PDA

Zobacz pełną wersję : 4 custom functions w 350D



misiul
11-05-2006, 20:08
Sprawa dotyczy 4 funkcji Shutter button/AE lock button.

Przy mierzeniu AF jednym z punktów i przekadrowaniu fotki z półwciśninętym przyciskiem migawki, jest problem z pomiarem ekspozycji AE. Chciałbym uzyskać zablokowanie AF i ciągły pomiar AE. Pomiar partial.

w 4 funkcji ustawienie 2 (AF/AF lock, no AE lock), wydawać by się mogło ,że to jest to. Ostrość powinna się zablokować natomiast parametry ekspozycji powinny się zmieniać, niestety ekspozycja również się blokuje. Zadnym z ustawien nie mozna tego wymusić.

Przy pomiarze pomiarze np. skupionym i usrednionym działa dobrze (ale wtedy to nie zależy od ustawień C.Fn)

Błąd w sofice 1.0.3?

nosorozec
11-05-2006, 20:39
Ciekawe - bo, u mnie (350D 1.0.3) jest tak, ze po wcisnieci migawki do polowy i przekadrowywaniu ekpozycja blokuje sie wlasnie na evaluative metering, natomiast na partial oraz center-weight nie.

rgds,
N.

misiul
11-05-2006, 21:53
Ciekawe - bo, u mnie (350D 1.0.3) jest tak, ze po wcisnieci migawki do polowy i przekadrowywaniu ekpozycja blokuje sie wlasnie na evaluative metering, natomiast na partial oraz center-weight nie.

rgds,
N.

Może to od obiektywu zależy. No partial jest dla mnie najbardziej uniwersalny, mierzę skrjanym punktem AF (najmniejszy FF na tamronie) i przekadrowuję i przez tą blokadę ekspozycji mam różne poziomy na fotach (co prawda RAW ale jednak jest to problem).

Pomocy, moze to sprawka tamronka, ale nie sądzę. Nie mam kita aktualnie żeby sprawdzić.

nosorozec
11-05-2006, 22:17
na 50/f1.8 jest tak samo. hm...

misiul
11-05-2006, 22:42
na 50/f1.8 jest tak samo. hm...
No tak ale to żadna różnica, cały czas canon. Ciekwe jak z tamronem?

gkocur
11-05-2006, 22:44
Zgodnie z instrukcją tryb 2 działa dla trybu Servo. Działa to tak, że wciśniecie * zatrzymuje ciągłe nastawianie ostrości, a ekspozycja jest nastawiana przed wykonaniem zdjęcia. Czemu się to tak nazywa to już pytaj Canona...

misiul
11-05-2006, 23:05
Zgodnie z instrukcją tryb 2 działa dla trybu Servo. Działa to tak, że wciśniecie * zatrzymuje ciągłe nastawianie ostrości, a ekspozycja jest nastawiana przed wykonaniem zdjęcia. Czemu się to tak nazywa to już pytaj Canona...
Zapytam wiec inaczej: potrzebuje pomiaru patrial z zablokowaniem AF i ciągłym śledzeniem ekspozycji. Czy to niemozliwe do wykonania? Przeciez kazdy kompakt za 1000zł to ma (sic)

piast9
12-05-2006, 10:26
Zapytam wiec inaczej: potrzebuje pomiaru patrial z zablokowaniem AF i ciągłym śledzeniem ekspozycji.
Aparat tak przecież robi sam z siebie, nic nie trzeba kombinować. Strona 92 (AE Lock) na dole. Blokowanie ekspozycji półprzyciskiem ma miejsce tylko przy One Shot albo AI AF oraz przy matrycowym AE.

LFB
12-05-2006, 14:38
Sprawa jest dosyć prosta do obejścia. Wciskasz do połowy (blokuje się AF i AE), przekarowywujesz i wciskasz * Ustawienia ostrości się nie zmieiają a ekspozycja jest poprawnie ustawiana dla obecnego kadru.

misiul
12-05-2006, 19:02
Aparat tak przecież robi sam z siebie, nic nie trzeba kombinować. Strona 92 (AE Lock) na dole. Blokowanie ekspozycji półprzyciskiem ma miejsce tylko przy One Shot albo AI AF oraz przy matrycowym AE.

Najczęściej robie w Partial i One shot. Brakuje wiec ustawienia ktore zablokuje AF i nastawi ekspozycje w sposob ciagly. Wiec trzeba kombinować z blokada ekspozycji przez *.

piast9
12-05-2006, 19:09
Wziąłem swoją 350 w rękę. Mam AIAF i partial. CF04 = 0. Ostrzę, AF się blokuje a ekspozycja nie!. AE blokuje się tylko na matrycowym.

misiul
12-05-2006, 21:31
Sprawa jest dosyć prosta do obejścia. Wciskasz do połowy (blokuje się AF i AE), przekarowywujesz i wciskasz * Ustawienia ostrości się nie zmieiają a ekspozycja jest poprawnie ustawiana dla obecnego kadru.

Otóż to dzięki za podpowiedź, oj ja blondynka..