PDA

Zobacz pełną wersję : Jakość zdjęcia w pionie i poziomie



Donel
26-01-2018, 18:51
Witam,

Po kilku latach użytkowania Canon 70D dopiero teraz się obudziłem, że coś tu chyba nie gra.
Używam do w/w aparatu obiektywu kitowego 18-135 oraz 70-200mm f/2.8L IS II USM.

Nie chodzi mi o inną jakość zdjęcia z pierwszego i drugiego obiektywu bo to jest oczywiste, ale o jakość zdjęcia gdy aparat trzymam normalnie, a gdy go obracam, żeby zrobić zdjęcie pionowe.
Da się zauważyć, że zdjęcia (zwłaszcza np. na hali sportowej, np. siatkówka, gdzie musi być krótki czas i duże ISO) robione w pionie są lepsze. Bardziej wyraźne, o wiele ostrzejsze i ogólnie po prostu ładniejsze. Zwłaszcza w przypadku 70-200 zdjęcie pionowe to żyleta, nie ma po co wyostrzać w Photoshopie.

Czyżbym coś przegapił gdy kupiłem aparat i powinienem body 70D zanieść gdy miałem okazje na gwarancje? Czy to jest normalne zjawisko czy co jest kurde grane?

Jest jeszcze sprawa Live View - gdy robię zdjęcia patrząc na ekranik a nie przystawiając oko do wizjera to mam wrażenie że zdjęcie też jest lepsze, lepsza (większa ostrość), a ustawienia czasu, przysłony itd. takie same. Co jest grane?

Pozdrawiam
Jasiu

becekpl
26-01-2018, 18:53
ja bym robil tylko w pionie

Donel
26-01-2018, 18:56
Dobra, jak masz cwaniakować i pisać takie głupie posty to najlepiej się zamknij, wszystkim wyświadczysz przysługę.
Sprawa jest dziwna, a popisywać się to idź na pudelek.pl

tombas
26-01-2018, 19:03
Dobra, jak masz cwaniakować i pisać takie głupie posty to najlepiej się zamknij, wszystkim wyświadczysz przysługę.
Sprawa jest dziwna, a popisywać się to idź na pudelek.pl
uuuu, nie bierzesz jeńców co???
albo grubo albo wcale...:evil:
ale zeby napisac cus wiecej, nie tylko to za co mi sie dostanie :mrgreen: to nie jest takie zupełnie "z czapy" dobrych pare lat temu seria jedynek miała problemy ale z pionowymi kadrami, wiec może cos jest na rzeczy tylko odwrotnie, czy jakos tak...:lol: (jesli wykluczyłes definitywnie przypadłośc któregos szkła/szkieł albo sposób trzymania aparatu)

KNC
26-01-2018, 19:07
yyyy.....jedyne co mi przychodzi do głowy to stabilizacja w obiektywie. Może nie działa, albo działa źle żyroskop poziomy lub pionowy ?
Puszka nie może mieć nic do rzeczy.

jotes25
26-01-2018, 19:21
Jest jeszcze sprawa Live View - gdy robię zdjęcia patrząc na ekranik a nie przystawiając oko do wizjera to mam wrażenie że zdjęcie też jest lepsze, lepsza (większa ostrość), a ustawienia czasu, przysłony itd. takie same. Co jest grane?



To właściwie jedyny punkt zaczepienia, sugeruje problem BF/FF.

Reszta jest dość subiektywna, choć np. zdjęcie oglądane na tym samym ekranie w pionie zawsze będzie wydawało się nieco ostrzejsze niż w poziomie.

A tak na marginesie uwag, że puszka i jej orientacja nie ma znaczenia: 70d i wszystkie nowsze puszki Canona czasami lepiej ustawiają ostrość w trybie LV po obróceniu o 90 stopni. Wiecie dlaczego? ;)

tomfoot
26-01-2018, 19:22
Jakieś sample?

pan.kolega
26-01-2018, 21:26
To właściwie jedyny punkt zaczepienia, sugeruje problem BF/FF.

Reszta jest dość subiektywna, choć np. zdjęcie oglądane na tym samym ekranie w pionie zawsze będzie wydawało się nieco ostrzejsze niż w poziomie.

A tak na marginesie uwag, że puszka i jej orientacja nie ma znaczenia: 70d i wszystkie nowsze puszki Canona czasami lepiej ustawiają ostrość w trybie LV po obróceniu o 90 stopni. Wiecie dlaczego? ;)

Nie mam 70d ani nowszej puszki Canona, ale to co mam ustawia ostrość w LV perfekcyjnie, więc nie widzę jak może być lepiej albo gorzej po obróceniu. 8-) Z DualPixel może być inaczej, nie mówiąc o systemie tradycyjnego fazowego AF.

Tom77
26-01-2018, 22:05
Dobra, jak masz cwaniakować i pisać takie głupie posty to najlepiej się zamknij, wszystkim wyświadczysz przysługę.
Sprawa jest dziwna, a popisywać się to idź na pudelek.pl

Nie sluchaj Becka, mnie tez jego żarty nie śmieszą. Rób zdjęcia tylko w poziomie, raz że ostrzejsze a dwa że odbitki tansze

oirad
27-01-2018, 01:20
Witaj Donel
Smiesznie to zabrzmi ale doslownie ukradles mi watek(oczywiscie w pozytywnym slowa tego znaczeniu:lol:)
Do rzeczy u siebie zauwazylem to samo tylko odwrotnie.Obiektyw 70-200/2.8L IS II posiadam 1,5 roku,w wiekszosci 90% zdjec robie w poziomie reszta w pionie.I te 10% w pionie jest u mnie nie ostre.Wczesniej jakos nie zwracalem na to uwagi,pozatym uwazalem ze to moja wina.Jakies 4 miesiace temu mialem pare sesji i troche wiecej zdjec wykonalem w pionie.Po dokladnym obejrzeniu okazuje sie ze prawie wszystkie sa nie ostre.Nie ma wielkiej tragedii ale jest to zauwazalne w 100% powiekszeniu w lightroomie (pare fotek w pionie wyszlo mi tak ja kwiekszosc czyli super ostre).Jak pisalem wczesniej mocno nad tym nie ubolewalem lecz po dokladnej analizie po przejrzeniu zdjec z 1,5 roku wczesniej temu okazuje sie ze fotki w pionie sa nie ostre.W poziomie jest poprostu zyleta.Nie jest to moze wielki problem i jestem ciekaw czy tez ktos cos podobnego zauwazyl u siebie,ale jezeli posiadamy sprzet tej klasy chcialo by sie oczywiscie zeby wszystko bylo super.Ostatnio nie mialem czasu sie tym bardziej zajac z braku jakis zlecen na zdjecia.Ale idzie powoli wiosna i wlasnie myslalem zeby spytac forumowiczow czy ktos zauwazyl cos podobnego u siebie.Ale dziekuje Donel ze poruszyles ten problem.Ja mam jeszcze 1,5 roku gwarancji wiec bede cos w tym kierunku robil zeby to wyjasnic.Mieszkam w NY wiec w weekend skocze do BH podepne inne szklo i zobaczymy co sie dzieje.Porozmawiam ze sprzedawca moze cos o tym wiedza.Chcialbym dodac ze problem zauwazylem na 1DX mam jeszcze 5D3 ale nie probowalem.W weekendzik bede chcial to sprawdzic.Pozdrawiam

marfot
27-01-2018, 09:31
Strach się odezwać w tym wątku;)

Pierwszy krok testowy jaki bym zrobił to porównanie zdjęć w pionie i w poziomie przy wyłączonej stabilizacji i na statywie.
To eliminuje sporo potencjalnych przyczyn różnic ostrości: wadliwa stabilizacja, sposób trzymania body, przypadkowe poruszanie pierścieniem ostrości.

tombas
27-01-2018, 10:31
Strach się odezwać w tym wątku;)

Pierwszy krok testowy jaki bym zrobił to porównanie zdjęć w pionie i w poziomie przy wyłączonej stabilizacji i na statywie.
To eliminuje sporo potencjalnych przyczyn różnic ostrości: wadliwa stabilizacja, sposób trzymania body, przypadkowe poruszanie pierścieniem ostrości.
dokładnie,, ile ja nocy nie przespałem przez 85mm f/1.2:lol:
ze statywu jedna bajka, a z ręki nawet przy krótkich czasach bardzo duży procent nieostrych...
kiedy juz prawie zwatpiłem, przyszło olśnienie:mrgreen:, trzymając w prawej rece body, a podpierając lewą obiektyw dawno temu nauczyłem sie układac dłon/place w cos na ksztłat statywu (trzy palce podpieraja szkło) i dwa z nich opierałem na osłonie psłonecznej a w tym obiektywie jest ona ruchoma i jej drgania/ruchy przekładaja sie na minimalne poruszenia pierscienia ostrosci, wiec zmiana sposobu trzymania uratowała mi szkło(jak juz wiele razy było mówione, to człowiek najczesciej jest najsłabszym ogniwem )

janpur
27-01-2018, 18:49
70-200 zdjęcie pionowe to żyleta
Czy w tym obiektywie nie ma obcji przelaczania IS dla poziomu i pionu..