PDA

Zobacz pełną wersję : Sony A7III



Strony : [1] 2 3 4 5 6

szandor
27-02-2018, 12:22
Pojawił się zapowiadany A7III:

https://www.optyczne.pl/12101-news-Sony_A7_III.html
fajna specyfikacja

jan pawlak
27-02-2018, 17:57
Pojawił się zapowiadany A7III:

https://www.optyczne.pl/12101-news-Sony_A7_III.html
fajna specyfikacja

Bardzo fajna a jeszcze :
- "lada chwila" pojawi się do kompletu trzecich wersji pełnoklatkowego, ze stabilizacją systemu A7 (A7R3, A7M3) A7S3
- zapowiadany jest wysyp nowych obiektywów FE Sony oraz Sigma

jp

jotes25
27-02-2018, 18:14
Korpus bardzo fajny. Nie zdecyduję się, ze względu na brak dłuższych stałek czyli 135/2, 200, 300 itd.
Zresztą AF nawet w A9 z takimi ogniskowymi nie jest powalający w Sony (piszę na podstawie FE 100-400). Lepiej śledzi i jest bardziej selektywny niż u Canona, za to częściej zdarza mu się pojechać nie w tę stronę, inaczej mówiąc wstępne ostrzenie jest wolniejsze i mniej pewne niż u Canona.

Obiektywów Sigmy do Sony nie biorę wcale pod uwagę, to jest jakaś parodia tzn. obiektywy lustrzankowe z doklejoną przejściówką. Dodatkowo nie wierzę, że Sigma jest w stanie zrobić porządny AF do jakiegokolwiek systemu (tak silnik jak i sterowanie/firmware), obojętnie Canon czy Sony.

Ogólnie Sony konsekwentnie robi swoje, rozwój szklarni jest przewidywalny, a konkurencji ze strony C/N nie widać. Trzymam rękę na pulsie tzn. na a6300 ;)

gnd
27-02-2018, 18:36
700 zdjęć to już sensowna praca bna akumulatorze. Ciekawe jak w praktyce. W 6d2 niby 1200 a robię dużo więcej nawet an mrozie.

Martwi mnie trochę banding w zdjęciach testowych na dpreview. Może to jeszcze przedprodukcyjny błąd.

Czemu Canon nie mógł pokazać TAKIEGO enty level? Jestem zadowolony z nowej szóstki ale przy tym a7 wypada po prostu blado.

jan pawlak
27-02-2018, 18:49
Korpus bardzo fajny. Nie zdecyduję się, ze względu na brak dłuższych stałek czyli 135/2, 200, 300 itd.
Zresztą AF nawet w A9 z takimi ogniskowymi nie jest powalający w Sony (piszę na podstawie FE 100-400). Lepiej śledzi i jest bardziej selektywny niż u Canona, za to częściej zdarza mu się pojechać nie w tę stronę, inaczej mówiąc wstępne ostrzenie jest wolniejsze i mniej pewne niż u Canona.

Obiektywów Sigmy do Sony nie biorę wcale pod uwagę, to jest jakaś parodia tzn. obiektywy lustrzankowe z doklejoną przejściówką. Dodatkowo nie wierzę, że Sigma jest w stanie zrobić porządny AF do jakiegokolwiek systemu (tak silnik jak i sterowanie/firmware), obojętnie Canon czy Sony.

Ogólnie Sony konsekwentnie robi swoje, rozwój szklarni jest przewidywalny, a konkurencji ze strony C/N nie widać. Trzymam rękę na pulsie tzn. na a6300 ;)

Byłem bliski kupienia A6500, podpięcia "na stałe" 135mm/2,8 jako dublera do A7R2 i rezygnacji z A7R3.
Bardzo duże upusty dawał sprzedawca, w sumie wyszłoby taniej.
Ale zostałem przy "planie A".
A6300/6500 bardzo mi się podoba.

jp

--- Kolejny post ---


700 zdjęć to już sensowna praca bna akumulatorze. Ciekawe jak w praktyce. W 6d2 niby 1200 a robię dużo więcej nawet an mrozie.

Martwi mnie trochę banding w zdjęciach testowych na dpreview. Może to jeszcze przedprodukcyjny błąd.

Czemu Canon nie mógł pokazać TAKIEGO enty level? Jestem zadowolony z nowej szóstki ale przy tym a7 wypada po prostu blado.

Z tą wydajnością aku to jest "nadmuchany" problem.
Jaki bym aparat z aku nie miałem to zawsze w plecaku/torbie miałem naładowany zapasowy.
Przy A7R2 miałem 2 zapasowe.... i tyle, teraz pewno będę nosił jeden

jp

grizz
27-02-2018, 18:52
Obiektywów Sigmy do Sony nie biorę wcale pod uwagę, to jest jakaś parodia tzn. obiektywy lustrzankowe z doklejoną przejściówką. Dodatkowo nie wierzę, że Sigma jest w stanie zrobić porządny AF do jakiegokolwiek systemu (tak silnik jak i sterowanie/firmware), obojętnie Canon czy Sony.

Contemporary do bezlusterkowców jakoś nie są ganione za AF.

tomfoot
27-02-2018, 19:18
Zdjęcia przykładowe z a7iii widzieliście??? Do iso 800 jest nieźle :-) Coś jak słynna 18Mpix matryca canona :-)

mkamelg
27-02-2018, 19:50
Jakby miał tu Cichy zajrzeć to mam coś dla niego bo się pytał ("Jak ktoś znajdzie porównanie parametrów z A72 to poproszę.") tutaj https://www.optyczne.pl/12101-news-Sony_A7_III.html

https://mirrorlesscomparison.com/preview/sony-a7ii-vs-a7iii/

Został zauważony pierwszy problem.


The Sony a7 III is certainly capable of delivering sharp, crisp images; however, we continue to notice issues with backlit scenes, wherein flare can introduce striping behind images due to the phase detect autofocus pixels (particularly obvious in our models's face here (https://www.dpreview.com/sample-galleries/6769434587/sony-a7-iii-sample-photos/7523984324) and in the lights above and to the right of her face here (https://www.dpreview.com/sample-galleries/6769434587/sony-a7-iii-sample-photos/5691386597)). This might be a concern to those shooting portraits or concerts where backlighting may be integral to a composition.

Podobno jest to związane z i dotyczy (cytat będzie pochodził z jednego z komentarzy zamieszczonego pod newsem):


I don't see this stripes on A7R2 or A7R3 - Its visible only on A9 and A7III (on A9 pictures not only with 24-105). I think its more a problem of 693 AF points on 24MP Sensor, than of the lens.

Źródło: https://www.dpreview.com/samples/9120111657/sony-a7-iii-sample-gallery

Ten problem wygląda tak:

https://2.img-dpreview.com/files/p/TS4000x6000~sample_galleries/6769434587/7523984324.jpg

Po powiększeniu zdjęcia należy skierować swój wzrok na twarz modelki. Zdjęcie nie posiada danych EXIF bo Rishi Sanyal (administrator DPReview i twórca tego zdjęcia) z jakiegoś bliżej nie określonego powodu je usunął więc nie wiadomo jakim obiektywem zostało wykonane. Większość zdjęć z tej galerii (https://www.dpreview.com/sample-galleries/6769434587/sony-a7-iii-sample-photos/0974511441) była wykonywana przy pomocy obiektywów Sony FE 24-105mm F4 G OSS oraz Sony FE 85mm F1.8.

jotes25
27-02-2018, 20:10
Jeśli to jest efekt związany z czujnikami/pikselami AF, to pewnie wystarczy poprawka firmware'u. Niemniej warto zdawać sobie sprawę, że problem ten istnieje w rozwiązaniach wszystkich producentów oprócz Canona ;) i zawsze wymaga jakiegoś maskowania.

Jeśli co innego, to może być mniej wesoło :lol:

--- Kolejny post ---


Contemporary do bezlusterkowców jakoś nie są ganione za AF.

Może użytkownicy mają mniejsze wymagania? Zresztą widziałem gdzieś narzekania na 30/1.4, ale nie wiem czy był to problem jednostkowy czy szerszy.

tomfoot
28-02-2018, 19:58
A7III - cena w PL 9999 :-)
Tak ,wiem - w Polsce jest VAT. Czyli 8129 zł bez VAT. Czyli 2380 USD.
Sony. Firma nie dla idiotów?

Ładowarkę też można kupić. 450 zł :-)

Kolekcjoner
28-02-2018, 23:37
Czemu Canon nie mógł pokazać TAKIEGO enty level? Jestem zadowolony z nowej szóstki ale przy tym a7 wypada po prostu blado.
Pewnie nie widzą sensu jeszcze tego wypuszczać. Przy czym "entry level" za niemal 10 tyś. Ok. Może ja żyję w innej alternatywnej rzeczywistości ale to nawet na zachodzie jest sporo.

jotes25
28-02-2018, 23:53
Pewnie nie widzą sensu jeszcze tego wypuszczać. Przy czym "entry level" za niemal 10 tyś. Ok. Może ja żyję w innej alternatywnej rzeczywistości ale to nawet na zachodzie jest sporo.

W USA cena jest dokładnie ta sama co 6d w momencie debiutu). Jakby nie patrzeć jest to entry level FF.

marfot
01-03-2018, 00:22
Czemu Canon nie mógł pokazać TAKIEGO enty level?

Bo ma klientów, którzy głośno wykrzykują, że DR na poziomie 15 EV wynika z potrzeb upośledzonych umysłowo, którzy nie potrafią obsłużyć światłomierza.
Albo, że Canon robi doskonale jednym polem AF to samo, do czego Sony potrzebuje aż 693 pól AF.
Albo, że wszystko co jest mniejsze od 6D nie nadaje się do trzymania w łapie itd...

Kolekcjoner
01-03-2018, 01:01
W USA cena jest dokładnie ta sama co 6d w momencie debiutu). Jakby nie patrzeć jest to entry level FF.

I to coś zmienia? To są aparaty dla zaawansowanych użytkowników. Jakby Canon tak postrzegał entry level to by chłopaki już dawno robili tylko ksera ;).

jan pawlak
01-03-2018, 10:02
I to coś zmienia? To są aparaty dla zaawansowanych użytkowników. Jakby Canon tak postrzegał entry level to by chłopaki już dawno robili tylko ksera ;).

Czyli ludzie nie kupią A7 III, mimo ze ma cenę taką jak 6D bo jest zbyt zaawansowany ?
Ma też ustawienia AUTO.

jp

robertskc7
01-03-2018, 11:08
Dla mnie największym problemem jest fakt, że 50 1.4 do soniaka kosztuje 5600 a 35 1.4 ok 7000. Przyznam, że byłem ostro napalony na tego a7III ale po zorientowaniu się w cenach szkieł zapał trochę opadł :(

jotes25
01-03-2018, 11:15
Dla mnie największym problemem jest fakt, że 50 1.4 do soniaka kosztuje 5600 a 35 1.4 ok 7000. Przyznam, że byłem ostro napalony na tego a7III ale po zorientowaniu się w cenach szkieł zapał trochę opadł :(

Moich paru znajomych też się bardzo podnieciło tym aparatem, zwłaszcza jak zobaczyli cenę (w $) porównywalną do 6d2. Sprowadziłem ich na ziemię pokazując że za 70-200/2.8 czy 100-400 będą musieli zapłacić 2x tyle co u Canona. Jeszcze gdyby te obiektywy Sony były lepsze (choć trochę), to byłby jakiś argument. Ale nie są...

jan pawlak
01-03-2018, 11:29
Moich paru znajomych też się bardzo podnieciło tym aparatem, zwłaszcza jak zobaczyli cenę (w $) porównywalną do 6d2. Sprowadziłem ich na ziemię pokazując że za 70-200/2.8 czy 100-400 będą musieli zapłacić 2x tyle co u Canona. Jeszcze gdyby te obiektywy Sony były lepsze (choć trochę), to byłby jakiś argument. Ale nie są...

A na jakiej podstawie twierdzisz że te obiektywy Sony nie są lepsze od odpowiedników Canona ?

jp

grizz
01-03-2018, 11:57
Moich paru znajomych też się bardzo podnieciło tym aparatem, zwłaszcza jak zobaczyli cenę (w $) porównywalną do 6d2. Sprowadziłem ich na ziemię pokazując że za 70-200/2.8 czy 100-400 będą musieli zapłacić 2x tyle co u Canona. Jeszcze gdyby te obiektywy Sony były lepsze (choć trochę), to byłby jakiś argument. Ale nie są...

Myślę, że za nowy model canona 70-200 ceny będą jak u sony. Zobacz jaki przeskok zrobił ostatni nikkor 70-200/2,8

jotes25
01-03-2018, 12:03
A na jakiej podstawie twierdzisz że te obiektywy Sony nie są lepsze od odpowiedników Canona ?

jp

1. To nie jest ogólne stwierdzenie, dotyczy wymienionych dwóch, dla mnie najistotniejszych.
2. Twierdzę na podstawie testów własnych i wyników DXO. W obu przypadkach dla matrycy APS-C 24 MPx.

--- Kolejny post ---


Myślę, że za nowy model canona 70-200 ceny będą jak u sony. Zobacz jaki przeskok zrobił ostatni nikkor 70-200/2,8

Zupełnie możliwe. Tylko ten nowy model będzie mieć coś ekstra za co być może będzie warto zapłacić tyle pieniędzy. Np. kompaktowe rozmiary/wagę dzięki zastosowaniu optyki dyfrakcyjnej. Bo współczesnymi 70-200/2.8 niezbyt wygodnie jednak się fotografuje....

Wspomniane przeze mnie 70-200 i 100-400 to dość wierne :lol: odpowiedniki szkieł Canona. Nie widzę powodu, żeby płacić za nie horrendalny "podatek od nowości".

jan pawlak
01-03-2018, 17:25
1. To nie jest ogólne stwierdzenie, dotyczy wymienionych dwóch, dla mnie najistotniejszych.
2. Twierdzę na podstawie testów własnych i wyników DXO. W obu przypadkach dla matrycy APS-C 24 MPx.

--- Kolejny post ---



Zupełnie możliwe. Tylko ten nowy model będzie mieć coś ekstra za co być może będzie warto zapłacić tyle pieniędzy. Np. kompaktowe rozmiary/wagę dzięki zastosowaniu optyki dyfrakcyjnej. Bo współczesnymi 70-200/2.8 niezbyt wygodnie jednak się fotografuje....

Wspomniane przeze mnie 70-200 i 100-400 to dość wierne :lol: odpowiedniki szkieł Canona. Nie widzę powodu, żeby płacić za nie horrendalny "podatek od nowości".

Podatek "od nowości" stosują wszyscy producenci i jak nie ma się noża na gardle to rzeczywiście warto poczekać..
Innym problemem jest czy dany obiektyw "pasuje" do aparatu.

A7M3 ma nową matrycę, wygląda że rozbudowaną w stosunku do A9, ma 693 punkty AF fazy i 425 punktów AF kontrastu z mniejszą w stosunku do A9 częstotliwością odświeżania/odczytu.

Podstawowa zaleta A7M3 to duża szybkość AF i szybkie/pewne śledzenie osoby/oka, czyli obiektyw powinien dobrze/szybko obsługiwać AF zarówno fazy jak i kontrastu.
Podpięcie do A7M3 szkieł Canona, projektowanych dla lustrzanek, może nie spełniać tych wymagań

jp

tomfoot
01-03-2018, 17:47
Podstawowa zaleta A7M3 to duża szybkość AF i szybkie/pewne śledzenie osoby/oka
jp

Rozumiem, że napisałeś to na podstawie własnych doświadczeń z tym modelem aparatu?

tomfoot
01-03-2018, 19:15
Bezlustereczko i stałeczka:

KLIK (https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2018/03/Bildschirmfoto-2018-03-01-um-14.27.24.jpg)

Nowa jakość ergonomii:

KLIK (https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2018/03/Bildschirmfoto-2018-03-01-um-14.28.07.jpg)

Zespół cieśni nadgarstka chorobą zawodową użytkowników sony?

Klasyka fotografii - malutkie body i podpięta lekka pięćdziesiąteczka (zestawik idealny do nienachalnej reporterki, mieszczący się pod kurteczką):

KLIK (https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2018/03/Bildschirmfoto-2018-03-01-um-14.26.49.jpg)

Ciekawi mnie czy podpięcie tych ARTystycznych stałek do wybitnego body grozi wyrwaniem bagnetu? Doczekaliśmy się mariażu wytworów dwóch wybitnych producentów sprzętu foto na literkę "S". Zaczynam rozumieć dlaczego przyszłości fotografii upatruje się w smartfonach.

Przy czym fotografia nie zawsze musi być nieprzyjemna, o ile nie dasz zwieść się marketingowemu bełkotowi - możesz też w rękach mieć coś takiego:
KLIK (https://www.martinbaileyphotography.com/wp-content/uploads/2012/03/MBP_5D_MarkIII_20120325_7163-805x536.jpg)

kmeg
01-03-2018, 20:40
Albo, że wszystko co jest mniejsze od 6D nie nadaje się do trzymania w łapie itd...

Dla mnie się nie nadaje bo mam dużą dłoń, i co, coś ze mną nie tak?

Kolekcjoner
01-03-2018, 20:56
Czyli ludzie nie kupią A7 III, mimo ze ma cenę taką jak 6D bo jest zbyt zaawansowany
A co ma tzw. piernik do wiatraka? :)

marfot
01-03-2018, 21:23
Dla mnie się nie nadaje bo mam dużą dłoń, i co, coś ze mną nie tak?

Zakładam,że bezlusterkowiec FF Canona będzie jednak mniejszy niż 6D. Ponieważ poważnie o nim myślę, to nie chcę sobie zamykać drogi.
Grip uważam, odkąd się pojawił, jako obudowę baterii i przyznam, że zupełnie nie przywiązuję do tego wagi jak leży na tym dłoń. Tym bardziej że niegdyś używałem różne pudełkowate body bez problemów.

tomfoot
01-03-2018, 21:27
Zakładam,że bezlusterkowiec FF Canona będzie jednak mniejszy niż 6D. Ponieważ poważnie o nim myślę, to nie chcę sobie zamykać drogi.


Poważnie tym razem pytam :-) Dlaczego?

aptur
01-03-2018, 21:36
Mam telewizor Sony. Daje radę. Kupiłem tylko dlatego, że jako jeden z nielicznych miał matową ramkę. Bezlusterkowiec tej firmy mnie nie interesuje. Chyba że zrobią taki, co będzie miał obrazek jak stare 5D, no dobra ostatecznie jak 6D. No i jeżeli będę mógł podpiąć do niego moje obiektywy EF. Bez przejściówki :mrgreen:

marfot
01-03-2018, 23:01
Poważnie tym razem pytam :-) Dlaczego?

Po prostu liczę na współczesny sensor. No chociaż na poziomie tego z 5DIV. Uważam, że do bezlusterkowca FF wsadzą bez jakiegoś kretyńskiego kunktatorstwa najlepszy sensor jaki mają.
Gdyby 6DII miał sensor jak powinien to już dawno bym go miał. Absolutnie nie zależy mi na braku lustra, EVF, mini rozmiarze - wielkość 6D wydaje się idealna dla mnie.
Chcę korzystać ze szkieł Canona, najlepiej bez przejściówki. Chcę mieć kolory Canona, DPAF, odchylany dotykowy ekranik. Wszystko to będzie miał bezlusterkowiec FF już w tym roku.

jan pawlak
02-03-2018, 05:26
Po prostu liczę na współczesny sensor. No chociaż na poziomie tego z 5DIV. Uważam, że do bezlusterkowca FF wsadzą bez jakiegoś kretyńskiego kunktatorstwa najlepszy sensor jaki mają.
Gdyby 6DII miał sensor jak powinien to już dawno bym go miał. Absolutnie nie zależy mi na braku lustra, EVF, mini rozmiarze - wielkość 6D wydaje się idealna dla mnie.
Chcę korzystać ze szkieł Canona, najlepiej bez przejściówki. Chcę mieć kolory Canona, DPAF, odchylany dotykowy ekranik. Wszystko to będzie miał bezlusterkowiec FF już w tym roku.

Obyś miał rację !
Przydałaby się (nam wszystkim) silna konkurencja dla systemu Sony A7, technologiczna i cenowa.
Musi być dobry (A7M3 ?, A7R3 ?, A7S3 ?, A9 ?) i tani bezlusterkowiec.
Canona lub Nikona

Obawiam się jednak że stratedzy produktowi Canona mają z tym problem.

Dla body chyba na pewno.
O ile Sony nie ma dużego "bagażu" lustrzanek różnego typu (dla początkujących, zaawansowanych) to gdy Canon wypuści dobry i tani bezlusterkowiec może to być strzał w kolano w "rodzinie" Canona.
A musi być dobry i tani by Canon nie wypadł z gry.

Bardzo szybko rozrasta się oferta obiektywów FE dla Sony i to zarówno nowo projektowanych pod bezlusterkowce jak i adaptowanych z lustrzanek
Problem bardzo rozbudowanej rodziny obiektywów Canona zależy chyba od tego czy będzie można podpinać do bezlusterkowca bez żadnych przejściówek lustrzankowe i nie będą one w żadne sposób ograniczały własności "optycznych" i AF body.
No i jak będzie rozwiązany problem szkieł EF-M (EF-S)

jp

fret
02-03-2018, 08:02
...
A musi być dobry i tani by Canon nie wypadł z gry.

...

Bawią mnie takie teksty. Przecież to właśnie bezlustra są promowane przez producentów, którzy wypadli z gry na rynku lustrzanek i nadal bardziej postrzegam tę technologię jako ostatnią deskę ratunku dla nich niż jako źródło dojrzałych technicznie produktów. Inżynierowie Sigmy też chyba tak to widzą... ;)

jan pawlak
02-03-2018, 09:30
Bawią mnie takie teksty. Przecież to właśnie bezlustra są promowane przez producentów, którzy wypadli z gry na rynku lustrzanek i nadal bardziej postrzegam tę technologię jako ostatnią deskę ratunku dla nich niż jako źródło dojrzałych technicznie produktów. Inżynierowie Sigmy też chyba tak to widzą... ;)

Rozumiem ze jesteś pewien ze nawet gdy bezlusterkowiec FF Canona będzie gorszy (technologia, możliwości, funkcje, cechy) i drogi w stosunku do obecnych na rynku to i tak będzie miał zbyt bo .... Canona ?

jp

robertskc7
02-03-2018, 10:16
A jakiej odpowiedzi się spodziewasz na forum Canona :P
Tak serio, to wystarczy, że będzie tańszy i zgrany ze szkłami tak jak Fuji i syknie. Nie musi być najlepszy najszybszy najpiękniejszy i najSońszy.

r_m
02-03-2018, 10:33
Rozumiem ze jesteś pewien ze nawet gdy bezlusterkowiec FF Canona będzie gorszy (technologia, możliwości, funkcje, cechy) i drogi w stosunku do obecnych na rynku to i tak będzie miał zbyt bo .... Canona ?

Niestety obawiam się, że tak. Wielu użytkowników mocno siedzi w systemie, i (przynajmniej na początku) nie zmienią całości osprzętu, a jeśli się pojawi bezlustro FF to kupią, może ze względu na "4K" (sądząc po komentarzach na naszym forum, to jest "must have" dla aparatu), może ze względu na wymiary i wagę (nie spodziewam się, żeby bezlusterkowiec był wielkości i wagi np. 5d mk IV). Kłopot dla Canona może być taki, że jeśli możliwości będą zbyt okrojone, to zbyt może i będzie, ale inna grupa użytkowników zrazi się podejściem i bardziej poważnie pomyśli o konkurencji, która (nie da się ukryć) już od pewnego czasu zdobywa doświadczenie z pełnymi klatkami bez lustra.

fret
02-03-2018, 11:56
Rozumiem ze jesteś pewien ze nawet gdy bezlusterkowiec FF Canona będzie gorszy (technologia, możliwości, funkcje, cechy) i drogi w stosunku do obecnych na rynku to i tak będzie miał zbyt bo .... Canona ?

jp

Nie rozumiesz. Nie mam szklanej kuli i nie wiem co będzie. Mam tylko nadzieję, że jak już Canon wypuści bezlustro FF, to będzie to produkt dopracowany. Osobiście parcia na bezlustro nie mam. 5DII ma u mnie dożywocie. Jak padnie, to kupię to, co bedzie mi najbardziej odpowiadało w danej chwili. I jest mi obojętne, czy w środku będzie lustro, czy nie. To tylko drobny element systemu rozdmuchany przez marketing outsiderów do największego problemu niebotycznych rozmiarów.
Poza tym sporo ludzi kupi z pewnością bezlustra Canona jako uzupełnienie systemu. Chyba coś takiego dziele się z cropem. Jeśli dobrze pamiętam, to w Japonii sprzedaż Canona nie odbiega od bardziej reklamujących się firm, a jedną z nich (wydaje mi się, że Sony) nawet przewyższa.
Możesz zaklinać rzeczywistość jak chcesz, ale to jednak Canon jest liderem rynku i Canon rozdaje karty.

jan pawlak
02-03-2018, 13:16
Nie rozumiesz. Nie mam szklanej kuli i nie wiem co będzie. Mam tylko nadzieję, że jak już Canon wypuści bezlustro FF, to będzie to produkt dopracowany. Osobiście parcia na bezlustro nie mam. 5DII ma u mnie dożywocie. Jak padnie, to kupię to, co bedzie mi najbardziej odpowiadało w danej chwili. I jest mi obojętne, czy w środku będzie lustro, czy nie. To tylko drobny element systemu rozdmuchany przez marketing outsiderów do największego problemu niebotycznych rozmiarów.
Poza tym sporo ludzi kupi z pewnością bezlustra Canona jako uzupełnienie systemu. Chyba coś takiego dziele się z cropem. Jeśli dobrze pamiętam, to w Japonii sprzedaż Canona nie odbiega od bardziej reklamujących się firm, a jedną z nich (wydaje mi się, że Sony) nawet przewyższa.
Możesz zaklinać rzeczywistość jak chcesz, ale to jednak Canon jest liderem rynku i Canon rozdaje karty.

Jest liderem sprzedaży.
Obawiam się jednak że jeśli nie wyprodukuje konkurencyjnych bezlusterkowców FF to nim być przestanie

To jest rozwój technologii, lustro jest mechaniczne, wprowadza ograniczenia, kosztuje i jest zbędne, wydzielony system AF ma systemową niedogodność itd.

jp

tomfoot
02-03-2018, 13:59
Po prostu liczę na współczesny sensor. No chociaż na poziomie tego z 5DIV. Uważam, że do bezlusterkowca FF wsadzą bez jakiegoś kretyńskiego kunktatorstwa najlepszy sensor jaki mają.
Gdyby 6DII miał sensor jak powinien to już dawno bym go miał. Absolutnie nie zależy mi na braku lustra, EVF, mini rozmiarze - wielkość 6D wydaje się idealna dla mnie.
Chcę korzystać ze szkieł Canona, najlepiej bez przejściówki. Chcę mieć kolory Canona, DPAF, odchylany dotykowy ekranik. Wszystko to będzie miał bezlusterkowiec FF już w tym roku.

Dzięki. Przynajmniej ktoś potrafi logicznie wytłumaczyć ideę przejścia na bezlustro. Jesteś jednak człowiekiem wielkiej wiary pisząc ostatnie zdanie :-) Obyś miał rację. Jeżeli canon faktycznie wypuści przyzwoite body, z możliwością prostego mocowania szkieł EF (bez idiotyzmów jakimi operuje sony), to będzie to miało sens.

Panama Joe
02-03-2018, 14:44
To jest rozwój technologii,

jp

Aparaty bez lustra czy z lustrem półprzepuszczalnym istniały na świecie zanim ktokolwiek w SONY myślał o produkcji aparatów.
Bezlusterkowce wykreował głównie marketing - miało być lepiej, taniej i lżej. Praktyka pokazała że bez drastycznych zmian w technologii produkcji optyki nic
z tego nie będzie. Ani taniej, ani lepiej - inaczej. Ludzie mają różne preferencje. Zaprojektowali bagnet pod kątem zmniejszenia zestawu, ale okazało się że przestrzelili i bez dużego sensora nic z tego nie będzie. Koniec końców upakowali w to 35mm i są zmuszeni tworzyć różne efemerydy z "wbudowaną" przejściówką by nie odstawać w jakości. Ja wolę wizjer optyczny od EVF. Jeżeli ktoś woli EVF to spoko, ale czy jest to jedyny słuszny kierunek - czas pokaże. Praktyka pokazała że wielu "wizjonerów" (cudzysłów celowy) się pomyliło.

fotna
02-03-2018, 16:51
Istnieje takie coś jak odległość mocowania od matrycy - jeśli zrobimy aparat o matrycy FF i mocowanie EF ta odległość będzie musiała być taka sama jak w lustrzankach aby obiektywy FF w tym działały. Jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar aparatu dając mu dużą matrycę musimy przeprojektować obiektywy - a wiec zrobić je tak by pasowały do małego aparatu z dużą matryca (np: obiektywy z cofającą się soczewką do tyłu) - wiąże się to z odmiennym mocowaniem by nikt nie wkładał ich do innych body. Ma to tą zaletę że można zrobić zupełnie małe gabarytowo obiektywy do dużych matryc (patrz obiektywy z dalmierzowców. Sądzę że canon poszedł w dobrą stronę projektując aparaty z przejściówkami będącymi czysto mechnicznym oddaleniem obiektywów z lustrzanek do matrycy w bezlusterkowcach. To ta kompatybilność wielu posiadaczy lustrzanek kusi do zakupu. Jeśli canon chce konkurować w bezlusterkowcach to wypuści je z matrycą FF i z całą seria szkieł mini FF - i tym zyska sobie nowych i starych klientów. Seria M to tylko testy i czyszczenie magazynów. Widać to po parametrach i ilości szkieł EFM.

WzW
02-03-2018, 16:58
W jakich zastosowaniach A7 III pokaże swoją przewagę? Do jakich tematów foto najlepiej się nadaje?

Wszyscy dużą mówią o szybkim AF, więc pewnie będzie to "action-camera" do sportu, itp. W czym jeszcze (jaka tematyka foto) A7 III może zabłysnąć?

( za podobne pieniądze można kupić A7R II (czyli generacja wstecz), moim zdaniem to ciekawszy korpus od nowej A7 III )

Kolekcjoner
02-03-2018, 17:01
Rozumiem ze jesteś pewien ze nawet gdy bezlusterkowiec FF Canona będzie gorszy (technologia, możliwości, funkcje, cechy) i drogi w stosunku do obecnych na rynku to i tak będzie miał zbyt bo .... Canona ?A wiesz że właśnie tak. Nie wiem jak sobie wyobrażasz że ktoś kto posiada spory seztaw dobrych szkieł, ma opanowany workflow danej firmy będzie zmieniał system z powodu że konkurencja zrobiła coś trochę lepiej? Ja rozumiem że tak mogą robić sprzętowcy ale ludzie dla których liczy się końcowy efekt artystyczny (nie techniczny fotografii) mają gdzieś takie nowinki. Ergo jeśli taki korpus się pojawi i da rzeczywisty progres w potrzebnym zakresie to zbyt będzie na pewno.

jan pawlak
02-03-2018, 18:05
W jakich zastosowaniach A7 III pokaże swoją przewagę? Do jakich tematów foto najlepiej się nadaje?

Wszyscy dużą mówią o szybkim AF, więc pewnie będzie to "action-camera" do sportu, itp. W czym jeszcze (jaka tematyka foto) A7 III może zabłysnąć?

( za podobne pieniądze można kupić A7R II (czyli generacja wstecz), moim zdaniem to ciekawszy korpus od nowej A7 III )

Korpus typu R to rozwiązanie dla tych co potrzebują dużej szczegółowości/rozdzielczości na zdjęciach, duże wydruki itd.
Tutaj trzeba stosować obiektywy projektowane dla tych potrzeb, o dużej rozdzielczości by nie stracić tej cechy body.
Patrz tabela na tym forum \Przesiadka z Canona 5Dmk2 na Sony A7RII\#63.
Na przykład przy 5DS R podpięcie EF 50mm/1,4 USM powoduje znaczny spadek ostrości zdjęcia, masz wrażenie patrząc na zdjęcia że wykonane zostało matrycą 22 Mpix gdzie matryca 5DS R ma 51 Mpix

jp

--- Kolejny post ---

jotes25

Jest pozytywny odzew w Twojej sprawie, wysłałem Ci maila
Mam nadzieję że zakończy się sukcesem.

jp

robertskc7
02-03-2018, 19:07
Obawiam się jednak że jeśli nie wyprodukuje konkurencyjnych bezlusterkowców FF to nim być przestanie

To jest rozwój technologii, lustro jest mechaniczne, wprowadza ograniczenia, kosztuje i jest zbędne, wydzielony system AF ma systemową niedogodność itd.

1. I ty myślisz że już tak każdy te FF bezlustra sony za 10 czy 15 czy nawet 20 tyś tak leci i kupuje. Jak byś nie miał tyle kasy ( trochę jednak wywaliłeś na swoją stopkę) to byś tylko wzdychał do Sony, a już na pewno nie kupił byś tego co masz. Gra w tym segmencie toczy się o ludzi którzy na sprzęcie zarabiają a wymiana sprzętu foto to duży wydatek. Oczywiście są też entuzjaści z kasą tacy co śpieszą kupić sony i tacy co kupują sobie np leice - zjechaną przez DXO. Więc nei rozumiem dlaczego jeszcze Leica nie umarła :)

2. Lustro kosztuję ok a wizjer cyfrowy to za darmo jest ? A jak bym wolał zerknąć sobie w normalny wizjer a nie cyfrowy to co Sony zaoferuje :) ?

jan pawlak
02-03-2018, 19:24
1. I ty myślisz że już tak każdy te FF bezlustra sony za 10 czy 15 czy nawet 20 tyś tak leci i kupuje. Jak byś nie miał tyle kasy ( trochę jednak wywaliłeś na swoją stopkę) to byś tylko wzdychał do Sony, a już na pewno nie kupił byś tego co masz. Gra w tym segmencie toczy się o ludzi którzy na sprzęcie zarabiają a wymiana sprzętu foto to duży wydatek. Oczywiście są też entuzjaści z kasą tacy co śpieszą kupić sony i tacy co kupują sobie np leice - zjechaną przez DXO. Więc nei rozumiem dlaczego jeszcze Leica nie umarła :)

2. Lustro kosztuję ok a wizjer cyfrowy to za darmo jest ? A jak bym wolał zerknąć sobie w normalny wizjer a nie cyfrowy to co Sony zaoferuje :) ?

Przez wiele lat tworzyłem swoją szklarnię Canona i (ostanio) miałem 5D3 i w szufladzie (sentymantalnie) 1Ds2
Zamieniłem bo chciałem mieć (także) możliwość większych/ostrych wydruków

Sprzedałem całą szklarnię i kupiłem "to co w stopce"
Chcesz powiedzieć że przejście z 5D3 na 5DS R byłoby tańsze niż przejście na A7R2 ?
Chyba jednak nie.


jp

WzW
02-03-2018, 20:08
Korpus typu R to rozwiązanie dla tych co potrzebują dużej szczegółowości/rozdzielczości na zdjęciach, duże wydruki itd.
Tutaj trzeba stosować obiektywy projektowane dla tych potrzeb, o dużej rozdzielczości by nie stracić tej cechy body.

Myślę, że większość szkieł systemowych i najnowsze Sigmy Art (pokazane przed kilkoma dniami) sprostają wymaganiom sensora. Podobnie najnowsze Tamrony.
Często widzę, że niektórzy na R3 i R2 korzystają z super taniego 50 / 1.8 od Sony :) czy nawet różnych Rokinonów / Samyangów.

aptur
02-03-2018, 21:20
Chcesz powiedzieć że przejście z 5D3 na 5DS R byłoby tańsze niż przejście na A7R2 ?

Oczywiście, że byłoby tańsze o ile nie musiałbyś wymieniać obiektywów.

jan pawlak
02-03-2018, 21:27
Myślę, że większość szkieł systemowych i najnowsze Sigmy Art (pokazane przed kilkoma dniami) sprostają wymaganiom sensora. Podobnie najnowsze Tamrony.
Często widzę, że niektórzy na R3 i R2 korzystają z super taniego 50 / 1.8 od Sony :) czy nawet różnych Rokinonów / Samyangów.

Każdy ma prawo podpinać obiektyw jaki chce/potrzebuje, wszystko zależy od sposobu prezentacji zdjęcia.

Nie mam możliwości/sposobu ani kompetencji by oceniać współpracę obiektywów z body.
Jest uznana profesjonalna firma (DxO) która takie testy robi, do tej pory przebadała 11540 obiektywów.
https://www.dxomark.com/lenses/launched-between-1987-and-2017/mount_type-Sony_FE/focal-from-1-to-1500/aperture_max-from-0.95-to-45/amp;viewMode-list/amp;yDataType-global/launch_price-from-0-to-13000-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo

Bagnet FE jest nowym rozwiązaniem i dla niego jest na razie tylko 25 wyników testów.
W zakresie tych testów, dla A7R II, którego matryca ma 42 Mpix najwyższa ostrość na zdjęciu zapewnia obiektyw Sony FE 90/2,8 Macro G OSS który współpracuje idealnie (P-Mpix = 42) a najniższą ostrość na zdjęciu "zapewnia" Sony FE 24-240mm f/3,5-6,3 P-Mpix = 15

Podpinanie FE 24-240 do aparatu typu R pozwala otrzymać zdjęcie ale jego szczegółowość/ostrość nadaje się jedynie do "małych" wydruków.
Do prezentacji zdjęcia na moich monitorach (1600 x 1200) wystarczy matryca + obiektyw o P-Mpix = 2

jp

WzW
02-03-2018, 22:45
Lista szkieł dla A7 / A9 na DXO nie uwzględnia wielu nowych szkieł, szczególnie jestem ciekaw jak wypadnie 24-105 F4 G. Tak samo jestem ciekaw co pokażą Sigmy Art. Na DSLR-ach wypadły dobrze lub bardzo dobrze.

Zaskakująco słabo wypadł Sony FE 24-70mm F2.8 GM, pro obiektyw serii "master" za jedyne 10 tysięcy. Ostrość nie wiele lepsza jak w kitowym 28-70 :)

zdebik
02-03-2018, 22:55
Jest uznana profesjonalna firma (DxO) która takie testy robi, do tej pory przebadała 11540 obiektywów.

https://www.lensrentals.com/blog/

To są profesjonaliści!

jan pawlak
02-03-2018, 23:03
Lista szkieł dla A7 / A9 na DXO nie uwzględnia wielu nowych szkieł, szczególnie jestem ciekaw jak wypadnie 24-105 F4 G. Tak samo jestem ciekaw co pokażą Sigmy Art. Na DSLR-ach wypadły dobrze lub bardzo dobrze.

Zaskakująco słabo wypadł Sony FE 24-70mm F2.8 GM, pro obiektyw serii "master" za jedyne 10 tysięcy. Ostrość nie wiele lepsza jak w kitowym 28-70 :)

Jak się bliżej przyjrzeć tabeli to obiektywy GM nie grupują się "w górnej części" rankingu praktycznie w żadnych cechach badanych przez DxO dla body R
Nie wiadomo jednak jak to wyglądać będzie gdy pojawią wyniki z A7M3 i A9

jp

tomfoot
02-03-2018, 23:54
DxO nie jest żadną uznaną jednostką zajmującą się profesjonalnym testowaniem obiektywów. Chyba, że miarą profesjonalizmu i uznania znajduje się na półkach działu foto sieci empik. I dla tego typu klientów, nie potrafiących dokonać samodzielnego wyboru w oparciu o własną wiedzę i doświadczenia, dxo jest zapewne bogiem.

--- Kolejny post ---

W kwestii wyjaśnienia - DxO jest zwykłą komercyjną firmą doradczą i produkującą oprogramowanie. Pracuje dla określonych klientów, którzy albo zlecają im usługi consultingu przy projektowaniu, albo kupują od nich oprogramowanie. Tak się składa (zapewne przypadkiem), że w branży foto nie współpracują z dxo m.in. canon i leica. I calkiem przypadkiem sprzęt tych firm jest nisko oceniany przez DxO. Do większych absurdów dochodzi w sekcji telefonów komórkowych, gdzie ranking DxO potrafi być bardziej dynamiczny i zależny wprost proporcjonalnie od budżetu mkt. producenta :-) Są to fakty dość znane w gronie producentów. DxO robi dobry biznes i jak widać skutecznie radzi sobie z pozyskiwaniem poklasku wśród konsumentów, podobnie jak Bild czy inne Życie na gorąco :-)

jan pawlak
03-03-2018, 09:20
DxO nie jest żadną uznaną jednostką zajmującą się profesjonalnym testowaniem obiektywów. Chyba, że miarą profesjonalizmu i uznania znajduje się na półkach działu foto sieci empik. I dla tego typu klientów, nie potrafiących dokonać samodzielnego wyboru w oparciu o własną wiedzę i doświadczenia, dxo jest zapewne bogiem.

--- Kolejny post ---

W kwestii wyjaśnienia - DxO jest zwykłą komercyjną firmą doradczą i produkującą oprogramowanie. Pracuje dla określonych klientów, którzy albo zlecają im usługi consultingu przy projektowaniu, albo kupują od nich oprogramowanie. Tak się składa (zapewne przypadkiem), że w branży foto nie współpracują z dxo m.in. canon i leica. I calkiem przypadkiem sprzęt tych firm jest nisko oceniany przez DxO. Do większych absurdów dochodzi w sekcji telefonów komórkowych, gdzie ranking DxO potrafi być bardziej dynamiczny i zależny wprost proporcjonalnie od budżetu mkt. producenta :-) Są to fakty dość znane w gronie producentów. DxO robi dobry biznes i jak widać skutecznie radzi sobie z pozyskiwaniem poklasku wśród konsumentów, podobnie jak Bild czy inne Życie na gorąco :-)

W kwestii wyjaśnienia... to bardzo dobrze że jest zwykłą firma komercyjną.
By mieć klientów musi być dobra, świadczyć profesjonalne usługi bo inaczej nie miałaby klientów.
Customers | www.dxo.com (http://www.dxo.com/us/image-quality-evaluation/customers)
Procedura testowania jest podana, opiera się na przyjętych przez świat standardach, każdy może powtórzyć/sprawdzić
I do klientów należy także Nikon, a w wynikach testów jego produkty nie są w górnych częściach rankingów.

Masz prawo "nie uznawać" DxO, uważać ze wiesz lepiej, podważać profesjonalizm.
Redakcje światowych czasopism fotograficznych są innego zdania
Partners | www.dxo.com (http://www.dxo.com/us/image-quality-evaluation/partners)

Testowanie wyrobów wg. przyjętych standardów to była część mojej aktywności zawodowej.
Sporo czasu poświęciłem na wgryzienie się w proces testowania, procedury DxO
Jest (moim zdaniem) ok, zgadzam się z partnerami DxO że testowanie jest wiarygodne

jp

tomfoot
03-03-2018, 10:30
Kilka uznanych firm motoryzacyjnych całkiem niedawno testowało w sposób profesjonalny emisję spalin swoich produktów. Stosowali w tych badaniach światowe standardy, a wyniki ich testów cieszyły się uznaniem światowej prasy. Wszystko to oczywiście w trosce o klientów, którzy mogli dzięki temu wybrać właściwe produkty.

Testy DxO mogą pomagać komuś w wyborze, pod warunkiem że wybór ten jest świadomy. Ty ufasz testom ślepo i nie potrafisz przeprowadzić samodzielnej analizy. Pomijam fakt, że sam pomysł dobierania sprzętu fotograficznego na podstawie pozycji w rankingu jest chory. Ale oczywiście masz ku temu prawo. W końcu 85% Polaków kupuje produkty pokazywane przez sieci w gazetkach reklamowych.

jan pawlak
03-03-2018, 12:19
Kilka uznanych firm motoryzacyjnych całkiem niedawno testowało w sposób profesjonalny emisję spalin swoich produktów. Stosowali w tych badaniach światowe standardy, a wyniki ich testów cieszyły się uznaniem światowej prasy. Wszystko to oczywiście w trosce o klientów, którzy mogli dzięki temu wybrać właściwe produkty.

Testy DxO mogą pomagać komuś w wyborze, pod warunkiem że wybór ten jest świadomy. Ty ufasz testom ślepo i nie potrafisz przeprowadzić samodzielnej analizy. Pomijam fakt, że sam pomysł dobierania sprzętu fotograficznego na podstawie pozycji w rankingu jest chory. Ale oczywiście masz ku temu prawo. W końcu 85% Polaków kupuje produkty pokazywane przez sieci w gazetkach reklamowych.

No cóż, frustracja objawia się w różny sposób

jp

--- Kolejny post ---

A7M3 robi jedna furorę.
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Electronics-Interchangeable-Lens-Cameras/zgbs/electronics/12556502011/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&linkCode=sl2&tag=sonyalpharumo-20&linkId=3603003ebb9dd773fa0593743b8eb8a9

Na Amazon, w rankingu sprzedaży/zamówień kolejno :
1. Eos Rebel T6 , od 2016 na rynku, cena 345 $
2. Nikon D3300, od 2014 na rynku, cena 397 $
3. A7M3, będzie w kwietniu, cena 1998 $

Jak na aparat znacznie droższy, pokazany światu 4 dni temu (i który jeszcze nie jest w sprzedaży) to jednak osiągnięcie

jp

tomfoot
03-03-2018, 12:42
Niestety, gdy nie masz pod ręką właściwego cytatu z dxo (a sam nie jesteś w stanie napisać własnymi słowami niczego istotnego), to zwyczajnie stosujesz przytyki personalne... Twoje prawo, świadczy o Tobie. Over.

--- Kolejny post ---

Podobno na amazon płyty Biebera sprzedają się kilkanaście razy lepiej niż Pink Floyd. Ergo, Justinek jest o niebo lepszym muzykiem niż PF.

fret
03-03-2018, 13:46
Na znanym portalu testującym, przeprowadzającym rzetelnie bardzo profesjonalne testy, niedawno Olek OMD10 rozłożył w końcowej punktacji, dotyczącej jakości obrazka, na łopatki jakiegoś pełnoklatkowego Nikona, chyba 850. Nikon i Canon to stanowczo przereklamowane firmy. Dobrze, że są niezależne, rzetelne portale pokazujące prawdziwą prawdę.

jan pawlak
03-03-2018, 13:56
Niestety, gdy nie masz pod ręką właściwego cytatu z dxo (a sam nie jesteś w stanie napisać własnymi słowami niczego istotnego), to zwyczajnie stosujesz przytyki personalne... Twoje prawo, świadczy o Tobie. Over.

--- Kolejny post ---

Podobno na amazon płyty Biebera sprzedają się kilkanaście razy lepiej niż Pink Floyd. Ergo, Justinek jest o niebo lepszym muzykiem niż PF.

Pokazałem bezsens Twoich argumentów dotyczących braku wiarygodności DxO
Twoja replika to :

Ty ufasz testom ślepo i nie potrafisz przeprowadzić samodzielnej analizy
Pomijam fakt, że pomysł dobierania sprzętu fotograficznego na podstawie pozycji w rankingu jest chory. Ale oczywiście masz prawo

To są moje wypowiedzi personalne czy Twoje ?
I jak o Tobie świadczą ?

jp

marfot
03-03-2018, 13:57
Dobrze, że są niezależne, rzetelne portale pokazujące prawdziwą prawdę.

Oprócz tego są w necie całe zbiory RAWów z różnych puszek, które można sobie wywołać w zaciszu domowym i bez jazgotu mediów zobaczyć co wyszło.
Dla mnie nie ma lepszej informacji. Obrazek to obrazek.
Oczywiście testerzy będą sprawdzać AF, ergonomię i inne duperele no ale DxO tego też nie robi.

fret
03-03-2018, 14:04
Testy mają dla mnie jedną istotną wadę. Obraz jest testowany w sytuacjach nie występujących w przyrodzie, chyba, że ktoś lubi fotografować gazety.

Canonek
03-03-2018, 15:18
Gadanie o testach nie ma zadnego sensu. Aparat jest do robienia zdjec, a nie do podniecania sie jego osiagami w testach.

Na zdjeciach z A7III pojawiaja sie biale paski rownolegle do krotszego boku kadru. Dzieje sie tak przy fotografowaniu pod swiatlo.

Przyklad ponizej. Nalezy kliknac na zdjeciu aby je powiekszyc i obejrzec twarz modelki.
https://www.dpreview.com/sample-galleries/6769434587/sony-a7-iii-sample-photos/5447055330[/QUOTE]

Rozumiem, ze A7III to model przedprodukcyjny itd, ale ten sam problem posiada A6000, ktore nie jest juz modelem przedprodukcyjnym.
Jak Nikon D600 chlapal olejem na matryce to byla akcja serwisowa, wymieniano migawki, a w ostatecznosci wymieniano D600 na D610.
W przypadku paskow na zdjeciach z A6000 firma SONY milczy, nie ma problemu.

WzW
03-03-2018, 15:41
W przypadku paskow na zdjeciach z A6000 firma SONY milczy, nie ma problemu.

Nie wiesz czy A6300 i A6500 mają ten sam problem?

Canonek
03-03-2018, 16:17
Nie wiesz czy A6300 i A6500 mają ten sam problem?
A6300 podobno nie ma tego problemu - kltos gdzies napisal na ktoryms z forów.

zdebik
03-03-2018, 17:42
A6300 podobno nie ma tego problemu - kltos gdzies napisal na ktoryms z forów.Gwiazd ponoć nadal robić się nie da :).

jan pawlak
04-03-2018, 21:30
Warto poczytać i obejrzeć
https://www.sonyalpharumors.com/guest-post-albert-dros-sony-a7iii-hands-review-tests/

jp

jinks
04-03-2018, 21:53
Mi to a7 III bardzo się podoba. Szczególnie możliwości AF przy fotografowaniu jasnymi stałkami. Nawet przez chwilę pomyślałem o zmianie, ale musiałbym dołożyć min. 12k zł (wymiana używanego 5dmkIII+3 stałki USM+speedlight). Mogę tyle wydać, ale chyba wolę na coś innego ;) Mimo to bardzo kibicuję linii a7.

jan pawlak
04-03-2018, 22:24
Mi to a7 III bardzo się podoba. Szczególnie możliwości AF przy fotografowaniu jasnymi stałkami. Nawet przez chwilę pomyślałem o zmianie, ale musiałbym dołożyć min. 12k zł (wymiana używanego 5dmkIII+3 stałki USM+speedlight). Mogę tyle wydać, ale chyba wolę na coś innego ;) Mimo to bardzo kibicuję linii a7.

Ponad 2 lata temu przeszedłem z 5D3 -> A7R2. Sprzedałem wszystko, miałem trochę większą szklarnię L niż Ty i w szufladzie (leżał sentymentalnie 1Ds2). Niewiele dołożyłem.
Jestem bardzo zadowolony.

jp

robertskc7
04-03-2018, 22:47
15 - 3000, 25 - 4200, 55 - 4000, 85 - 4300 135 - 6500 plus sony a7rII - 10000 plus przesiadka na a7rIII liczę ok 6000zł) = +/- 37000zł
5dmkIII - 11000 plus proszę wymień szkła jakie miałeś (24-70 ok 3000 wartość allegro) plus ? ....
Pytam z ciekawości, bo sam bym chciał kupić A73 + 28,55,85

tomfoot
05-03-2018, 00:02
Kolega dołożył niewiele do zmiany systemu. Jakieś 15.000 pln. Tak obstawiam. Ważne, że jest zadowolony i robi o niebo lepsze zdjęcia.
Wydając ok. 40.000 na sprzęt moim zdaniem (przy założeniach, że traktujemy to stricte amatorsko), zdecydowanie poszedłbym w Leice z jedną 50... I wszystkie problemy rozwiązane. Tyle, że osobiście nie mam odwagi :-)

meliszipak
05-03-2018, 00:22
Gwiazd ponoć nadal robić się nie da :).
Jest tyle galaktyk, to co się kłócisz o parę gwiazd :)

jinks
05-03-2018, 01:12
Niewiele dołożyłem.Zależy co się sprzedaje/wymienia :) L-ki są trochę droższe lub w tej samej cenie w stosunku do sony/zeiss jeśli porównamy klasyczne ogniskowe stałek 28,35,50,85.

Chcąc doprecyzować...w moim poście nie chodziło mi o to, że sony jest takie bardzo drogie, ale bardziej o to, że zmiana systemu jest kosztowna. Szczególnie na sony gdzie praktycznie nie ma rynku wtórnego jeśli chodzi o szkła. Mój sprzęt sprzedałbym jako używany a musiałbym kupić nowy. Wymiana pewnie wpłynęłaby na komfort korzystania z jasnych obiektywów, jest fajna stabilizacja i (z tego co piszą) lepsza matryca. Niestety lepszych zdjęć przez to nie zrobię. Za koszty wymiany mogę przez 2 lata jechać z rodziną na bardzo fajne wakacje lub wydać na inne równie ciekawe cele. Kwestia preferencji, priorytetów, ograniczania wydawania pieniędzy na pasywa itd. :) ale rozumiem, że sony robi bardzo ciekawe aparaty i sporo osób w to idzie.



Jestem bardzo zadowolony.No i to jest najważniejsze.

tkosiada
06-03-2018, 14:45
135L i 85L na A7 III
https://www.youtube.com/watch?time_continue=106&v=QfFxbFJ9jdM

jan pawlak
26-03-2018, 16:12
Testy DxO, A7M3 lepiej niż ok
https://www.sonyalpharumors.com/sony-a7iii-scores-96-points-at-dxomark-very-close-to-the-a7riii/

jp

Sunders
26-03-2018, 16:46
EF35mm F2 IS USM na A7III

https://www.youtube.com/watch?v=coEmOSxQbec

robertskc7
26-03-2018, 16:59
Naprawdę najbardziej drażni minie rozmiar tego body i kciuk tego kitajca :P
Swoja droga test z odległości 1m na 5.6 to żaden test, raczej chłopak chciał się pochwalić, że ma a7III ale na zeissa zabrakło.

jan pawlak
26-03-2018, 17:21
Naprawdę najbardziej drażni minie rozmiar tego body i kciuk tego kitajca :P
Swoja droga test z odległości 1m na 5.6 to żaden test, raczej chłopak chciał się pochwalić, że ma a7III ale na zeissa zabrakło.

Używanie przejściówek (dla obiektywów nie projektowanych pod bezlusterkowce) to mało sensowne zajęcie.
Można robić zdjęcia ale znacznie ogranicza się możliwości

A7M3 ma AF z 693 punktami detekcji fazy i 425 punktami detekcji kontrastu rozmieszczone praktycznie na całej matrycy które współpracują ze sobą (np. śledzenie twarzy/oka, doostrzanie gdy mała GO, ..)
Zarówno przejściówki nie zapewnią możliwości takiej współpracy na całej powierzchni matrycy jak i obiektywy projektowane dla lustrzanek nie są dostosowane do szybkiej pracy w reżimie kontrastu i fazy "jednocześnie"

jp

tomfoot
26-03-2018, 17:54
96 punktów w DxO? To przecież porażka! Aparat na poziomie kamer sprzed kilku lat. Sony cofa się w rozwoju?

A nie. Przecież DxO nie mogło dać więcej punktów, bo ustalili z działem marketingu sony, żeby tak to wypunktować, żeby przypadkiem nie naruszyć linii produktowej sony - czyli najpierw muszą być R, a dopiero później "bezR". Dobra robota. I jeszcze pomiędzy miejsce na K zostało. Będą w nagrodę następne zlecenia.

PS
co do przejściówek - Chuck twierdzi, że sony robi tak megawypasione body, że obiektywy do nich w ogóle nie są potrzebne.
A z tym kciukiem - czy tak się dzieje z kciukiem po używaniu produktów sony?? :shock:

Sunders
26-03-2018, 20:53
Używanie przejściówek (dla obiektywów nie projektowanych pod bezlusterkowce) to mało sensowne zajęcie.
Można robić zdjęcia ale znacznie ogranicza się możliwości

Trudno się z tym zgodzić biorąc pod uwagę wybór, jakość oraz ceny obiektywów dedykowanych. Ilość produkowanych adapterów i popyt na nie też zdaje się przeczyć twojemu twierdzeniu.

robertskc7
26-03-2018, 20:55
Oraz fakt że sigma wypuszcza Arty z zintegrowanym adapterem

jan pawlak
26-03-2018, 21:09
96 punktów w DxO? To przecież porażka! Aparat na poziomie kamer sprzed kilku lat. Sony cofa się w rozwoju?

A nie. Przecież DxO nie mogło dać więcej punktów, bo ustalili z działem marketingu sony, żeby tak to wypunktować, żeby przypadkiem nie naruszyć linii produktowej sony - czyli najpierw muszą być R, a dopiero później "bezR". Dobra robota. I jeszcze pomiędzy miejsce na K zostało. Będą w nagrodę następne zlecenia.

PS
co do przejściówek - Chuck twierdzi, że sony robi tak megawypasione body, że obiektywy do nich w ogóle nie są potrzebne.
A z tym kciukiem - czy tak się dzieje z kciukiem po używaniu produktów sony?? :shock:

No cóż można by napisać że te 96 punktów to jednak duży zapas w stosunku do najlepszego Canona 5D4 który ma 91 punktów i 1 Dx2 z 88 punktami, oba z 2016 roku.

jp

--- Kolejny post ---


Oraz fakt że sigma wypuszcza Arty z zintegrowanym adapterem

To prawda, wydaje się że chcą zaistnieć w tym segmencie, to "półśrodek".
Przedarłem się przez dokumentacje Zeissa by się dowiedzieć coś o Batisach, obiektywach projektowanych dla Sony E. Problemów jest dużo i to zarówno ze względu na jakość techniczną zdjęć jak i skuteczność AF na skraju matrycy.

Ale Sigma podaje, ze projektuje już "od nowa" obiektywy do systemu Sony E

jp

tomfoot
26-03-2018, 21:19
No cóż można by napisać że te 96 punktów to jednak duży zapas w stosunku do najlepszego Canona 5D4 który ma 91 punktów i 1 Dx2 z 88 punktami, oba z 2016 roku.

jp

Oczywiście. Można by. Tylko po co? Jeżeli te zestawienia są warte tyle, co rankingi w serwisie onet?

Na którymś forum przeczytałem fajny (i zarazem prawdziwy) tekst: sony a7III (i/lub a7rIII), to wspaniały sprzęt. Czy ma gdzieś do ustawienia opcję, żeby robił zdjęcia jak canon?

jan pawlak
26-03-2018, 21:50
Oczywiście. Można by. Tylko po co? Jeżeli te zestawienia są warte tyle, co rankingi w serwisie onet?

Na którymś forum przeczytałem fajny (i zarazem prawdziwy) tekst: sony a7III (i/lub a7rIII), to wspaniały sprzęt. Czy ma gdzieś do ustawienia opcję, żeby robił zdjęcia jak canon?


No cóż, nie chcesz lub nie potrafisz zrozumieć roli DxO.
Nie przekonują Cię ani zestaw firm zlecających DxO badania ani zestaw czasopism cytujących ich wyniki ani opis procedur/standardów światowych wg. których te badania są prowadzone i każdy może je powtórzyć/sprawdzić

Taka jest Twoja interpretacja rzeczywistości/świata.
Wiesz lepiej .... i tyle
No cóż, ...masz prawo.

jp

Kolekcjoner
26-03-2018, 22:47
No cóż można by napisać że te 96 punktów to jednak duży zapas w stosunku do najlepszego Canona 5D4 który ma 91 punktów i 1 Dx2 z 88 punktami, oba z 2016 roku.
Ale co Ty porównujesz, badziewne Canony z nowym wypasionym Sony, kto w ogóle jeszcze robi zdjęcia takim przestarzałym klockiem jak 1Dx mkII :lol:.

jan pawlak
27-03-2018, 07:39
Ale co Ty porównujesz, badziewne Canony z nowym wypasionym Sony, kto w ogóle jeszcze robi zdjęcia takim przestarzałym klockiem jak 1Dx mkII :lol:.

Musisz tą swoją ocenę "uzgodnić" z tomfoot który jest innego zdania, pisze :
96 punktów w DxO? To przecież porażka! Aparat na poziomie kamer sprzed kilku lat. Sony cofa się w rozwoju?

Miałem (przed przejściem do Sony) 5D3 i uważam go za bardzo dobry aparat.
Z (ostatniego z) klocków miałem 1Ds2, trzymałem go z sentymentu w szufladzie i sprzedałem wtedy gdy 5D3. Samo wzięcie do ręki tego klocka to była przyjemność.

jp

MC_
27-03-2018, 07:50
Musisz zrozumieć, że jesteś przez większość forumowiczów traktowany z przymróżeniem oka i posty kierowane do Ciebie są często ironiczne. Co mnie zresztą nie dziwi. Może kiedyś wyrośniesz z fascynacji tabelkami i testami. Ja to przeszedłem w wieku 27 lat.

jan pawlak
27-03-2018, 08:42
Musisz zrozumieć, że jesteś przez większość forumowiczów traktowany z przymróżeniem oka i posty kierowane do Ciebie są często ironiczne. Co mnie zresztą nie dziwi. Może kiedyś wyrośniesz z fascynacji tabelkami i testami. Ja to przeszedłem w wieku 27 lat.

Za późno.
Duża część mojego życia zawodowego dotyczyła tworzenia Specyfikacji testów, ich przeprowadzania i dopuszczenia do stosowania na podstawie wyników tych testów.

Czym innym jest interpretacja wyników testów i wyciągnie na ich podstawie wniosków, podejmowanie działań.
Większość użytkowników np. nie ma szans zobaczyć różnicy pomiędzy swoim zdjęciem wykonanym aparatem w klasyfikacji DxO 100 a 90 i trzeba być tego świadomym.

Czym innym jest natomiast negowanie wyników rzetelnych testów , wymyślnie i głoszenie spiskowych teorii/historii.
I to bez względu czy wynika to z braku kompetencji, braku wiedzy, braku zrozumienia procedury i braku rozumienia co te wyniki testów znaczą czy też z niechęci do systemów które lepiej w tych testach wypadają (są inne niż "moje")

jp

michalab
27-03-2018, 09:38
Za późno.
Duża część mojego życia zawodowego dotyczyła tworzenia Specyfikacji testów, ich przeprowadzania i dopuszczenia do stosowania na podstawie wyników tych testów.

Czym innym jest interpretacja wyników testów i wyciągnie na ich podstawie wniosków, podejmowanie działań.
Większość użytkowników np. nie ma szans zobaczyć różnicy pomiędzy swoim zdjęciem wykonanym aparatem w klasyfikacji DxO 100 a 90 i trzeba być tego świadomym.

Czym innym jest natomiast negowanie wyników rzetelnych testów , wymyślnie i głoszenie spiskowych teorii/historii.
I to bez względu czy wynika to z braku kompetencji, braku wiedzy, braku zrozumienia procedury i braku rozumienia co te wyniki testów znaczą czy też z niechęci do systemów które lepiej w tych testach wypadają (są inne niż "moje")

jp
OK, to jeszcze rozumiem, ale po co reagujesz na te wszystkie niby śmieszne posty, ignoruj je. Możesz wręcz użyć opcji ignorowania wszystkich postów wybranych użytkowników - warto, dużo lepiej czyta się forum.

MC_
27-03-2018, 09:41
695

Tyle ode mnie.

jan pawlak
27-03-2018, 10:53
Do ukazania się A7M3 to A7S2 był najlepszym bezlusterkowcem do robienia zdjęć przy słabym oświetleniu.
Lepsze własności miały tylko MF (Pentax 645Z oraz Hasselblad X1D-5Dc)
Teraz to miejsce "zajął" A7M3.

Ciekawe więc jakie cechy będzie miał A7S3 i jak to zostanie osiągnięte, ponoć 2Q 2018

jp

fret
27-03-2018, 14:15
...
Duża część mojego życia zawodowego dotyczyła tworzenia Specyfikacji testów, ich przeprowadzania i dopuszczenia do stosowania na podstawie wyników tych testów...

Wyluzuj. Albo opracuj test definiujący dobry krupnik, dobre wino lub piękną kobietę. Testy zawsze mierzą wybrane wartości. Nie wszystko potrafimy zmierzyć, ba, nawet nie wszystkie istotne czynniki potrafimy zdefiniować. Testy DXO dowodzą jedynie, że jakiś aparat osiągnął w nich lepszy wynik, a inny gorszy. I na tym koniec. To zupełnie nie świadczy o tym, że jakiś aparat jest lepszy lub gorszy.

jan pawlak
27-03-2018, 14:53
Wyluzuj. Albo opracuj test definiujący dobry krupnik, dobre wino lub piękną kobietę. Testy zawsze mierzą wybrane wartości. Nie wszystko potrafimy zmierzyć, ba, nawet nie wszystkie istotne czynniki potrafimy zdefiniować. Testy DXO dowodzą jedynie, że jakiś aparat osiągnął w nich lepszy wynik, a inny gorszy. I na tym koniec. To zupełnie nie świadczy o tym, że jakiś aparat jest lepszy lub gorszy.

Dokładnie świadczy o tym że jest lepszy/gorszy w cech/własnościach które były mierzone/testowane.
Do tego służą także/właśnie testy/porównania/rankingi
I tyle

jp

robertskc7
27-03-2018, 16:04
Ale ta punkcja dxo jest nie logiczna. Wg wykresów screen a73 jest lepsza od a7r3 w każdej kategorii, ale w punktacji generalnej jest już o 4 punkty gorsza. Bo ? Tylko logicznie poprosimy.

Kolekcjoner
27-03-2018, 16:20
Musisz tą swoją ocenę "uzgodnić" z tomfoot który jest innego zdania, pisze :
96 punktów w DxO? To przecież porażka! Aparat na poziomie kamer sprzed kilku lat. Sony cofa się w rozwoju?

Muszę, a dlaczego?

Za późno.
Duża część mojego życia zawodowego dotyczyła tworzenia Specyfikacji testów, ich przeprowadzania i dopuszczenia do stosowania na podstawie wyników tych testów.
Biorąc pod uwagę krucjatę którą tu prowadzisz to bym się głośno do tego nie przyznawał :lol:.

zdebik
27-03-2018, 18:15
Tymczasem u kolegow za płotem w poście o r7m3 spokój.

DxO to cyfry które nawet wbrew logice, można przestawiać.

merida
28-03-2018, 11:19
Bardzo ciekawi mnie ta puszka, a tu tylko przekomarzanie się :shock: Chyba trzeba będzie się wybrać na targi do Łodzi i pomacać :p

jinks
28-03-2018, 13:58
Bardzo ciekawi mnie ta puszka, a tu tylko przekomarzanie się :shock: Chyba trzeba będzie się wybrać na targi do Łodzi i pomacać :pTeż bym chętnie pofocił. Z filmików na YT - bardzo fajnie działa af. Gdybym dziś zaczynał kupować sprzęt z wyższej półki najbardziej pod uwagę brałbym właśnie sony.

W tej chwili już chyba nie chce inwestować sporych pieniędzy w zmianę systemu, ale nie mówię, że kiedyś nie zmienię zdania :)

jan pawlak
28-03-2018, 15:39
Też bym chętnie pofocił. Z filmików na YT - bardzo fajnie działa af. Gdybym dziś zaczynał kupować sprzęt z wyższej półki najbardziej pod uwagę brałbym właśnie sony.

W tej chwili już chyba nie chce inwestować sporych pieniędzy w zmianę systemu, ale nie mówię, że kiedyś nie zmienię zdania :)

Zmiana systemu/producenta to trudna decyzja, wiele uwarunkowań często sprzecznych.
Mam to za sobą, jestem bardzo zadowolony.

Na Twoim miejscu poczekałbym (teraz trochę) czym/jaki będzie bezlusterkowiec FF Canona.

Canon jest w trudnej sytuacji, by poważnie zaistnieć na gwałtownie rozwijającym się rynku bezlusterkowców musi wypuścić body co najmniej klasy A7M3 (A7S3, A7R3, A9) w rozsądnej cenie co znacznie "osieroci" rynek lustrzanek Canona.
A trzeba pamiętać że Nikon też jest "w grze"

Myślę że kluczowym będzie jak istniejące obiektywy EF będą spisywały się w jakości technicznej zdjęć, AF i śledzeniu obiektu na całej matrycy oraz przy filmowaniu w tym nowym bezlusterkowcu FF Canona
Jeśli trzeba będzie je wymieniać by móc korzystać z pełnego potencjału nowego body to jest to otwarta droga do rozważań zmiany systemu/producenta.

jp

Kolekcjoner
28-03-2018, 16:10
Myślę że kluczowym będzie jak istniejące obiektywy EF będą spisywały się w jakości technicznej zdjęć, AF i śledzeniu obiektu na całej matrycy oraz przy filmowaniu w tym nowym bezlusterkowcu FF Canona


Jeśli chodzi o to ostatnie (filmowanie) to mogę Cię uspokoić 8-) - spisują się znakomicie, a jak komuś mało to sobie może kupić dedykowane do filmowania - tańszą linię z stm i droższą C :).

tomfoot
28-03-2018, 16:26
Jeśli chodzi o to ostatnie (filmowanie) to mogę Cię uspokoić 8-) - spisują się znakomicie, a jak komuś mało to sobie może kupić dedykowane do filmowania - tańszą linię z stm i droższą C :).

DxO tego nie potwierdza, więc to nie może być prawda.

jan pawlak
28-03-2018, 16:43
Jeśli chodzi o to ostatnie (filmowanie) to mogę Cię uspokoić 8-) - spisują się znakomicie, a jak komuś mało to sobie może kupić dedykowane do filmowania - tańszą linię z stm i droższą C :).

Chodziło mi o śledzenie obiektów na całej matrycy przy filmowaniu.
AF musi być pewny i szybki także przy skraju matrycy a to uwarunkowane jest zarówno kątem padania światła na skraju matrycy (konstrukcja "optyczna" obiektywu) jak "silnikiem" obiektywu

W serii A7x (dla obiektywów systemowych) przy śledzeniu używany jest jednocześnie AF fazy i AF kontrastu ("doostrzanie")

jp

jinks
28-03-2018, 18:49
Canon jest w trudnej sytuacji, by poważnie zaistnieć na gwałtownie rozwijającym się rynku bezlusterkowców musi wypuścić body co najmniej klasy A7M3 (A7S3, A7R3, A9) w rozsądnej cenie co znacznie "osieroci" rynek lustrzanek Canona.
A trzeba pamiętać że Nikon też jest "w grze"

Myślę że kluczowym będzie jak istniejące obiektywy EF będą spisywały się w jakości technicznej zdjęć, AF i śledzeniu obiektu na całej matrycy oraz przy filmowaniu w tym nowym bezlusterkowcu FF Canona
Jeśli trzeba będzie je wymieniać by móc korzystać z pełnego potencjału nowego body to jest to otwarta droga do rozważań zmiany systemu/producenta.

jp

Myślę, że Canon ma wszelkie technologie potrzebne do stworzenia zaawansowanego bezlusterkowca FF. Na razie spokojnie obserwują co się dzieje i pracują nad koncepcją tego systemu.
Na chwilę obecną i w przyszłości myślę, że najwięcej ugrają jednak M50 lub nawet prostszymi bezlusterkowcami. Dosyć zaawansowany, nieduży, świetna jakość zdjęć, DPAF, sprawdzona marka i relatywnie NIEDROGI - możliwe, że tego typu aparatami znowu zdobędą większość rynku również w tym segmencie. Segment PRO zostawią dla dslr.

jan pawlak
28-03-2018, 19:36
Myślę, że Canon ma wszelkie technologie potrzebne do stworzenia zaawansowanego bezlusterkowca FF. Na razie spokojnie obserwują co się dzieje i pracują nad koncepcją tego systemu.
Na chwilę obecną i w przyszłości myślę, że najwięcej ugrają jednak M50 lub nawet prostszymi bezlusterkowcami. Dosyć zaawansowany, nieduży, świetna jakość zdjęć, DPAF, sprawdzona marka i relatywnie NIEDROGI - możliwe, że tego typu aparatami znowu zdobędą większość rynku również w tym segmencie. Segment PRO zostawią dla dslr.

Chyba jednak "proste" (możliwości, funkcje, inne niż FF) bezlusterkowce nie mają szans zdobycia rynku przy rozwoju funkcji fotografowania w smartfonach.
To musi być wyraźnie "wyższa" liga (jakość, możliwości, filmowanie, ......)

I już teraz "współpraca/powiązanie" A7x, A9 ze smartfonem jest szeroko stosowana (GPS, sterowanie on-line, zdjęcia "czasowe", ftp, przesyłanie do sieci, ....)

jp

kmeg
28-03-2018, 20:05
Chyba jednak "proste" (możliwości, funkcje, inne niż FF) bezlusterkowce nie mają szans zdobycia rynku przy rozwoju funkcji fotografowania w smartfonach.
To musi być wyraźnie "wyższa" liga (jakość, możliwości, filmowanie, ......)


Powiedzmy sobie szczerze, aparaty jako takie w masowym rynku będą "zdychały" właśnie przez komórki (teraz wyszedł Huawei p20 który jest lepszy nowszy i inny). Na rynku prof jednak większe szanse daje Canonowi niż Sony i już widzę te stada rzucających się "amatorów" na A7r oraz a9 i każdy po Batisie. Jak do tej pory branże napędzają tańsze korpusy i ten trend będzie się utrzymywał choć komórki będą go podgryzaly aż w końcu kiedyś zagryza. Bardzo dużo będzie robiła AI zarówno w ulepszaniu fizycznej jakości zdjęć (maskowanie ograniczeń technologi) jak i w ich ulepszaniu (sugerowanie jak zrobić lepsze zdjęcie) - zakładam, że AI cykajace zdjęcia zgodnie "ze sztuką" jako pierwsze zrobi Sony.

Ps. Właśnie upadła firma Lytro, która miała zrewolucjonizować rynek foto, większość ludzi przejmie google czyli defacto komórki.

jinks
28-03-2018, 20:29
Chyba jednak "proste" (możliwości, funkcje, inne niż FF) bezlusterkowce nie mają szans zdobycia rynku przy rozwoju funkcji fotografowania w smartfonach.
To musi być wyraźnie "wyższa" liga (jakość, możliwości, filmowanie, ......)

I już teraz "współpraca/powiązanie" A7x, A9 ze smartfonem jest szeroko stosowana (GPS, sterowanie on-line, zdjęcia "czasowe", ftp, przesyłanie do sieci, ....)

jp

No właśnie już taki m50 spełnia takie warunki. Zresztą większość rynku to sprzęt dla ludzi niezbyt zorientowanych w niuansach technicznych. Sony serii a7 jest dla bardzo świadomych użytkowników. Zarówno jeśli chodzi o samą technikę fotografowania/video jak i różnych aspektów technologicznych. To sprzęt dla zaawansowanych pasjonatów i profesjonalistów.
Myślę, że canon z prostym M50 i niezbyt rozbudowaną szklarnią może pokonać w sprzedaży np. fuji, które ma to wszystko na wyższym poziomie. A cechą decydującą może się okazać to, że użytkownicy odchylają ekranik i mogą sobie idealnie skadrować selfie a DPAF bezbłędnie śledzi ich twarz ;)

Wbrew naszym oczekiwaniom i życzeniom rynek zdobywa się aparatami średnimi, ale dostępnymi cenowo. Co również ważne aparatami z pewnymi brakami, nie do końca kompletnymi - tak żebyśmy chcieli kupić kolejny model, może nawet droższy, z wyższej serii...i Canon o tym bardzo dobrze wie :)

Pozwolę sobie jeszcze odnieść się do funkcji dostępnych w połączeniu ze smartfonem "GPS, sterowanie on-line, zdjęcia "czasowe", ftp, przesyłanie do sieci". Moja kuzynka w USA nie ma zielonego pojęcia (i nie chce tego zmieniać) - co to jest mała GO, szeroki kąt, tele, relacja czas-ISO-przysłona itd. Celuje takim kwadracikiem na ekranie, ew. robi bliżej-dalej i pstryk :) kupuje droższy aparat, bo po prostu wychodzi z założenia, że będą lepsze zdjęcia. W takim M50 nigdy nie ustawi czegoś innego niż auto, nie chce kupować stałek /f1.4. Nawet nie wie co to jest. I tacy, zresztą bardzo sympatyczni, użytkownicy generują największy zysk dla naszych ukochanych japońskich firm. FTP? Przesyłanie do sieci? ;)

fret
28-03-2018, 20:42
...

Ps. Właśnie upadła firma Lytro, która miała zrewolucjonizować rynek foto, większość ludzi przejmie google czyli defacto komórki.

Jeszcze pośmiertnie zrewolucjonizuje. Jak patent trafi do komórek.

Kolekcjoner
28-03-2018, 21:35
Chodziło mi o śledzenie obiektów na całej matrycy przy filmowaniu.
AF musi być pewny i szybki także przy skraju matrycy a to uwarunkowane jest zarówno kątem padania światła na skraju matrycy (konstrukcja "optyczna" obiektywu) jak "silnikiem" obiektywu
Nie wiem jakie by to mogło mieć zastosowanie praktyczne ale filmowaniem zajmuję się dopiero 25 lat więc pewnie jeszcze wszystko przede mną ;). Ale uspokoję Cię ponownie 8-) - śledzenie obiektu przy filmowaniu na nowych matrycach Canona działa znakomicie i AF /nie jest szybki - bo w tym zastosowaniu nie jest to priorytet/ w połączeniu z stm jest bardzo płynny.

MC_
28-03-2018, 21:50
Ale... masz jakąś tabelkę, lub chociażteścik a potwierdzenie?

Kolekcjoner
28-03-2018, 23:52
No niestety rankingu też nie mam także na pewno Sony jest lepsze :D....

jan pawlak
29-03-2018, 06:49
Nie wiem jakie by to mogło mieć zastosowanie praktyczne ale filmowaniem zajmuję się dopiero 25 lat więc pewnie jeszcze wszystko przede mną ;). Ale uspokoję Cię ponownie 8-) - śledzenie obiektu przy filmowaniu na nowych matrycach Canona działa znakomicie i AF /nie jest szybki - bo w tym zastosowaniu nie jest to priorytet/ w połączeniu z stm jest bardzo płynny.

To dobrze.

Widziałem film z A9, w słabo oświetlonym pomieszczeniu, przy "małej" (prawie pełny kadr) odległości od obiektywu(śledzone) oczy szybko się zbliżających i przemieszczających/oddalających zawodniczek cały czas były (bardzo) ostre.
Byłem pod wrażeniem skuteczności AF/śledzenia

jp

tomfoot
29-03-2018, 09:46
To dobrze.

Widziałem film z A9, w słabo oświetlonym pomieszczeniu, przy "małej" (prawie pełny kadr) odległości od obiektywu(śledzone) oczy szybko się zbliżających i przemieszczających/oddalających zawodniczek cały czas były (bardzo) ostre.
Byłem pod wrażeniem skuteczności AF/śledzenia

jp

Nie możesz dokonywać oceny na podstawie tego co widziałeś lub własnych wrażeń. Na to muszą być sprawdzone światowe procedury opracowane przez fachowców, którym zaufali producenci i/lub czasopisma. Dopiero wtedy pozwalaj sobie na ocenę jakości filmowanych w ciemności oczu.

mkamelg
29-03-2018, 13:47
Bardzo ciekawi mnie ta puszka, a tu tylko przekomarzanie się :shock: Chyba trzeba będzie się wybrać na targi do Łodzi i pomacać :p

Zanim wydasz pieniądze na paliwo lub bilet to obejrzyj sobie może najpierw tę recenzję w której gościu skupił się na ergonomii użytkowania A7 III w porównaniu do 6D:

Sony A7 III unboxing and review by a Canon fanboy (https://www.youtube.com/watch?v=NujjAGPyYZw&list=PL-aazLId_ydNfpIr-xrniDa6b0GIipHBV)

Playlistę utworzyłem ja bo gościu nie ogarnął montażu i pociął wszystko na części które trzeba było sobie odpalać oddzielnie co raczej nie było zbyt wygodne. Pozostałe filmiki na jego kanale dotyczące A7 III można znaleźć tutaj https://www.youtube.com/channel/UCHzPUg3knQ0cRV0V9yD0fkw/videos

jinks
29-03-2018, 14:30
Zanim wydasz pieniądze na paliwo lub bilet to obejrzyj sobie może najpierw tę recenzję w której gościu skupił się na ergonomii użytkowania A7 III w porównaniu do 6D:

Sony A7 III unboxing and review by a Canon fanboy (https://www.youtube.com/watch?v=NujjAGPyYZw&list=PL-aazLId_ydNfpIr-xrniDa6b0GIipHBV)

Playlistę utworzyłem ja bo gościu nie ogarnął montażu i pociął wszystko na części które trzeba było sobie odpalać oddzielnie co raczej nie było zbyt wygodne. Pozostałe filmiki na jego kanale dotyczące A7 III można znaleźć tutaj https://www.youtube.com/channel/UCHzPUg3knQ0cRV0V9yD0fkw/videos

Strasznie zamulona te recenzja - mógłby wypić poczwórne espresso przed nagrywaniem ;) Korpus jest nieznacznie mniejszy niż 6d a guzików więcej, dodatkowo niekorzystne usytuowanie pokrętła od przesłony trochę psują ergonomię. Chyba po raz pierwszy czułbym potrzebę zakupu gripa :)
Nie do końca podoba mi się też ilość informacji w wizjerze/na ekranie - o wiele za dużo ikonek. Choć możliwe, że można się przyzwyczaić.

Ja wrzucam filmik prezentujący działanie eye-AF: https://www.youtube.com/watch?v=kp1vpQDSxxI

Ciekawe jak ten AF wypada w stosunku do DPAF Canona 6d mkII albo 5d mkIV - szczególnie gdy zrobi się ciemniej.

kmeg
29-03-2018, 14:39
Ja wrzucam filmik prezentujący działanie eye-AF: https://www.youtube.com/watch?v=kp1vpQDSxxI

Ciekawe jak ten AF wypada w stosunku do DPAF Canona 6d mkII albo 5d mkIV - szczególnie gdy zrobi się ciemniej.

Eye-AF jest fajny dla osób robiących klasyczne portrety czy glamour, wszelkiego rodzaju śledzenie obiektów to zaleta przetwarzania obrazu bezpośrednio z matrycy + wspomaganie się całą masą punktów AF.

tomfoot
29-03-2018, 14:41
Zanim wydasz pieniądze na paliwo lub bilet to obejrzyj sobie może najpierw tę recenzję w której gościu skupił się na ergonomii użytkowania A7 III w porównaniu do 6D:

Sony A7 III unboxing and review by a Canon fanboy (https://www.youtube.com/watch?v=NujjAGPyYZw&list=PL-aazLId_ydNfpIr-xrniDa6b0GIipHBV)

Playlistę utworzyłem ja bo gościu nie ogarnął montażu i pociął wszystko na części które trzeba było sobie odpalać oddzielnie co raczej nie było zbyt wygodne. Pozostałe filmiki na jego kanale dotyczące A7 III można znaleźć tutaj https://www.youtube.com/channel/UCHzPUg3knQ0cRV0V9yD0fkw/videos

Obrzydziłeś mi ten wyrób aparatopodobny do końca. Generalnie gdyby jeszcze miało to kolor różowy, to wpisywałoby się idealnie w dzisiejsze czasy - aparat dla dziewczynek lub chłopców noszących spodnie rurki, z malutkimi i delikatnymi rączkami.

mkamelg
29-03-2018, 21:39
Strasznie zamulona te recenzja - mógłby wypić poczwórne espresso przed nagrywaniem ;) Korpus jest nieznacznie mniejszy niż 6d a guzików więcej, dodatkowo niekorzystne usytuowanie pokrętła od przesłony trochę psują ergonomię. Chyba po raz pierwszy czułbym potrzebę zakupu gripa :)
Nie do końca podoba mi się też ilość informacji w wizjerze/na ekranie - o wiele za dużo ikonek. Choć możliwe, że można się przyzwyczaić.

Ja wrzucam filmik prezentujący działanie eye-AF: https://www.youtube.com/watch?v=kp1vpQDSxxI

Ciekawe jak ten AF wypada w stosunku do DPAF Canona 6d mkII albo 5d mkIV - szczególnie gdy zrobi się ciemniej.

"Strasznie zamulona te recenzja"

Jej autor jest Holendrem, jeżeli nagrywał ją po powrocie z jakiegoś coffee shopu no to nie ma się czemu dziwić. :lol:

"Korpus jest nieznacznie mniejszy niż 6d a guzików więcej, dodatkowo niekorzystne usytuowanie pokrętła od przesłony trochę psują ergonomię. Chyba po raz pierwszy czułbym potrzebę zakupu gripa :)"

Też tak uważam, przy podpiętym gripie ręka powinna zejść troszkę niżej i palec powinien już zdecydowanie rzadziej niechcąco lądować na tym pokrętle.

"Nie do końca podoba mi się też ilość informacji w wizjerze/na ekranie - o wiele za dużo ikonek. Choć możliwe, że można się przyzwyczaić."

Tu by się bardzo przydała opinia jan pawlak na ile maksymalnie można obciąć to co jest wyświetlane w wizjerze i najlepiej żeby udało mu się to jakoś pokazać bo chyba nikt tego do tej pory nie ogarnął w żadnej recenzji.

Osobiście zastanawiam się nad zakupem nowego aparatu i tak kombinuję czy by czasem nie spróbować z tym modelem chociaż na razie "trochę" boli ta cena a ja nie za bardzo lubię przepłacać. Cena w USA wynosi $1998 czyli na ten czas 6800 PLN a u nas w Polsce 9999 PLN. Amazon wyliczył mi z wszystkimi opłatami $2570,39 czyli w zaokrągleniu 8750 PLN - z doświadczenia wiem iż mój bank policzy to sobie inaczej i zapewne wyjdzie mu z 9200 PLN no ale to i tak jest o parę stów taniej, parę stów które można sobie dołożyć do zakupu gripa lub dodatkowego akumulatora NP-FZ100 wraz z ładowarką BC-QZ1 której nie ma w pudełku z aparatem.

Spot Metering Point > Focus Point Link... Cytując Kai W (https://www.youtube.com/channel/UCknMR7NOY6ZKcVbyzOxQPhw) z jednego z jego filmików, "Canon, are you listening?".


http://www.youtube.com/watch?v=1Dn_kd2kHyI

EF->E-mount converters | Please share your experience in this thread | PRESENT: (https://www.flickr.com/groups/canon_lens_on_sony_e-mount/discuss/72157672950643686/#comment72157691443012982)


Canon EF200mm ƒ/2.8L II USM on
SONY ⍺7III (ILCE-7M3) (FW 1.0)

Metabones EF - E-Mount T Smart Adapter Mark IV
firmware v0.58 from 2017/03/12 | Advanced mode

IBIS | aperture (ƒ/2.8) | EXIF EF200mm f/2.8L II USM
Focuses ultrafast and very precise, supports all focus modes (AF-S, AF-A, AF-C, DMF, MF) & focus areas and also fast eye-AF with consistent tracking of the eye in AF-C. Actually the lens focuses faster on my SONY ⍺7III than it did on my Canon bodies...

jotes25
29-03-2018, 22:23
Minimalną ilość informacji wyświetlanych we wizjerze/na LCD można ustawić na poziomie podobnym jak w Canonie, to nie problem. Tzn. tylko na dole (przesłona, czas, drabinka ekspozycji) i na górze (poziom baterii, miejsce na karcie i kilka innych informacji).

jinks
30-03-2018, 01:25
Osobiście zastanawiam się nad zakupem nowego aparatu i tak kombinuję czy by czasem nie spróbować z tym modelem chociaż na razie "trochę" boli ta cena a ja nie za bardzo lubię przepłacać. Cena w USA wynosi $1998 czyli na ten czas 6800 PLN a u nas w Polsce 9999 PLN. Amazon wyliczył mi z wszystkimi opłatami $2570,39 czyli w zaokrągleniu 8750 PLN - z doświadczenia wiem iż mój bank policzy to sobie inaczej i zapewne wyjdzie mu z 9200 PLN no ale to i tak jest o parę stów taniej, parę stów które można sobie dołożyć do zakupu gripa lub dodatkowego akumulatora NP-FZ100 wraz z ładowarką BC-QZ1 której nie ma w pudełku z aparatem.

Twój bank liczy trochę więcej, bo zazwyczaj w takim przypadku jest podwójne przewalutowanie. Sprawdź, czy nie będziesz miał taniej przez REVOLUT.

Cena ogólnie jest wysoka, ale przecież to jest body klasy 5d mkIV, które kosztuje 12k zł - więc jakoś tam jeszcze uzasadniona. Drogo robi się jak policzysz ile Cię będzie kosztowała zamiana systemu. Szkła, lampy, ew. backup.

Swoją drogą w USA cena jest identyczna jak za 6d mark II. Dla nich chyba nie aż tak wysoka :)

michalab
30-03-2018, 07:42
Spot Metering Point > Focus Point Link... Cytując Kai W (https://www.youtube.com/channel/UCknMR7NOY6ZKcVbyzOxQPhw) z jednego z jego filmików, "Canon, are you listening?".
W 5Dmk1 i 6D gdzie używa się i tak głównie (tylko?) środkowego punktu brak tego nie boli. Jakoś domyślnie zakładałem, że w 5Dmk3 tym bardziej mk4 to jest, serio nie ma?

kmeg
30-03-2018, 07:43
W 5Dmk1 i 6D gdzie używa się i tak głównie (tylko?) środkowego punktu brak tego nie boli. Jakoś domyślnie zakładałem, że w 5Dmk3 tym bardziej mk4 to jest, serio nie ma?Tylko jedynki to mają u Canona :)

michalab
30-03-2018, 07:47
Cena w USA wynosi $1998 czyli na ten czas 6800 PLN a u nas w Polsce 9999 PLN. Amazon wyliczył mi z wszystkimi opłatami $2570,39 czyli w zaokrągleniu 8750 PLN - z doświadczenia wiem iż mój bank policzy to sobie inaczej i zapewne wyjdzie mu z 9200 PLN no ale to i tak jest o parę stów taniej
Korzystam z Alior kantor, walutę tam kupuje się w normalnych cenach nie jak w banku, a kart walutowa też jest za free pod warunkiem, że zrobisz przynajmniej jeden zakup w ciągu chyba 3 miesięcy od założenia. Zakupione waluty można też bezpłatnie przelać nawet za granicę, ale nie pamiętam czy tylko w ramach EU czy do USA też.

--- Kolejny post ---


Tylko jedynki to mają u Canona :)
Zaczynam rozumieć po co jest seria 1, do tej pory wydawało mi się, że nic ponad 5Dmk4 mi nie zrobi różnicy.

jan pawlak
30-03-2018, 08:25
1.
Treść wyświetlanej informacji można wybierać (niezależnie dla monitora i wizjera) z zestawu 6 różnych.
Gdy wybierzesz więcej niż jeden to można (gdy patrzesz na ekran/w wizjer) przełączać miedzy wybranymi.
- podstawowe (szybkośc migawki i wartość przesłony w postaci graficznej)
- wszystko
- brak (nic nie jest wyświetlane)
- histogram
- poziomnica
- wszystkie informacje (bez obiektu fotografowanego/filmowanego)
Korzystam głównie z wizjera gdy patrzę na obiekt/fotografuję, mam ustawione inne informacje w wizjerze i inne na monitorze

2.
Mam duże ręce i miałem początkowo kilka dni "niejasności/dogrywania"
Ułożyło się tak, że "mały" palec jest pod korpusem, podtrzymuje i ogranicza/uniemożliwia jego ruch w dół.
Teraz aparat leży idealnie w (mojej) ręce.

3.
Do podawanych cen w USA należy dodać :
- podatek który naliczają przy sprzedaży "w kasie"
- cło przy wysyłce poza USA

jp

kmeg
30-03-2018, 08:53
Zaczynam rozumieć po co jest seria 1, do tej pory wydawało mi się, że nic ponad 5Dmk4 mi nie zrobi różnicy.

Kilka różnic jest. W MagicLantern jeśli dobrze pamiętam daje się mieć spotmetering razem z AF połączony w LiveView, ale to tylko w kodzie źródłowym widziałem i na żywo nie testowałem. Ciekawe kiedy Canon się "ugnie".

mkamelg
30-03-2018, 12:41
1.
Treść wyświetlanej informacji można wybierać (niezależnie dla monitora i wizjera) z zestawu 6 różnych.
Gdy wybierzesz więcej niż jeden to można (gdy patrzesz na ekran/w wizjer) przełączać miedzy wybranymi.
- podstawowe (szybkośc migawki i wartość przesłony w postaci graficznej)
- wszystko
- brak (nic nie jest wyświetlane)
- histogram
- poziomnica
- wszystkie informacje (bez obiektu fotografowanego/filmowanego)
Korzystam głównie z wizjera gdy patrzę na obiekt/fotografuję, mam ustawione inne informacje w wizjerze i inne na monitorze

3.
Do podawanych cen w USA należy dodać :
- podatek który naliczają przy sprzedaży "w kasie"
- cło przy wysyłce poza USA

jp

Ad 1.

"Treść wyświetlanej informacji można wybierać (niezależnie dla monitora i wizjera) z zestawu 6 różnych.
Gdy wybierzesz więcej niż jeden to można (gdy patrzesz na ekran/w wizjer) przełączać miedzy wybranymi.
- brak (nic nie jest wyświetlane)"

I to jest bardzo dobra wiadomość jak dla mnie, dzięki wielkie za tę odpowiedź.

Ad 3.

"Do podawanych cen w USA należy dodać :
- podatek który naliczają przy sprzedaży "w kasie"
- cło przy wysyłce poza USA"

Shipping & Fee Details
Price $1,998.00
AmazonGlobal Shipping + $26.95
Estimated Import Fees Deposit + $545.44
Total $2,570.39

Taką wyliczankę zrobił mi Amazon USA, oni wszystko biorą na siebie a ja jako klient muszę im tylko zapłacić tyle ile sobie życzą. Tylko że jakby co to i tak bym tam nic zamawiał. Mieszkam w Polsce, raczej nie zanosi się abym nagle zaczął podróżować po świecie więc potrzebuję mieć wsparcie serwisowe tu na miejscu. Wsparcie które mam nadzieję jest na wyższym poziomie niż to w USA czy Australii (można znaleźć różne wypowiedzi w Internecie dotyczące serwisowania A7-ek w tych krajach) gdzie klienci są (albo byli, mam taką nadzieję) traktowani na zasadzie "no coś Pan, Sony chcesz Pan naprawiać?" przez autoryzowane serwisy.

Przy okazji, bo mnie to ciekawi. Ty chyba posiadałeś obiektyw Sony FE 70-200mm f/4 OSS G. Co się stało że już go nie masz? Popsuł się czy co? Faktem jest że lepiej nim nie rzucać bo się potrafi rozpaść na dwie części https://www.dpreview.com/forums/thread/4190160?page=2 a jak rozumiem autoryzowany serwis potrafi poinformować (co mam nadzieję nie jest regułą) iż "nie naprawimy Ci tego gościu bo nie mamy części, radź se sam" - "Hi, went to Sony service, but they told, that there is no spare parts for this lens. As other members suggested, I have ordered part from here: https://sony.encompass.com/item/10720109/Sony/A-2033-043-A/Front_Holder_Barrel_Assy and now my lens is waiting to be repaired in local service.".

Również przy okazji bo ty masz dużo Batisów. Jakby którychś z nich zaczął wydawać z siebie dziwne bzyczenie https://www.youtube.com/watch?v=6EmpH3rsqz4 to należy odesłać go do Zeissa gdzie powinni go wymienić na nowy sprawny egzemplarz - "Update in this case - Zeiss changed lens to new one, as the old was defected." Informacja podejrzana w tym wątku https://www.dpreview.com/forums/post/60001260 Najczęściej obrywają 18mm i 25mm (info o tej ogniskowej podejrzałem w komentarzu pod filmikiem którego link podałem wcześniej).

Mam jeszcze takie pytanie. Czy miałeś okazję używać wizjera EVF z jakimiś okularami przeciwsłonecznymi? Są z polaryzacją, bez polaryzacji (w obydwu przypadkach mogą to być również przeciwsłoneczne okulary korekcyjne) i korekcyjne fotochromy których aktualnie ja używam.

Jeżeli przyjmę iż EVF w Sony = LCD w Canonie no to przy fotochromach coś widać i jestem w stanie zrobić zdjęcie nawet w ostrym słońcu natomiast w tych z polaryzacją (mam takie nakładkowe przeciwsłoneczne nakładane na normalne okulary korekcyjne) już praktycznie nic nie widać i wtedy te nakładkowe muszę podnieść do góry żeby móc widzieć cokolwiek.

Wiem tylko że EVF w Sony ma nałożoną antyrefleksyjną powłokę T* Zeissa i że w przeciwieństwie do wyświetlacza LCD ma automatyczną kontrolę jasności, z kolei w moim 5DS wyświetlacz LCD działa z automatyczną kontrolą jasności więc w sumie jest po równo z Sony.

jan pawlak
30-03-2018, 16:42
1.
Miałem FE 70-200mm f/4 OSS G, był ok ale zamieniłem na Batis 135mm.
Bo mniejszy (miejsce w plecaku), lżejszy.
Mam sporo pikseli, więc "daję rady"

2.
"Sprowokowałeś mnie" do sprawdzenia moich 4 obiektywów z AF
Zamiast patrzeć w wizjer przykładałem ucho do obiektywów.
W każdym było słychać "ciche" działanie AF (AF-S, AF-C)

3.
Żona ma kilka różnych przeciwsłonecznych, zwykłe i polaryzacyjne
Patrzałem przez wizjer, jest nieznacznie ciemniej w obu typach
Ale radzę jednak pójść do sklepu i sprawdzić

4.
Jasność w wyświetlaczu/na ekranie można ustawiać, są też pozycje auto.
W pozycji auto, gdy ciemno to rozjaśnia, patrząc "gołym okiem" na świat/obiekt widzisz ciemność, patrzą przez wizjer widzisz obiekt/szczegóły.

5.
Jest też możliwość powiększania obrazu w wizjerze/monitorze, możesz widzieć (przesuwać obraz}:
- tak jak na ekranie kompa 1:1
- tak jak na ekranie kompa w powiększeniu 2 : 1
Korzystam czasami, także bez robienia zdjęć, gdy "niedowidzę" szczegółów albo sprawdzam dokładność ostrzenia AF czy MF

jp

jan pawlak
31-03-2018, 14:41
Jest szansa że 9 kwietnia zostanie zaprezentowany A7S3

https://www.sonyalpharumors.com/sony-has-the-biggest-booth-at-the-nab-show-probably-with-the-new-a7siii/

będzie więc dostępny pełny zestaw systemu A7 w wersji 3
- A7 : ogólnego zastosowania
- A7R : duża rozdzielczość
- A7S : duża czułość

Ciekawe jakie parametry będzie A7S3 miał, w tej chwili gdy chodzi o czułość to A7M3 jest "lepszy" od A7S2

jp

jan pawlak
31-03-2018, 16:01
Jest informacja że w B&H (NYC) A7M3 jest już "na składzie" ale sprzedaż/wysyłki rozpoczną się dopiero 10.04

jp

jan pawlak
01-04-2018, 21:05
KNC

Przygotowałem zdjęcia o które prosiłeś ale wysyłka pojedynczego pliku kończy się wiadomością od "Twojego" administratora

552 5.3.4 Error: message file too big

jp

jan pawlak
13-04-2018, 11:48
https://www.sonyalpharumors.com/sony-a7iii-is-the-bestseller-at-mapcamera-japan/

W Japonii w największym sklepie ranking ilości sprzedanych aparatów w marcu.

Się zaczęło !!

1st place: Sony α7 III
2nd: Fujifilm X-H1
3rd : Nikon D850
4th: Nikon D7500
5th: Sony α7R III
6th: Olympus Tough TG-5
7th: Canon EOS 6D Mark II
8th: Canon EOS 5D Mark IV
9th: Canon EOS Kiss X9
10th: Nikon D5600

Dawniej na tym rynku niepodzielnie "rządził" Canon.
Czekamy na bezlusterkowca FF

jp

KNC
13-04-2018, 12:30
Canon straszy bezlustrem, może jednak poczekam...

michalab
13-04-2018, 12:33
Dawniej na tym rynku niepodzielnie "rządził" Canon.
Czekamy na bezlusterkowca FF
jp
A to nie jest tak, że w Japonii zawsze sprzedaje się to co nowe i to efekt nowości - drugie miejsce zresztą też nowość.

jan pawlak
13-04-2018, 12:40
Canon straszy bezlustrem, może jednak poczekam...

Na Twoim miejscu można poczekać by podjąć decyzję gdy będzie wiadomo :
- porównanie możliwości z A7M3
- czy Twoje obiektywy będą wykorzystywały w pełni możliwości bezlustra FF Canona

Ale to chyba jakieś 10 - 12 miesięcy czekania

jp

--- Kolejny post ---


A to nie jest tak, że w Japonii zawsze sprzedaje się to co nowe i to efekt nowości - drugie miejsce zresztą też nowość.

Jasne, trzeba poczekać/porównać np. pierwsze 2-3 miesiące A7M3 po wejściu na rynek z identyczną sytuacją dla każdego z tych modeli.

jp

Adam71
13-04-2018, 12:47
W Japonii ja słyszałem że ok 65% ma Canon ...
https://www.dpreview.com/news/0966656912/2018-japan-bcn-camera-rankings-canon-dominates-dslrs-tops-sony-in-mirrorless

Ale co ja tam się znam ...

kmeg
13-04-2018, 13:29
A to nie jest tak, że w Japonii zawsze sprzedaje się to co nowe i to efekt nowości - drugie miejsce zresztą też nowość.

To jest jeden z "branżowych" sklepów w Tokio (całkiem fajny) ale zarówno sieciówki typu BicCamera czy Yodabashi są większe i jest ich więcej. A7III to fajne uderzenie na rynku ale nie wyciągałbym z tego zbyt dużych wniosków.

jotes25
13-04-2018, 15:16
Albo taki ranking:

https://www.bcnretail.com/research/ranking/list/contents_type=41

Dla ułatwienie podam: pozycja 26. Ale warto obejrzeć te wcześniejsze.

robertskc7
13-04-2018, 21:42
jedyną drogą Canona na rynek bezlustra to... prawdziwy EVF. Wczoraj w Łodzi macałem a7III i sorry ale nie kupuję tego wyświetlacza. Może ktoś kto robił cropem z ciemnym zoomem się zajara wielkością ekranu wizjera ale ten obraz ... Fuji H1 większe wrażenie zrobiło a ekran LV 5dIV chyba największe ze wszystkich, no może 1dxII z 800mm większe :) Nie widzę się latać po weselach z EVF i bardzo wiele osób maiło podobne zdanie.

jotes25
13-04-2018, 21:56
jedyną drogą Canona na rynek bezlustra to... prawdziwy EVF. Wczoraj w Łodzi macałem a7III i sorry ale nie kupuję tego wyświetlacza. Może ktoś kto robił cropem z ciemnym zoomem się zajara wielkością ekranu wizjera ale ten obraz ... Fuji H1 większe wrażenie zrobiło a ekran LV 5dIV chyba największe ze wszystkich, no może 1dxII z 800mm większe :) Nie widzę się latać po weselach z EVF i bardzo wiele osób maiło podobne zdanie.

Zgodzę się, że EVF (obok baterii) to największy mankament bezluster. Te wizjery są jakie są i raczej przełomu na razie nie widać? Canon pewnie weźmie od tego samego producenta co Sony (Panasonic?). Co ciekawe (i mało znane), to jaki OLED da się obecnie wyprodukować i tak zależy praktycznie wyłącznie od ... Canona (słowo-klucz: Canon Tokki).

Sunders
13-04-2018, 22:44
Wczoraj w Łodzi macałem a7III i sorry ale nie kupuję tego wyświetlacza./.../Nie widzę się latać po weselach z EVF

Miałeś może możliwość porównać go z A7RIII? Zarówno LCD jak i EVF ma lepsze.

jan pawlak
14-04-2018, 07:59
Zgodzę się, że EVF (obok baterii) to największy mankament bezluster. Te wizjery są jakie są i raczej przełomu na razie nie widać? Canon pewnie weźmie od tego samego producenta co Sony (Panasonic?). Co ciekawe (i mało znane), to jaki OLED da się obecnie wyprodukować i tak zależy praktycznie wyłącznie od ... Canona (słowo-klucz: Canon Tokki).

Nie dajmy się zwariować
Do szczegółowego podglądania "świata" służy lornetka/luneta, aparat foto służy do robienia zdjęć.

Jak wygląda świat widzimy "okiem nieuzbrojonym", wizjer/wyświetlacz ma nam :
- pokazać jak będzie "wyglądało" zdjęcie gdy je wykonamy
- maksymalnie ułatwić podjecie decyzji i "ustawienia" aparatu

Wersje 3 (A7R3, A7M3) mają powiększenie obrazu w wizjerze/wyświetlaczu (do rozmiaru jak w kompie 1:1 i 2:1) dodatkowo również przy AF, bardzo użyteczne

jp

robertskc7
14-04-2018, 08:25
Ok. Nie dajmy się zwariować i skoro dało się przez dziesiątki lat robić fotki przez wizjer i za pomocą histogramu to czy EVF jest aż tak potrzebny? Ja poczułem rozczarowanie, bo spodziewałem się "kosmosu" w wizjerze opisywanego min. tu na forum i obrazu na poziomie tego co oferuje ekranik. Rozczarowałem się. No ekran elektroniczny i tyle. Co do Afu się nie wypowiadam. Działa to po prostu fenomenalnie, ale wcale nie lepiej niż ten w 5dmkIV. Fuji H1 dużo większe wrażenie na mnie zrobił. Z uwag kontrowersyjnych jeszcze jeden duży minus. A7III był do dyspozycji z 24-70 2.8. Wiem że idzie się przyzwyczaić bo trzeba całkowicie zmienić ułożenie dłoni, by podpierać aparat a nie trzymać go w dłoni, ale to... ehhh szkoda gadać. Rozłożenie wagi i wielkość tego body to porażka dla wielogodzinnej pracy w terenie. Oczywiście to tylko moje zdanie, ale ja poza piątkami nie mam nic innego. Szkoda tez, że nie było na stoisku stałek 1.4 bo te mnie najbardziej interesowały.

mefi
14-04-2018, 11:07
Witam,

W związku z tym, że stoję przed zakupem nowego aparatu FF wybrałem się do kilku sklepów w celu pomacania A7III/A7RIII (system Sony jest mi całkowicie obcy), poniżej kilka uwag dot. tych aparatów / systemu

1. Ergonomia
Generalnie samo body A7III/A7RIII trzyma się w miarę ok, na pewno lepiej niż poprzednie generacje A7 które porównywałem, użytkowanie z małymi stałkami klasy FE 1.8/50 też jest przyjemne. Niestety dopięcie większych obiektywów nie jest już przyjemne jeżeli chodzi o wagę, wielkość oraz ergonomię trzymania takiego zestawu. W moim przypadku dopięcie do najnowszej A7 flagowego zooma 24-70/2.8GM skutkowało tarciem palcy znajdujących się na gripie o obiektyw (!!). Widać to dokładnie tutaj : Compact Camera Meter (http://camerasize.com/compact/#777.580,777.515,682.595,ha,t)
odległość gripa od obiektywu jest dużo mniejsza niż np. w 5D. Ja nie mam dużych dłoni, nigdy nie umiałem zapakować piłki do kosza 1 ręką ;)

2. EVF
Pikseloza nawet w A7RIII

3. Optyka
Niestety jest dużo drożej niż w C jeżeli chodzi o szkła systemowe, brak rynku wtórnego i do tego dochodzi kwestia ergonomii to niestety wybór robi się dość skromny. Miałem nadzieje, że jak Sigma wyda serię Art pod Sony to będzie to jakaś alternatywa dla szkieł systemowych, ale już wiem że to będzie ergonomiczna porażka.
Do tego dochdzą już akcje serwisowe nowych obiektywów np.
FE 24-105/4 - link https://www.sonyalpharumors.com/sony-announces-focus-repair-program-24-105mm-fe-lens/

4. Paski na zdjęciach

https://canon-board.info/imgimported/2018/04/a13ed2da14334f9999b987e8347eafaf-1.jpg
źródło (https://1.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/61019307/a13ed2da14334f9999b987e8347eafaf)

Nie wiem czy to bug czy ficzer w tych aparatach bo Sony się tym nie chwali :), ale problem podobno istnieje od czasu wydania modelu a6000, więc wąptię aby Sony to teraz naprawiło.
Jestem ciekaw czy DxO uwzględniło ten ficzer w swoich pomiarach? Usunąć zapewne można to w PP ale nie po to kupię topowy sprzęt Sony z topową optyką Zeiss'a, aby usuwać paski w Photoshopie :)

Pozdrawiam

jan pawlak
14-04-2018, 12:06
Przeszedłem z 5D3 -> A7R2 -> A7R3.

1.
Mam duże dłonie, przez kilkanaście "sesji" miałem kłopot ze znalezieniem stabilnego "trzymania" body A7R2.
Teraz jest idealnie, tez tak było z 70-200mm bez gripa

2.
W A7R2/3 nie miałem/mam żadnych pasków

3.
Systemowe obiektywy do bezlusterkowców (specjalnie "od nowa" projektowane) powstają od niedawna ale ich liczba/rodzajów gwałtownie przybywa.
Wymagania dla bezlusterkowców są "szersze" niż dla lustrzanek, obiektywy lustrzankowe można oczywiście podpiąć przez osobne przejściówki lub z wbudowanym w obiektyw odstępem ale nie wykorzystują w pełni potencjału body bezlustrzanki.

4. A7x vs. A7Rx

To są serie o innym przeznaczeniu i w konsekwencji inne obiektywy winno się stosować by "nie wyrzucać kasy w błoto"
A7 : ogólnego zastosowania
A7R : duża rozdzielczość (duże powiększenia/wydruki, duży crop)
A7s : duża czułość (słabe oświetlenie)

Jeśli A7Rx potrzebujesz to aby stosowanie go miało sens to trzeba podpinać obiektywy o dużej rozdzielczości


Myślę że A7M3 będzie zaspakajał potrzeby/wymagania większości amatorów

jp

Sunders
14-04-2018, 12:47
Niestety dopięcie większych obiektywów nie jest już przyjemne jeżeli chodzi o wagę, wielkość oraz ergonomię trzymania takiego zestawu. W moim przypadku dopięcie do najnowszej A7 flagowego zooma 24-70/2.8GM skutkowało tarciem palcy znajdujących się na gripie o obiektyw (!!).Odległość gripa od obiektywu jest dużo mniejsza niż np. w 5D.

Podobnie jest z obiektywami Zeiss Batis i to bez względu na długość ich ogniskowej:

http://cdn.camerasize.com/img/attach-lens-button.png




Mam duże dłonie, przez kilkanaście "sesji" miałem kłopot ze znalezieniem stabilnego "trzymania" body A7R2.
Teraz jest idealnie

Możesz pokazać "stabilne trzymanie" z Batisem 135/2,8?

jan pawlak
14-04-2018, 17:10
....Możesz pokazać "stabilne trzymanie" z Batisem 135/2.8?

1. Ręka prawa
Mały zgięty palec podtrzymuje od spodu body, wskazujący na spuście, kciukiem mogę "obsługiwać" przyciski i kółko sterowania (u mnie) przesłony.
Na "upartego" mógłbym robić zdjęcia jedną ręką

2. Ręka lewa
Uchwyt boczny obiektywu, wcięcie przy body pasuje na kciuk.
Wada taka, że gdy zakładam 15mm to muszę pamiętac że tak trzymać tej ręki nie można

Teraz ręce już się "same" tak układają.

3. Dodatkowe
Zrezygnowałem z oryginalnego paska, usunąłem trójkąty z zaczepów (prawy klikał przy chodzeniu), podpiąłem klipsy do lewego uchwytu aparatu i mocowania statywowego i zamocowałem do paska.
Wszystko Peak Design.
Szybkie wypinanie i wpinanie paska w każdej chwili, mocowanie na statyw jest małe, z prawej strony uchwytu nic nie przeszkadza (nie ma paska), aparat gdy wisi na szyi (lub plecaku) to obiektywem w lewo-dół.
Długość paska ustawiłem na tyle długo by łatwo zakładać i robić zdjęcia poziomo i pionowo i na tyle krótko by wisiał możliwie wysoko. Wtedy nic się kiwa przy chodzeniu, wisi stabilnie i nic nie wychodzi poza obrys ciała oraz jest szybki dostęp do aparatu.

Przetestowane na 3 długich wyjazdach (w sumie ponad 40 dni po kilka-kilkanaście godzin) z aparatem w takiej konfiguracji fotografowania i noszenia


jp

zdebik
14-04-2018, 21:08
Jak to jest z tym evf'em moze mi ktoś powie. Robie zdjęcie, expozycja -1 pierwszy plan (postac) dopalam lampą. Czy w ekraniku cały czas będę miał -1ev i ledwo widział twarz modelki?

jan pawlak
14-04-2018, 21:26
Jak to jest z tym evf'em moze mi ktoś powie. Robie zdjęcie, expozycja -1 pierwszy plan (postac) dopalam lampą. Czy w ekraniku cały czas będę miał -1ev i ledwo widział twarz modelki?

W A7R3 można ustawiać dla wizjera jasność i temperaturę barwną.
Jasność ma 2 możliwości, automatycznie i ręcznie (ustawiane)

Gdy ciemno i automatycznie to w wizjerze obraz wyraźnie rozjaśniony by widzieć szczegóły
Wtedy zmiana EV na -1 powoduje lekkie pociemnienie ale nadal jasno

jp

zdebik
15-04-2018, 01:00
Aha, czyli tragedii nie ma. Często właśnie pojawiają się głosy: "przed zrobieniem zdjęcia wiem jak wygląda..." i coś mi z tym nie pasowało.

jan pawlak
15-04-2018, 07:38
Aha, czyli tragedii nie ma. Często właśnie pojawiają się głosy: "przed zrobieniem zdjęcia wiem jak wygląda..." i coś mi z tym nie pasowało.

W wizjerze powiela wygląd "świata" gdy ustawisz na ręcznie i na 0

jp

mefi
18-04-2018, 21:01
Przeszedłem z 5D3 -> A7R2 -> A7R3.


2.
W A7R2/3 nie miałem/mam żadnych pasków

Myślę że A7M3 będzie zaspakajał potrzeby/wymagania większości amatorów

jp

Zapewne większa matryca ukrywa ten problem, ale niestety w A7M3 jest on widoczny, szkoda bo to nadal bardzo ciekawe body, zmusi w końcu C/N do innowacji w swoich produktach
Jak na razie "Community" ma jakiś workaround : https://www.dpreview.com/news/6974141509/sony-striping-heres-the-fix

jan pawlak
18-04-2018, 21:38
Zapewne większa matryca ukrywa ten problem, ale niestety w A7M3 jest on widoczny, szkoda bo to nadal bardzo ciekawe body, zmusi w końcu C/N do innowacji w swoich produktach
Jak na razie "Community" ma jakiś workaround : https://www.dpreview.com/news/6974141509/sony-striping-heres-the-fix

To jest problem związany z istnieniem czujników AF na matrycy przy/w miejscach bardzo jasnego oświetlenia.
To jest istotne dla wszystkich bezlusterkowców z dużą liczbą czujników AF

W A7Rx czujniki są mniejsze i jest ich mniej więc problem jest trudniej "widoczny".

Autor "poprawki" usuwający/maskujący zjawisko jest tym który wdrożył kompresowane RAWy w Sony.
Myślę że ukaże się update

jp

szandor
23-04-2018, 16:50
Jest recenzja na dPReview: https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review

jan pawlak
23-04-2018, 17:11
Jest recenzja na dPReview: https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review

... oraz testy DxOmark, 96 punktów, 10 miejsce w rankingu (przydatności/jakości w sytuacjach zdjęciowych : głębia koloru, dynamika, szumy przy słabym oświetleniu) na 360 do tej pory testowanych aparatów
https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A7-III

W szumach ustępuje miejsca tylko "średnoforamtowcom", jest lepsza od dedykowanej do tego celu A7S2. Ciekawe jak to będzie z tą cecha w oczekiwanej już trzeciej wersji S, A7S3.

jp

tomfoot
23-04-2018, 19:01
Niestety dpreview nie potwierdza wyników testu portalu reklamowego dxomark. W związku z czym należy przyjąć, że testy dxo są przekłamane i zależne od opłaty wnoszonej przez reklamodawcę. Odzwierciedleniem mało profesjonalnego działania firmy dxo są kłopoty finansowe, w które ta komercyjna jednostka popadła. Dowodzi to, że nie tylko nie wykonują rzetelnych testów, ale i nie sprawdzają się w zarządzaniu własnym biznesem :-)

jan pawlak
23-04-2018, 19:59
... oraz testy DxOmark, 96 punktów, 10 miejsce w rankingu (przydatności/jakości w sytuacjach zdjęciowych : głębia koloru, dynamika, szumy przy słabym oświetleniu) na 360 do tej pory testowanych aparatów
https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A7-III

W szumach ustępuje miejsca tylko "średnoforamtowcom", jest lepsza od dedykowanej do tego celu A7S2. Ciekawe jak to będzie z tą cecha w oczekiwanej już trzeciej wersji S, A7S3.

jp

Uzupełnienie :

1.
Miejsce w rankingu ocen DxO wynika tylko ze szczegółowego pomiaru 3 wielkości "matrycowych" zgodnie z przyjętymi/uznanymi przez specjalistów standardami, każdy może powtórzyć/sprawdzić

2.
Ocena dpreview to ocena "całościowa", wszystkich cech/własności aparatu istotnych z punktu widzenia użytkownika.
Do tej pory oceniono kilkaset aparatów, oceny (od góry) to :
- 91% : Nikon D500
- 90% : A7R3, A7R2, D750,
- 89% : A7 III, D850, A9, 1DX2, D5, 1D4, D35
- 87% : 5D4, .....
.....

3.
Dpreview i DxO ściśle współpracują w tym zakresie
https://www.dxomark.com/about-us/

jp

Rysiu
24-04-2018, 08:05
https://1.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/61019307/a13ed2da14334f9999b987e8347eafaf


:shock:
I ktoś coś takiego kupuje? :shock: :shock: :mrgreen:

grizz
24-04-2018, 08:17
Niestety dpreview nie potwierdza wyników testu portalu reklamowego dxomark. W związku z czym należy przyjąć, że testy dxo są przekłamane i zależne od opłaty wnoszonej przez reklamodawcę. Odzwierciedleniem mało profesjonalnego działania firmy dxo są kłopoty finansowe, w które ta komercyjna jednostka popadła. Dowodzi to, że nie tylko nie wykonują rzetelnych testów, ale i nie sprawdzają się w zarządzaniu własnym biznesem :-)

Acha. Fajnie. Brzmi na sprawdzone info. Tylko, ze kłopoty ma DXO LABS nie DXOmark.

jan pawlak
24-04-2018, 08:28
:shock:
I ktoś coś takiego kupuje? :shock: :shock: :mrgreen:

To pokazuje że testy testami ale dopiero duża liczba, w różnych warunkach używanie powala wykrywać niedoróbki.

To jest spowodowane umieszczeniem czujników AF w matrycy, (cecha wszystkich bezlusterkowców), a A7 III ma ich bardzo dużo.
Problem ma już rozwiązanie, będzie aktualizacja softu.

jp

PS
Jeśli Cie to ucieszy, to w bezlusterkowcu FF Canona nie znaleziono żadnych niedoróbek

grizz
24-04-2018, 08:32
To jest spowodowane umieszczeniem czujników AF w matrycy, (cecha wszystkich bezlusterkowców),

Nie wszystkich. Tylko tych z czujnikami fazowymi.

jan pawlak
24-04-2018, 08:36
To jest spowodowane umieszczeniem czujników AF w matrycy, (cecha wszystkich bezlusterkowców).


Nie wszystkich. Tylko tych z czujnikami fazowymi.

Są więc bezlusterkowce które nie mają czujników AF umieszczonych w matrycy ?

jp

kmeg
24-04-2018, 08:50
To jest spowodowane umieszczeniem czujników AF w matrycy, (cecha wszystkich bezlusterkowców).



Są więc bezlusterkowce które nie mają czujników AF umieszczonych w matrycy ?

jp

Canon ma np inaczej to rozwiązane więc tak są bo tam cała matryca to jeden wielki czujnik :) Softwaerowo mogą to ogarnąć bez problemu tylko obawiam się, że ludzie wtedy w tych miejscach znajdą inne artefakty jako efekt działania właśnie softu...

grizz
24-04-2018, 08:56
Są. m4/3 (Poza e-m1 mkI/II). ale sądząc po tym jak szybko rozwija się jakość i prędkość AF po kontraście pewnie i do innych producentów zawita to rozwiązanie.

Cichy
24-04-2018, 09:02
Niewątpliwą zaletą A73 jest fakt, że A72 staniał do poziomu niewiele powyżej 4000 :) Żal mi trochę baterii, ale nie aż na tyle, żeby dokładać ponad 2 razy tyle do nowej puszki. Właśnie znowu (3 raz) nabyłem A72 tym razem przyjmując, że do zabawy raczej niż do pracy. Do pracy to sobie kupię A75 jak już będzie miał ergonomię na poziomie lustrzanki :P

jan pawlak
24-04-2018, 09:03
Canon ma np inaczej to rozwiązane więc tak są bo tam cała matryca to jeden wielki czujnik :) Softwaerowo mogą to ogarnąć bez problemu tylko obawiam się, że ludzie wtedy w tych miejscach znajdą inne artefakty jako efekt działania właśnie softu...

Wiem, ale Dual Pixel to właśnie detekcji fazy.
Wydaje się że kolega adming się "przejęzyczył" ("przepisał ?)

jp

jotes25
24-04-2018, 09:05
Pod tym względem (rozwiązanie pomiaru fazowego na matrycy) jest przynajmniej 1:0 dla Canona :)

AF w Sony całkiem mi odpowiada, ale ma też słabe strony. Pomijając już wspomniane problemy z jakością otrzymywanych obrazów z matrycy, to częściej niż Dual Pixel potrafi pojechać w niewłaściwym kierunku, zwłaszcza przy dłuższych ogniskowych. I prawdopodobnie niewiele da się z tym zrobić, bo czujniki na matrycy Sony są malutkie, a ich rozstaw niewielki. Natomiast Dual Pixel u Canona daje (potencjalnie) możliwość tworzenia "czujników" o dłuższej bazie.

jan pawlak
24-04-2018, 09:07
Niewątpliwą zaletą A73 jest fakt, że A72 staniał do poziomu niewiele powyżej 4000 :) Żal mi trochę baterii, ale nie aż na tyle, żeby dokładać ponad 2 razy tyle do nowej puszki. Właśnie znowu (3 raz) nabyłem A72 tym razem przyjmując, że do zabawy raczej niż do pracy. Do pracy to sobie kupię A75 jak już będzie miał ergonomię na poziomie lustrzanki :P

Z tymi bateriami na pseudoproblem.
Od "zawsze" w plecaku/torbie mam zapasowe baterię i wymieniam gdy w body "się kończy"
Gdy miałem A7R2 to miałem w plecaku o jedna więcej. Żaden problem

jp

grizz
24-04-2018, 09:09
Wiem, ale Dual Pixel to właśnie detekcji fazy.
Wydaje się że kolega adming się "przejęzyczył" ("przepisał ?)

jp

Odpowiedziałem w poprzednim poście.

jan pawlak
24-04-2018, 09:15
Pod tym względem (rozwiązanie pomiaru fazowego na matrycy) jest przynajmniej 1:0 dla Canona :)

No nie wiem, zobaczymy w bezlustarkowcu FF Canona
Na przykład A7 III ma 425 czujników kontrastu i 693 czujników fazy.
Czujniki kontrastu wspomagają pomiar fazy gdy np. precyzyjne śledzenie twarzy/oka, ostrość przy bardzo małej GO itd.

jp

Cichy
24-04-2018, 09:21
Z tymi bateriami na pseudoproblem.
Od "zawsze" w plecaku/torbie mam zapasowe baterię i wymieniam gdy w body "się kończy"
Gdy miałem A7R2 to miałem w plecaku o jedna więcej. Żaden problem

jp

Dla mnie to jednak upierdliwe zmieniać baterię tak często.

jotes25
24-04-2018, 09:22
No nie wiem.
Na przykład A7 III ma 425 czujników kontrastu i 693 czujników fazy.
Czujniki kontrastu wspomagają pomiar fazy gdy np. precyzyjne śledzenie twarzy/oka, ostrość przy bardzo małej GO itd.

jp

Ja piszę o pomiarze fazowym, Ty o kontrastowym. Oczywiście, że Sony ma tutaj sporą przewagę nad Canonem ze względu na szybkość odczytu matrycy i przetwarzania tej informacji. Ale u Canona też coś się dzieje w tym kierunku, śledzenie obiektów czy twarzy działa zupełnie zadowalająco, pojawiło się też wreszcie wykrywanie oka.

kmeg
24-04-2018, 10:16
Wiem, ale Dual Pixel to właśnie detekcji fazy.


jp

I tak i nie. U Canona fotodiody są jednocześnie czujnikami fazy, u Sony natomiast są one poumieszczane pomiędzy fotodiodami i są niezależne. To trochę inne podejście do tematu. Tak czy siak u Canona żadnych artefaktów nie ma bo te matryce są pakowane i do bezluster i do luster.

jan pawlak
24-04-2018, 10:53
I tak i nie. U Canona fotodiody są jednocześnie czujnikami fazy, u Sony natomiast są one poumieszczane pomiędzy fotodiodami i są niezależne. To trochę inne podejście do tematu. Tak czy siak u Canona żadnych artefaktów nie ma bo te matryce są pakowane i do bezluster i do luster.

Myślę, ze Canona bezlustro FF , gdy będzie miało funkcję szybkiego i dokładnego śledzenia np. oka wyjaśni wszelki wątpliwości skuteczności, artefaktów, ... itd. w technologii Dual Pixel

jp

7four
24-04-2018, 12:15
:shock:
I ktoś coś takiego kupuje? :shock: :shock: :mrgreen:

Ważne, że w rankingu ma ileś tam % i któreś tam miejsce.

robertskc7
24-04-2018, 17:01
W usa a7III -2000 dolców a w PL 10K
6dmkII - 2000 dolców a w PL 7600
ładnie nas koszą.

i to samo co mnie najbardziej rozczarowało w tym body
"One gripe concerns the electronic viewfinder. While perfectly serviceable, it doesn't get the resolution bump of the a7R III, but the magnification has been increased through the use of new optics. While this does, predictably, make the viewfinder appear bigger, it also makes the image look more pixellated and if you move your eye around slightly to see the edges of the frame, you might also notice some optical distortions as well"

Elmarqo
24-04-2018, 17:05
Dolicz do tego 200-250 USD na podatek w sklepie stacjonarnym. Co nie zmienia faktu, że i tak jest taniej.

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka

mkamelg
25-04-2018, 15:51
W usa a7III -2000 dolców a w PL 10K
6dmkII - 2000 dolców a w PL 7600
ładnie nas koszą.

i to samo co mnie najbardziej rozczarowało w tym body
"One gripe concerns the electronic viewfinder. While perfectly serviceable, it doesn't get the resolution bump of the a7R III, but the magnification has been increased through the use of new optics. While this does, predictably, make the viewfinder appear bigger, it also makes the image look more pixellated and if you move your eye around slightly to see the edges of the frame, you might also notice some optical distortions as well"

Z EVF wiąże się jeszcze jedna sprawa o której żaden z opłaconych recenzentów na YouTube (tam najczęściej zaglądam) milczy ale o tym za chwilę.

U mnie kasa już od dawna leży na stole na coś nowego. W tym roku szukam dla siebie bardziej pod kątem robienia zdjęć ulicznych czegoś z ultra cichą i/lub bezgłośną migawką, najlepiej pełnoklatkowca. Najtańszą opcją (pomimo przepłacania prawie 3000 zł w stosunku do Amerykanów) jest na ten czas A7 III który na początek widziałbym sparowany z malutkim obiektywem Samyang AF 35mm f/2.8 FE.

Noszę okulary (od tego roku fotochromy) i obraz w wizjerze ma być dla mnie tip top. Już jan pawlak w poście dotyczącym A7R III dał mi do zrozumienia że może być mi nieco ciemniej w wizjerze. Podejrzewam iż da się to przeżyć, zwłaszcza iż zapewne można tam sobie podkręcić jasność. Niestety jest pewien problem:

Sony A7rii viewfinder EVF flickering - flicker and the FIX - before/after (http://www.youtube.com/watch?v=Z14oPtXODpA)

Gdzie aby całkowicie go obejść należy zmienić tryb pracy aparatu na z 50Hz PAL na 60Hz NTSC.

Tylko z kolei wtedy pojawia się kolejny problem a mianowicie przy każdym uruchomieniu aparatu (nie mam pojęcia czy dotyczy to też każdorazowego wybudzania ze stanu uśpienia) aparat wyświetla ostrzeżenie (mam nadzieję że jednorazowe) o tym iż pracujemy w trybie NTSC. Posiadacze starszych modeli siódemek oraz innych wybranych modeli aparatów marki Sony mogą się tego pozbyć instalując pewien hack https://github.com/ma1co/OpenMemories-Tweak dzięki temu że mają możliwość instalacji PlayMemories Camera Apps (PMCA). Sony niestety zapewne dowiedziało się swego czasu o tym hacku i wycięło PlayMemories Camera Apps (PMCA) z trójek (III) więc wszyscy ich użytkownicy są ugotowani.

Problem który jak wynika z jednego z komentarzy na Amazon niestety nie zniknął w A7 III:


Wie kann es sein, dass eine Kamera dieser Leistungs- und Preisklasse einen elektronischen Sucher hat, der ständig flimmert.
Nicht nur im Innenbereich, wo Leuchtstoffröhren ein Flimmern verursachen können, auch im Aussenbereich, besonders bei hellen Flächen.
Enttäuschend eigentlich. Ich hab die Kamera wieder zurückgegeben.

czyli


How can it be that a camera of this performance and price range has an electronic viewfinder that flickers constantly.
Not only indoors, where fluorescent tubes can cause flickering, but also outdoors, especially on bright surfaces.
Disappointing actually. I returned the camera.

Źródło: https://www.amazon.de/Sony-Digitalkamera-Touch-Display-Vollformatsensor-Kartenslots/product-reviews/B07B4L1PQ8/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Dodatkowo ktoś zaobserwował w A7R III coś takiego:


http://www.youtube.com/watch?v=oM-QbpS2rhY

jotes25
25-04-2018, 16:03
W ogóle sprawdź sobie czy EVF jest dla Ciebie do zaakceptowania. Mi to zajęło z dobre pół roku, ale zachwycony nie jestem. Mimo, że A6300 ma lepszy wizjer od A7 III (!?), bo przynajmniej częstotliwość odświeżania można ustawić bodaj na 120 fps. Więc nic mi nie miga nawet przy maksymalnej jasności. Ale nie ma nic za darmo, konsekwencją jest na pewno szybsze zużycie baterii.

P.S. Bezlustra i tak uruchamiają się frustrująco długo :lol: więc ten komunikat o NTSC (też mi się pokazuje) można przeżyć ;)


PS.2. Jeśli myślisz o bezgłośnej migawce w Sony, to pamiętaj, że oznacza to 12-bitowe RAWy... O zniekształceniach pewnie już wiesz (bezpieczniej fotografować statyczne sceny).

Rysiu
25-04-2018, 16:32
Ważne, że w rankingu ma ileś tam % i któreś tam miejsce.
Dobrze, że to naprawili czy tam już wiedzą jak naprawić...
Nie stać mnie na tak drogi sprzęt i tak z ciekawości czytam ten wątek.
Jednak gdybym było mnie stać wydać taką kasę to żądałbym aby takich felerów nie było.

jotes25
25-04-2018, 16:35
Dobrze, że to naprawili czy tam już wiedzą jak naprawić...
Nie stać mnie na tak drogi sprzęt i tak z ciekawości czytam ten wątek.
Jednak gdybym było mnie stać wydać taką kasę to żądałbym aby takich felerów nie było.

Na razie nic nie naprawili, póki co możesz sobie w postprocesie poprawić...

jan pawlak
25-04-2018, 17:16
mkamelg

Ustawienia Jasności wizjera :
a. automatyczne
Wtedy gdy jasno to widzisz tak jak "gołym okiem" a gdy ciemno "dla oka" to w wizjerze rozjaśnia obraz że widać szczegóły w ciemnościach. Mam tak ustawione
b. ręczny :
0 -> tak jak "gołym okiem" w każdej sytuacji
+2, +1, -1, -2 -> odpowiednio jaśniej lub ciemnie niż "gołym okiem"

Wybudzenie aparatu
W wersji 2 było nieco dłużej, w wersji 3 jest zdecydowanie lepiej.
a. OFF - > ON -> zdjęcie MF
Trudno dokładnie zmierzyć, na pewno mniej niż 1 sec
b. uśpienie -> zdjęcie MF
Obraz w wizjerze/monitorze pojawia się zdecydowanie szybciej niż w pkt. a, zdjęcie możesz natomiast wykonać już przed pojawieniem się obrazu w wizjerze.

jp

--- Kolejny post ---


Na razie nic nie naprawili, póki co możesz sobie w postprocesie poprawić...

To nowa/poprawiona/zmieniona matryca.
Testy laboratoryjne/przedprodukcyjne to jedno a (eksploatacja) testy dużej liczby użytkowników w szerokim zakresie warunków to drugie. Tak bardzo często się zdarza.
Zawalił autor Planu/Specyfikacji testów.

Trzeba czekać na update oprogramowania

jp

jotes25
25-04-2018, 18:23
Trzeba czekać na update oprogramowania


Są możliwe inne rozwiązania. Np. przyspieszyć premierę Sony A7 IV. Powiedzmy za kwartał czy dwa (patrz a6300->a6500).
Albo w ogóle "olać" temat (patrz tzw. star eater).

Rysiu
25-04-2018, 19:54
Trzeba czekać na update oprogramowania
Ale była oficjalna odpowiedź/deklaracja, że taki update się pojawi?


Są możliwe inne rozwiązania. Np. przyspieszyć premierę Sony A7 IV. Powiedzmy za kwartał czy dwa (patrz a6300->a6500).
Albo w ogóle "olać" temat (patrz tzw. star eater).
Też tak myślę.

jan pawlak
25-04-2018, 19:54
Są możliwe inne rozwiązania. Np. przyspieszyć premierę Sony A7 IV. Powiedzmy za kwartał czy dwa (patrz a6300->a6500).
Albo w ogóle "olać" temat (patrz tzw. star eater).

Oczywiście jest również inne rozwiązanie
By nie mieć z nowym modelem "niedoróbek", konieczności poprawek itd można po prostu ,..... go nie wypuszczać

jp

Rysiu
25-04-2018, 20:08
By nie mieć z nowym modelem "niedoróbek", konieczności poprawek itd można po prostu ,..... go nie wypuszczać
Ja bym się głęboko zastanawiał czy warto wypuszczać (w sensie po tak "kompleksowych" testach) ... ale tutaj chodzi o kasę zapewne więc wiadomo.

Nie przeczytałem dokładnie tematu ale nie widziałem jasnego dowodu na to, że zostanie to naprawione.
Ba - jeżeli dłużej się z tym już mocują to pewnie nie jest to trywialne i może nie dać się tego zrobić bez jakiejś ingerencji w sprzęt.

Jak pisałem nie siedzę w temacie ale przypomniała mi się kwestia jakichś felerów w samochodach kiedyś, które zostały wykryte.
I producent musiał wymienić wadliwe części (całkowicie lub częściowo na swój koszt).

Jeżeli to jest kwestia softu to mniejszy problem.
Tutaj zresztą możesz się dopatrzyć tego feleru i zwrócić aparat sprzedawcy. Jeżeli tego nie zrobisz to już to akceptujesz.

jotes25
25-04-2018, 20:34
Nie jest mi wiadomo, żeby Sony odniosło się w jakikolwiek sposób do tego problemu, w szczególności zapowiadając aktualizację oprogramowania aparatu.
Osobna sprawa, że o ile natura problemu jest mniej więcej znana, to prawie na pewno poza Sony nikt nie zna jego dokładnych przyczyn i rozmiaru. Ostatecznie to Sony podejmie decyzję czy warto się tematem zająć (biorąc pod uwagę kwestie techniczne, biznesowe, wizerunkowe, prawne etc.). Tutaj możemy sobie jedynie pospekulować. Brak oficjalnego stanowiska oraz czas, który już upłynął sprawiają, że nieco powątpiewam w rozwiązanie tego problemu. W przeszłości różnie to bywało (patrz wyżej). Choć np. na kwestie przegrzewania się a6300 były rzeczywiście reakcje w postaci nowego firmware'u (nie pomnę już czy był wcześniej zapowiadany czy ukazywał się ad hoc).

7four
26-04-2018, 11:41
Nie jest mi wiadomo, żeby Sony odniosło się w jakikolwiek sposób do tego problemu, w szczególności zapowiadając aktualizację oprogramowania aparatu.
Osobna sprawa, że o ile natura problemu jest mniej więcej znana, to prawie na pewno poza Sony nikt nie zna jego dokładnych przyczyn i rozmiaru. Ostatecznie to Sony podejmie decyzję czy warto się tematem zająć (biorąc pod uwagę kwestie techniczne, biznesowe, wizerunkowe, prawne etc.). Tutaj możemy sobie jedynie pospekulować. Brak oficjalnego stanowiska oraz czas, który już upłynął sprawiają, że nieco powątpiewam w rozwiązanie tego problemu. W przeszłości różnie to bywało (patrz wyżej). Choć np. na kwestie przegrzewania się a6300 były rzeczywiście reakcje w postaci nowego firmware'u (nie pomnę już czy był wcześniej zapowiadany czy ukazywał się ad hoc).

To się nazywa "zakopywanie problemu pod dywan".

jan pawlak
26-04-2018, 12:54
Nikon wkracza do gry ?!
https://www.mirrorlessrumors.com/sankeibiz-says-nikon-will-announce-their-high-end-mirrorless-within-the-current-fiscal-year/

jp

jotes25
30-04-2018, 13:50
Nikon wkracza do gry ?!
https://www.mirrorlessrumors.com/sankeibiz-says-nikon-will-announce-their-high-end-mirrorless-within-the-current-fiscal-year/

jp

Bezlustro FF od Nikona najwcześniej za rok. Ciekawe czy Canon będzie szybszy :lol: Wszak mają wszystko gotowe od ca. 5 lat ;)

jan pawlak
30-04-2018, 13:58
Bezlustro FF od Nikona najwcześniej za rok. Ciekawe czy Canon będzie szybszy :lol: Wszak mają wszystko gotowe od ca. 5 lat ;)

https://www.sonyalpharumors.com/competition-news-new-nikon-high-end-mirrorless-to-be-on-market-by-spring-2019/

Oby wreszcie Canon i Nikon wypuściły bezlustra FF, byle co najmniej klasy A7x
Wtedy ceny by spadły.

jp

kmeg
30-04-2018, 14:05
Oby wreszcie Canon i Nikon wypuściły bezlustra FF, byle co najmniej klasy A7x
Wtedy ceny by spadły.

jpWątpię w spadek cen. A7x raczej ciągle będzie najtańszym bezlustrem FF.

grizz
30-04-2018, 14:38
Nie liczyłbym na odczuwalny spadek cen.

Sunders
30-04-2018, 15:50
Oby wreszcie Canon i Nikon wypuściły bezlustra FF, byle co najmniej klasy A7x
Wtedy ceny by spadły.

W Sony pewnie myślą podobnie, bo wykonują ruchy wyprzedzające: https://community.sony.pl/t5/blog-sony/cashback-odbierz-zwrot-do-5-000-zl/ba-p/2456899

jan pawlak
30-04-2018, 16:32
W Sony pewnie myślą podobnie, bo wykonują ruchy wyprzedzające: https://community.sony.pl/t5/blog-sony/cashback-odbierz-zwrot-do-5-000-zl/ba-p/2456899

Niezależni producenci też "nie śpią"
https://www.sonyalpharumors.com/samyang-50mm-f-1-4-fe-autofocus-lens-for-just-399/

Jest bardzo duży "wysyp" obiektywów FE i zarówno z "dospawaną" przejściówką jak i projektowanych pod bezlustra.
I dużo zapowiedzi (Sony, Zeiss, Sigma, Tamron)

jp

tomfoot
30-04-2018, 17:53
Niezależni producenci też "nie śpią"
https://www.sonyalpharumors.com/samyang-50mm-f-1-4-fe-autofocus-lens-for-just-399/

Jest bardzo duży "wysyp" obiektywów FE i zarówno z "dospawaną" przejściówką jak i projektowanych pod bezlustra.
I dużo zapowiedzi (Sony, Zeiss, Sigma, Tamron)

jp

Hmm. Zastanawiam się tylko dlaczego jako reklama kontekstowa do tych malutkich i poręcznych bezlusterkowców Sony wraz z kompaktowymi obiektywikami pojawia się oferta na wielkie walichy foto Pelican...

Panama Joe
30-04-2018, 19:04
Hmm. Zastanawiam się tylko dlaczego jako reklama kontekstowa do tych malutkich i poręcznych bezlusterkowców Sony wraz z kompaktowymi obiektywikami pojawia się oferta na wielkie walichy foto Pelican...

Bo można zaklinać rzeczywistość na milion sposobów, ale fakt jest taki że średnica bagnetu jest mała co nie ułatwia projektowania bardzo jasnych szkieł. Poza tym coś SONY nie wyszło https://www.youtube.com/watch?v=lTMZiyEFMZA

jan pawlak
30-04-2018, 21:33
Bo można zaklinać rzeczywistość na milion sposobów, ale fakt jest taki że średnica bagnetu jest mała co nie ułatwia projektowania bardzo jasnych szkieł. Poza tym coś SONY nie wyszło https://www.youtube.com/watch?v=lTMZiyEFMZA

Ponieważ bagnet jest bliżej matrycy to średnica bagnetu jest za mała by w większości obiektywów lustrzanek "dospawanie" przejściówki (odsunięcie całego układu optycznego by zapewnić prawidłową odległość ogniskową) pozwalało uzyskać dobry obraz na całej matrycy bezlusterkowca FF.
Trzeba projektować obiektywy "od nowa" ze względów :
- optycznych (winieta, zniekształcenia, ..)
- skuteczności systemu AF na skraju matrycy
by mieć dobre wyniki co czyni Sony, Zeiss, zapowiadają Sigma itd

No cóż, "wpadki" w nowych/ulepszonych rozwiązaniach się zdarzają.
Przyczyna jest już zdiagnozowana, soft "wywołarkowy" działa skutecznie, należy czekać na upgrade.

jp

Panama Joe
30-04-2018, 21:47
Ponieważ bagnet jest bliżej matrycy to średnica bagnetu jest za mała by w większości obiektywów lustrzanek "dospawanie" przejściówki pozwalało uzyskać dobry obraz na bezlusterkowcu.
Trzeba projektować obiektywy "od nowa" by mieć dobre wyniki co czyni Sony, Zeiss, zapowiadają Sigma itd

No cóż, "wpadki" w nowych/ulepszonych rozwiązaniach się zdarzają.
Przyczyna jest już zdiagnozowana, soft "wywołarkowy" działa skutecznie, należy czekać na upgrade.

jp

Ponieważ bagnet był projektowany do aps-c i ma za małą średnicę, co skutkuje tym że przy małej odległości flangi uniemożliwia wsadzenie w niego relatywnie dużych tylnych soczewek w jakie muszą być wyposażone bardzo jasne obiektywy, szczególnie te od dłuższych ogniskowych (np 85 1.4) bez zastosowania "odsadzenia" od bagnetu - po prostu fizycznie się nie zmieści. Min z tego samego powodu Nikon nie zrobił 50 1.2 AF czy też 85 1.2 - mała średnica bagnetu to po prostu uniemożliwia, i SONY niczego tu nie wyczaruje. A problemu dalej jak nie rozwiązali tak nie rozwiązali. "Trzeba czekać na upgrade" mnie nie przekonuje. Ten system jest nieprzemyślany i tyle.

jan pawlak
30-04-2018, 22:27
Ponieważ bagnet był projektowany do aps-c i ma za małą średnicę, co skutkuje tym że przy małej odległości flangi uniemożliwia wsadzenie w niego relatywnie dużych tylnych soczewek w jakie muszą być wyposażone bardzo jasne obiektywy, szczególnie te od dłuższych ogniskowych (np 85 1.4) bez zastosowania "odsadzenia" od bagnetu - po prostu fizycznie się nie zmieści. Min z tego samego powodu Nikon nie zrobił 50 1.2 AF czy też 85 1.2 - mała średnica bagnetu to po prostu uniemożliwia, i SONY niczego tu nie wyczaruje. A problemu dalej jak nie rozwiązali tak nie rozwiązali. "Trzeba czekać na upgrade" mnie nie przekonuje. Ten system jest nieprzemyślany i tyle.

Więc te "nieuki" z Minolty nie wiedziały co robią tworząc bagnet E.
Rozumiem więc że zgodnie z Twoja kompetencją w konstruowaniu obiektywów Sony oszukuje sprzedając obiektyw FE 85mm F1.4 GM a uzyskiwane rewelacyjne wyniki to fatamorgana tylko

No cóż, prawdą jest że nie trzeba czekać na żaden upgrade dla bezlusterkowca FF Canona.

jp

tomfoot
30-04-2018, 23:11
Wsiadł do autobusu człowiek z logo Sony na głowie.

Rysiu
01-05-2018, 01:01
Ehhh...
Ja nie jestem jakimś wielkim fanem Canona ale bez przesady... widzę, że niektórzy są wielkimi fanami SONY i we wszystko wierzą :twisted:

Czytam ten wątek i powtarza się jedno: "należy czekać na upgrade" :twisted:
A co jeżeli upgrade nie będzie? :mrgreen:

jan pawlak
01-05-2018, 05:20
Ehhh...
Ja nie jestem jakimś wielkim fanem Canona ale bez przesady... widzę, że niektórzy są wielkimi fanami SONY i we wszystko wierzą :twisted:

Czytam ten wątek i powtarza się jedno: "należy czekać na upgrade" :twisted:
A co jeżeli upgrade nie będzie? :mrgreen:

Kilkanaście lat byłem "Canonowcem", uważam że np. (mój ostatni z tego systemu) 5D3 to świetny aparat.
Bardzo bym chciał by bezlusterkowiec FF Canona był bardzo dobry. Było by to z korzyścią dla nas wszystkich.

O jakiej niedoróbce mówimy ?
Na normalnie, prawidłowo naświetlonych zdjęciach jej nie ma, dlatego pewnie "umknęła" w testach laboratoryjnych (choć nie powinno do tego dojść).
Pojawia się w miejscach "przepaleniach" w kadrze, trzeba świadomie takie zdjęcie zrobić i wiedzieć czego się szuka by zobaczyć.

Każdy ma prawo do swoich poglądów.
Ale czym innym są poglądy a czym innym świadome pisanie/powtarzanie (na ogół) nieprawdziwych i bezsensownych informacji o np. A7III tylko dlatego że jest z innego systemu i traktowanie tych co mają dobre zdanie o tym aparacie jako "innych", jako "stojących tam gdzie stało ZOMO"

Ale skoro to jest autoterapia, leczenie frustracji itd...
Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów tym łatwiej gdy chowa się tożsamość pod nickiem.

I tyle.

jp

Panama Joe
01-05-2018, 10:36
Więc te "nieuki" z Minolty nie wiedziały co robią tworząc bagnet E.



Tworzyli go pod aps-c co pociągało za sobą realne zmniejszenie wagi/rozmiarów zestawu i miało to sens. Rynek wymusił zastosowanie większych matryc i najprawdopodobniej zdecydowano że kolejna zmiana bagnetu będzie jeszcze gorszym rozwiązaniem niż pozostanie przy E i stosowanie półśrodków w postaci dystansów.





Rozumiem więc że zgodnie z Twoja kompetencją w konstruowaniu obiektywów Sony oszukuje sprzedając obiektyw FE 85mm F1.4 GM a uzyskiwane rewelacyjne wyniki to fatamorgana tylko


Bardzo dobry przykład, tylko cuś im soczewka w bagnet nie wlazła i trza było dystansować. Szkło mogłoby być krótsze gdyby nie ta mała dziura, a tak.... system reklamowany jako rzekomo mniejszy i lżejszy to mrzonka. SONY sobie samo źle zaprojektowało szkło do swojego systemu i dało tam dystans ? Dlatego twierdzę, że SONY nie przemyślało całości a raczej próbuje dostosować do nowych warunków system zaprojektowany wg nieco innych założeń. Podobny błąd popełnił kiedyś Nikon próbując forsować standard DX i o mało nie wypadł z rynku. Nikon wyciągnął wnioski. Ogółem SONY wypada fajnie na papierze i w testach różnych "niezależnych" ambasadorów. Z praktyką, ergonomią i ogólnym komfortem użytkowania całego systemu jest już znacznie gorzej. Owszem, przyzwyczaić się można.

tomfoot
01-05-2018, 10:57
Każdy ma prawo do swoich poglądów.
Ale czym innym są poglądy a czym innym świadome pisanie/powtarzanie (na ogół) nieprawdziwych i bezsensownych informacji o np. A7III tylko dlatego że jest z innego systemu i traktowanie tych co mają dobre zdanie o tym aparacie jako "innych", jako "stojących tam gdzie stało ZOMO"

Ale skoro to jest autoterapia, leczenie frustracji itd...
Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów tym łatwiej gdy chowa się tożsamość pod nickiem.

I tyle.

jp

Który skrzywdziłeś człowieka z sony'ego. Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając.

Ty naprawdę uważasz się za ofiarę hejtu na forum? Każdego dnia przytaczając bezsensowne cytaty z dxo zarzucasz innym "świadome powtarzanie nieprawdziwych i bezsensownych informacji"? Przecież to kpina. Posługujesz się opcją copy/paste w imię krucjaty na rzecz sprzętu sony, a teraz dokładasz do tego jakieś populistyczne polityczne cytaty. Zakładasz Komitet Obrony Sony?
Nie wiem czy sony zdąży się rozwinąć w jakiś sensowny system (bo dziś jeszcze nim nie jest). Zapewne po wypuszczeniu jeszcze kilkunastu modeli z dziwnymi oznaczeniami w końcu porzucą te dotychczasowe niedoróbki na rzecz jakiegoś nowego spójnego rozwiązania. Zapewne nikon i canon będą wówczas już mieli lepsze lub gorsze aparaty bez lustra, które faktycznie będą mogły służyć do rzeczywistej fotografii (z uwzględnieniem ergonomii i normalnego systemu zasilania). Niemniej do tego czasu wielu osobom skutecznie zdążysz obrzydzić sony.
Dokonałeś swojego wyboru. Wszedłeś w technologię na początku jej rozwoju. Każdy ma prawo do błędów. Nie oznacza to jednak, że inni wiedzeni Twoją nieuzasadnioną krucjatą, muszą być narażani na popełnianie tych samych błędów.

robertskc7
01-05-2018, 11:01
Z praktyką, ergonomią i ogólnym komfortem użytkowania całego systemu jest już znacznie gorzej.
Ergonomia na poziomie aparatów kompaktowych i nie ma co udawać, że jest inaczej, bo nie jest. Jest gdzieś filmik jak gościu chwali, że malutka szczelina między uchwytem a obiektywem jest fajna, bo jest tak ciasno , że dodatkowo zabezpiecza przed upuszczeniem aparatu. Zabezpiecza też przed chwyceniem aparatu w rękawiczce, ale kto by kompaktów zimą używał :) Całe szczęście te aparaty "puchną" coraz bardziej.

tomfoot
01-05-2018, 11:26
Ergonomia na poziomie aparatów kompaktowych i nie ma co udawać, że jest inaczej, bo nie jest. Jest gdzieś filmik jak gościu chwali, że malutka szczelina między uchwytem a obiektywem jest fajna, bo jest tak ciasno , że dodatkowo zabezpiecza przed upuszczeniem aparatu. Zabezpiecza też przed chwyceniem aparatu w rękawiczce, ale kto by kompaktów zimą używał :) Całe szczęście te aparaty "puchną" coraz bardziej.

Spędziłem ostatnio kilka godzin z bezlustrami sony. Miałem okazję ich próbować z wieloma szkłami. Podszedłem do tego z założeniem "czystego umysłu", tak jakbym miał od nowa wybrać sprzęt dla siebie (nie do pracy, a do podróży). Pominąłem aspekt technologiczny (bo przecież wiemy dzięki reprezentantom DxO, że te są z innej galaktyki i na wykresach i w punktacji rodem ze skoczni narciarskiej prezentują się wyśmienicie). Pominąłem też konieczność posiadania przenośnego generatora w celu ładowania akumulatorów. I co? Ano nie da się tego sensownie trzymać w ręce, może ewentualnie jeżeli zamiast jakiegokolwiek obiektywu jest zaślepka, to odczucie jest podobne do dobrze wykonanych kompaktów. No ale bez szkła zdjęcie zrobić ciężko, nawet sony. Natomiast imo katastrofa zaczyna się po spojrzeniu w wizjer. Jestem konserwatywny i nie umiem robić fotografii patrząc na monitorek. Muszę mieć wizjer. No i ten evf - mógłbym to wyrazić w bardziej skomplikowanych słowach - jest gównem. Wszystko jest ok. jeżeli stoimy nieruchomo. Czyli w zasadzie na upartego można bawić się w studio (albo np. na statywie umieścić prosty wskaźnik laserowy i robić zdjęcia na ścianie w chałupie patrząc czy statyw nam drga). Jeżeli jednak miałbym tym robić zdjęcia na ulicy, to musiałbym wcześniej wziąć aviomarin. Daleka droga jeszcze przed evf. Bardzo daleka.
Mierzi mnie czasem waga mojego 5d z 16-35, a nie da się wszystkiego zrobić z podpiętą pięćdziesiątką (tzn. da się, ale jeszcze nie dorosłem). Z drugiej strony nie zakładam jednak spodni rurek, więc trzymanie 2 kg w ręce nie jest obciążeniem nadmiernym, o ile nie zaczynamy na ten temat filozofować. A chwyt i ergonomia 5d jest w zasadzie idealna. Lustrzanka zdaje się wystarczy na jeszcze wiele udanych lat.

jan pawlak
01-05-2018, 13:19
Spędziłem ostatnio kilka godzin z bezlustrami sony. Miałem okazję ich próbować z wieloma szkłami. Podszedłem do tego z założeniem "czystego umysłu", tak jakbym miał od nowa wybrać sprzęt dla siebie (nie do pracy, a do podróży). Pominąłem aspekt technologiczny (bo przecież wiemy dzięki reprezentantom DxO, że te są z innej galaktyki i na wykresach i w punktacji rodem ze skoczni narciarskiej prezentują się wyśmienicie). Pominąłem też konieczność posiadania przenośnego generatora w celu ładowania akumulatorów. I co? Ano nie da się tego sensownie trzymać w ręce, może ewentualnie jeżeli zamiast jakiegokolwiek obiektywu jest zaślepka, to odczucie jest podobne do dobrze wykonanych kompaktów. No ale bez szkła zdjęcie zrobić ciężko, nawet sony. Natomiast imo katastrofa zaczyna się po spojrzeniu w wizjer. Jestem konserwatywny i nie umiem robić fotografii patrząc na monitorek. Muszę mieć wizjer. No i ten evf - mógłbym to wyrazić w bardziej skomplikowanych słowach - jest gównem. Wszystko jest ok. jeżeli stoimy nieruchomo. Czyli w zasadzie na upartego można bawić się w studio (albo np. na statywie umieścić prosty wskaźnik laserowy i robić zdjęcia na ścianie w chałupie patrząc czy statyw nam drga). Jeżeli jednak miałbym tym robić zdjęcia na ulicy, to musiałbym wcześniej wziąć aviomarin. Daleka droga jeszcze przed evf. Bardzo daleka.
Mierzi mnie czasem waga mojego 5d z 16-35, a nie da się wszystkiego zrobić z podpiętą pięćdziesiątką (tzn. da się, ale jeszcze nie dorosłem). Z drugiej strony nie zakładam jednak spodni rurek, więc trzymanie 2 kg w ręce nie jest obciążeniem nadmiernym, o ile nie zaczynamy na ten temat filozofować. A chwyt i ergonomia 5d jest w zasadzie idealna. Lustrzanka zdaje się wystarczy na jeszcze wiele udanych lat.

Spędziłem kilkanaście lat z lustrzankami Canona, bardzo dobrze je wspominam, szczególnie 1Ds2.
5D3 uważam za bardzo dobry aparat.

Przeszedłem kilka lat temu na system bezlusterkowców Sony FF, o tym systemie jest ten wątek.
Każdy może brać udział w dowolnym wątku ale nie ma obowiązku brania udziału w każdym wątku.
Z racji możliwości porównania z puszkami/obiektywami Canon, zaprezentowania swoich odczuć/doświadczeń z systemem A7, wyjaśniania /prostowania niuansów A7 biorę w tym wątku udział.

A Ty dlaczego bierzesz udział w tym wątku ?
Nic Ci "nie pasuje", nic nie ma sensu, ...
Rozwoju technologii nie zatrzymasz

Ciekaw jestem Twoich wypowiedzi na temat bezlustra FF Canona

jp

Sunders
01-05-2018, 14:08
Z racji możliwości porównania z puszkami/obiektywami Canon, zaprezentowania swoich odczuć/doświadczeń z systemem A7, wyjaśniania /prostowania niuansów A7 biorę w tym wątku udział.

W związku z tym możesz ustosunkować się do niektórych opinii:


imo katastrofa zaczyna się po spojrzeniu w wizjer/.../Wszystko jest ok. jeżeli stoimy nieruchomo./.../ Jeżeli jednak miałbym tym robić zdjęcia na ulicy, to musiałbym wcześniej wziąć aviomarin.

Czy do działania wizjera w A7R się przyzwyczaiłeś i bez problemów korzystasz tak często jak w 5D3 fotografując zarówno obiekty statyczne jak i będące w ruchu, czy jednak częściej posiłkujesz się wyświetlaczem LCD? Nie męczy Cię śledzenie poruszających się obiektów? Nie stwarza Ci problemów korzystanie z tego wizjera w oświetleniu o dużej intensywności?


Spędziłem ostatnio kilka godzin z bezlustrami sony/.../nie da się tego sensownie trzymać w ręce

chwyt i ergonomia 5d jest w zasadzie idealna

Czy naprawdę chwyt aparatu A7R3, który jak pisałeś jest nieco lepszy pod tym względem od A7R2, jest dla Ciebie tak samo dobry jak w 5D3?

zdebik
01-05-2018, 14:12
Sony ratują ambasadory na yt tyle w temacie. DxO zbankrutowało, ciekawe co by było gdyby kupił je Canon.

Zeby nie było, żem fanboj Canona - poleciłem już dwójce moich znajomych A5000 - chcieli coś taniego.

Sunders
01-05-2018, 15:35
Sony ratują ambasadory na yt

Sony robi coraz lepsze bezlustra, które coraz lepiej się sprzedają, nie ma co zaklinać rzeczywistości.


DxO zbankrutowało, ciekawe co by było gdyby kupił je Canon.

Po co miałby to robić?

zdebik
01-05-2018, 15:50
Sony robi coraz lepsze bezlustra, które coraz lepiej się sprzedają, nie ma co zaklinać rzeczywistości.

Dla amatora, pro siedzą w C/N


Po co miałby to robić?

Żeby topować tabele, papier wszystko przyjmie :).

Sunders
01-05-2018, 16:07
pro siedzą w C/N

To fakt. Dla tej klienteli ten system ma jeszcze istotne braki.


Żeby topować tabele, papier wszystko przyjmie

Marketingowo wydaje się mieć to niewielkie znaczenie, więc taka inwestycja byłaby chyba mało sensowna;)

tomfoot
01-05-2018, 16:44
Marketingowo wydaje się mieć to niewielkie znaczenie, więc taka inwestycja byłaby chyba mało sensowna;)

No nie wiem. Znam takich entuzjastów fotografii, którzy bez przeczytania DxO czy innego digital camera nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji zakupowej.

Sunders
01-05-2018, 16:50
Znam takich entuzjastów fotografii, którzy bez przeczytania DxO czy innego digital camera nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji zakupowej.

Gdyby ich liczebność była istotna, to DxO nie prawdopodobnie nie miałoby kłopotów finansowych.

tomfoot
01-05-2018, 17:01
Gdyby ich liczebność była istotna, to DxO nie prawdopodobnie nie miałoby kłopotów finansowych.

To prawda. Ale myślę, że przede wszystkim reklamodawcy i zleceniodawcy (jak i czytelnicy) zorientowali się, że w tym portalu wszystko jest do kupienia i nijak ma to się do rzeczywistości, a profesjonalizm testów i ocen jest daleki od prawdy.

Wieslaw18
01-05-2018, 17:24
To nie DxO Mark ma kłopoty finansowe, ale DxO Labs. Od pewnego czasu są to dwa oddzielne podmioty
https://photorumors.com/2018/01/09/dxomark-is-now-separated-from-dxolabs/
To właśnie DxO Mark przeprowadza testy, a DxO Labs sprzedaje oprogramowanie do obróbki oraz aparat DxO One, który prawdopodobnie jest źródłem problemów finansowych. Wydaje się jednak, że coś ruszyło
Nik Software Collection Update Coming in June (http://www.canonrumors.com/nik-software-collection-update-coming-in-june/)

Sunders
01-05-2018, 17:38
Wikipedia twierdzi, że DxOMark to strona internetowa, która jest własnością DxOMark Image Labs:
https://en.wikipedia.org/wiki/DxO :?

Wieslaw18
01-05-2018, 17:57
Obserwuję DxO z powodu wdepnięcia w ich oprogramowanie DxO PhotoLab. Soft jest w zasadzie OK, ale cała ta "instytucja", czy to rozdzielona czy nie, to takie czary-mary, niedopracowany A7III dostaje 96! Klawo jak cholera :mrgreen:

tomfoot
01-05-2018, 18:40
DxO jest w tzw. "procedurze naprawczej" procedure de redressement judiciaire. Generalnie ponieważ jest to spółka za przeproszeniem francuska, to ze względu na fakt, iż jest to państwo wybitnie socjalistyczne względem krajowych spółek - trudno będzie jej upaść. Procedura ta ma na celu utrzymywanie przy życiu trupa jak długo się da. Podziału na dwie jednostki dokonali jakiś czas temu w oczywistym celu - uniknięcia konieczności spłaty długów z przynoszącej zyski części firmy, która pobiera opłaty za działania marketingowe wobec naiwnych producentów, w niektórych kręgach szumnie nazywane testami. Trochę się zakręcili w sprzedaży tych punktów w testach, bo zaczęli "pierwsze" miejsca sprzedawać kilku producentom (dotyczy to nie tylko aparatów, ale przede wszystkim telefonów). No i ktoś się w marketingu wkurzył, ściął budżety reklamowe i czar światowego lidera testów zaczął pryskać.

Pawel92
01-05-2018, 19:36
DxO jest w tzw. "procedurze naprawczej" procedure de redressement judiciaire. Generalnie ponieważ jest to spółka za przeproszeniem francuska, to ze względu na fakt, iż jest to państwo wybitnie socjalistyczne względem krajowych spółek - trudno będzie jej upaść. Procedura ta ma na celu utrzymywanie przy życiu trupa jak długo się da. Podziału na dwie jednostki dokonali jakiś czas temu w oczywistym celu - uniknięcia konieczności spłaty długów z przynoszącej zyski części firmy, która pobiera opłaty za działania marketingowe wobec naiwnych producentów, w niektórych kręgach szumnie nazywane testami. Trochę się zakręcili w sprzedaży tych punktów w testach, bo zaczęli "pierwsze" miejsca sprzedawać kilku producentom (dotyczy to nie tylko aparatów, ale przede wszystkim telefonów). No i ktoś się w marketingu wkurzył, ściął budżety reklamowe i czar światowego lidera testów zaczął pryskać.
Bardzo wnikliwa analiza ekonomiczna. Brawo za bujną wyobraźnię.

Wieslaw18
01-05-2018, 19:37
Jeśli ktoś nie wyciągnął wniosków z rozdzielenia marki no to cóż poradzić.

tomfoot
01-05-2018, 19:51
Bardzo wnikliwa analiza ekonomiczna. Brawo za bujną wyobraźnię.

Powyższy wpis nie nosi żadnych cech analizy ekonomicznej. Aczkolwiek nie potrzeba do tego bujnej wyobraźni. Wystarczy trochę poczytać (ale nie fora w internecie). No fakt, trzeba też czasem pomyśleć.

Kolekcjoner
02-05-2018, 00:11
Panowie proszę bez zbędnych analiz personalnych ;) :lol:.

jan pawlak
02-05-2018, 07:55
Obsługa np. 5D3 a A7

Najprawdopodobniej zdecydowana większość użytkowników lustrzanek gdy wezmą pierwszy raz do ręki bezlusterkowca to będą mieli dyskomfort.

Biorą do ręki swój aparat :
- palce trafiają "na swoje miejsce" i "wiedzą" jak się poruszać, gdzie przyciski
- leży wygodnie w dłoni, praktycznie można wygodnie fotografować jedną ręką
- obsługa aparatu to pełen komfort, wszystko dzieje się podświadomie, bez żadnego wysiłku

Biorą do ręki bezlustro :
- przyciski małe, za blisko siebie i w dodatku w innych miejscach,
- wszystko mniejsze, za dużo palców które praktycznie zawadzają, przy fotografowaniu musi się pomagać drugą ręką
- nie da się wygodnie "tego" trzymać

Przeszedłem to, musiałem kombinować, przekonywać się że warto "się poświęcać" bo więcej pikseli, stabilizacja, .... . Trwało to kilkanaście dni.

A teraz
Biorę do ręki swój aparat :
- palce trafiają "na swoje miejsce" i "wiedzą" jak się poruszać, gdzie przyciski
- leży wygodnie w dłoni, praktycznie można wygodnie fotografować jedną ręką
- obsługa aparatu to pełen komfort, wszystko dzieje się podświadomie, bez żadnego wysiłku

A7R3 ma głębszy grip od A7R2 co przy noszeniu w opuszczonej ręce (za grip) daje poczucie większej stabilności
Podczas fotografowania przy mojej dłoni(ja) nie odczuwam znaczącej różnicy choć rzeczywiści nieco inaczej się w niej układa

Kolega z 5D3 chciał się "pobawić" A7R2, zamieniliśmy się na "dłuższą chwilę"
Zaskoczyły mnie moje odczucia ...taki duży klocek....taki ciężki, ....
A "tak niedawno" to była "sama przyjemność"

jp

PS
W lustrzance wszystkie palce obejmowały grip aparatu, teraz w A7 mały zgięty palec podpiera go od dołu
Zauważyłem że podświadomie zmieniło się u mnie również trzymanie szklanki na ten sposób

Panama Joe
02-05-2018, 08:23
Zauważyłem że podświadomie zmieniło się u mnie również trzymanie szklanki na ten sposób

Różne opinie czytałem, ale to TO jest świetne! SONY iskierką do kolejnego etapu ewolucji ludzkich dłoni.

fret
02-05-2018, 08:48
Odwiedziłem dzisiaj forum KKM i ostatecznie utwierdziłem się w przekonaniu, że Sony, to nie marka, to stan umysłu.

Szkoda czasu na dyskusje z ambasadorami.

jan pawlak
02-05-2018, 09:09
Ciekawym doświadczeniem byłoby zobaczenie postów kolegów potępiających "w czambuł" DxO gdyby okazał się że bezlustro FF Canona w ich testach zajęło czołowe miejsce

jp

MC_
02-05-2018, 09:16
Pewnie by mieli to gleboko w pewnym miejscu. Nie kazdy jara sie testami i tabelkami. Niektorzy z tego juz wyrosli.

Sunders
02-05-2018, 09:39
Biorą do ręki bezlustro :
- przyciski małe, za blisko siebie i w dodatku w innych miejscach,
- wszystko mniejsze, za dużo palców które praktycznie zawadzają, przy fotografowaniu musi się pomagać drugą ręką
- nie da się wygodnie "tego" trzymać

Przeszedłem to, musiałem kombinować, przekonywać się że warto "się poświęcać" bo więcej pikseli, stabilizacja, .... .

Myślę, że to jest clue problemu = trzeba mieć silną motywację.:)
Z drugiej strony prawdą jest, że z każdą generacją nowsze modele A7 stają się coraz grubsze/lepszy uchwyt/ i cięższe. Jest to wymuszone głównie potrzebą stosowania coraz pojemniejszych akumulatorów, ale zapewne również potrzebą zapewnienia pewniejszego uchwytu.Reklamowana przez Sony idea miniaturyzacji sprzętu wzięła w łeb/korpusy A7 wagą zbliżają się gabarytami do korpusów Canona 6D/ - a pamiętam, że był to w przeszłości jeden z istotnych powodów dla którego zmieniałeś system.:(

Czy w kwestii wizjera też mógłbyś się wypowiedzieć:?:

tomfoot
02-05-2018, 10:23
Ciekawym doświadczeniem byłoby zobaczenie postów kolegów potępiających "w czambuł" DxO gdyby okazał się że bezlustro FF Canona w ich testach zajęło czołowe miejsce

jp

Po pierwsze - nie zajmie pierwszego miejsca. Chyba, że Canon postanowi zainwestować we współpracę z DxO i da im jakieś zlecenia reklamowe, wówczas wiele może się zmienić w postrzeganiu przez DxO.
Po drugie - osobiście nie potępiam DxO za to co robią. Wręcz przeciwnie - skutecznie wypromowali markę własnej firmy. Działają tak jak optyczni, Ken Rockwell, etc etc. z tym, że na lepszą skalę. Jak to firma marketingowa / wydawnictwo. Potępiam natomiast tylko i wyłącznie ślepe zapatrzenie w pokazywane przez nich wyniki i przyjmowanie ich jako dogmat, w dodatku z wiarą większą niż w dogmaty Watykanu. W dodatku kolportowanie tych tez bez zastanowienia do nieświadomych czytelników. Ale cóż, takie mamy czasy gdy media a nie rzeczywistość kształtują świadomość.

No właśnie. Też jestem ciekaw Twojej opinii jako użytkownika - czy wizjer elektroniczny nie przeszkadza Ci w spojrzeniu na fotografowaną scenę? Czy masz świadomość, że widzisz coś innego niż w rzeczywistości? Czy ogarniasz dynamiczne sytuacje?

--- Kolejny post ---

I jeszcze jedno. Dla jasności - NIE potępiam też kolegi jana za dokonany wybór i zmianę systemu. Co więcej. Może ta sytuacja służyć jako przykład właściwego i sensownego (pomijając aspekt strat finansowych) ruchu w fotograficznym hobby. Kolega porzucił dotychczasowy system i skusił się na nową technologię, ALE skompletował nowy sprzęt korzystając z najlepszych możliwości (najlepsze dostępne aktualnie body bezlusterkowe i najlepsze dedykowane do niego obiektywy). Spełnił swoje marzenia czy tez oczekiwania i super. Natomiast nie akceptuję przekonywania do takich zmian osób, które kupią (bo ze względów różnych po prostu ich na to nie stać) lepsze lub gorsze body a7 (II/III/RII/RIII etc.) i następnie będą rzeźbić z podpinaniem jakichkolwiek szkieł przez przejściówki, prezerwatywy czy inną metodą, bo na właściwe szkła ich już stać nie będzie. Milion razy poruszany był w wielu miejscach temat, że nie o samo body w fotografii chodzi (pomijając fakt, że sprzęt w ogóle jest tylko narzędziem). Na szczęście ostatnimi czasy widzę, że i jan zaczął przebąkiwać, iż nie ma sensu zmiana bez zakupu właściwego szkła. Niestety jednocześnie nadal pisze o rzekomym wysypie szkieł niezależnych producentów - co z tego, jeżeli w 99% są to szkła zrobione tylko po to, żeby nadążyć za zmianami i sprzedać coś tym, którzy popełnili błąd i za wszelką cenę kupili bezlustro Sony, bez zastanowienia się nad koniecznością doboru naprawdę świetnych, ale i naprawdę drogich zeissów.
Na dzień dzisiejszy sprawa z wyborem sony jest bardzo prosta - jeżeli nie masz wolnych kilkudziesięciu tysięcy złotych na zmianę systemu, to się za to nie bierz i pozostań przy lustrzankach... Inna sprawa, że jeżeli już masz te kilkadziesiąt tysięcy złotych to jest jeszcze Leica...

robertskc7
02-05-2018, 10:49
to jest jeszcze Leica...
która wg DXo jest słabiuuuteńka że hoho :)

tomfoot
02-05-2018, 10:56
która wg DXo jest słabiuuuteńka że hoho :)

Oczywiście. Wręcz nie nadaje się do fotografowania bardziej niż wybrane kompakty sony... To właśnie też świadczy o jakości tychże "badań". Nie ma to rzecz jasna żadnego związku z faktem, że Leica AG leje na DxO z góry do dołu.

jan pawlak
02-05-2018, 13:15
Pewnie by mieli to gleboko w pewnym miejscu. Nie kazdy jara sie testami i tabelkami. Niektorzy z tego juz wyrosli.

To poco się wypowiadają "merytorycznie" o testach że do d...., kupione, .....
Myślę że nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć albo w ten sposób odreagowywują stres, kompleksy ird

jp

kmeg
02-05-2018, 13:27
Reklamowana przez Sony idea miniaturyzacji sprzętu wzięła w łeb/korpusy A7 wagą zbliżają się gabarytami do korpusów Canona 6D/ - a pamiętam, że był to w przeszłości jeden z istotnych powodów dla którego zmieniałeś system.:(


Tak działa marketing, trzeba znaleźć pokonany problem lub go wymyślić. Nikt inny nie zdecydował się na FF bezlustro ze względu zarówno na koszty jak i taki sobie zysk zmniejszenie body i optyki. Bezlustra FF mają kilka zalet nad DSLR ale wielkość i ergonomia nie jest jedną z nich obecnie... Na szczęście nawet body Sony zaczynają rosnąć, jest też spora szansa, że Canon nie postawi na coś wielkości przerośniętej komórki.

tomfoot
02-05-2018, 13:49
To poco się wypowiadają "merytorycznie" o testach że do d...., kupione, .....
Myślę że nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć albo w ten sposób odreagowywują stres, kompleksy ird

jp

Ale czy oprócz ciągłego żalenia się na niedobrych i niewierzących w DxO wypowiesz się w końcu na temat tego wizjera w a7r, czy nie? Tylko błagam, własnymi słowami.

jan pawlak
02-05-2018, 13:56
Myślę, że to jest clue problemu = trzeba mieć silną motywację.:)
Z drugiej strony prawdą jest, że z każdą generacją nowsze modele A7 stają się coraz grubsze/lepszy uchwyt/ i cięższe. Jest to wymuszone głównie potrzebą stosowania coraz pojemniejszych akumulatorów, ale zapewne również potrzebą zapewnienia pewniejszego uchwytu.Reklamowana przez Sony idea miniaturyzacji sprzętu wzięła w łeb/korpusy A7 wagą zbliżają się gabarytami do korpusów Canona 6D/ - a pamiętam, że był to w przeszłości jeden z istotnych powodów dla którego zmieniałeś system.:(

Czy w kwestii wizjera też mógłbyś się wypowiedzieć:?:

Ze względu na ergonomię zmiana przyzwyczajeń była trudna i rozumiem tych którzy pierwszy raz biorą bezlustro do ręki.
Teraz jest idealnie, wszystko na swoim miejscu.

Decyzję jak będę kadrował podejmuję "okiem nieuzbrojonym", nie podglądam przez wizjer "co robi sąsiadka" choć powiększenie 12,4x w wizjerze (jakieś 2:1 na monitorze kompa) to .....

Załóż np. teleobiektyw lub UWA to zobaczysz w wizjerze optycznym zupełnie coś innego niż okiem "nie uzbrojonym"
W elektronicznym widzisz ponadto nie to co widzi obiektyw tylko co zobaczysz na zdjęciu gdy naciśniesz spust. I możesz to przed zdjęciem powiększać, oglądać,...

1.
Przy jasnym świetle i bliskich obiektach, gdy chcemy zobaczyć co widzi obiektyw to wizjer optyczny (jak do tej pory) jest lepszy (szczegóły, plastyka,...)
I to jest ostatnia transza gdzie jest lepszy wizjer np. Canona 5D3 od systemu A7x (jeszcze)
2.
We wszystkich pozostałych sytuacjach zdjęciowych (ciemniej, większa odległość, ...) zdecydowanie lepiej widać obraz w elektronicznym oraz jest cała długa lista informacji które mogą być wyświetlane.

Zarówno w A7R2 jak i A7R3 obraz jest bardzo dobry nic nie skacze, nie ma opóźnień przy przesuwaniu, kadrowaniu itd
Jestem z wizjera zadowolony.

jp

kmeg
02-05-2018, 14:08
Decyzję jak będę kadrował podejmuję "okiem nieuzbrojonym", nie podglądam przez wizjer "co robi sąsiadka" choć powiększenie 12,4x w wizjerze (jakieś 2:1 na monitorze kompa) to .....

Załóż np. teleobiektyw lub UWA to zobaczysz w wizjerze optycznym zupełnie coś innego niż okiem "nie uzbrojonym"
W elektronicznym widzisz ponadto nie to co widzi obiektyw tylko co zobaczysz na zdjęciu gdy naciśniesz spust. I możesz to przed zdjęciem powiększać, oglądać,...


Wybacz ale tak to napisałeś, że jeszcze ktoś pomyśli, że wizjer EVF w Sony dokonuje jakiś transformacji geometrycznych a chodzi o zwykłą symulacje ekspozycji.

jan pawlak
02-05-2018, 14:21
Wybacz ale tak to napisałeś, że jeszcze ktoś pomyśli, że wizjer EVF w Sony dokonuje jakiś transformacji geometrycznych a chodzi o zwykłą symulacje ekspozycji.

Masz rację, (w uproszczeniu) "obraz" jest sczytywany z matrycy, przetwarzany według aktualnych ustawień fotografowania i wysyłany do wizjera/monitora.

jp

Sunders
02-05-2018, 14:32
Ze względu na ergonomię zmiana przyzwyczajeń była trudna i rozumiem tych którzy pierwszy raz biorą bezlustro do ręki.
Teraz jest idealnie, wszystko na swoim miejscu.

Jest lepiej niż w 1Ds:?:



Przy jasnym świetle i bliskich obiektach, gdy chcemy zobaczyć co widzi obiektyw to wizjer optyczny (jak do tej pory) jest lepszy/.../We wszystkich pozostałych sytuacjach zdjęciowych (ciemniej, większa odległość, ...) zdecydowanie lepiej widać obraz w elektronicznym

A podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów:?:


Decyzję jak będę kadrował podejmuję "okiem nieuzbrojonym", nie podglądam przez wizjer

Jestem z wizjera zadowolony.

Czy w takim razie używając A7R jednak rzadziej używasz wizjera. Czy oprócz "oka nieuzbrojonego" częściej posiłkujesz się też wyświetlaczem LCD:?:


nie podglądam przez wizjer "co robi sąsiadka" choć powiększenie 12,4x w wizjerze (jakieś 2:1 na monitorze kompa) to .....

... pewnie duża pokusa :mrgreen:

robertskc7
02-05-2018, 14:52
Wizjer a7III jest gorszy od a7rIII i to znacznie. Mnie rozczarował bardzo :(
One thing the new A7 mark III doesn’t inherit from the higher end models is the electronic viewfinder: it keeps the same OLED panel as the A7 II with 2,360k dots of resolution and a 60fps refresh rate. The magnification is the same as the A7R III however (0.78x) thanks to a new optical design.

The A7R III has a 3,686k OLED panel and a faster refresh rate of 100/120fps. We found that the extra resolution combined with the sensor makes a big difference when focusing manually in stills mode, especially when using magnification.

As for the rear screen, they both feature touch sensitivity and a tilting mechanism, but the resolution on the A7R III is higher (1,440k vs 921k dots).

jan pawlak
02-05-2018, 15:06
1.
Body typu 1Ds ..... to niedościgła poezja chwytu/trzymania w ręku.
Dla mnie

2. Szybki ruch a wizjer.
Wyszedłem sprawdzić, auta jakieś 2 metry od body, około 40 - 50 km/h prostopadle do osi fotografowania.
a. bez wciśniętego spustu migawki, płynny ruch
b. wciśnięty spust do połowy,
- przy AF-S jest widoczna pojedyncza minimalna przerwa/skok przy łapaniu ostrości na samochód
- przy AF-C nie ma żadnej przerwy/skoku

3.
Monitor używam tylko gdy ze statywu i programowaniu/grzebaniu w menu.
Automatyczne przełączanie wizjer/monitor mam wyłączone, monitor włączam zaprogramowanym przyciskiem

jp

tomfoot
02-05-2018, 15:34
Monitor używam tylko gdy ze statywu i programowaniu/grzebaniu w menu.
jp

Chwilę wcześniej napisałeś: "Decyzję jak będę kadrował podejmuję "okiem nieuzbrojonym"".

Czyli należy to rozumieć, że do zrobienia zdjęcia nie jest Ci potrzebny ani wizjer, ani monitor? Kadrujesz "w głowie"?

jan pawlak
02-05-2018, 15:48
Chwilę wcześniej napisałeś: "Decyzję jak będę kadrował podejmuję "okiem nieuzbrojonym"".

Czyli należy to rozumieć, że do zrobienia zdjęcia nie jest Ci potrzebny ani wizjer, ani monitor? Kadrujesz "w głowie"?

Decyzję jak zrobię zdjęcie, co na nim będzie podejmuję w głowie przysyłając info z "oka nieuzbrojonego"
Wizjer służy "do realizacji" tych decyzji

Rozumiem że chodzisz po mieście wpatrzony w monitor/wizjer by zobaczyć co/jak warto sfotografować.
Uważaj na przejściach przez jezdnię !!

jp

tomfoot
02-05-2018, 16:10
Decyzję jak zrobię zdjęcie, co na nim będzie podejmuję w głowie przysyłając info z "oka nieuzbrojonego"
Wizjer służy "do realizacji" tych decyzji

Rozumiem że chodzisz po mieście wpatrzony w monitor/wizjer by zobaczyć co/jak warto sfotografować.
Uważaj na przejściach przez jezdnię !!

jp

A dlaczego jesteś nieprzyjemny? Pytam chcąc zrozumieć co masz na myśli. Jakaś frustracja przez Ciebie przemawia.

jan pawlak
02-05-2018, 16:53
A dlaczego jesteś nieprzyjemny? Pytam chcąc zrozumieć co masz na myśli. Jakaś frustracja przez Ciebie przemawia.

Też tak umiem !!
A dlaczego udajesz że nie potrafisz zrozumieć prostych rzeczy, dlaczego uważasz że nie piszę prawdy.
... jakaś frustracja przez Ciebie przemawia.

To zaczyna być nudne.

Uznaję ze masz na pewne sprawy inne poglądy i oceny. Masz prawo
Masz pytania o sprawy związane z przedmiotem wątku, odpowiem co wiem/widzę i czuję. Moje odczucia, moja ocena.
Rzeczowe, merytoryczne pytania bez podtekstów
ok ?

jp

--- Kolejny post ---

Nareszcie coś się zaczyna dziać w (technologii) optyce,
Mniejsze obiektywy z lepszymi cechami/własnosciami

https://www.sonyalpharumors.com/sr3-zeiss-rumored-to-launch-a-new-pancake-lens-series-first-lens-will-be-a-35mm-f-1-8-with-alon-elements/

jp

Sunders
02-05-2018, 17:43
Body typu 1Ds ..... to niedościgła poezja chwytu/trzymania w ręku.
Dla mnie

To znaczy, ze jednak idealnie z A7R3 nie jest ;)
A 1D X trzyma się co najmniej tak samo dobrze jak 1Ds3 :)


Nareszcie coś się zaczyna dziać w (technologii) optyce,
Mniejsze obiektywy z lepszymi cechami/własnosciami

https://www.sonyalpharumors.com/sr3-...alon-elements/


Cudów w optyce nie ma, mniejsze nie mogą być optycznie lepsze.

tomfoot
02-05-2018, 18:05
Trzeba mieć zwyczajnie małe dłonie, żeby chwyt Sony a7rII/III uważać za w miarę przyzwoity. Po podpięciu szkła tym bardziej. I żadne modyfikowanie sposobu trzymania aparatu poprzez podtrzymywanie puszki małym palcem nie jest tu rozwiązaniem, a zwyczajną koniecznością (bo coś z tym palcem trzeba zrobić, a w chwycie się nie zmieści). Reasumując w porównaniu nie tylko do jedynek, ale i do piątek czy nawet nikona 750 chwyt sony jest zwyczajnie kijowy.
Widocznie miałem w rękach uszkodzone egzemplarze sony a7r, ale we wszystkich trzech (2xII i 1xIII) obraz w wizjerze nie nadążał za nawet w miarę delikatnym ruchem, nawet bez wciśniętego lekko spustu. Jest to wyjątkowo wkurzające, żeby musieć czekać na ustabilizowanie się tego co widzę w wizjerze, nawet jeżeli są to jakieś tam ułamki sekundy. Pomijam, że sam obraz w wizjerze daleki jest od tego, co widać w rzeczywistości. Bez porównania kicha w stosunku do lustra. Chyba, że ktoś lubi hdr.

fret
02-05-2018, 18:38
Ten numer z małym paluszkiem był powszechny kilkadziesiąt lat temu, w czasach manualnych lustrzanek. Ergonomia była w tedy w powijakach, mało kto o niej słyszał. Chwała firmie Sony za cofnięcie się o pół wieku w wygodzie użytkowania aparatu :)

jan pawlak
02-05-2018, 19:50
To znaczy, ze jednak idealnie z A7R3 nie jest ;)
A 1D X trzyma się co najmniej tak samo dobrze jak 1Ds3 :)



Cudów w optyce nie ma, mniejsze nie mogą być optycznie lepsze.

1Ds2 to wzór niedościgniony (dla mnie).
A7R3, po "dogadaniu" się moich rąk z body leży w nich bardzo dobrze.
Myślę że u każdego użytkownika "po chwili" będzie tak samo

Na "zdrowy rozum" większy współczynnik załamania może dać krótszy obiektyw.
Czy lepszy optycznie... nie wiem, nie jestem ekspertem od projektowania obiektywów.
Ale Zeiss to zacna firma, zobaczymy

jp

Panama Joe
02-05-2018, 21:09
Nareszcie coś się zaczyna dziać w (technologii) optyce,
Mniejsze obiektywy z lepszymi cechami/własnosciami


Ale co się zaczyna dziać? Szkła w tych rozmiarach i o tej jasności Nikon oferował w latach 50-tych zeszłego stulecia.O W-NIKKOR C 3.5cm 35mm f/1.8 słyszałeś? A o Sumicronach Leicy? Cholera, SONY wynalazło koło na nowo.

jan pawlak
02-05-2018, 21:24
Ale co się zaczyna dziać? Szkła w tych rozmiarach i o tej jasności Nikon oferował w latach 50-tych zeszłego stulecia.O W-NIKKOR C 3.5cm 35mm f/1.8 słyszałeś? A o Sumicronach Leicy? Cholera, SONY wynalazło koło na nowo.

Nie Sony tylko Zeiss
Nie szkło (n=1.4 - 1.5) tylko ALON (n=1.79), nowy typ materiału w ogólnie dostępnej optyce
........
Nie pisać bez sensu tylko czytać ze zrozumieniem

jp

tomfoot
02-05-2018, 22:01
Jak już się tak akuratnie czepiasz szczegółów to ALON nie jest nowym materiałem w optyce, bo znany jest od bodaj dwudziestu lat. No i oczywiście nie Zeiss go wynalazł.

jan pawlak
02-05-2018, 22:12
Jak już się tak akuratnie czepiasz szczegółów to ALON nie jest nowym materiałem w optyce, bo znany jest od bodaj dwudziestu lat. No i oczywiście nie Zeiss go wynalazł.

jakby nie patrzeć to link dotyczył doniesienia Zeiss (a nie Sony) że zaczyna produkować obiektywy "ogólniedostępne" z ALON a nie szkłem. W linku "pisze" że to będzie pierwszy obiektyw z tym materiałem optycznym
Nie mówiąc już o intencji/wymowie postu.

Swoją drogą prace rozwojowe nad zmianą "materiału optycznego" w obiektywach ogólnie dostępnych to chyba jedyna droga by obiektywy "dla nas" były mniejsze/lepsze a przynajmniej krótsze.

Jeśli nic się nie zmieni to przy tym postępie elektroniki i technologii matryc za parę lat może się okazać że to aparaty/matryce będą miały rozmiary średnicy obiektywów, będziemy je "wkręcać" tak jak zaślepki.

jp

Panama Joe
02-05-2018, 22:33
jakby nie patrzeć to link dotyczył doniesienia Zeiss (a nie Sony) że zaczyna produkować obiektywy "ogólniedostępne" z ALON a nie szkłem. W linku "pisze" że to będzie pierwszy obiektyw z tym materiałem optycznym
Nie mówiąc już o intencji/wymowie postu.

jp

Jakby nie patrzeć to pisałeś o nadchodzącym przełomie technologicznym co nie jest prawdą. Ani obiektywy tej wielkości nie są przełomem, ani ALON nie jest nowością.