PDA

Zobacz pełną wersję : ultra szerokie szkła a filtry



maniek
07-05-2006, 19:18
Jakich filtrów używacie do szkieł takich jak: Canon 10-22, Tokina 12-24, Sigma 10-20, Tamron 11-18 ?
Czy muszą to być filtry slim czy wystarczy standardowa grubość oprawy (chodzi mi głownie o polary) ? Czy łączenie na skrajnie krótkich ogniskowych np. uv-ki z polarem daje winiete ? Opiszcie swoje doświadczenia w tej materi, dokładnie jaki model filtra na jakim szkle ultra-wide.


Pozdrawiam

maniek

JackC
07-05-2006, 20:14
Witaj,
Do szkieł które wymienileś musisz użyć filtrów w wersji slim, bo przy takich ogniskowych łatwo o winetkę.
Mam sigmę 10-20 i z nią używam na zmianę UV lub polara prod. Heliopan SH-UV ( 16 powłokowe ). Jak założę jeden na drugi to wineta jest już widoczna.

maniek
07-05-2006, 20:46
rozumiem, że wymieniony Heliopany SH-UV ( 16 powłokowe ) są właśnie wersją slim ?
a może ktoś jednak używa na ultra-wide filtrów w grubszych ( nie slim ) oprawkach i winieta nie występuje ? czekam na głosy użytkowników, jakie konkretnie modele filtrów na jakim szerokim szkle.

JackC
07-05-2006, 21:02
Sorry Maniek za lukę w opisie ;)
W/w filtry są w wersji slim.

P_i_t_t
08-05-2006, 01:56
maniek - kombinacja Canon 10-22 + CPL Marumi DHG (slim) w 100% sprawdzona i warta polecenia.

UC-ka + polar raczej Ci nie potrzebna - bo i po co ? :-).

tataniny
26-05-2006, 21:00
A jak wygląda sprawa z mocowaniem polara do obiektywu, na którym przykręcony jest na stałe UV slim np. B+W bez gwintu przedniego?
Przykręcić go nie można, zostaje tylko ściąganie UV-ki i zakładanie polara?
Jest to chyba delikatnie mówiąc kicha:-(
Czy są jakieś przejściówki albo dać sobie spokój i kupić zwykłą wersję z przednim gwintem, doręcać polara i mieć winietę?

akustyk
26-05-2006, 21:04
Witaj,
Do szkieł które wymienileś musisz użyć filtrów w wersji slim, bo przy takich ogniskowych łatwo o winetkę.

Tokina 12-24 + Hoya UV SHMC (nie-Pro) = zero winiety. filtr nie jest slim, tylko normalnej grubosci oprawka Hoyi

z polarem Tokina winietuje zauwazalnie. z tym ze mam kupione za 70zl na Allegro barachlo o oprawie grubosci bez mala 8mm. wymaga odkrecenia do 13mm (lub do 14mm jesli z mocnym bocznym sloncem), zeby winieta znikla. z tym ze ja Tokiny uzywam w 90% przypadkow od 14mm wiec nie boli


A jak wygląda sprawa z mocowaniem polara do obiektywu, na którym przykręcony jest na stałe UV slim np. B+W bez gwintu przedniego?
Przykręcić go nie można, zostaje tylko ściąganie UV-ki i zakładanie polara?
Jest to chyba delikatnie mówiąc kicha:-(

nie czaje problemu. nakrecanie polara na UV-ke to jak dolewanie miodu do poslodzonej juz herbaty - po co?

oczywiscie, ze trzeba zdjac UV-ke zeby zalozyc polara. te dwa filtry nie maja racji bytu razem i zakladanie jednego na drugi jest zwyczajnie bezcelowe

tataniny
27-05-2006, 09:21
Dzięki Akustyku za wyjaśnienia. Nie wiedziałem, że "dwa w jednym" się nie używa.:oops:

Pozdrawiam

akustyk
27-05-2006, 14:04
Dzięki Akustyku za wyjaśnienia. Nie wiedziałem, że "dwa w jednym" się nie używa.:oops:

no nie tyle dwa w jednym co po prostu polara i UV-ki na raz. nie ma to specjalnego sensu