canona, nie "interesowałem się" lepszy/gorszy Nikonem.
Aż pokazał się Sony (nowa technologia ML) z dużą liczbą pikseli, R..., ... zamieniłem "wszystko" na (drugą wersję) A7R2 + obiektywy systemowe
Przeskok do innego świata (NRD -> RFN ?)

Gdybym "wytrzymał" do teraz to nie wiem co bym zrobił

jp

Ja nie czuje tej nowej technologi, ale zastanawiam się, czy ona już jest w EOS R czy może jeszcze nie?

Kolekcjoner
12-09-2018, 20:57
Też przez wiele lat zamieniałem na kolejne (troszeczkę lepsze od poprzednich) lustrzanki Canona, nie "interesowałem się" lepszy/gorszy Nikonem.
Aż pokazał się Sony (nowa technologia ML) z dużą liczbą pikseli, R..., ... zamieniłem "wszystko" na (drugą wersję) A7R2 + obiektywy systemowe
Przeskok do innego świata (NRD -> RFN ?)

Gdybym "wytrzymał" do teraz to nie wiem co bym zrobił

jp
No dla mnie taka zmiana nie byłaby przeskokiem do innego świata tylko zbędnym wydatkiem więc sprawę mam prostą ;)....

jan pawlak
12-09-2018, 21:21
No dla mnie taka zmiana nie byłaby przeskokiem do innego świata tylko zbędnym wydatkiem więc sprawę mam prostą ;)....

Jeśli nie potrzebujesz dużych/ostrych wydruków

jp

Kolekcjoner
12-09-2018, 22:03
Jeśli nie potrzebujesz dużych/ostrych wydruków

jp
Nie wiem co to są "duże, ostre wydruki" - w sensie że używasz bardzo opisowych sformułowań. Natomiast czasami moje gnioty są na wystawach w powiększeniach o dłuższym boku ok. 1m - czy są ostre - nie wiem, nie wiedziałem że w ogóle to jest jakieś kryterium po za tym, że albo widać co zdjęcie przedstawia albo nie ;)....

Jacek_Z
12-09-2018, 23:12
Jeśli nie potrzebujesz dużych/ostrych wydruków

jpCo ma Sony do zaproponowania lepszego od Canona 5DsR i do architektury TS-E 17/4?
Szczerze to jeśli chodzi o duże wydruki i mu nie pasuje Canon czy Nikon to nie słyszałem by ktoś wchodził w Sony. Jesteś chyba jedyny. Wyżej stoi średni format, ale nie Sony A7R.

dan_jo
12-09-2018, 23:30
Wyżej stoi średni format, ale nie Sony A7R.
Przecież Sony, to "średni" format.;)

jan pawlak
13-09-2018, 08:35
Co ma Sony do zaproponowania lepszego od Canona 5DsR i do architektury TS-E 17/4?
Szczerze to jeśli chodzi o duże wydruki i mu nie pasuje Canon czy Nikon to nie słyszałem by ktoś wchodził w Sony. Jesteś chyba jedyny. Wyżej stoi średni format, ale nie Sony A7R.

Pewno każdy ma coś co dla niego (bardzo) ważne, dla mnie to szczegółowość i ostrość
Stąd matryca R (bez AA). Był dylemat 5DsR czy A7R2.

Przykład, pokój fanki NYC, zdjęcia z 5D3 z Lką. W zamyśle miały pokrywać całą powierzchnię ale na próbnych, powyżej 120cm było "mydło".
Dla tego zestawu powiększenie natywnego x 2 to max, zostało 120cm
Photo: pokojAni | album Domu | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/sopot1/album-domu/pokojani.html)

Dla zdjęć z A7R3 (+ FE 1.8/55) powiększenie x 3 jest (jeszcze) ok.
Gdyby te zdjęcia były tym zestawem to mogłyby być na całą "ścianę"

jp

miszak
13-09-2018, 09:03
Używam ich jeszcze. 5d2 będzie zastępowana bo ma nadtopione czujniki AF + mam wrażenie,że fragment matrycy wpada w magentę. Pamiętaj, że 5d2 ma już 10 lat i ciągle jej używam. Nowym aparatem lepszego zdjęcia nie zrobię a tym bardziej bez znaczenia czy lustro czy nie lustro. Ty w swoim poście zasugerowałeś jednak coś innego i dużo krótszego niż 10 lat :)

Ps. Ja 5d2 ogarniam nawet dynamiczne airshow - ten aparat ma 1 krzyżowy i 3.9 fps :)

Dementuję :-) Nie sugerowałem czasu wymiany. Twierdzę, że zdecydowana większość z nas wymienia rzeczy użytkowe, a w szczególności hobbystyczne, wcześniej niż się zużyją. Może to być co rok albo co 15 lat. Zaryzujesz twierdzenie, że np. tysiące zakupionych 5d3 i 5d4 było tylko dlatego, że stare 5d1 i 5d2 ludziom padły? Nie, ludzie kupili nowsze modele i tyle. Jeden wymieni na każdy nowy model, drugi na co drugi itp. ale sporadycznie zużyje sprzęt do końca (jako główne narzędzie bo jako zapas to co innego). Jeśli uważasz, że tak nie jest to.... po prostu zostańmy przy swoich zdaniach i lepiej wróćmy do tematu :-)

jan pawlak
13-09-2018, 09:59
Szczerze to jeśli chodzi o duże wydruki..... Wyżej stoi średni format, ale nie Sony A7R.

To są "zaszłości" ery filmów/powiększalników gdzie im większa "klatka" tym niżej powiększalnik, tym lepsza ostrość

Drukarkę potrzebuje pikseli, nie "interesuje ją" z jakiej powierzchni matrycy pochodzą.
Owszem na ogół MF to więcej pikseli niż FF ale są FF które mają pikseli więcej niż (niektóre) MF

5DS R to 51 Mpix, A7R3 to 42 Mpix a są MF o 40 Mpix, 38 Mpix, ....

jp

akustyk
13-09-2018, 10:12
Drukarkę potrzebuje pikseli, nie "interesuje ją" z jakiej powierzchni matrycy pochodzą.


to pewnie dlatego zdjecia z nowych Nokii wygladaja lepiej niz z 5D mkI... bo jest wiecej pikseli...

albo nie, w sumie nie wygladaja lepiej. ani kolory ani poziom szczegolow. w obu aspektach jest przepasc jakosciowa :/

jan pawlak
13-09-2018, 10:49
to pewnie dlatego zdjecia z nowych Nokii wygladaja lepiej niz z 5D mkI... bo jest wiecej pikseli...

albo nie, w sumie nie wygladaja lepiej. ani kolory ani poziom szczegolow. w obu aspektach jest przepasc jakosciowa :/

Jasne, technologia pikseli.
Ale na zdjęciach "w necie", max 1000 pikseli to trudne do rozróżnienia

Ciekaw jestem RAWa z R z obiektywem systemowym

jp

mirror
13-09-2018, 11:50
to pewnie dlatego zdjecia z nowych Nokii wygladaja lepiej niz z 5D mkI... bo jest wiecej pikseli...

albo nie, w sumie nie wygladaja lepiej. ani kolory ani poziom szczegolow. w obu aspektach jest przepasc jakosciowa :/

może te z nokii to piksele lekko nieprawdziwe są :mrgreen:

akustyk
13-09-2018, 11:56
może te z nokii to piksele lekko nieprawdziwe są :mrgreen:

ta... niektore marki maja piksele bardziej niz inne... :oops:

Jacek_Z
13-09-2018, 12:00
Pewno każdy ma coś co dla niego (bardzo) ważne, dla mnie to szczegółowość i ostrość
Stąd matryca R (bez AA). Był dylemat 5DsR czy A7R2.

Przykład, pokój fanki NYC, zdjęcia z 5D3 z Lką. W zamyśle miały pokrywać całą powierzchnię ale na próbnych, powyżej 120cm było "mydło".
Dla tego zestawu powiększenie natywnego x 2 to max, zostało 120cm
Photo: pokojAni | album Domu | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/sopot1/album-domu/pokojani.html)

Dla zdjęć z A7R3 (+ FE 1.8/55) powiększenie x 3 jest (jeszcze) ok.
Gdyby te zdjęcia były tym zestawem to mogłyby być na całą "ścianę"

jp
ja nie bez przyczyny podałem jako szkło TS-E 17 mm, bo patrzyłem jakie zdjęcia robisz. I ten link to potwierdza. TS jest do tego stworzony. Canon ma też matryce R. Nie wierzę, że TS 17 mm będzie mniej ostry niż "normalne" szkła, tzn te bez tilt shift. Bo te twoje pliki trzeba prostować, co się odbija na ostrości. Ja domyślam się ;) że Zeissy ze stopki sa ostre, ale ...

To są "zaszłości" ery filmów/powiększalników gdzie im większa "klatka" tym niżej powiększalnik, tym lepsza ostrość

Drukarkę potrzebuje pikseli, nie "interesuje ją" z jakiej powierzchni matrycy pochodzą.
Owszem na ogół MF to więcej pikseli niż FF ale są FF które mają pikseli więcej niż (niektóre) MF

5DS R to 51 Mpix, A7R3 to 42 Mpix a są MF o 40 Mpix, 38 Mpix, ....

jp
Są MF mające po 24 Mpx i mniej - 20, 16 Mpx (Mamiya ZD - X lat temu myślałem o tej ściance)
Oczywiście rozmawiając teraz myślałem o nowych MF, mają po 100 Mpx. Nie jest to tanie, to na pewno ;)
Więej Mpx ma Canon, 50 vs 42, więc dlaczego wybrałeś 42, skoro masz parcie na ilość Mpx? Parcie na EFV? ;) Lubisz nowe technologie, czytasz te reklamy ...
Tak w ogóle to nie sklejasz plików? Aż się prosi by te zdjęcia robić jako składane. Nawet takie proste, z 2 zdjęć. Programy do panoram robią cuda, nikt nie zauważy sklejki. Przemieszczające się obiekty (ludzi) masz tylko na dolnym zdjęciu, na górnej połówce się nic nie rusza, można łatwo skleić. Takie zdjęcia teraz się robi nawet z ręki, bez głowicy nodalnej.

Pocieszę cię, że możesz poznać trzeci system ;) ;) ;) Myślę, że Zeissy robione na bezlustra Sony da się podpiąć do następcy Nikona Z7. Rejestr nikona jest o 2 mm węższy a i dziura jest większa, więc zapewne da się włożyć szkła z Sony E do Nikon Z. Niedługo się okaże.

jan pawlak
13-09-2018, 13:25
ja nie bez przyczyny podałem jako szkło TS-E 17 mm, bo patrzyłem jakie zdjęcia robisz. I ten link to potwierdza. TS jest do tego stworzony. Canon ma też matryce R. Nie wierzę, że TS 17 mm będzie mniej ostry niż "normalne" szkła, tzn te bez tilt shift. Bo te twoje pliki trzeba prostować, co się odbija na ostrości. Ja domyślam się ;) że Zeissy ze stopki sa ostre, ale ...

Są MF mające po 24 Mpx i mniej - 20, 16 Mpx (Mamiya ZD - X lat temu myślałem o tej ściance)
Oczywiście rozmawiając teraz myślałem o nowych MF, mają po 100 Mpx. Nie jest to tanie, to na pewno ;)
Więej Mpx ma Canon, 50 vs 42, więc dlaczego wybrałeś 42, skoro masz parcie na ilość Mpx? Parcie na EFV? ;) Lubisz nowe technologie, czytasz te reklamy ...
Tak w ogóle to nie sklejasz plików? Aż się prosi by te zdjęcia robić jako składane. Nawet takie proste, z 2 zdjęć. Programy do panoram robią cuda, nikt nie zauważy sklejki. Przemieszczające się obiekty (ludzi) masz tylko na dolnym zdjęciu, na górnej połówce się nic nie rusza, można łatwo skleić. Takie zdjęcia teraz się robi nawet z ręki, bez głowicy nodalnej.

Pocieszę cię, że możesz poznać trzeci system ;) ;) ;) Myślę, że Zeissy robione na bezlustra Sony da się podpiąć do następcy Nikona Z7. Rejestr nikona jest o 2 mm węższy a i dziura jest większa, więc zapewne da się włożyć szkła z Sony E do Nikon Z. Niedługo się okaże.

Miałem okazje A7R2 z Canona TS-E parę "chwil"
Myślałem o tym, tylko że 17 + przejściówka to duży "klocek" a ja to wszystko noszę na plecach

Kiedyś byłem fanem PTGui, mam "wszystko" do osi nodalnej, przestało mnie to "bawić".
Jakkolwiek głowicę z szybkozłączką mam tak skonfigurowaną ze mogę A7R3 z FE 1,8/55 ustawić "prawidłowo"

I zamieniłem po długich testach V 15mm na FE 4/12-24 G

jp

pawel.guraj
13-09-2018, 13:59
No to już widać, że to ta sama matryca co w 5D4. Jedynie bardziej wzmocnione cyfrowo niskie pośrednie ISO (jak to u Canona)

Read Noise in DNs versus ISO Setting (http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%20R_14)

Co prawda trzeba jeszcze poczekać na input-reffered, ale nie sądzę aby była tam jakakolwiek różnica, musieli by przy takim samym ADC zastosować jakiś znacząco inny współczynnik wzmocnienia.

p,paw

jan pawlak
13-09-2018, 14:02
No to już widać, że to ta sama matryca co w 5D4. Jedynie bardziej wzmocnione cyfrowo niskie pośrednie ISO (jak to u Canona)

Read Noise in DNs versus ISO Setting (http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%20R_14)

p,paw

szkoda

jp

zdebik
13-09-2018, 14:18
Ciekawe jak Sony dogoni Canona jesli chodzi o ilość punktów AF. Wyznawcy PS nie będą spali po nocach, ale jakoś sobie w końcu wyjaśnią, że więcej nie znaczy lepiej (tak jak to zrobili z mocowaniem).

Sony zaczyna odchodzić na boczny tor, by w końcu zniknąć z rynku. Ale to nie pierwszy i ostatni produkt tej corpo który zostanie zakończony.

pawel.guraj
13-09-2018, 14:28
Ciekawe jak Sony dogoni Canona jesli chodzi o ilość punktów AF. Wyznawcy PS nie będą spali po nocach, ale jakoś sobie w końcu wyjaśnią, że więcej nie znaczy lepiej (tak jak to zrobili z mocowaniem).

Też jestem ciekaw, czy w jakiś sposób to zaadresują, czy po prostu zastosują podobny marketing. Nie zmienia to faktu, że uważam DPAF za lepsze rozwiązanie od OSPDAF.



Sony zaczyna odchodzić na boczny tor, by w końcu zniknąć z rynku. Ale to nie pierwszy i ostatni produkt tej corpo który zostanie zakończony.

To dotyczy AFa, matrycy czy czegoś innego?

Bo jeżeli Canon w końcu zrobi matrycę o porównywalnych parametrach, w końcu kupi patent na dual-gain, to w rzeczy samej wyjedzie w końcu z bocznicy ;)

p,paw

zdebik
13-09-2018, 14:30
To dotyczy AFa, matrycy czy czegoś innego?

p,paw

Całości foto.

pawel.guraj
13-09-2018, 14:34
Całości foto.

I to stwierdzenie na podstawie... ?

p,paw

zdebik
13-09-2018, 14:41
A kto to będzie kupował, jeśli N i C będą mieli odpowiedniki. Sony jechało na niszy, niszy która się właśnie kończy.

pawel.guraj
13-09-2018, 14:47
A kto to będzie kupował, jeśli N i C będą mieli odpowiedniki. Sony jechało na niszy, niszy która się właśnie kończy.

Na razie z tymi odpowiednikami to tak nie do końca (słusznie zauważyłeś, że C i N będą mieli), ale oczywiście zobaczymy. PS4 też ma odpowiednika a sprzedaje się bardzo dobrze.

Oczywiście, że jakiś tam rynek starych wyjadaczy to jedno, ale dziś potencjał tego rynku to "entuzjaści" tudzież "fanboje" czy nam się to podoba czy nie. A tutaj zasady są inne. Sam z ciekawością będę obserwował co się będzie działo. Na razie okazuje się, że choć technologię konkurencji ma się na tacy nadążyć za nią wcale nie jest tak prosto.

p,paw

Kolekcjoner
13-09-2018, 14:54
.... jeżeli Canon w końcu zrobi matrycę o porównywalnych parametrach, w końcu kupi patent na dual-gain, to w rzeczy samej wyjedzie w końcu z bocznicy ;)

p,paw
Nawet jak nie zrobi to jest to bez większego znaczenia. To co jest jest dla mnie zupełnie wystarczające do moich potrzeb. Ja nie potrzebuję do fotografowania sprzętu, który w rankingach jest nr. 1. Sądzę źe nie jestem odosobniony w takim podejściu.

pawel.guraj
13-09-2018, 15:34
To co jest jest dla mnie zupełnie wystarczające do moich potrzeb. Ja nie potrzebuję do fotografowania sprzętu, który w rankingach jest nr. 1. Sądzę źe nie jestem odosobniony w takim podejściu.

I wydaje mi się, że w tym właśnie jest "pies pogrzebany".
Piszecie tutaj jako przedstawiciele rynku profesjonalnego - a wygląda na to, że (napewno) dla Sony ale i również dla Canona i Nikona jesteście marginesem jeżeli chodzi o przychód. Oczywiście, że robicie dobry marketing dla mass-marketu kiedy widać Was na imprezach sportowych, w okolicach celebrytów itp.
Skoro piszecie, że to co pokazał Canon i Nikon to nie dla Was, to nie mam powodów, żeby nie wierzyć - ale jeżeli C i N w to weszli to znaczy, że więcej jest takich dla, których to jest "to". Jeżeli by tak nie było te same pieniądze można było wydać ma marketing "any-bezlustro", co z resztą, Nikon dwa lata temu próbował robić z miernym jak widać rezultatem.

Myślę, że jestem dobrym przykładem takiego "nowego" klienta. Jestem fanbojem, zdjęcia robię bo lubię ale jeszcze bardziej lubię mieć "fajny" aparat.
Kiedyś walczyłem jak lew za Canonem i nawet nie chciałem słyszeć, że matryca w moim 5D3 to słabizna w stosunku do Nikona (przyznanie się do tego było by jak włożenie ręki do szamba...)
Potem kupiło mnie Sony nowym pomysłem. Lżej, bardziej kompaktowo i bardzo technologicznie. I przyznaję, że teraz mam poważne ciągoty do powrotu do FF, tyle że nawet w najśmielszych planach nie przewiduję żeby wracać do Canona, nie mówiąc o Nikonie - choć finansowo wcale nie wyszło by to tak źle.
Sądzę, że takich klientów jest coraz więcej, bo taki teraz jest rynek wszystkiego. Canon i Nikon po prostu muszą na tym nadążyć. A to, że bezlustra są gorsze od lustrzanek - kto przynoszący dochody tym firmom teraz by się tym przejmował.

p,paw

becekpl
13-09-2018, 15:36
A kto to będzie kupował, jeśli N i C będą mieli odpowiedniki. Sony jechało na niszy, niszy która się właśnie kończy.
rynek na swiecie jest na tyle olbrzymi ze starczy tortu dla kazdego
masa ludzi kupuje sprzęt tylko dla "miecia" a zdjęcia robi sporadycznie lub wcale
moze kiedys wszycy bedziemy siedziec w R?

zdebik
13-09-2018, 15:44
rynek na swiecie jest na tyle olbrzymi ze starczy tortu dla kazdego
masa ludzi kupuje sprzęt tylko dla "miecia" a zdjęcia robi sporadycznie lub wcale
moze kiedys wszycy bedziemy siedziec w R?

Dla Pentaxa tego miejsca brakło z "true water seal", ibis i sławnymi limitedami.

akustyk
13-09-2018, 16:01
I wydaje mi się, że w tym właśnie jest "pies pogrzebany".
Piszecie tutaj jako przedstawiciele rynku profesjonalnego - a wygląda na to, że (napewno) dla Sony ale i również dla Canona i Nikona jesteście marginesem jeżeli chodzi o przychód.

no ale ogolnie FF jest drobnym fragmentem tortu.



Kiedyś walczyłem jak lew za Canonem i nawet nie chciałem słyszeć, że matryca w moim 5D3 to słabizna w stosunku do Nikona (przyznanie się do tego było by jak włożenie ręki do szamba...)

kazdemu wedle gustu. ta slabizna generuje kolory skory, o jakich najbardziej wypasione Nikony moga tylko pomarzyc. dla niektorych to wazniejsze niz mozliwosc wyciagniecia ekspozycji o 5EV...



Sądzę, że takich klientów jest coraz więcej, bo taki teraz jest rynek wszystkiego. Canon i Nikon po prostu muszą na tym nadążyć.

akurat klientow jest z roku na rok raczej mniej niz wiecej...



A to, że bezlustra są gorsze od lustrzanek - kto przynoszący dochody tym firmom teraz by się tym przejmował.
a sa gorsze? (dla tych firm, ktorym wyciepanie lustra i calej masy towarzyszacych elementow mechanicznych przynosi gruba redukcje kosztow czesciowo manualnej przeciez produkcji...)

cohontes
13-09-2018, 16:39
Dla Pentaxa tego miejsca brakło z "true water seal", ibis i sławnymi limitedami.

Tutaj była kwestia braku FF, na którego wszyscy tak bardzo czekali.
Sam pamiętam swoją pierwszą lustrzankę, był to właśnie mały Pentax K-m. Czasy gdy Canon miał swojego EOS 350D.
System był naprawdę świetny no ale.. nie dali im tego na co ludzie tak bardzo czekali

becekpl
13-09-2018, 16:50
Dla Pentaxa tego miejsca brakło z "true water seal", ibis i sławnymi limitedami.

coś tam robią , ktoś ich kupuje
nawet użyczają sprzętu podróżnikom;)

jotes25
13-09-2018, 17:05
Instrukcja obsługi:

http://gdlp01.c-wss.com/gds/3/0300032123/01/eosr-ug-en.pdf

kmeg
13-09-2018, 17:22
Dementuję :-) Nie sugerowałem czasu wymiany. Twierdzę, że zdecydowana większość z nas wymienia rzeczy użytkowe, a w szczególności hobbystyczne, wcześniej niż się zużyją. Może to być co rok albo co 15 lat. Zaryzujesz twierdzenie, że np. tysiące zakupionych 5d3 i 5d4 było tylko dlatego, że stare 5d1 i 5d2 ludziom padły? Nie, ludzie kupili nowsze modele i tyle. Jeden wymieni na każdy nowy model, drugi na co drugi itp. ale sporadycznie zużyje sprzęt do końca (jako główne narzędzie bo jako zapas to co innego). Jeśli uważasz, że tak nie jest to.... po prostu zostańmy przy swoich zdaniach i lepiej wróćmy do tematu :-)Mysle, że większość tego typu sprzętu to pro (zarabiający) a druga część to hobisci, ktorzy mają poziom pro ale nie zarabiają na tym. Ci których znam wymianiaja pragmatycznie. Ja nie znam gadzeciarzy prawdę mowiac. W tym segmencie cenowym to wg mnie ułamek gadzeciarzy. Ja jeśli przeskocze to 2 generacje (a nawet 3) - ciężko mnie wiec nazwać konsumpcjonista czy gadzeciarzem. Eos R to fajna alternatywa więc biorę ja pod uwagę nawet pomimo evf i bateri

pawel.guraj
13-09-2018, 17:39
no ale ogolnie FF jest drobnym fragmentem tortu.

akurat klientow jest z roku na rok raczej mniej niz wiecej...

a sa gorsze? (dla tych firm, ktorym wyciepanie lustra i calej masy towarzyszacych elementow mechanicznych przynosi gruba redukcje kosztow czesciowo manualnej przeciez produkcji...)

FF to nie tylko pro, wielu amatorów też tam jest.

Klientów jest mniej - pisałem o ich podziale.

No tutaj czytam tylko i wyłącznie o tym, że są gorsze ;-)

p,paw

zdebik
13-09-2018, 19:17
No tutaj czytam tylko i wyłącznie o tym, że są gorsze ;-)

p,paw

Sony nie potrafiło ogarnąć fazowego, więc skończyło się tak a nie inaczej.

aptur
13-09-2018, 19:21
to pewnie dlatego zdjecia z nowych Nokii wygladaja lepiej niz z 5D mkI... bo jest wiecej pikseli...

/

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

pawel.guraj
13-09-2018, 20:55
Sony nie potrafiło ogarnąć fazowego, więc skończyło się tak a nie inaczej.

Jakieś szczegóły tej śmiałej wypowiedzi? To znaczy czego nie potrafili ogarnąć i czym się to skończyło?

O ile inni próbują stosować tutaj jakąś argumentację, to Twoje wypowiedzi wyglądają jak słowo argument raczej nie było Ci znane.

p,paw

zdebik
13-09-2018, 21:24
Jakieś szczegóły tej śmiałej wypowiedzi? To znaczy czego nie potrafili ogarnąć i czym się to skończyło?

O ile inni próbują stosować tutaj jakąś argumentację, to Twoje wypowiedzi wyglądają jak słowo argument raczej nie było Ci znane.

p,pawFazowy, slt w końcu hybryda na matrycy. Szukali znaleźli. Po drodze porzucili mocowanie, a w końcu na fufu został bagnet do apsc.

Kolekcjoner
13-09-2018, 22:29
I wydaje mi się, że w tym właśnie jest "pies pogrzebany".
Piszecie tutaj jako przedstawiciele rynku profesjonalnego - a wygląda na to, że (napewno) dla Sony ale i również dla Canona i Nikona jesteście marginesem jeżeli chodzi o przychód. Oczywiście, że robicie dobry marketing dla mass-marketu kiedy widać Was na imprezach sportowych, w okolicach celebrytów itp.
Skoro piszecie, że to co pokazał Canon i Nikon to nie dla Was, to nie mam powodów, żeby nie wierzyć - ale jeżeli C i N w to weszli to znaczy, że więcej jest takich dla, których to jest "to". Jeżeli by tak nie było te same pieniądze można było wydać ma marketing "any-bezlustro", co z resztą, Nikon dwa lata temu próbował robić z miernym jak widać rezultatem.

Myślę, że jestem dobrym przykładem takiego "nowego" klienta. Jestem fanbojem, zdjęcia robię bo lubię ale jeszcze bardziej lubię mieć "fajny" aparat.
Kiedyś walczyłem jak lew za Canonem i nawet nie chciałem słyszeć, że matryca w moim 5D3 to słabizna w stosunku do Nikona (przyznanie się do tego było by jak włożenie ręki do szamba...)
Potem kupiło mnie Sony nowym pomysłem. Lżej, bardziej kompaktowo i bardzo technologicznie. I przyznaję, że teraz mam poważne ciągoty do powrotu do FF, tyle że nawet w najśmielszych planach nie przewiduję żeby wracać do Canona, nie mówiąc o Nikonie - choć finansowo wcale nie wyszło by to tak źle.
Sądzę, że takich klientów jest coraz więcej, bo taki teraz jest rynek wszystkiego. Canon i Nikon po prostu muszą na tym nadążyć. A to, że bezlustra są gorsze od lustrzanek - kto przynoszący dochody tym firmom teraz by się tym przejmował.

p,paw
Nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Nie rozumiem też dywagacji o Canonie skoro nie przewidujesz powracać.
Nie wiem też skąd wniosek, że to co pokazał Canon jest nie dla mnie. Właśnie Rka pierwszy raz od wielu lat stwarza spore ryzyko, że znowu dam im zarobić ;). Do mojej roboty (teatr) wydaje się wręcz wymarzona.
Ogólnie uważam że dla mnie jest bez znaczenia co pokazuje konkurencja póki to nie jest /jak już wyżej pisałem/ coś przełomowego, a nic takiego póki co nie ma.

mkamelg
14-09-2018, 00:42
Instrukcja obsługi:

http://gdlp01.c-wss.com/gds/3/0300032123/01/eosr-ug-en.pdf

Dzięki za info.


Legendarna ergonomia Canona.

3m38s

http://youtu.be/rEPLaQUct3Y

Jak ktoś tak układa kciuk jak ten chłopak to może nim trafiać cały czas w jedną stronę tego dotykowego paska przez co może sobie przestawiać niechcący np. ISO. Przycisk "LOCK" nie blokuje tego dotykowego paska. Możliwe że da się ten dotykowy pasek zablokować gdzieś w menu, jeżeli nie to byłaby bardzo kiepska wiadomość. Na razie chyba nie wypłynęła nigdzie instrukcja obsługi tego modelu aparatu więc nie wiadomo co tam siedzi w menu i co można a czego nie można zrobić.

Dzięki czemu już wiem iż na szczęście można całkowicie zablokować ten dotykowy pasek. Informacje o tym jak to zrobić można znaleźć na stronach 561-564.

sando
14-09-2018, 14:55
Fazowy, slt w końcu hybryda na matrycy. Szukali znaleźli. Po drodze porzucili mocowanie, a w końcu na fufu został bagnet do apsc.

Aha, i ta ewolucja była bo Sony nie potrafiło ogarnąć fazowego?

Mi się jednak wydaje, że AF fazowy z generacji na generację Sony "ogarniał" coraz lepiej. A SLT było wprowadzone najpierw aby dać amatorom mniejsze aparaty z szybkim AF w LV i filmach. Potem zrobili też i większe SLT, w tym też FF bo oprócz szybkiego AF w LV mogli zaoferować dużo więcej FPS przy zdjęciach.
A co do kolejejnego etapu, czyli bezlusterkowców, to wygląda na to, że próby z NEX-ami po prostu chwyciły i Sony skalkulowało, że warto tutaj zarobić.

capo-di_tutti-capi
14-09-2018, 17:39
Szum https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Camera-Noise.aspx?Camera=1221&Test=0&ISO=6400&CameraComp=1074&TestComp=0&ISOComp=6400

Kolekcjoner
14-09-2018, 17:47
Wygląda jak w 5D....ani gorzej ani lepiej.

marfot
14-09-2018, 17:56
Wygląda jak w 5D....ani gorzej ani lepiej.

Ale przy prześwietleniu o 2 EV, R zachowuje lepiej jasne kolory:
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Camera-Noise.aspx?Camera=1221&Test=6&ISO=100&CameraComp=1074&TestComp=14&ISOComp=0
Dla mnie to oznacza, że już nie trzeba niedoświetlac o jakies 1EV żeby zachować cokolwiek z kolorów w swiatłach.
To jest postęp.

capo-di_tutti-capi
14-09-2018, 18:01
1209
https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/explore/see-impossible

jan pawlak
16-09-2018, 15:45
Ukradli Ci cały sprzęt foto, ...ale byłeś dobrze ubezpieczony !
Dostałeś dużą kasę, starczy na dobre body i szklarnię !!

Co kupisz lustrzankę, ...., czy ML ?
Jeśli ML to E, R czy Z ?

jp

gnd
16-09-2018, 15:51
Telefonem będę robił.

Kolekcjoner
16-09-2018, 16:13
Wqrza mnie cena tego wynalazku. Gdyby dali 19 tyś. to sprawa byłaby prosta, a tak to cholera myślę i myślę :(.....

jotes25
16-09-2018, 16:22
Wqrza mnie cena tego wynalazku. Gdyby dali 19 tyś. to sprawa byłaby prosta, a tak to cholera myślę i myślę :(.....

Ceny bezluster Canona serii M spadają szybko. Lustrzanek wykorzystujących "sprawdzoną" :lol: technologię np. 6d2 również. W EOS R za dużo R&D Canon nie włożył, więc jest raczej dobrze przygotowany na walkę cenową ;)

Ciekaw jestem co skłania Ciebie do takiego wyboru?

gnd
16-09-2018, 16:29
Mimo wszystko nadal 5d4 jest lepszą opcją do pracy ze względu na 2 karty pamięci i pracę na baterii.

Nie wiem czemu nie dali 2 slotów skoro w mniejszym body Sony jakoś dało radę. W 6d2 tłumaczyli, że trzeba było uprościć konstrukcję dla zachowania niższej ceny;)

Jacek_Z
16-09-2018, 16:41
Ukradli Ci cały sprzęt foto, ...ale byłeś dobrze ubezpieczony !
Dostałeś dużą kasę, starczy na dobre body i szklarnię !!

Co kupisz lustrzankę, ...., czy ML ?
Jeśli ML to E, R czy Z ?

jpPoczekam rok, aż będę mógł wyrobić sobie opinię o systemach R i Z. W tzw międzyczasie kupię cokolwiek, Canona 77D z kitem 18-135 lub D5300 z 18-105.
Sony odpada gdyż nie ma interesującej mnie optyki. Tzn ma niektóre ze szkieł, ale nie komplet. W dodatku to co mnie interesuje to po częsci robi Sigma, więc mogę je kupic na Sony, ale i tak samo na Nikona czy Canona. Natomiast przykładowo 200/2 nie ma na Sony. dlatego Nikon lub Canon. W dodatku systemy sterowania radiowego lamp błyskowych, dostęp specyficznych akcesoriów - to wszystko jest w zdecydowanie większym wyborze na Nikona i Canona. Dla potrzebujących stałek supertele Sony też będzie pomijane w wyborze.
Sony byłoby pierwszym wyborem gdyby komuś zależało na szerokich kątach i małych szkłach (i mniejszych body), ale … ci co będą chcieli super jakości i pogodzą się z większymi rozmiarami wejdą w bezlustra z większą dziurą - czyli Canon - Nikon.

jan pawlak
16-09-2018, 20:44
Zastanawiałem się co ja bym zrobił gdyby nie było A7/9 Sony.

Na pewno ML ..ale chyba jednak Z

jp

cohontes
16-09-2018, 22:07
Za mną teraz chodzi Fuji X-H1.. :lol: zbyt duży wybór na rynku też nie jest najlepszy..

Kolekcjoner
16-09-2018, 23:24
Ciekaw jestem co skłania Ciebie do takiego wyboru?
Dwie kwestie. Pierwsza to konieczność zakupu jakiegoś aparatu wobec posiadania staroci i tu raczej skłaniam się do FF. I druga to, że robię zdjęcia w teatrze z wiadomymi konsekwencjami...

KNC
17-09-2018, 00:22
Byłem 2.5tyg na rykowisku jeleni a tu takie cuda się działy w świecie foto :)
R biorę mimo kilku niewytłumaczalnych wad. 6D2 ze względu na lustro już sprzedałem. R + nowe 400/2.8 na wiosnę w plecaku :)

Merde
17-09-2018, 08:57
R + nowe 400/2.8 na wiosnę w plecaku :)

Kup większy plecak (na baterie) :mrgreen:

KNC
17-09-2018, 09:16
Kup większy plecak (na baterie) :mrgreen:

ja mało focę, to akurat jakoś przeboleję, ale nie mogę przeboleć braku chociaż jakiejś śmiesznie wolnej serii i AF ciągłego w trybie eletronicznej migawki....

miszak
17-09-2018, 09:54
ja mało focę, to akurat jakoś przeboleję, ale nie mogę przeboleć braku chociaż jakiejś śmiesznie wolnej serii i AF ciągłego w trybie eletronicznej migawki....


Nie ma w R cichej serii nawet takiej wolnej? Może upgrade softu wprowadzi?

grizz
17-09-2018, 17:03
Ej no serio nie ma serii? U konkurencji właśnie z elektroniczną jest z dwa razy szybciej niż z klasyczną...

jotes25
17-09-2018, 17:43
Będzie seria w nowym firmware. Osobna kwestia, że seria z migawką elektroniczną w obecnej postaci (rolling shutter) raczej mało przydatna jest, bo zniekształcenia zwykle będą bardzo wyraźne.

grizz
17-09-2018, 17:52
Oj. Przez półtora roku nie zauważyłem ;)

jotes25
17-09-2018, 17:58
Oj. Przez półtora roku nie zauważyłem ;)

Ciekaw jestem do czego w takim razie używasz tej serii. Ja zauważam codziennie, choć mam o tyle łatwiej, że zawsze mogę powiedzieć, że wiał wiatr i trzciny (czy drzewa) wygięło. Ale jak ktoś fotografuje w mniej naturalnym środowisku (np. sport), to raczej trudno będzie mu znieść pogięte piony (słupki, płotki, latarnie, budynki i co tam jeszcze). Chyba, że masz A9, tam być może ten efekt jest mocno ograniczony.

P.S. Skoro półtora roku, to pewnie jednak nie A9.

KNC
17-09-2018, 18:19
JAko przyrodnik, czyli fotograf focący w ciemnościach walczę z długimi czasami naświetlania. Seria, choćby mizerne 5kl/s potrzebne mi do wybrania czegoś ostrego z serii kadrów o stosunkowo długim czasie naświetlania.
Problem rolling shutter mnie nie dotyczy bo mam na mysli statyczne ujęcia. Do ujęć dynamicznych niepotrzbny mi tryb cichy i w wtedy mogę klapać migawką. Ale nie biadolę, kupię mimo to bo ma wiele innych zalet.

jotes25
17-09-2018, 18:26
JAko przyrodnik, czyli fotograf focący w ciemnościach walczę z długimi czasami naświetlania. Seria, choćby mizerne 5kl/s potrzebne mi do wybrania czegoś ostrego z serii kadrów o stosunkowo długim czasie naświetlania.
Problem rolling shutter mnie nie dotyczy bo mam na mysli statyczne ujęcia. Do ujęć dynamicznych niepotrzbny mi tryb cichy i w wtedy mogę klapać migawką. Ale nie biadolę, kupię mimo to bo ma wiele innych zalet.

OK, to rozumiem :)

Kolekcjoner
17-09-2018, 19:45
Oj. Przez półtora roku nie zauważyłem ;)
W A6300 nie byłem w stanie tego użyć, fakt że były to bardzo szybko poruszające się pojazdy.
Przy czym dla mnie jest to wyłącznie gadżet bo tego nie używam. Megaważne za to jest możliwość robienia zdjęć w całkowitej ciszy.

jan pawlak
17-09-2018, 20:00
W A6300 nie byłem w stanie tego użyć, fakt że były to bardzo szybko poruszające się pojazdy.
Przy czym dla mnie jest to wyłącznie gadżet bo tego nie używam. Megaważne za to jest możliwość robienia zdjęć w całkowitej ciszy.

Używam "ciszy" gdy trzeba.
Ale gdy nie trzeba to włączyłem symulację migawki, nie umiem się przyzwyczaić do "ciszy" po zrobieniu zdjęcia.

jp

Kolekcjoner
17-09-2018, 20:14
Używam "ciszy" gdy trzeba.
Ale gdy nie trzeba to włączyłem symulację migawki, nie umiem się przyzwyczaić do "ciszy" po zrobieniu zdjęcia.

jp
U mnie to konieczność, bo podczas spektaklu w teatrze kłapanie migawką jest wykluczone.

miszak
17-09-2018, 21:24
Ciekaw jestem do czego w takim razie używasz tej serii. Ja zauważam codziennie, choć mam o tyle łatwiej, że zawsze mogę powiedzieć, że wiał wiatr i trzciny (czy drzewa) wygięło. Ale jak ktoś fotografuje w mniej naturalnym środowisku (np. sport), to raczej trudno będzie mu znieść pogięte piony (słupki, płotki, latarnie, budynki i co tam jeszcze). Chyba, że masz A9, tam być może ten efekt jest mocno ograniczony.

P.S. Skoro półtora roku, to pewnie jednak nie A9.

A do jakiego sportu potrzeba cichej migawki? Ok do szachów i brydża ale tam jest statycznie więc da radę ;-)
Nie mogłem się powstrzymać - sorki. Ostatnio z kumplem sorzed lat rozmawiałem i pyta co focę bo on sport. Okazało się, że jeździ z grupą brydżystów na zawody :D

--- Kolejny post ---


W A6300 nie byłem w stanie tego użyć, fakt że były to bardzo szybko poruszające się pojazdy.
Przy czym dla mnie jest to wyłącznie gadżet bo tego nie używam. Megaważne za to jest możliwość robienia zdjęć w całkowitej ciszy.

Ja swojej użyłem raz. Lisy się płoszyły od migawki i pierwszy raz w życiu włączyłem elektroniczną. Rewelka. Trzymałem spust a foty się rejestrowały :D

akustyk
17-09-2018, 22:06
A do jakiego sportu potrzeba cichej migawki? Ok do szachów i brydża ale tam jest statycznie więc da radę ;-)
Nie mogłem się powstrzymać - sorki. Ostatnio z kumplem sorzed lat rozmawiałem i pyta co focę bo on sport. Okazało się, że jeździ z grupą brydżystów na zawody :D


dawno temu, kiedy jeszcze bylem mlodym matematykiem (najpierw niedyplomowanym, potem doktoryzujacym sie)... brydz byl intensywnie uprawianym zajeciem. sportem bym tego nie nazwal, ale troche o organizm trzeba bylo dbac, bo bez mocnej watroby zle sie dlugie sesje brydzowe znosilo :)

maik30d
17-09-2018, 22:20
To całe narzekanie na R, że nie jest dla PRO, że szkła za duże i za ciężkie, za drogi, nie ma tego i owego... Mam wrażenie, że youtube ludziom wodę z mózgu zrobiło i większość ludzi spodziewało się 1DXmk2 bez lustra w nowej, małej obudowie z kilkoma dodatkami i usprawnieniami w cenie 1500$. Kto powiedział że ML jest dla PRO? PRO w C to 1DXmk2 w foto a w wideo Cinema EOS ale to kosztuje i tu jest chyba problem. R cenowo mieści się gdzieś w połowie pomiędzy najtańszym a najdroższym korpusem DSLR i mniej więcej realnie swoimi osiągami/możliwościami tam się plasuje( pomiędzy 6D a 5D). Komuś się spodoba a komuś nie, jeden będzie na nim zarabiać a drugi nie. Osobiście nie kupię, przynajmniej nie teraz. Wolę lustro i duży korpus, ale nowy system wydaje mi się ciekawy i pewnie wiele osób rozważy zakup jako dodatkową nową zabawkę lub narzędzie do pracy.

Pewnie kiedyś przyjdzie czas na PRO ML, ale cena też będzie PRO...Kolego ludzie się tego spodziewali bo a7III to taki 1Dx2 tylko z lepszym obrazkiem, Af ale gorszą budową oraz trybem seryjnym. Ja tam po Canonie się nie spodziewałem cudów bo dominują na rynku i jak piszesz - Canon nie chce robić konkurencji między swoimi produktami :) teraz, gdy z Canonem łączy mnie tylko chęć wyprzedania jego systemu wręcz jestem zadowolony, że nie wypuścili czegoś przełomowego ;)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

maik30d
17-09-2018, 22:29
Sony a7III ma możliwość zapisywania ustawień na karcie. Do filmów i zaawansowanych ustawień przydatne. Ja nie korzystam :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

marfot
17-09-2018, 23:00
teraz, gdy z Canonem łączy mnie tylko chęć wyprzedania jego systemu wręcz jestem zadowolony, że nie wypuścili czegoś przełomowego ;)

Korpus R jest konserwatywny ale 50/1.2 i 28-70/2 to już pewien głos w dyskusji. Można nie potrzebować tych szkieł ale świadomość, że szklarnia Canona jest mocna jest podtrzymana.

maik30d
17-09-2018, 23:21
Korpus R jest konserwatywny ale 50/1.2 i 28-70/2 to już pewien głos w dyskusji. Można nie potrzebować tych szkieł ale świadomość, że szklarnia Canona jest mocna jest podtrzymana.Faktycznie 28-70 kozackie szkło. Ale to bardziej do dslr niż ML ze względu na wagę :) chociaz lepiej mieć wybór niż nie mieć :D

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
17-09-2018, 23:56
Kolego ludzie się tego spodziewali bo a7III to taki 1Dx2 tylko z lepszym obrazkiem, Af ale gorszą budową oraz trybem seryjnym. Ja tam po Canonie się nie spodziewałem cudów bo dominują na rynku i jak piszesz - Canon nie chce robić konkurencji między swoimi produktami :) teraz, gdy z Canonem łączy mnie tylko chęć wyprzedania jego systemu wręcz jestem zadowolony, że nie wypuścili czegoś przełomowego ;)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Może kwestia punktu odniesienia ale dla mnie punkty wspólne pomiędzy A7 i Dxem to chyba się kończą na tym że oboma da się robić zdjęcia :lol:. Jakiekolwiek dalsze porównania nie mają dla mnie sensu.

KNC
18-09-2018, 09:40
https://www.youtube.com/watch?v=IwUHBolbCbU
Tak jeszcze 2-3 generacje i może canon dogoni sony ;)

luso
18-09-2018, 11:19
Widziałem i Tony puki co mówi, że jakość obrazka plasuje się pomiędzy A7III a A7IIIR, więc chyba jest nieźle :-) Dodatkowo AF działa lepiej, że szkłami Canona niż Sony z słoikami na mocowaniu EF (lub jest to najlepszy AF w tej klasie produktów już w 1 generacji i to w budżetowej konstrukcji). Trochę smutne jest to, że DR jest troszkę poniżej 5dmk4.

robertskc7
18-09-2018, 11:33
Ciekawe jak się to ma do DXO :) Fajnie, że 5dkmIV ma taką fajną matrycę, bo już coraz bliżej w mojej torbie :)

jan pawlak
18-09-2018, 13:06
Ciekawe jak się to ma do DXO :) Fajnie, że 5dkmIV ma taką fajną matrycę, bo już coraz bliżej w mojej torbie :)

5D4 jest najwyżej ocenianym (DxO : średnia z głębia koloru, dynamika, szumy) aparatem Canona.

Gdy jednak chodzi o szczegółowość i ostrość zdjęć to lepszym wyborem (z Canona) jest 5DS R.
Pod warunkiem podpinania dobrych obiektywów

jp

robertskc7
18-09-2018, 13:08
No tak tylko że wg tego filmiku ostrość 5dIV jest na poziomie Eosa R, wiec lepiej niż wyżej oceniany a7III.

miszak
18-09-2018, 16:12
No tak tylko że wg tego filmiku ostrość 5dIV jest na poziomie Eosa R, wiec lepiej niż wyżej oceniany a7III.

Matryca 30 mega powinna być lepsza od 24 mega pod względem rozdzielczości to chyba jasne? Czym tu się ekscytować? ;-) Podobnie przewidywalny jest wynik porównania w tej kwestii eosa R do a7r3.

marfot
18-09-2018, 18:47
Trochę smutne jest to, że DR jest troszkę poniżej 5dmk4.

Trochę smutne to jest to, że w takim trochę drażliwym temacie jak DR znowu robią sobie jaja i testują odporność psychiki przyszłych nabywców.

KNC
18-09-2018, 19:00
moja psychika nie ma z tym żadnego kłopotu tak jak nie miała gdy brałęm 6d2 :)
Wyciąganie z cieni 5ev to jakiśabsurd który nie zdaża się na tej planecie. Co innego brak serii :P

marfot
18-09-2018, 19:16
moja psychika nie ma z tym żadnego kłopotu tak jak nie miała gdy brałęm 6d2 :)
Wyciąganie z cieni 5ev to jakiśabsurd który nie zdaża się na tej planecie. Co innego brak serii :P

Wyciąganie +5EV to jakiś tam sposób sprawdzania DR a nie sposób obróbki fotek.
Pocieszające jest, że poziom szumu R i 5DIV jest zbliżony. Dla oceny skali różnicy w zestawieniu z 6DII i D750:
http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Nikon% 20D750_14

Wygląda to przyzwoicie :)

KNC
18-09-2018, 19:48
Wyciąganie +5EV to jakiś tam sposób sprawdzania DR a nie sposób obróbki fotek.
Pocieszające jest, że poziom szumu R i 5DIV jest zbliżony. Dla oceny skali różnicy w zestawieniu z 6DII i D750:
http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Nikon% 20D750_14

Wygląda to przyzwoicie :)

zakres iso jaki mnie najbardziej dotyczy jest w zasadzie taki sam we wszystkich aparatach :P

5pirit
18-09-2018, 21:00
Mnie ten filmik jeszcze bardziej przekonał żeby zostać przy 6D MKII :D

Kurła, tylko nie czaję jednego, na cholerę robić bezlusterkowca, który z założenia ma być mniejszy, bardziej poręczny i walić do niego gigantyczne szkła, takie jak pokazał Canon.

Zawsze stałem po stronie Canona ale to co odwalili to trochę kpina.

Fajnie widać na tym przykładzie, jak dobrze działa marketing. Zróbmy coś co po złożeniu będzie ważyło prawie tyle samo co lustra ze szkłem i dalej kapucha będzie się kręciła.

Ja tylko czekam, aż Fuji wypuści pełną klatkę, może tym nieźle namieszać.

luso
18-09-2018, 21:13
Matryca 30 mega powinna być lepsza od 24 mega pod względem rozdzielczości to chyba jasne? Czym tu się ekscytować? ;-) Podobnie przewidywalny jest wynik porównania w tej kwestii eosa R do a7r3.

To nie jest do końca tak jasne jak się wydaje. W szczególności, że ta 30mpix matryca ma filtr dolnoprzepustowy a ta 24mpix go nie posiada...

KNC
18-09-2018, 21:20
Pamiętajcie je cen cały Tony to nie dość że porównuje odszumione pliki to jeszcze ma jakas tendencję do powiekszania zdjęć w różnej skali. Ten większy plik jest 1:1 a mniejszy w adekwatnie większej skali, czyli tak jakby przeskalować np. z 30mpix R do wielkosci A7RIII...ogólnie amatorka.

pawel.guraj
18-09-2018, 21:32
Wyciąganie +5EV to jakiś tam sposób sprawdzania DR a nie sposób obróbki fotek.


To raczej metoda na zachowanie świateł przy używalnych cieniach. Jak się zacznie fotki oglądać na sprzęcie pracującym w HDR (tym prawdziwym HDR, nie mylić z kiczowatą techniką mapowania rozpiętości) to przestaje to być tak oczywiste.

p,paw

Kolekcjoner
18-09-2018, 21:41
Mnie ten filmik jeszcze bardziej przekonał żeby zostać przy 6D MKII :D

Kurła, tylko nie czaję jednego, na cholerę robić bezlusterkowca, który z założenia ma być mniejszy, bardziej poręczny i walić do niego gigantyczne szkła, takie jak pokazał Canon.

Zawsze stałem po stronie Canona ale to co odwalili to trochę kpina.

Fajnie widać na tym przykładzie, jak dobrze działa marketing. Zróbmy coś co po złożeniu będzie ważyło prawie tyle samo co lustra ze szkłem i dalej kapucha będzie się kręciła.
Ja z kolei zupełnie nie rozumiem dlaczego bezlusterkowiec ma być z "założenia mniejszy" - co za bzdura. Żeby był niewygodny czy jak :roll:? Ja jednego czego się boję to właśnie tego, że jak do Rki podepnę większego ogóra to będzie niezbyt ergonomicznie.... ale mam nadzieję że się mile rozczaruję.

KNC
18-09-2018, 21:55
Ja z kolei zupełnie nie rozumiem dlaczego bezlusterkowiec ma być z "założenia mniejszy" - co za bzdura. Żeby był niewygodny czy jak :roll:? Ja jednego czego się boję to właśnie tego, że jak do Rki podepnę większego ogóra to będzie niezbyt ergonomicznie.... ale mam nadzieję że się mile rozczaruję.

zgadzam się. Również nie rozumiem zmniesjzania bezlustra. To nie ma zadnych praktycznych zalet a same wady, zmiana bagnetu, niewydogny chwyt, malo miejsca na przyciski...
Dla mnie idealnym byloby 6d2 z wywalonym lustrem, ew. z jakas mechaniczna wajchą podrzymującą lustro i eletroniczną migawką. Wszystko inne to bezsensowne utrudnianie sprawy.

Kolekcjoner
18-09-2018, 22:39
Prawda jest taka że póki nie nastąpi jakiś przełom w konstrukcji szkieł to miniaturyzacja aparatów nie ma większego sensu.

KNC
18-09-2018, 22:47
i tak nie ma. Już teraz w bezlustrach brakuje wielu przydatnych przyciskow i pokretel bo nie dla nich miejsca. Ręka ludzka ma stałąwartość, nie zmniejszy się wraz z rozwojem technologicznym :P

marfot
18-09-2018, 23:34
i tak nie ma. Już teraz w bezlustrach brakuje wielu przydatnych przyciskow i pokretel bo nie dla nich miejsca. Ręka ludzka ma stałąwartość, nie zmniejszy się wraz z rozwojem technologicznym :P

Dostęp do podstawowych ustawień na maleńkim M50 oceniam jako lepszy niż w klasycznej (starej ) lustrzance z przyciskami. Jest to okupione tym, ze zanim aparat się uśpi a chowam go do torby to wciskam przypadkowe przyciski i potem wyjmuję przypadkowo skonfigurowany sprzęt. No ale wystarczy chwilę wyczekać ;).
W systemie M Canon konsekwentnie oferuje małe zgrabne obiektywy - jasne i ciemne. To pasuje do malutkiego korpusu.
Nowy R jest po prostu wielki i z ergonomią pewnie nie będzie problemów. Wydaje mi się, że ta wielkość podyktowana jest koniecznością podpinania obiektywów EF, które z adapterem też są wielkie.

--- Kolejny post ---

Fajny wywiad z twórcami R. Trochę ciekawych informacji o działaniu AF:
https://www.imaging-resource.com/news/2018/09/15/canon-eos-r-qa-with-the-canon-engineers

Autofocus w M50 całkowicie ignoruje linie poziome i nie jest w stanie ustawić na nich ostrości. Dopiero po obróceniu o ok. 45 stopni działa. W R chyba będzie podobnie.

Jacek_Z
19-09-2018, 00:11
.. tylko nie czaję jednego, na cholerę robić bezlusterkowca, który z założenia ma być mniejszy, bardziej poręczny ..Skąd to założenie? Ludzie którzy chcą małe body tak piszą, ale to nieprawda. Bezlustekowiec to aparat, który nie ma mieć lustra. Elementu mechanicznego. W konsekwencji MOŻE ale NIE MUSI być mniejszy. Ten założenie - mały rozmiar to sobie ludzie dopowiadają, błędnie. Możliwość to nie jest konieczność robienia miniaturowego sprzętu.

Kolekcjoner
19-09-2018, 01:32
Fajny wywiad z twórcami R. Trochę ciekawych informacji o działaniu AF:
https://www.imaging-resource.com/news/2018/09/15/canon-eos-r-qa-with-the-canon-engineers

Autofocus w M50 całkowicie ignoruje linie poziome i nie jest w stanie ustawić na nich ostrości. Dopiero po obróceniu o ok. 45 stopni działa. W R chyba będzie podobnie.
Z tego wywiadu wynika że tych punktów jest na tyle dużo i są tak gęste że nie powinno być żadnego problemu z liniami poziomymi więc może wiedzą co mówią i nie ma się co martwić na zapas ;)....

jan pawlak
19-09-2018, 05:00
skąd to założenie? Ludzie którzy chcą małe body tak piszą, ale to nieprawda. Bezlustekowiec to aparat, który nie ma mieć lustra. Elementu mechanicznego. W konsekwencji może ale nie musi być mniejszy. Ten założenie - mały rozmiar to sobie ludzie dopowiadają, błędnie. Możliwość to nie jest konieczność robienia miniaturowego sprzętu.

:!: :!:

jp

akustyk
19-09-2018, 08:15
W konsekwencji MOŻE ale NIE MUSI być mniejszy. Ten założenie - mały rozmiar to sobie ludzie dopowiadają, błędnie.

intensywne pranie mozgu przez Olympusa a potem Sony (o ironio!) wbijalo przez lata do glowy Kowalskiego, ze "luszczanki sa be, bo sa wielkie"... Olympus przynajmniej zrobil jak mowil, bo faktycznie konsekwentnie klepie male korpusy i przede wszystkim male obiektywy do nich. ale Sony, a zwlaszcza jego ewangelisci (pardon, ambasadorzy i sympatycy :) ) to jest mistrzostwo hipokryzji, kiedy pierdziela farmazony o mniejszych korpusach i potem bezrefleksyjnie (czesto w tym samym paragrafie) rzucaja linkami do testow pokazujacych jak to szkielka Zeiss badz G sa niegorsze od canonowskich elek... :mrgreen:

mirror
19-09-2018, 08:21
zaczynają coś pisać (i pokazywać) o DR nowej starej matrycy
https://fstoppers.com/gear/canon-eos-r-image-quality-comparison-other-canon-and-sony-cameras-290147
jeśli chodzi o mnie to z DR 6D sobie radzę na tyle bezproblemowo że nie mam żadnego parcia na zmianę systemu ale braki w technologii nadal są widoczne - dodatkowo uważam że jeśli firma nie jest konkurencyjna na jednym polu to powinna być konkurencyjna na innym a z tym też jest słabo (np. crop na 4K a firma pisze peany jak to będzie teraz wspaniale z filmowaniem) - chyba tylko ten mitologiczny kolor zostaje :mrgreen: opiewany już przez Homera

szandor
19-09-2018, 08:24
To nie jest do końca tak jasne jak się wydaje. W szczególności, że ta 30mpix matryca ma filtr dolnoprzepustowy a ta 24mpix go nie posiada...

Filtra nie posiada A7R3 w przeciwieństwie do matrycy 24 mpx z A7mk3.

marfot
19-09-2018, 09:30
Z tego wywiadu wynika że tych punktów jest na tyle dużo i są tak gęste że nie powinno być żadnego problemu z liniami poziomymi więc może wiedzą co mówią i nie ma się co martwić na zapas ;)....

No właśnie dużą ilością punktów uzasadniają brak punktów krzyżowych. Może zadziała.
Powołują sie na żaluzje jako przykład. Testowałem M50 na żaluzjach i ustawia na cokolwiek za oknem, ignoruje żaluzje.
W sumie też ma to sens ;). No bo jak inaczej zrobić zdjęcie poprzez żaluzje - na manualu tylko.

jotes25
19-09-2018, 10:30
Testowałem M50 na żaluzjach i ustawia na cokolwiek za oknem, ignoruje żaluzje.
W sumie też ma to sens ;). No bo jak inaczej zrobić zdjęcie poprzez żaluzje - na manualu tylko.

Obróć aparat o 90 stopni i sprawdź co wtedy ;)

akustyk
19-09-2018, 10:46
Obróć aparat o 90 stopni i sprawdź co wtedy ;)

albo zaluzje :) think outside the box :lol:

marfot
19-09-2018, 10:49
Obróć aparat o 90 stopni i sprawdź co wtedy ;)

Jednak obróciłem aparat :)
Jak pisałem wcześniej - po obrocie o ok. 45 stopni już zobaczył żaluzje. No i w pionie tez widzi;)

miszak
19-09-2018, 11:20
Jednak obróciłem aparat :)
Jak pisałem wcześniej - po obrocie o ok. 45 stopni już zobaczył żaluzje. No i w pionie tez widzi;)

Ciekawe jak to jest w innych MLach? Trzeba będzie sprawdzić.

jotes25
19-09-2018, 11:47
Ciekawe jak to jest w innych MLach? Trzeba będzie sprawdzić.

Parę razy zauważyłem, że a6300 ładnie ostrzy mi na pojedynczą trzcinę trzymając aparat poziomo, po obróceniu w pion już wcale.

Z tego co pamiętam, to Canon ma przynajmniej kilka patentów opisujących Quad Pixel, więc niewątpliwie dostrzegają problem.

Kolekcjoner
19-09-2018, 11:58
Parę razy zauważyłem, że a6300 ładnie ostrzy mi na pojedynczą trzcinę trzymając aparat poziomo, po obróceniu w pion już wcale.

Z tego co pamiętam, to Canon ma przynajmniej kilka patentów opisujących Quad Pixel, więc niewątpliwie dostrzegają problem.
Dostrzegają, było o tym w tym wywiadzie :).

KNC
19-09-2018, 12:03
nie miałem żadnych problemów z ustawianiem ostrości w 6D2,a fociłem w 99% w LV. Co jak co, ale skuteczność DPAF była bezbłędna.

miszak
19-09-2018, 12:47
Wyciąganie +5EV to jakiś tam sposób sprawdzania DR a nie sposób obróbki fotek.
Pocieszające jest, że poziom szumu R i 5DIV jest zbliżony. Dla oceny skali różnicy w zestawieniu z 6DII i D750:
http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Nikon% 20D750_14

Wygląda to przyzwoicie :)

Dodałem a73 .... http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Sony%2 0ILCE-7M3_14

Czy to możliwe aby była taka różnica?

--- Kolejny post ---


nie miałem żadnych problemów z ustawianiem ostrości w 6D2,a fociłem w 99% w LV. Co jak co, ale skuteczność DPAF była bezbłędna.

A spróbuj tego patentu z żaluzjami :)

Ja spróbuję z a6300. Ciekawe :)

jotes25
19-09-2018, 12:58
Dodałem a73 .... http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Sony%2 0ILCE-7M3_14

Czy to możliwe aby była taka różnica?



Możliwe, efekt dual gain najprawdopodobniej?
Rozwiązanie znane Canonowi, ale jak widać na razie nie kwapi się z zastosowaniem w aparatach...

KNC
19-09-2018, 13:05
Dodałem a73 .... http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Sony%2 0ILCE-7M3_14

Czy to możliwe aby była taka różnica?

--- Kolejny post ---



A spróbuj tego patentu z żaluzjami :)

Ja spróbuję z a6300. Ciekawe :)

6D2 już spakowany do wysyłki, nie chce mi się pudełka rozwalać :P

luso
19-09-2018, 13:32
W a73 ciekawy jest spadek szumu odczytu pomiędzy ISO 400 i 800 :-P

capo-di_tutti-capi
19-09-2018, 14:09
https://www.google.com/search?lr=lang_pl&client=firefox-b&biw=1842&bih=956&tbs=lr%3Alang_1pl&ei=ATuiW6zyCq7rrgTaobzYBA&q=sony+dual-gain&oq=sony+dual-gain&gs_l=psy-ab.12..0i22i30k1l3.3015.3015.0.4190.1.1.0.0.0.0.12 5.125.0j1.1.0....0...1c.2.64.psy-ab..0.1.124....0.N_PNhLzk3Y0

https://www.dpreview.com/articles/3389926460/sony-a7-iii-dynamic-range-and-high-iso-improve-over-its-predecessor

w Canonie jeszcze o tym nie słyszeli ;)

miszak
19-09-2018, 14:12
W a73 ciekawy jest spadek szumu odczytu pomiędzy ISO 400 i 800 :-P

Kiedyś taki spadek będzie tez w Canonie i innych markach jak opanują tą technologię ;-)

grizz
19-09-2018, 14:59
Dodałem a73 .... http://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20IV_14,Canon%2 0EOS%206D%20Mark%20II_14,Canon%20EOS%20R_14,Sony%2 0ILCE-7M3_14

Czy to możliwe aby była taka różnica?


"These raw values are not appropriate for comparing camera models because they are not adjusted for gain or area."

grizz
19-09-2018, 15:02
intensywne pranie mozgu przez Olympusa a potem Sony (o ironio!) wbijalo przez lata do glowy Kowalskiego, ze "luszczanki sa be, bo sa wielkie"... Olympus przynajmniej zrobil jak mowil, bo faktycznie konsekwentnie klepie male korpusy i przede wszystkim male obiektywy do nich. ale Sony, a zwlaszcza jego ewangelisci (pardon, ambasadorzy i sympatycy :) ) to jest mistrzostwo hipokryzji, kiedy pierdziela farmazony o mniejszych korpusach i potem bezrefleksyjnie (czesto w tym samym paragrafie) rzucaja linkami do testow pokazujacych jak to szkielka Zeiss badz G sa niegorsze od canonowskich elek... :mrgreen:

Blah sony ma małe szła. W apsc. jeżeli porównujemy np z fuji.

akustyk
19-09-2018, 15:33
Blah sony ma małe szła. W apsc. jeżeli porównujemy np z fuji.
No ale nie porownujemy APSC. A gdybysmy porownywali, to optycznie te szkla XF wygladaja najczesciej duzo lepiej niz Sony. O wyborze nie wspomne (ale tez APSC Canona i Nikona to kompletny wstyd)

miszak
19-09-2018, 17:08
"These raw values are not appropriate for comparing camera models because they are not adjusted for gain or area."

Ano właśnie coś mi nie pasowało. Dzięki :-)

grissley
19-09-2018, 20:27
Kurła, tylko nie czaję jednego, na cholerę robić bezlusterkowca, który z założenia ma być mniejszy, bardziej poręczny i walić do niego gigantyczne szkła, takie jak pokazał Canon.

Nikon i Canon mają tu chyba inną filozofie - po erze dalmierzy, dwuobiektywówek i innych pomysłów wymyślono lustra i ten układ wydawał sie do teraz najpraktyczniejszy.
W momencie, kiedy wyświetlacze elektroniczne zostaną dobrze dopracowane, obraz będzie naturalny, bez lagów itp (a do tego już bliżej niż dalej), to OVF, pomimo wielu zalet, stanie się tak samo zasadny, jak trzepanie dzisiaj aparatów dwuobiektywowych właśnie.
Nikon i Canon chyba właśnie wprowadziły korpusy, które są awangardą nadchodzącego zmierzchu luster, kiedykolwiek by on nie nastąpił.

Dla ludków szukających małego rozmiaru niespecjalnie jest cokolwiek sensownego na rynku. Zakładając, że DX to idealny kompromis - Nikon nie ma nic, a Canon ma w miarę fajne body, ale praktycznie bez szkieł.
Najsensowniejsze jest Sony, ale dostępne szkła też nie powalają. Z małych słoików jest w zasadzie tylko 20/2.8 oraz 16-50, z czego żaden (zwłaszcza drugi) jakimś wymiataczem nie jest.
Może coś jeszcze od Fudżjego (nie znam), bo Olek to jeszcze mniejsze matryca.


Również nie rozumiem zmniesjzania bezlustra. To nie ma zadnych praktycznych zalet a same wady, zmiana bagnetu, niewygodny chwyt, mało miejsca na przyciski...

Ma tę podstawową zaletę, że w wielu sytuacjach po prostu go masz przy sobie, podczas, gdy klasycznej lustrzanki + gripa + Słoja 1L i zdolnego to wszystko udźwignąć statywu nie chciałoby się już w 99% przypadków ze sobą tachać.
Inne zastosowanie.

pawel.guraj
19-09-2018, 20:48
Ano właśnie coś mi nie pasowało. Dzięki :-)

Dlatego zdecydowanie lepszym wykresem na P2P jest Input Referred Read Noise. Można go już porównywać. Oczywiście, że w dalszym ciągu nie jest dopasowany do powierzchni ale daje porównanie szumu na poziomie per-pixel, co w sumie nas interesuje.

p,paw

Kolekcjoner
19-09-2018, 20:49
Ma tę podstawową zaletę, że w wielu sytuacjach po prostu go masz przy sobie, podczas, gdy klasycznej lustrzanki + gripa + Słoja 1L i zdolnego to wszystko udźwignąć statywu nie chciałoby się już w 99% przypadków ze sobą tachać.
Inne zastosowanie.Jedyne co można mieć zawsze przy sobie to smartfon 8-). Już zresztą to bylo wałkowane tysiąc razy i zawsze wniosek ten sam, że wszelkie aparaty z wymienną optyką to proteza przy takiej potrzebie.

pawel.guraj
19-09-2018, 20:52
Kiedyś taki spadek będzie tez w Canonie i innych markach jak opanują tą technologię ;-)

No to jeszcze jakaś 1 generacja matryc przed nimi. Obecnie Canon jest mniej więcej 2 generacje do tyłu. Dopiero w ostatniej generacji matryc (5D4, 7D2) opanowali szum downstream zbliżając się mniej więcej do poziomu zapewniającego względny isoless. Teraz pora na dual-gain. Sony ma już matryce (A9) dual-gain stacked zapewniające znacznie szybszy odczyt z tak skomplikowanej struktury.

Co ciekawe Canon dalej udaje pośrednie ISO poprzez cyfrową manipulację. Wzmacniacz analogowy potrafi pracować tylko na "pełnych" ISO (100,200,400,800 itp). W EOS R jest tak samo (nie dziwne, bo to w końcu matryca z 5D4).

p,paw

akustyk
19-09-2018, 21:02
to OVF, pomimo wielu zalet, stanie się tak samo zasadny, jak trzepanie dzisiaj aparatów dwuobiektywowych właśnie.
OVF nieodmiennie daje podglad na zywo scen nawet w ciemnosci, tam gdzie czasy ekspozycji sa na poziomie kilku(nastu) sekund. EVF sie wykladaja.
plus: dzieki temu, ze oko ludzkie swietnie dopasowuje sie do jasnosci, OVF sa zawsze wygodne do przykladania filtrow polowkowych. na EVF ocena ich efektu jest mniej wygodna




Dla ludków szukających małego rozmiaru niespecjalnie jest cokolwiek sensownego na rynku. (...)
Może coś jeszcze od Fudżjego (nie znam), bo Olek to jeszcze mniejsze matryca.

no wlasnie Fuji jest odpowiedzia na to pytanie. dalmierzowy XE-3 albo maly XT-20, do tego XF 18-55 daje malenki ale wypasiony jakosciowo i w obsludze zestaw. chociaz Canon w zestawie 200D (czy nawet 800D) ze swoim 18-55 STM nie jest jakos drastycznie wiekszy ani wiele gorszy optycznie. dopiero jak sie chce stalki uzywac, to to w Canonie odjezdza w kosmos (bo do wyboru sa, poza 24 STM, prawie wylacznie stalki pelnoklatkowe)




Co ciekawe Canon dalej udaje pośrednie ISO poprzez cyfrową manipulację. Wzmacniacz analogowy potrafi pracować tylko na "pełnych" ISO (100,200,400,800 itp). W EOS R jest tak samo (nie dziwne, bo to w końcu matryca z 5D4).

a to jest taka wielka przeszkoda praktycznie? osobiscie pierwsze co robie po odpakowaniu nowego korpusu to ustawienie CFn-ow i od reki wylaczenie posrednich ISO. trucie d* z tym, niepotrzebnie kosztujace moj czas :)

pawel.guraj
19-09-2018, 21:07
a to jest taka wielka przeszkoda praktycznie? osobiscie pierwsze co robie po odpakowaniu nowego korpusu to ustawienie CFn-ow i od reki wylaczenie posrednich ISO. trucie d* z tym, niepotrzebnie kosztujace moj czas :)

Dla mnie ISO praktycznie w ogóle przestało istnieć. W moim 6500 mam gual-gain na ISO 100 i 400 i są to jedyne wartości jakich używam. Żadna inna nie jest obecnie potrzebna. ( http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Sony%20ILCE-6300 )
Cyfrowa manipulacja w Canonie raczej świadczy po prostu o słabości konstrukcji wzmacniaczy - nie żeby to w czymś znacząco przeszkadzało.

p,paw

grissley
19-09-2018, 22:32
OVF nieodmiennie daje podglad na zywo scen nawet w ciemnosci, tam gdzie czasy ekspozycji sa na poziomie kilku(nastu) sekund. EVF sie wykladaja.
plus: dzieki temu, ze oko ludzkie swietnie dopasowuje sie do jasnosci, OVF sa zawsze wygodne do przykladania filtrow polowkowych. na EVF ocena ich efektu jest mniej wygodna


OVF, pomimo]wielu zalet, stanie się tak samo zasadny, jak trzepanie dzisiaj aparatów dwuobiektywowych właśnie.

;)





no wlasnie Fuji jest odpowiedzia na to pytanie. (...) XT-20, do tego XF 18-55 daje malenki ale wypasiony jakosciowo i w obsludze zestaw.

Nie wiem jak to wygląda jakościowo, ale ten zestaw raczej nie jest mniejszy ani lżejszy niż np A6300 + 1670/4.
W ogóle z Fuji to jest tak, że na dxo tego nie testują, użytkowników nie ma aż tak znowu dużo i ciężko jakieś porównanie 1 do 1 z czymkolwiek zrobić.

marfot
19-09-2018, 22:47
W ogóle z Fuji to jest tak, że na dxo tego nie testują, użytkowników nie ma aż tak znowu dużo i ciężko jakieś porównanie 1 do 1 z czymkolwiek zrobić.

Na dxo tego nie testują.
Cała reszta szanowanych portali jednak testuje. Na dpreview nowe Fuji X-T3 jest na drugim miejscu zainteresowania ludzisków.
Porównanie 1:1 można sobie zrobić z czym się chce bo RAWy są w necie.
Widzi się tego u ludzi typu turyści też całkiem sporo.
Ja nigdy tego nie kupię bo ma kółko z czasami :mrgreen: ale sprzęt jest popularny i obrazek fajny.

akustyk
19-09-2018, 23:11
;)
W ogóle z Fuji to jest tak, że na dxo tego nie testują, użytkowników nie ma aż tak znowu dużo i ciężko jakieś porównanie 1 do 1 z czymkolwiek zrobić.
matryce X-Trans nie sa zgodne z metodologia DXO z tego co pamietam.

co do uzytkownikow... nie brakuje, oj nie brakuje...



Widzi się tego u ludzi typu turyści też całkiem sporo.
Ja nigdy tego nie kupię bo ma kółko z czasami :mrgreen: ale sprzęt jest popularny i obrazek fajny.
kolko z czasami baaaaardzo fajna rzecz. do tego szkielka XF maja pierscien przyslony, a w korpusach X-T* sa tez kolka z ISO... caly urok fiudzi... no ale to nie dla kazdego jest.

mankamentem fiudzi sa jego wyznawcy :) nie sa moze tak natarczywi jak ci od playstation fechtujacy na prawo i lewo pomiarami w DXO w swietym przekonaniu, ze wykresy lepsze niz szkielko i oko :) za to bardziej artystyczni i niezlomni w swojej wierze... :D

marfot
19-09-2018, 23:30
kolko z czasami baaaaardzo fajna rzecz. do tego szkielka XF maja pierscien przyslony, a w korpusach X-T* sa tez kolka z ISO... caly urok fiudzi... no ale to nie dla kazdego jest.
Górny wyświetlacz to jest fajna rzecz :D
Eos R ma górny wyświetlacz, już go za to lubię.

jan pawlak
20-09-2018, 06:08
Górny wyświetlacz to jest fajna rzecz :D
Eos R ma górny wyświetlacz, już go za to lubię.

Górny wyświetlacz to fajna/przydatna rzecz w lustrzankach
W ML to miły gadżet tylko, taka PRowa "zachęta"


jp

zdebik
20-09-2018, 08:45
Górny wyświetlacz to fajna/przydatna rzecz w lustrzankach
W ML to miły gadżet tylko, taka PRowa "zachęta"


jpSpokojnie będzie i w sony, do joya też trochę dochodzili.

jan pawlak
20-09-2018, 09:33
Spokojnie będzie i w sony, do joya też trochę dochodzili.

To jest prawdopodobne, ma w swoim portfoilo aparaty z takim wyświetlaczem.
Byłoby to zwycięstwo PR (oczekiwanie zwiększenia sprzedaży) nad zdrowym rozsądkiem

Na 13 666 uczestników ankiety (co z systemów R i Z -> A) tylko 7% wybrało wyświetlacz górny
Najwięcej (22%) to uszczelnienie
https://www.sonyalpharumors.com/whats-the-canon-r-and-nikon-z-feature-sony-should-absolutely-copy-and-past-in-their-fourth-generation-of-a7-cameras/

jp

zdebik
20-09-2018, 09:45
To jest prawdopodobne, ma w swoim portfoilo aparaty z takim wyświetlaczem.
Byłoby to zwycięstwo PR (oczekiwanie zwiększenia sprzedaży) nad zdrowym rozsądkiem

jp

Sony i zdrowy rozsądek... Zobaczymy gdzie będą za dwa lata.

robertskc7
20-09-2018, 10:04
... na allegro :) bo stwierdzą, że bezlustra są passe

KNC
20-09-2018, 10:39
nie nabijałbym się z Sony. To włąśnie sony powinni dziękować przyszli nabywcy bezluster C i N.

akustyk
20-09-2018, 12:54
nie nabijałbym się z Sony. To włąśnie sony powinni dziękować przyszli nabywcy bezluster C i N.

osobiscie bezlustra mnie srednio interesuja. no, moze kupilbym sobie takie jako aparat do torebki, ale wtedy male, lekkie i z malenkimi obiektywami ---> czyli Fuji (bo proporcji 4:3 nie trawie, a przyciecie tego do 3:2 jeszcze bardziej redukuje jakosc obrazu) chociaz po ostatnich uzupelnieniach Canon M bynajmniej nie wydaje sie glupi.

w kwestii nabijania... nie mam wiekszych uwag do sprzetu (A7, optyki), bo pod wzgledem mozliwosci jest to niezle. natomiast nieodmiennie irytuje mnie, a czasem bawi, ewangelia fanbojow Sony, ktorzy z kazdego kata internetu wylewaja sie jak, nie przymierzajac, odchody z zapchanej toalety. i to jest jednak dosc meczace. kiedys na kazdym kanale TV (tzn. na obu kanalach) byl general i plenum partii, a teraz, czy otworzysz forum Canon czy Nikona czy kurna zelazek Philips albo odkurzaczy Bosch - wszedzie jakis nawiedzony oglasza, ze to wszystko jest przezytkiem, ma gowniany DR i w ogole wedlug DXO nadaje sie do wyrzucenia, bo Sony, tylko Sony i zawsze Sony akbar.

Kolekcjoner
20-09-2018, 13:09
To jest prawdopodobne, ma w swoim portfoilo aparaty z takim wyświetlaczem.
Byłoby to zwycięstwo PR (oczekiwanie zwiększenia sprzedaży) nad zdrowym rozsądkiem

Na 13 666 uczestników ankiety (co z systemów R i Z -> A) tylko 7% wybrało wyświetlacz górny
Najwięcej (22%) to uszczelnienie
https://www.sonyalpharumors.com/whats-the-canon-r-and-nikon-z-feature-sony-should-absolutely-copy-and-past-in-their-fourth-generation-of-a7-cameras/

jp
Odnośnie tej stronki.
Rozczulająca jest ta troska ambasadorów Sony o to co powinien dać canonikon w swoich aparatach ;). Doprawdy łzy wzruszenia zalały mi oczy jak przeczytałem same nagłówki :lol:..

grissley
20-09-2018, 14:20
Wydaje mnie się, że skala niezadowolenia wybrykami ambasadorów Sony też jest jakby niewspółmierna do skali ich świrowania.
Nie to, żebym kogoś posądzał o symetryczne ambasodorowanie Canonowi... :p

pawel.guraj
20-09-2018, 14:43
Ja gdzieś ostatnio czytałem, że fajnboje Sony (czyli ja na przykład) to absolutnie nic w porównaniu z fanbojami Fuji :)
No ale tamci przynajmniej nie muszą brać wody w usta jeżeli chodzi o ergonomię ;)

p,paw

akustyk
20-09-2018, 15:14
Ja gdzieś ostatnio czytałem, że fajnboje Sony (czyli ja na przykład) to absolutnie nic w porównaniu z fanbojami Fuji :)

prawda. tez potrafia byc bardzo nachalni i bardzo zaklinajacy rzeczywistosc

zdebik
20-09-2018, 16:04
akustyk. Właśnie nie sam sprzęt a wyznawcy PS stają się natrętni do tego stopnia, że zaczyna się nienawidzieć markę jako całość. Dochodzi jeszcze uosobnianie sony z tymi personami itd. A gdy pokazują swoje prace i płakać się chce... Ręce można załamywać i pytać na co te wszystkie pixele, klatki i DR.

Ciekawe jak przy A będzie wyglądała sprzedaż R i Z.

jan pawlak
20-09-2018, 18:15
Odnośnie tej stronki.
Rozczulająca jest ta troska ambasadorów Sony o to co powinien dać canonikon w swoich aparatach ;). Doprawdy łzy wzruszenia zalały mi oczy jak przeczytałem same nagłówki :lol:..

To może gdybyś jednak te łzy przetarł to zobaczyłbyś że chodzi oto co Sony powinien "skopiować" od Canona i Nikona do swoich aparatów
A nie tak jak widzisz przez łzy

https://www.sonyalpharumors.com/whats-the-canon-r-and-nikon-z-feature-sony-should-absolutely-copy-and-past-in-their-fourth-generation-of-a7-cameras/

jp

maik30d
20-09-2018, 20:41
Marki markami. Jeśli ktoś jest fanboyem to niech będzie. Ja mam A7III i zmiany z Canona nie żałuję wcale :) ale fakt, na grupie Sony A7III fotki są tragiczne !!! Na Fuji o niebo lepiej :) O N i C się nie mówi :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
20-09-2018, 20:50
To może gdybyś jednak te łzy przetarł to zobaczyłbyś że chodzi oto co Sony powinien "skopiować" od Canona i Nikona do swoich aparatów
A nie tak jak widzisz przez łzy

https://www.sonyalpharumors.com/whats-the-canon-r-and-nikon-z-feature-sony-should-absolutely-copy-and-past-in-their-fourth-generation-of-a7-cameras/

jp

Ale mnie to zupełnie nie intetesuje :lol:.
Co mnie ciekawi to kiedy R będzie można obejrzeć w realu :).

robertskc7
20-09-2018, 21:40
Jp nie ma z kim pogadać tam, to przenosi newsy tu... smutne to trochę.
Tak popatrzyłem na tą stronę. Masakra, reklam jakiś programotwórów upiększających piekno milion, RUMORSY o rzeczach które istnieją oficjalnie... i to "breathtaking sony G master" no rozjebało mnie na łopatki

Cichy
21-09-2018, 10:01
Trochę mocniej przysiadłem do tematu i w zasadzie niewiele wymyśliłem. Pojawiły się już w zasadzie 3 puszki, które teoretycznie mogłyby być sukcesorem mojej A72, która generalnie jest dobra jako uzupełnienie zestawu Canona, ale raczej nie skłoniłbym się ku traktowaniu jej jako podstawowego aparatu. Canon byłby chyba najodpowiedniejszy, choć jestem ciekaw, jaką ma matrycę (głównie rozpiętość tonalna i DR, bo na szumy to już dawno nie patrzę). Trochę mnie martwi ergonomia tego aparatu (mało przycisków z tyłu, brak Joya) a najbardziej brak stabilizacji matrycy. Wczoraj robiłem fotki już po zachodzi słońca, manualnym 40/1.4, czasy 1/20-1/40 i w zasadzie większość zdjęć ostra. Raczej i tak nie byłbym zainteresowany 28-70, być może (choć tez wątpię) 50/1.2, ale to za mało.

Z6 wydaje mi się bardziej przyjazny, jedyne co może mnie w nim przeszkadzać to kolorystyka "nikonowa". Ale podoba mi się ergonomicznie więc jeszcze nie przekreślam go zupełnie.

Ostatni i najbardziej prawdopodobny w moim wyborze jest A73. Zakładam, że już za chwilę stanieje do poziomu 8k i w zasadzie ten aparat ma niemal wszystko, co potrzebuję. Niemal - bo do szczęścia brakuje mi w nim większego uchwytu, jaki jest w R i Z. Wszystkie testy jakie widziałem mówią jedno - matrycę ma zdecydowanie lepszą niż w A72, szumy na poziomie 5d4, a DR nawet lepszy. Czego chcieć więcej ? Szkoda, że Canon pokazał nieco w sumie okrojony aparat (znam ludzi którzy mieli go w rękach i potwierdzali, że są nieprzyjazne ergonomicznie) bez IS matrycy, bez joysticka, bez awaryjnego slotu. Sam już nie wiem. Jeszcze wypróbuję tego Nikona, ale coś mi się widzi, że skończy się znów na Sony.

jotes25
21-09-2018, 10:14
Trochę mocniej przysiadłem do tematu i w zasadzie niewiele wymyśliłem. Pojawiły się już w zasadzie 3 puszki, które teoretycznie mogłyby być sukcesorem mojej A72, która generalnie jest dobra jako uzupełnienie zestawu Canona, ale raczej nie skłoniłbym się ku traktowaniu jej jako podstawowego aparatu. Canon byłby chyba najodpowiedniejszy, choć jestem ciekaw, jaką ma matrycę (głównie rozpiętość tonalna i DR, bo na szumy to już dawno nie patrzę). Trochę mnie martwi ergonomia tego aparatu (mało przycisków z tyłu, brak Joya) a najbardziej brak stabilizacji matrycy. Wczoraj robiłem fotki już po zachodzi słońca, manualnym 40/1.4, czasy 1/20-1/40 i w zasadzie większość zdjęć ostra. Raczej i tak nie byłbym zainteresowany 28-70, być może (choć tez wątpię) 50/1.2, ale to za mało.

Z6 wydaje mi się bardziej przyjazny, jedyne co może mnie w nim przeszkadzać to kolorystyka "nikonowa". Ale podoba mi się ergonomicznie więc jeszcze nie przekreślam go zupełnie.

Ostatni i najbardziej prawdopodobny w moim wyborze jest A73. Zakładam, że już za chwilę stanieje do poziomu 8k i w zasadzie ten aparat ma niemal wszystko, co potrzebuję. Niemal - bo do szczęścia brakuje mi w nim większego uchwytu, jaki jest w R i Z. Wszystkie testy jakie widziałem mówią jedno - matrycę ma zdecydowanie lepszą niż w A72, szumy na poziomie 5d4, a DR nawet lepszy. Czego chcieć więcej ? Szkoda, że Canon pokazał nieco w sumie okrojony aparat (znam ludzi którzy mieli go w rękach i potwierdzali, że są nieprzyjazne ergonomicznie) bez IS matrycy, bez joysticka, bez awaryjnego slotu. Sam już nie wiem. Jeszcze wypróbuję tego Nikona, ale coś mi się widzi, że skończy się znów na Sony.

Z ciekawości zapytam, bo nie fotografuję ludzi: śledzenie oka to przydatne narzędzie czy raczej gadżet? Canon ma/będzie miał za chwilę, Nikon chyba nie ma, a Sony zdaje się ma kłopoty (na fredmiranda jest o tym długi wątek w kontekście a7iii, ale nie zagłębiałem się w szczegóły).

Cichy
21-09-2018, 10:18
Z ciekawości zapytam, bo nie fotografuję ludzi: śledzenie oka to przydatne narzędzie czy raczej gadżet? Canon ma/będzie miał za chwilę, Nikon chyba nie ma, a Sony zdaje się ma kłopoty (na fredmiranda jest o tym długi wątek w kontekście a7iii, ale nie zagłębiałem się w szczegóły).

Nie używam.

jan pawlak
21-09-2018, 11:35
Trochę mocniej przysiadłem do tematu i w zasadzie niewiele wymyśliłem. Pojawiły się już w zasadzie 3 puszki, które teoretycznie mogłyby być sukcesorem mojej A72, która generalnie jest dobra jako uzupełnienie zestawu Canona, ale raczej nie skłoniłbym się ku traktowaniu jej jako podstawowego aparatu. Canon byłby chyba najodpowiedniejszy, choć jestem ciekaw, jaką ma matrycę (głównie rozpiętość tonalna i DR, bo na szumy to już dawno nie patrzę). Trochę mnie martwi ergonomia tego aparatu (mało przycisków z tyłu, brak Joya) a najbardziej brak stabilizacji matrycy. Wczoraj robiłem fotki już po zachodzi słońca, manualnym 40/1.4, czasy 1/20-1/40 i w zasadzie większość zdjęć ostra. Raczej i tak nie byłbym zainteresowany 28-70, być może (choć tez wątpię) 50/1.2, ale to za mało.

Z6 wydaje mi się bardziej przyjazny, jedyne co może mnie w nim przeszkadzać to kolorystyka "nikonowa". Ale podoba mi się ergonomicznie więc jeszcze nie przekreślam go zupełnie.

Ostatni i najbardziej prawdopodobny w moim wyborze jest A73. Zakładam, że już za chwilę stanieje do poziomu 8k i w zasadzie ten aparat ma niemal wszystko, co potrzebuję. Niemal - bo do szczęścia brakuje mi w nim większego uchwytu, jaki jest w R i Z. Wszystkie testy jakie widziałem mówią jedno - matrycę ma zdecydowanie lepszą niż w A72, szumy na poziomie 5d4, a DR nawet lepszy. Czego chcieć więcej ? Szkoda, że Canon pokazał nieco w sumie okrojony aparat (znam ludzi którzy mieli go w rękach i potwierdzali, że są nieprzyjazne ergonomicznie) bez IS matrycy, bez joysticka, bez awaryjnego slotu. Sam już nie wiem. Jeszcze wypróbuję tego Nikona, ale coś mi się widzi, że skończy się znów na Sony.

1.
Uchwyty A7x w wersjach III są znacznie lepsze od tych w wersji II

2.
Musisz się dogadać sam ze sobą co ważne

Ostatni i najbardziej prawdopodobny w moim wyborze jest A73. Zakładam, że już za chwilę stanieje do poziomu 8k i w zasadzie ten aparat ma niemal wszystko, co potrzebuję. Niemal - bo do szczęścia brakuje mi w nim większego uchwytu, jaki jest w R i Z.

Szkoda, że Canon pokazał nieco w sumie okrojony aparat (znam ludzi którzy mieli go w rękach i potwierdzali, że są nieprzyjazne ergonomicznie)

3.
Miałem wersję II, mam III. Było trochę trudno na początku po lustrzankach aż ręce się naumiały gdzie są jakie przyciski.
A w większości przypadków i tak trzymam aparat za obiektyw (tak jak i było często w świecie lustrzanek)

jp

jotes25
21-09-2018, 11:47
Nie używam.

A używasz focus peaking w A7 z manualnymi szkłami? Używam w Sony a6300 i Canonie m100 do makrofotografii i implementacja w Canonie podoba mi się nieco bardziej (pozwala łatwiej wyłapać subtelne różnice). Choć przyznam, że w obu przypadkach z natywnymi szkłami, więc nie wiem czy na 100% działa to też z manualnymi (pewnie tak).

Cichy
21-09-2018, 12:15
Peaking nie jest precyzyjny, tylko powiększenia używam.

jotes25
21-09-2018, 13:08
Peaking nie jest precyzyjny, tylko powiększenia używam.

To by potwierdzało moje obserwacje odnośnie Sony. U Canona nie mam z tym żadnego problemu :)

Cichy
21-09-2018, 13:27
To by potwierdzało moje obserwacje odnośnie Sony. U Canona nie mam z tym żadnego problemu :)

O którym Canonie Ty mówisz ?

jotes25
21-09-2018, 13:42
O którym Canonie Ty mówisz ?

Przecież napisałem: Eos M10. W Eos R może być co najwyżej lepiej :) Weź też pod uwagę, że makrofotografia to zupełne ekstremum jeśli chodzi o głębię ostrości. Używając powiększenia miałem sporo nietrafionych, focus peaking pozwala mi na obserwację przebiegu płaszczyzny ostrości i naprawdę szybkie jej ustawienie dokładnie tam gdzie chcę.

Cichy
21-09-2018, 15:04
Nie miałem w rękach, w zasadzie trochę Focus peakingiem bawiłem się tylko w Sony i Fuji, jak dla mnie przy jasnych szkłach (1.1 -1.4) słabo używalne.

zdebik
21-09-2018, 16:28
ML niby ma FP ale to bardziej ciekawostka (przynajmniej z 600d). Natywny FP pewnie lepiej działa w nowych puszkach.

jan pawlak
21-09-2018, 17:03
Powiększenie a FP (A7R3)

Mam zarówno powiększenie jak i FP zaprogramowanie pod przyciskami i sporo używam

Gdy chodzi o sprawdzenie lub ustawienie szczegółów/ostrości to zdecydowanie lepiej/precyzyjniej robi się to poprzez powiększenie, można mieć jak 1:1 lub 2:1 na monitorze kompa.

FP jest dobry gdy chce się zobaczyć zakres GO przy danej przesłonie i odległości ostrzenia
Nie ma możliwości ustawiania "zakresu" GO np. tylko 100% "ostre", "ostre" powyżej 80% itd.
Ustawić można wyświetlany kolor krawędzi i jasność wyświetlania krawędzi które są w zakresie GO (przy danych ustawieniach)

jp

Jacek_Z
22-09-2018, 09:12
Górny wyświetlacz to fajna/przydatna rzecz w lustrzankach
W ML to miły gadżet tylko, taka PRowa "zachęta"


jp


To jest prawdopodobne, ma w swoim portfoilo aparaty z takim wyświetlaczem.
Byłoby to zwycięstwo PR (oczekiwanie zwiększenia sprzedaży) nad zdrowym rozsądkiem

Na 13 666 uczestników ankiety (co z systemów R i Z -> A) tylko 7% wybrało wyświetlacz górny
Najwięcej (22%) to uszczelnienie
jp
Wypraszam sobie takie określanie.
Ustawianie parametrów od góry to nawyk każdego normalnego fotografa. Tak było od początku małego obrazka. Tak są też skale przysłon i odległosci w obiektywach. Niektórzy na to patrzą.
No tak, trzeba być nowocześniejszym i modnym. Kurcze, samochody to tak ciągle mają cztery koła. Co by tu zrobić lepiej i inaczej ….

fret
22-09-2018, 09:22
...
Ustawianie parametrów od góry to nawyk każdego normalnego fotografa. Tak było od początku małego obrazka. ...

Od poczatku, to jeszcze był kominek do oglądania obrazka z góry, ale jednak przegrał z pryzmatem ;)

grizz
22-09-2018, 09:39
Wypraszam sobie takie określanie.
Ustawianie parametrów od góry to nawyk każdego normalnego fotografa. Tak było od początku małego obrazka. Tak są też skale przysłon i odległosci w obiektywach. Niektórzy na to patrzą.
No tak, trzeba być nowocześniejszym i modnym. Kurcze, samochody to tak ciągle mają cztery koła. Co by tu zrobić lepiej i inaczej ….

Na poczatku małego obrazka nie miałeś tych danych wyświetlanych na tylnym wyświetlaczu, ani w wizjerze.
Dodatkowy ekranik to gadżet, Może byc przydatny, ale np. kilka dodatkowych przycisków w tym miejscu też byłoby przydatnych.

Jacek_Z
22-09-2018, 09:53
Na poczatku małego obrazka nie miałeś tych danych wyświetlanych na tylnym wyświetlaczu, ani w wizjerze.
Dodatkowy ekranik to gadżet, Może byc przydatny, ale np. kilka dodatkowych przycisków w tym miejscu też byłoby przydatnych.Leika Oskara Barnacka miała skale czasów u góry. Tak jak i 99% aparatów małoobrazkowych wyprodukowanych później.
Nikon pokazywał skale przysłon i czasów w wizjerze od bardzo, bardzo dawna. Czas był pokazywany igłą, skala czasów była na boku matówki. A skala przysłon - to załatwiono jeszcze wcześniej. Zwróć uwagę na maciupeńką skale przysłon na antycznych manualnych nikkorach, bardzo blisko bagnetu. To było widać w wizjerze, nad tą skala był pryzmat i skale było widać pod matówką. W latach 80-tych zaczęła się elektronika, mój Canon A1 miał wyświetlany (na czerwono :) nie LCD ) czas i przysłonę.

Ten gadżet jak mówicie jest w serii profi, ba na tylnej ściance jest oprócz kolorowego dużego LCD mały LCD BW. Proszę popatrzeć na Nikona D5, tylna ścianka poniżej dużego LCD. Tak samo Canon 1DX. 3 wyświetlacze.

Jeśli sa rzeczy, których nie rozumiecie to to nie oznacza, że one sa nikomu do niczego niepotrzebne.

jan pawlak
22-09-2018, 09:54
Wypraszam sobie takie określanie.
Ustawianie parametrów od góry to nawyk każdego normalnego fotografa. Tak było od początku małego obrazka. Tak są też skale przysłon i odległosci w obiektywach. Niektórzy na to patrzą.
No tak, trzeba być nowocześniejszym i modnym. Kurcze, samochody to tak ciągle mają cztery koła. Co by tu zrobić lepiej i inaczej ….

Przez wiele, wiele lat tak robiłem.

Mojej żony auto nadal ma 4 koła ale "nowa" technologia... nie ma sprzęgła,

Patrzę na górne koło trybów : widzę ustawienie trybów
Przykładam oko do EVF :
- widzę ustawienie przesłony, czasu, histogram, ogólny obraz "zdjęcia" (+ wiele innych.....)
- kółkiem przednim/tylnym reguluję to co potrzebuję (przesłonę, czas)
- w razie potrzeby zmieniam np. ISO, ......
- w razie potrzeby "włączam" powiększenie, focus point, zebrę
- ......
Wszystko bez odrywania oka od EVF.
Jak ktoś sobie zaprogramuje sytuacje zdjęciowe w trybach 1,2,3 to ma jeszcze prościej/łatwiej

A górny wyświetlacz przy nowej technologii to (prawie) jak sprzęgło przy automatycznej skrzyni biegów.

jp

grizz
22-09-2018, 10:05
Jeśli sa rzeczy, których nie rozumiecie to to nie oznacza, że one sa nikomu do niczego niepotrzebne.
Czego nie rozumiem, że moze byc przydatny? Że masa ludzi się przyzwyczaiła i starych drzew...

Ekranik nie zawadza, mogę go mieć. Jak zmieniłem aparat na taki bez niego, to nawet nie zauważyłem braku. Bo i tak zdecydowanie wiecej parametrów wyświetla sie na lcd/evf/
Jednak jakbym miał wybierać ekranik vs, 3-4 dodatkowe przyciski funkcyjne/pokretło, to wybrałbym bez wahania tę druga opcję.

jan pawlak
22-09-2018, 10:13
Czego nie rozumiem, że moze byc przydatny? Że masa ludzi się przyzwyczaiła i starych drzew...

Ekranik nie zawadza, mogę go mieć. Jak zmieniłem aparat na taki bez niego, to nawet nie zauważyłem braku. Bo i tak zdecydowanie wiecej parametrów wyświetla sie na lcd/evf/
Jednak jakbym miał wybierać ekranik vs, 3-4 dodatkowe przyciski funkcyjne/pokretło, to wybrałbym bez wahania tę druga opcję.

W pełni się z Tobą zgadzam.

jp

grizz
22-09-2018, 10:16
i jeszcze inaczej d5 jest tak wielki, że wszystko sie tam zmieści ;) I przycisków nia brakuje.

Zobacz na a7iii vs a9

A7III ma beznadziejną wolną przestrzeń po lewej od wizjera. Spokojnie mógłby być tam ekran. ale a9 ma tam już wielofunkcujne pokrętło. - przy takiej puszce, które rozwiązanie byś wolał - zakładając ekran dodatkowy w a7III

Jacek_Z
22-09-2018, 10:36
Jednak jakbym miał wybierać ekranik vs, 3-4 dodatkowe przyciski funkcyjne/pokretło, to wybrałbym bez wahania tę druga opcję.Tylko, że jakoś jest i mały LCD BW i przyciski.
Przyciski zabrali z tylnej scianki, niestety. Masakra jakaś, prawie wszystko do ustawiania na LCD. Tzn ja lubie ustawiać na dotykowym LCD, ale bez przesady, nie tyle.
Możemy się długo przekonywać. Każdy ma swoje nawyki i w dodatku w konkurencyjnych systemach wyrobiło się inne nawyki. W dodatku co innego lubią mieć pod ręką (czyli np. blisko spustu) reporterzy, a co innego studyjniacy.
Zaakceptujcie to, zamiast narzucać jedynie słuszne - swoje nawyki.

jan pawlak
22-09-2018, 11:01
Tylko, że jakoś jest i mały LCD BW i przyciski.
Przyciski zabrali z tylnej scianki, niestety. Masakra jakaś, prawie wszystko do ustawiania na LCD. Tzn ja lubie ustawiać na dotykowym LCD, ale bez przesady, nie tyle.
Możemy się długo przekonywać. Każdy ma swoje nawyki i w dodatku w konkurencyjnych systemach wyrobiło się inne nawyki. W dodatku co innego lubią mieć pod ręką (czyli np. blisko spustu) reporterzy, a co innego studyjniacy.
Zaakceptujcie to, zamiast narzucać jedynie słuszne - swoje nawyki.

Nie narzucam(y) co ktoś ma mieć.

Może "dożyję" sytuacji gdy będziesz dużo używał ML i wtedy chciałbym zobaczyć Twoją opinię o przydatności górnego ekranu w technologii ML. I tyle

jp

grizz
22-09-2018, 11:09
Tylko, że jakoś jest i mały LCD BW i przyciski.
Przyciski zabrali z tylnej scianki, niestety. Masakra jakaś, prawie wszystko do ustawiania na LCD. Tzn ja lubie ustawiać na dotykowym LCD, ale bez przesady, nie tyle.
Możemy się długo przekonywać. Każdy ma swoje nawyki i w dodatku w konkurencyjnych systemach wyrobiło się inne nawyki. W dodatku co innego lubią mieć pod ręką (czyli np. blisko spustu) reporterzy, a co innego studyjniacy.
Zaakceptujcie to, zamiast narzucać jedynie słuszne - swoje nawyki.

ALe kto narzuca? Ja piszę, ze dodatkowy lcd jest miłym gadżetem, ale wolałbym dodatkowe przyciski, jeżeli nie ma miejsca na to i na to. Ty zaś usilnie mówisz, że dodatkowy lcd musi być. No to w sumie i w noeym Z i R masz. ;)

kmeg
22-09-2018, 11:51
Nie narzucam(y) co ktoś ma mieć.

Może "dożyję" sytuacji gdy będziesz dużo używał ML i wtedy chciałbym zobaczyć Twoją opinię o przydatności górnego ekranu w technologii ML. I tyle

jpCo ma technologia ML do wyświetlacza górnego? Górny wyświetlacz może być spokojnie zastąpiony odchylanym wyświetlaczem tylnym (nie odchylanym również też) i ML nie ma tu nic wspólnego. Górny ma kilka zalet (słabiej świeci, jest bardziej dyskretny, mniej prądożerny i idealnie widoczny z góry). Nie robisz zdjęć że statywu, wielu ekspozycji czy nie potrzebujesz dyskrecji to ok ale przestań już nachalnie wciskać swoje prawdy objawione, które są objawione tylko dla Ciebie. Są ludzie, którzy potrafią naświetlać i ustawiać parametry zdjęć bez patrzenia w EVF - górny wyświetlacz z parametrami jest wtedy niezastąpiony bo pracuje się szybciej i efektywniej.

jan pawlak
22-09-2018, 12:18
Co ma technologia ML do wyświetlacza górnego? Górny wyświetlacz może być spokojnie zastąpiony odchylanym wyświetlaczem tylnym (nie odchylanym również też) i ML nie ma tu nic wspólnego. Górny ma kilka zalet (słabiej świeci, jest bardziej dyskretny, mniej prądożerny i idealnie widoczny z góry). Nie robisz zdjęć że statywu, wielu ekspozycji czy nie potrzebujesz dyskrecji to ok ale przestań już nachalnie wciskać swoje prawdy objawione, które są objawione tylko dla Ciebie. Są ludzie, którzy potrafią naświetlać i ustawiać parametry zdjęć bez patrzenia w EVF - górny wyświetlacz z parametrami jest wtedy niezastąpiony bo pracuje się szybciej i efektywniej.

No cóż, powtórzę.

1.
Nikomu nic nie narzucam, przedstawiam swoją opinię z moich doświadczeń. Mam takie samo prawo jak i Ty
Pracowałem z górnym ekranem a teraz bez niego ale z EVF. To są "realne" doświadczenia
2.
Chciałbym poznać Twoje zdanie o przydatności górnego ekranu gdy popracujesz dłużej z ML (EVF)

jp

tmielcarz
22-09-2018, 13:20
Chciałbym poznać Twoje zdanie o przydatności górnego ekranu gdy popracujesz dłużej z ML (EVF)


Trochę nie rozumiem tego argumentu, że po dłuższej pracy z ML górny ekran może okazać się nieprzydatny. Przecież w lustrzankach w wizjerze również prezentowane są wszystkie parametry ekspozycji i skoro ludzie, mimo tego, używają górnego ekranu to czemu mieliby zmienić przyzwyczajenia podczas używania ML ?

jan pawlak
22-09-2018, 14:25
Trochę nie rozumiem tego argumentu, że po dłuższej pracy z ML górny ekran może okazać się nieprzydatny. Przecież w lustrzankach w wizjerze również prezentowane są wszystkie parametry ekspozycji i skoro ludzie, mimo tego, używają górnego ekranu to czemu mieliby zmienić przyzwyczajenia podczas używania ML ?

Nie muszą zmieniać przyzwyczajenia, R i Z mają górna ekrany i będą mogli z nich korzystać.

1.
Na ogół jednak komponuje się kadr i dociska spust patrząc w wizjer/monitorek, a tam są wszystkie potrzebne informacje
2.
W technologii ML (LV) EVF tej informacji potrzebnej jest znacznie więcej, choćby histogram, przepalenia, zakres ostrości, ....
Mam ustawiony w wizjerze :
- "na stałe" histogram oraz zebrę/przepalenia (100% na RAW)
- "na przycisk" wyświetlanie zarysu/ostrości (GO) oraz powiększenie (jak na monitorze kompa 1:1 oraz 2:1)

U mnie decyzja przejścia na ML w żaden sposób nie była związana z OVF -> EVF
Teraz nie wyobrażam sobie powrotu EVF -> OVF z górnym wyświetlaczem

jp

Kolekcjoner
22-09-2018, 18:03
Mam nadzieję że te wszystkie wspomagacze będzie się dało w eRce wyłączyć. Nienawidzę tego śmietniska w kadrze. Mam uchwycić moment, chwilę, ogólnie mówiąc kadr, a nie koncentrować się na jakichś wykresach czy cyferkach. Jestem cieniasem jeśli chodzi o artystyczną stronę fotografii i takie coś spowodowałoby że pogrzebałbym resztki szans na zrobienie jakiegokolwiek przyzwoitego kadru.

A i wiem o czym mowa bo w kamerach których używam też jest ogrom informacji ale na szczęście daje się to wszystko wyłączyć.

tomfoot
22-09-2018, 18:28
Większość osób lubiących fotografię nie oczekuje zamieszczania w wizjerze nadmiaru informacji, bo ten w swej istocie nie temu służy, a kadrowaniu. Ale takie niestety mamy czasy, że za chwilę szczytem komfortu będzie ML z podglądem w EVF na tvn24.

jan pawlak
22-09-2018, 18:56
Mam nadzieję że te wszystkie wspomagacze będzie się dało w eRce wyłączyć. Nienawidzę tego śmietniska w kadrze. Mam uchwycić moment, chwilę, ogólnie mówiąc kadr, a nie koncentrować się na jakichś wykresach czy cyferkach. Jestem cieniasem jeśli chodzi o artystyczną stronę fotografii i takie coś spowodowałoby że pogrzebałbym resztki szans na zrobienie jakiegokolwiek przyzwoitego kadru.

A i wiem o czym mowa bo w kamerach których używam też jest ogrom informacji ale na szczęście daje się to wszystko wyłączyć.

Daje się komponować tylko wybrane informacje (w A7R3) w 3 różnych grupach i przełączać miedzi nimi.
Można też mieć "czysty" obraz z matrycy, by widzieć jak wyglądałoby zdjęcie po dociśnięciu spustu

Niestety nie można mieć obrazu tylko z obiektywu by się zdać na doświadczenie jak wyglądałoby zdjęcie

jp

Kolekcjoner
22-09-2018, 19:55
jan pawlak tyle że mnie kompletnie nie interesuje jak jest w sony. Jeśli kupię ml to eRkę. I mnie ciekawi jak jest to tam rozwiązane. Myślałem o tym już wcześniej iż to jest dla mnie nawet ważniejsza sprawa od samego wizjera i jego jakości.

jan pawlak
22-09-2018, 20:06
jan pawlak tyle że mnie kompletnie nie interesuje jak jest w sony. Jeśli kupię ml to eRkę. I mnie ciekawi jak jest to tam rozwiązane. Myślałem o tym już wcześniej iż to jest dla mnie nawet ważniejsza sprawa od samego wizjera i jego jakości.

Nie wiem jak jest w Rce, pewno podobnie.
Trzymam kciuki by Ci się udało szybko kupić .

jp

grissley
22-09-2018, 21:03
Nienawidzę tego śmietniska w kadrze. Mam uchwycić moment, chwilę, ogólnie mówiąc kadr, a nie koncentrować się na jakichś wykresach czy cyferkach.

A to nie jest przełączane? W sensie - wciskam jeden guziczek i widzę wszystkie parametry, sprawdzam, czy jest tak jak chcę. Wcisnę jeszcze raz i zostaje tylko przysłona i czas. Kolejny raz - i wszystko znika. W sumie 3 opcje błyskawicznie przełączalne. Tak mam na głównym ekranie w zabytkowym Soniaczu, w EVF oczekiwałbym tego samego...

Kolekcjoner
22-09-2018, 21:06
Ja tak mam w kamerach C, mam nadzieję że w R też tak jest.

jan pawlak
22-09-2018, 21:11
Ja tak mam w kamerach C, mam nadzieję że w R też tak jest.

No to jest user manual R
http://gdlp01.c-wss.com/gds/3/0300032123/01/eosr-ug-en.pdf

po prostu sprawdź.
Polskiej wersji jeszcze (chyba) nie ma

Strona 398, wygląda że podobnie do A7R3, ale trzeba poszukać dokładniej

jp

Jacek_Z
23-09-2018, 12:16
1.
Na ogół jednak komponuje się kadr i dociska spust patrząc w wizjer/monitorek, a tam są wszystkie potrzebne informacje
2.
W technologii ML (LV) EVF tej informacji potrzebnej jest znacznie więcej, choćby histogram, przepalenia, zakres ostrości, ....
Mam ustawiony w wizjerze :
- "na stałe" histogram oraz zebrę/przepalenia (100% na RAW)
- "na przycisk" wyświetlanie zarysu/ostrości (GO) oraz powiększenie (jak na monitorze kompa 1:1 oraz 2:1)
Nie chcę tego. Na szczęście w lustrzance mam czas i ISO pod matówką, a nie na obrazie.
Na górnym LCD tez mam prawie tylko podstawowe informacje - czas i przysłonę. To ma być czytelne, nie chcę żadnych histogramów itd. Jak będę chciał to go sobie odpalę na LCD tylnym, PO zrobieniu zdjęcia.


.. Nienawidzę tego śmietniska w kadrze. Mam uchwycić moment, chwilę, ogólnie mówiąc kadr, a nie koncentrować się na jakichś wykresach czy cyferkach.


Większość osób lubiących fotografię nie oczekuje zamieszczania w wizjerze nadmiaru informacji, bo ten w swej istocie nie temu służy, a kadrowaniu.

Dokładnie. Już myślałem, że jestem jedyny.
Ja jestem dość "techniczny" i jeśli mam informacje to zwracam na nie uwagę. Za dużą. Ja nie chcę mieć nadmiaru informacji, by się nie dekoncentrować.

tomfoot
23-09-2018, 13:46
Dokładnie. Już myślałem, że jestem jedyny.
Ja jestem dość "techniczny" i jeśli mam informacje to zwracam na nie uwagę. Za dużą. Ja nie chcę mieć nadmiaru informacji, by się nie dekoncentrować.

Z tym, że Cię nie pocieszę. Fotografia w wydaniu ML to nie jest po prostu fotografia dla starych ludzi :mrgreen: Tylko takie dinozaury nie chcą dyskoteki w wizjerze.

KNC
23-09-2018, 14:28
również uważam że niechęć do bezluster to najwzyczajniejsze zastałośći, przyzwyczajenie i beton. Ja w bezlustrze widze same korzysci -oczywiscie w dobrze zrobionym bezlustrze a nie okrojonym produkcie przez producentów którzy myślą że maja do czynienia z debilami, a C i N tak nas traktują...ale że taniej mi kupić C niż N i S to kupię C :P

miszak
23-09-2018, 18:18
również uważam że niechęć do bezluster to najwzyczajniejsze zastałośći, przyzwyczajenie i beton. Ja w bezlustrze widze same korzysci -oczywiscie w dobrze zrobionym bezlustrze a nie okrojonym produkcie przez producentów którzy myślą że maja do czynienia z debilami, a C i N tak nas traktują...ale że taniej mi kupić C niż N i S to kupię C :P

Hehe ja też byłem betonowy nawet mając i to i to. Tak to już jest, że często jesteśmy ekspertami teoretykami - nie mamy, nie używamy ale wiemy ;-)

Myślisz, że R + 400/2,8 będzie tańszy niż a73/a7r3/a9 + fe400/2,8? W C będziesz potrzebował przejściówki. Ciekawy jestem porównania takich zestawów. Do tego jeszcze N z fajnym z ale ze starszą 400 chyba odpada z gry.

--- Kolejny post ---



Dokładnie. Już myślałem, że jestem jedyny.
Ja jestem dość "techniczny" i jeśli mam informacje to zwracam na nie uwagę. Za dużą. Ja nie chcę mieć nadmiaru informacji, by się nie dekoncentrować.

Jacku przecież w evf masz konfigurowalny zestaw wskaźników. Od kiedy to możliwość konfiguracji/wyboru jest wadą?

KNC
23-09-2018, 19:16
Hehe ja też byłem betonowy nawet mając i to i to. Tak to już jest, że często jesteśmy ekspertami teoretykami - nie mamy, nie używamy ale wiemy ;-)

Myślisz, że R + 400/2,8 będzie tańszy niż a73/a7r3/a9 + fe400/2,8? W C będziesz potrzebował przejściówki. Ciekawy jestem porównania takich zestawów. Do tego jeszcze N z fajnym z ale ze starszą 400 chyba odpada z gry.

--- Kolejny post ---



Jacku przecież w evf masz konfigurowalny zestaw wskaźników. Od kiedy to możliwość konfiguracji/wyboru jest wadą?

na pewno przyoszczędzę 8-10tys PLN kupując C. N odpada bo tam AF kuleje.

miszak
23-09-2018, 20:54
na pewno przyoszczędzę 8-10tys PLN kupując C. N odpada bo tam AF kuleje.

Były już testy? Nie na czasie jestem :-(

Tyle tańszy będzie 400 w c?

KNC
23-09-2018, 21:23
Były już testy? Nie na czasie jestem :-(

Tyle tańszy będzie 400 w c?

nie było testów, ale kazdy kto focił w dniu premiery zwracal uwagę na gorszy af po przejsciowce niz natywnie. W C nie ma znaczenia czy adapter czy nie.

400C nie będzie az tyle tansze od 400S(ale na pewno trochę będzie), ale będzie cashback i rabat jako stały klient. W S nie mam takich rzeczy.

jotes25
23-09-2018, 21:30
Wyjściowo cena 400-ek S i C jest taka sama ($12000). Patrząc na układ optyczny, to Canona jest prostszy (tańszy?), za to w Sony pewnie więcej silikonu upchnęli ;) Więc jakiejś rywalizacji cenowej bym się nie spodziewał.

szwayko
24-09-2018, 12:27
Pierwsze zabawy z adapterem EOS R
https://www.youtube.com/watch?v=YTh0ZZCJyI8

https://www.youtube.com/watch?v=Sfijq8W1o40

zdebik
24-09-2018, 13:46
Spoko ale na górnym wyświetlaczu mogli dodać WB :(

Kolekcjoner
24-09-2018, 14:23
Mnie ciekawi jak AF działa w ciemnicy...

zdebik
24-09-2018, 15:48
Mnie ciekawi jak AF działa w ciemnicy...Pewnie dyskoteka gdy rozjaśnia się evf.

jan pawlak
24-09-2018, 16:28
Spoko ale na górnym wyświetlaczu mogli dodać WB :(

Jest, na drugiej "zakładce".

Instrukcja obsługi, strona 617

jp

zdebik
24-09-2018, 16:37
Jest, na drugiej "zakładce".

Instrukcja obsługi, strona 617

jpInstrukcje jakie czytam pochodzą z ikei.

jan pawlak
24-09-2018, 16:47
Instrukcje jakie czytam pochodzą z ikei.

To by wiele tłumaczyło :p

Może jednak zerkniesz nim zaczniesz się "wiarygodnie" wypowiadać :

1262

jp

zdebik
24-09-2018, 16:50
1262

jpDziękuje.


Mają rozmach..

marfot
24-09-2018, 16:56
Tym razem wywiad nie z projektantami tylko z tymi od okrawania sprzętu z ficzerów:
https://www.hardwarezone.com.sg/feature-understanding-canon-eos-r-why-it-doesn-t-have-body-image-stabilization
Nie dało się, nie w tej cenie, nie teraz...

Jacek_Z
24-09-2018, 17:09
również uważam że niechęć do bezluster to najwzyczajniejsze zastałośći, przyzwyczajenie i betonMam nadzieję, że ta część wypowiedzi nie jest skierowana pod moim adresem.
Od 12 lat czytam fora (wielu systemow) bo jestem bardzo ciekaw m.in nowych technologii. Sporo z nich wykorzystuję w swojej pracy. Jestem przed wymianą body i nie czuje żadnej niechęci do ML. Kupię jak będzie lepsze od D850.

jan pawlak
24-09-2018, 17:24
Mam nadzieję, że ta część wypowiedzi nie jest skierowana pod moim adresem.
Od 12 lat czytam fora (wielu systemow) bo jestem bardzo ciekaw m.in nowych technologii. Sporo z nich wykorzystuję w swojej pracy. Jestem przed wymianą body i nie czuje żadnej niechęci do ML. Kupię jak będzie lepsze od D850.

No to mamy zbliżone zainteresowania, ja już (kiedyś, w tamtych warunkach) zdecydowałem.

Ciekaw jestem Twojej listy priorytetów, co musi mieć nowe body a co dobrze by było aby miało.
No i jaki masz pogląd do ewentualnej wymiany szklarni.

jp

miszak
24-09-2018, 17:51
No to mamy zbliżone zainteresowania, ja już (kiedyś, w tamtych warunkach) zdecydowałem.

Ciekaw jestem Twojej listy priorytetów, co musi mieć nowe body a co dobrze by było aby miało.
No i jaki masz pogląd do ewentualnej wymiany szklarni.

jp

Przecież Jacek już to mówił kilka razy ;-)

Jacek_Z
24-09-2018, 21:14
No to mamy zbliżone zainteresowania, ja już (kiedyś, w tamtych warunkach) zdecydowałem.

Ciekaw jestem Twojej listy priorytetów, co musi mieć nowe body a co dobrze by było aby miało.
No i jaki masz pogląd do ewentualnej wymiany szklarni.

jp
0. Zaleta jakiej nie maja lustrzanki - AF w (prawie) całym kadrze, ale działający także w zmroku i najlepiej eyefocus.
To jedyny powód dla jakiego rozpatruje przesiadkę, ale powód baaaardzo ważny. Gdyby nie to to 5 sekund bym się nie zastanawia tylko brał D850.
1. Żadnej wymiany szklarni. To co mam ma dobrze chodzić na przejściówce. Zaakceptuję konieczność wymiany (dokupienia) 1-2 szkieł, ale nie wszystkiego co mam. Szkła mają chodzic nie tylko na bezlustrach, ale równocześnie na kilku lustrzankach, w tym analogowych. Nie da się podpiąć szkieł od bezlustra do analogów. Mam łącznie 8 Nikonów i kilkanaście obiektywów (15?)
2. Grip w pełni funkcjonalny, 90% moich zdjęc to piony.
3. Nie zależy mi na zbiciu rozmiarów i wagi, moje turystyczne używanie sprzętu jest marginalne, zresztą mogę wziąć wtedy lżejsze zoomy, ciemniejsze, nie 2.8 (tak już zresztą czyniłem - Toskania i Maroko). Studio - waga nieistotna, wnętrza - waga nieistotna, lokalizacje w terenie - 100 m od samochodu. Inne rzeczy mam cięższe niż aparat + obiektywy.
4. Nie zależy mi na EVF, uważam go raczej za minus bezlusterkowców niż za plus. To, za co inni go chwalą nie jest dla mnie przydatne, informacje by były wyłączane itd.
5. Zasilanie to słaba strona ML, ale mogę mieć kilka akku.
6. Stabilizacja matrycy przydatna (piszę w wątku Canon R, ale Nikon Z ma stabilizacje), mam stare manualne szkła, choć prawie ich nie używam. Nie zaszkodzi ją mieć.
Inne cechy - dla mnie prawie bez znaczenia (np. 2 sloty kart!). Dyskutowaliśmy o górnym wyświetlaczu - chciałbym go mieć i mam (i z tego się cieszę), ale gdyby go zlikwidowano to bym to przeżył.

Dla mnie ważne jest 0, 1 i 2. Reszta ...

jan pawlak
24-09-2018, 22:22
0. Zaleta jakiej nie maja lustrzanki - AF w (prawie) całym kadrze, ale działający także w zmroku i najlepiej eyefocus.
To jedyny powód dla jakiego rozpatruje przesiadkę, ale powód baaaardzo ważny. Gdyby nie to to 5 sekund bym się nie zastanawia tylko brał D850.
1. Żadnej wymiany szklarni. To co mam ma dobrze chodzić na przejściówce. Zaakceptuję konieczność wymiany (dokupienia) 1-2 szkieł, ale nie wszystkiego co mam. Szkła mają chodzic nie tylko na bezlustrach, ale równocześnie na kilku lustrzankach, w tym analogowych. Nie da się podpiąć szkieł od bezlustra do analogów. Mam łącznie 8 Nikonów i kilkanaście obiektywów (15?)
2. Grip w pełni funkcjonalny, 90% moich zdjęc to piony.
3. Nie zależy mi na zbiciu rozmiarów i wagi, moje turystyczne używanie sprzętu jest marginalne, zresztą mogę wziąć wtedy lżejsze zoomy, ciemniejsze, nie 2.8 (tak już zresztą czyniłem - Toskania i Maroko). Studio - waga nieistotna, wnętrza - waga nieistotna, lokalizacje w terenie - 100 m od samochodu. Inne rzeczy mam cięższe niż aparat + obiektywy.
4. Nie zależy mi na EVF, uważam go raczej za minus bezlusterkowców niż za plus. To, za co inni go chwalą nie jest dla mnie przydatne, informacje by były wyłączane itd.
5. Zasilanie to słaba strona ML, ale mogę mieć kilka akku.
6. Stabilizacja matrycy przydatna (piszę w wątku Canon R, ale Nikon Z ma stabilizacje), mam stare manualne szkła, choć prawie ich nie używam. Nie zaszkodzi ją mieć.
Inne cechy - dla mnie prawie bez znaczenia (np. 2 sloty kart!). Dyskutowaliśmy o górnym wyświetlaczu - chciałbym go mieć i mam (i z tego się cieszę), ale gdyby go zlikwidowano to bym to przeżył.

Dla mnie ważne jest 0, 1 i 2. Reszta ...

No to masz "ból głowy".

Nie piszesz jaką potrzebujesz rozdzielczość.

Tak na prawdę realnie to zostaje :
1. AF na całej matrycy skuteczny przy słabym świetle
2. dobra praca obiektywów na przejściówkach

I dobrze by było aby :
3. stabilizacja matrycy
4. eyefocus

Reszta to nie problem

Wszystko spełnia A7M3, A7R3 ..ale Sony byłby już 4 systemem w Twoim posiadaniu/używaniu.
Dla hobbysty to może zaleta ale jako narzędzia zarabiania, optymalizacji skuteczności i kosztów wątpliwe

Z R i Z trzeba czekać na niezależne, wiarygodne testy/pomiary.
Chyba wszystko rozstrzygnie się na "przejściówkach" .

W Sony można podpinać z dobrym skutkiem dowolne obiektywy, nie jestem pewien czy w R i Z tak będzie.

jp

miszak
24-09-2018, 23:27
Z jednym "ale" .... moim zdaniem jeśli mówimy o afs to o zmroku lepiej działa w dslr. Być może tylko w sztucznym świetle tak jest? Kilka razy takie doświadczenia miałem.

jan pawlak
25-09-2018, 06:12
Z jednym "ale" .... moim zdaniem jeśli mówimy o afs to o zmroku lepiej działa w dslr. Być może tylko w sztucznym świetle tak jest? Kilka razy takie doświadczenia miałem.

Ale mówisz o środkowym punkcie a nie o całej matrycy.
Taki 6D2 w środkowym ma -4EV a pozostałe -0,5 EV.

W materiałach R napisano - 6 EV dla f/1.4 co daje -4.5 EV dla f/2.0 ale co to znaczy w praktyce to się okaże.

Sporo robię gdy ciemnawo.
Miałem na całej matrycy -2EV (f/2.0) i przeszedłem na -3EV.
Jest lepiej ale dokładniej nieco/aptekarsko lepiej

jp

--- Kolejny post ---


Tym razem wywiad nie z projektantami tylko z tymi od okrawania sprzętu z ficzerów:
https://www.hardwarezone.com.sg/feature-understanding-canon-eos-r-why-it-doesn-t-have-body-image-stabilization
Nie dało się, nie w tej cenie, nie teraz...

To chyba wynika z odmiennych celów strategii produktowej Sony oraz Canona i Nikona.

Sony to potężna firma elektroniczna ale nowicjusz w segmencie foto.
Nie ma zaszłości ale też nie ma wyznawców i prestiżu w foto, by biznes przynosił zysk musi to zbudować.
Praktycznie "wykreował" segment ML jako mogący przynosić kasę, musi go rozszerzać i musi się na nim umocnić i czerpać z niego kasę

Canon chcąc utrzymać prestiż i wyznawców został zmuszony by zareagować, powstał R
Ten produkt musi być "poważny" ale nie za dobry, nie może wywołać masowego przechodzenia wyznawców na ML, nie może gwałtownie skanibalizować rozbudowanych różnych segmentów lustrzanowych Canona.
To musi być proces wolny, kontrolowany. Muszą sprzedać to co już wyprodukowali i jeszcze produkują i co jest już w zaawansowanych etapach rozwoju i etapach przygotowania produkcji
Liczy się kasa z całego rynku, zwrot nakładów na rozwój, linie produkcyjne, oprzyrządowanie, serwis, są jakieś wieloletnie zamówienia części, opłaty za patenty itd.

Nikon podobnie.
Pokazał mapę drogową obiektywów, to są obiektywy popularne, nie ma "ambitnych" by (najprawdopodobniej) nie przeciągnąć profi_wyznawców Nikona do tego segmentu co mogłoby spowodować masowe przejścia ogółu kosztem kanibalizacji lustrzanek

Sony z powodu braku rozbudowanych zaszłości ma większe pola manewru ale też trudniejsze zadanie.
I teraz nastąpi reakcja Sony, nowe produkty, obniżki cen itd.
I także promocje/obniżki u C/N

Wszystko zależy od reakcji rynku.

jp

robertskc7
25-09-2018, 08:47
I pisze to ktoś, kto jeszcze niedawno autostradę lustrzankom do muzeum budował. Cieszymy się że dotarło do Ciebie, że nie zabija się kury co znosi złote jaja. jacek Z ciekawi mnie dziedzina fotografii w jakiej siedzisz, że musisz mieć taki super AF

zdebik
25-09-2018, 10:47
Nowe szkła C i N wymuszą na Sony zmianę bagnetu. Chłopaki wiedzieli, że są w czarnej... więc to była jedyna opcja. Szybsze i mocniejsze podzespoły zagrażałyby serii 1.

jan pawlak
25-09-2018, 11:07
I pisze to ktoś, kto jeszcze niedawno autostradę lustrzankom do muzeum budował. Cieszymy się że dotarło do Ciebie, że nie zabija się kury co znosi złote jaja. jacek Z ciekawi mnie dziedzina fotografii w jakiej siedzisz, że musisz mieć taki super AF

Ta autostrada już jest, zbudowała ją Sony a teraz poszerza "z musu" Canon i Nikon, z koparkami wjeżdża także Panasonic
Na moje wyczucie za 2 lub 3 lata wyjdą ostatnie lustrzanki C/N (te które są teraz "na tapecie" w R&D, przygotowaniu produkcji)
Ceny będą spadać

W tym czasie :
- powstaną nowe wersje i segmenty R i Z
- Sony wypuści A5 i A9R, ......
- Sony wypuści 12 nowych obiektywów, wprowadzi do aparatów AI, EyeAF będzie działać ze zwierzętami....
https://www.sonyalpharumors.com/sony-announces-it-will-release-twelve-more-e-mount-lenses-in-the-next-two-years/
To także dzięki C/N

Nie jestem pewien co w tym czasie z rynkiem APS-C a wieloobiektywowymi smartfonami o dużych matrycach oraz AI

jp

KNC
25-09-2018, 12:24
Jakby faceAF albo eyeAF działało również że zwierzakami to byłaby dla mnie petarda :).
W sumie to tylko soft, więc wszystko przed nami, pewnie Sony zrobi to pierwsze i lepiej :P

mirror
25-09-2018, 12:25
W Sony można podpinać z dobrym skutkiem dowolne obiektywy, nie jestem pewien czy w R i Z tak będzie.

jp


wydaje się że w tym przypadku i wielu innych mamy do czynienia z innymi potrzebami - są ludzie którzy mają już wszystkie obiektywy jakie potrzebują (a nawet więcej) i podpinanie "prawie wszystkiego" czy "dowolnego" ich generalnie ani ziębi ani grzeje - po prostu to co mają ma działać jak natywne na nowym sprzęcie - tak po prostu działać jak natywne bez protez i ograniczeń - bo po to jest system.

jan pawlak
25-09-2018, 12:37
wydaje się że w tym przypadku i wielu innych mamy do czynienia z innymi potrzebami - są ludzie którzy mają już wszystkie obiektywy jakie potrzebują (a nawet więcej) i podpinanie "prawie wszystkiego" czy "dowolnego" ich generalnie ani ziębi ani grzeje - po prostu to co mają ma działać jak natywne na nowym sprzęcie - tak po prostu działać jak natywne bez protez i ograniczeń - bo po to jest system.

Ale są tacy co mają obiektywy różnych systemów.
Zobaczymy jak w realu będą działać obiektywy EF na R.
Wątpię czy tak samo dobrze jak nowo konstruowane pod R, dobrze by było by tak samo jak w lustrzankach. Ale to też nie jest pewne na 100%

jp

szwayko
25-09-2018, 13:04
Nowy gracz Full Frame - Panasonic Lumix S ze szkłami Leica
http://canon-board.info/threads/108705-Panasonic-Lumix-S-kolejny-bezlusterkowy-gracz-Full-Frame

Kolekcjoner
25-09-2018, 13:19
Ale są tacy co mają obiektywy różnych systemów.
Zobaczymy jak w realu będą działać obiektywy EF na R.
Wątpię czy tak samo dobrze jak nowo konstruowane pod R, dobrze by było by tak samo jak w lustrzankach. Ale to też nie jest pewne na 100%

jp
Więcej wiary ;).
Ogólnie z tego co widać na sieci wszystko działa jak trzeba. Także myślę że nie masz powodów do zmartwień, będzie dobrze :D.

jotes25
25-09-2018, 13:32
Tyle nowych szkieł od Sony? Drastycznie wzrośnie popyt na silikon, trzeba kupować akcje producentów ;)

A na poważnie, to spodziewam się, że teraz wszystko bardzo spowolni, jeśli o korpusy chodzi. Sony wypuszczało jak szalone niedorobione puszki, żeby zająć jak największą część rynku przed Canikonem. Teraz skupi się na wykrywaniu oka ;)

Patrząc od strony R&D dla sensorów komórek, to Sony wrzuciło już do bezluster wszystko co miało w zanadrzu, teraz jedynie drobne usprawnienia. Spodziewam się też, że stopniowo będzie spływać sensor kanapkowy z A9 do tańszych puszek, na początek może do topowego APS-C A7000 czy jak go tam nazwią...

Ogólnie Japończyk nie da zrobić krzywdy innemu Japończykowi, więc jakoś się muszą zmieścić na rynku :) Jak to wygląda w przypadku Canona i Nikona to wiemy od lat. Jeśli chodzi o Canona i Sony, też mam już pewne spostrzeżenia, ale o tym może przy innej okazji ;)

Spadku cen się nie ma co spodziewać...

capo-di_tutti-capi
25-09-2018, 13:49
Zrozumieć Canon EOS R dzięki wywiadowi z kierownictwem Canona


Dlaczego w aparacie EOS R nie ma stabilizacji obrazu (IBIS)?

Shoji Kaihara: Musieliśmy spojrzeć na balans całej kamery, jak na rozmiar i inne aspekty. W związku z tym nie jest to coś, co możemy włączyć do EOS R w tym momencie. Zdajemy sobie sprawę, że istnieją zalety i wady tego [...]
Patrząc w przyszłość, zastanawiamy się, w jaki sposób możemy zbudować IBIS również w aparacie.

:lol:


Dlaczego EOS R nagrywa wideo 4k z kropem 1,7x?

Shoji Kaihara: Podczas opracowywania EOS R przyjrzeliśmy się sprzętowi, który mieliśmy w przygotowaniu. Kiedy patrzymy na procesor obrazu i czujniki CMOS, które mamy - mamy niestety ograniczenia i dlatego skończyliśmy z 1,7-krotnym kropem [...]

:lol: :lol:
-Konkurencja nie ma takich problemów.

Całość: https://www.hardwarezone.com.sg/feature-understanding-canon-eos-r-why-it-doesn-t-have-body-image-stabilization

jotes25
25-09-2018, 14:00
A mnie się ten crop 1,7x podoba, bo:

- moje teleobiektywy "zyskują" na długości jeszcze,

- nie jestem maniakiem papierowej GO, zresztą przy tele i tak jest bardzo mała,

- na dzień dobry i na co dzień mogę wrzucić do filmowania taniutkie EF-S 18-135 nano (+ PZ-E1) :) albo nieco droższą Sigmę 18-35/1.8 jak komuś za ciemno ;)

Tak że, co kto lubi ;)

capo-di_tutti-capi
25-09-2018, 14:08
I potrzebne są po części dwa zestawy obiektywów -jeden do filmowania a drugi do zdjęć żeby mieć podobne kadry.:roll:

miszak
25-09-2018, 14:31
Jakby faceAF albo eyeAF działało również że zwierzakami to byłaby dla mnie petarda :).
W sumie to tylko soft, więc wszystko przed nami, pewnie Sony zrobi to pierwsze i lepiej :P

Oczywiście z ptalami to by była dopiero jazda ;-)

akustyk
25-09-2018, 14:44
Oczywiście z ptalami to by była dopiero jazda ;-)

a co to za problem oczy rozpoznac :) :) :)


https://canon-board.info/imgimported/2018/09/potooutvald700x394-2.jpg
źródło (https://veryfunnypics.eu/wp-content/uploads/2016/06/potoo-utvald-700x394.jpg)

jotes25
25-09-2018, 14:48
I potrzebne są po części dwa zestawy obiektywów -jeden do filmowania a drugi do zdjęć żeby mieć podobne kadry.:roll:

To oczywiście prawda, chyba, że zadowolisz się ca. 10Mpx, to i tak prawie 2x tyle co klatka wyciągnięta z 4K ;)

Jacek_Z
25-09-2018, 15:10
No to masz "ból głowy".

Nie piszesz jaką potrzebujesz rozdzielczość.

Wszystko spełnia A7M3, A7R3 ..ale Sony byłby już 4 systemem w Twoim posiadaniu/używaniu.
30 Mpx +

Sony nie spełnia, bo na tym systemie nie chodzą dobrze Nikkory.
4 system mi nie przeszkadza, ja już mam systemy Nkona, Canona, Pentaxa, plus analogowo Mamiye. Leikę, M42, więc Sony to by był 7 system. Aha - jeszcze LF 18x24 :)


Nowe szkła C i N wymuszą na Sony zmianę bagnetu.
Tego nie zrobią.


jacek Z ciekawi mnie dziedzina fotografii w jakiej siedzisz, że musisz mieć taki super AFBo ja wiem czy super. Ten z D800 mi wystarcza, ale chodzi o bok kadru. Fotografuję ludzi, ale ujęcia całkiem statyczne. Gdy mam wypełniony kadr, postać stoi, to max skrajny punkt AF w lustrzance i tak nie wypada na głowie, tylko na klatce piersiowej. Portret - tu mam odpowiednie punkty AF na oku, ale przy AF one shot mam problem z przekadrowaniem, przy ciągłym AF nie utrzymuje oka z punkcie, liczę że eyefocus tu pomoże (łudze się ;)) otwarta przysłona = mała GO. Ostre światło nie jest wskazane, słabe rozproszone światło plus kontrast obiektu niewielki (oko-skóra), wyższe ISO (to tylko 1600) to i AF nie trafia ze skutecznością 90%. Choć to zależy to po troszę i od optyki. Najcelniejsze moje szkło to … Sigma ART 85.


wydaje się że w tym przypadku i wielu innych mamy do czynienia z innymi potrzebami - są ludzie którzy mają już wszystkie obiektywy jakie potrzebują (a nawet więcej) i podpinanie "prawie wszystkiego" czy "dowolnego" ich generalnie ani ziębi ani grzeje - po prostu to co mają ma działać jak natywne na nowym sprzęcie - tak po prostu działać jak natywne bez protez i ograniczeń - bo po to jest system.Dokładnie ja właśnie jestem tego przykładem. Nie po to kupiłem Nikkora 200/2, za niemałą kasę by czekac 8 lat na takie szkło w wersji natywnej. Jak mam kupic bezlustro to teraz ma ten obiektyw na tym bezlustrze pracować. Inaczej będę siedział jeszcze w lustrzankach i to nie wiadomo ile lat.

zdebik
25-09-2018, 15:24
Nowe szkła C i N wymuszą na Sony zmianę bagnetu. Chłopaki wiedzieli, że są w czarnej... więc to była jedyna opcja. Szybsze i mocniejsze podzespoły zagrażałyby serii 1.


Tego nie zrobią.


No to będą tracić ponieważ ich target to hipster, który chce największe najnowsze najlepsze.

Jacek_Z
25-09-2018, 15:47
Dostanie A7 MK IV, będzie nowsze.
Jak ktoś ma parcie na nowości to może pójdzie do Panasa. Ma ten ktoś sporo opcji. Hipstera ciężko zatrzymać.

jan pawlak
25-09-2018, 15:47
Do budowy "autostrady" dołączył Panasonic

https://www.sonyalpharumors.com/on-paper-panasonic-just-launched-the-perfect-sony-a7-camera/

24 Mpix, 47 Mpix,
stabilizacja, 2 sloty, duży jasny o dużej rozdzielczości EVF, ...
10 systemowych obiektywów w ciągu roku + 8 obiektywów Leica + obiektywy Sigma


jp

robertskc7
25-09-2018, 15:51
A7 już grzeje po niej, a jeszcze nie zbudowana :)

jan pawlak
25-09-2018, 15:56
A7 już grzeje po niej, a jeszcze nie zbudowana :)

Zobaczymy wyniki sprzedaży na koniec roku.
Nadal jednak nie można w wielu miejscach pójść i kupić A7 III z półki

jp

robertskc7
25-09-2018, 16:01
Oj JP czyżby emocje przejęły rozwagę? Co chcesz porównywać? C i N dopiero co wyszły, panasia jeszcze nie ma, a Ty ze sprzedażą... :) Pogadamy pod koniec przyszłego roku.

Kolekcjoner
25-09-2018, 16:03
I potrzebne są po części dwa zestawy obiektywów -jeden do filmowania a drugi do zdjęć żeby mieć podobne kadry.:roll:
Dla mnie to akurat zaleta, bo wszystkie kamery mam aps-c. Choć ja w ogóle nie używam 4K więc sprawa jest akademicka.

Co do śmichów z Canona i ich żałosnych tłumaczeń. Cóż jak zwykle decyzje podjęli księgowi a ktoś musi się z tych głupot tłumaczyć. Sprawa jest moim zdaniem oczywista. Włożyli co mieli, poprawili soft i obawiam się że to wystarczy...

https://youtu.be/OvDWQz0Z1lw
;)

Dostanie A7 MK IV, będzie nowsze.
Jak ktoś ma parcie na nowości to może pójdzie do Panasa. Ma ten ktoś sporo opcji. Hipstera ciężko zatrzymać.
No może tak być. Chyba że Sony ma coś na półce czym nuworyszy skuszą. Tak czy tak pewna era się kończy. I obecne premiery wywrócą rynek do góry nogiem ;).

tomfoot
25-09-2018, 16:31
Zobaczymy wyniki sprzedaży na koniec roku.
Nadal jednak nie można w wielu miejscach pójść i kupić A7 III z półki

jp

Gdyby ktoś szukał a7III, to w Poznaniu w centrum sony Stary Browar jest do wzięcia (jak i wszystkie pozostałe modele). Od kilku tygodni nie mogą sprzedać żadnej a7III, bo nikt się tym zbytnio nie interesuje. Chodzą a6000 i a6300. Jak jest promocja to a7/II z kitem. Taki to bezlusterkowy świat. Parę pięter niżej jest euro rtv - tam przez ostatnie dwa tygodnie poszły trzy 5dIV i kilkanaście 6d2. Może Ci kupujący forum i prasy światowej nie czytają czy co? Znajomy TIP ma od kilku tygodni dwie sztuki a7III i chce puścić za 8500. Też nie ma chętnych. Ciekawe co?

Byłem ponad tydzień temu w Dubaju na imprezie, którą obstawiało mnóstwo agencji foto i freelancerów z praktycznie całego świata (spokojnie ponad 300 fotografów zawodowych). Nie spotkałem NIKOGO z bezlustrem. Może to przez ten piasek na autostradach w ZEA?

jan pawlak
25-09-2018, 17:47
Oj JP czyżby emocje przejęły rozwagę? Co chcesz porównywać? C i N dopiero co wyszły, panasia jeszcze nie ma, a Ty ze sprzedażą... :) Pogadamy pod koniec przyszłego roku.

Z kim dyskutujesz ?
Wpis #494 był o A7 (A7 III) prawda ?

jp

zdebik
25-09-2018, 17:48
Oooo jaki ładny duży ekranik.
https://canon-board.info/imgimported/2018/09/da3cfd3403d3418fe913bff256ce0d3c-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180925/da3cfd3403d3418fe913bff256ce0d3c.jpg)

mirror
25-09-2018, 18:00
A mnie się ten crop 1,7x podoba, bo:

- moje teleobiektywy "zyskują" na długości jeszcze,

- nie jestem maniakiem papierowej GO, zresztą przy tele i tak jest bardzo mała,

- na dzień dobry i na co dzień mogę wrzucić do filmowania taniutkie EF-S 18-135 nano (+ PZ-E1) :) albo nieco droższą Sigmę 18-35/1.8 jak komuś za ciemno ;)

Tak że, co kto lubi ;)

obiektywnie krop na 4k to kiszka