PDA

Zobacz pełną wersję : Sony A7R III



Strony : [1] 2

jaś
25-10-2017, 09:18
:) nie będę zachwalał jako znany bezlustrożerca ale specyfikacja fajna

https://www.optyczne.pl/11645-news-Sony_A7R_III.html

sensor bsi bez odstępu między pikselami
i 4K
i ma przycisk af-on :)
i 15EV dynamiki jeśli dobrze rozumiem opis
i 169Mpikseli przy piksel shifcie

za wielką wodą ponoć 3199$

tomfoot
25-10-2017, 09:31
Oszukali Jana i światowych dziennikarzy! Miało być o 16:00 (naszego czasu).

zdebik
25-10-2017, 09:33
Mokry sen mocowania E, bat na Canona i NASA, tylko czy drukarka to wytrzyma?

jaś
25-10-2017, 09:40
Oszukali Jana i światowych dziennikarzy! Miało być o 16:00 (naszego czasu).

od rana czekam żeby zapodać posta przed Janem

--- Kolejny post ---


Mokry sen mocowania E, bat na Canona i NASA, tylko czy drukarka to wytrzyma?

zobaczymy co urodzi góra (może tym razem wyeliminują z projektu tego gościa co wymyślił 6DII i nie będzie to mysz) za rok, a trochę wcześniej wymodzą w nikonie ale to jakby mnie mniej rusza

tomfoot
25-10-2017, 09:52
od rana czekam żeby zapodać posta przed Janem


Jan poszedł do fryzjera, żeby przygotować się na relację live. A tu zonk.

Fajny bezlusterkowiec! Całe 300g lżejszy od 5dIII. No i lżejszy od własnych obiektywów. I taniutki za 4500 dolków z kitem. W DxO ma już wykupioną reklamę?

zdebik
25-10-2017, 10:08
Konkurencja potrzebna patrz Intel. 10 lat nic nie mogli zrobić z i5 a teraz nawet i3 daje radę. Jeszcze niech ktoś to kupi, żeby Canon poczuł, braki w kasie i jest git.

aptur
25-10-2017, 10:20
Mnie takie premiery cieszą. Każda z nich przybliża nas do bezlusterkowca FF od Canona. Cena oczywiście będzie chora ale za to te wstrętne, archaiczne lustrzanki może trochę potanieją.

Macios
25-10-2017, 10:36
399 pól AF z detekcją fazy, 425 pól AF z detekcją kontrastu - przecież jak to zobaczą konstruktorzy Canona to wyskoczą przez okna ze swoich pięknych biur...

aptur
25-10-2017, 10:45
399 pól AF z detekcją fazy, 425 pól AF z detekcją kontrastu - przecież jak to zobaczą konstruktorzy Canona to wyskoczą przez okna ze swoich pięknych biur...

Łaskawie dorzucą z dziesięć pól a jak czegoś nie dopatrzą to może nawet skrajne zaczną wreszcie trafiać ;)

jaś
25-10-2017, 11:46
Mnie takie premiery cieszą. Każda z nich przybliża nas do bezlusterkowca FF od Canona. Cena oczywiście będzie chora ale za to te wstrętne, archaiczne lustrzanki może trochę potanieją.

ja zawsze twierdziłem że konkurencja jest korzystna dla konsumenta, a dodatkowo góra (co ostatnio rodzi myszy) ma się do czego pozycjonować, oczywiście nie wierzę aby ten sony wpłynął jakoś wyraźnie na produkt canona ale zawsze coś z tyłu głowy panom projektantom (pozdrawiamy pana projektanta od 6DII i już dziękujemy) będzie wisieć, dodatkowo jeszcze będzie nikon po drodze, a ostatnio rewelacyjne korpusy pokazuje no może z wyjątkiem D750 :mrgreen:

Macios
25-10-2017, 12:09
Muszę przyznać, że po szczęśliwych 15 latach w stajni C, pierwszy raz zerkam poważnie na S... Szczególnie, że z nowym korpusem zapowiadają FE 24-105 mm f/4 G OSS, a taki duet możliwościami i WAGĄ, staje się dla mnie bardzo atrakcyjny. Życie/testy/czas pokaże czy warto:)

aptur
25-10-2017, 12:21
Muszę przyznać, że po szczęśliwych 15 latach w stajni C, pierwszy raz zerkam poważnie na S... Szczególnie, że z nowym korpusem zapowiadają FE 24-105 mm f/4 G OSS, a taki duet możliwościami i WAGĄ, staje się dla mnie bardzo atrakcyjny. Życie/testy/czas pokaże czy warto:)

No muszę przyznać, że zaszaleli z wagą 663g w porównaniu do 670g canona 24-105.

jaś
25-10-2017, 13:08
Muszę przyznać, że po szczęśliwych 15 latach w stajni C, pierwszy raz zerkam poważnie na S... Szczególnie, że z nowym korpusem zapowiadają FE 24-105 mm f/4 G OSS, a taki duet możliwościami i WAGĄ, staje się dla mnie bardzo atrakcyjny. Życie/testy/czas pokaże czy warto:)

ja nie mam takich dylematów na szczęście - zaczekam na to co wymodzi canon i pewnie kupię 5DIV ale jak by mi się spodobało bezlustro FF canona i szklarnia działała to też bym się zastanowił - ale nie mam zamiaru zmieniać szklarni przez najbliższe kilka lat bo temat mam domknięty.

jotes25
25-10-2017, 14:09
A propos wagi: wybrałem się w poniedziałek z rana do lasu na bekowisko. Raczej z myślą o statycznych kadrach, bo pogoda nie dopisuje :( Zabrałem a6300 + 135L. Po kwadransie czy dwóch stwierdziłem, że tym się nie da fotografować, takie to lekkie! Wrzuciłem do plecaka i z ulgą wyciągnąłem 80d + 100-400 II. Od razu lepiej :) Stara prawda, że cięższy zestaw lepiej się stabilizuje, zwłaszcza w przypadku tele...


Tak jak już niedawno pisałem w innym wątku, wyścig na MPx przystanął na dłuższą chwilę (Canona skutecznie hamuje Dual Pixel). Coś w Sony nie trybi, naprodukowali ostrych szkieł i tylko 42MPx? :lol: Aż trzeba było jakąś protezę bazującą na pixel-shift wymyśleć? (nie wiem czy to służy zwiększeniu rozdzielczości, nie doczytałem z braku czasu). I ten zacofany Canon ciągle ma najwięcej MPx :(...

jaś
25-10-2017, 14:47
No muszę przyznać, że zaszaleli z wagą 663g w porównaniu do 670g canona 24-105.

bo szkła (systemowe lub jakieś sensowne) będą zawsze podobne mogą pisać o mniejszej odległości od matrycy, retrofocusie i innych popierdułkach ale i tak wyjdzie podobny kloc szczególnie jak ma 40mpikseli obsłużyć.

jotes25
25-10-2017, 14:53
bo szkła (systemowe lub jakieś sensowne) będą zawsze podobne mogą pisać o mniejszej odległości od matrycy, retrofocusie i innych popierdułkach ale i tak wyjdzie podobny kloc szczególnie jak ma 40mpikseli obsłużyć.

Dokładnie. Jedyną przewagę widzę u Canona w potencjalnym zastosowaniu DO i nie zdziwię się jak z premierą bezlustra wypuści kilka takich szkieł, np. 70-200.

jan pawlak
25-10-2017, 15:46
Ta 16:00 była u mnie 7:15, no ale zobaczymy czy będzie o 16 live view z NYC na SonyAlpha.
A jeśli będzie to czy będą jakieś niespodzianki

Jest w A7R3 sporo funkcji z A9, trzeba podjąć decyzję czy sprzedać A7R2 i dołożyć czy też "olać".
Kilka z tych funkcji jest na mojej liście "chcieć mieć"

Trzymam kciuki za M1, z wielu powodów.
Ten oczywisty to konkurencja, tworzy rozwój i trzyma ceny w ryzach, no i kilkanaście lat z Canon też się liczy.

jp

--- Kolejny post ---

Przygotowania do Sony event w NYC (16:00) się zaczęły
https://www.sonyalpharumors.com/category/miscellaneous/

jp

pan.kolega
25-10-2017, 16:28
399 pól AF z detekcją fazy, 425 pól AF z detekcją kontrastu - przecież jak to zobaczą konstruktorzy Canona to wyskoczą przez okna ze swoich pięknych biur...

Chyba trudno by było 399 polami AF na matrycy zaimponować konstruktorom Canona...ile takich pól ma matryca Dual Pixel? Bo to są tego typu "pola" w matrycy, nie na osobnym czujniku i stąd ich mniejsza szybkość i czułość.

michalab
25-10-2017, 16:46
Dalej wojenka ... a jak uważacie, gdzie większy krok wykonany: 6d -> 6D2 czy A72 -> A73?
Sądząc po samych speckach, moim zdaniem w tym drugim przypadku. A do tego w Canonie matryca nie poszła do przodu prawie wcale, więc zerowy postęp pobić będzie nie trudno.

jotes25
25-10-2017, 17:28
U mnie czytanie specyfikacji korpusów Sony przebiega zwykle dwuetapowo:

Etap 1: Wow!!!
Etap 2: Łeeeeeeeeee!!! (po doczytaniu małym drukiem ograniczeń specyfikacji).

Np.:

15 EV? Tak, ale... ->drobnym drukiem
10 klatek na sekundę? Tak, ale...-> drobnym drukiem
14-bit? Tak, ale... ->drobnym drukiem

--- Kolejny post ---


Chyba trudno by było 399 polami AF na matrycy zaimponować konstruktorom Canona...ile takich pól ma matryca Dual Pixel? Bo to są tego typu "pola" w matrycy, nie na osobnym czujniku i stąd ich mniejsza szybkość i czułość.

Niby tak. Przynajmniej tak twierdzą materiały marketingowe Canona. W praktyce jednak jest chyba inaczej. Jeśli weźmiesz tradycyjne czujniki AF, to ich dokładność rośnie wraz z bazą (czyli rozstawieniem). I tak np. czujniki o podwójnej precyzji u Canona (dla szkieł f/2.8 i jaśniejszych) mają pewnie z grubsza dwa razy większą bazę niż te zwykłe (dla szkieł f/5.6). I teraz moje pytanie: jaką w praktyce dokładność ma hipotetyczny "czujnik" dual pixel o mikroskopijnej bazie równej odległości pomiędzy połówkami piksela? (druga połówka czujnika na matrycy Sony jest jednak sporo bardziej oddalona, pewnie o kilkadziesiąt pikseli). Ktoś potrafi wyjaśnić moje wątpliwości (mam też własne podejrzenia)?

jotes25
25-10-2017, 18:13
O, nawet spojrzałem teraz i specyfikacja AF w trybie LV dla 6d II podaje 63 punkty AF :) Ilościowo zatem jednak Sony wydaje się mieć przewagę... Nie należy jednak tracić nadziei, liczba tych "punktów" rośnie (fakt, że skromnie) z każdym nowym DiGICiem i może jeszcze sporo rosnąć. U Sony też może rosnąć ale raczej poparta wzrostem rozdzielczości matrycy, bo w przeciwnym razie zrobią z matrycy ser szwajcarski ;)

KNC
25-10-2017, 18:20
AF w trybie LV w 6D2 ma ponad 300 pól AF.

jotes25
25-10-2017, 18:26
AF w trybie LV w 6D2 ma ponad 300 pól AF.

Nie wykluczam, fajnie by było. I tak mniej niż Sony ;) I mniej niż sugerowałyby materiały reklamowe Canona (znaczy pixel = czujnik AF, czyli z kilkadziesiąt milionów).
Ja tylko zacytowałem https://www.canon.co.uk/cameras/eos-6d-mark-ii/specifications/: Maximum 63 AF points (Fixed location on 9x7 grid) via camera automatic selection.
Teraz Twoja kolej, zacytuj coś :)

KNC
25-10-2017, 18:33
ja nie muszę nic cytować, ja mam ten aparat w reku. Ponad 70 pol w poziomie i ponad 40 pol w pionie.
chyba sam sie zakrecilem, wychodzi tych pol 2800 a nie 300....skad mi sie wzielo to 300? :P

jotes25
25-10-2017, 18:43
ja nie muszę nic cytować, ja mam ten aparat w reku. Ponad 70 pol w poziomie i ponad 40 pol w pionie.
chyba sam sie zakrecilem, wychodzi tych pol 2800 a nie 300....skad mi sie wzielo to 300? :P

OK, a jak to policzyłeś? Przesuwając w pionie i poziomie najmniejszy prostokąt AF?


Przy okazji musimy też w tej dyskusji uważać na różnice koncepcyjne pomiędzy AF obu producentów. Jeśli dobrze pamiętam np. u Sony nie można wybrać pojedynczego punktu AF (w moim a6300 najmniejsze pole AF zdaje się obejmuje 2 lub 4 punkty AF).

KNC
25-10-2017, 18:49
wziąłem się właśnie za to dokładnie. Wychodzi 3266 pól. 71 w poziomie i 46 w pionie.
Tak, pole AF ma formę prostokąta który może być przenoszony w kadrze za pomocą dotykania, albo po prostu manipulatorem góra/dól/prawo/lewo.

pan.kolega
25-10-2017, 19:08
Ja się chętnie przyznam, że dla mnie jest to tzw. znana niewiadoma bo nie wiem jak działa DualPixel. Nigdzie nie znalazłem technicznego opisu, tylko reklamowe teksty.
Faktem jest, że każdy piksel potencjalnie może być detektorem AF, a jak one są faktycznie odczytywane i organizowane w praktyce w "pola AF" przez procesor i oprogramowanie, tego nie wie nikt poza Canonem. Więc w jednej puszce może być 60 a w następnej będzie pięć tysięcy pól AF. Długość bazy w zasadzie zależy tylko od otworu obiektywu, tak jak w rastrze lustrzanek analogowych. Jak się za bardzo przymknie to przestaje działać, jak każdy AF polegający na detekcji fazy.

--- Kolejny post ---


Maximum 63 AF points (Fixed location on 9x7 grid) via camera automatic selection.


To najwyraźniej dotyczy trybu automatycznego wyboru punktu AF.
Wiadomo, że procesor nie jest w stanie sprawdzić fokusa na wszystkich pikselach, więc stosuje matrycę 6 na 9.
Natomiast manualnie można sobie ustawić gdziekolwiek w aktywnym polu pokrywającym 80x80% matrycy.

aptur
25-10-2017, 19:25
Ja się chętnie przyznam, że dla mnie jest to tzw. znana niewiadoma bo nie wiem jak działa DualPixel. Nigdzie nie znalazłem technicznego opisu, tylko reklamowe teksty.
Faktem jest, że każdy piksel potencjalnie może być detektorem AF, a jak one są faktycznie odczytywane i organizowane w praktyce w "pola AF" przez procesor i oprogramowanie, tego nie wie nikt poza Canonem. Więc w jednej puszce może być 60 a w następnej będzie pięć tysięcy pól AF. Długość bazy w zasadzie zależy tylko od otworu obiektywu, tak jak w rastrze lustrzanek analogowych. Jak się za bardzo przymknie to przestaje działać, jak każdy AF polegający na detekcji fazy.

--- Kolejny post ---



To najwyraźniej dotyczy trybu automatycznego wyboru punktu AF.
Wiadomo, że procesor nie jest w stanie sprawdzić fokusa na wszystkich pikselach, więc stosuje matrycę 6 na 9.
Natomiast manualnie można sobie ustawić gdziekolwiek w aktywnym polu pokrywającym 80x80% matrycy.Ja bym chętnie kupił w rozsądnej cenie FF od Canona z fajnym obrazkiem z nawet z JEDNYM pkt af.

KNC
25-10-2017, 19:33
Ja bym chętnie kupił w rozsądnej cenie FF od Canona z fajnym obrazkiem z nawet z JEDNYM pkt af.

ja też właściwie focę tylko na centralnym :P

a tu filmik. Male przeskoki to pojedyncze wcisniecia manipulatora, duże przeskoki to przytrzymanie manipulatora.
https://youtu.be/ksTVtnyoGmc

jotes25
25-10-2017, 20:00
ja też właściwie focę tylko na centralnym :P

a tu filmik. Male przeskoki to pojedyncze wcisniecia manipulatora, duże przeskoki to przytrzymanie manipulatora.
https://youtu.be/ksTVtnyoGmc

Dzięki za wysiłek :)

--- Kolejny post ---


Ja się chętnie przyznam, że dla mnie jest to tzw. znana niewiadoma bo nie wiem jak działa DualPixel. Nigdzie nie znalazłem technicznego opisu, tylko reklamowe teksty.
Faktem jest, że każdy piksel potencjalnie może być detektorem AF, a jak one są faktycznie odczytywane i organizowane w praktyce w "pola AF" przez procesor i oprogramowanie, tego nie wie nikt poza Canonem. Więc w jednej puszce może być 60 a w następnej będzie pięć tysięcy pól AF. Długość bazy w zasadzie zależy tylko od otworu obiektywu, tak jak w rastrze lustrzanek analogowych. Jak się za bardzo przymknie to przestaje działać, jak każdy AF polegający na detekcji fazy.



Dokładnie tak się sprawy mają.

janpur
25-10-2017, 20:02
Ladny obrazek.jeden punk af:5D

jotes25
25-10-2017, 21:08
Na marginesie premiery A7R III: pokazując obiektyw 24-105 Sony wyraźnie wzoruje się na najlepszych :lol: Jak zobaczyłem Sony 100-400, to byłem zaskoczony jak im się udało zrobić prawie taki sam MFD jak u Canona i prawie identyczne rozwiązanie uchwytu statywowego ;) Fakt, że do każdego z tych obiektywów Sony stara się dodać coś z "premium", oczywiście łącznie z ceną :lol:

jan pawlak
26-10-2017, 18:21
http://sonyglobal.scene7.com/is/content/gwtvid/2017/Newcam148/fad92d732dc5586f.pdf

jp

jaś
27-10-2017, 12:48
Dalej wojenka ... a jak uważacie, gdzie większy krok wykonany: 6d -> 6D2 czy A72 -> A73?
Sądząc po samych speckach, moim zdaniem w tym drugim przypadku. A do tego w Canonie matryca nie poszła do przodu prawie wcale, więc zerowy postęp pobić będzie nie trudno.

jakiejś wielkiej wojenki nie widzę, korpus fajny jest co napisałem w pierwszym poście, życzyłbym sobie takiego postępu jaki ostatnio pokazał nikon lub sony - ale niestety nadal nie mam zamiaru zmieniać systemu.

michalab
27-10-2017, 13:16
życzyłbym sobie takiego postępu jaki ostatnio pokazał nikon lub sony - ale niestety nadal nie mam zamiaru zmieniać systemu.
Tak samo.

pan.kolega
27-10-2017, 19:45
Każdy lubi ostrusieńkie obrazki z matryc bez filtra rozmydlającego, zwanego technicznie dolnoprzepustowym. Jednak niestety z tego wynikają problemy, których nie da się ominąć w żadnym rodzaju fotografii, nawet w matrycach blisko 50 mpix. Nie bez powodu producenci ciągle oferują wersje z filtrem.

W poniższym linku jest porównanie Sony a7R III, Nikona d850, Fuji GFX (prawie medium format) :mrgreen: i Canona 5d4. Tylko Canon ma filtr zapobiegający moiré i dlatego produkuje obraz (w dużym powiększeniu) mydlany w porównaniu z pozostałymi trzema. Brak filtra przy ostrym, przysłoniętym obiektywie nowszej generacji daje więcej drobnego detalu o rozmiarach kilku pikseli.

Niestety, ta róża ma kolce, które mnie skutecznie zniechęcają. Jest tam powiększenie oka modelki i niestety wszystkie trzy gołe matryce fałszują, Sony najwyraźniej. W tęczówce oka po orostu nie ma takiej kratki jaką tam widać. Chyba, że modelka była jakimś owadem lub robotem. Na co komu drobne szczegóły, jeżeli są one fałszywe i nigdy nie można ufać temu, co się widzi?

Sony A7R III Review (http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a7r-iii/sony-a7r-iiiA.HTM#comparison)


A tęczówki naprawdę wyglądają tak:

The eyes have it: The iris pictured in remarkable detail by incredible close up shots | Daily Mail Online (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2246888/The-eyes-The-iris-pictured-remarkable-incredible-close-shots.html)

Cichy
27-10-2017, 20:27
W tęczówce oka po orostu nie ma takiej kratki jaką tam widać. Chyba, że modelka była jakimś owadem lub robotem. Na co komu drobne szczegóły, jeżeli są one fałszywe i nigdy nie można ufać temu, co się widzi?

Sony A7R III Review (http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a7r-iii/sony-a7r-iiiA.HTM#comparison)


A tęczówki naprawdę wyglądają tak:

The eyes have it: The iris pictured in remarkable detail by incredible close up shots | Daily Mail Online (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2246888/The-eyes-The-iris-pictured-remarkable-incredible-close-shots.html)


No geniusz :) Przecież ta kratka to nadruk na soczewce :D :D :D

pan.kolega
27-10-2017, 20:49
No geniusz :) Przecież ta kratka to nadruk na soczewce :D :D :D

Faktycznie. Skoro tak, sprzedaję Canona i przesiadam się na Sony.

jan pawlak
27-10-2017, 22:18
Faktycznie. Skoro tak, sprzedaję Canona i przesiadam się na Sony.

https://www.sonyalpharumors.com

jp

jotes25
27-10-2017, 22:24
Faktycznie. Skoro tak, sprzedaję Canona i przesiadam się na Sony.

Za późno, już wykupione :lol:

A poważniej: po co ktoś robi takie porównanie i bierze 5d4 zamiast 5dsr?

jan pawlak
28-10-2017, 04:09
Za późno, już wykupione :lol:

A poważniej: po co ktoś robi takie porównanie i bierze 5d4 zamiast 5dsr?

Założył/przewidział że A7R3 będzie najwyżej oceniany z Sony i porównał najwyżej oceniane z każdej firmy ?

jp

tomfoot
28-10-2017, 09:12
Na pewno zdjęcie z sony ma najmniej wspólnego z rzeczywistością. Faktycznie d850 jest najlepszy.

jan pawlak
28-10-2017, 10:13
Brak jeszcze wywoływarki RAW A7R3, porównywano *.jpg z ustawień domyślnych puszek
Obiektywy to (najlepszy zoom Canona) 24-70 f/2,8L II, Nikkor 24-70 f/2,8 E VR, Fuji 63mm oraz nowo wprowadzony Sony FE 24-105 f/4

Oceniając ostrość z 5D4, z powodu filtru to nie ta "liga", rzeczywiście tutaj 5DsR byłby chyba lepszym reprezentantem.

Widać że zestaw A7R3 + FE 24-105 f/4 jest ok

jp

kmeg
28-10-2017, 11:46
Widać że zestaw A7R3 + FE 24-105 f/4 jest ok



W tworzeniu alternatywnej rzeczywistosci nawet bardzo ok. Pokazalem zdjecie teczowki okuliscie, zaczal sie zastanawiac co to za nieodkryta choroba :D

pan.kolega
28-10-2017, 12:47
Ciekawe jest, że maryca w wersji 3 jest ponoć dokładnia ta sama co w wersji 2, a DR i szumy na wysokich ISO są sporo lepsze. Czyli co poprawili?

To dowodzi, że nie tylko sama matryca jest testowana w takim DXO czy innych, bo to jest niemożliwe. A raw nie jest surowym zrzutem z matrycy, jak niektórzy wierzą, o czym już dawno przekonywałem. Nazwa DXOMArk Sensor czy "Sensor Reviews" jest więc myląca.

jan pawlak
28-10-2017, 14:53
Ciekawe jest, że maryca w wersji 3 jest ponoć dokładnia ta sama co w wersji 2, a DR i szumy na wysokich ISO są sporo lepsze. Czyli co poprawili?

To dowodzi, że nie tylko sama matryca jest testowana w takim DXO czy innych, bo to jest niemożliwe. A raw nie jest surowym zrzutem z matrycy, jak niektórzy wierzą, o czym już dawno przekonywałem. Nazwa DXOMArk Sensor czy "Sensor Reviews" jest więc myląca.

A7R3 testowane jest z (nowym) obiektywem 24-105, na plikach *.jpg, wywoływarka RAW nie jest jeszcze udostępniona.

jp

pawel.guraj
28-10-2017, 15:30
W tworzeniu alternatywnej rzeczywistosci nawet bardzo ok. Pokazalem zdjecie teczowki okuliscie, zaczal sie zastanawiac co to za nieodkryta choroba :D

Nie leczył bym się u niego ;-)

p,paw

tomfoot
28-10-2017, 17:06
Testy DxO (jak i sama organizacja) są takim samym źródłem rzetelnej informacji, jak dobór sprzętu komputerowego na podstawie testów w magazynie Chip.
Jeżeli zaś o samo sony chodzi, to kompletnie nie rozumiem idei produkowania aparatu pozbawionego komory lustra, dzięki czemu sprzęt ma być także mniejszy, w połączeniu z koniecznością podpinania do niego obiektywu o wielkości i wadze identycznej jak w lustrzance (przy założeniu, że podpinamy samo szkło, a nie jakieś dodatkowe redukcje).

kmeg
28-10-2017, 19:23
Nie leczył bym się u niego ;-)

p,pawZ sonizmu czy ogolnie fanbojstwa? ;)

Tak czy siak w końcu "oczy" są ostre i z faktura ;)

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

pawel.guraj
28-10-2017, 19:27
Z sonizmu czy ogolnie fanbojstwa? [emoji6]

Tak czy siak w końcu "oczy" są ostre i z faktura [emoji6]

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Ale czytałeś, że modelka miała soczewki, bo chyba przestałem czaić [emoji6]

Poza tym ja w swojej amatorszczyźnie w dalszym ciągu z szacunkiem wspominam Canona.


P,paw

mkamelg
29-10-2017, 00:15
Ja się chętnie przyznam, że dla mnie jest to tzw. znana niewiadoma bo nie wiem jak działa DualPixel. Nigdzie nie znalazłem technicznego opisu, tylko reklamowe teksty.

Technologia Dual Pixel CMOS AF (https://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/dual_pixel_cmos_af/)

Dual Pixel CMOS AF The story of "Technology" and "Passion" Interviews with Developers (https://www.learn.usa.canon.com/app/pdfs/articles/Canon_Developers_Interview_nonfacing_pressquality. pdf) (PDF)

Nic lepszego nie znalazłem.

chrislab
30-10-2017, 19:58
ergonomia dalej do ****, więc jeżeli chodzi o "szybkie" zdjęcia zostaje przy Canonie....nie ma lepszej ergonomii niż 1Dx - sprawdzone organoleptycznie ;)

jan pawlak
30-10-2017, 22:33
ergonomia dalej do ****, więc jeżeli chodzi o "szybkie" zdjęcia zostaje przy Canonie....nie ma lepszej ergonomii niż 1Dx - sprawdzone organoleptycznie ;)

Przez kilka lat 1Ds2 leżał nieużywany w szufladzie, ale samo wzięcie go do ręki poprawiało nastrój.
Muszę się z Tobą zgodzić że ergonomia, trzymanie w ręku body typu 1D jest przyjemnością samą w sobie.

Ale lata nie te, nie muszę/mogę ćwiczyć kulturystykę, sprzedałem z żalem, potrzebowałem kasę na przejście.
No i dla mnie liczy się jakość wydruków.

jp

luso
30-10-2017, 22:54
Nie rozumiem jednego. Jaki jest sens kupować taki mały aparat i przypisać do niego coś wielkości 24-105 f/4...

jan pawlak
31-10-2017, 00:00
Nie rozumiem jednego. Jaki jest sens kupować taki mały aparat i przypisać do niego coś wielkości 24-105 f/4...

Kiedyś telewizor ważył ponad 50 kg, duża skrzynia a kineskop zajmował 1/4 powierzchni czołowej.
Teraz telewizor to praktycznie tylko ekran.

Postęp technologii dotyczy głównie elektroniki, od tego nie odwrotu. Optyki (jak na razie ?) nie potrafimy zminiaturyzować przy zachowaniu jakości zdjęć.
Mniejszy rozmiar bezlusterkowców jest pobocznym efektem.
Główny efekt to brak mechaniki, integracja wokół matrycy, brak części ruchomych z wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami

jp

tomfoot
31-10-2017, 01:01
A to już wszystko jasne. Kiedyś telewizor działał kilkanaście lat przynajmniej, można było go naprawić, etc. Jeżeli bezlusterkowce prezentują taki postęp techniki, jak telewizory, to faktycznie sony ze swoimi wydmuszkami i sztucznym obrazowaniem ma rację bytu. Na szczęście za kilkanaście lat nikt nie będzie już pamiętał o bezlusterkowcach sony :-)

jan pawlak
31-10-2017, 06:36
A to już wszystko jasne. Kiedyś telewizor działał kilkanaście lat przynajmniej, można było go naprawić, etc. Jeżeli bezlusterkowce prezentują taki postęp techniki, jak telewizory, to faktycznie sony ze swoimi wydmuszkami i sztucznym obrazowaniem ma rację bytu. Na szczęście za kilkanaście lat nikt nie będzie już pamiętał o bezlusterkowcach sony :-)

Dorabiałem naprawianiem telewizorów, było nas wielu.
Postęp technologii, ktoś naprawia teraz telewizory ?

Na szczęście za kilkanaście lat nikt nie będzie już pamiętał o bezlusterkowcach sony
...pomarzyć to fajna rzecz

jp

tomfoot
31-10-2017, 09:21
Czyżbyś nie wierzył w postęp technologiczny i to, że bezlusterkowce są tylko formą przejściową w zapisie obrazu? To takie protezy pomiędzy lustrzanką, a nowymi rozwiązaniami wykluczajacymi konieczność używania obcej optyki. Przy czym lustrzanki zostaną jako hobby, a bezlustra znikną jak walkman sony.

pan.kolega
31-10-2017, 10:33
Kiedyś telewizor ważył ponad 50 kg, duża skrzynia a kineskop zajmował 1/4 powierzchni czołowej.
Teraz telewizor to praktycznie tylko ekran.

jp


Ja tak to widzę:


https://canon-board.info/imgimported/2017/10/y4mr1unJCBBd8jWRfui_t4kYocC7wXOt_csqtmzJ-2.jpg
źródło (https://2i31tq-dm2305.files.1drv.com/y4mr1unJCBBd8jWRfui_t4kYocC7wXOt_csqtmzJu28EgULHOB LPWVmahmtMvVIJgu10-7e8A3gbfVdxx2ohfZ5Y6pHx7-u9yqrJSCDDfPbxN_kXKWH_lmrz-Um5_XmxqYfaLJ85aiiMZrJWdee9q9-7RSAGkM60cPj9Nfo4WQ-m1a1ViQEbMbq2-kxJD-GgPwCAkHkhqR85_A6NZAH6J4evg?width=580&height=385&cropmode=none)


https://canon-board.info/imgimported/2017/10/y4mQwz1Z9OKkAIM1sQplKbeCy4eyj4Ai1GJzeJlG-2.jpg
źródło (https://2i1a2q-dm2305.files.1drv.com/y4mQwz1Z9OKkAIM1sQplKbeCy4eyj4Ai1GJzeJlGeRBwuR4Ihp QLE14TiyQ1sPAbluYWdJi7DHyr41gapU2Bg3uq7ffxrij70m3Y YZ4YmVHLNkQq54vICAYSTO8X5pxcXFP3FfFNf2mGTGSwM98Z-yypYnkRsVvbNZBqtC41xiYCtdgKuR8toAfaEvsbhMhARrBUolF IOKUp-0KzX0vSDqhrA?width=570&height=428&cropmode=none)

jan pawlak
31-10-2017, 20:55
DR A7R3 lepsza od D850

https://www.sonyalpharumors.com

jp

RobertON
31-10-2017, 21:38
DR A7R3 lepsza od D850

Przepraszam, że zabieram głos bez znajomości wykresów, tabelek.

Ale czy ową dynamikę widać jakoś gołym okiem - na wydruku, na odbitce, na płótnie, a nie na szerokogamutowym monitorze EIZO/NEC ??

tomfoot
31-10-2017, 22:46
Przecież to nie o to chodzi, żeby to na zdjęciach było widać! Tubw ogóle nie chodzi o zdjęcia. Liczą się wykresy!

jan pawlak
31-10-2017, 22:55
Przepraszam, że zabieram głos bez znajomości wykresów, tabelek.

Ale czy ową dynamikę widać jakoś gołym okiem - na wydruku, na odbitce, na płótnie, a nie na szerokogamutowym monitorze EIZO/NEC ??

Nie widać na normalnych zdjęciach, to cały absurd niektórych rankingów.

Poza tym o jakości aparatu świadczy cały zestaw cech dotyczący :
a. jakości technicznej zdjęć ( w tym także dynamika)
b. przydatności w różnych sytuacjach zdjęciowych
c. upodobań fotografującego (waga, rozmiar, uchwyt, ...)

Stąd sens ocen/rankingów typu DxO gdzie uwzględniane są "całościowo" a i b

jp



jp

pan.kolega
01-11-2017, 00:29
DR A7R3 lepsza od D850

https://www.sonyalpharumors.com

jp

Nie bardzo ufam testom DR w wykonaniu dpreview. Photonstophotos pokazuje taką samą DR dla wersji II i III, i bardzo minimalne polepszenie szumu. Co niestety zadaje kłam twierdzeniom Sony o poprawie o 1 EV. Sama różnica między źródłami pokazuje, że te różnice są w granicach rozrzutu pomiarów i podawanie DR z dokładnością do 1/100 EV to nonsens.....

Również Tony N. w swoim video pokazuje brak widocznej różnicy w jakości między D850 i a7r3. Więc jeśli zastanawiasz się czy warto wymienić 2 na 3, to może warto, ale nie dla jakości obrazka. To jednak ta sama matryca.

jan pawlak
01-11-2017, 08:32
Nie bardzo ufam testom DR w wykonaniu dpreview. Photonstophotos pokazuje taką samą DR dla wersji II i III, i bardzo minimalne polepszenie szumu. Co niestety zadaje kłam twierdzeniom Sony o poprawie o 1 EV. Sama różnica między źródłami pokazuje, że te różnice są w granicach rozrzutu pomiarów i podawanie DR z dokładnością do 1/100 EV to nonsens.....

Również Tony N. w swoim video pokazuje brak widocznej różnicy w jakości między D850 i a7r3. Więc jeśli zastanawiasz się czy warto wymienić 2 na 3, to może warto, ale nie dla jakości obrazka. To jednak ta sama matryca.

Zgoda
Przy aktualnym stanie technologii te postępy + kilka % "w liczbach" to pewno ważne/istotne dla konstruktorów a nie dla tych co patrzą na wydruki normalnych zdjęć. W większości nie do zobaczenia

Się zastanawiam.
Szklarnię mam pełną/zamkniętą
Oceniam że po sprzedaży A7R2 (to co dała fabryka + 3 oryginalne acu + płytka L) będę musiał dopłacić jakieś 7 kzł.
Kupię na koszt spadkobierców.

jp

jan pawlak
02-11-2017, 18:47
A7R3 (42 Mpix) -> Pixel Shift Milti Shooting -> 63 Mpix ?

https://www.sonyalpharumors.com/new-sony-a7riii-can-take-99-megapixel-bayer-equivalent-pictures-pixel-shift-multi-shooting-modus/

jp

jan pawlak
03-11-2017, 19:40
Ponad 800 zamówień w mniej niż 2 godziny !
https://www.sonyalpharumors.com/jeff-remas-eight-hundred-a7riii-preorders-less-2-hours-bhphoto/

jp

Tom77
03-11-2017, 20:54
Ponad 800 zamówień w mniej niż 2 godziny !
https://www.sonyalpharumors.com/jeff-remas-eight-hundred-a7riii-preorders-less-2-hours-bhphoto/

jp

Faktycznie, fatalny wynik

zdebik
04-11-2017, 00:13
Gdyby Apple miało taki wynik, wszyscy od marketingu wylecieliby na zbity pysk.

tomfoot
04-11-2017, 00:38
Ponad 800 zamówień w mniej niż 2 godziny !
https://www.sonyalpharumors.com/jeff-remas-eight-hundred-a7riii-preorders-less-2-hours-bhphoto/

jp

Czyli o jakieś 600 sztuk mniej niż Canon 5d IV. Co się dzieje? Porażka soniacza??

robertskc7
04-11-2017, 10:05
Pamiętacie typa na forum co chwalił się, że kupił a9 by filmować córkę w piaskownicy? Albo ten co przez kilka lat używał chyba za 20 luster i wszystkie mydło. Ciekawe czy też preordera zrobili:)

Sorry za to, ale podniecanie się preorderami Bony to już nawet nie onanizm sprzętowy, a jakaś nowa sekta :)

pan.kolega
04-11-2017, 14:44
Sony kiedyś miało poważną wpadkę z viral marketing i fake blogami itd w celu reklamowania Playstation. Również stworzyli sztuczne braki w sklepach i kolejki. Takie metody działają w Japonii. A Sony chyba ciągle próbuje....

Google: sony zipatoni


All I want for Christmas i my A7RIII:


https://m.youtube.com/watch?v=0G0LlXv-nyI

pawel.guraj
04-11-2017, 16:57
Czyli o jakieś 600 sztuk mniej niż Canon 5d IV. Co się dzieje? Porażka soniacza??



Sorry za to, ale podniecanie się preorderami Bony to już nawet nie onanizm sprzętowy, a jakaś nowa sekta :)

Uczą się od najlepszych ;-)

p,paw

jan pawlak
13-11-2017, 05:00
Pixel shift
https://www.dpreview.com/news/5645755619/sony-a7r-iii-pixel-shift-lifts-a-veil-off-your-landscapes

jp

RobertON
13-11-2017, 13:42
Trochę tam kpią z Sony.

Pentax od dawna ma ten bajer do "wyostrzania" obrazów i nie robi z tego wielkiego Halo.

Tylko niedługo pojedyncze pliki będą miały po 200MB.

jinks
13-11-2017, 18:46
Trochę tam kpią z Sony.
Pentax od dawna ma ten bajer do "wyostrzania" obrazów i nie robi z tego wielkiego Halo.

Pentax robi to źle ;) Niedługo podzielą los Minolty, Kodaka lub systemu E Olympusa (skończyli z 4% udziałem w rynku). Bardzo szkoda mi tych wszystkich marek, bo to kawał historii fotografii.


Tylko niedługo pojedyncze pliki będą miały po 200MB.Ta funkcja jest zarezerwowany do specjalnych ujęć. Przecież nie trzeba wszystkich zdjęć tak robić.

Na początku te bezlusterkowce sony wydawały mi się dosyć egzotyczne i nieciekawe, ale po jakimś czasie widzę, że bardzo fajnie to poprowadzili.

marfot
18-11-2017, 19:40
Można sobie porównać wysokie ISO A7RIII i D850 z Canonami:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.025888787602552414&y=0

Nie ma wstydu :shock:

pan.kolega
18-11-2017, 20:11
Można sobie porównać wysokie ISO A7RIII i D850 z Canonami:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.025888787602552414&y=0

Nie ma wstydu :shock:


Jak nie ma wstydu jak jest?:mrgreen:

Co to za paw na ścianie?

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.6052016031347939&y=0.33661054904840715

marfot
18-11-2017, 20:16
Jak nie ma wstydu jak jest?:mrgreen:

Co to za paw na ścianie?

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.6052016031347939&y=0.33661054904840715

Nie wstydu dla Canonów :D
Toż to forum Canona.

Przecież A7R III i D850 to mają być ideały na kilka lat.

jotes25
18-11-2017, 20:37
Jak nie ma wstydu jak jest?:mrgreen:

Co to za paw na ścianie?

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.6052016031347939&y=0.33661054904840715

To jest moire kolorowa widoczna również na ISO 100. Proponuję dodać do porównania 5ds r (np. zamiast 6d). Zbliżona rozdzielczość i efekt też się pojawi. Zgodnie z obietnicami Sony da się to zlikwidować (dla statycznej scenki jak w przykładzie) stosując Pixel Shift. Za to wtedy wzmacniają się aberracje, chyba łatwiejsze do usunięcia.

jan pawlak
19-11-2017, 06:23
To jest moire kolorowa widoczna również na ISO 100. Proponuję dodać do porównania 5ds r (np. zamiast 6d). Zbliżona rozdzielczość i efekt też się pojawi. Zgodnie z obietnicami Sony da się to zlikwidować (dla statycznej scenki jak w przykładzie) stosując Pixel Shift. Za to wtedy wzmacniają się aberracje, chyba łatwiejsze do usunięcia.

Moire to cecha wszystkich aparatów bez filtru AA (oznaczanych w nazwie jako R).
Pixel shift to "lepszy" filtr AA, nie pogarsza ostrości jak klasyczny AA, nie wpływa na rozkład kolorów i nie tworzy moire.

Wywoływarki RAW które mają profile matryca+obiektyw stworzone z testowania tych systemów "z natury" mają moduły usuwania moire które w znaczny sposób redukują ten efekt na zdjęciu.

Usuwanie aberracji to usuwania zabarwień kolorowych z krawędzi ale rozmycie krawędzi zostaje, ostrość/mikrokontrast pogorszony. Stąd obiektywy typu APO kosztujące sporo więcej kasy.

jp

marfot
19-11-2017, 08:35
Jeśli chodzi o wygląd szumów na wysokim ISO to zarówno A7R III jak i D850 nie wnoszą żadnego postępu.
Dla mnie szum z Canonów jest ładniejszy, przypomina tradycyjne ziarno. Mniejszy jest irytujący szum chrominacji, obszary kolorowe wyglądają lepiej:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.0733515648738985&y=0.6171118153010413

jan pawlak
19-11-2017, 11:27
Jeśli chodzi o wygląd szumów na wysokim ISO to zarówno A7R III jak i D850 nie wnoszą żadnego postępu.
Dla mnie szum z Canonów jest ładniejszy, przypomina tradycyjne ziarno. Mniejszy jest irytujący szum chrominacji, obszary kolorowe wyglądają lepiej:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.0733515648738985&y=0.6171118153010413

Można oczywiście porównywać wszystko z wszystkim.
Aby to jednak miało sens trzeba porównywać odpowiadające sobie elementy w różnych systemach.
Odpowiednikiem systemu A7Rx w Sony ze względu na brak filtra AA jest w Canonie 5DS R a nie 5D3/4

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=sony_a7rii&attr13_2=canon_eos5dsr&attr13_3=nikon_d850&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr171_1=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.0733515648738985&y=0.6171118153010413

jp

tomfoot
19-11-2017, 11:36
Niezły ubaw.

jotes25
19-11-2017, 14:29
Porównałem na tych przykładach dpreview działanie pixel shift z rozdzielczością 5ds r. Widzę, że o żadnych 90 czy choćby 60Mpx nie ma mowy. Rozdzielczość jest co najwyżej zbliżona (na moje oko gorsza) do 50Mpx dla Canona 5ds r. O wzmacnianiu aberracji chroma już pisałem. O bardzo ograniczonej możliwości użycia pixel shift (sceny statyczne) nie wspominam, bo to oczywiste. Być może wprowadzenie globalnej migawki zwiększy kiedyś przydatność pixel shifta, choć wątpię. Zanim zobaczymy global shutter, to matryce i tak będą miały już sporo większą rozdzielczość zbliżoną do możliwości optyki. Ogólnie "zapchaj dziura", jeśli nie ma się w specyfikacji więcej MPx niż konkurencja :D

KNC
19-11-2017, 15:29
z podanych wyżej linków górą Nikon. Szumy wraz z Alfą mająo około 1ev niższe niż 5dsr, ale nikon bardziej ostry. Wyraźnie większy kontrast na fotkach z 5dsr, ciekawe skąd?

jan pawlak
19-11-2017, 15:32
Porównałem na tych przykładach dpreview działanie pixel shift z rozdzielczością 5ds r. Widzę, że o żadnych 90 czy choćby 60Mpx nie ma mowy. Rozdzielczość jest co najwyżej zbliżona (na moje oko gorsza) do 50Mpx dla Canona 5ds r. O wzmacnianiu aberracji chroma już pisałem. O bardzo ograniczonej możliwości użycia pixel shift (sceny statyczne) nie wspominam, bo to oczywiste. Być może wprowadzenie globalnej migawki zwiększy kiedyś przydatność pixel shifta, choć wątpię. Zanim zobaczymy global shutter, to matryce i tak będą miały już sporo większą rozdzielczość zbliżoną do możliwości optyki. Ogólnie "zapchaj dziura", jeśli nie ma się w specyfikacji więcej MPx niż konkurencja :D

Ograniczenia pixel shift wynikają z konstrukcji stabilizacji matrycy.
Czas miedzy kolejnymi zdjęciami w serii (około 0,5 - 1,0 s) wynika z konieczności ustabilizowania matrycy w odpowiedniej pozycji przed każdym zdjęciem.
Przesunięcie o 1 piksel to przesuniecie o 0,0045mm

jp

jotes25
19-11-2017, 16:07
Ograniczenia pixel shift wynikają z konstrukcji stabilizacji matrycy.
Czas miedzy kolejnymi zdjęciami w serii (około 0,5 - 1,0 s) wynika z konieczności ustabilizowania matrycy w odpowiedniej pozycji przed każdym zdjęciem.

jp

To sporo, tego nie wiedziałem. W zasadzie ogranicza to przydatność rozwiązania wyłącznie do fotografii studyjnej i to też nie każdej.

jan pawlak
19-11-2017, 16:42
To sporo, tego nie wiedziałem. W zasadzie ogranicza to przydatność rozwiązania wyłącznie do fotografii studyjnej i to też nie każdej.

Z doświadczeń/doniesień tych którzy już kupili i testowali wynika że krajobrazy wychodzą dobrze, składanie jest inteligentne :
- to co stoi jest ok z efektem pixel shift
- to co się porusza pojawia się 4 krotnie na zdjęciu (bez efektu pixel shift)

jp

zdebik
22-11-2017, 14:36
Wlasnie ogladam recenzje 3'ki w TCS i ten caly pixel shift mozna o kant (_._) rozbic, jesli dobrze chlopa zrozumialem.

tkosiada
27-11-2017, 16:33
Sony A7R3 vs Sony A7R2 | Testowisko (http://rafalglebowski.pl/blog/sony-a7r3-vs-sony-a7r2/)

canonier82
28-11-2017, 22:19
Większe aberracje to efekt braku demozaikowania (więcej informacji o kolorze).

Hasselblad kilka lat temu robił to nieco lepiej (przesunięcie co pół pixela) 50Mpx -> 200MPx :
https://petapixel.com/assets/uploads/2014/08/multishot1.jpg

jan pawlak
29-11-2017, 17:09
Większe aberracje to efekt braku demozaikowania (więcej informacji o kolorze).

Hasselblad kilka lat temu robił to nieco lepiej (przesunięcie co pół pixela) 50Mpx -> 200MPx :
https://petapixel.com/assets/uploads/2014/08/multishot1.jpg

https://www.sonyalpharumors.com/photons-photos-measurement-sony-a7riii-pixel-shift-gives-one-stop-dynamic-range-increase/

jp

canonier82
29-11-2017, 22:30
https://www.sonyalpharumors.com/photons-photos-measurement-sony-a7riii-pixel-shift-gives-one-stop-dynamic-range-increase/

jp
Każdy aparat po uśrednieniu 4 klatek daje 1EV więcej DR.

jan pawlak
05-12-2017, 13:09
W jakości technicznej zdjęć A7R3 jest na tyle lepszy w testach od (bardzo dobrego A7R2) że można pogatulować twórcom postępu. Dla normalnych użytkowników jednak ten postęp będzie trudny do "zobaczenia" na ich wydrukach czy prezentacji w necie w ich normalnych pracach.

Istotnym jest postęp który spowodował zmianę w:
AutoIso z 100 - 6400 na 100 - 12800
czułości AF z -2EV na -3EV
stabilizacji z 4,5 na 5,5

Największa różnica/postęp jest w interfejsie użytkownika, nowych możliwości i ułatwieniach fotografowania.
Jest ich sporo.

Dwie nowości są dla mnie THE BEST.
1.
Można stworzyć 3 zestawy różnych ustawień aparatu i zapisać je w pamięci.
Każdy z tych zestawów można przypisać do różnych przycisków programowalnych lub np. zamieniać w jednym.
Przycisk C3 jest na obudowie umiejscowiony tak ze "leży" pod lewym kciukiem.

U mnie aparat jest skonfigurowany do fotografowania statycznego, do przycisku C3 przypisany zestaw fotografowania dynamicznego.
Fotografuję scenę statyczną ale nie odrywając oka od wizjera, naciskając C3 mam ustawienia dynamiczne a gdy puszczę C3 wracam do świata statycznego.

2.
Powiększenie obrazu (monitor/wizjer) teraz jest możliwe także przy AF
Naciskam przycisk i widzę obraz powiększony 6,2x lub 12,4x w punkcie ostrzenia AF, mogę do ostrzyć MF, przesunąć itd.

jp

Pawel92
06-12-2017, 10:54
...Można stworzyć 3 zestawy różnych ustawień aparatu i zapisać je w pamięci...
Toż to prawdziwa rewolucja w sprzęcie fotograficznym Anno Domini 2017. Ze też nikt na to wcześniej nie wpadł...:D

zdebik
06-12-2017, 13:33
Dwie nowości są dla mnie THE BEST.
1.
Można stworzyć 3 zestawy różnych ustawień aparatu i zapisać je w pamięci.
Każdy z tych zestawów można przypisać do różnych przycisków programowalnych lub np. zamieniać w jednym.
Przycisk C3 jest na obudowie umiejscowiony tak ze "leży" pod lewym kciukiem.

C1, C2, C3 w Canonie



U mnie aparat jest skonfigurowany do fotografowania statycznego, do przycisku C3 przypisany zestaw fotografowania dynamicznego.
Fotografuję scenę statyczną ale nie odrywając oka od wizjera, naciskając C3 mam ustawienia dynamiczne a gdy puszczę C3 wracam do świata statycznego.

W Canonie od dawna to funkcjonuje, przeważnie pod przyciskiem podglądu głębi ostrości. Wciskając takowy zmienia się z servo na single lub odwrotnie.

jan pawlak
06-12-2017, 15:03
C1, C2, C3 w Canonie



W Canonie od dawna to funkcjonuje, przeważnie pod przyciskiem podglądu głębi ostrości. Wciskając takowy zmienia się z servo na single lub odwrotnie.

Ale tu chodzi o cały zestaw ustawień a nie pojedyncze.

Normalnie mam ustawione : A, f/5.6 AutoIso, AF-S, pojedyncze, itd..
Pod przyciskiem C3 mam : S, 1/60, seryjne 10/s, ISO 400, AF-C, śledzenie twarzy/oczu, ....

Fotografuję "normalnie" statyczne plany a naciskając C3 mam ustawienia do np. dynamicznego sportu, puszczam C3 i wracam do ustawień statycznych

Tak można w Canonie "od dawna" ?
Nie przypominam sobie tej funkcji w 5D3, może miałem wybrakowane !!

jp

--- Kolejny post ---


Toż to prawdziwa rewolucja w sprzęcie fotograficznym Anno Domini 2017. Ze też nikt na to wcześniej nie wpadł...:D

Dla mnie to nowość.
A Ty gdzie to stosujesz Anno Domini 2017 ?
Chodzi o całą funkcję a nie wyrwany cytat z kontekstu

jp

zdebik
06-12-2017, 15:05
Ale tu chodzi o cały zestaw ustawień a nie pojedyncze.

Normalnie mam : A, f/5.6 AutoIso, AF-S, pojedyncze, itd..
Pod przyciskiem C3 mam : S, 1/60, seryjne 10/s, ISO 400, AF-C, śledzenie twarzy, ....

Tak można w Canonie ?

jp



Można, wszystkie ustawienia aparatu sa rejestrowane łącznie z custom menu.

jan pawlak
06-12-2017, 15:34
Można, wszystkie ustawienia aparatu sa rejestrowane łącznie z custom menu.

Pod przyciskiem który naciskając to zmieniam/wchodzę w całe nowe ustawienie wielu parametrów i mogę nimi robić zdjęcia a puszczając przycisk wracam do całego starego zestawu poprzedniego i mogę nimi robić zdjęcia ?

jp

zdebik
06-12-2017, 15:38
Pod przyciskiem który naciskając to zmieniam/wchodzę w całe nowe ustawienie wielu parametrów i mogę nimi robić zdjęcia a puszczając przycisk wracam do całego starego zestawu poprzedniego i mogę nimi robić zdjęcia ?

jpNie, przekrecając z np M na C2, ustawienia M zostaja więc można do nich powrócić.

KEEK
06-12-2017, 16:05
Kiedyś telewizor ważył ponad 50 kg, duża skrzynia a kineskop zajmował 1/4 powierzchni czołowej.
Teraz telewizor to praktycznie tylko ekran.

Optyki (jak na razie ?) nie potrafimy zminiaturyzować przy zachowaniu jakości zdjęć.

Kiedyś się dało i nadal się da, ale to trzeba być bogatym dentystą :D

(35/1.4 i 50/1.4)
206

jan pawlak
06-12-2017, 16:10
Nie, przekrecając z np M na C2, ustawienia M zostaja więc można do nich powrócić.

W A7R3 te na kółku to pamięci 1,2,3 i można jeszcze 4 dalsze zapisać na karcie, to było już dawno.
Mnie "cieszy" coś innego.

Nie odrywam wzroku od wizjera, prawy palec wskazujący na spuście, robię zdjęcia a lewy kciuk na C3
Przełączam się pomiędzy zestawami natychmiast.

jp

grizz
06-12-2017, 16:24
Kiedyś się dało i nadal się da, ale to trzeba być bogatym dentystą :D

(35/1.4 i 50/1.4)
206

ekhm dodaj AF. i będzie to trochę inaczej wyglądać. Compact Camera Meter (http://camerasize.com/compact/#702.276,639.497,724.684,ha,t)

KEEK
06-12-2017, 16:50
ekhm dodaj AF. i będzie to trochę inaczej wyglądać.

Niby racja, zapomniałem. Odzwyczaiłem się od AF, ostatnio go miałem w 1997 roku :)

grizz
06-12-2017, 17:03
W sumie pod A& też spokojnie podepniesz manualne szkieka i rozmiar nie będzie od leici odstawał.

KEEK
06-12-2017, 18:21
W sumie pod A& też spokojnie podepniesz manualne szkieka i rozmiar nie będzie od leici odstawał.

Nie do końca. "Problemem" i powodem dlaczego te szkla sa takie małe nie jest bynajmniej brak AF, a nietelecentryczna konstrukcja. I o ile w przypadku dłuzszych ogniskowych nie ma to znaczenia, to przy szerokich, skutkuje ostrym spadkiem jakosci i zafarbami na bokach kadru. Ponadto, manualne ogniskowanie w alfach to proteza w porownianiu do dalmierzowego nastawiania ostrosci.

Pawel92
06-12-2017, 18:31
...


Dla mnie to nowość.
A Ty gdzie to stosujesz Anno Domini 2017 ?
Chodzi o całą funkcję a nie wyrwany cytat z kontekstu

jp

Bije się w piersi i wycofuje moją ironię. Nie zrozumiałem, ze możesz cala konfiguracje aparatu przypisać do jednego przycisku, mimo ze jest to napisane jasno. Starość nie radość...:D

jan pawlak
07-12-2017, 12:44
Pod C2 (koło spustu) mam powiększenie obrazu wizjer/monitor 6,2x i 12,4x po to by widzieć gdzie jaką mam ostrość po wciśnięciu AF lub przy MF.

Efekt uboczny to widok jak stabilnie trzyma się aparat.
Widać przed wciśnięciem spustu do połowy czyli bez stabilizacji i po wciśnięciu do połowy czyli skutek stabilizacji.

Bardzo pouczające i to już na 55mm

jp

jaś
07-12-2017, 13:57
mam podobnie AF na przycisk af-on (słyszałem że af-on pojawił się u sony :mrgreen:) servo na podglądzie ostrości (bo do niczego innego się ten przycisk nie przydaje) a ustawienia w bankach. ale żeby zawistować tuzem to czy można w sony wybrać aktywny punkt af okiem patrząc na określone miejsce kadru? dla mnie świetne rozwiązanie i działa mi super nawet z okularami :mrgreen: naciskasz zmapowany af-on spoglądasz w kadr wybiera ci się punkt - jeden z czterdziestu - wyzwalasz migawkę - bajka - czy sony już to ma? czy jeszcze nie ma? - bo to dość niewygodne wybierać punkt af palcem z takiej ilości punktów af :mrgreen:

RobertON
07-12-2017, 14:02
Pod C2 (koło spustu) mam powiększenie obrazu wizjer/monitor 6,2x i 12,4x po to by widzieć gdzie jaką mam ostrość po wciśnięciu AF lub przy MF.

Efekt uboczny to widok jak stabilnie trzyma się aparat.
Widać przed wciśnięciem spustu do połowy czyli bez stabilizacji i po wciśnięciu do połowy czyli skutek stabilizacji.

Bardzo pouczające i to już na 55mm


Nie ma to jak nowe zabawki, każdy facet tak ma i jak widać w każdym wieku.
Podobno od dziecka i wcale się nie wyrasta z tego.

A nawet taka zabawa foto może prowadzić do robienia lepszych zdjęć.

Czekam tylko na sterowanie głosem z kontrolą indywidualną właściciela - szeptem "Ostrość od laski w czerwonym do ściany z zieloną cegłą" i gotowe.

A nieco później wystarczy pomyśleć, a aparat sam zrobi zdjęcie.

Nieco później, to około 2021 Sony wypuści okulary zdejmujące obraz z siatkówki oka, rejestrowany na sferycznym przetworniku z pełną korekcją i natychmiast wysyłany do stacji orbitalnej z pełnym dostępem każdego na Ziemi. Wymaga to tylko opłacenia abonamentu sekundowego na konto Sony.
Będzie to wówczas jedyny dostawca-odbiorca usług dla wszystkich.
Myśl techniczna i technologia Sony wyprzedza wszystkich, nawet gdy tego nie potrzebują albo nie wiedzą że potrzebują.

Do muzeum Canon będą organizować wycieczki dla emerytów.
Nikon nie będzie miał muzeum tylko sarkofag z pomnikiem złożonym z 6 soczewek.

michalab
07-12-2017, 17:12
Nie, przekrecając z np M na C2, ustawienia M zostaja więc można do nich powrócić.
Też tego używam (W 5D1 jest co prawda tylko jeden C, ale zawsze) ale jednak przycisk pod kciukiem jest znacznie wygodniejszy.

zdebik
07-12-2017, 17:19
Też tego używam (W 5D1 jest co prawda tylko jeden C, ale zawsze) ale jednak przycisk pod kciukiem jest znacznie wygodniejszy.W mojej piątce mam ustawione trzy setupy ale w sumie używam tylko jednego do HDR.

W wiekszości przypadków balansuje między A lub M, ale już widzę ślinkę początkującego ślubniaka który cfaniaczy z M a pod palcem leci na Auto.

michalab
07-12-2017, 17:29
W mojej piątce mam ustawione trzy setupy ale w sumie używam tylko jednego do HDR.

W wiekszości przypadków balansuje między A lub M, ale już widzę ślinkę początkującego ślubniaka który cfaniaczy z M a pod palcem leci na Auto.
Ja ma ustawione M na obu, balansuję między sceną statyczną/dynamiczną lub czasem słońce/cień gdy jestem na "spacerze".

jan pawlak
07-12-2017, 19:23
mam podobnie AF na przycisk af-on (słyszałem że af-on pojawił się u sony :mrgreen:) servo na podglądzie ostrości (bo do niczego innego się ten przycisk nie przydaje) a ustawienia w bankach. ale żeby zawistować tuzem to czy można w sony wybrać aktywny punkt af okiem patrząc na określone miejsce kadru? dla mnie świetne rozwiązanie i działa mi super nawet z okularami :mrgreen: naciskasz zmapowany af-on spoglądasz w kadr wybiera ci się punkt - jeden z czterdziestu - wyzwalasz migawkę - bajka - czy sony już to ma? czy jeszcze nie ma? - bo to dość niewygodne wybierać punkt af palcem z takiej ilości punktów af :mrgreen:

Okiem nie można, można :
- palcem na ekranie wskazać punkt ostrzenia
- joystick
- automatycznie wyszukuje oko/twarze a jeśli są wcześniej zarejestrowane to mają priorytet

Ale ważne jest (dla mnie) że mogę widzieć powiększony obraz 6,2x lub 12,4x w miejscu ostrzenia praktycznie widzę jaka ostrość będzie na wydruku 1:1

jp

KNC
07-12-2017, 19:31
Ale ważne jest (dla mnie) że mogę widzieć powiększony obraz 6,2x lub 12,4x w miejscu ostrzenia praktycznie widzę jaka ostrość będzie na wydruku 1:1

jp

Ja mam tak w 6D2.

jan pawlak
07-12-2017, 19:58
Ja mam tak w 6D2.

No to fajnie, też jesteś zadowolony/używasz ?

jp

KNC
07-12-2017, 20:07
No to fajnie, też jesteś zadowolony/używasz ?

jp

tak, czasem gdy focę w krzaczorach i nie jestem pewiem czy AF dobrze trafił to powiększam 10x i ostrze jeszcze raz na powiekszonym wtedy nie mam wątpliwośći co do ostrości.

jan pawlak
12-12-2017, 14:54
W świecie Adobe już jest akceptowany RAW z A7R3, nareszcie

Powiększenie obrazu w wizjerze/monitorze np. by widzieć/sprawdzić/poprawić skutek AF (w A7R3) to 6.2x i 12.4x
Po wywołaniu, na ekranie kompa okazuje się że to odpowiada 1:1 oraz 3:1

jp

7four
13-12-2017, 23:14
Okiem nie można, można :
- palcem na ekranie wskazać punkt ostrzenia
- joystick
- automatycznie wyszukuje oko/twarze a jeśli są wcześniej zarejestrowane to mają priorytet

Ale ważne jest (dla mnie) że mogę widzieć powiększony obraz 6,2x lub 12,4x w miejscu ostrzenia praktycznie widzę jaka ostrość będzie na wydruku 1:1

jp

Ale jak ? Zapomniałeś wyzwolić migawkę, a Ty już o wydruku :p

tomfoot
14-12-2017, 22:10
Nieco później, to około 2021 Sony wypuści okulary zdejmujące obraz z siatkówki oka, rejestrowany na sferycznym przetworniku z pełną korekcją i natychmiast wysyłany do stacji orbitalnej z pełnym dostępem każdego na Ziemi. Wymaga to tylko opłacenia abonamentu sekundowego na konto Sony.
Będzie to wówczas jedyny dostawca-odbiorca usług dla wszystkich.
Myśl techniczna i technologia Sony wyprzedza wszystkich, nawet gdy tego nie potrzebują albo nie wiedzą że potrzebują.

Do muzeum Canon będą organizować wycieczki dla emerytów.
Nikon nie będzie miał muzeum tylko sarkofag z pomnikiem złożonym z 6 soczewek.

Zapomniałeś tylko dodać, że nawet wówczas posiadacze sony jak nie potrafią robić dziś dobrych zdjęć, tak i wtedy nie będą potrafili.

jan pawlak
15-12-2017, 08:14
Zapomniałeś tylko dodać, że nawet wówczas posiadacze sony jak nie potrafią robić dziś dobrych zdjęć, tak i wtedy nie będą potrafili.

Poszedłbym dalej z tą wizją przyszłości.
Nie okulary tylko wszczepione soczewki dzięki którym ludzie przesyłaliby (przez satelity) obrazy (wraz z zapachami) między sobą z głowy do głowy.
Ciekawe tylko czy wtedy jeszcze/też będą ludzie którzy wszystkiemu/wszystkim "mają za złe" ?

jp

jan pawlak
21-01-2018, 19:12
A7R3 a smartfon

1.
Parowanie aparatu ze smartfonem (dla WiFi oraz bluetooth) jest jednorazowe i proste.
Do smartfonu wgrywa się aplikację PlayMemories Mobile i wczytuje aparatem w smartfonie Q kod który pokazuje się na ekranie aparatu po uruchomieniu opcji w menu aparatu.

2.
Przez WiFi jest z poziomu smartfona :
- podgląd/duplikowanie wyświetlacza w aparacie, powiększanie, przesuwanie punktu ostrzenia itd.
- zmiana ustawień fotografowania aparatu
- wykonywanie zdjęć i ich przesyłanie do smartfona

3.
Przez bluetooth jest odczyt danych GPS smartfona i wpisywanie ich do Exif zdjęcia w aparacie
Działa to także po "zerwaniu" połączenia Wi-Fi, przy ciemnym ekranie smartfona.

Nie wiem jak będzie z dokładnością/skutecznością odczytu GSP przez smartfon.
Do tej pory nosiłem RCV-3000, muszę przetestować przez wyjazdem

jp

jan pawlak
25-01-2018, 13:01
A7R3 a smartfon cd.

Działa pewnie i szybko, nic nie przerywa.
W geotagowaniu (dokładność, czułość) jest nie gorzej niż z HOLUX RCV-3000

Smartfon po 48 godzinach normalnego używania (w tym około 200 zdjęć/wpisów do Exif w A7R3) pokazuje 24% dostępnej energii. To jakieś 8 - 10% mniej niż gdy nie było połączenia z aparatem

Po włączeniu lub "wybudzeniu" A7R3 zdjęcie można zrobić "natychmiast" ale trzeba odczekać około 2 s z pierwszym zdjęciem aby (w nim) w Exif pojawiła się info o gps.

jp

tomfoot
25-01-2018, 13:29
A to nie lepiej zamiast tego Sony po prostu kupić porządny smartfon? Jakość zdjęć i wydruków i tak będzie podobna, a problemów mniej i kręgosłup zdrowszy.

jan pawlak
25-01-2018, 15:55
A to nie lepiej zamiast tego Sony po prostu kupić porządny smartfon? Jakość zdjęć i wydruków i tak będzie podobna, a problemów mniej i kręgosłup zdrowszy.

Żałuję że nie podpowiedziałeś mi tego 3 lata temu jak przechodziłem z Canona do Sony by mieć lepszy sprzęt.
Wystarczyło że kupiłbym porządnego smartfona i problem byłby rozwiązany.

jp

tomfoot
25-01-2018, 17:28
Przecież możesz jeszcze swój błąd wejścia w tymczasowy system naprawić! DxO ma pewno coś tam napisało o dobrych smartfonach? Btw. jak wybierałeś smartfon?

michalab
30-01-2018, 22:47
optyczne też wpadli w sidła Sony

https://www.optyczne.pl/391.9-Test_aparatu-Sony_A7R_III_Podsumowanie.html

bije 5DSR i 5DIV w ogólnej punktacji.

7four
31-01-2018, 12:33
optyczne też wpadli w sidła Sony

https://www.optyczne.pl/391.9-Test_aparatu-Sony_A7R_III_Podsumowanie.html

bije 5DSR i 5DIV w ogólnej punktacji.

Mi jakoś specjalnej różnicy to nie robi, bo nie mam sony :)

kmeg
31-01-2018, 12:58
optyczne też wpadli w sidła Sony

https://www.optyczne.pl/391.9-Test_aparatu-Sony_A7R_III_Podsumowanie.html

bije 5DSR i 5DIV w ogólnej punktacji.To, że Sony ma matryce z lepszym DR to chyba nic nowego. Problemy się zaczynaja, gdy się sprawdza jak duże są to różnice. Dodatkowo zawsze liczy się człowiek, który robi zdjęcie - ale to już jest szczegół w dzisiejszym świecie bo większość majacych komórkę albo aparat uważa sie za fotografa.

michalab
31-01-2018, 15:31
kmeg - zupełnie nie chodzi o DR.
Akurat jeśli chodzi o DR to 5D IV wyszedł niemal identyczny i zupełnie bez wpływu na końcowy wynik. 5DSR trochę na DR stracił, ale też nie większość różnicy. Różne mają ludzie preferencje i różne dadzą wagi dla poszczególnych kategorii, sam też nie dałbym aż takiej dużej na DR. Chodzi o to, że jednak są testy poza DxO, które wynik podają w tę a nie w inną stronę.

Argument o człowieku pojawia się zawsze jak wynik testu jest nie po myśli. Jakby jest myśli to pojawia się odwrotny: że choć sprzęt nie najważniejszy to jednak istotny, bo może pomóc nawet najlepszym fotografom.

Za to argument o komórkach to klasyczna próba dyskredytacji. Nieelegancko, ale trudno.

kmeg
31-01-2018, 16:25
kmeg - zupełnie nie chodzi o DR.
Akurat jeśli chodzi o DR to 5D IV wyszedł niemal identyczny i zupełnie bez wpływu na końcowy wynik. 5DSR trochę na DR stracił, ale też nie większość różnicy. Różne mają ludzie preferencje i różne dadzą wagi dla poszczególnych kategorii, sam też nie dałbym aż takiej dużej na DR. Chodzi o to, że jednak są testy poza DxO, które wynik podają w tę a nie w inną stronę.

Argument o człowieku pojawia się zawsze jak wynik testu jest nie po myśli. Jakby jest myśli to pojawia się odwrotny: że choć sprzęt nie najważniejszy to jednak istotny, bo może pomóc nawet najlepszym fotografom.

Za to argument o komórkach to klasyczna próba dyskredytacji. Nieelegancko, ale trudno.

Wybacz ale kompletnie nie wiem o co Ci chodzi - masz Sony, masz komórkę, że tak to do siebie wziąłeś? Moim celem nie było ani obrażanie ani dyskredytowanie wiec przeinterpretujesz to co napisałem.

W dużym uproszczeniu: ludzie mają zbyt mało pokory do siebie, swoich możliwości i rozwoju a za bardzo są zapatrzeni w sprzęt. Sprzęt nie zrobi z nikogo fotografa. Teraz jaśniej się wyraziłem? Ja jak zrobię słabe zdjęcie to mam pretensje do siebie a nie, że mam DR za mały, punktów focusa za mało no i trylion innych powodów.

robertskc7
31-01-2018, 18:48
bije 5DSR i 5DIV w ogólnej punktacji.
a7rIII bije 5d IV w rozdzielczości i pomiarze światła, ale wypada gorzej w jakość jpeg/raw i balans bieli. Więc remis :)

jan pawlak
31-01-2018, 19:03
Różnice rzędu kilku procent w testach jakość technicznej zdjęć mają małe znaczenie, trudno je zauważyć na prezentacjach w necie czy wydrukach zdjęć które w większości robimy.
Inna sprawa to udogodnienia dla fotografowania np. stabilizacja w body.

Ale ważne/istotne jest to że nowa firma na rynku foto wprowadziła nowy produkt, bezlusterkowiec FF niecałe 5 lat temu którego aktualna wersja w testach jest lepsza/równie dobra jak aktualna wersja produktu długoletniej na tym rynku renomowanej firmy, seria 5D, który jest już na rynku prawie 13 lat.

jp

tomfoot
31-01-2018, 19:12
Minolta nie jest nową firmą na rynku foto. Inna sprawa, że gdyby nie zajęli się nią specjaliści od telewizorów i urządzeń do odtwarzania, to kto wie, może naprawdę miałaby dziś najlepsze aparaty cyfrowe.

RobertON
31-01-2018, 19:15
Za to Nikon D850 jest na pierwszym miejscu, prawie we wszystkich kategoriach.

Może Canon się obudzi i podciągnie pod poprzeczkę...tylko kiedy i za ile kasy, choć to temat do dyskusji w innym dziale :)

https://www.optyczne.pl/391.9-Test_aparatu-Sony_A7R_III_Podsumowanie.html

jan pawlak
31-01-2018, 19:22
Minolta nie jest nową firmą na rynku foto. Inna sprawa, że gdyby nie zajęli się nią specjaliści od telewizorów i urządzeń do odtwarzania, to kto wie, może naprawdę miałaby dziś najlepsze aparaty cyfrowe.

Minolta "nie dorastała" do pięt Canonowi, Sony nie dostał "w spadku" prac nad bezlusterkowcem.
Prawdą jest że potencjał/kompetencje Minolty były istotnym czynnikiem aktualnej sytuacji Sony w technologii foto

Nie zmienia to faktu że Canon potrzebuje szybko bardzo dobry aparat mogący konkurować z serią A7/A9 Sony czy odpowiednikami Nikona
Sądzę że bezlusterkowca FF ze stabilizacją i z jakimś "wodotryskiem" dla PR

Seria A7 to :
- A7 ogólnego zastosowania
- A7 R rozdzielczość
- A7 S czułośc/szumy
Na początku roku 2018 mają wyjść trzecie wersje A7 oraz A7S a także zapowiedziany jest wysyp obiektywów FF niezależnych producentów

jp

michalab
31-01-2018, 19:34
masz Sony, masz komórkę, że tak to do siebie wziąłeś?
Ani jednego, ani drugiego. A jakbym miał to co? Wtedy miałbym brać do siebie?



W dużym uproszczeniu: ludzie mają zbyt mało pokory do siebie, swoich możliwości i rozwoju a za bardzo są zapatrzeni w sprzęt. Sprzęt nie zrobi z nikogo fotografa.
Czemu w tym wątku? Jest mnóstwo sprzętowych wątków, powiedziałbym nawet większość.


a7rIII bije 5d IV w rozdzielczości i pomiarze światła, ale wypada gorzej w jakość jpeg/raw i balans bieli. Więc remis :)
Ja akurat stawiam na jakość RAW + AF więc dla mnie 5D IV nieznacznie wygrywa. Na pewno oba to świetne aparaty, a wygląda że D850 jeszcze lepszy.

robertskc7
31-01-2018, 19:37
Nie zmienia to faktu że Canon potrzebuje szybko bardzo dobry aparat mogący konkurować z serią A7/A9 Sony czy odpowiednikami Nikona
Ale dlaczego potrzebuje? Polecisz do sklepu i kupisz? Wystarczy że canon wyeliminuje ten benznadziejny filtr i da coś FF z wizjerem elektronicznym. Czy jest lustro czy go nie ma to szczegół.
Coraz więcej użytkowników stwierdza, że wadą Sony są jego gabaryty. Spore szkła plus gęsto upakowane przyciski pod palcem nie są jego mocną stroną.



Ale ważne/istotne jest to że nowa firma na rynku foto wprowadziła nowy produkt, bezlusterkowiec FF niecałe 5 lat temu którego aktualna wersja w testach jest lepsza/równie dobra jak aktualna wersja produktu długoletniej na tym rynku renomowanej firmy, seria 5D, który jest już na rynku prawie 13 lat.
Bo ich klocowatych luster z milionami pixeli i szumem na wysokich ISO mało kto używał. Krok w FF to był krok milowy dla firmy a że moda była na "małe i stare" to produkuje teraz genialne mydelniczki ze słabą baterią i dużymi szkłami.

kmeg
31-01-2018, 20:50
Ani jednego, ani drugiego. A jakbym miał to co? Wtedy miałbym brać do siebie?

Ja bym nie brał ale niektórzy się "triggerują".



Czemu w tym wątku? Jest mnóstwo sprzętowych wątków, powiedziałbym nawet większość.


Całkowity przypadek, no chyba, że masz jakaś teorię - to chętnie wysłucham :)




Jest mnóstwo sprzętowych wątków, powiedziałbym nawet większość.


I to jest chyba paradoksalnie największa zaleta i wada tego forum, choć z przykrością stwierdzam, że sam tu zdjęć nie wrzucam też...

ale dość tego OT.

Jakiej by Sony A7 matrycy nie miało i wodotrysków to dla mnie jest to sprzęt nieergonomiczny, chyba, że stworzą technologię dopasowywania do dłoni.

tomfoot
31-01-2018, 21:12
Minolta "nie dorastała" do pięt Canonowi, Sony nie dostał "w spadku" prac nad bezlusterkowcem.

Jesteś pewien, że nie dorastała? Czy też nie pamiętasz? A może DxO o tym nie wspomina?
Skąd wiesz co sony dostało z minolty?

jan pawlak
31-01-2018, 22:21
Ja bym nie brał ale niektórzy się "triggerują".



Całkowity przypadek, no chyba, że masz jakaś teorię - to chętnie wysłucham :)



I to jest chyba paradoksalnie największa zaleta i wada tego forum, choć z przykrością stwierdzam, że sam tu zdjęć nie wrzucam też...

ale dość tego OT.

Jakiej by Sony A7 matrycy nie miało i wodotrysków to dla mnie jest to sprzęt nieergonomiczny, chyba, że stworzą technologię dopasowywania do dłoni.



Rozumiem że fotografujesz A7R3 i więc wiesz co mówisz !!

jp

kmeg
31-01-2018, 22:41
Rozumiem że fotografujesz A7R3 i więc wiesz co mówisz !!

jpNa szczęście nie, mojej dłoni nie przypasowala ta ergonomia. Wolę 300 gramów ciężej ale z wygodnym uchwytem. Jak Sony będzie umiała zmniejszać dłonie to przemyśle powtornie.

jan pawlak
31-01-2018, 23:16
Na szczęście nie, mojej dłoni nie przypasowala ta ergonomia. Wolę 300 gramów ciężej ale z wygodnym uchwytem. Jak Sony będzie umiała zmniejszać dłonie to przemyśle powtornie.

Czyli nie wiesz o czym piszesz !!

Mam duże dłonie (proporcjonalne do 186 cm wzrostu)i jest komfortowo, chyba teraz nawet lepiej/pewniej niż przy 5D3
Ale trzeba było zmienić podejście, już po kilku godzinach "się przyzwyczaiłem"
Palec wskazujący na spuście a mały ("przymknięty") podpiera od dołu obudowę.
Okazuje się to wygodne nawet przy ciągłym/długim trzymaniu aparatu z długim obiektywem.

jp

kmeg
31-01-2018, 23:20
Czyli nie wiesz o czym piszesz !!

Mam duże dłonie (proporcjonalne do 186 cm wzrostu)i jest komfortowo, chyba teraz nawet lepiej/pewniej niż przy 5D3
Ale trzeba było zmienić podejście, już po kilku godzinach "się przyzwyczaiłem"
Palec wskazujący na spuście a mały ("przymknięty") podpiera od dołu obudowę.
Okazuje się to wygodne nawet przy ciągłym/długim trzymaniu aparatu z długim obiektywem.

jpTo super, że dla Ciebie jest wygodny, najwyrazniej jednak nie jesteśmy klonami i mamy inne dłonie :)

jan pawlak
31-01-2018, 23:33
To super, że dla Ciebie jest wygodny, najwyrazniej jednak nie jesteśmy klonami i mamy inne dłonie :)

Tylko że ja piszę o tym co sprawdziłem/doświadczam a Ty o swoich wyobrażeniach.
Jestem prawie przekonany że po kilku dniach używania A7R3 nie miałbyś żadnych zastrzeżeń do jego ergonomii

Ale ... najlepiej mi "leżał w ręce" 1Ds2

jp

kmeg
01-02-2018, 00:29
Tylko że ja piszę o tym co sprawdziłem/doświadczam a Ty o swoich wyobrażeniach.
Jestem prawie przekonany że po kilku dniach używania A7R3 nie miałbyś żadnych zastrzeżeń do jego ergonomii

jp
Do wszystiego w ciągu kilku dni można przywyknąć ;) Nie przeczę,że jest lepiej niż w II ale chwyt jest dla mnie niewygodny i tyle. Gdybym może był wyjątkowo zmotywowany do zmiany to pewnie bym przywykł ale zmiana systemu nie spowoduje, że będę robił lepsze zdjęcia.

michalab
01-02-2018, 10:40
Całkowity przypadek, no chyba, że masz jakaś teorię - to chętnie wysłucham :)
Mam teorię, że takie wpisy to zwykły trolling. Tym bardziej, że jak sam piszesz wątek wybrałeś przypadkowo, aby napisać coś zupełnie nie na temat.

tomfoot
01-02-2018, 12:23
Tylko że ja piszę o tym co sprawdziłem/doświadczam a Ty o swoich wyobrażeniach.
Jestem prawie przekonany że po kilku dniach używania A7R3 nie miałbyś żadnych zastrzeżeń do jego ergonomii
jp

Logika nie jest najmocniejszą stroną Twoich wypowiedzi. Kierują Tobą wyłącznie emocje i ślepa miłość do firmy, którą reprezentujesz. Twoje prawo. Tak samo jak prawem innych jest uważać aparaty sony za technologicznie rozwinięte, ale mało komfortowe rozwiązanie.

michalab
01-02-2018, 12:46
Ergonomia to nie tylko to jak aparat leży w ręce, choć bardzo mały aparat nie jest wygodny, to dla mnie osobiście różnica między wielkością Sony i Canona już nie jest tak istotna. Dla mnie ważniejsze są funkcje i rozmieszczenie przycisków oraz dostępnych i informacji. W przytoczonym teście optycznych kategorie: "przyciski" i "wyświetlacz" - tu niewiele lepszy jest Canon, a "tryb live view" minimalnie lepszy Sony. Pewnie idzie przyzwyczaić się do jednego i drugiego.

tomfoot
01-02-2018, 13:15
O jedno jestem w stanie się założyć. Tak jak sony swoimi działaniami w kategorii lustrzanek zapędziło się w kompletny kozi róg po przejęciu minolty (a 7d i 5d w swoim czasie były dobrą pozycją startową do dalszego rozwoju) i w tym segmencie mimo położonych ogromnych środków mkt. sony po prostu nie istnieje, tak samo stanie się w kategorii bezluster, gdy nikon i canon zajmą się tym na poważnie.

jan pawlak
01-02-2018, 15:14
O jedno jestem w stanie się założyć. Tak jak sony swoimi działaniami w kategorii lustrzanek zapędziło się w kompletny kozi róg po przejęciu minolty (a 7d i 5d w swoim czasie były dobrą pozycją startową do dalszego rozwoju) i w tym segmencie mimo położonych ogromnych środków mkt. sony po prostu nie istnieje, tak samo stanie się w kategorii bezluster, gdy nikon i canon zajmą się tym na poważnie.

To jest jakieś Twoje myślenie życzeniowe.

Sony przejęło od Minolty lustrzanki które były na różnym etapie, część produkowana, część różnych stadiach rozwoju i analitycy/stratedzy rozwoju uznali że warto to ciągnąć.
Główny nurt rozwojowy Sony na rynku foto to jednak matryce, obiektywy do bezlusterkowców i bezlusterkowce.

Pierwszy bezlusterkowiec Canona rok 2012 a po 5 latach, rok 2017 to EOS M6 i M100.
Jak się mają do A7R3 ?

Kilkanaście lat spędziłem z Canonem w plecaku/na szyii.
Bardzo bym chciał aby nowy Mx był co najmniej klasy A7/A9.
To byłoby dobre dla nas wszystkich fotografujących.

jp

robertskc7
01-02-2018, 15:34
To byłoby dobre dla nas wszystkich fotografujących.
Zwłaszcza dla przeciętnego fotografa, który już zaciera ręce, by pędzić do sklepu po nowość za 15/20 tyś tylko po to, by robić identyczne zdjęcia jak do tej pory ( praktycznie nie do odróżnienia w necie i na papierze od dwa razy tańszych 6d/d750 ) ale przez elektroniczny wizjerek.

tomfoot
01-02-2018, 16:01
Zwłaszcza dla przeciętnego fotografa, który już zaciera ręce, by pędzić do sklepu po nowość za 15/20 tyś tylko po to, by robić identyczne zdjęcia jak do tej pory ( praktycznie nie do odróżnienia w necie i na papierze od dwa razy tańszych 6d/d750 ) ale przez elektroniczny wizjerek.

+++++

jan pawlak
01-02-2018, 17:41
+++++

Powinniście być spójni !!
Piszcie więc do Canona że to bezsens aby wydawać mnóstwo kasy na rozwój nowego EOS Mx
Myślę że po przeczytaniu :

Zwłaszcza dla przeciętnego fotografa, który już zaciera ręce, by pędzić do sklepu po nowość za 15/20 tyś tylko po to, by robić identyczne zdjęcia jak do tej pory ( praktycznie nie do odróżnienia w necie i na papierze od dwa razy tańszych 6d/d750 ) ale przez elektroniczny wizjerek.

zrozumieją że błądzą i zaprzestaną tej bezsensownej zabawy !!

jp

tomfoot
01-02-2018, 18:20
Powinniście być spójni !!
Piszcie więc do Canona że to bezsens aby wydawać mnóstwo kasy na rozwój nowego EOS Mx
Myślę że po przeczytaniu :

Zwłaszcza dla przeciętnego fotografa, który już zaciera ręce, by pędzić do sklepu po nowość za 15/20 tyś tylko po to, by robić identyczne zdjęcia jak do tej pory ( praktycznie nie do odróżnienia w necie i na papierze od dwa razy tańszych 6d/d750 ) ale przez elektroniczny wizjerek.

zrozumieją że błądzą i zaprzestaną tej bezsensownej zabawy !!

jp

A Ty pisałeś do sony? Czy do DxO?

jan pawlak
01-02-2018, 19:03
A Ty pisałeś do sony? Czy do DxO?

Musiałbym Sony po prostu chwalić.
Pisałem natomiast do DxO o link do oceny (prze nich) bokeh

jp

Wieslaw18
01-02-2018, 19:11
@jp
Bez względu na to, czy zmieniamy system czy nie, napisz proszę, ile trzeba wydać forsy na sprzęt, żeby wyprodukować takie prace:
Photo: DSC03471 DxO1i | Drezno album | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/travels/drezno/dsc03471-dxo1i.html)
Photo: DSC03129 DxO1i | Drezno album | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/travels/drezno/dsc03129-dxo1i.html)
To są zdjęcia podróżnicze, więc jak one się mają do tych zdjęć
http://www.canon-board.info/krajobraz-podroze-46/akustyk-z-podrozy-po-europie-86831/index27.html#post1364122

michalab
01-02-2018, 19:44
@jp
... ile trzeba wydać forsy na sprzęt...
Zazdrość zżera? Idź do roboty, zarób sobie i też wydawaj ile Ci się podoba na sprzęt.

tomfoot
01-02-2018, 19:50
Gdyby to było takie proste, że jakość wykonanych zdjęć byłaby proporcjonalna do ilości pieniędzy wydanych na sprzęt, to wszyscy bylibyśmy Anselami. A tak? D..., okazuje się że ricohem gr za 2,5k można zrobić lepsze foto niż a7rIII z batisami.

jan pawlak
01-02-2018, 23:26
Gdyby to było takie proste, że jakość wykonanych zdjęć byłaby proporcjonalna do ilości pieniędzy wydanych na sprzęt, to wszyscy bylibyśmy Anselami. A tak? D..., okazuje się że ricohem gr za 2,5k można zrobić lepsze foto niż a7rIII z batisami.

Czy większość amatorów kupuje i targa sprzęt po świecie, robi zdjęcia by wygrywały konkursy ?

jp

RobertON
01-02-2018, 23:46
Przestańcie Panowie !

Przecież wiadomo, że każdy chłopiec musi mieć Swoje zabawki.
Jeden takie, drugi inny. I babki z wiaderek nie muszą być takie same.
Jutro kupię sobie nową łopatkę do piaskownicy.

tkosiada
02-02-2018, 11:20
Gdyby to było takie proste, że jakość wykonanych zdjęć byłaby proporcjonalna do ilości pieniędzy wydanych na sprzęt, to wszyscy bylibyśmy Anselami. A tak? D..., okazuje się że ricohem gr za 2,5k można zrobić lepsze foto niż a7rIII z batisami.

Jak to? :)
Bezlustra to nie lepsze, a inne, równoległe rozwiązanie do dslr. I tak nalezy to traktowac. Trochę jak co jest lepsze: diesel vs benzyna
Dla mnie idea bezlustra jest wyśmienita bo nareszcie mam sprawny AF. W tym temacie dslr ma potężnego rywala

michalab
02-02-2018, 11:37
Jak to? :)
Bezlustra to nie lepsze, a inne, równoległe rozwiązanie do dslr. I tak nalezy to traktowac. Trochę jak co jest lepsze: diesel vs benzyna
Dla mnie idea bezlustra jest wyśmienita bo nareszcie mam sprawny AF. W tym temacie dslr ma potężnego rywala
Nie zauważyłeś, że dyskusja z tego który sprzęt w czym jest lepszy przeniosła się na to kto ma dłuższego.
Jak się okazuje, Ci co nie mają kasy na sprzęt jaki chcieliby mieć, mają przynajmniej dłuższe.

kmeg
02-02-2018, 11:49
Nie zauważyłeś, że dyskusja z tego który sprzęt w czym jest lepszy przeniosła się na to kto ma dłuższego.
Jak się okazuje, Ci co nie mają kasy na sprzęt jaki chcieliby mieć, mają przynajmniej dłuższe.

I to mnie posądzasz o trollowanie i pisanie nie na temat jednocześnie samemu pisząc takie rzeczy :mrgreen:

tomfoot
02-02-2018, 11:53
Jak to? :)
Bezlustra to nie lepsze, a inne, równoległe rozwiązanie do dslr. I tak nalezy to traktowac. Trochę jak co jest lepsze: diesel vs benzyna
Dla mnie idea bezlustra jest wyśmienita bo nareszcie mam sprawny AF. W tym temacie dslr ma potężnego rywala

Pełna zgoda.
Idea aparatów bezlusterkowych jest super, pozwala na wiele innowacyjnych technologicznych rozwiązań. Dla mnie w tej idei najpiękniejsze jest potencjalne zmniejszenie wagi zestawu, co przy fotografii podróżniczej mogłoby mieć zasadnicze znaczenie. I taką ideę zaczęło realizować Fuji. Małe, dobre body i bardzo dobrej jakości małe obiektywy. Szkoda, że bez normalnej klatki. Następnie w ten projekt wtrąciło się sony i wypuściło swoje toporne kwadratowe body, do których podpinać trzeba co się da albo rzeźbiąc niemiłosiernie z wątpliwymi przejściówkami, albo przypinając wiaderka. I cała idea poszła w ..zdu. Co mi po teoretycznie nieco lepszym technologicznie body, jak ani to poręczne, ani zbytnio innowacyjne, nie zmniejsza istotnie wagi plecaka (a czasem nawet ją powiększa), a znając sony to jak coś w tym siądzie to na amen. Miałem okazję w ostatnich dniach testować a7rIII. No i co? No i nic. Zdecydowanie lepiej operuje się mi moim 5d3, choć noszenie tego może i jest czasem upierdliwe, ale nie tak pogięte jak kombinacje na sony. Jakość zdjęć? Przecież to nie ma znaczenia czy jest to 5d czy a7r - nie od sprzętu, tylko od nas zależy co z tego wyjdzie. A już argument, że do sony można podpinac vojtki czy leica to dla mnie totalny absurd. Przecież prościej kupić leicę niż tworzyć kombinacje.
Tak więc bezlusterkowce są oczywiście alternatywą dla lustrzanek. Niestety nie w wykonaniu sony. które za chwilę będzie posiadać w swoim systemie jak w lustrzankach 5000 różnych body z wieloma literkami i cyferkami w nazwie i ani jednego normalnego systemowego szkła. I zaraz przyjdzie tu miłośnik dxo i powie, że mamy wysyp szkieł do sony. Taaa, samyanga, sigmy i leciutkich zeissów.
Oby canon (i nikon) nie poszły tą drogą. I dobrze robią, że czekają - niech sony dalej testuje na użytkownikach swoje błędy. Obawiam się tylko, że kiedy kupowałem 5d3 za 10.000 to było to ostatnie "tanie" body.
A i jeszcze - jeżeli już deliberujemy nad możliwościami samego body - po co dyskusja o a7rIII? Przecież nikon swoim "archaicznym" lustrem d850 i tak pozamiatał całe sony (przynajmniej do momentu ujawnienia wyczekiwanych wad fabrycznych :-) ).

michalab
02-02-2018, 11:54
I to mnie posądzasz o trollowanie i pisanie nie na temat jednocześnie samemu pisząc takie rzeczy :mrgreen:
A niby, to że pozwoliłem sobie potrolować, jakoś stoi w sprzeczności z tym, że sam to wcześniej robiłeś? A może Cię uniewinnia?

kmeg
02-02-2018, 12:05
A niby, to że pozwoliłem sobie potrolować, jakoś stoi w sprzeczności z tym, że sam to wcześniej robiłeś? A może Cię uniewinnia?

... ale ja nie trollowałem :) To, że Tobie się tak wydaje to nie znaczy, że tak jest ale dobrze, że sam się przyznałeś do trollowania ;)

Chłopcy lubią zabawki jak to już celnie zostało powiedziane.

RobertON
02-02-2018, 12:16
I cała idea poszła w ..zdu

I to jest istota sprawy.
Widziałem gdzieś porównanie wielkości bezlustra S z obiektywami, a innych luster ze szkłem.
Wcale nie wychodzi, że S jako zestaw jest takie małe.

Pozostaje tylko to wachlujące lustro, które niebawem odejdzie do lamusa jak monitory CRT.
Chociaż widziałem w lakimś labie do podglądu stare EIZO na kineskopie.

michalab
02-02-2018, 12:21
... ale ja nie trollowałem :)
Czyli jednak jesteś niewinny.

tomfoot
02-02-2018, 12:58
Pozostaje tylko to wachlujące lustro, które niebawem odejdzie do lamusa jak monitory CRT.


Tyle, że monitory CRT generują faktycznie obraz na niższym poziomie. A lustro? W czym przeszkadza (poza tym, że "klapie")? Wszak jest tylko przekaźnikiem obrazu do oka i niewiele (lub w ogóle) zaburza rzeczywistości. EVF już tak ... Jestem widocznie już stary, ale lubię lustro i jeżeli innowacja ma polegać tylko na jego usunięciu, to co to za postęp?

Jacek_Z
02-02-2018, 13:19
Minolta "nie dorastała" do pięt Canonowi
To zależy o jakim okresie mówimy. Wieki temu tzw wielka piątka firm japońskich była wiele bardziej wyrównana niż ma to miejsce dzisiaj. Fakt że Nikon i Canon były trochę z przodu, ale przepaści jak dziś to nie było. Minolta była bardzo innowacyjną firmą i wiele wynalazków wprowadzili właśnie oni. Np. ... system AF w kształcie zbliżonym do współcześnie stosowanych. I 2 lata później canon musiał przez to zmieniać bagnet ;)

ale ja nie o tym
kmeg i jan pawlak - uważajcie jak edytujecie cytowanie i jak potem cytujecie coś, co jest żle otagowane. Musiałem edytować sporo waszych wpisów.

tkosiada
02-02-2018, 13:30
...A lustro? W czym przeszkadza (poza tym, że "klapie")? Wszak jest tylko przekaźnikiem obrazu do oka i niewiele (lub w ogóle) zaburza rzeczywistości.
Ano zaburza prawidłową prace AF.
Wszelkie FFy/BFy i ciągłe kalibracje szkieł z body to skąd się biorą.
Jeszcze troszkę jak Fuji obniży ceny GFX to wtedy sie znacznie...
Jak ja mogłem używać FF, przecież to GO nie ma :D

tomfoot
02-02-2018, 13:31
Minolta była bardzo innowacyjną firmą i wiele wynalazków wprowadzili właśnie oni. Np. ... system AF w kształcie zbliżonym do współcześnie stosowanych. I 2 lata później canon musiał przez to zmieniać bagnet ;)


To nie może być prawda! DxO o tym nie napisało!

tkosiada
02-02-2018, 13:33
A i jeszcze ino paczeć jak bedą ARTy pod szony to dopiro Pan obaczysz jeden z drugim co bedzie

robertskc7
02-02-2018, 13:53
A i jeszcze ino paczeć jak bedą ARTy pod szony to dopiro Pan obaczysz jeden z drugim co bedzie
Będą płakać japonce w Sony, że im sprzedaż szkieł siadła i zeiss tez będzie płakał i znowu będzie brawo Sigma chyba, że DXO powie inaczej.

jan pawlak
02-02-2018, 13:54
To zależy o jakim okresie mówimy. Wieki temu tzw wielka piątka firm japońskich była wiele bardziej wyrównana niż ma to miejsce dzisiaj. Fakt że Nikon i Canon były trochę z przodu, ale przepaści jak dziś to nie było. Minolta była bardzo innowacyjną firmą i wiele wynalazków wprowadzili właśnie oni. Np. ... system AF w kształcie zbliżonym do współcześnie stosowanych. I 2 lata później canon musiał przez to zmieniać bagnet ;)

ale ja nie o tym
kmeg i jan pawlak - uważajcie jak edytujecie cytowanie i jak potem cytujecie coś, co jest żle otagowane. Musiałem edytować sporo waszych wpisów.

Proszę, napisz lub wskaż/link dokładną procedurę jak to się robi na tym portalu.
Będę się starał

jp

Jacek_Z
02-02-2018, 14:36
Wypowiedź cytowana musi być otagowana:

[QUOTE= tu skrypt umieszcza nick usera i nr postu ] ... tu cytowana wypowiedź ... [ ukośnik/ QUOTE]

Bywa, że cytując coś wycinamy i wycinamy zarazem przypadkowo jeden z tagów QUOTE - ten z przodu lub z tyłu cytatu. Są one w nawiasie kwadratowym, ten z tyłu ma też ukośnik. I zaczynają się wtedy problemy, szczególnie gdy taki źle otagowany post cytuje kolejny z userów. Wtedy ta wypowiedź jest przypisywana komu innemu itd. itd.

jaś
02-02-2018, 15:23
Zwłaszcza dla przeciętnego fotografa, który już zaciera ręce, by pędzić do sklepu po nowość za 15/20 tyś tylko po to, by robić identyczne zdjęcia jak do tej pory ( praktycznie nie do odróżnienia w necie i na papierze od dwa razy tańszych 6d/d750 ) ale przez elektroniczny wizjerek.

:) no tanio nie będzie - tanio już było

jan pawlak
02-02-2018, 17:10
Wypowiedź cytowana musi być otagowana:...

Czyli albo :
1.
funkcja Odpowiedz z cytatem i wycinamy co "nam nie pasuje" i zostawiamy co chcemy ale tak by [QUOTE} i [/QUOTE} zostało
2.
Wycinamy z wypowiedzi co chcemy i wpisujemy u siebie ale dodajemy z przodu [QUOTE} i z tyłu [/QUOTE}

Tak ?

jp

jaś
02-02-2018, 17:21
@jp
Bez względu na to, czy zmieniamy system czy nie, napisz proszę, ile trzeba wydać forsy na sprzęt, żeby wyprodukować takie prace:
Photo: DSC03471 DxO1i | Drezno album | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/travels/drezno/dsc03471-dxo1i.html)
Photo: DSC03129 DxO1i | Drezno album | Janusz-pawlak | Fotki.com, photo and video sharing made easy. (http://public.fotki.com/janusz-pawlak/travels/drezno/dsc03129-dxo1i.html)
To są zdjęcia podróżnicze, więc jak one się mają do tych zdjęć
http://www.canon-board.info/krajobraz-podroze-46/akustyk-z-podrozy-po-europie-86831/index27.html#post1364122

nie miałem czipsów pod ręką, a taka ciekawa dyskusja była

Jacek_Z
02-02-2018, 19:02
Czyli albo :
1.
funkcja Odpowiedz z cytatem i wycinamy co "nam nie pasuje" i zostawiamy co chcemy ale tak by [QUOTE} i [/QUOTE} zostało
2.
Wycinamy z wypowiedzi co chcemy i wpisujemy u siebie ale dodajemy z przodu [QUOTE} i z tyłu [/QUOTE}

Tak ?

jp

Tak. W pkt 2 jeśli po quote nie będzie nicku usera i postu to cytować będziemy, ale nie wiadomo kogo. Co bywa dobre, o ile nie chcemy do kogoś uderzać personalnie

jan pawlak
06-02-2018, 16:45
DSLR sales decreased by 10% compared to 2016 but Mirrorless sales went up 40%. And I guess that in 2018 with Nikon and Canon going “serious” with mirrorless this marks the beginning of the end for the DSLR market.

https://www.sonyalpharumors.com

jp

tomfoot
07-02-2018, 00:59
Czy już wiadomo do kiedy będzie można używać lustrzanek? I drugie pytanie - który model sony wyprzedzi lustrzanki pod względem wagi?

jan pawlak
07-02-2018, 06:37
Czy już wiadomo do kiedy będzie można używać lustrzanek? I drugie pytanie - który model sony wyprzedzi lustrzanki pod względem wagi?

To nie są pytania do mnie !!
To do kupujących aparaty fotograficzne którzy kupili w roku 2017 w stosunku do roku 2016 o 10% mniej lustrzanek i o 40% więcej bezlusterkowców

Jeśli trend się utrzyma to w muzeum technologii powinni przygotować już miejsce na lustrzankę, tam gdzie stoi powiększalnik, koreks i czerwona żarówka.
Ale nie martw się, nadal są tacy którzy używają filmu, magnetowidu, czarnych płyt czy kineskopów.

jp

tomfoot
07-02-2018, 08:59
Nie martwię się tym. Martwi mnie fakt, że metodą kopiuj-wklej zamieszczasz nachalnie te same posty na różnych forach. Zachowujesz się jakby kompletnie zabrakło Ci lustra.

Macios
07-02-2018, 09:12
Mnie martwi to, że chcąc przeczytać coś ciekawego, jak np. opinie/porównania użytkowników tytułowego aparatu, znajduje głównie nic nie wnoszące posty...

robertskc7
07-02-2018, 09:28
Jeśli trend się utrzyma to w muzeum technologii powinni przygotować już miejsce na lustrzankę, tam gdzie stoi powiększalnik, koreks i czerwona żarówka.
i pół przepuszczalne lusterko od sony :)

jan pawlak
07-02-2018, 10:37
i pół przepuszczalne lusterko od sony :)

Jasne, zgoda.

jp

michalab
07-02-2018, 11:27
i pół przepuszczalne lusterko od sony :)
A nie z Canona 1N RS?

KNC
07-02-2018, 13:16
a wiadomo coś kiedy jakaś globalna migawka w bezlusterkowcu albo nawet w lustrze? patrząc na aroganckiego canona pewnie najszybciej takie cuda w sony...
a mi by się przydało :)

jotes25
07-02-2018, 14:46
a wiadomo coś kiedy jakaś globalna migawka w bezlusterkowcu albo nawet w lustrze? patrząc na aroganckiego canona pewnie najszybciej takie cuda w sony...
a mi by się przydało :)

Nieprędko. Canon widzi globalną migawkę głównie w sprzęcie profi-video. W sprzęcie foto prędzej pojawi się jakiś ersatz w postaci "kanapkowego" sensora jak w Sony A9.

jan pawlak
08-02-2018, 23:53
Nieprędko. Canon widzi globalną migawkę głównie w sprzęcie profi-video. W sprzęcie foto prędzej pojawi się jakiś ersatz w postaci "kanapkowego" sensora jak w Sony A9.

W serii bezlusterkowców Sony w rozwój technologii w pełni elektronicznej migawki wynika (chyba) głównie z wyeliminowywania modułów mechanicznych.
W A9 jest może jeszcze nie bardzo dobrze ale w następnej wersji ......

Jeśli się pojawi w Canonie to najprawdopodobniej dopiero/tylko w jakiś aparacie serii M

jp

jotes25
10-02-2018, 19:38
W serii bezlusterkowców Sony w rozwój technologii w pełni elektronicznej migawki wynika (chyba) głównie z wyeliminowywania modułów mechanicznych.


Nie, u Sony rozwój technologii bezlusterkowców jest po prostu pochodną rozwiązań opracowywanych dla smartfonów (Exmor, BSI i teraz 3-warstwowy sensor). To jest najważniejsze pole R&D dla Sony, a bezlusterkowce pod tym względem to raczej margines. Głównym rywalem jest Samsung, który w ogóle stwierdził, że bezlusterkowce to nie jest dla niego biznes i wycofał się z tego rynku (a szkoda).

jan pawlak
10-02-2018, 19:50
Nie, u Sony rozwój technologii bezlusterkowców jest po prostu pochodną rozwiązań opracowywanych dla smartfonów (Exmor, BSI i teraz 3-warstwowy sensor). To jest najważniejsze pole R&D dla Sony, a bezlusterkowce pod tym względem to raczej margines. Głównym rywalem jest Samsung, który w ogóle stwierdził, że bezlusterkowce to nie jest dla niego biznes i wycofał się z tego rynku (a szkoda).

...czyli nie chodzi o to by funkcja migawki w aparacie nie była realizowana mechanicznie, o wyeliminowanie części ruchomych ?
Tak jak wyeliminowano już lustro

jp

jotes25
10-02-2018, 20:05
...czyli nie chodzi o to by funkcja migawki w aparacie nie była realizowana mechanicznie, o wyeliminowanie części ruchomych ?
Tak jak wyeliminowano już lustro

jp

Oczywiście, że o to chodzi :) Nam :)

A Sony chodzi głównie o to, żeby migawka elektroniczna stosowana w smartfonach była coraz doskonalsza. Przy okazji coś skapnie i bezlusterkowcom...

Wątpię czy w najbliższym czasie zobaczymy tzw. global shutter od jakiegokolwiek producenta bezluster. I nie chodzi tutaj o technologię, bo tę na pewno ma i Sony i Canon. Producentom się to po prostu na razie nie opłaca.

tomfoot
10-02-2018, 20:56
Samsung wycofał się z bezlusterkowcow wiedząc, że to rynek bez większych perspektyw. Nie tędy droga do rozwoju fotografii. Nie będziemy już pamiętać o bezlustrach, które zastąpi zupełnie nowy produkt, a lustrzanką zdjęcia robić będziemy jeszcze długo.

jan pawlak
11-02-2018, 14:49
Samsung wycofał się z bezlusterkowcow wiedząc, że to rynek bez większych perspektyw. Nie tędy droga do rozwoju fotografii. Nie będziemy już pamiętać o bezlustrach, które zastąpi zupełnie nowy produkt, a lustrzanką zdjęcia robić będziemy jeszcze długo.

Jasne, mój kolega ma kolekcje i nadal słucha "czarnych" płyt !!

jp

janpur
11-02-2018, 16:32
Jasne, mój kolega ma kolekcje i nadal słucha "czarnych" płyt !!

jp

Vinyl jest ok i negatyw tez.

tomfoot
13-02-2018, 00:53
Jasne, mój kolega ma kolekcje i nadal słucha "czarnych" płyt !!

jp

Śmierć winyli ogłoszono w momencie pojawienia się kompaktów. Dziś konczy się kariera cd, a winyle ciągle grają i grać będą. Tak jak zapis na cd był etapem w rozwoju, tak i bezlustro będzie tylko malutkim kroczkiem w rozwoju fotografii, o ktorym niebawem będzie można czytać w archiwum.
A winyle ciągle grają, a lustra trzaskają. I pasjonaci muzyki będą słuchać tych szumiących trzeszczących płyt, a pasjonaci fotografii będą robić zdjęcia lustrzankami.

Przemek_PC
13-02-2018, 02:26
Z winylami jest jedno ALE, mianowicie mają sens jedynie starsze wydania z lat kiedy w studiach nagraniowych królowała technika analogowa. Obecnie sprzedawane winyle tłoczone są z cyfrowych nagrań więc sens ich kupowania jest źaden. No moźe dla efektu placebo i szpanu.

jan pawlak
13-02-2018, 09:14
Centralna migawka elektroniczna już jest

https://www.sonyalpharumors.com/press-text-sony-develops-back-illuminated-cmos-image-sensor-global-shutter/

jp

fret
13-02-2018, 09:46
Moim zdaniem bezlustra żyją głównie dzięki intensywnemu marketingowi. Nie rozwiązały żadnego problemu, a stworzyły kilka nowych. Tak naprawdę potrzebna, to jest rewolucja w budowie optyki. To co dzieje się aktualnie w korpusach, to są z mojego punktu widzenia jakieś drugorzędne sprawy.

jan pawlak
13-02-2018, 10:12
Moim zdaniem bezlustra żyją głównie dzięki intensywnemu marketingowi. Nie rozwiązały żadnego problemu, a stworzyły kilka nowych. Tak naprawdę potrzebna, to jest rewolucja w budowie optyki. To co dzieje się aktualnie w korpusach, to są z mojego punktu widzenia jakieś drugorzędne sprawy.

Eliminacja ruchomych części (koszty produkcji) i np. zalety wizjerów elektronicznych napędza teraz rozwój technologii.
Zgoda natomiast co do potrzeby skoku/nowej technologii przenoszenia "świata" na matrycę.
Technologia biologiczna ?

jp

tomfoot
13-02-2018, 10:19
Ale, że sony w ogóle jeszcze używa migawki? Po co?

tkosiada
13-02-2018, 11:33
Moim zdaniem bezlustra żyją głównie dzięki intensywnemu marketingowi. Nie rozwiązały żadnego problemu, a stworzyły kilka nowych. Tak naprawdę potrzebna, to jest rewolucja w budowie optyki. To co dzieje się aktualnie w korpusach, to są z mojego punktu widzenia jakieś drugorzędne sprawy.

Ależ rozwiązały. Nareszcie mam fantastyczny AF i pełno punktów w kadrze, nie ma BF/FF

tomfoot
13-02-2018, 11:53
Ależ rozwiązały. Nareszcie mam fantastyczny AF i pełno punktów w kadrze, nie ma BF/FF

No ale Ty masz to co w stopce podajesz, więc sensowne rozwiązanie producenta, który do swojego bezlusterkowca gwarantuje także bardzo dobrej jakości i sensowne gabarytowo szkła. Gdybyś do x pro musiał przez przejściówkę (lub bez) podpinać obiektywy 3x większe od body, to niekoniecznie chyba byłbyś zadowolony?

grizz
13-02-2018, 12:07
No ale Ty masz to co w stopce podajesz, więc sensowne rozwiązanie producenta, który do swojego bezlusterkowca gwarantuje także bardzo dobrej jakości i sensowne gabarytowo szkła. Gdybyś do x pro musiał przez przejściówkę (lub bez) podpinać obiektywy 3x większe od body, to niekoniecznie chyba byłbyś zadowolony?

Rozmiar puchy nie jest determinowany bezusterkowością. Jak pojawią się odpowiednie szkła i zapotrzebowanie, to i większe puszki się pojawią. w m43 już są.

Compact Camera Meter (http://camerasize.com/compact/#679,713,673,725,716,ha,t)

i z dużym szkłem: Compact Camera Meter (http://camerasize.com/compact/#725.506,716.442,ha,t)

tomfoot
13-02-2018, 12:35
Rozmiar puchy nie jest determinowany bezusterkowością. Jak pojawią się odpowiednie szkła i zapotrzebowanie, to i większe puszki się pojawią. w m43 już są.


Ale to mam rozumieć, że następnym etapem rozwoju bezluster, po usunięciu lustra, będzie powiększanie puszki?
BTW. Sony a7r III, które jest tematem wątku, faktycznie wygląda najbardziej kuriozalnie pośród wszystkich body. Mogliby jakiegoś designera znaleźć, ale nie takiego który wcześniej projektował klocki.

grizz
13-02-2018, 12:40
Ale to mam rozumieć, że następnym etapem rozwoju bezluster, po usunięciu lustra, będzie powiększanie puszki?


Dla tych co chcą większą, to taki etap będzie (ale muszą się w danym ssytemie pojawić adekwatne szkła. W fuji największym obiektywem jest 100-400 ważący jedynie 1,3kg x-t2 spokojnie daje z nim radę). Co nie zmienia faktu, że jednoczesnie małe puszki też będą - dla każdego coś miłego. zobacz na gx80 i g9. czy e-pl9 i e-m1

tomfoot
13-02-2018, 12:46
Dlatego uważam Fuji za jedynego sensownego reprezentanta idei systemu bezlusterkowego.
Moim zdaniem (ale ja to inny jestem), aparat fotograficzny oprócz cech technologicznych, musi jeszcze być zwyczajnie choćby trochę sexy.

Merde
13-02-2018, 15:36
Dla tych co chcą większą, to taki etap będzie (ale muszą się w danym ssytemie pojawić adekwatne szkła. W fuji największym obiektywem jest 100-400 ważący jedynie 1,3kg

Na razie, na razie.
Na horyzoncie jest kloc XF 200/2.

Pawel92
13-02-2018, 19:48
...W fuji największym obiektywem jest 100-400 ważący jedynie 1,3kg x-t2 spokojnie daje z nim radę)...
Dla mnie to tak spokojnie nie jest. Jak założę grip, to tak.

KNC
13-02-2018, 22:03
a widzieliscie juz 400/2.8 od sony ? :)
to było na serio :)

jotes25
13-02-2018, 22:45
a widzieliście juz 400/2.8 od sony ? :)


1. Ciekawe czy będzie równie wtórne/odpatrzone co 100-400 :lol: Wiem, optyka jest inna bo Sony nie używa fluorytu.
2. Skoro nie używają fluorytu, to po co robią białe obiektywy? Czerwone byłyby bardziej oryginalne.
3. Za rok przyjdzie Canon z 400/2.8 DO i pozamiata. Będziesz mieć mniej do dźwigania i czatownie będzie można stawiać mniejsze :)
4. Ale i tak nie mam wątpliwości, że Sony 400/2.8 będzie najostrzejszym obiektywem wszech czasów. Na DXO.

To tyle na razie w tym temacie :)

kmeg
13-02-2018, 22:47
a widzieliscie juz 400/2.8 od sony ? :)
to było na serio :)Kruszynka.

https://petapixel.com/2018/02/13/sony-400mm-f-2-8-lens-spotted-olympics/

Jacek_Z
13-02-2018, 23:33
Niektórzy zakładają, że bezlustra spowodują wymarcie lustrzanek. By tak się stało to muszą mieć ofertę supertele. To na razie bardzo słaby punkt tych systemów. I tak do końca to nie chodzi o to, jak by się trzymało taki zestaw jak z dzisjeszymi 600/4. Bo przeciwnicy bezluster zakładają, że będzie się trzymało że, bo bezlustra są za małe i za lekkie. A kto powiedział, że nie pojawi się w ofercie bezlustro całkiem duże i ważące coś koło kilograma? To, że bezlustra są małe i lekkie to coś, co marketing usilnie wskazuje jako zaletę, bo większość ludzi woli takie body. Ale nie wszyscy. Pojawią się bezlustra odpowiednie dla supertele, pewnie z gripem z kilkoma aakku. Tak sądzę. To ma sens i niech przeciwnicy nie piszą, że jest inaczej. Przecież z oferty nie znikną body małe i lekkie. A duże bezlustro wcale nie musi oznaczać bezsensowne.

KNC
14-02-2018, 13:35
Panasonic już dał radę :)
https://www.43rumors.com/wow-panasonic-develops-industrys-first-8k-high-resolution-global-shutter-sensor/

jotes25
14-02-2018, 15:10
Panasonic już dał radę :)
https://www.43rumors.com/wow-panasonic-develops-industrys-first-8k-high-resolution-global-shutter-sensor/

Cyt.:

In the future, we will utilize this OPF CMOS image sensor technology in various applications such as broadcasting cameras, surveillance cameras, industrial inspection cameras, automotive cameras, etc.,

To teraz cała nadzieja w etc. :lol:

A tak na poważnie: nie czytałem jeszcze, ale tak "na oko", to wydaje mi się, że to matryca do zastosowań video, a nie do foto.

grizz
15-02-2018, 10:07
Dla mnie to tak spokojnie nie jest. Jak założę grip, to tak.

A to już wystarczy? https://www.dpreview.com/news/0380800722/fujifilm-announces-x-h1-stills-movie-flagship-with-in-body-stabilization

Pawel92
15-02-2018, 18:14
A to już wystarczy? https://www.dpreview.com/news/0380800722/fujifilm-announces-x-h1-stills-movie-flagship-with-in-body-stabilization

Nie wiem. Moze. Puszka wydaje się być większa niż X-T2.

KNC
18-02-2018, 19:34
widzę na YT że AF całkiem porządnie śmiga z obiektywami canona na metabones v.
Aż bym to z chęcią przetestował z moim 400/2.8 :P

jotes25
18-02-2018, 19:53
widzę na YT że AF całkiem porządnie śmiga z obiektywami canona na metabones v.
Aż bym to z chęcią przetestował z moim 400/2.8 :P

1. Na filmikach to zawsze dobrze wygląda.

2. Szlag Cię trafi, gdy zainstalujesz w aparacie nowy firmware i okaże się, że wszystko przestaje działać. I musisz czekać na nowy firmware od metabones.

3. Niewielkie przeostrzenia będą OK, ale przy sporej zmianie ostrości będzie znacznie gorzej.

4. Pamiętaj, że żadna puszka Sony nie będzie mieć możliwości szybszego działania silnika USM tak jak dla Twojego 400/2.8 ma 7d2 czy 1dx2 (oraz starsze puszki Canona tego pokroju).

Jak mawia Jedyny Posiadacz Sony A7R III Na Tym Forum, jeśli Sony to bez adapterów. Reasumując ja z kolei chętnie sprawdziłbym jak A9 będzie działać z Sony 400/2.8 ;)

jan pawlak
18-02-2018, 21:11
1. Na filmikach to zawsze dobrze wygląda.

2. Szlag Cię trafi, gdy zainstalujesz w aparacie nowy firmware i okaże się, że wszystko przestaje działać. I musisz czekać na nowy firmware od metabones.

3. Niewielkie przeostrzenia będą OK, ale przy sporej zmianie ostrości będzie znacznie gorzej.

4. Pamiętaj, że żadna puszka Sony nie będzie mieć możliwości szybszego działania silnika USM tak jak dla Twojego 400/2.8 ma 7d2 czy 1dx2 (oraz starsze puszki Canona tego pokroju).

Jak mawia Jedyny Posiadacz Sony A7R III Na Tym Forum, jeśli Sony to bez adapterów. Reasumując ja z kolei chętnie sprawdziłbym jak A9 będzie działać z Sony 400/2.8 ;)

To obiektywy EF/E były/są projektowane do bezlusterkowców, do matryc o dużej gęstości pikseli, do systemu AF w którym jednocześnie współpracują detekcja fazy i detekcja kontrastu.

Stosowanie obiektywów innych systemów poprzez przejściówki jest możliwe ale w znaczny sposób ogranicza rozdzielczość układu, szybkość i skuteczność AF itd

jp

mkamelg
06-03-2018, 19:51
http://www.youtube.com/watch?v=_FVCHHRD7Y8

Sunders
06-03-2018, 20:42
Z tego porównania wynika, że bez wątpienia z A73 najlepiej współpracuje obiektyw z bagnetem Sony E. Adapter z obiektywem o innym mocowaniu to proteza, która nie nadąży za nim w śledzeniu i filmowaniu.

WzW
07-03-2018, 22:09
1. Na filmikach to zawsze dobrze wygląda.

2. Szlag Cię trafi, gdy zainstalujesz w aparacie nowy firmware i okaże się, że wszystko przestaje działać. I musisz czekać na nowy firmware od metabones.

3. Niewielkie przeostrzenia będą OK, ale przy sporej zmianie ostrości będzie znacznie gorzej.

4. Pamiętaj, że żadna puszka Sony nie będzie mieć możliwości szybszego działania silnika USM tak jak dla Twojego 400/2.8 ma 7d2 czy 1dx2 (oraz starsze puszki Canona tego pokroju).

Jak mawia Jedyny Posiadacz Sony A7R III Na Tym Forum, jeśli Sony to bez adapterów. Reasumując ja z kolei chętnie sprawdziłbym jak A9 będzie działać z Sony 400/2.8 ;)


Ze wszystkim się zgadzam, jedynie nie rozumiem 4. punktu. O co chodzi? Z tego co się orientuje to A7R nie ma silnika AF (w body), czyli tzw. "śrubokręta".

kmeg
08-03-2018, 10:08
Ze wszystkim się zgadzam, jedynie nie rozumiem 4. punktu. O co chodzi? Z tego co się orientuje to A7R nie ma silnika AF (w body), czyli tzw. "śrubokręta".

Chodzi o to, że szkla podpięte pod 7d/1d chodzą szybciej niz 5d czy jakiekolwiek niższe modele. Silnik AF jest w stanie szybciej przesuwać zespół soczewek. Sony nie potrafi tego tak robić.

ryjki
09-03-2018, 12:20
Chodzi o to, że szkla podpięte pod 7d/1d chodzą szybciej niz 5d czy jakiekolwiek niższe modele. Silnik AF jest w stanie szybciej przesuwać zespół soczewek. Sony nie potrafi tego tak robić.

Chyba, że ktoś chce używać szkła z adapterem do portretu czy krajobrazu gdzie szybki AF nie jest kluczowy, wtedy widzę zastosowanie takich rozwiązań.

szandor
09-03-2018, 12:52
Witam,
3 miesiące temu przesiadłem się z 6D na A7ii, z systemowych szkieł mam FE16-35/f4, FE40-70/f4 oraz FE55/f1,8. Korzystam też mojej canonowej szklarni przez MC-11 + 35/f2IS, 50/f1,8stm, 85/f1,8 i 70-200/f4IS. Wszystkie te szkła canona śmigają na alfie, szczególnie fajnie pracuje się na stałkach na pełnych przysłonach. C85 dostał nowe życie. Praca 6D z jednym centralnym punktem z jasnymi szkłami to proteza. Obiektywy canona zwalniają w złych warunkach oświetleniowych i tutaj FE55/f1,8 pokazuje pazur. Na wadze trochę zyskałem, na ergonomii trochę straciłem, ogólnie jestem zadowolony. Czekam na A7iii.

gnd
09-03-2018, 21:00
Jak z lampami? Mam zestaw triggerow c622 sterowanych z menu. Bardzo to wygodne i lampy younuo nie były drogie a jak w Sony? Słyszałem coś o godoxach ale nie śledziłem.

tomfoot
09-03-2018, 23:18
Lampy? Sony a7 III nie potrzebuje światła, żeby robić zdjęcia.

Photointo
13-03-2019, 09:36
Jestem już parę dni po przesiadce z Canona na A7RIII i powiem, że przeważają pozytywne odczucia. Właśnie obrabiałem zdjęcia z wnętrza, różne barwy światła (dokładnie kościół) i jasność, szumy mocno na plus (największe doświadczenie mam z poprzedniej obróbki z Canon 6D) oraz co mnie zaskoczyło - bardzo podobają mi się kolory.

Rysiek_O
13-03-2019, 09:43
Jestem już parę dni po przesiadce z Canona na A7RIII i powiem, że przeważają pozytywne odczucia. Właśnie obrabiałem zdjęcia z wnętrza, różne barwy światła (dokładnie kościół) i jasność, szumy mocno na plus (największe doświadczenie mam z poprzedniej obróbki z Canon 6D) oraz co mnie zaskoczyło - bardzo podobają mi się kolory.

Może wstawisz coś do obejrzenia?

jan pawlak
13-03-2019, 09:50
Jestem już parę dni po przesiadce z Canona na A7RIII i powiem, że przeważają pozytywne odczucia. Właśnie obrabiałem zdjęcia z wnętrza, różne barwy światła (dokładnie kościół) i jasność, szumy mocno na plus (największe doświadczenie mam z poprzedniej obróbki z Canon 6D) oraz co mnie zaskoczyło - bardzo podobają mi się kolory.

Jakim oprogramowaniem ?

jp

Photointo
13-03-2019, 10:15
LR classic.

zdebik
13-03-2019, 10:55
Pytanie czy na białą ścianę ostrzy w nocy?

Photointo
13-03-2019, 11:01
Nie ostrzy, ale już wiem, że to kwestia bezluster ;) W tym względzie lustrzanki nadal mają przewagę.

Inna kwestia, że przy plikach z 46 mpx trzeba będzie zainwestować w lepszy procesor.

tomfoot
13-03-2019, 11:10
Nie ostrzy, ale już wiem, że to kwestia bezluster ;) W tym względzie lustrzanki nadal mają przewagę.

Inna kwestia, że przy plikach z 46 mpx trzeba będzie zainwestować w lepszy procesor.

Jeżeli chcesz dobrze przetestować ten sprzęt, to wczoraj widziałem, że w kioskach pojawiła się publikacja National Geographic dla dzieci z figurką tygrysa. Jest chyba dość spokojny i nie rusza łapą.

Photointo
13-03-2019, 11:23
Bawiłem się już tym tygrysem u dzieci znajomej, ale do tego potrzebowałbym obiektywu makro :P

Rysiek_O to nie są ciekawe zdjęcia, chodzi mi o to, że zdjęcia z wnętrza tego kościoła obrabiam od ok 2008 roku na różnych aparatach i kolory z A7RIII mi "leżą", idą ku bieli a czerwienie nie są tak mocno wybite jak w canonie. Najwięcej obrabiałem ostatnio na 6D. Różnica może być też związana z nowymi profilami Adobe, czyli Adobe Color na którym to zdjęcie robiłem.

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż

1940

jan pawlak
13-03-2019, 13:30
Nie ostrzy, ale już wiem, że to kwestia bezluster ;) W tym względzie lustrzanki nadal mają przewagę.

Inna kwestia, że przy plikach z 46 mpx trzeba będzie zainwestować w lepszy procesor.

Nie wiem jaki masz sprzęt, ale może warto zacząć od karty graficznej (Edit/Preferences/Performance)

jp

Photointo
13-03-2019, 17:21
Kartę mam bardzo dobrą i włączyłem jej wspomaganie.

jan pawlak
13-03-2019, 20:54
Kartę mam bardzo dobrą i włączyłem jej wspomaganie.

1.
Czy już Twoje ręce "naumiały się" nowego body ?
Ja po ponad rok użytkowania A7R2 wziąłem do ręki 5D3 (5Dx miałem wiele lat) i nie leżał "dobrze"

2.
Dla mnie po przejściu 5D3 -> A7R2 było :
- największym zaskoczeniem ostrość zdjęć
- największą trudnością ułożenie/sposób menu

jp

p0m
14-03-2019, 05:16
1.
- największym zaskoczeniem ostrość zdjęć


no właśnie widać na podstawie zdjęć tygrysa, jakie one ostre...

Photointo
14-03-2019, 07:57
jan pawlak powoli się przyzwyczajam, grip jest trochę za blisko mocowania obiektywu i palce mi się trochę nie mieszczą - pod tym względem canon jest bardziej ergonomiczny. Nie wiem czy miałeś w ręce EOS R, tu bym porównywał ergonomiczność. Wizjer EVF jest dobrej jakości, gorzej z LCD - ten jest dla mnie trochę za mały i ciemny (jak jestem na zewnątrz to włączam opcję "słoneczny dzień" by podnieść komfort.

Miałem do czynienia wcześniej najdłużej z Canonem 6D, ale EOS R robi dużo, dużo ostrzejsze zdjęcia od niego.

jan pawlak
14-03-2019, 08:32
jan pawlak powoli się przyzwyczajam, grip jest trochę za blisko mocowania obiektywu i palce mi się trochę nie mieszczą - pod tym względem canon jest bardziej ergonomiczny. Nie wiem czy miałeś w ręce EOS R, tu bym porównywał ergonomiczność. Wizjer EVF jest dobrej jakości, gorzej z LCD - ten jest dla mnie trochę za mały i ciemny (jak jestem na zewnątrz to włączam opcję "słoneczny dzień" by podnieść komfort.

Miałem do czynienia wcześniej najdłużej z Canonem 6D, ale EOS R robi dużo, dużo ostrzejsze zdjęcia od niego.

Też z gripem miałem problem, ilość miejsca na palce zależą zresztą od podpiętego obiektywu.
Do czasu gdy zaprogramowałem C1, C2 na chwilową (tylko wtedy gdy wciśnięty) zmianę ustawień co wymusiło inne trzymanie aparatu praktycznie za obiektyw. Ręce się naumiały, teraz sięgają/trzymają tak "automatycznie"

Monitora praktycznie używam tylko na statywie oraz gdy coś ustawiam w menu.
Gdy chodzę z aparatem, gdy robię zdjęcia to tylko EVF, to monitor wyłączony "na stałe"

jp

tomfoot
16-03-2019, 00:28
Photointo masz jeszcze ten aparat, czy już się go pozbyłeś? Czy zauważyłeś już różnicę przy piciu herbaty?

tmielcarz
16-03-2019, 00:42
Czy zauważyłeś już różnicę przy piciu herbaty?

Trochę hermetyczne, ale dobre :)

Photointo
16-03-2019, 09:40
Mam i się go nie pozbędę, kawał dobrego sprzętu.

tomfoot
16-03-2019, 09:48
Mam i się go nie pozbędę, kawał dobrego sprzętu.

No to super! Obiektywy też jakieś kupujesz, czy wszystko ogarniesz z szerokiego?