PDA

Zobacz pełną wersję : Pokaż zdjęcie które lubisz



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

atsf
23-04-2022, 18:18
Plamy na matrycy. Ale to 7D, to czego się spodziewać. :oops:

A już myślałem, że Słońce rdzewieje :evil:

--- Kolejny post ---


#1694


#1695



Przycięte czy zmniejszone?

cauchy
24-04-2022, 00:04
lekki crop, zawsze zmniejszam zanim wrzucam do sieci, czasem do 2400, czasem do 3000 ;)

atsf
24-04-2022, 00:48
lekki crop, zawsze zmniejszam zanim wrzucam do sieci, czasem do 2400, czasem do 3000 ;)

Ja się staram wrzucać 100% crop, a zmniejszam tylko wtedy, gdy jakość leci na pysk ;)

cauchy
24-04-2022, 21:36
#1697
ćwiczenia przed Biebrzą

361mm / f6.3 / ISO 3200 / 1/125s
7919

atsf
27-04-2022, 23:56
C 80D + EF-S 4-5,6/55-250mm IS STM @250mm; f/5,6; 1/500s; ISO 250, zmniejszone kropy.

#1698

7920

#1699

7921

#1700

7922

Heldbaum
28-04-2022, 22:25
1701

Se dziadki gadają o starych dobrych czasach...

https://i.imgur.com/LQ55XA3.jpg

atsf
28-04-2022, 22:56
1701

Se dziadki gadają o starych dobrych czasach...




...czyli: miałeś chamie złoty róg, i tego nie doceniałeś ;)

Heldbaum
29-04-2022, 21:47
No... To ten po prawej właśnie to mówi, zdaje się...

mxw
29-04-2022, 23:03
Chmm, fajne foto 8-) chyba idealnie zaczyna się nadawać na górny baner na tym forum :roll:

Heldbaum
30-04-2022, 20:53
Hmmm... Coś w tym jest. Ale ja się ostatnio zastanawiałem nad tym i powiem Wam, że zwątpiłem trochę w sens tego wszystkiego... No bo jak zapewne pamiętacie, sprzedałem wszystko co miałem, jak ten człowiek z przypowieści o perle i kupiłem jeden aparat z jednym obiektywem. Aparat, na który większość ludzi, choćby na tym forum, parsknęła by szyderczym śmiechem, albowiem jest to a) Lustrzanka, b) Pentax, c) z 2016 roku, a więc okaz muzealny. Mam go już od mniej więcej dwóch lat i nigdy, ale to przenigdy nie zabrakło mi w nim NICZEGO. Ani szybkości af, ani inteligentnego wykrywania flag łopoczących na wietrze, ani automatycznego odróżniania oka człowieczego od oka, dajmy na to, końskiego, ani w ogóle niczego. Brakowało mi tylko dwóch rzeczy. Czasu i tematu. I oto, jakiś miesiąc temu, pojechałem z rodziną na pierwsze od 15 lat wakacje, do ciepłego kraju. Oczywiście obiecywałem sobie wiele, ponieważ w mojej okolicy mam obfotografowane dokładnie wszystko, co jest warte obfotografowania, a także wszystko to, co warte tego nie jest. Nie zawiodłem się, przywiozłem z wycieczki (nie licząc wspomnień) około 300, może 400 zdjęć i manualny obiektyw Pentaxa, który znalazłem na jakimś targu ze starociami. Nad zdjęciami siedzę już czwarty weekend (w ciągu tygodnia pracuję) i wciąż je obrabiam, kadruję, eksperymentuję itd... Roboty tej starczy mi jeszcze na bardzo dłuugo. I jak wcześniej brałem aparat przy każdym wyjściu z domu, tak dziś, moja ręka zawisła na chwilę nad futerałem i... Jakbym usłyszał - Frank, nie rób tego, nie możesz tego zrobić! Obiecuję, że od dziś będzie już inaczej... Frank!
Jednak nie wziąłem. Bo co właściwie mógłbym zrobić? Tysięczne zdjęcie jakiegoś liścia? To samo drzewo, co rok temu i dwa lata temu...

Konkluzja jest taka, że będąc na tych wakacjach, mógłbym mieć jakikolwiek aparat. Nawet mojego Canona 60D. To bez znaczenia. Liczy się to, że byłem w fajnym miejscu, z bliskimi i mogłem prawie cały czas poświęcić na fotografowanie. I picie. Dlatego uważam, że za dużo, stanowczo za dużo ględzimy o sprzęcie, a zapomnieliśmy już prawie wcale, do czego jest on nam potrzebny...

1702
https://i.imgur.com/7ockswA.jpg

1703
https://i.imgur.com/7olLwUD.jpg

Pozdrawiam Kolegów...

becekpl
30-04-2022, 22:00
#1704
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220430/e7aafdea2c1676bb6713f12b1e78b449.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

tomfoot
30-04-2022, 23:06
#1704 super

mxw
01-05-2022, 01:21
Faktycznie #1704 fajne, gratuluję 8-)

#1702 - Jezus Maria - gdzieś Ty był na tych wakacjach?? Na Ukrainie? :shock: ewidentny IED - spier*da*aj!



Konkluzja jest taka, że będąc na tych wakacjach, mógłbym mieć jakikolwiek aparat. Nawet mojego Canona 60D. To bez znaczenia. Liczy się to, że byłem w fajnym miejscu, z bliskimi i mogłem prawie cały czas poświęcić na fotografowanie. I picie. Dlatego uważam, że za dużo, stanowczo za dużo ględzimy o sprzęcie, a zapomnieliśmy już prawie wcale, do czego jest on nam potrzebny...
Zgadzam się - wakacje i wyjazdy są ważne i prawie zawsze są dobrą okazją do robienia fot. Sesje foto, warsztaty, plenery też. Tak, opłaca się czasem wyjść z domu. ;)
Ale to nie koliduje z naszym ględzeniem o sprzęcie - bo ględzimy, gdy siedzimy w domu - więc nie na wakacjach - więc jest ok. A dyskusje systemowe, cóż, to stały element dyskusyjny - IMHO też jest ok, oczywiście, jeżeli ktoś nie zrobi z tego jakiejś religii.

BTW, a na picie zawsze nie szkoda czasu.

Pozdrawiam Także. 8-)

Eberloth
01-05-2022, 07:13
Heldbaum już Pentax lepszy niż jakieś dresiarskie sony. Ale nie ględzę więcej o sprzęcie... :mrgreen:

jan pawlak
01-05-2022, 07:58
Robimy zdjęcia bo mamy taką potrzebę.

Te potrzeby mamy różne
Jedni z nas np. "malują" aparatem, na zdjęciach tworzą świat daleki od tego co widzą ich oczy (GO, bokeh, oświetlenie,..)
Dla mnie dobre moje zdjęcie to takie na którym jest dokładnie to co widziały moje oczy, które "przypomina" mi co mnie ujęło tam/wtedy, dlaczego wyciągnąłem aparat, dlaczego je zrobiłem.
To jak zapis emocji z podróży.

I różne też mamy kryteria oceny zdjęć, różne cechy zdjęcia są dla nas priorytetowe i mamy różne poziomy akceptowalności dobre/złe
Stąd różne potrzeby sprzętowe, stąd te dyskuje
Dla kogoś jakiś sprzęt jest niepotrzebny/bezsensowny a dla innego jest wprost bezbędny by móc osiągnąć pożądany dla niego efekt.

A jestem fanem ostrości, niektóre ujęcia jeśli nie są ostre to są nieudane.

#1704 to fajne zdjęcie
Ale gdyby było moje to byłoby nieudane, nieostre

jp

Heldbaum
01-05-2022, 10:09
Janie Pawlak... Ja oczywiście nie twierdzę, że sprzęt jest w ogóle nie ważny, bo gdyby tak było, to nie brałbym w ogóle aparatu i uniknął przez to kłopotliwego tłumaczenia na lotnisku, co to jest grip i że w środku nie ma baterii litowych, tylko normalne Ni-Cd. Wziąłbym telefon.
Chodzi o to, że te wszystkie burzliwe dyskusje (które często przeradzają się w prawdziwe wojny), na kilka stron, w których ktoś drze koty z drugim, o jakieś zera po przecinku w wadze, rozmiarach, szybkości AF, albo dynamice obrazu i te wojny pomiędzy fanami bezluster a fanami lustrzanek, to jest po prostu czcza gadanina. To przypomina kłótnię pomiędzy małżonkami, jakie sztućce powinno się położyć na stole, w sytuacji, kiedy obiad dawno wystygł, a tak w ogóle, to nie nadawał się do jedzenia, bo był przygotowany z mrożonki i tylko podgrzany w mikrofali...

Piszesz, że mamy różne potrzeby i to jest prawda. Tylko że 90 procent tego, co nam potrzebne, leży w nas samych, a jedynie 10 procent w samym sprzęcie. A zatem, taki powinien być stosunek zawartości forum. Dziewięćdziesiąt procent zdjęć i dziesięć procent dyskusji o sprzęcie. Tymczasem jest odwrotnie. Nie jest tajemnicą, że forum Canona jest powszechnie uważane za forum sprzętowe, na którym prawie w ogóle nie ma zdjęć. I nie oszukujmy się, że "to normalne"...

1705
https://i.imgur.com/F5h7mjZ.jpg

Kolekcjoner
01-05-2022, 13:43
Janie Pawlak... Ja oczywiście nie twierdzę, że sprzęt jest w ogóle nie ważny, bo gdyby tak było, to nie brałbym w ogóle aparatu i uniknął przez to kłopotliwego tłumaczenia na lotnisku, co to jest grip i że w środku nie ma baterii litowych, tylko normalne Ni-Cd. Wziąłbym telefon.
Chodzi o to, że te wszystkie burzliwe dyskusje (które często przeradzają się w prawdziwe wojny), na kilka stron, w których ktoś drze koty z drugim, o jakieś zera po przecinku w wadze, rozmiarach, szybkości AF, albo dynamice obrazu i te wojny pomiędzy fanami bezluster a fanami lustrzanek, to jest po prostu czcza gadanina. To przypomina kłótnię pomiędzy małżonkami, jakie sztućce powinno się położyć na stole, w sytuacji, kiedy obiad dawno wystygł, a tak w ogóle, to nie nadawał się do jedzenia, bo był przygotowany z mrożonki i tylko podgrzany w mikrofali...

Piszesz, że mamy różne potrzeby i to jest prawda. Tylko że 90 procent tego, co nam potrzebne, leży w nas samych, a jedynie 10 procent w samym sprzęcie. A zatem, taki powinien być stosunek zawartości forum. Dziewięćdziesiąt procent zdjęć i dziesięć procent dyskusji o sprzęcie. Tymczasem jest odwrotnie. Nie jest tajemnicą, że forum Canona jest powszechnie uważane za forum sprzętowe, na którym prawie w ogóle nie ma zdjęć. I nie oszukujmy się, że "to normalne"...


Jak forum jest o sprzęcie firmy Canon to normalne jest, że będzie o sprzęcie foto, a nie o zdjęciach i to jest normalne - nie zaklinajmy rzeczywistości ;).
A fora o "zdjęciach" to jest dopiero skazywanie g... na śmierć ;)

atsf
01-05-2022, 14:00
Ad #1705

Jak widać, nie tylko niedźwiedzie mogą być niebieskie, koteły również :mrgreen:

Jeżeli natomiast chodzi o "usprzętowienie" dyskusji forumowych, to mi się wydaje, że bardziej chodzi o to, aby sprzęt nam w robieniu zdjęć nie przeszkadzał przynajmniej tak samo, jak muzyka w tańcu.

Oczekujemy od sprzętu dużo, a czasami otrzymujemy mało, albowiem postawiliśmy mu niewykonalne zadania, więc wychodzą te zdjęcia, które miały prawo- a nawet obowiązek- wyjść, a nie wychodzą te, które już w założeniu były poronione z powodu przewidywalnych problemów technicznych ich wykonania.

Swoich kamyków wrzuciłem już całkiem sporo do tego ogródka, więc mógłbym na przykład sam siebie zapytać, po jaką cholerę w ogóle robię zdjęcia C 80D na ISO wyższym niż 1000? Przecież, gdybym robił na niższym, to więcej zdjęć byłoby technicznie lepszych. Ale tak się nie da, bo o tym, jakie mi wychodzi ISO, to ja się dowiaduję zwykle po wykonaniu zdjęcia, a nie przed, bo w dynamicznej sytuacji nie ma czasu na kontrolę akurat tego parametru. No więc mogę utyskiwać, że sprzęt daje tyłka przy wysokim ISO, albo AF nie daje rady, albo stabilizacja, itd. Opisywanie tych problemów daje też podstawę do wyciągania wniosków i do obalania mitów, na czym ktoś inny też może skorzystać.

Umiejętnie wykorzystany sprzęt daje maksimum tego, co w ogóle jest w stanie dać, i zazwyczaj to maksimum jest zadowalające, a robi się źle, gdy statystycznie mało zdjęć wykorzystuje potencjał sprzętu, a wtedy człowiek się zaczyna rozglądać za innym, bo nie ma możliwości zmiany techniki fotografowania, np. nie da się wykorzystać statywu.

W tematyce, w której się poruszam, to jednak jej istota jest bardziej decydująca od sprzętu, a jest nią praktycznie nieustający ruch, i właśnie jestem na etapie wyciągania wniosków, na ile zmiana sprzętu na lepszy zmienia wpływ materii zdjęć na nie same, bo teoretyczne możliwości mojego starszego zestawu wcale nie odbiegają od możliwości nowego aż tak bardzo, aby było to bezwzględnie istotne, a praktyczny uzysk nadających się do oglądania zdjęć i tak oscyluje wokół 10%.

Przykładowo, przesiadka z Tamrona 100-400 na Canona 100-400L II pod względem jakości obrazu nie jest jakimś skokiem milowym i nie jest wg mnie kryterium uzasadniającym tę przesiadkę. Tu muszą dać się wyczuć inne czynniki, a na to trzeba mi jeszcze czasu.

7923

Heldbaum
01-05-2022, 14:24
Jeśli chodzi o 1702, to nie było na Ukrainie, tylko w zwykłej Hiszpanii. Zrobiłem to zdjęcie, bo u nas byłby to raczej dziwny widok, żeby ktoś wyrzucił, tak na oko ze dwa kilo, ładnych cytryn do kosza. A tam, powiedziałbym, że jest to normalne. Natomiast co do koteła, to faktycznie, nie widziałem jeszcze, żeby miał tak niebieskie oczy. W ogóle jakiś taki niebieskawy. Ale nie mój.

Sprzęt... Żeby było jasne, to ja nie robię "religii" z krytykowania rozmów o sprzęcie, ale nie zgodzę się z usprawiedliwieniem, że "Jak forum jest o sprzęcie firmy Canon to normalne jest, że będzie o sprzęcie foto, a nie o zdjęciach". Bo w tym czerwonym pasku na samej górze jest jak byk napisane, że "Forum o fotografii i sprzęcie Canon". Klasyczny przykład sytuacji, w której jedni widzą szklankę do połowy napełnioną, a inni w połowie pustą. I na to niestety nic się nie poradzi. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że bratnie forum Nikoniarze.pl jest też niby "o sprzęcie Nikona", ale tam jest jednak więcej zdjęć, niż gadki o punktach af. Co do "forów o zdjęciach", to chciałbym wiedzieć, jakie mamy fora o zdjęciach, bo ja myślałem, że nie mamy żadnych. :D

1706
https://i.imgur.com/9NQKApb.jpg

atsf
01-05-2022, 15:15
Heldbaum

Dlatego też oprócz gadania o sprzęcie wrzucam tu zdjęcia, a o ile one same nie mówią za siebie (i ich EXIF-y) to jest zawsze możliwość zadawania pytań. Tymczasem większość dyskusji okołosprzętowych nie jest w ogóle niczym ilustrowana, więc jest to gadanie ślepych o kolorach.
Zawsze chodzi o to, co się da, a czego się nie da czymś zrobić albo równie dobrze, albo równie łatwo.

jan pawlak
01-05-2022, 15:38
Heldbaum

Dlatego też oprócz gadania o sprzęcie wrzucam tu zdjęcia, a o ile one same nie mówią za siebie (i ich EXIF-y) to jest zawsze możliwość zadawania pytań. Tymczasem większość dyskusji okołosprzętowych nie jest w ogóle niczym ilustrowana, więc jest to gadanie ślepych o kolorach.
Zawsze chodzi o to, co się da, a czego się nie da czymś zrobić albo równie dobrze, albo równie łatwo.

Tamron 100-400 -> Canon 100-400L II by ocenić różnicę jakości zdjęć to chyba trzeba użyć aparatu/matrycy wysokiej klasy oraz wykrystalizować jasną świadomość poco, dla jakich oczekiwanych efektów to robimy.

jp

atsf
01-05-2022, 15:52
Tamron 100-400 -> Canon 100-400L II by ocenić różnicę jakości zdjęć to chyba trzeba użyć aparatu/matrycy wysokiej klasy oraz wykrystalizować jasną świadomość poco, dla jakich oczekiwanych efektów to robimy.

jp

No więc załączone próbki zostały wykonane na APS-C C 7D Mk II. Gdyby to było na C 80D, który ma bardziej upakowaną matrycę, a więc wyższe wymagania, to różnica mogłaby być większa, a jeszcze większa na matrycy 32 Mp. Na FF różnice te spadną, bo są mniej upakowane, i to można z góry przewidzieć, a jak się będzie miała sprawa w praktyce, do dopiero sprawdzę, bo- póki co- obiektyw Canona mam w naprawie. Duperel, ale odesłałem na Żytnią.

Na razie mam już jakieś wstępne spostrzeżenia, ale to raczej jest wątek do mega-testu porównawczego, a nie tutaj. Tak na początek- Canon łże na ogniskowej. Z odległości 1,5 m daje obrazek 20% mniejszy, z 5 m 10% mniejszy, a przy 10 m ca 5,5% mniejszy. Ponadto ma aberrację na pełnej dziurze przy 400 mm dającą taką poświatę, którą się usuwa w DPP programowo, a Tamron żadnej takiej aberracji nie ma.

jan pawlak
01-05-2022, 16:36
No więc załączone próbki zostały wykonane na APS-C C 7D Mk II. Gdyby to było na C 80D, który ma bardziej upakowaną matrycę, a więc wyższe wymagania, to różnica mogłaby być większa, a jeszcze większa na matrycy 32 Mp. Na FF różnice te spadną, bo są mniej upakowane, i to można z góry przewidzieć, a jak się będzie miała sprawa w praktyce, do dopiero sprawdzę, bo- póki co- obiektyw Canona mam w naprawie. Duperel, ale odesłałem na Żytnią.

Na razie mam już jakieś wstępne spostrzeżenia, ale to raczej jest wątek do mega-testu porównawczego, a nie tutaj. Tak na początek- Canon łże na ogniskowej. Z odległości 1,5 m daje obrazek 20% mniejszy, z 5 m 10% mniejszy, a przy 10 m ca 5,5% mniejszy. Ponadto ma aberrację na pełnej dziurze przy 400 mm dającą taką poświatę, którą się usuwa w DPP programowo, a Tamron żadnej takiej aberracji nie ma.

ok.

Ale zamieniasz obiektywy dla jakiegoś celu poprawy cech zdjęcia lub użytykowych
Ostrość, szybkość AF, dokładność/powtarzalność AF, bokeh, kolory, waga, wymiar ... itd.

Czego TY oczekujesz, dlaczego ta zmiana, kiedy, przy jakich efektach uznasz że warto

jp

becekpl
01-05-2022, 18:30
Zmiana na C 100-400 II daje przede wszystkim więcej udanych zdjęć , jest szybszy i dokładniejszy
Moim zdaniem widać różnice


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

atsf
01-05-2022, 19:57
Zmiana na C 100-400 II daje przede wszystkim więcej udanych zdjęć , jest szybszy i dokładniejszy
Moim zdaniem widać różnice


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tego właśnie oczekuję, bo przy okazji nabyłem jeszcze body 7D II. Niestety, w naturze nie da się zrobić tego samego zdjęcia oboma korpusami i obiektywami na raz, więc muszę polegać na statystyce. Obiektyw Canona potrafi dać zdjęcia niesamowicie ostre, ale nie ma jak sprawdzić- poza testami stanowiskowymi- czy Tamron w tej samej sytuacji dałby takie same, a sytuacje nie są takie same. Jedne zdjęcia wydają się wyraźnie ostrzejsze na tyle, że wręcz aż niepotrzebnie, a wiele nie odbiega od tego, co produkuje Tamron, ale mi chodzi o sprawdzenie sprzętu w warunkach, w których poprzedni notorycznie nie dawał tego, czego oczekiwałem.

Heldbaum
01-05-2022, 21:05
1707
https://i.imgur.com/qGumtkm.jpg

Eberloth
01-05-2022, 21:37
I po słój te krzaczki na dole? ;)

atsf
02-05-2022, 00:20
Całe 24 Mp minimalizmu. Dajcie znać, jak przegapiłem jakieś krzaczki ;)

#1708

7926

--- Kolejny post ---

A! Zapomniałbym o oknie!

#1709

7927

tomfoot
02-05-2022, 00:57
Na #1708 masz paprochy na gwincie. No i nieostre oczywiście. A okno na następnym jest całe pokrzywione. Musiałeś być nieźle pijany jeżeli tak to wtedy widziałeś. Poza tym to dobre zdjęcie.

atsf
02-05-2022, 01:14
Na #1708 masz paprochy na gwincie. No i nieostre oczywiście. A okno na następnym jest całe pokrzywione. Musiałeś być nieźle pijany jeżeli tak to wtedy widziałeś. Poza tym to dobre zdjęcie.

O przepraszam! Na gwincie jest ptasie gówno, a to blisko moich zainteresowań, a okno to ja WYPROSTOWAŁEM!

tomfoot
02-05-2022, 01:19
O nie! Gówno to się da zrobić wyłącznie aparatem sony. Robiłeś canonem, więc to paproch.

atsf
02-05-2022, 01:22
Poza tym okno jest fragmentem większej całości, lecz nie dało się podejść nawet na wprost:

#1710

7928

No i nie piję, gdy prowadzę (rower), za wyjątkiem wycieczki do Kazimierza, gdy walnąłem sześć piw, ale był taki ukrop, że wypacałem wszystko, zanim dopijałem flaszkę.

djtermoz
02-05-2022, 02:05
Jak więc sami widzicie panowie (i panie) w większości przypadków wcale nie potrzeba ani dużej matrycy, ani najszybszego AF, ani wielu megapikseli. Ja też kilka lat temu zrobiłem "upgrade" do APS-C i wcale nie żałuję. Po co dźwigać więcej skoro z reguły mniej daje sobie radę zupełnie dobrze.

#1711
7929

Leon007
02-05-2022, 09:10
Poza tym okno jest fragmentem większej całości, lecz nie dało się podejść nawet na wprost:

#1710

7928

No i nie piję, gdy prowadzę (rower), za wyjątkiem wycieczki do Kazimierza, gdy walnąłem sześć piw, ale był taki ukrop, że wypacałem wszystko, zanim dopijałem flaszkę.

To zdjęcie kojarzy misie z jednym amerykańskim programem, w którym w tydzień budowali chatkę w lesie.
No i ta rzeczka - cudo!

Heldbaum
02-05-2022, 12:55
I po słój te krzaczki na dole? ;)

No czy ja wiem? Wyrośli... Ale w tych krzaczkach jest pewien przekaz :mrgreen: Ale mam i bez krzaczków. Wiele okien. Całe mnóstwo okien...

1712
https://i.imgur.com/mUX1pLd.jpg

1713
https://i.imgur.com/IdX2jya.jpg

1714
https://i.imgur.com/mte98ZK.jpg

v.1958
02-05-2022, 20:16
jakieś luzy osiowe na matrycy? lecą albo w lewo, albo wprawo... a może to efekt Jasia W.?

Heldbaum
02-05-2022, 21:27
Możliwe, że jakiś efekt, albowiem piłem wino...

atsf
02-05-2022, 22:37
To zdjęcie kojarzy misie z jednym amerykańskim programem, w którym w tydzień budowali chatkę w lesie.
No i ta rzeczka - cudo!

A mi to moje zdjęcie nasuwa myśl, że człowiek w tworzeniu totalnego bajzlu jeszcze naturze nie dorównał :lol:

atsf
03-05-2022, 04:51
#1715

7930

#1716

7931

#1717

7932

cauchy
03-05-2022, 13:41
Tyle brzydoty co na ostatnich stronach to dawno nie widziałem [emoji12]

Eberloth
03-05-2022, 14:13
Tyle brzydoty co na ostatnich stronach to dawno nie widziałem [emoji12]

Nie patrzysz ostatnio w lustro? :mrgreen:

atsf
03-05-2022, 17:09
Tyle brzydoty co na ostatnich stronach to dawno nie widziałem [emoji12]

XXI wiek, a co! Poza tym tam się urodziłem ponad 60 lat temu i za komuny to lepiej wyglądało.

becekpl
03-05-2022, 18:22
Okna czy ktoś powiedział okno?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220503/0c34685f84bffb6ffffd04cb4b00e11a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Heldbaum
03-05-2022, 21:38
Skoro jesteśmy przy oknach...

1719
https://i.imgur.com/fFp8QK4.jpg

cauchy
03-05-2022, 23:25
A juz przypomniałem sobie kiedy - ostatni raz jak ktoś na Tatromaniakach wrzucil świeżą dziarę z górami i napisal pochwalcie sie swoimi. O matko jedyna kilkaset komentów plus foty tych czarnych bazgrołów.. [emoji2961]

atsf
03-05-2022, 23:56
A nie wyskoczylibyście na chwilę z tego składu budowlanego nad jakieś jezioro?

#1720

7933

#1721

7934

#1722

7935

cauchy
04-05-2022, 05:49
No i już lepiej [emoji4]

atsf
04-05-2022, 07:41
#1723

7936

Eberloth
04-05-2022, 08:05
Ostatnie bardzo ok

atsf
04-05-2022, 08:32
Ostatnie bardzo ok

A dziękuję! Zrobione, zanim się zorientowałem, że tym obiektywem takich zdjęć robić się nie da :mrgreen:

akustyk
04-05-2022, 09:56
#1724
to jak juz kazdy tutaj ptaka pokazuje... to ja tez. tylko mi ciemny wyszedl. no ale to Canon, a co gorsza cropowy wiec wiadomo... du* nie urywa :lol:

https://live.staticflickr.com/65535/52015882356_1535330679_b.jpg

becekpl
04-05-2022, 16:57
#1725
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220504/a2f3b2a3ce639dbbecba88241910d7c4.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

jan pawlak
04-05-2022, 17:31
#1724
to jak juz kazdy tutaj ptaka pokazuje... to ja tez. tylko mi ciemny wyszedl. no ale to Canon, a co gorsza cropowy wiec wiadomo... du* nie urywa :lol:

https://live.staticflickr.com/65535/52015882356_1535330679_b.jpg

Fajny nastrój.

jp

Heldbaum
04-05-2022, 18:06
Ptaka powiadacie... Trafił mi się taki jeden ostatnio, ale skubaniec, w momencie gdy już naciskałem spust, przeskakiwał parę centymetrów w jedną albo w drugą stronę. Nie to, żeby uciekał. On po prostu chciał wyjść nieostro na każdym zdjęciu :mrgreen:

1726
https://i.imgur.com/OTsegJ1.jpg

atsf
04-05-2022, 18:26
Ptaka powiadacie... Trafił mi się taki jeden ostatnio, ale skubaniec, w momencie gdy już naciskałem spust, przeskakiwał parę centymetrów w jedną albo w drugą stronę. Nie to, żeby uciekał. On po prostu chciał wyjść nieostro na każdym zdjęciu :mrgreen:

1726


Mur też skakał? No to się dobrali :mrgreen:

Eberloth
04-05-2022, 20:56
no ale to Canon, a co gorsza cropowy wiec wiadomo... du* nie urywa :lol

akustyk, jakbyś uważnie śledził dzisiejszą dyskusję na forum to byś wiedział, że cropy canonowskie nie służą do robienia zdjęć, tylko były stworzone do dojenia z kasy amatorów.

Heldbaum
04-05-2022, 21:14
Atsf, pojąłem aluzję, ale to mnie już ręce się trzęśli, tak mnie ten wróbel zdenerwował... :mrgreen:

cauchy
04-05-2022, 21:17
OK, wróciłem z Biebrzy... pff mieszane uczucia :) ale kilka fajnych kadrów mi wpadło :)
#1724
7938

#1725
7939

#1726
7940

akustyk
04-05-2022, 22:08
akustyk, jakbyś uważnie śledził dzisiejszą dyskusję na forum to byś wiedział, że cropy canonowskie nie służą do robienia zdjęć, tylko były stworzone do dojenia z kasy amatorów.

ale ja jestem amatorem. tylko nie wiem czy 500eur za 80d i 250eur za 17-55 (oba z zauwazalnym przebiegiem, ale w pelni banglajace) to dojenie. w ff za to nawet namiastki normalnego korpusu sie nie kupi (raptem poroniony RP czy ergonomiczne-alternatywnie stare Playstation), o optyce zblizonej klasy, nie wypominajac jej jakiegokolwiek braku swiatla w dluzszym koncu (a ff pod wzgledem rozdzielczosci naprawde nie ma wymagan ponizej 50mpix) nawet nie wspominajac...

10-18 moge w tym zestawieniu za dojenie uznac. 160eur zaplacilem, bo oslone mial i jakis kondom uv nadajacy sie (chyba nawet bez dodatkowych zabiegow) do zastosowania jako filtr soft :)

PS. zle... wroc... oczywiscie FF to nie tylko autostrada (w tych kwotach to raczej taka jak w RFN - czyli niby keine-grenzen, ale w realu to albo zawalona tirami albo pierdzielami wiszacymi 100km/h na srodkowym pasie, a poza tym co 50km i tak jakis remont wiec przez 10 kolejnych kilometrow pol pasow brakuje i 80km/h dozwolone). rowniez antyczne lustrzanki moga byc. 6D + 24-105. jak komus nie przeszkadza AF ktory juz w 2009 d* nie urywal, LV o dosc umiarkowanej uzytecznosci (probuje to ladnie okreslic) i obiektyw, ktory powinien sie zaczynac na ogniskowej 32mm :)

atsf
05-05-2022, 12:41
To może coś z zupełnie innej beczki?

C 550D, EF-S 55-250 STM, 1/1000, f/8. Jezioro Żarnowieckie.

#1726

7942

#1727

7943

#1728

#7944

#1729

7945

#1730

7946

Leon007
05-05-2022, 16:59
nr 1731
Wiosna jest, maj wokoło, ogrodnik szczy na trawkę. Trzeba ładne rzeczy fotografować, a nie krzywe okna, zardzewiałe śruby i zgniłe cytryny.

7947

becekpl
05-05-2022, 17:17
#1732
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220505/87d32938e4762c123f93aec9fd66cc3c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

atsf
05-05-2022, 18:37
nr 1731
Wiosna jest, maj wokoło, ogrodnik szczy na trawkę. Trzeba ładne rzeczy fotografować, a nie krzywe okna, zardzewiałe śruby i zgniłe cytryny.



No dobra, jak se stryjenka winszuje ;)

#1732

7948

#1733

7949

#1734

7950

#1735

7951

#1736

7952

#1737

7953

tomfoot
05-05-2022, 19:06
Ładne? Ptaki, kury, motyle? Przeciez to tylko lata i robi wszędzie kupę. Co w tym ładnego?

atsf
05-05-2022, 21:17
Ładne? Ptaki, kury, motyle? Przeciez to tylko lata i robi wszędzie kupę. Co w tym ładnego?

Ciesz się, że krowy nie latają, i nie marudź!

mxw
05-05-2022, 22:42
(raptem poroniony RP czy
https://cdn.emojidex.com/emoji/px64/fuck_off.png
Spier****niekoniecznie sie zgadzam :mrgreen:

akustyk
05-05-2022, 23:57
https://cdn.emojidex.com/emoji/px64/fuck_off.png
**** :mrgreen:

to co, ja ci to jutro przeedytuje zamiast przyznac bonusowe punkty za przeklinanie? :lol:

mxw
06-05-2022, 00:29
Ale to bardzo fajny sprzęt jest. 8-)

I na rowerze akurat świetnie by Ci się sprawdził, bo jest mały i nic nie waży. Koniec OT.

atsf
06-05-2022, 01:13
Ale to bardzo fajny sprzęt jest. 8-)

I na rowerze akurat świetnie by Ci się sprawdził, bo jest mały i nic nie waży. Koniec OT.

No to jeszcze niech do niego dołożą dynamo z korbką i będzie git :mrgreen:

becekpl
06-05-2022, 07:48
Ciesz się, że krowy nie latają, i nie marudź!

Dlaczego tu nie ma lajkow???[emoji33]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

akustyk
06-05-2022, 10:43
Ale to bardzo fajny sprzęt jest. 8-)
I na rowerze akurat świetnie by Ci się sprawdził, bo jest mały i nic nie waży. Koniec OT.

ja w zasadzie regularnie kminie (rowniez w trakcie pedalowania) co moge poprawic/wymienic, zeby mi bardziej pasowalo. wiec RP tez bylo na tapecie... odpadlo, przynajmniej na chwile obecna.

moja rozkmina idzie tak:
na normalne plenerowanie (tak z auta) mam duzy plecak z 6D2 i L-trojca plus "worek stalek" w bagazniku auta do dolozenia stosownie do doraznych potrzeb.
na lzejsze wypady typu rower, city-trip czy weekend lazenia po (pa)gorkach itd. itp. potrzebuje lzejszy plecak. w znaczeniu: korpus + standardowy zoom + zoom UWA plus opcjonalnie tele zoom (na rowerze: w sakwie). i tyle. w kwestii korpusow nie trawie namiastek ergonomii (elektronicznych celownikow czy porznietej galkologii jak w takim M5), a optyke lubie miec dobrej jakosci. zgodnosc bagnetu z 6D2 (adapterowa jest dopuszczalna) jest wielkim bonusem, bo wtedy na plenery samochodowe mam drugie body, a jesli to dodatkowo jest crop to mam przy okazji telekonwerter do 70-300.

w tym momencie "lekki" zestaw to u mnie 80D + 17-55 + 10-18. ten ostatni nie ma odpowiednika w FF (200g). 17-55 jest niestety dosc duze i ciezkie, ale wszelkie alternatywy (18-135, 15-85, 18-55 STM i 18-55/4-5.6 STM) zwyczajnie polegly u mnie - zadna nie zblizala sie optycznie do mozliwosci matrycy cropowej 24Mpix (niestety podpinam do niej tez 200/2.8 czy 135/2 i w porownaniu z bieda-zoomami wychodzi jakosciowa przepasc). chcialbym miec GPS i lzejszy zoom standardowy (swiatlo f/4 by mi spokojnie wystarczylo) ale nie bardzo sa alternatywy...

RP bylby opcja w zestawie z 24-105/4 i jakims ucziwym UWA. poki co tego drugiego nie ma. no i ceny tego... :/ stac mnie, teoretycznie, ale tyle kasy wlozyc w raptem "drugi zestaw" (ktorym de fakto tez z 8000 fot rocznie robie)... jakos tak nie godzi sie :)

akustyk
06-05-2022, 13:25
#1738

7956

jan pawlak
06-05-2022, 15:13
ja w zasadzie regularnie kminie (rowniez w trakcie pedalowania) co moge poprawic/wymienic, zeby mi bardziej pasowalo. wiec RP tez bylo na tapecie... odpadlo, przynajmniej na chwile obecna.

moja rozkmina idzie tak:
na normalne plenerowanie (tak z auta) mam duzy plecak z 6D2 i L-trojca plus "worek stalek" w bagazniku auta do dolozenia stosownie do doraznych potrzeb.
na lzejsze wypady typu rower, city-trip czy weekend lazenia po (pa)gorkach itd. itp. potrzebuje lzejszy plecak. w znaczeniu: korpus + standardowy zoom + zoom UWA plus opcjonalnie tele zoom (na rowerze: w sakwie). i tyle. w kwestii korpusow nie trawie namiastek ergonomii (elektronicznych celownikow czy porznietej galkologii jak w takim M5), a optyke lubie miec dobrej jakosci. zgodnosc bagnetu z 6D2 (adapterowa jest dopuszczalna) jest wielkim bonusem, bo wtedy na plenery samochodowe mam drugie body, a jesli to dodatkowo jest crop to mam przy okazji telekonwerter do 70-300.

w tym momencie "lekki" zestaw to u mnie 80D + 17-55 + 10-18. ten ostatni nie ma odpowiednika w FF (200g). 17-55 jest niestety dosc duze i ciezkie, ale wszelkie alternatywy (18-135, 15-85, 18-55 STM i 18-55/4-5.6 STM) zwyczajnie polegly u mnie - zadna nie zblizala sie optycznie do mozliwosci matrycy cropowej 24Mpix (niestety podpinam do niej tez 200/2.8 czy 135/2 i w porownaniu z bieda-zoomami wychodzi jakosciowa przepasc). chcialbym miec GPS i lzejszy zoom standardowy (swiatlo f/4 by mi spokojnie wystarczylo) ale nie bardzo sa alternatywy...

RP bylby opcja w zestawie z 24-105/4 i jakims ucziwym UWA. poki co tego drugiego nie ma. no i ceny tego... :/ stac mnie, teoretycznie, ale tyle kasy wlozyc w raptem "drugi zestaw" (ktorym de fakto tez z 8000 fot rocznie robie)... jakos tak nie godzi sie :)

Z przyjemnością czekam/oglądam Twoje zdjęcia, mają pewien szczególny klimat/nastrój.
Są po prostu fajne.

Ale ciekawi mnie jak by Twoje zdjęcia wyglądały gdybyś je mógł zrobić lepszym (rozdzielczość/ostrość) sprzętem by porównać je z tymi które robisz teraz.
Jaka byłaby różnica w odbiorze, w klimacie/nastroju.

Jak i jakie zdjęcia byś wtedy robił

jp

becekpl
06-05-2022, 19:06
Nie idź w tą drogą , nie ma znaczenia rozdzielczość zdjęcie albo się podoba albo nie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

atsf
06-05-2022, 22:39
Rybitwa rzeczna. C 7D Mk II, Tamron 100-400 @400 mm, 1/3200s, f/6,3, ISO 640.

#1739

7957

#1740

7958

#1741

7959

#1742

7960

#1743

7961

Eberloth
07-05-2022, 09:24
#1744

7962

atsf
07-05-2022, 11:20
#1744


No to pojechałeś po całości :D Już bardziej niebiesko być nie może! ;)

Eberloth
07-05-2022, 11:32
No to pojechałeś po całości :D Już bardziej niebiesko być nie może! ;)

A jak ma być, skoro to kot brytyjski niebieski? Tęczowo? :mrgreen:

atsf
07-05-2022, 12:58
Tęczowo? :mrgreen:


Brrr...!

atsf
07-05-2022, 21:35
#1745

7963

Leon007
08-05-2022, 14:04
nr 1746

7964

becekpl
08-05-2022, 22:05
#1747
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220508/0edd8a5f0eb22be5fa5268e9c5b79de4.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

atsf
09-05-2022, 22:30
Dłuższa historia :D

#1748

7965

#1749

7966

#1750

7967

#1751

7968

#1752

7969

#1753

7970

#1754

7971

#1755

7972

#1756

7973

#1757

7974

#1758

7975

#1759

7976

#1760

7977

#1761

7978

#1762

7979

atsf
09-05-2022, 22:35
#1763

7980

#1764

7981

#1765

7982

#1766

7983

#1767

7984

#1768

7985

#1769

7986

#1770

7987

#1771

7988

Eberloth
09-05-2022, 22:58
Kompletnie bez sensu IMHO. Wybierz trzy najlepsze i nie męcz taką ilością kadrów.

atsf
09-05-2022, 23:58
Kompletnie bez sensu IMHO. Wybierz trzy najlepsze i nie męcz taką ilością kadrów.

A po co mam do tego samego podchodzić 8 razy? Tym bardziej, że to, co jest najlepsze wg mnie, to nie musi być najlepsze dla widza. Niedawno kolega tu wstawił film z zimorodkiem. Wiesz, ile w nim było klatek?

Leon007
10-05-2022, 01:25
Też myślę, już od pewnego czasu, że Twój własny wątek-galeria byłby korzystniejszy i dla Ciebie, i dla widzów. A tu dawałbyś tylko zwiastuny nowej serii - 2-3 zdjęcia na zachętę.

atsf
10-05-2022, 02:41
Też myślę, już od pewnego czasu, że Twój własny wątek-galeria byłby korzystniejszy i dla Ciebie, i dla widzów. A tu dawałbyś tylko zwiastuny nowej serii - 2-3 zdjęcia na zachętę.

Spoko ;) Takich serii, jak ta, raczej nie powtórzę, chociaż mógłbym :mrgreen: To jest efekt skali: nie ginę w tłoku, bo tłoku tu nie ma, i - jak to kiedyś napomknąłem- chyba użytkownicy nie lubią swoich zdjęć, a taki jest tytuł wątku. To nie jest wątek o zdjęciach posiadających wybitne walory artystyczne. Tutaj opowiadam historyjkę i pewne kadry mają wybitnie edukacyjny przekaz, trzeba się im tylko dokładnie przyjrzeć. Do galerii autorskiej starałbym się dawać wybitniejsze zdjęcia udając przed całym światem, że ujowye mi się wcale nie trafiają :D

cauchy
10-05-2022, 06:52
atsf, to spam.
Zamiast w dwóch postach wrzucać wszystkie foty z serii 12kl/s wybierz ze 3 najlepsze. Please :)

atsf
10-05-2022, 08:30
atsf, to spam.
Zamiast w dwóch postach wrzucać wszystkie foty z serii 12kl/s wybierz ze 3 najlepsze. Please :)

Jak na razie najwyższą oglądalnością cieszy się zdjęcie wg mnie najbardziej banalne, a ty mnie prosisz o wybranie najlepszego :shock:

W takim razie proszę o plebiscyt, które trzy zdjęcia zostawić :mrgreen: bo mam problem z "selekcją własnych prac" :evil:

akustyk
10-05-2022, 09:57
"selekcją własnych prac" :evil:

tylko swiezo upieczeni posiadacze aparatow (nie mylic z: fotografami)nie maja takiego problemu - wszystkie 3000 zdjec co zdarzyli od wczoraj wyklepac sa zaj* :mrgreen:

becekpl
10-05-2022, 11:23
#177https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220510/fac275bc268643173780b9fa44c27ac2.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

porcupine3
10-05-2022, 11:47
#1773
7989

akustyk
10-05-2022, 15:49
#1774

7990

atsf
10-05-2022, 17:10
tylko swiezo upieczeni posiadacze aparatow (nie mylic z: fotografami)nie maja takiego problemu - wszystkie 3000 zdjec co zdarzyli od wczoraj wyklepac sa zaj* :mrgreen:

No to ja właśnie jestem świeżym posiadaczem 7D II :mrgreen:

becekpl
10-05-2022, 18:48
akustyk , może wprowadzicie jednak lajki, wiem ze to infantylne ale niektóre zdjęcia są naprawdę zajebuste


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

jan pawlak
10-05-2022, 20:23
akustyk , może wprowadzicie jednak lajki, wiem ze to infantylne ale niektóre zdjęcia są naprawdę zajebuste


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To dobry pomysł ale z wymogiem 2/3 zdań uzasadnienia dlaczego/co powoduje taką reakcję'
To ma być portal świadomych użytkowników aparatów foto

jp

atsf
10-05-2022, 22:15
To dobry pomysł ale z wymogiem 2/3 zdań uzasadnienia dlaczego/co powoduje taką reakcję'
To ma być portal świadomych użytkowników aparatów foto

jp

O gustach się nie dyskutuje. Formalny wymóg uzasadnienia swojej oceny raczej zniechęca do jej prezentacji.

akustyk
10-05-2022, 22:46
Ale ciekawi mnie jak by Twoje zdjęcia wyglądały gdybyś je mógł zrobić lepszym (rozdzielczość/ostrość) sprzętem by porównać je z tymi które robisz teraz.
Jaka byłaby różnica w odbiorze, w klimacie/nastroju.

sorki za opozniona odpowiedz, ale musialem sobie pomyslec troche...

pod wzgledem rozdzielczosci czy ostroci nie mam najmniejszych zastrzezen ani do 6D2 ani do 80D. ten ostatni jako crop ma spore wymagania do optyki wiec niestety byle kita sie nie zapnie. ale jak juz dac temu dobry obiektyw i majac odpowiednia dyscypline/higiene focenia... jest supcio. na monitorze 4K tylko ze szklanka dobrego winka mozna najdrobniejsze detale zdjecia ogladac (ktorych gole oko nie bylo w stanie dojrzec).

lepszy sprzet to dla mnie raczej kwestia funkcjonalnosci, bo od okolo 2015 roku pod wzgledem rozdzielczosci to jeden pies jak patrzyc na ekranie 4K. wiekszego ekranu (albo wydruku formatu ktory by tego wymagal) nie potrzebuje. pod wzgledem funkcjonalnosci to takie R6/R5 sa lepsze bo by mi daly stabiliacje do 135/2 czy 200/2.8. ale biorac pod uwage obecne ceny... nie jest to lepszosc za ktora jestem sklonny wyciagnac portfel. zwlaszcza, ze trace przez to celownik optyczny i GPS, a do tego bawie sie w adapter (tez nie do konca bez wplywu przy ciezszych obiektywach). a to jest duza czesc "lepszosci" jak dla mnie...




Jak i jakie zdjęcia byś wtedy robił
jp

u mnie to dziala w inna strone. na wiosne zeszlego roku zlozylem komplet cropowy do malego plecaku. pod wieloma wzgledami technicznymi gorszy od tego co mam w FF. zrobilem nim na wycieczkach rowerowych tysiace zdjec, na ktore w zyciu nie zabralbym zestawu pelnoklatkowego. zdjec, ktore ogladane na ekranie 4K nie sa do odroznienia od tych robionych FF-em. i to mi chyba po raz kolejny unaocznilo, ze nie chodzi o to co korpus na papierze moze, tylko o to jakie daje mozliwosci w zestawie z konkretna optyka i jak pasuje do okreslonych scenariuszy. u mnie to sie zaczyna od definicji: "jezdze na poranne plenery ze statywem, moge miec ogromny plecak i w diabla optyki w nim" albo "jade na rower, chce zapakowac 2-3 litry szpejow foto nie przekraczajac 2kg, i moc tym ogarnac zdjecia po drodze a potem po 80-100 km jeszcze sobie wieczorny plenerek zrobic w ladnym miasteczku" albo "ide z familia na miasto, chce zrobic pare foci dzieciakom". z tak zdefiniowanych scenariuszy wynikaja wymagania wzgledem optyki i korpusow. i tyle. ten ostatni scenariusz mozna zupelnie dobrze ogarnac zabawka M50 i 22/2. i na pewno sa lepsze zestawy do tego, tylko w mojej glowie nie ma zadnej potrzeby sie nad tym modlic dopoty, dopoki takie narzedzie spelnia swoja role i daje dostatecznie dobre zdjecia

atsf
10-05-2022, 23:08
Mój sprzęt przed-cyfrowy.


#1775

7994

#1776

7995

cosinus
11-05-2022, 10:57
Mój sprzęt przed-cyfrowy.



Który Olek analogowy jest na dziś topowym aparatem ? Dwójka ?
Przez "topowy na dziś" rozumiem maksimum funkcjonalności, wizjer, pomiary statycznego światła i błysku - minus ficzery, które się zdezaktualizowały, np winder.

atsf
11-05-2022, 11:25
Który Olek analogowy jest na dziś topowym aparatem ? Dwójka ?
Przez "topowy na dziś" rozumiem maksimum funkcjonalności, wizjer, pomiary statycznego światła i błysku - minus ficzery, które się zdezaktualizowały, np winder.

Nie znam rankingu, ale dla mnie oba te Olki są topowe. OM-4 ma bardzo rozbudowany pomiar światła, ale oba mają dynamiczny pomiar światła i pomiar błysku TTL, potwierdzenie ładowania lampy i potwierdzenie poprawnej ekspozycji błyskiem, oraz można je obsługiwać zmieniając tryby pracy bez odrywania oka od celownika.

Natomiast winder przydaje się przy pracy z lampą T32 na gripie, który umożliwia jej dowolne skierowanie, bo wtedy spust migawki jest na gripie, a lewa ręka jest wolna do obsługi migawki, ostrości i przesłony- wszystko na obiektywie.

jan pawlak
11-05-2022, 15:19
No to ja właśnie jestem świeżym posiadaczem 7D II :mrgreen:

Dlaczego wybrałeś 7D II a nie np. RP ?

jp

atsf
11-05-2022, 17:52
Dlaczego wybrałeś 7D II a nie np. RP ?

jp

Dlatego, że za 7D II dałem 2300 PLN a nie 5000 PLN, dlatego że ma matrycę APS-C, a nie FF, do której miałbym zbyt krótką optykę.

jan pawlak
11-05-2022, 20:48
Dlatego, że za 7D II dałem 2300 PLN a nie 5000 PLN, dlatego że ma matrycę APS-C, a nie FF, do której miałbym zbyt krótką optykę.

Kasa jest poważnym argumentem.
Ale perspektywicznie budując sprzęt trzeba przyjąć że tak jak lustrzanki odeszły do muzeum tak i na skutek agresywnego rozwoju funkcji foto w smatrfonach system APS-C szybko tam trafi.
Kupujący a za nimi producenci bedą odchodzić od APS-C (nowe własności, nowe technologie, ...)

Uważam że należy gdy teraz planujemu/kupujemy nowy sprzęt to raczej w systemie FF

jp

atsf
11-05-2022, 21:27
Kasa jest poważnym argumentem.
Ale perspektywicznie budując sprzęt trzeba przyjąć że tak jak lustrzanki odeszły do muzeum tak i na skutek agresywnego rozwoju funkcji foto w smatrfonach system APS-C szybko tam trafi.
Kupujący a za nimi producenci bedą odchodzić od APS-C (nowe własności, nowe technologie, ...)

Uważam że należy gdy teraz planujemu/kupujemy nowy sprzęt to raczej w systemie FF

jp

Z całym szacunkiem, ale w nosie mam takie kalkulacje. Najbliższy potrzebom pod względem gęstości matrycy jest C R5 za 20k PLN i to mnie wcale nie bawi. Do wszystkich mniej upakowanych matryc FF ML Canona trzeba większych, cięższych i droższych obiektywów, więc też mam to gdzieś. Nowy APS-C ML jeszcze nie wszedł na rynek i nie będę na niego do usranej śmierci czekał, ani nie będę za niego 10k PLN płacił. Zanim na niego nazbieram, to tę siódemkę zajeżdżę jak starą szkapę.

Heldbaum
11-05-2022, 21:47
Tego właśnie potrzebowałem. Zajrzeć po paru dniach do wątku "pokaż zdjęcie które lubisz" i po raz kolejny przeczytać ponadczasową myśl, że "lustrzanki odeszły do muzeów"... Oszywiście, jak mogłem tego nie zauważyć?

atsf
11-05-2022, 21:55
I jeszcze jedno.

W tej "monumentalnej" serii zdjęć pisklaków, którą ostatnio wstawiłem, pierwsze dwa kadry pochodzą z pierwszych serii prześwietlonych o +2 1/6 EV, bo miałem ustawioną korekcję nie w tę stronę, co trzeba, do zdjęć na jasnym tle, i się zagapiłem. To się zdarza notorycznie, że nie ma czasu nawet spojrzeć, czy nastawy są prawidłowe, bo zanim się sprawdzi, to obiekt spitoli, więc się robi zdjęcia, albowiem w celowniku optycznym obraz jest rzeczywisty i wyraźny. Jak jest się kiedy opamiętać, to się wnosi korekcje i robi się foty dalej, a nad źle naświetlonymi się klnie wszystko, na czym świat stoi, i wyciąga się z RAW-ów co się da, ale przynajmniej zdjęcia są.

Tymczasem na bezlusterkowcu z włączoną symulacja ekspozycji, gdy jest ona znacznie odchylona od prawidłowej, to się guzik widzi, człowiek się zajmuje korekcją ekspozycji, a obiekt w tym czasie zwiewa, lub mijają jakieś fajne sytuacje. Już samo gapienie się na histogram zabiera czas i dekoncentruje, a ja nie robię pejzaży, lecz bardziej dynamiczne tematy. Do mniej dynamicznych rzeczy mam bezlusterkowca APS-C i mi z palcem w nosie wystarcza. Próbowałem nim nawet focić ptaki w locie i pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem, było właśnie to, że lustrzanką już bym zrobił przynajmniej ze dwie serie zdjęć, a w bezlusterkowcu jeszcze bym się bawił ustawieniami. I co z tego, że może ekspozycje były by lepsze, jeśliby nie było już czego fotografować?

cauchy
11-05-2022, 22:08
#1777
mój pierwszy zimorodek :)
8000

atsf
11-05-2022, 23:03
#1778

8001

#1779

8002

#1780

8003

#1781

8004

cauchy
11-05-2022, 23:18
#1782
i to już chyba ostatnie bobry konstancińskie.. ze stawu powoli robi się bagno, susza wokół jak pieprz, plus taki, że komarów na razie nie ma (za dużo)
8005

djtermoz
12-05-2022, 01:58
#1783
Skoro wszyscy pokazują jakieś ptaszki to ja mam tutaj amerykańskiego drozda. Zrobionego lustrzanką. I do tego na film (Portra 400).
Z cyfrową lustrzanką FF się już dawno rozstałem bo jest po prostu za duża. Ale to nie jest tak, że lustrzanki są przestarzałe. Bardzo chętnie bym kupił DSLRa FF w postaci cyfrowej wersji mojego Pentaxa MX. Coś tak małego, lekkiego, z ogromnym wizjerem, manualnym ostrzeniem (tak!) i brakiem IBIS i odchylanego tylnego erkanu. Oczywiście szanse, że coś takiego się pojawi są praktycznie zerowe bo kto by to dziś kupił? Bez AF? Bez video? Bez IBIS? Bez pierdyliarda nikomu niepotrzebnych ficzerów?
Mimo tego liczę, że może Pentax coś tego typu pokaże szukając nowej niszy w tej niszy w której już obecnie siedzą.
8006

atsf
12-05-2022, 07:03
#1783
Skoro wszyscy pokazują jakieś ptaszki to ja mam tutaj amerykańskiego drozda. Zrobionego lustrzanką. I do tego na film (Portra 400).
Z cyfrową lustrzanką FF się już dawno rozstałem bo jest po prostu za duża. Ale to nie jest tak, że lustrzanki są przestarzałe. Bardzo chętnie bym kupił DSLRa FF w postaci cyfrowej wersji mojego Pentaxa MX. Coś tak małego, lekkiego, z ogromnym wizjerem, manualnym ostrzeniem (tak!) i brakiem IBIS i odchylanego tylnego erkanu. Oczywiście szanse, że coś takiego się pojawi są praktycznie zerowe bo kto by to dziś kupił? Bez AF? Bez video? Bez IBIS? Bez pierdyliarda nikomu niepotrzebnych ficzerów?
Mimo tego liczę, że może Pentax coś tego typu pokaże szukając nowej niszy w tej niszy w której już obecnie siedzą.


Dajcie mi tylną ściankę cyfrową FF do OM-4 i dziękuję za resztę :lol:

A propos odchylanego ekranu w DSLR: w moim C 80D odchylałem go tylko podczas przeglądania zdjęć leżąc na kojo na wczasach :mrgreen:

cauchy
12-05-2022, 07:52
Jestescie z innej epoki [emoji12]Ja każdy upgrade technologiczny przyjmuję z otwartymi ramionami. Czy to muzyka-wideo, czy aparaty czy komputery. I nie ma dla mnie powrotu do przeszłosci, nie widzę sensu.

atsf
12-05-2022, 08:21
Przykładowe wskazania światłomierza w OM-4.

Pomiarów punktowych można zrobić 8 i zostanie wyliczona średnia. Można dokonać korekt naświetleń na światła lub na cienie odrębnymi przyciskami, można pomiar wprowadzić do pamięci i skasować go jednym ruchem, a wszystko po omacku i bez problemów.
W trybie AUTO aparat pozwala naświetlać nawet 4 minuty. Dokładność wskazań 1/3 EV w każdym trybie.

#1784

8007

#1785

8008

#1786

8009

1787

#8010

#1788

8011

#1789

8012

Światłowaga w trybie ręcznym. Od razu widać, że nie jesteśmy w automatyce, a tryb przełącza się dźwignią mającą tylko 2 położenia, po omacku.

#1790

8013

--- Kolejny post ---


Jestescie z innej epoki [emoji12]Ja każdy upgrade technologiczny przyjmuję z otwartymi ramionami. Czy to muzyka-wideo, czy aparaty czy komputery. I nie ma dla mnie powrotu do przeszłosci, nie widzę sensu.

W EVF można symulować ekspozycję, ale ze względu na akomodację oka od różnych poziomów jaskrawości i tak trzeba ją skonfrontować z histogramem, bo się można grubo pomylić, więc nie jest to ani szybkie, ani bezbolesne. We współczesnych DSLR zawsze trzeba panować nad korekcją ekspozycji i trzeba ją robić bardziej na wyczucie, lub robić pomiary punktowe, które trzeba zapamiętywać we własnej głowie. Tymczasem genialny system pomiaru w OM-4 nie ma do dziś sobie równego.

Leon007
12-05-2022, 08:42
Akomodacja to przystosowanie oka do widzenia ostrego z różnych odległości. W polskim forumowym - fokusowanie. Manualne czy automatycznie?

atsf
12-05-2022, 09:27
Akomodacja to przystosowanie oka do widzenia ostrego z różnych odległości. W polskim forumowym - fokusowanie. Manualne czy automatycznie?

Generalnie: akomodacja to umiejętność dostosowania istniejącego układu do panujących warunków.
Faktycznie termin "akomodacja oka" odnosi się do zmiany ogniskowej soczewki oka, a na parametr dostosowania się do jaskrawości regulowany źrenicą nie ma podobnego określenia, więc ja żem to uczynił, i już tak zostanie :mrgreen:, albowiem oko się dostosowuje zarówno do odległości, jak i do jaskrawości.

--- Kolejny post ---

BTW: co manualne, czy automatyczne?

akustyk
12-05-2022, 09:28
to tak gwoli zapowiedzi: jak sie dalej rozpedzicie, to wam ta dyskusje jakos wydziele do osobnego watku... nie zniechecam, wrecz odwrotnie. tylko daje znac, ze bijace serce partii czuwa i bedzie segregowac ;)

Leon007
12-05-2022, 10:12
Generalnie: akomodacja to umiejętność dostosowania istniejącego układu do panujących warunków.
Faktycznie termin "akomodacja oka" odnosi się do zmiany ogniskowej soczewki oka, a na parametr dostosowania się do jaskrawości regulowany źrenicą nie ma podobnego określenia, więc ja żem to uczynił, i już tak zostanie :mrgreen:, albowiem oko się dostosowuje zarówno do odległości, jak i do jaskrawości.

Adaptacja (do warunków oświetlenia).
W sumie jest to ciekawy temat. Nie tylko ostrość i oświetlenie, ale również rozpoznawanie barw - vide kalibracja monitorów.


BTW: co manualne, czy automatyczne?
Akomodacja oka. W polskim forumowym: MF czy AF. ;)



to tak gwoli zapowiedzi: jak sie dalej rozpedzicie, to wam ta dyskusje jakos wydziele do osobnego watku... nie zniechecam, wrecz odwrotnie. tylko daje znac, ze bijace serce partii czuwa i bedzie segregowac ;)
I dostałbyś ode mnie lajka, gdyby był dostępny. Nawet bez uzasadniania.

cauchy
12-05-2022, 11:40
akustyku, jesteś bardzo wyrozumiały ;)
jestem modem na innym forum i wszystkie te posty, w tym skany z czasopism bym przeniósł ;)

atsf
12-05-2022, 13:33
akustyku, jesteś bardzo wyrozumiały ;)
jestem modem na innym forum i wszystkie te posty, w tym skany z czasopism bym przeniósł ;)

Poważna instrukcja obsługi poważnego sprzętu to nie jest żadne czasopismo!:evil:

Leon007
12-05-2022, 14:55
Lubisz robić zdjęcia instrukcjom obsługi?
Tak bym zeznawał przed Akustykiem.

atsf
12-05-2022, 15:28
Lubisz robić zdjęcia instrukcjom obsługi?
Tak bym zeznawał przed Akustykiem.

A niech mnie ręka boska broni! To są zrzuty ekranu z neta :D

akustyk
12-05-2022, 16:22
Tak bym zeznawał przed Akustykiem.

co mi po zeznaniach? mnie sie ilosc spacyfikowanych elementow aspolecznym musi zgadzac. a czy maja racje czy nie, to jakie to ma znaczenie? :mrgreen:

ani to, ze nie jestes wielbladem :lol:

atsf
12-05-2022, 18:04
co mi po zeznaniach? mnie sie ilosc spacyfikowanych elementow aspolecznym musi zgadzac. a czy maja racje czy nie, to jakie to ma znaczenie? :mrgreen:

ani to, ze nie jestes wielbladem :lol:

Nie ma to jak se pogada czekista z czekistą ;)

Karlbuk
12-05-2022, 20:30
#1783
Skoro wszyscy pokazują jakieś ptaszki to ja mam tutaj amerykańskiego drozda. Zrobionego lustrzanką. I do tego na film (Portra 400).
Z cyfrową lustrzanką FF się już dawno rozstałem bo jest po prostu za duża. Ale to nie jest tak, że lustrzanki są przestarzałe. Bardzo chętnie bym kupił DSLRa FF w postaci cyfrowej wersji mojego Pentaxa MX. Coś tak małego, lekkiego, z ogromnym wizjerem, manualnym ostrzeniem (tak!) i brakiem IBIS i odchylanego tylnego erkanu. Oczywiście szanse, że coś takiego się pojawi są praktycznie zerowe bo kto by to dziś kupił? Bez AF? Bez video? Bez IBIS? Bez pierdyliarda nikomu niepotrzebnych ficzerów?
Mimo tego liczę, że może Pentax coś tego typu pokaże szukając nowej niszy w tej niszy w której już obecnie siedzą.
8006
Ależ jest to, czego szukasz. Specjalnie dla takich ludzi.
Leica M-D
https://leica-camera.com/pl-PL/photography/cameras/m/m-d-typ-262-black-lacquered

https://fotoblogia.pl/8757,leica-m-d-cyfrowy-dalmierz-bez-elranu-lcd

Nawet bez ekranu!

djtermoz
12-05-2022, 21:49
Ależ jest to, czego szukasz. Specjalnie dla takich ludzi.
Leica M-D

Tyle, że to dalmierz a nie lustrzanka. Czyli raz, że nie patrzymy przez obiektyw a dwa, że minimalna odległość ostrzenia jest duża (jak w każdym dalmierzu). Poza tym cena jest mocno zaporowa.

atsf
12-05-2022, 21:53
Ależ jest to, czego szukasz. Specjalnie dla takich ludzi.
Leica M-D
https://leica-camera.com/pl-PL/photography/cameras/m/m-d-typ-262-black-lacquered

https://fotoblogia.pl/8757,leica-m-d-cyfrowy-dalmierz-bez-elranu-lcd

Nawet bez ekranu!

Przecież to jest zwykły, ordynarny dalmierz, a nie lustrzanka! Z tym do drozda!? (Kici-kici taś-taś do lwa, kurła, do lwa?!)

Karlbuk
12-05-2022, 23:11
Ach, no tak, jakoś mi umknęło że ma być lustro

atsf
13-05-2022, 21:12
#1791

8015

atsf
14-05-2022, 21:49
#1792

8016

#1793

8017

#1794

8018

#1795

8019

atsf
15-05-2022, 01:49
Moje kwiczołki tydzień temu ledwo otwierały ślepia i siedziały w gnieździe, a od co najmniej 3 dni to są już podlotki, a gniazdo stoi puste.

#1796

8020

#1797

8021

#1798

8022

BTW: porównanie 100% crop zdjęcia wykonanego C 7D Mk II i EF 100-400L II przy ISO 5000 ze zdjęciem zmniejszonym do wielkości ekranowej. Gdyby 100% crop miał wielkość taką, jak po prawej, to przy tym ISO była by miazga.

#1799

8023

Leon007
15-05-2022, 16:01
Też mam optymistyczną historyjkę, chociaż nie o miażdżącym ISO.

Może pamiętacie sikorkę pocztową, która usiłowała zrobić sobie squad z mojej skrzynki na listy?
https://www.canon-board.info/threads/108401-pokaz-zdjecie-ktore-lubisz?p=1433007&viewfull=1#post1433007
Dwa razy ją wyrzucałem i w końcu uszczelniłem skrzynkę. Ale jestem dobry dla zwierząt, więc zrobiłem jej domek - 267 cm od rzeczonej skrzynki, tuż przed gankiem mojego domu.

Spodobało się jej (nr 1800)

8025

A teraz już lata z pokarmem (nr 1801)

8026

Heldbaum
15-05-2022, 17:29
1802
https://i.imgur.com/OPiH4C9.jpg

1803
https://i.imgur.com/G1EEj1p.jpg

1804
https://i.imgur.com/v55vUm0.jpg

cauchy
16-05-2022, 01:11
#1805
pierwsza pełnia szejsetką
8028

atsf
16-05-2022, 06:44
Też mam optymistyczną historyjkę, chociaż nie o miażdżącym ISO.

Może pamiętacie sikorkę pocztową, która usiłowała zrobić sobie squad z mojej skrzynki na listy?
https://www.canon-board.info/threads/108401-pokaz-zdjecie-ktore-lubisz?p=1433007&viewfull=1#post1433007
Dwa razy ją wyrzucałem i w końcu uszczelniłem skrzynkę. Ale jestem dobry dla zwierząt, więc zrobiłem jej domek - 267 cm od rzeczonej skrzynki, tuż przed gankiem mojego domu.

Spodobało się jej (nr 1800)



Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne dla sikorki :D

--- Kolejny post ---


1802


1803


1804


:shock:

atsf
16-05-2022, 16:05
Jak publiczność nie lubi być notorycznie robiona w ptaka, to może się rozrusza przy muzyce?

https://www.youtube.com/watch?v=MSm_rikiDp0

cauchy
16-05-2022, 18:19
ostatnio srogo Ci się tematy pomieszały ;)

Heldbaum
16-05-2022, 21:10
Atsf, domyślam się, że jesteś w letkim szoku, gdyż prawdopodobnie wstawiłem za duży sajz...

atsf
16-05-2022, 21:43
Atsf, domyślam się, że jesteś w letkim szoku, gdyż prawdopodobnie wstawiłem za duży sajz...

Sajz jest git, a w szoku jestem, bo takie NIC, a takie COŚ! :D

Heldbaum
16-05-2022, 21:55
A, to dziękuję :D

akustyk
16-05-2022, 22:19
#1806

8029

atsf
17-05-2022, 08:07
#1806



No i nie obyło się bez drobiu :shock: Jakieś fatum, czy ki czort?

akustyk
17-05-2022, 09:07
bo drob tu jest praktycznie wszedzie. i welenka. i wiatraki. no co ja zrobie, taki klimat... :lol:


ale dobra no... zeby nie bylo... znalazlem tez zdjecie bez powyzszych...

#1807
8030

atsf
17-05-2022, 10:28
bo drob tu jest praktycznie wszedzie. i welenka. i wiatraki. no co ja zrobie, taki klimat... :lol:


ale dobra no... zeby nie bylo... znalazlem tez zdjecie bez powyzszych...

#1807


To ziuuu... to pewnie pociąg? Nie widać, czy pasażerski, czy towarowy :(

tomfoot
17-05-2022, 11:27
Jak to nie widać? Przecież, że pasażerski.

akustyk
17-05-2022, 11:38
pasazerki. Leiden do Schiphol

towarowy by sie chyba nie swiecil

Eberloth
17-05-2022, 19:07
Na 1806 po słój jest ten baobab...

atsf
17-05-2022, 21:42
Na 1806 po słój jest ten baobab...

Faktycznie jest tam nawalone, jak w damską torebkę, więc sztafaż raczej niepotrzebny, ale i kadr taki, że słój wie, jak go ciąć, i tak naprawdę to sprawę by załatwiła jeno piła spalinowa, ale jej akustyk nie zabrał na rower. Ale przeciwwaga dla tego wentylatora po lewej jest? Jest!

tomfoot
17-05-2022, 22:41
Przecież z tego drzewa robi się te wiatraki. Wszystko gra. Spójne.

akustyk
17-05-2022, 22:55
drzewo marki wierzba (nic ambitnienszego poza wierzba czy olsza na polderze nie wyrosnie) jest do przeciewagi, azaliz! zeby to mial byc wybitnie trafny kadr, to sie bynajmnien nie upieram

atsf
17-05-2022, 23:11
Przecież z tego drzewa robi się te wiatraki. Wszystko gra. Spójne.

Wiatraki. Z wierzby. O tempora, o mores!

atsf
18-05-2022, 22:17
#1808

8041

#1809

8042

Heldbaum
19-05-2022, 22:02
1810
https://i.imgur.com/5Sc31T5.jpg

Eberloth
19-05-2022, 23:06
Heldbaum autoportret? :mrgreen:

Heldbaum
19-05-2022, 23:25
No jak autoportret? Przeca ja nie mam włosów już od przedwojny!

atsf
20-05-2022, 22:58
#1811

8044

#1812

8045

#1813

8046

#1815

8047

Heldbaum
21-05-2022, 21:17
Dobra. Uparliśta się na te zwierzaki i ptaszory, to prosz...

1816
https://i.imgur.com/Ct5c9zJ.jpg

bakulik
21-05-2022, 23:11
To pomnik mewy? ?

#1817
8048

cauchy
21-05-2022, 23:28
chciałem zwrócić uwagę, że nie było #1814 [emoji12] ale niech tam

#1818
nie umiem w Księżyc, nie wiem jak pogodzić dobrze naświetlony pierwszy plan z dobrze naświetlonym Księżycem, muszę się jeszcze podszkolić..

Valarowie, choć rozgoryczeni i zasmuceni, nie chcieli pozostawiać Noldorów samym sobie. Poza tym pamiętali też o mających się obudzić ludziach. Varda powołała więc do życia Słońce i Księżyc, które zostały stworzone z ostatnich tchnień Telperiona i Laurelinu, czyli dwóch drzew oświetlających Valinor przed zniszczenim ich przez Morgotha i Ungoliantę. Gdy Księżyc wstał nad ciemnościami Wschodu, Fingolfin kazał zadąć w srebrne trąby i rozpoczął pochód przez Śródziemie.

8049

Leon007
22-05-2022, 01:30
#1818
nie umiem w Księżyc, nie wiem jak pogodzić dobrze naświetlony pierwszy plan z dobrze naświetlonym Księżycem, muszę się jeszcze podszkolić..
Trzeba zrobić dwa zdjęcia i je połączyć.

cauchy
22-05-2022, 06:33
No to tak robilem ale tego laczenia nie umiem.

akustyk
22-05-2022, 09:48
naprawiamy...

swiezutkie, naswietlone 4 godziny temu i wlasnie wywolane. jeszcze utrwalaczem pachna

#1814
8050

#1819
8051

Leon007
22-05-2022, 16:12
No to tak robilem ale tego laczenia nie umiem.
W skrócie jak bym ja robił.
Ze zdjęcia z Księżycem wyciąłbym fragment mniej więcej okrągły lub lekko eliptyczny o średnicy 3 razy większej niż on sam - musi cały zawierać się w niebie. Wkleił bym do obrazka z miastem, ustawiając siłę przenikania od 100% kawałek od Księżyca do 0% na brzegu wklejanego fragmentu.
Użyłem terminologii programu w którym takie rzeczy robię, czyli Corel PHOTO-PAINT, musisz to sobie przetłumaczyć na Twój program.

Według mnie Księżyc jest zbyt żółty. Ustawiłbym go jako biały (szary) z bardzo lekkim żółtym zabarwieniem - tak mniej więcej widzi to człowiek.

jan pawlak
22-05-2022, 18:00
akustyk, z przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia.

Mimo że jestem fanem ostrości na (niektórych) zdjęciach to gdyby mi się udało zrobić #1814 to skadrował bym tak by na zdjęciu nie było "badyli" pierwszego planu, reszta bez zmiany.

jp

akustyk
22-05-2022, 20:49
cos w tym jest. ja bym wolal bez tej krytej lodki, tylko z takim jachtem jak w dalszym planie... :)

#1814 mk2
8052

atsf
22-05-2022, 20:56
Jeżeli zaś chodzi o mewy...

#1820

8053

#1821

8054

#1822

8055

#1823

8056

#1824

8057

#1825

8058

#1826

8059

#1827

8060

atsf
23-05-2022, 08:24
#1828

8061

#1829

8062

Bangi
23-05-2022, 13:29
#1828

8061

#1829

8062

Wygląda jak moje rodzinne strony Janowa Lubelskiego.

atsf
23-05-2022, 13:44
Wygląda jak moje rodzinne strony Janowa Lubelskiego.

Pół Polski tak wygląda :lol: To miejscowość Czarny Młyn k. Jastrzębiej Góry (niedaleko Władysławowa na Pomorzu).

cauchy
24-05-2022, 00:12
#1830
pieseł rogaty
8067

Eberloth
24-05-2022, 07:28
Ostatnie z Sigmy?

cauchy
24-05-2022, 08:24
Tak, po cropie i po odszumianiu bo bylo iso 6000 i exp -2. Po zachodzie slonca doslownie z kazda minutą iso idzie do góry żeby ratować ostrosc. Z samej ostrosci tego szkla na R6 jestem mega zadowolony [emoji4]

atsf
24-05-2022, 13:26
Tak, po cropie i po odszumianiu bo bylo iso 6000 i exp -2. Po zachodzie slonca doslownie z kazda minutą iso idzie do góry żeby ratować ostrosc. Z samej ostrosci tego szkla na R6 jestem mega zadowolony [emoji4]

Odszumianie to trochę na piechotę robiłeś, bo z automatu nie wyszło do końca dobrze? Nie, żeby to był jakiś zarzut, bo ratujemy się wszyscy jak się da, po prostu pytam.

--- Kolejny post ---


Tak, po cropie i po odszumianiu bo bylo iso 6000 i exp -2. Po zachodzie slonca doslownie z kazda minutą iso idzie do góry żeby ratować ostrosc. Z samej ostrosci tego szkla na R6 jestem mega zadowolony [emoji4]

Ręczny hamulec do Ziemi tanio kupię, bo rano tak szybko robi się jasno, że moment po wschodzie Słońce wali prosto z góry, a wieczorem za szybko się ściemnia :mrgreen:

Jak zwykle wybieram się na urlop, na którym mam najwięcej okazji do fotografowania, w drugiej połowie czerwca, i jest to dla mnie najgorsza pora roku, żeby się wyspać, bo zdjęcia da się robić prawie do godz. 22-ej, w rano trzeba wstawać o 3-4-ej, bo zaraz robi się biały dzień. Chyba, że jest pełne zachmurzenie albo leje, to można ciąć komara trochę dłużej, ale jak już się rozpogodzi, to światło jest ptalowe.

cauchy
24-05-2022, 14:48
z tym odszumianiem to jest tak, że się szuka jakiegoś złotego środka, ale wolę gładszy efekt niż kaszanę :D
z automatu raz że szumy już widoczne, a w LR jak rozjaśniłem, kontrasty itp. to już było szumu sporo, więc do Topaza i na najmniejsze ustawienia

atsf
24-05-2022, 21:45
#1831

8078


#1832

8079

jan pawlak
25-05-2022, 08:40
#1831:p

jp

atsf
25-05-2022, 11:55
#1831:p

jp

Dzięki! :D

Eberloth
25-05-2022, 20:20
#1833 Konie dwa. Niemechaniczne.

8080

Camilo
26-05-2022, 11:09
#1834
8082

jan pawlak
26-05-2022, 13:11
2006, 1Ds2 + 24-70 f/2.8
8083

jp

atsf
26-05-2022, 23:53
2006, 1Ds2 + 24-70 f/2.8


jp

Fajny. No i nie z SONY :D. Nadam mu honorowy numer 1835 ;)

--- Kolejny post ---

#1836

8086

#1837

8087

jan pawlak
27-05-2022, 06:51
2005, 5D + 24-70 f/2.8
8088

To były złote czasy Canona ale potem trochę przysnął.
Wpuścił Sony do kurnika ale (na szczęście) się przebudza

jp

cauchy
27-05-2022, 07:18
W 2005 w grudniu kupiłem swoj pierwszy aparat, canona a610, będąc na 4tym roku studiów, bo szlag już mnie trafiał że wszyscy dokoła mają jakieś malpki, a mi wydarzenia studenckiego życia uciekają niezarejestrowane, jak wyjazd do Cernu [emoji16]lepiej pozno niż wcale..

atsf
27-05-2022, 09:24
W 2005 w grudniu kupiłem swoj pierwszy aparat, canona a610, będąc na 4tym roku studiów, bo szlag już mnie trafiał że wszyscy dokoła mają jakieś malpki, a mi wydarzenia studenckiego życia uciekają niezarejestrowane, jak wyjazd do Cernu [emoji16]lepiej pozno niż wcale..

Prawie 20 lat wcześniej, między 4-tym a 5-tym rokiem studiów, kupiłem swoją pierwszą lustrzankę- Prakticę MTL 5- i odłozyłem na bok Zorkij 4, a w podobnym czasie, jak Ty, również nabyłem C A610. Dalej go mam, ale po nieco ponad 12000 klatek wystąpiła planowana awaria pt. "błąd obiektywu". Obiektyw jest zespolony z sensorem obrazu, a wymiana całego tego zespołu nic nie daje- trzeba jeszcze zdekodować elektronikę w autoryzowanym serwisie, co się kompletnie nie opłaca. Wtedy kupiłem C 550D w 2011r. W międzyczasie używałem od 1990 r. Canona EOS 650, a od 2005 r. Olympusy OM-2N i OM-4.

--- Kolejny post ---


2005, 5D + 24-70 f/2.8
8088

To były złote czasy Canona ale potem trochę przysnął.
Wpuścił Sony do kurnika ale (na szczęście) się przebudza

jp

Panie Janku, niech Pan nie pomija numeracji zdjęć ;)

jan pawlak
27-05-2022, 10:38
#1839
słusznie (pouczony) "naprawiam"

5D3 + 24-70 f/2.8 II (na tym zestawie widać poprawę ostrości)
8089

jp

atsf
27-05-2022, 11:20
#1839
słusznie (pouczony) "naprawiam"

5D3 + 24-70 f/2.8 II (na tym zestawie widać poprawę ostrości)


jp

Przy takim formacie prezentacji to nawet na zdjęciu ze Smieny będzie widać "poprawę ostrości", więc tego... Nie ma do czego porównać, a nieporównywalnych zdjęć się nie porównuje.

--- Kolejny post ---

#1840

Zmniejszone do rozmiaru pocztówki (czego tu chcieć od ostrości?):

8090

Wycinek z powyższego wielkości pocztówki- ostrość jest:

#1840a

8091

Następne zmniejszone do pocztówki i ponownie- czego tu chcieć od ostrości?

#1841

8092

A teraz wycinek z powyższego- ostrość jest byle jaka:

#1841a

8093



Dwa powyższe zdjęcia: pierwsze robione C M2 i obiektywem 11-22 mm przy 14 mm, a następne EF-M 18-55 przy 55 mm. Poniżej wycinek ze zdjęcia z tego obiektywu przy 38 mm. Ostrość jest zdecydowanie lepsza, niż przy 55 mm.

#1842

8094

jan pawlak
27-05-2022, 11:52
Ostrość (obiektyw, matryca) = szczegółowość + rozróżnialność tych szczegółów (mikrokontrast)
Zmniejszanie (na prezentacji na ekranie, wydruku) obrazu zapisanego na matrycy nie spowoduje że np. zobaczymy na ekranie więcej szczegółów niż było zapisanych na matrycy.

Ale ten wątek nie jest to miejsce do dyskusji o ostrości.

jp

PS
Przez wiele, wiele lat przyzwyczaiłem się do tego co otrzymywałem w ciemni na wydrukach a potem na ekranie i wydrukach w Labach, uważałem że było ok
Aż (mając wtedy 5D3 i obiektywy L) dostałem na kilka chwil A7R2, zrobiłem porównanie ostrości.
Szczęka opadła, zamieniłem całość C na S

Jestem fanem ostrości, uważam że niektóre zdjęcia powinny być ostre
Mam teraz inny poziom kryterium ostrości

atsf
27-05-2022, 12:05
Ale ten wątek nie jest to miejsce do dyskusji o ostrości.

jp

Zgadzam się z Tobą, ale sam zacząłeś ;)

atsf
28-05-2022, 07:32
PS
Przez wiele, wiele lat przyzwyczaiłem się do tego co otrzymywałem w ciemni na wydrukach a potem na ekranie i wydrukach w Labach, uważałem że było ok
Aż (mając wtedy 5D3 i obiektywy L) dostałem na kilka chwil A7R2, zrobiłem porównanie ostrości.
Szczęka opadła, zamieniłem całość C na S

Jestem fanem ostrości, uważam że niektóre zdjęcia powinny być ostre
Mam teraz inny poziom kryterium ostrości

Wyeliminowanie lub osłabienie filtra AA daje właśnie taki efekt większej ostrości, ale to ma największe znaczenie przy oglądaniu obrazów na 100%. W wielu przypadkach nie ma to znaczenia, ale dla mnie by miało kolosalne.

jan pawlak
28-05-2022, 08:37
Wyeliminowanie lub osłabienie filtra AA daje właśnie taki efekt większej ostrości, ale to ma największe znaczenie przy oglądaniu obrazów na 100%. W wielu przypadkach nie ma to znaczenia, ale dla mnie by miało kolosalne.

.... + sposób zapisu na matrycy + obiektyw + stabilność aparatu + stabilność "powietrza" + oprogramowanie obróbki.
Ok, na powiększeniu 100% najlepiej się ocenia/widać różnicę ale wierz mi, że przy redukcji rozdzielczości też to widać.

Życzę Ci byś szybko mógł pracować dobrym (ze względu na ostrość) sprzętem.

jp

PS
#1843
8095

atsf
28-05-2022, 10:34
#1843

Dobre zdjęcie, a jeszcze lepsze ochlaj-party :lol: natomiast ostrość aż przesadna- daje po oczach.

jan pawlak
28-05-2022, 16:23
#1843

Dobre zdjęcie, a jeszcze lepsze ochlaj-party :lol: natomiast ostrość aż przesadna- daje po oczach.

A są ostrzejsze obiektywy. Nowa technologia, jeśli Cię to raja, jeśli chcesz używać ...
#1844
8097

jp

atsf
29-05-2022, 00:30
#1846

8100

atsf
29-05-2022, 16:46
#1847

8101

atsf
30-05-2022, 00:02
#1848

8102

--- Kolejny post ---

#1848

8103

#1849

8104

cauchy
30-05-2022, 00:32
do tych dolin i szczytów tęskno mi, panie :(
niech tylko to białe g*** się wytopi..

#1850
8105

#1851
8106

#1852
8107

cosinus
30-05-2022, 07:19
A są ostrzejsze obiektywy. Nowa technologia, jeśli Cię to raja, jeśli chcesz używać ...
#1844
8097

jp


Mam rozumieć że wielki mikrokontrast z małym makrokontrastem wziął się bez suwaczków na oprogramowaniu ?

jan pawlak
30-05-2022, 08:01
"Suwaczki" wyostrzania.

Do wywoływania (z RAW) używam albo CR(PS) albo DxO PhotoLab.
Mają one swoje "suwaczki", (np DxO ma wbudowane profile moich obiektywów) tak jak zresztą i oprogramowanie w aparacie, stosuję "fabryczne" ustawienia domyślne.

Jeśli AF precyzyjnie trafił, robiło się ze statywu i było stabilne "powietrze" to np. w Topaz Sharpen AI, przy ustawieniach domyślnych "suwaczek" Remove Blur ustawia się przy zerze a każde przesunięcie go dalej powoduje powstawanie białej otoczki wokół krawędzi.

jp

Kolekcjoner
30-05-2022, 17:01
do tych dolin i szczytów tęskno mi, panie :(
niech tylko to białe g*** się wytopi..

Góry bez śniegu (bo jak rozumiem to masz na myśli) są dla mnie szare nudne i nijakie :).


Jestem fanem ostrości, uważam że niektóre zdjęcia powinny być ostre
Mam teraz inny poziom kryterium ostrości

No niestety i widać że na tym się skupiasz a nie na tym co i jak pokazujesz. Twoje zdjęcia były dużo lepsze jak je robiłeś 5D. I nie, nie jest ważne że to Canon czy Sony chodzi o podejście.
Już pisałem kiedyś że skupianie się na technikaliach często prowadzi do zabicia procesu twórczego.

cauchy
30-05-2022, 18:24
Miałem w tym roku jechać sfocić tające stawy i wejść na mały Kościelec, oczywiście prognozy weekendowe wszystko krzyżowały, ostatnia nadzieja na najbliższy weekend, jeszcze Czarny staw pod Rysami trochę ma śniegu, jeszcze trochę w 5tce jest, jeszcze pod Terinką coś jest i może przy Zielonym Stawie. Nie jestem fanem śniegu, stanowi spore niebezpieczeństwo, choć oczywiście jest fotogeniczny.

Eberloth
30-05-2022, 19:16
#1853 Pieseł

8111

atsf
30-05-2022, 20:58
Też pieseł.

#1854

8112

Eberloth
30-05-2022, 23:34
#1855 Kaszeby

8113

Leon007
31-05-2022, 00:03
#1855 Kaszeby
Ładne. Ładne światło.

--- Kolejny post ---

nr 1856
Też Kaszuby, jak byłem z psem na spacerze. Panorama z 4 zdjęć.

8114

jan pawlak
31-05-2022, 06:06
#1855
fajny nastrój

jp

solti
31-05-2022, 09:22
#1855 Kaszeby
Bardzo fajne!

Eberloth
31-05-2022, 10:12
Bardzo fajne!

Thx! :)

atsf
31-05-2022, 19:45
#1856

Sorry, taki mamy klimat :mrgreen:

8121



A tu nie Kaszeby, lecz gliździarstwo stosowane, jednakże tym razem złowiło się drzewo :lol:

#1857

8122

atsf
31-05-2022, 22:21
#1858

C 6D, manualny Zuiko OM 4/75-150 mm, @ f/4, 75 mm, przycięte z pełnego kadru do formatki APS-C.

8125

akustyk
01-06-2022, 09:53
to ja z dalszych miejsc...

#1859
8139

lub w wersji ciezka "sztuka przez wielkie G"
#1860
8140

tomfoot
01-06-2022, 21:11
#1859 gdyby nie te baby (i reszta towarzystwa) na dalszym planie, to byłaby klatka z dobrego, nostalgicznego filmu. Zdecydowanie to zdjęcie ma więcej sztuki w sobie niż cz-b. Fajne reasumując.

akustyk
02-06-2022, 09:08
#1859 gdyby nie te baby (i reszta towarzystwa) na dalszym planie, to byłaby klatka z dobrego, nostalgicznego filmu.

dzieki!

cos w tym jest co mowisz. po wielu wielu latach bledow mlodosci i bezwzglednego "pozbywania sie" ludzi ze zdjec miejskich w tej chwili najczesciej jednak odruchowo kombinuje kadry z jakims czynnikiem ludzkim. a w Paryzewie to w ogole... jakos tak sami sie ci ludzie foca, nawet komus takiemu jak ja ;)

ale ten kadr, w tych kolorach, faktycznie ma swietna racje bytu zupelnie pusty. nawet przejrzalem sobie LR, bo w tym pasazu "wystrzelalem z poltorej rolki" :D niestety, na kazdym jednym ktos lazi :)



Zdecydowanie to zdjęcie ma więcej sztuki w sobie niż cz-b. Fajne reasumując.
pomijajac kolory, wydaje mi sie ze szerszy kadr z symetrycznym podzialem gdzie wieksza role gra odbicie rzeczywistosci, ma po prostu mocniejszy efekt graficzny. moze po prostu to odbicie daje wszystkiemu bardziej charakter komiksowy/graficzny (czyli ze "sztuka")?

tomfoot
02-06-2022, 15:55
dzieki!

cos w tym jest co mowisz. po wielu wielu latach bledow mlodosci i bezwzglednego "pozbywania sie" ludzi ze zdjec miejskich w tej chwili najczesciej jednak odruchowo kombinuje kadry z jakims czynnikiem ludzkim. a w Paryzewie to w ogole... jakos tak sami sie ci ludzie foca, nawet komus takiemu jak ja ;)

ale ten kadr, w tych kolorach, faktycznie ma swietna racje bytu zupelnie pusty. nawet przejrzalem sobie LR, bo w tym pasazu "wystrzelalem z poltorej rolki" :D niestety, na kazdym jednym ktos lazi :)



Jest w tej fotografii po prostu klimat, który uwielbiam (kolor, scena). Odbicie w szybie przenosi miejsce w czasie o dziesiąt lat wstecz. I tam te panny przy stoliku robią robotę. A tych na dalszym planie trzeba było wystrzelać (chyba obecnie żart nie na miejscu). Niemniej serio brawo, bo pierwsze skojarzenie jak spojrzałem było niczym kadr z filmu Coppoli.

atsf
02-06-2022, 23:03
#1861

8160

--- Kolejny post ---

#1862

8161

cauchy
03-06-2022, 00:50
świeżynki z Siekierkowskiego

#1863
8162

#1864
8163

atsf
03-06-2022, 01:21
Ad #1863. Matecznik czipsojadów w całej swej okazałości :lol:

tomfoot
03-06-2022, 08:53
#1862 super! Czym tak pobełtane?

atsf
03-06-2022, 19:41
#1862 super! Czym tak pobełtane?

A dzięki, dzięki! :D

Niczym nie pobełtane, to jest naturalne zdjęcie poprzez prześwit między liśćmi zrobione obiektywem EF-S 4-5,6/55-250 mm IS STM.

Eberloth
03-06-2022, 23:51
#1865
8164


#1866
8165

atsf
04-06-2022, 19:53
#1867



C 6D + manualny Tamron SP 01A 2,8-3,8/35-80 mm CF Macro.

8170

#1868

8171

#1869

8172

#1870

8173

cosinus
04-06-2022, 20:12
#1867 #1869 nie mam dowodów ale #1868 świeciłeś czymś ?
Nie ze krytykuję, bo przyjemnie się ogląda

atsf
04-06-2022, 21:33
#1867 #1869 nie mam dowodów ale #1868 świeciłeś czymś ?
Nie ze krytykuję, bo przyjemnie się ogląda

Absolutnie niczym nie świeciłem, ani nie używałem blendy. Tak wyszło, jedynie w postprocesie pokombinowałem z winietkami. W ogóle były specyficzne warunki, bo nastąpił gwałtowny opad liści, i w lesie zrobiło się bardzo widno. Efektem ubocznym były grzyby mocno zakopane w liściach, jak na poniższym przykładzie:

znajdź 5 dużych prawdziwków :D

#1871

8174

atsf
04-06-2022, 23:38
#1872

8175

#1873

8176

#1874

8177

#1875

8178

atsf
05-06-2022, 21:40
#1876

8182

#1877

8183

#1888

8184

#1899

8185

#1890

8186

cosinus
06-06-2022, 06:47
Absolutnie niczym nie świeciłem, ani nie używałem blendy. Tak wyszło, jedynie w postprocesie pokombinowałem z winietkami. W ogóle były specyficzne warunki, bo nastąpił gwałtowny opad liści, i w lesie zrobiło się bardzo widno.

Właśnie miłe, lekko kierunkowe światło z górnej pólstrefy ...

atsf
07-06-2022, 21:00
#1891

8192

#1892

8193

#1893

8194

#1894

8195

akustyk
08-06-2022, 20:00
#1895

8200

WinSho
08-06-2022, 22:38
Dawno nic nie wrzucałem ze zdjęć a widzę, że był poruszany temat ptaków to proszę papuszka napotkana gdzieś w Barcelonie :)

#1896
8202

atsf
10-06-2022, 23:18
Dawno nic nie wrzucałem ze zdjęć a widzę, że był poruszany temat ptaków to proszę papuszka napotkana gdzieś w Barcelonie :)

#1896


Fajne wróble tam mają :D

#1897

8221

--- Kolejny post ---

#1898

8222

--- Kolejny post ---

#1899

8223

--- Kolejny post ---

#1900

8224

WinSho
11-06-2022, 00:03
[QUOTE=atsf;1434288]Fajne wróble tam mają :D

Takie bardziej kolorowe i nieco większe ale tak wróble :P

Przy okazji wrzucam jeszcze jednego "wróbla" z gołębiem obok :)

#1901

8225

cauchy
11-06-2022, 22:33
#1902
pieseł rogaty
spróbuję w kolejnych tygodniach zasadzić się na borsuka, ale z uwagi na masę ludzi w lesie może to być mission impossible
600mm / f6.3 / ISO3200 / 1/200s
8233

atsf
12-06-2022, 09:26
#1902
pieseł rogaty
spróbuję w kolejnych tygodniach zasadzić się na borsuka, ale z uwagi na masę ludzi w lesie może to być mission impossible


Wygrałeś walkę z ISO :D Ostrzenie na pysku nawet ciut za mocne, ale w porządku, jestem pod wrażeniem :D
A ludzi z lasu gonić! Wywieś tabliczki: "Achtung minen!", "Uwaga COVID", "Uwaga szerszeń azjatycki" albo coś w tym stylu, to 3/4 nie wlezie zanim się zastanowi :mrgreen:

Heldbaum
12-06-2022, 10:13
A'propos lasu i grzybków. Tak oglądam sobie te Twoje zdjęcia Atsf i dochodzę do wniosku, że to w sumie bardzo fajna sprawa, takie "bezkrwawe łowy". Moja mama uwielbia chodzić na grzyby i łaziłem z nią, chyba od kiedy umiałem chodzić na własnych nogach. Też lubię las i grzyby, ale od mniej więcej 15 lat nie mam takiej możliwości, bo nie mieszkam w Polsce, a takich lasów i takich grzybów, jak w Polsce, nie ma nigdzie indziej na Świecie. Natomiast zdjęcia... Który moment w całym grzybobraniu jest najlepszy? Kiedy dostrzeżesz znajomy kapelusz wśród liści. Podchodzisz bliżej, taaak... To Prawdziwek. Albo kozak. Ewentualnie muchomor. Wykręcasz, albo wycinasz i... Cały czar pryska Grzyb w łubiance, i później na stole, czy później suszony, uduszony, tudzież zamarynowany, nie ma w sobie już nic z tej swojej urody.
Dlatego chyba warto robić zdjęcia. Ja nie robiłem ich wiele, ale mam jedno, które jak najbardziej w zgodzie z tytułem wątku, bardzo lubię.

1903
https://i.imgur.com/GUk3Sx5.jpg

atsf
13-06-2022, 12:01
A'propos lasu i grzybków. Tak oglądam sobie te Twoje zdjęcia Atsf i dochodzę do wniosku, że to w sumie bardzo fajna sprawa, takie "bezkrwawe łowy". Moja mama uwielbia chodzić na grzyby i łaziłem z nią, chyba od kiedy umiałem chodzić na własnych nogach. Też lubię las i grzyby, ale od mniej więcej 15 lat nie mam takiej możliwości, bo nie mieszkam w Polsce, a takich lasów i takich grzybów, jak w Polsce, nie ma nigdzie indziej na Świecie. Natomiast zdjęcia... Który moment w całym grzybobraniu jest najlepszy? Kiedy dostrzeżesz znajomy kapelusz wśród liści. Podchodzisz bliżej, taaak... To Prawdziwek. Albo kozak. Ewentualnie muchomor. Wykręcasz, albo wycinasz i... Cały czar pryska Grzyb w łubiance, i później na stole, czy później suszony, uduszony, tudzież zamarynowany, nie ma w sobie już nic z tej swojej urody.
Dlatego chyba warto robić zdjęcia. Ja nie robiłem ich wiele, ale mam jedno, które jak najbardziej w zgodzie z tytułem wątku, bardzo lubię.


Ja z kolei jak chodzę na grzyby, a głównie idziemy z żoną, to przeważnie w ogóle nie zabieram aparatu, bo jest to zbyt absorbujące zajęcie, a żona jeszcze bardziej :mrgreen: aby robić zdjęcia. Parę razy byłem sam i zrobiłem wyjątki, dwa razy poszedłem z APS-C i stwierdziłem, że to nie jest to, więc wziąłem 6D i manualny obiektyw. Finalnie jednak zbieranie grzybów wzięło górę nad robieniem zdjęć, no bo bym nic nie zebrał, a najbardziej wkurzające było to, że najładniejsze owocniki rosły w tak nieprzystępnych miejscach, że się ich fotografować nie dało :evil:

akustyk
13-06-2022, 12:57
Ja z kolei jak chodzę na grzyby, a głównie idziemy z żoną, to przeważnie w ogóle nie zabieram aparatu, bo jest to zbyt absorbujące zajęcie, a żona jeszcze bardziej :mrgreen: aby robić zdjęcia.

cos w tym jest. moja moze nie jest jakos gadatliwa, ale jak pojdzie w las to i tak wszystkie grzyby przeploszy... ;)

atsf
13-06-2022, 13:34
cos w tym jest. moja moze nie jest jakos gadatliwa, ale jak pojdzie w las to i tak wszystkie grzyby przeploszy... ;)

U mnie problem polega na czymś innym. Żona po operacji nerwiaka na nerwie słuchowym nie słyszy na jedno ucho, więc nie lokalizuje dźwięków, a więc muszę jej nieustannie pilnować, aby mi się w lesie nie zgubiła, a o to nietrudno.

Heldbaum
13-06-2022, 21:02
Tak czy inaczej, nie dziwota, że zdjęć grzybów jest tak mało. Gdy się pojawiają, są jako te rodzynki w cieście. Bo teraz to ino każdy foci jakieś pierze, albo robactwo. :mrgreen:

Eberloth
19-06-2022, 17:49
#1904

8240

Tom77
19-06-2022, 18:00
#1904

8240

Cudo :)

akustyk
19-06-2022, 18:50
#1905

8241

Eberloth
20-06-2022, 13:41
#1906

8242

akustyk
20-06-2022, 14:21
no... wreszcie jakis artysta... :D

Leon007
20-06-2022, 16:07
Jakby trzeci nurt fotografii artystycznej
https://nonsa.pl/wiki/Fotografia_artystyczna

akustyk
20-06-2022, 16:39
w ramach kontrapunktu do ardyzmu...

klasyk z glebokiego archiwum. kontekst: jest rok 2003, pierwsze cyfry to malpki HP-kowe, chetnie kupowane przez informatykow lub innych takich bez umiejetnosci artystycznych ale z mocnym szkielkiem i okiem. dobra ostrosc i mocne kolory o podowczas rzadkosc (kroluja domowe skany tanich odbitek z Koniki albo Superii) a pierwsze DSLR to ewenementy...

https://plfoto.com/zdjecie,inne,skala-ocen-leona,71548.html
8243

Eberloth
20-06-2022, 16:58
no... wreszcie jakis artysta... :D

No bo ile można te kolorowe wiatraki oglądać!? :mrgreen:

Leon007
20-06-2022, 17:21
w ramach kontrapunktu do ardyzmu...

klasyk z glebokiego archiwum. kontekst: jest rok 2003, pierwsze cyfry to malpki HP-kowe, chetnie kupowane przez informatykow lub innych takich bez umiejetnosci artystycznych ale z mocnym szkielkiem i okiem. dobra ostrosc i mocne kolory o podowczas rzadkosc (kroluja domowe skany tanich odbitek z Koniki albo Superii) a pierwsze DSLR to ewenementy...
To był inny Leon.

akustyk
20-06-2022, 17:36
No bo ile można te kolorowe wiatraki oglądać!? :mrgreen:

a chcesz punkty karne za taka mowe nienawisci? :mrgreen:


#1907
8244

becekpl
20-06-2022, 17:38
#1908
8245

Leon007
20-06-2022, 17:57
Motyw kiedyś tak popularny na C-b, a teraz tak zaniedbany - cegły artystycznie.

nr 1909
8246