PDA

Zobacz pełną wersję : Konkurs popRAWka na 3 fora :) - głosowanie, konkurs 3, ostatni w cyklu



Jacek_Z
08-01-2018, 21:33
Zapraszam do wzięcia udziału w głosowaniu w specjalnej edycji RAWków, w jego części trzeciej i zarazem ostatniej (w tym cyklu). Przy okazji chciałbym byście nie głosowali w milczeniu, ale też wypowiadali się o tym pomyśle na cykl konkursów wspólnych dla trzech forów. Czy kontynuować (czy nie), czy RAWki czy inny (jaki), z jaką częstotliwością? Na canon-board dość długo była posucha z konkursami, chcecie ich czy nie? Czy w formule międzyforumowej czy też wyłącznie na forum canona?
W przypadku konkursów na 3 fora trzeba będzie pójść na kompromisy, tzn uwzględnić to, czego sobie życzą na olyclubie czy nikoniarzach.

Dziękuję za wszystkie przesłane prace. Mamy 59 sztuk, z Canon-board wpłynęło 15 prac (przedtem 17 i 11), z nikoniarzy 30 (przedtem 22 i 16) z Olympusclub wcześniej było 14 i 10 a teraz jest znowu 14.

Zachęcam do podziwiania prac i głosowania. Przypominam, że głosowanie odbywa się na trzech forach, czyli olympusclub, canon-board, nikoniarze.pl. Na każdym z forów zaprezentowany jest taki sam zestaw prac.
Prace i głosy z pierwszej części cyklu są tu: http://www.canon-board.info/konkursy-foto-canon-board-dawniej-fotografia-miesiaca-42/konkurs-poprawka-na-3-fora-glosowanie-konkurs-1-plik-z-olka-107043/
A tu część 2, pliki z canona http://www.canon-board.info/konkursy-foto-canon-board-dawniej-fotografia-miesiaca-42/konkurs-poprawka-na-3-fora-glosowanie-konkurs-2-plik-z-canona-107117/
Tu mamy Regulamin konkursu pop RAW ka (http://www.canon-board.info/konkursy-foto-canon-board-dawniej-fotografia-miesiaca-42/regulamin-konkursu-pop-raw-ka-107015/)

Zwycięzcą będzie ten kto dostanie najwięcej głosów, ale na 3 forach. Ja sumuję głosy, zrobię tabelkę.
Zwycięzca cyklu, czyli w sytuacji gdy będą RAWy z olków, z canona i z nikona otrzyma kalendarz 2018 - ten nasz, jest on dostępny w sklepie cyfrowe https://www.cyfrowe.pl/gadzety-foto/forum-kalendarz-scienny-na-2018-rok.html
Kolejna nagroda to komplet gadżetów Olympusa, czyli torba - futerał na Olympus Pen, kamizelka e-sytem, koszulka OMD, czapeczka Olympusa.
Mamy też licencję na pełną wersję programu wraz z rocznymi darmowymi aktualizacjami. Sponsorem nagrody jest Machinery HDR Effects - producent pierwszego polskiego programu do efektów HDR.
Program można pobrać ze strony HDR Software | Machinery HDR Effects. Download HDR Program. (http://www.machineryhdr.com)


362

Głosujemy na maksymalnie 10 (słownie: dziesięć !!!) prac jakie Wam się podobają.

Termin głosowania mija za 5 dni - sobota (13.01.2018 r.) o godzinie 20.00

W przypadku remisu nastąpi trzydniowa dogrywka.

Autorem zdjęcia (tzn oryginalnego pliku NEF) jest Artur z nikoniarzy, nick: lortek
Numer danego zdjęcia znajduje się NAD danym zdjęciem.
Pełne obrazki są w paczce nad zdj. nr 1, wygodniej się je ogląda niż zdjęcia w wątku.

Po skończonym głosowaniu proszę autora RAWka (inni oczywiście też mogą) o wypowiedzenie się na temat zwycięskiej pracy.


Paczka 59 zdjęć do pobrania (https://drive.google.com/open?id=1Ew1p4KmWw6Fy3sp3v0KnoHt3Ry6-i4M0)

Poczekajcie aż ja załaduje 59 zdjęć, w kilku postach, to potrwa :)


01
363

02
364

03
365

04
366

05
367

06
368

07
369

08
370

09
371

10
372

11
373

12
374

13
375

14
376

Jacek_Z
08-01-2018, 21:55
15
422

16
378

17
379

18
380

19
381

20
382

21
383

22
384

23
385

24
386

25
387

26
388

27
389

28
390

29
391

Jacek_Z
08-01-2018, 22:13
30
392

31
393

32
394

33
395

34
396

35
397

36
398

37
399

38
400

39
401

40
402

41
403

42
404

43
405

44
406

Jacek_Z
08-01-2018, 22:28
45
407

46
408

47
409

48
410

49
411

50
412

51
413

52
414

53
415

54
416

55
417

56
418

57
419

58
420

59
421

zapraszam do głosowania

Jacek_Z
08-01-2018, 22:30
Proszę oddawać głosy i proszę tez o opinie na temat tego cyklu konkursów, ich kontynuacji, co można poprawić, zmienić, udoskonalić.
Czy chcecie innych konkursów? (podrzuć pomysł)
Na canon-board czy na 3 fora?
Piszcie śmiało, na pewno nic wam nie grozi za dyskusję ze mną jako moderatorem :)

af-p
09-01-2018, 00:52
Ponownie proponuję wprowadzenie warunku że wynikiem obróbki zdjęcia kolorowego ma być zdjęcie kolorowe. Mam nadzieję że będą pojawiać się "trudniejsze" do obrobienia zdjęcia aby uczestnicy mogli wykazać się pomysłem oraz umiejętnościami a nie gdy nie mogą poradzić sobie z kolorem uciekają w sepię czy cz-b. Już nie chcę się znęcać i komentować ale jest jednak lekka poprawa w stosunku do poprzedniej edycji, gdyż jeśli dobrze policzyłem to w przypadku około 21 prac, podjęto nie zawsze zakończoną sukcesem ale jednak próbę prostowania zdjęcia. Uwag jest więcej ale rozumiem że tu nie komentujemy ?

--- Kolejny post ---

no nie, nie mogłem się powstrzymać, co artysta miał na myśli ?
Zdjęcie 26-te...

RobertON
09-01-2018, 07:59
Ponownie proponuję wprowadzenie warunku że wynikiem obróbki zdjęcia kolorowego ma być zdjęcie kolorowe.

Dlaczego ? Zrobienie przyzwoitego obrazka B&W w ciekawej wersji może być niezłym wyzwaniem. Co do prostowania zdjęć, zgadzam się, jak można to należy jakoś to poprostować.

Dlaczego nie mamy komentować ? Uważam, że należy, przecież to nie "milcząca" wystawa tylko dyskusyjna galeria.

--- Kolejny post ---

Praca nr 26, także mnie zastanowiła, ale szczerze, nie oddałem na nią głosu, były ciekawsze. Moim zdaniem zmarnowany obrazek.

Jeszcze takie spostrzeżenie, nie warto głosować spoglądając na obrazki na stronie CB. Lepiej ściągnąć paczkę i polukać osobno na ekranie.

Kolejność prac pewnie jest według przesyłania, ale późniejsze prace wydają mnie się bardziej przemyślane, to taka dygresja po cyferkach w moim zagłosowaniu.

fristajlor
09-01-2018, 10:05
Jestem za tym zeby utrzymac konkurs. Pastwienie sie nad rawami to fajny pomysl ale moga tez byc inne konkursy. Chyba fajniej jak jest na 3 forach bo jest wiecej glosujacych ;) tez wg mnie mnie warto by oddzielic edycje gdzie skupialibismy sie na kolorze lub na obrobce w stylu bw / sepia.

Co masz na mysli piszac prostowanie? Wypoziomowanie samego horyzontu czy tez zmiane perspektywy tak by w budynkach linie pionowe byly pionowe?


Sent from my phone using Tapatalk

michalab
09-01-2018, 11:07
Ponownie proponuję wprowadzenie warunku że wynikiem obróbki zdjęcia kolorowego ma być zdjęcie kolorowe. Mam nadzieję że będą pojawiać się "trudniejsze" do obrobienia zdjęcia aby uczestnicy mogli wykazać się pomysłem oraz umiejętnościami a nie gdy nie mogą poradzić sobie z kolorem uciekają w sepię czy cz-b.
Zdecydowanie się nie zgadzam, kryterium nie powinno być radzenie sobie z kolorem. Kryterium powinno być, czy uzyskano ciekawe zdjęcie czy nie. Jak pokazuje poprzednia seria dla wielu ciekawsze okazało się zdjęcie w sepii.




Jeszcze takie spostrzeżenie, nie warto głosować spoglądając na obrazki na stronie CB. Lepiej ściągnąć paczkę i polukać osobno na ekranie.
Bez tego też trudno porównać z pozoru podobne do siebie zdjęcia, ale odległe w ankiecie. Ale jak się je zestawi jedno obok drugiego to widać, że jedno
jest bardziej dopracowane w szczegółach, lub ma lepiej obrobiony jakiś fragment.

Co do kolejności to powinna być wg. przysyłania lub losowa, a nie np. po nickach (nie wiem jak jest teraz), bo podejrzewam, że przy takiej liczbie zdjęć z dwóch podobnych więcej głosów będzie miało to na początku listy.

A co do kontynuacji konkursu to jestem za, ale może bardziej różnorodne tematy. Teraz były trzy krajobrazy, a mogłoby być każde inne na forum pojawiają się też portrety, ptaki, samoloty, robale, ...

Eberloth
09-01-2018, 12:26
Każda edycja zdecydowanie za bardzo rozciągnięta w czasie. Zarówno w kwestii obróbki jak i głosowania. Poza tym zmiana reguł w czasie trwania konkursu (przedłużamy o kolejne x dni) wydaje mi się nie fair w stosunku do tych, którzy zmieścili się we wcześniej ustalonym terminie.

af-p
09-01-2018, 14:50
ok ale jakoś sepia nie pasuje mi do zdjęcia gdzie na pierwszym planie widzę nowoczesne jachty...
Sepia jest najciekawsza gdy jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się zdjęcia...
Oczywiście, zgadzam się jak najbardziej, zrobienie dobrego zdjęcia cz-b z pliku cyfrowego jest sporym wyzwaniem (pomijając te zrobione np. Leicą M Monochrome)...

michalab
09-01-2018, 15:16
ok ale jakoś sepia nie pasuje mi do zdjęcia gdzie na pierwszym planie widzę nowoczesne jachty...
To głosujesz na inne ...

af-p
09-01-2018, 15:52
zdecydowanie...

Sluka
09-01-2018, 19:26
W warunkach było, że nie można nic dorysowywać, czy usuwać. I tu jest problem - większość zdjęć ma zapaćkowane przepalenie na niebie, czyli część nieba jest dorysowana. Było za wiele dla matrycy w nikonie.
Sepia, BW - musi być powód stosowania. Sepia to stylizowanie do lat 60 ubiegłego wieku. Jak coś powyżej, to oznacza tylko źle wypłukaną odbitkę z utrwalacza. To niestety niechlujstwo i oszczędność czasu wprowadzało sepię z czasem na zdjęciach. Tu na zdjęciu jest trochę za nowocześnie jak na sepię. Dla zastosowania BW nie ma powodów. To kolory były przyczyną powstania tego zdjęcia. Usunięcie ich powoduje, że zdjęcie jest jałowym klapnięciem lustra. Było fajne "złotogodzinne" niebo, fajnie wychodzące z mroku podświetlanie miasto. Jedyny problem - to obiektyw o kącie widzenia ponad 2x większym niż ludzkie oko, i oko które nie zwróciło uwagi, że pomiędzy miastem a niebem jest 4EV różnicy.

Eberloth
09-01-2018, 19:38
W warunkach było, że nie można nic dorysowywać, czy usuwać. I tu jest problem - większość zdjęć ma zapaćkowane przepalenie na niebie, czyli część nieba jest dorysowana

Chyba musisz poczytać o obróbce plików RAW, zanim zaczniesz bredzić o dorysowywaniu. Dorysować to by trzeba było do jpg-a.

Sluka
09-01-2018, 19:55
Dorysowanie jest wtedy, kiedy dodasz to w programie. Przepał może być albo szary - kiedy oprogramowanie "ratuje" przepalenia, lub w tym przypadku wchodzić w purpurę, kiedy nie używa się ratowania przepaleń. Dokładnie ten sam mechanizm z purpurą występuje przy ostrych kontrastach w światłach, kiedy pojawiają się purpurowe obwódki. W tym zdjęciu nie ma tam informacji o niebie w RAWie. Albo szary plac, albo purpurowa plama. Jak jest co innego - to jest to dorysowane. Nie istotne jest to co się robi normalnie ratując takie sytuacje. Istotne jest to co jest regulaminowe, a co nie.

RobertON
09-01-2018, 20:02
Sepia, BW - musi być powód stosowania. Sepia to stylizowanie do lat 60 ubiegłego wieku. Jak coś powyżej, to oznacza tylko źle wypłukaną odbitkę z utrwalacza.

Coś Ci się chyba pomieszało - to był sposób barwienia dla zwiększenia trwałości ówczesnych odbitek i nie ubiegłego wieku, ale XIX-ego.

--- Kolejny post ---


Dokładnie ten sam mechanizm z purpurą występuje przy ostrych kontrastach w światłach, kiedy pojawiają się purpurowe obwódki.

A nie pomyliło Ci się z aberracją chromatyczną ?!

Eberloth
09-01-2018, 20:12
No i zrobił się kabaret :)

RobertON
09-01-2018, 20:36
He...he coś trzeba napisać, ale mieliśmy trzymać się tematu.
Mam odczucie, że jednak jest zbyt dużo prac do oceny i dostajesz "oczopląsu".
Ale nie mam żadnej recepty aby to zmienić poprawić, czy ograniczać liczbę prac...
Tak jak w prawdziwej galerii - ściany nie zmieszczą więcej niż x...xxx.

af-p
09-01-2018, 20:56
Sluka, wystarczy tego konkursowego rawa wywołać na dwa razy i nieba nie trzeba dorysowywać...Sprawdź, przesuń suwak ekspozycji w lewo i będzie niebo...

Ale z robieniem tego zdjęcia w sepii to masz absolutnie rację...

Sluka
09-01-2018, 21:00
Był sposób barwienia. Jednak chemia barwiąca dawała inne odcienie (czarno - rdzawe, od Fe w chemii). Pierwotna sepia to niestety źle wypłukany utrwalacz z odbitek, który powodował ich zbrązowienie z czasem. Taka sepia występuje na większości starych fotografii. Trwałości srebra w fotografiach nie trzeba zwiększać. Ono nie blaknie od słońca. Nie było i nie potrzeby zwiększania jego trwałości. Fotografie są dalej "czytelne" pomimo niechlujnej obróbki. Znajdziesz starą fotkę i będzie ona dalej czarno-biała, to znaczy że została ona porządnie wypłukana, a na to potrzeba było czasu. Najczęściej są to fotki które ktoś robił sam dla siebie. Komercja typowo wchodzi w sepię.

To się nazywa "aberacją chromatyczną", tylko jak popatrzysz to aberracja pojawia się po jednej stronie stronie kontrastowych obiektów. Przepalenia i wejście w purpurę objawiają się purpurowymi obwódkami dookoła. Nie wszytko na co się mówi "aberracja" jest aberracją.

RobertON
09-01-2018, 21:15
Poczytaj, bo warto:

https://www.foto4u.pl/blog/artykul/dlaczego-stare-zdjecia-wywolywano-w-sepii

--- Kolejny post ---

Jak zrozumiesz, to nie pisz więcej głupot o żelazie i srebrze.

Sluka
09-01-2018, 21:33
Sprawdź, przesuń suwak ekspozycji w lewo i będzie niebo...
I dalej go nie ma. Szarość lub purpura. Purpura tam gdzie program potrafi sięgnąć dalej.


Poczytaj, warto:
Nie, nie warto.
Autor nie wie o czym pisze. Widać to po tym, że tonowanie - bo tak się ten zabieg poprawnie nazywa - ilustruje pożółkłymi, czy to od starości, czy od obecności utrwalacza w papierze. Cechą charakterystyczną fotografii tonowanych jest to że papier jest dalej biały, a nie pożółkły. Gdyby autor rozumiał o czym pisał, to by takich ilustracji nie dał. Ciekawostką jest też to, że fotografia po tonowaniu ponownie włożona do wywoływacza gubi zafarb i staje się ponownie czarno-białą. Trzeba było za młodu w ciemni siedzieć, to by się nie próbowało takimi wymysłami podpierać.

Jacek_Z
09-01-2018, 22:27
Wywiązał się OT, szkoda, że nie rozmawiamy o tym co ważne, tzn o tym, co dalej.
Co do BW i sepii - w regulaminie nie było zakazu. W zabawie rawki przy publikowaniu zdjęcia autor określa co wolno robić ze zdjęciem, a co nie. Mógł więc też zakazać albo nakazać robić coś ze zdjęciem. Dotyczyło to też tego czy np. zabrania BW czy nie. Tu nie było zabronione.
Jeśli się taki obrazek komuś nie podoba to na niego nie głosuje. To proste. To istota głosowań.


Jestem za tym zeby utrzymac konkurs. Pastwienie sie nad rawami to fajny pomysl ale moga tez byc inne konkursy. Chyba fajniej jak jest na 3 forach bo jest wiecej glosujacych ;) tez wg mnie mnie warto by oddzielic edycje gdzie skupialibismy sie na kolorze lub na obrobce w stylu bw / sepia.


Dlaczego ? Zrobienie przyzwoitego obrazka B&W w ciekawej wersji może być niezłym wyzwaniem.Oczywiście.


Zdecydowanie się nie zgadzam, kryterium nie powinno być radzenie sobie z kolorem. Kryterium powinno być, czy uzyskano ciekawe zdjęcie czy nie. Jak pokazuje poprzednia seria dla wielu ciekawsze okazało się zdjęcie w sepii.
oczywiście, po raz drugi ;)


A co do kontynuacji konkursu to jestem za, ale może bardziej różnorodne tematy. Teraz były trzy krajobrazy, a mogłoby być każde inne na forum pojawiają się też portrety, ptaki, samoloty, robale, ...Czyli RAWki? Tylko tematyka plików inna (w sensie różnorodna).
OK, nawet o tym nie pomyślałem. Ale .. wiecie, że był kłopot z pozyskaniem plików? taka prozaiczna sprawa, nikt by bie pomyślał, że to problem.
Zobaczcie co w zeszłej edycji poszło z canona. Stare zdjęcie z niedzisiejszego body.


Każda edycja zdecydowanie za bardzo rozciągnięta w czasie. Zarówno w kwestii obróbki jak i głosowania. Poza tym zmiana reguł w czasie trwania konkursu (przedłużamy o kolejne x dni) wydaje mi się nie fair w stosunku do tych, którzy zmieścili się we wcześniej ustalonym terminie.
Mam wnioski po 3 konkursach, ale od kuchni to wygląda inaczej. I w efekcie to będzie odwrotnie niż postulujesz. Terminy trzeba będzie wydłużać. Logistyka. Są trzy fora i trzech prowadzących zabawę. Wystarczy że jednemu wypadnie coś i będzie miał zajęty wieczór, nie daje rady wystawić zdjęć i ankiety. Tu nieszczęśliwie wpadliśmy w okres świąteczno - noworoczny. I był choćby na C-B właśnie użytkownik, który prosił o przedłużanie terminu, bo brał udział 2x i chciał też trzeci, a wyjechał za granice. Pierwotnie myślałem, że godzinę po zakończeniu zbierania zdjęć (o 20-tej) będziemy wystawiali ankiety i nadesłane zdjęcia. Okazało się, że tak się nie da, że trzeba to robić w kolejny dzień.
Skłaniam się ku temu by etap pierwszy - zbierania zdjęć trwał 7-10 dni, dzień przerwy i ankieta 7 dni.
Nie poruszono kwestii przyznawania głosów. To też zmodyfikuję. Ale .. zastanówmy się bardziej nad tym, jakie konkursy mają być dalej.
Fora olympusclub i nikoniarze chyba chcą wrócić do wewnątrz forumowych RAWek, a ta na 3 fora tylko raz na jakiś czas.
Konsekwencja tego byłoby to, że tutaj będą RAWki raz na kwartał (powiedzmy), czyli do kwietnia cisza?
Chyba, że będą tu rawki tylko dla canonierów i ktoś tu poprowadzi taką zabawę w normalnym cyklu (czyli częściej niż raz na miesiąc).

Zastanówcie się nad innym konkursem. Jaki chcecie? Nie chcę narzucać, wolałbym by coś wyszło od Was.

af-p
09-01-2018, 22:33
obrabiałem ten plik w LR 4 i bez kombinacji niebo jest. To że niektórzy "odfrunęli" z jego kolorem to jeszcze inna sprawa...
Też robiłem sepię w ciemni: wywołanie, odbielanie, tonowanie (np. tiomoczmik), utrwalanie i wszystko...Oczywiście płukanie oraz przerywanie pomiędzy kąpielami...

Eberloth
09-01-2018, 23:17
Wystarczy że jednemu wypadnie coś i będzie miał zajęty wieczór, nie daje rady wystawić zdjęć i ankiety

Ja rozumiem ograniczenia i wypadki losowe admina. Ankieta może być wystawiona później, nie ma problemu. Mnie chodziło tylko o to, że ostateczny termin nadsyłania prac nie powinien ulegać zmianie w trakcie edycji. To powinna być cześć regulaminu, że na obróbkę i przesłanie prac jest 5, 10, 100 dni ;) Ale po deadline już nie ma wyjątków.

RobertON
09-01-2018, 23:34
Czyli RAWki? Tylko tematyka plików inna (w sensie różnorodna)

Tak, moim zdaniem powinna być różnorodna, a nie tylko landszafty.
Może utworzyć jakieś kategorie ?

--- Kolejny post ---


Ale po deadline już nie ma wyjątków.

Dokładnie tak i głosowanie do x.xx i koniec.

--- Kolejny post ---


Trzeba było za młodu w ciemni siedzieć, to by się nie próbowało takimi wymysłami podpierać.

Można było studiować chemię, żeby wiedzieć, że tiomocznik wytrąca siarczek srebra w ciemnych miejscach i z żelazem nie ma nic wspólnego :), a dzisiaj to się zrobi paroma suwaczkami w PS.

Sluka
10-01-2018, 03:03
Można było studiować chemię, żeby wiedzieć, że tiomocznik wytrąca siarczek srebra w ciemnych miejscach i z żelazem nie ma nic wspólnego , a dzisiaj to się zrobi paroma suwaczkami w PS.
Nie trzeba studiować chemii, aby wiedzieć, że po tonowaniu białe pozostaje białe. Tonowanie nie spłaszcza kontrastu, tylko zmienia czarny na jakiś inny ton barwny. Ponieważ to pierwotnie są odcienie szarości, to najłatwiej przez podmianę palety. To starsza metoda jeszcze z przed suwaczków.

af-p
Ale dalej jesteś bez kolorów. Można z purpurowego zafarbu zdjąć kolor. Tam się skończył zielony kanał.

Jacek_Z


Cytat Zamieszczone przez RobertON Zobacz posta
Dlaczego ? Zrobienie przyzwoitego obrazka B&W w ciekawej wersji może być niezłym wyzwaniem.
Oczywiście.

Żaden. Wystarczy użyć profilu filmu BW. Robiąc na BW kliszy wszystkie wychodzą (załóżmy że) dobrze, wystarczy nacisnąć spust migawki. Więcej problemów to wydruk.


Zdecydowanie się nie zgadzam, kryterium nie powinno być radzenie sobie z kolorem. Kryterium powinno być, czy uzyskano ciekawe zdjęcie czy nie. Jak pokazuje poprzednia seria dla wielu ciekawsze okazało się zdjęcie w sepii.

oczywiście, po raz drugi

Albo wywołanie rawka, albo kreatywność. Zdecydowanie kreatywne podejście lepiej uskuteczniać przed wizjerem własnego aparatu. Kreację nad RAWkiem zdecydowanie zostawić kreatorowi. Jeśli nie zostawi się kreatywności na boku, to kto finalnie jest autorem zdjęcia? Ma już wtedy dwóch autorów.

Czas trwania jest nieistotny - byle zabawa była w określonym i skończonym czasie.

RobertON
10-01-2018, 08:58
Albo wywołanie rawka, albo kreatywność.

Jedno absolutnie nie wyklucza drugiego !
To właśnie o to chodzi w tej zabawie, aby uruchomić wyobraźnię nad obróbką nieswojego zdjęcia.

Dalej nie wytłumaczyłeś, gdzie jest żelazo użyte w fotografii, w emulsji na błonie czy na papierze :)

--- Kolejny post ---

Wracając do tematu Konkursu.

Można wprowadzić dwa różne kierunki "wywołania" RAW-ów, tak jakby dwie kategorie - KOLOR i B&W.
Każdy umieszcza gdzie chce, co chce, ale tylko w jednej kategorii, a głosować można i tu, i tam.
Bo widzę, że jest jakiś sprzeciw wobec zdjęć obrabianych w "niekolorze".

Eberloth
10-01-2018, 09:05
Żadnego sprzeciwu. Jest RAW i jest jego wizja. Czarno biała, kolorowa czy sraczkowata - nie ma ograniczenia. To i tak glosujący decydują, czyj pomysł był najlepszy. Kategorie tylko zagmatwaja zasady konkursowe.

Adlatus
10-01-2018, 14:54
Może przyjąć zasadę jak w forumowych zgadywankach - wygrywający daje następnego RAW-a lub kilka i wtedy admin decyduje, którego wystawić.

Sluka
10-01-2018, 15:27
Jedno absolutnie nie wyklucza drugiego !

Dla mnie wyklucza. Jeden autor fotografii od początku do końca. Kreatywność jak już to niczym nie ograniczona, tak aby rawek stawał się jednym z materiałów użytych w procesie kreacji. Ale wtedy obowiązkowo dwie kategorie - rawek i kreacja.


Dalej nie wytłumaczyłeś,...

Bo to jest nie istotne. Istotne jest to, że za celowe działanie brałeś niechlujstwo przy wywoływaniu odbitek. No w sumie to jest celowe działanie, tylko jego efekty są rozciągnięte w czasie.

Eberloth
10-01-2018, 15:38
Nowy Jan nam się narodził

Jacek_Z
10-01-2018, 18:50
Może przyjąć zasadę jak w forumowych zgadywankach - wygrywający daje następnego RAW-a lub kilka i wtedy admin decyduje, którego wystawić.OK. Daje zdjęcie i określa zakres ingerencji (np czy można BW). To gdyby były kontynuowane Rawki.
A jeśli nie rawki to co?

RobertON
10-01-2018, 19:40
Bo to jest nie istotne. Istotne jest to, że za celowe działanie brałeś niechlujstwo przy wywoływaniu odbitek. No w sumie to jest celowe działanie, tylko jego efekty są rozciągnięte w czasie.

Dalej niewiele wiesz o związkach i reakcjach fotochemicznych. Daj już spokój nie brnij w tę historyczną stronę.

--- Kolejny post ---


Nowy Jan nam się narodził

Ale jest o czym pisać...może Jan wróci z Sony !

--- Kolejny post ---


OK. Daje zdjęcie i określa zakres ingerencji (np czy można BW).

To warto zastosować, będzie przy tym pewna motywacja - "teraz moje, teraz moje zdjęcie..." :) do obróbki.
Byle nie za poważnie, bo to ma być zabawa, a nie bitwa o złote kalesony.
Mam tylko wątpliwość, czy wszyscy/większość na trzech forach będą chcieli zaakceptować takie rozwiązanie.

Jacek_Z
10-01-2018, 21:00
Zaakceptują, bo tam to norma. Zwycięzca edycji daje rawa i mówi co wolno z nim robić. W regulaminach mają tam do wyboru kilka opcji.

fristajlor
11-01-2018, 09:53
Zaakceptują, bo tam to norma. Zwycięzca edycji daje rawa i mówi co wolno z nim robić. W regulaminach mają tam do wyboru kilka opcji.

To by bylo fajne rozwiazanie.


Sent from my phone using Tapatalk

Jacek_Z
13-01-2018, 01:54
Ilość głosujących jest wręcz zawstydzająca.
Za duży wybór zdjęć?

Sluka
13-01-2018, 16:55
Dalej niewiele wiesz o związkach i reakcjach fotochemicznych. Daj już spokój nie brnij w tę historyczną stronę.
To proszę bardzo, wytłumacz wszyskim, jak papier, po wywołaniu i utrwaleniu, czyli po wypłukaniu związków srebra zmienia kolor na żółty. Przy tonowaniu białe pozostaje zawsze białe. Żółto-sraczkowaty kolor podłoża nigdy nie był celowym działaniem, niezależnie od tego co wlał. I wybacz, że składów kąpieli tonujących nie uczyłem się na pamięć. Nigdy nie uważałem, że będzie mi to potrzebne. Ale widocznie Ty je znasz. Tyle że nigdy tego nie robiłeś i nie wiesz jakie ta chemia daje efekty.

Jacek_Z

Ilość głosujących jest wręcz zawstydzająca.

Bo takie podobne... No i nieścisłość regulaminowe.

A co do dawania rawka, to ten co go będzie dawał niech zostaje jedynym sędzią. Zluzować niejasny regulamin i pozostawić autorowi wybór, która z interpretacji mu najbardziej odpowiada.

Eberloth
13-01-2018, 17:09
Zluzować niejasny regulamin

Albo czytać ze zrozumieniem. Także zasad technicznych jak obróbka RAW.

Jacek_Z
13-01-2018, 18:30
To proszę bardzo, wytłumacz wszyskim, jak papier, po wywołaniu i utrwaleniu, czyli po wypłukaniu związków srebra ...Wtedy są usunięte chlorki i bromki srebra. Pozostaje srebro metaliczne, bo to ono tworzy obraz.

Ale ja nie o tym. Zostało 2,5 godziny głosowania. Zapraszam :)

Jacek_Z
13-01-2018, 21:25
Koniec głosowań i koniec pierwszego cyklu
Następny cykl najprawdopodobniej za kwartał.

Na canon-board wygrało zdj nr 5 (Bartek z nikoniarzy), a dalej były trzy zdjęcia - nr 3 (af-p), 4 (andtor2 z olyclubu), 13 dudidu z olyclubu
Na forum nikona wygrało zdjęcie nr 3 (autor af-p, z canon-board), drugie miejsce zdjęcie nr 27 - to koesh z nikoniarzy.
Na olku wygrało zdjęcie nr 13 (dudidu), za nim zdjęcia 3 (af-p), 30 (ogc13 z olyclubu), 34 (pgi z nikoniarzy), 57 zahir - z nikoniarzy.

Jest śmiesznie, bo na nikoniarzach wygrał canonier, a na canonie wygrał nikoniarz :)

Musze jeszcze posprawdzać czy ktoś nie głosował na siebie itd. Nie sa więc to wyniki ostateczne.
Podsumowanie punktów będzie jutro. Jest przy tym trochę liczenia.

Jacek_Z
14-01-2018, 22:31
Spieszę donieść, że całą edycję, 3 częsci na 3 forach wygrał ...

1. andtor2 z olympusclubu z sumą punktów 736
2. adlatus z canon-board - 695
3. valyave z canon-board - 676
4. dudidu z olympusclubu - 662
5. fristajlor z canon-board - 636
6. paparapa z nikoniarzy - 631
7. Bodzip z olympusclub - 629
8. tryton z canpn-board - 610
9. black70 z nikoniarzy - 593
10. zahir z nikoniarzy - 570

To pierwsza 10 z 77 sklasyfikowanych w zabawie
Całą tabelę, podsumowania itd opublikuję jeszcze trochę póżniej bo tych statystyk jest sporo. Jutro wieczorem.

RobertON
14-01-2018, 23:06
Gratulacje dla Kolegów z CB...no i nie tylko tych :)

Adlatus
14-01-2018, 23:32
Dziękuję za głosy i cieszę się że 4 osoby z CB są w pierwszej 10-ce.

fristajlor
15-01-2018, 21:05
Dziekujemy organizatorom za pomysl i realizacje. Liczymy na kolejne edycje ;)


Sent from my phone using Tapatalk

valyave
15-01-2018, 23:21
Bardzo dziękuję, to dla mnie miłe zaskoczenie, że znalazłem się na trzecim miejscu :) nie spodziewałem się tego widząc tak dużo ciekawych prac :) czekam na kolejne konkursy!

tryton
16-01-2018, 19:02
A można gdzieś zobaczyć wykres głosowania jako sumę trzech forów?

Tu podaję link do głosowania na nikoniarzach: RAWki edycja specjalna nr 3 - głosowanie (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=286797)

Ale dobrze by było zrobić jakieś podsumowujące zestawienie jak gdzie głosowano.

Jacek_Z
17-01-2018, 15:16
Chyba nie będę zakładał nowego tematu, a (opóźnione, za co przepraszam) podsumowanie trzeciego etapu i przypomnienie pierwszych dwóch robię tutaj.


Etap 1:
Na forum Canon-board o głos wygrał nbogdan z Nikoniarzy, bo dopiero po dogrywce wygrał z andtor2 z Olympusclubu, trzeci był dudidu - Olympusclub
Na forum Olympusclub wygrał adlatus z Canon-board, drugi był nbogdan z Nikoniarzy, trzeci był dudidu - Olympusclub
Na forum Nikoniarze nr 1 to dudidu Olympusclub, drugie miejsca były dwa - adlatus z Canon-board i helmuth z Olyclubu
na żadnym forum nie wygrał "swój", tylko gość :)
Czołówka wszędzie była podobna.
W klasyfikacji generalnej (na 3 fora) było bardzo ciasno, pierwsze miejsce zajmują ex-equo 2 osoby a kolejna ma tylko 3 pkt mniej:
1. adlatus z Canon-board -€“ 270 pkt
1. dudidu Olympusclub -€“ 270 pkt
3. nbogdan z Nikoniarzy -€“ 267 pkt

Nadesłano w pierwszej edycji 41 wywołanych rawów, 3 nie spełniły warunków regulaminu
11 z forum Canon-board
14 z forum Olympusclub
16 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięło udział 87 osób:
24 na forum Canon-board
21 na forum Olympusclub
42 na forum Nikoniarze

Etap 2:

Nadesłano w drugiej części 49 wywołanych rawów (o osiem więcej)
17 z forum Canon-board
22 z forum Olympusclub
10 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięły udział 102 osoby (o 15 więcej):
29 na forum Canon-board
21 na forum Olympusclub
52 na forum Nikoniarze

Na trzech forach wygrał a123 z olympusclubu, potrójne gratulacje :)
Na forum Canon-board drugie miejsce zajęli ex-equo valyave oraz af-p obaj z canon-board
Na forum Olympusclub drugie miejsce zajął pako1 z nikoniarzy a trzeci był RobertON z Canon-board
Na forum Nikoniarze drugie miejsce zajęli ex-equo af-p z canon-board i black70 z nikoniarzy
I tym razem czołówka była wszędzie podobna. W sumie to nie ma jak się spodziewać kumoterstwa, prace są anonimowe, fotografowie wszędzie maja podobne gusta. Albo inaczej – najlepsze zdjęcia zajmują wszędzie najwyższe miejsca :) Czyli jest sprawiedliwie.

Gdyby liczyć wyłącznie te część 2, to kolejność wyglądała tak:
1. a1223 z Olympusclubu - 300 pkt
2. af-p z Canon-board €- 260 pkt
3. valyave z Canon-board -€“ 249 pkt

W klasyfikacji generalnej (na 3 fora) nadal ciasno, sporo osób ma szanse na wygranie cyklu 3 zabaw.
1. andtor2 z Olympusclubu -€“ 489 pkt
2. black70 z nikoniarzy -€“ 472 pkt
3. adlatus z Canon-board -€“ 463 pkt


Etap 3:
Na forum Canon-board wygrał Bartek z nikoniarzy, drugie miejsca zajęły ex – quo aż trzy osoby: af-p z canon-board, dudidu Olympusclubu i andtor2 też z Olympusclubu
Na forum Olympusclub wygrał dudidu z Olympusclubu drugie miejsce zajęły ex – quo aż 4 osoby: af-p z canon-board, pgi z nikoniarzy, ogc z Olympusclubu i zahir z nikoniarzy
Na forum Nikoniarze wygrał af-p z canon-board, drugie miejsce zajął koesh z nikoniarzy, trzeci był andtor2 z Olympusclubu


Nadesłano w trzeciej części 59 wywołanych rawów (o 10 więcej niż w cz 2, stały wzrost)
15 z forum Canon-board
14 z forum Olympusclub
30 z forum Nikoniarze

W głosowaniu wzięły udział 72 osoby (o 30 mniej niż poprzednio):
16 na forum Canon-board
19 na forum Olympusclub
37 na forum Nikoniarze
Frekwencja w głosowaniu mnie martwi. Wychodzi na to, że czym więcej zdjęć ... tym mniej głosujących. Po prostu ludziom się nie chce przeglądać aż tylu zdjęć. Fakt, wybieranie z 59 zdj to jest już jakaś praca ;)

Gdyby liczyć wyłącznie etap trzeci, to kolejność wygląda tak:
1. af-p z Canon-board -€“ 280 pkt
2. dudidu z Olympusclubu -€“ 265 pkt
3. Bartek z ni koniarzy -€“ 252 pkt


Po 3 częściach ostateczna kolejność wygląda tak
Klasyfikację generalną (3 zabawy na 3 forach) wygrał andtor2 z Olympusclubu. By było ciekawiej nie wygrał on żadnej zabawy na żadnym z forów. Ale był "€žnajrówniejszy€", zawsze był w czubie.
1. andtor2 z Olympusclubu -€“ 736 pkt
2. adlatus z Canon-board -€“ 695 pkt
3. valyave z Canon-board -€“ 676 pkt

Kolega andtor2 zgarnia więc nagrody - kalendarz 2018, komplet gadżetów Olympusa oraz licencje na program MachineryHDR.

W konkursie, w jego trzech częściach i na trzech forach wzięło w sumie udział 77 forumowiczów (i forumowiczek).
26 z nich wzięło udział we wszystkich trzech częściach. Sporo wzięło udział w 2 częściach i bardzo szkoda, że niektóry nie we wszystkich trzech, bo w tych co brali udział mieli wiele głosów (i co za tym idzie -€“ punktów) i gdyby obsadzili wszystkie trzy zabawy to walka by była jeszcze bardziej wyrównana.

Z rozmów na forach i z szefostwem ustaliliśmy, że warto kontynuować międzyforumowe zabawy. Rawki będziemy robili co kwartał, no chyba, że inny konkurs będzie tak popularny i mnie angażujący, że będziemy ciągnęli tylko jego. Mam teraz na myśli ZADANIA TEMATYCZNE, które to testowo chcemy przeprowadzić. Napiszę o tym w nowym wątku. Zaczniemy od propozycji tematów i później ankieta jakie tematy realizujemy.

Obiecane tabelki:

Etap 3, ustawienie wg nicków alfabetycznie
433

Etap 3, segregowanie wg zajętych miejsc (na 3 forach)
434

Po 3 etapach, wyniki końcowe, nicki wg alfabetu
435

Po 3 etapach, ustawienie wg zajętych miejsc
436

RobertON
17-01-2018, 18:08
Muszę przyznać, że się napracowałeś, gratuluję Ci cierpliwości.

Trzeba pomyśleć nad ograniczeniem liczby prac, stawiam na 20 szt.

Jacek_Z
17-01-2018, 20:58
Trzeba pomyśleć nad ograniczeniem liczby prac, stawiam na 20 szt.Tylko ... jak to zrobić technicznie. Jeśli miałby to robić prowadzący zabawe to ... będą posądzenia o niesprawiedliwe traktowanie, stronniczość itp. Nie chciałbym być o to oskarżany.
I jest drugi minus. Można wypaść słabiej w jednym z konkursów, ale jeśli w dwóch pozostałych byłoby się wysoko to ... Brak obecności w jednej z zabaw w cyklu pozbawia szans na wysokie miejsce.

RobertON
17-01-2018, 21:52
Kolejność napływu czyli termin do...i zamykamy sesję po trzech dniach(przykładowo).

fret
25-01-2018, 17:04
20 pierwszych? Spora szansa na słabe prace robione w pośpiechu. Może forumowe eliminacje? Szybkie, np. 3-dniowe głosowanie i najlepsi idą do międzyforumowego finału.

Jacek_Z
25-01-2018, 17:18
Następna edycja za kwartał, pomyślimy. Ale raczej zostanie jak jest. Tzn głosujemy nad wszystkimi nadesłanymi zdjęciami na 3 forach.

Właściwie już zapadła decyzja o kolejnym konkursie na 3 fora, będą to Zadania tematyczne. Ruszamy za około miesiąc, jak na nikoniarzach się zakończy aktualny cykl tej zabawy (ma być ich 80, teraz skończyliśmy 77).