PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja kompa pod obróbkę w granicach 1000 PLN



Bangi
12-01-2018, 11:12
Witajcie,

ostatnio rzadko zadaje pytania, ale przyznam, że od paru lat z komputerami jestem trochę do tyłu, a z tego co czytam dużo się zmieniło.

Chciałbym zmodernizować (ulepszyć) komputer przede wszystkim pod kątem obróbki, ale tylko płytę główną i procesor.

Aktualnie mam tak:
Płyta: Asus P8H61-M LE
Procek: Intel(R) Core(TM) i5-3470 CPU @ 3.20GHz

do tego jest SSD (tylko system i programy) + 2 dyski talerzowe + 8 GB RAMu + grafika NVida GTS 450 (nie gram za bardzo) + Windows 7 (aczkolwiek myślę nad przejściem do Win 10)

Z tego co poczytałem trochę to procesory jakie mnie "zainteresowały" to:
AMD A10-9700 3.50GHz 2MB BOX 65W
AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
AMD Ryzen 5 1500X 3.5GHz
Intel i5-7400 3.00GHz 6MB BOX

i do tego chciałbym jeszcze jakąś płytę główną, która musi mieć USB 3.0 (też wewnętrzne), dobrze by było by miała 2 wejścia na wiatraki (obudowa ma 3, choć 1 nie wykorzystuję, bo nie mam jak podłączyć, a nie wiem czy można 3 do jednego podpiąć - przez rozgałęziacze oczywiście) i co najmniej 1 wejście PCIe x1 (tak by podłączyć karte Wifi) i wystarczą 2 wejścia na RAM.

Programy to PS CS6 i LR któryś z serii 5.

Pomóżcie proszę.

michalab
12-01-2018, 12:26
Lepiej dołożyć ramu

Bangi
12-01-2018, 13:13
RAMu raczej mi nie brakuje ;)

Od dłuższego czasu chodziła za mną modernizacja tego kompa. Ma coś ok. 5 lat. Procek był kupiony używany, płyta główna nowa, ale to już dość wiekowy sprzęt. Do tego od długiego czasu jadę na WIn 7 Enterpise (taka wersja niby demo na 90 dni, którą można restartować łącznie chyba 3 razy, co daje to, że raz na rok muszę i tak instalować wszystko od nowa). Dzięki temu co prawda system zawsze chodził bez żadnych problemów. Do tego ostatnio wymieniłem obudowę, która ma na wyjściu USB 3.0 i chciałbym to wykorzystać - mam taki dysk zewnętrzny do backupu. Kupiłem kontroler USB 3.0 (wpinany do PCIe), ale jak go podłączę to muszę wyjąć kartę graficzną, bo co prawda płyta ma 2 PCIe x1, ale na drugim jest podłączone już Wifi. Do tego pomyślałem, że w końcu zakupie Win 10 i przy tej okazji trochę bym się unowocześnił ;)

michalab
12-01-2018, 13:33
Nie znam AMD (ostatnio podobno nadgonili), patrząc na specyfikacje pomiędzy Twoim prockiem a jedynym intelem z listy nie widzę większych różnic (Twój ma nawet wyższe taktowanie, a ten drugi mniejszy pobór prądu).

Ramu nawet jeśli Ci nie brakuje, to jak dołożysz drugie tyle to różnica będzie większa niż po wymianie procka.

Jeśli chodzi o USB 3.0, to włożyłbym zamiast wifi, a komputer połączył po kablu do zewnętrznego routera, który może po wifi będzie łączyć się z tym co teraz Twój komputer.

Nowy system też zawsze możesz kupić osobno.

Bangi
12-01-2018, 13:39
A czy da jakieś takie "przejściówki", a w zasadzie "przedłużki" która mógłbym wyciągnąć to PCIe x1 spod karty graficznej i po prostu to USB podłączyć niżej?

michalab
12-01-2018, 13:42
nie wiem

Bangi
12-01-2018, 14:26
michalab
znalazłem coś takiego https://www.morele.net/przedluzacz-pcie-x1-19cm-zurc-005-1084238/
ale na jakieś niemieckiej stronie było info, że nie można tego zginać :(

xxkomarxx
12-01-2018, 14:49
1000 zl moze byc malo. Kupujac nowy proc to nowa podstawka wiec tez pewno ddr4.
Ram to min 400 zl proc ze 700 plyta pod 300
Tylko moim zdaniem wielkiego przeskoku nie bedzie. Teraz jeszcze intelowa afera. Chyba szedlbym w ryzena skoro masz grafike zewnetrzna

Bangi
12-01-2018, 15:29
Wiem, że wielkiego nie będzie, ale chodzi też o unowocześnienie tego co jest.

michalab
12-01-2018, 15:35
Teraz jeszcze intelowa afera. Chyba szedlbym w ryzena skoro masz grafike zewnetrzna
Z ADM nie jest wiele lepiej, też jest dziura security, taka sama łata będzie potrzebna i ten sam spadek wydajności.

xxkomarxx
12-01-2018, 15:59
Wiem, że wielkiego nie będzie, ale chodzi też o unowocześnienie tego co jest.

Tylko po co [emoji3]

Janusz_K
13-01-2018, 20:09
kup dysk SSD, przynajmniej szybciej się będzie uruchamiał. Poza tym nowy procesor, to i płyta do niego nowa. A wtedy może okazać się, że pamięci nie takie, jak potrzeba i na końcu, jak już wszystko będziesz miał nowe, zrozumiesz, że zasilacz w obudowie ma za słabą moc.

Moim zdaniem mija się to z celem.

kmeg
13-01-2018, 21:04
Wiem, że wielkiego nie będzie, ale chodzi też o unowocześnienie tego co jest.Co chcesz unowocześnić? Wg mnie szkoda kasy bo zysk niewielki przy tak małym budzecie bedzie, w zasadzie niezauważalny. Jedyne co mozesz to szukać używanej płyty wraz z używanym xeonenem - w tej kwocie się wyrobisz i zysk to więcej rdzeni. Z nowych to wyższy ryzen + płyta do niego, w promo w tym budżecie moze się zmieści i dostaniesz więcej rdzeni bo zysk per rdzeń nie za bardzo. Były promocje jakiś czas temu - bez nich zapomnij o zamieszczenie się w kwocie 1000.

Tom77
13-01-2018, 21:12
Z tym tysiakiem nie poszalejesz.
Jak masz wolny slot to kartę 3.0 usb mozesz dokupić, mam taką i sprawdza się bardzo dobrze.
Po co ci 3 wiatraki ? kup 1 porządny
Jeżeli obróbka jest na talerzowcu to wymień go na SSD

Bangi
14-01-2018, 12:00
SSD mam - pisałem o tym.
3 wiatraki - nie rozumiem?

Mam kontroler USB 3.0, obecny procek ma 4 rdzenie. Problem jest zasadniczo taki, że jak podłączyłem kontroler to musiałem wyjąć kartę graficzną, co prawda obecny procek ją ma (wbudowana) i zupełnie wystarcza do codziennego używania innego niż granie, ale czasami zdarzało mi się grać ;).
Oczywiście mógłbym kupić płytę główną używaną do tego co mam, ale paradoksalnie płyty używane lub nawet "odnowione" są relatywnie drogie do obecnych na czasie, a zakup takiej jest zupełnie nie rozwojowy.

Na razie jeszcze trochę poczekam. Zobaczę jak bardzo mi brakuje odrębnej karty graficznej i wtedy zdecyduję.

kmeg
14-01-2018, 14:42
Mam kontroler USB 3.0, obecny procek ma 4 rdzenie. Problem jest zasadniczo taki, że jak podłączyłem kontroler to musiałem wyjąć kartę graficzną,


Dlaczego? Ta płyta przecież ma wg specyfikacji wewnętrzne piny do USB 3.0, wystarczy podłączyć pod nie śledzia, który w żaden sposób nie koliduje z karta graficzna (no chyba, że to problem fatalnej obudowy). USB 3.0 możesz też wyprowadzić na przód obudowy...



Oczywiście mógłbym kupić płytę główną używaną do tego co mam, ale paradoksalnie płyty używane lub nawet "odnowione" są relatywnie drogie do obecnych na czasie, a zakup takiej jest zupełnie nie rozwojowy. bu


To chyba tylko AMD, jak kupisz Intela to za max rok będziesz miał nowa podstawkę więc tak czy siak będziesz skazany na używki.
Mam płytę z 2010 roku i nie za bardzo rozumiem w czym ona nie jest rozwojowa skoro wszystko mi wspiera i ciągle mogę do niej kupić szybszego niż swój Xeona z rynku wtórnego. Rozwiń jakiego rozwoju potrzebujesz. Problemy się robią, gdy brakuje sterowników do nowych systemów (szczególnie jak płyta ma bardzo dużo zintegrowanych bajerów a producent oleje).

Tom77
14-01-2018, 17:38
SSD mam - pisałem o tym.
3 wiatraki - nie rozumiem?

Mam kontroler USB 3.0, obecny procek ma 4 rdzenie. Problem jest zasadniczo taki, że jak podłączyłem kontroler to musiałem wyjąć kartę graficzną, co prawda obecny procek ją ma (wbudowana) i zupełnie wystarcza do codziennego używania innego niż granie, ale czasami zdarzało mi się grać ;).
Oczywiście mógłbym kupić płytę główną używaną do tego co mam, ale paradoksalnie płyty używane lub nawet "odnowione" są relatywnie drogie do obecnych na czasie, a zakup takiej jest zupełnie nie rozwojowy.

Na razie jeszcze trochę poczekam. Zobaczę jak bardzo mi brakuje odrębnej karty graficznej i wtedy zdecyduję.

Pliki obrabiasz na ssd ? Zrozumiałem że masz tam tylko system

Bangi
14-01-2018, 18:38
Szczerze pisząc to nie zauważyłem różnicy czy plik, który obrabiam jest na SSD czy talerzu.

Moja płyta nie ma usb 3.0, są takie jej wersje ale nie moja.

Kartę musiałem wyjąć bo mi przysłania jedno ze złączy PCIe. Na drugim jest WiFi.

Na razie chyba odpuszczę zmiany.

Przemek_PC
14-01-2018, 19:23
Kup WiFi na USB za 50zl to zwolnisz jeden slot i po klopocie. 950zl zostanie w kieszeni.

kmeg
14-01-2018, 19:50
Szczerze pisząc to nie zauważyłem różnicy czy plik, który obrabiam jest na SSD czy talerzu.

Moja płyta nie ma usb 3.0, są takie jej wersje ale nie moja.

Kartę musiałem wyjąć bo mi przysłania jedno ze złączy PCIe. Na drugim jest WiFi.

Na razie chyba odpuszczę zmiany.Poszukaj sobie takich rzeczy o nazwie:

Pcie riser

One rozwiążą problem i USB 3 i problemów z zawadzajacymi kartami i za mało portów pcie.

Bangi
14-01-2018, 21:20
Nie chcę Wifi przez USB bo wolno chodzi, na PCIe wyciągam ok. 40 Mb/s, wcześniej miałem na zwykłym PCI (bez expres) i było ok. 10 Mb/s.
Przemek_PC - np. czymś takim mógłbym przenieś slot na kartę niżej? To będzie działać jak trzeba? Wtedy kartę przykręcam tylko i wyłączenie do tego co się zaślepkę wyciąga czy jakoś inaczej?
RISER PCI-E EXPRESS 16 x 16 ZASILANIE MOLEX wys.PL (7116948505) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/riser-pci-e-express-16-x-16-zasilanie-molex-wys-pl-i7116948505.html#imglayer)

Dzięki za radę poszukam ;)

Bangi
31-01-2019, 13:50
Odkopię temat po roku, bo kompa zmodernizowałem - może się komuś przyda.

Zakupiłem
procesor Intel I3 8100
płyta ASUS PRIME B360M-A
RAM Goodram IRDM BLACK DDR4 UDIMM 16GB 2400MHz (2x8GB)
pod system pojawił się SSD PCIe SAMSUNG 970 EVO 250GB MZ-V7E250BW
pojawił się również Win 10 w miejsce 7-mki

stara płyta, procek, RAM i kontroler USB 3.0 na PCIe poszły na sprzedaż.

Stare SSD (dotychczasowy system) poszło jako dysk na którym "pracuję" ze zdjęciami. Pozostałe dyski robią za archiwum.

Nie robiłem matematycznych obliczeń, ale subiektywnie jest trochę szybciej niż było. Uważam, że powyższa baza to całkiem przyzwoita podstawa na obecne czasy.

Oczywiście zakładany wcześniej budżet został przekroczony, ale pojawiła się taka możliwość, skorzystałem, jestem zadowolony.