PDA

Zobacz pełną wersję : problem z balansem bieli



Mia85
10-01-2018, 01:34
witam,
potrzebuje pomocy, ponieważ mam duży problem z balansem bieli w aparacie Canon 70d, balans bieli jest ustawiony na automacie a zdjęcia w scenerii zimowej wychodzą zawsze niebieskie...biel u mnie ogólnie jest niebieska, od początku w sumie tak było i już nie wiem co robić..proszę o odpowiedz specjalistów.

dziękuję i pozdrawiam

r_m
10-01-2018, 03:26
Biel śniegu jest niebieska, aparat się nie myli ;)
A jeśli uważasz, że się myli, ustaw balans bieli jaki Ci odpowiada (jeden z dostępnych lub "według wzoru", instrukcja aparatu podpowie jak), lub rób zdjęcia jako RAW, i potem popraw balans bieli (i nie tylko) na komputerze.

RobertON
10-01-2018, 07:49
To przez "gupi" światłomierz, który sprowadza wszystko do średniej szarości 18% (12%) i dlatego śnieg jest ciemny /do tego szary, szaro-niebieski/.
Jak fotografujesz np. zimę na stoku, to musisz ekspozycję dodać na drabince (+1, +2) działki, a wówczas będzie znacznie lepiej.
Podobnie jak fotografujesz ciemny obiekt i chcesz mieć go ciemnego, to ev na minus.

Zawsze można fotografować w RAW-ach i dopracować kolory suwaczkami, albo poeksperymentować z ustawieniem balansu na słoneczny dzień.

https://www.swiatobrazu.pl/fotografowanie-w-zimie-czyli-jak-nie-dac-sie-zrobic-na-szaro-12497.html

Tomek67
10-01-2018, 09:15
Ogólnie na ogół używam w aparacie trybu priorytetu przesłony.
Ale na śniegu to zawsze przełączam na M i ustawiam ręcznie bo nie ufam automatyce.
Plus robię zdjęcia w RW na komputerze robię korekcję kolorów.

Mia85
10-01-2018, 10:26
Ale to nie chodzi tylko o śnieg (wtedy to już mega niebieskie) a ogólnie o kolor bialy. Biel na ciastku,biel auta. Czy świeci słońce czy zachmurzone niebo,czy robie na zewnatrz czy wewnątrz to jest źle. Mogę mieć jakiś problem z aparatem? Bo z tego co wiem ludzie mają na auto i ich zdjęcia są normalne.

KNC
10-01-2018, 10:30
RobertON - światłomierz a czujnik odpoweidzialny za WB to zupełnie dwie różne rzeczy. Swiatłomierze nie ma nic do koloru śniegu.

Mia85 - Swoją drogą snieg ma bardzo wiele kolorów, od niebieskiego gdy jest w cieniu, przez tradycyjnie oświetlony swiatlem dziennym biały po różowy, czerwony czy pomarańczowy.
automat jak to automat, nie jest połaczony z naszym mozgiem wiec bedzie dochodziło do takich sytuacji, trzeba wtedy WB ustawiać ręcznie.
Dziwi mnie dlaczego nie ma czegos na wzor kompensacji ekspozycji przy ustawioaniu WB. Kompensacja balansu bieli, czasem przydałoby się takie coś.

tombas
10-01-2018, 10:33
pokaz jakies "niebieskie" foty z exifem

--- Kolejny post ---



Dziwi mnie dlaczego nie ma czegos na wzor kompensacji ekspozycji przy ustawioaniu WB. Kompensacja balansu bieli, czasem przydałoby się takie coś.
może nie do konca, to o czym piszesz, ale jest "ulepszenie" bieli, jest to auto WB z priorytetem bieli w 5d4

fret
10-01-2018, 11:07
Może najprościej byłoby pokazać jakieś zdjęcia? Gadanie o kolorach w ciemno ma niewielki sens. Chyba, że autor wątku jest przekonany, że tu sami wróżbici i inni posiadacze szklanych kul siedzą.

RobertON
10-01-2018, 11:13
RobertON - światłomierz a czujnik odpoweidzialny za WB to zupełnie dwie różne rzeczy. Swiatłomierze nie ma nic do koloru śniegu.


Witaj !
To akurat wiem, dlatego napisałem o dwóch rzeczach (ev i WB) i tak jest to ujęte w cytowanym tekście.
Może jak zobaczymy zdjęcia będzie to bardziej widoczne.

Bangi
10-01-2018, 11:33
Podaj jakieś zdjęcie - najlepiej RAW.
Dla mnie sprawa dziwna, bo mam już trzecią puszkę Canona i w zasadzie cały czas mam auto WB i takiej sytuacji nie miałem, owszem zdarzało się często, że na śniegu niedoświetlał, ale wtedy korekta ekspozycji pomagała, ale z balansem bieli problemów takiej sytuacji nigdy nie miałem.
Jak dasz zdjęcie łatwiej będzie pomóc.

tombas
10-01-2018, 11:49
Mia85 ma problemy z umieszczeniem fotek, dlatego ja zostałem poproszony
423
tak na szybko... ciemnica, brak korekty na +, czemu AI Serwo???

RobertON
10-01-2018, 12:45
mroz1


https://canon-board.info/imgimported/2018/01/mroz1-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/n6wn62jbdjzsmb0/mroz1.jpg)

--- Kolejny post ---

Balans bieli niewiele od niebieskiego - ocieplenie (+12%); Tinta (0); EV (+1), krzywe - lekko cienie do góry, światła minimalnie w dół.

Czyli za ciemno i WB za chłodny.

Oczywiście, że z RAW można to byłoby zrobić 100x lepiej, ale tak na szybko z AF.

--- Kolejny post ---

Zrobione w Affinity Photo, ale w CameraRaw też przecież można obrobić JPEG-a.

--- Kolejny post ---

mroz2


https://canon-board.info/imgimported/2018/01/mroz2-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/66smrl173sr2tpc/mroz2.jpg)


to już 30% WB.

tombas
10-01-2018, 12:50
424
jeszcze jednen :-)z chmurami
i jeden ze słońcem
425
generalnie to przy ciemnych fotach, dał bym wyzsze iso, krótszy czas (1/25 to chyba zbyt duże zaufanie do własnej reki i stabilizacji)i spora korekte+ (przy takich fotach, a własciwie nigdy nie zdaje sie na body z wyborem punku af :-)

Mia85
10-01-2018, 13:03
Czyli balansu bieli nie ruszac a kombinować z innymi ustawieniami? Coś popróbuje..

tombas
10-01-2018, 13:06
Czyli balansu bieli nie ruszac a kombinować z innymi ustawieniami? Coś popróbuje..

foto sniegu= korekta, korekta i jeszcze raz korekta ;)

pan.kolega
10-01-2018, 13:24
Canon to nie ajfon - skąd ma wiedzieć, że to śnieg i ma być mniej więcej biały?

7four
10-01-2018, 13:53
A jakie masz ustawienie w dziale "Korekcji Balansu Bieli" str. 138 instrukcji?

Bangi
10-01-2018, 13:58
Jak fotografuję "na śniegu" to daję od razu korekte ekspozycji co najmniej +1, czasem nawet +2 jeśli jest to bardzo jasne miejsce (np. jest słonecznie), do tego w nasłonecznionym miejscu możesz spróbować zrobić zdjęcia z ustawieniem Wb na światło dzienne.

Mia85
10-01-2018, 16:14
Dziękuję za odpowiedzi i rady:)

--- Kolejny post ---

Mam AWB auto

mkamelg
10-01-2018, 18:09
potrzebuje pomocy, ponieważ mam duży problem z balansem bieli w aparacie Canon 70d, balans bieli jest ustawiony na automacie a zdjęcia w scenerii zimowej wychodzą zawsze niebieskie...biel u mnie ogólnie jest niebieska, od początku w sumie tak było i już nie wiem co robić..proszę o odpowiedz specjalistów.

Zdjęcia w scenerii zimowej?

1. Najszybciej, najtaniej i dość dokładnie. Ustaw sobie balans bieli na "Miejsca ocienione (ok. 7000K)", wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.

2. Znacznie wolniej, już za pieniążki i najdokładniej. Kupujesz sobie coś takiego od JJC https://fripers.pl/s/szara+karta/a51-486/ (rozmiar do wyboru w zależności od tego ile ma się miejsca w torbie), rozpinasz i zabierasz ze sobą kartę w kolorze szarym.

Jak już wiesz co będziesz fotografować to jak masz również śnieg w pobliżu to wyciągasz tę kartę, ustawiasz ją na śniegu tak żeby się nie przewracała (ona jest wykonana z tworzywa sztucznego więc nic jej się nie stanie) i robisz jej zdjęcie tak żeby zajmowała jak największą część ekranu (idealnie całość) uważając przy tym żeby nie zasłonić swoją osobą i/lub obiektywem padającego na nią światła słonecznego (żeby nie rzucić cienia na tę kartę). Zdjęcie robisz na AWB przy obiektywie przełączonym na MF bo może być ciężko złapać tę kartę na AF.

Spośród różnych ustawień balansu bieli wybierasz sobie ustawienie "Nastawa własna". Szukasz w menu aparatu opcji "Ręczny WB (wg wzorca bieli)", aktywujesz ją przyciskiem "SET", szukasz zrobionego zdjęcia szarej karty, wciskasz "SET", wybierasz "OK", wciskasz "SET" i masz ustawiony własny balans bieli.

Wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.

To tyle o robieniu zdjęć zimą w dzień formacie JPEG. Kiedy zaczyna się już ściemniać lub wręcz porą nocną a zwłaszcza gdy w kadrze pojawia się również sztuczne oświetlenie bezwzględnie należy wybrać format RAW i zająć się obróbką zdjęć w jakimś programie do obróbki zdjęć (firmowym Digital Photo Professional, Adobe Lightroom albo PhotoScape X).

fristajlor
11-01-2018, 19:26
Dziwi mnie dlaczego nie ma czegos na wzor kompensacji ekspozycji przy ustawioaniu WB. Kompensacja balansu bieli, czasem przydałoby się takie coś.
Jest, przynajmniej w 2 cyfrowych puszkach. Biorac jednak pod uwage skutecznosc AWB i latwosc korekty w raw nigdy nie widzialem sensu dla tej opcji.



Sent from my phone using Tapatalk

mkamelg
12-01-2018, 20:10
Zdjęcia w scenerii zimowej?

1. Najszybciej, najtaniej i dość dokładnie. Ustaw sobie balans bieli na "Miejsca ocienione (ok. 7000K)", wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.

2. Znacznie wolniej, już za pieniążki i najdokładniej. Kupujesz sobie coś takiego od JJC https://fripers.pl/s/szara+karta/a51-486/ (rozmiar do wyboru w zależności od tego ile ma się miejsca w torbie), rozpinasz i zabierasz ze sobą kartę w kolorze szarym.

Jak już wiesz co będziesz fotografować to jak masz również śnieg w pobliżu to wyciągasz tę kartę, ustawiasz ją na śniegu tak żeby się nie przewracała (ona jest wykonana z tworzywa sztucznego więc nic jej się nie stanie) i robisz jej zdjęcie tak żeby zajmowała jak największą część ekranu (idealnie całość) uważając przy tym żeby nie zasłonić swoją osobą i/lub obiektywem padającego na nią światła słonecznego (żeby nie rzucić cienia na tę kartę). Zdjęcie robisz na AWB przy obiektywie przełączonym na MF bo może być ciężko złapać tę kartę na AF.

Spośród różnych ustawień balansu bieli wybierasz sobie ustawienie "Nastawa własna". Szukasz w menu aparatu opcji "Ręczny WB (wg wzorca bieli)", aktywujesz ją przyciskiem "SET", szukasz zrobionego zdjęcia szarej karty, wciskasz "SET", wybierasz "OK", wciskasz "SET" i masz ustawiony własny balans bieli.

Wciśnij przycisk START/STOP aby przełączyć się na Live View i dużym kółkiem (tym co otacza przycisk "SET") kontroluj jasność sceny. Generalnie zawsze będziesz musiała kręcić mniej lub bardziej w prawo na plus.

To tyle o robieniu zdjęć zimą w dzień formacie JPEG. Kiedy zaczyna się już ściemniać lub wręcz porą nocną a zwłaszcza gdy w kadrze pojawia się również sztuczne oświetlenie bezwzględnie należy wybrać format RAW i zająć się obróbką zdjęć w jakimś programie do obróbki zdjęć (firmowym Digital Photo Professional, Adobe Lightroom albo PhotoScape X).

Tytułem uzupełnienia do własnego postu bo wreszcie spadło u mnie trochę śniegu. Temperatury w Kelwinach (K) zostały odczytane z poziomu Adobe Lightroom.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageupload.co.uk/images/2018/01/12/roznice_w_balansie_bieli_pora_zimowa.jpg)