PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrac T70 czy AE-1?



blizzard
06-05-2006, 14:14
Wlasnie mam zamiar przesiasc sie z Canona T50, gdyz jest za bardzo "automatyczny" i nie mozna zrobic zdjecia manualnie, w zwiazku z tym zastanawiam sie, czy kupic sobie T70 czy AE-1(rozumiem, ze T70 mozna robic zdjecia z recznym ustawieniem czasu nasw. i przyslony).
Poradzcie co wybrac. :)

oxeno
06-05-2006, 16:12
Nawet sie nie zastanawiaj tylko kupuj T-70. Dlaczego? A przedewszystkim dlatego ze masz T-50 który jest w pewnym stopniu podobny. Pozatym w T-70w porównaniu do AE-1 masz inna migawkę (metalowa-kurtyna) pomiar światła bardzo precyzyjny plus coś jakby punktowy, 8 Programów, wbudowany silnik, co prawda 1,5kl/s, ale zawsze. Nie będziesz miał problemy ze smarowaniem mechanizmu amortyzacji lustra, zmore serii A . Wybieraj T-70, to cos jak AE-1 Program tylko ulepszony. A dla ciekawości dodam, że T-70 możesz kupić taniej niż AE-1 . A jak chcesz cystego manuala to kup sobie AT-1, lub FTb , nie mówie o F-1 bo to inna półka cenowa. Sam wybierz, pozdrawiam

blizzard
06-05-2006, 16:49
Wlasnie bylem bardziej sklonny do T70, ale czy mozna w nim wylaczyc automatyke czasu i przyslony?
Bo mi w zasadzie zalezy na tym bardzo.

zanussi
06-05-2006, 17:34
Cześć. Miałem kiedyś t70 ale mi skradziono :( Tak. W t70 możesz pracować na manualu lub na automatyce przysłony (Tv), aparacik jest jednym z pierwszych klasycznych sterowanych wyłącznie przyciskami.... design baaardzo oryginalny. ja bym polecał t70.... no i te cyferki z diód w celowniku :)... poezja

oxeno
07-05-2006, 08:37
Możesz tak stosowac jak napisał Zanussi, poprostu ustawiasz sobie czas, np. 1/250s w wizjerze pojawi Ci sie wartosc przyslony jaka by dobrał aparat. Jezeli przełączysz obiektyw z "A" to dodatkowo w wizjerze pojawia się "M", teraz już Ty kontrolujesz przysłonę, ustawisz taką jaka Ci będzie najbardziej odpowiadac.
NP: 1/125s + f5,6 , ale ustawisz sobie f4 lub f8, w wizjerze będzie cały czas 5,6 + "M" ale aparat przymknie obiektyw do wartości jaką sam wybrałes.
W miare proste, podaje Ci link do instrukcji w języku angielskim, ten trym nazywa się Manual Overide (jakos tak ) : http://www.canonfd.com/pdf/t70.pdf
Pozdrawiam :)

oxeno
07-05-2006, 08:42
Acha, pragnę dodac, że ten sposób można stosowac w aparatach, AE-1, A-1, AE-1 Program, T-70, T80?, T-90. Pozdrawiam :)

Fotos
08-05-2006, 13:57
T-70 nie ma tryby Av tylko Tv (priorytet czasu). Z drugiej strony ma stopped-down dla obiektywow bez styku, co swietnie dziala z M42. Poza tym jest bardzo glosny, ale to chyba cecha FD. I jeszcze jedno - ma super wizjer. Moim zdaniem T70 jest najlepszym korpusem do M42 :-) Oczywiscie pomijam T90, ale to inna klasa i cena.

Canonek
08-05-2006, 19:01
Albo pomysl o A-1. Jest genialny i ostatnio bardzo stanial na Allegro.

blizzard
09-05-2006, 01:00
Albo pomysl o A-1.
Wydaje mi sie jednak, ze T70 bedzie lepszy, prawda?

Fotos
09-05-2006, 11:27
T-70 nie ma tylu funkcji co A-1 i ma mniejsze zakresy np. czasu, jest jednak tanszy i nieco nowszy. A-1 czy F-1 to nieco kultowe aparaty, T-70 ot zwykla lustrzanka, choc moim zdaniem bardzo fajna dla amatora. Kupujac T-70 zwroc uwage na wyswietlacz, niestety to czesc ktora ma swoja zywotnosc i czesto z wiekiem wysiada. Dlatego niektorzy wola klasyczne konstrukcje typu A-1 czy Pentax ME Super.

blizzard
10-05-2006, 17:02
No musze powiedziec, ze zafascynowal mnie A-1, a co sadzicie tym egzemplarzu? Chodzi mi glownie o migawke, czy moglbym miec z nia problemy?
Bo zastanawiam sie nad kupnem tego egzemplarza.

kettler
10-05-2006, 22:38
sam uzywam T70 i jest bardzo zadowolony. A-1 tez bym chetnie zakupil :) a T70 wyladowalo u mnie po tym jak sie zepsula Praktica VLC2 a na t90 nie bylo kasy ... i tak zostalo juz to T70.

Canonek
11-05-2006, 10:58
Z migawka nie ma zadnych problemow. Sam wole uzywac migawek o poziomym przebiegu, bo powoduja mniejszy wstrzas w momencie robienia zdjecia. Aparaty takie jak EOS 300 maja juz znacznie lepsza amortyzacje lustra i migawki, ale to inna bajka. Wracajac do manuali z powodu trzesacego sie aparatu nie lubie Nikonow FM2.
Zaleta T70 jet to ze kosztuje ok. 100zl ale jest to tak jak napisal Fotos "zwykla lustrzanka".
W A-1 trzeba sprawdzic czy jest dobra elektronika. Jesli jest OK to jest to aparat, ktory ma wszystko czego trzeba: preselekcje przyslony, podglad glebi ostrosci, pamiec pomiaru. Z tego czesto korzystam. Ponadto tak samo swietnie wspolpracuje w trybie stopped-down z obiektywami M42 jak T70 dobierajac czas do roboczej przyslony i pokazujac go na wyswietlaczu. A-1 ma tez czytelniejszy wyswietlacz, pokazujacy czas i przyslone. Czego wiecej mozna chciec ?
Ja wybralem A-1 i nadal jestem w nim zakochany. ;)

szwayko
11-05-2006, 10:58
Ja kupuje aparaty FD ze względu na ręczny naciąg filmu - rozwiązanie ciche i proste, no i kultowe.

Co do migawek w serii A. Sa to zasłonki i zawsze czasy 1/500, 1/1000 są dość ryzykowne - precyzja i nierównomierność naświetlenia. Sam mam AE-1, AE-1P i T60. A-1 mimo że kultowy to nie podobają mi się w nim cyferki w wizjerze (wolę pęłną skalę) i brak normalnego dużego koła nastawy czasów.
T 60 jedyny T z ręcznym naciągeim filmu, ale z migawką jak w EOSach, na pewno dokładniejszą przy szybkich czasach.

Jednak w serii A migawki działaja bardziej miękko, poziomy przesów nie szarpie aparatem i są cichsze. W T60 troche rzuca - fakt ze obudowa to platik, który nie tłumi odgłosów, a brak wagi nie tłumi drgań. Może w T70 jest inaczej, ale nie sądzę.

JA wolę bardziej szlachetne aparaty - dlatego polecam serię A. Co to za manual z brzęczocym silnikiem naciągu filmu?

blizzard
11-05-2006, 11:07
:) no juz sie zdecydowalem na A-1 :-D , juz nawet kupilem (trafilem na okazje) i dzisiaj ide go odebrac, tylko mam takie pytanie odnosnie obiektywow, posiadam w domciu obiektywy Helios-44M-4 2/58 i MIR-1B 2,8/37 oraz zooma z mojego T50 (tak jak w podpisie widac) i sie zastanawiam, czy kupic przejsciowke FD/M42, czy dokupowac obiektywy FD. Chodzi mi glownie o jakosc, czy np. bedzie wyrazna roznica miedzy Heliosem a Canonem 50mm...

Canonek
11-05-2006, 12:51
Nigdy nie mialem problemow z krotkimi czasami, choc w F-1 i F-1 New mam 1/2000 i tez jest OK. W A-1 krotkie czasy tez sa OK, to nie Zenit :)
Co do T60 to body zrobila Cosina dlatego tak rzuca i jest taki plastikowy. Tak samo jak Nikona FM10 i FE10. T70 jest znacznie lepiej wytlumiony.

Canonek
11-05-2006, 12:56
Kup standard FD, nie bedziesz meczyl ze stopped-down. Masz Heliosa bez powlok. Canony lepiej sie zachowaja pod swiatlo, ale na wiekszosci malych odbitek nie bedzie roznicy miedzy Heliosem i np FD 1.8/50.
Jako szeroki kat 2/35 SSC ostatnio byl b tani na allegro, bo Mir jest slabiutki.
A redukcje na M42 mozesz miec np do ruskich obiektywow makro.