PDA

Zobacz pełną wersję : Canon M50



Strony : [1] 2

arwic
26-02-2018, 11:11
Canon M50, odchudzona (jakby było jeszcze z czego) wersja M5. W końcu zadanie domowe z "gibanego" LCD odrobione. Szkoda tylko, że oszczędzili na elementach sterujących na obudowie.
https://www.youtube.com/watch?v=EIH6OoFetLA
https://www.youtube.com/watch?v=hfcuBe18QI8

WzW
26-02-2018, 11:47
No i szkoda, ze bezlusterkowce Canona nie mają tego samego bagnetu co lustrzanki. Wiem, że można użyć adaptera. Ale gdyby można było korzystać bez adaptera ze wszystkich szkieł EF i EF-S to byłby naprawdę zaje..... sprzęt.

atsf
26-02-2018, 16:29
Mam 4 aparaty cyfrowe Canona: 550D, 80D, 6D i M2 i dopiero niedawno zakupiłem sobie wyzwalacz radiowy do migawek w tych aparatach. I dopiero po tym, po paru latach posiadania M2, zorientowałem się, że nie ma on wcale gniazda wężyka spustowego. Zdalnie można go wyzwolić tylko przez WiFi, a do tego trzeba mieć odpowiedni telefon, którego ja akurat nie mam, bo nie cierpię smartfonów. Podejrzewam, że M50 też nie ma gniazda wężyka, więc wkurza mnie już na dzień dobry :twisted:

jotes25
26-02-2018, 16:56
Podejrzewam, że M50 też nie ma gniazda wężyka, więc wkurza mnie już na dzień dobry :twisted:

Pewnie oprócz smartfona z CameraConnect da się jeszcze wyzwolić za pomocą BR-E1.

WzW
26-02-2018, 17:19
Zdalnie można go wyzwolić tylko przez WiFi, a do tego trzeba mieć odpowiedni telefon, którego ja akurat nie mam, bo nie cierpię smartfonów. Podejrzewam, że M50 też nie ma gniazda wężyka, więc wkurza mnie już na dzień dobry

Ja też nie jestem fanem smarkfonów aka spy phones. I kompletnie nie rozumiem jarania się nowymi telefonami :D Sam używam starej 11-letniej Nokii.

zdebik
26-02-2018, 17:34
Czy build-in flash będzie działał w hhs?

Camilo
26-02-2018, 20:00
Mam 4 aparaty cyfrowe Canona: 550D, 80D, 6D i M2 i dopiero niedawno zakupiłem sobie wyzwalacz radiowy do migawek w tych aparatach. I dopiero po tym, po paru latach posiadania M2, zorientowałem się, że nie ma on wcale gniazda wężyka spustowego. Zdalnie można go wyzwolić tylko przez WiFi, a do tego trzeba mieć odpowiedni telefon, którego ja akurat nie mam, bo nie cierpię smartfonów. Podejrzewam, że M50 też nie ma gniazda wężyka, więc wkurza mnie już na dzień dobry :twisted:

Gdzieś mam taki i działał z M1 https://www.google.co.uk/search?q=RC-6+IR+Wireless+Shutter+Release&oq=RC-6+IR+Wireless+Shutter+Release&aqs=chrome..69i57j69i60l2j69i61&sourceid=chrome&ie=UTF-8

atsf
26-02-2018, 21:55
Zgadza się, mam to od 2011 r. i używałem ze wszystkimi body, ale wkurza mnie konieczność pstrykania od przodu aparatu, co jest szczególnie uciążliwe przy UWA EF-M 11-22 mm, bo ręka łatwo wchodzi w pole widzenia obiektywu, a poza tym trzeba przestawiać aparat w specjalny tryb wyzwalania migawki i nierzadko mi się zdarzało zapomnieć go przestawić w normalny tryb, przez co traciłem ujęcia. Wyzwalacz podłączony przez gniazdo wężyka nie wymaga żadnych specyficznych ustawień trybu migawki. Kupiłem wyzwalacz Viltrox, który nawet bez baterii działa jak wężyk, a z bateriami na drodze radiowej i w ogóle nie potrzeba dotykać aparatu, aby wyzwolić migawkę. Niestety, nie da się go zastosować do M2.

Żeby mieć aparat z banalnym gniazdkiem trzeba dołożyć parę tysięcy złotych- paranoja!

fotna
26-02-2018, 22:55
A może coś mechanicznego jak do LX CR-LX5 Drahtauslöser Adapter für Panasonic LX3 u. LX5 | eBay (http://www.ebay.de/itm/CR-LX5-Drahtausloeser-Adapter-fuer-Panasonic-LX3-u-LX5-/390703369159)
Wprawdzie nie widziałem do canona ale polak potrafi.

jinks
27-02-2018, 00:59
Filmik reklamowy Canon USA

https://youtu.be/hfcuBe18QI8

Nie jestem na 100% pewien, ale chyba pierwszy raz pojawia się eyeAF i wybieranie punktu AF za pomocą ekranu dotykowego w trakcie używania wizjera elektronicznego. Bardzo mi się to podobało w sony a7 :)
W dobrą stronę to zmierza. Na chwilę obecną chętnie kupiłbym do codziennych pstryków i na wakacje, ale ileż można mieć tych aparatów :mrgreen:

jotes25
27-02-2018, 12:21
Filmik reklamowy Canon USA

Nie jestem na 100% pewien, ale chyba pierwszy raz pojawia się eyeAF i wybieranie punktu AF za pomocą ekranu dotykowego w trakcie używania wizjera elektronicznego. Bardzo mi się to podobało w sony a7 :)


Było już w M5. Sony A7 miało w ogóle dotykowy ekran?

jinks
27-02-2018, 12:46
Nie sprecyzowałem. Chodzi mi o nowsze soniacze typu a7RIII.

atsf
27-02-2018, 13:35
A może coś mechanicznego jak do LX CR-LX5 Drahtauslöser Adapter für Panasonic LX3 u. LX5 | eBay (http://www.ebay.de/itm/CR-LX5-Drahtausloeser-Adapter-fuer-Panasonic-LX3-u-LX5-/390703369159)
Wprawdzie nie widziałem do canona ale polak potrafi.

Fajne! Można coś na tej bazie wykombinować, ale to-to nie działa na drodze radiowej:cry: Jakby to połączyć z elektrozaworem od pralki, to kto wie...

jotes25
27-02-2018, 15:16
Cena za M50 (bez obiektywu): 2580 PLN

W sprzedaży raczej w kwietniu.

krzych.g
27-02-2018, 16:22
Ciekawe czy będzie miał filtr aa?

zdebik
27-02-2018, 21:50
Gdyby go nie miał, byłoby o tym głośno.

Kolekcjoner
28-02-2018, 00:46
Cena za M50 (bez obiektywu): 2580 PLN

W sprzedaży raczej w kwietniu.
Nieźle. 2500 za taką zabawkę dla mnie może być.

zdebik
28-02-2018, 09:47
Też myślę, że cena jest ok. Oby tylko dodawali adapter ef-efm w standardzie i bedzie ok.

jinks
28-02-2018, 10:24
Też myślę, że cena jest ok. Oby tylko dodawali adapter ef-efm w standardzie i bedzie ok.Ef-y z adapterem będą ogromne przy takim małym aparacie. W takim wypadku już chyba lepiej jakiś mały dslr. Kit lub ew. 22/f2 - to chyba najlepsze połączenie w przypadku bezlustra canona :)

zdebik
28-02-2018, 10:52
Ef-y z adapterem będą ogromne przy takim małym aparacie. W takim wypadku już chyba lepiej jakiś mały dslr. Kit lub ew. 22/f2 - to chyba najlepsze połączenie w przypadku bezlustra canona :)Tylko, że mnie przyciąga 4K i dpaf. W końcu się doczekałem. Ciekawe jaki dadzą kodek, jeśli mjpeg skwituję to tak: "jak nie kijem go to pałką".

atsf
28-02-2018, 13:11
A gniazda wężyka definitywnie nie posiada :cry:

marfot
28-02-2018, 16:58
A gniazda wężyka definitywnie nie posiada :cry:

W czym upatrujesz wyższość wężyka nad wyzwalaczem BR-E1?
No oczywiście trzeba go kupić ale gniazdo wężyka to najczęściej taki badziew, że strach tam wtykać cokolwiek (a zamiennik wtyczki zwłaszcza).

ryjki
28-02-2018, 17:11
No i szkoda, ze bezlusterkowce Canona nie mają tego samego bagnetu co lustrzanki. Wiem, że można użyć adaptera. Ale gdyby można było korzystać bez adaptera ze wszystkich szkieł EF i EF-S to byłby naprawdę zaje..... sprzęt.Tak szczerze to gdzie kolega tam widzi "zaje..... sprzęt"? Przecież bezlustra Canona są daleko w tyle za konkurencja. Niestety trzeba to przyznać, nawet jako fan marki.

ryjki
28-02-2018, 17:15
Swoją drogą widzieliście filmik Petera McKinnona z tym body? Zobaczcie jak działa śledzenie af... Pływa aż"miło"::)
https://youtu.be/GCchn2dH5cU

jotes25
28-02-2018, 23:57
Trochę na temat AF:

https://learn.usa.canon.com/resources/articles/2018/eos-m50/eos-m50-autofocus.shtml?categoryId=12

I 4K:

https://learn.usa.canon.com/resources/articles/2018/eos-m50/eos-m50-4k-video.shtml?categoryId=12

jotes25
01-03-2018, 09:37
Informacja uzupełniająca odnośnie 4K: będzie dostępny focus peaking. Mała rzecz, a cieszy :)

Kolekcjoner
01-03-2018, 10:03
Mnie to najbardziej interesuje czy jest wyjście na żywca po hdmi?

zdebik
01-03-2018, 10:16
Canon, mistrz pozycjonowania produktów.

jotes25
01-03-2018, 11:00
Mnie to najbardziej interesuje czy jest wyjście na żywca po hdmi?

Powinien mieć, ale nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.

A z innych ciekawostek, to jest pierwsza M-ka, którą będzie można sterować w studio za pomocą EOS Utility na PC/Mac tak jak dotąd było dla lustrzanek Canona.

atsf
01-03-2018, 12:56
W czym upatrujesz wyższość wężyka nad wyzwalaczem BR-E1?
No oczywiście trzeba go kupić ale gniazdo wężyka to najczęściej taki badziew, że strach tam wtykać cokolwiek (a zamiennik wtyczki zwłaszcza).

Wyjaśniałem parę postów powyżej, dlaczego mi BR-E1 nie odpowiada: trzeba przestawiać w menu migawkę w tryb zdalnego wyzwalania oraz jest uciążliwe błyskanie od przodu w sensor, gdy ma się obiektyw UWA. Jeszcze, dodatkowo, wprowadzanie ręki z pilotem pomiędzy aparat a obiekt przy makrofotografii raczej nie jest pożądane, gdy się fotografuje coś żywego.

marfot
01-03-2018, 21:01
Wyjaśniałem parę postów powyżej, dlaczego mi BR-E1 nie odpowiada: trzeba przestawiać w menu migawkę w tryb zdalnego wyzwalania oraz jest uciążliwe błyskanie od przodu w sensor, gdy ma się obiektyw UWA. Jeszcze, dodatkowo, wprowadzanie ręki z pilotem pomiędzy aparat a obiekt przy makrofotografii raczej nie jest pożądane, gdy się fotografuje coś żywego.

W 77D wyzwalacz BR-E1 działa raczej z każdej strony body ( jak to Bluetooth). Natomiast tryb wyzwalania migawki rzeczywiście trzeba przestawić. W M50 może być podobnie.

fret
02-03-2018, 08:44
No i szkoda, ze bezlusterkowce Canona nie mają tego samego bagnetu co lustrzanki. Wiem, że można użyć adaptera. Ale gdyby można było korzystać bez adaptera ze wszystkich szkieł EF i EF-S to byłby naprawdę zaje..... sprzęt.

Byłby zaje..., ale ze sprzedażą mogłoby być gorzej, bo z korpusu musiałaby wystawać dwucentymetrowa rura.

gnd
02-03-2018, 09:57
Byłby zaje..., ale ze sprzedażą mogłoby być gorzej, bo z korpusu musiałaby wystawać dwucentymetrowa rura.Tak jak to jest w Sigmie. Ale to bardzo niszowe korpusy.

atsf
02-03-2018, 12:54
W 77D wyzwalacz BR-E1 działa raczej z każdej strony body ( jak to Bluetooth). Natomiast tryb wyzwalania migawki rzeczywiście trzeba przestawić. W M50 może być podobnie.

Pomyliłem BE-E1 z RC-6, bo tego pierwszego w ogóle nie znam, teraz dopiero coś o nim poczytałem i wyszło, że drogie to i niekompatybilne z moimi aparatami. Nie będę przecież kupował pilota za 200+ zł żeby jeszcze do niego dokupić pasujące body na kilka tysięcy złotych! To już wolę jakiś tani telefon z Wi-Fi tylko do sterowania M2 dokupić. A upierdliwość grzebania w menu i pamiętania o tym, żeby to z powrotem zagrzebać, skutecznie przekreśla chęć na taką zabawę. Normalnie mnie coś strzela na takie oszczędności czynione prze producentów. Kiedyś analogowe lustrzanki najtańszego sortu miały normalne, uczciwe, pryzmaty ale oszczędzano na samowyzwalaczach. Rynek to opanował i można było sobie dokupić taki zegarowy wyzwalacz wkręcany w gniazdo wężyka w spuście migawki. Nawet są jakieś lustrzanki cyfrowe mające gniazdo w spuście pod mechaniczny wężyk, a tu... rzyć!

fotna
02-03-2018, 16:30
Sam mam M2 i chyba poszukam serwisówki bo jakby tak nagwintować spust to i pneumatyka by tam podłączył z gruszką. Jedyny minus to to że były to gwinty stożkowe. Ale cotam zrobi się na tokarce cały spust :}

Macios
02-03-2018, 16:38
Używam Canona RC-6 do różnych aparatów i jestem z niego bardzo zadowolony (cyfrowe piszą, że działa też z "kompaktami z wymienną optyką Canon EOS M").

mkamelg
03-03-2018, 18:11
Mnie to najbardziej interesuje czy jest wyjście na żywca po hdmi?

W oficjalnej specyfikacji znalazłem coś takiego:


HDMI OUT terminal Type D
HDMI output while recording (shooting screen without sound) available
HDMI output to HDR compatible TVs* available
* Movie playback not supported. JPEG images are not displayed in HDR.

Źródło: https://downloads.canon.com/nw/camera/products/eos/m50/specifications/canon-eos-m50-specifications-chart.pdf

Kolekcjoner
03-03-2018, 18:34
W oficjalnej specyfikacji znalazłem coś takiego:



Źródło: https://downloads.canon.com/nw/camera/products/eos/m50/specifications/canon-eos-m50-specifications-chart.pdf
Brzmi zachęcająco ;)....

jotes25
04-03-2018, 12:17
Podręcznik użytkownika:


http://gdlp01.c-wss.com/gds/3/0300029803/01/eosm50-um-en.pdf

merida
05-03-2018, 13:54
Tak raz na jakiś czas wejdę tu popatrzę czy Canon w końcu wypuścił fajnego bezlusterkowca i za każdym razem to samo...odświeżanie aparatów dla vlogerów/blogerów. Chciało by się coś nadającego się do pracy (z pasującymi obiektywami EF) a tu ciągle słabo. Jeszcze rok temu chciałem czekać na zapowiadanego od lat Canonowskiego bezlusterkowca z FF i widzę, że nadal bym czekał i się irytował. Czy oni śpią czy co? Sony jest o rok świetlny do przodu w tej kwestii... Sam przeszedłem na Fuji i wiem, że powrotu na lustro już nie ma jak dla mnie :mrgreen:

Kolekcjoner
05-03-2018, 15:16
Tak raz na jakiś czas wejdę tu popatrzę czy Canon w końcu wypuścił fajnego bezlusterkowca i za każdym razem to samo...odświeżanie aparatów dla vlogerów/blogerów. Chciało by się coś nadającego się do pracy (z pasującymi obiektywami EF) a tu ciągle słabo. Jeszcze rok temu chciałem czekać na zapowiadanego od lat Canonowskiego bezlusterkowca z FF i widzę, że nadal bym czekał i się irytował. Czy oni śpią czy co? Sony jest o rok świetlny do przodu w tej kwestii... Sam przeszedłem na Fuji i wiem, że powrotu na lustro już nie ma jak dla mnie :mrgreen:
No szczególnie że Fuji jest bardzo mocne w FF :lol: ;)....

ryjki
05-03-2018, 15:52
No szczególnie że Fuji jest bardzo mocne w FF [emoji38] ;)....Hmm na pewno jest dużo mocniejsze w bezlustrach apsc niż Canon który lepiej żeby nie wypuszczał swoich bezlusterkowcow jeżeli ma wypuszczać coś takiego. Trochę mnie to dziwi bo przecież technologia która wykorzystuje Sony czy Fuji to nie jest coś niedostępnego szczególnie dla takiego giganta jak Canon. Wymagania i oczekiwania użytkowników są też bardzo dobrze znane......to dlaczego wypuszczają takie cudaki....

luso
05-03-2018, 21:14
Oni wypuszczają to na czym zarobią...

Kolekcjoner
06-03-2018, 00:28
Hmm na pewno jest dużo mocniejsze w bezlustrach apsc niż Canon który lepiej żeby nie wypuszczał swoich bezlusterkowcow jeżeli ma wypuszczać coś takiego. Trochę mnie to dziwi bo przecież technologia która wykorzystuje Sony czy Fuji to nie jest coś niedostępnego szczególnie dla takiego giganta jak Canon. Wymagania i oczekiwania użytkowników są też bardzo dobrze znane......to dlaczego wypuszczają takie cudaki....
A widziałeś rankingi sprzedaży - jak zobaczysz gdzie jest Canon, a gdzie Fuji to wszystko stanie się jasne. To czy coś dla kogoś/dla nas jest dobre ma się nijak do globalnej strategii firmy i jej wyników.

marfot
06-03-2018, 01:17
Wymagania i oczekiwania użytkowników są też bardzo dobrze znane......to dlaczego wypuszczają takie cudaki....

Wyjątkowo cudaczne i odstręczające dla mnie w Fuji to pierścień przysłony i pokrętło czasów :mrgreen:
Dla porządku dodam, że przez jakieś 20 lat pokręcałem takim czymś w Praktice.

atsf
06-03-2018, 03:51
Ja już kiedyś o tym pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Jakim problemem jest zrobić bezlusterkowiec na bazie SLR? Przecież w trybie LV lustrzanka już jest bezlusterkowcem! Celownik EVF może być dodatkowym celownikiem i mieć własny okular np. na lewym rogu korpusu, jak niektóre Panasy. Po podniesieniu lustra robi się pełnoprawny bezlusterkowiec. Nawet zewnętrzny EVF w sankach lampy byłby jakimś półśrodkiem. Czy migawka elektroniczna dublująca szczelinową (po jej otwarciu) jest jakimś problemem technologicznym? Nie wydaje mi się. Każdą istniejącą lustrzankę bez wielkich ceregieli można przekształcić w hybrydę, ale... co na to księgowy?

Panama Joe
06-03-2018, 12:32
Wymagania i oczekiwania użytkowników są też bardzo dobrze znane......to dlaczego wypuszczają takie cudaki....

Wymagania kilku użytkowników na sprzętowych forach fotograficznych (określanych bardzo często jako to czego chcą ludzie) mają się często bardzo nijak do oczekiwań ogółu. Sądząc po wynikach sprzedaży, w Canonie wiedzą lepiej od Ciebie czy mnie czego oczekuje przeciętny użytkownik. A najczęściej tego, by aparatu w prosty i szybki sposób używać bez konieczności przebrnięcia przez morze funkcji i nastawów których i tak nigdy nie użyje ani nie zrozumie. Tu się oburzają brakiem AF w 4k a dla większości którzy te filmy będą oglądać wyłącznie na ekranach smartfonów czy tabletów nie ma to żadnego znaczenia.

ryjki
06-03-2018, 12:49
Wymagania kilku użytkowników na sprzętowych forach fotograficznych (określanych bardzo często jako to czego chcą ludzie) mają się często bardzo nijak do oczekiwań ogółu. Sądząc po wynikach sprzedaży, w Canonie wiedzą lepiej od Ciebie czy mnie czego oczekuje przeciętny użytkownik. A najczęściej tego, by aparatu w prosty i szybki sposób używać bez konieczności przebrnięcia przez morze funkcji i nastawów których i tak nigdy nie użyje ani nie zrozumie. Tu się oburzają brakiem AF w 4k a dla większości którzy te filmy będą oglądać wyłącznie na ekranach smartfonów czy tabletów nie ma to żadnego znaczenia.

PO części masz rację ale jednak przykła, który podałeś wydaje mi się nietrafiony bo co jak co ale brak technologii DualPixel w 4k a co za tym idzie baaardzo słaby AF w tej rozdzilczości skutkuje tym, że filmy wyglądają źle, AF non stop szuka i powstaje efekt ciągłego pływania. Dlatego uważam, że akurat AF czy to dla laika czy to dla profesjonalisty jest czymś ważnym bo jego efekty są widoczne dla każdego.

jinks
06-03-2018, 13:17
Na dpreview jest wywiad z przedstawicielem canona, w którym deklaruje, że firma będzie zdecydowanie wchodzić w segment mirrorless, nawet kosztem produkcji/sprzedaży dslr. Chwilowo nie mamy jednak co liczyć na klasę profesjonalną. Podejrzewam, że chodzi raczej o stopniowe zastępowanie serii xxxxd, xxxd i xxd. Do bezlustrowego FF canona jeszcze długa droga. Nie dlatego, że nie mogą. Plan jest taki żeby po drodze sprzedać kilka iteracji aparatów nie do końca "kompletnych".

ryjki
06-03-2018, 16:35
Ciekawy jestem jak będą wyglądały belustra Canona jak już wejda na poważnie w ten segment i czy uda im się dogonić konkurencję typu Sony.

kmeg
06-03-2018, 17:08
PO części masz rację ale jednak przykła, który podałeś wydaje mi się nietrafiony bo co jak co ale brak technologii DualPixel w 4k a co za tym idzie baaardzo słaby AF w tej rozdzilczości skutkuje tym, że filmy wyglądają źle, AF non stop szuka i powstaje efekt ciągłego pływania. Dlatego uważam, że akurat AF czy to dla laika czy to dla profesjonalisty jest czymś ważnym bo jego efekty są widoczne dla każdego.To sobie kup Canona z serii C. Canon nie będzie obecnie kanibalizowal swojej prof linii. Już widzę jak Sony i inne Panasoniki dają wszystko mając duży udział w rynku i tak rozbudowane systemy.

ryjki
06-03-2018, 17:11
To sobie kup Canona z serii C. Canon nie będzie obecnie kanibalizowal swojej prof linii. Już widzę jak Sony i inne Panasoniki dają wszystko mając duży udział w rynku i tak rozbudowane systemy.Pewnie że nie będzie kanibalizowal...co z tego że okazalo sie że można dać dobre rozwiązania za rozsądną cenę (Sony) ale ciii Canon nie chce żeby ludzie się spostrzegli i żeby dalej myśleli że ich pro seria jest taka droga bo te rozwiązania są takie drogie...

merida
06-03-2018, 19:56
Chodzi o to, że bezlustra jakby nie było są przyszłością poprzez minutaryzację (ale również elektorniczny wizjer, brak problemów ff/bf z obiektywami...) Nigdy, prze nigdy nie myślałem, że zamienię FF na APSC fuji, ale kiedy miałem na zleceniach 5d3, d750 i zostawały w torbie, a na szyi fuji, to mnie utwierdziło w przekonaniu, że robienie zdjęć może sprawiać więcej przyjemności. 5d3 trzymałem w torbie przez jakieś pół roku jako body zapasowe i tylko raz go użyłem gdy cholernie padało, a nie miałem wówczas uszczelnionych obiektywów w fuji. Nie jestem fanbojem żadnego systemu, ale lubię zmiany, testowanie i ostatecznie zostawiać to co mi najbardziej pasuje. Wiem, że po wyjściu Sony a7III pewnie za jakiś rok jak rozwiną zapowiedzianą serię Sigmy arta, to możliwe, że znowu zmienię system. Na razie nie ma tam dla mnie za dużo obiektywów odpowiednich cenowo/wielkościowo, a w przejściówki nie będę się bawił. Canon niestety wybrał inną politykę i oczywiście ma dalej swoich zagorzałych klientów, a ja nie będę 5 lat czekał aż wypuści bezlusterkowce i kolejne 3 lata, aż rozwinie serię obiektywów i wyzwalaczy do nich...

aptur
06-03-2018, 21:22
Nigdy, prze nigdy nie myślałem, że zamienię FF na APSC fuji, ale kiedy miałem na zleceniach 5d3, d750 i zostawały w torbie, a na szyi fuji, to mnie utwierdziło w przekonaniu, że robienie zdjęć może sprawiać więcej przyjemności.

No popatrz jakie to są różne przypadki. Miałem fuji APSC i niestety jakość obrazka była dla mnie znacznie słabsza od .... starego 5D. Skończyło się na tym, że go sprzedałem i kupiłem kolejne 5D :)

kmeg
07-03-2018, 09:37
Pewnie że nie będzie kanibalizowal...co z tego że okazalo sie że można dać dobre rozwiązania za rozsądną cenę (Sony) ale ciii Canon nie chce żeby ludzie się spostrzegli i żeby dalej myśleli że ich pro seria jest taka droga bo te rozwiązania są takie drogie...Czy Canon jakoś sankcjonuje tych co idą do Sony i Panasonica dla 4k? - nie. Ja Ci tłumacze jak działa Canon - ich wizja biznesu się sprawdza mimo lamentu. Mniejsze firmy muszą się "wykrwawiać" aby wejść lub utrzymać się na rynku foto/video.

fret
07-03-2018, 11:00
... można dać dobre rozwiązania za rozsądną cenę (Sony)...

A najlepsze z tych rozwiązań, to przejściówka do szkieł Canona :)

ryjki
07-03-2018, 11:09
Zgadza się :D

sivy89
14-03-2018, 17:57
Kiedy m50 pojawi się na półkach sklepowych?

mkamelg
23-03-2018, 22:09
http://www.youtube.com/watch?v=Mxx51eVz9fY

zdebik
23-03-2018, 23:53
Chyba nabawiłem się syndromu sztokholmskiego, bo nawet podoba mi się ta M50'ka. Prywatnie jednak, skłaniałbym się w kierunku M5. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jeśli Canon będzie wymieniał optykę... trochę szkła mam i... no właśnie... choć z drugiej strony 5D3 jeszcze zdjęcia robi, a kiedyś pewnie i 5D4 będzie kultowe.

edit: 4k zjeba...i

mkamelg
25-03-2018, 02:06
https://www.popco.net/zboard/view.php?id=dica_review&page=1&no=1065

jotes25
08-04-2018, 21:42
Coś powoli trafia do sklepów. Tak jak udało mi się powstrzymać przed kupnem 70-300 II (za co do teraz siebie podziwiam :lol:), tak M50 nabędę chyba w celach ogólnopoznawczych ;)

WinSho
01-05-2018, 17:31
Ja już zamówiłem M50 w piątek ma niby być do odbioru się zobaczy co ten maluch potrafi :)

mkamelg
06-05-2018, 21:35
Jeżeli masz już ten aparat u siebie to czy mógłbyś coś napisać o swoich wrażeniach z jego użytkowania?

WinSho
07-05-2018, 09:50
Jeżeli masz już ten aparat u siebie to czy mógłbyś coś napisać o swoich wrażeniach z jego użytkowania?

Dzisiaj prawdopodobnie odbieram z cyfrowe pl bo domówiłem jeszcze obiektywy 22/2.0 i 11-22.

KNC
07-05-2018, 10:13
mnie najbardziej interesuje EyeAF. Nie tyle w samym M50 ile w przyszłych puszkach/bezlustrach. Daj znać czy można na tym polegać i czy działa to ze zwierzakiem, np. psem :)

WinSho
07-05-2018, 10:17
mnie najbardziej interesuje EyeAF. Nie tyle w samym M50 ile w przyszłych puszkach/bezlustrach. Daj znać czy można na tym polegać i czy działa to ze zwierzakiem, np. psem :)

Sam właśnie jestem tego ciekaw, mam 3 koty :)

jotes25
07-05-2018, 12:16
Jeżeli masz już ten aparat u siebie to czy mógłbyś coś napisać o swoich wrażeniach z jego użytkowania?

Dołączam się do prośby :)

--- Kolejny post ---


Dzisiaj prawdopodobnie odbieram z cyfrowe pl bo domówiłem jeszcze obiektywy 22/2.0 i 11-22.

Dobry wybór :), choć, jak to u Canona, do 11-22 trzeba pamiętać o domówieniu osłony p-słon?

--- Kolejny post ---


mnie najbardziej interesuje EyeAF. Nie tyle w samym M50 ile w przyszłych puszkach/bezlustrach. Daj znać czy można na tym polegać i czy działa to ze zwierzakiem, np. psem :)

Raczej wszędzie wykrywanie oka działa w połączeniu z wykrywaniem twarzy, więc ma zastosowanie jedynie do ludzi...

WinSho
07-05-2018, 13:40
Jadę po sprzęt niby wszystko dotarło :)

KNC
07-05-2018, 14:17
Fajne uczucie :)

WinSho
07-05-2018, 22:15
Wszystko odebrane, zrobiłem na szybko chyba z 500 fotek. Właśnie je zgrywam; obsługa aparatu na duży plus, ekran sprawuje się wyśmienicie, dotyk również. AF jest szybki i trafia bez myślenia. To tak na szybko. Obiektyw 22 mm jest ********y :) zresztą 11-22 również.

mkamelg
07-05-2018, 23:14
Jak wizjer elektroniczny (EVF) się sprawuje? Da się zaobserwować coś co dzieje się w EVF Sony A7R III https://www.dropbox.com/s/1a7daaae0o6v06b/7R3_EVF.mov?dl=0 (można to zjawisko ograniczyć ale nie zupełnie wyeliminować) czy nie?

KNC
08-05-2018, 06:34
no i jak ten EyeAF na kotach? :D

WinSho
08-05-2018, 13:30
no i jak ten EyeAF na kotach? :D

Tego nie zdążyłem sprawdzić...sam af natomiast jak na razie bardzo sprawny.

--- Kolejny post ---


Jak wizjer elektroniczny (EVF) się sprawuje? Da się zaobserwować coś co dzieje się w EVF Sony A7R III https://www.dropbox.com/s/1a7daaae0o6v06b/7R3_EVF.mov?dl=0 (można to zjawisko ograniczyć ale nie zupełnie wyeliminować) czy nie?

Wizjer jak na EVF jest bardzo dobry. Miałem kiedyś Fuji XT10 i tutaj jest znacznie lepiej. Później zajrzę o co chodzi z tym wizjerem u Soniacza.

jotes25
15-05-2018, 12:53
Od dzisiaj cashback 215 PLN.

WinSho
15-05-2018, 15:36
Od dzisiaj cashback 215 PLN.

Teraz to niech się walą :P

tomfoot
15-05-2018, 15:46
Teraz to niech się walą :P

A masz już jakieś zdjęcia?

WinSho
15-05-2018, 16:56
A masz już jakieś zdjęcia?

Grubo ponad 1000 :)

tomfoot
15-05-2018, 16:59
Grubo ponad 1000 :)

No ale to poka cuś :-)

KNC
15-05-2018, 17:05
i jak ten EyeAF? :D

WinSho
15-05-2018, 17:23
i jak ten EyeAF? :D

Działa bardzo fajnie w ogóle cały układ AF uważam za bardzo udany!

--- Kolejny post ---


i jak ten EyeAF? :D

Działa bardzo fajnie w ogóle cały układ AF uważam za bardzo udany!

RomanS
26-05-2018, 17:00
Sprawdziłem dzialanie AF z manualnymi Zeiss-ami, potwierdzenie działa, podoba mi się.

arwic
26-05-2018, 17:30
Mam pytanie do posiadaczy. Jak wygląda użytkowanie? Czy często trzeba wchodzić do menu żeby zmienić jakiś parametr? Można zapewne wszystko zrobić na ekranie, ale czy można w miarę wygodny sposób kontrolować przysłonę, czas i iso, za pomocą przycisków, bez odrywania oka od EVFu?
Miałem M10 i niestety nie jestem osobnikiem potrafiącym użytkować aparat bez wizjera, dodatkowo AF w M10 to była jakaś kpina.
Zastanawiam się nad tym aparatem, ale mała ilość przycisków i kółek na wierzchu trochę mnie odstrasza. Gdyby miał tak jak M5 to by raczej problemu nie było.

RomanS
26-05-2018, 18:04
Oczywiście , że można.
Ten aparat to naprawdę fajny backup dla lustrzanki no i oczywiście niewielki do noszenia turystycznego.

WinSho
27-05-2018, 17:50
Mam pytanie do posiadaczy. Jak wygląda użytkowanie? Czy często trzeba wchodzić do menu żeby zmienić jakiś parametr? Można zapewne wszystko zrobić na ekranie, ale czy można w miarę wygodny sposób kontrolować przysłonę, czas i iso, za pomocą przycisków, bez odrywania oka od EVFu?
Miałem M10 i niestety nie jestem osobnikiem potrafiącym użytkować aparat bez wizjera, dodatkowo AF w M10 to była jakaś kpina.
Zastanawiam się nad tym aparatem, ale mała ilość przycisków i kółek na wierzchu trochę mnie odstrasza. Gdyby miał tak jak M5 to by raczej problemu nie było.
Samo użytkowanie aparatu jest dla mnie bardzo wygodne. Zmiana ISO czy AF czy przysłony jest bardzo wygodna i robi się to intuicyjnie. Miałem przez długi czas Canona 40D i tutaj jest dla mnie szybciej i wygodniej. O Nikonie nie wspomnę bo nie lubię ani menu ani "guzikologii" Nikona a miałem przez chyba 2 lata D7100. Jedynym minusem w M50 jest dość słaba bateria ale ja od razu kupiłem drugą Duracella i działa tak samo jak oryginał.

RomanS
28-05-2018, 09:33
Próba z 100-tka makro Zeiss865

--- Kolejny post ---

Teraz wycinek 1:1866

--- Kolejny post ---

Chciałem zobaczyć możliwości matrycy.

WinSho
28-05-2018, 10:29
Matryca daje radę do większości zastosowań amatorskich i nie tylko, APS-C Canona jest w czołówce.

--- Kolejny post ---


Fotki w dość kiepskim oświetleniu ale jest przyzwoicie :)

RomanS
28-05-2018, 11:06
W naturalnym, tylko słoneczko. ;)

jotes25
28-05-2018, 13:02
Używałeś focus peaking? Bardzo sobie chwalę to rozwiązanie, zwłaszcza w makrofotografii. Pozwala się szybko zorientować jak przebiega płaszczyzna ostrości, a potem precyzyjnie ją ustawić (szczególnie, że obiektywy EF-M nie mają okienka ze skalą odległości). Niestety, ciągle tylko w serii M, w lustrzankach Canona brak...

RomanS
28-05-2018, 13:13
Przy załączonym zdjęciu akurat nie.

arwic
29-05-2018, 23:57
Jednak kupiłem + stałka 22mm, dzisiaj odebrałem i po pół dnia zabawy i ustawiania, zapowiada się ciekawy aparat. Pożyjemy zobaczymy, mój ostatni to D700, więc ten ma wysoko postawioną poprzeczkę.
BTW. Taka mucha przyleciała. W życiu nie robiłem macro i robił nie będę, na ile dało się podejść z 22mm, a reszta to crop 100%. Jak tak to dalej będzie wyglądać, to ja zostaję. :)
889

RomanS
30-05-2018, 10:52
Zastanawiałem się nad tym obiektywem 22mm, po tych zdjęciach już wiem że zakupię. :)
Jedyny problem tutaj to ten akmulator, na szczęście mam już dwa.

jotes25
30-05-2018, 12:39
Zastanawiałem się nad tym obiektywem 22mm, po tych zdjęciach już wiem że zakupię. :)


Ogólnie wydaje się, że to "jazda obowiązkowa" dla EOS M, choćby ze względu na rozmiary czy światło. Warto rozważyć jednak również (w zamian?) 11-22 i 28 macro, w zależności od tego co się fotografuje.



Jedyny problem tutaj to ten akmulator, na szczęście mam już dwa.
Używam kilku zamienników Newell po ca. 30 PLN sztuka, nie widzę różnicy w stosunku do oryginału.

RomanS
30-05-2018, 13:15
Nie planowałem do tego aparatu zakupu wielu obiektywów, zakupiłem adapler EF->EF-M aby używać to co mam do lustrzanek. Jadnak ze względu na wygodę, wagę i jakość ten 22mm nabędę. Nie wiem jak z jakością tego 28mm makro, nie udało mi się jeszcze znaleść testów.

jotes25
30-05-2018, 14:39
Nie planowałem do tego aparatu zakupu wielu obiektywów, zakupiłem adapler EF->EF-M aby używać to co mam do lustrzanek. Jadnak ze względu na wygodę, wagę i jakość ten 22mm nabędę. Nie wiem jak z jakością tego 28mm makro, nie udało mi się jeszcze znaleść testów.

Jak każde szkło macro pewnie przewyższa naleśnik jakością optyczną (ostrość, zniekształcenia, aberracje etc.). Dodatkowo ma tę lepszą wersję napędu STM, dzięki czemu AF jest bezgłośny i szybszy. Stabilizacja co najmniej niweluje przewagę światła naleśnika przy statycznych kadrach (jej efektywność jednak szybko spada wraz ze wzrostem skali odwzorowania). Wbudowane diody LED dają w praktyce jakieś 0,5-1 EV przy skalach makro.
Dla mnie największym minusem jest konieczność (choć w sumie przymusu nie ma) składania do pozycji transportowej za pomocą przełącznika (Canon uparł się, że zrobi najmniejsze/najlżejsze szkło macro, stąd również plastikowy bagnet).

Ogólnie jeśli ktoś ma silne inklinacje do fotografii makro, to warto zastanowić się nad zakupem 28mm zamiast 22mm, dla reszty pewnie lepszym rozwiązaniem będzie ten drugi.

RomanS
30-05-2018, 15:05
Tak powinno być jak piszesz i tak by się każdy spodziewał. Ale jednak jeśli chodzi o ostrość to nie jest. Po mniej leniwych poszukiwaniach jest przecież
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1189&Camera=812&Sample=0&FLI=0&API=1&LensComp=814&CameraComp=812&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=3

jotes25
30-05-2018, 15:19
Całkiem możliwe, choć moja opinia wynika nie tylko z ogólnych przewidywań, ale także praktyki użytkowania (oczywiście nie robiłem żadnych pomiarów). Albo nie mam więc po prostu racji (co ciekawe, nawet dla przesłon "makro", np. f/8 naleśnik wyszedł tdp chyba ostrzejszy) albo tdp miało jakiś "problem" (parę razy miałem już wątpliwości odnośnie ich wyników, choć przyznam, że i tak chętnie korzystam).

Jeśli czas pozwoli to spróbuję pstryknąć jednym i drugim szkłem ten sam motyw (na pewno nie wykres/tablicę testową).

RomanS
30-05-2018, 15:29
Fajnie byłoby zobaczyć coś normalnego w naturalnych warunkach.

arwic
31-05-2018, 23:20
Pierwsze wrażenia. Masa ustawień, niema najmniejszego problemu żeby wszystko co często ustawiane było pod dowolnym guzikiem na zewnątrz, tutaj duży plus, bo tego się obawiałem. Natomiast bateria to jest porażka, fakt że sporo było ustawiania, ale tylko 140 zdjęć to jednak wynik mizerny. Polecicie jakiś zamiennik, który nie ma problemu ze współpracą z ładowarką z zestawu?

WinSho
02-06-2018, 11:31
Pierwsze wrażenia. Masa ustawień, niema najmniejszego problemu żeby wszystko co często ustawiane było pod dowolnym guzikiem na zewnątrz, tutaj duży plus, bo tego się obawiałem. Natomiast bateria to jest porażka, fakt że sporo było ustawiania, ale tylko 140 zdjęć to jednak wynik mizerny. Polecicie jakiś zamiennik, który nie ma problemu ze współpracą z ładowarką z zestawu?

Polecam zamiennik firmy Duracell - sprawdzony w boju i działa tak samo jak oryginał Canona.

RomanS
04-06-2018, 12:54
Nabyłem 22mm, jest kilka razy wart tych pieniędzy i swojej opini o nim.920

--- Kolejny post ---

I wycinek 1:1

--- Kolejny post ---

921
Za drugim razem.

thedoc
19-06-2018, 13:10
A jak jakość filmików w 120 kl/s (czy raczej 100kl/s) w 720p? Jak to wygląda?

Algier
05-07-2018, 00:45
Czy tryb HDR w M50 dostępny jest tylko w SCN, czy można go też włączyć w TV i AV?

RomanS
05-07-2018, 16:28
W trybie Tv, Av , raczej nie, mnię nie udało się czegoś takiego znaleść.
Natomiast można , te fotografie robic w trybie Filtry twórcze, wydaje mi się że to jest w tym aparacie sposób robienia takich zdjęć.

marfot
07-08-2018, 20:28
Zakupiłem M50 z M55-200 jako zestaw alternatywny dla 5DII z C70-300L do focenia w mieście.
Cel jest taki żeby uszczknąć trochę na wadze (650g vs. 1900g), skromniejszy wygląd nie rzucający się w oczy, mniejsze gabaryty.
W sumie ten cel został osiągnięty.
1072
Do focenia krajobrazu pewnie się nie nada bo jakość L-ki jest niekwestionowana ale w mieście jakoś to idzie.

Macios
07-08-2018, 20:50
Różnica w gabarytach i wadze ogromna, a jak z jakością rawów? W czym widzisz największe różnice?

marfot
07-08-2018, 22:52
Różnica w gabarytach i wadze ogromna, a jak z jakością rawów? W czym widzisz największe różnice?

Różnica w rawach przy podglądzie 1:1 jest widoczna. Mikrokontrast L-ki jest znakomity.
Ale jpgi np. 2400x1200 już są podobne. A przy mniejszej rozdzielczości na prawdę jest podobnie.
Największe zaskoczenie dla mnie to szybki spadek jakości przy ISO powyżej 400. Obróbka robi się drętwa, światła tracą zawartość półtonów. Kontrastowe fotki wychodzą dobrze.
Dwie fotki porównawcze o wymiarze 1280.

1073

1075

Macios
08-08-2018, 06:01
Dzięki wielkie:)

fret
08-08-2018, 11:31
Fajne porównanie, mógłbyś jeszcze pokazać podobny kadr z 70-300 i obu aparatów?

miszak
08-08-2018, 13:18
Różnica w rawach przy podglądzie 1:1 jest widoczna. Mikrokontrast L-ki jest znakomity.
Ale jpgi np. 2400x1200 już są podobne. A przy mniejszej rozdzielczości na prawdę jest podobnie.
Największe zaskoczenie dla mnie to szybki spadek jakości przy ISO powyżej 400. Obróbka robi się drętwa, światła tracą zawartość półtonów. Kontrastowe fotki wychodzą dobrze.


To typowe dla matryc aps-c w canonie. Ja to samo odnotowałem sprawdzając 80d. Trzeba uważać jeśli chce się na przykład coś wyciągnąć z cieni powyżej iso400-800. Poza tym i akumulatorem przesympatyczny aparat.

marfot
08-08-2018, 18:30
Fajne porównanie, mógłbyś jeszcze pokazać podobny kadr z 70-300 i obu aparatów?

Niestety nie kupiłem (jeszcze :?:) adaptera. Po pierwsze cena jest absurdalnie zaporowa a poza tym nie byłem pewien czy zostawię sobie ten sprzęt.
Może kilka fotek testowych:

1077

1078

1079

No i moja Pani patrzy na nową zabawkę ;)
1080

jotes25
08-08-2018, 18:44
Jak oceniasz AF w tym aparacie?

Co do adaptera, to podejrzewam, że na alliexpress da się jeszcze kupić jakiś zamiennik w cenie ok. 100 złotych (np. Viltrox). Niestety nie jestem na bieżąco, mój kupiłem kilka lat temu.

marfot
08-08-2018, 19:01
Jak oceniasz AF w tym aparacie?

Skuteczność pojedynczego punktu jest dobra. Pole jest małe. Sterowanie dotykowe na ekraniku przy obserwacji w wizjerze jest wygodne i proste.
AF jest szybki i skuteczny. No ale mam na razie ten jeden obiektyw 55-200 - ciemny i długi a to duże ułatwienie dla AF.
Co do śledzenia to na razie nie mogę wyrozumieć wszystkiego. Jakoś działa, jest szybkie ale jaka niezawodność z tego wynika to jeszcze nie wiem. Poćwiczę.
Wypstrykałem dopiero dwa akumulatory ;).

gnd
08-08-2018, 20:04
Adapter można kupić najtańszy. Mam jakiegoś chińczyka plastikowego i to tylko przedłużenie styków.

jotes25
08-08-2018, 20:37
Adapter można kupić najtańszy. Mam jakiegoś chińczyka plastikowego i to tylko przedłużenie styków.

Teoretycznie tak. W praktyce miałem jakiegoś taniego (chyba jeszcze mam) i podłączoną 40/2.8 STM. Ten zestaw łapał jakieś dziwne odbicia/flary. Nie twierdzę, że to wina adaptera, bo nie miałem nigdy czasu na bliższe przyjrzenie się temu zjawisku.

marfot
08-08-2018, 20:48
Oryginalny adapter jest w cenie C50/1.8 STM. To irytujące. Po prostu.

gnd
08-08-2018, 21:13
Zgadzam się, powinien być w zestawie tak jak z pieszym m. W końcu system szklarnią nie grzeszy, konstrukcja jest bardzo prosta.

epicure
10-08-2018, 12:39
Rzadko tu zaglądam od jakiegoś czasu (chyba od paru ładnych lat), ale ostatnio zainteresowałem się M50-tką. Gdyby ktoś chciał poczytać recenzję tego aparatu i pooglądać parę zdjęć, to zapraszam:

Pozytywne zaskoczenie – Canon EOS M50 | epicure | fotografia | blog | Łukasz Sarwiński (http://www.epicure.pl/canon-eos-m50/) :)

marfot
13-08-2018, 17:58
Test fajny chociaż, subiektywny - takie mi się podobają. Nie ze wszystkim się zgadzam ale wiele się potwierdza.
Moje pierwsze uwagi odnośnie M50:

1. Gibany ekran jest bardzo kłopotliwy w obsłudze w stosunku do odchylanego. Gdyby mój G7XII miał taki ekran nie mając EVF byłby bezużyteczny. Mozolenie się z wywracaniem tylko po to aby trochę go odchylić w górę to dramat. No ale w M50 jest EVF i ekran służy do ustawiania kciukiem położenia punktu AF. Do tego się nadaje. Gibany ekran to ukłon w kierunku vlogerów no to im się podoba.

2. EVF widziałem dotąd tylko w Sony i bardzo mi się ten obraz nie podobał. Skądś mi się uwidziało, że w Canonach jest lepiej. Ogólnie obraz jest bardzo lichy - kontrast ogromny, cienie smoliste. No ale co tam.

3. Nie mam osobiście potrzeby stosowania większej ilości kółek do obsługi. Robię w trybie Av, stosuje praktycznie stałą korektę ekspozycji, tylko RAW.

4. Auto ISO jest praktycznie niekonfigurowalne. Automat dość skrupulatnie forsuje czasy 1/(ogniskowa FF) ignorując stabilizację.

5. Sensor, póki co, jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Wywołałem wcześniej całkiem sporo RAWów z tego sensora ściągniętych z netu i wydawało mi się że jest nieźle. No ale teraz widzę, że powyżej ISO 400 obrazek jest cienki. Użyteczny, ale świateł i cieni i koloru ubywa sporo w stosunku do ISO 100. Niby wiadomo, że tak ma być ale lekki niesmak jest.

6. Obiektyw M55-200 - teoretycznie najsłabszy w systemie M - zaskakuje pozytywnie. Jest użyteczny, kompaktowy, lekki a przy tym ostry i dosyć kontrastowy. W końcu matryca w M50 jest dosyć gęsta a powiększenia 1:1 wyglądają przyzwoicie.

jotes25
13-08-2018, 18:31
4. Auto ISO jest praktycznie niekonfigurowalne. Automat dość skrupulatnie forsuje czasy 1/(ogniskowa FF) ignorując stabilizację.


A w trybie M działa Auto ISO? :)

marfot
13-08-2018, 18:54
A w trybie M działa Auto ISO? :)

Oczywiście. W zakresie ustalonym w Menu.
Przy okazji zaskoczyło mnie, że w trybie M obiektyw trzyma pełną dziurę dla zmieniających się ogniskowych.

jotes25
13-08-2018, 19:02
Czyli problem z czasem ekspozycji dla Auto ISO w trybie Av można po prostu obejść używając tryb M, czyż nie? :)

--- Kolejny post ---


Przy okazji zaskoczyło mnie, że w trybie M obiektyw trzyma pełną dziurę dla zmieniających się ogniskowych.

Nie bardzo rozumiem. Skoro tryb M, to powinien trzymać taką przysłonę jaką ustawiłeś niezależnie od tego czy dla danej ogniskowej to pełna dziura czy nie... W kierunku ku dłuższym ogniskowym oczywiście będzie coraz ciemniej, ale w przeciwnym nie powinno być coraz jaśniej?

P.S. Ale chyba już domyślam się, że chodzi o ruch powrotny podczas zoomowania? :)

marfot
13-08-2018, 19:17
Czyli problem z czasem ekspozycji dla Auto ISO w trybie Av można po prostu obejść używając tryb M, czyż nie? :)

--- Kolejny post ---



Nie bardzo rozumiem. Skoro tryb M, to powinien trzymać taką przysłonę jaką ustawiłeś niezależnie od tego czy dla danej ogniskowej to pełna dziura czy nie... W kierunku ku dłuższym ogniskowym oczywiście będzie coraz ciemniej, ale w przeciwnym nie powinno być coraz jaśniej?

P.S. Ale chyba już domyślam się, że chodzi o ruch powrotny podczas zoomowania? :)

Działa to tak, że jak dla dowolnej ogniskowej ustawi się pełną dziurę to podczas zoomowania trzyma pełną dziurę.
Ale np. jak dla ogniskowej 55 mm ustawię f/5.6 to przy ogniskowej 200mm zmieni na f/6,3 i przy odwrotnym zoomowaniu powróci na f/5,6.

Co do AutoISO w trybie M jeszcze nie ogarnąłem jak aparat sygnalizuje niepoprawną ekspozycję po osiągnięciu granicznej wartości ISO. Drabinka umożliwia korektę ekspozycji co jest godne pochwały ale nie wskazuje już o ile niedoświetlamy po osiągnięciu granicznej wartości ISO.

jotes25
14-08-2018, 15:03
Działa to tak, że jak dla dowolnej ogniskowej ustawi się pełną dziurę to podczas zoomowania trzyma pełną dziurę.
Ale np. jak dla ogniskowej 55 mm ustawię f/5.6 to przy ogniskowej 200mm zmieni na f/6,3 i przy odwrotnym zoomowaniu powróci na f/5,6.

Aha, czyli tak jak myślałem. Wczoraj było gorąco, a ja mało używam zoomów ;)



Co do AutoISO w trybie M jeszcze nie ogarnąłem jak aparat sygnalizuje niepoprawną ekspozycję po osiągnięciu granicznej wartości ISO.

Wydaje mi się, że miganiem wartości górnego (lub dolnego) zakresu ISO. Choć możliwe, że pomyliłem to z Sony ;)

marfot
14-08-2018, 18:19
Wydaje mi się, że miganiem wartości górnego (lub dolnego) zakresu ISO. Choć możliwe, że pomyliłem to z Sony ;)
W G7XII graniczna wartość ISO podświetla się na czerwono po przekroczeniu warunków naświetlania. W M50 oczekiwałbym jakiejś reakcji poza przyciemnieniem obrazka w wizjerze.

RomanS
14-08-2018, 18:59
Mam nadzieję , że zrobią to w kolejnej aktualizaci oprogramowania.

jotes25
14-08-2018, 19:18
W G7XII graniczna wartość ISO podświetla się na czerwono po przekroczeniu warunków naświetlania. W M50 oczekiwałbym jakiejś reakcji poza przyciemnieniem obrazka w wizjerze.

W sumie nawet nie pamiętam jak to jest w 80d. Sprawdzę może za chwilę.

--- Kolejny post ---


Mam nadzieję , że zrobią to w kolejnej aktualizaci oprogramowania.

Jak nie ma, to nie będzie. Canon nie daje "ekstrasów", można sobie co najwyżej kupić np. M50 mark II.

RomanS
15-08-2018, 10:30
Bądzmy optymistami w 7D była poważna aktualizacja, ktora coś tam dodawała.

marfot
15-08-2018, 11:03
Jak nie ma, to nie będzie. Canon nie daje "ekstrasów", można sobie co najwyżej kupić np. M50 mark II.

Ale to jest drobiazg - podświetlenie na czerwono albo miganie wartości ISO po przekroczeniu zakresu. W M50 przekroczenie zakresu np. czasu sygnalizowane jest miganiem czyli wprowadzą miganie wartości ISO :)

luso
15-08-2018, 12:19
marfot
Ja bardzo chciałbym zobaczyć zdjęci M50 z podpiętym 70-300L ;) Ale niektóre marzenia się nigdy nie spełnią :(

marfot
15-08-2018, 12:42
marfot
Ja bardzo chciałbym zobaczyć zdjęci M50 z podpiętym 70-300L ;) Ale niektóre marzenia się nigdy nie spełnią :(

Mam poważną blokadę psychiczną przed zakupem adaptera Canona.
Gdybym miał pewność co do jakiegoś zamiennika to już bym go miał. Ale ludzie jakoś niemrawo się wypowiadają a jest tego co niemiara.

RomanS
15-08-2018, 13:13
Kupiłem oryginał, bo tu jakość wykonania i materiały mają zasadnicze znaczenie. Żeby mniej bolało to razem z aparatem, żeby odjąć te 215-cie. Wcześniej wstawilem tutaj zdjęcie z Zeiss-a 100mm, żeby zobaczyć możliwości matrycy no i oczywiście jak ten adapter działa. Jestem z niego zadowolony.

luso
15-08-2018, 21:14
Mam poważną blokadę psychiczną przed zakupem adaptera Canona.
Gdybym miał pewność co do jakiegoś zamiennika to już bym go miał. Ale ludzie jakoś niemrawo się wypowiadają a jest tego co niemiara.

Podejrzewam, że to przez to, że jest małpo użytkowników tego systemu. Dla mnie taki aparat wydaje się być idealnym połączeniem z ef35is ;)

jotes25
15-08-2018, 21:32
Wygrzebałem z szafy posiadany adapter. To Voking VK-C-AF4. Plastikowy korpus, aluminiowe bagnety, wbudowany gwint statywowy. Pewnie mógłbym strzelić parę fotek testowych na M10, ale co to jest warte wyjdzie dopiero w praniu. Czyli jak kupię jakieś bezlustro Canona i zacznę je naprawdę używać.

--- Kolejny post ---


Podejrzewam, że to przez to, że jest małpo użytkowników tego systemu. Dla mnie taki aparat wydaje się być idealnym połączeniem z ef35is ;)

Dlatego lada moment będzie 35ka EF-M, pewnie jaśniejsza i mniejsza niż wspomniane szkło, ale raczej bez stabilizacji. Chyba, że ... ;)

luso
15-08-2018, 21:38
To już by było coś. Jasna dedykowana 35 dla bagnetu ef-s nigdy nie powstała :( A nikoniarze od zawsze mieli obiektyw 35/1.8.

jotes25
15-08-2018, 21:44
To już by było coś. Jasna dedykowana 35 dla bagnetu ef-s nigdy nie powstała :( A nikoniarze od zawsze mieli obiektyw 35/1.8.

No i to jest właśnie podejrzane ;) Albo nastąpiła zmiana mentalności u Canona albo np. takie EF-M 35/1.4 będzie niezbyt tanie i będzie kryło od razu pełną klatkę (co raczej wydaje mi się mało prawdopodobne, nie sądzę, żeby Canon chciał się bawić w pokurczone bagnety tak jak Sony).

marfot
15-08-2018, 22:45
EF-M 32/1.4 STM będzie już na Photokinie i raczej ma być kompaktowe. Jest milczenie w sprawie ceny co u Canona oznacza tylko jedno :(

mkamelg
15-08-2018, 22:51
marfot
Ja bardzo chciałbym zobaczyć zdjęci M50 z podpiętym 70-300L ;) Ale niektóre marzenia się nigdy nie spełnią :(

https://www.flickr.com/photos/davebass5/40117981330/in/album-72157696476763605/

https://www.flickr.com/photos/davebass5/29133016028/

https://www.flickr.com/photos/davebass5/43115239591/

https://www.flickr.com/photos/davebass5/42696249411/

https://www.flickr.com/photos/davebass5/27502352347/


Mam poważną blokadę psychiczną przed zakupem adaptera Canona.
Gdybym miał pewność co do jakiegoś zamiennika to już bym go miał. Ale ludzie jakoś niemrawo się wypowiadają a jest tego co niemiara.

Fotodiox Pro

https://www.amazon.com/Fotodiox-Lens-Mount-Auto-Adapter/product-reviews/B00D9BKWEQ/ref=cm_cr_getr_d_paging_btm_2?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews&sortBy=recent&filterByStar=critical&pageNumber=2#R2IHM5CZ65C96S

Jest źle wyczerniony (patrz komentarz ze zdjęciami) i po jakimś czasie trzeba go skręcać do kupy bo śrubki się w nim luzują przez co źle działa AF zwłaszcza jeżeli się korzysta z zoomów. Potwierdzone działanie z M50.

VILTROX

https://www.amazon.com/VILTROX-EF-EOS-Lens-Mount-Adapter/dp/B00CBGFUT2/ref=cm_cr_arp_d_product_sims?ie=UTF8#customerRevie ws

Na wejściu kilka pozytywnych komentarzy od posiadaczy M50.

Commlite

https://www.amazon.com/Commlite-CM-EF-EOS-Electronic-Auto-Focus-Adapter-Canon/dp/B0788PDN1S/ref=pd_cp_421_1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_p=5682957075090298297&pf_rd_r=362FF47RH3SMJC0ZDPGQ&pd_rd_wg=cqQTy&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&pd_rd_w=fCn4x&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pd_rd_r=a970e5f9-a0c5-11e8-9ec2-f718c3f69dd2&pd_rd_i=B0788PDN1S&psc=1&refRID=362FF47RH3SMJC0ZDPGQ&dpID=41sACXzk7wL&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=detail

Według producenta tak wygląda lista kompatybilnych obiektywów:


Compatible Lens:
Canon EF Fixing Zoom: 24 F1.4L, 24 F1.8, 35 F1.4, 35 F2, 40 F2.8, 50 F1.4, 50 F1.2, 50 F1.8, 85 F1.2, 50 F1.8, 100 F2, 100 F2.8
Canon EF-S:17-55 F2.8,18-55, 18-135, 55-200
Tarmon:SP 17-35, SP 17-50, SP 28-75, SP 200-500

Zaglądając pod "Customer questions & answers" można się dowiedzieć że:



Question: Will this work with the Canon M50?

Answer:

I bought this specifically for use on my M50. It’s worked on the Canon lenses I have. I’ve tried it on 70-200 IS, 24-70 L, and the nifty fifty.
By AmazonJunkie on August 4, 2018

Yes that's what I have it on. Works perfectly
By Jeff Lin on August 4, 2018

Yes I bought this in April for my M50, works great.
By Amazon Customer on August 4, 2018

Czyli wszystko gra. W komentarzach jest jakiś filmik i darmowa podpowiedź na rozwiązanie pewnego problemu:


Fit camera and lenses, but something wrong with the electrical components, it simply just focuses my lens in and out non stop the second I power on my camera, even if I am not composing a shot/holding the shutter down.

UPDATED: The problem is with the M series "Continuous autofocus" which can be turned off. When using the M lenses, they AF so quietly/smoothly you don't notice until you try using an EF lens. This setting can be turned off in the menu. (Will also save battery) This product works well after doing that.

Adapter do dostania w sklepach internetowych Cyfrowe.pl lub Rtv Euro Agd. Poniższa informacja pochodzi ze sklepowych komentarzy:

"Lekki luz na mocowaniu z aparatem, po stronie obiektywu nie ma zastrzeżeń. Poza tym, działa bezbłędnie."

"Mógłby być lżejszy. Jakość wykonania dobra , występuje minimalny luz na bagnecie od strony obiektywu. Za taką cenę do przyjęcia."

marfot
15-08-2018, 23:08
mkamelg
Wielkie dzięki za włożoną pracę. Myślałem o Commlite bo to już pewna tradycja w podpinaniu wszystkiego do Sony ale pojawił się ten Viltrox i tak się zawahałem ;)

Co do zamienników w ogólności to właśnie testuję YN-E3-RT i chyba działa :shock:

Algier
20-08-2018, 10:48
Kupiłem oryginał, bo tu jakość wykonania i materiały mają zasadnicze znaczenie. Żeby mniej bolało to razem z aparatem, żeby odjąć te 215-cie. Wcześniej wstawilem tutaj zdjęcie z Zeiss-a 100mm, żeby zobaczyć możliwości matrycy no i oczywiście jak ten adapter działa. Jestem z niego zadowolony.

a zwrot za adapter nie jest czasem przy zakupie M5?

RomanS
20-08-2018, 11:23
Nie wiem czy przy M5 jest zwrot 215 zł, ale przy M50 napewno jest.

mkamelg
20-08-2018, 22:39
a zwrot za adapter nie jest czasem przy zakupie M5?

Jest zwrot 215 zł w promocji bezterminowej przy zakupie adaptera wraz z aparatami EOS M50, EOS M6 oraz EOS M5 https://www.canon.pl/lens-promo/

Dodatkowe 215 zł do wyrwania w promocji terminowej (kończy się 31.08.2018) przy zakupie EOS M50 https://www.canon.pl/cashback/ no bo promocje można łączyć.

Czyli jeżeli na przykład w Cyfrowe.pl oryginalny adapter EF-EOS M kosztuje 583 zł no to 583 zł minus 215 zł minus 215 zł równa się 153 zł. Jest to super sprawa dla kogoś kto kupuje sobie M50 bo już nie będzie musiał szukać tańszych zamienników oryginału.

marfot
14-09-2018, 20:19
Zrobiłem trochę fotek zestawem M50+M55-200.
W mieście jest fajnie:

1. 1212

2. 1213

3. 1214

4. 1215

Obiektyw daje radę, IS skuteczny, kolory na poziomie akceptowalnym.

W górach, odległe widoczki, mgiełki - to jednak domena FF.
Obrazek obrabia sie trudno, kolory "się mienią".
To przykład:

5.1216

epicure
15-09-2018, 09:06
W górach, odległe widoczki, mgiełki - to jednak domena FF.


A to ciekawe...

marfot
15-09-2018, 09:54
A to ciekawe...

Chyba we wszystkich sensorach Canona jasne partie zawierają mało koloru. I te kolory zachowują się "chybotliwie" - przy rozjasnianiu/przyciemnianiu wyraźnie zmieniają odcień.
Wydaje mi się, że jako tako jest w 5DIV chociaż w stosunku do takiego D850 to jest przepaść. Sensorek M50 wydaje się tu słaby nawet na ISO 100.

Kolekcjoner
15-09-2018, 11:36
Chyba we wszystkich sensorach Canona jasne partie zawierają mało koloru. I te kolory zachowują się "chybotliwie" - przy rozjasnianiu/przyciemnianiu wyraźnie zmieniają odcień.
Wydaje mi się, że jako tako jest w 5DIV chociaż w stosunku do takiego D850 to jest przepaść. Sensorek M50 wydaje się tu słaby nawet na ISO 100.

Ja się zastanawiam jak ci biedni ludzie w ogóle robią zdjęcia tymi Canonami. Pewnie to co oglądam to jest ułuda :lol:.

epicure
15-09-2018, 11:44
Każda manipulacja ekspozycją przy skrajnych rejestrach matrycy to igranie z kolorem. Nie widziałem matrycy, z której ktokolwiek chciałby odzyskiwać informacje np. z przypalonej twarzy, bo to nigdy nie kończy się dobrze dla koloru. Nie zauważyłem jednak, żeby M50 jakoś tu się specjalnie wyróżniał na niekorzyść na tle innych aparatów, z którymi miałem do czynienia.

marfot
15-09-2018, 11:54
Każda manipulacja ekspozycją przy skrajnych rejestrach matrycy to igranie z kolorem. Nie widziałem matrycy, z której ktokolwiek chciałby odzyskiwać informacje np. z przypalonej twarzy, bo to nigdy nie kończy się dobrze dla koloru. Nie zauważyłem jednak, żeby M50 jakoś tu się specjalnie wyróżniał na niekorzyść na tle innych aparatów, z którymi miałem do czynienia.

W kategorii sensorów APS-C to co pokazuje M50 wygląda bardzo przyzwoicie. Korekta o jakieś -2/3EV pozwala nieco bardziej nasycić jasne partie. Chodzi mi raczej o to, że tylko sensory FF prezentują lepsze możliwości w tym zakresie.

mirror
15-09-2018, 12:52
Ja się zastanawiam jak ci biedni ludzie w ogóle robią zdjęcia tymi Canonami. Pewnie to co oglądam to jest ułuda :lol:.

myślą że tak ma być bo tak jest dobrze :mrgreen:

Algier
21-09-2018, 14:52
Jest zwrot 215 zł w promocji bezterminowej przy zakupie adaptera wraz z aparatami EOS M50, EOS M6 oraz EOS M5 https://www.canon.pl/lens-promo/

Dodatkowe 215 zł do wyrwania w promocji terminowej (kończy się 31.08.2018) przy zakupie EOS M50 https://www.canon.pl/cashback/ no bo promocje można łączyć.

Czyli jeżeli na przykład w Cyfrowe.pl oryginalny adapter EF-EOS M kosztuje 583 zł no to 583 zł minus 215 zł minus 215 zł równa się 153 zł. Jest to super sprawa dla kogoś kto kupuje sobie M50 bo już nie będzie musiał szukać tańszych zamienników oryginału.


Wielkie dzięki za szczegółową informację. Właśnie dostałem e-mail z Canon Polska, że zgłoszenia zostały rozpatrzone pozytywnie i przeleją na konto 2x po 215 zł.

Takie zakupy to ja lubię. Dodatkowo przy zakupie w euro rtv agd dostałem bon na 100 zł. i sklep zapłacił 2 pierwsze raty.

arwic
30-09-2018, 22:05
Macie jakieś "ciekawe" profile kolorów dla zdjęć?
Z filmowych używam CineStyle i Marvel.

mkamelg
30-09-2018, 23:14
Coś tam się znajdzie.

http://cinescopophilia.com/download-the-vw-updated-154-canon-dslr-picture-styles-picture-profiles/

arwic
30-09-2018, 23:46
To nie moje lenistwo, lub alergia na szukajkę w Googlu, ale pierwszy raz stronę widze. Dzięki wielkie.

marfot
02-10-2018, 00:52
Ponieważ z przykręconą normalną płytką statywową nie można w M50 wymienić baterii wymyślono taki praktyczny gadżet :mrgreen:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1430413-REG/smallrig_cage_for_canon_eos.html
Teraz można sobie poprzykręcać do woli a baterię się wymienia ;).

akustyk
04-10-2018, 09:00
Ponieważ z przykręconą normalną płytką statywową nie można w M50 wymienić baterii wymyślono taki praktyczny gadżet :mrgreen:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1430413-REG/smallrig_cage_for_canon_eos.html
Teraz można sobie poprzykręcać do woli a baterię się wymienia ;).

mirrorless... mniejsze i wygodniejsze... inaczej :D :D :D

MichalPrz
19-10-2018, 12:36
Czy będzie dobrą decyzja o przesiadce z Canona 60d na eos M50 (lub m5) ? Z aparatu korzystam dla własnych celów ogólnych (podróże, panoramy, portrety) , zdolności fotograficzne oceniłbym u siebie jako średnio-zaawansowane (fotografią cyfrową zajmuje się poważnie przeszło 5 lat). Zdjęcia wykonuje w RAWach, następnie obróbka w lightroomie - bardzo to lubię :)
Dlaczego szukam bezlusterkowca ? Dlatego, że gabaryt 60d z obiektywami w ostatnim czasie zaczął mnie przytłaczać i ostatecznie zniechęcać do zabierania aparatu na jakikolwiek wyjazd (w przeciągu roku nie wziąłem go ani razu), a zastąpiłem fotografowanie smartfonem :? szukam czegoś bardziej mobilnego ale jakością obrazka (w tym głównie obrazu raw) na poziomie nie mniejszym niż poczciwego 60D.

akustyk
19-10-2018, 13:11
Czy będzie dobrą decyzja o przesiadce z Canona 60d na eos M50 (lub m5) ? Z aparatu korzystam dla własnych celów ogólnych (podróże, panoramy, portrety) , zdolności fotograficzne oceniłbym u siebie jako średnio-zaawansowane (fotografią cyfrową zajmuje się poważnie przeszło 5 lat). Zdjęcia wykonuje w RAWach, następnie obróbka w lightroomie - bardzo to lubię :)
Dlaczego szukam bezlusterkowca ? Dlatego, że gabaryt 60d z obiektywami w ostatnim czasie zaczął mnie przytłaczać i ostatecznie zniechęcać do zabierania aparatu na jakikolwiek wyjazd (w przeciągu roku nie wziąłem go ani razu), a zastąpiłem fotografowanie smartfonem :? szukam czegoś bardziej mobilnego ale jakością obrazka (w tym głównie obrazu raw) na poziomie nie mniejszym niż poczciwego 60D.

dobrze, ale jakie obiektywy?

candar
19-10-2018, 13:30
Czy będzie dobrą decyzja o przesiadce z Canona 60d na eos M50 (lub m5) ? Z aparatu korzystam dla własnych celów ogólnych (podróże, panoramy, portrety) , zdolności fotograficzne oceniłbym u siebie jako średnio-zaawansowane (fotografią cyfrową zajmuje się poważnie przeszło 5 lat). Zdjęcia wykonuje w RAWach, następnie obróbka w lightroomie - bardzo to lubię :)
Dlaczego szukam bezlusterkowca ? Dlatego, że gabaryt 60d z obiektywami w ostatnim czasie zaczął mnie przytłaczać i ostatecznie zniechęcać do zabierania aparatu na jakikolwiek wyjazd (w przeciągu roku nie wziąłem go ani razu), a zastąpiłem fotografowanie smartfonem :? szukam czegoś bardziej mobilnego ale jakością obrazka (w tym głównie obrazu raw) na poziomie nie mniejszym niż poczciwego 60D.

Dokładnie wczoraj padło podobne pytanie ;) Jednak przypuszczam, że tutaj za wiele się nie dowiesz :) vide -> http://canon-board.info/threads/108813-Co%C5%9B-ma%C5%82ego-ale-blisko-stylu-Canon-a/page2
Jakbyś nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi napisz do mnie PW ;)

Kolekcjoner
19-10-2018, 13:34
dobrze, ale jakie obiektywy?Otóż to, bo co z tego że weźmiesz małe body (nawet mniejsze niż M50 (np. M6)?
Jakieś szkło musisz podpiąć i tu pojawia się prawdziwe wyzwanie w kontekście rozmiarów i mobilności.

akustyk
19-10-2018, 13:55
Czy będzie dobrą decyzja o przesiadce z Canona 60d na eos M50 (lub m5) ?

ogolnie tak, jesli chcesz aparat mniejszy, z lepszym autofokusem i z duzo lepsza matryca

co tracisz to celownik optyczny (ale zyskujesz elektroniczny, wiec w zaleznosci od upodoban jestes na plus badz minus), dluga zywotnosc na jednej baterii (wiec moze byc tak, ze w podrozy po intensywnym dniu focenia ladujesz dwa akumulatory z budzikiem w srodku nocy), solidniejszy uchwyt z ciezszymi obiektywami. sam ocen na ile to jest istotne dla ciebie



Z aparatu korzystam dla własnych celów ogólnych (podróże, panoramy, portrety)
do podrozy EF-M 15-45 jest OK. EF-S 18-55 od 60D jest optycznie (duzo) lepszy, ale 15mm daje wieksze mozliwosci. plus jako calosciowa kombinacja M50 + 15-45 jest duzo mniejszy i lzejszy od 60D + 18-55

do panoram masz EF-M 11-22, do 60D bylby 10-18. podobnie. oba ciemne, optycznie OK, do tematu sie nadaja...

do portretu masz adapter EF-M -> EF i stalke 50 STM. w 60D moznaby uzywac bez adaptera, no to jestes 500 PLN i pare dekagramow do tylu na zmianie na M5(0)


IMHO gdyby skladac zestaw od zera, to M5(0) mialby wiecej sensu. czy warto wymieniac 60D... jesli waga i gabaryt sa kluczowym problemem, to tak, chociaz sama zmiana korpusu na 200D moze tez wystarczyc (i nie trzeba od nowa obiektywow kupowac)

RomanS
19-10-2018, 22:28
Ja mogę polecić M50 + ef-m 22mm f/2.0 jakość bardzo dobra i spokojnie zmieści się w troche większej kieszeni.

MichalPrz
23-10-2018, 12:22
Dzięki za odpowiedzi !

Nie wspomniałem wcześniej. Z canonem 60D mam obiektyw Sigmę 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM, wcześniej używałem kita i Canona EF-S 18–135 mm f/3.5–5.6, których szybko się pozbyłem oraz Canona 50 mm 1.8 STM więc nieco tej lepszej jakości, a przede wszystkim możliwości obiektywów zobaczyłem, oraz tego ile da się z nich wyciągnąć. Zdaje sobie sprawę, że to nie są wyżyny sprzętu fotograficznego, ale tak jak się określiłem w amatorsko i średnio-zaawansowanym stopniu wiedzy i użycia obiektywy sprawdziły się wzorowo, z rawów w photoshopie dało się wyciągnąć naprawdę dużo i wiele się nauczyłem na tym sprzęcie :)

Powiem tak. Byłem w kilku media marketach. Oferta bezlusterkowców jest spora ale cały czas nie mogę się do nich przekonać... (Pamiętam jak lat temu 5 namawiano mnie na bezlusterkowiec twierdząc, że są przyszłością luster, których za te lat pięć już nie będzie :roll: )

Jak wspomniałem wyżej, zależy mi na mobilności sprzętu, aby częściej go ze sobą zabierać, cieszyć się fotografią, a nie myśleć o tej ciężkiej torbie... (jak wspomniałem w przeciągu roku za bardzo z aparatu nie korzystałem a zastąpiłem go smartofnem :shock: ). Canon 60D zdaje mi się być bardzo dobrą konstrukcją, lubię go, wiem na ile go stać, jakie daje efekty oraz czego mi w nim brakuje (choć za zdjęcia jakie nieraz zrobił mogę wybaczyć :) ) bateria wytrzymuje naprawdę długo, więc w porównaniu z testami bezluster, z uwagi choćby na ten czynnik jestem bardzo zniechęcony.

Kolejna kwestia to, jak koledzy wyżej wspomnieli, obiektywy. Sensowniejsze będą zwiększać wagę całości zestawu i ostatecznie pewnie różnicy w gabarytach wcale tak dużej nie uświadczę...

Jeszcze decyzji nie podjąłem, natomiast teraz przyjąłem nieco inny punkt wyjścia: na tym czym mi zależy to odświeżenie swojego leciwego już ale wciąż poczciwego i dobrego 60D. Chciałbym sprzęt z większą ilością pkt af, może szybszym procesorem oraz wifi (kusi mnie 70/80 D). Najogólniej chodzi o odświeżenie. Co do gabarytów - chyba do codziennego użytku rozejrzę się za jakimś małym obiektywem o stałym świetle np. EF-S 24mm f/2.8 STM, który znacząco zmniejszy wagę i gabaryt całości, a więc osiągnę co chciałem w codziennym użyciu... Ale sprawa jeszcze ostatecznie nie przesądzona :)

jotes25
02-11-2018, 17:02
Od dzisiaj wraca cashback na M50.

marfot
03-11-2018, 11:48
marfot
Ja bardzo chciałbym zobaczyć zdjęci M50 z podpiętym 70-300L ;) Ale niektóre marzenia się nigdy nie spełnią :(
Spóźnione ale szczere ;)

Porównanie M55-200 z C70-300L na M50 - crop 1:1

f/6.3, 200mm:
1388

f/8, 200mm
1389

Różnica spora w obrazku ale waga 1:4 i cena 1:4 sporo rekompensuje.
Przy rozmiarach obrazka rzędu 2000pix te różnice poważnie się zacierają.

Całe obrazki dla porządku przy f/8:
M
1390
L
1391

jotes25
03-11-2018, 13:20
Jak już ktoś zauważył jeszcze pośrednim rozwiązaniem jest 55-250 STM:
https://camerasize.com/compact/#776.10.2,776.427,776.389.2,ha,t

A nieco innej beczki:
https://www.ebay.com/itm/Original-VILTROX-EF-EOS-M2-Lens-Adapter-0-71x-Speed-Booster-for-Canon-EF-Lens/223214699920?hash=item33f8a20590:g:enoAAOSwyWxb3Gn 8:rk:4:pf:0

Bezpośrednio od Chińczyka można mieć za połowę tej ceny tylko trzeba przynajmniej 100 sztuk wziąć ;)

Nie zachęcam do zakupu, choć sam na pewno kupię (gdzie indziej raczej) o ile jeszcze będę mieć M-kę.

luso
03-11-2018, 13:35
marfot dzięki :) Jak się trzymało M z podpiętym 70-300L ?

marfot
03-11-2018, 14:04
Jak się trzymało M z podpiętym 70-300L ?

Ja mam chwyt jeszcze z czasów gdy nikt nie widział gripów.
Cały zestaw leży na lewej ręce co by to nie było - zmienia się tylko środek ciężkości a więc i punkt podparcia.
Natomiast ogólna poręczność zestawu jest marna.

Kupiłem M50 z M55-200, żeby mieć cały czas dostępne drugie body z tele - lekkie, mało rzucające się w oczy.
Żeby zrobić szybko np. taką fotkę:
1392

Do krajobrazu mam nieodmiennie FF i C70-300L.

fret
03-11-2018, 14:55
Fotka mistrzowska :D

Eberloth
03-11-2018, 19:13
Ja sądziłem, że do takich fot potrzebne jest UWA, a nie tele...:mrgreen: Człowiek się uczy tej fotografii całe życie ;)

zdebik
21-11-2018, 16:53
Kupiłem M50 i tak na szybko opiszę parę rzeczy.

Plusy:

- ładny mały, zgrabny aparat.
- działają szkła EF/EF-S
- wskazywanie punktu AF przez ekran dotykowy (można wybrać dowolny obszar np. prawy górny róg).
- cena (£399) po cashbacku

Minusy:

- symulacja expozycji w studio się nie sprawdza (AF głupieje nie mogąc złapać ostrości)
- brak łącza dla wężyka spustowego.
- AF nie łapie tak szybko jak fazowy.

Tak na szybko, reszta wyjdzie w praniu ale jak narazie dobre wrażenia.

jotes25
21-11-2018, 17:03
Minusy:

- symulacja expozycji w studio się nie sprawdza (AF głupieje nie mogąc

Hmmm, a po wyłączeniu symulacji, to AF się poprawia? Z jakim szkłem takie obserwacje?

zdebik
21-11-2018, 17:07
Hmmm, a po wyłączeniu symulacji, to AF się poprawia? Z jakim szkłem takie obserwacje?Po wyłączeniu jest ok. Pewnie to wina ustawień iso 100, f13, 1/100. Dziwne, że podczas ustawiania ostrości nie jest podbijane iso lub otwierana przysłona.

Szkło 60'ka macro.

jotes25
21-11-2018, 17:11
Po wyłączeniu jest ok. Pewnie to wina ustawień iso 100, f13, 1/100. Dziwne, że podczas ustawiania ostrości nie jest podbijane iso lub otwierana przysłona.


No niby powinna być otwarta. Daj znać jak coś więcej zauważysz. Sam sprawdzę wieczorkiem jak to jest.

zdebik
21-11-2018, 17:24
No niby powinna być otwarta. Daj znać jak coś więcej zauważysz. Sam sprawdzę wieczorkiem jak to jest.https://youtu.be/phGEJ4SocxM

Tak to wygląda, jeśli ISO jest podniesione i coś widać na ekranie/wizjerze jest ok.

Ta sieczkarnia to pracująca przesłona, tu akurat nie miał czego złapać, ale nawet gdyby coś było efekt jest taki sam.

O dziwo z 35 f2 is jest troszkę inaczej, focus łapie po wciśnięciu przycisku. W LV ciemnica i sieczkarnia ale mniejsza.

Wgram profil 60'ki do aparatu jak znajdę kabelek może to coś zmieni.

Po podniesieniu flasha obraz się rozjaśnia, dziwne ponieważ aparat nadal jest w M.

jotes25
21-11-2018, 18:28
1. wyłącz ciągłego AF
2. nie zdziw się, że IS też trzeba wyłączyć, bo inaczej działa cały czas ;)
3. dlaczego dziwi Cię, że obraz się rozjaśnia po podniesieniu lampy? tak powinno być
4. i chyba nie sprawdzę jak to u mnie jest, bo wygląda na to, że M10 nie ma symulacji ekspozycji?! może sprawdzę na 80d...

zdebik
21-11-2018, 18:57
1. wyłącz ciągłego AF
2. nie zdziw się, że IS też trzeba wyłączyć, bo inaczej działa cały czas ;)
3. dlaczego dziwi Cię, że obraz się rozjaśnia po podniesieniu lampy? tak powinno być
4. i chyba nie sprawdzę jak to u mnie jest, bo wygląda na to, że M10 nie ma symulacji ekspozycji?! może sprawdzę na 80d...Ad. 1 wyłącze
Ad. 2 jakoś po pierwszym przelocie po menu wyłączyłem.
Ad. 3 jakieś takie ja wiem... :)

Kolejny plus, 3'th party wyzwalacze działają w LV.

marfot
21-11-2018, 19:23
Pewnie to wina ustawień iso 100, f13, 1/100. Dziwne, że podczas ustawiania ostrości nie jest podbijane iso lub otwierana przysłona.

Przy takich ustawieniach, w pokoju oświetlonym jedną żarówką, w wizjerze jest ciemność absolutna czyli symulacja ekspozycji działa :). Po naciśnięciu spustu do połowy obraz się na moment rozjaśnia, łapie AF (momentalnie jak ma na co) i znowu ciemno.

Eberloth
21-11-2018, 19:37
Ciągle mi chodzi po głowie ten korpus, jako najlepsza dostępna obecnie alternatywa Canona ML APS-C dla 6D. I jestem przekonany, jakby się to skończyło. Nosiłbym w torbie oba dla hipotetycznych sytuacji, w których potrzebowałbym lepszej jakości lub wysokiego, użytecznego ISO :twisted:

epicure
21-11-2018, 19:37
- AF nie łapie tak szybko jak fazowy.


M50 ma AF fazowy właśnie.

Wysłane z mojego HMA-L29 przy użyciu Tapatalka

zdebik
21-11-2018, 20:10
Przy takich ustawieniach, w pokoju oświetlonym jedną żarówką, w wizjerze jest ciemność absolutna czyli symulacja ekspozycji działa :). Po naciśnięciu spustu do połowy obraz się na moment rozjaśnia, łapie AF (momentalnie jak ma na co) i znowu ciemno.

Tyle w teorii, w praktyce inaczej to u mnie wygląda. Widziałeś filmik?


M50 ma AF fazowy właśnie.

Niby tak ale centralny z 600D szybszy.

marfot
21-11-2018, 20:21
Tyle w teorii, w praktyce inaczej to u mnie wygląda. Widziałeś filmik?

To nie teoria tylko tak działa mój M50.
To co widać na filmiku to wynik włączonego ciągłego AF (zakładka 6 na czerwonym menu) - myślę, że już to wyłączyłeś.

zdebik
21-11-2018, 20:33
To nie teoria tylko tak działa mój M50.
To co widać na filmiku to wynik włączonego ciągłego AF (zakładka 6 na czerwonym menu) - myślę, że już to wyłączyłeś.

Tak wyłączyłem. Aparat fajny, ten jest firmowy ale teraz się zastanawiam nad drugą sztuką dla siebie.

marfot
21-11-2018, 20:58
AF w obiektywie makro raczej nigdy nie jest szybki.
Z C35/2IS szybkość AF jest przyzwoita.

zdebik
21-11-2018, 21:19
AF w obiektywie makro raczej nigdy nie jest szybki.
Z C35/2IS szybkość AF jest przyzwoita.

Tą szybkością to źle określiłem, tam gdzie łapie 600D na centralnym M50 lubi myszkować. Ale jak pisałem wcześniej aparat spoko, w dodatku przy LV można wyzwalać chińczyki :). Z tym AF'em może być jeszcze jeden problem po mojej stronie ponieważ na 60'ce mam zawsze CPL'ke a w M50 dodatkowo ustawiłem małe pole AF.

Kolekcjoner
21-11-2018, 22:03
Tak kusicie, że ja to się boję ostatnio wchodzić do sklepu ;)....
....a za dwa dni czarny piątek :x

zdebik
22-11-2018, 00:33
Tak kusicie, że ja to się boję ostatnio wchodzić do sklepu ;)....
....a za dwa dni czarny piątek :xZa dwa dni a w wex i jessops'ie M50 już nie ma.

Kolekcjoner
22-11-2018, 00:53
Za dwa dni a w wex i jessops'ie M50 już nie ma.

Tak wyprzedali..?. nieźle.

Camilo
22-11-2018, 01:04
Za dwa dni a w wex i jessops'ie M50 już nie ma.

Zerknij na canon.co.uk mi dzisiaj dostarczyli obiektyw ups-em ładnie zapakowany

Wczoraj cena w currys-ie za m50+15-45+55-200 była 699 - cashback to 559 a dzisiaj cena wyjściowa za ten zestaw to 899:confused:

zdebik
22-11-2018, 02:47
Zerknij na canon.co.uk mi dzisiaj dostarczyli obiektyw ups-em ładnie zapakowany

Wczoraj cena w currys-ie za m50+15-45+55-200 była 699 - cashback to 559 a dzisiaj cena wyjściowa za ten zestaw to 899:confused:Na canonie uk bida z nędzą ... i kamieni kupa ;)

Shrek
22-11-2018, 10:29
CIekawe, że tak schodzą te M50, miałem dwa tygodnie pełny nowiutki kpl z kitem 15-45 + 55-200
wystawiony w kilku rodzimych portalach sprzedażowych i był 0 odzew, w cenie 3300 pln ... 0 klatek,
komplet absolutnie nowy, w dodatku z fv, bo otrzymałem go w rozliczeniu barterowym. Oddałem tym
samym sposobem, co go pozyskałem, zamieniając się na coś, co pozwoli mi odzyskać adekwatną kwotę,
nie było sposobu na sprzedaż, a firma która ode mnie wzięła w rozliczeniu też biadoli, że zalegają
im od pewnego czasu.

Jakoś sztucznie to wszystko jest nadmuchiwane chyba.

jinks
22-11-2018, 10:36
No Panowie wyżej piszą o rynku UK. A tak ogólnie to rynek jest już tak nasycony wszystkim, że bardzo trudno coś sprzedać. Mamy wszystko w kilku egzemplarzach ;)

jotes25
22-11-2018, 10:54
W euro (sklep) nawet lepsza oferta niż w cyfrowych. Cena za czarny korpus ta sama (2399), do tego cashback 215 i stówka na karcie, za co można sobie nabyć pewnie ze 2 zamienniki baterii na przykład. Albo kartę pamięci na wypasie.

zdebik
22-11-2018, 11:19
W euro (sklep) nawet lepsza oferta niż w cyfrowych. Cena za czarny korpus ta sama (2399), do tego cashback 215 i stówka na karcie, za co można sobie nabyć pewnie ze 2 zamienniki baterii na przykład. Albo kartę pamięci na wypasie.Szkoda, że przejściówki nie dodają razem z puszką.

jotes25
22-11-2018, 11:25
Szkoda, że przejściówki nie dodają razem z puszką.

Kupując z korpusem można dostać cashback na przejściówkę. Ale ja jestem zdania, że jak kupować ten korpus, to tylko z EF-M 22/2 ;)

Kolekcjoner
22-11-2018, 12:01
Kupując z korpusem można dostać cashback na przejściówkę. Ale ja jestem zdania, że jak kupować ten korpus, to tylko z EF-M 22/2 ;)

Jasne, najlepiej go od razu przykleić :lol:....

Kolekcjoner
22-11-2018, 12:02
Szkoda, że przejściówki nie dodają razem z puszką.
Po cashbacku jest przejściówka za 250 także nie tak tragicznie ;)....

zdebik
22-11-2018, 13:01
Uprzedzając fakty: nie czytałem instrukcji i zapewne jak każdy macho nie będę jej czytał. Mam jednak pytanie, nie widzę blokady w menu. Jak zablokować aparat?

akustyk
22-11-2018, 14:21
Uprzedzając fakty: nie czytałem instrukcji i zapewne jak każdy macho nie będę jej czytał. Mam jednak pytanie, nie widzę blokady w menu. Jak zablokować aparat?

co znaczy zablokowac?

bez czytania instrukcji, ale moge zaproponowac ta wajche po prawej:


https://canon-board.info/imgimported/2018/11/l_10177597_001-1.jpg
źródło (https://brain-images-ssl.cdn.dixons.com/7/9/10177597/l_10177597_001.jpg)

zdebik
22-11-2018, 14:56
co znaczy zablokowac?

bez czytania instrukcji, ale moge zaproponowac ta wajche po prawej:

https://brain-images-ssl.cdn.dixons.com/7/9/10177597/l_10177597_001.jpgTak jak się blokuje kółka w 5d. Przydatne to, gdy aparat dynda przy nodzę i po zablokowaniu, nic się nie przestawia.

Z innej beczki, wgrać można tylko trzy profile obiektywów - och kochany Canonie...

jotes25
22-11-2018, 15:50
Tak jak się blokuje kółka w 5d. Przydatne to, gdy aparat dynda przy nodzę i po zablokowaniu, nic się nie przestawia.

Z innej beczki, wgrać można tylko trzy profile obiektywów - och kochany Canonie...

M50 to jest jednak odpowiednik serii xxxD, więc za wiele nie można wymagać. Co nie zmienia faktu, że to najbardziej technologicznie zaawansowana M-ka na rynku. Przynajmniej do wiosny, gdy pojawi się M5 mk II...

zdebik
22-11-2018, 22:51
M50 to jest jednak odpowiednik serii xxxD, więc za wiele nie można wymagać. Co nie zmienia faktu, że to najbardziej technologicznie zaawansowana M-ka na rynku. Przynajmniej do wiosny, gdy pojawi się M5 mk II...Dziś sprawdzałem AF w ciemnicy (one shoot). Po doświetleniu ledem (tym na body), ładnie łapie nawet w totalnej ciemności. Fajny jest też podgląd zdjęcia w wizjerze po zrobieniu, ale podczas pracy to tylko przeszkadza więc wyłączyłem tą opcje.

Camilo
23-11-2018, 00:16
Jak skonfigurowaliscie przyciski pod siebie?

W mojej jest
1: przycisk nagrywania - wykrywanie twarzy,strefowy,punktowy
2: Przycisk m-Fn - one szot, ai serwo
3: Przycisk af/mf - iso
4: Przycisk kosza - pojedyncze zdjęcie,seria itp
5: Przycisk flasz - standardowo
6: przycisk ekspozycja - standardowo (z każdym kliknięciem przechodzimy do ustawień czasu,przysłony i ekspozycji)

Algier
23-11-2018, 09:00
W euro (sklep) nawet lepsza oferta niż w cyfrowych. Cena za czarny korpus ta sama (2399), do tego cashback 215 i stówka na karcie, za co można sobie nabyć pewnie ze 2 zamienniki baterii na przykład. Albo kartę pamięci na wypasie.

w euro jest jeszcze lepsza oferta!
Canon EOS M50 + 15-45mm + torba SB130 + karta 16GB (czarny)za 2499 + 100 na karcie podarunkowej + cashback 215

Algier
26-11-2018, 09:32
w euro jest jeszcze lepsza oferta!
Canon EOS M50 + 15-45mm + torba SB130 + karta 16GB (czarny)

za 2499 + 100 na karcie podarunkowej + cashback 215

na dziś cena tego zestawu to 2099zł. !

MichalPrz
26-11-2018, 13:06
Kupiłem M50 i tak na szybko opiszę parę rzeczy.

Plusy:

- ładny mały, zgrabny aparat.
- działają szkła EF/EF-S
- wskazywanie punktu AF przez ekran dotykowy (można wybrać dowolny obszar np. prawy górny róg).
- cena (£399) po cashbacku

Minusy:

- symulacja expozycji w studio się nie sprawdza (AF głupieje nie mogąc złapać ostrości)
- brak łącza dla wężyka spustowego.
- AF nie łapie tak szybko jak fazowy.

Tak na szybko, reszta wyjdzie w praniu ale jak narazie dobre wrażenia.

Jakie obiektywy ?
Sam zastanawiałem się nad m50, aktualnie planuję wejść w system Fuji, niestety dużo droższy ale i bardzo chwalony.

zdebik
26-11-2018, 13:19
Jakie obiektywy ?
Sam zastanawiałem się nad m50, aktualnie planuję wejść w system Fuji, niestety dużo droższy ale i bardzo chwalony.Najwięcej zdjęć zrobiłem 35'ką f2 is, następnie poszły 50'ki 1.8STM i 1.4, ofc działały bez zarzutu (1.4 ma FF ale na m50 nie było problemu). Używałem ef-s 60 2.8 macro i 135 f2 - ten ostatni nawet na f2 ładnie trafiał. Z zoomów podpiąłem tylko 16-35 f4 żeby zobaczyć jak przy ciemniejszym szkle sprawdzi się AF, oczywiście nie było problemu.

akustyk
26-11-2018, 14:10
Jakie obiektywy ?
Sam zastanawiałem się nad m50, aktualnie planuję wejść w system Fuji, niestety dużo droższy ale i bardzo chwalony.

a M nie jest chwalony?

jakie obiektywy chcesz kupic? bo moze Fuji jest lepsze dla ciebie, a moze nie jest.

Kolekcjoner
26-11-2018, 15:02
Jakie obiektywy ?
Sam zastanawiałem się nad m50, aktualnie planuję wejść w system Fuji, niestety dużo droższy ale i bardzo chwalony.


No ale Co dla Ciebie liczy się najbardziej? Że system jest chwalony?
Mnie się Fuji też bardzo podoba, ale to nie oznacza że go kupię :).

MichalPrz
27-11-2018, 10:21
Z lustra rezygnuje na rzecz mniejszego gabarytu. Fuji xt-2 zauroczyło mnie jakością zdjęć w jpg jak i w rawie no i swoim wygladęm ergonomią. Sam system ma dużo do zaoferowania, jest kilka obiektywów które mam na oku. Canon ma nisko budżetową m50 i m6 (do tych dwóch nie jestem do końca przekonany, mam wrażenie ze są wydane bo coś trzeba było wypuścić...) a dalej tylko R, który jako jedyny z bezluster canona zdaje się być pierwszym i poważnym graczem, a jednak na puszkę 10tys to dla mnie trochę za dużo na ten moment.

Eberloth
27-11-2018, 10:29
na dziś cena tego zestawu to 2099zł. !

Już wczoraj po południu zestaw był nieosiągalny, nawet później zdjęli go z oferty. Widać ludziska kupują ten badziew ;) Sam mocno żałuję, że nie załapałem się na tę promocję. Poczekam na następną.

epicure
27-11-2018, 10:43
Bo za taką cenę to już nie jest badziew ;-)

zdebik
27-11-2018, 11:16
W UK przez double cashback M50'ki narazie nie kupisz (przynajmniej w najbardziej renomowanych sklepach).

Kolekcjoner
27-11-2018, 14:42
Bo za taką cenę to już nie jest badziew ;-)

Cena czyni cuda :mrgreen:...

zdebik
27-11-2018, 15:06
Cena czyni cuda :mrgreen:...Wręcz aparaty które nie robiły zdjęć stają się cultowe, a na forach określa się je "classic".

akustyk
27-11-2018, 15:10
Wręcz aparaty które nie robiły zdjęć stają się cultowe, a na forach określa się je "classic".

A nie... To sie nazywa mkII, nie cena, wt3dy

zdebik
27-11-2018, 16:46
A nie... To sie nazywa mkII, nie cena, wt3dyCena, cena ale mk 2 oczywiście ;)

Kolekcjoner
27-11-2018, 17:13
No tak ale jak cyfra po mk jest za wysoka to kultowość jakby mniejsza ;)...

TM_Mich
27-11-2018, 17:28
Polecam blog epicure.pl. Można tam poczytać ciekawe spostrzeżenia do M50.

akustyk
27-11-2018, 17:29
No tak ale jak cyfra po mk jest za wysoka to kultowość jakby mniejsza ;)...

alez skad. w konsultantospeechu mowi sie o kaskadowaniu. efekt mk kaskaduje wraz z cyferka po mk na te mniejsze cyferki. jak wychodzi mkIII, to wersja mkI jest tak cultowa i classyczna, ze niektorzy do niej wszystko przyrownuja. a na etapie mkIV to juz w ogole jest... kolejna reinkarnacja Dalaj Lamy, niepokalanie poczeta w stajence, najbardziej coszerna z coszernych, i w ogole...

taki 5D mkI na przyklad... najlepszy z Canonow jaki ciedykolwiek byl :) magiczny obrazek, mniejsze szumy niz wszelkie Alfy i zupelnie niedoscignione colory... :)

Kolekcjoner
27-11-2018, 18:07
alez skad. w konsultantospeechu mowi sie o kaskadowaniu. efekt mk kaskaduje wraz z cyferka po mk na te mniejsze cyferki. jak wychodzi mkIII, to wersja mkI jest tak cultowa i classyczna, ze niektorzy do niej wszystko przyrownuja. a na etapie mkIV to juz w ogole jest... kolejna reinkarnacja Dalaj Lamy, niepokalanie poczeta w stajence, najbardziej coszerna z coszernych, i w ogole...

taki 5D mkI na przyklad... najlepszy z Canonow jaki ciedykolwiek byl :) magiczny obrazek, mniejsze szumy niz wszelkie Alfy i zupelnie niedoscignione colory... :)
Oj nie. Tu nie chodzi o color ;) ani szumy ale o rzecz dużo ważniejszą - plastykę, niepowtarzalną i nieosiągalną 8-).

epicure
27-11-2018, 18:31
Plastyka i efekt 3D :-)

Kolekcjoner
27-11-2018, 19:00
Plastyka i efekt 3D :-)

Żebyś wiedział. Mam znajomego który ma dwie stare 5 i ma nawet na ten temat naukową teorię :lol:. Ogólnie mówiąc z religią się nie dyskutuje ;)....

este
27-11-2018, 19:39
Ostatnio powstał nawet watek muzealniczy - na Piątkę czeka tam już miejsce

zdebik
28-11-2018, 02:23
Ostatnio powstał nawet watek muzealniczy - na Piątkę czeka tam już miejsceTak 5D Classic same zachwyty!

Dziś strzeliłem dwie fotki w studio i... jutro to dokładnie sprawdzę ale czasem single AF (mały kwadracik) z makrówką nie łapie. Może być to wina 60'ki macro (z 600d jakoś dawał radę).

MichalPrz
28-11-2018, 10:31
Pytanie do użytkowników m50, jak przedstawia się czas pracy na pełnym akumulatorze ? Może ktoś sprawdzał ile zdjęć da się zrobić dla dla rawow / jpg ?

zdebik
28-11-2018, 21:56
Pewnie tyle ile wyszło optycznym. Mi ciężko będzie to określić, tethering w studio po kablu. Czasem dziennie 10 zdjęć czasem 400, na wszelki wypadek kupiłem drugą baterię i jest gitara.

epicure
28-11-2018, 22:10
Czasu pracy bezlusterkowców nie da się opisać ilością wykonanych zdjęć, bo to nie migawka jest w nich najbardziej energochłonna (tak jak w lustrzankach), tylko wizjer i ekran.

Kolekcjoner
28-11-2018, 23:34
Czasu pracy bezlusterkowców nie da się opisać ilością wykonanych zdjęć, bo to nie migawka jest w nich najbardziej energochłonna (tak jak w lustrzankach), tylko wizjer i ekran.

Chyba wizjer nawet bardziej niż ekran. Nie mierzyłem tego jakość szczególnie ale w moim alfioku jak dużo używam efv to bateria dużo szybciej pada niż jak korzystam tylko z wyświetlacza.

bimki
29-12-2018, 12:36
hej!

po kilkuletniej przerwie przyszedł czas na wymianę mojego 400D. Ostatnie tygodnie trochę czytałem o bezlusterkowcach i wydaje się, że to coś dla mnie, bo będzie lżejsze i "łatwiejsze".
Szczerze mówiąc to z analizy potrzeb wyszło mi, żeby kupić Olympusa EM10 III lub EM5, albo właśnie Canona M50.
Nie widziałem tych aparatów na żywo aż do dzisiaj. No i zmartwiło mnie to, że ta półka cenowa wygląda trochę - hmm, jakby to powiedzieć - zabawkowo. Tzn. lusterkowce i ich obiektywy, nawet tak stare jak moje (400D + 17-85) w dotyku sprawiają wrażenie solidnych, a te nowości z kolei dają odczucie plastiku i delikatności.

Mam pytanie - czy w praktyce jeden upadek wiąże się z popsuciem bezlusterkowców, czy to tylko takie wrażenie? Czy trzeba o nie dbać bardziej niż o lusterkowce? Dużo chodzę po górach i aparat często jest w plecaku, narażony na wstrząsy - poradźcie jak pod tym względem radzi sobie bezlusterkowiec?

pozdr

marfot
29-12-2018, 13:12
czy w praktyce jeden upadek wiąże się z popsuciem bezlusterkowców, czy to tylko takie wrażenie? Czy trzeba o nie dbać bardziej niż o lusterkowce? Dużo chodzę po górach i aparat często jest w plecaku, narażony na wstrząsy - poradźcie jak pod tym względem radzi sobie bezlusterkowiec?

Przyznam, że po sprzęcie klasy 400D to właśnie M50 powinien wydawać się solidny i odporny na przypadkowe uszkodzenia i wstrzasy (pomysł z odpornoscia na upadek moim zdaniem odpada od ręki).
Na mój ogląd najłatwiej przypadkowo połamać odchylony ekran ( jak w każdym body z takim ekranem). Reszta jest przyzwoita.
Podobnie obiektywy: są gładkie, nie ma czym zaczepić o jakąś krawędź. Mały, zwarty sprzęt łatwiej ochronić.
Generalnie sprzęt z wymiennym obiektywem przenoszony luzem w plecaku to nie jest otpimum ochrony - można pomyśleć o specjalnym lekkim pokrowcu.

zdebik
29-12-2018, 14:13
Mam pytanie - czy w praktyce jeden upadek wiąże się z popsuciem bezlusterkowców, czy to tylko takie wrażenie? Czy trzeba o nie dbać bardziej niż o lusterkowce? Dużo chodzę po górach i aparat często jest w plecaku, narażony na wstrząsy - poradźcie jak pod tym względem radzi sobie bezlusterkowiec?

pozdr

Raczej lustro podczas upadku ucierpi bardziej. Czujniki AF mogą się przestawić, lustro może odpaść. Ogólnie, żaden aparat nie jest projektowany z myślą o upadku.

M50 ma genialny eye AF, robienie nim zdjęć to poprostu przyjemność (ustawiasz kadr i pstrykasz, o AF można zapomnieć).

Kolekcjoner
29-12-2018, 15:05
hej!

po kilkuletniej przerwie przyszedł czas na wymianę mojego 400D. Ostatnie tygodnie trochę czytałem o bezlusterkowcach i wydaje się, że to coś dla mnie, bo będzie lżejsze i "łatwiejsze".
Szczerze mówiąc to z analizy potrzeb wyszło mi, żeby kupić Olympusa EM10 III lub EM5, albo właśnie Canona M50.
Nie widziałem tych aparatów na żywo aż do dzisiaj. No i zmartwiło mnie to, że ta półka cenowa wygląda trochę - hmm, jakby to powiedzieć - zabawkowo. Tzn. lusterkowce i ich obiektywy, nawet tak stare jak moje (400D + 17-85) w dotyku sprawiają wrażenie solidnych, a te nowości z kolei dają odczucie plastiku i delikatności.

Mam pytanie - czy w praktyce jeden upadek wiąże się z popsuciem bezlusterkowców, czy to tylko takie wrażenie? Czy trzeba o nie dbać bardziej niż o lusterkowce? Dużo chodzę po górach i aparat często jest w plecaku, narażony na wstrząsy - poradźcie jak pod tym względem radzi sobie bezlusterkowiec?

pozdr
Z każdym aparatem jest to samo ryzyko. Więc to nie jest konkretna cecha tej grupy (bezlustra). Jak nie będziesz dbał to rozwalisz.

bimki
29-12-2018, 16:26
heh, no to może takie po prostu pierwsze wrażenie. Jak trzymam w plecaku, to zawsze mam dodatkowo pokrowiec, ale czasami aparat wisi na szyi i jest podtrzymywany ręką.

Niestety 400D ma jakiś problem z AF i dużo zdjęć wychodzi popsutych. Jezscze będę myślał czy Olympus, czy M50. Lepsze wrażenie zrobił na mnie olympus, ale jeszcze będę analizował.

marfot
29-12-2018, 17:26
Lepsze wrażenie zrobił na mnie olympus, ale jeszcze będę analizował.

Łomatko, czemu? :mrgreen:

bimki
29-12-2018, 18:34
Łomatko, czemu? :mrgreen:

nie wiem, może przez to, że ma więcej pokręteł i wygląda na bardziej zaawansowany. A może przez stabilizacje, którą trochę czuć...

Kolekcjoner
29-12-2018, 18:45
nie wiem, może przez to, że ma więcej pokręteł i wygląda na bardziej zaawansowany. A może przez stabilizacje, którą trochę czuć...
Może jak porównasz obrazek to Ci przejdzie :mrgreen:....

bimki
29-12-2018, 21:49
no, trochę jest porównań w sieci, ale nie wiem na ile są to obiektywne wpisy i recenzje. Na pewno tym razem będę chciał oprócz aparatu kupić (niekoniecznie od razu) lepsze szkło, żeby nie było tak ciemne jak moje 17-85, które do wnętrz się średnio nadaje w pochmurne dni.

Potrzebuje aparat rodzinny, który zrobi zdjęcie z fajną głębią i którym będzie się dało też filmować z ograniczonymi drganiami. To co widać na yt odnośnie stabilizacji olympusa wygląda bajecznie (porównanie np. tutaj od tego momentu: https://youtu.be/Vaco7hEGAFM?t=335). Jeśli chodzi o zdjęcia, to nie wiem. Przeczytałem wiele wątków, nie jestem na razie do niczego przekonany.

marfot
29-12-2018, 22:44
No cóż...
Może rzeczywiście zakosztuj m4/3 i wróć do APS-C jako minimum formatu sensora.

bimki
30-12-2018, 11:34
No cóż...
Może rzeczywiście zakosztuj m4/3 i wróć do APS-C jako minimum formatu sensora.

Masz na myśli crop factor? https://www.slrlounge.com/multiply-aperture-crop-factor-comparing-lenses/
Idąc w tą stronę trzebaby szukać czegoś z pełną klatką i to też ma sens, ale podwaja budzet :)

fotna
30-12-2018, 11:40
Mam olympusa omd em10mkII i 7d mkII
Na co dzień nosze olypusa - rewelacyjna stabilizacja nawet na szkłach m42, iso bdb - auto mam ustawione tak jak na 7d czyli max 6400 ale jak bym musiał to bym też zrobi na 25000 - mimo malej matrycy porównywał bym jakość zdjęć do 7d - dużo lepiej się wyciąga z rawow z cieni i świateł z olka.
Obecnie 7d biorę na roboty gdzie potrzebuje by było widać aparat i gdzie af kontrastowy sobie nie radzi - co jest bardzo rzadkie.
Jeśli miał bym komuś doradzać do zastosowań domowo wycieczkowych to olka. To jedyny aparat o tak małych i rewelacyjnych obiektywach.
Miał to być aparat tylko do kieszeni z obiektywem EZ ale jak zobaczyłem co robi dokupiłem jeszcze szeroki i tele. - największy wydruk jaki robiłem z niego to 2x3 metry i nie mam się do czego przyczepić. Możesz kupić nawet pełną klatkę niewiele większa od niego ale nie przeskoczysz fizyki - w większych matrycach muszą być większe fizycznie obiektywy.

Ps
Co do kosztów to kto pamięta ile kosztował w chwili wejścia na rynek canon powershot 1 pro - taki bezluserkowiec z wmontowanym obiektywem "L"

bimki
30-12-2018, 11:50
miałeś możliwość porównać tego Olympusa z M50?

candar
30-12-2018, 11:58
hej!


Mam pytanie - czy w praktyce jeden upadek wiąże się z popsuciem bezlusterkowców, czy to tylko takie wrażenie? Czy trzeba o nie dbać bardziej niż o lusterkowce? Dużo chodzę po górach i aparat często jest w plecaku, narażony na wstrząsy - poradźcie jak pod tym względem radzi sobie bezlusterkowiec?


Strach ma zawsze wielkie oczy :) Długo używałem Nexa 5 Sony, później A7 II oraz Fuji X-E1, X-T1 i X-T2 a wszystkie miały metalową obudowę (ew. magnezową) oraz odchylany ekran LCD. Ekran odchylałem w każdym korpusie bardzo często przy kadrowaniu z góry i z dołu bez żadnych problemów. Oczywiście żaden aparat mi nigdy nie spadł bo zawsze noszę albo na pasku na szyi, albo w torbie (takie przyzywczajenie :)

Jeśli od razu zakładasz, że aparat będzie często spadał - to warto zainwestować w zbroję:

https://canon-board.info/imgimported/2018/12/LimitXSilikonuZbrojaPrzypadkuSkryCiaaPok-2.jpg
źródło (https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1RuVdbk.HL1JjSZFlq6yiRFXaU/LimitX-Silikonu-Zbroja-Przypadku-Sk-ry-Cia-a-Pokrywa-Protector-dla-Canon-EOS-80D-DSLR-Aparat.jpg_640x640.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2018/12/9b50b01643209e14158df131b061-2.jpg
źródło (https://1.allegroimg.com/s512/038c19/9b50b01643209e14158df131b061)

marfot
30-12-2018, 12:02
Masz na myśli crop factor? https://www.slrlounge.com/multiply-aperture-crop-factor-comparing-lenses/
Idąc w tą stronę trzebaby szukać czegoś z pełną klatką i to też ma sens, ale podwaja budzet :)

Jak dokupiłem M50 jako uzupełnienie FF tam, gdzie wielkość sensora nie rzutuje aż tak istotnie na jakość obrazka, za to małe gabaryty mają priorytet. Do tego dochodzi możliwość bezproblemowego podpięcia szkieł EF bo to też Canon.
Uważam, że mały sensor ma swoje ograniczenia jeśli chodzi o jakość obrazka. Olympus zrobił dobrą robotę jeśli chodzi o funkcjonalność body i na tym ambasadorowie marki wybudowali dość skuteczny PR. Niestety mały sensor nie nadąża za body. Fuji wybrnęło z tego znacznie lepiej stawiając na APS-C.
Proponuję wywołać samemu trochę fotek z Olka i Canona APS-C (M5, M6, M50, 80D, 77D, 800D - ten sam sensor) i zdecydować. Można też wysłuchać argumentów tych, którzy nie wytrwali w systemie m4/3 - jest tego trochę w sieci.

bimki
30-12-2018, 12:14
Proponuję wywołać samemu trochę fotek z Olka i Canona APS-C (M5, M6, M50, 80D, 77D, 800D - ten sam sensor) i zdecydować.

to by było idealne rozwiązanie, ale jaki sklep na to pozwoli?

candar
30-12-2018, 12:22
to by było idealne rozwiązanie, ale jaki sklep na to pozwoli?

Tu masz RAWy do pobrania - Canon EOS M50 sample gallery https://www.dpreview.com/sample-galleries/2200691465/canon-eos-m50-sample-gallery/5435004428

marfot
30-12-2018, 12:23
to by było idealne rozwiązanie, ale jaki sklep na to pozwoli?

Ściągasz RAWy z sieci i wywołujesz. Na pewno znajdziesz różne ISO i inne parametry.
Choćby tu dla olka:
https://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-e-m10-iii/olympus-e-m10-iiiGALLERY.HTM
Dla Canona jest tego jeszcze więcej.

fotna
30-12-2018, 12:27
miałeś możliwość porównać tego Olympusa z M50?

Mam też m2 niestety muszę mieć wizjer - wzrok już nie ten. Z m50 nie porównywałem ale wielkość obiektywów nie zmieni nic w porównaniu z m2, a wielkość dla mnie ma znaczenie.
Nie przeczę że olek ma wady -można o nich poczytać. Przedstawiam jedynie spostrzeżenia które skłoniły mnie do systemu M4/3
Porównywałem zdjęcia robiąc 7 i olkiem w terenie, na scenie, w trudnych warunkach oświetleniowych - ciemne kościoły, podziemia. Na ślub wole brać 7 mkII ale ole leży sobie w torbie i gdy mam zdjęcia statyczne to czasem go wyjmuję. W plenerze z osobami mak 7 mkII by było go widać ale robię dużo na olu i to z obiektywami m39 albo m42 - dobrze ustawiony potrafi zrobić w jpg takie kolory jak canon.
Potwierdzam to co ci koledzy proponują jeśli masz możliwość pożycz olka, canona czy inny korpus. popatrz w czym to noszą ludzie. wywołaj w dobrym labie na co najmniej 30x40 wybierz - kup rób zdjęcia i nie czytaj więcej że to co kupiłeś to szmelc :)

fret
30-12-2018, 13:30
... Możesz kupić nawet pełną klatkę niewiele większa od niego ale nie przeskoczysz fizyki - w większych matrycach muszą być większe fizycznie obiektywy.

...

Z tym, to byłbym bardzo ostrożny, wystarczy popatrzeć na 25/1.2 ;) Jeśli wielkość matrycy nie ma większego znaczenia, to jeszcze warto popatrzeć na Sony RX10. 4/3 jest równo w połowie drogi między 1", a APS-c.

bimki
30-12-2018, 14:11
raczej znaczenie ma mozliwość zmiany obiektywu - docelowo potrzebuję jeden uniwersalny, ale jasny (nie chcę popełnić błędu jak z 17-85 teraz) i jeden do portretów.

fret
30-12-2018, 16:15
No to w Olku masz prosty wybór: 12-40/2,8 (3,5 po przeliczeniu na APS-c Canona). Do portretów fajna może być Sigma 56/1,4 (1,8). W Canonie kupujesz przejściówkę i z portretami nie masz problemu (50, 85), a najjaśniejszy zoom, to Sigma 18-35/1,8 ;).
Bez przejściówki w Canonie nie poszalejesz.