PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [bezlusterkowce] ;)



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11

jinks
29-01-2019, 11:25
jinks wiem, że to raczej moja lista życzeń, czy raczej rozgoryczenie, ale przyznaj, że taktyka canona jest conajmniej dziwna...Jak każdy tutaj też wolałbym żeby specyfikacja nowych Canonów była inna. Jednak ton twojej wypowiedzi odnośnie tego co ten nieudolny Canon powinien zrobić jest na swój sposób zabawny. Wiadomo, że nie robią najlepszych aparatów. Są jednak od lat najlepsi w tym biznesie. Ale bez urazy :) Serio.

Photointo
29-01-2019, 12:30
Nie wiem jak jest z rynkiem teraz. Możliwe, że canon sprzedaje najwięcej, ale czy takie ich proroctwa o stratach wynikają tylko z coraz większej konkurencji telefonów komórkowych? Ciekawi mnie czy przypadkiem Sony nie zyskuje a Canon nie traci? Od początku kupowałem tylko sprzęt Canona, od 300D, przez 60D, 5D Mark II, 6D i sporo obiektywów. To, że porównując możliwości bezlusterkowych pełnych klatek (oraz szkieł do nich) mocno zastanawiam się nad przejściem na system Sony coś znaczy. Myślę, że nie jestem w tym odosobniony. Ciekawe jak sytuacja będzie wyglądała za 10 lat.

Jacek_Z
29-01-2019, 12:32
jinks wiem, że to raczej moja lista życzeń, czy raczej rozgoryczenie, ale przyznaj, że taktyka canona jest conajmniej dziwna...
Nie, jest absolutnie logiczna.
Twoje chęci/potrzeby to nie sa potrzeby większości użytkowników. Sorry, ale to Canon ma racje.
Sugestia by zastapić 2000D bezlustrem z 50 Mpx na pokładzie jest super, tylko .. jakoś tak cena tych produktów się nie zgadza ;)
Jasne jest że canon będzie przechodził stopniowo i nie będzie uśmiercał lustrzanek i nie będzie miał od razu w bezlustrach oferty dla wszystkich fotografów. Takie myslenie jest życzeniowe i bardzo naiwne.
Wszystko wymaga czasu a wy wszystko chcecie natychmiast. Natychmiast można iść do Sony i za 2-3 lata wracać do Canona.

Photointo
29-01-2019, 12:43
Nie sugeruję by zastąpić 2000D bezlusterem z 50MPX tylko skupić się na systemie EOS M, udoskonalać go. Sprzedaż lustrzanek z serii 000-0000 na pewno mocno spadnie w najbliższym czasie, to od Canona zależy czy ludzie przesiądą się na komórki czy bezlustra z serii EOS M. A dla bardziej zaawansowanych użytkowników mieć coś lepszego niż EOSR. Robiłem zdjęcia tym aparatem z przejściówką i 16-35 4 IS i ten aparat ma problem z łapaniem ostrości na ścianie, czy szafie w moim pokoju bo nie ma ona wyraźnych linii pionowych (problem dual pixel cmos AF o którym pisali już inni), coś dziwnego w aparacie za 10 tys., chyba, że szkła RF lepiej sobie z tym radzą.

Plotki mówią, że 14 lutego Canon zaprezentuje nowy aparat z serii R. Może to być entry-level z matrycą z 6D mark II i ograniczonymi możliwościami (co by mnie nie zdziwiło), a może też to być aparat pro z nową matrycą ponad 50 MPX. Jeśli to będzie to drugie a Canon zaskoczy nową, większą matrycą z możliwościami iso porównywalnymi do Sony A7RIII, lepszymi możliwościami filmowania i zaprezentuje nowe, wyczekiwane obiektywy to przyjdę tu i to odszczekam (z radością). Niestety wydaje mi się, że się na to nie zanosi.

Porównanie szumów z EOSR i A7RIII (pewnie takie iso mało kto używa, ale różnica technologiczna jest widoczna gołym okiem).

1684

1685

Ostrość przy ISO100 i dual pixel shift A7RIII

1686

Kolekcjoner
29-01-2019, 13:19
To przechodź na to Sony i po problemie. Te jęki co tu wypisujesz to nawet szkoda czasu na komentowanie.

tmielcarz
29-01-2019, 13:31
Już nawet mnie, użytkownika Sony, zaczyna męczyć to ciągłe czytanie o słabościach Canona vs Sony. Mam wrażenie, że ambasadorzy Sony na tym forum chcą usłyszeć „tak, macie rację, sony jest najlepsze, a my zrobiliśmy błąd, że zostaliśmy przy canonie” :).

Photointo
29-01-2019, 13:50
Kolekcjoner jakby zmiana systemu była taka prostą sprawą i osoba która jest z Canonem od 2006 roku z łatwością mogła zmienić system. Tu chodzi o to właśnie, że użytkownicy canona kupią i tak to co zrobi, bo to canon. Może dlatego nie konkurują innowacyjnością mając takich wiernych fanów. Jako osoba która kupiła masę ich sprzętu, w tym obiektywów, mam prawo wymagać by nadążali za postępem techniki a nie wypuszczali odświeżone kotlety, bo i tak ciemny lud to kupi. Niech ktoś odkupi ode mnie wszystkie szkła w sensownej cenie to będzie mi łatwiej podjąć decyzję ;)

Ok, może nie potrafię wyrazić tego słowami. Ten filmik oddaje w części to co chciałem przekazać: https://www.youtube.com/watch?v=VQJWYJ0bXyE

zdebik
29-01-2019, 14:23
Kupujcie sony! Przy iso 102400 macie szumy niższe o 1.5ev!

A ja głupi używam 100-800... omineła mnie rewolucja...

Photointo
29-01-2019, 14:47
Przewaga A7RIII to nie tylko szumy (Więcej MPX, stabilzowana matryca, większa rozpiętość tonalna, 120FPS w full HD, sloty na dwie karty, cicha migawka w trybie seryjnym, lepsza funkcja eye-focus, więcej zdjęć na akumulatorze, tego można mnożyć). Wiem, że i tak zostanę przy Canonie, mimo, że jego EOSR rozczarowuje. Mam nadzieję, że zaskoczy pozytywnie szkłami RF. Znając Canona może się pokusić o obiektyw o ogniskowej 10 mm na pełną klatkę.

pawel.guraj
29-01-2019, 14:55
Już nawet mnie, użytkownika Sony, zaczyna męczyć to ciągłe czytanie o słabościach Canona vs Sony. Mam wrażenie, że ambasadorzy Sony na tym forum chcą usłyszeć „tak, macie rację, sony jest najlepsze, a my zrobiliśmy błąd, że zostaliśmy przy canonie” :).

Właśnie z tego powodu przestałem pisać i pewnie przestanę czytać.

P,paw

PiKa
29-01-2019, 15:20
Tylko nie przestawaj myśleć ;)

pawel.guraj
29-01-2019, 15:32
Tylko nie przestawaj myśleć ;)

O to się nie trzeba martwić. Przestałem kilka lat temu jak kupiłem Sony ;-)

p,paw

Kolekcjoner
29-01-2019, 16:32
Proszę czego to się można dowiedzieć czytając forum. To mając Sony już nawet myśleć nie trzeba.... no, no wiedziałem że coś mnie ominęło 8-).

BTW: ja jednak ciągle robię coś nie tak, bo jako użytkownik alfy od kilku lat nie mogę się przyzwyczaić do ergonomii tego czegoś i ciągle jednak muszę myśleć gdzie coś nieintuicyjnie poumieszczali - no ale ja zawsze byłem inny i to pewnie dlatego ;)...

zdebik
29-01-2019, 16:39
Czasem szkoda mi nikoniarzy, tam jakoś mniej guru playstation ciągle tylko olek fuji.

pawel.guraj
29-01-2019, 16:49
Proszę czego to się można dowiedzieć czytając forum. To mając Sony już nawet myśleć nie trzeba.... no, no wiedziałem że coś mnie ominęło 8-).


Hm, mam nadzieję, że zrozumiałeś ironię... ;-)

p,paw

Kolekcjoner
29-01-2019, 16:51
Czasem szkoda mi nikoniarzy, tam jakoś mniej guru playstation ciągle tylko olek fuji.
Może dlatego że jest zdecydowanie mniej użytkowników szkieł Nikona i puszek Sony ;)...

candar
29-01-2019, 19:58
Pożyjemy, zobaczymy co nam przyszłość przyniesie. Jak na razie dla siebie nie widzę nic co przekonałoby mnie do zmiany moich kilkuletnich puszek. Najpierw poczekamy do lutego, potem do wakacji a później do grudnia i zapewne nic się za bardzo nie zmieni, bo w rewolucję na miarę pierwszych dobrych cyfrowych matryc nie liczę.

Kolekcjoner
29-01-2019, 20:29
.... bo w rewolucję na miarę pierwszych dobrych cyfrowych matryc nie liczę.

No niestety nie wygląda to zbyt optymistycznie. Na podstawie tego co mówił szef Canona to na żadne rewolucje bym nie liczył.
Po za tym może to oznaczać, że wycofają się z tego biznesu kolejne firmy i że ceny pójdą w górę.

marfot
29-01-2019, 20:39
No niestety nie wygląda to zbyt optymistycznie. Na podstawie tego co mówił szef Canona to na żadne rewolucje bym nie liczył.
Po za tym może to oznaczać, że wycofają się z tego biznesu kolejne firmy i że ceny pójdą w górę.

Wolumen sprzedaży ma podstawowe znaczenie jeśli chodzi o pokrycie kosztów RD. Niższe koszty produkcji niewiele tu pomagają.
Wierzę w porządną matrycę wysokiej rozdzielczości. To jest już pewnie gotowe i może być fajne. I na tym chyba koniec jeśli chodzi o matryce.

mirror
29-01-2019, 20:57
No niestety nie wygląda to zbyt optymistycznie. Na podstawie tego co mówił szef Canona to na żadne rewolucje bym nie liczył.
Po za tym może to oznaczać, że wycofają się z tego biznesu kolejne firmy i że ceny pójdą w górę.

rewolucja już się dokonała, a teraz zje swoje dzieci
powinniśmy obserwować jakieś spadki cen w momencie nasilenia konkurencji na zmniejszającym się rynku, ale firmy chyba się już do tego przygotowują bo ceny rosną, a pewnie filozofia konkurowania firm japońskich jest trochę inna amerykańskich
eos 50000D w biedronce na regale będzie oznaczać że koniec jest blisko

candar
29-01-2019, 23:06
Prognozy są mało optymistyczne https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/branza/31678-canon-prognozuje-ze-w-ciagu-dwoch-lat-rynek-aparatow-skurczy-sie-o-50

"W wywiadzie przeprowadzonym przez japoński serwis Nikkei, CEO Canona Fujio Mitarai prognozuje, że w ciągu 2 najbliższych lat rynek skurczy się o kolejne 50%. Informuje też, że sprzedaż aparatów Canona spada o ok. 10% w skali roku.

To także jeden z powodów, dla których producent ociągał się z poważnym wejściem w bezlusterkowy system. Jak twierdzi Mitarai, rosnąca z roku na rok popularność bezlusterkowców nie przekłada się na ogólny wzrost sprzedaży aparatów i tworzenie nowych odnóg rynku. Modele bez lustra zastępują po prostu lustrzanki. Toteż inwestowanie w rozwój systemu RF oznaczało dla producenta świadomą kanibalizację sprzedaży systemu EF. Canon zamierza w większym stopniu skupić się na kliencie biznesowym i przyłożyć większą wagę do rozwiązań przemysłowych oraz tych tworzonych na potrzeby monitoringu i medycyny. "

Prawda jest taka, że aparaty które posiadamy z dnia na dzień nie przestaną robić zdjęć, ale przyszłość jakoś nie maluje się różowo i na razie zamierzam być obserwatorem a mój aparat jeszcze trochę pociągnie ;)

becekpl
29-01-2019, 23:22
ale dziwi cie to?
największy skok technologiczny zrobiono z aparatami w telefonach
ja i nie tylko ja foce zarówno telefonem jak i lustrem, często lustra nie chce mi się wyjąć bo do zrobienia np. ciekawego murala iphone wystarcza
i myślę ze komory zjedzą tez bez lustra;)
ale do przyrody, studia czy sportu lustra dalej będą najlepsze

szandor
29-01-2019, 23:26
Kolekcjoner jakby zmiana systemu była taka prostą sprawą i osoba która jest z Canonem od 2006 roku z łatwością mogła zmienić system. Tu chodzi o to właśnie, że użytkownicy canona kupią i tak to co zrobi, bo to canon. Może dlatego nie konkurują innowacyjnością mając takich wiernych fanów. Jako osoba która kupiła masę ich sprzętu, w tym obiektywów, mam prawo wymagać by nadążali za postępem techniki a nie wypuszczali odświeżone kotlety, bo i tak ciemny lud to kupi. ....]


Przewaga A7RIII to nie tylko szumy (Więcej MPX, stabilzowana matryca, większa rozpiętość tonalna, 120FPS w full HD, sloty na dwie karty, cicha migawka w trybie seryjnym, lepsza funkcja eye-focus, więcej zdjęć na akumulatorze, tego można mnożyć). Wiem, że i tak zostanę przy Canonie, mimo, że jego EOSR rozczarowuje. .......



Nie chcę dolewać oliwy do ognia, tylko krótka uwaga. Od kilkunastu lat jestem w systemie canona, w 2017 zdradziłem go i kupiłem sony A7ii + 3 obiektywy systemowe. Po 14 miesiącach nawróciłem się, kupiłem R-kę pozbywając się dobytku sony. Ile do tego interesu dołożyłem nie jest w tej dyskusji istotne, ważne jest to, że jestem jednym z nielicznym tutaj osób, które posiadały obie te puszki jednocześnie. Moje odczucie jest takie, że za wcześnie wróciłem do C i mogę się podpisać pod tym co to co napisał Photointo. Canon po mistrzowsku wykorzystuje swoją pozycję, olewając użytkowników, ale rzeczą dla mnie zupełnie niezrozumiałą jest "wyrozumiałość" elewanych (to napewno deszcz...).


Proszę czego to się można dowiedzieć czytając forum. To mając Sony już nawet myśleć nie trzeba.... no, no wiedziałem że coś mnie ominęło 8-).

BTW: ja jednak ciągle robię coś nie tak, bo jako użytkownik alfy od kilku lat nie mogę się przyzwyczaić do ergonomii tego czegoś i ciągle jednak muszę myśleć gdzie coś nieintuicyjnie poumieszczali - no ale ja zawsze byłem inny i to pewnie dlatego ;)...

Fakt, menu w S jest porąbane, ale po dobrym skonfigurowaniu nie ma problemu.

Z tym myśleniem jest coś na rzeczy, bo są momenty że, przy C muszę pomyśleć, gdzie w S jest to gotowe.

candar
29-01-2019, 23:40
ale dziwi cie to?
największy skok technologiczny zrobiono z aparatami w telefonach
ja i nie tylko ja foce zarówno telefonem jak i lustrem, często lustra nie chce mi się wyjąć bo do zrobienia np. ciekawego murala iphone wystarcza
i myślę ze komory zjedzą tez bez lustra;)


Komórki to raczej nie zjedzą belzuster a z pewnością nie FF. Obecnie można w zasadzie stwierdzić zgon sprzedaży tanich kompaktów bo tu doskonale spisują się smartfony. Istnieje też spora migracja z DSLR na ML fotografów, którzy doceniają ich zalety. Swego czasu przesiadłem się na ML i dobrze mi w nim a za DSLR nie tęsknię.


ale do przyrody, studia czy sportu lustra dalej będą najlepsze

Polemizowałbym ;) A9 do sportu i przyrody nadaje się idealnie i ma osiągi lepsze od DLSR ;)

Podobnie ze studiem, jakoś moje starawe ML sprawują się lepiej niż DSLRy ktorych wcześniej używałem :)

To wyłącznie osobiste preferencje bo w zasadzie możliwości obecnego sprzętu foto są dość podobne.

marfot
30-01-2019, 00:35
Canon po mistrzowsku wykorzystuje swoją pozycję, olewając użytkowników, ale rzeczą dla mnie zupełnie niezrozumiałą jest "wyrozumiałość" elewanych (to napewno deszcz...).

Uważam, że Canon daje w kolejnych puszkach to co ma gotowe, zdatne do wypuszczenia na rynek bez afery z naprawami a'la Nikon. Może i są jakieś rozgrzebane rozwiązania ale chyba póki co nie nadają się do ludzi. Nie ma cudownych matryc, szybkich procków, IBIS 5EV w wersji handlowej, zalegającej półki do sączenia przez kolejne lata.
Myślę tak na podstawie wypuszczanych szkieł - jak mają dobre ( a mają) to nie cedzą tylko wypuszczają - nawet kilka na raz. Puszki są zapóźnione i tyle.
Poza tym ogólna filozofia firmy jest mocno nasączona CSR i "kyosei" - to nie tylko marketingowy slogan.

Photointo
30-01-2019, 08:02
szandor dzięki za zrozumienie, miast tekstów "to idź do sony i po kłopocie"...

Tak jak pisałem, Canon albo technologicznie nie potrafi wypuścić puszki z matrycą i rozwiązaniami dorównującymi tym z sony albo (co gorsza?) ma takie technologie ale świadomie ich nie wypuszcza bo wie, że i tak się to sprzeda, a poza tym nie chce (co zrozumiałe) zabić sprzedaży swoich luster. Ale takie kunktatorstwo niesie ze sobą pewne ryzyko - jak widać sony się nie waha i wypuszcza raz za razem to co ma najlepsze, każda kolejna puszka bezlustra przynosi coś na miarę małej rewolucji. To powoduje, że obecni użytkownicy Canona którzy chcą przejść na profesjonalną pełną klatkę mocno zastanawiają się nad zmianą systemu... I wg. mnie Canon będzie na tym tylko tracił. Obudzi się z ręką w nocniku widząc, że większość pro przeszła na system sony, a on traci sprzedaż i musi iść do obrazowania medycznego i innych tego typu "wymówek".

Canon za to ma ogromną, kosmiczną przewagę w obiektywach. Robi takie których nie ma nikt, jest w tym bardzo innowacyjny, ale musi szybko wypuścić szkła do RF bo straci sporo klientów.

Jeśli ten od Canona myślał, że bezlustra zrobią nową odnogę rynku i będą istnieć na równi z lustrami przez wiele lat to chyba zgłupiał. Bezlustra po prostu zastąpią lustra, nie będzie wzrostów sprzedaży, sam to widzi i powinien "ratować" co się da, walcząc o nowy rynek bezluster. Canon na tym polu traci, Sony zyskuje. A Canon zachowuje się, jakby chciał powiedzieć: "nie chcecie kupować więcej aparatów, to my bierzemy swoje klocki i idziemy gdzie indziej". Z drugiej strony mówią, że system RF zostaje na kolejne 30 lat. Widać, że Canon sam nie wie co robić. Dlatego tak dużo osób zastanawia się nad zmianą systemu. Po Sony nie widać, by miał się wycofać, a puszki takie jak A7RIII są technologicznie wydajne na lata. O EOSR tego samego powiedzieć nie można.

Jeśli jest tak, że rynek tanich lustrzanek i kompaktów jest pożerany przez komórki to Canon chcąc zachować sprzedaż musi zareagować. To tylko moje spostrzeżenia, być może bardzo naiwne i zabawne, ale jako użytkownikowi komórek, małych bezluster, lustrzanek APS-C, lustrzanek pełnoklatkowych i ostatnio EOSR mogę coś od siebie powiedzieć. Przy spadającej sprzedaży małych lustrzanek Canon zamiast robić je coraz mniejsze (200D) lepiej by zrobił odchodząc od tych aparatów, które i tak są dużo większe od bezluster EOSM. Nadzieją na sprzedaż małych bezluster jest właśnie ich mały rozmiar, waga oraz możliwości komunikacji między aparatem a komórką. Najlepiej by było gdyby zrobili EOSM ze slotem na karte SIM i wbudowanymi komunikatorami typu Whatsapp czy Messenger :) Przewagą komórek poza ich rozmiarem jest też to, że zdjęcie można wysłać bezpośrednio. Przerzucałem zdjęcia z EOSM na komórke i wysyłałem je ale trwa to dużo dłużej, co dla większości użytkowników nie będzie warte zachodu. Druga sprawa to, że przy zmniejszającym się rynku dla amatorów Canon powinien skupić się na zastosowaniach PRO, a tu przyszłość należy do pełnoklatkowych bezluster z małymi i lekkimi obiektywami (tzn mniejszymi i lżejszymi od EF, Canon jak na razie robi coś wprost przeciwnego, w odrożnieniu do Sony). Jeśli w lutym Canon RP okaże się odświeżoną matrycą z 6D Mark II nazwa RP równie dobrze mogłaby się nazywać RiP...

mirror
30-01-2019, 08:39
dziwne wszędzie piszą że canon produkuje profesjonalne pelne klatki już od dawna, ale pewnie sie nie znają
z tego co slychac maja dość szybkie pany na wypuszczanie szkieł RF, ale nie ma jakiegoś tragicznego pośpiechu szkła EF sa w pełni używalne z RF a wychwalna tu pod niebiosa konkurencja opiera się na szkłach EF canona i przejściówce od sigmy i zmienia się to bardzo powoli
mam jednak wrażenie że canon nie działa na zasadzie "pali się" i "ratujemy co się da" ale ma jakąś bardziej przemyślaną strategę - która oczywiście nie każdemu może odpowiadać ja też chciałbym bardziej wypasionych produktów za niższą cenę
uwazam ze powinieneś zmienić system po co się męczyć, a to da impuls canonowi do zmian

kmeg
30-01-2019, 08:42
^^ No wybacz, z punktu widzenia biznesu opowiadasz głupoty. Płaczesz a przecież masz wybór. Idziesz do Sony (albo Panasonica), jesteś zadowolony i masz to czego tak bardzo szukasz - po to jest konkurencją, wybierasz co Ci pasuje.

Ps. Mirror mi się wpakował przed mojego posta ;)

mirror
30-01-2019, 09:44
obawiam się że optyka pro i lżejsza i mniejsza jest jak statyw lekki, tani i wytrzymały znaczy nikt takowego nie widział - tendencja jest odwrotna szkła dające dobry obrazek ale te w wersji pełnoklatkowej niestety ważą swoje
a nowy RP pewnie będzie miał matrycę 6DII, dlaczego nie, skoro ludzie to łykną jak pelikan rybę, znacznie słabsze rozwiązania były łykane przez rynek bez problemu.

Photointo
30-01-2019, 10:05
kmeg nigdy nie miałem sony, mam sporo obiektywów canona, sprzedam je, sporo stracę, okaże się że sony kupa heh. Chodzi mi o to, że chciałbym by canon wypuścił coś na miarę A7RIII i parę szkieł do RF, tyle i aż tyle na taką potężną firmę jak Canon?

Wiem, że lekkość i dobra optyka oraz niska cena nie idą w parze. Już nie chodzi o tą cenę. Sony wypuściło ostry obiektyw FE 12-24 o wadze 565 gramów. 100-400, tu waga już pewnie nie może zejść niżej niż te 1395 gram.

Co do statywu to dobry jest befree carbon, waga 1,1 kg, cena wysoka, ale tu jak wyżej, mniejsza waga i zachowane możliwości muszą iść w parze z wyższą ceną.

becekpl
30-01-2019, 10:19
szandor

Jeśli jest tak, że rynek tanich lustrzanek i kompaktów jest pożerany przez komórki to Canon chcąc zachować sprzedaż musi zareagować. To tylko moje spostrzeżenia, być może bardzo naiwne i zabawne, ale jako użytkownikowi komórek, małych bezluster, lustrzanek APS-C, lustrzanek pełnoklatkowych i ostatnio EOSR mogę coś od siebie powiedzieć. Przy spadającej sprzedaży małych lustrzanek Canon zamiast robić je coraz mniejsze (200D) lepiej by zrobił odchodząc od tych aparatów, które i tak są dużo większe od bezluster EOSM. Nadzieją na sprzedaż małych bezluster jest właśnie ich mały rozmiar, waga oraz możliwości komunikacji między aparatem a komórką. Najlepiej by było gdyby zrobili EOSM ze slotem na karte SIM i wbudowanymi komunikatorami typu Whatsapp czy Messenger :) Przewagą komórek poza ich rozmiarem jest też to, że zdjęcie można wysłać bezpośrednio. Przerzucałem zdjęcia z EOSM na komórke i wysyłałem je ale trwa to dużo dłużej, co dla większości użytkowników nie będzie warte zachodu. Druga sprawa to, że przy zmniejszającym się rynku dla amatorów Canon powinien skupić się na zastosowaniach PRO, a tu przyszłość należy do pełnoklatkowych bezluster z małymi i lekkimi obiektywami (tzn mniejszymi i lżejszymi od EF, Canon jak na razie robi coś wprost przeciwnego, w odrożnieniu do Sony). Jeśli w lutym Canon RP okaże się odświeżoną matrycą z 6D Mark II nazwa RP równie dobrze mogłaby się nazywać RiP...
ale dlaczego muszą i to dodatkowo gadżeciarskim sprzętem?
C to kolos w segmencie profesjonalnym,a wobec zmian idących w kierunku rozmycia podziałów sprzętu amatorskiego,i tracenia ryku na rzecz komórek to oni stawiają się na pro odbiorców

i póki co , robią to dobrze

robertskc7
30-01-2019, 10:25
szandor dzięki za zrozumienie, miast tekstów "to idź do sony i po kłopocie"...

Tak jak pisałem, Canon albo technologicznie nie potrafi wypuścić puszki z matrycą i rozwiązaniami dorównującymi tym z sony albo (co gorsza?) ma takie technologie ale świadomie ich nie wypuszcza bo wie, że i tak się to sprzeda, a poza tym nie chce (co zrozumiałe) zabić sprzedaży swoich luster. Ale takie kunktatorstwo niesie ze sobą pewne ryzyko - jak widać sony się nie waha i wypuszcza raz za razem to co ma najlepsze, każda kolejna puszka bezlustra przynosi coś na miarę małej rewolucji. To powoduje, że obecni użytkownicy Canona którzy chcą przejść na profesjonalną pełną klatkę mocno zastanawiają się nad zmianą systemu... I wg. mnie Canon będzie na tym tylko tracił. Obudzi się z ręką w nocniku widząc, że większość pro przeszła na system sony, a on traci sprzedaż i musi iść do obrazowania medycznego i innych tego typu "wymówek".

Canon za to ma ogromną, kosmiczną przewagę w obiektywach. Robi takie których nie ma nikt, jest w tym bardzo innowacyjny, ale musi szybko wypuścić szkła do RF bo straci sporo klientów.

Jeśli ten od Canona myślał, że bezlustra zrobią nową odnogę rynku i będą istnieć na równi z lustrami przez wiele lat to chyba zgłupiał. Bezlustra po prostu zastąpią lustra, nie będzie wzrostów sprzedaży, sam to widzi i powinien "ratować" co się da, walcząc o nowy rynek bezluster. Canon na tym polu traci, Sony zyskuje. A Canon zachowuje się, jakby chciał powiedzieć: "nie chcecie kupować więcej aparatów, to my bierzemy swoje klocki i idziemy gdzie indziej". Z drugiej strony mówią, że system RF zostaje na kolejne 30 lat. Widać, że Canon sam nie wie co robić. Dlatego tak dużo osób zastanawia się nad zmianą systemu. Po Sony nie widać, by miał się wycofać, a puszki takie jak A7RIII są technologicznie wydajne na lata. O EOSR tego samego powiedzieć nie można.

Jeśli jest tak, że rynek tanich lustrzanek i kompaktów jest pożerany przez komórki to Canon chcąc zachować sprzedaż musi zareagować. To tylko moje spostrzeżenia, być może bardzo naiwne i zabawne, ale jako użytkownikowi komórek, małych bezluster, lustrzanek APS-C, lustrzanek pełnoklatkowych i ostatnio EOSR mogę coś od siebie powiedzieć. Przy spadającej sprzedaży małych lustrzanek Canon zamiast robić je coraz mniejsze (200D) lepiej by zrobił odchodząc od tych aparatów, które i tak są dużo większe od bezluster EOSM. Nadzieją na sprzedaż małych bezluster jest właśnie ich mały rozmiar, waga oraz możliwości komunikacji między aparatem a komórką. Najlepiej by było gdyby zrobili EOSM ze slotem na karte SIM i wbudowanymi komunikatorami typu Whatsapp czy Messenger :) Przewagą komórek poza ich rozmiarem jest też to, że zdjęcie można wysłać bezpośrednio. Przerzucałem zdjęcia z EOSM na komórke i wysyłałem je ale trwa to dużo dłużej, co dla większości użytkowników nie będzie warte zachodu. Druga sprawa to, że przy zmniejszającym się rynku dla amatorów Canon powinien skupić się na zastosowaniach PRO, a tu przyszłość należy do pełnoklatkowych bezluster z małymi i lekkimi obiektywami (tzn mniejszymi i lżejszymi od EF, Canon jak na razie robi coś wprost przeciwnego, w odrożnieniu do Sony). Jeśli w lutym Canon RP okaże się odświeżoną matrycą z 6D Mark II nazwa RP równie dobrze mogłaby się nazywać RiP...

Albo jesteś naiwny albo zwyczajnie narajałeś się na sony a Ci nie stać na zmianę systemu. P.s oprócz sony jest jeszcze Nkon, który już dawno miał wszystko lepsze od Canona, a Ty nadal w Canonie.... Po drodze był i jest też Fuji. a Ty nadal w canonie. teraz "żyjesz" Sony ale po kalkulacjach Ci wyszło, że się nie opłaca i szukasz "kozła ofiarnego" opracowując strategię marketingową Canonowi.
p.s Piszesz, że przyszłość dla Canona to segment PRO z małymi i lekkimi obiektywami. Miałeś kiedyś Sony A7/a9 ze szkłami PRO w rękach? Taki 85 1.4 G albo 24-70 2.8 ? Może im to zasugeruj. :)

--- Kolejny post ---


kmeg nigdy nie miałem sony, mam sporo obiektywów canona, sprzedam je, sporo stracę, okaże się że sony kupa heh. Chodzi mi o to, że chciałbym by canon wypuścił coś na miarę A7RIII i parę szkieł do RF, tyle i aż tyle na taką potężną firmę jak Canon?

Wiem, że lekkość i dobra optyka oraz niska cena nie idą w parze. Już nie chodzi o tą cenę. Sony wypuściło ostry obiektyw FE 12-24 o wadze 565 gramów. 100-400, tu waga już pewnie nie może zejść niżej niż te 1395 gram.

Co do statywu to dobry jest befree carbon, waga 1,1 kg, cena wysoka, ale tu jak wyżej, mniejsza waga i zachowane możliwości muszą iść w parze z wyższą ceną.

Człowieku system eos R miał premierę kilka miesięcy temu a Ty oczekujesz nowej puszki na poziomie a7rIII( 16k w momencie premiery) i parę szkieł do systemu. Zapomniałeś, że to trzeba opracować i wyprodukować na cały świat, a to trochę potrwa co ? :)

pawel.guraj
30-01-2019, 10:27
... w kierunku rozmycia podziałów sprzętu amatorskiego,i tracenia ryku na rzecz komórek to oni stawiają się na pro odbiorców


Tyle, że czytając wypowiedź tego gościa, można zrozumieć (co wcale nie dziwi), z tego rynku Pro nie da się żyć - za mały (biorąc pod uwagę oczekiwania rynku vs koszty R&D itp).
Dopóki ten rynek Pro jest wpierany sprzedażą modeli z niższych półek to się kręci. Teraz się przestaje kręcić i oczywiście to nie dotyczy tylko Canona. Jeżeli ten rynek rzeczywiście tak się będzie kurczyć - to tort jest już podzielony. Teraz będzie już tylko walka o to kto swój topniejący kawałek utrzyma najdłużej - dopóki będzie się to opłacać oczywiście.
Nie spodziewał bym się już takiego pędu innowacji. Pewnie dlatego Canon wyraźnie daje do zrozumienia, że biznes "imaging" będzie przestawiał na inne tory - bo tam rynek rośnie. Zastanawiam się jakie losy spotkają Fuji, Oly czy Panasa z właśnie ogłoszonym FF. Bo takie Sony to zawsze przeżyje na PS6 jak się okaże, że biznes foto trzeba zaorać.

p,paw

becekpl
30-01-2019, 10:44
a jak sprzedaż ma Leica czy Hasselblad?
nikt nie gwarantuje ze do końca świata bezie taka a nie inna sprzedaż
tort będzie na pewno mniejszy ale ważne by być wisienka

zdebik
30-01-2019, 11:10
RP pewnie będzie miał matrycę 6DII, dlaczego nie, skoro ludzie to łykną jak pelikan rybę, znacznie słabsze rozwiązania były łykane przez rynek bez problemu.

Matryca w nowej R'ce nie będzie głównym powodem kupna, znając życie AF zostanie poprawiony i dodany w 4K, a to już wystarczy (choć niewielu będzie tego używać).

Photointo
30-01-2019, 12:05
becekpl no właśnie nie stawiają na PRO, bo EOSR, ich pierwsza bezlusterkowa pełna klatka mocno odstaje w możliwościach do tego co pokazuje SONY. Sony robi pełne klatki już od lat, co w tym czasie robił Canon?

becekpl
30-01-2019, 12:11
i co z tego ze S robi jak w rynku PRO rządzi C:!:
S rozpycha się wśród amatorów,ktoś kto ma szklarnie w systemie i "czuje" sprzęt tak łatwo nie zostawi tego wszystkiego z dnia na dzień by wejść od początku w drugi system

Photointo
30-01-2019, 12:27
becekpl no właśnie nie stawiają na PRO, bo EOSR, ich pierwsza bezlusterkowa pełna klatka mocno odstaje w możliwościach do tego co pokazuje SONY. Sony robi pełne klatki już od lat, co w tym czasie robił Canon?

Wg. danych spadki w rynku foto dotyczą lustrzanek. Nie ma spadków w rynku bezluster, ostatnio był nawet lekki wzrost. Rynek pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych dotychczas należał w 100% do Sony. Po zaprezentowaniu Nikona Z i EOSR udziały Sony spadły do 67%, Canon zyskał 22% a Nikon 10%. To czy te wyniki znacząco się zmienią zależy od Canona.

robertskc7 sprzedam obiektywy to przejdę, ale wiem, że to krok w jedną stronę. Nie jest to takie proste przy obiektywach wartych parenaście tysięcy złotych bo strata też idzie w tysiące (przy drodze powrotnej koszt dodatkowo się dubluje).

--- Kolejny post ---

"S rozpycha się wśród amatorów"

Ty widziałeś w ogóle sony A9 i sony A7RIII?

becekpl
30-01-2019, 12:38
a muszę?
a ci PRO widzieli?
https://www.dpreview.com/news/0966656912/2018-japan-bcn-camera-rankings-canon-dominates-dslrs-tops-sony-in-mirrorless

nie rozumiem, skoro jesteście tak rozczarowani strategia C i jego produktami, to dlaczego tu jeszcze jesteście?
mamy wolność wyboru

ja mimo ze wszedłem w F dalej posiadam C, bo w pewnych kwestiach jest bezkonkurencyjny
ale jeśli kiedyś uznam ze jakiś system jest na tyle lepszy ze warty zamiany to po prostu to zrobię
bez pisania laboratów na forumach

Kolekcjoner
30-01-2019, 13:41
Nie spodziewał bym się już takiego pędu innowacji. Pewnie dlatego Canon wyraźnie daje do zrozumienia, że biznes "imaging" będzie przestawiał na inne tory - bo tam rynek rośnie. Zastanawiam się jakie losy spotkają Fuji, Oly czy Panasa z właśnie ogłoszonym FF. Bo takie Sony to zawsze przeżyje na PS6 jak się okaże, że biznes foto trzeba zaorać.

p,pawMyślę że po prostu część firm sobie niestety odpuści co zmniejszy konkurencję z wiadomym skutkiem.
Sprzęt PRO jeśli zostanie to jeszcze zdrożeje. Czy masówa typu 4000D zniknie - nie sądzę że szybko. Zawsze będzie grupa niezamożnych amatorów którzy będą chcieli kupić "poważny" aparat.


Sony robi pełne klatki już od lat, co w tym czasie robił Canon?
Z tego co pamiętam to aparaty, obiektywy, kamery etc.
Jęczysz tu od iluś postów co to Canon powinien zrobić. Z biznesowego punktu widzenia gdyby to wprowadzili to by szybko zbankrutowali. Taka pisanina to strata czasu stąd była moja sugestia żeby zmienić system zamiast reformować firmę ;). Po prostu zrób co jest możliwe do zrobienia zamiast próbować zbawiać świat.

zdebik
30-01-2019, 14:09
Taka pisanina to strata czasu stąd była moja sugestia żeby zmienić system zamiast reformować firmę ;)

Z taką wiedzą można doktorat napisać i publikować prace w NYT. Po co marnować czas na forum.

becekpl
30-01-2019, 14:20
@ Photointo, @ pawel.guraj
make a picture not war,
serdecznie zapraszam do zabawy
https://www.canon-board.info/threads/108401-pokaz-zdjecie-ktore-lubisz

pawel.guraj
30-01-2019, 14:39
@ Photointo, @ pawel.guraj
make a picture not war,
serdecznie zapraszam do zabawy
https://www.canon-board.info/threads/108401-pokaz-zdjecie-ktore-lubisz

Nie no, wrzucanie fotek z Sony na forum Canona to była by już perwersja. Od tego mam bloga.

P,paw

akustyk
30-01-2019, 18:26
Nie no, wrzucanie fotek z Sony na forum Canona to była by już perwersja. Od tego mam bloga.

P,paw

Dlaczego? Tamten watek jest od zdjec, kazdy moze brac udzial. A wszelkie formy misjonarstwa (ktorejkolwiek marki) beda pacyfikowane. Od tej obory jest juz cala masa watkow na tym forum

kmeg
30-01-2019, 19:49
Nie no, wrzucanie fotek z Sony na forum Canona to była by już perwersja. Od tego mam bloga.

P,pawWolę wrzucanie fotek zrobionych Sony (a jak jeszcze pokazują jakaś przewagę albo to coś czego nie ma Canon) niż te pełne frustracji krucjaty jakie są na tym forum.
Ja chętnie zobaczę.

candar
30-01-2019, 20:22
Wolę wrzucanie fotek zrobionych Sony (a jak jeszcze pokazują jakaś przewagę albo to coś czego nie ma Canon) niż te pełne frustracji krucjaty jakie są na tym forum.
Ja chętnie zobaczę.

Ja już się naoglądałem. Dziękuję, postoję ;)


BTW - ciekawi mnie tylko ile osób potrafiłoby wskazać foty wykonane szkłem fuji 56mm f/1,2 w APS-C fuji oraz w FF wykonane Sony 85mm f/1.8 vs canonem EF 85 f/1.8 ? :mrgreen: Mityczna przewaga FF nad APS-C , różowe słonie i jednorożce ;)

Kolekcjoner
30-01-2019, 20:38
Ja już się naoglądałem. Dziękuję, postoję ;)


BTW - ciekaw byłbym ile osób byłoby w stanie wskazać foty wykonane szkłem fuji 56mm f/1,2 w APS-C fuji oraz w FF wykonane Sony 85mm f/1.8 vs canonem EF 85 f/1.8 ? :mrgreen: Mityczna przewaga FF nad APS-C , różowe słonie i jednorożce ;)

Istotnie, takie porównanie byłoby ciekawe. Choć właściwie to jego wynik jest łatwy do przewidzenia ;)

Jacek_Z
30-01-2019, 20:46
Wg. danych spadki w rynku foto dotyczą lustrzanek. Nie ma spadków w rynku bezluster, ostatnio był nawet lekki wzrost. Rynek pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych dotychczas należał w 100% do Sony. Po zaprezentowaniu Nikona Z i EOSR udziały Sony spadły do 67%, Canon zyskał 22% a Nikon 10%. To czy te wyniki znacząco się zmienią zależy od Canona.Tylko od Canona? Tzn Sony jest bezsilne, dali wszystko co mają? A Nikon? 10% rynku w momencie gdy w sprzedaży był tylko Nikon Z7, 2x droższy od Canona R, cenowo na poziomie Sony A9? Jaki % sprzedaży w Sony stanowi A9? Jeśli Sony z większą ilością optyki natywnej, z 8 modelami w sprzedaży, z tanimi jak barszcz A7 mk1 i tanim A7 mk2 ma spadek do 67% to to jest spadek potężny, no i nikt nie ma wątpliwości, że będzie postępował. Canon i Nikon już dali nowszy soft, niewiele odstają od Sony, będą kolejne modele, większa ilość optyki. Jestem ciekawy jak szybko będzie udział poniżej 50%. Jesli to ma miejsce przy znacząco niższej cenie Sony niż ML Canona i Nikona to to jak wróży Sony?

jotes25
30-01-2019, 21:24
to jest spadek potężny, no i nikt nie ma wątpliwości, że będzie postępował.


Ciekawe skąd to założenie. Ja mam wątpliwości, że będzie postępował:

1689

Photointo
30-01-2019, 21:42
Normalne że Sony zanotowało spadki przy wejściu nowych systemów canona i Nikona, są to bardzo dobre firmy z masą użytkowników w lustrzankach. Zobaczymy jak będzie po czasie. Na razie Canon nie ma bezlustra w pełnej klatce które może konkurować z a9 czy a7r iii.

jan pawlak
30-01-2019, 22:55
Tylko od Canona? Tzn Sony jest bezsilne, dali wszystko co mają? A Nikon? 10% rynku w momencie gdy w sprzedaży był tylko Nikon Z7, 2x droższy od Canona R, cenowo na poziomie Sony A9? Jaki % sprzedaży w Sony stanowi A9? Jeśli Sony z większą ilością optyki natywnej, z 8 modelami w sprzedaży, z tanimi jak barszcz A7 mk1 i tanim A7 mk2 ma spadek do 67% to to jest spadek potężny, no i nikt nie ma wątpliwości, że będzie postępował. Canon i Nikon już dali nowszy soft, niewiele odstają od Sony, będą kolejne modele, większa ilość optyki. Jestem ciekawy jak szybko będzie udział poniżej 50%. Jesli to ma miejsce przy znacząco niższej cenie Sony niż ML Canona i Nikona to to jak wróży Sony?

Patrzysz na to "za wąsko", o co innego walczy Sony a o co innego Canon.

Canon to potentat sprzedaży foto i musi walczyć by jak najmniej stracił kasy przy zmianie/przejściu technologii na Smartony i ML.
Teraz i w dalszej perspektywie.
Sony to były "nikt" w sprzedaży foto i jeśli osiągnie/wyszarpie stabilne 25-35% sprzedaży w tym segmencie to będzie wielkie osiągnięcie.

Naprawdę nie ma dla mnie żadnego znacznie "co pisze" na puszce, Canon czy Sony. Wolałbym nawet (z sentymentu) by na mojej pisało Canon
Ale chcę mieć puszkę która zaspokoi moje realne i "wymarzone" potrzeby. I tyle

Z wielu powodów bardzo bym chciał aby system R szybko był co najmniej klasy A7/9.
Są przesłanki że tak być może.
Szkła R "wyglądają" że Canon chce odzyskać pozycję jakościową które w ostatnich latach w EF stracił w stosunku do Sigmy/Zeissa.
W pierwszej 20 jakości technicznej (zdjęć z) obiektywów EF (DxO) obiektywów Canona jest 6 a pierwszy zajmuje 7 miejsce.

jp

tmielcarz
30-01-2019, 23:33
Ciekawe skąd to założenie. Ja mam wątpliwości, że będzie postępował:

1689

Z tego wykresu nie da się wywnioskować żadnego spadku. To jest tylko udział. Jeżeli ja bym sprzedawał na targu co miesiąc 100kg jabłek, a mój znajomy w pewnym momencie czasowym ustawiłby się ze swoim stoiskiem na drugim końcu miasta i zaczął sprzedawać 25kg jabłek, ale ja bym nadal sprzedawał 100kg to mój początkowy 100%-owy udział w rynku spadłby co prawda do 80%, ale nie oznaczałoby to, że mój biznes zaliczył spadek. Czy jest dostępny wykres prezentujący przychody Sony przed i po wprowadzeniu R-ki i Zetki ? Możliwe, że te modele odebrały część klienów Sony, ale równie prawdopodobne jest, że to byli klienci, którzy nigdy by nie kupili Sony, więc premiera konkurencji nie miała wpływu na przychody Sony.

Jacek_Z
31-01-2019, 00:05
Sony to były "nikt" w sprzedaży foto i jeśli osiągnie/wyszarpie stabilne 25-35% sprzedaży w tym segmencie to będzie wielkie osiągnięcie.
Nikt? Sony to spadkobierca Minolty. Mam kolegę, fotografująca rodzina, on, żona, 2 dorosłych juz dzieci, każdy ma tam swoja lustrzankę. Prawie 30 lat w Minolcie/Sony. W umarłym systemie SLT, nie wiedzą co robić. Forum Sony się nazywa KKM. Sony przejęło olbrzymią rzeszę użytkowników Minolty.
Kurcze, daje się wciągać w OT.
Konczmy to tutaj, załozyłem inny wątek.

jan pawlak
31-01-2019, 05:32
Nikt? Sony to spadkobierca Minolty. Mam kolegę, fotografująca rodzina, on, żona, 2 dorosłych juz dzieci, każdy ma tam swoja lustrzankę. Prawie 30 lat w Minolcie/Sony. W umarłym systemie SLT, nie wiedzą co robić. Forum Sony się nazywa KKM. Sony przejęło olbrzymią rzeszę użytkowników Minolty.
Kurcze, daje się wciągać w OT.
Konczmy to tutaj, załozyłem inny wątek.

To po prostu przenieś #798 swój post "o Sony" i moją odpowiedź na Twój post oraz Twoją odpowiedź na mój post do tego innego wątku :)

jp

Photointo
31-01-2019, 07:15
Na canonrumors pojawił się link do wyników finansowych canona za 2018 i celów na przyszłość. Zawiało optymizmem:

"Strengthen presence in mirrorless camera market
-Expand lineup of products with the EOS R system at its core,
-Accelerate developmentof new products,
-Raise proportion of full-frame models"

Photointo
31-01-2019, 09:42
Widać Canon poważnie myśli nad mocnym zaangażowaniem się w system RF, a to zapowiada nowe body i obiektywy. Myślę, że sporo osób wstrzyma się w tym roku z wyborem systemu (lub zmianą). Ja też. 14 lutego mają pojawić się dane nowego body EOS RP. Oby P znaczyło PRO a nie PLASTIC :P

jinks
31-01-2019, 09:57
Widać Canon poważnie myśli nad mocnym zaangażowaniem się w system RF, a to zapowiada nowe body i obiektywy. Myślę, że sporo osób wstrzyma się w tym roku z wyborem systemu (lub zmianą). Ja też. 14 lutego mają pojawić się dane nowego body EOS RP. Oby P znaczyło PRO a nie PLASTIC :PTam jest też coś o tym, że sporo zarabiają na szkłach. Dlatego bardziej obstawiam, że wypuszczą niedrogi, średni model żeby jak najwięcej użytkowników przechodziło na R a potem...kupowało obiektywy. Ludzie będą kupowali drugi raz szkła, które już mają. Wymiana z ef na rf, bo trochę lżejsze, lepsze optycznie, ale przede wszystkim dziwnie się pracuje na dwóch bagnetach.

Podsumowując będzie tani, gorszy od R model żeby "zarazić" jak najwięcej użytkowników, na których zarobią później. Coś jak tania drukarka i drogie tusze.

Photointo
31-01-2019, 12:56
Wydaje mi się, że będą wypuszczać i różne obiektywy, tańsze jak zaprezentowany RF 35 1.8 macro (bez el) jak i droższe. Znając Canona i jego ogromny talent do innowacyjnych szkieł (8-15mm, 11-24mm, tilt-shifty, macro 1-5x, szkła ze światłem 1.2) i to jakie możliwości daje nowy bagnet można się spodziewać szkieł typu światło 1.0 (to, że da się nawet mniej pokazuje nikon), szeroki na FF od 10mm i wszystko co trudno sobie wyobrazić. Pracują podobno na odwrotnym konwerterem, tzn takim który zmniejsza ogniskową i wartości liczbowe przysłony (np. z 1.2 na 1.0 itp.).

To, że Canon myśli nad zamianą serii 000-0000 staje się chyba faktem (a ktoś tu się wyżej śmiał z tego co pisałem co powinien a czego nie powinien zrobić canon :P):

1693

"The 2018 interchangeable-lens camera market was impacted by restrained purchasing of advanced-amateur models, prior to the launch of new full-frame mirrorless cameras by each manufacturer, and
the further contraction of the DSLR market, mainly due to lower sales of entry-class models. As a
result, the overall interchangeable-lens camera market continued to shrink. Even under these
conditions, sales of mirrorless cameras—with their lightweight, compact body designs—continued to
grow. This reflects improvements in mirrorless camera performance in such areas as autofocus, which
is now comparable to that of DSLRs.

Against this backdrop, we are framing this year as one in which we take measure that will stabilize
this business in the future. Within this, accelerating the expansion of our mirrorless lineup is a priority.
The key to this is the EOS R, our first full-frame mirrorless model, launched in the second half of last
year. Although its contribution to last year’s performance was limited, sales have been strong due to
its significantly improved optical performance, which has been highly rated by users. In order to further
increase our presence in the mirrorless camera market, this year we will continue to expand our entire
mirrorless camera lineup, consecutively launching new R-System products, including lenses.
Additionally, we will also promote change in the distribution of internal resources, from development
to production as well as sales & marketing.

Additionally, we will work to improve product mix, raising the proportion attributable to full-frame
models that have high profitability by enhancing our mirrorless camera lineup and also expanding
sales of full-frame models, particularly the EOS R.

We expect the market for camera equipped with full-frame sensors, which offer superlative descriptive
performance, to continue growing at a stable rate. The customer base of this market are particular about
image expression and pair their cameras with various lenses depending on the images they intend to
capture. We will strive to improve total profitability by expanding sales of the full-frame model like
the EOS R which will lead to expanded sales of lenses that have high profitability.

For interchangeable-lens cameras, the market in 2018 was down 10% to 10.3 million units. Our sales,
were down 9% to 5.04 million units, which is a slower rate of decline than the market and reflects sales
growth of our mirrorless cameras, including the EOS M50, a strategic entry class model that was
launch in the first half. In 2019, we expect the market to continue to decline, shrinking 7% to 9.6
million units. Despite facing a shrinking DSLR market, we expect our interchangeable-lens camera
sales overall to be 4.7 million units as we grow unit sales through new mirrorless cameras, including
the ones that were launched last year.

Next, compact cameras. In 2018, the market was down 22% to 10.5 million units. And in 2019, we
expect the market to decline at a continuing rate of around 20%, reaching 8.5 million units. We expect
our own unit sales to decline in line with the market. From a profitability perspective, however, we
expect steady improvement thanks to a higher proportion of sales coming from our G series of premium
models. Going forward, we will continue to expand sales mainly for G series cameras."

marfot
31-01-2019, 23:06
Chyba maleją nadzieje niektórych na 50/1.4 w nowym wcieleniu:
https://www.canonrumors.com/canon-rf-50mm-f-1-8-is-usm-coming-in-2019-cr1/
Jak Nikon :roll:

jinks
31-01-2019, 23:48
Chyba maleją nadzieje niektórych na 50/1.4 w nowym wcieleniu:
https://www.canonrumors.com/canon-rf-50mm-f-1-8-is-usm-coming-in-2019-cr1/
Jak Nikon :roll:Oby bokeh był bardziej w kierunku (przynajmniej) ef50/1.4 niż 1.8stm i bez tego wysuwającego się tubusu ;)

akustyk
01-02-2019, 00:32
Oby bokeh był bardziej w kierunku (przynajmniej) ef50/1.4 niż 1.8stm i bez tego wysuwającego się tubusu ;)

oby bokeh byl jak EF-M 32/1.4. miedzy 1.4 a 1.8 STM to ja nie wiem czy jest o co sie klocic, oba sa takie sobie...

EF-M 32/1.4 :

https://canon-board.info/imgimported/2019/01/46788989761_579788bb69_b-2.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/8/7885/46788989761_579788bb69_b.jpg)

Photointo
01-02-2019, 09:47
Piękny bokeh, myślę o tym szkle. Na razie używam naleśnika 2.0 i bardzo go lubię ale brakuje trochę głębi. A tak w ogóle to obiektyw ef-m 22mm 2.0 mnie zadziwia - małe to, lekkie, z przodu szkła na niecały centymetr a robi tak ostre zdjęcia na 2.0... To chyba ta przewaga bezlustra w kwestii konstrukcji obiektywów i ich ostrości/wagi/wielkości (tylko czemu nowa 50'ka 1.2 jest taka duża!?).

candar
02-02-2019, 21:54
14 lutego https://www.canonwatch.com/canons-next-eos-r-model-is-entry-level-costs-1600-and-has-one-card-slot-announcement-feb-14/
CANON’S NEXT EOS R MODEL IS ENTRY LEVEL, COSTS $1600, AND HAS ONE CARD SLOT, ANNOUNCEMENT FEB 14

mirror
02-02-2019, 22:33
słyszałem ze nastawiają sie na rozbudowane funkcje video - 4K 15fps z cropem 2.7 :) - dla mnie bomba bo obiektywy od nikona 1 juz mam i brakuje mi tylko adaptera.

ale jak już pisałem tani korpus jest potrzebny - 8200PLN na początek

zdebik
03-02-2019, 14:55
Zrobią dwa sloty, usuną ten gładzik i kupuje R w ciemno.

marfot
03-02-2019, 15:43
Zrobią dwa sloty, usuną ten gładzik i kupuje R w ciemno.

Jakich korzyści oczekujesz w wyniku usuniecia gładzika?
Pytam poważnie bo używam go bardzo często.

szandor
03-02-2019, 16:14
Jakich korzyści oczekujesz w wyniku usuniecia gładzika?
Pytam poważnie bo używam go bardzo często.

Mnie akurat gładzik wk....a.

swallow77
03-02-2019, 16:39
Mnie akurat gładzik wk....a.Pod gładzika podłączyłem wyświetlanie on/off poziomnicy (prawy koniec) oraz wyswietlanie on/off histogramu (lewy koniec). Przypadkowe zmienianie nastaw było faktycznie denerwujące.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

szandor
03-02-2019, 16:52
Pod gładzika podłączyłem wyświetlanie on/off poziomnicy (prawy koniec) oraz wyswietlanie on/off histogramu (lewy koniec). Przypadkowe zmienianie nastaw było faktycznie denerwujące.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Serdeczne dzięki, nareszcie widzę w miarę sensowne wykorzystanie tego wynalazku.

zdebik
03-02-2019, 17:00
Jakich korzyści oczekujesz w wyniku usuniecia gładzika?
Pytam poważnie bo używam go bardzo często.Wolę tylne koło jak w 5'kach.

Btw w 5d3 tylne koło jest dotykowe, ale chyba niewiele osób o tym wie.

marfot
03-02-2019, 17:45
Wolę tylne koło jak w 5'kach.

Chyba do tylnego koła i joysticka w wydaniu 5D nie ma powrotu w ML.
Miałem Joya w 5DII - można nim było wybrać dowolne niedziałające pole AF albo środkowe ledwo działające :mrgreen:

Do gładzika przypisałem metodę AF bo jest kilka pozycji do wyboru i czymś to trzeba zrealizować.

candar
03-02-2019, 18:05
Mnie akurat gładzik wk....a.

Za optycznymi:
"Mówi się, że EOS RP nie będzie jedynym pełnoklatkowym bezlusterkowcem Canona, który mamy poznać w tym roku. Podobno producent szykuje też premierę bardziej zaawansowanego modelu wyposażonego w dwa sloty kart pamięci (jednym z nich będzie SD) i tradycyjny dżojstik, który ma pojawić się w miejscu dotykowego paska."

BTW - przy dobrych wiatrach pod koniec roku można się spodziewać dużej wyprzedaży obecnych R-ek po wejściu na rynek obiecanego korpusu profi R z dwoma slotami i tradycyjnym dżojstikiem :mrgreen: Wrócę do tego postu w grudniu :)

--- Kolejny post ---


Chyba do tylnego koła i joysticka w wydaniu 5D nie ma powrotu w ML.


Nieznane są przemyślenia i końcowe wyroki konstruktorów w C po analizie pierwszej R-ki :) Się okaże zaniedługo ;) Mnie się nie spieszy...

mirror
03-02-2019, 20:06
wszystko to fajne jest i na pewno robi zdjęcia, skoro nawet matryce umieszczane kiedyś w 7D znajdują swoich piewców i wielbicieli to z pewnościa nie będzie gorzej z RP ba będzie o niebo lepiej, ale na ten moment to ja już matrycę podobna do tej co to będzie w RP mam, jestem w miarę zadowolony i nie mam żadnego powodu kupować następnej takiej samej :mrgreen: bo autostrad używam do dojechania w ciekawe miejsce, a nie do fotografowania :mrgreen: natomiast R ma nadal pewien potencjal do przekonania mnie - przy odpowiedniej cenie nie powiem nie.

i ciekawe jak ten RP wpłynie na rynek APSC :)

moim zdaniem ciekawy rumors to ten o patencie na BSI z dpaf - pytanie kiedy to się zmaterializuje

https://www.canonrumors.com/patent-canon-back-side-illuminated-bsi-dpaf-image-sensor/

szandor
03-02-2019, 20:23
Przyjechał do mnie obiektyw RF 35 miałem, zamiar zastąpić nim EF 35 IS. Robię zdjęcia głównie w podróży, więc, chciałem zyskać na wymiarach, wadze i jakości. Czy tak się stało:

1718

trochę tak, bo zyskałem 140 g i trochę długości 24 mm = dł. adaptera. Natomiast na jakości chyba nie (taki szybki test, niekoniecznie porządnie zrobiony):

1717

Co mi się nie podoba w RF 35.
Głównie to że, podczas ostrzenia obiektyw zmienia swoją długość. Z przodu wysuwa się na kilkanaście mm napędzany w dodatku mechanizmem STM, boję się, że to może być podatne na uszkodzenia i będzie pracowało jak odkurzacz.
Nie ma dedykowanej osłony przeciw słonecznej, a jej mocowanie przewidziano ca pomocą połączenia gwintowego tego od filtra.
Wg mnie taka sama niedoróbka jak R-ka.

marfot
03-02-2019, 21:04
Co mi się nie podoba w RF 35.
Głównie to że, podczas ostrzenia obiektyw zmienia swoją długość. Z przodu wysuwa się na kilkanaście mm napędzany w dodatku mechanizmem STM, boję się, że to może być podatne na uszkodzenia i będzie pracowało jak odkurzacz.
Nie ma dedykowanej osłony przeciw słonecznej, a jej mocowanie przewidziano ca pomocą połączenia gwintowego tego od filtra.
Wg mnie taka sama niedoróbka jak R-ka.

Kurcze, myślałem o takiej samej zamianie. Nie potrzebuję makro wcale ale brak adaptera, lepszy IS, cisza, może i bokeh jakoś do mnie przemawiały.
Z tą osłoną to rzeczywiście coś niebywałego. Może pojawią się jakieś mocowane do tego pierścionka do flasha.
Przy normalnych odległościach np. 1,5m do nieskończoności to duży jest ten wysuw?

szandor
03-02-2019, 21:48
Maksymalny wysuw to 18 mm.

--- Kolejny post ---

I jeśli RF jest cichszy, to niewiele.

1719

robertskc7
03-02-2019, 21:56
Dzięki, skutecznie mnie wyleczyłeś z RF 35, zostaje sigma 35 1.4.
Co do joya to faktycznie brakuje go bardzo, ustawianie ostrości na ekranie wymaga sporej wprawy.
Dzięki też za tip jak wykorzystać pasek do szybkiej zmiany między faceAf a punktem pojedynczym. Zastanawiałem się właśnie jak maksymalnie przyspieszyć zmianę inaczej niż za pomocą przycisków.

kardwa
03-02-2019, 21:56
Brzydko to wygląda. Czyżby powtórka z EF 50mm f/1.4 i notorycznie padający mechanizm af?

szandor
03-02-2019, 22:07
Dzięki, skutecznie mnie wyleczyłeś z RF 35, zostaje sigma 35 1.4.
Co do joya to faktycznie brakuje go bardzo, ustawianie ostrości na ekranie wymaga sporej wprawy.
......

Ja z kolei za wybieraniem punktu ostrości na ekranie jestem bardzo za, i tak bardzo za joyem już nie tęsknię.

Photointo
04-02-2019, 09:28
Miałem nadzieję (nie tylko ja), że ten RP będzie pro body. Ale jeśli nie i będzie miał matrycę z 6D mark II a cena w szybkim czasie spadnie do około 7 to mocno się nad nim zastanowię. Czekanie do grudnia 2019 z eos m50 mi się nie uśmiecha. To dobry aparat ale jak mnie zobaczą z nim na ślubie to nie teges hehe.

kardwa
04-02-2019, 10:09
Jego cena wyjściowa będzie jak EOS R z importu więc jakbym miał wybierać między nim a EOS R to sprawa byłaby prosta zakładając, że RP będzie miał sensor z 6DII.

akustyk
04-02-2019, 10:27
a w miedzyczasie 6D mkII wisi kolo 6000 PLN a pewnie jeszcze spadnie. i mozna do niego kupic pelny zestaw natywnych szkiel, nie pozbywajac sie nerki... :D

tak tylko mowie... bo to przeciez luszczanka jest, wielka i ciezka... :)

mirror
04-02-2019, 10:42
a w miedzyczasie 6D mkII wisi kolo 6000 PLN a pewnie jeszcze spadnie. i mozna do niego kupic pelny zestaw natywnych szkiel, nie pozbywajac sie nerki... :D

tak tylko mowie... bo to przeciez luszczanka jest, wielka i ciezka... :)

ale wiesz ta autostrada może ci odjechać :mrgreen:

candar
04-02-2019, 11:29
a w miedzyczasie 6D mkII wisi kolo 6000 PLN a pewnie jeszcze spadnie. i mozna do niego kupic pelny zestaw natywnych szkiel, nie pozbywajac sie nerki... :D

tak tylko mowie... bo to przeciez luszczanka jest, wielka i ciezka... :)

Generalnie można założyć, że po premierze R większość aparatów jeszcze trochę podziała ;) Tak więc chyba warto się "pomęczyć" do grudnia i nie dać się podejść w tej wojnie na przeczekanie przez canona ;)

Photointo
04-02-2019, 11:30
kardwa z importu nie chcę, canon robi różne promocje cashback których to nie dotyczy, poza tym mam ew. naprawę w canonie w ciągu 2 dni a to też nie dotyczy sprzętu z importu.

akustyk mniejsza waga bezluster to nie jedyna zaleta jaką widzę - główną jest chyba to, że widzisz jakie zdjęcie wyjdzie (niby na lustrzankach też jest dual pixel i live view ale i tak musi się podnieść lustro przy robieniu zdjęcia, jest przerwa w obrazie, nie da się cykać jedno po drugim).

zdebik
04-02-2019, 12:03
- główną jest chyba to, że widzisz jakie zdjęcie wyjdzie (niby na lustrzankach też jest dual pixel i live view ale i tak musi się podnieść lustro przy robieniu zdjęcia, jest przerwa w obrazie, nie da się cykać jedno po drugim).

Kurcze robie zdjęcia M50 i nigdy nie wiem jakie wyjdzie, może coś z tymi lampami namieszałem...

akustyk
04-02-2019, 12:20
akustyk mniejsza waga bezluster to nie jedyna zaleta jaką widzę

mniejsza waga korpusu nie jest dla mnie zadna zaleta. wrecz odwrotnie.

mniejsza waga systemu calosciowo tez niekoniecznie jest zaleta. jak stawiam aparat na statywie, to jego masa mi zwisa, dynda i powiewa. wrecz jest wada, bo 2kg lepiej dociazaja statyw niz 1kg, co na nieustannym wietrze w tym kraju ma spore zalety



- główną jest chyba to, że widzisz jakie zdjęcie wyjdzie

lub tez: g* widzisz w ciemnosci - tam gdzie oko sobie bardzo dobrze radzi z dostosowaniem do braku swiatla :)

jak wyjdzie zdjecie ja nie musze widziec. mam swiatlomierz i umiem to ocenic. z tym ze ja borowym dziadkiem jestem, lustrem od 15 lat klepie. jakbym byl milenialsem czy innym swiezo-oswieconym tez pewnie umialbym znalezc dziesiatki usprawiedliwien dla kiepskich zdjec, zanim wskazalbym palcem na siebie :D



(niby na lustrzankach też jest dual pixel i live view ale i tak musi się podnieść lustro przy robieniu zdjęcia, jest przerwa w obrazie, nie da się cykać jedno po drugim).

jak foce landszafty to rzadko zdarza mi sie strzelac z predkoscia wieksza niz klatka na minute :)


zeby nie bylo niejasnosci... poradzilbym sobie R-ka gdyby to mial byc moj korpus podstawowy (landszaft i podroz), nawet pomimo celownika elektronicznego. ale w obecnym stanie rzeczy w zyciu nie wybralbym go zamiast 6D mkII. zbyt malo zalet (podglad elektroniczny w celowniku, RF 24-105) za duzo wad (brak celownika optycznego, adapter, krotsza zywotnosc na baterii, duzo wyzsza cena).

bezlusterkowca mam w cropie (M). kupilem dla jednego obiektywu (32/1.4). w tym zestawie zrywa kapcie z nog (w porownaniu z 750D + 35/2 IS).

candar
04-02-2019, 12:46
Jedno jest faktem ;) Nie da się przekonać do kupna ML posiadacza lustrzanki używającego jej wyłącznie do stacjonarnego focenia na statywie wyłącznie landszaftów, gdzie nie ma potrzeby noszenia ze sobą przez cały dzień (lub noc - na ślubach) często zdublowanego zestawu fotograficznego :) Nawet wizjer nie jest potrzebny bo wszystko ustawi sobie na LCD ;)

akustyk
04-02-2019, 13:09
Jedno jest faktem ;) Nie da się przekonać do kupna ML posiadacza lustrzanki

ale przeciez nawet na tym forum znajdzie sie dostatecznie duzo apostolow, ktorzy nie spoczna poki tych ostatnich opornych przed autostrada nie przekonaja... bo religia bojujaca na tym wlasnie polega, ze nie wolno tolerowac innych opinii i zawsze trzeba zagluszyc tych, ktorzy maja czelnosc chciec czegos innego...

Photointo
04-02-2019, 14:39
Fotografuję krajobrazy od 2006 roku, zaczynałem od 350D, ostatnio doszedłem do 6D + 100-400 II, 16-35 4, 8-15, plus statyw (najlżejszy z możliwych czyli manfrotto 1,1 kg) - to plus woda, plus pierdoły daje wagę plecaka (lowepro) ponad 7 kg. Nie jestem wygodny i nie raz pokonywałem z tym ponad 30 kg w górach, ale chyba się robię stary, bo coraz częściej bolą mnie plecy i kark? Nie wiem jak Wy, ale ja lubię zrobić trasę i pofocić i nie wyobrażam sobie focić tylko z dojazdu (auto na miejsce, statyw i fotki). Każdy ma inny styl focenia ale dla mnie mniejsza waga, rozmiar bezlustra + obiektywów (tego na razie nie widać na EOS R, ale na EOS M jak najbardziej) daje ogromny fun, gdy z paskiem na nadgarstek mogę robić zdjęcia z poziomu gleby z jednej ręki, przystawiać aparat do krzaków/gałęzi drzew itp. to dla mnie przynajmniej daje dużo większą kreatywność. Ale każdy inaczej fotografuje i rozumiem tych którym nie przeszkadzają lustrzanki i ich waga oraz rozmiar.

Co do tego to nie wiem jak robicie zdjęcia, że nie widzicie na podglądzie tego co focicie. Rozumiem, że ekran w słońcu nie, ale te wizjery są już ok. A opcja łapania pomiaru światła przez wciśnięcie spustu do połowy i przekadrowanie z jednoczesnym podglądem jak ściemnia lub rozjaśnia się zdjęcie jest dla mnie nie do przecenienia.

Poza tym coraz bardziej cieszą mnie krótkie filmy, a w słońcu korzystanie z LCD w celu podglądu odpada.

Nie mam zamiaru Was przekonywać, bo sam do niedawna byłem zagorzałym fanem lustrzanek. Przekonał mnie postęp technologii, bo od dawna miałem EOSa M3, ale dopiero dual pixel AF oraz ogólny wzrost wydajności matryc do bezluster mnie przekonał. Przekona Was technologia - jeśli nie teraz to kiedyś.

jotes25
04-02-2019, 15:15
W przyszłym tygodniu pono:

Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM
Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM
Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM
Canon RF 85mm f/1.2L USM

Tak wygląda (dość kompaktowo?) pierwszy białas dla Eos R:

1720

Moim zdaniem przeniesienie pierścienia kontrolnego w okolice bagnetu jest dość niefortunnym posunięciem, ale rozumiem konieczność kompromisu...


I jeszcze taki design:
1721

Pozostałe szkła wyglądają dość "standardowo" ;)

akustyk
04-02-2019, 15:54
Moim zdaniem przeniesienie pierścienia kontrolnego w okolice bagnetu jest dość niefortunnym posunięciem, ale rozumiem konieczność kompromisu...


tak jak 70-300 L. na poczatku dysonans uzytkowy, po 2 tygodniach uzytkowania naturalna ergonomia :)

kardwa
04-02-2019, 15:56
Za Canonrumors:

Camera weight is 400g, the lightest full-frame mirrorless camera ever
A side-articulated monitor and a comfortable grip
A new 24MP CMOS sensor. Expect the performance similar to EOS R
No Touch Bar and top monitor but an extra dial
5FPS
Standard ISO 100-40000
Eye AF now supports Servo AF and Video AF
Dual Pixel AF speed is 0.05 sec.
USB-C and headphone jack are available. Battery charging while shooting is
supported
Canon Log, HDMI clean output, and 1.56x 4K crop
Price is about $1300USD for body (We’re really hoping it’s priced this aggressively)

Robi się ciekawie.

jotes25
04-02-2019, 15:58
Najciekawsza (choć wątpliwa nieco) w tej specyfikacji jest cena. Do widzenia APS-C?

Photointo
04-02-2019, 15:59
Biorę w ciemno to nowe body - 400 gram? Wow. Poproszę jeszcze 24-240 i 15-35mm :P Dobrze, że się wstrzymałem z kupnem Rki.

jotes25 aps-c przeżyje w serii eos-m. Mogliby dać pomniejszoną wersję serii 80D w korpusie eos-m i parę nowych obiektywów (mini 100-400 ;)).

Canon, o to mi chodziło, w końcu działasz. 15-35 z możliwością montowania filtrów? Jestem na ogromne tak, tylko proszę o cenę...no wiecie jaką... Ech, ja się łudzę. Pewnie będzie kosztował 12-15 tys. 24-240 nie jest jasną elką więc pewnie ceną będzie dużo niższa. 85 1.2 na pewno będzie wgniatać w ziemię, także cenowo. Jeśli 70-200 2.8 będzie dużo lżejsze niż 1,5 kg to będzie duży sukces.

este
04-02-2019, 16:13
Każdy ma inny styl focenia ale dla mnie mniejsza waga, rozmiar bezlustra + obiektywów (tego na razie nie widać na EOS R, ale na EOS M jak najbardziej) daje ogromny fun, gdy z paskiem na nadgarstek mogę robić zdjęcia z poziomu gleby z jednej ręki, przystawiać aparat do krzaków/gałęzi drzew itp. to dla mnie przynajmniej daje dużo większą kreatywność.
Tak to działa i u mnie - wraz z wiosna i sezonem rowerowym lustrzanka staje się nagle ciężka i niewygodna, a bezluterkowce M śmigają 24/7 aż do listopada

Fotografuję krajobrazy od 2006 roku, zaczynałem od 350D (...) Co do tego to nie wiem jak robicie zdjęcia, że nie widzicie na podglądzie tego co focicie
Na C350D tez nie miałeś przecież podglądu?

Nie mam zamiaru Was przekonywać(...)Przekona Was technologia - jeśli nie teraz to kiedyś.
No to już powiało misjonarstwem. Lekko ;)

Photointo
04-02-2019, 16:18
este nie miałem bo nie mogłem mieć - nie było takiej technologii.

Taka prawda, nie chcę nawracać, ale wiem jak to wyglądało u mnie. To tak jak walka kliszy z cyfrą - do czasu gdy cyfra nie oferowała odpowiedniej technologii to miało sens - teraz? Nikt już nie walczy.

Kolekcjoner
04-02-2019, 17:01
Ale te szkła jeśli to prawda to odlot. Ceny pewnie też ;).
Co do pogrzebu apsc to ja bym się wstrzymał do premiery sklepowej. Kupić body za 5 kzł ze szkłami po tyleż samo, a za 2 to dla niektórych ogromna różnica (m100 można teraz wyrwać nawet za 1300 zł).

candar
04-02-2019, 17:32
Za Canonrumors:

Camera weight is 400g, the lightest full-frame mirrorless camera ever
A side-articulated monitor and a comfortable grip
A new 24MP CMOS sensor. Expect the performance similar to EOS R
No Touch Bar and top monitor but an extra dial
5FPS
Standard ISO 100-40000
Eye AF now supports Servo AF and Video AF
Dual Pixel AF speed is 0.05 sec.
USB-C and headphone jack are available. Battery charging while shooting is
supported
Canon Log, HDMI clean output, and 1.56x 4K crop
Price is about $1300USD for body (We’re really hoping it’s priced this aggressively)

Robi się ciekawie.

Całkiem ciekawie to wygląda :) W skrócie mały, ale wariat :mrgreen:
Trochę zaskakuje informacja o braku "monitora" ;( Ale, że brak górnego - to mi akurat rybka, zyska na mniejszych wymiarach a dodatkowe pokrętło w tym miejscu bardzo mile widziane. No chyba, że wykroją EVF, ale wówczas mało kto go kupi...

mirror
04-02-2019, 19:24
Ale te szkła jeśli to prawda to odlot. Ceny pewnie też ;).
Co do pogrzebu apsc to ja bym się wstrzymał do premiery sklepowej. Kupić body za 5 kzł ze szkłami po tyleż samo, a za 2 to dla niektórych ogromna różnica (m100 można teraz wyrwać nawet za 1300 zł).

szkła napsują sporo krwi konkurencji
ceny m100 widziałem nawet się przez moment łamałem czy nie kupić jako telekonwerter do 100-400, cena za adapter EF-M EF trochę duża ale może kiedyś.

co do RP to
1.56 spory crop na 4K jak zwykle :mrgreen: ja na szczęście nie filmuję :mrgreen: jak tego używać kupować EF-Sy do filmowania czy co :mrgreen:
wyjdzie to zobaczymy co wyszło - "A new 24MP CMOS sensor. Expect the performance similar to EOS R" - czyli co jak bedzie o 1EV słabszy na DR to będzie jeszcze similar czy już będzie to przepaść - bo te informacje to zawsze takie "prawie" i "podobnie"
5fps ciekawe czy z AF czy bez AF - pewnie bez AF, z AF 2fps - ja na szczęście robię zwykle jedną klatkę na kilka minut
ale ogólnie bardzo ciekawie
PS. właśnie do mnie dotarło że to może nie mieć EVF :) ale to chyba niemożliwe - ja raczej się przestawię na kadrowanie "na zombie" i ekran dotykowy wieloletnie przyzwyczajenia, a na ekraniku używanym na zombie zwykle gu...zik widać

ale obiektywy wyglądają dobrze - słuszną linię ma nasza partia

marfot
04-02-2019, 20:14
ale obiektywy wyglądają dobrze - słuszną linię ma nasza partia

Trochę za dobrze. Hobby RF zaczyna mi wyglądać kosztownie :roll:
Z kolei same szkła EF to jakby nie na temat. C16-35/4 z adapterem wygląda już monstrualnie.

Camilo
04-02-2019, 20:49
400gram wagi?mam nadzieje ze to nie będzie miało baterii i wizjera-(o powiekszeniu)jak w m50!

jinks
04-02-2019, 21:11
A co jeśli evf do tego RP będzie dodatkowym gadżetem wpinanym w stopkę lampy? ;)

candar
04-02-2019, 21:24
A co jeśli evf do tego RP będzie dodatkowym gadżetem wpinanym w stopkę lampy? ;)

Obstawiam raczej brak górnego LCD, ale czort wie co wymyślili, aby zredukować cenę ;)

este
04-02-2019, 21:24
A co jeśli evf do tego RP będzie dodatkowym gadżetem wpinanym w stopkę lampy? ;)
"...Coś jakby jęk niedowierzania połączonego z lękiem przebiegło po sali. Ucichły śmiechy i pogaduszki. Chłód przeniknął wszystkich w jednej sekundzie..."

akustyk
04-02-2019, 21:44
"...Coś jakby jęk niedowierzania połączonego z lękiem przebiegło po sali. Ucichły śmiechy i pogaduszki. Chłód przeniknął wszystkich w jednej sekundzie..."

bez jaj...

nie pamietam (no dobra, to obejmuje tylko ostatnie 15 lat) premiery Canona, ktora nie bylaby "*owa, za droga i 5 lat za konkurencja". nie mam zadnych watpliwosci, ze RP nie bedzie tu zadnym wyjatkiem. a jak ktos wierzy, ze mu Canon da za 1500$ wywalona pelna klatke, kiedy nadal 1,5-letni model lustrzanki (o duzo nizszych kosztach R&D) nadal stoi w okolicach tej ceny... to moze czas sie obudzic? :) za ta cene, jesli w ogole cos sie pojawi, to to bedzie taki trabant, ze 300D przy nim to bedzie Audi A4...

kardwa
04-02-2019, 21:52
Obstawiam raczej brak górnego LCD, ale czort wie co wymyślili, aby zredukować cenę ;)

No górnego LCD to na pewno ma nie mieć. Faktycznie to może być jakiś modularny korpusik z dołączanymi opcjonalnie modułami jak np. grip EG-E1 czy EVF wszystko by zredukować koszt i wagę. Najbardziej zastanawia mnie jaki będzie ten sensor. Stawiam jednak na to samo co w 6DmkII.

jinks
04-02-2019, 22:42
Rumorsy piszą o jeszcze 3 możliwych dodatkowych obiektywach. Szybko canon z tym RF idzie :) ciekawe czy coś poprawią w tym RP w kwestii dpaf-u - śledzenie, rozpoznawanie oka, twarzy itp. ?

kardwa
05-02-2019, 15:11
Podobno ma być zasilany bateryjką LP-E17 jak Rebelki czy M3, M5. Szkoda bo liczyłem na LP-E6N których mam dużo.

Kolekcjoner
05-02-2019, 16:12
Fajny kurdupelek ten 70-200 ;)..
1723

Zdjęcie z https://www.canonrumors.com/

Kolekcjoner
05-02-2019, 16:13
Podobno mają być jeszcze trzy szkła ale nie do RF???

akustyk
05-02-2019, 16:20
Podobno mają być jeszcze trzy szkła ale nie do RF???

strzelam

EF-S 18-55

EF-M 15-45 mkII

EF-M 52/1.8 IS



i ten ostatni... zaboli tylek :)

jotes25
05-02-2019, 17:49
W tym ujęciu wygląda jeszcze bardziej interesująco, choć oczywiście tubus będzie wysuwany (coś jak 70-300 L):

1724

mirror
05-02-2019, 18:08
szkła bez węwnętrznego ogniskownia oprócz oczywistych wad mają pewne zalety np. nie oddychają - ciekawe jak będzie wyglądać RF 70-200/4LIS jeśli podobnie to będzie to bardzo kompaktowe szkło

akustyk
05-02-2019, 18:22
szkła bez węwnętrznego ogniskownia oprócz oczywistych wad mają pewne zalety np. nie oddychają - ciekawe jak będzie wyglądać RF 70-200/4LIS jeśli podobnie to będzie to bardzo kompaktowe szkło

70-300L jest wysuwany i oddycha sakramencko

candar
05-02-2019, 19:23
Zgaduj, zgadula jakiej firmy brak w wiosennych promocjach sprzętu foto https://www.cyfrowe.pl/wszystkie-promocje.html ? :)

mirror
05-02-2019, 19:33
70-300L jest wysuwany i oddycha sakramencko

no to się człowiek uczy całe życie :)

totamten
05-02-2019, 19:38
Może dlatego, że w tymże sklepie można było kupić na początku stycznia Canon R z polskiej dystrybucji z gwarancją wydając równe równe 1500 zł mniej niż za okazjonalne Sony A7 III dziś?.

--- Kolejny post ---

Przepraszam, ale nie zaznaczyłem, że to odpowiedź na zagadkę Candara, ale to moje początki!

Kolekcjoner
05-02-2019, 19:58
Zgaduj, zgadula jakiej firmy brak w wiosennych promocjach sprzętu foto https://www.cyfrowe.pl/wszystkie-promocje.html ? :)

Zwykła procedura u Canona przed znaczącymi premierami. Kilka miesięcy wcześniej cashbacki, obniżki itd. a przed samymi premierami na ogół większość promocji zamiera. Choć z tego co pamiętam to jakieś cashbacki nadal obowiązują.

marfot
05-02-2019, 20:10
Zgaduj, zgadula jakiej firmy brak w wiosennych promocjach sprzętu foto https://www.cyfrowe.pl/wszystkie-promocje.html ? :)

Pentax

akustyk
05-02-2019, 20:18
Pentax

pffff....

zapewne chodzilo o ktora z tych dzialajacych jeszcze. Kodak i Minolta tez nie maja promocji :D

krzych.g
05-02-2019, 20:25
Leica, Panasonic :D
Co można wygrać?

Kolekcjoner
05-02-2019, 20:33
pffff....

zapewne chodzilo o ktora z tych dzialajacych jeszcze. Kodak i Minolta tez nie maja promocji :D

Nie no oni wciąż działają.....
....znaczy się ich aparaty zdjęcia robią ;)....

marfot
05-02-2019, 20:36
Nie no oni wciąż działają.....
....znaczy się ich aparaty zdjęcia robią ;)....

Ricoh nie uśmiercił Pentaxa od 10 lat.

candar
06-02-2019, 08:30
Bateria RP to mały dramat http://thenewcamera.com/canon-eos-rp-to-use-lp-e17-battery/comment-page-1/?fbclid=IwAR39Kdjyistlv_RIGvS8IaZjuUeuK6Nsvlb2kcHS MZNzXFubcw3cJkTAQk8#comment-116699

mirror
06-02-2019, 09:30
Bateria RP to mały dramat http://thenewcamera.com/canon-eos-rp-to-use-lp-e17-battery/comment-page-1/?fbclid=IwAR39Kdjyistlv_RIGvS8IaZjuUeuK6Nsvlb2kcHS MZNzXFubcw3cJkTAQk8#comment-116699

takie aparaty z mocowaniem RF tworzą system (powiem więcej tworzą system nawet z aparatami z mocowaniem EF ale aż takiego wizjonerstwa nie wymagam od naszego ulubionego producenta), zasilanie jest częścią tego systemu ale zawsze znajdzie się mędrek który chce napisać w ulotce że jest to "najlżejszy FF ever" i zmieni bateryjkę na inną bo mu się tak ubrdało i system diabli biorą - ale oczywiście za tym się kryje na pewno jakaś myśl - na pewno. Ci co chcą lekko i nigdy nie będą mieli 2 korpusów będą mieli "najżejszy FF ever" czy będą zadowoleni - watpię - wolałbym mieć wiekszą baterię i robić więcej zdjęć na jednej baterii.
ten aparat (i każdy inny ale ten w szczególności) mozna będzie ocenić w pelni dopiero po premierze bo skala kastracji może być trudna do wyobrażenia.

akustyk
06-02-2019, 09:44
takie aparaty z mocowaniem RF tworzą system (powiem więcej tworzą system nawet z aparatami z mocowaniem EF ale aż takiego wizjonerstwa nie wymagam od naszego ulubionego producenta), zasilanie jest częścią tego systemu ale zawsze znajdzie się mędrek który chce napisać w ulotce że jest to "najlżejszy FF ever" i zmieni bateryjkę na inną bo mu się tak ubrdało i system diabli biorą - ale oczywiście za tym się kryje na pewno jakaś myśl - na pewno. Ci co chcą lekko i nigdy nie będą mieli 2 korpusów będą mieli "najżejszy FF ever" czy będą zadowoleni - watpię - wolałbym mieć wiekszą baterię i robić więcej zdjęć na jednej baterii.
ten aparat (i każdy inny ale ten w szczególności) mozna będzie ocenić w pelni dopiero po premierze bo skala kastracji może być trudna do wyobrażenia.

Bez jaj.

Niektorzy na tym forum pamietaja wynalazki takie jak EOS 500 (taka "prawie jak" 300-tka), 300D, 1000D czy 4000D, albo M i M2 (18mpix siempre vive!)

Wspolny mianownik tych kastratow - a sa nawet dwa: 1. kazdy jeden byl okrzykniety jeszcze bardziej ciulowa premiera niz zwyczajowo Canon to robi (a kazdy jeden model Canona od 15 lat jest - patrz wyzej :) ), 2. sprzedawal sie dobrze do znakomicie (300D, 1000D) nabijajac Canonowi gruba kapuste...

Nie inaczej bedzie z takim pelnoklatkowym trabantem. Ba, zaloze sie, ze za 10 lat bedzie pamietany jako krok milowy. A wczesniejszy R bedzie kultowy ;)

jinks
06-02-2019, 10:45
akustyk DOKŁADNIE! Myślę, że najlepszy ruch canona to był właśnie 300d. Ogromna ilość fotografów weszła w świat cyfrowych lustrzanek właśnie tym modelem, następnie dokupili obietywy, lampy, pokochali proste, praktyczne menu i ergonomię...a potem było już za późno :D
Kolejne najbardziej znaczące dla Canona to wg mnie 20d, 5d, 5dmkII, 6d, 5dmkIII. Być może ten uproszczony EOS RP będzie kolejny, bo będzie dostępny dla każdego. 1300$ to nie 3500$ :)

Photointo
06-02-2019, 11:40
Canon zobaczył dobrą sprzedaż M50 i chce coś takiego powtórzyć dla FF.

Eberloth
06-02-2019, 11:41
Czytam wątek z zainteresowaniem, ale bez wypieków na twarzy, bo posiadam jeden z wymienionych powyżej "kultowych" aparatów (raczej z produktów nowszych niż starszych), co pozwala mi spokojnie podjąć następne decyzje zakupowe za 5-7 lat :mrgreen:

akustyk
06-02-2019, 11:53
Canon zobaczył dobrą sprzedaż M50 i chce coś takiego powtórzyć dla FF.

M50-tki odpowiednikiem to jest raczej R. i to tez nie rozpedzalbym sie :)

https://www.youtube.com/watch?v=OvDWQz0Z1lw


RP, jesli wierzyc specyfikacji (i prorokowanej cenie) to bedzie blizej M100 albo nawet M1000 :mrgreen:

a jak beda kupowac tego RP, panie... Japonczyk plakal jak sprzedawal :D :D :D

pawel.guraj
06-02-2019, 13:30
akustyk DOKŁADNIE! Myślę, że najlepszy ruch canona to był właśnie 300d. Ogromna ilość fotografów weszła w świat cyfrowych lustrzanek właśnie tym modelem, następnie dokupili obietywy, lampy, pokochali proste, praktyczne menu i ergonomię...a potem było już za późno :D


Dokładnie też tak miałem. 300D to była pierwsza cyfrowa lustrzanka dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba - szczególnie jak przenosił się z analogowego EOS'a - ekosystem już był.

Pewnie nowe R ma być takim pierwszym pełnoklatkowym body dla wszystkich. To może być doskonały ruch - w końcu jest wielu takich, którzy na FF chętnie się przeniosą choćby dlatego, że w końcu będzie ich na to stać no i będzie to wymarzone FF. Magia.

p,paw

mirror
06-02-2019, 13:39
M50-tki odpowiednikiem to jest raczej R. i to tez nie rozpedzalbym sie :)

https://www.youtube.com/watch?v=OvDWQz0Z1lw


RP, jesli wierzyc specyfikacji (i prorokowanej cenie) to bedzie blizej M100 albo nawet M1000 :mrgreen:

a jak beda kupowac tego RP, panie... Japonczyk plakal jak sprzedawal :D :D :D

i z tym się zgodzę będą kupować jak wściekli - też przepowiadam duże słupki sprzedaży i 1 miejsce w sprzedaży bezluster FF, trochę gorzej będzie z obiektywem (tym jednym) do tego ale coś się wymyśli - ludzie jak kupują to zwykle nie myślą o optyce i nie sprawdzają jej cen.

co do 500D z poprzednego posta to miałem 500D :) zdjęcia robił, czasem nawet niezłe :mrgreen: ale do moich celów nie nadawał się kompletnie (spory błąd zakupowy męczysz się tymi zdjęciami, marnujesz kasę na dojazd w ciekawe miejscowki, potem trzeba taki korpus sprzedawać ze stratą, jakąś optykę człowiek nabędzie drogą kupna i trzeba też sprzedać), a trzeba było wtedy brać 5Dc.

napiszę tak skoro jest rynek na 2000D czy 4000D to będzie i na RP - każda potwora znajdze swego amatora jak to mawiają u mnie na wsi - jeśli matryca będzie sensowana, a będzie nawet jak będzie bezsensowna :mrgreen: to takie coś będzie robiło fajne zdjęcia bo w końcowym rozrachunku liczy się wnętrze :mrgreen:

też nie mam wypieków na twarzy mój aparat nadal robi zdjęcia optykę mam docelową i nic kupować nie muszę. tylko autostrady żal

akustyk
06-02-2019, 13:58
co do 500D z poprzednego posta to miałem 500D :)

a miales to bez D? analogowe 500?

bo to do dzisiaj jest tajemnica jak Canon z tego zrobil trzycyfrowke :) nawet w dniu premiery to byl dramat i placz, skrzypiacy plastik, malenki celownik... i matryca... Panie... mizerny DR, malo megapikseli... sto lat za Sony :mrgreen:

mirror
06-02-2019, 14:08
a miales to bez D? analogowe 500?

bo to do dzisiaj jest tajemnica jak Canon z tego zrobil trzycyfrowke :) nawet w dniu premiery to byl dramat i placz, skrzypiacy plastik, malenki celownik... i matryca... Panie... mizerny DR, malo megapikseli... sto lat za Sony :mrgreen:

nie - analogowo w tym czasie (ok 94 roku) używałem minolt 7000i i 7xi ale 500 bez D znam dobrze bo go kiedyś razem z kumplem dla niego kupowałem, a potem miałem kilka razy w rękach - rebel to był ogromny sukces sprzedażowy - kumpel był bardzo zadowolony kupiliśmy wtedy zwrot sklepowy za mniej niż pół ceny i kumpel tłukł tym slajdy jak opętany

Photointo
06-02-2019, 14:40
Kupię ten nowy aparat i powiem Wam co i jak, bo miałem chwilę Rkę ;) Mam M50. Co do M100 to jego matryca nie jest taka zła - poziom szumów M50, wiadomo, źle się to trzyma, wszystko pourywane ale waga około 300 gram?

Czyż nie jestem śliczny?

1729

1730

1731

1732

26.2 Million Pixels Full Frame Sensor
Dual Pixel CMOS AF
DIGIC 8
Continuous shooting performance: 5 frames / sec
ISO sensitivity: 100 to 40000 (equivalent to extended ISO: 50, 51200, 102400)
Organic EL EVF
3.0 type touch panel variable angle liquid crystal
Dual Sensing IS
DLO in camera, RAW development in camera, C-RAW compatible
Size: 132.5 x 85.0 x 70.0 mm
Weight: Approximately 440 g (body only), about 485 g (including batteries)
Kit lens: RF 24-105mm f/4L IS USM

Jak widać matryca z 6D Mark II.

mirror
06-02-2019, 14:49
nie no nie jest tak źle - przycisk AF ON się ostał, może coś jeszcze się prześlizgnie
wizjer jest a miało nie być nawet czujnik przyłożenia oka chyba ma - coś czego zabrakło w 6D
sensor jednak z recyclingu czyli w zdaniu "Expect the performance similar to EOS R" słowo similar jest słowem kluczem

ale widzę przed nim przyszłość ogromną
za ile to chcą w końcu sprzedać 6600? czy 8200?

Camilo
06-02-2019, 14:57
Całkiem fajny ! Jak po roku cena spadnie na 800-1000£ z importu to go kupie.Czy coś wiadomo czy migawka do 1/4000 czy 8000?

akustyk
06-02-2019, 14:59
czyli taki wykastrowany 6D mkII.

nawet w podobnej cenie ;) no chyba ze sie dolozy adapter, zeby miec co do niego zapiac (bo bo z obecnych i nadchodzacych RF-ow to co najwyzej 24-105 i 24-240 beda w budzecie odbiorcy RP). i dokupi do niego bateryjek (wychodzi mi ze z 5 sztuk), tak zeby dzien w plenerze wytrzymal :)


nie no... nowe jest. lepsze. rewolucja. bezlusterkowa. male i lekkie. a ja tak tylko gadam, bo borowym dziadkiem jestem :) i takie zludzenie optyczne mam, ze wciskaja mi cos gorszego za ta sama cene :)


EDIT: ja wiem po co jest ten RP :) po to, zeby 6D mkII sie lepiej sprzedawal. i oryginalna R-ka tym gadzeciarzom, ktorzy rzucaja sie na podatek od nowosci a ktorzy mysleli, ze da sie taniej kupic nakretke do tych wypasnych RF-ow. otoz nie, nie da sie :mrgreen:

EDIT2: ale poniekad... jesli faktycznie wypuszcza to w cenie w okolicach 1500 EUR (cena 6D mkII) i dadza znosne cenowo kity z RF 24-105 (circa 2300 EUR), to to bedzie po raz kolejny mistrzostwo swiata. aparat tak znakomicie pokastrowany, ze kazdy jego uzytkownik po dwoch latach w zebach zaniesie kolejne 2000 EUR za cos, co da sie w rece trzymac i przestanie wk* sztucznie pocietymi mozliwosciami. a wczesniej uswiadomi, ze tego nijak nie da sie uzywac z EF-ami i trzeba kupowac RF-y... mistrzostwo swiata, stada jeleni beda pedzic do sklepow :)

Photointo
06-02-2019, 15:05
akustyk jaki Ty masz ten bezlusterkowiec M jeśli mogę zapytać?

Jeśli RP dadzą cenę na starcie 8 tys to nie wezmę go, dołożę i kupię jednak Rkę. Ale jeśli ceną będzie ok 6 tys, to inna rzecz.

robertskc7
06-02-2019, 15:07
Welcome to dyndający palec style ! :)
Ehhh wie jak canon podnieść na duchu sfrustrowanych użytkowników R. Ciekawe jaki EVF, jak poniżej 3MPIX to już... gwóźdź w kolano i żyletka w ścięgno.

akustyk
06-02-2019, 15:20
akustyk jaki Ty masz ten bezlusterkowiec M jeśli mogę zapytać?
M5



Jeśli RP dadzą cenę na starcie 8 tys to nie wezmę go, dołożę i kupię jednak Rkę.

jak to bedzie na bateryjki LP-E17 czy co tam, to ja nie widze ceny 2000 EUR. nawet z podatkiem od nowosci. poki co szklarnia RF jest o wiele za droga, zeby mogli sobie pozwolic na drogie korpusy. RP raczej ma byc ta tania marchewka.



Ale jeśli ceną będzie ok 6 tys, to inna rzecz.
educated guess: pojdziesz do sklepu, wezmiesz do reki z adapterem i szklami, ktore chcialbys uzywac (EF-ami, zakladam)... i wyjdziesz z 6D mkII. w tej samej cenie ale niepokastrowanym uzytkowo :)

no chyba ze docelowo planujesz wiekszy zestaw lepszych RF-ow... ale wtedy nawet bym sie nie zastanawial nad RP, bo R to i tak minimum

Photointo
06-02-2019, 15:37
Tak, postanowiłem już przejść z EF na RF. Fociłem najdłużej ostatnio 6D - bardzo fajny aparat, ale do bezluster przekonał mnie... M50. Ja czekam tylko aż canon zrobi małe, lekkie szkła (nie muszą być wcale jasne) do RF. Używałem LP-E17 w M6 i nie jest tak źle. Zawsze mogliby dać LP-E12 :D Te baterie są bardzo lekkie, jeśli RF wyciągnie 350 zdjęć na jednej to nie będzie tak źle. Dobrze, że nie ma tego głupiego wizjera górnego który cały czas pobiera energię.

akustyk
06-02-2019, 15:47
Tak, postanowiłem już przejść z EF na RF. Fociłem najdłużej ostatnio 6D - bardzo fajny aparat, ale do bezluster przekonał mnie... M50. Ja czekam tylko aż canon zrobi małe, lekkie szkła (nie muszą być wcale jasne) do RF.

i z powodu szkiel, ktore pojawia sie moze za 5 lat, juz teraz chcesz kupic korpus?



Używałem LP-E17 w M6 i nie jest tak źle. Zawsze mogliby dać LP-E12

nie kracz

ale ogolnie LP-E17 do LP-E6N maja sie mizernie. w 6D(2) nawet z zracym baterie GPS-em jeden LP-E6N wystarcza na bardzo dlugi dzien focenia (taki od switu 4:00 do cmawki o 23:00). do RP do tego samego bedzie potrzeba minimum 3 akumulatorow. i podwojnej ladowarki, zeby w nocy za czesto nie wstawac



:D Te baterie są bardzo lekkie, jeśli RF wyciągnie 350 zdjęć na jednej to nie będzie tak źle.
z wylaczonym podgladem elektronicznym moze wyciagnie :)



Dobrze, że nie ma tego głupiego wizjera górnego który cały czas pobiera energię.
czego?

tak jak celownik/ekranik zra baterie, tak nic innego nie potrafi :) ekranik LCD na gornym panelu aparatu nie zuzywa praktycznie nic, w porownaniu z wyswietlaczami

mirror
06-02-2019, 15:49
czyli taki wykastrowany 6D mkII.

nawet w podobnej cenie ;) no chyba ze sie dolozy adapter, zeby miec co do niego zapiac (bo bo z obecnych i nadchodzacych RF-ow to co najwyzej 24-105 i 24-240 beda w budzecie odbiorcy RP). i dokupi do niego bateryjek (wychodzi mi ze z 5 sztuk), tak zeby dzien w plenerze wytrzymal :)


nie no... nowe jest. lepsze. rewolucja. bezlusterkowa. male i lekkie. a ja tak tylko gadam, bo borowym dziadkiem jestem :) i takie zludzenie optyczne mam, ze wciskaja mi cos gorszego za ta sama cene :)


EDIT: ja wiem po co jest ten RP :) po to, zeby 6D mkII sie lepiej sprzedawal. i oryginalna R-ka tym gadzeciarzom, ktorzy rzucaja sie na podatek od nowosci a ktorzy mysleli, ze da sie taniej kupic nakretke do tych wypasnych RF-ow. otoz nie, nie da sie :mrgreen:

EDIT2: ale poniekad... jesli faktycznie wypuszcza to w cenie w okolicach 1500 EUR (cena 6D mkII) i dadza znosne cenowo kity z RF 24-105 (circa 2300 EUR), to to bedzie po raz kolejny mistrzostwo swiata. aparat tak znakomicie pokastrowany, ze kazdy jego uzytkownik po dwoch latach w zebach zaniesie kolejne 2000 EUR za cos, co da sie w rece trzymac i przestanie wk* sztucznie pocietymi mozliwosciami. a wczesniej uswiadomi, ze tego nijak nie da sie uzywac z EF-ami i trzeba kupowac RF-y... mistrzostwo swiata, stada jeleni beda pedzic do sklepow :)

e tam nie chcesz na autostradę?

żeby murował cenę R od dołu który w obecności RIPa nie będzie sprawiał już takiego entry level :) jakie sprawia

czemu twierdzisz że tego się nie da używać z efami? np. EF50 1.8 :) - czy jest coś o czym jeszcze nie wiem, a chciałbym wiedzieć - ponoć R działa dobrze z EFami ? ponoć tak samo dobrze jak z natywnymi ? (akurat 50 1.8 nie mam, ale mam 85 1.8) - tyko proszę bez teorii że "cajs coś gdzieś kiedyś i rejestr wymaga zaprojektownia"

pytam z ciekawości bo to korpus raczej nie dla mnie - jak robię coś na długich czasach to potrafię baterię 6D na jeden wieczorek rozładować, więc mam spore wątpliwości nawet co do baterii R

Photointo
06-02-2019, 15:59
akustyk canon idzie szybko ze szkłami, ma do tego potencjał - zobacz ile szkieł wydali w ciągu 4 lat początków systemu EF. Na razie wystarczy mi przejściówka i to co mam, a co się pojawi to będę zamieniać powoli. Rzeczywiście LP-E6N to są zacne akumulatory ale zajmują więcej powierzchni aparatu i ważą prawie dwa razy więcej. Zawsze coś za coś.

Używacie 6D Mark II z ciągle włączonym wzijerem live view? Pewnie nie... no właśnie - to zjada baterię tu i tu, tego na razie się obejść nie da. W Rce jest LP-E6N a robi też niewiele zdjęć.

akustyk
06-02-2019, 16:03
czemu twierdzisz że tego się nie da używać z efami? np. EF50 1.8 :) - czy jest coś o czym jeszcze nie wiem, a chciałbym wiedzieć - ponoć R działa dobrze z EFami ?

dobrze, ale kupisz RP po to, zeby korzystac tylko z 50-tki?

dla mnie osobiscie korpus R(P) ma sens albo jak sie chce zmienic szklarnie na RF, gdzie poki co pitolenie jest po proznicy, tej szklarni jest tyle co kot naplakal. a ta co jest i/lub ma sie pojawic, ma tak kosmiczne ceny, ze oszczedzac na R i kupowac RP wydaje sie srednio optymalnym pomyslem.

a jesli do EF-ow... to ja widze duzo wad z polaczenia takiego pudelka od fajek z normalnej wielkosci L-ka. taki 16-35/4 to bedzie kolos w polaczeniu z RP. lub tez: very autostrada, bardzo Sony... niektorym to odpowiada, ja najwyrazniej nie jestem millenialsem wole czuc co trzymam w rece :)



ponoć tak samo dobrze jak z natywnymi ? (akurat 50 1.8 nie mam, ale mam 85 1.8) - tyko proszę bez teorii że "cajs coś gdzieś kiedyś i rejestr wymaga zaprojektownia"

jest to jakies rozwiazanie. ale dotknalbym tej kombinacji w sklepie i ocenil czy lezy w lapie. dla mnie w M5 juz 50/1.4 przez adapter praktycznie traci racje bytu - a to jest male szkielko. sek w tym, ze korpusik jest jeszcze mniejszy :)

IMHO ten RP bedzie atrakcyjny jak dadza RF 28/2 IS (wielkosci starego EF 28/1.8), RF 50/1.8 IS (rozmiar jak EF 50/1.4, optyka jak EFM 32/1.4), RF 85/1.8 IS (wielkosci 60/2.8 macro). nad cenami chwilowo zamilcze (zaplacilem za EF-M 32/1.4, wiec potrafie je sobie wyobrazic) ale to by bylo cos, dla czego IMHO mialby sens takie RP. do szkiel EF... ? nawet do stalek wole 6D mkII.

mirror
06-02-2019, 16:23
dobrze, ale kupisz RP po to, zeby korzystac tylko z 50-tki?

dla mnie osobiscie korpus R(P) ma sens albo jak sie chce zmienic szklarnie na RF, gdzie poki co pitolenie jest po proznicy, tej szklarni jest tyle co kot naplakal. a ta co jest i/lub ma sie pojawic, ma tak kosmiczne ceny, ze oszczedzac na R i kupowac RP wydaje sie srednio optymalnym pomyslem.

a jesli do EF-ow... to ja widze duzo wad z polaczenia takiego pudelka od fajek z normalnej wielkosci L-ka. taki 16-35/4 to bedzie kolos w polaczeniu z RP. lub tez: very autostrada, bardzo Sony... niektorym to odpowiada, ja najwyrazniej nie jestem millenialsem wole czuc co trzymam w rece :)


jest to jakies rozwiazanie. ale dotknalbym tej kombinacji w sklepie i ocenil czy lezy w lapie. dla mnie w M5 juz 50/1.4 przez adapter praktycznie traci racje bytu - a to jest male szkielko. sek w tym, ze korpusik jest jeszcze mniejszy :)

IMHO ten RP bedzie atrakcyjny jak dadza RF 28/2 IS (wielkosci starego EF 28/1.8), RF 50/1.8 IS (rozmiar jak EF 50/1.4, optyka jak EFM 32/1.4), RF 85/1.8 IS (wielkosci 60/2.8 macro). nad cenami chwilowo zamilcze (zaplacilem za EF-M 32/1.4, wiec potrafie je sobie wyobrazic) ale to by bylo cos, dla czego IMHO mialby sens takie RP. do szkiel EF... ? nawet do stalek wole 6D mkII.

na pewno nie chciałbym zmieniać 16-35/4LIS bo będę go potrzebował do korpusów EF, co do 24-105 to już taki przywiązany nie jestem, w przypadku tele to raczej zakręka jest a nie korpus, mam kilka stałek, S50A :mrgreen: podpieta przez adapter też fajnie by wyglądała - tak jak pisze to raczej korpus nie dla mnie z wielu względów.

ale ogólnie to sie z tobą zgadzam to będzie hit i kamień milowy i co tam jeszcze można wymyślić - chociaż marketing korpusu za 1500ojro z obiektywem kitowym za 2300ojro co dla mnie jest zrozumiałe i naturalne będzie karkołomy muszą szybko dać coś pokroju słynnego 17-85 wycenić na 2600PLN i liczyć kasę - podwójną bo po jakimś czasie przyjdą po następny tym razem dobry a ten sprzedadzą za 600zł :)

Photointo
06-02-2019, 17:09
akustyk miałem Rkę, ale oddałem - trochę za dużo jak za taki aparat. Z kolei za ten RP w cenie 6 mogę dać, resztę odłożyć na PRO body które pewnie nie wyjdzie zbyt szybko. Potrzebuję dwóch body, wtedy pozbyłbym się M50 i szkieł do niego, ale tylko pod warunkiem, że canon wypuści małe i lekkie szkła do systemu RF. Korzystania na dłużej ze szkieł EF na RF nie przewiduję, to bez sensu - miałem z erką ten konwerter i to sporo wydłuża obiektyw, body jest źle wyważone - konwerter jest dość lekki, body tak samo a szkło ciąży ku przodowi.

akustyk
06-02-2019, 17:20
akustyk miałem Rkę, ale oddałem - trochę za dużo jak za taki aparat. Z kolei za ten RP w cenie 6 mogę dać, resztę odłożyć na PRO body które pewnie nie wyjdzie zbyt szybko. Potrzebuję dwóch body, wtedy pozbyłbym się M50 i szkieł do niego, ale tylko pod warunkiem, że canon wypuści małe i lekkie szkła do systemu RF. Korzystania na dłużej ze szkieł EF na RF nie przewiduję, to bez sensu - miałem z erką ten konwerter i to sporo wydłuża obiektyw, body jest źle wyważone - konwerter jest dość lekki, body tak samo a szkło ciąży ku przodowi.

no wlasnie to mialem na mysli piszac, ze RP to majstersztyk w przekonaniu ludzi, ze uzywanie tego z EF-ami to poroniony pomysl :) taka tanio upchnieta marchewka, za ktora owieczki dadza sie strzyc z grubych tysiecy zlotowek za szkla RF...

mirror
06-02-2019, 17:21
pro korpus ponoć koniec roku, jakieś konkretne szkła to raczej małe nie będą, pewnie pojawi się parę wydmuszek typu nie elkowy kit ale mały nie będzie, czy szkło podobne do RF 35 1.8 ale już ktoś narzekał na forum na budowę tego szkła - moim zdanie aparat pelnoklatkowy ma większy sens z przywoitą optyką niż optyką przeciętną, a optyka przyzwoita dla fullfrejma mała nie będzie.

małe to szkla są do lajki :mrgreen:

akustyk
06-02-2019, 17:29
małe to szkla są do lajki :mrgreen:

mala jest M-ka. tylko tam nie ma 1/100 tego seksapilu, ze pelna klatka. tez sie tym da robic znakomite zdjecia. no ale oczywiscie jak nie mozna powiedziec, ze pelna klatka, no to jest zupelnie inny szpan na dzielni...

ja mam cicha nadzieje, ze wsrod tych nadchodzacych 3 premier nie RF bedzie chociaz jedno ze szkiel M, ktore mnie interesuja: 15/2 i 52/1.4 IS. i mowie to ze swiadomoscia ceny jakiej sie po nich spodziewam :/

candar
06-02-2019, 17:49
No, że tak powiem - wygląda fajnie ;) Taka "kastracja" to nawet ciekawa jest - 6D II opakowany w korpus R :mrgreen:
Na pokładzie Dual Sensing IS i bodaj niczego nie zepsuli (mam nadzieję ;) Poza wiadomą matrycą ;)

Canon EOS RP Specifications

26.2 Million Pixels Full Frame Sensor
Dual Pixel CMOS AF
DIGIC 8
Continuous shooting performance: 5 frames / sec
ISO sensitivity: 100 to 40000 (equivalent to extended ISO: 50, 51200, 102400)
OLED EVF
3.0 type touch panel variable angle liquid crystal
Dual Sensing IS
DLO in camera, RAW development in camera, C-RAW compatible
Size: 132.5 x 85.0 x 70.0 mm
Weight: Approximately 440g (body only), about 485g (including batteries)
Kit lens: RF 24-105mm f/4L IS USM


https://canon-board.info/imgimported/2019/02/canon1-2.jpg
źródło (https://www.canonrumors.com/wp-content/uploads/2019/02/canon-1.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/canon_21-2.jpg
źródło (https://www.canonrumors.com/wp-content/uploads/2019/02/canon_2-1.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/canon_31-2.jpg
źródło (https://www.canonrumors.com/wp-content/uploads/2019/02/canon_3-1.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/canon_11-2.jpg
źródło (https://www.canonrumors.com/wp-content/uploads/2019/02/canon_1-1.jpg)

mirror
06-02-2019, 18:03
mala jest M-ka. tylko tam nie ma 1/100 tego seksapilu, ze pelna klatka. tez sie tym da robic znakomite zdjecia. no ale oczywiscie jak nie mozna powiedziec, ze pelna klatka, no to jest zupelnie inny szpan na dzielni...

ja mam cicha nadzieje, ze wsrod tych nadchodzacych 3 premier nie RF bedzie chociaz jedno ze szkiel M, ktore mnie interesuja: 15/2 i 52/1.4 IS. i mowie to ze swiadomoscia ceny jakiej sie po nich spodziewam :/

jak mawiał mój wykładowca z cząstek elementarnych cytując pewnego rzecznika "nie ma powrotu do czasów sprzed 13 grudnia" podczas omawiania łamania symetrii - jak robię zdjęcia które mnie interesują to jestem mało kompromisowy, w pozostałych przypadkach wystarcza telefon lub nikon 1 małżowinki najczęściej telefon - do cropa nie wrócę :) no czasem o tym myślę ostatnio przeleciał przez głowę mi M100 jako telekonwerter ale koszty i zyski się nie bilansują nie potrzebuję tak często jak myślę że potrzebuję - dwa kadry raz do roku.

Photointo
06-02-2019, 18:15
Kupując drogie RF zrobię to z myślą o przyszłych body. Jak Canon w pewnym momencie powie, że się wycofuje z biznesu foto to pojadę do japonii i tego ich prezesa powieszę za te ich małe jaja.

--- Kolejny post ---

akustyk serio nie widzisz różnicy w zdjęciach z APS-C a FF?

akustyk
06-02-2019, 18:41
akustyk serio nie widzisz różnicy w zdjęciach z APS-C a FF?

Widze. Do pocztowkowania mam pelna klatke, to moj podstawowy korpus i w zyciu bym go nie zamienil na cropa, bo matryca jest z gumy jak przychodzi do korekt tonalnych, a zapas w swiatlach jest znacznie wiekszy

Ale to co APSC robi do ISO 800 przy zdjeciach familijnych czy spacerowych jest dla mnie co najmniej wystarczajace. A dzieki znacznie mniejszym szkielkom EFM niz EF mam zawsze ze soba zestaw pokrywajacy bardzo szerokie spektrum sytuacji. Z wystarczajacym do nich obrazkiem :)

Radetzky
06-02-2019, 22:41
Na pokładzie Dual Sensing IS

Już M50 dostał Dual Sensing IS, więc to jakaś nowość nie jest.
Szkoda, że do działania wymaga obiektywów z IS, bo jednak niezależna stabilizacja w body przydałaby się do pleśniaków :-)

Kolekcjoner
07-02-2019, 01:55
To jeszcze nie wszystkie premiery...
A co do RP to w sumie jeden obiektyw RF do niego dadzą. Reszta to rzeczywiście drogie i stosunkowo duże słoje nie bardzo do niego.

Photointo
07-02-2019, 06:20
akustyk to mnie urzekło w eosach M. Dlatego liczę, że z lekkim body RF dadzą wkrótce małe, lekkie szkła.

kmeg
07-02-2019, 07:20
akustyk to mnie urzekło w eosach M. Dlatego liczę, że z lekkim body RF dadzą wkrótce małe, lekkie szkła.Male, lekkie szkła (i jeszcze tanie) na FF to ciemne i słabe optycznie szkła. Fizyki nie oszukasz.

akustyk
07-02-2019, 09:07
Male, lekkie szkła (i jeszcze tanie) na FF to ciemne i słabe optycznie szkła. Fizyki nie oszukasz.

no jakby niekoniecznie... http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/shared/zuiko/index.htm

ale de facto to i sporo z tych szkiel bylo/jest przyzwoite w pelnej klatce: http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EF-lenses/index.htm . nawet cyfrowej, ktora bezlitosnie przejechala sie po szerokich katach.

poza tym za daleko kwantyfikator pociagnales. nawet do cyfry i bagnetu z taka odlegloscia rejestrowa jak EF mozna zrobic male, lekkie szkla, gdzie kosztem swiatla bedzie swietna optyka. tylko z tych firm optycznych (sa dwie: Canon i Nikon) nikt sie w to nie pchal, bo pewnie najpierw dlugo siedzieli nad decyzja o zmianie bagnetu, a potem pchneli R&D w szkla pod bagnety Z/RF, gdzie mozna bedzie nie tylko porzadne optycznie ale i jasne zrobic. no i w miedzyczasie, kiedy "klisza" zaczela byc uzyteczna grubo powyzej niegdysiejszego maksimum ISO 1600 takie lekkie i ciemniejsze stalki przestaly byc sprzedawalne :/

Photointo
07-02-2019, 09:20
Sony robi w miarę lekkie szkła do swoich FF.

zdebik
07-02-2019, 13:00
Gdy teraz o tym myślę, R'kę kupiłbym dla eye AF (łatwiejsze fotografowanie moich Łobuziaków) i możliwości używania ich z moją szklarnią. Szkieł nie myślę wymieniać kolejne 6? Lat?

robertskc7
07-02-2019, 13:30
W R wykrywanie oka działa raczej tak sobie. Może to aktualizacją firmwere poprawią.

swallow77
07-02-2019, 14:51
Dokładnie też tak miałem. 300D to była pierwsza cyfrowa lustrzanka dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba - szczególnie jak przenosił się z analogowego EOS'a - ekosystem już był.

Pewnie nowe R ma być takim pierwszym pełnoklatkowym body dla wszystkich. To może być doskonały ruch - w końcu jest wielu takich, którzy na FF chętnie się przeniosą choćby dlatego, że w końcu będzie ich na to stać no i będzie to wymarzone FF. Magia.

p,paw

Jak ktoś marzy o ff to stare 5d (i oraz ii) mozna kupic za smieszne pieniadze. R ma jednak zaporową cene nawet dla amatorow-pasjonatow. No chyba, ze nie chodzi o obrazek, a o cala nowa technologie (wifi choćby czy nowy af).
RP ma byc lepsze od 6d w czyms?

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

Kolekcjoner
07-02-2019, 15:26
RP ma byc lepsze od 6d w czyms?

Podejrzewam że będzie jak to zwykle u Canona w czymś lepsze a w czymś gorsze. Nie sądzę żeby już zabijali dslry....

akustyk
07-02-2019, 15:29
RP ma byc lepsze od 6d w czyms?

Jak to w czym? W tym co Sony wmowilo owieczkom: nie ma lustra.

I tak jak 6D2 smierdzialo, tak jego pokastrowana wersja (bez natywnej kompatybilnosci EF i z go* bateryjka) za te same pieniadze jest "w pytke"

Potega marketingu! No bo nie zdrowego rozsadku

mirror
07-02-2019, 18:04
od strony marketingu wypuszczenie super taniego korpusu to może być to, ugryzą spory kawałek tortu, wyprzedadzą delikatnie przestarzałą technologię - sama korzyść bo kupią drugi raz za moment, odbiją sobie na sprzedaży optyki i będą numerem 1. natomiast czy taka zmiana (kupno RPa) ma sens dla osoby posiadajacej optyke i 6DII czy 6DI albo nawet 5DII to jest to pytanie - moim zdaniem sensu nie ma - chciałby widzieć jakieś realne korzyści które osiągnę kupując ten korpus i po za autostradą nie widzę. zupełnie innym tematem są nowi uzykownicy "korpus z kitem" i tu zakup może byc bardziej sensowny.

marfot
07-02-2019, 18:18
Zasadnicze znaczenie ma relacja RP vs 6DII.
W przypadku R vs 5DIV mozna było wysunąć argumenty typu niższa cena, dostęp do optyki RF, łatwy w użyciu AF, matryca ta sama. Potencjalnie do ML można pozapinać różniste szkiełka manual i korzystać z focus peaking.

Kolekcjoner
07-02-2019, 18:18
No jeszcze zobaczymy jak to będzie wyglądało realnie cenowo w sklepie.
Obecna cena nazwijmy to street price EOSa R to ok. 10 tyś z adapterem. Pytanie czy RP będzie sprzedawany w takiej samej konfiguracji i za ile. Z prostej proporcji wychodzi że jego cena po ustabilizowaniu powinna oscylować wokół 6 tyś.
To są moim zdaniem kwestie, które zdecydują czy posiadacze EFów się skuszą na taki korpus czy nie.

zdebik
07-02-2019, 18:53
W R wykrywanie oka działa raczej tak sobie. Może to aktualizacją firmwere poprawią.Jeśli nie jest gorsze od tego w M50 to biorę w ciemno.

marfot
07-02-2019, 20:45
Będą nowe szkiełka tele:
https://www.canonnews.com/canon-patent-application-canon-rf-70-300-canon-rf-100-400
Ciekawe jakie to da rozmiary i masę.

swallow77
07-02-2019, 21:52
Podejrzewam że będzie jak to zwykle u Canona w czymś lepsze a w czymś gorsze. Nie sądzę żeby już zabijali dslry....Też tak sądzę, ale... Nawet się szczególnie nie zdziwię, jeśli af będzie chodził tylko po środku kadru - choć liczę, że jednak nie.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

zdebik
07-02-2019, 21:58
true story bro :)


https://youtu.be/LLeOu18lXTw

capo-di_tutti-capi
08-02-2019, 13:40
Do tego RP powinni zrobić taniego kita
bo RF 24-105/4 bez względu czy luzem czy razem z EOS R kosztuje 1100$.

Kolekcjoner
08-02-2019, 15:42
Do tego RP powinni zrobić taniego kita
bo RF 24-105/4 bez względu czy luzem czy razem z EOS R kosztuje 1100$.

Dokładnie tak samo uważam.

jotes25
08-02-2019, 15:43
Do tego RP powinni zrobić taniego kita
bo RF 24-105/4 bez względu czy luzem czy razem z EOS R kosztuje 1100$.

Ja się trochę dziwię, że naleśniki wyszły z mody ostatnio. Choć zdaję sobie sprawę, że do takiego EOS R to byłoby szkiełko np. 24/2 więc nie wiem czy szczególnie atrakcyjne (nie używam takich ogniskowych). Ale pewnie znaleźliby się amatorzy :)

Kolekcjoner
08-02-2019, 22:17
Już trochę wiadomo co wycięli w tym nowym RP.
EVF będzie 2360k dots
mniejszy i z gorszą rozdzielczością będzie też tylni wyświetlacz
brak uszczelnień....

candar
08-02-2019, 22:49
Już trochę wiadomo co wycięli w tym nowym RP.
EVF będzie 2360k dots
mniejszy i z gorszą rozdzielczością będzie też tylni wyświetlacz
brak uszczelnień....
no to już wiadomo na pewno ;)

https://canon-board.info/imgimported/2019/02/SonyCanonspecs-2.jpg
źródło (https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2019/02/Sony-Canon-specs.jpg)

merida
09-02-2019, 02:23
Czyli na papierze poza ceną bezlusterkowy Canon dalej za Sony. Chociaż to taka tańsza wersja R-ki, więc i jakiś "RS" powinien się pojawić lada moment. Najważniejsze na tą chwilę pośród już dopracowanych AF, matryc w tych aparatach to jednak podwójny slot na karty i oczywiście obiektywy, które nas jako użytkowników interesują.

Photointo
09-02-2019, 08:42
Pytanie czy wizjer będzie 0,39 czy 0,5 "? :D

mirror
09-02-2019, 09:22
no z tabelki wynika jak wpysk ze RP lepszy jest - każdy sprzedawca to powie - ma więcej megapiksli a więcej megapiksli to lepiej - video crop tego klient nie zrozumi a nikt mu nawet o tym nie wspomni, ekranik się lepiej odgina, 5 czy 10 fps to i tak tyko wartosci marketingowe obie pewnie sporo się mijają z rzeczywistością, IBIS - to się pominie mówiąc że w canonie obiektywy mają stabilizację, uszczelnienie no cóż - i wychodzi że RP lepszy - trzeba będzie wybudować dodatkowe fabryki taki będzie popyt.

Photointo
09-02-2019, 10:21
Pościągałem sobie trochę rawów z Sony A7III i A7RIII, popróbowałem z nimi coś porobić w LR i powiem tak: zakres dynamiczny mega, canon daleko w tyle, iso podobnie, ostrość - super. Aparaty mają sporą przewagę w możliwościach, stabilizacji itd. ale... albo to kwestia tego, że całe życie obrabiam tylko pliki z canonów i nie potrafię obrobić ładnie rawa z sony albo te kolory mi nie leżą. Porównam szumiącego, przepalonego rawa z canona z pięknym, gładkim z sony to i tak mi bardziej leży ten z canona. Po prostu kocham te kolory. Pewnie są daleko od rzeczywistości, ale są po prostu piękne :> Może to w tym leży duża sprzedaż Canona, mimo ich ubogich możliwości w porównaniu do wypasionych soniaków? Na sony mocno rzuca się w oczy zieleń, żółć, przy podnoszeniu nasycenia to mocno razi. Jak ktoś się bawi w portrety, miesza w split tonning to mu pewnie nie przeszkadza, ale ja focę głównie krajobrazy, architekturę i tu pewnie by mnie to raziło, albo bym się musiał mocno przestawić na obróbkę plików sony.

mirror
09-02-2019, 10:38
do ceny sony trzeba jeszce doliczyć cene takich wynalazków - link może się przydać na forum mamy sporo użytkowników

https://www.diyphotography.net/this-guy-created-an-open-source-3d-printable-solution-to-a7iii-overheating-issues/

tmielcarz
09-02-2019, 11:17
Pościągałem sobie trochę rawów z Sony A7III i A7RIII, popróbowałem z nimi coś porobić w LR i powiem tak: zakres dynamiczny mega, canon daleko w tyle, iso podobnie, ostrość - super. Aparaty mają sporą przewagę w możliwościach, stabilizacji itd. ale... albo to kwestia tego, że całe życie obrabiam tylko pliki z canonów i nie potrafię obrobić ładnie rawa z sony albo te kolory mi nie leżą. Porównam szumiącego, przepalonego rawa z canona z pięknym, gładkim z sony to i tak mi bardziej leży ten z canona. Po prostu kocham te kolory. Pewnie są daleko od rzeczywistości, ale są po prostu piękne :> Może to w tym leży duża sprzedaż Canona, mimo ich ubogich możliwości w porównaniu do wypasionych soniaków? Na sony mocno rzuca się w oczy zieleń, żółć, przy podnoszeniu nasycenia to mocno razi. Jak ktoś się bawi w portrety, miesza w split tonning to mu pewnie nie przeszkadza, ale ja focę głównie krajobrazy, architekturę i tu pewnie by mnie to raziło, albo bym się musiał mocno przestawić na obróbkę plików sony.

Poszukaj na YT filmu gdzie gość robi eksperyment z kolorami. W ślepej próbie (ludzie nie wiedzieli z jakiego aparatu pochodzi zdjęcie) najlepiej oceniane były kolory Sony lub Fuji (nie pamiętam, ale obie marki były sporo przed Canonem i Nikonem). A jak zdjęcia zostały podpisane to właściciele Canonów zaczęli nagle wskazywać, że najlepsze są z Canona. Taki lokalny patriotyzm :).

Photointo
09-02-2019, 11:27
Kolory z jpgów mnie nie interesują. Chodzi mi o to co widzę w LR w kwestii kolorów raw, ile mogę z tego wyciągnąć z nasyceniem itd.

Kolekcjoner
09-02-2019, 11:28
Poszukaj na YT filmu gdzie gość robi eksperyment z kolorami. W ślepej próbie (ludzie nie wiedzieli z jakiego aparatu pochodzi zdjęcie) najlepiej oceniane były kolory Sony lub Fuji (nie pamiętam, ale obie marki były sporo przed Canonem i Nikonem). A jak zdjęcia zostały podpisane to właściciele Canonów zaczęli nagle wskazywać, że najlepsze są z Canona. Taki lokalny patriotyzm :).

Tak. Natomiast jest jeszcze coś takiego jak ogólny odbiór obrazka. Ja używając lata Sony i Canona nie zawsze rozpoznaję czym było robione ale są sytuacje kiedy ze zdjęciami z Sony walczę, bo ciągle mi coś nie pasuje z kolorem. Z Canona mam z tym problem bardzo rzadko. Do tego zdjęcia z Canon odbieram jako bardziej naturalne. Inna rzecz że z kolei nasycone jpgi z Sony na ogół ludziom się bardziej podobają.
Przy tym ja dziwny jestem, bo z rawa korzystam tylko jak muszę ;). Może już starość mnie dopada i wrodzone lenistwo powoduje że chcę cieszyć się gotowym zdjęciem a nie tracić życie przy kompie ;).

Kolekcjoner
09-02-2019, 11:29
BTW: dwa sloty w puszce entry level - ktoś tu chyba za wcześnie wstał ;)...

marfot
09-02-2019, 11:41
Poszukaj na YT filmu gdzie gość robi eksperyment z kolorami. W ślepej próbie (ludzie nie wiedzieli z jakiego aparatu pochodzi zdjęcie) najlepiej oceniane były kolory Sony lub Fuji (nie pamiętam, ale obie marki były sporo przed Canonem i Nikonem). A jak zdjęcia zostały podpisane to właściciele Canonów zaczęli nagle wskazywać, że najlepsze są z Canona. Taki lokalny patriotyzm :).

Tony zaczyna swój pokaz od ustalenia, że z dwóch zdjęć ludzie preferują cieplejsze. Następnie prezentuje zdjęcia w taki sposób, że te z Sony są cieplejsze od Canona. No i mamy wynik.
Zaletą Canona jest brak problemów z kolorem skóry ludzi rasy białej. Dobrze rozróżnialne są odcienie czerwieni. Niebo nie zawiera zbyt dużo cyanu.
Ale zieleń jest licha a ta po wyciągnięciu z cieni jeszcze gorsza. Dla mnie to główna wada.
Matryca w R za to dobrze odzyskuje kolor z lekkich przepaleń. Tego kiedyś w Canonie nie było.

Eberloth
09-02-2019, 11:58
Poszukaj na YT filmu gdzie gość robi eksperyment z kolorami. W ślepej próbie (ludzie nie wiedzieli z jakiego aparatu pochodzi zdjęcie) najlepiej oceniane były kolory Sony lub Fuji (nie pamiętam, ale obie marki były sporo przed Canonem i Nikonem). A jak zdjęcia zostały podpisane to właściciele Canonów zaczęli nagle wskazywać, że najlepsze są z Canona. Taki lokalny patriotyzm :).

A na czyje zlecenie ten film był kręcony?

Rysiek_O
09-02-2019, 12:43
A na czyje zlecenie ten film był kręcony?

Obiektywizm i jego cena?? :-)

tmielcarz
09-02-2019, 13:26
A na czyje zlecenie ten film był kręcony?

Jasne, gdyby wynik filmu był zgodny z oczekiwaniami użytkowników Canona to by był tu cytowany w każdym wątku, a że wyszło odwrotnie to zaczyna się szukanie teorii spiskowych.

marfot
09-02-2019, 13:36
Jasne, gdyby wynik filmu był zgodny z oczekiwaniami użytkowników Canona to by był tu cytowany w każdym wątku, a że wyszło odwrotnie to zaczyna się szukanie teorii spiskowych.

Nie wierzę w sponsora tego filmiku.
Tony postawił tezę, że ludzie wybierają cieplejsze fotki. Udowodnił, że nawet jak obrazek jest z Sony, ale cieplejszy, to podoba się najbardziej.
To wskazówka dla fotografujących na Insta a nie jakaś sponsorowana wyrocznia.

candar
09-02-2019, 14:06
Pościągałem sobie trochę rawów z Sony A7III i A7RIII, popróbowałem z nimi coś porobić w LR i powiem tak: zakres dynamiczny mega, canon daleko w tyle, iso podobnie, ostrość - super. Aparaty mają sporą przewagę w możliwościach, stabilizacji itd. ale... albo to kwestia tego, że całe życie obrabiam tylko pliki z canonów i nie potrafię obrobić ładnie rawa z sony albo te kolory mi nie leżą. Porównam szumiącego, przepalonego rawa z canona z pięknym, gładkim z sony to i tak mi bardziej leży ten z canona. Po prostu kocham te kolory. Pewnie są daleko od rzeczywistości, ale są po prostu piękne :> Może to w tym leży duża sprzedaż Canona, mimo ich ubogich możliwości w porównaniu do wypasionych soniaków? Na sony mocno rzuca się w oczy zieleń, żółć, przy podnoszeniu nasycenia to mocno razi. Jak ktoś się bawi w portrety, miesza w split tonning to mu pewnie nie przeszkadza, ale ja focę głównie krajobrazy, architekturę i tu pewnie by mnie to raziło, albo bym się musiał mocno przestawić na obróbkę plików sony.

Mówiąc szczerze nie widzę przewagi na korzyść canona ;) Ale jeśli miałbym wybierać foty z puszki to i tak najlepsze zawsze wychodzą z Fuji :)

--- Kolejny post ---


Jasne, gdyby wynik filmu był zgodny z oczekiwaniami użytkowników Canona to by był tu cytowany w każdym wątku, a że wyszło odwrotnie to zaczyna się szukanie teorii spiskowych.

O to, to właśnie! panie dzieju :)

camilos
09-02-2019, 16:14
Jeżeli już chodzi o kolory, to ja właśnie dlatego sprzedałem wszystkie moje aparaty Sony. Blue clipping, który pojawiał się w filmie w przypadku Neutralnego profilu w aparacie to był jakiś kosmos. Na weselach jest bardzo kolorowo i działy się z LEDami prawdziwe cuda. W matrycach Sony dopóki nie ma LEDów jest wszystko pięknie. Podobno da się to z SLOGa jakoś poprawić, ale nigdy nie było na to czasu. Z Canonem wiem, że jak pójdę na wesele, gdzie będzie wszystko na niebiesko, to zawsze będzie dobrze i ładnie.

mariusz11
10-02-2019, 21:01
Jestem szczęśliwym posiadaczem EF 100-400II. Planuje w niedalekiej przyszłości przejść na bezlusterkowce. Mam może głupie pytanie: w czym zapowiadany Canon RF 100-400 mm f/3.5-5.6L IS USM będzie lepszy (teoretycznie póki co) od poczciwego EF100-400II ? Kwestie zakładania przejściówki pomijam.

akustyk
10-02-2019, 21:19
ja bym poczekal na testy. a najpierw na premiere. na razie oba EF 100-400 bija go na glowe, bo istnieja

marfot
10-02-2019, 21:23
Jestem szczęśliwym posiadaczem EF 100-400II. Planuje w niedalekiej przyszłości przejść na bezlusterkowce. Mam może głupie pytanie: w czym zapowiadany Canon RF 100-400 mm f/3.5-5.6L IS USM będzie lepszy (teoretycznie póki co) od poczciwego EF100-400II ? Kwestie zakładania przejściówki pomijam.

To na razie patent a nie zapowiedź konkretnej premiery. Kiedyś będzie ale super mały i lekki to chyba nie.
"Poczciwy" C100-400II to dosyć nowe szkło i wysoka półka jakości obrazka. Przejściówka mu nie zaszkodzi ;)

candar
12-02-2019, 17:48
No ale muszę przyznać, że wiedzą jak doić klienta :)

Nowy RF 85 1.2 będzie w dwóch wersjach, zwykły i z filtrem apodyzacyjnym :) https://www.canonrumors.com/canon-to-announce-an-rf-85mm-f-1-2l-usm-ds/

Ciekawi mnie tylko, czy w parametrach technicznych RF 85 1.2 DS zostanie podana informacja, że element apodyzacyjny zmniejsza ilość światła przechodzącego przez obiektyw ;)
Swego czasu mając wybór między światłem f/1.2 w fuji XF 56 R a światłem T1.7 w wersji APD wybrałem 1.2. Tu była różnica 1 EV a w Minolcie STF 135 mm różnica wynosiła jeszcze więcej f/2.8 i T4.5

merida
13-02-2019, 00:14
Fajne te szkła będą, ale ceny kosmiczne.

Photointo
13-02-2019, 09:03
Pokazali zdjęcie eosa RP z tym małym gripem. Fajnie to wygląda, grup jest płaski ,pewnie dzięki zastosowaniu innych baterii.

akustyk
13-02-2019, 09:23
Pokazali zdjęcie eosa RP z tym małym gripem. Fajnie to wygląda, grup jest płaski ,pewnie dzięki zastosowaniu innych baterii.

Bo to nie jest grip. Tylko doczepka, zeby palec serdeczny mial sie na czym oprzec. Cos takiego byle dedykowana plytka arkowa (albo L bracket) tez zapewnia, przy okazji sluzac za mocowanie do statywu (nie jakos wybitnie waznez to sa aparaty przewidziane glownie do focenianz lapy)

Cichy
13-02-2019, 11:03
Chyba czegoś nie doczytałem, to jest model niższy od R i ma IBIS ?

jotes25
13-02-2019, 11:12
Jest niższy, nie ma IBIS.

Cichy
13-02-2019, 11:23
A to nadal nie jestem zainteresowany :D Szkieł topowych i tak nie kupię a do pozostałych lepszy będzie A73.

Kolekcjoner
13-02-2019, 12:32
Fajne te szkła będą, ale ceny kosmiczne.

Myślę że niedługo pojawią się jakieś kity plasticzane do RP. Tu zresztą jest spore pole do popisu w kwestii miniaturyzacji takich szkieł.

capo-di_tutti-capi
13-02-2019, 13:11
Najciekawsze jest co zaoferują z tańszych szerokich kątów, bo RF 15-35mm f/2.8L IS to nie dla każdego nabywcy RP, a mają rękę do szerokich.
U Nikona ciekawie (Z 14-30/4 za 1300$)

No i co z RF 70-300mm -może powrót Diffractive Optics, mam nadzieję.

swallow77
13-02-2019, 13:53
Najciekawsze jest co zaoferują z tańszych szerokich kątów, bo RF 15-35mm f/2.8L IS to nie dla każdego nabywcy RP, a mają rękę do szerokich.
U Nikona ciekawie (Z 14-30/4 za 1300$)

No i co z RF 70-300mm -może powrót Diffractive Optics, mam nadzieję.DO to na dzis chyba jedyna technologia do zmniejszenia i odchudzenia tele. Też liczę na to.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

jotes25
13-02-2019, 15:37
A to nadal nie jestem zainteresowany :D Szkieł topowych i tak nie kupię a do pozostałych lepszy będzie A73.

Jestem takiego samego zdania.




No i co z RF 70-300mm -może powrót Diffractive Optics, mam nadzieję.

Mało prawdopodobne. Obecne wydanie DO jest drogie w produkcji i nawet w 600/4 i 400/2.8 zdecydowano się na inne rozwiązanie kwestii zmniejszenia wagi.

Photointo
13-02-2019, 16:29
1790

Taki ten uchwyt będzie. Trudno wyczaić, ale jakby udało się im zrobić taki gdzie mieszczą się dwie baterie LP-E17 to byłaby to fajna sprawa.

jotes25
13-02-2019, 16:32
Bez baterii? Kiepsko...

akustyk
13-02-2019, 16:57
Jak plytka Arca Swiss... tylko ze bez szyny arkowej

Sprzedaj jeleniom za maly korpus, zeby zaplacili 500PLN (takie ostrozne oszacowanie) zeby dalo sie to trzymac... :)

Kolekcjoner
13-02-2019, 18:36
Bartek - skąd w Tobie takie zasoby epitetów wobec osób dla których aparat żeby był użyteczny ma być stosunkowo mały? Co sprawia że Cię to tak drażni? Piszesz o tym już któryś raz w różnych miejscach. Nie rozumiem takiego podejścia. Przepraszam za takie osobiste wycieczki ale po prostu mnie dziwi że inteligentny gość nie może przyjąć do wiadomości że potrzeby ludzi jednak bardzo się różnią i obdarzanie ludzi mających te potrzeby różne od naszych jest co najmniej nie na miejscu.

kardwa
13-02-2019, 18:57
A to nadal nie jestem zainteresowany :D Szkieł topowych i tak nie kupię a do pozostałych lepszy będzie A73.

Ja już się zmęczyłem czekaniem na porządne bezlustro Canona. Będę robił na dwa fronty. Na jednej stronie 5d4 a na drugiej A73. Właśnie zamówiłem A73 i Tamrona 28-75 f/2.8 Di III.

marfot
13-02-2019, 20:32
Jak plytka Arca Swiss... tylko ze bez szyny arkowej

Sprzedaj jeleniom za maly korpus, zeby zaplacili 500PLN (takie ostrozne oszacowanie) zeby dalo sie to trzymac... :)

Ale, że korpus wyceniony na 1300 USD to inna sprawa :lol:

Camilo
13-02-2019, 20:41
Specyfikacja canona RP https://www.canonwatch.com/here-is-the-complete-list-of-specifications-for-the-canon-eos-rp/

Kolekcjoner
13-02-2019, 20:59
Ale, że korpus wyceniony na 1300 USD to inna sprawa :lol:

Chodzą ploty (aż trudno uwierzyć), że taka cena ma być na starcie z gripem i konwerterem. Coś to niepodobne do Canona. Czyżby to body było tak tanie w produkcji???

marfot
13-02-2019, 21:06
Chodzą ploty (aż trudno uwierzyć), że taka cena ma być na starcie z gripem i konwerterem. Coś to niepodobne do Canona. Czyżby to body było tak tanie w produkcji???

W ten adapter dodany w cenie to wierzę bo szkła RF raczej nie dla posiadaczy RP. W grip darmowy nie wierzę.
To 1300 USD też takie trochę pobożne życzenie - ceny angielskie bardziej realne 1400 funtów z adapterem.

Kolekcjoner
13-02-2019, 22:04
W ten adapter dodany w cenie to wierzę bo szkła RF raczej nie dla posiadaczy RP. W grip darmowy nie wierzę.
To 1300 USD też takie trochę pobożne życzenie - ceny angielskie bardziej realne 1400 funtów z adapterem.

Hmmm.. ceny angielskie na początku są zawsze bardzo wysokie....

zdebik
13-02-2019, 23:01
Specyfikacja canona RP https://www.canonwatch.com/here-is-the-complete-list-of-specifications-for-the-canon-eos-rp/Canon w formie, specka jak zawsze bez rewelki.

Kolekcjoner
13-02-2019, 23:14
Cena z gripem i adapterem 1300$ już potwierdzona :).

marfot
13-02-2019, 23:16
Cena z gripem i adapterem 1300$ już potwierdzona :).

200 USD taniej niż dzisiaj stoi 6DII.

akustyk
14-02-2019, 09:59
Bartek - skąd w Tobie takie zasoby epitetów wobec osób dla których aparat żeby był użyteczny ma być stosunkowo mały?

nie, to chyba nie tak...

dla mnie ten aparat jest przykladem ostrego cynizmu Canona. i nie, nie takiego zwyklego wyrachowania (robienia sprzetu pokastrowanego o minimalnym koszcie R&D), ktore rozumiem. tylko cynicznego rzucenia produktu, ktory zwyczajnie nie jest gotowy. w znaczeniu szerszego ekosystemu. RP to jest korpus, ktory nie jest ani tani ani wypasiony fiuczerowo, a przede wszystkim nie ma specjalnie co do niego zapiac. RF 35/1.8 czy EF 50 (STM badz f/1.4) i EF 24 i 28 IS przez adapter to sa jedyne szkla odpowiednie gabarytowo i przy tym sensowne optycznie (dla kogos kto wydaje jakies 1400 EUR na korpus!)

jak wyjdziemy w wieksze szkla (EF i "wszystkie trzy" RF) to z miejsca robi sie ergonomia Sony - paczka od fajek dokrecona do wiaderka. RP ma uchwyt wielkosci Rebela, co mozna przelknac w budzetowym aparaciku za 400 EUR (jak 750D czy 800D) ale tu mowimy o sprzecie w cenie bez mala 6D mkII!?




Co sprawia że Cię to tak drażni? Piszesz o tym już któryś raz w różnych miejscach. Nie rozumiem takiego podejścia. Przepraszam za takie osobiste wycieczki ale po prostu mnie dziwi że inteligentny gość nie może przyjąć do wiadomości że potrzeby ludzi jednak bardzo się różnią i obdarzanie ludzi mających te potrzeby różne od naszych jest co najmniej nie na miejscu.
nie no, nie czuje sie urazony, to ja zaczalem :)

ja po prostu patrze na to jak na korpus wyceniony na starcie w okolicach zapewne 1400 EUR, czyli nie cos co kupuje sie do kompletu z kitem za 100 EUR, tylko jako skladnik wiekszego ekosystemu. i nie widze gdzie, przy obecnej ofercie szkiel RF i EF (tu zapewnie juz docelowej ofercie), on jest dla przecietnego odbiorcy lepszym wyborem od chocby 6D mkII. maly rozmiar i waga samego korpusu to jest tylko element wiekszej ukladanki, na ktora sklada sie torba/plecak foto. a w tym wypadku dla calosciowej zawartosci tej torby akurat ta zaleta RP ma umiarkowane znaczenie (poza tymi osobami, ktorym jeden 35/1.8 czy EF 50/1.8 wystarczy).

juz nie rozpisuje sie o tym, ze szokuje mnie caly ten "shut up and take my money" w wykonaniu "internetow" - tych samych ktore 1,5 roku temu zamordowaly lepszy funkcjonalnie aparat o tej samej matrycy... ale tego tez nie ogarniam. chyba po prostu ludzie sa bardzo spragnieniu nowego medialnego gadzetu i na nim musi pisac Canon :(

Jacek_Z
14-02-2019, 15:07
ja po prostu patrze na to jak na korpus wyceniony na starcie w okolicach zapewne 1400 EUR, czyli nie cos co kupuje sie do kompletu z kitem za 100 EUR, tylko jako skladnik wiekszego ekosystemu. i nie widze gdzie, przy obecnej ofercie szkiel RF i EF (tu zapewnie juz docelowej ofercie), on jest dla przecietnego odbiorcy lepszym wyborem od chocby 6D mkII.Co do ekosystemu. Są w nim body lepsze i gorsze, nie wiem co cie dziwi. Cena? Nowośc - bezlustro będzie (jest) droższe od analogicznej lustrzanki. O ile można mówić o równorzędnym sprzecie, bo jednak sie tak trochę mijają w mozliwościach/parametrach.
W canonie nie ma nic gorszego od 6Dmk2 - taka prawda (mówimy o FF), w bezlustrach najgorszy jest RF. Ja tu piszę oczywistości.
Poziom cen - tanio to już było. Dobre puszki będą kosztowały ponad 10.000 zł

Kolekcjoner
21-02-2019, 15:39
ja po prostu patrze na to jak na korpus wyceniony na starcie w okolicach zapewne 1400 EUR, czyli nie cos co kupuje sie do kompletu z kitem za 100 EUR, tylko jako skladnik wiekszego ekosystemu. i nie widze gdzie, przy obecnej ofercie szkiel RF i EF (tu zapewnie juz docelowej ofercie), on jest dla przecietnego odbiorcy lepszym wyborem od chocby 6D mkII. maly rozmiar i waga samego korpusu to jest tylko element wiekszej ukladanki, na ktora sklada sie torba/plecak foto. a w tym wypadku dla calosciowej zawartosci tej torby akurat ta zaleta RP ma umiarkowane znaczenie (poza tymi osobami, ktorym jeden 35/1.8 czy EF 50/1.8 wystarczy).

juz nie rozpisuje sie o tym, ze szokuje mnie caly ten "shut up and take my money" w wykonaniu "internetow" - tych samych ktore 1,5 roku temu zamordowaly lepszy funkcjonalnie aparat o tej samej matrycy... ale tego tez nie ogarniam. chyba po prostu ludzie sa bardzo spragnieniu nowego medialnego gadzetu i na nim musi pisac Canon :(
Nie, ogólnie dla bardzo dużej części ludzi bezlustra są bardziej intuicyjne - szczególnie pod względem AF. Tu myślę będzie największa przewaga/zaleta RP w stosunku do 6D. Ja mając do wyboru zakup taniego FF już dslra bym nie kupił. I to nawet zakładając użytkowanie częściowo nazwijmy to profesjonalne. A że nadal 6DmkII będzie się sprzedawał - to na pewno. Ciekawe jaką Canon będzie prowadził politykę cenową tych aparatów. Bo jak spojrzeć na eMki to cena RP może szybko polecieć w dół a to jak wiadomo potrafi uczynić cuda - nawet w przypadku body które internety ogłoszą jako wyjątkowo beznadziejne ;).

swallow77
21-02-2019, 19:29
... Bo jak spojrzeć na eMki to cena RP może szybko polecieć w dół a to jak wiadomo potrafi uczynić cuda - nawet w przypadku body które internety ogłoszą jako wyjątkowo beznadziejne ;).

Był jakiś korpus C, który w internetach nie był okrzyknięty beznadziejnym? Nie przypominam sobie.. no może poza 5d2, ale wtedy to na "fb bylo może z tysiąc" kont.

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

candar
21-02-2019, 19:49
Korpusu canona, którego okrzyknięto beznadziejnym raczej nie było a przynajmniej nie kojarzę takowego ;)

Ale na pewno istniał i funkcjonował obiektyw canona zwany „denkiem od słoika” EF 38-76/4,5-5,6 https://fotodinoza.blogspot.com/2014/12/najgorszy-obiektyw-swiata-pogrom-mitow.html
BTW - https://www.canon-board.info/threads/19419-Najgorsze-obiektywy

akustyk
21-02-2019, 21:23
Był jakiś korpus C, który w internetach nie był okrzyknięty beznadziejnym? Nie przypominam sobie.. no może poza 5d2, ale wtedy to na "fb bylo może z tysiąc" kont.


no ostatnio to bylo jakos 5D mkI. a wczesniej 20D... to jeszcze ja bylem mlodym i jedrnym jelonkiem... :mrgreen:

Kolekcjoner
21-02-2019, 21:57
Był jakiś korpus C, który w internetach nie był okrzyknięty beznadziejnym? Nie przypominam sobie.. no może poza 5d2, ale wtedy to na "fb bylo może z tysiąc" kont.


Oj, tu się mylisz i to bardzo :). Sam pamiętam tutaj te "analizy" jak to 5DmkII nic nie wnosi i jest do d... Nawet ktoś gdzieś wypisywał że zdjęcia ze starej 5-tki są bardziej szczegółowe 8-). Także ja raczej takiej sytuacji nie pamiętam.

Ze świeżych spraw to eMki zostały zjechane wzdłuż i w szerz po czym jak ich cena zjechała to ciężko znaleźć kogoś kto takiej "zatyczki" sobie nie sprawił. Zresztą nie wypieram się..... ja też początkowo uważałem kupowanie M za absurd ;).....

Dlatego uważam że cena jest rzeczą zupełnie kluczową, a cała reszta to kwestia naszej zgody na kompromis. Przy tym u Canona jest jednak coś takiego że nawet badziewny korpus daje przyjemność z obsługi i przyzwoity obrazek. Pewnie w tym tkwi sekret popularności tej marki.

Jacek_Z
22-02-2019, 00:54
.. Przy tym u Canona jest jednak coś takiego że nawet badziewny korpus daje przyjemność z obsługi ...Bym polemizował :) Bo co do obsługi to ja go stawiam na równi z Sony. Gdyby nie to, że wszystkie jakie używam mają dotykowy LCD to bym chyba dostał szału.

mirror
22-02-2019, 10:38
Bym polemizował :) Bo co do obsługi to ja go stawiam na równi z Sony. Gdyby nie to, że wszystkie jakie używam mają dotykowy LCD to bym chyba dostał szału.

kwestia przyzwyczajeń ja jak biorę nikona do ręki to też nie wiem co nacisnąć i wszystko wydaje mi się absurdalne - canony mają stosunkowo prostą obsługę

Kolekcjoner
22-02-2019, 22:23
Ploty....
Podobno testują puszkę zaawansowane apsc i jakąś eMkę - podobno maleństwo ;).
Ze szkieł to w drodze jest jakiś megazoom (nie wiem do czego) i obiektyw o "nowatorskiej niespotykanej na rynku konstrukcji" (cokolwiek to znaczy).
Aha i jest już jakiś prototyp aparatu do foto sportowej z bagnetem R...... ale ze względu na matryce wcześniej ma być coś zamiast 5DSR....

tomfoot
23-02-2019, 00:45
obiektyw o "nowatorskiej niespotykanej na rynku konstrukcji" (cokolwiek to znaczy).

Jak to, nie wiesz co to znaczy? To będzie uwa 10 mm pod ff bez zniekształceń fiszowatych, z którego będziesz mógł sobie wykropować dowolną ogniskową do 1200mm bez jakiejkolwiek dostrzegalnej różnicy. Taki teraz mamy trynd.

dan_jo
23-02-2019, 01:04
Jak to, nie wiesz co to znaczy? To będzie uwa 10 mm pod ff bez zniekształceń fiszowatych, z którego będziesz mógł sobie wykropować dowolną ogniskową do 1200mm bez jakiejkolwiek dostrzegalnej różnicy. Taki teraz mamy trynd.

Z tym kropowaniem bym uważał, bo z tygrysa można się przeobrazić w różową panterę.:mrgreen:

candar
23-02-2019, 09:39
Nie mam nic do tygrysów, ale jeśli po raz kolejny w kolejnym wątku przeczytam o tygrysie to zwymiotuję.
Ile czasu można rzucać kamieniami w tygrysa ? (pytanie retoryczne)

fret
23-02-2019, 09:44
Różowomajtkowcy poczuli solidarność :D

Pawel92
23-02-2019, 10:01
Jeśli twierdzisz, że tygrys jest krową, to spróbuj go wydoić (ponoć chińskie przysłowie)

dan_jo
23-02-2019, 22:03
Nie mam nic do tygrysów, ale jeśli po raz kolejny w kolejnym wątku przeczytam o tygrysie to zwymiotuję.

Nie uwierzysz.
Jak podmieniam słowo "tygrys" na słowo "sony" - to mam tak samo.:lol:

marfot
23-02-2019, 22:14
Nie uwierzysz.
Jak podmieniam słowo "tygrys" na słowo "sony" - to mam tak samo.:lol:

Nie odważyłbym się tego napisać, ale jak już napisane to popieram.

atsf
24-02-2019, 03:15
Wątróbka z jabłkami jest w pytę, ale szarlotki z wątróbką to ja bym chyba nie ruszył, aczkolwiek i niestety- oferta Canona właśnie to przypomina. APS-C są fajne, bo można do nich doczepić słoiki EF. Bezlustra małe i duże są też fajne, bo można do nich doczepić słoiki EF. Wszystko, kurła, jest fajne, bo można do niego doczepić słoiki EF. Nawet do FF! Ale nie ma poza FF z EF żadnego kompleksowego, rozwiniętego systemu, który by się w nim nie zapożyczał!
Mam lustrzanki APS-C i 55-250 STM, który z palcem w tyłku, a nawet z dwoma, konkuruje ze 100-400 Mk II na FF. Ale ten obiektyw nie jest do FF. Chciałbym 100-400 do APS-C, ale go nie ma, więc posiłkuję się obiektywem do pełnej klatki czort wie po co. Jasnych UWA też nie ma, a jak wezmę EF i będzie jasny, to już nie będzie UWA, i zamiast wątróbki z jabłkami wychodzi szarlotka z wątróbką :evil:

swallow77
24-02-2019, 04:13
R współpracuje z 55-250stm i całą reszta efs i ef. Ale fakt, trochę się tych bagnetów narobiło przez te 3 dekady..

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

capo-di_tutti-capi
24-02-2019, 09:32
Chciałbym 100-400 do APS-C, ale go nie ma

Co byś zyskał?

https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_100-400_4p5-5p6_ii&products=sigma_100-400_5-6p3_dg_os_hsm&products=tamron_100-400_4p6-6p3_di_vc_usd&products=sony_fe_100-400_4p5-5p6_gm_oss&products=fujifilm_xf_100-400_4p5_5p6_r_lm_ois_wr&sortDir=ascending

marfot
24-02-2019, 09:34
Chciałbym 100-400 do APS-C, ale go nie ma, więc posiłkuję się obiektywem do pełnej klatki czort wie po co.

W APS-C ja traktuję Fuji jako system pełny, dopracowany przez lata i nie skażony zaszłością w sensie kompatybilności. Mają tam F100-400 w cenie 7200 zł i o masie 1375g. Wobec C100-400L za 8400zł i o masie 1640g ten zysk wypada niezbyt spektakularnie :shock:.
Jasne stałki w systemie M wymagają uzupełnienia o na coś dłuższego - 56/1.2 i 85/1.8 - najlepiej na poziomie jakości M32/1.4:)
Dla mnie w APS-C irytująca jest dolna ogniskowa 55mm w dłuższych zoomach. To nie jest 70mm na FF i mnie to wkurza.

capo-di_tutti-capi
24-02-2019, 11:23
XF 100-400mm ze stopką statywową waży 1436g.

~90mm https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=fujifilm_xf_90_2_r_lm_wr&products=zeiss_batis_85_1p8&products=sony_fe_85_1p8&products=nikon_85_1p8g&products=canon_85_1p8&sortDir=ascending

makro ze stabilizacją https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=fujifilm_xf_80_2p8_r_lm_ois_wr_macro&products=sony_fe_90_2p8_macro_g_oss&products=canon_100_2p8_is_usm&products=tamron_sp_90mm_2p8_di_vc_usd_macro&products=tamron_90_2p8_vc&sortDir=ascending

jotes25
24-02-2019, 11:27
W APS-C ja traktuję Fuji jako system pełny, dopracowany przez lata i nie skażony zaszłością w sensie kompatybilności.
Ani pełny (telefoto), ani dopracowany (np. do niedawna AF). Przez chwilę nie rozważałem przejścia, dla mnie mógłby nie istnieć.



Jasne stałki w systemie M wymagają uzupełnienia o na coś dłuższego - 56/1.2 i 85/1.8 - najlepiej na poziomie jakości M32/1.4:)

Nawet jeśli zgodzę się z tą opinią, to nietrudno przewidzieć, że takich szkieł dla EF-M raczej nie będzie.

Przy okazji pojawia się jak zwykle kwestia APS-C z bagnetem RF. Mimo, że nie mam żadnych informacji na ten temat, to uważam, że taki korpus powinien pojawić się dość szybko. Nie później niż pierwsze teleobiektywy RF. Inaczej Canon straci istotny fragment rynku, na którym całkiem nieźle poczynał sobie 7d.

marfot
24-02-2019, 17:22
Nawet jeśli zgodzę się z tą opinią, to nietrudno przewidzieć, że takich szkieł dla EF-M raczej nie będzie.

Atmosfera niepewności wokół systemu M zrodziła się raczej wśród użytkowników niż w kierownictwie Canona. Efekt jest taki, że ludzie boją się poważniejszego inwestowania w system M co systemowi nie wychodzi na zdrowie. Szefowie Canona ostatnio oświadczali zgodnie, że będą dostarczać to co wybierają klienci. Koło się zamyka i to klienci sami mogą uśmiercić moim zdaniem fajny systemik. Póki co to mam wrażenie, że mało kto tym foci. Tak patrząc po portalach np. 500px.

Kolekcjoner
24-02-2019, 18:33
Atmosfera niepewności wokół systemu M zrodziła się raczej wśród użytkowników niż w kierownictwie Canona. Efekt jest taki, że ludzie boją się poważniejszego inwestowania w system M co systemowi nie wychodzi na zdrowie. Szefowie Canona ostatnio oświadczali zgodnie, że będą dostarczać to co wybierają klienci. Koło się zamyka i to klienci sami mogą uśmiercić moim zdaniem fajny systemik. Póki co to mam wrażenie, że mało kto tym foci. Tak patrząc po portalach np. 500px.

Ale tu nie bardzo jest w co inwestować. To jedno, drugie że Canon pozycjonuje ten sprzęt jako czysto amatorski więc bardzo wątpię żeby pojawiły się jakieś superwypaśne jasne stałki. Po trzecie tu ma być wszystko małe i lekkie więc większe ogóry są mało prawdopodobne. Najprędzej spodziewam się jakiegoś superzooma i najtańszego trabanta pozbawionego wszystkiego co niepotrzebne ;) ale zaopatrzonego w jedną fundamentalną cechę - czyli niską cenę, która sprawi że Canon znów sprzeda tego całe statki :lol:.
BTW: na świecie eMki podobno sprzedają się bardzo dobrze więc z tym uśmiercaniem byłbym ostrożny...

rauf
24-02-2019, 19:23
Dlatego uważam że cena jest rzeczą zupełnie kluczową, a cała reszta to kwestia naszej zgody na kompromis. Przy tym u Canona jest jednak coś takiego że nawet badziewny korpus daje przyjemność z obsługi i przyzwoity obrazek. Pewnie w tym tkwi sekret popularności tej marki.

Niezwykle trafne słowa, które mogłyby podsumować tysiące forumowych wątków na CB.

marfot
24-02-2019, 23:44
Najprędzej spodziewam się jakiegoś superzooma i najtańszego trabanta pozbawionego wszystkiego co niepotrzebne ;) ale zaopatrzonego w jedną fundamentalną cechę - czyli niską cenę, która sprawi że Canon znów sprzeda tego całe statki :lol:.

Mamy już megazooma: Tamrona 18-200mm f/3.5-6.3 Di III VC. Nawet oddaje styl M ;)

swallow77
24-02-2019, 23:50
Mamy już megazooma: Tamrona 18-200mm f/3.5-6.3 Di III VC. Nawet oddaje styl M ;)Jakby sie komu szukac nie chcialo. Faktycznie stylowo kompatybilny.
https://www.google.com/search?q=Tamron+18-200mm+f%2F3.5-6.3+Di+III+VC+"m+mount"&tbm=isch&ved=2ahUKEwiIsc64rNXgAhXKvCoKHZS8BxgQ2-cCegQIABAC&oq=Tamron+18-200mm+f%2F3.5-6.3+Di+III+VC+"m+mount"&gs_l=mobile-gws-wiz-img.12...26067.38690..39473...0.0..0.172.1024.8j2. .....0....1.........0i24.EX6zxRPmd2g&ei=DxFzXMjtIcr5qgGU-Z7AAQ&bih=518&biw=360&client=ms-android-huawei&prmd=isvn&safe=off#imgrc=HvX0q3MrcVXpIM

Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka