PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R - dyskusja ogólna.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17

Marcinus
08-10-2019, 15:59
Pytanie z innej beczki.
Czasami używam extendera Kenko x1,4. Jak robiłem to z klasycznym lustrem, to dla przykładu exif z 6d2 i 135/2 pokazywał ogniskową 189 mm i przesłonę 2,8 (przy najbardziej otwartej ), natomiast exif z R wypluwoa ogniskową 189 mm, ale światło jest dalej 2,0? To tak ma być czy może jakiś błąd. Zawsze mnie "uczono", że extender o swoją wartość ogranicza światło, a więc chyba powinno być 2,8, a nie jest.
Sprawdzałem też na 50/1.4 i też mm pokazuje x1,4, ale światło dalej jest 1,4.

Bangi następnym razem zastanów się 2 razy zanim zapodasz jakiś temat do dyskusji :D :D :D

Bangi
08-10-2019, 16:11
Domyślam się, że chodzi o Kenko DGX lub może jeszcze jakieś inne, nowsze też z chipem (nie jestem na bieżąco)? One zawsze słynęły z problemów i niedorobionego firmware. Przy starszych, tradycyjnych Kenko taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć...

Tak, DGX, a dokładnie Kenko C-AF 1.4x TELEPLUS PRO 300 DGX


Bangi następnym razem zastanów się 2 razy zanim zapodasz jakiś temat do dyskusji :D :D :D

Idąc tym tropem, musiałbym się całkiem zamknąć i każdy z nas też ;)

szandor
08-10-2019, 16:59
Pytanie z innej beczki.
Czasami używam extendera Kenko x1,4. Jak robiłem to z klasycznym lustrem, to dla przykładu exif z 6d2 i 135/2 pokazywał ogniskową 189 mm i przesłonę 2,8 (przy najbardziej otwartej ), natomiast exif z R wypluwoa ogniskową 189 mm, ale światło jest dalej 2,0? To tak ma być czy może jakiś błąd. Zawsze mnie "uczono", że extender o swoją wartość ogranicza światło, a więc chyba powinno być 2,8, a nie jest.
Sprawdzałem też na 50/1.4 i też mm pokazuje x1,4, ale światło dalej jest 1,4.

Przepraszam, że tak późno.
Sprawdziłem u siebie ten zestaw: R + EF135/2 + kenko 1.4 teleplus pro 300 i w exifie otrzymuję ogniskową 189 mm i przysłonę 2.8 na największej dziurze - prawidłowo. Przy EF70-200 f/4 pokazuje 5.6, też w porządku.

Natomiast dla 50/1.4 jest 1.4, dla 50/f1.8 i dla 85/f1.8 jest 1.8. Więc, jak w tym porzekadle.... na dwoje babka wróżyła.

jan pawlak
08-10-2019, 17:07
Tak, DGX, a dokładnie Kenko C-AF 1.4x TELEPLUS PRO 300 DGX



Idąc tym tropem, musiałbym się całkiem zamknąć i każdy z nas też ;)

Problem jest "małej wagi" skoro naświetlenie jest poprawne.

Ale ciekawy, dlaczego jest różnica pomiędzy 6D2 a R.
Przy "tym samym" obiekcie fotografowanym skoro różne (w zapisie Exif) przesłony to czy też różne czasy ekspozycji skoro oba zdjęcia wyglądają na poprawnie naświetlone ?

jp

Bechamot
08-10-2019, 19:55
[QUOTE=jan pawlak;1398176]Przy "tym samym" obiekcie fotografowanym skoro różne (w zapisie Exif) przesłony to czy też różne czasy ekspozycji skoro oba zdjęcia wyglądają na poprawnie naświetlone ?

toz pisalem i powtorze

do pomiaru swiatla w ogole nie jest to problemem. Nie ma znaczenia.

przyklad, to moze skapujesz.

powiedzmy ze matryca musi dostac 100 lux aby prawidlowo naswietlic. ( liczba z sufitu , ale zawsze musi byc taka sama dla okreslonego ISO).

pomiar wykaze , ze pada na matryce 400 lux , a wiec nalezy skrocic expozycje 4 razy .

majac bledna wartosc przyslony np 2,0 z exif choc rzeczywiscie jest to 2,8 , automatyka domknie przyslone o 2 stopnie ( 4 razy mniej swiatla - tyle ile wykazal switlomierz ) , a wiec do wartosci 4.0 , chociaz to naprawde odpowiada przyslonie 5,6.

nie ma znaczenia dla expozycji oznaczenie przyslony.

Jesli podepniesz stary obiektyw np heliosa, ktory w ogole nie ma zadnej elektroniki , to oczywiscie tez mozna prawidlowo naswietlic , tyle tylko ze przyslona nie zostanie domknieta automatycznie - musisz to zrobic recznie.

nastawiasz dowolna przyslone ( powiedzmy, ze starly sie napisy i tym pierscieniem bez rastra nastawiasz cokolwiek na wyczucie ) , pomiar swiatla wskaze Konieczny czas aba matryca dostala swoje 100 lux ( liczba przykladowa.)Automatyka naswietli prawidlowo w ogole bez znajomosci liczby przyslony. Tak jest w canonach , w nikonie jest troche inaczej w niektorych modelach.

W obiektywach z wewnetrznym ogniskowaniem zmieenia sie ogniskowa, czyli i przyslona. mimo ze masz z exif np 5,6 , to ze zmiana odleglosci rzeczywista liczba przyslony sie zmieni. Pomiar to uwzgledni w doborze czasu.

jan pawlak
08-10-2019, 21:02
[QUOTE]

toz pisalem i powtorze

do pomiaru swiatla w ogole nie jest to problemem. Nie ma znaczenia.

przyklad, to moze skapujesz.

powiedzmy ze matryca musi dostac 100 lux aby prawidlowo naswietlic. ( liczba z sufitu , ale zawsze musi byc taka sama dla okreslonego ISO).

pomiar wykaze , ze pada na matryce 400 lux , a wiec nalezy skrocic expozycje 4 razy .

majac bledna wartosc przyslony np 2,0 z exif choc rzeczywiscie jest to 2,8 , automatyka domknie przyslone o 2 stopnie ( 4 razy mniej swiatla - tyle ile wykazal switlomierz ) , a wiec do wartosci 4.0 , chociaz to naprawde odpowiada przyslonie 5,6.

nie ma znaczenia dla expozycji oznaczenie przyslony.

Jesli podepniesz stary obiektyw np heliosa, ktory w ogole nie ma zadnej elektroniki , to oczywiscie tez mozna prawidlowo naswietlic , tyle tylko ze przyslona nie zostanie domknieta automatycznie - musisz to zrobic recznie.

nastawiasz dowolna przyslone ( powiedzmy, ze starly sie napisy i tym pierscieniem bez rastra nastawiasz cokolwiek na wyczucie ) , pomiar swiatla wskaze Konieczny czas aba matryca dostala swoje 100 lux ( liczba przykladowa.)Automatyka naswietli prawidlowo w ogole bez znajomosci liczby przyslony. Tak jest w canonach , w nikonie jest troche inaczej w niektorych modelach.

W obiektywach z wewnetrznym ogniskowaniem zmieenia sie ogniskowa, czyli i przyslona. mimo ze masz z exif np 5,6 , to ze zmiana odleglosci rzeczywista liczba przyslony sie zmieni. Pomiar to uwzgledni w doborze czasu.

Ostatni raz !

Interesujące jest dlaczego w Exif 6D2 i R są inne zapisy przesłony mimo tego samego obiektywu z tym samym ustawieniem światła i tego samego extendera
A skoro inne zapisy przesłony a zdjęcia z obu sytuacji zdjęciowych mają takie same (poprawne) naświetlenia to czy są inne zapisy czasu.
Tylko.

jp

Bechamot
09-10-2019, 07:43
odpowiedz jest tak trywialna , ze az wstyd odpowiadac.

jan pawlak
09-10-2019, 08:41
Przepraszam, że tak późno.
Sprawdziłem u siebie ten zestaw: R + EF135/2 + kenko 1.4 teleplus pro 300 i w exifie otrzymuję ogniskową 189 mm i przysłonę 2.8 na największej dziurze - prawidłowo. Przy EF70-200 f/4 pokazuje 5.6, też w porządku.

Natomiast dla 50/1.4 jest 1.4, dla 50/f1.8 i dla 85/f1.8 jest 1.8. Więc, jak w tym porzekadle.... na dwoje babka wróżyła.

Mamy wiec 2 "problemy" zapisu przesłony w Exif przy podpięciu do EOS R obiektywów poprzez extender(y) Kenko :

1.
a. zapis prawidłowy :
135/2, 70-200/4 (Lki ?, droższe ?, nowsze ?)
b. zapis nieprawidłowy
50/1.4, 50/1.8, 85/1.8 (tańsze ?, starsze ?)

2.
dla 135/2 u szandor zapis prawidłowy a u Bangi nieprawidłowy (różne Kenko ?)

jp

PS
nadal ciekawym jest czy z nieprawidłowym/prawidłowym zapisem przesłony związany jest jakoś prawidłowy/nieprawidłowy zapis czasu ekspozycji

Bechamot
09-10-2019, 09:06
nigdy zapis nie jest prawidlwy

to sa przyslony geometryczne.

w rzeczywistosci obiektyww ma jakas transmisje i to rozna dla roznych przyslon geometrycznych.

powiedzmy na 2.0 ma transmisje np 60 % teoretycznej wynikajacej z geometrii , a na przylonie 5,6 moze miec np 80%.

mimo ze jest na obudowie napisane 2.0 w rzeczywistosci to moze byc np 2,6 . Waznym jest aby nastepny stopien dawal okreslona ilosc swiatla mniej.

tego oczywiscie nie ma w exif i byc nie musi , gdyz do pomiaru swiatla nie jest taka informacja potrzebna.

poniewaz przeslona jest nastawiana w krokach 1/3 ev , drobne i subtelne roznice sa wyrownywane korekta czasu w sposob plynny.
dla np 1/1000 sek czas moze wynosic np 1/857 sek. Czasem to jest napisane w exif , czasem nie ma.

wazna jest skala wzgledna tzn 2 razy wiecej/mniej itp . L przyslony moznaby oznaczyc dowolnie np 1 , 2 , 3 - waznym jest aby na kazdym stopniu byla okreslona ilosc switla mniej. Automatyka nie robi nic inngeo jak kompensuje wiecej / mniej w stosunku do pomiaru bezwzglednego.

zawsze kenko mial w sprzedazy konwertery , ktore nie przenosily w calosci exif.

zaleta tego jest to , ze nie wylacza AF na ciemniejszych przyslonach , gdyz aparat mysli ze przyslona jest mniejsza.

jinks
09-10-2019, 21:01
^
|
|
|


Problemy pierwszego świata :D

Jacek_Z
09-10-2019, 23:53
Bechamot pisze dobrze.
Ja dodam, że problem się może pojawiać wtedy gdy nie polegamy na pomiarze TTL w aparacie i na jego automatyce, a przechodzimy na tryb M i pomiar zewnętrznym światłomierzem. Taka sytuacja jest typowa dla studia fotograficznego, no ale w studiu nikt nie pracuje na telekonwerterze :)

jan pawlak
10-10-2019, 07:02
Bechamot pisze dobrze.
Ja dodam, że problem się może pojawiać wtedy gdy nie polegamy na pomiarze TTL w aparacie i na jego automatyce, a przechodzimy na tryb M i pomiar zewnętrznym światłomierzem. Taka sytuacja jest typowa dla studia fotograficznego, no ale w studiu nikt nie pracuje na telekonwerterze :)

To były (głównie) odpowiedzi na moje powtarzane pytania
To może Ty mi "przetłumaczysz" wypowiedzi Bechamota na odpowiedzi na moje 2 pytania

Problem

A.
Aparat rozpoznaje że podpięty jest obiektyw przez extender (zapis w Exif o dłuższej ogniskowej)
B.
Ustawiamy w aparacie przesłonę obiektywu na "maksymalną dziurę" a automatyka ma dobrać czas ekspozycji

Pytania

1.
Co oznaczają różne dla różnych obiektywów zapisy w Exif że zdjęcie jest wykonane na przesłonie o wartości równej :
a. "maksymalnej dziury" zmniejszonej o krotność extendera (zgodnie z prawami fizyki)
b. "maksymalnej dziury"

2.
Dlaczego dla tego samego extender + obiektyw w Exif dla 2 różnych aparatów były te dwa różne zapisy :
- 6D2 zapis a
- R zapis b

jp

becekpl
10-10-2019, 11:23
pozwolicie zmienić temat?
zaliczyłem z R pierwszy wyjazd i nie jest dobrze
4 dni-2,5 baterii to wynik godny fujii a nie canona
ponieważ teraz jadę w kompletną głoszę gdzie nawet dróg nie ma będę zmuszony do moich 3 oryginałów dokupić ze 3 zamienniki
czytałem wcześniej ze niektórzy zwalają wine za problemy z aparatem na Nowell,pchać się w niego czy może w duracel albo coś innego?

marfot
10-10-2019, 11:30
pozwolicie zmienić temat?
zaliczyłem z R pierwszy wyjazd i nie jest dobrze
4 dni-2,5 baterii to wynik godny fujii a nie canona
ponieważ teraz jadę w kompletną głoszę gdzie nawet dróg nie ma będę zmuszony do moich 3 oryginałów dokupić ze 3 zamienniki
czytałem wcześniej ze niektórzy zwalają wine za problemy z aparatem na Nowell,pchać się w niego czy może w duracel albo coś innego?

Mam zamienniki Newell i jest OK.
Mam też podwójną ładowarkę USB i poważny powerbank.

Bangi
10-10-2019, 11:39
Miałem Newell, ale dla mnie On był mniej pojemny niż oryginał, o jakieś 30-40% mniej zdjęć na nim robiłem.

becekpl
10-10-2019, 11:48
właśnie zamówiłem w DE podwójną ładowarkę+2 lp-e6 wszystko Patona
i chyba dokupię jednego tego nowella:?:
albo duracela

a ktos moze testował takie cuda???
https://allegro.pl/oferta/bateria-lp-e6-do-canon-5d-mkii-7d-60d-chip-5617174479
sklep niedaleko ode mnie....

technik8pl
10-10-2019, 11:52
Ja już kompletnie zrezygnowałem z zamienników od momentu przesiadki na R.
Po 1. Słaba pojemność. Na oryginale robię 900-1000 zdjęć z bardzo częstym przeglądaniem zdjęć na ekraniku. Na Newellu raz wyszło mi coś około połowy tego co na oryginale, także dziękuję. Na DSLRach zamienniki były bardzo ok, bo spokojnie 1100 fot szło zrobić. Na bezlustrach z wiadomych względów już tak różowo nie jest.
Po 2. Jedyny zwis jaki miałem do tej pory był na Newellu.

becekpl
10-10-2019, 11:55
ja Patony stosuje w Fuji i w sumie bardzo sobie chwale, wiec może i z C będą żyć w zgodzie:confused:

akustyk
10-10-2019, 12:11
czytam i rechocze... autostrada i przyszlosc... :mrgreen:

podwojna ladowarke USB mam, owszem. zabieram na 3-4 dniowe wyjazdy z kumplem, bo wtedy mozemy sie obaj z jednego gniazdka ladowac przez noc. a jak jade sam to przy bardzo intensywnym uzytkowaniu i tak nie ma imperatywu codziennego ladowania, nawet jak to jest jakis zamiennik (de facto nowe "chinskie" LP-E6 u mnie maja lepsza wydajnosc niz moje 3-letnie oryginalne LP-E6N).

i jeszcze oprocz go* zywotnosci baterii jest elektroniczny podglad :) plus w R (w odroznieniu od M) to nawet nie da sie powiedziec, ze z tego funkcjonalnego syfu jest korzysc w postaci mniejszej optyki. bo wrecz odwrotnie :)

Pregos
10-10-2019, 12:40
Ma ktos canona rp? Chce sie dopytac jak to naprawde jest z ta matryca... Chce zmienic a6300 na jakies nie drogie FF, ale jednak z AFem ;)

becekpl
10-10-2019, 12:43
jak to naprawde jest z ta matryca...

tak naprawdę jest jak w specyfikacji

ja mogę być bez prądu jakieś 6-8 dni:/
przy 5dmk3 to bym się tylko uśmiechnął ale teraz mi nie do smiechu

jan pawlak
10-10-2019, 12:49
Mam zamienniki Newell i jest OK.
Mam też podwójną ładowarkę USB i poważny powerbank.

CIPA R oryginału aku to 370 zdjęć ale użytkownicy piszą że :
- znacznie więcej zdjęć można wykonać (są w doniesieniach wartości 648, 745, 1116)
- gdy obiektyw ma stabilizację to znacznie spada aż do 141 zdjęć tylko

Miałem też taki kłopot (A7R3) gdy czas do uśpienia miałem ustawiony na 30 minut.
Po aktualizacji softu w smartfonie gdy teraz łączność z body (BT+lokalizacja) się "wzbudza" sama ustawiłem czas do uśpienia na 5 minut.
Średnio teraz mogę na aku wykonać jakieś 40% więcej zdjęć niż podaje CIPA

jp

becekpl
10-10-2019, 13:00
zrobiłem 430 zdjec:/
podpięty był chwile 35/1.8 a potem już tylko 16-35/4

szandor
10-10-2019, 13:23
ja mogę być bez prądu jakieś 6-8 dni:/
przy 5dmk3 to bym się tylko uśmiechnął ale teraz mi nie do smiechu

Na moim ostatnim wyjeździe do Patagonii robiłem średnio 350 fotek dziennie plus około 5 min filmu. Goetagowanie realizowałem za pomocą GP-E2 (wsuniętego w sanki lampy), który ma własne zasilanie, używałem szkieł stabilizowanych. Przeglądanie zdjęć, zmiana parametrów, realizowałem z pomocą wizjera - unikam używania okularów. R-ka zjadała przeważnie 2 szt LP-E6N i czasami nadgryzała 3-letniego newela, który pozostał mi po 6D. Każdej nocy ładowałem 3 baterie (podwójna ładowarka Patona + org. z R),tak że różowo nie było. Nie widzę rozwiązania w sytuacji braku prądu przez 8 dni, chyba, że jakiś duży powerbank i ładowarka usb + worek baterii.
Gdy korzystałem z 6D z włączonym gps, 1 bateria starczała mi na jeden dzień, ale bałbym się gdzieś wypuścić bez zapasu. Czasami 1 nie wystarczała.

robertskc7
10-10-2019, 13:56
R na jednej baterii ( włączony non stop i robiący zdjęcia LV/EVF plus wifi podczas ślubu/wesela ) u mnie działa przez ok 4 godziny. Można zrobić 200 i można śmiało 1500 a po 4 godzinach i tak padnie.
Stara bateria z 5dIII trzyma dłużnej niż nowy newell z N na końcu. Z tym, że newelle po 60zł a canony drogie.

Marcinus
10-10-2019, 14:25
Wlasnie zamowilem Rke. 8 k to chyba sensowna cena? - w abfoto.
80d z moja ulubioną sigma pojdzie chyba do sprzedaży :( , bo ona tylko do apsc.

Co byscie polecili w zamian za te sigme ?

robertskc7
10-10-2019, 15:21
Wlasnie zamowilem Rke. 8 k to chyba sensowna cena? - w abfoto.
80d z moja ulubioną sigma pojdzie chyba do sprzedaży :( , bo ona tylko do apsc.

Co byscie polecili w zamian za te sigme ?

Bardzo sensowna. Gdyby nie dwumasa w aucie, to też bym kupił drugą :)
Niestety 30mpix trochę wymaga i jak chcesz zooma to raczej 24-70 od C lub T lub S i to te z 2.8 niż 4.0 lub rf 24-105 ale to 4.0

jan pawlak
10-10-2019, 15:50
Bardzo sensowna. Gdyby nie dwumasa w aucie, to też bym kupił drugą :)
Niestety 30mpix trochę wymaga i jak chcesz zooma to raczej 24-70 od C lub T lub S i to te z 2.8 niż 4.0 lub rf 24-105 ale to 4.0

Szklarnię się buduje a aparaty wymienia na nowsze/lepsze.
Jeśli zoom to "trzeba zacisnąć pasa", zrezygnować z..., i kupić RF 24-70/2.8L IS
To będzie pierwsza perła w koronie i będzie służył do "zawsze"

jp

robertskc7
10-10-2019, 15:59
Szklarnię się buduje a aparaty wymienia na nowsze/lepsze.
Jeśli zoom to "trzeba zacisnąć pasa", zrezygnować z..., i kupić RF 24-70/2.8L IS
To będzie pierwsza perła w koronie i będzie służył do "zawsze"

jp

Całe szczęście Ja to nie Ty i będę robił jak mi się podoba ;)

jan pawlak
10-10-2019, 16:13
Całe szczęście Ja to nie Ty i będę robił jak mi się podoba ;)

U mnie też pada deszcz !

jp

Bangi
10-10-2019, 16:42
akustyk - a jakie masz chinole? Możesz jakiegoś linka podać?

becekpl
10-10-2019, 17:13
OMG
http://www.aliexpress.com/af/lp%25252de6n.html?SearchText=lp%252de6n&d=y&initiative_id=AS_20191010071212&origin=n&catId=0&isViewCP=y&jump=afs&switch_new_app=y

akustyk
10-10-2019, 17:54
akustyk - a jakie masz chinole? Możesz jakiegoś linka podać?

RAVPower Canon LP-E6 & LP E6 N... https://www.amazon.de/dp/B072557DF4?ref=ppx_pop_mob_ap_share

rostek andrzej
10-10-2019, 18:37
Jeszcze wczoraj cena była 8950 a dziś kilka sklepów ma po 8000 tysi. Ciekawe skąd taki nagły spadek cen, cashback będzie, Black friday czy co?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

totamten
10-10-2019, 19:15
Jeszcze wczoraj cena była 8950 a dziś kilka sklepów ma po 8000 tysi. Ciekawe skąd taki nagły spadek cen, cashback będzie, Black friday czy co?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

W styczniu tego roku, dzięki forumowiczowi, który na forum podał link do sklepu kupiłem za 7990 - w polskim sklepie, polska dystrybucja z gwarancją i cashbackiem za 24-105 f/4. Tyle musi kosztować, by bezlustrowy następca 5d mógł znów kosztować 12.500 zł

robertskc7
10-10-2019, 19:23
W styczniu tego roku, dzięki forumowiczowi, który na forum podał link do sklepu kupiłem za 7990 - w polskim sklepie, polska dystrybucja z gwarancją i cashbackiem za 24-105 f/4. Tyle musi kosztować, by bezlustrowy następca 5d mógł znów kosztować 12.500 zł

Ja też :)

rostek andrzej
10-10-2019, 19:30
Ten spadek jest jak najbardziej okej. Ciekawi mnie tylko nagły spadek cen w kilku mniejszych sklepach na Ceneo. Nie sądzę by miało to zwiastować szybkie nadejście następcy erki. Sam się posępiłem i zamówiłem.[emoji14]

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

jinks
10-10-2019, 19:52
Faktycznie te ceny pospadały :) Ja jeszcze wkleję linka do rtv euro agd. Tam jest trochę droższy, bo 8700, ale za to są raty 50x 0%.
...i proszę nie pisać, że to 700zł różnicy to jest właśnie te 0% :D bo jest to dystrybucja PL z gwarancją producenta. Te po 8000zł są z prywatnego importu (Azja przez UK) i mają gwarancję sprzedawcy. Aparat jest oczywiście taki sam, ale dla niektórych ma to spore znaczenie.

https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-eos-r-body-adapter-ef-eos-r.bhtml

Marcinus
10-10-2019, 20:03
Faktycznie te ceny pospadały :) Ja jeszcze wkleję linka do rtv euro agd. Tam jest trochę droższy, bo 8700, ale za to są raty 50x 0%.
...i proszę nie pisać, że to 700zł różnicy to jest właśnie te 0% :D bo jest to dystrybucja PL z gwarancją producenta. Te po 8000zł są z prywatnego importu (Azja przez UK) i mają gwarancję sprzedawcy. Aparat jest oczywiście taki sam, ale dla niektórych ma to spore znaczenie.

https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-eos-r-body-adapter-ef-eos-r.bhtml

Za 8 tys z prywatnego importu? Czyli cyfrowe czy abfoto maja z azji prywatnie przywiezione? Nie robmy żartów :) Polska dystrybucja i gwarancja pl jest w takichbsklepach. Z reszta sa to partnerzy canona wiec nie zaryzykowaliby jakiejs azjatyckiej szmuglowanki.

Kolekcjoner
10-10-2019, 20:08
Faktycznie te ceny pospadały :) Ja jeszcze wkleję linka do rtv euro agd. Tam jest trochę droższy, bo 8700, ale za to są raty 50x 0%.
...i proszę nie pisać, że to 700zł różnicy to jest właśnie te 0% :D bo jest to dystrybucja PL z gwarancją producenta. Te po 8000zł są z prywatnego importu (Azja przez UK) i mają gwarancję sprzedawcy. Aparat jest oczywiście taki sam, ale dla niektórych ma to spore znaczenie.

https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-eos-r-body-adapter-ef-eos-r.bhtml

Nieźle.
Jedyny problem to taki że za nic nie mogę znaleźć powodu dla którego miałbym go kupić :?

rostek andrzej
10-10-2019, 20:09
O to ciekawe, bo ja w informacji do sprzedawcy napisałem że ma być nie macany i z gwarancją canon Polska. Ciekawe czy mi coś napiszą czy wyślą tak na pałę że może nie zauważę

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

rostek andrzej
10-10-2019, 20:11
Na abfoto są po 9600

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

jinks
10-10-2019, 20:13
Za 8 tys z prywatnego importu? Czyli cyfrowe czy abfoto maja z azji prywatnie przywiezione? Nie robmy żartów :) Polska dystrybucja i gwarancja pl jest w takichbsklepach. Z reszta sa to partnerzy canona wiec nie zaryzykowaliby jakiejs azjatyckiej szmuglowanki.To nie jest szmuglowanka :D nie wiem jak dokładnie to wygląda, ale najczęściej odbywa się to przez firmy z UK z fakturami itd. to jest legalne, ale ze względu na inną dystrybucję nie masz gwarancji PL od producenta. W USA to się nazywa grey market.

Masz rację, że w cyfrowe jest Polska dystrybucja. AB nie wiem, bo u nich jeszcze nie kupowałem. Zatem jeśli w tym pierwszym jest R-ka za 8000 zł to tym bardziej jest to korzystne. Polecam ;)

Marcinus
10-10-2019, 20:15
O to ciekawe, bo ja w informacji do sprzedawcy napisałem że ma być nie macany i z gwarancją canon Polska. Ciekawe czy mi coś napiszą czy wyślą tak na pałę że może nie zauważę

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Ja zamowilem z odbiorem w sklepie wiec na miejscu sobie obejrze czy nie byl rozpakowywany macany itp... Jak bedzie coś nie tak to nie biore. Ma byc nowka proste.

--- Kolejny post ---


Na abfoto są po 9600

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Z rabatem 1250 do 30.10 ale jak napiszesz zeby ci dali taki jak w cyfrowe.pl to dadza czyli 1500 rabatu i wychodzi 8099 zl.

jinks
10-10-2019, 20:20
Nieźle.
Jedyny problem to taki że za nic nie mogę znaleźć powodu dla którego miałbym go kupić :?Ja po jakimś roku z 6d2 tak się polubiłem z dpaf, że stwierdziłem iż muszę spróbować z aparatem opartym tylko na takim af-ie.

Ogólnie af był dla mnie najczęściej przyczyna zmiany body. W canon-ie zawsze dawkują jego skuteczność. Tak żebyś nie był za szczęśliwy ;)

Kolekcjoner
10-10-2019, 20:37
Ja po jakimś roku z 6d2 tak się polubiłem z dpaf, że stwierdziłem iż muszę spróbować z aparatem opartym tylko na takim af-ie.

Ogólnie af był dla mnie najczęściej przyczyna zmiany body. W canon-ie zawsze dawkują jego skuteczność. Tak żebyś nie był za szczęśliwy ;)

Problem w tym że w eMkach też ten AF mi całkiem nieźle działa i nijak nie jestem w stanie sobie wytłumaczyć że jak kupię FFa to zrobię lepsze zdjęcia :lol:...

jinks
10-10-2019, 20:45
Problem w tym że w eMkach też ten AF mi całkiem nieźle działa i nijak nie jestem w stanie sobie wytłumaczyć że jak kupię FFa to zrobię lepsze zdjęcia [emoji38]...Nie powiem, że lepsze...ale o charakterystycznej plastyce. Szczególnie jeśli focisz ludzi. Jeśli chcesz ten specyficzny wygląd to warto. W przeciwnym wypadku pewnie nie.

jan pawlak
10-10-2019, 20:48
Problem w tym że w eMkach też ten AF mi całkiem nieźle działa i nijak nie jestem w stanie sobie wytłumaczyć że jak kupię FFa to zrobię lepsze zdjęcia :lol:...

Jestem przekonany że wiesz że zrobisz szersze zdjęcia bez zniekształceń obiektywów ultra szerokokątnych, najprawdopodobniej będziesz miał więcej pikseli w obrazie i będzie zastosowana lepsza technologia używania/robienia zdjęć.

jp

Pregos
10-10-2019, 20:59
A co powiecie o rp za 5k? Jest sens ?

rostek andrzej
10-10-2019, 21:08
Zależy do czego. Jeśli masz ciśnienie na małego bezlusterkowca z ff i akurat canona to może. Ale za te pieniądze można znależć ciekawsze aparaty

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Pregos
10-10-2019, 21:14
Zalezy mi na bardzo dobrym af i dobrej wspolpracy ze szklami ef ;)

Jacek_Z
10-10-2019, 21:22
To były (głównie) odpowiedzi na moje powtarzane pytania
To może Ty mi "przetłumaczysz" wypowiedzi Bechamota na odpowiedzi na moje 2 pytania

Problem

A.
Aparat rozpoznaje że podpięty jest obiektyw przez extender (zapis w Exif o dłuższej ogniskowej)
B.
Ustawiamy w aparacie przesłonę obiektywu na "maksymalną dziurę" a automatyka ma dobrać czas ekspozycji

Pytania

1.
Co oznaczają różne dla różnych obiektywów zapisy w Exif że zdjęcie jest wykonane na przesłonie o wartości równej :
a. "maksymalnej dziury" zmniejszonej o krotność extendera (zgodnie z prawami fizyki)
b. "maksymalnej dziury"

2.
Dlaczego dla tego samego extender + obiektyw w Exif dla 2 różnych aparatów były te dwa różne zapisy :
- 6D2 zapis a
- R zapis b

jp
Miałem telekonwerter Kenko, inni, starszy model (1.5x). Też dawał dziwne wpisy w exif. Wg mnie to tylko błędy w oprogramowaniu konwertera. Ekspozycja była OK, choć wartości ogniskowej raz były w exifie x1,5 a raz nie. Zależy jaki miałem podpięty obiektyw (body to samo).
Nie kontynuujmy OT, odpisałem bo cytując mnie przywołałeś.

Kolekcjoner
10-10-2019, 21:38
Zalezy mi na bardzo dobrym af i dobrej wspolpracy ze szklami ef ;)

To drugie jest perfekt. To pierwsze jest bardzo OK ale tu dużo zależy od oczekiwań i tego co podpinamy.

Bangi
10-10-2019, 22:50
Elektroniczna migawka i czas 1/100 ;)

2856

jinks
11-10-2019, 08:18
Do wyprostowania liquify ;)

akustyk
11-10-2019, 09:24
https://www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30&feature=youtu.be&t=98

tak mi sie tylko skojarzylo... :mrgreen:

Bechamot
11-10-2019, 09:52
"Elektroniczna migawka i czas 1/100"


to moze byc dlugo poszukiwany dowod zamachu.

to mozna paroma kliknieciami wyrownac:

2857

Bangi
11-10-2019, 10:48
akustyk - nie kumam. Bechamot - jak?

Bechamot
11-10-2019, 11:19
transformacja - ma ja chyba kazdy program do obrobki.

o prosze nie mowilem

wlasnie mu sie wygina belka ogonowa i jedna smiga , niechybnie zaraz odpadna.

mamy dowod na zamach- lepszy od parowek.

2858

Bangi
11-10-2019, 11:28
Nie będę się w to bawił. Nie chce mi się. Myślałem że DPP ma wbudowane jednokliknięciowe narzędzie.

Bechamot
11-10-2019, 11:41
DPP nie ma pralktyczie zadnych narzedzi , to sa jedynie podstawowe funkcje.

becekpl
12-10-2019, 09:33
RAVPower Canon LP-E6 & LP E6 N... https://www.amazon.de/dp/B072557DF4?ref=ppx_pop_mob_ap_share

ja pierdziu, wtedy od razu kliknąłem i właśnie przed chwila kurier mi przyniósł
dwa dni:!:

marfot
12-10-2019, 12:02
ja pierdziu, wtedy od razu kliknąłem i właśnie przed chwila kurier mi przyniósł
dwa dni:!:

Wysłany ze Szczecina? ;)

becekpl
12-10-2019, 12:07
z Luxemburga:shock:
10.10 kliknięte kolo 16 ,12.10 jest o 9 w domu
naprawdę niezły czas

kupione dwie h wcześniej Patony maja być 16.10

marfot
12-10-2019, 12:10
z Luxemburga:shock:
10.10 kliknięte kolo 16 ,12.10 jest o 9 w domu
naprawdę niezły czas

kupione dwie h wcześniej Patony maja być 16.10

Pytam, bo moje M32/1.4 kupione na amazon.de przyszło ze Szczecina :lol:
Swoją drogą poważnie się obkupiłeś w LP-E6 :lol:

becekpl
12-10-2019, 12:20
7 baterii, przez 4-6 dni będę bez możliwości ładowania
aż żałuje ze 5dmk3 sprzedałem ;D

Marcinus
12-10-2019, 13:40
Czy u was tez pliki z Rki w RAW czyli CR3 aplikacja windowsowa ZDJECIA nie pokazuje ich. W CR2 z 80D pokazywała je normalnie wyswietlajac a tych nie. W rawach z tego co wiem zaszyty jest jpg zeby mozna bylo go obejrzec pod przegladarkami. Oczywiscie PS otwiera go normalnie pod camera raw.

Dodam ze w oknie eksploratora tez nie ma podgladow... sa tylko ikony. Troche kiepsko.

marfot
12-10-2019, 14:03
Czy u was tez pliki z Rki w RAW czyli CR3 aplikacja windowsowa ZDJECIA nie pokazuje ich. W CR2 z 80D pokazywała je normalnie wyswietlajac a tych nie. W rawach z tego co wiem zaszyty jest jpg zeby mozna bylo go obejrzec pod przegladarkami. Oczywiscie PS otwiera go normalnie pod camera raw.

Dodam ze w oknie eksploratora tez nie ma podgladow... sa tylko ikony. Troche kiepsko.
Jako przeglądarki używam DPP. Kiedyś uzywałem ZoomBrowser ale już go Canon zaniechał.

Marcinus
12-10-2019, 14:14
Jako przeglądarki używam DPP. Kiedyś uzywałem ZoomBrowser ale już go Canon zaniechał.

Równie dobrze moge pod LR czy Bridgem chodzi mi tylko o to czy to u mnie cos nie tak czy nikomu cr3 nie daja miniaturek pod win10 i nie wyswietlaja sie pod aplikacja zdjecia?

Bangi
12-10-2019, 16:21
Mi Windows nie "daje" miniaturek.
Jako przeglądarkę używam Faststone i tam widać miniatury.

Marcinus
12-10-2019, 16:29
Mi Windows nie "daje" miniaturek.
Jako przeglądarkę używam Faststone i tam widać miniatury.

Dzięki. Czyli to pewnie norma w win10. Jak canon bedzie miał CR4 to M$ zaktualizuje i CR3 bedzie działał :)

Bangi
13-10-2019, 16:18
Może kiedyś wyjdzie odpowiednia aktualizacja.
A tymczasem można jeszcze poczytać
https://www.dpreview.com/forums/thread/4347927
https://m.dpreview.com/news/2812846720/microsoft-releases-raw-image-extension-to-get-raw-image-previews-on-windows-10.amp

Marcinus
13-10-2019, 18:28
Ok. Z tym da się żyć.

Mam jeszcze jedno pytanie do osób posiadajacych Rke. Czy używa ktoś z was Sigmy A 40/1.4. Jeśli tak to jak ona współpracuje przez adapter?

rostek andrzej
13-10-2019, 19:49
Może to i autostrada ale wizjer elektroniczny to mnie nie przekonuje. W R miał być świetny ale ta sztuczność obrazu nie przypomina tego co widać na ekranie. Jak dla mnie to można oceniać na zasadzie jaśniej, ciemniej.
Kolory w lightroomie takie jakby je przepuścić przez pralkę Frania.

Poza tym będzie super aparat tylko trzeba go bedzie ogarnąć.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

marfot
13-10-2019, 20:29
Może to i autostrada ale wizjer elektroniczny to mnie nie przekonuje. W R miał być świetny ale ta sztuczność obrazu nie przypomina tego co widać na ekranie. Jak dla mnie to można oceniać na zasadzie jaśniej, ciemniej.
Kolory w lightroomie takie jakby je przepuścić przez pralkę Frania.


Wizjer w R jest świetny co łatwo sprawdzisz porównując w zasadzie z czymkolwiek innym... Ekranik zresztą też.

Że też Ci się pralka Frania przypomniała :lol:
Chyba przywykłeś, że kolory w LR są na starcie dość wyblakłe (niezależnie od body) ale potencjał jest.

Będzie Pan zadowolony ;)

candar
13-10-2019, 20:44
Wizjer w R jest świetny co łatwo sprawdzisz porównując w zasadzie z czymkolwiek innym... Ekranik zresztą też.

Że też Ci się pralka Frania przypomniała :lol:
Chyba przywykłeś, że kolory w LR są na starcie dość wyblakłe (niezależnie od body) ale potencjał jest.

Będzie Pan zadowolony ;)

Ja tylko nadmienię, że zarówno zajeb...ty wizjer EVF , jak i gibany tylny ekranik LCD podobnie jak paprochy na matówce w OVF nie mają żadnego wpływu na wykonane zdjęcie 8-)

rostek andrzej
13-10-2019, 21:04
Też tak sądzę [emoji3] Po lustrzankach to pierwszy szok, trzeba się będzie polubić albo kupić moherowy beret

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

jinks
13-10-2019, 22:51
Co do kolorów ja niezmiennie polecę przejście na Capture One. Z każdego aparatu są idealne :D W Adobe coś chyba skopali z profilem, bo dużo osób pisze, że im wszystko lecie w żółto-zielony. Może warto poszukać po sieci jakichś alternatywnych profili.

Co do R faktycznie przejście z DSLR boli, ale jest coraz lepiej. Najgorzej jest niestety z cenami szkieł RF. Stałki L są wspaniałe, ale...no właśnie 13k zł/sztukę :D

--- Kolejny post ---


Ok. Z tym da się żyć.

Mam jeszcze jedno pytanie do osób posiadajacych Rke. Czy używa ktoś z was Sigmy A 40/1.4. Jeśli tak to jak ona współpracuje przez adapter?

Ten obiektyw w ogóle ma bardzo mało osób. Jest dosyć "egzotyczny". Ciężko o opinie.
Używam natomiast S35/1.4art, S50/1.4art i tamrona 85/f1.8 - wszystkie chodzą idealnie(AF), bardzo dobrze wykorzystują rozdzielczość matrycy.

Kolekcjoner
14-10-2019, 00:36
Może to i autostrada ale wizjer elektroniczny to mnie nie przekonuje. W R miał być świetny ale ta sztuczność obrazu nie przypomina tego co widać na ekranie. Jak dla mnie to można oceniać na zasadzie jaśniej, ciemniej.
Kolory w lightroomie takie jakby je przepuścić przez pralkę Frania.

Ogólnie rzecz biorąc te wizjery to wciąż jeszcze jest początek "autostrady" 8-). Tu nie ma zmiłuj się i trzeba lat rozwoju żeby to ogarnąć.

Przy czym jedno, ja akurat wcale nie chcę (jak niektórzy) upodabniania obrazu do luszczanki ;). Dla mnie obraz z dslr to żaden wzorzec.

Bangi
14-10-2019, 07:02
Nie wiem co niektórych tak boli przejście z DSLR, ale ja jestem mega zadowolony. Dla mnie praca AF wynagradza wszystko.

jan pawlak
14-10-2019, 09:42
Ogólnie rzecz biorąc te wizjery to wciąż jeszcze jest początek "autostrady" 8-). Tu nie ma zmiłuj się i trzeba lat rozwoju żeby to ogarnąć.

Przy czym jedno, ja akurat wcale nie chcę (jak niektórzy) upodabniania obrazu do luszczanki ;). Dla mnie obraz z dslr to żaden wzorzec.

Czasami mam okazje "popatrzeć" przez OVF Nikona F6 i z odczuć/porównać z OVF 5D3.
Lepiej tego wątku nie rozwijać.

Dla mnie pierwszy kontakt z EVF (Minolta DiMAGE 7i) to był duży szok.
Teraz to mam "pełny komfort"

Decyzja "o zdjęciu" zapada przed podniesieniem aparatu do oka.
Wizjer służy mi tylko do kadrowania i ewentualnie (wspomaganie powiększeniem) do oceny ostrości oraz korekty ekspozycji

Rozumiem że są sytuacje zdjęciowe że opóźnienie może przeszkadzać.
W A9 II ponoć opóźnienie jest już "niezauważalne"

Jakie cechy/własności powinien mieć idealny EVF ?

Ponieważ używać aparatu może więcej niż jedna osoba to automatyczna korekcja wad wzroku ?

jp

jinks
14-10-2019, 10:43
Nie wiem co niektórych tak boli przejście z DSLR, ale ja jestem mega zadowolony. Dla mnie praca AF wynagradza wszystko.

EOS R to moja 10ta lustrzanka Canona. Za każdym razem przestawienie się na nowy korpus zajmowało kilka chwil. Tym razem zmian jest sporo. Nie tylko w całkowicie innym wizjerze, ale też zupełnie nowej koncepcji aparatu. Brak typowych, tradycyjnych guzików, brak joya, tylnego kółka, samodzielna konfiguracja pod swoje potrzeby...ale im dłużej focę tym jest lepiej :)

AF faktycznie wreszcie działa tak jak to powinno mieć miejsce już w 5dII. Tymczasem canon do dzisiaj daje w DSLR punkty AF rozmieszczone głównie na środku. Przy czym tylko ten środkowy tak na prawdę działa jak trzeba z jasnymi stałkami. Dlatego jak sony w III-iteracji dopracowało swoje puszki w cholerę ludzi przeszło na nie z Canona i Nikona. Przymknęli oko na stratę kasy przy zmianie systemów, lipny EVF, na porąbane menu i gorszą ergonomię, bo wreszcie mogli komfortowo pracować na przesłonach f1.4-2.8, również w reportażu.

Cieszę się, że canon jednak wypuścił R a nikon Z. Dla wielu to aparaty jeszcze niedopracowane i nie warte zachodu, ale jednak od firm o bogatej tradycji fotograficznej. Jest to przyszłość. Czy to się nam podoba, czy nie.

R- jest świetne. Osobiście polecam!

akustyk
14-10-2019, 10:51
EOS R to moja 10ta lustrzanka Canona.

ale masz jakies wsparcie? :mrgreen:

https://i.ytimg.com/vi/bVT0KZX99HM/hqdefault.jpg


Tymczasem canon do dzisiaj daje w DSLR punkty AF rozmieszczone głównie na środku. Przy czym tylko ten środkowy tak na prawdę działa jak trzeba z jasnymi stałkami. Dlatego jak sony w III-iteracji dopracowało swoje puszki w cholerę ludzi przeszło na nie z Canona i Nikona. Przymknęli oko na stratę kasy przy zmianie systemów, lipny EVF, na porąbane menu i gorszą ergonomię, bo wreszcie mogli komfortowo pracować na przesłonach f1.4-2.8, również w reportażu.
co do rozmieszczenia punktow to sie zgadzam. natomiast nie co do ich skutecznosci. byle 6D2 dziala piknie na kazdym jednym punkcie. o 5D/7D/1D nie wspominajac

poza tym w 6D2 jest tryb LV i tam pokrycie kadru jest praktycznie 100% :) nie zapominajmy o tym



Cieszę się, że canon jednak wypuścił R a nikon Z. Dla wielu to aparaty jeszcze niedopracowane i nie warte zachodu, ale jednak od firm o bogatej tradycji fotograficznej. Jest to przyszłość. Czy to się nam podoba, czy nie.
alez nikt nie twierdzy, ze jest inaczej. ja z checia w przyszlosci sobie zamienie EF na RF. ale w takiej przyszlosci, kiedy to bedzie mialo dla mnie spojny sens. w znaczeniu: uzyteczny korpus i dopasowana do niego i do moich potrzeb optyka. w tej chwili na kazdym jednym z tych punktow jest d* zbita :)

Pawel92
14-10-2019, 10:55
...
Co do R faktycznie przejście z DSLR boli, ale jest coraz lepiej...

Po aktualizacji oprogramowania do wersji 1.4, AF tracking w R-ce działa lepiej niż w 5D4 i 1Dx.

Bechamot
14-10-2019, 11:14
EVF najbardziej przeszkadza tym , ktorzy go nie Maja.

Bangi
14-10-2019, 11:40
Może ja nie miałem problemu, bo mój pierwszy cyfrowy aparat w życiu to był Fujifilm FinePix S9600 ;)

Bechamot
14-10-2019, 11:44
Roznica w jakosci obrazowania pomiedzy celownikiem np lunetkowym Leiki i.t.p. a EVF to przepasc.
Jakos nikt nie narzeka na celowniki lunetkowe , a tam rzeczywiscie malo co widac - tylko ramki kadru.

pierwszy aparaty cyfrowe jakie mozna byloi kupic , byly z celownikiem lunetkowym . EVF to byl duzy postep - i tak pozostalo do dzisiaj.

jinks
14-10-2019, 12:16
ale masz jakies wsparcie? :mrgreen:

https://i.ytimg.com/vi/bVT0KZX99HM/hqdefault.jpg

Nie kumam żartu ;)


co do rozmieszczenia punktow to sie zgadzam. natomiast nie co do ich skutecznosci. byle 6D2 dziala piknie na kazdym jednym punkcie. o 5D/7D/1D nie wspominajac
Tere-fere. Miałem 5dmkIII, ciągle mam 6dmkII, który bardzo lubię. Działają "jakotako" w bardzo dobrym świetle.



poza tym w 6D2 jest tryb LV i tam pokrycie kadru jest praktycznie 100% :) nie zapominajmy o tym
Dlatego ostatnio z 70% zdjęć wykonuję tym aparatem przez LV. Ogólnie 6d2 to aparat, który ma zalety DSLR i ML w jednym korpusie :)



alez nikt nie twierdzy, ze jest inaczej. ja z checia w przyszlosci sobie zamienie EF na RF. ale w takiej przyszlosci, kiedy to bedzie mialo dla mnie spojny sens. w znaczeniu: uzyteczny korpus i dopasowana do niego i do moich potrzeb optyka. w tej chwili na kazdym jednym z tych punktow jest d* zbita :)
Z optyką myślę, że potrzebujemy jeszcze kilka lat. Co do użyteczności to opinie są różne ;) Na pewno trzeba się pogodzić z całkowicie nową koncepcją aparatu co również potwierdzi kolejny przewidywany EOS RS. Już zapowiedzieli całkowicie nowy rodzaj JOYa.

Odnoszę wrażenie, że 1DX III to będzie ostatnia ciekawa premiera dla EF.

akustyk
14-10-2019, 12:34
Nie kumam żartu ;)

podkreslilem Ci wczesniej :)



Działają "jakotako" w bardzo dobrym świetle.

nie mam R, mam M wiec nie bede generalizowac. zdecydowanie wole AF w DSLR, tam gdzie mnie interesuje (Single AF) fazowy 6D2 jest szybszy na kazdym punkcie od brzegu do brzegu. jegoz ukladu AF :)




Dlatego ostatnio z 70% zdjęć wykonuję tym aparatem przez LV. Ogólnie 6d2 to aparat, który ma zalety DSLR i ML w jednym korpusie :)

prawie. nie ma zalety krotszego flange'u korpusu bez lustra. tej zalety jeszcze w R nie widac, w M juz bardzo wyraznie (EFM 32/1.4 jest wy* optycznie a gabarytowo zostawia EF 35/2 IS daleko w tyle)




Z optyką myślę, że potrzebujemy jeszcze kilka lat. Co do użyteczności to opinie są różne ;)
Na pewno trzeba się pogodzić z całkowicie nową koncepcją aparatu co również potwierdzi kolejny przewidywany EOS RS. Już zapowiedzieli całkowicie nowy rodzaj JOYa.
Odnoszę wrażenie, że 1DX III to będzie ostatnia ciekawa premiera dla EF.
moze i tak byc... co nie znaczy, ze szklami EF nie bedzie mozna robic zdjec w nieciekawych premierach :) (jak 6D2)

jan pawlak
14-10-2019, 12:48
#akustyk

Rozumiem Twoje "żale"
zdecydowanie wole AF w DSLR, tam gdzie mnie interesuje (Single AF) kontrastowy 6D2 jest szybszy na kazdym punkcie od brzegu do brzegu. jegoz ukladu AF

Ale przecież doskonale wiesz że AF fazy z zasady działania jest szybszy od AF kontrastu.
To że w porównaniu subiektywnym jakiś puszek czy zastosowaniach "wychodzi" inaczej to jest to wyjątek.
Są już stosowane AF fazy -4 EV, prace trwają

I trzeba porównywać aparaty z tej samej półki/technologii

jp

akustyk
14-10-2019, 13:25
Ale przecież doskonale wiesz że AF fazy z zasady działania jest szybszy od AF kontrastu.

dla mnie szybkosc nie jest dla jedynym kryterium.

poza tym DPAF w Canonie tez przeciez nie jest kontrastowy. tylko ze wzgledu na inny pomiar lepiej sie do niego sprawdzaja silniki STM (optymalizowane pod doostrzanie malymi kroczkami) niz USM, ktore smigaja zywiej na klasycznym fazowym AF.

to co sam widze, to ze taki EFM 32mm potrafi mi "pobiec" w niewlasciwa strone i potrzebuje wiecej czasu, zeby odpowiednio naostrzyc. w lustrzankach nie widze takiego efektu z uzywanymi szklami. sa inne efekty (np. "pompowanie" pseudo-USM w 50/1.4 przy pracy w LV, albo glupawe gubienie sie Sigmy EX 50/1.4 w LV na malokontrastowych obiektach) ale to nie sa regularne przypadki

jakby nie wrozyl - dwa rozne pomiary odleglosci ostrzenia o roznych wadach i roznych zaletach. ten przez matryce ma przewage dokladnosci. ten przez celownik IMHO szybszego (przynajmniej pod wartoscia oczekiwana) dobiegania do pierwszego ujecia w serii. dla mnie osobiscie zaden nie jest kluczowy w wyborze sprzetu, chociaz zauwazam je w roznych aspektach uzywania aparatow.



To że w porównaniu subiektywnym jakiś puszek czy zastosowaniach "wychodzi" inaczej to jest to wyjątek.
Są już stosowane AF fazy -4 EV, prace trwają

I trzeba porównywać aparaty z tej samej półki/technologii

tu akurat ciezko porownywac. mozna porownac LV w 6D2 z RP albo 5DIV z R. ale juz niekoniecznie fazowy AF lustrzanki z ktorymkolwiek Dual Pikselem. mozna sobie co najwyzej we wlasnym przypadku przefocic, porownac i ocenic co sie w konkretnych sytuacjach zdjeciowych lepiej sprawdza z posiadanymi obiektywami. w Canonie mozna z grubsza powiedziec, ze STM bedzie "przyjemniej" pracowal z Dual Pikselem, ale klasyczny USM (taki prawdziwy Ring USM) nieco sprawniej z fazowym.

adzi
19-10-2019, 02:45
Czy ten bezlusterowy FF też robi postprodukcje zaraz po zdjęciu? Generalnie mam 5DmII i M100, fotki z 5DmII w porównaniu do M100 to masakra... ciemne i szare, kiedy M100 chyba tam kręci krzywymi itp. Zastanawiam się czy R też tak polepsza fotki? Chyba czas porzucić 5DmII, ciężkie i zdjęcia gorsze niż z iPhone ;)....

jan pawlak
19-10-2019, 04:17
Czy ten bezlusterowy FF też robi postprodukcje zaraz po zdjęciu? Generalnie mam 5DmII i M100, fotki z 5DmII w porównaniu do M100 to masakra... ciemne i szare, kiedy M100 chyba tam kręci krzywymi itp. Zastanawiam się czy R też tak polepsza fotki? Chyba czas porzucić 5DmII, ciężkie i zdjęcia gorsze niż z iPhone ;)....

Każdy aparat cyfrowy robi "postprodukcję" aby ze świata rejestrowanego przez piksele zrobić świat taki jak widzą ludzie.

W aparatach są ustawienia "domyślne/automatyczne" które dają zadawalający wygląd zdjęcia w szerokim zakresie sytuacji zdjęciowych.
W nowych aparatach oprogramowanie (np. smartfony) często doprowadza/"ulepsza" wygląd zdjęcia do takiego które jest dalekie od tego co widzimy w trakcie robienia zdjęcia a jest bliskie "pocztówce".

W wyższej klasie aparatów (np. 5Dx) użytkownik ma bardzo duży zakres możliwości dopasowania do swoich potrzeb.
Ale to pozwala także na "nieprawidłowe" dobranie ustawień co kończy się ... masakrą

jp

candar
19-10-2019, 11:34
Czy ten bezlusterowy FF też robi postprodukcje zaraz po zdjęciu? Generalnie mam 5DmII i M100, fotki z 5DmII w porównaniu do M100 to masakra... ciemne i szare, kiedy M100 chyba tam kręci krzywymi itp. Zastanawiam się czy R też tak polepsza fotki? Chyba czas porzucić 5DmII, ciężkie i zdjęcia gorsze niż z iPhone ;)....


https://www.youtube.com/watch?v=ypj3KRRu2yE

BTW - zmiana aparatu na nowszy nie spowoduje tego, że zacznie się robić lepsze zdjęcia :) Proponuję zapoznać się z bliżej z już posiadanym aparatem ;)

Ale zdecydowanie zakup nowego aparatu będzie łatwiejszy niż poznanie możliwości obecnie posiadanego :p

adzi
19-10-2019, 15:55
Wiem o co Wam chodzi, ale tez juz jestem na tym etapie, ze nie chce mi sie krecic suwakami w LR (lightroom) przy setek zdjec z wakacji. W dodatku moj stary LR nie wspiera mojego M100, musze na DEC (o ile pamietam tak sie nazywal) format przerabiac i potem sie tam bawic. No ale relatywne z 5DmII jest wiecej noszenia i potem zabawy, M100 robi duzo fajniejsze zdjecia i sa od razu dostepne, nie trzeba meczyc sie w LR. Dlatego zastanawiam sie czy nie zmienic 5DmII na ta Rke, mniej noszenia i od razu jakas postprodukcja i fajne zdjecia od reki, bez poswiecania czasu w LR.

Znacie jakis picturestyle, ktory zwraca cos jak M100 zaraz po zrobieniu zdjecia? Tak zebym sobie w 5DmII zaladowal, bo moze chociaz tymczasowo rozwiaze problem abym w aparat na wakacje nie inwestowal 10 tys ;).

becekpl
19-10-2019, 17:47
zacznij robić w jpegach:roll:

technik8pl
20-10-2019, 03:42
Czy ten bezlusterowy FF też robi postprodukcje zaraz po zdjęciu? Generalnie mam 5DmII i M100, fotki z 5DmII w porównaniu do M100 to masakra... ciemne i szare, kiedy M100 chyba tam kręci krzywymi itp. Zastanawiam się czy R też tak polepsza fotki? Chyba czas porzucić 5DmII, ciężkie i zdjęcia gorsze niż z iPhone ;)....
...... 5d2 generuje PRZEPIEKNY obrazek w rawie. Jak chcesz podkreconych kolorow to jpeg+picture style. Jeśli Tobie nie podobają sie rawy(jak mniemam) z 5d2 to po uploadzie rawów z R do LR byś się poszedł wieszać.

Bechamot
20-10-2019, 08:24
Wiem o co Wam chodzi, ale tez juz jestem na tym etapie,

czy jest to etap wyzsego zaawansowania , czy krok do tylu ?

pytam , bo chcialbym wiedziec co mnie szeka.

jinks
20-10-2019, 14:44
Zostałbym przy tym M100 jeśli zdjęcia z niego wychodzą takie jak trzeba. Serio. Bez żadnych złośliwości.

marfot
20-10-2019, 15:01
No ale relatywne z 5DmII jest wiecej noszenia i potem zabawy, M100 robi duzo fajniejsze zdjecia i sa od razu dostepne, nie trzeba meczyc sie w LR. Dlatego zastanawiam sie czy nie zmienic 5DmII na ta Rke, mniej noszenia i od razu jakas postprodukcja i fajne zdjecia od reki, bez poswiecania czasu w LR.

Jeżeli nie masz ochoty na wielką obróbkę to optymalne jest DPP. Obrazek otwiera się z zapisanym stylem jakby był JPG ale zawsze można coś zmienić - balans bieli , styl, wykadrować, wypuścić w docelowej rozdzielczości.

Kolekcjoner
20-10-2019, 21:41
Zostałbym przy tym M100 jeśli zdjęcia z niego wychodzą takie jak trzeba. Serio. Bez żadnych złośliwości.

Dokładnie. M100 to bardzo amatorski sprzęt więc z niego jpg - "gotowiec" musi być dobry. W R może nie być już tak różowo ale to niech najlepiej wypowiadają się użytkownicy.

rostek andrzej
20-10-2019, 22:44
Pytanie. Używa ktoś power banku do ładowania r. Jeśli moglibyście coś polecić kompatybilnego bo mój nie działa a przydało by się jakieś zasilanie na dłuższe wypady w dzicz.
Znalazłem coś takiego ale nie mam pewnosci czy będzie działał
https://www.amazon.de/dp/B07X1WKWPY/ref=cm_sw_r_other_apa_i_BBmRDbWW7M511



Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

marfot
20-10-2019, 23:00
Pytanie. Używa ktoś power banku do ładowania r. Jeśli moglibyście coś polecić kompatybilnego bo mój nie działa a przydało by się jakieś zasilanie na dłuższe wypady w dzicz.
Znalazłem coś takiego ale nie mam pewnosci czy będzie działał
https://www.amazon.de/dp/B07X1WKWPY/ref=cm_sw_r_other_apa_i_BBmRDbWW7M511

Na wielu filmikach o ładowaniu R powerbanki Anker działają więc ten wybrany ma szansę.
Ja widząc zadymę z ładowaniem zdecydowałem się na ładowarkę USB na 2 akumulatory.

rostek andrzej
20-10-2019, 23:48
Ja potrzebuje czegoś w miejsca gdzie nie ma prądu lub jest bardzo słaby. Stąd powerbank. Głupio myślałem że każdy będzie pasował.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

marfot
21-10-2019, 00:00
Ja potrzebuje czegoś w miejsca gdzie nie ma prądu lub jest bardzo słaby. Stąd powerbank. Głupio myślałem że każdy będzie pasował.

Dlatego polecam ładowarkę USB bo zasili ją każdy powerbank np. pożyczony od kogoś ;)

rostek andrzej
21-10-2019, 06:27
A której używasz do r?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

marfot
21-10-2019, 10:25
A której używasz do r?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Ja używam Patona:
https://sklepbeznazwy.com.pl/zasilanie/5089-dual-usb-ladowarka-patona-do-canon-lp-e6-z-kablem-micro-usb-micro-usb-input-84v.html

Ludzie chwalą RAVpower sprzedawaną w pakiecie z dwoma zamiennikami - podobno dobrymi.

rostek andrzej
21-10-2019, 11:07
Dziękuję, chyba faktycznie słyszę się na ladowarke

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

marfot
21-10-2019, 11:19
Dziękuję, chyba faktycznie słyszę się na ladowarke

Mnie zniechęciło do ładowania poprzez body kilka rzeczy:
- nie wiem czy można używać aparatu podczas ładowania,
- dziwna zadyma z tym, że niektóre powerbanki działają inne nie,
- Canon dołącza jakiś duperel blokujący kabel w gnieździe USB co sugeruje, że jest ono liche.

rostek andrzej
21-10-2019, 11:21
W instrukcji pisze że aparat podczas ładowania ma być wyłączony

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Bangi
21-10-2019, 12:17
(..) W R może nie być już tak różowo ale to niech najlepiej wypowiadają się użytkownicy.

JPGi z R są OK, można je podrasować ustawiając sobie własny Picture Style, dla przykładu ja od kiedy mam Canona, mam ustawione kontrast +1, nasycenie +1 i jeszcze ostrość +6. Jak dla mnie JPGi wychodzą super.

totamten
21-10-2019, 13:28
Bangi, a jak ustawiłeś inne parametry ostrości (rozumiem, że siła - 6) - precyzja i próg? Pytam się ciebie, bo jak patrzę na twoje zdjęcia, to widzę, że znasz aparat i wiesz "które kółko czym kręci", po co wyważać otwarte drzwi!

Bangi
21-10-2019, 14:29
Bangi, a jak ustawiłeś inne parametry ostrości (rozumiem, że siła - 6) - precyzja i próg? Pytam się ciebie, bo jak patrzę na twoje zdjęcia, to widzę, że znasz aparat i wiesz "które kółko czym kręci", po co wyważać otwarte drzwi!

Siła +6
Precyzja +4
Próg +4


Nie sugeruj się moimi zdjęciami, które publikuję, bo każde przeszło przez obróbkę i ostrzenie poza body ;)

adzi
21-10-2019, 15:29
Jeżeli nie masz ochoty na wielką obróbkę to optymalne jest DPP. Obrazek otwiera się z zapisanym stylem jakby był JPG ale zawsze można coś zmienić - balans bieli , styl, wykadrować, wypuścić w docelowej rozdzielczości.

Co to DPP?


czy jest to etap wyzsego zaawansowania , czy krok do tylu ?

pytam , bo chcialbym wiedziec co mnie szeka.

Nie zarabiam na foto, focę od jakiś 15 lat, 10 lat temu robiłem grupę foto i wtedy były częste plenery oraz fascynacja foto itp, nawet tu konto mam 10 lat, a to nie jest moje pierwsze ;).
Dziś to jeżdżę z rodziną na wakacje, dźwigam sprzęt, nie chce mi się zbytnio tam kręcić suwakami przy każdym zdjęciu wywołaniu.
Z kolei w trakcie robienia zdjęcia zawsze Av robię i ustawiam co trzeba, żeby uzyskać to co chcę, chodzi o kwestię głównie obrazka/kolorystyki, z 5DmII strasznie takie ciemne i szare - wystarczy porównać ze zdjęciami z iPhone jaka przepaść, bo tam leci obróbka jakaś wstępna.


czy jest to etap wyzsego zaawansowania , czy krok do tylu ?

pytam , bo chcialbym wiedziec co mnie szeka.

Głównie chodzi o FF (przelicznik *1.6 to trochę dużo jak mam np 24-70mm) i jakość.

Teraz mam: EOS 5D Mark II, EOS 50D, EOS M100, EF-M 15-45mm F/3.5-6.3 IS STM, EF-M 22mm F/2.0 STM, EF 16-35mm F/4.0L IS USM, EF 24-70mm F/4.0L IS USM, EF 28mm F/1.8 USM, EF 50mm F/1.4 USM, EF 50mm F/1.8 II, EF 85mm F/1.8 USM, EF 100-400mm F/4.5-5.6L IS USM, Sigma 70mm F/2.8 EX DG Macro

Jak tele podepnę pod cropa to spoko, ale te szersze EF pod cropem to słabo ;).


Najlepiej jakbym focił w RAW i miał już poprzesuwane jak w iPhone/GoPro obrazek (oczywiście polary mam swoje dobrych marek), to by była bajka przy możliwościach potem poprawek w LR jakie daje generalnie RAW z FF. Może ktoś zna +- taki Picture Style? Rozumiem, że też focić sRGB, a nie Adobe RGB (o ile pamiętam tam są odcienie szarości bardziej niż kontrasty).

Sunders
21-10-2019, 15:35
Co to DPP?

https://www.canon.pl/support/consumer_products/software/digital-photo-professional.html?os=windows%2010%20(64-bit)&language=
:roll:

totamten
21-10-2019, 20:16
Siła +6
Precyzja +4
Próg +4


Nie sugeruj się moimi zdjęciami, które publikuję, bo każde przeszło przez obróbkę i ostrzenie poza body ;)

Jak to powiadają - "Jak spaść, to z wysokiego konia" - dzięki za parametry!

Bangi
21-10-2019, 21:43
Jak to powiadają - "Jak spaść, to z wysokiego konia" - dzięki za parametry!

A dlaczego? Nie rozumiem kontekstu.

totamten
21-10-2019, 22:53
bez metafory: lepiej popełnić błąd ucząc się od kogoś, kto wiele potrafi, niż być nieomylnym przy tym, który nic nie umie - tak cię ładnie chciałem pochwalić i podziękować, co niniejszym jeszcze raz czynię!

zdebik
21-10-2019, 23:23
Dziś to jeżdżę z rodziną na wakacje, dźwigam sprzęt, nie chce mi się zbytnio tam kręcić suwakami przy każdym zdjęciu wywołaniu.


To, że kręcisz suwakami przy każdorazowym wywołaniu zdjęcia, świadczy tylko o nieznajomości oprogramowania. Zrób sobie preset z korekcją obiektywu, profilem aparatu, kontrastem itd. Następnie przy imporcie wybierz go i po sprawie.

2978

Bangi
21-10-2019, 23:44
bez metafory: lepiej popełnić błąd ucząc się od kogoś, kto wiele potrafi, niż być nieomylnym przy tym, który nic nie umie - tak cię ładnie chciałem pochwalić i podziękować, co niniejszym jeszcze raz czynię!

Dziękuję :)

Bechamot
22-10-2019, 08:21
Z kolei w trakcie robienia zdjęcia zawsze Av robię i ustawiam co trzeba, żeby uzyskać to co chcę, chodzi o kwestię głównie obrazka/kolorystyki, z 5DmII strasznie takie ciemne i szare - wystarczy porównać ze zdjęciami z iPhone jaka przepaść, bo tam leci obróbka jakaś wstępna.

c5 nalezy do aparatow do dzisiaj cenionych za wspaniala kolorystyke , jaka mozna uzyskac.

jesli w ciagu 10 - 15 lat tego nie opanowales , tzn, ze jestes zbyt leniwy by zadac sobie trud i to rozpracowac-

a to jest wysilek intelektualnie mniejszy niz dla dziecka , ktore musi opanowac tabliczke mnozenia.

Nie ma najmniejszego sensu posiadanie kilku aparatow i obiektywow , jesli nie potrafi sie opanowac podstawowych funkcji jednego z nich.

im wiecej sprzetu masz do dyspozycji , tym coraz bardziej jestes zaabsorbowany obsluga sprzetu , coraz mniej czasu i namyslu masz dla fotografowania.
Nadmiar sprzetu przeszkadza nie pomaga.
Jesli nie widzisz kolosalnej roznicy w jakosci obrazowania pomiedzy c5m2 a iphonem na korzysc c, tzn nie Maja one dla Ciebie zadnego znaczenia.

Sugerowalbym albo nastawic wszystko na Auto i robic zdjecia w jpg , zawsze lekka korekture jasniej/ciemniej i balans bieli w razie potrzeby mozesz przeprowadzic, lub w ogole przejsc na uniwersalny aparat typu hybryda, ktory ma zielony kwadracik na pokretle nastawy czasow/trybu pracy..

Kolekcjoner
22-10-2019, 10:47
c5 nalezy do aparatow do dzisiaj cenionych za wspaniala kolorystyke , jaka mozna uzyskac.

jesli w ciagu 10 - 15 lat tego nie opanowales , tzn, ze jestes zbyt leniwy by zadac sobie trud i to rozpracowac-

a to jest wysilek intelektualnie mniejszy niz dla dziecka , ktore musi opanowac tabliczke mnozenia.

Nie ma najmniejszego sensu posiadanie kilku aparatow i obiektywow , jesli nie potrafi sie opanowac podstawowych funkcji jednego z nich.

im wiecej sprzetu masz do dyspozycji , tym coraz bardziej jestes zaabsorbowany obsluga sprzetu , coraz mniej czasu i namyslu masz dla fotografowania.
Nadmiar sprzetu przeszkadza nie pomaga.
Jesli nie widzisz kolosalnej roznicy w jakosci obrazowania pomiedzy c5m2 a iphonem na korzysc c, tzn nie Maja one dla Ciebie zadnego znaczenia.

Sugerowalbym albo nastawic wszystko na Auto i robic zdjecia w jpg , zawsze lekka korekture jasniej/ciemniej i balans bieli w razie potrzeby mozesz przeprowadzic, lub w ogole przejsc na uniwersalny aparat typu hybryda, ktory ma zielony kwadracik na pokretle nastawy czasow/trybu pracy..

A ja bym sugerował powstrzymać się od tego moralizatorstwa, pouczania i oceniania użytkowników. Tworzenie takiej atmosfery na forum jest bardzo niemile widziane.

adzi
26-10-2019, 19:30
c5 nalezy do aparatow do dzisiaj cenionych za wspaniala kolorystyke , jaka mozna uzyskac.

jesli w ciagu 10 - 15 lat tego nie opanowales , tzn, ze jestes zbyt leniwy by zadac sobie trud i to rozpracowac-

a to jest wysilek intelektualnie mniejszy niz dla dziecka , ktore musi opanowac tabliczke mnozenia.

Nie ma najmniejszego sensu posiadanie kilku aparatow i obiektywow , jesli nie potrafi sie opanowac podstawowych funkcji jednego z nich.

im wiecej sprzetu masz do dyspozycji , tym coraz bardziej jestes zaabsorbowany obsluga sprzetu , coraz mniej czasu i namyslu masz dla fotografowania.
Nadmiar sprzetu przeszkadza nie pomaga.
Jesli nie widzisz kolosalnej roznicy w jakosci obrazowania pomiedzy c5m2 a iphonem na korzysc c, tzn nie Maja one dla Ciebie zadnego znaczenia.

Sugerowalbym albo nastawic wszystko na Auto i robic zdjecia w jpg , zawsze lekka korekture jasniej/ciemniej i balans bieli w razie potrzeby mozesz przeprowadzic, lub w ogole przejsc na uniwersalny aparat typu hybryda, ktory ma zielony kwadracik na pokretle nastawy czasow/trybu pracy..

Napisałeś jakieś farmazony i zero konkretów, czemu? Post proces który robi GoPro i iPhone to mistrzostwo, taka prawda. Spoko coś tam na foto się znam, 10 lat temu zarabiałem na foto i moje zdjęcia fotoreporterskie były wykorzystywane przez znane agencje. Dla Twojej informacji potrafię na M focić od czasów Canon 350D, czyli od prawie 15 lat ;).

Kto dziś powie, że C5DmII ma lepszą kolorystykę od iPhone nowego? Sorry, chyba trzeba być bardzo zapatrzonym w lustra i na siłę takie argumenty przytaczać bez pokrycia. Dziś jeśli nie robisz zdjęcia w ciężkich warunkach albo na jakiś plakat to coraz mniej opłaca się lustro, a przy przeciętnym foto z wakacji nie zobaczysz różnicy na plus dla lustra, szczególnie tak starego.

https://www.optyczne.pl/92.8-Test_aparatu-Canon_EOS_5D_Mark_II_Zakres_tonalny.html
https://www.optyczne.pl/395.8-Test_aparatu-Canon_EOS_M100_Zakres_i_dynamika_tonalna.html

Porównaj sobie wyniki ;). Na chwile obecną jedyna wartość dodatnia to FF i M100 niestety ale wydala lepsze zdjęcia niż 5DmII.

marfot
26-10-2019, 19:50
Porównaj sobie wyniki ;). Na chwile obecną jedyna wartość dodatnia to FF i M100 niestety ale wydala lepsze zdjęcia niż 5DmII.

No jest takie porównanie DR i nic szczególnego z tego nie wynika - jest różnica kilka EV w DR między dobrym iphonem a staryn FF:
3005

Eberloth
26-10-2019, 19:51
Sądziłem, że fanboje sony to najgorsza zaraza tego forum. Okazuje się, że może być gorzej

adzi
26-10-2019, 19:59
M100 to bezlusterkowiec Canon :) http://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20II,Canon%20EO S%20M100, różnica jest prawie zerowa.
Generalnie staram się znaleźć sensowne argumenty dla przypadku fotografii wakacyjnej, czy jest sens dalej używać 5DmII.

jan pawlak
26-10-2019, 20:32
Napisałeś jakieś farmazony i zero konkretów, czemu? Post proces który robi GoPro i iPhone to mistrzostwo, taka prawda. Spoko coś tam na foto się znam, 10 lat temu zarabiałem na foto i moje zdjęcia fotoreporterskie były wykorzystywane przez znane agencje. Dla Twojej informacji potrafię na M focić od czasów Canon 350D, czyli od prawie 15 lat ;).

Kto dziś powie, że C5DmII ma lepszą kolorystykę od iPhone nowego? Sorry, chyba trzeba być bardzo zapatrzonym w lustra i na siłę takie argumenty przytaczać bez pokrycia. Dziś jeśli nie robisz zdjęcia w ciężkich warunkach albo na jakiś plakat to coraz mniej opłaca się lustro, a przy przeciętnym foto z wakacji nie zobaczysz różnicy na plus dla lustra, szczególnie tak starego.

https://www.optyczne.pl/92.8-Test_aparatu-Canon_EOS_5D_Mark_II_Zakres_tonalny.html
https://www.optyczne.pl/395.8-Test_aparatu-Canon_EOS_M100_Zakres_i_dynamika_tonalna.html

Porównaj sobie wyniki ;). Na chwile obecną jedyna wartość dodatnia to FF i M100 niestety ale wydala lepsze zdjęcia niż 5DmII.

To i tak "za daleko".

Aktualnie (jedyne plusy) jeszcze przewaga lustrzanek w specyficznych zastosowaniach nad aktualnym stanem technologii MF to :
- w niektórych zastosowaniach OVF
- dłuższy czas używania na baterii
- większy zestaw obiektywów systemowych do tych specyficznych zastosowań
- dopracowane "w boju" korpusy "terenowe" klasy 1 D

I to wszystko.

Myślę że rok 2021 będzie ostatnim w którym ukaże się jakaś nowa lustrzanka i jakieś nowe obiektywy do tego systemu

jp

PS
Dla fanów/użytkowników lustrzanek to i tak będzie lepsza sytuacja niż dla fanów filmów analogowych.
Nic nie będzie potrzebne (np. filmy, wywoływacze, powiększalniki, papiery, ciemnia, ...) by współistnieć z technologią MF

marfot
26-10-2019, 20:58
M100 to bezlusterkowiec Canon :) http://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon%20EOS%205D%20Mark%20II,Canon%20EO S%20M100, różnica jest prawie zerowa.
Generalnie staram się znaleźć sensowne argumenty dla przypadku fotografii wakacyjnej, czy jest sens dalej używać 5DmII.

Powyżej ISO 400 ta różnica w obrazku jest widoczna, gdy trzeba coś podrasowić w obróbce.
Miałem równolegle 5DII i M50 przez ok. rok i fociłem na przemian jednym i drugim - UWA na 5DII, tele na M50. Wychodzi to porównywalnie na niskim ISO.
Teraz skompletowałem zestaw "wakacyjny" pod M50, waży to wszystko 1kg i tu nie ma już dyskusji o funkcjonalności.
No a 5DII zastąpiłem R :D.

PS.
Wkleiłem porównanie 5DII do iPhona bo takie porównania ciągle powracają co bywa irytujące.

technik8pl
26-10-2019, 23:51
Nie wiem jakim ignorantem trzeba być by pisać, że kolory z ajfona są lepsze od 5d mk2. Takich bzdur na tym forum na prawdę dawno nie czytałem.

michalab
27-10-2019, 00:16
Nie wiem jakim ignorantem trzeba być by pisać, że kolory z ajfona są lepsze od 5d mk2. Takich bzdur na tym forum na prawdę dawno nie czytałem.
Może to kwestia gustu, a nie wiedzy czy jej braku.

adzi
27-10-2019, 01:30
Powyżej ISO 400 ta różnica w obrazku jest widoczna, gdy trzeba coś podrasowić w obróbce.
Miałem równolegle 5DII i M50 przez ok. rok i fociłem na przemian jednym i drugim - UWA na 5DII, tele na M50. Wychodzi to porównywalnie na niskim ISO.
Teraz skompletowałem zestaw "wakacyjny" pod M50, waży to wszystko 1kg i tu nie ma już dyskusji o funkcjonalności.
No a 5DII zastąpiłem R :D.

PS.
Wkleiłem porównanie 5DII do iPhona bo takie porównania ciągle powracają co bywa irytujące.

Ja tak na Islandię zabrałem 5DmII + 16-35/4 oraz M100 i 100-400/4-5.6 i było spoko bo nie trzeba było przeczepiać obiektywu, raz auta z tym, raz z drugim wychodziłem ;).

Czyli generalnie polecasz R? Plus jest też taki, że na stronie Canona jest napisane, że jeśli ma się ta przejściówkę (a mam) to podobno jest tak samo jak gdy podpinasz do EOS'a, nie ma spadków jakości/funkcjonalności. M100 wyraźnie lepiej AF działa niż na 5DmII, a co kluczowe również jeśli obiektyw jest zapięty przez przejściówkę.

Jedynie ta cena mnie odstrasza, stać mnie ale jak sobie myślę aparat za 10k i na wakacjach się stresować, że zostawić go, że upadnie, że woda leci gdzieś przy wodospadzie etc. W Islandii j/w, na wodospady tylko ja podchodziłem z aparatem, nikt inny wtedy :D. Potem suszyłem obiektyw wkładając papier i zamykając dekielek bo zaczynały parować, a body jest pięknie uszczelnione i to niewątpliwie zaleta :).


Nie wiem jakim ignorantem trzeba być by pisać, że kolory z ajfona są lepsze od 5d mk2. Takich bzdur na tym forum na prawdę dawno nie czytałem.

Zapytaj każdego kto się nie podnieca fotografią, 10/10 osób tak powie kiedy zobaczy zdjęcie na podglądzie, czy po prostu prosto z body. Generalnie fajnie, że masz jakość ale w iPhone aparat to dodatek vs kilka kilo noszenia, plus jak wydrukujesz z JPG do albumu to nie ma opcji, że zobaczysz różnicę w jakości dla normalnych warunków. Jak będziesz focić wyścigi czy gwiazdy to oczywiście, ale j/w przy normalnej wakacyjnej fotografii nie ma opcji.

Z 5DmII ciemne i blade fotki, z każdego telefonu już są krzywe podkręcone, to samo robi M100. To taki trochę poziom jak przy analogu - nie pogadasz, jak ktoś jest fanboyem.

Analogicznie M100 bije 5DmII na głowę, niestety poza FF to już żadnych zalet 5DmII nie dostrzegam w sumie.

Jacek_Z
27-10-2019, 01:42
adzi, sęk w tym, że smartfony, aparaty kompaktowe itp sprzęty, amatorskie mają dawać fajny efekt od razu, amatorowi. Czyli podbity kontrast i ostrość, wysycone kolory itd. Jak widac to się tobie podoba. Sprzęt profesjonalny ma wiernie oddawać kolor, kontrast. Wiele razy słyszałem rozczarowanie po kupnie lustrzanki.
Kupno lustrzanki nie ma sensu jeśli myślimy o "wakacyjnym" czy okazjonalnym fotografowaniu ( i gdy głównym miejscem publikowania jest fejsbuczek). Kupno lustrzanki ma sens gdy się chce wejść głębiej w fotografie. Gdy się ma zamiar kupować wymienną optykę (a nie poprzestawac na kicie). Trzeba wiedzieć, że czasami trzeba (albo zawsze można) fotografować w RAW i potrafić obrabiać te pliki itd. Szczególnie w cięzkich sytuacjach zdjęciowych lustrzanka pokaże przewagę.
Normalnie lepiej kupić wypasiony smartfon, gdzie obraz jest z marszu obrabiany przy wspomaganiu AI.

adzi
27-10-2019, 01:47
adzi, sęk w tym, że smartfony, aparaty kompaktowe itp sprzęty, amatorskie mają dawać fajny efekt od razu, amatorowi. Czyli podbity kontrast i ostrość, wysycone kolory itd. Jak widac to się tobie podoba. Sprzęt profesjonalny ma wiernie oddawać kolor, kontrast. Wiele razy słyszałem rozczarowanie po kupnie lustrzanki.
Kupno lustrzanki nie ma sensu jeśli myślimy o "wakacyjnym" czy okazjonalnym fotografowaniu ( i gdy głównym miejscem publikowania jest fejsbuczek). Kupno lustrzanki ma sens gdy się chce wejść głębiej w fotografie. Gdy się ma zamiar kupować wymienną optykę (a nie poprzestawac na kicie). Trzeba wiedzieć, że czasami trzeba (albo zawsze można) fotografować w RAW i potrafić obrabiać te pliki itd. Szczególnie w cięzkich sytuacjach zdjęciowych lustrzanka pokaże przewagę.
Normalnie lepiej kupić wypasiony smartfon, gdzie obraz jest z marszu obrabiany przy wspomaganiu AI.

Ciężko się nie zgodzić, wszystko jest jak napisałeś.

Zastanawiam się czy jakimś Picture Style w 5DmII da się uzyskać efekt taki jak prosto z GoPro/iPhone z możliwością potem korekcji w RAW. Szukałem ale nie znalazłem jakiś gotowców. Widziałem, że GoPro/iPhone mają polar, oczywiście focę zawsze L'ki lub stałki z polarem Marumi więc kwestia bardziej PS niż czegoś innego.

PS tylko kręci suwakami, robi preset wartości na RAW, prawda? Innymi słowy, da się z każdego PS przywrócić do wartości "zero", czy nie?

Jacek_Z
27-10-2019, 02:01
Zastanawiam się czy jakimś Picture Style w 5DmII da się uzyskać efekt taki jak prosto z GoPro/iPhone Picture style nie. Ale pojawia sie na rynku oprogramowanie, nie Adobe, które wykorzystują AI podobnie jak smartfony. Mam na myśli programy takie jak Luminar czy ON1 Photo RAW.
Przy scenie o dużej rozpiętości tonalnej (słońce, niebo, białe chmury i głebokie cienie budynków albo las) robienie w jpg odpada, on ma tylko 8 bitów. Trzeba robić RAW (14 lub 12 bitów) i go wywoływać, choćby w takich właśnie programach.

adzi
27-10-2019, 02:10
Picture style nie. Ale pojawia sie na rynku oprogramowanie, nie Adobe, które wykorzystują AI podobnie jak smartfony. Mam na myśli programy takie jak Luminar czy ON1 Photo RAW.
Przy scenie o dużej rozpiętości tonalnej (słońce, niebo, białe chmury i głebokie cienie budynków albo las) robienie w jpg odpada, on ma tylko 8 bitów. Trzeba robić RAW (14 lub 12 bitów) i go wywoływać, choćby w takich właśnie programach.

Znalazłem coś takiego, lepsze to niż nic https://www.youtube.com/watch?v=md3m_QbuSc0
Jeśli nie patrzymy na postprocessing to oczywiście rozpiętość tonalna wygrywa, mi głównie zależy właśnie żeby się nie modlić nad każdym zdjęciem potem ;).
Generalnie rzeczywiście, to co napisałeś też brzmi bardzo sensownie, właśnie sęk w tym, że te obrazki są podkręcone w GoPro/iPhone ale idealnie, ze smakiem, nieprzedobrzone i może trzeba po prostu kupić program, który to sensownie dobierze.

Polecasz któryś z tych programów? Mam LR ostatniego bez abonamentu. Fotki obrabiam raz na rok, więc szukam czegoś w sensownej cenie żebym raz zapłacił, a nie abonament, ale żeby dało się w miarę fajny efekt uzyskać. Z tego co widzę, to chyba oba po 400zł są +-, więc cena spoko imo, tylko który bardziej warto ;). Na szybko patrząc to chyba ten Luminar lepszy?

marfot
27-10-2019, 08:04
Czyli generalnie polecasz R? Plus jest też taki, że na stronie Canona jest napisane, że jeśli ma się ta przejściówkę (a mam) to podobno jest tak samo jak gdy podpinasz do EOS'a, nie ma spadków jakości/funkcjonalności. M100 wyraźnie lepiej AF działa niż na 5DmII, a co kluczowe również jeśli obiektyw jest zapięty przez przejściówkę.

Jedynie ta cena mnie odstrasza, stać mnie ale jak sobie myślę aparat za 10k i na wakacjach się stresować, że zostawić go, że upadnie, że woda leci gdzieś przy wodospadzie etc. W Islandii j/w, na wodospady tylko ja podchodziłem z aparatem, nikt inny wtedy :D. Potem suszyłem obiektyw wkładając papier i zamykając dekielek bo zaczynały parować, a body jest pięknie uszczelnione i to niewątpliwie zaleta :).


Zalet R w stosunku do 5DII widzę bardzo wiele:
- znacznie lepszy, bardziej szczegółowy, ostrzejszy obrazek - na C16-35/4L widać to bardzo.
- większy DR i lepsze wysokie ISO - obrazek bardzo dobrze się obrabia.
- AF to przepaść - wielki obszar dostępny dla AF, różne tryby, Eye AF
Obsługa R jest dla mnie o wiele bardziej komfortowa, używam te nowinki: tryb Fv, gładzik, wybór punktu AF kciukiem na ekranie i bardzo mi to pasuje :oops:.
Nie mam żadnego obiektywu RF więc używam starych i nie mam żadnych zastrzeżeń. AF jest bezbłędny - to trochę nowość.

EVF jest bardzo dobry ale umowność w stosunku do OVF jest oczywista - trzeba przestawić myślenie. Za to prezentacja informacji rekompensuje wszystko.

Dla mnie zasadnicza wada to, to że R jest "nadpobudliwy" - byle co go wybudza. Czekam aż w którymś firmware będzie go można uśpić klawiszem Lock (myślałem że od razu do tego on będzie).

Aktualnie bez problemów można dostać R za 8k - to cena 5DII na starcie.

Co do uszczelnień to im nie ufam i używam Rainsleeve - niewygodne ale działa.

robertskc7
27-10-2019, 08:26
adzi kup sobie iphone xs i będziesz full wypas zadowolony. Nie kupuj żadnych drogich aparatów. Pójdą moment w kąt, a ty i tak kupisz full wypas iphona. Znam wiele osób co kupiło i sprzedało lub oddało dzieciom do zabawy a zdjęcia robią telefonami, bo łatwiej i szybciej i ładniej. p.s nawet na wakacjach jak zgubisz XS to możesz kupić sobie drugiego XS ( w cenie takie R ) Szczerze mówię.

Bangi
27-10-2019, 08:44
Picture Style nie wpływa na RAW, w sensie że jak robisz tylko RAW lub RAW + JPG, to obraz który widzisz (JPG) będzie wg ustalonego Picture Style, ale sam RAW to dalej surowy zapis.

Jacek_Z
27-10-2019, 12:19
mi głównie zależy właśnie żeby się nie modlić nad każdym zdjęciem potem ;).

Polecasz któryś z tych programów? .
Na szybko patrząc to chyba ten Luminar lepszy?
Bez przesady z tym modleniem. Wczytujesz zdjęcie i z automatu (czyli ustawienia predefiniowane programu) albo 3 ruchy suwakami.
Nie używam żadnego z tych programów, więc tu ci nie doradzę.
Na dzisiaj lustrzanki i bezlustra nie ubarwiaja tak świata jak telefony. Jeśli chcesz tak robić zdjęcia lustrzanką to albo będziesz zdjęcia wrzucał w taki program, albo zmieniał parametry w Picture control. Tylko, że tzreba wiedzieć kiedy co jak zmienić, to wymaga większej wiedzy i doświadczenia niż używanie programów o których mówiłem. No i żona nie będzie grzebałą w Picture style.
Podaruj sobie lustrzanki, kup prosty kompakt z trybami tematycznymi.
Telefony nie mają zakresu tele, raczej odpadają.
Bezlustra tez tu nic nie pomogą. One też są za dobre jak na to co chcesz ;) To kwestia DR, a matryce bezluster to często te same matryce co w lustrzankach (tak jest w bezlustrach Canona i Nikona, u Sony nie, bo już nie robi lustrzanek ;))

adzi
27-10-2019, 15:02
Picture Style nie wpływa na RAW, w sensie że jak robisz tylko RAW lub RAW + JPG, to obraz który widzisz (JPG) będzie wg ustalonego Picture Style, ale sam RAW to dalej surowy zapis.

Czyli jak focę RAW i mam PS to po prostu na miniaturce, która jest w JPG zaszyta w RAW widzę efekt. Wydawało mi się, że tam też zapisuje się info o tych przesunięciach suwaków ale może mi się właśnie tylko wydawało.


Bez przesady z tym modleniem. Wczytujesz zdjęcie i z automatu (czyli ustawienia predefiniowane programu) albo 3 ruchy suwakami.
Nie używam żadnego z tych programów, więc tu ci nie doradzę.
Na dzisiaj lustrzanki i bezlustra nie ubarwiaja tak świata jak telefony. Jeśli chcesz tak robić zdjęcia lustrzanką to albo będziesz zdjęcia wrzucał w taki program, albo zmieniał parametry w Picture control. Tylko, że tzreba wiedzieć kiedy co jak zmienić, to wymaga większej wiedzy i doświadczenia niż używanie programów o których mówiłem. No i żona nie będzie grzebałą w Picture style.
Podaruj sobie lustrzanki, kup prosty kompakt z trybami tematycznymi.
Telefony nie mają zakresu tele, raczej odpadają.
Bezlustra tez tu nic nie pomogą. One też są za dobre jak na to co chcesz ;) To kwestia DR, a matryce bezluster to często te same matryce co w lustrzankach (tak jest w bezlustrach Canona i Nikona, u Sony nie, bo już nie robi lustrzanek ;))

No właśnie ten M100 Canona to już całkiem nieźle daje rade, jak się go podczepia do teleobiektywów L'ek to jest na prawdę fajna zabawka.

Kupiłem ten Luminar 4, wydaje się, że daje radę jako taki szybki i tani LR ;). LR mam w wersji 6 o ile pamiętam, ostatniej wieczystej i np nie obsługuje M100 RAWów, muszę konwertować.

Bechamot
27-10-2019, 16:11
Trzeba robić RAW (14 lub 12 bitów) i go wywoływać, choćby w takich właśnie programach.
Znalazłem coś takiego, lepsze to niż nic https://www.youtube.com/watch?v=md3m_QbuSc0
Jeśli nie patrzymy na postprocessing to oczywiście rozpiętość tonalna wygrywa, mi głównie zależy właśnie żeby się nie modlić nad każdym zdjęciem potem .
Generalnie rzeczywiście, to co napisałeś też brzmi bardzo sensownie, właśnie sęk w tym, że te obrazki są podkręcone w GoPro/iPhone ale idealnie, ze smakiem, nieprzedobrzone i może trzeba po prostu kupić program, który to sensownie dobierze.

Polecasz któryś z tych programów? Mam LR ostatniego bez abonamentu. Fotki obrabiam raz na rok, więc szukam czegoś w sensownej cenie żebym raz zapłacił, a nie abonament, ale żeby dało się w miarę fajny efekt uzyskać. Z tego co widzę, to chyba oba po 400zł są +-, więc cena spoko imo, tylko który bardziej warto . Na szybko patrząc to chyba ten Luminar lepszy?

Nie jest lepszy.
kazdy program jest dobry , kazdym programem dochodzi sie do tego samego celu.
dla jakiegos motywu programem X znajdziesz dosc szybko konieczne nastawy , programem Y mozesz potrzebowac wiecej czasu , dla inego motywu moze byc na odwrot - to w programie Y latwo znajdziesz nastawy , w programie X musisz sie pomeczyc.

Na kazdym kanale masz liczby od 0 do 255 nic wiecej i kazdym programem mozna te liczby nastawic.

Problem nie w aparacie , tylko w Twoim nastawieniu albo mozliwosciach.
Obawiam sie , ze jestes zbyt leniwy , by poznac program ktorym sie poslugujesz , jego mozliwosci i wymagania.
Nie wiem kto to pisal , czy to ten sam watek , ale Autor opini jakoby z c5mk2 kolory " wychodza " gorsze niz i iphopna jest absolutnym ignorantem i ma Zero wiedzy podstawowej. Aparat czyli raw zapisuje obraz "czarno- bialy ". Raw nie ma przypisanej zadnej przestrzeni barwnej,
zapisane sa tylko roznice jasnosci . To liczby , z ktorych pozniej mozna wyliczyc kolor w dowolny sposob.
aparat w zaden sposob nie przesadza o jakosci koloru.
Jakosc koloru jest ostatecznie nadawana w urzadzeniu wyjscia.
To tam okreslonym liczbom zapisanym w pliku zostanie przyporzadkowany kolor fizyczny.
Jakosc tego koloru w urzadzeniu wyjscia to wlasnie jakosc barwy jaka widza oczy.

Nic gorszego niz " Picture style" , to sie podoba 2 , 3 razy moze jeszcze od czasu do czasu. Po czasie staje sie obraz maniera nie do zniesienia.

Ustaw sobie wszystko na Auto , a nastepnie dla zdjec z ktorych jestes niezadowolony dokonaj indywidulanych poprawek.


Moje doswiadczenia nie sa zadna wyrocznia ani wskazowka , ale zdaza mi sie, ze nad jednym zdjeciem trzeba posiedzic i 40 godzin ,
zas zdjecia urlopowe w ciagu godziny zalatwiam lekko 100 sztuk - tak to mozna zautomatyzowac.


rozumiem i jest to prawdopodobne, ze ktos z aparatu c5mk2 lub dowolnie innej lustrzank dslr produkuje kolor gorszy niz z iphona , ale na milosc boska , niech nie pisze ze to aparat produkuje gorszy kolor.
Za gorszy kolor odpowiada wylacznie Autor zdjecia , ktory nie potrafi obsluzyc oparatu i programu do obrobki zdjec.
Matryce Canon zawsze charakteryzowaly sie duza selektywnoscia i to jest ich mocna strona.
Moza stawiac rozne zarzuty dla c5 ( kazdego modelu ) , ale nie ten ,ze sie nie da uzyskac dobrego koloru.
Pomiedzy obrazem z iphona a obrazem z dowolnego c5 jest przepasc i nie bede wchodzil w szczegoly techniczne dlaczego , gdyz szkoda mi czasu na wyjasnienia , ktore od dobrych 10 - 15 lat sa dostacznie znane.

Bangi
27-10-2019, 17:31
Czyli jak focę RAW i mam PS to po prostu na miniaturce, która jest w JPG zaszyta w RAW widzę efekt. Wydawało mi się, że tam też zapisuje się info o tych przesunięciach suwaków ale może mi się właśnie tylko wydawało.
Tak, na miniaturce JPG masz efekt z Picture Style, być może te ustawienia gdzieś się zapisują, jak otwieram taki RAW w DPP, to w DPP suwaki już są ustawione jak było w Picture Style, ale nie wpływa to na RAW, bo ja wrzucę tego samego RAW do LR, to LR zapodaje swoje ustawienia.

Bechamot
27-10-2019, 18:25
W programach jest przewaznie mozliowsc wyboru nastaw " jak w aparacie"- wowczas sa one przejete z exifu . Mozna tez jakies dowolne inne.

np "Auto" . To Auto z programu wcale nie musi byc identyczne jak " Auto" w aparacie jesli to nie jest program firmowy.
np w PS /LR Auto jest inne niz "Auto" w canonie , ale w DPP juz identyczne.

candar
02-11-2019, 09:02
Sklepy zaczynają hurtowo obniżać ceny na R :) Niektóre sklepy sprzedają już po 7k zł ;)

https://kaktus24.pl/product-pol-3062-Aparat-Canon-EOS-R-body-adapter-EF-EOS-R.html?zwykle

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html

BTW - Jak zejdzie do 6k zł to będzie prawie realna jego wartość :)

jinks
03-11-2019, 19:09
Cyfrowe.pl to dystrybucja PL, Cena zawiera VAT. Kaktus wygląda na to o czym pisałem trochę wcześniej.

Jak widać te ceny wynikają z wysokiego dochodowego 18%, z VATu 23%, ale przede wszystkim przycinki dystrybutora i pewnej polityki cenowej canona. Skoro z 10.500zł schodzą do 8000zł i ciągle się opłaca to widać ile sobie doliczają. Z Sony, Nikonem, czy innymi jest identycznie.

Cena w cyfrowe już jest bdb. jak za takie FF. Nic tylko brać ;)

Marcinus
03-11-2019, 19:11
Jeśli mialy by się dobrze sprzedawać obiektywy rf wśród posiadaczki Rki, to przy ich cenie Canon może Rke dawac za darmo :)

robertskc7
03-11-2019, 19:48
Cyfrowe.pl to dystrybucja PL, Cena zawiera VAT. Kaktus wygląda na to o czym pisałem trochę wcześniej.

Jak widać te ceny wynikają z wysokiego dochodowego 18%, z VATu 23%, ale przede wszystkim przycinki dystrybutora i pewnej polityki cenowej canona. Skoro z 10.500zł schodzą do 8000zł i ciągle się opłaca to widać ile sobie doliczają. Z Sony, Nikonem, czy innymi jest identycznie.

Cena w cyfrowe już jest bdb. jak za takie FF. Nic tylko brać ;)

Nie tylko w cyfrowe. Nawet euro agd ma tą promocję. Ale ta do końca października była lepsza, bo co prawda za 8100 był R, ale za to z dodatkową baterią e6N. Teraz trzeba dać 8800, ciąć karton i czekać na zwrot, czego osobiście nie lubię.

adzi
04-11-2019, 02:28
Ciekawe czy dalej będzie spadać bo jadę w marcu na wakacje to bym kupił ;)

zdebik
04-11-2019, 09:45
Canon odkurzy Sony robi za grzejnik, świat idzie do przodu.

jinks
05-11-2019, 22:24
Ciekawe czy dalej będzie spadać bo jadę w marcu na wakacje to bym kupił ;)

Te ceny promocyjne pojawiały się sinusoidalnie. W grudniu lub styczniu znowu cena skoczy w okolice 10kzł. Na euro.com.pl są w tej chwili też raty 40x0% więc dla wielu trochę mniej bolesne są takie zakupy.

Swoją drogą jeśli aparat tylko na wakacje to może nie ma sensu wydawać tyle siana i lepiej kupić jakąś starszą używkę 6d lub nawet 5d2?

Kolekcjoner
06-11-2019, 01:41
Swoją drogą jeśli aparat tylko na wakacje to może nie ma sensu wydawać tyle siana i lepiej kupić jakąś starszą używkę 6d lub nawet 5d2?
To jedno, a drugie - nie chciałoby mi się targać takiego klocka z dużymi obiektywami gdziekolwiek.....

niekrasz
18-11-2019, 15:29
praktycznie 7k za EOS R to juz cena ideal
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html
jak na FV23% i gwarancje PL

Kolekcjoner
18-11-2019, 16:10
praktycznie 7k za EOS R to juz cena ideal
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html
jak na FV23% i gwarancje PL
Raczej 8k niż 7 ;)...

jotes25
18-11-2019, 16:47
Raczej 8k niż 7 ;)...

Raczej chodziło o cashback ;)

robertskc7
18-11-2019, 16:54
i za 10K ( po cashbaku) z RF 24-105L

niekrasz
18-11-2019, 17:18
7139 po cashbacku za R
9924 po cashbacku za R + 24-105L RF IS

czyli 3k za 24-105L to tez nieglupia cena

Kolekcjoner
18-11-2019, 18:42
Raczej chodziło o cashback ;)
No tak patrzyłem na cenę w sklepie. To teraz by pasowało żeby RP przecenili jakoś sensownie.

gervee
19-11-2019, 10:13
Czy "Bezlusterkowiec Canon EOS RP + Adapter + Cashback 645zł Promocja Promocja Black Friday w cenie 4999 zł" to sensowna przecena?

tomfoot
19-11-2019, 10:47
Czy "Bezlusterkowiec Canon EOS RP + Adapter + Cashback 645zł Promocja Promocja Black Friday w cenie 4999 zł" to sensowna przecena?

Jeżeli będzie z RF 24-105 to tak. Więcej ten aparat nie jest wart, przecież to odpowiednik jakiegoś trabanta.

Bechamot
19-11-2019, 12:15
widze na Ebay R +24-105RF w cenie 2200 eu = 9500 pln.
Cena sie weryfikuje skutecznie.

jinks
19-11-2019, 12:42
Czy "Bezlusterkowiec Canon EOS RP + Adapter + Cashback 645zł Promocja Promocja Black Friday w cenie 4999 zł" to sensowna przecena?Cena fajna. Szczególnie jeśli ktoś bierze na firmę.
Osobiście jednak nie brałbym tego body jako podstawowego. Najsłabsze ogniwo to bateria, potem wielkość a na końcu wizjer. Myślę, że już tylko te 3 elementy przemawiają za tym żeby jednak dołożyć i wybrać R. Szczególnie jeśli zamierzamy używać puszki przez minimum 3-5 lat. Lub po prostu odpowiednik tego aparatu w dslr, czyli 6d2, gdzie na baterii robisz 2500 zdjęć vs. 300 na RP a DPAF też masz, ale w LV.

candar
19-11-2019, 13:09
Pozwolę sobie zacytować swój post z 2 listopada, który cały uważam za aktualny:

Sklepy zaczynają hurtowo obniżać ceny na R :) Niektóre sklepy sprzedają już po 7k zł ;)

https://kaktus24.pl/product-pol-3062-Aparat-Canon-EOS-R-body-adapter-EF-EOS-R.html?zwykle

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-r-body.html

BTW - Jak zejdzie do 6k zł to będzie prawie realna jego wartość :)

Nawiasem pisząc za 3k zł (i taniej https://www.olx.pl/oferta/aparat-canon-5d-mk-iii-230k-CID99-IDCsOfi.html#83be17feda) można kupić 5D mark III
Aby nie było - ja swojego 5D III cały czas mam i raczej nie zamierzam sprzedawać bo to bardzo dobry aparat do którego mam świetną szklarnię.

robertskc7
19-11-2019, 13:28
Pozwolę sobie zacytować swój post z 2 listopada, który cały uważam za aktualny:


Nawiasem pisząc za 3k zł (i taniej https://www.olx.pl/oferta/aparat-canon-5d-mk-iii-230k-CID99-IDCsOfi.html#83be17feda) można kupić 5D mark III
Aby nie było - ja swojego 5D III cały czas mam i raczej nie zamierzam sprzedawać bo to bardzo dobry aparat do którego mam świetną szklarnię.

Biorąc pod uwagę, że pracowałem na ślubach na 5dIII przez 4 lata ( ok 100 ślubów) wymieniłem migawkę raz, co łącznie dało ponad 500k cykli. Mój aparat nie był nawet w 1/10 tak zaorany jak ten z oferty. Strzelam, że tam siedzi 4 migawka a właściciel używał go jako młotka w warsztacie. Nawet jeśli nie , to bym się brzydził go wziąć do ręki. Gumy Canona po latach wymagają zwyczajnie wymiany. Migawka, czyszczenie plus gumy to jakiś 1K w serwisie. Spokojnie można dołożyć 500-1000 i mieć normalny stan powierzchni, a nie moro :)

candar
19-11-2019, 13:36
Biorąc pod uwagę, że pracowałem na ślubach na 5dIII przez 4 lata ( ok 100 ślubów) wymieniłem migawkę raz, co łącznie dało ponad 500k cykli. Mój aparat nie był nawet w 1/10 tak zaorany jak ten z oferty. Strzelam, że tam siedzi 4 migawka a właściciel używał go jako młotka w warsztacie. Nawet jeśli nie , to bym się brzydził go wziąć do ręki. Gumy Canona po latach wymagają zwyczajnie wymiany. Migawka, czyszczenie plus gumy to jakiś 1K w serwisie. Spokojnie można dołożyć 500-1000 i mieć normalny stan powierzchni, a nie moro :)

To prawda ;) W większości to już mocno zajechane egzemplarze, które pracowały jako woły robocze "na wojnie". Ale czasem można trafić perełki. Dlatego swojego trzymam ;) A jak pisałem cena R MZ powinna oscylować 5-6k zł max. Rynek szybko weryfikuje takie rzeczy.

robertskc7
19-11-2019, 13:47
Rok temu w grudniu kupiłem R za 8K dziś można go mieć za 7200 po cashbacku) Poziom 6K będzie za rok, a jak wyjdzie dwuslotowy RII to 5K :)

candar
19-11-2019, 13:59
Rok temu w grudniu kupiłem R za 8K dziś można go mieć za 7200 po cashbacku) Poziom 6K będzie za rok, a jak wyjdzie dwuslotowy RII to 5K :)

To całkiem możliwe, ale z tego co czytałem do 2021 nie wyjdzie żaden "profi" R. Tak więc można spać spokojnie bez stresu, że w 2020 spadnie do 5k zł ;)

jinks
19-11-2019, 17:18
Gdyby ceny nowych L-eczek też tak spadły...

Bechamot
19-11-2019, 19:20
a czy kiedys w historii ceny nastepcow byly nizsze od poprzednikow ?

Nie moge sobie przypomniec.

Canon ma prosta zasade - kazdy nastepny model o 1 k eu drozszy
c5 mk2 - 2 k eu
mk3 3 k eu
mk4 - 4 k eu

mk5 jesli powstanie bedzie kosztowal ok 5 k eu
-ceny w przyblizeniu

Spodziewam sie ze R 2 , jesli powstanie bedzie juz w zakresie cenowym powyzej 3 k eu.

ale to oczywiscie .... fantazjowanie i wrozenie troche na zasadzie zabawy w przyszlosc.


Czytalem gdzies przepowiednie zrobiona przez rozsadnego goscia, iz Canon bedzie szedl w kierunku modeli drogich dla ambitnych fotografow redukujac tym samym calkowita wielkosc produkcji .

zobaczymy - albo sie sprawdzi albo nie , prawdopodobienstwo trafnosci jest 50 % - nie tak zle.

bati
20-11-2019, 00:22
Czy ktoś z użytkowników eRek używa swojego aparatu wraz z Sigmą Art 24-70 ?

candar
20-11-2019, 00:47
a czy kiedys w historii ceny nastepcow byly nizsze od poprzednikow ?

Nie moge sobie przypomniec.

Canon ma prosta zasade - kazdy nastepny model o 1 k eu drozszy
c5 mk2 - 2 k eu
mk3 3 k eu
mk4 - 4 k eu

mk5 jesli powstanie bedzie kosztowal ok 5 k eu
-ceny w przyblizeniu

Spodziewam sie ze R 2 , jesli powstanie bedzie juz w zakresie cenowym powyzej 3 k eu.

ale to oczywiscie .... fantazjowanie i wrozenie troche na zasadzie zabawy w przyszlosc.


Czytalem gdzies przepowiednie zrobiona przez rozsadnego goscia, iz Canon bedzie szedl w kierunku modeli drogich dla ambitnych fotografow redukujac tym samym calkowita wielkosc produkcji .

zobaczymy - albo sie sprawdzi albo nie , prawdopodobienstwo trafnosci jest 50 % - nie tak zle.

To już się dzieje. Bezcenne są komentarze pod tym artykułem: Canon EOS RP - pełna klatka w zasięgu amatora https://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje/32947-canon-eos-rp-pelna-klatka-w-zasiegu-amatora "Zawodowiec to człowiek mądrze wydający 20 tys pln a amator to ogóras, który lekką rączką wydaje 6 tys pln za nic - bo korpus zdjęć nie zrobi. Do korpusu potrzebna jest mała szklarnia za 8-12 tys. Panie autorze artykułu, chyba żyje Pan w jakimś równoległym wszechświecie, gdzie obowiązują inne prawa fizyki, o ekonomii nie wspomnę. Amator jeśli ma jakieś pojęci o fotografii, a większość wbrew pozorom ma, kupi 4/3 lub zaawansowanego kompakta, aby nie wydawać fortuny na szkło."

A swoją drogą ciekawy jestem ilu tych amatorów dokupi to tej "taniej pełnej klatki" systemowe szkła RF za ponad 10k zł ? No a w ogóle po co amatorowi pełna klatka gdy w APS-C oraz w m4/3 ma wszystko tańsze i mniejsze.

jan pawlak
20-11-2019, 06:06
To już się dzieje. Bezcenne są komentarze pod tym artykułem: Canon EOS RP - pełna klatka w zasięgu amatora https://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje/32947-canon-eos-rp-pelna-klatka-w-zasiegu-amatora "Zawodowiec to człowiek mądrze wydający 20 tys pln a amator to ogóras, który lekką rączką wydaje 6 tys pln za nic - bo korpus zdjęć nie zrobi. Do korpusu potrzebna jest mała szklarnia za 8-12 tys. Panie autorze artykułu, chyba żyje Pan w jakimś równoległym wszechświecie, gdzie obowiązują inne prawa fizyki, o ekonomii nie wspomnę. Amator jeśli ma jakieś pojęci o fotografii, a większość wbrew pozorom ma, kupi 4/3 lub zaawansowanego kompakta, aby nie wydawać fortuny na szkło."

A swoją drogą ciekawy jestem ilu tych amatorów dokupi to tej "taniej pełnej klatki" systemowe szkła RF za ponad 10k zł ? No a w ogóle po co amatorowi pełna klatka gdy w APS-C oraz w m4/3 ma wszystko tańsze i mniejsze.

To np. dlaczego kupujesz auto z klimą, wspomaganiem, radiem, czterodrzwiowe, lusterka sterowane, ...... takie co może powyżej 120 km/h, do 100km/h w ciągu x sec itd......
Poco "amatorowi" takie auto, Maluchem też dojedziesz a wszystko tańsze i mniejszy

jp

Bechamot
20-11-2019, 09:11
To np. dlaczego kupujesz auto z klimą, wspomaganiem, radiem, ...

jp

to juz dzisiaj standard i trudno jest kupic auto bez tych urzadzen.
mozna ale za doplata , gdyz musza je zdemontowac.

mirror
20-11-2019, 11:00
To już się dzieje. Bezcenne są komentarze pod tym artykułem: Canon EOS RP - pełna klatka w zasięgu amatora https://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje/32947-canon-eos-rp-pelna-klatka-w-zasiegu-amatora "Zawodowiec to człowiek mądrze wydający 20 tys pln a amator to ogóras, który lekką rączką wydaje 6 tys pln za nic - bo korpus zdjęć nie zrobi. Do korpusu potrzebna jest mała szklarnia za 8-12 tys. Panie autorze artykułu, chyba żyje Pan w jakimś równoległym wszechświecie, gdzie obowiązują inne prawa fizyki, o ekonomii nie wspomnę. Amator jeśli ma jakieś pojęci o fotografii, a większość wbrew pozorom ma, kupi 4/3 lub zaawansowanego kompakta, aby nie wydawać fortuny na szkło."

A swoją drogą ciekawy jestem ilu tych amatorów dokupi to tej "taniej pełnej klatki" systemowe szkła RF za ponad 10k zł ? No a w ogóle po co amatorowi pełna klatka gdy w APS-C oraz w m4/3 ma wszystko tańsze i mniejsze.

jako fizyk prawa fizyki zostawię na boku bo komentujący artykuł w fotopolis pewnie ma o tym średnie pojęcie

a jako amator napiszę że oczekuję od sprzętu możliwie najwyższej jakości obrazka bo w przeciwnym wypadku czas i pieniądze (np. na to by odpowiednim czasie być w ciekawym miejscu) wydawane na to hobby tracą sens, do niedawna korpusy aps-c canona nie łapały się na moje amatorskie wymagania - wiem bo miałem znaczy wydawałem niepotrzebnie kasę zamiast kiedyś dawno temu kupić pierwszego 5D - jaki jest problem nie wiem :mrgreen: albo wymagania za duże albo korpusy za słabe - jak jest teraz nie mam pojęcia bo nie mam zamiaru tego sprawdzać - szkoda czasu i kasy lepiej skupić się na robieniu zdjęć :mrgreen:

na ekonomii się nie znam więc się wypowiem - ekonomia nie dotyczy amatora - dla amatora zakup sprzetu to nie inwestycja to wydatek na hobby - amator nie przeprowadza rachunku ekonomicznego (zawodowiec przeprowadza bo sprzęt się musi zwrócić), kupuje bo lubi i kupuje co mu pasuje lub co mu influencerzy i internet włoży do głowy - amator nie potrzebuje ogromnych ilości sprzetu ;) korpus, dwa obiektywy zaspokajają większośc potrzeb (obiektywy RF są rzeczywiście drogie i tu się zgadzam ale dobra optyka jest droga u każdego producenta i po prostu trzeba sobie policzyć i porównać no chyba że kupujemy jakieś wynalazki firm trzecich - ale nie porównywałbym tego do optyki systemowej) - lepiej kupić raz a dobrze niż zmieniać i tracić na wymianach - optyka wytrzyma dłużej korpus (moralnie) krócej ale dla amatora to i tak kilka dobrych lat, a współczesne korpusy (i nie mam tu na myśli RP) są na tyle przyzwoite że długo nie będzie powodow do ich wymiany.

a na koniec m4/3 - komentujący chyba nie wie o czym pisze - ceny optyki do m4/3 są bardzo wysokie (chociaż ostatnio spadają - pewnie trzeba urealnić) - facet chyba nigdy nie liczył ceny systemu - ja nakręcony internetem kiedyś policzyłem bo oly e-m5 mi się bardzo podobał - można sobie policzyć wyjdzie drożej niż w canonie EF - dodatkowo uwa (dla mnie podstawowe szkło) trzeba będzie kupić od panasonika :mrgreen: bo to co oferuje olympus jest albo takie sobie albo ma wypukłą soczewkę.

co do kompakta się nie wypowiem bo ostatni jaki używalem to smiena symbol więc dość dawno i doswiadczenia się nie przenoszą - dodatkowo uważam że amator porzebuje wymiennej optyki, a jak nie potrzebuje to niech se kupi ajfona (w cenie pełnoklatkowego korpusu :mrgreen:) czy p30 i to załatwi sprawę kompakta

Bechamot
20-11-2019, 11:58
ekonomia nie dotyczy amatora - dla amatora zakup sprzetu to nie inwestycja to wydatek na hobby - amator nie przeprowadza rachunku ekonomicznego (zawodowiec przeprowadza bo sprzęt się musi zwrócić),

ekonomia dotyczy wszystkich
za odkrycie , ze ludzie mysla w kategoriach ekonomicznych i to zawsze przyznano nawet nobla.
ekonomia zajmuje sie sprawnym zarzadzeniem dobrami.ludzie sa zywotnie zainteresowani sprawnym wykorzystaniem dobr.

prawa ekonomi podobnie jak prawa fizyki sa prawami naturalnymi , sa w miare postepu odkrywane i formulowane.


problem zaangazowanego amatora- tworcy : jesli zajmuje sie fotografia , to nie ma czasu na robienie pieniedzy gdyz zaaobsorbowany jest robieniem zdjec.
Ci ktorzy zajmuja sie zarabianiem i sa w tym kierunku utalentowani ( jak np inni w kierunku muzycznym ) , nie maja czasu na fotografie , gdyz sa zaoobserwowani robieniem pieniedzy.

wiec albo robisz zdjecia i jestes zmuszony dokonac wyboru , a ze srodki sa ograniczone wiec winen to byc wybor optymalny , czyli ekonomiczny ,

albo robisz pieniadze i mimo, ze srodki sa praktycznie nieograniczone zakup drogiego sprzetu jest nieracjonalny , gdyz niepotrzebny.

Ekonomia nami rzadzi , nawet nie wiem czy nie w sprawach milosnych rowniez - moze za takie odkrycie i udowodnienie ktos tez dostanie nobla.
Nie wiem czy ewolucja nie kieruje sie w gruncie rzeczy prawami ekonomii -czyli najlepszym wykorzystaniem zasobow .
Pozostaje tylko do zaakceptowania rola przypadku - choc i to jest narzedzie w rekach ewolucji-ekonomi.

szwayko
22-11-2019, 15:50
Ceny teraz to 8 tys + cashback czyli 7200zł. Są i oferty z kartą extreme 128GB (wartość 200zł). Czyli tak 7 tyś.
Czekać do lutego czy nie czekać. Dwa lata temu 6D2 z był za 7700zł + aku + karta czyli tak 7200zł. Po dwóch latach jest za 5tys.

becekpl
22-11-2019, 16:21
ja bym czekal do lipca jest szansa ze spadnie bardziej
albo poczekaj do 2024 wtedy byc moze kuypisz za 4
a ty w ogole chcesz robic zdjecia czy tylko posty sadzic?

Tom77
22-11-2019, 18:21
To już się dzieje. Bezcenne są komentarze pod tym artykułem: Canon EOS RP - pełna klatka w zasięgu amatora https://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje/32947-canon-eos-rp-pelna-klatka-w-zasiegu-amatora "Zawodowiec to człowiek mądrze wydający 20 tys pln a amator to ogóras, który lekką rączką wydaje 6 tys pln za nic - bo korpus zdjęć nie zrobi. Do korpusu potrzebna jest mała szklarnia za 8-12 tys. Panie autorze artykułu, chyba żyje Pan w jakimś równoległym wszechświecie, gdzie obowiązują inne prawa fizyki, o ekonomii nie wspomnę. Amator jeśli ma jakieś pojęci o fotografii, a większość wbrew pozorom ma, kupi 4/3 lub zaawansowanego kompakta, aby nie wydawać fortuny na szkło."

A swoją drogą ciekawy jestem ilu tych amatorów dokupi to tej "taniej pełnej klatki" systemowe szkła RF za ponad 10k zł ? No a w ogóle po co amatorowi pełna klatka gdy w APS-C oraz w m4/3 ma wszystko tańsze i mniejsze.

Masz dziwne mniemanie o amatorach. "Profesjonalista" wyda na cały sprzęt 30 tys bo to dla niego narzędzie pracy i ma na siebie zarobić. Amator przyrody za tyle co najwyżej jeden używany obiektyw kupi. Kolega właśnie D850 kupił żeby psiaka pofocić, wydanie 10-20 tys na szkło/szkła to nie jest żaden problem dla amatora pasjonata. Jestem przekonany ze większość topowych szkieł kupowanych jest przez amatorów a nie profesjonalistów

candar
22-11-2019, 20:41
Masz dziwne mniemanie o amatorach. "Profesjonalista" wyda na cały sprzęt 30 tys bo to dla niego narzędzie pracy i ma na siebie zarobić. Amator przyrody za tyle co najwyżej jeden używany obiektyw kupi. Kolega właśnie D850 kupił żeby psiaka pofocić, wydanie 10-20 tys na szkło/szkła to nie jest żaden problem dla amatora pasjonata.

Wiesz... Jestem amatorem i dlatego patrzę z punktu widzenia amatora dla którego fotografia nie jest wyłącznym i jedynym źródłem dochodu. Na forum przewijają się opinie (z którymi się zgadzam), że 10k zł to już w większości barierą, której niektórzy nie chcą przekraczać przy zakupie obiektywu. Osobiście nikomu nie bronię kupowania obiektywu za 30.000 zł czy też 50.000 zł. Czasami się tylko zastanawiam, czy zakup droższego szkła znajdzie odzwierciedlenie w zdjęciach w porównaniu z fotami innego amatora, który używa starszego, tańszego obiektywu kilkakrotnie tańszego. Oczywiście, że nie zabraniam w żadnym razie takowemu amatorowi zakupu topowej najdroższej systemowej puszki z najnowszym obiektywem za 20.000 zł wyłącznie do fotografowania "psiaka" (jak wspomniałeś wyżej).


Jestem przekonany ze większość topowych szkieł kupowanych jest przez amatorów a nie profesjonalistów

????????????
:shock:

Polemizowałbym z tym,co napisałeś: "większość topowych szkieł kupowanych jest przez amatorów a nie profesjonalistów". Topowe systemowe szkła to obiektywy typu Canon 200/300/400 mm f/2.8 L IS USM kosztujące od 25.000zł do 50.000 zł i więcej https://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-lustrzanek-tele-i-supertele,1,12,504/p/2/Canon/scm.html jak również optyka L z mocowaniem RF https://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-bezlusterkowcow,1,133/p-r0/2-Q2Fub24gUg==/Canon/scm.html Jeśli w jakiś sposób potrafisz udowodnić to, co napisałeś będę wdzięczny bo ilekroć mam kontakt z podobnym pasjonatem fotografowania jak ja - to nigdy nie odnoszę wrażenia, że ów amator-pasjonat co tydzień kupuje w sklepie aparaty i obiektywy kosztujące po 20.000-50.000 zł.

--- Kolejny post ---


Ceny teraz to 8 tys + cashback czyli 7200zł. Są i oferty z kartą extreme 128GB (wartość 200zł). Czyli tak 7 tyś.
Czekać do lutego czy nie czekać. Dwa lata temu 6D2 z był za 7700zł + aku + karta czyli tak 7200zł. Po dwóch latach jest za 5tys.

Ja na Twoim miejscu poczekałbym jeszcze 5 lat i pewnie cena R spadnie do 2-3k zł :mrgreen: Jeśli nie będziesz przez ten czas fotografował - to problemu nijakiego nie widzę :lol:

Jacek_Z
22-11-2019, 23:35
Polemizowałbym z tym,co napisałeś: "większość topowych szkieł kupowanych jest przez amatorów a nie profesjonalistów". Topowe systemowe szkła to obiektywy typu Canon 200/300/400 mm f/2.8 L IS USM kosztujące od 25.000zł do 50.000 zł i więcej
Amator nie oznacza ubogiej osoby. Może świetnie zarabiac gdzie indziej. Znam mnóstwo pasjonatów kupujacych najbardziej wypasiony sprzet i znam fotoreportera który kupuje do pracy "tanio" używany model poprzedniego modelu flagowca i dobija w nim do miliona klatek. Robi sport a nie ma jasnych stałek. Znam amatora - foto ptaków ma topowe jasne tele i 2 topowe body. Znam przedsiębiorcę mającego trzy topowe jednocyfrowe body i kilka topowych supertele, ma w sprzęcie spokojnie 200 tysięcy. Grosza nie zarabia na fotografii. Działa sobie Stowarzyszenie Polskiej Fotografii Lotniczej, spfl, mają forum. Znam te paczkę, każdy wyjazd na pokazy do Moskwy, Axalp itd kosztuje po pare tys zł a nie można byc pewnym pogody. Można wrócić bez zdjęcia. W sprzęcie każdy ma grubą kasę (modne w tym towarzystwie jest szkło 500/4, ale do tego kolejne niezłe i 2 dobre body, często jednocyfrowiec). na foto zarabia tam tylko chyba prezes - Sławek. Na moje plenery jadą focić modelki też nie fotografowie a dyrektorzy, informatycy itd. Każdy ma w plecaku sprzętu za 20-40 tys. Na plenery Bartka do Chorwacji jeżdzi sporo osób, na plener idzie 3-4 tys, a sprzetu mają za tyle co u mnie. To nie sa ludzie zarabiający na fotografii. To pasjonaci. Jest ich mnóstwo.
Oczywiście jest drugi biegun foto - amator, który kombinuje jak na przejściówce podpiąć stare manualne szkło, nakręcajacy soczewkę na kitowe szkło by miec macro itd. czyli jak kupić sprzet umożliwiający robienie zdjęć jakie chce a zarazem by wydać kilka stów max. Dla niego wyjazd na plener, który kosztuje 3x więcej niz taki obiektyw to abstrakcja. Tylko, że na moich plenerach były już setki osób, organizatrów podobnych imprez znam trochę. Czyli tysiące ludzi wydają dużo kasy na przyjemność. Nie na zarobek. Każda umowa o wykorzystanie zdjęć z pleneru mówi o zakazie komercji.


.. Na forum przewijają się opinie (z którymi się zgadzam), że 10k zł to już w większości barierą, której niektórzy nie chcą przekraczać przy zakupie obiektywu. Osobiście nikomu nie bronię kupowania obiektywu za 30.000 zł czy też 50.000 zł. Czasami się tylko zastanawiam, czy zakup droższego szkła znajdzie odzwierciedlenie w zdjęciach w porównaniu z fotami innego amatora, który używa starszego, tańszego obiektywu kilkakrotnie tańszego. To nie ma żadnego znaczenia. Część z ludzi na penerze robi beznadziejne foty, robiąc je sprzętem za dużą kasę.
Cena sprzetu ma średnie przełożenie na to co ludzie potrafią nim robić.

jinks
22-11-2019, 23:52
Ceny teraz to 8 tys + cashback czyli 7200zł. Są i oferty z kartą extreme 128GB (wartość 200zł). Czyli tak 7 tyś.
Czekać do lutego czy nie czekać. Dwa lata temu 6D2 z był za 7700zł + aku + karta czyli tak 7200zł. Po dwóch latach jest za 5tys.

Wydaje mi się, że ten pierwszy duży i odczuwalny spadek ceny jest już za nami. Zawsze na wejściu dystrybutor w PL dokłada sobie z 20-25%. Potem po roku, czasem dwóch dochodzimy do momentu, w którym cena się raczej niewiele będzie zmieniać do wyjścia następcy. S, N i C mają teraz podobne ML-e FF właśnie w okolicach 7000-7500zł. Nie sądzę żeby któraś firma się jakoś drastycznie wyłamała.
Jeśli potrzebujesz nowego body albo chcesz przejść na bezlustro to R jest bardzo fajnym aparatem i moment też jest właściwy :)

Osobiście kupiłem wspomniane 6d2 jeszcze przy cenie 7k zł, bo potrzebowałem nowego aparatu. Potem cena bardzo szybko spadła do ok. 5k zł i od bardzo długiego czasu się raczej utrzymuje. W sumie żałowałem, że się trochę nie wstrzymałem. Przy R już takiego spadku nie będzie. Myślę, że można śmiało kupować.

candar
23-11-2019, 10:12
Amator nie oznacza ubogiej osoby. Może świetnie zarabiac gdzie indziej. Znam mnóstwo pasjonatów kupujacych najbardziej wypasiony sprzet i znam fotoreportera który kupuje do pracy "tanio" używany model poprzedniego modelu flagowca i dobija w nim do miliona klatek. Robi sport a nie ma jasnych stałek. Znam amatora - foto ptaków ma topowe jasne tele i 2 topowe body. Znam przedsiębiorcę mającego trzy topowe jednocyfrowe body i kilka topowych supertele, ma w sprzęcie spokojnie 200 tysięcy. Grosza nie zarabia na fotografii. Działa sobie Stowarzyszenie Polskiej Fotografii Lotniczej, spfl, mają forum. Znam te paczkę, każdy wyjazd na pokazy do Moskwy, Axalp itd kosztuje po pare tys zł a nie można byc pewnym pogody. Można wrócić bez zdjęcia. W sprzęcie każdy ma grubą kasę (modne w tym towarzystwie jest szkło 500/4, ale do tego kolejne niezłe i 2 dobre body, często jednocyfrowiec). na foto zarabia tam tylko chyba prezes - Sławek. Na moje plenery jadą focić modelki też nie fotografowie a dyrektorzy, informatycy itd. Każdy ma w plecaku sprzętu za 20-40 tys. Na plenery Bartka do Chorwacji jeżdzi sporo osób, na plener idzie 3-4 tys, a sprzetu mają za tyle co u mnie. To nie sa ludzie zarabiający na fotografii. To pasjonaci. Jest ich mnóstwo.
Oczywiście jest drugi biegun foto - amator, który kombinuje jak na przejściówce podpiąć stare manualne szkło, nakręcajacy soczewkę na kitowe szkło by miec macro itd. czyli jak kupić sprzet umożliwiający robienie zdjęć jakie chce a zarazem by wydać kilka stów max. Dla niego wyjazd na plener, który kosztuje 3x więcej niz taki obiektyw to abstrakcja. Tylko, że na moich plenerach były już setki osób, organizatrów podobnych imprez znam trochę. Czyli tysiące ludzi wydają dużo kasy na przyjemność. Nie na zarobek. Każda umowa o wykorzystanie zdjęć z pleneru mówi o zakazie komercji.

To nie ma żadnego znaczenia. Część z ludzi na penerze robi beznadziejne foty, robiąc je sprzętem za dużą kasę.
Cena sprzetu ma średnie przełożenie na to co ludzie potrafią nim robić.

Tys prowda :) Azaliż znam gości przy każdym nowym zakupie proszących błagalnie "tylko nie mów nic żonie o nowej zabawce" :mrgreen: Znam też innych mieszkających za granicą a jeżdżących na wielodniowe plenery i warsztaty w Złodziejewie.

szwayko
23-11-2019, 12:04
Osobiście kupiłem wspomniane 6d2 jeszcze przy cenie 7k zł, bo potrzebowałem nowego aparatu.

No i ja 6d2 kupowałem za ponad 7k dwa lata temu. Pobawilem sie troche R i jakos tak nie wyceniam jego na tyle. Ale z 6d2 jeszcze bardziej nie. Am czym robic zdj. Bardziej kreci mnie odkurzenie starych szkiel dzieki R i sprobowanie czegos innego.

michalab
23-11-2019, 12:07
Ja na Twoim miejscu poczekałbym jeszcze 5 lat i pewnie cena R spadnie do 2-3k zł :mrgreen: Jeśli nie będziesz przez ten czas fotografował - to problemu nijakiego nie widzę :lol:
Założę się, że szwayko ma aparat, którym może przez ten czas robić zdjęcia, także takie naśmiewanie się to, tylko dla naśmiewania się.

jinks
23-11-2019, 12:12
No i ja 6d2 kupowałem za ponad 7k dwa lata temu. Pobawilem sie troche R i jakos tak nie wyceniam jego na tyle. Ale z 6d2 jeszcze bardziej nie. Am czym robic zdj. Bardziej kreci mnie odkurzenie starych szkiel dzieki R i sprobowanie czegos innego.Jeśli masz czym focić i nie masz jakiegoś większego ciśnienia na MLa to pewnie warto się wstrzymać. Czasami trafia się też okazja na rynku wtórnym.

Kolekcjoner
24-11-2019, 00:57
https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-aparat-eos-r-adapt-obiekt-rf24-240-canon.bhtml
EoS R + adapter + obiektyw RF 24-240 za 10 tysi....

Jacek_Z
24-11-2019, 01:19
Obiektyw napisali, że EF, body z przelotką na EF. Choć .. czy Canon ma EF 24-240?
Chyba w opisie na stronie sklepu jest błąd i chodzi o szkło RF.

candar
24-11-2019, 09:34
Obiektyw napisali, że EF, body z przelotką na EF. Choć .. czy Canon ma EF 24-240?
Chyba w opisie na stronie sklepu jest błąd i chodzi o szkło RF.

Wszystko gra. Chodzi o stricte amatorski systemowy RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM, którego absurdalna cena 4.398 zł spadła o 430 zł. Nie mają pojęcia w sklepie czym się różnią literki EF od RF w oznaczeniu obiektywu co nie najlepiej o nich świadczy ;)

Chcą się raczej pozbyć tego obiektywu bo i, pewnie nie schodzi. A dlaczego - to pisaliśmy wcześniej https://www.canon-board.info/threads/111117-RF-24-240-mm-f-4-6-3-IS-USM?p=1397261&viewfull=1#post1397261

tomfoot
24-11-2019, 10:04
Chcą się raczej pozbyć tego obiektywu bo i, pewnie nie schodzi. A dlaczego - to pisaliśmy wcześniej https://www.canon-board.info/threads/111117-RF-24-240-mm-f-4-6-3-IS-USM?p=1397261&viewfull=1#post1397261

Oni w tym sklepie popełnili straszny błąd. Wzięli na stan kilkadziesiąt egzemplarzy tego szkła, jak to sklepy mają w zwyczaju. No i są z tego powodu umoczeni. Nie wiedzieli jak to złe szkło. Na szczęście poczytali Twoje opinie na forum i stąd ta promocja.

candar
24-11-2019, 10:31
Oni w tym sklepie popełnili straszny błąd. Wzięli na stan kilkadziesiąt egzemplarzy tego szkła, jak to sklepy mają w zwyczaju. No i są z tego powodu umoczeni. Nie wiedzieli jak to złe szkło. Na szczęście poczytali Twoje opinie na forum i stąd ta promocja.

Zapewne popełnili jeszcze więcej onych "strasznych błędów" biorąc na stan puszki i szkła od Sony. "No i są z tego powodu umoczeni. " :mrgreen:

ps.
poprawiłeś mi humor na cały dzień :lol:

BTW - https://www.digitaltrends.com/photography/best-mirrorless-cameras/

jotes25
24-11-2019, 10:34
https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-aparat-eos-r-adapt-obiekt-rf24-240-canon.bhtml
EoS R + adapter + obiektyw RF 24-240 za 10 tysi....

Od tej ceny jeszcze przysługuje cashback 1290 złotych...

candar
24-11-2019, 10:53
Od tej ceny jeszcze przysługuje cashback 1290 złotych...

No raczej nie:
https://www.euro.com.pl/cms/fk-canon-cashback-promo.bhtml?link=ban-1200x100


3241


Max 240 zł zwrotu za zakup szkła w zestawie, ale nie za ten obiektyw a za Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM.

https://www.euro.com.pl/cms/fk-canon-winter-cashback.bhtml?link=lp#category-am

Obiektywy w promocji:

3240

Kolekcjoner
24-11-2019, 11:39
Obiektyw napisali, że EF, body z przelotką na EF. Choć .. czy Canon ma EF 24-240?
Chyba w opisie na stronie sklepu jest błąd i chodzi o szkło RF.

Nie ma, to literówka...

candar
24-11-2019, 11:45
Dokładnie to za RF 24 24-240mm f/4-6.3 IS USM wychodzi 1.570 zł w komplecie EOS R po odliczeniu cashback -430 zł

Czyli 8.709 zł (Canon EOS R + Adapter EF-EOS R + RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM) - 7.139 zł (za body R) = 1.570 zł

3242
3243

No i 1.570 zł - to jest cena do przełknięcia za RF 24 24-240mm f/4-6.3 IS USM :mrgreen: Zapewne za rok spadnie do tej ceny w sklepach ;)

tomfoot
24-11-2019, 13:02
No i 1.570 zł - to jest cena do przełknięcia za RF 24 24-240mm f/4-6.3 IS USM :mrgreen: Zapewne za rok spadnie do tej ceny w sklepach ;)

Dokładnie. To szkło jest prawie nic nie warte. W odróżnieniu od takiego Sony 24-240, które przecież jest genialne i dlatego warte swoich 4.000 złotych.

candar
24-11-2019, 13:39
Dokładnie. To szkło jest prawie nic nie warte. W odróżnieniu od takiego Sony 24-240, które przecież jest genialne i dlatego warte swoich 4.000 złotych.

Coś chyba nie halo ;) To nie jest wątek o Sony a druga sprawa pokaż mi proszę jakiekolwiek zoom 24-240, który byłby dobry w całym zakresie ogniskowych. Nawet Canony EF 35-350MM F/3.5-5.6L USM i EF 28-300MM F/3.5-5.6L IS USM za 11.493 zł są wynikiem kompromisów pod względem wad optycznych oraz spadku ostrości powyżej 100 i 200 mm.

Eberloth
24-11-2019, 13:46
Coś chyba nie halo ;) To nie jest wątek o Sony

... napisała osoba, która nigdy nie wpierd... się do żadnego wątku poświęconemu sprzętowi Canona z informacjami o produktach... powiedzmy... konkurencji.

candar
24-11-2019, 14:40
... napisała osoba, która nigdy nie wpierd... się do żadnego wątku poświęconemu sprzętowi Canona z informacjami o produktach... powiedzmy... konkurencji.

Różnica taka, że niektórzy piszą o tym, czego używają w odróżnieniu od tych, którzy piszą to, co im ślina język przyniesie bez żadnych treści merytorycznych dla wątku.

ps.
Znowu masz jakiś problem z moją osobą ???

Kolekcjoner
24-11-2019, 15:09
Bardzo proszę o spokój.

Jacek_Z
24-11-2019, 16:49
Chodzi o stricte amatorski systemowy RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM, którego absurdalna cena 4.398 zł spadła o 430 zł.

Chcą się raczej pozbyć tego obiektywu bo i, pewnie nie schodzi.
W zestawie spadła znacznie bardziej, co sam wyliczasz:

Dokładnie to za RF 24 24-240mm f/4-6.3 IS USM wychodzi 1.570 zł w komplecie EOS R po odliczeniu cashback -430 zł

Czyli 8.709 zł (Canon EOS R + Adapter EF-EOS R + RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM) - 7.139 zł (za body R) = 1.570 zł


No i 1.570 zł - to jest cena do przełknięcia za RF 24 24-240mm f/4-6.3 IS USM :mrgreen: Zapewne za rok spadnie do tej ceny w sklepach ;)
To tani spacerzoom i nie wiem dlaczego sie spodziewasz po nim jakiś dobrych cech optycznych.
Ja wieki temu (to było zanim Nikon zaprezentował pierwszego pełnoklatkowca) za spaerzooma APS-C 18-200 zapłaciłem 2.800 zł. Podpięty do body D200 zapewnił mi komfort na wycieczcie (prawie 3 tygodnie za granicą). Nie miałem zamiary zabierać 70-200/2.8 ani jasnych stałek i żonglować szkłami.
Jesli to pełnoklatkowe szkło, ceny idą w górę to 4 tys to normalna cena za kiepski obiektyw, ale zapewniający komfort i zastępujący kilka innych obiektywów. lepsze optycznie jak sam zauważyłeś kosztują bliżej 10.000 zł Z czym masz problem? Coraz wyraźniej widzę, że się dop ... do produktów Canona.

Eberloth
24-11-2019, 16:53
Coraz wyraźniej widzę, że się dop ... do produktów Canona

A mnie Kolekcjoner kazał zamknąć pysk :mrgreen:

Jacek_Z
24-11-2019, 17:30
Dyscyplinowanie zostawcie osobom funkcyjnym.

Kolekcjoner
24-11-2019, 18:14
To żeby trochę rozgęścić atmosferę ;) - będzie nowy firmware do eRki.
Nie, nie dodadzą drugiego slotu ani stabilizacji 8-).
https://www.canonrumors.com/canon-to-release-new-firmware-for-the-eos-r-later-this-month/

tomfoot
24-11-2019, 18:35
Różnica taka, że niektórzy piszą o tym, czego używają w odróżnieniu od tych, którzy piszą to, co im ślina język przyniesie bez żadnych treści merytorycznych dla wątku.

ps.
Znowu masz jakiś problem z moją osobą ???

Używałeś rf 24-240?

Ciekawski
25-11-2019, 17:03
Wiadomo coś na temat żywotności migawki?

mkamelg
26-11-2019, 02:24
Gdyby ktoś szukał dla siebie uchwytu pionowego Canon BG-E22 z dwuletnią gwarancją EWS w najlepszej cenie w Polsce to znajdzie go tutaj https://store.canon.pl/canon-uchwyt-pionowy-canon-bg-e22/3086C006/

Dla porównania ceny w pozostałych polskich sklepach internetowych https://www.ceneo.pl/80948519;0284-0.htm#tab=click_scroll

Można tam płacić tu cytat z https://store.canon.pl/store-faqs/ "Akceptujemy różne karty debetowe i kredytowe (Visa, Mastercard, Maestro)." oraz jeśli mnie wzrok nie myli również za pośrednictwem Przelewy24 (jak się przewinie ekran do samego dołu, to w jego lewym rogu daje się zauważyć logo Przelewy24).

Bangi
26-11-2019, 09:33
Gdyby ktoś szukał dla siebie uchwytu pionowego Canon BG-E22 z dwuletnią gwarancją EWS w najlepszej cenie w Polsce to znajdzie go tutaj https://store.canon.pl/canon-uchwyt-pionowy-canon-bg-e22/3086C006/

Dla porównania ceny w pozostałych polskich sklepach internetowych https://www.ceneo.pl/80948519;0284-0.htm#tab=click_scroll

Można tam płacić tu cytat z https://store.canon.pl/store-faqs/ "Akceptujemy różne karty debetowe i kredytowe (Visa, Mastercard, Maestro)." oraz jeśli mnie wzrok nie myli również za pośrednictwem Przelewy24 (jak się przewinie ekran do samego dołu, to w jego lewym rogu daje się zauważyć logo Przelewy24).

Dobra cena, choć ja kupiłem jakis czas temu na e-infin jeszcze taniej i wszyło mi ok. 850 PLN (po przeliczeniu), oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że tam nie ma gwarancji producenta.

saxjas
26-11-2019, 11:13
Ceny aparatów też bardzo korzystne na tej stronie.

Pawel92
26-11-2019, 17:03
Dobra cena, choć ja kupiłem jakis czas temu na e-infin jeszcze taniej i wszyło mi ok. 850 PLN (po przeliczeniu), oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że tam nie ma gwarancji producenta.
Bangi, jak Ci ten grip dziala ? Mialem go w rekach i koszyk wydal mi sie niezbyt solidnie wykonany. Pan u Canona powiedzial mi tez, ze nie ma automatycznej zmiany pola wyboru AF na tylnym ekranie przy przejsciu aparatu z poziomu w pion. Mozesz to potwierdzic? Z gory dziekuje.

Bangi
26-11-2019, 17:14
Grip jak grip. Jest ok, ale o co chodzi z tą zmianą pola AF? Ja tego nie używam, jak mam to sprawdzić?

Pawel92
26-11-2019, 18:54
Ja mam ustawiony wybor pol Af-u kciukiem w kwadracie w prawym gornym rogu ekranu. Uzywajac gripu (a?) chcialbym aby przy zmianie pozycji puszki z poziomej na pionowa i trzymajac za grip, zmieniala mi sie pozycja wybory pol AF-u, tak abym mogl dalej dosiegnac kciukiem.
Nie wiem czy to jest jasne? Dla porownania na takim 5D4 byl joy na body i na gripie i nie bylo problemu z wyborem AF-u za jego (ich) pomoca.

Rafaelito
26-11-2019, 20:49
Czy koś wie jak włączyć siatkę w podglądzie przed zrobieniem zdjęcia (nie przy wyświetlaniu już zrobionego)? Szukam tego i znaleźć nie mogę. Dali to w ogóle w R?

Bangi
26-11-2019, 23:35
Pawel92 - załapałem o co chodzi, sprawdzę jutro wieczorem, ale IMHO grip tu nie ma znaczenia.
Rafaelito - instrukcja str. 399.

Pawel92
27-11-2019, 00:22
Dzięki Bangi.

Rafaelito
27-11-2019, 18:14
Podziękował Bangi.

Bangi
27-11-2019, 22:54
Pawel92 - zmiana orientacji nie wypływa na zmianę aktywnego pola. Czyli jak mam aktywny w orientacji poziomej prawą dolną część ekranu, to po obrocie w lewo do orientacji pionowej mamy aktywną prawą górną cześć ekranu, ale oczywiście bezwzględnie jest to ta sama.
Mi to jakoś nie przeszkadza.

Pawel92
28-11-2019, 10:06
@Bangi. OK. Wszystko jasne. Jeszcze raz dziekuje.

dolat
28-11-2019, 23:33
Dzień Dobry, mam taki kłopot kupiłem dziś R, zapiąłem do Sigmy 35A i mam na ekranie wyświetlacza i co gorsza na zdjęciach dwa czarne okręgi, zdjęcia wychodzą niedoświetlone, z C 70-200 2.8 działa dobrze, co to może być? , spotkał się ktoś z czymś takim problemem ? 32933293

Bangi
28-11-2019, 23:47
dolat - wyłącz korekcję szkieł w body ;)

dolat
29-11-2019, 02:30
thx, pomoglo dla wszystkich trybów z wyjątkiem A, gdzie dalej jest ten ring

dolat
29-11-2019, 03:58
coś mi nie pasuje w tym aparacie zobaczcie, to jest fotka z c 200 2.8 is II, jakieś pasy w tle, na 6D idealnie gładkie rozmycie w takim samym kadrze, ktoś się spotkał z takim problemem ? 3294

robertskc7
29-11-2019, 09:43
coś mi nie pasuje w tym aparacie zobaczcie, to jest fotka z c 200 2.8 is II, jakieś pasy w tle, na 6D idealnie gładkie rozmycie w takim samym kadrze, ktoś się spotkał z takim problemem ? 3294

Podaj parametry zdjęcia i na jakiej migawce było to robione. Elektronicznej ?

dolat
29-11-2019, 10:03
migawka elektroniczna, AV, Auto iso, przysłona 2,8 byo ciemno więc czasy były długie 1/200. wczoraj kupiłem więc w nocy się bawiłem, dziś jak wstałem to na wszystkich obiektywach skierowanych na szarą ścianę mam takie paski. Przywróciłem ustawienia fabryczne i problem zniknął (nie wiem więc która funkcja to determinuje), natomiast to jedna rzecz, która mnie męczy to maga niedoświetlenia na wielosegmentowym muszę korygować o ponad 1 1/3. Wiem że jeszcze może nie doczytałem wszystkiego ale nigdy nie miałem takich sytuacji z innymi body.

solti
29-11-2019, 10:35
migawka elektroniczna
I prawdopodobnie to było powodem pasów. Ja na razie robię głównie na klasycznej migawce i zero problemów.

natomiast to jedna rzecz, która mnie męczy to maga niedoświetlenia na wielosegmentowym muszę korygować o ponad 1 1/3. Wiem że jeszcze może nie doczytałem wszystkiego ale nigdy nie miałem takich sytuacji z innymi body.
Nic takiego u siebie nie zaobserwowałem. Pod tym względem zachowuje się tak, jak moje dotychczasowe lustrzanki. Często delikatnie koryguję ekspozycję na plus, ale dokładnie tak samo robię na lustrzankach. To zależy od danego kadru, bywa, że korekcji nie ma, lub jest potrzebna delikatnie na minus.

Bechamot
29-11-2019, 10:53
jesli bylo to oswietlenie sztuczne niezarowe to pasy wynikaja z czestosci sieci i migawki elektronicznej.

Bangi
29-11-2019, 11:00
Na str. 151 instrukcji jest o tym mowa.

dolat
29-11-2019, 11:01
dziękuję było sztuczne halogenowe (to chyba nie żarowe), ok rozumiem że migawki elektronicznej nie ma co ustawiać w sztucznym oświetleniu i że to tak ma być a nie z moim body jest coś nie tak, wieczorem wrzucę jakieś foty z porównania dla Sigmy 35A i 200 2.8 na takich samych parametrach dla R i 6D aby ocenić te niedoświetlenie, może na słońcu będzie ok nie sprawdzałem, ale chciałbym też mieć ok dla zdjęć w pomieszczeniach, oczywiście można kompensować ale ta kompensata powinna być w miarę stała i nie za duża.

robertskc7
29-11-2019, 11:31
Musisz zupdatewac softwere w sigmach do ostaniego i problem niedoswietlen zniknie. Tez tak mailem. W sigma centeum za free lub sigma dock.

Bangi
29-11-2019, 13:17
Mi te pasy na elektronicznej migawce przy niektórych żarówkach też się pojawiają. Przyłączam na mechaniczną i jest ok. Nic strasznego, ten typ tak ma.

dolat
30-11-2019, 13:45
Dziękuje panowieza rady, wgranie nowego oprogramowania do obiektywu zamyka wszystkie problemy.

jinks
02-12-2019, 18:35
Swoją drogą ciekawe ilu użytkowników CB ma już R? Początkowo miał raczej chłodne przyjęcie:)

marfot
02-12-2019, 19:02
Swoją drogą ciekawe ilu użytkowników CB ma już R? Początkowo miał raczej chłodne przyjęcie:)

Użytkowników CB jest ponad 31k. Procent będzie nikły.
Chłodne przyjęcie jak zwykle powodowane jest zaprogramowanym hejtem. Jak ktoś się przełamał to kupił ;)
Nie jest problemem być zadowolonym z fotek tylko stawić czoła takiemu ujadaniu.
Mam wrażenie, że Nikon z fajną linią Z bardziej na tym ucierpiał.

Cichy
02-12-2019, 19:07
Elektroniczna migawka :) Witamy w świecie bezlusterkowców.

dolat
02-12-2019, 19:37
ja generalnie jestem zadowolony, chociaż jestem "niedzielnym" fotografem, poprzednio miałem w kolejności 350, 40, 5D classic, 1DsII, 6D teraz mam R, początki były frustrujące jak w moich powyższych problemowych postach, Sigma nie gadała w ogóle, co mnie strasznie rozczarowało. Nidy nie miałem innych aparatów niż Canon, wszyscy chwalicie Sony, ale jak pomyślę że kupię adapter za 1k lub 2k i nie będą gadać z moimi obiektywami to nie chcę się frustrować, oczywiście na papierze wszyscy piszą o magicznym zakresie tonalnym i filmowaniu, baterii, itd w sony. ja widzę dużą różnicę R w stosunku do 6D, przede wszystkim AF super, naprawdę super, czy zdjęcia matrycowo lepsze nie 6D nie wiem, bo pogoda nie rozpieszcza i nie można postrzelać porządnie. Ja jestem zadowolony, mam tylko jeden problem: RAW'y nie są obsługiwane przez Lightroom 5, oraz DXO Optics Pro 10, co mi strasznie utrudnia ......jak wy (posiadacze R) dajecie sobie z tym radę ? ja próbuje na oprogramowaniu Canona, ale mega toporne, jakiego dobrego programu można użyć do RAW ?

rostek andrzej
02-12-2019, 20:40
Capture one pro będzie super choć trochę kosztuje za to masz go na zawsze i nie musisz płacić abonamentu

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

milsa666
02-12-2019, 20:53
ja generalnie jestem zadowolony, chociaż jestem "niedzielnym" fotografem, poprzednio miałem w kolejności 350, 40, 5D classic, 1DsII, 6D teraz mam R, początki były frustrujące jak w moich powyższych problemowych postach, Sigma nie gadała w ogóle, co mnie strasznie rozczarowało. Nidy nie miałem innych aparatów niż Canon, wszyscy chwalicie Sony, ale jak pomyślę że kupię adapter za 1k lub 2k i nie będą gadać z moimi obiektywami to nie chcę się frustrować, oczywiście na papierze wszyscy piszą o magicznym zakresie tonalnym i filmowaniu, baterii, itd w sony. ja widzę dużą różnicę R w stosunku do 6D, przede wszystkim AF super, naprawdę super, czy zdjęcia matrycowo lepsze nie 6D nie wiem, bo pogoda nie rozpieszcza i nie można postrzelać porządnie. Ja jestem zadowolony, mam tylko jeden problem: RAW'y nie są obsługiwane przez Lightroom 5, oraz DXO Optics Pro 10, co mi strasznie utrudnia ......jak wy (posiadacze R) dajecie sobie z tym radę ? ja próbuje na oprogramowaniu Canona, ale mega toporne, jakiego dobrego programu można użyć do RAW ?

Użyj konwertera CR3 do Adobe DNG

marfot
02-12-2019, 21:18
Capture one pro będzie super choć trochę kosztuje za to masz go na zawsze i nie musisz płacić abonamentu

Gdzieś jest porównanie do LR. Bardzo ładne kolory daje na R.

szandor
02-12-2019, 22:05
Ja mam R od roku, kiedyś żyłem z focenia, teraz to tylko hobby. Używam w 100% prywatnie, głównie wyjazdy (85%) + rodzina(15%). Przez rok miałem A7II, dla spokoju nie będzie porównań. Brakuje mi w R-ce stabilizacji i yoja, ale aktualizacja 1.4 dała tej puszce kopa i radzi sobie super bez yojstika. Generalnie jestem zadowolony, nie mniej jednak powrót do C był przedwczesny.

PS Używam PS i LR CC, ale kolor (dla R-ki) jest nieszczególny i chyba przejdę na C1.

olek.tbg
03-12-2019, 01:25
Ja od (czarnego) piątku także stałem się posiadaczem Rki :)

saxjas
03-12-2019, 11:32
Szandor, co miałeś na myśli pisząc "...nie mniej jednak powrót do C był przedwczesny."?

szandor
03-12-2019, 15:15
Szandor, co miałeś na myśli pisząc "...nie mniej jednak powrót do C był przedwczesny."?

Bez wchodzenia w szczegóły (niektórzy mają słabe serca:D) w S miałem szkła systemowe i mogłem spokojnie poczekać na R2-3.

saxjas
03-12-2019, 15:53
Teraz rozumiem. Sam się zastanawiam nad wyborem i czasem przez myśl przechodzi mi aby porzucić C.

robertskc7
03-12-2019, 16:43
Bez wchodzenia w szczegóły (niektórzy mają słabe serca:D) w S miałem szkła systemowe i mogłem spokojnie poczekać na R2-3.


Teraz rozumiem. Sam się zastanawiam nad wyborem i czasem przez myśl przechodzi mi aby porzucić C.

A ja nic nie rozumiem, weźcie mnie oświećcie. Jak można mieć system, gdzie nawet w lodówce u Krystyny Pawłowicz mówią, że jest lepszy - mówię o Sony. Sprzedać go, kupić gorszy ( świeży i nieodpracowany system R ) i żałować, że się sprzedało system Sony, bo można było poczekać, by za rok lub dwa kupić nadal gorszy system Canona. Bo przecież za rok czy dwa Sony wypuści kolejne modela które nadal będą lepsze od Canona.

Szandor naprawdę myślisz, że jakimś cudem, po latach rywalizacji Canon zrobi lepszą matrycę od matryc Sony? Ja nie.
Chciałbym się po prostu dowiedzieć czym się kierowałeś przy takiej decyzji. Bez bólu d, bez cwaniakowania. Ciekawość ludzka, zwykła, pogaduchy.

becekpl
03-12-2019, 16:49
daj spokój, ten cały S to taki święty Gral fotografii, jest tak ********y ze trzeba go po pewnym czasie sprzedać by kupując jakiś zacofany i przestarzały szit firm C , N czy F docenić jego brak
miałeś chamie złoty sznur....

Bechamot
03-12-2019, 19:03
Chciałbym się po prostu dowiedzieć czym się kierowałeś przy takiej decyzji. Bez bólu d, bez cwaniakowania. Ciekawość ludzka, zwykła, pogaduchy.

nie chce odpowiadac za adresata pytania , ale co tutaj jest niezrozumialego?

kupujesz nowy aparat , ktorego jeszcze nie znasz , masz jakies wyobrazenie , oczekiwania na podstawie przeczytanych opini w sieci i okazuje sie , ze jest gorzej niz oczekiwales.
Tego wczesniej nie mogles wiedziec.
Wiec kupujesz , gdyz sadzisz ze zamienisz na lepszy , a okazuje sie ze jest to rozczarowaniem.

nic nowego.
sam tak mialem kupujac pierwszy dslr na podstawie opini uczestnikow Forum.
nie kieruje sie od tej pory przy wyborze zadnymi opiniami z sieci , a YT to nawet nie zamierzam ogladac. Tego gledzenia nie da sie sluchac , nie wchodzac juz w wartosc merytoryczna.

R jest znakomitym aparatem , tyle tylko, ze sposrod wiodacej trojki S,C,N - najslabszym.
Jesli R2 ma miec 62 mpx, reszte jak do tej pory , to widze juz wyplyw zalu w sieci.
Bez stabilizowanej matrycy C bedzie sukcesywnie spychany przez sony.
Pozostale rozwiazania , tez sa mowiac delikatnie " dziwne". Na tyle dziwne , iz rownolegle korzystanie z obydwu systemow - EF i RF jest niewygodne. W moim odczuciu R jest hybryda znakomitego doswiadczenia canona i wyglupow mlodziezy projektujacej.

Do tego dochodzi slabe wsparcie softwarowe. LR nie opanowal wolania cr3 , DPP ma silne ograniczenia - jest Idealny do szybkiej obrobki , przy bardziej wymagajacej staje sie koszmarem.

chcialbym sie nie mylic traktujac R cos jak pierwszy a7. Nastepnym mozna bylo coraz mniej zarzucic.
Niepokoi mnie cena. W ostatnich 5 - ciu latach C zaskakiwal wylaczenie wysoka cena - pod tym wzgledem byl prekursorem , o ile pamiec mnie nie zawodzi.

robertskc7
03-12-2019, 19:17
nie chce odpowiadac za adresata pytania , ale co tutaj jest niezrozumialego?

kupujesz nowy aparat , ktorego jeszcze nie znasz , masz jakies wyobrazenie , oczekiwania na podstawie przeczytanych opini w sieci i okazuje sie , ze jest gorzej niz oczekiwales.
Tego wczesniej nie mogles wiedziec.
Wiec kupujesz , gdyz sadzisz ze zamienisz na lepszy , a okazuje sie ze jest to rozczarowaniem.

nic nowego.
sam tak mialem kupujac pierwszy dslr na podstawie opini uczestnikow Forum.
nie kieruje sie od tej pory przy wyborze zadnymi opiniami z sieci , a YT to nawet nie zamierzam ogladac. Tego gledzenia nie da sie sluchac , nie wchodzac juz w wartosc merytoryczna.

R jest znakomitym aparatem , tyle tylko, ze sposrod wiodacej trojki S,C,N - najslabszym.
Jesli R2 ma miec 62 mpx, reszte jak do tej pory , to widze juz wyplyw zalu w sieci.
Bez stabilizowanej matrycy C bedzie sukcesywnie spychany przez sony.
Pozostale rozwiazania , tez sa mowiac delikatnie " dziwne". Na tyle dziwne , iz rownolegle korzystanie z obydwu systemow - EF i RF jest niewygodne. W moim odczuciu R jest hybryda znakomitego doswiadczenia canona i wyglupow mlodziezy projektujacej.

Do tego dochodzi slabe wsparcie softwarowe. LR nie opanowal wolania cr3 , DPP ma silne ograniczenia - jest Idealny do szybkiej obrobki , przy bardziej wymagajacej staje sie koszmarem.

chcialbym sie nie mylic traktujac R cos jak pierwszy a7. Nastepnym mozna bylo coraz mniej zarzucic.
Niepokoi mnie cena. W ostatnich 5 - ciu latach C zaskakiwal wylaczenie wysoka cena - pod tym wzgledem byl prekursorem , o ile pamiec mnie nie zawodzi.

Ja bym jednak wolał poznać decyzję szandora, niż Twoją. Bo z twojej wynika, że znakomity aparat( jak go określiłeś ) nie jest znakomity i najgorszy z możliwego obecnie wyboru.
A twój niepokój o cenę, to co to ma być :) LOL

Bechamot
03-12-2019, 19:32
Ja bym jednak wolał poznać decyzję szandora, niż Twoją. Bo z twojej wynika, że znakomity aparat( jak go określiłeś ) nie jest znakomity i najgorszy z możliwego obecnie wyboru.
A twój niepokój o cenę, to co to ma być :) LOL

jak to nie jest znakomity? - wyraznie napisalem , ze jest znakomity.
inne sa znakomitsze.
nie uczyli w szkole stopniowania przymiotnikow?

Tak ciezko jest zrozumiec , ze ktos jest rozczarowany zakupem ?
Nie pierwszy i nie ostatni raz. Decyzje o zakupie podejmujemy na podstawie nabytej wiedzy . Widocznie nie byla ona pelna.

niepokoj o cene jest taki , ze aparaty C o porownywalnych parametrach a wlasciwie nieco slabszych jak konkurencji byly w wydaniu canona drozsze niz N , S , P.
Nie zdziwie sie wiec , ze R mk2 na ktory tak wielu czeka , ostudzi zapal najwyzsza cena wsrod ML.
Pewnosci oczywiscie nie mam. Byc moze C pojdzie droga S - niewygorowane ceny puszek , wysoka cena optyki , na co moglyby wskazywac ceny obiektywow RF z gornej polki.

Bo jesli dojdzie do wysokich cen optyki rowniez wysoka cen puszek ML , to nie spodziewalbym sie sukcesow.
Ilez mozna zyc na koszt przeszlosci , czyli odcinac kupony od bardzo udanych w przeszlosci aparatow ?

szandor
03-12-2019, 19:43
A ja nic nie rozumiem, ..............

Szandor naprawdę myślisz, że jakimś cudem, po latach rywalizacji Canon zrobi lepszą matrycę od matryc Sony? Ja nie.
Chciałbym się po prostu dowiedzieć czym się kierowałeś przy takiej decyzji. Bez bólu d, bez cwaniakowania. Ciekawość ludzka, zwykła, pogaduchy.

Zdecydował sentyment, kilkanaście lat z Canonem, oraz kłopoty z kolorem (zdjęcia z wypraw podczas których było ponure światło, wymagały w posprocesie sporo gimnastyki). Byłem na rozdrożu, stałem przed wyborem A7III czy R. Wybrałem się na prezentację R-ki do Kraśnika i muszę powiedzieć, że R-ka lepiej nie wypadła od mojej A7II (o szkłach zacnych/ogórach nie wspomnę bo mi takie nie są potrzebne). O zakupie R zadecydował przypadek, trafiłem w grudniu 2018 r. na człowieka, który ze względu na nietrafiony zakup, chciał się pozbyć kompletu: dwumiesięcznego R + RF24-105 z przebiegiem niespełna 2 tyś. klatek za 10 kzł (stracił 5400 zł). Potraktowałem to jako okazję i kupiłem na próbę, no i ... polubiliśmy się. Co nie znaczy, że wybór był właściwy. Serce wybrało nie konsultując się z rozumem (a może przeważyła chytrość).
Jak pisałem brak mi w R stabilizacji i lepszej baterii. Po ostatniej aktualizacji yoj stał się dla mnie zbędny. Wyjaśniam dlaczego: podczas moich wypraw R-kę noszę w uchwycie na pasku od plecaka peak desing, ale też często dynda na szyi, ekran dotyka klaty. Przykładając puszkę do oka najpierw musiałem sprawdzać parametry, poszukać punktu AF i miziać palem po ekranie ustawiając go tam gdzie bym chciał. Teraz odkręcam/zamykam ekran tyłem - nic mi się nie może zmienić, jeśli trzeba jednym przyciskiem ustawiam punkt AF na środku, wciskam spust do połowy i ... AF pozostaje przyklejony do obiektu.
Jest to (dla mnie) lepsze niż yojstik

PS Podkreślam R-ka da się polubić.

Przepraszam, za długi wywód , ale zostałem "sprowokowany do wynurzeń".

robertskc7
03-12-2019, 20:06
Zdecydował sentyment, kilkanaście lat z Canonem, oraz kłopoty z kolorem (zdjęcia z wypraw podczas których było ponure światło, wymagały w posprocesie sporo gimnastyki). Byłem na rozdrożu, stałem przed wyborem A7III czy R. Wybrałem się na prezentację R-ki do Kraśnika i muszę powiedzieć, że R-ka lepiej nie wypadła od mojej A7II (o szkłach zacnych/ogórach nie wspomnę bo mi takie nie są potrzebne). O zakupie R zadecydował przypadek, trafiłem w grudniu 2018 r. na człowieka, który ze względu na nietrafiony zakup, chciał się pozbyć kompletu: dwumiesięcznego R + RF24-105 z przebiegiem niespełna 2 tyś. klatek za 10 kzł (stracił 5400 zł). Potraktowałem to jako okazję i kupiłem na próbę, no i ... polubiliśmy się. Co nie znaczy, że wybór był właściwy. Serce wybrało nie konsultując się z rozumem (a może przeważyła chytrość).
Jak pisałem brak mi w R stabilizacji i lepszej baterii. Po ostatniej aktualizacji yoj stał się dla mnie zbędny. Wyjaśniam dlaczego: podczas moich wypraw R-kę noszę w uchwycie na pasku od plecaka peak desing, ale też często dynda na szyi, ekran dotyka klaty. Przykładając puszkę do oka najpierw musiałem sprawdzać parametry, poszukać punktu AF i miziać palem po ekranie ustawiając go tam gdzie bym chciał. Teraz odkręcam/zamykam ekran tyłem - nic mi się nie może zmienić, jeśli trzeba jednym przyciskiem ustawiam punkt AF na środku, wciskam spust do połowy i ... AF pozostaje przyklejony do obiektu.
Jest to (dla mnie) lepsze niż yojstik

PS Podkreślam R-ka da się polubić.

Przepraszam, za długi wywód , ale zostałem "sprowokowany do wynurzeń".

Dzięki za odpowiedź.

marfot
03-12-2019, 20:23
podczas moich wypraw R-kę noszę w uchwycie na pasku od plecaka peak desing, ale też często dynda na szyi, ekran dotyka klaty. Przykładając puszkę do oka najpierw musiałem sprawdzać parametry, poszukać punktu AF i miziać palem po ekranie ustawiając go tam gdzie bym chciał.

Nadpobudliwość to dla mnie obecnie jedyna wada R-ki.
Podoba mi się w R wszystko inne, stabilizacji matrycy nie chcę bo widzę, że Canon nie opanował jeszcze współpracy stabilizacji matrycy z IS w obiektywie.
Nadpobudliwość zżera baterię i nerwy. Byle co wybudza body i stąd coś się może przypadkowo poprzestawiać.
Po raz kolejny napiszę, że czekam na firmware, które pozwoli usypiać body klawiszem Lock a wybudzać tradycyjnie.

jinks
03-12-2019, 21:33
...poszukać punktu AF i miziać palem po ekranie ustawiając go tam gdzie bym chciał. Ja ustawiłem sobie środkowanie punktu af pod guzikiem M-Fn - przydaje się w różnych trybach AFu.

Co do słabych kolorów R w LR (zielono-żółte) spróbujcie pobawić się innymi profilami kolorystycznymi dostarczanymi prze adobe. W tym filmiku akurat korekta dotyczy Sony, ale rozwiązanie problemu jest podobne: https://www.youtube.com/watch?v=wGherHIAWFY

...lub spróbować Capture One. Od lat bardzo lubię kolory z tego softu. Również na R.