PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11

aptur
23-07-2019, 21:42
Sigma 18-35/1.8 ma mocowanie ef, więc podejmiesz ją bez problemu do każdego aparatu pełno klatkowego Canona z tym bagnetem. .

To jest obiektyw do cropa.

marfot
24-07-2019, 22:45
Zdycha rynek aparatów:
https://www.canonwatch.com/canon-financial-results-q2-2019-the-times-they-are-a-changing/
Nie wiem czy tylko Canonowi źle idzie ale zgodnie z przewidywaniami sprzedaż sprzętu się kurczy.

becekpl
25-07-2019, 05:39
przeciętnemu użytkownikowi do zrobienia zdjęcia wystarczy telefon:idea:

zdebik
25-07-2019, 13:07
Zdycha rynek aparatów:
https://www.canonwatch.com/canon-financial-results-q2-2019-the-times-they-are-a-changing/
Nie wiem czy tylko Canonowi źle idzie ale zgodnie z przewidywaniami sprzedaż sprzętu się kurczy.Niech wrzuca więcej do pieca to ludzie kupią, a tak czekają na następny model :D

jinks
25-07-2019, 13:21
Rynek się już nasycił. Nie da się ciągle sprzedawać na takim samym poziomie + smartfony, które zabrały największą część tortu.

Kolekcjoner
25-07-2019, 16:26
Rynek się już nasycił. Nie da się ciągle sprzedawać na takim samym poziomie ....
Myślę że to jest rzecz kluczowa. Wielu ludzi po prostu ma już sprzęt który nie dość że wystarcza to wyprzedza ich potrzeby. Na dodatek nic nowego rewolucyjnego nie ma. Ot stały niezbyt elektryzujący postęp.

zdebik
25-07-2019, 16:34
Chętnie kupiłbym nowe R ale muszę mieć dwa sloty - bez tego nadal kisnę na 5d3.

marfot
25-07-2019, 19:05
Myślę że to jest rzecz kluczowa. Wielu ludzi po prostu ma już sprzęt który nie dość że wystarcza to wyprzedza ich potrzeby. Na dodatek nic nowego rewolucyjnego nie ma. Ot stały niezbyt elektryzujący postęp.

Zdjęcia, które mnie zainteresują na 500px (jest tego sporo) zostały wykonane dość tradycyjnym sprzętem. To najczęściej wysokie modele lustrzanek C i N (więcej N :)) z dość starymi szkłami.
Obawiam się, że ci uzytkownicy "zniknęli" z rynku na lata - mają co trzeba na poziomie.
Z kolei moi znajomi, posiadacze sprzętu klasy 400D lub D5100 nie przewidują jakichkolwiek inwestycji w foto. Raczej odejście do smartfonów.

marfot
26-07-2019, 05:42
Może system M jeszcze pożyje:
https://www.canonwatch.com/canon-patent-for-12-48mm-f-1-8-4-0-lens-for-eos-m-system/
Wygląda na fajny spacer zoom. A jeśli dochowa mały gabaryt to będzie bardzo fajny. Niby dopiero patent ale coś tam klecą ;)

becekpl
26-07-2019, 08:47
jasne , że klecą, musi być ruch w interesie

szandor
26-07-2019, 11:00
Plotka z rumorsów, jeśli będzie prawdziwa to by oznaczało, że w canonie wreszcie obudziła się mała bestia.

https://www.canonrumors.com/rumored-canon-eos-m6-mark-ii-specifications-cr1/

tłumaczenie (przez wujka G):
Specyfikacje Canon EOS M6 Mark II (Rumored)

Matryca CMOS APS-C 32,5 mp (nowa technologia czujników zapewniająca większy zakres dynamiki)
Procesor obrazowania DIGIC 8+
4K do 30p (bez przycinania lub 1,3-krotnego braku koszenia pikseli), Full HD do 180p
Brak dziennika Canon, ale nowy styl filmu
Podwójny przewodnik AF Focus
Nowy tryb Selfie i tryb Vlog
Enhanced Movie IS
Szybkie zdjęcia seryjne z maksymalną szybkością 16 klatek na sekundę (z AE / AF)
Tryb zdjęć seryjnych RAW przy 30 FPS (z AE / AF)
Dual Pixel AF z rozszerzonym obszarem
Eye AF (możliwe śledzenie)
Elektroniczna migawka 1 / 16000s
Bracketing ostrości
Obsługuje zewnętrzny wizjer elektroniczny
Zasilacz USB-C

Kolekcjoner
26-07-2019, 12:45
Klecą, bo mają z tego sprzedaż. Ja zupełnie nie rozumiem skąd te nieustające rozkminy o rychłej śmierci systemu.

becekpl
26-07-2019, 13:02
no wiesz, sezon ogórkowy:idea:

mirror
26-07-2019, 14:16
Plotka z rumorsów, jeśli będzie prawdziwa to by oznaczało, że w canonie wreszcie obudziła się mała bestia.

https://www.canonrumors.com/rumored-canon-eos-m6-mark-ii-specifications-cr1/

tłumaczenie (przez wujka G):
Specyfikacje Canon EOS M6 Mark II (Rumored)

Matryca CMOS APS-C 32,5 mp (nowa technologia czujników zapewniająca większy zakres dynamiki)
Procesor obrazowania DIGIC 8+
4K do 30p (bez przycinania lub 1,3-krotnego braku koszenia pikseli), Full HD do 180p
Brak dziennika Canon, ale nowy styl filmu
Podwójny przewodnik AF Focus
Nowy tryb Selfie i tryb Vlog
Enhanced Movie IS
Szybkie zdjęcia seryjne z maksymalną szybkością 16 klatek na sekundę (z AE / AF)
Tryb zdjęć seryjnych RAW przy 30 FPS (z AE / AF)
Dual Pixel AF z rozszerzonym obszarem
Eye AF (możliwe śledzenie)
Elektroniczna migawka 1 / 16000s
Bracketing ostrości
Obsługuje zewnętrzny wizjer elektroniczny
Zasilacz USB-C

rumorsy o apsc czyli ile żyć korpusów poczekamy - 2? zanim się to (szczególnie ta "nowa" -pożyjemy zobaczymy - matryca) pojawi bardziej konkretnych aparatach typu 6D czy R czy nawet RP

Consigliero
26-07-2019, 14:34
Tymczasem w oczekiwaniu na nowy korpus eos M, zostałem posiadaczem RP w zestawie z RF 35. Wychodzi na to że po zakupie 32 ef-M moją preferowaną ogniskową jest jednak 35.

marfot
26-07-2019, 15:46
Wychodzi na to że po zakupie 32 ef-M moją preferowaną ogniskową jest jednak 35.

Dlatego też na szybko dokupowałem M22 do kupionego wcześniej M32 :lol:
Ogniskowa 50mm na FF to dla mnie tele.

akustyk
26-07-2019, 19:43
Tez by bylo moja ulubiona ogniskowa, gdyby wszystkie inne byly w jezacej wlos na glowie cenie :mrgreen:

marfot
26-07-2019, 20:30
Plotka z rumorsów, jeśli będzie prawdziwa to by oznaczało, że w canonie wreszcie obudziła się mała bestia.

https://www.canonrumors.com/rumored-canon-eos-m6-mark-ii-specifications-cr1/

tłumaczenie (przez wujka G):
Specyfikacje Canon EOS M6 Mark II (Rumored)

Matryca CMOS APS-C 32,5 mp (nowa technologia czujników zapewniająca większy zakres dynamiki)
Procesor obrazowania DIGIC 8+
4K do 30p (bez przycinania lub 1,3-krotnego braku koszenia pikseli), Full HD do 180p
Brak dziennika Canon, ale nowy styl filmu
Podwójny przewodnik AF Focus
Nowy tryb Selfie i tryb Vlog
Enhanced Movie IS
Szybkie zdjęcia seryjne z maksymalną szybkością 16 klatek na sekundę (z AE / AF)
Tryb zdjęć seryjnych RAW przy 30 FPS (z AE / AF)
Dual Pixel AF z rozszerzonym obszarem
Eye AF (możliwe śledzenie)
Elektroniczna migawka 1 / 16000s
Bracketing ostrości
Obsługuje zewnętrzny wizjer elektroniczny
Zasilacz USB-C

Przyznam, że trochę skóra mi ścierpła jak zobaczyłem tą specyfikację. Rozumiem, że trzeba wypuscić sensor nad którym sie pracowało od lat ale to może być dramat.
Źródłem sukcesu M50 jest chyba to, że jakoś to wszystko działa. Mam wrażenie, że juz przy 24mp DPAF zamula procek. Przy 32 mp może być katastrofa.
Wydaje mi się, że ostatnim bastionem obrony sprzętu foto przed smartfonami jest wysokie ISO. Przy tej rozdzielczości będzie kicha.
Podobnie śledzenie twarzy, oka i innych narządów wychodzi lepiej przy mniejszej rozdzielczości. Ta rozdzielczość zabije to body. Mam nadzieję, że to plota tylko.

luso
27-07-2019, 09:22
marfot nie wiem dlaczego zakładasz, że 2mpx więcej względem EOS'a R zabiją procek (ten sam?). Szkoda, że nie ma IBIS...

marfot
27-07-2019, 10:31
marfot nie wiem dlaczego zakładasz, że 2mpx więcej względem EOS'a R zabiją procek (ten sam?). Szkoda, że nie ma IBIS...

No bo właśnie procek w R nie wyrabia fpsów, nie skaluje pełnej klatki do 4K, śledzi też powściągliwie przy serii. Niby ma być Digic 8+ czyli coś mu zaimplementują dodatkowo, ale szybkie to wszystko nie będzie bo moim zdaniem nie może. DPAF zżera moc procka.
Oczekiwałem nowego sensora 24mp z lekko większym DR i wysokim ISO lepszym o jakieś 2EV oraz dopracowanych trackingów wszelkiego rodzaju ( to bardziej dla testerów niż dla siebie ;)). Mówię pod kątem zastąpienia u siebie M50 nowym M5II.
Co do IBIS to mam wrażenie, że Canon nie umie pożenić IBIS z IS w szkłach i ma dylemat. Chińczyk by wyłączał IBIS jak szkło ma IS i wszyscy by byli zadowoleni a Canon duma.

mirror
27-07-2019, 11:24
No bo właśnie procek w R nie wyrabia fpsów, nie skaluje pełnej klatki do 4K, śledzi też powściągliwie przy serii. Niby ma być Digic 8+ czyli coś mu zaimplementują dodatkowo, ale szybkie to wszystko nie będzie bo moim zdaniem nie może. DPAF zżera moc procka.

nie wiem na ile to prawda ale gdzieś czytalem że tej matrycy nie da się czytać szybciej - jeśli to prawda to szbszy procesor nic nie zmieni do pojawienia sie mitycznej matrycy wykonanej w nowszej technologii - trzeba się uzbroić w cierpliwosć i zająć fotografią a nie sprzętem (ja mam wszystko czego potrzebuję) ;) może słupki sprzedaży przekonają naszą ulubioną firmę do bardziej konkretnych działań bo strategia kilkukrotnej sprzedaży tego samego produktu w nowym opakowaniu chyba się skończyła w aktualnie bardziej konkutrencyjnym otoczeniu, a mit o dostawcy stabilnych roziązań marketing szeptany konkurencji zmienia w plotkę o kompletnym zastoju technologicznym i braku innowacji ;) - ja poczekam na to co canon ma do pokazania w kwestii następcy 5DsR - mam czas ;)

marfot
27-07-2019, 11:40
ja poczekam na to co canon ma do pokazania w kwestii następcy 5DsR - mam czas ;)

No to masz 100% szans na udane body 60mp z dużym DR i pięknym obrazkiem w obudowie a'la R.

Natomiast nie wierzę w wykonaniu Canona w ultraszybkie body wyposażone w algorytmy śledzenia źrenicy lub górnych rzęs wybranego w menu gatunku zwierza :mrgreen: No a tak ustawiają swoje testy sponsorowani testerzy i tak też zaczynają już myśleć klienci :cry:.

luso
27-07-2019, 12:20
Mi zaawansowane śledzenie wszystkiego wydaje się być bardzo użyteczne, z kolei w zupełności wystarczą mi 3 klatki na sekundę. Byle na wszystkich ostrość była ustawiona tam gdzie trzeba...

Kolekcjoner
27-07-2019, 13:42
No bo właśnie procek w R nie wyrabia fpsów, nie skaluje pełnej klatki do 4K, śledzi też powściągliwie przy serii. Niby ma być Digic 8+ czyli coś mu zaimplementują dodatkowo, ale szybkie to wszystko nie będzie bo moim zdaniem nie może. DPAF zżera moc procka.
Oczekiwałem nowego sensora 24mp z lekko większym DR i wysokim ISO lepszym o jakieś 2EV oraz dopracowanych trackingów wszelkiego rodzaju ( to bardziej dla testerów niż dla siebie ;)). Mówię pod kątem zastąpienia u siebie M50 nowym M5II.
Co do IBIS to mam wrażenie, że Canon nie umie pożenić IBIS z IS w szkłach i ma dylemat. Chińczyk by wyłączał IBIS jak szkło ma IS i wszyscy by byli zadowoleni a Canon duma.
Oj biada, biada Panie nic nie będzie i Canon cofnie się do epoki sprzed analoga :lol:....

marfot
27-07-2019, 15:04
Oj biada, biada Panie nic nie będzie i Canon cofnie się do epoki sprzed analoga :lol:....

Wyłożyłem trochę kasy w system M bo mnie urzeka kompaktowymi rozmiarami - zwłaszcza szkła. I tak marzy mi się żeby to pożyło trochę jeszcze.
Jeśli wysokie ISO w nowym body będzie na poziomie konkurencji (Fuji) to przyszłość jest jasna :).
Liczę też na ten zoom 12-48 bo na papierze jest super.

Kolekcjoner
27-07-2019, 22:26
Wyłożyłem trochę kasy w system M bo mnie urzeka kompaktowymi rozmiarami - zwłaszcza szkła. I tak marzy mi się żeby to pożyło trochę jeszcze.
Jeśli wysokie ISO w nowym body będzie na poziomie konkurencji (Fuji) to przyszłość jest jasna :).
Liczę też na ten zoom 12-48 bo na papierze jest super.

Oby tylko obrazek nie był jak w Fuji, bo pastele to ja lubię jako technikę malarską a nie w foto ;).
Matryca APSC 32 Mpx jest niemal pewna - szczególnie, że to ma być baza dla 4K bez cropa.
Co do szkieł to ja bym wolał jakieś jasne naleśniki a nie zoomy - no ale tu pewnie nikomu nie dogodzisz ;)..

Jacek_Z
27-07-2019, 23:22
.. ja bym wolał jakieś jasne naleśniki W ogóle istnieją takowe gdziekolwiek? (w innych systemach).

marfot
28-07-2019, 08:55
W ogóle istnieją takowe gdziekolwiek? (w innych systemach).

Naleśniki to domena Pentaxa od dawna. Jest tego kilka z wisienką na torcie 70/2.4.

Consigliero
29-07-2019, 10:06
Zrobiłem sobie krótkie porównanie i gdyby nowa puszka M oferowała podobną funkcjonalność jak RP to raczej z racji rozmiarów pozostałbym fanem serii M

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190729/2bf9e1d2d72b0d77d39aaa2c09a51fbb.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190729/0a533164b47e583c2fadebc5d8a5bf57.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190729/14492afdc4bb0b5e732dd11b62792ddf.jpg

I chciałbym mieć jednak wizjer wbudowany, mniej kłopotu w transporcie na motocyklu

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190729/74c216342c9c7746a7fb55c98e252889.jpg

akustyk
29-07-2019, 12:10
a o M5 albo M50 slyszales?

jan pawlak
29-07-2019, 13:23
Dodam tylko, że jego odpowiednik w Sony (uszczelniony) FE 24-240 mm f/3.5-6.3 OSS kosztuje nowy 3.260 zł https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-sony-fe-24-240-mm-f-35-63-oss.html?gclid=CjwKCAjwmZbpBRAGEiwADrmVXrKb0BNJMko cqVAHbvIUGq5I-3ASIlKt2yTdk6NueXUCVaHEsRFFSBoCd-oQAvD_BwE Czyli 1.180 zł taniej a używane chodzą po 2.600 zł. I taka wlaśnie cena 2.600 zł to IMO max dla takiego szkła...



Jasne :) Wszyscy się rzucą na tego "kitowego" Canona 24-240 za 4.439,99 pln ;) z RP za 6599,00 zł to idealny zestaw dla amatora na wakacje (łącznie 11.038 zł). Trzeba tylko przekonać tego amatora, że to jedyna taka okazja, aby przepłacić za archaiczną matrycę i plastikowy kit w zestawie :)

ps.
przydałoby się włożenie jakiegoś ciężarka (wzorem canomatików) do środka tego canona 24-240, aby chociaż wagą uzasadnić jego absurdalną cenę ;)

Decyzja o cenie wyrobu to wynik wieloskładnikowej analizy, jednym z wykresów jest Y: ile zostanie sprzedanych, X: przy danej cenie, a inne to koszty R&D, produkcji, strategia produktowa itd.
Analiza ma na celu optymalizować zysk.

Można ustalić niższą cenę ale wtedy trzeba wyprodukować więcej by uzyskać założony/określony zysk a np. na linię produkcyjną czeka już następny wyrób który trzeba wprowadzić by konkurencja nie odskoczyła za daleko w technologii.
A jak analiza "nie wyszła" to cashback, promocje itd byleby sprzedać założoną ilość wyrobu bo to i części zamówione spływają, czas linii produkcyjnej zafiksowany itd. a "zezłomowanie" sporo kosztuje

jp

Consigliero
29-07-2019, 14:44
a o M5 albo M50 slyszales?

Słyszałem, ale w 50 bateria mi się bardzo nie podobała, na tyle że postanowiłem odczekać aż pojawi się następca M5 , M6. Co do M5 na tamtym etapie życia wybrałem M6 bo wydawało mi się to rozsądniejsze, miałem wizjer z wcześniejszej M3.

Kolekcjoner
29-07-2019, 15:44
Słyszałem, ale w 50 bateria mi się bardzo nie podobała, na tyle że postanowiłem odczekać aż pojawi się następca M5 , M6. Co do M5 na tamtym etapie życia wybrałem M6 bo wydawało mi się to rozsądniejsze, miałem wizjer z wcześniejszej M3.

Do m6 można dokupić wizjer. Po co Ci wizjer na moto?

Consigliero
29-07-2019, 15:56
Napisałem że mam wizjer i trochę mi on przeszkadza, bo zwyczajnie wystaje za bardzo i sprawia kłopot podczas wyciągania z tankbaga. Aparat używam nie tylko na motocyklu stąd czasem korzystniej jest skorzystać z wizjera, zwłaszcza gdy na ekranie niewiele widać.
Masz rację że podczas jazdy żona raczej tylko pstryka co jej się wydaje że może znaleźć się w kadrze a do oka i tak nie przyłoży, bo kask przeszkadza.
RP już raczej bym nie chciał jej wieszać na szyi, to może rzeczywiście M6 mk 2 byłby najlepszym rozwiązaniem. Pożyjemy zobaczymy

Kolekcjoner
29-07-2019, 16:06
Napisałem że mam wizjer i trochę mi on przeszkadza, bo zwyczajnie wystaje za bardzo i sprawia kłopot podczas wyciągania z tankbaga. Aparat używam nie tylko na motocyklu stąd czasem korzystniej jest skorzystać z wizjera, zwłaszcza gdy na ekranie niewiele widać.
Masz rację że podczas jazdy żona raczej tylko pstryka co jej się wydaje że może znaleźć się w kadrze a do oka i tak nie przyłoży, bo kask przeszkadza.
RP już raczej bym nie chciał jej wieszać na szyi, to może rzeczywiście M6 mk 2 byłby najlepszym rozwiązaniem. Pożyjemy zobaczymy

A no właśnie, źle zrozumiałem bo robimy tak samo jak piszesz. Moja jedzie z m6 i cyka po drodze :D....stąd było moje zdziwienie ;).

Podobno te nowe M mają mieć trochę inny wygląd - zobaczymy.

Jacek_Z
30-07-2019, 01:22
Naleśniki to domena Pentaxa od dawna. Jest tego kilka z wisienką na torcie 70/2.4.
Nie zwróciłes uwagi na słowo "jasne" jakie się pojawiło w tamtym zdaniu. F 2.4 to nie jest jasne szkło.

candar
30-07-2019, 06:44
Nie zwróciłes uwagi na słowo "jasne" jakie się pojawiło w tamtym zdaniu. F 2.4 to nie jest jasne szkło.

A jakie niby jest "jasne" ? F/0,95 ? Może Leica Leitz 75 mm f/0.85 z 1934 roku ? Czy też Rodenstock TV-Heligon 50 mm f/0.75, albo Tokyo Kogaku Similar 50 mm f/0.7 z 1951 roku ? Trudno też nie wspomnieć o Zeissie N-Mirotar 210 mm f/0.03 ;)

BTW - MZ każde szkło poniżej f/2,8 w przypadku stałek jest "jasne" a w przypadku zoomów poniżej f/4, ale oczywiście mogę się mylić ;)

Jacek_Z
30-07-2019, 12:50
Wystarczy 1.4. Nie pisałem o ekstremach. Są pleśniaki 1.4?
Wg Ciebie krótka stałka 2.8 to jasne szkło? To teraz powymieniaj te średniojasne. I napisz jaka to ma byc jasność.
Weź wyrysuj krzywą gaussa i zobacz jaka jasność jest najczęściej reprezentowana. Obstawiam wartość między 2 a 2.8. Czyli za jasne możemy od biedy uznać 1.8.
Pleśniaki 1.8 to .... ?

candar
30-07-2019, 13:51
Weź wyrysuj krzywą gaussa i zobacz jaka jasność jest najczęściej reprezentowana. Obstawiam wartość między 2 a 2.8. Czyli za jasne możemy od biedy uznać 1.8.


"Na blogu Epic Edits jakiś czas temu pojawiła się całkiem ciekawa ankieta z pytaniem, jakiej przysłony używasz najczęściej. Miło mi ogłosić, że wygrała liczba f/2.8! To dla mnie o tyle niezręczna informacja, że własnego obiektywu z takim światłem nie posiadam, aczkolwiek zdarza mi się używać i jaśniejszych obiektywów. Drugie miejsce zajęła liczba f/8"
Źródło: Epic Edits

2572

Art. "Jakim sprzętem zostały zrobione najlepsze zdjęcia"

"Statystycznie rzecz biorąc do wykonania najlepszej fotografii powinniśmy użyć Canona EOS 1D-X z obiektywem 16-35 mm. Zdjęcie powinniśmy wykonać na pełnym otworze przysłony (f/2.8), z czułością ISO 400 i z czasem 1/1000 s."
2573


Wystarczy 1.4. Nie pisałem o ekstremach. Są pleśniaki 1.4?
Przepraszam, ale serio pytasz, czy są pleśniaki 1,4 ? Kilka takich mam w szafie (takumar, pentax, canon FD)

Kolekcjoner
30-07-2019, 13:57
Dla mnie nawet jakby 2.8 dali byłoby nieźle. Faktem jest też że im jaśniej tym lepiej działa AF - to widać bardzo dobrze jak się podepnie 22/2.

Z ciekawostek to RED podobno ma zamiar wypuścić kamerę z mocowaniem RF.
https://www.canonrumors.com/is-red-about-to-announce-the-first-rf-mount-video-camera/

jan pawlak
31-07-2019, 16:35
Nowy EOS-R będzie miał więcej pikseli niż A7R4 ?

https://www.canonwatch.com/next-canon-eos-r-will-have-higher-resolution-than-sony-a7r-iv/

jp

marfot
01-08-2019, 16:47
Będzie nowe R 35/1.2 - prawdopodobnie ;):
https://www.canonwatch.com/canon-patent-for-35mm-f-1-2-lens-for-eos-r-system/
Jest sporo konsekwencji we wdrażaniu nowych szkieł jak dotąd.

akustyk
01-08-2019, 17:14
Będzie nowe R 35/1.2 - prawdopodobnie ;):
https://www.canonwatch.com/canon-patent-for-35mm-f-1-2-lens-for-eos-r-system/
Jest sporo konsekwencji we wdrażaniu nowych szkieł jak dotąd.


ta.

same szkla-misie, zadne dopasowane ficzerowo/gabarytowo do tych amatorskich puszek :lol:

becekpl
01-08-2019, 17:22
wydaje mi się ze robią pro szkła, w koncu pod C 1RX trzeba będzie coś podpiąć;)
dla amatorów coś wrzuca od czasu do czasu, jest 35 , 24-105 a będzie 24-240

marfot
01-08-2019, 19:00
wydaje mi się ze robią pro szkła, w koncu pod C 1RX trzeba będzie coś podpiąć;)
dla amatorów coś wrzuca od czasu do czasu, jest 35 , 24-105 a będzie 24-240

Wypuszczenie body pro w pustą przestrzeń bez szkieł byłoby fatalne. To co robia jest zrozumiałe: szkła są unikalne, jasne, optycznie grubo.
Amatorzy póki co rzeźbią po taniości szkłami EF. W przypadku tele adapter niewiele stanowi. Jedno amatorskie UWA - C16-35/4L jest tanie i optycznie świetne. Pewnie coś wypuszczą ale nie za tą kasę co EF.

Kolekcjoner
01-08-2019, 20:29
Wypuszczenie body pro w pustą przestrzeń bez szkieł byłoby fatalne.

To jest kluczowa sprawa. Nic nie wskazuje żeby póki co to się zmieniło - ergo wypasiona puszka pojawi się prędzej niż później :).

candar
01-08-2019, 23:09
To jest kluczowa sprawa. Nic nie wskazuje żeby póki co to się zmieniło - ergo wypasiona puszka pojawi się prędzej niż później :).

No ja bym nieco przestawił kolejność i będzie OK - raczej później niż prędzej :) Trzeba ulepić IBIS, ściągnąć od innych przepis na zrobienie matrycy z normalnym DR, zrobić dwie dziury pod dwa sloty, wyczarować nowe procki aby uciągnęły 10 FPS, dać FF w filmie itp. Może to dłuższą chwilę potrwać. Ale na szczęście można w aplikacji FaceApp sprawdzić jak będziemy wyglądali jak się już doczekamy takich ekstrasów ;)

jan pawlak
02-08-2019, 07:18
No ja bym nieco przestawił kolejność i będzie OK - raczej później niż prędzej :) Trzeba ulepić IBIS, ściągnąć od innych przepis na zrobienie matrycy z normalnym DR, zrobić dwie dziury pod dwa sloty, wyczarować nowe procki aby uciągnęły 10 FPS, dać FF w filmie itp. Może to dłuższą chwilę potrwać. Ale na szczęście można w aplikacji FaceApp sprawdzić jak będziemy wyglądali jak się już doczekamy takich ekstrasów ;)

Najprawdopodobniej takie "wypasione" rozwiązanie już (dawno ?) w dziale R&D Canona jest w trakcie badań/testów/poprawek

To że nie jest prezentowane światu może wynikać z wielu powodów :
a. technicznych/technologicznych :
- jakieś parametry nie są w pełni osiągnięte,
- coś nie pracuje stabilnie np. w pełnym zakresie temperatur
- elektronika się "grzeje"
-.....
b. części : aparat jest już ok, ale produkcja części nie jest dopięta
c. produkcja : linie produkcyjne nie są jeszcze "wolne", produkowane są wyroby o dużej sprzedaży
d. braku jasnych przesłanek do decyzji strategii produktowej
- jaki ostateczny "kształt", jakie własności i cechy ma mieć aparat, jaką technologię dać do puszki a jakiej teraz nie dawać
- jak to się będzie miało do działań konkurencji
- jak to będzie wpływało na dalsze działania i dalsze możliwości Canona

No i najważniejsze, brzytwa Ockhama, braku "wiedzy"
Jaki to będzie miało wpływ na całą sprzedaż wszystkich wyrobów Canona
Czyli na maksymalizację zysku "teraz" i "w przyszłości" z całego segmentu foto

jp

mirror
02-08-2019, 15:34
No ja bym nieco przestawił kolejność i będzie OK - raczej później niż prędzej :) Trzeba ulepić IBIS, ściągnąć od innych przepis na zrobienie matrycy z normalnym DR, zrobić dwie dziury pod dwa sloty, wyczarować nowe procki aby uciągnęły 10 FPS, dać FF w filmie itp. Może to dłuższą chwilę potrwać. Ale na szczęście można w aplikacji FaceApp sprawdzić jak będziemy wyglądali jak się już doczekamy takich ekstrasów ;)

na to będziemy czekać wieczność - canon nie daje wszystkiego co ma na jedną iterację w jednym korpusie - IBIS wersja I, DR wersja II, nowy procek (zawsze jest nowy ale taki nowy nowy) wersja III, brak cropa w 4K wersja IV tak najoptymistyczniej licząc 8 lat powolnych usprawnień - ale ale na początek dostaniemy 80mpikseli bo tego nam najbardziej trzeba i nasza ulubiona firma o tym wie i będziemy mogli pokazać kumplom co noszą telewizory 80mpix i zapytać z uśmiechem "ile masz megapikseli"? a następnie odpowiedzieć z profesorską nutą w głosie "..do mniej poważnych prac ci wystarczy" - to da nam nową siłę na lata czekania

ale ogólnie to chętnie zobaczę tego potwora 5DsR to nie był zbyt popularny korpus ale chyba pomimo ogromnej ilości megapikseli zupełnie niezły (jak na naszą ulubiona firmę) pod względem tfu DRa (jakoś nie mogę wymówić tego słowa i za każdym razem jak czytam lub wymawiam to spluwam przez lewe ramię urok jakiś czy co - chyba pójdę do szeptuchy co ma chatę na skraju wsi może coś poradzi)

marfot
02-08-2019, 18:08
Tak jak entropia świata rośnie tak zainteresowanie aparatami foto wszelkiej maści spada:
https://www.canonwatch.com/the-digital-camera-market-is-plummeting-with-fast-pace-statistics-suggest/
W komentarzu pomylili pojęcia "spadek do" i "spadek o" co brzmi makabrycznie ale i tak fakty są oczywiste.
No i DSLR ucierpiały przy tym poważnie :cry:.

Kolekcjoner
02-08-2019, 18:15
Tak jak entropia świata rośnie tak zainteresowanie aparatami foto wszelkiej maści spada:
https://www.canonwatch.com/the-digital-camera-market-is-plummeting-with-fast-pace-statistics-suggest/
W komentarzu pomylili pojęcia "spadek do" i "spadek o" co brzmi makabrycznie ale i tak fakty są oczywiste.
No i DSLR ucierpiały przy tym poważnie :cry:.

Budzi szacunek że w Canonie przewidzieli to jakiś czas temu i powzięli przeciwdziałania. Niestety nie są to działania które nam się będą podobały ale tak jest już od lat.

mirror
02-08-2019, 21:04
to dobrze może nie będziemy sie musieli przepychać łokciami na miejscówce robiąc jakiś znany widoczek - fotografowanie jest (ponoć) trudne a postroces czasochłonny kto ma na to czas w dzisiejszym świecie - ilość zachwytów/lajków/komentarzy pod przeciętnymi zdjęciami w mediach społecznościowych czy portalach foto spada coraz trudniej sie wyrożnić produkując bardzo przeciętne fotki - nikomu się nie chce klepać po plecach, aparaty jak to aparaty sa nadal ... aparatami - nuda panie - kupiłeś jeden to jakbyś kupił już wszystkie :mrgreen:

--- Kolejny post ---

to że naszego nie kupują to nie jestem zdziwiony - też nie kupuję ;), ale sony też spada i tego nie rozumiem - tyle ambasadorsko influencerskiej tfu roboty poszło się .... niemożliwe

https://fstoppers.com/business/sony-announces-dramatic-drop-forecasted-sales-394265

ponoć nawet telefony im spadają ale to akurat rozumiem kupiłem taką topową wtedy zperię z 6 lat temu i nadal nie widze powodu żeby ją zmienić a jak zmienię (kiedyś) to na kolejną jak to mawiaja flagową zperię

candar
02-08-2019, 22:34
W sumie rynek aparatów już się dawno nasycił. A sony z pewnością nie jest zainteresowane osobnikami, które jak ja kupiły wiele lat wcześniej jedną puszkę i cały czas jadą na szkłach canona. Ci co chcieli i musieli się obkupić szklarnią systemowa już to dawno zrobili i nie mają potrzeby co roku zmieniać szkła i puszki, choć co do tego drugiego jednak wielu przesiada się co roku na wyższy model.


Liczy się też mentalność narodowa i zakorzenione stereotypy sprowadzające się do tego, że ostatnio w komisie widziałem absurdalne ceny na analogi Canona, Nikona i Pentaxa na równi ze aparatami Praktica i Zenit za 500 zł ze słabymi szkiełkami oraz aparat Yashica FR1 (najlepsze połączenie cech Contaxa RTS i Yashici FR) ze szkłem Contaxa łącznie za 190 zł. Podobnie jest gdy słyszę, iż każda szkółka foto bazuje zawsze i wyłącznie na nikonach i czasem ew. canonach.

Mnie się bardzo podoba jak coś fotograficznego staje się nagle niszowe i mało popularne bo okazuje się atrakcyjne cenowo. Tak więc takie rzekome spadki popularności mają swoje "zady i walety". Wadą może być ponowne spoczęcie na laurach konkurencji, która przestanie czuć oddech konkurencji na plecach - a to zawsze źle wróży i historia lubi powtarzać w tym względzie.

marfot
02-08-2019, 22:51
Bezlustra ożywiły rynek szkieł manualnych, także tych nowo produkowanych - chińszczyzna ale nie tylko.
U mnie we wsi znowu ekshumują trupa Meyer Optik:
https://www.meyer-optik-goerlitz.com/en/
Z różnymi bagnetami, niby tradycyjne - niemieckie. Może to ruszy niebawem, to chyba druga przymiarka.
Ten Trioplan 100/2.8 nawet ciekawy.

candar
02-08-2019, 22:58
Bezlustra ożywiły rynek szkieł manualnych, także tych nowo produkowanych - chińszczyzna ale nie tylko.
U mnie we wsi znowu ekshumują trupa Meyer Optik:
https://www.meyer-optik-goerlitz.com/en/
Z różnymi bagnetami, niby tradycyjne - niemieckie. Może to ruszy niebawem, to chyba druga przymiarka.
Ten Trioplan 100/2.8 nawet ciekawy.

I tak ekshumują go od czterech lat ;) https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/18138-meyer-optik-gorlitz-trioplan-100-mm-f28 A i tak wszyscy wolą kupić stare używki, które cały czas rosną w cenie ;) Ale coś jest na rzeczy https://justynakocur.fotoblogia.pl/14161,meyer-optik-g-rlitz :)

To nie tylko bezlustra ożywiły popyt na analogowe szkła - to raczej powrót do negatywu i fotografii analogowej. Wejdźcie do dowolnego komisu z analogami a się zdziwicie jaki tam ruch w interesie.

A tak wracając do Canona to jeśli faktycznie wypuszczą R profi z 70 lub 85-megapikselowym sensorem to ja grzecznie podziękuję i nie skorzystam https://www.canonrumors.com/canon-will-reclaim-their-full-frame-megapixel-crown-cr1/

Kolekcjoner
02-08-2019, 23:48
to że naszego nie kupują to nie jestem zdziwiony - też nie kupuję ;), ale sony też spada i tego nie rozumiem - tyle ambasadorsko influencerskiej tfu roboty poszło się .... niemożliwe


Cudów nie ma. To jest zjawisko globalne dotyczy jednakowo wszystkich. Podejrzewam że najmniej odczuwają to firmy z małym udziałem w rynku. Sony ma trochę pecha że jak udało im się osiągnąć fajną pozycję rynkową w dziale foto to akurat branża lecia na pysk. Taki lajf niestety....

aptur
03-08-2019, 07:24
A tak wracając do Canona to jeśli faktycznie wypuszczą R profi z 70 lub 85-megapikselowym sensorem to ja grzecznie podziękuję i nie skorzystam https://www.canonrumors.com/canon-will-reclaim-their-full-frame-megapixel-crown-cr1/

Wyścig na megapiksele w ogóle mnie nie interesuje. Innych chyba także specjalnie nie bo 5Ds czy 5DsR bardzo popularne nie są.

marfot
03-08-2019, 08:49
Wyścig na megapiksele w ogóle mnie nie interesuje. Innych chyba także specjalnie nie bo 5Ds czy 5DsR bardzo popularne nie są.

Najfajniejsze fotki krajobrazu jakie oglądam pochodzą najczęściej z D850 a więc sporo pixeli. Fotki z 5Ds wyglądają pięknie, detal jest urokliwy.
Myślę, że Canon wypuści kolejnego rekordzistę FF żeby wybić z głowy przechodzenie na średni format dla wąskiej grupki speców. Jakiegoś szerszego rynku to pewnie na to nie ma.

jan pawlak
03-08-2019, 09:08
Wyścig na megapiksele w ogóle mnie nie interesuje. Innych chyba także specjalnie nie bo 5Ds czy 5DsR bardzo popularne nie są.

Ale warunkiem istnienia firm (w tym pracy dla ludzi) jest zysk.
A więc musi być sprzedaż.

Muszą produkować coś co Ty kupisz, jeśli tego nie potrzebujesz to firma musi Ci "wmówić" że będzie Ci lepiej z tym nowym wyrobem.
Jeśli nie piksele to szum albo dynamika albo AF albo większe/mniejsze, albo lepsze do firmy konkurencyjnej albo.... . Byleś kupił i był zadowolony tak że kupisz następny
I wtedy będzie zysk i wtedy będzie praca dla ludzi.

A megapiksele są "łatwo reklamowalne" i czytelne w przekazie. Więcej -> lepiej
I nie ma znaczenia że większość użytkowników praktycznie nigdy z tej cechy nie skorzysta. Byle kupowali.

jp

zdebik
03-08-2019, 10:07
Najfajniejsze fotki krajobrazu jakie oglądam pochodzą najczęściej z D850 a więc sporo pixeli. Fotki z 5Ds wyglądają pięknie, detal jest urokliwy.
Myślę, że Canon wypuści kolejnego rekordzistę FF żeby wybić z głowy przechodzenie na średni format dla wąskiej grupki speców. Jakiegoś szerszego rynku to pewnie na to nie ma.Muszą mieć coś naj, kiedyś szkła 1.2 dziś została matryca i mp.

Wszystko spoko ale trochę boje się ceny nowej eRki, coś czuje po kościach okolice £3500.

jan pawlak
03-08-2019, 10:39
Muszą mieć coś naj, kiedyś szkła 1.2 dziś została matryca i mp.

Wszystko spoko ale trochę boje się ceny nowej eRki, coś czuje po kościach okolice £3500.

Skoro A7R IV to 17 500 zł to niewykluczone że masz rację.
To chyba będzie prestiżowy "pokaz" możliwości technologii Canona a nie wyrób dla zysku. Olimpiada się zbliża.
Tak jak i (najprawdopodobniej) A7R IV który ukazał się 1,5 roku po A7R3 i przed A9 II i A7S3

jp

zdebik
03-08-2019, 11:56
To chyba będzie prestiżowy "pokaz" możliwości technologii Canona a nie wyrób dla zysku.

Canon nie wie co to pokaz, udowadnia to przy każdej premierze. Coś dodadzą coś obetną i jest miejsce na mk3.

jan pawlak
03-08-2019, 13:11
Canon nie wie co to pokaz, udowadnia to przy każdej premierze. Coś dodadzą coś obetną i jest miejsce na mk3.

Myślę że nowa R będzie "wypasiona", ( 72 Mpix ?) to kwestia prestiżu/pozycji.
I będzie też wersja "ekonomiczna" dla normalnych użytkowników

Canon nie może pozwolić by Sony, Nikon, ... przejęli zbyt dużo segmentu ML który przy zaniku segmentu lustrzanek oraz segmentu dla początkujących będzie głównym dostawcą zysku z foto

jp

miszak
03-08-2019, 14:05
Dopóki podstawą funkcjonowania wielu użytkowników w systemie są szkła zbierane przez lata i rynek wtórny Canon może sobie pozwolić na wiele. Dlatego też szkła natywne R będą raczej bardzo dobre i bardzo drogie.
Przy czym nie ma co dawać przykładu, że do Sony można podpiąć wszystko przez przejściówki bo to nie jest to samo co w Canonie.

Tak więc ja raczej zgadzam się ze zdebik iem - dadzą kawałek tortu i przedsmak tego co nadejdzie.... Chociaż jeśli Canon da tylko to co już jest w sony - matryca, seria, IBIS to już mamy pogromcę rynku ;-)

jinks
03-08-2019, 14:35
Dla wielu do ślubów potrzebne są jeszcze 2 sloty, bo teraz nie wiedzą jak traktować R-kę - jako następcę linii 6d, czy może 5d :)

Kolekcjoner
03-08-2019, 16:27
Canon nie może pozwolić by Sony, Nikon, ... przejęli zbyt dużo segmentu ML który przy zaniku segmentu lustrzanek oraz segmentu dla początkujących będzie głównym dostawcą zysku z foto

jp
Rynek ML nie opiera się na FF i to za kwoty o których tu mowa. W nizinach króluje APSC i tu Canon po trochu działa. Podejrzewam że wpływ takiego wypasionego body na sprzedaż będzie znikomy.


Dla wielu do ślubów potrzebne są jeszcze 2 sloty, bo teraz nie wiedzą jak traktować R-kę - jako następcę linii 6d, czy może 5d :)
Rka to krok w bok ;) i zajawka systemu. Z M było podobnie.

jinks
03-08-2019, 20:08
Rynek ML nie opiera się na FF i to za kwoty o których tu mowa. W nizinach króluje APSC i tu Canon po trochu działa. Podejrzewam że wpływ takiego wypasionego body na sprzedaż będzie znikomy.


Rka to krok w bok ;) i zajawka systemu. Z M było podobnie.To prawda. Musiał być jakiś istotny brak żeby wyprzedzać poprzednie modele dslr i trochę ef-ów.

technik8pl
06-08-2019, 09:05
To nie będzie body dla mas. Uważam, że na ten moment aparat z matrycą 70+mpix to body dla tych, którzy stricte tego potrzebują. To nie będzie body np. dla mnie, bo nie wyobrażam sobie do czego miałyby mi posłużyć w chwili obecnej tak duże pliki.
I tutaj zaznaczam - w chwili obecnej :) Pamiętam jak w czasach 40d wyszedł 50d z 20mpixelami. Wszyscy się pukali w czoło po co to komu :)

jinks
06-08-2019, 09:19
To nie będzie body dla mas. Uważam, że na ten moment aparat z matrycą 70+mpix to body dla tych, którzy stricte tego potrzebują. To nie będzie body np. dla mnie, bo nie wyobrażam sobie do czego miałyby mi posłużyć w chwili obecnej tak duże pliki.
I tutaj zaznaczam - w chwili obecnej :) Pamiętam jak w czasach 40d wyszedł 50d z 20mpixelami. Wszyscy się pukali w czoło po co to komu :)Tak trochę poza tematem...od zawsze śmieszy mnie wciskanie ludziom, że potrzebują takich matryc w smartfonach. Nie drukują tego, optyka aparatu tego nie pociągnie, wyświetlają na ekranie hd...może czasem trochę powiększą żeby się przyjrzeć szczegółom. Przy "prawdziwych" aparatach często wygląda to zresztą bardzo podobnie ;) trochę mnie dziwi, że rynek doszedł aż do takiego punktu.

Kolekcjoner
06-08-2019, 10:17
Tak trochę poza tematem...od zawsze śmieszy mnie wciskanie ludziom, że potrzebują takich matryc w smartfonach. Nie drukują tego, optyka aparatu tego nie pociągnie, wyświetlają na ekranie hd...może czasem trochę powiększą żeby się przyjrzeć szczegółom. Przy "prawdziwych" aparatach często wygląda to zresztą bardzo podobnie ;) trochę mnie dziwi, że rynek doszedł aż do takiego punktu.
Bo nie doszedł do innego ;). Nadal jedyne co producenci "mają" czytelnego dla klienta to megapiksele.

candar
07-08-2019, 22:14
Rka to krok w bok ;) i zajawka systemu. Z M było podobnie.


Tia...
2596

Kolekcjoner
09-08-2019, 02:39
https://www.canonrumors.com/patent-canon-rf-50-80mm-f-1-1-because-crazy-is-good/
Zdrowo tam kogoś pogniotło ;).... 27 soczewek....
50-80/1.1 :lol:

90D its coming 8-)

jinks
09-08-2019, 10:04
https://www.canonrumors.com/patent-canon-rf-50-80mm-f-1-1-because-crazy-is-good/
Zdrowo tam kogoś pogniotło ;).... 27 soczewek....
50-80/1.1 [emoji38]

90D its coming 8-)To po prostu współczesny sposób prowadzenia kampanii marketingowej, budowania, czy nawet utrzymania świadomości marki a nawet badania rynku, jego reakcji na różne rozwiązania itd.. Przez ostatnie lata informacja o praktycznie każdym modelu "wyciekała" z firmy. Zresztą nie tylko w Canonie. Trochę dziwne, co? ;) Wynalazki jak z tego linka są po to by budzić emocje, żeby ludzie o tym mówili, pisali na forach i grupach fb a przede wszystkim linkowali do rumorsów co świetnie wpływa na SEO i niejednokrotnie na klikanie w reklamy...kuszące zakupem sprzętu foto np. w amazonie. No, ale jest jak jest. Raczej nie ma co liczyć na uczciwy roadmap produktów a jedynie na ciągłe urabianie klienta plotkami ;)

Marcinus
09-08-2019, 11:17
Słyszałem że Canon w trosce o dobro klienta i niezawodność sprzętu niebawem wprowadzi już puszki z wbudowaną baterią tak jak to jest w smartfonach i w końcu zniknie problem z używaniem niekompatybilnych akumulatorów co ma niekorzystny wpływ na sprzęt. Wbudowany aku będzie wydajny i wytrzymały więc powinien wystarczyć na 3 lata bo po takim okresie powinno wymienić się puszkę na nową a starą wyrzucić a nie sprzedawać- dzieki czemu na runku nie będzie archaicznego sprzetu.

robertskc7
09-08-2019, 11:39
Słyszałem że Canon w trosce o dobro klienta i niezawodność sprzętu niebawem wprowadzi już puszki z wbudowaną baterią tak jak to jest w smartfonach i w końcu zniknie problem z używaniem niekompatybilnych akumulatorów co ma niekorzystny wpływ na sprzęt. Wbudowany aku będzie wydajny i wytrzymały więc powinien wystarczyć na 3 lata bo po takim okresie powinno wymienić się puszkę na nową a starą wyrzucić a nie sprzedawać- dzieki czemu na runku nie będzie archaicznego sprzetu.

Chyba mówisz o polityce Sony.

Marcinus
09-08-2019, 11:57
Sony ma w tym wiecej doswiadczenia z dziedziny smarkfonów więc może będą szybsi niż Canon :)

akustyk
09-08-2019, 12:01
Słyszałem że Canon w trosce o dobro klienta i niezawodność sprzętu niebawem wprowadzi już puszki z wbudowaną baterią tak jak to jest w smartfonach i w końcu zniknie problem z używaniem niekompatybilnych akumulatorów co ma niekorzystny wpływ na sprzęt. Wbudowany aku będzie wydajny i wytrzymały więc powinien wystarczyć na 3 lata bo po takim okresie powinno wymienić się puszkę na nową a starą wyrzucić a nie sprzedawać- dzieki czemu na runku nie będzie archaicznego sprzetu.

gdzie? to slyszales


takie cos mialoby sens w kompakcie odpornym na warunki atmosferyczne (i wtedy tez wbudowana karta SD 128GB). brak dodatkowej klapki poprawia szczelnosc a dla dzisiejszych dzieciakow, ktore i tak zapierniczaja wszedzie z powerbankiem dyndajacym pod ajfonem (albo zapuszczaja korzenie pod sciana, kolo gniazdka z pradem), to przeciez klimat juz dobrze znany :D :D :D


w aparacie na wymienna optyke? nie ma szansy. te duze aparaty, ktore maja duze baterie (od LPE6N wzwyz) sa dla uzytkownika, ktory nie zaakceptuje smierci klinicznej aparatu w trakcie robienia zdjec. ani biegania jak millenials (czy inny ograniczony) z wiszaca na kablu USB cegielka. te mniejsze, zwlaszcza jesli role celownika spelnia w nich telewizor, maja juz za slaba baterie (i maly rozmiar), zeby zaspawanie jej bylo do zaakceptowania

Marcinus
09-08-2019, 12:11
Gdzies w necie czytałem.
Jakis czas temu zaakceptowanie niewymianialnych aku w telefonach nie było latwe i wiele osob nim kupiło patrzyło czy jest wymienialna i taki kupowali. Ale na zachodzie ludziom to nie zbyt przeszkadzało bo jak tylko co wszedł nowy model to kupowali i w efekcie praktycznie wszystkie są jakie sa.
Jak wszyscy wiodący producenci aparatów dogadają się i wprowadzą to czy akceptujemy czy nie znaczenia mieć nie będzie.

marfot
09-08-2019, 12:41
Nie znałem nikogo kto nosił ze sobą baterie do smartfona na wymianę. I odwrotnie: nie znam fotoamatora, który nie nosi jednej czy dwóch baterii na wymianę.

jinks
09-08-2019, 12:44
Nie znałem nikogo kto nosił ze sobą baterie do smartfona na wymianę. I odwrotnie: nie znam fotoamatora, który nie nosi jednej czy dwóch baterii na wymianę.Myślę, że przy R mogli już wprowadzić nowa baterię o większej pojemności, ale zostawili starą, bo jest to atut. Wszystkie zaawansowane aparaty z nim korzystają i każdy ma ich kilka.

akustyk
09-08-2019, 12:52
Nie znałem nikogo kto nosił ze sobą baterie do smartfona na wymianę. I odwrotnie: nie znam fotoamatora, który nie nosi jednej czy dwóch baterii na wymianę.

ja mialem. dopoki Samsung robil S-ki na wymienna baterie. fantastyczna sprawa. minutka i masz naladowany do fulla telefon.

ale potem Samsung zrobil to czego "chcial rynek" czyli wyciepal klapke na baterie, zeby kolejny model S-ki mogl byc ladniejszy i bardziej plaski... no i juz Samsunga nie kupilem :/

Kolekcjoner
09-08-2019, 13:12
Słyszałem że Canon w trosce o dobro klienta i niezawodność sprzętu niebawem wprowadzi już puszki z wbudowaną baterią tak jak to jest w smartfonach i w końcu zniknie problem z używaniem niekompatybilnych akumulatorów co ma niekorzystny wpływ na sprzęt. Wbudowany aku będzie wydajny i wytrzymały więc powinien wystarczyć na 3 lata bo po takim okresie powinno wymienić się puszkę na nową a starą wyrzucić a nie sprzedawać- dzieki czemu na runku nie będzie archaicznego sprzetu.
Bzdura. Nie wierz w takie rzeczy 8-).


ja mialem. dopoki Samsung robil S-ki na wymienna baterie. fantastyczna sprawa. minutka i masz naladowany do fulla telefon.

ale potem Samsung zrobil to czego "chcial rynek" czyli wyciepal klapke na baterie, zeby kolejny model S-ki mogl byc ladniejszy i bardziej plaski... no i juz Samsunga nie kupilem :/

Pewnie się rozpłakali z tego powodu ;)...

Kolekcjoner
09-08-2019, 13:16
W końcówce miesiąca ma być to:

- Canon EOS 90D
Body ・ 18-55mm kit ・ 18-135mm kit
- Canon EOS M6 Mark II
Black silver
Body ・ 15-45mm kit ・ 18-150mm kit
EVF kit available
- Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
- Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM
Lens hood EW-88E
Lens hood EW-88F

akustyk
09-08-2019, 14:13
Pewnie się rozpłakali z tego powodu ;)...

nie, skoczyly im slupki sprzedazy. najwyrazniej ladnie wygladajace i bardziej plaskie jest rzeczywiscie wyzej na liscie priorytetow kupujacych komorki. niz bateria wystarczajaca chocby dwa dni :/

marfot
09-08-2019, 14:47
nie, skoczyly im slupki sprzedazy. najwyrazniej ladnie wygladajace i bardziej plaskie jest rzeczywiscie wyzej na liscie priorytetow kupujacych komorki. niz bateria wystarczajaca chocby dwa dni :/

Ja kupiłem S7 z racji IP67. Co mi tam wyjmowana bateria i klapka co przepuszcza każdą kropelkę wody.

szandor
09-08-2019, 17:04
Na rumorsach pojawiła się nowa plotka o nowym oprogramowaniu do R-ki:

"Powiedziano nam, że Canon pracuje nad nową wersją oprogramowania układowego dla aparatu Canon EOS R. Jedną z rzeczy, nad którymi pracowały istoty, jest poprawa działania AF w oku, szczególnie na obiektach na odległość. Poza tym, co jeszcze znajduje się w następnej wersji oprogramowania układowego EOS R, jest nieznane. ..."

marfot
09-08-2019, 17:13
Na rumorsach pojawiła się nowa plotka o nowym oprogramowaniu do R-ki:

"Powiedziano nam, że Canon pracuje nad nową wersją oprogramowania układowego dla aparatu Canon EOS R. Jedną z rzeczy, nad którymi pracowały istoty, jest poprawa działania AF w oku, szczególnie na obiektach na odległość. Poza tym, co jeszcze znajduje się w następnej wersji oprogramowania układowego EOS R, jest nieznane. ..."

Mi brakuje jednej funkcjonalności: mozliwości szybkiego "uśpienia" klawiszem "lock". Niewiele ten klawisz teraz daje a bezlusterkowce są nadpobudliwe i wolno się usypiają, żżerają przy tym baterię.

jan pawlak
09-08-2019, 22:30
Mi brakuje jednej funkcjonalności: mozliwości szybkiego "uśpienia" klawiszem "lock". Niewiele ten klawisz teraz daje a bezlusterkowce są nadpobudliwe i wolno się usypiają, żżerają przy tym baterię.

A7R3
Czas rozpoczęcia oszczędzania energii można ustawić od 10s do 30min.
Wybudzanie z oszczędzania około 1s i jest "od razu" połączenie BT ze smartfonem (np. gps)

Jeśli tak w R jeszcze nie jest to pewno będzie

jp

marfot
09-08-2019, 23:46
A7R3
Czas rozpoczęcia oszczędzania energii można ustawić od 10s do 30min.
Wybudzanie z oszczędzania około 1s i jest "od razu" połączenie BT ze smartfonem (np. gps)

Jeśli tak w R jeszcze nie jest to pewno będzie

jp

W R jest przycisk "lock".Chciałbym go zaprogramować na natychmiastowe uśpienie niezależnie jaki mam ustawiony czas uśpienia.

candar
10-08-2019, 09:06
Nowe maleństwa https://photorumors.com/2019/08/07/canon-rf-24-70mm-f-2-8l-is-usm-and-rf-15-35mm-f-2-8l-is-usm-lenses-to-be-released-this-month/?fbclid=IwAR0qUshu4ebRkch0PEfupw3YJGPRzD9S7LamuCsf 5eMmIXu8zSwuVa3s5LE

krolewicz
10-08-2019, 13:22
dołączyłem do grona posiadaczy eRki, generalnie jest to super aparat do portretów, ślubów, ogólnego reportażu

ale do sportu zupełnie się nie nadaje, wczoraj wziąłem eRkę na mecz ekstraklasy, opóźnienie w wizjerze i praktycznie niemożliwość śledzenia akcji sprawiły, że do łask wróciło 5dmk4

jinks
11-08-2019, 13:19
Nowe maleństwa https://photorumors.com/2019/08/07/canon-rf-24-70mm-f-2-8l-is-usm-and-rf-15-35mm-f-2-8l-is-usm-lenses-to-be-released-this-month/?fbclid=IwAR0qUshu4ebRkch0PEfupw3YJGPRzD9S7LamuCsf 5eMmIXu8zSwuVa3s5LEBrakuje jeszcze 35L i 70-200/2.8L i mamy wszystkie najczęściej używane szkła przez zawodowców. Oczywiście jeśli chodzi o zastosowania wymienione przez krolewicza powyżej.

marfot
11-08-2019, 17:44
Brakuje jeszcze 35L i 70-200/2.8L i mamy wszystkie najczęściej używane szkła przez zawodowców.
Brakuje, nie brakuje ;) Jest "w drodze" R70-200/2.8L, jest patent na R35/1.2. Zaraz zobaczymy te szkła. Cena będzie adekwatna do jakości, niestety.

aptur
11-08-2019, 20:51
Brakuje, nie brakuje ;) Jest "w drodze" R70-200/2.8L, jest patent na R35/1.2. Zaraz zobaczymy te szkła. Cena będzie adekwatna do jakości, niestety.

Jak już będzie to 35/1.2 to może sobie kupię eRkę. Boję się tylko że na ten obiektyw już kasy nie wystarczy ;)

jinks
12-08-2019, 00:40
Jak już będzie to 35/1.2 to może sobie kupię eRkę. Boję się tylko że na ten obiektyw już kasy nie wystarczy ;)Min. 12k zł :) coś czuje, że z pewnych względów ef-y jeszcze trochę pociągną. Zresztą 35L mk2 jest praktycznie nową konstrukcją o bardzo wysokiej jakości.

Kolekcjoner
12-08-2019, 01:16
Min. 12k zł :) coś czuje, że z pewnych względów ef-y jeszcze trochę pociągną.
To jest IMHO tak zaplanowane. Canon częściowo robi ofertę uzupełniającą w eRkach.

Co do zaś bagnetu RF to to jest ciekawe:
https://photorumors.com/2019/08/09/new-teaser-for-a-compact-red-komodo-camera/
Chodzą ploty że RF jest najlepiej przemyślanym przyszłościowo bagnetem jeśli chodzi o bezlustra.

akustyk
12-08-2019, 08:27
To jest IMHO tak zaplanowane. Canon częściowo robi ofertę uzupełniającą w eRkach.

Co do zaś bagnetu RF to to jest ciekawe:
https://photorumors.com/2019/08/09/new-teaser-for-a-compact-red-komodo-camera/
Chodzą ploty że RF jest najlepiej przemyślanym przyszłościowo bagnetem jeśli chodzi o bezlustra.

zupelnie by mnie to nie zdziwilo. patrzac na to jakimi szklami-misiami pod RF i w jakim tempie napinkalaja (hodowanie tej wielkosci soczewek trwa!) i ze tej klasy szkiel do EF wypuszczali w ostatnich latach minimum, podejrzewam ich o to, ze RF pichcili juz od kilku lat, tylko czekali na wlasciwy moment.

w Canonie w zasadzie jak sie chce znac przyszlosc mocowan, to trzeba patrzec na dostepna optyke. jak wala szklami, od ktorych spadaja kapcie, to znaczy, ze w tym bagnecie bedzie przyszlosc i tam tysiace Kowalskich/Schmidtow bedzie kupowac Rebele z kitami (czyt. RP + 24-240, chociaz to mogloby byc jeszcze bardziej dziadowskie zeby trafilo "pod strzechy"). jak raz na ruski rok wypchna jakies tam kity+ (10-18, 55-250), no to wiadomo, ze dlugo to nie pociagnie.

a nad tym wszystkim jak Gwiazda Smierci z jej gigantyczna grawitacja wisi 100 milionow szkiel z bagnetem EF :)

Bechamot
12-08-2019, 10:02
To jest IMHO tak zaplanowane. Canon częściowo robi ofertę uzupełniającą w eRkach.


Chodzą ploty że RF jest najlepiej przemyślanym przyszłościowo bagnetem jeśli chodzi o bezlustra.

same wymiary polaczenia w zasadzie nie ulegly wiekszej zmianie , tylko kosmetycznej . sa takie od kilkudziesieciu lat.
wieksza srednica pozwala na uzyskanie wiekszej transmisji obiektywu.

sony mimo potencjalnie tej samej swiatlosily bardzo jasnych obiektywow da zawsze nizsza transmisje, gdyz ma wieksze winietowania.
przy optyce o b. duzej srednicy , jakas tam czesc promieni skrajnych ulegnie odcieciu. Canon i NIkon sa tym obarczone dopiero dla dalece wyzszych swiatlosil , w praktyce bez znaczenia, gdyz niepostykanych. Wymiary bagnetu nie sa dla C ani N waskim gardlem. sam protokol - nie mam danych wiec sie nie wypowiem.

candar
12-08-2019, 18:51
A u nich wszyscy zdrowi ? RF 50-80 mm f/1.1 https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/32581-canon-pracuje-nad-monstrualnym-pelnoklatkowym-zoomem-50-80-mm-f-1-1

Bardzo ciekawy zoom, ale idea małych i lekkich szkieł do systemu RF odchodzi powoli w niebyt. Sam pomysł jak najbardziej trafiony, ale jakim kosztem zostanie osiągnięty ? :(

Odnoszę wrażenie, że cały czas idą w Bareizmy, czyli będzie: "to jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom."

A jakieś szkła RF 24/35/50,85/135 o f/1.8 to nie łaska ? byłyby sensownym kompromisem między wielkością i ceną. Biorą w ogóle pod uwagę, że nie wszyscy tęsknią za szkłami wielkśćią i wagą nie różniące się od odkurzacza ?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

capo-di_tutti-capi
12-08-2019, 20:32
Po co ci drugi Nikon?
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2019/03/Nikon-Nikkor-Z-mirrorless-lens-roadmap.png

candar
12-08-2019, 21:37
Po co ci drugi Nikon?
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2019/03/Nikon-Nikkor-Z-mirrorless-lens-roadmap.png

Po ofercie szkieł EF, które występowały w różnych jasnościach np. f/2.8 vs f/4 co wprost determinowało mniejsze wymiary i cenę liczyłem na to, że rozwój szkieł RF będzie podobny. Ale jak widać po patentach RF skupia się wyłącznie na "misiowianiu". Nadmuchiwanie szkieł i korpusów w bezlustrach jak dla mnie to kierowanie oferty dla okreslonej grupy odbiorców (o ile wyjdzie korpus na miarę tych szkieł). Jeden Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM za 4,5k zł to trochę mało. https://www.canon.pl/lenses/rf-lenses/

2607

Akurat Nikon bardziej trafia tutaj bardziej w załeżenia małych i wszystkomających bezluster z lepiej skrojonymi pod bezustra szkłami z f/1.8 i f/2,8 i f/4 do których w przyszłości ukażą się jaśniejsze ich odpowiedniki. Wiele osób zapewne skupi się na dwóch/trzech szkłach, a niektórzy nawet na jednym i nie będą się zastawiać, czy w bliżej nieokreślonej przyszłości pojawią się bardziej amatroskie szkła dla amatora, czy system zostanie zamknięty w obrębie produktów wyłącznie z najwyższej półki.

jan pawlak
12-08-2019, 22:22
Skoro nawet krótkoogniskowe RF są IS to chyba na stabilizację matrycy w R (na razie ?) się nie zanosi

jp

jinks
12-08-2019, 22:58
...a z drugiej strony to dopiero 2 lata nowego bagnetu i praktycznie cała profesjonalna linia w produkcji ;) te mniejsze i tańsze f1.8 też będą. W przeciwnym wypadku nie byłoby rf35/1.8. Dajmy im jeszcze ze 2 lata.

capo-di_tutti-capi
12-08-2019, 23:46
Wizja Canona może sie nie pokrywać z twoimi oczekiwaniami.

Przypomnę tylko że ze stałoogniskowych obiektywów budżetowych EF Canon od roku 2012 pokazał kolejno:
28mm f/2.8 IS USM
24mm f/2.8 IS USM
40mm f/2.8 STM
35mm F2 IS USM
50mm f/1.8 STM
-czyli niezły mix jasności.

candar
13-08-2019, 07:07
Wizje Canona to już od wypuszczenia 5D mark ÌI mijały się z oczekiwaniami użytkowników co puszek podobnie jak błagania o nową konstrukcję szkła 50 mm. Po dekadach okazało się, że jednak można zaprojektować od podstaw nowe szkła RF, które de facto bardziej pasują do DSLR niż ML.

BTW - kuriozalnie brzmi konieczność kupna w chwili obecnej okrojonej puszki ML oraz kilkuletniego oczekiwania na szkła bardziej dopasowane do koncepcji ML. Z tym czekaniem na szkła RF o f/1.8 i f/4 to jak na świętego Hieronima - jest deszcz albo go ni ma. A do 2021 jak widać nie zanosi się na spełnienie takich życzeń. Na razie jestem obserwatorem bo nie zanosi się aby do 2021 coś sie miało zmienić w powyższych kwestiach.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
W

candar
13-08-2019, 07:25
...a z drugiej strony to dopiero 2 lata nowego bagnetu i praktycznie cała profesjonalna linia w produkcji ;) te mniejsze i tańsze f1.8 też będą. W przeciwnym wypadku nie byłoby rf35/1.8. Dajmy im jeszcze ze 2 lata.A do czego podepniesz one profi szkła? Na razie nie ma do czego.

Na chwilę obecną fan marki skazany jest na kitowego zooma oraz jedno szkiełko makro poczynione przez przypadek oraz czekanie do 2022 roku na coś, co być może nie wydarzy się nigdy.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

jinks
13-08-2019, 09:34
Chętnie podpiąłbym je do R, ale rozumiem, że dla wielu to jak duży kufel+małe piwo.

technik8pl
13-08-2019, 09:48
A do czego podepniesz one profi szkła? Na razie nie ma do czego.


Do R. Czy Ty kumasz, że profi fotografowie zajmują się różnymi typami fotografii? Do sportu R się nie nadaję, ale do pozostałych dziedzin fotografii...? Bo rozumiem, że ty byś nie ogarnął tych swoich modelin z R. Muszą się chyba jakoś wybitnie szybko wyginać.

candar
13-08-2019, 11:29
Do R. Czy Ty kumasz, że profi fotografowie zajmują się różnymi typami fotografii? Do sportu R się nie nadaję, ale do pozostałych dziedzin fotografii...? Bo rozumiem, że ty byś nie ogarnął tych swoich modelin z R. Muszą się chyba jakoś wybitnie szybko wyginać.A czy ty kumasz, że nie tylko FPS w puszce się liczy? Zresztą u mnie co chwilę mam okazję focić airshow i różne inne zawody sportowe oraz koncerty i wzorem 5D i 7D nie zamierzam skupiać się na puszce niewielemającej i niewielemogącej.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

technik8pl
13-08-2019, 12:36
A czy ty kumasz, że nie tylko FPS w puszce się liczy? Zresztą u mnie co chwilę mam okazję focić airshow i różne inne zawody sportowe oraz koncerty i wzorem 5D i 7D nie zamierzam skupiać się na puszce niewielemającej i niewielemogącej.

Aha i koncertu nie zrobisz eRką? Złej baletnicy...

Kolekcjoner
13-08-2019, 14:03
Akurat Nikon bardziej trafia tutaj bardziej w załeżenia małych i wszystkomających bezluster z lepiej skrojonymi pod bezustra szkłami z f/1.8 i f/2,8 i f/4 do których w przyszłości ukażą się jaśniejsze ich odpowiedniki. Wiele osób zapewne skupi się na dwóch/trzech szkłach, a niektórzy nawet na jednym i nie będą się zastawiać, czy w bliżej nieokreślonej przyszłości pojawią się bardziej amatroskie szkła dla amatora, czy system zostanie zamknięty w obrębie produktów wyłącznie z najwyższej półki.
No to nie pozostaje Ci nic innego jak kupić Nikona.
Historia tego forum to głównie historia właśnie takich osób które tu przychodziły jęczeć jaki to Canon straszny, bo nie robi tego co sobie wymarzyli. No nie robi i koniec. Taką mają strategię od lat. Są znakomite inne sytemy i tam należy szukać szczęścia, a nie uczyć Canona marketingu, który jest od dekad liderem sprzedaży.

marfot
13-08-2019, 16:10
Są znakomite inne sytemy i tam należy szukać szczęścia, a nie uczyć Canona marketingu, który jest od dekad liderem sprzedaży.

No chyba , że postawi się za cel żeby uczyć użytkowników Canona jaki to Canon zły a jak to dobre są inne systemy.

marfot
13-08-2019, 16:56
Nowa plotka:
https://www.canonwatch.com/a-rf-200-500mm-l-lens-for-the-canon-eos-r-might-come-in-2020-but-no-more-ef-telephotos/
Pewnie coś jest na rzeczy.
Przyznam, że tele z adapterem podpięte do R nie razi tak jak krótkie szkła EF z adapterem. Stąd pewnie powściągliwość Canona odnośnie tele RF.

candar
13-08-2019, 17:22
Aha i koncertu nie zrobisz eRką? Złej baletnicy...

No tak. Smartfonem też przecież można koncerty focić.

--- Kolejny post ---


No to nie pozostaje Ci nic innego jak kupić Nikona.
Historia tego forum to głównie historia właśnie takich osób które tu przychodziły jęczeć jaki to Canon straszny, bo nie robi tego co sobie wymarzyli. No nie robi i koniec. Taką mają strategię od lat. Są znakomite inne sytemy i tam należy szukać szczęścia, a nie uczyć Canona marketingu, który jest od dekad liderem sprzedaży.

Ale po co Nikon. Czekałem 7 lat na 5D III, aby na niego przejść z 5D classic (po drodze był też 5D II) to mogę poczekać kolejne 7 lat na R mark III, który zbierze w jednym to, czego oczekują użytkownicy. Uprzedzając pytanie odpowiem, że użytkownicy oczekują pojawienia się w R tego, czeo obecnie nie ma. A nie ma tego, co być powinno w odniesieniu do szkieł RF już dostępnyhc oraz tych w fazie projektów.

aptur
13-08-2019, 18:57
Przyznam, że tele z adapterem podpięte do R nie razi tak jak krótkie szkła EF z adapterem.

Nie razi bo jak podepniesz takie 70-200 to eRki prawie nie widać :mrgreen:

becekpl
13-08-2019, 19:02
hmmmm
2610

marfot
13-08-2019, 20:26
hmmmm
2610

No co... ;)
2611

marfot
14-08-2019, 23:12
Brzmi ciekawie:
https://www.canonrumors.com/patent-expanded-dynamic-range-using-dpaf-sensors/
Wydawało mi się, że DPAF ogranicza DR. Teraz próbują to jakoś skompensować. Może zadziała :)

mirror
15-08-2019, 22:12
Brzmi ciekawie:
https://www.canonrumors.com/patent-expanded-dynamic-range-using-dpaf-sensors/
Wydawało mi się, że DPAF ogranicza DR. Teraz próbują to jakoś skompensować. Może zadziała :)

nareszcie - w końcu ktoś przeczytał dokumentację do MLa (a przynajmniej jej fragment) - jeden taki zdolny od MLa zrobił to dobre parę lat temu i tym sposobem nadrobił braki technologiczne matryc naszej ulubionej firmy - nawet DP nie miał i musiał to wyrzeźbić na pojedynczych pikselach przez co rozdzielczość mogła nieco spadać (używałem na 6D) - ale pewnie opatentować zapomniał :mrgreen: ale w sumie to dobrze - to było oczywiste zastosowanie DP od momentu jego pojawienia się - czekamy na implementację i miejmy nadzieję że to nie zajmie kolejnych 6 lat - ciekawe czy to oznacza że na matrycę w nowszej technolgii sobie poczekamy (ad mortem defaecatam) - i taki erzatz będzie musiał wystarczyć :mrgreen:

marfot
15-08-2019, 22:25
nareszcie - w końcu ktoś przeczytał dokumentację do MLa (a przynajmniej jej fragment) - jeden taki zdolny od MLa zrobił to dobre parę lat temu i tym sposobem nadrobił braki technologiczne matryc naszej ulubionej firmy - nawet DP nie miał i musiał to wyrzeźbić na pojedynczych pikselach przez co rozdzielczość mogła nieco spadać (używałem na 6D) - ale pewnie opatentować zapomniał :mrgreen: ale w sumie to dobrze - to było oczywiste zastosowanie DP od momentu jego pojawienia się - czekamy na implementację i miejmy nadzieję że to nie zajmie kolejnych 6 lat - ciekawe czy to oznacza że na matrycę w nowszej technolgii sobie poczekamy (ad mortem defaecatam) - i taki erzatz będzie musiał wystarczyć :mrgreen:

Pomysł na zwiększenie DR o jakieś 1 EV z wykorzystaniem DP RAW jest stary jak 5DIV. No ale dopiero teraz ktoś chyba poważniej się pochylił nad zagadnieniem.
Już przy 6DII można było trochę ponaprawiać skoro już wypuszczono taka mizerną matrycę. Przy RP też. No ale mamy czas ;).

Kolekcjoner
16-08-2019, 16:43
No tylko to podobno ma być w sensorach które Canon produkuje do samochodów więc yyy, ten..... no... :mrgreen:

candar
16-08-2019, 18:56
No tylko to podobno ma być w sensorach które Canon produkuje do samochodów więc yyy, ten..... no... :mrgreen:E tam. Przecież to Canon, który nic nie musi. Dostał właśnie nagrodę EISA 2019-2020 https://www.signs.pl/canon-z-piecioma-nagrodami-eisa-2019,383602,artykul.html za RP oraz za trzy szkła RF do niego i ma teraz wye....e ;) W Canonie jak w PISie, nowy sukces goni i przegania poprzedni sukces. Po co ulepszać coś takiego jak EOS RP, gdy już oficjalnie odtrąbiono sukces rynkowy i otrzymał nagrodę EISA 2019 - 2020 :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

becekpl
16-08-2019, 21:59
widocznie jury EISA nie czyta naszego foruma i stad nie ma pojęcia ze Canon nie potrafi robić aparatów

mirror
16-08-2019, 22:12
Pomysł na zwiększenie DR o jakieś 1 EV z wykorzystaniem DP RAW jest stary jak 5DIV. No ale dopiero teraz ktoś chyba poważniej się pochylił nad zagadnieniem.
Już przy 6DII można było trochę ponaprawiać skoro już wypuszczono taka mizerną matrycę. Przy RP też. No ale mamy czas ;).

każde zwiększenie DR w aparatach naszej ulubionej firmy jest dobre nawet o 1 EV ale trik z różnymi wzmocnieniami może podnieść DR o 4EV, a mozliwości wyciągania cieni na niebotyczne poziomy dla sensorów naszej ulubionej firmy +6EV :mrgreen: mz dla 1EV nikt by nie toczył takiej walki
link do opisu dual iso w ML http://acoutts.com/a1ex/dual_iso.pdf - z DP będzie działać podobnie ale lepiej bo nie będzie utraty rozdzielczości.

w 6DII nie ma co naprawiać canon chciał użyć starej technologii to ją użył jeśli komuś to pasuje to kupuje, a jak nie to nie kupuje, RP to kastrat zdecydowanie za drogi jak na zakres kastracji - dochodzę do wniosku ze ja też mam czas - luzik - to nie mnie będą pytać o słupki sprzedaży.

Kolekcjoner
17-08-2019, 01:54
widocznie jury EISA nie czyta naszego foruma i stad nie ma pojęcia ze Canon nie potrafi robić aparatów

Ale oni się tym przejęli, do tego stopnia że bodaj rok temu w strategii firmy pojawiły się informacje o przestawieniu priorytetów na produkty dla biznesu ;)...

totamten
17-08-2019, 08:24
Candar, zaczynasz mieć pretensje do garbatego, że ma dzieci proste.

Bechamot
17-08-2019, 09:13
każde zwiększenie DR w aparatach naszej ulubionej firmy jest dobre nawet o 1 EV ale trik z różnymi wzmocnieniami może podnieść DR o 4EV, a mozliwości wyciągania cieni na niebotyczne poziomy dla sensorów naszej ulubionej firmy +6EV

niz za darmo

to sie odbywa kosztem wzrostu szumu.
czyli o skutecznosci zabiegu decyduje skutecznosc odszumiania.

jesli jest na tyle skuteczna iz mozna znacznie niedoswietlic, to przy prawidlowym naswietleniu szum bylby i tak nizszy.


nie zawsze wyzsze DR jest korzystne.

dla motywow o niskiej rozpietosci tonalnej ( kontrascie , np zdjecia w pochmurny dzien przy mocno rozdyfundowanym oswietleniu) korzystniejsze sa matryce o nizszym DR , dla scen o wysokim kontrascie - matryce o wysokim DR.

nawet nie wiedzac o tym , dlatego uzytkownicy starego d5classic tak go sobie cenia do dzisiaj - a ma dr rzedz kilku EV ( ok 5-6).

nie zawsze wiecej znaczy lepiej - to zalezy od motywu.

kiedys dobierano w zaleznosci od kontrastu motywu odpowiedni film , o podobnym kontrascie , na ile to bylo mozliwe.
Cala teoria A Adamsa bazuje na doborze DR medium do kontrastu motywu - nie inaczej w fotografii cyfrowej.

candar
18-08-2019, 21:33
W kwestii formalnej poza tematem dla rozluźnienia wątku :)

Jakiego systemu używał Zdzisław Beksiński ? Nawiasem pisząc 2019 jest oficjalnie Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

Podpowiedż na zdjęciu (dla nie znających analogów Canona podpowiem EOS 50E)

2634

jinks
18-08-2019, 22:19
W kwestii formalnej poza tematem dla rozluźnienia wątku :)

Jakiego systemu używał Zdzisław Beksiński ? Nawiasem pisząc 2019 jest oficjalnie Rokiem Zdzisława Beksińskiego.

Podpowiedż na zdjęciu (dla nie znających analogów Canona podpowiem EOS 50E)

2634Wtedy aparat miał mniejsze znacznie, bo za obrazek odpowiadały fuji, kodak, agfa...zresztą sam wiesz ;)

candar
19-08-2019, 07:29
Wtedy aparat miał mniejsze znacznie, bo za obrazek odpowiadały fuji, kodak, agfa...zresztą sam wiesz ;)I tak i nie ;) Był to czas w którym pojawiały się różne ciekawe funkcje (nie zawsze potrzebne) w aparatach foto. EOS 50E i EOS3 posiadały innowacyjną opcję ustawiania ostrości poprzez spojrzenie na odpowiednią ramkę AFa w celowniku (sterowanie poprzez ruchy galki ocznej) i też tego używałem :) Obecnie po dekadzie canon w nowych patentach wraca do tego rozwiązania i ile będzie lepiej działać niż poprzednio może być to całkiem ciekawa alternatywa dla dzojstika. Prawie jak sterowanie w śmigłowcu działkiem poprzez ruchy hełmu przez pilota :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

akustyk
19-08-2019, 22:19
w ramach komentarzu do "autostrady" i przyszlosci: znajdz jeden ciekawy szczegol na zdjeciu :D albo nie, w zasadzie nie jeden... 16 (slownie: szesnascie) szczegolow :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

https://petapixel.com/assets/uploads/2019/08/image15.jpg

Kolekcjoner
19-08-2019, 22:24
90D
32.5mp APS-C Sensor
45AF points (all cross-type)
DIGIC 8
10fps shooting
4K at 30p/25p
FullHD at 120p/100p
Optical viewfinder & face detection
100% viewfinder coverage
220K dot RGB + IR metering
Touchscreen Vari-Angle LCD
Dust & water-resistant
Battery grip BG-E14

M6 mkII
32.5mp APS-C Sensor
DIGIC 8
14fps
RAW burst to 30fps
Up to ISO 26500
Eye detect AF
AF capable down to -5 EV
4K video
FullHD at 120fps
Removeable OLED viewfinder

Filmy promocyjne dedykuję tym którzy wieszczyli śmierć eMek ;).....

https://www.youtube.com/watch?v=uAuaLe7dJmg

https://www.youtube.com/watch?v=1zy5BG_hX_Y

marfot
19-08-2019, 23:13
Filmy promocyjne dedykuję tym którzy wieszczyli śmierć eMek ;).....


M6 II i M5 II to pewniaki. Nic ich nie powstrzyma bo zapowiadane są od jakiegoś czasu.
Że ten procek nie jest chociaż 8+ ...

Eberloth
20-08-2019, 07:46
Skoro ten wizjer jest doczepiany, to pewnie trzeba będzie za niego dodatkowo płacić.

marfot
20-08-2019, 17:29
Skoro ten wizjer jest doczepiany, to pewnie trzeba będzie za niego dodatkowo płacić.

To chyba nie jest nowy typ, mozna kupić już teraz ;) :
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-evf-dc2-elektroniczny-wizjer-do-eos-m6.html

Eberloth
20-08-2019, 18:12
M5, M50 po prostu go miały. MZ to krok w tył.

marfot
20-08-2019, 19:06
M5, M50 po prostu go miały. MZ to krok w tył.

Zaraz wyjdzie M5II z wizjerem wbudowanym. M6 co do zasady ma go udpinanego.

candar
20-08-2019, 19:23
90D
32.5mp APS-C Sensor
45AF points (all cross-type)
DIGIC 8
10fps shooting
4K at 30p/25p
FullHD at 120p/100p
Optical viewfinder & face detection
100% viewfinder coverage
220K dot RGB + IR metering
Touchscreen Vari-Angle LCD
Dust & water-resistant
Battery grip BG-E14

M6 mkII
32.5mp APS-C Sensor
DIGIC 8
14fps
RAW burst to 30fps
Up to ISO 26500
Eye detect AF
AF capable down to -5 EV
4K video
FullHD at 120fps
Removeable OLED viewfinder

Filmy promocyjne dedykuję tym którzy wieszczyli śmierć eMek ;).....

https://www.youtube.com/watch?v=uAuaLe7dJmg

https://www.youtube.com/watch?v=1zy5BG_hX_YZapowiada się dobrze https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/32609-canon-eos-90d-i-eos-m6-mark-ii-na-horyzoncie-zapowiada-sie-na-najciekawsze-aparaty-producenta-od-lat Co do idealnego czasu premiery już po sezonie urlopowym nie wypowiadam się, bo zapewne zostało to z rozmysłem zaplanowane przez marketing canona :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Eberloth
20-08-2019, 19:26
Zaraz wyjdzie M5II z wizjerem wbudowanym. M6 co do zasady ma go udpinanego.

Clear. Dzięki.

szandor
20-08-2019, 21:47
Pełna specyfikacja M6II:

https://www.canonrumors.com/canon-eos-m6-mark-ii-full-specifications/

oraz 90D:

https://www.canonrumors.com/canon-eos-90d-full-specifications/

najkrótszy czas migawki 1/16000 s !

candar
21-08-2019, 08:06
w ramach komentarzu do "autostrady" i przyszlosci: znajdz jeden ciekawy szczegol na zdjeciu :D albo nie, w zasadzie nie jeden... 16 (slownie: szesnascie) szczegolow :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

https://petapixel.com/assets/uploads/2019/08/image15.jpgGorzej gdy paliwa na tych autostradach zabraknie ;) Ale z tego co widziałem Panas S1 to dopiero ma apetyt :) Wiadro bakterii nie wystarczy tak żłopie paliwo ;)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

jinks
21-08-2019, 09:28
Pytanie jeszcze pod co ten zestaw sprzętowy? Bo jeśli pod video to identyczną ilość baterii przygotowaliby do 6d2 czy 5d4. Aż tak ta Rka nie żre :D Choć faktycznie te nowe dslr jeśli chodzi o żywotność baterii w foto, przez wizjer optyczny rozpieszczają. W
6d2 2200-2400 zdjęć/baterię podczas całodziennego reportażu to norma...do czasu gdy polubimy się z LV co wciąga bo DPAF działa świetnie. Wtedy już nie jest tak różowo ;)

robertskc7
21-08-2019, 09:47
Pytanie jeszcze pod co ten zestaw sprzętowy? Bo jeśli pod video to identyczną ilość baterii przygotowaliby do 6d2 czy 5d4. Aż tak ta Rka nie żre :D Choć faktycznie te nowe dslr jeśli chodzi o żywotność baterii w foto, przez wizjer optyczny rozpieszczają. W
6d2 2200-2400 zdjęć/baterię podczas całodziennego reportażu to norma...do czasu gdy polubimy się z LV co wciąga bo DPAF działa świetnie. Wtedy już nie jest tak różowo ;)

Rka akurat żre tyle samo prądu czy robi zdjęcia czy nie. W sensie, czy zrobisz 400 czy 2000 w ciągu 4 godzin ( aparat non stop włączony z transferem wifi) to i tak padnie po tym czasie.

akustyk
21-08-2019, 10:06
oj ta, oj ta...

przerobic na power bank USB (w koncu nie na darmo zrobili w R :D :D :D ) i spokojnie na caly dzien wystarczy:

https://i.ebayimg.com/images/g/2zcAAOSwmfhX37kX/s-l800.jpg

jak z tym zaj* radzieckim zegarkiem... wszystkomajacy, grajacy melodyjki, krecacy filmy, sprawdzajacy pogode w Teheranie... tylko nieporeczne baterie :mrgreen:

no ale jak ktos nie wie, to mozna smialo piec historyjke, ze nowe lepsze, bo mniejsze i lzejsze :twisted:

jinks
21-08-2019, 10:17
Rka akurat żre tyle samo prądu czy robi zdjęcia czy nie. W sensie, czy zrobisz 400 czy 2000 w ciągu 4 godzin ( aparat non stop włączony z transferem wifi) to i tak padnie po tym czasie.A bez wifi?

robertskc7
21-08-2019, 11:16
A bez wifi?

Tak samo praktycznie.

krolewicz
21-08-2019, 11:47
90d wygląda super, przydałoby mi się takie body, byłoby zespawane z 300 2.8, niestety 7d mk1 i mk2 to kupa jeśli chodzi o matryce :(

becekpl
21-08-2019, 12:12
Tak samo praktycznie.

to chyba mamy rożne eRki:roll:

jan pawlak
21-08-2019, 12:40
to chyba mamy rożne eRki:roll:

Jest "gdzieś w necie" pokazane zużycie energii przez "teraźniejsze" bezlustrkowce, nie pamiętam czy są tam dane o R.
Najwięcej energożerne są :
- EVF,
- potem Wi-Fi przy słabym sygnale, przy silnym spada na 3 pozycję
- wyświetlacz
- "robienie zdjęć" z obsługa kart

jp

technik8pl
21-08-2019, 13:10
W ostatnią sobotę na eRce zrobiłem 1200 zdjęć i zostało 5% oryginalnego aku. Z tym, że ja bardzo dużo przeglądam foty na ekraniku.

aptur
21-08-2019, 13:45
W ostatnią sobotę na eRce zrobiłem 1200 zdjęć i zostało 5% oryginalnego aku. Z tym, że ja bardzo dużo przeglądam foty na ekraniku.

Ile z tego zrobiłeś na zdjęciach seryjnych?

technik8pl
21-08-2019, 14:18
Dwa momenty - wejście i wyjście z kościoła. Tylko tam tego używam. Tak to normalni robię pojedyncze fotki w trybie wolniejszej serii.

szandor
22-08-2019, 19:29
Canon popełnił aktualizację:


Canon EOS R - oprogramowania 1.3.0

Canon EOS RP - oprogramowania 1.2.0



..i bardzo się wysilił - nowe wersje firmware dodają wsparcie dla obiektywu RF 24-240 mm f/4-6.3 IS.

michalab
22-08-2019, 19:40
Canon popełnił aktualizację:


..i bardzo się wysilił
A to niespodzianka ...

jinks
22-08-2019, 21:25
Canon popełnił aktualizację:


Canon EOS R - oprogramowania 1.3.0

Canon EOS RP - oprogramowania 1.2.0



..i bardzo się wysilił - nowe wersje firmware dodają wsparcie dla obiektywu RF 24-240 mm f/4-6.3 IS.Ostatnio po cichu poprawili banding więc może i tu jest coś istotnego o czym wolą nie wspominać ;)

Kolekcjoner
22-08-2019, 21:55
Ostatnio po cichu poprawili banding więc może i tu jest coś istotnego o czym wolą nie wspominać ;)

Dodali stabilizację w body ;):lol:....

luso
22-08-2019, 21:58
Tak... I zmniejszyli wagę i rozmiar aparatu ;)

capo-di_tutti-capi
23-08-2019, 00:14
Poczekajmy na test dxo.

--- Kolejny post ---

Poczekajmy na test dxo. ?

Marcinus
23-08-2019, 12:50
Mam pytanie bo przegladajac specyfikacje na stronie Canona trafilem na sformułowanie:
"(model LP-E6N można ładować tylko w aparacie za pomocą ładowarki USB)"
Jak mam to rozumiec? Że lpe6n nie można wyjąć i naładować w dołączonej ładowarce tak jak robię to w moim 80d ?

akustyk
23-08-2019, 13:18
Mam pytanie bo przegladajac specyfikacje na stronie Canona trafilem na sformułowanie:
"(model LP-E6N można ładować tylko w aparacie za pomocą ładowarki USB)"
Jak mam to rozumiec? Że lpe6n nie można wyjąć i naładować w dołączonej ładowarce tak jak robię to w moim 80d ?

u mnie dziala, a zakladam ze LP-E6N taki sam bedzie

Marcinus
23-08-2019, 14:35
No właśnie chodzi mi dokladnie o to co na stronie canona jest:

2654

akustyk
23-08-2019, 14:44
w wersji niderlandzkiej stoi
LP-E6 / LP-E6N (alleen LP-E6N kan via USB-oplader in de camera worden opgeladen)
co oznacza: tylko model LP-E6N mozna za pomoca ladowarki USB naladowac w aparacie

albo tu w wersji angielskiej (https://www.canon.ie/cameras/eos-r/):
LP-E6 / LP-E6N (LP-E6N only can be charged in camera via USB charger)

krotko mowiac: dali polskie tlumaczenie jakiemus jelopie, ktory nie mial pojecia o czym pisze

Marcinus
23-08-2019, 14:51
w wersji niderlandzkiej stoi
LP-E6 / LP-E6N (alleen LP-E6N kan via USB-oplader in de camera worden opgeladen)
co oznacza: tylko model LP-E6N mozna za pomoca ladowarki USB naladowac w aparacie

albo tu w wersji angielskiej (https://www.canon.ie/cameras/eos-r/):
LP-E6 / LP-E6N (LP-E6N only can be charged in camera via USB charger)

krotko mowiac: dali polskie tlumaczenie jakiemus jelopie, ktory nie mial pojecia o czym pisze

Ok. Dzięki. Cos mi tu nie pasowało. Moze wzięli kogoś kto wczesniej pisał artykuły na onecie lub podobnym...
Wystarczylo slowo "tylko" dac na samym początku :)

mirror
23-08-2019, 14:58
Canon popełnił aktualizację:

..i bardzo się wysilił - nowe wersje firmware dodają wsparcie dla obiektywu RF 24-240 mm f/4-6.3 IS.

trzeba koniecznie sprawdzić czy ta aktualizacja podmienia matrycę w RP na technologicznie nowszą :mrgreen:

akustyk
23-08-2019, 15:09
Ok. Dzięki. Cos mi tu nie pasowało. Moze wzięli kogoś kto wczesniej pisał artykuły na onecie lub podobnym...

Canon do takich rzeczy bierze profesjonalnych tlumaczy technicznych, jak kazda szanujaca sie firma.

sek w tym, ze to co takie firmy rzucaja tlumaczom to sa najczesciej gole teksty, czasem z jakimis tam ekranami pokazujacymi urzadzenie (badz oryginalnymi projektami, w ktorych teksty do przetlumaczenia sa osadzone, np. rysunki pogladowe). a tlumacze, mimo ze obcykani ogolnie w technicznych sprawach, moga nie byc specjalistami w konkretnej dziedzinie. wiec zawsze ktos potem powinien to sprawdzac


akustyk, byly (zawodowy) tlumacz techniczny :)

szandor
23-08-2019, 20:11
Ok. Dzięki. Cos mi tu nie pasowało. Moze wzięli kogoś kto wczesniej pisał artykuły na onecie lub podobnym...
Wystarczylo slowo "tylko" dac na samym początku :)

No to canon ma powód do następnej aktualizacji.

Marcinus
23-08-2019, 20:47
No to canon ma powód do następnej aktualizacji.

Masz na myśli aktualizację oprogramowania ukladowego wprowadzająca poprawki do opisów na polskiej stronie Canona :) ?

KNC
24-08-2019, 08:23
Ceny nowych szkieł RF:
Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM 93,500 THB – $2799 USD
źródło: https://www.canonrumors.com/weve-received-the-pricing-for-the-new-rf-lenses/

szandor
24-08-2019, 08:43
Masz na myśli aktualizację oprogramowania ukladowego wprowadzająca poprawki do opisów na polskiej stronie Canona :) ?

Dotychczasowa polityka canona wskazuje, ża na więcej nie można liczyć.

Kolekcjoner
24-08-2019, 12:11
Ceny nowych szkieł RF:
Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM 93,500 THB – $2799 USD
źródło: https://www.canonrumors.com/weve-received-the-pricing-for-the-new-rf-lenses/

Powiedziałbym że to takie studzenie emocji, pewnie wielu dojdzie do przekonania że EF są zupełnie wystarczające ;).

jan pawlak
24-08-2019, 12:14
Ceny nowych szkieł RF:
Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM 93,500 THB – $2799 USD
źródło: https://www.canonrumors.com/weve-received-the-pricing-for-the-new-rf-lenses/


1.
Praktycznie droższe od odpowiednich Sony GM
Argument że obiektywy marki Sony są drogie "poszedł się .... "

2.
IS np. w szerokokątnych może oznaczać że nie będzie (w najbliższych wersjach) stabilizacji matrycy

jp

KNC
24-08-2019, 12:41
Drogo. Ale na pewno rekordy rozdzielczości.
15-35/2.8 bym z chęcią przutulił. Chyba nawet mimo tej ceny...

Kolekcjoner
24-08-2019, 12:54
Drogo. Ale na pewno rekordy rozdzielczości.
15-35/2.8 bym z chęcią przutulił. Chyba nawet mimo tej ceny...
Obawiam się że Canon właśnie na to liczy dając takie ceny, a biorąc pod uwagę rozległość rynku i ilość użytkowników systemu mogą się nie pomylić w tych rachubach ;)....

KNC
24-08-2019, 13:56
w USA zrobisz jedno wesele i masz na takie szkiełko. U nas w sumie też dobry foto zarabia sporo. 3 wesela i zarobione.
Tak mi się wydaje, nie focę wesel :P

luso
24-08-2019, 14:20
KNC Planujesz wykorzystać ten obiektyw do fotografii dzikiej przyrody?

KNC
24-08-2019, 14:48
KNC Planujesz wykorzystać ten obiektyw do fotografii dzikiej przyrody?

no tak, nic innego nie potrafię :P
Czasem lubię coś szerszego niż 24mm.

Kolekcjoner
24-08-2019, 15:05
w USA zrobisz jedno wesele i masz na takie szkiełko. U nas w sumie też dobry foto zarabia sporo. 3 wesela i zarobione.
Tak mi się wydaje, nie focę wesel :P

To jedno, a drugie tam są tysiące pasjonatów zdolnych przeznaczyć na hobby grube tysiące $ ;).....

jan pawlak
24-08-2019, 15:08
Drogo. Ale na pewno rekordy rozdzielczości.
15-35/2.8 bym z chęcią przutulił. Chyba nawet mimo tej ceny...

To może być prawda o rozdzielczości jeśli/skoro "nowy" R ma mieć matryce o dużej liczbie Mpix.

To mogłoby również tłumaczyć tak wczesne/szybkie wypuszczenie A7R4 z 61Mix (A7R3 debiut październik 2017 to 42Mpix)
Według wypowiedzi przedstawicieli Sony obiektywy GM są projektowane na rozdzielczości rzędu 100 Mpix

jp

becekpl
24-08-2019, 19:31
To jedno, a drugie tam są tysiące pasjonatów zdolnych przeznaczyć na hobby grube tysiące $ ;).....
a u nas to nie? zdjęcia da się robić 100D a prawie każdy z nas ma FF + kubełek szkieł +drugi system;D

candar
24-08-2019, 20:08
Ceny nowych szkieł RF:
Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM 82,600 THB – $2499 USD
Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM 93,500 THB – $2799 USD
źródło: https://www.canonrumors.com/weve-received-the-pricing-for-the-new-rf-lenses/


Łooo! Ale kogoś tam przy ustalaniu cen nieźle po....ło ;)


BTW - ceny szkieł RF w Canonie idą w dobrym kierunku :) Skutecznie zmotywowali mnie do kupna dla córki i dla siebie za 195 zł Pentaxa Super A ze szkłem SMC A 50 1.7 a z rozpędu za podobną cenę Pentaxa ME Super z SMC M 50 1.7. Córka zanabyła też skaner do filmów a ja zastanawiam się nad powrotem do samodzielnego wołania filmów (na razie mi się nie chce ;) Tak więc poza Canonem F1N po kilku dekadach wracam sobie też do drugiego ulubionego korpusu z dawnych czasów, którego kiedyś pozbyłem się na rzecz F1N :)

A jak będę potrzebował puszki z AF-em to EF-owe szkła Canona podepnę do EOSa 3 z Eye Control i 45 punktami AFa z 1998 roku, który cały czas działa i ma się całkiem dobrze, ale jeszcze nie nadszedł jego czas ;)


Powiedziałbym że to takie studzenie emocji, pewnie wielu dojdzie do przekonania że EF są zupełnie wystarczające ;).

Poszedłbym nawet dalej i napisałbym, że ja już dawno doszedłem do przekonania, że szkła z jeszcze starszym mocowaniem Canona FL/FD są bardziej niż wystarczające ;) Ale oczywiście rozumiem chęć posiadania szkieł z ceną każdego powyżej 10.000 zł :roll: To przecież niezła nobilitacja mieć w torbie przy sobie kilka takich szkieł wraz z puszką w ciemnych zakamarkach miasta wieczorową porą :) Ostatnio czytałem dylematy testera puszki ze szkłem otrzymanej od producenta oscylującej wokół ceny 50.000 zł, czy jest bezpiecznie na wyjęcie sprzętu z torby ponieważ cały czas "czuł" czyjś wzrok na plecach :) Ale sumarycznie rzecz biorąc taka kolekcja szkieł RF będzie pięknie wyglądać w szafce za szybą w komplecie z rodowymi kryształami :mrgreen:

Kolekcjoner
24-08-2019, 23:56
a u nas to nie? zdjęcia da się robić 100D a prawie każdy z nas ma FF + kubełek szkieł +drugi system;D

No to ja się wyłamuję ;)....

luso
25-08-2019, 06:22
no tak, nic innego nie potrafię :P
Czasem lubię coś szerszego niż 24mm.

Nie gniewaj się, ja po prostu byłem zdziwiony, że takie ogniskowe przydają się do fotografii dzikich zwierząt ;-)

fret
25-08-2019, 08:54
Jeśli przyjmiemy, że upolowany zwierz nadal jest dziki, to czemu nie? ;)

becekpl
25-08-2019, 10:14
No to ja się wyłamuję ;)....

wiem,uogólniłem, przepraszam
no, mnie chce ponownie kupić 24-105 pod eRke+24-240 i ten szeroki zoom tez pewnie do mnie trafi zastępując 16-35 f4
tak, wiem ze drogo:mrgreen:

KNC
27-08-2019, 08:48
Ceny idą w dół :P
Dziś nowa plotka z tego samego źródła i ceny 2299$ za 15-35.
Może do premiery spadnie na 1999 ;)

Kolekcjoner
27-08-2019, 11:04
Cena za 90D 1199$...

marfot
27-08-2019, 11:10
Cena za 90D 1199$...

To źle wróży odnośnie ceny M5II.

msstefan
27-08-2019, 14:08
To źle wróży odnośnie ceny M5II.

A gdzies juz wyplynal M5II?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Marcinus
27-08-2019, 14:15
Póki co to M6 II.

msstefan
28-08-2019, 08:57
Póki co to M6 II.

Podobno M6 II zastępuje stare M5 i M6 [emoji2357]
Słabo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

winiarro
28-08-2019, 10:33
Pokazali jak Eye AF działa po tym updejcie EOS-a R (pod koniec września go wypuszczą). No i jest wreszcie jak w Sony, tak jak powinien działać od początku. Śledzi na dalszych dystansach, nawet wtedy gdy sylwetka zajmuje cały kadr, a nie od piersi wzwyż. To był według mnie jeden z niewielu minusów tego aparatu, że na dalszych odległościach z 85-tką jak wykrywał już tylko twarz, to nie było za wesoło. Często wtedy trafiał w nos i policzki więc korzystałem ze zwykłego pola AF, które radzi sobie bez zarzutu. Porównanie widać od 4:30 https://youtu.be/KR4B9VVCJfU

robertskc7
28-08-2019, 10:54
Ale przy 4.0 to GO jest tak duża, że to kwestia zaspokojenia potrzeb typu "bo w sony jest to my też chcemy" czy mi się wydaje? Wiadomo, że przy takich odległościach i przysłonie twarz będzie ostra, a nie tylko oko. Zrobię update, ale obawiam się, że tylko z RF będzie to miało zastosowanie.
Tak czy siak 24-70 kupię :)

Kolekcjoner
28-08-2019, 11:54
Podobno M6 II zastępuje stare M5 i M6 [emoji2357]
Słabo.


A skąd to info?

akustyk
28-08-2019, 12:31
A skąd to info?

na dpreview jest takie info:


We were a little surprised to hear from Canon that the M6 II effectively replaces both the EOS M5 and EOS M6 models
https://www.dpreview.com/articles/8955320843/hands-on-with-the-canon-eos-m6-mark-ii

jotes25
28-08-2019, 12:47
M6 II zastępuje M5 i M6?

Droga do APS-C z bagnetem R zostaje w ten sposób otwarta. Chcesz aparat z wbudowanym EVF? Kup Canona z bagnetem R. Dzięki temu twój ulubiony producent zarobi więcej i na korpusie i na szkłach :lol:

akustyk
28-08-2019, 13:32
a co jest takiego zlego w doczepianym EVF?

fret
28-08-2019, 14:48
a co jest takiego zlego w doczepianym EVF?

cena?

jinks
28-08-2019, 14:48
a co jest takiego zlego w doczepianym EVF?Nie ma w co wsunąć lampy.

fret
28-08-2019, 17:17
No i jeszcze można go zgubić, w sumie sporo wad.

marfot
28-08-2019, 17:30
W sumie to nie wiadomo jakie były proporcje w sprzedaży M6 i M5.
Ja mocno wierzę w wypuszczenie M5II.

fret
28-08-2019, 17:48
A ja mam stracha, że wbudowane wizjery będą zarezerwowane dla serii R.

marfot
28-08-2019, 19:34
A ja mam stracha, że wbudowane wizjery będą zarezerwowane dla serii R.

Jest M5 i M50 więc póki co tej tendencji nie widać.
O wiele bardziej sie boję, że premiera M5II bardzo odsunie się w czasie.
Tak było z kompaktami G5X i G7X. Ukazały się razem, potem G7XII, a dopiero teraz razem G7XIII i G5XII.
Może będą próbowali wdusić wizjer do body wzorem G5XII?

Consigliero
29-08-2019, 11:51
Zasadniczo porównuję teraz RP z RF 35 i m6 z ef-M 22. RP działa bardzo sprawnie ale gdy wypuszczą M6 mk2 to będę się mocno zastanawiał czy inwestować dalej w RF, do moich celów dokupiłbym tylko RF 24-240. W zasadzie druga wersja m6 powinna z naddatkiem zaspokoić moje potrzeby a RF to jednak gabaryty są .


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

akustyk
29-08-2019, 12:31
Nie ma w co wsunąć lampy.

tez prawda, mea culpa. nawet mam jakas tam lampe (270EX), ale lezy w domu i sie kurzy. ten typ (akustyk) tak juz ma :)

Kolekcjoner
29-08-2019, 13:17
na dpreview jest takie info:


https://www.dpreview.com/articles/8955320843/hands-on-with-the-canon-eos-m6-mark-ii

No wiem. Po premierze eR seria eM miała już być historią - niestety dpreview przez nie ukrywaną "miłość" do Sony straciło wiarygodność. Przedstawiciele Canona tego oczywiście oficjalnie nie potwierdzą ale nie wierzę że ten portal ma jakiekolwiek wiarygodne informacje "inside". Chyba że Canon potwierdził to oficjalnie.
Co do M5 to tu była w ogóle dziwna rzecz, bo pod pewnymi względami M50 jest lepszy, a pod innymi nie gorszy więc ta puszka szczególnie w cenie sklepowej ma słabą rację bytu.

candar
07-09-2019, 10:19
"Według raportu opublikowanego w jednej z głównych gazet japońskich w Nikkan Kogyo Shimbun, Canon wprowadzi prawdziwie profesjonalny aparat systemowy EOS R w 2021 roku."
https://www.canonrumors.com/canon-to-announce-eos-1d-x-equivalent-eos-r-system-camera-in-2021/?fbclid=IwAR0QfSEi6fsZGjiHsYCaWmqdmeRwG3Gdook9K9W6 KS6FNHIELA_C-Z8oIdw
2698

Czyli ten, tego... W 2021 (za dwa, trzy lata o ile nie będzie poślizgu) można się spodziewać czegoś nowego. Pytanie mam tylko jedno. Zakładam, że poczyniono już odpowiednie ustalenia z konkurencją Nikon/Sony/Lumix, aby do tego czasu wstrzymały się z wypuszczaniem nowych puszek na rynek i już nic nowego nie wprowadzali na rynek. Trochę martwi mnie fakt, że październiku tego roku wyjdzie Sony A9 mark II https://www.sonyalpharumors.com/sr5-first-leaked-image-of-the-new-sony-a9ii-flaship-camera/ i znowu poprzeczka pójdzie do góry, ale może wstrzymają się z wypuszczeniem tego modelu do 2012, aby nie robić canonowi pod górę ? :lol:

Co ciekawe od paru ładnych lat odnoszę wrażenie, że to właśnie canon zawarł taką umowę z konkurencją. Tak więc, czemu by nie zrobić odwrotnie ? :mrgreen:

KNC
07-09-2019, 12:25
Jeśli ulepszanie R będzie szło tak jak zapowiadają to mierzi mnie następne bezlustro FF.
W tym miesiącu oprogramowanie ulepszające AF, może w przyszłości więcej kl/s, może później animal eye af, i czego chcieć więcej?
Teraz możliwośći oprogramowania i prędkość procków to jedyne co może przynieść jakieś dobroci. Mechanicznie/fizycznie już właścwie jest szczyt.

candar
07-09-2019, 12:48
Jeśli ulepszanie R będzie szło tak jak zapowiadają to mierzi mnie następne bezlustro FF.
W tym miesiącu oprogramowanie ulepszające AF, może w przyszłości więcej kl/s, może później animal eye af, i czego chcieć więcej?
Teraz możliwośći oprogramowania i prędkość procków to jedyne co może przynieść jakieś dobroci.

To "ulepszanie" funkcjonuje w wielu innych systemach od kilku dekad ;) Jedynie w canonie jest nowością dla użytkowników :lol:


Mechanicznie/fizycznie już właścwie jest szczyt.

No właśnie nie :) Cały czas czekam na w miarę małą matrycę np. (max) 36 Mpix z dobrym DR i Ibis. Całą resztę da się zrobić programowo o ile dadzą kilka dobrych procków.

Jacek_Z
08-09-2019, 15:29
"Według raportu opublikowanego w jednej z głównych gazet japońskich w Nikkan Kogyo Shimbun, Canon wprowadzi prawdziwie profesjonalny aparat systemowy EOS R w 2021 roku."

Czyli ten, tego... W 2021 (za dwa, trzy lata o ile nie będzie poślizgu) można się spodziewać czegoś nowego. Pytanie mam tylko jedno. Zakładam, że poczyniono już odpowiednie ustalenia z konkurencją Nikon/Sony/Lumix, aby do tego czasu wstrzymały się z wypuszczaniem nowych puszek na rynek i już nic nowego nie wprowadzali na rynek. Trochę martwi mnie fakt, że październiku tego roku wyjdzie Sony A9 mark II
To nie o to chodzi. Zapewne na Igrzyska Olimpijskie będzie nowa flagowa puszka 1D. Wypuszczanie równolegle flagowego bezlustra jest niepotrzebne. Sony ma inną sytuację - nie ma lustrzanek (pomińmy milczeniem te lustrzanki co ma ;) bo do flagowców C i N to im daleko).

Kolekcjoner
08-09-2019, 15:58
To "ulepszanie" funkcjonuje w wielu innych systemach od kilku dekad ;) Jedynie w canonie jest nowością dla użytkowników :lol:

Czasami to się zastanawiam w jakim cel wypisujesz te głupoty.

Marcinus
12-09-2019, 12:20
Teraz będzie znow wyscig na megapixele:

We wniosku patentowym Canon wspomina o dwóch matrycach: 20.75 MP o rozmiarach 5575 x 3725 oraz 83.06 MP o rozmiarach 11150 x 7450. Istnieje spora szansa, że te matryce pojawią się w nowych modelach. Spekuluje się, że w 2020 roku możemy spodziewać się nowego pełnoklatkowego aparatu. Być może będzie to następca Canona EOS R.

Przy rozdzielczości 83 megapikseli matryca wydaje się mieć taki sam skok pikseli, jak 32.5-megapikselowa matryca z EOS 90 D. Jednak dopóki nowy aparat nie pokaże się na rynku, ciężko ocenić jak poradzi sobie z wysokimi czułościami ISO. Jedno jest pewne: oczekiwania są duże.

Kolekcjoner
12-09-2019, 12:53
Teraz będzie znow wyscig na megapixele:

We wniosku patentowym Canon wspomina o dwóch matrycach: 20.75 MP o rozmiarach 5575 x 3725 oraz 83.06 MP o rozmiarach 11150 x 7450. Istnieje spora szansa, że te matryce pojawią się w nowych modelach. Spekuluje się, że w 2020 roku możemy spodziewać się nowego pełnoklatkowego aparatu. Być może będzie to następca Canona EOS R.


Jak to ma być następca EOSa R to takie newsy można traktować jak bajki ;)..

marfot
12-09-2019, 17:42
Jakieś przymiarki do nie-eLek RF są robione:
https://www.canonrumors.com/patent-multiple-small-rf-prime-lens-optical-formulas/

candar
12-09-2019, 18:19
Jakieś przymiarki do nie-eLek RF są robione:
https://www.canonrumors.com/patent-multiple-small-rf-prime-lens-optical-formulas/

No i to jest właśnie coś idealnie zgodnego z ideą bezlusterkowców !

Sunders
12-09-2019, 19:57
No i to jest właśnie coś idealnie zgodnego z ideą bezlusterkowców !

Z jaką ideą?

candar
12-09-2019, 20:06
Z jaką ideą?

Cena, wielkość , waga i jasność. Nie wszyscy potrzebują L-ek do codziennego fotografowania.

RF prime lens optical formulas in this patent:

Canon RF 20mm f/2 (Lens length of 70mm)
Canon RF 35mm f/2.8 (Lens length of 40mm)
Canon RF 45mm f/2.8 (Lens length of 43mm)
Canon RF 35mm f/2 (Lens length of 30mm)
Beyond the prime lenses, there is also a wide-angle f/4 zoom included.

Canon RF 16-35mm f/4 (Lens length 90mm – 97mm)

Sunders
12-09-2019, 20:26
Cena, wielkość , waga i jasność.

Sam wymyśliłeś tą ideę?

jinks
12-09-2019, 20:35
RF35/1.8 kupuje prawie każdy właściciel Rki. Tak przynajmniej to wygląda na grupach fb poświęconych tej linii.
Dlatego bardzo mnie dziwi, że ciągle nie wypuszczają dobrej 50/1.8 i 85/1.8 w identycznym przedziale cenowym 2500-3000zł. Do tego spacer-zoom 28-70/f3.5-5.6 (nie L). To są po prostu pewniki sprzedażowe. Ciągle mam wrażenie, że linię R trochę wytrzymują. Najbardziej mnie zdziwiło, że z RP nie wyszedł właśnie taki kit-owy zoomik a najpopularniejsza profesjonalna ogniskowa czyli 35L pojawi się jako ostatnia. Już się przyzwyczaiłem, że dawkują technologie, ale żeby nie dali ludziom tego co chcą kupić? ;)

candar
12-09-2019, 20:58
Sam wymyśliłeś tą ideę?

Tak. Dokładnie osiem lat temu, gdy kupiłem pierwszego małego bezlusterkowca do małych analogowych szkieł na spacery. A z czasem zrezygnowałem całkowicie z lustra. Masz z tym jakiś problem ?

michalab
12-09-2019, 21:44
Canon RF 35mm f/2.8 (Lens length of 40mm)
...
Canon RF 35mm f/2 (Lens length of 30mm)

Coś tu nie gra,
1. jest już RF35f1.8 jakoś nie widzę miejsca dla f2? Dla f2.8 tylko pod warunkiem, że będzie mały lekki i tani.
2. f2.8 dłuższy niż f2?

Kolekcjoner
12-09-2019, 21:46
RF35/1.8 kupuje prawie każdy właściciel Rki. Tak przynajmniej to wygląda na grupach fb poświęconych tej linii.
Dlatego bardzo mnie dziwi, że ciągle nie wypuszczają dobrej 50/1.8 i 85/1.8 w identycznym przedziale cenowym 2500-3000zł. Do tego spacer-zoom 28-70/f3.5-5.6 (nie L). To są po prostu pewniki sprzedażowe. Ciągle mam wrażenie, że linię R trochę wytrzymują. Najbardziej mnie zdziwiło, że z RP nie wyszedł właśnie taki kit-owy zoomik a najpopularniejsza profesjonalna ogniskowa czyli 35L pojawi się jako ostatnia. Już się przyzwyczaiłem, że dawkują technologie, ale żeby nie dali ludziom tego co chcą kupić? ;)

Z kitowym zoomem zgoda, choć coś już jest. Natomiast 35L jest w sprzedaży dosyć młode i bardzo dobre. To co się pokaże i tak będzie pewnie w takiej cenie że większość kupi EFa albo jeszcze tańsze alternatywy. Zupełnie mnie nie dziwi brak pośpiechu z taką premierą.

Kolekcjoner
12-09-2019, 21:49
Cena, wielkość , waga i jasność.
Tak.
Duża cena, duża wielkość, spora waga, jasne i bardzo dobre optycznie - to są priorytety Canona w linii RF. Jak ktoś oczekuje czegoś innego to póki co ma do wyboru inne opcje.

Sunders
12-09-2019, 21:57
Tak.

Tak podejrzewałem ;)


Dokładnie osiem lat temu, gdy kupiłem pierwszego małego bezlusterkowca do małych analogowych szkieł na spacery.

I wtedy ta twoja idea miała zapewne sens.


Masz z tym jakiś problem ?

Jestem ciekawy czy:
1/ obecnie używany przez Ciebie sprzęt Fuji/Sony jest zgodny z tą ideą "Cena, wielkość , waga i jasność - jest tańszy,mniejszy i lżejszy" niż ten sprzed 8 lat?
2/ uważasz, ze najnowsze bezlustra i obiektywy Fuji/Sony są obecnie bliższe twojej idei niż 8 lat temu - tzn. są teraz tańsze, mniejsze oraz lżejsze, a optyka do nich jest jaśniejsza, tańsza, mniejsza i lżejsza niż miało to miejsce 8 lat temu?
3/ przyznasz, że jednak ideą skonstruowania bezluster była chęć wyeliminowania lustra :confused:

candar
12-09-2019, 22:11
Coś tu nie gra,
1. jest już RF35f1.8 jakoś nie widzę miejsca dla f2? Dla f2.8 tylko pod warunkiem, że będzie mały lekki i tani.
2. f2.8 dłuższy niż f2?

Długość RF 35 mm f/1.8 IS STM Macro to 62,8 mm. Czyli Canon RF 35mm f/2 przy długości obiektywu 30 mm byłby o połowę krótszy. Prawie jak systemowy naleśnik i do tego jasny. Gdyby faktycznie to szkło ujrzało światło dzienne byłoby znakomitym szkłem do streetfoto i nie tylko.

jinks
12-09-2019, 22:27
Canon patentuje sporo rzeczy. Często podobny obiektyw w kilku wariantach. Przeważająca większość nigdy nie ujrzy światła dziennego.

candar
12-09-2019, 22:28
Tak podejrzewałem ;)


Jestem ciekawy czy:
1/ obecnie używany przez Ciebie sprzęt Fuji/Sony jest zgodny z tą ideą "Cena, wielkość , waga i jasność - jest tańszy,mniejszy i lżejszy" niż ten sprzed 8 lat?
2/ uważasz, ze najnowsze bezlustra i obiektywy Fuji/Sony są obecnie bliższe twojej idei niż 8 lat temu - tzn. są teraz tańsze, mniejsze oraz lżejsze, a optyka do nich jest jaśniejsza, tańsza, mniejsza i lżejsza niż miało to miejsce 8 lat temu?
3/ przyznasz, że jednak ideą skonstruowania bezluster była chęć wyeliminowania lustra :confused:

Nic się w tej kwestii nie zmieniło bo dalej używam tych samych analogowych szkieł od kilku dekad. Cenowo też nie widzę konkurencji dla swoich leciwych bezluster, które chodzą obecnie w cenie 3-4k zł.

BTW- to czego używam:
2732

Nie zamierzam niczego i nikomu udowadniać. W plener zabieram do małej torby dwa aparaty i cztery szkła. W przypadku lustra zmieściłbym do tej samej torby tylko jeden aparat + jedno szkło. Na jakość nie narzekam a nawet przeciwnie bo zawsze mam 100% ostrych fot w punkt.

Dla mnie ideą bezlustra jest mała waga, gabaryty i cena oraz doskonała mobilność i przede wszystkim dobra jakość zdjęć. Nie wiem co i komu chcesz udowodnić, ale piszesz pod zły adres...

Sunders
12-09-2019, 22:31
RF35/...bardzo mnie dziwi, że ciągle nie wypuszczają dobrej 50/1.8 i 85/1.8 w identycznym przedziale cenowym 2500-3000zł. Do tego spacer-zoom 28-70/f3.5-5.6 (nie L). To są po prostu pewniki sprzedażowe. Ciągle mam wrażenie, że linię R trochę wytrzymują. Najbardziej mnie zdziwiło, że z RP nie wyszedł właśnie taki kit-owy zoomik

Jednak wyszedł RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

candar
12-09-2019, 23:04
RF35/1.8 kupuje prawie każdy właściciel Rki. Tak przynajmniej to wygląda na grupach fb poświęconych tej linii.
Dlatego bardzo mnie dziwi, że ciągle nie wypuszczają dobrej 50/1.8 i 85/1.8 w identycznym przedziale cenowym 2500-3000zł. Do tego spacer-zoom 28-70/f3.5-5.6 (nie L). To są po prostu pewniki sprzedażowe.

Dokładnie tak. Sam używam z bezlustrem bardzo często systemowego 85/1.8 bo... "mały, ale wariat". Szkła o f/1.8 to idealny kompromis ceny/wagi/wielkości i murowany pewnik sprzedażowy. Trzy szkła RF 35 mm , 50 mm i 85 mm o f/1.8 i nic więcej nie potrzeba. No chyba, że tzw. naleśnik 35 albo 45 mm z f/2.0 , lub 2.8.

akustyk
13-09-2019, 00:25
RF35/1.8 kupuje prawie każdy właściciel Rki. Tak przynajmniej to wygląda na grupach fb poświęconych tej linii.

tak jakby byly jakies inne szkla RF o uczciwej optyce w budzecie przecietnego wlasciciela R... :D :D :D

nie robmy sobie jaj z pogrzebu moze?!

Sunders
13-09-2019, 08:08
RF35/1.8 kupuje prawie każdy właściciel Rki. Tak przynajmniej to wygląda na grupach fb poświęconych tej linii.
Dlatego bardzo mnie dziwi, że ciągle nie wypuszczają dobrej 50/1.8 i 85/1.8 w identycznym przedziale cenowym 2500-3000zł. Do tego spacer-zoom 28-70/f3.5-5.6 (nie L). To są po prostu pewniki sprzedażowe. Ciągle mam wrażenie, że linię R trochę wytrzymują. Najbardziej mnie zdziwiło, że z RP nie wyszedł właśnie taki kit-owy zoomik a najpopularniejsza profesjonalna ogniskowa czyli 35L pojawi się jako ostatnia. Już się przyzwyczaiłem, że dawkują technologie, ale żeby nie dali ludziom tego co chcą kupić? ;)

Właściwie Kolekcjoner już Ci odpowiedział dlaczego tak się dzieje:
Tak.
Duża cena, duża wielkość, spora waga, jasne i bardzo dobre optycznie - to są priorytety Canona w linii RF. Jak ktoś oczekuje czegoś innego to póki co ma do wyboru inne opcje.

Z linią RF Canon wszedł na rynek aby konkurować z pełnoklatkowymi bezlustrami innych firm. Póki co "w pewnych aspektach" jego puszki nie są obecnie w stanie doścignąć konkurencji. Dlatego próbuje ją/konkurencję/ pokonać tym co od lat miał najlepsze, czyli optyką. Zapewne na obiektywy "które ludzie chcą kupić" przyjdzie czas później. Z resztą dla mas pewnie miała być linia M :?


Dla mnie ideą bezlustra jest mała waga, gabaryty i cena oraz doskonała mobilność i przede wszystkim dobra jakość zdjęć. Nie wiem co i komu chcesz udowodnić, ale piszesz pod zły adres...

Skoro tak upierasz się przy tej swojej idei bezlustra, to obecnie najbliższe jej są smartfony :)

jan pawlak
13-09-2019, 08:20
Nic się w tej kwestii nie zmieniło bo dalej używam tych samych analogowych szkieł od kilku dekad. Cenowo też nie widzę konkurencji dla swoich leciwych bezluster, które chodzą obecnie w cenie 3-4k zł.

BTW- to czego używam:
2732

Nie zamierzam niczego i nikomu udowadniać. W plener zabieram do małej torby dwa aparaty i cztery szkła. W przypadku lustra zmieściłbym do tej samej torby tylko jeden aparat + jedno szkło. Na jakość nie narzekam a nawet przeciwnie bo zawsze mam 100% ostrych fot w punkt.

Dla mnie ideą bezlustra jest mała waga, gabaryty i cena oraz doskonała mobilność i przede wszystkim dobra jakość zdjęć. Nie wiem co i komu chcesz udowodnić, ale piszesz pod zły adres...

Dwa aparaty

Od "początku" zawsze używałem tylko jednego aparatu
Ale przeorganizowałem swoją "szklarnię", przeszedłem na 2 aparaty i teraz/zaraz jadę (pierwszy raz) sprawdzić pomysł "w realu"

Jaka jest Twoja motywacja/pomysł używania 2 aparatów i jak to się Tobie sprawdza w terenie ?
Jakie ma zalety i jakie ma wady według Ciebie

jp

candar
13-09-2019, 09:22
Skoro tak upierasz się przy tej swojej idei bezlustra, to obecnie najbliższe jej są smartfony :)

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale smartfonem to fot, które zrobiłem w tym tygodniu z uwagi na GO i jakość zdjęć https://www.canon-board.info/threads/78957-candar-Fashion-Beauty/page29?p=1397169&viewfull=1#post1397169 z pewnoscią bym nie zrobił. A starym 5-letnim bezlusterkowcem owszem tak.

Macios
13-09-2019, 09:37
Dwa aparaty
Jaka jest Twoja motywacja/pomysł używania 2 aparatów i jak to się Tobie sprawdza w terenie ?
Jakie ma zalety i jakie ma wady według Ciebie
jp

Wprawdzie to nie do mnie pytanie, ale kiedyś stosowałem to rozwiązanie (zarówno na kliszy, jak i cyfrze - jeden korpus z 70-200, drugi szeroki np. 17-40) i świetnie się sprawdzało w fotografii miejskiej/reporterskiej, kiedy szybko potrzebowałem bardzo różnych ogniskowych. Ale wtedy byłem młody i miałem zdrowy kręgosłup:)

candar
13-09-2019, 09:37
Dwa aparaty

Od "początku" zawsze używałem tylko jednego aparatu
Ale przeorganizowałem swoją "szklarnię", przeszedłem na 2 aparaty i teraz/zaraz jadę (pierwszy raz) sprawdzić pomysł "w realu"

Jaka jest Twoja motywacja/pomysł używania 2 aparatów i jak to się Tobie sprawdza w terenie ?
Jakie ma zalety i jakie ma wady według Ciebie

jp

Ma zalety takie, że w jednym mam pełną klatkę i w drugim APS-C. Oba aparaty mają całkiem inne matryce (Sony vs Fuji) co przedkłada się na nieco malarskie foty z Fuji pod względem obrazka (przy portrecie super sprawa, ale pejzażyści niekoniecznie kochają właśnie dlatego matryce Fuji). Kolejna sprawa to często mam na aparatach obiektywy z różnymi ogniskowymi co znacząco przyspiesza zdjęcia (są czasem sytuacje, gdzie strach zmieniać obiektyw (zapylenie itp.).

jinks
13-09-2019, 09:54
tak jakby byly jakies inne szkla RF o uczciwej optyce w budzecie przecietnego wlasciciela R... :D :D :D

nie robmy sobie jaj z pogrzebu moze?!Prawda. Dlatego potrzebne są kolejne w podobnej koncepcji - 2 stałki + mały, przyzwoity spacer-zoom. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę korpus RP. Ktoś tu pisał o superzoomie RF24-240 - za drogi, za duży i po prostu za wypaśny.

Jeśli chodzi o mnie jestem zachwycony nowymi stałkami L RF. Chętnie widziałbymu siebie w torbie zestawik 35, 50, 85/f1.2...ale rozum podpowiada mi, że chyba lepiej kupić nowe auto :D

jan pawlak
13-09-2019, 10:17
Wprawdzie to nie do mnie pytanie, ale kiedyś stosowałem to rozwiązanie (zarówno na kliszy, jak i cyfrze - jeden korpus z 70-200, drugi szeroki np. 17-40) i świetnie się sprawdzało w fotografii miejskiej/reporterskiej, kiedy szybko potrzebowałem bardzo różnych ogniskowych. Ale wtedy byłem młody i miałem zdrowy kręgosłup:)

Targam wszystko (łącznie ze statywem) w plecaku.
Zdecydowana większość moich zdjęć jest/była w okolicy 25mm więc aparat + 24mm (w plecaku 12-24, 40 na wszelki wypadek gdy czas/możliwość i potrzeba)
A w plecaku w czeka w pełni uzbrojony "na stałe" aparat + 70-200 by wyjąć, zrobić co trzeba, schować ......i w dalszą drogę

Cały (załadowany) plecak jest teraz + 1,5 kg (z powodu 70-200/2.8) ale plecak to i tak tylko około 8% całego "naszego" wspólnego "ciężaru"

jp

marfot
13-09-2019, 18:28
kiedyś stosowałem to rozwiązanie (zarówno na kliszy, jak i cyfrze - jeden korpus z 70-200, drugi szeroki np. 17-40) i świetnie się sprawdzało w fotografii miejskiej/reporterskiej, kiedy szybko potrzebowałem bardzo różnych ogniskowych. Ale wtedy byłem młody i miałem zdrowy kręgosłup:)

W mieście używam R+16-35/4L i M50+M55-200. Niekiedy zamiast tele jest M32/1.4.

Macios
13-09-2019, 21:06
Ja coraz częściej biorę tylko Ricoha GRII:)

robson999
13-09-2019, 21:33
a ja, jak naprawdę nie mam możliwości wziąć ze sobą 2 albo 3 aparatów, to zabieram w małą torebkę 6D i EF 24-85. Uwielbiam tę parę. Taki lekki komplet wysokiej jakości.

mirror
14-09-2019, 10:15
moim zdaniem targanie dwóch aparatów przez amatora do zrobienia zdjęcia bedącego czymś pomiędzy fotografią podrózniczą, a pstrykiem "tu bylem" jest sporym przerostem formy nad treścią, rozumiem reportera pracującego za kasę, fotografia sportowa za kasę, ale amator - tego nie rozumiem - amator kupuje bezlusterkowce żeby obniżyć wagę sprzętu, amator nie musi zrobić zdjęcia (dodatkowo na takich zdjęciach o których piszę nic nie ucieka) i ma czas (a jak jeździ na wycieczki zorganizowane i foci w pędzie w środku dnia poganiany przez grupę i przewodnika to posiadany sprzęt i tak nie ma większego znaczenia i jest najmniejszym problemem).
moim zdaniem targanie obiektywu 70-200/2.8 do zastosowań opisanych powyżej przez amatora ma znikomy sens (jeszcze jak używa telekonwertera biegając po pagórkach toskanii czy moraw to mógłbym zrozumieć bo miałem kiedyś znajomego który tak robił z dobrym efektem) dla amatora do zastosowań opisanych powyżej 70-200/4 lub dobra 70-300 (np elka naszej ulubionej firmy) jest bardziej niż wystarczająca - 70-200/2.8 to znowu ogromny przerost formy nad treścią.
i na koniec dodam że że słowo "amator" użyte powyżej nie ma negatywnych konotacji sam jestem amatorem i robę zdjęcia dla przyjemności i targam górę sprzętu.

Kolekcjoner
14-09-2019, 11:18
Stara filozofia mówi, że bardzo ciężko określić co dla kogo jest przyjemnością więc byłbym daleki od takich podsumowań ;)...

becekpl
14-09-2019, 11:43
moim zdaniem targanie dwóch aparatów przez amatora do zrobienia zdjęcia bedącego czymś pomiędzy fotografią podrózniczą, a pstrykiem "tu bylem" jest sporym przerostem formy nad treścią, rozumiem reportera pracującego za kasę, fotografia sportowa za kasę, ale amator - tego nie rozumiem - amator kupuje bezlusterkowce żeby obniżyć wagę sprzętu, amator nie musi zrobić zdjęcia (dodatkowo na takich zdjęciach o których piszę nic nie ucieka) i ma czas (a jak jeździ na wycieczki zorganizowane i foci w pędzie w środku dnia poganiany przez grupę i przewodnika to posiadany sprzęt i tak nie ma większego znaczenia i jest najmniejszym problemem).
moim zdaniem targanie obiektywu 70-200/2.8 do zastosowań opisanych powyżej przez amatora ma znikomy sens (jeszcze jak używa telekonwertera biegając po pagórkach toskanii czy moraw to mógłbym zrozumieć bo miałem kiedyś znajomego który tak robił z dobrym efektem) dla amatora do zastosowań opisanych powyżej 70-200/4 lub dobra 70-300 (np elka naszej ulubionej firmy) jest bardziej niż wystarczająca - 70-200/2.8 to znowu ogromny przerost formy nad treścią.
i na koniec dodam że że słowo "amator" użyte powyżej nie ma negatywnych konotacji sam jestem amatorem i robę zdjęcia dla przyjemności i targam górę sprzętu.
nie zgodzę się
nie ma sensu starać się wszystko zrozumieć
a amator to bardzo szerokie pojecie

akustyk
14-09-2019, 14:36
a ja, jak naprawdę nie mam możliwości wziąć ze sobą 2 albo 3 aparatów, to zabieram w małą torebkę 6D i EF 24-85. Uwielbiam tę parę. Taki lekki komplet wysokiej jakości.

A wrzucilbys mi na jakiegos Google Drive'a albo innego Dropboksa kilka RAWow z tego zestawu?

jan pawlak
14-09-2019, 15:54
moim zdaniem targanie dwóch aparatów przez amatora do zrobienia zdjęcia bedącego czymś pomiędzy fotografią podrózniczą, a pstrykiem "tu bylem" jest sporym przerostem formy nad treścią, rozumiem reportera pracującego za kasę, fotografia sportowa za kasę, ale amator - tego nie rozumiem - amator kupuje bezlusterkowce żeby obniżyć wagę sprzętu, amator nie musi zrobić zdjęcia (dodatkowo na takich zdjęciach o których piszę nic nie ucieka) i ma czas (a jak jeździ na wycieczki zorganizowane i foci w pędzie w środku dnia poganiany przez grupę i przewodnika to posiadany sprzęt i tak nie ma większego znaczenia i jest najmniejszym problemem).
moim zdaniem targanie obiektywu 70-200/2.8 do zastosowań opisanych powyżej przez amatora ma znikomy sens (jeszcze jak używa telekonwertera biegając po pagórkach toskanii czy moraw to mógłbym zrozumieć bo miałem kiedyś znajomego który tak robił z dobrym efektem) dla amatora do zastosowań opisanych powyżej 70-200/4 lub dobra 70-300 (np elka naszej ulubionej firmy) jest bardziej niż wystarczająca - 70-200/2.8 to znowu ogromny przerost formy nad treścią.
i na koniec dodam że że słowo "amator" użyte powyżej nie ma negatywnych konotacji sam jestem amatorem i robę zdjęcia dla przyjemności i targam górę sprzętu.

Wszystko zależy od tego dlaczego ludzie robią zdjęcia, takie zdjęcia (jak robią)
Dlaczego są tacy co na plecach targają po świecie sprzęt, wydają dużo kasy, wstają o świcie, tułają się po nocy, .... tracą wzrok przy kompie itd by zrobić/mieć zdjęcie takie jak chcą. Potrafią kilka razy wracać do tego miejsca by powtórzyć.
Po prostu daje/sprawia im to radochę.

A innym sprawia co innego, co innego "zajmuje" ich marzenia, pasję, plany, czas i kasę,
I oni wszyscy mają znacznie lepiej niż Ci co nie mają "tego czegoś" i tylko "siedzą w kącie i mają za złe"

70-200/2.8
Moją "wadą" jest że jestem fanem ostrości i drukuję z wybranych zdjęć duże powiększenia.
Stąd matryca R i "właściwe" obiektywy.
Było by pewno łatwiej, lżej i taniej gdyby zamiast ostrości był np kolor

jp

candar
14-09-2019, 16:17
moim zdaniem targanie dwóch aparatów przez amatora do zrobienia zdjęcia bedącego czymś pomiędzy fotografią podrózniczą, a pstrykiem "tu bylem" jest sporym przerostem formy nad treścią, rozumiem reportera pracującego za kasę, fotografia sportowa za kasę, ale amator - tego nie rozumiem - amator kupuje bezlusterkowce żeby obniżyć wagę sprzętu, amator nie musi zrobić zdjęcia (dodatkowo na takich zdjęciach o których piszę nic nie ucieka) i ma czas (a jak jeździ na wycieczki zorganizowane i foci w pędzie w środku dnia poganiany przez grupę i przewodnika to posiadany sprzęt i tak nie ma większego znaczenia i jest najmniejszym problemem).
moim zdaniem targanie obiektywu 70-200/2.8 do zastosowań opisanych powyżej przez amatora ma znikomy sens (jeszcze jak używa telekonwertera biegając po pagórkach toskanii czy moraw to mógłbym zrozumieć bo miałem kiedyś znajomego który tak robił z dobrym efektem) dla amatora do zastosowań opisanych powyżej 70-200/4 lub dobra 70-300 (np elka naszej ulubionej firmy) jest bardziej niż wystarczająca - 70-200/2.8 to znowu ogromny przerost formy nad treścią.


Nie jest tak końca, jak się wydaje. Osobiście wolę zawsze mieć ze sobą "na wszelaki słuczaj" drugi aparat. A znam też sytuacje z życia, gdzie fotografowi na foto-wyprawie na koniec świata za dużą kasę jedyny aparat odmówił posłuszeństwa, albo spadł na skały przy zmianie obiektywu (były takie przypadki). O tym, że zdarzają wypadki losowe typu: upadek aparatu na skały, albo do jeziora lub rzeki (spływy, lub wyprawy) nawet nie wspominam. Lepiej mieć np. dwa małe bezlusterkowce niż jeden duży aparat typu lustrzanka. Szanse na to, że któryś z nich przetrwa do końca wyprawy, lub wakacji są 2x większe ;)



i na koniec dodam że że słowo "amator" użyte powyżej nie ma negatywnych konotacji sam jestem amatorem i robę zdjęcia dla przyjemności i targam górę sprzętu.
Mam tak samo ;) Też jestem amatorem i robię zdjęcia dla przyjemności :) Z jednym wyjątkiem, że od wielu lat nie targam już ze sobą tony sprzętu :)

BTW - od czasów analoga każda moja puszka ma pasek i jeśli używam aparatu to pasek jest na mojej szyi, albo owinięty na ręce, którą trzymam aparat. Piszę to, bo przewracam się często widząc z jaką nonszalancją niektórzy fotografowie traktują swoje puszki.

jan pawlak
14-09-2019, 17:14
Dla mnie główną przyczyną przejścia na dwa aparaty było nie zrobienie kilku zdjęć wymagających tele które to zresztą miałem w plecaku. Żałuję.
Było to duże zapylenie/piasek albo duże zmęczenie czy po prostu brak czasu.

Stąd obiektyw 70-200 wpięty "na stałe" do aparatu (z dodatkowym uchwytem) i aparat konfigurowany pod ten obiektyw.
Z założoną osłoną mieści się w plecaku.

jp

mirror
14-09-2019, 19:14
Wszystko zależy od tego dlaczego ludzie robią zdjęcia, takie zdjęcia (jak robią)
Dlaczego są tacy co na plecach targają po świecie sprzęt, wydają dużo kasy, wstają o świcie, tułają się po nocy, .... tracą wzrok przy kompie itd by zrobić/mieć zdjęcie takie jak chcą. Potrafią kilka razy wracać do tego miejsca by powtórzyć.
Po prostu daje/sprawia im to radochę.


mam podobnie


Nie jest tak końca, jak się wydaje. Osobiście wolę zawsze mieć ze sobą "na wszelaki słuczaj" drugi aparat.

BTW - od czasów analoga każda moja puszka ma pasek i jeśli używam aparatu to pasek jest na mojej szyi, albo owinięty na ręce, którą trzymam aparat. Piszę to, bo przewracam się często widząc z jaką nonszalancją niektórzy fotografowie traktują swoje puszki.

jeśli jesteś na drugim końcu świata to posiadanie zapasowego korpusu jest uzasadnione ale nie musisz go nosić może na ciebie czekać w samochodzie

jeśli drugi aparat robi "inne zdjęcia" np. infraredy to również rozumiem posiadanie takiego korpusu

żadna z moich puszek nie ma paska - fotografuję najczesciej ze statywu i nie lubię jak pasek hula na wietrze i ogólnie nie potrzebuję paska - czasem zakładam pasek nadgarstkowy jak wiem że bedę focił ludzia z ręki, używam natomiast l-bracketów - każdy ma deko inne rozumienie wygody i ergonomii

ja też używam kilku korpusów ale najcześciej nie jednocześnie :) i wszystkie są "takie same" w sensie to pełnoklatkowe canony i do wszystkich pasuje mi ta sama systemowa optyka od ryby przez sigmę arta do 100-400L

candar
14-09-2019, 20:05
żadna z moich puszek nie ma paska - fotografuję najczesciej ze statywu i nie lubię jak pasek hula na wietrze i ogólnie nie potrzebuję paska - czasem zakładam pasek nadgarstkowy jak wiem że bedę focił ludzia z ręki, używam natomiast l-bracketów - każdy ma deko inne rozumienie wygody i ergonomii


Dochodzimy do sedna rzeczy ;) Zależy do czego używa się aparatu bo jakoś obecnie nie wyobrażam sobie biegania na sesji z aparatem ze statywem ;) Generalnie wolę IBIS w aparacie bo często używam szkieł manualnych i jakoś to mi bardziej pasuje :)

robson999
14-09-2019, 20:37
A wrzucilbys mi na jakiegos Google Drive'a albo innego Dropboksa kilka RAWow z tego zestawu?
jasne,
https://1drv.ms/u/s!Ai0J_eWZt4TEhlVXN4z9O4DkUn_7?e=wekY0a

marfot
15-09-2019, 06:41
Ukłon Canona w stronę testerów i porównywaczy systemów:
https://www.canonrumors.com/patent-here-is-canons-ibis-unit/
Do tego drugi slot karty i jest sposób na zmianę bezużytecznego szajsu w prawdziwy sprzęt foto :mrgreen:.