PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie roślin wodnych



drogba
10-06-2018, 22:00
Posiadam aparat Canon 5D Mark III, obiektyw EF 24-105mm f/4L IS, moja wiedza na temat fotografowania jest mocno podstawowa. Robiąc zdjęcia potrafię podstawowe rzeczy typu- ustawić ISO, czas migawki, odpowiednią przysłonę, ogniskową, itd.

Ostatnio bardzo chciałem przekazać znajomym jak wygląda moje akwarium z roślinami w wodzie, chciałem zrobić krótki film. Niestety to co mi wychodzi to nie jest nawet w połowie to co moje oczy widzą. Jest statyw, ustawiam na M różne swoje parametry, ustawiam ostrość, ale na filmie tej ostrości nie ma, przynajmniej ciągłości tej ostości, tzn ryba jest ok ale roślina czerwona obok już nie. Moja prośba do Was, jak filmować na tym sprzęcie? Jakie ustawienia zrobić żeby rośliny wyglądały tak jak moje oko je widzi a ryby przepływające obok były tak samo wyraźne jak ja je widzę. Mam instrukcje, czytałem, ale i tak mi totalnie nic nie wychodzi. Czasami oglądam filmy z akwariami roślinnymi na YT i sa o niebo lepsze od moich wypocin. W menu mam ustawienia filmu, na 1920x1080, 25 fps

zdebik
11-06-2018, 16:19
Ustaw f16 w zależności od ogniskowej i odległości, większość lub nawet wszystko powinno być ostre.

drogba
12-06-2018, 11:41
A czy można w tym aparacie ustawić ostrośc automatycznie? Nie mam możliwości przełączenia się na duży ekran, widze tylko to co w aparacie

Yanc
12-06-2018, 12:03
A czy można w tym aparacie ustawić ostrośc automatycznie? Nie mam możliwości przełączenia się na duży ekran, widze tylko to co w aparacie

Prościej będzie ci ustawić ostrość ręcznie przed filmowaniem w trybie LiveView. Jak ustawisz ostrość w trybie ręcznym to aparat nie będzie nic kombinował sam, tylko nagra to co widzi. Przysłone ustaw wysoko, poeksperymentuj zacznij od minimum f10 i sprawdź co wychodzi.

Przemek_PC
12-06-2018, 12:35
Kamera z malym sensorem typu 1/3" ze wzgledu na wieksza glebie ostrosci bylaby w tym przypadku lepsza.

zdebik
12-06-2018, 15:46
Kamera z malym sensorem typu 1/3" ze wzgledu na wieksza glebie ostrosci bylaby w tym przypadku lepsza.Przemyśl to i wytłumacz ;)

Przemek_PC
12-06-2018, 15:55
A co tu jest do tlumczenia?

zdebik
12-06-2018, 16:17
A co tu jest do tlumczenia?Na chłopski rozum jaki jest sens mniejszego sensora gdy jasność szkła maleje a z nim zwiększa się głębia ostrości, to samo będzie gdy domknie szkło. O dodatkowym wydatku nie wspomne bo pewnie taniej bedzie to zrobić telefonem, tam to wszystko będzie ostre.

Wszyscy przeliczają crop factor ale liczby f i iso już nie.

drogba
14-06-2018, 12:24
Dziekuje Wam za porady. Tradycyjnie musiałem sporo godzin przesiedzieć przed akwarium i testować różne ustawienia. Miałem zamieścić moje wypociny ale nie wiem gdzie pchnąć filmy ponad 2 GB ;)
Generalnie bardzo zadowolony byłem z ustawień ISO100/200, przysłona nisko i filmowanie małego odcinka rośliny i ryby z bliska. Dokładnie sfilmowałem to co widzą moje oczy, widać było kolor każdej łuski. Chciałem płynnie przejść z takiego filmowania makro na połowę a później cały zbiornik (2 metry długości)ale już była kicha, poprawianie ustawień w trakcie filmowania chyba nie jest dobrym pomysłem. Trzeba chyba iść na kompromis, albo kręcę wyostrzony mały wycinek natury albo objęcie całego zbiornika z mniejszą ostrością.....


Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły, to temat otwarty, jeszcze chyba długa droga przede mną. Głupie pytanie - czy ustawienie migawki ma wpływ na filmowanie?

Bangi
14-06-2018, 13:35
(...)Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły, to temat otwarty, jeszcze chyba długa droga przede mną. Głupie pytanie - czy ustawienie migawki ma wpływ na filmowanie?

https://www.spidersweb.pl/2013/03/filmowanie-lustrzanka-2.html

zdebik
14-06-2018, 14:59
https://www.spidersweb.pl/2013/03/filmowanie-lustrzanka-2.htmlCytat:

"Aby uzyskać typowy filmowy look, czas migawki powinien być dwukrotnie niższy, niż wartość klatkażu. Jeżeli nagrywamy z prędkością 30 kl/s, klasyczny filmowy wygląd da nam czas migawki 1/60 s, zaś dla filmów w 50 kl/s powinniśmy ustawić czas 1/100 s. "

Kolejny typ który pisze ale nie zastanowi się co... powinno byś dwukrotnie wyższy.

Czyli robisz 60fps przy 1/125, 24 - 1/50 itd ofc można tą zasadę łamać licząc się z konsekwencjami.

Chcesz mieć wszystko ostre podnieś iso i f-nr na f8-f16. Może trochę ruchu (aparat na ręczniku ciągnięty po stole i już masz prowizoryczny slider).