PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana body. 80d czy 6d ?



cube013
19-02-2018, 00:06
Po kilku latach używania 60d doszedłem do wniosku że czas na nowe body. Dlaczego? Dla lepszego AF, wyższego ISO i generalnie nowszego softu. Byłem zdecydowany na 80d ale... może 6d? Fotografuje amatorsko i nie mam ciśnienia na pełną klatkę ale różnica w cenie nie jest duża. ... stąd właśnie dylematy. Co doradzicie? Szklarnia wygląda następująco : tamron 17-50 vc, canon 50mm 1.8 stm, canon 10-18 stm, tamron 70-300 vc oraz canon 60mm macro ale on jest pierwszym do sprzedaży, ewentualnie zmiany na 85mm 1.8. Z góry dzięki za pomoc.

tomfoot
19-02-2018, 00:08
No kup 6d. Tyle, że poza 50 stm szkieł nie masz wcale (tamrona nie liczę).

aptur
19-02-2018, 00:16
Dla lepszego AF, wyższego ISO i generalnie nowszego softu.

Z tego co wymieniłeś jedynie wyższe używalne ISO mnie przekonuje.

solti
19-02-2018, 00:29
W 6D AF raczej lepszy nie będzie.

miszak
19-02-2018, 00:30
Moim zdaniem AF w 80d i w 6d to dwa światy odległe jak dwie epoki, z których pochodzą. ;-)

Dla mnie 80d zdecydowanie.

A jeszcze policz wymianę szklarni. Taki 10-18 sprzedaż za 600 - 700 zeta i co kupisz do FF za te pieniądze?

fret
19-02-2018, 14:17
Wszystko zależy od dziedziny fotografii. Jest też taka w której FF, nawet starsze, jest lepsze i tańsze :)

miszak
19-02-2018, 14:49
Wszystko zależy od dziedziny fotografii. Jest też taka w której FF, nawet starsze, jest lepsze i tańsze :)

Pełna zgoda w szczególnych przypadkach tak jest :)

WzW
19-02-2018, 16:06
Tak jak pisze miszak, szkła do FF to kosmos. Nie ma co tam wchodzić na siłę, chyba że śpisz na kasie :)

Czytałem że AF w 80D wypada przeciętnie jak na tę półkę / poziom cen. Dla szybkiego AF polecany jest 7D II.

fret
19-02-2018, 17:04
Tak jak pisze miszak, szkła do FF to kosmos...

Podał przykład konkretnego szkła, a np. w przypadku szkieł portretowych jest dokładnie odwrotnie. Wszystko zależy od preferencji.

miszak
19-02-2018, 17:11
Czytałem że AF w 80D wypada przeciętnie jak na tę półkę / poziom cen. Dla szybkiego AF polecany jest 7D II.

Ja od wielu znajomych ptasiarzy słyszałem, że mieli problemy z AF w 7d2. Niedługo chyba zmienię 7d więc się przekonam. Raczej będzie to 80d.


fret no. UWA - czym zastąpisz tego 10-18?

Masz natomiast rację, stare szkła analogowe mogą być tanie.

Suchy
19-02-2018, 17:43
Mam 80D i zdecydowanie nie narzekam na AF. A prócz landszaftów fotografuję też ptaki w locie. Ponadto bardzo dużo w tym wypadku zależy od szkła.

fret
19-02-2018, 18:32
... no. UWA - czym zastąpisz tego 10-18?

Masz natomiast rację, stare szkła analogowe mogą być tanie.

Przecież w temacie UWA w pełni się zgadzam. U mnie dożywocie ma 17-40/4, ale tylko dlatego, że używam go średnio raz w roku, jednak to ciężki, pancerny kloc i na dodatek sporo droższy.

Do portretu nie myślałem o analogach. Na FF można się bawić tanio i przyjemnie szkłami:
50/1,8 - na cropie najbliżej 35/1,4
85/1,8 - na cropie 50/1,2
135/2 - na cropie 85/1,2
200/2,8 - na cropie 135/2

Jak widać, cropowe ekwiwalenty są sporo droższe, niektóre nawet ładnych kilka razy, a obrazki z nich raczej nie będą lepsze.
Jaśniejsze szkła w ogóle nie maja cropowych odpowiedników.

Starość korpusu też w niczym nie przeszkadza, można żyć nawet z AF z pierwszej piątki i wyciąganie 4EV z cienia też nie jest niezbędne.

miszak
19-02-2018, 20:38
fret Ty chyba młody jesteś? ;-)

Zerknij z jakich lat są te szkła. Typowe analogowe projekty. No i jak one się mają do szklarni z tematu wątku ? Przecież widać że w budżecie kolegi raczej nie ma miejsca na taką szklarnię poza 85. Wydaje mi się, że zaczynasz spór o wyższości FF nad APSC. Ja w niego nie wchodzę ;-) Widzimy jaka jest szklarnia w 1 poście. Kupno 80d załatwia temat. Kupno 6d pociąga wymianę kolejnych szkieł. Policz różnicę i nie mów że będzie taniej. Będzie drożej i ciężej i z drastycznie gorszym AF. A że są tacy, którzy focą manualnie..... o filmach i komforcie obsługi nie wspominając. Live view ze sprawnym AF gdzie dotykiem robisz foty - genialne. I wiem, że wszyscy, którzy tego nie mają mowią, że nie potrzebują... do czasu ;-)

sniper88
19-02-2018, 21:17
Sam przesiadłem się z 60d na 6d, po drodze długo rozważając 80d i powiem tak: 6d jest gorszym aparatem ale robi lepsze zdjęcia.
Głównie cykam fotki z podróży i krajobrazy, więc zarówno możliwość wyciągania detali z cieni jak i jakość obrazka na wysokich iso są w 6d nieocenione. Do tego zamieniłem mydlaną Sigmę 10-20 na moim zdaniem bardzo fajny 17-40 więc cieszę się z tej przesiadki, ALE
- jak cholera brakuje mi gibanego LCD
- widząc jak działa synchronizacja z apką przez Wifi - chciałbym Bluetooth dla szybszego nawiązywania połączenia (80d go ma)
- wymiana szkieł kosztuje
- jeśli lubisz dłuższe ogniskowe, to raz, że musisz je sobie kupić, a dwa że musisz je potem nosić. A w porównaniu ze szkłami na cropa trochę ważą.
- AF nie jest lepszy niż w 60d, a rozmieszczenie punktów jest wręcz gorsze. Jedynie centralny działa wyraźnie lepiej w ciemności
- wizjer w 6d może jest odrobinę większy, ale ten z 80d ma możliwość wyświetlania linii siatki itd - chyba wolałbym drugą opcję


Tak więc jeśli lubisz swoją szklarnię, a jakość obrazka z 60d była dla Ciebie w porządku, to poszedłbym w 80d - na pewno jest przyjemniejszy w użytkowaniu niż 6d. Ale jeśli zależy Ci głównie na jakości obrazka i jesteś gotów poświęcić dla niej dodatkowe fundusze na wymianę szkieł, wszystkie umilające życie ficzery i AF z 80d, to 6d będzie lepszym wyborem.

RobertON
19-02-2018, 21:51
Ja od wielu znajomych ptasiarzy słyszałem, że mieli problemy z AF w 7d2

A ja z kolei nie słyszałem, ale widziałem/używałem/używam i nie miałem dotąd canona z lepszym AF :)

Suchy
19-02-2018, 22:05
Sam przesiadłem się z 60d na 6d, po drodze długo rozważając 80d i powiem tak: 6d jest gorszym aparatem ale robi lepsze zdjęcia.
Głównie cykam fotki z podróży i krajobrazy, więc zarówno możliwość wyciągania detali z cieni jak i jakość obrazka na wysokich iso są w 6d nieocenione.
...
Tak więc jeśli lubisz swoją szklarnię, a jakość obrazka z 60d była dla Ciebie w porządku, to poszedłbym w 80d - na pewno jest przyjemniejszy w użytkowaniu niż 6d. Ale jeśli zależy Ci głównie na jakości obrazka i jesteś gotów poświęcić dla niej dodatkowe fundusze na wymianę szkieł, wszystkie umilające życie ficzery i AF z 80d, to 6d będzie lepszym wyborem.

Akurat bardzo duże możliwości wyciągania z cienia, dynamika i niskie szumy, przynajmniej do ISO1600 to kluczowe cechy nowej matrycy z Canona 80D. Myślę, że w tym wypadku przewaga FF będzie głównie w uzyskiwaniu małej GO, jeśli ktoś tego tak bardzo potrzebuje.

fret
19-02-2018, 22:10
... Wydaje mi się, że zaczynasz spór o wyższości FF nad APSC...

Zostańmy przy tym, że Ci się wydaje. Ja jestem po prostu zwolennikiem wybierania sprzętu do konkretnych potrzeb. Wszelkie uogólnienia, to tylko kwestia gustu, czyli bicie piany. Kupno 80d nie załatwia sprawy tak samo jak nie załatwia jej kupno 6d, jeśli nie wiemy jakie zdjęcia robi pytąjący i jakie chce robić w najbliższej przyszłości. W zasadzie, takie wątki, żeby miały sens, to powinny się zaczynać właśnie od pokazania zdjęć jakie autor robi teraz i jakie chciałby robić. Jeśli problem polega na tym, że autor chce po prostu zmienić aparat na bardziej nowoczesny model, to oczywiście 80d będzie świetnym wyborem :)

miszak
19-02-2018, 23:57
Zostańmy przy tym, że Ci się wydaje. Ja jestem po prostu zwolennikiem wybierania sprzętu do konkretnych potrzeb. Wszelkie uogólnienia, to tylko kwestia gustu, czyli bicie piany....

A to teraz już mi sie nie wydaje .... :D Autor dość jasno sprecyzował swoje potrzeby i jak sam twierdzisz możesz się do nich odnieść ale wolisz podejście ideologiczne :) Podyskutjemy o faktach ?



Dla lepszego AF, .... .

Czy tą potrzebę spełinia 6D - zdecydowanie i w całej możliwej rozciągłości nie. Przepaść.



generalnie nowszego softu.

Tu również zwycięża 80d.


... wyższego ISO ...

Tu biorąc dosłownie wygrywa bezdyskusyjnie 6D. Natomiast jak się okazuje możliwość wyciagania detali z cieni w 80D jest zaskakująco dobra. Niektózy udowadniają, że lepsza niż z 6d2 ale ok wygrywa FF.


nie mam ciśnienia na pełną klatkę


To chyba jasno mówi o co kaman :)


tamron 17-50 vc, canon 50mm 1.8 stm, canon 10-18 stm, tamron 70-300 vc oraz canon 60mm macro ale on jest pierwszym do sprzedaży, ewentualnie zmiany na 85mm 1.8. Z góry dzięki za pomoc.

No i tu ile trzeba dołożyć aby kupić jasnego zooma i UWA do pełnej klatki? W sumie ten stary 6d z wymianą szkieł wyjdzie dwa razy tyle ile 80d (pi razy drzwi oczywiście).

Tak więc jeśli fret piszesz, że polecasz sprzęt pod potrzeby to przeczytaj je najpierw, będzie łatwiej dyskutować :)

A co do kwestii, który aprat robi lepsze zdjęcia to ja ciagle i niezmiennie stoję na stanowisku, że zdjęcia to robi fotograf :)



A ja z kolei nie słyszałem, ale widziałem/używałem/używam i nie miałem dotąd canona z lepszym AF :)

Jak najbardziej możesz mieć rację, ja absolutnie tego nie neguję. Ja tylko napomknąłem o ptasiarzach, a znam ich kilku, którzy zamienili 7D2 z tego powodu, ale miałem na myśli zdjęcia nieco innego rodzaju niż te w Twojej galerii, jeśli one są reprezentatywne. Tak więc spokojnie możemy pozostać przy tezie, że 7D2 ma świetny AF :)

cube013
20-02-2018, 23:22
Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Nie spodziewałem się, że wątek tak się rozwinie :-) Generalnie wniosek jest taki że w moim przypadku najlepszym wyborem będzie 80d ale .... niech jeszcze trochę potanieje.... :-) Poczekam, tym bardziej, że raczej kolosalnej różnicy w porównaniu do mojego 60d się nie spodziewam. Jeszcze raz wielkie dzięki.

WzW
20-02-2018, 23:57
Też przez chwilę myślałem o 6D, ale więcej rzeczy - w moim przypadku - przemawia za 80D lub 70D. Nie będę ukrywał że też cena całego "zestawu".

Canon 80D vs Canon 6D Detailed Comparison (http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-80D-vs-Canon-EOS-6D) - tutaj wyraźnie widać techniczną przewagę 80D (w liczbie ficzerów, bajerów, etc.). Specyfikacja 80D jest świetna, body to jest jakby nie patrzeć dużo nowsze. Ale tak jak pisze sniper88 jakość obrazka (chyba) jest ważniejsza ( sensor 6D jest 2,6 raza większy przy nieco mniejszej rozdzielczości), oczywiście wszystko będzie zależeć od tematyki foto. i użytych szkieł...

Suchy
21-02-2018, 00:19
Z moich obserwacji wynika, ze pod względem dynamiki i możliwości wyciągania z cieni 80D niczym nie ustępuje nieco starszym Canonom FF tzn. 6D i 5DIII a nawet jest od nich nieco lepszy. Testy pokazują, ze w przypadku 6DII przewagi też nie ma. Przypominam, ze w przypadku tych parametrów decyduje nie tylko wielkość sensora i piksela ale też jego technologia wykonania i oprogramowania. A to zostało mocno zmienione w 80D w stosunku do innych modeli.
Te Canony FF mają nad 80D 2 przewagi:
- Mniejsze szumy - w powyższych FF szum na ISO3200 jest taki jak w 80D na ISO1600
- Większe możliwości zarządzania głębią ostrości z uwagi na rozmiar matrycy. To może być wielka zaleta dla portrecisty ale wada dla pejzażysty (konieczność większego przymykania by uzyskać pożądaną dużą głębię ostrości).
Jak ktoś robi głównie zdjęcia wycieczkowo-krajobrazowe, architekturę, makro, zdjęcia przyrodnicze a portrety tylko amatorsko dla siebie i rodziny to moim zdaniem 80D będzie o wiele lepszym wyborem a jakość zdjęć w niczym nie będzie ustępować fotkom tego samego typu wykonanym przy pomocy 6D, 6DII, 5DIII czy starszych.
Zresztą wystarczy porównać tego typu zdjęcia na

https://pixelpeeper.com/

Ja różnic nie widzę (nie licząc portretów z minimalną głębią ostrości). Natomiast widzę zdecydowane plusy w postaci mniejszych rozmiarów i wagi szkieł, ich o wiele przystępniejszej ceny, mniejszych średnic filtrów itp. A i mnożnik ogniskowej 1,6 do zdjęć np. ptaków bardzo się przydaje.

WzW
21-02-2018, 02:20
Zresztą wystarczy porównać tego typu zdjęcia na
https://pixelpeeper.com/
Ja różnic nie widzę (nie licząc portretów z minimalną głębią ostrości).

Zgoda. Generalnie te różnice to często są "laboratoryjne", bo tak "na oko" zwykle trudno ocenić co wypada korzystniej. Zwłaszcza gdy różnice nie są duże, zdjęcie oglądamy na średnim monitorze ( FullHD to ok. 2 MPIX, a zdjęcia mają obecnie 18-20-24 i więcej MPIX, nawet na 4K jest średnio), itd. A do tego większość fotek na sieci, szczególnie na FLICKR jest mocno dłubana w postprocessie i nijak się mają z JPHiem wyjętym z puszki.

A w kwestii GO to zgadzam się, że dziś to jest główna przewaga FF, choć w niektórych przypadkach można to odnotować za wadę ( "skrócenie" tele ).

Sluka
26-02-2018, 23:30
Dużej zmiany jakościowej po przesiadce z 60D na 80D nie ma co oczekiwać. ~1,5EV większy DR, ale ma to znaczenie tylko przy "gamoniowych" błędach ekspozycji. Przy iso 400 z tej przewagi zostaje już tylko 0,5EV. Lepsze ISO? Też tylko o 0,5EV. Za samą matryce nie warto tyle płacić, no i owszem występuje ona również w innych wariantach. Czyli jakby nie patrzeć, to dział sprzedaży canona uważa podobnie. Ta sama matryca występuje w tańszych puszkach. 80D to trochę więcej nowszych ficzerów w solidnym korpusie. I to je należy oceniać i rozważać w kryteriach "czy warto". Dla samej jakości obrazu z cropa 18MP do cropa 24MP nie warto. Efektywnie nie wiele więcej informacji jest rejestrowanych. Dużo z tych pikseli można nazwać "pustymi", i to na pewno z posiadanymi obiektywami. Liczą się tylko ficzery. Dla mnie crop to lekki zestaw, dla którego nie warto nadwyrężać kieszeni. Korpus plus 2 lub 3 obiektywy. 10-18, 18-135 lub z kitem 10-18, 18-55, 55-250.

Jeśli chodzi o FF, to w tym przypadku jesteś "goły i wesoły". Jakościowo oczywiście tu możesz zyskać najwięcej, ale oprócz korpusu bez inwestycji w optykę się nie obędzie. Jeśli korpus, to nie 6D, tylko 6D2. Posiadacz 6D może się zastanawiać czy mu warto. Cena już zeszła z kosmosu, a korpus lepszy, ze wszystkimi ficzerami. Całę buczenie na tą puszkę jest spowodowane tym, że marzenia zostały zweryfikowane przez rzeczywistość i 5Dmk4 jest lepszy. Jednak wejście w FF to kosztowny i mający swoją wagę (w kg) interes. Jeśli zamyślenia o 80D były typu lepsza jakość, bo lepsza matryca, to FF nie polecam, bo to by oznaczało, że ograniczenia są w wiedzy i umiejętnościach, a nie w "nieśmiertelnej" 18MP matrycy w 60D.

mariach
31-05-2018, 11:05
Zmieniłem 60D na 6D. Autofokus w moich obiektywach działa o wiele lepiej w 6D używam głównie centralnego punktu. Obiektywy EF które mogę podpiąć do obu aparatów na 6D dają wyraźnie lepsza jakość, wygląda to tak jak gdyby na 60D dodać delikatna mgłę. 6D ma więcej możliwość personalizacji ustawień, szumy nawet jak się pojawiają są miękkie i nie rzucają się tak w oczy, większa kontrola nad auto ISO, możliwość połączenia auto ISO z minimalnym czasem naświetlania. Plastyka zdjęć z FF bardziej mi odpowiada. WiFi i GPS jak ktoś potrzebuje. Tak jak z 60D zawsze coś wymagało poprawy w czasie obróbki tak z 6D często lepiej nie ruszać bo głównie się psuje dobry efekt. W 60D jest świetny obracany ekran tego mi brakuje najbardziej w 6D, do tego nie mogę się przestawić do przycisków odpowiadających za podgląd i zbliżenie w galerii ;) Extender 1,4x Tamron nie współpracuje z 6D. Różnica w wadze i wymiarach minimalna. Bardziej intuicyjne i szybsze nagrywanie Video. Baterie są takie same można używać zamiennie.

Z mojej perspektywy warto zmienić na 6D.

Crop ewentualnie dla osoby fotografujej przyrodę lub samoloty do tych celów zostawiam sobie 60D będzie robił za extender :)

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

hose1723
14-08-2018, 13:38
Witam wszystkich

Od dłuższego czasu nosze się z zamiarem wymiany mojego 50D na nowszy model, podobnie jak założyciel wątku mam dylemat miedzy 80D a 6D.
Fotografuje amatorsko w dużej mierze krajobraz, architekturę, przyrodę, także ta w skali makro oraz astrofotografie. Co do obiektywów, które posiadam to sigmy 17-70, 70-300, canona 50/1,4 oraz kilka radzieckich konstrukcji w zakresie ogniskowych między 28 a 500.
Oczekuje przede wszystkim zdecydowanie wyższej jakości obrazka od mojego 50D, zależy mi tez na wi-fi, gps oraz na możliwości nagrywania filmów (priorytetem sa jednak zdjęcia).
Do 80D dokupię c10-18, ponieważ brakuje mi na chwile obecna szerokiego kąta, a w przyszłości lepsze tele, zakładam ze jakość obrazka z niego będzie lepsza w stosunku do 50D.
W przypadku 6D zakładam zakup używanego 17-40L, no a później... Zdaję sobie sprawę z tego ze będzie to kosztowna zmiana.
Nie zmieniam sprzętu co rok wiec mam zamiar używać puszki na pewno przez kilka lat, 6D ma już swoje lata od czasu premiery gdzie 80D w porównaniu z nim jest technologicznie znacznie młodszy.
Pytanie czy przy tym rodzaju fotografii, którą ja robię będzie znacząca różnica w jakości obrazka oczywiście na plus FF.

akustyk
14-08-2018, 13:45
Oczekuje przede wszystkim zdecydowanie wyższej jakości obrazka od mojego 50D, zależy mi tez na wi-fi, gps oraz na możliwości nagrywania filmów (priorytetem sa jednak zdjęcia).

GPS-a nie ma w canonowskim cropie



Pytanie czy przy tym rodzaju fotografii, którą ja robię będzie znacząca różnica w jakości obrazka oczywiście na plus FF.
IMHO do wymienionych tematow nie ma potrzeby FF. zaryzykowalbym stwierdzenie ze i 80D jest na wyrost, bo 800D/77D tez spokojnie to obroca.

kminilbym w desen 77D + 10-18 + 70-300 mkII + dwa zapasowe akumulatory, bo to jest bardzo kompletny zestaw i zostawia troche wiecej grosza w kieszeni. 80D zamiast 77D rozwazalbym jesli bardzo potrzebujesz mikroregulacji szkiel, uszczelnien albo jezdzisz na wyjazdy gdzie robi sie dziennie po 500 fot (i wtedy akumulator LP-E6N jest duzo lepszy niz LP-E17).

fotna
14-08-2018, 14:27
GPS i opcjonalnie przez kartę SD wifi ma 7d makII

akustyk
14-08-2018, 14:52
GPS i opcjonalnie przez kartę SD wifi ma 7d makII

slusznie, dziekuje za sprostowanie!

hose1723
15-08-2018, 20:15
GPS-a nie ma w canonowskim cropie


IMHO do wymienionych tematow nie ma potrzeby FF. zaryzykowalbym stwierdzenie ze i 80D jest na wyrost, bo 800D/77D tez spokojnie to obroca.

kminilbym w desen 77D + 10-18 + 70-300 mkII + dwa zapasowe akumulatory, bo to jest bardzo kompletny zestaw i zostawia troche wiecej grosza w kieszeni. 80D zamiast 77D rozwazalbym jesli bardzo potrzebujesz mikroregulacji szkiel, uszczelnien albo jezdzisz na wyjazdy gdzie robi sie dziennie po 500 fot (i wtedy akumulator LP-E6N jest duzo lepszy niz LP-E17).

Dziękuję za odpowiedz i wskazanie właściwego kierunku.
Oczywiście obiektywy, które wymieniłeś to jest to co chciałbym mieć i w pierwszej kolejności kupie c10-18, tele w późniejszym terminie. Zresztą poczytałem trochę testów i opinii o c70-300 mkII i faktycznie to szkło stanowi doskonalą alternatywę dla tamrona 70-300 di vc usd, szczególnie jeśli odliczy się cashback canona. Chyba źle to ująłem, za nie wiele większa kwotę zjada tamiego na śniadanko, choć muszę przyznać ze widziałem tu na forum sporo bardzo ładnych zdjęć z tego tamrona.

Co do puszki to jednak będę celował w 80d, choćby ze względu na uszczelnienie (jest jakie jest ale jest, choć w 50d parę razy tyłek a raczej puszkę mi to uratowało). No i do tego mikro regulacja, zdazylo mi się używać jej w 50d, choć mam nadzieje ze w 80d przy tych obiektywach, które planuje zakupić, mam nadzieje ze nie będę musiał tej funkcji używać.
Jeśli chodzi o gps, to wiem ze 80d nie posiada tej funkcji, ale jest takie akcesorium gps gp-e2, no ale jednak w tej cenie to ja wole dołożyć do obiektywu.
Pytanie czy jest możliwość geotagowania za pomocą smartfona? Bo z tego co wyczytałem to camera connect udostępnia ta funkcje tylko dla serii PowerShot lub IXUS.

mkamelg
26-08-2018, 23:28
Pytanie czy jest możliwość geotagowania za pomocą smartfona? Bo z tego co wyczytałem to camera connect udostępnia ta funkcje tylko dla serii PowerShot lub IXUS.

https://www.geotagphotos.net/

Namiary na tę aplikację znalazłem w tym wątku https://community.usa.canon.com/t5/EOS/EOS-80D-Location-information-with-Canon-Connect-App/td-p/181912

hose1723
27-08-2018, 21:39
https://www.geotagphotos.net/

Namiary na tę aplikację znalazłem w tym wątku https://community.usa.canon.com/t5/EOS/EOS-80D-Location-information-with-Canon-Connect-App/td-p/181912Dziekuje, przetestuje jak wroce ze sluzbowego wyjazdu.

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

MichalPrz
24-10-2018, 23:45
Wątek przeczytałem, zmagam się z tym samym pytaniem. Mam 60D i jeszcze zanim natrafiłem do tematu, po poszukiwaniach testów i innych artykułów, mój wybór również padł na 80D jako następce i odświeżenie korpusu. Mam sigmę 17-50 2.8 ex dc os hsm, canona 50 mm 1.8 oraz planuję zakup tzw. naleśnika 24 mm 2.8

U mnie kwestia polega na tym, że sytuacja jest jakby jasna, ale jednak trochę nurtuje mnie temat bezlusterkowców aby zmniejszyć wagę całości oraz częściej korzystać z aparatu, bo wstyd się przyznać ale w ciągu roku praktycznie w ogóle go nie używałem zastępując telefonem ... :| Stąd mój pomysł na A. kupno bezlusterkowca, B. 80D i do częstszego używania dodanie 24 mm 2.8 (żeby mieć lustro które bardzo lubię a jednocześnie obiektyw który jest minimalny), zaś pozostałe obiektywy pozostawić na inne okazje.

Kolekcjoner
24-10-2018, 23:56
M50 - masz tę samą matrycę co w 80d..

MichalPrz
25-10-2018, 13:37
Mam na uwadze z bezlusterkowców m50, który nieco kusi ale jakoś nie do końca przekonuje mnie do siebie... Zaznaczę jeszcze, że zdjęcia robię w rawach, bardzo lubię obróbkę w lr i wyciąganie ze zdjęć ile się da. Mam takie obawy, że w przypadku bezluster ostatecznie zauważę, że jakość rawu i ostatecznie końcowego zdjęcia była lepsza w 60D. Jak myślicie, jakie można za / przeciw wysunąć ?

Kolekcjoner
25-10-2018, 13:43
Mam na uwadze z bezlusterkowców m50, który nieco kusi ale jakoś nie do końca przekonuje mnie do siebie... Zaznaczę jeszcze, że zdjęcia robię w rawach, bardzo lubię obróbkę w lr i wyciąganie ze zdjęć ile się da. Mam takie obawy, że w przypadku bezluster ostatecznie zauważę, że jakość rawu i ostatecznie końcowego zdjęcia była lepsza w 60D. Jak myślicie, jakie można za / przeciw wysunąć ? A co ma bezlustro do rawa? Raw to raw. W M50 jest ogólnie pisząc lepsza matryca niż w 60D.

slaw_ek
27-10-2018, 00:17
jeszcze dwa lata temu miałem Canon 40d i zastanawiałem się nad tym co kupić nowszego, lepszego. Choć marzyła mi się pełna klatka z racji funduszy przesiadłem się wówczas na 80d. Z aparatu byłem bardzo zadowolony - przeskok z 40d to był wielkie i generalnie aparat ten będę bardzo polecał.
Po roku pracy na 80d przesiadłem się na 6dM2 - aparat zbliżony do 80d z tym że to już pełna klata- to co potrafi więcej to napewno praca na wysokich ISO- tam gdzie nie miałem super jasnego obiektywu ISO ratowało sprawę.z głębią ostrości też można pozwolić sobie na trochę więcej.
Oczywiście przesiadka na FF ma też swoje dalsze konsekwencje i koszty - chociażby konieczność wymiany obiektywów.
Wszystko zależy od tego co kto potrzebuje, do czego, jaki ma budżet itd.

krzysztoff77
14-11-2018, 11:37
Podepnę sie pod temat. Również zastanawiam się nad zmianą body a nawet systemu. Powody są co najmniej dwa: chęć zmiany na cos nowszego (obecnie posiadam 500d) oraz zmniejszenie rozmiarów/ciężaru zestawu body+obiektyw. Często po prostu nie chce mi się dźwigać torby a nawet samego aparatu i pstrykam część zdjęć telefonem. Myślałem nad bezlustrem (FUJI/Olympus) ponieważ wydaje mi się, że w tych systemach jest najbardziej rozwinieta szklarnia oraz zmianą body na 100/200d. Szkoda, że jeżeli chodzi o bezlusterkowce to system Canona póki co wypada bladziutko. Być może skończy się na zakupie jakiegoś flagowego smartfona z dobrym aparatem :p

akustyk
14-11-2018, 12:04
Podepnę sie pod temat. Również zastanawiam się nad zmianą body a nawet systemu. Powody są co najmniej dwa: chęć zmiany na cos nowszego (obecnie posiadam 500d) oraz zmniejszenie rozmiarów/ciężaru zestawu body+obiektyw. Często po prostu nie chce mi się dźwigać torby a nawet samego aparatu i pstrykam część zdjęć telefonem. Myślałem nad bezlustrem (FUJI/Olympus) ponieważ wydaje mi się, że w tych systemach jest najbardziej rozwinieta szklarnia oraz zmianą body na 100/200d. Szkoda, że jeżeli chodzi o bezlusterkowce to system Canona póki co wypada bladziutko. Być może skończy się na zakupie jakiegoś flagowego smartfona z dobrym aparatem :p

klasyczne pytanie-klucz: jakie obiektywy?

i w zasadzie to odpowiada tez na pytanie czy Canon czy cos innego

Kolekcjoner
14-11-2018, 13:13
Przy tym jeszcze trzeba sobie odpowiedzieć ile tych obiektywów mam zamiar kupić i jakie. Co z tego że jest 50 szkieł w systemie jak ktoś oprócz kita kupi jeszcze tylko jeden, może dwa.

krzysztoff77
14-11-2018, 14:40
Obecnie posiadam T17-50/2.8, C35/2 IS USM, C50/1.8 II, C55-250 IS STM nie licząc 2 szkieł m42. Kierując się na system Olka myślałem nad 17/1.8 lub 25/1.8 oraz tele 40-150/4-5.6. Fuji raczej odpada ze względu właśnie na brak odpowiedniego tele. Jest to obiektyw "must have" jak dla mnie a nie chcę kierowanego do amatorów 50-230 ze światłem 6.7 na dłuigim końcu. To jakieś nieporozumienie. Z kolei 55-200 zabija ceną.

Kolekcjoner
14-11-2018, 14:53
Obecnie posiadam T17-50/2.8, C35/2 IS USM, C50/1.8 II, C55-250 IS STM nie licząc 2 szkieł m42. Kierując się na system Olka myślałem nad 17/1.8 lub 25/1.8 oraz tele 40-150/4-5.6. Fuji raczej odpada ze względu właśnie na brak odpowiedniego tele. Jest to obiektyw "must have" jak dla mnie a nie chcę kierowanego do amatorów 50-230 ze światłem 6.7 na dłuigim końcu. To jakieś nieporozumienie. Z kolei 55-200 zabija ceną.
Ale skoro masz takie szkła to nie lepiej kupić eMkę z kitem i adapter? Szczególnie jak chcesz używać tele które już masz i z tego co pamiętam to jest ono całkiem niezłe.

akustyk
14-11-2018, 15:21
Obecnie posiadam T17-50/2.8, C35/2 IS USM, C50/1.8 II, C55-250 IS STM nie licząc 2 szkieł m42. Kierując się na system Olka myślałem nad 17/1.8 lub 25/1.8 oraz tele 40-150/4-5.6. Fuji raczej odpada ze względu właśnie na brak odpowiedniego tele. Jest to obiektyw "must have" jak dla mnie a nie chcę kierowanego do amatorów 50-230 ze światłem 6.7 na dłuigim końcu. To jakieś nieporozumienie. Z kolei 55-200 zabija ceną.

w Fiudzi masz swietnego optycznie kita 18-55 (tego Tamrona zjada na sniadanie), niestabilizowane 35/2 (calkiem niezle optycznie), 50/2 (bardzo drogie w porownaniu z Canonem, optycznie podobno niezle, ale nie mialem to nie wypowiem sie) i ten 50-230, ktory w sumie jest ciemny i plastikowy, ale optycznie zupelnie znosny (porownywalny z 55-250 STM).

z tym ze tak: jesli tele jest kwestia kluczowa, to ten 55-250 STM moze byc optymalny, bo w bezlusterkowcach nie ma jakiegos rozpieszczania (Fuji 50-230 jest dosc ciemny a z kolei Canon EF-M 55-200 optycznie co najmniej jest mizerny). no to do tego 55-250 STM bierzesz albo jakies 200D albo 800D (w zaleznosci od czucia w rece) i tyle. mozna kminic nad M-ka, ale to bedzie IMHO za male do 55-250 STM, i w sumie zestaw nie jakos wybitnie mniejszy. nad M-ka myslalbym wylacznie w kontekscie EF-M 32/1.4, ktory jest znacznie mniejszy i lzejszy od 35/2 IS. no ale kosztuje...


wszystkiego miec nie mozna. jesli chcesz odchudzac, to IMHO Fuji X (Olka nie znam) albo M-ka i wtedy suck-it-up jesli chodzi o tele. jesli chcesz unowoczesnic i moze byc niewiele lzej, to IMHO 200D/800D

krzysztoff77
14-11-2018, 15:22
To też jest argument, który rozważam. Tylko z tą przejściówką zaczyna się robić gabaryt... I nie wiem czy wielkością toto nie dobija do chociażby zestawu z EOSem 200d. A czy ta przejściówka nie wpływa na szybkość AF-u?

Kolekcjoner
14-11-2018, 15:28
To też jest argument, który rozważam. Tylko z tą przejściówką zaczyna się robić gabaryt... I nie wiem czy wielkością toto nie dobija do chociażby zestawu z EOSem 200d. A czy ta przejściówka nie wpływa na szybkość AF-u?

Nie wpływa.
Co do wielkości to to tele chcesz przyspawać do body na zawsze ;).... ?

BTW: jeśli tele są dla Ciebie kluczowe to tak jak napisał akustyk - rzeczywiście wtedy lepiej kupić lustrzankę.

krzysztoff77
14-11-2018, 15:33
w Fiudzi masz swietnego optycznie kita 18-55 (tego Tamrona zjada na sniadanie), niestabilizowane 35/2 (calkiem niezle optycznie), 50/2 (bardzo drogie w porownaniu z Canonem, optycznie podobno niezle, ale nie mialem to nie wypowiem sie) i ten 50-230, ktory w sumie jest ciemny i plastikowy, ale optycznie zupelnie znosny (porownywalny z 55-250 STM).

z tym ze tak: jesli tele jest kwestia kluczowa, to ten 55-250 STM moze byc optymalny, bo w bezlusterkowcach nie ma jakiegos rozpieszczania (Fuji 50-230 jest dosc ciemny a z kolei Canon EF-M 55-200 optycznie co najmniej jest mizerny). no to do tego 55-250 STM bierzesz albo jakies 200D albo 800D (w zaleznosci od czucia w rece) i tyle. mozna kminic nad M-ka, ale to bedzie IMHO za male do 55-250 STM, i w sumie zestaw nie jakos wybitnie mniejszy. nad M-ka myslalbym wylacznie w kontekscie EF-M 32/1.4, ktory jest znacznie mniejszy i lzejszy od 35/2 IS. no ale kosztuje...


wszystkiego miec nie mozna. jesli chcesz odchudzac, to IMHO Fuji X (Olka nie znam) albo M-ka i wtedy suck-it-up jesli chodzi o tele. jesli chcesz unowoczesnic i moze byc niewiele lzej, to IMHO 200D/800D

Zgadzam sie z Twoim podsumowaniem.
W poszukiwaniu złotego środka powoli dojrzewam do koncepcji bezlustro+fajna stałka. Taki zestaw na codzień plus jakieś spotkania rodzinne itp. A 500d bym sobie zostawił na zabawy z tele. Reszta zbędnych szkiełek oczywiście na sprzedaż.

MichalPrz
26-11-2018, 12:28
Ja podzielę się swoimi przemyśleniami, jak wcześniej pisałem zastanawiałem się na przesiadce z 60D na 80D lub bezlustro Canona. Zasięgnąłem nieco opinii użytkowników bezslusterkowców, trochę posprawdzałem niektóre modele i wniosek mój jest taki: w bezlusterkowca Canona iść nie będę (na dany moment za ubogo, obiektywy wyglądają jak zabawki dla dzieci..., zabawa w przejściówkę i zwykłe obiektywy mija się zaś z celem...), 80D nie rozwiąże sprawy (chciałem mniejszy gabaryt). Na chwilę obecną jestem pozytywnie zaskoczony Olympusem (choć tutaj nie ma świeżego aparatu od kilku lat), a bardzo pozytywnie jestem zaskoczony systemem Fuji (seria XT- ) . I myślę, że to będzie właśnie ten kierunek :)

Kolekcjoner
26-11-2018, 12:47
Ja podzielę się swoimi przemyśleniami, jak wcześniej pisałem zastanawiałem się na przesiadce z 60D na 80D lub bezlustro Canona. Zasięgnąłem nieco opinii użytkowników bezslusterkowców, trochę posprawdzałem niektóre modele i wniosek mój jest taki: w bezlusterkowca Canona iść nie będę (na dany moment za ubogo, obiektywy wyglądają jak zabawki dla dzieci..., zabawa w przejściówkę i zwykłe obiektywy mija się zaś z celem...), 80D nie rozwiąże sprawy (chciałem mniejszy gabaryt). Na chwilę obecną jestem pozytywnie zaskoczony Olympusem (choć tutaj nie ma świeżego aparatu od kilku lat), a bardzo pozytywnie jestem zaskoczony systemem Fuji (seria XT- ) . I myślę, że to będzie właśnie ten kierunek :)Fuji wygląda bardzo fajnie. Sumarycznie chyba najciekawsze aps-c na rynku. Tylko niestety cenowo nie rozpieszcza.

Adam71
26-11-2018, 12:48
Miałem i 6D i 80D. Canon 80D jest straszny jeśli idzie o obrazek. Dobrze jste do ISO 800 potem masakra. Sam mam Fuji X-T20 i on bije jakością obrazka i obiektywami nawet 6D. Nie ma filtr AA i nawet JPEGi z puszki sa od razu do przyjęcia.
Jedynie stary 5D MKI ma ładny obrazek i ostry . Zaskoczył mnie pozytywnie EOS M5 .

MichalPrz
26-11-2018, 13:04
No właśnie, z takimi opiniami spotykałem się również i one także przesądziły o mojej decyzji. Z niemałym żalem, bo bardzo lubiłem Canona, ale czas się będzie pożegnać. No chyba, że kiedyś i pełna klatka...

akustyk
26-11-2018, 14:17
Miałem i 6D i 80D. Canon 80D jest straszny jeśli idzie o obrazek. Dobrze jste do ISO 800 potem masakra. Sam mam Fuji X-T20 i on bije jakością obrazka i obiektywami nawet 6D.

taaa...

...a na trzezwo tez tak masz?


Nie ma filtr AA i nawet JPEGi z puszki sa od razu do przyjęcia.
Jedynie stary 5D MKI ma ładny obrazek i ostry . Zaskoczył mnie pozytywnie EOS M5 .

80D ma taka sama matryce co M5.

6D ma nieskonczenie wrecz lepsza niz 5D mkI


moze warto zaznajomic sie z czyms takim jak RAW i profile kolorow?

Kolekcjoner
26-11-2018, 14:27
80D ma taka sama matryce co M5.

6D ma nieskonczenie wrecz lepsza niz 5D mkI


moze warto zaznajomic sie z czyms takim jak RAW i profile kolorow?
:lol:
Ale wiesz jak obrazek jest "straszny" to ja się nie dziwię koledze, może się przyśnić w nocy i później trzeba brać leki ... ja bym rzeczywiście nie ryzykował ;).


No właśnie, z takimi opiniami spotykałem się również i one także przesądziły o mojej decyzji. Z niemałym żalem, bo bardzo lubiłem Canona, ale czas się będzie pożegnać. No chyba, że kiedyś i pełna klatka...
Normalna rzecz że się szuka potwierdzenia swojej decyzji ale opieranie się na takich opiniach jak wyżej ...sorry.. "przesądziły" to jest trudne do uwierzenia że mogło być dla kogoś decydujące.

MichalPrz
27-11-2018, 10:24
:lol:
Ale wiesz jak obrazek jest "straszny" to ja się nie dziwię koledze, może się przyśnić w nocy i później trzeba brać leki ... ja bym rzeczywiście nie ryzykował ;).


Normalna rzecz że się szuka potwierdzenia swojej decyzji ale opieranie się na takich opiniach jak wyżej ...sorry.. "przesądziły" to jest trudne do uwierzenia że mogło być dla kogoś decydujące.

Napisałem, że „także” przesądziły ale nie, że wyłącznie „te” argumenty przesądziły. Czytanie ze zrozumieniem ;)

krzysztoff77
27-11-2018, 13:25
Gdyby tak Canon poszedł śladem FUJI: czyli wraz z nowymi bezlusterkowcami wypuszczał sukcesywnie nowe i naprawdę dobre szkła.
Troche obawiam się "cukierkowych" takich przesłodzonych kolorów od FUJI. Nie wiem, może to tylko jakieś moje nieuzasadnione uprzedzenia. Na dzień dzisiejszy siedze jeszcze ze szklarnią C oraz EOSem 500d. Może za niedługo upgrade do 800d?

akustyk
27-11-2018, 14:07
Gdyby tak Canon poszedł śladem FUJI: czyli wraz z nowymi bezlusterkowcami wypuszczał sukcesywnie nowe i naprawdę dobre szkła.

ale u Canona bezlusterkowce to jest troche inna bajka. po pierwsze jest do nich co zapiac (pelna gama EF ze 100% kompatybilnoscia), po drugie nie jest to jedyna linia aparatow, wiec nie trzeba wrzucic wszystkiego co sie ma do jednego worka.

w APS-C w zasadzie canonowska M-ka jest obecnie w miare dobra jako bazowy system dla amatora. dla innych odbiorcow sa inne aparaty Canona.

inna kwestia, ze z nowych szkiel do M sa 22/2, 28/3.5 i 32/1.4. wszystkie optycznie swietne.



Troche obawiam się "cukierkowych" takich przesłodzonych kolorów od FUJI. Nie wiem, może to tylko jakieś moje nieuzasadnione uprzedzenia.

standardowy styl Provia daje znakomite kolory. troszke nasycone, ale nie przegiete. ogolnie co najmniej tak dobre jak canonowski Standard, a dla wielu osob nawet przyjemniejsze.



Na dzień dzisiejszy siedze jeszcze ze szklarnią C oraz EOSem 500d. Może za niedługo upgrade do 800d?
IMHO wszystko zalezy od optyki. do canonowskiego cropa mozna niedrogo skompletowac niezly zestaw podstawowych szkiel. w zaleznosci od upodoban niektore szkla w Fuji beda drozsze (lub duzo drozsze) ale tez czesto optycznie (nieco) i mechanicznie (zdecydowanie) lepsze. i przy okazji mniejsze i lzejsze. wiec zawsze warto rozwazyc.

Kolekcjoner
27-11-2018, 14:19
Napisałem, że „także” przesądziły ale nie, że wyłącznie „te” argumenty przesądziły. Czytanie ze zrozumieniem ;)
Ok dla mnie możesz sobie to werbalizować jak Ci się podoba ale dla mnie w ogóle branie pod uwagę takich z przeproszeniem pierdów, że "obrazek jest straszny" kończy jakąkolwiek merytoryczną dyskusję.


Gdyby tak Canon poszedł śladem FUJI: czyli wraz z nowymi bezlusterkowcami wypuszczał sukcesywnie nowe i naprawdę dobre szkła.
Troche obawiam się "cukierkowych" takich przesłodzonych kolorów od FUJI. Nie wiem, może to tylko jakieś moje nieuzasadnione uprzedzenia. Na dzień dzisiejszy siedze jeszcze ze szklarnią C oraz EOSem 500d. Może za niedługo upgrade do 800d?
Kolory to rzecz indywidualna ale ja je odbieram raczej jako chłodne. Jak masz szkła Canonowe to bym sobie kupił M. Zresztą akustyk to wszystko wyżej opisał.

krzysztoff77
27-11-2018, 14:53
Czy najlepsza obecnie matryca Canona pod APS-C to będzie ta z 80d/77d/800d? W 800d/77d doszedł dodatkowo nowszy procesor obrazu. Zapewne ten duet został zaimplementowany do bezluster. Czy wiecie może jaki byłby na dzień dzisiejszy najlepszy wybór cena/jakość dla zaawansowanego fotoamatora w systemie M?

akustyk
27-11-2018, 16:25
Czy najlepsza obecnie matryca Canona pod APS-C to będzie ta z 80d/77d/800d? W 800d/77d doszedł dodatkowo nowszy procesor obrazu. Zapewne ten duet został zaimplementowany do bezluster. Czy wiecie może jaki byłby na dzień dzisiejszy najlepszy wybór cena/jakość dla zaawansowanego fotoamatora w systemie M?
Korpus sobie wybierz wedlug lezenia w rece m100/m50/m6/m5 maja ta sama matryce. Ja osobiscie mam m5 ale tobie moze m50 bardziej pasowac

Kolekcjoner
27-11-2018, 17:20
Czy najlepsza obecnie matryca Canona pod APS-C to będzie ta z 80d/77d/800d? W 800d/77d doszedł dodatkowo nowszy procesor obrazu. Zapewne ten duet został zaimplementowany do bezluster. Czy wiecie może jaki byłby na dzień dzisiejszy najlepszy wybór cena/jakość dla zaawansowanego fotoamatora w systemie M?Ogólnie to najbardziej zaawansowana obecnie pucha to M50 - szczególnie w kwestii AF....ale reszta też niczego sobie. Po prostu musisz sam określić co dla Ciebie najistotniejsze.

MichalPrz
28-11-2018, 10:17
Ok dla mnie możesz sobie to werbalizować jak Ci się podoba ale dla mnie w ogóle branie pod uwagę takich z przeproszeniem pierdów, że "obrazek jest straszny" kończy jakąkolwiek merytoryczną dyskusję.


Kolory to rzecz indywidualna ale ja je odbieram raczej jako chłodne. Jak masz szkła Canonowe to bym sobie kupił M. Zresztą akustyk to wszystko wyżej opisał.

Przecież ja napisałem swoje wypowiedzi głównie odnośnie wypowiedzi kolegi, a kolega robi z tego aferę...

„Fuji wygląda bardzo fajnie. Sumarycznie chyba najciekawsze aps-c na rynku. Tylko niestety cenowo nie rozpieszcza.”

To była wypowiedz kolegi na której bazuję, a nie na „strasznych obrazkach” :/