PDA

Zobacz pełną wersję : Problem ze wspomaganie AF w 1dmk3 z 580ex2



mariusz62
20-05-2018, 16:37
Witam, ostatnio robiłem zdjęcia w dość ciemnym pomieszczeniu i okazało się, że nie działa wspomaganie AF w lampie 580ex2.
Aparat 1dmk3.
Opcja wspomaganie w C.fn jest włączona.
Styki czyste, lampę podpiąłem do 5dmk2 z obiektywem 50mm f1.4 i działa wspomaganie - czerwone paski.
Tryb manual, iso 400, tryb alservo i one shot.
Do aparatu podpięty był obiektyw 17-40 f4.
Niestety pomoc techniczna Canon nie potrafiła mi pomóc, mieli napisać maila i nic.
A paniusia z pomocy to powinna pracę zmienić, pierwszy raz na takie coś trafiłem na infolini.
Z góry dziękuję za pomoc.

mkamelg
20-05-2018, 21:50
https://www.dpreview.com/forums/post/36857148

Ktoś miał taki sam problem ze swoim 7D to mu ktoś inny odpowiedział "Make sure you are NOT in Al Servo mode." czyli "Upewnij się że NIE JESTEŚ w trybie AI Servo." i ponoć to pomogło.

Przemasl1985
20-05-2018, 23:06
wspomaganie tylko w one shot działa ale pisałeś że w tym trybie też robiłeś

mariusz62
21-05-2018, 12:05
Tak, robiłem też w one shot i też nie działa. Jak pisałem ustawienie w Manual i w trybie preselekcji czasu Tv. Może gdzieś w ustawienie C.fn coś przeoczyłem ?

mariusz62
21-07-2018, 17:41
Witam ponownie, i co koleżanki i koledzy nikt nie ma pomysłu co może być z tym wspomaganiem ? Canon mi odpisał w mailu ... że nie wiedzą co to może być, może aparat 1dmk3 nie obsługuje tej funkcji, tylko ciekawe, że 5dmk2 i 50d są z tego "rocznika" i tam działa wspomaganie AF z lampą 580ex2

RadOs41
21-07-2018, 18:50
Witam ponownie, i co koleżanki i koledzy nikt nie ma pomysłu co może być z tym wspomaganiem ? Canon mi odpisał w mailu ... że nie wiedzą co to może być, może aparat 1dmk3 nie obsługuje tej funkcji, tylko ciekawe, że 5dmk2 i 50d są z tego "rocznika" i tam działa wspomaganie AF z lampą 580ex2

Witaj, może spróbuj z zasilaniem;

1) oprócz tego, że w lampie masz włączony tryb wysyłanie promienia wspomagającego AF - tj funkcja C.Fn 08 ustawiona na 0. Można to ustawić w menu lampy (580EX II) lub po podłączeniu lampy do aparatu z pozycji menu aparatu (1d mark III - sterowanie zewnętrzne speedlite/ nastawy C.Fn w speedlite), to

2) włóż do lampy błyskowej 580EX II w pełni naładowane baterie/akumulatory lub naładuj na max i sprawdź ponownie wspomaganie AF (w jakimś ciemnym miejscu - przedpokój, łazienka).

Wspomaganie AF działa we wszystkich starych korpusach cyfrowych, które posiadam (m.in. 5d1, 1dIII). Jednak gdy włożyłem (przed chwilą) słabiej naładowane baterie do lampy błyskowej, pomimo że błysk z lampy jeszcze wyzwalał się podczas zdjęcia, to wspomaganie AF już nie działało. Przy słabych bateriach nie działał także błysk modelujący (uruchamiany w zależności od ustawień lampy w C.Fn 02).

Pozdrawiam RO

W uzupełnieniu: wspomaganie działa u mnie tylko w one shot bez względu na wybrany tryb - M Av Tv (nie działa w al servo).

mariusz62
22-07-2018, 15:57
Niestety nie działa. Lampa jest sprawna bo z 5d2 i 50d działa bez problemu.Może to głupie ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy obiektyw może mieć na to wpływ ? Mam do jedynki podpięty 17-40 f4

RadOs41
22-07-2018, 19:35
Może to głupie ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy obiektyw może mieć na to wpływ ? Mam do jedynki podpięty 17-40 f4

Co więc stoi na przeszkodzie, aby zamienić obiektywy z korpusami i to sprawdzić?

mariusz62
22-07-2018, 19:55
Teoretycznie nic, ale to było takie moje rozważanie, zaraz sprawdzę z np. 50mm f1.4 z którym sprawdzałem 5d2 i 50d ;) Wprawdzie zdziwił bym się gdyby szkło miało wpływ na wspomaganie af :)))

--- Kolejny post ---

no co było do przewidzenia, nie działa wspomaganie AF z innym szkłem.

RadOs41
22-07-2018, 20:01
... no co było do przewidzenia, nie działa wspomaganie AF z innym szkłem.

Znaczy, nie działa wspomaganie AF po podłączeniu 50/1.4 do 1d3?

To pozostaje jeszcze sprawdzenie poprzez założenie innego egzemplarza lampy 580exII do obydwu korpusów, i wówczas sprawa powinna się wyjaśnić?

mariusz62
22-07-2018, 20:16
Jak pisałem wspomaganie lampy działa z 5d2 i 50d wiec coś jest chyba nie tak z jedynką. Może gdzieś w ustawieniach jest coś czego nie zauważyłem, jakby nie było to 1d3 ma niby takie same ustawienia jak np. 5d2 ale tak nie jest. 1d3 ma wiele funkcji jakoś inaczej ustawialnych, choćby np. allservo na przycisku migawki. Wiec może być gdzieś jakiś kruczek.

RadOs41
22-07-2018, 20:42
W takim razie można jeszcze spróbować poprzez skasowanie w 1d3 ustawień aparatu oraz ustawień C.Fn i przywrócenie ustawień fabrycznych...?

mkamelg
23-07-2018, 00:24
http://gdlp01.c-wss.com/gds/2/0900008232/01/EOS-1DMarkIII_HG_EN.pdf

Strona 107:


If focus cannot be achieved with the external Speedlite’s AF-assist beam, select the center AF point. With some external Speedlites, autofocus with AF-assist beam works only with the center AF point.

Strona 165:


C.Fn II -6 Flash firing
Enables or disables the firing of an external flash or non-Canon flash connected to the PC terminal.
0: Enable
1: Disable
Convenient when you want to use the external flash’s AF-assist beam only. Note that whether or not the AF-assist beam is emitted is dependent on the C.Fn III -14 setting.

Strona 172:



C.Fn III -14 AF-assist beam firing
Enables or disables the EOS-dedicated Speedlite’s AF-assist beam.
0: Enable
The external Speedlite will emit the AF-assist beam when necessary.
1: Disable

http://gdlp01.c-wss.com/gds/4/0300004014/01/speedlite580exii-en-zh.pdf

Strona 27:


C.Fn-08 AF-assist beam firing
0 Enabled
1 Disabled

Strona 49:


About the AF-Assist Beam
Under low-light or low-contrast conditions, the built-in AF-assist beam will be emitted automatically to make it easier to autofocus. The AF-assist beam works with all EOS cameras. The AF-assist beam is compatible with 28mm and longer lenses. The effective range is shown below.

Position Effective Range
Center 0.6 - 10 m / 2.0 - 32.8 ft.
Periphery 0.6 - 5 m / 2.0 - 16.4 ft.

https://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=750965

shimmishim:


Hmm... I've never noticed before... at first I thought it was the flash (580EX II)... but I put it on the 5D Mark II and the AF beam fires.

I checked the custom functions on both the flash and camera (flash - CFn #8 is set to 0) and on the camera to make sure it was on... and it is.

Any idea as to why it won't work?

Thanks!

joeseph:


focus set to one-shot? if not it needs to be...

shimmishim:


wow... that was easy. :) I never knew that. i was in servo.

thanks!

XterraJohn:


I usually keep my focus in servo mode, and have it moved off of shutter button and onto the back button. Boy was I confused when I couldn't get the AF-assist to fire.

zdebik
23-07-2018, 10:11
5d3 z 600'ką też nie robią w servo ^^

RadOs41
23-07-2018, 10:53
Brawo mkamelg!

mariusz62
23-07-2018, 14:43
Piękne dzięki mkamelg :-) Jak to mówią "diabeł tkwi w szczegółach".
Wszystko było ustawione OK tylko brakło włączenia w aparacie - C.Fn III -14 Oświetlenie wspomagające AF
Za bardzo się skupiłem na ustawieniach C.Fn lampy zapominając o ustawieniach w aparacie.
Najciekawsze, jest to, że infolinia Canona nie potrafiła na to odpowiedzieć ! Pisali coś o tym, że to starszy model aparatu i może nie mieć takiej opcji itd ...
Ciekawe jest to, że do tej pory infolinia rozwiązywała problemy a tu klapa.
Jeszcze raz piękne dzięki, wprawdzie ja mam instrukcję po polsku do 1Ds mark III ale to jest to samo co wersja angielska do 1d mark III.

mariusz62
28-07-2018, 19:59
Wracając do tematu, muszę to napisać by "Canon Services & Support" sprawdzał wiedzę swoich pracowników !!!
Właśnie znalazłem e-maila od nich.
Wystarczyło by pracownik Canon Services & Support miał wiedzę o instrukcji - C.Fn III -14 Oświetlenie wspomagające AF
i temat byłby zakończony. Dzięki jeszcze raz mkamelg ~;)

A to tekst z canon suuport:

"Data: 24/05/2018
Numer zgłoszenia: 1-8xxxxxxxxxxxxxxxx

Szanowny Panie,

Dziękujemy za zapytanie i kontakt z Canon.

W nawiązaniu do Pańskiej sprawy z numerem zgłoszenia 1-xxxxxxxxxxxxxxxxxxx informujemy, że dostaliśmy odpowiedź od wyższego działu dotyczącą problemu ze wspomaganiem autofokusa w lampie 580EX2.

„Należy pamiętać, że wszystkie aparaty mają trudności z ustawieniem ostrości w ciemności, nawet jeśli działa funkcja autofokusa (czerwone paski z lampy błyskowej). Jeśli AF zadziała, zależy od kontrastu, co chcemy fotografować i otaczającej ciemności. Jeśli obiekt nie ma obszarów kontrastu lub jest zbyt ciemny, aparat może nieprawidłowo ustawić ostrość.

Należy również pamiętać, że EOS 5D Mark II jest nowszym modelem niż EOS 1D Mark III, więc możliwe jest, że EOS 1D Mark III nie poradzi sobie z tą samą sytuacją, co EOS 5D Mark II.
Moim zdaniem - jeśli wszystko działa - to tylko ograniczenie sprzętowe z EOS 1D Mark III.


Można również spróbować zresetować oba produkty (aparat i lampę błyskową). Jeśli to nie zadziała, można wysłać to do Autoryzowanego Punktu Serwisowego, gdzie nasi technicy mogą sprawdzić ten sprzęt.”



Mamy nadzieję, że odpowiedź będzie satysfakcjonująca, a w przypadku kolejnych pytań, zapraszamy do kolejnego kontaktu z działem obsługi technicznej Canon.

Z poważaniem,
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Canon Services & Support

Kontakt telefoniczny:
Tel: 22 583 43 07
Godziny otwarcia: 09:00 - 17:00 (od poniedziałku do piątku)

Pomoc Techniczna Online

Dzieląc się z nami swoją opinią, możesz wygrać Kompaktowy Aparat Cyfrowy.
Jeśli chcesz wziąć udział w naszej 2 minutowej ankiecie kliknij tutaj.

Proszę wziąć pod uwagę środowisko przed wydrukowaniem tego e-mail