PDA

Zobacz pełną wersję : Po naprawie punkty AF aparatu chybią z ostrością



Daniło
08-10-2017, 18:21
Witam wszystkich jako nowy użytkownik forum.

Od 6 lat posiadam lustrzankę Canon 500D. Ostatnio podczas wykonywania seryjnej sesji (zdjęcia seryjne) zniszczeniu uległ mi listek migawki. Podjąłem się samodzielnej wymiany listków migawki na nowe. Wymiana zakończyła się sukcesem, aparat działa a nowe liski migawki pracują prawidłowo.

Po naprawie pojawił się nowy problem. Polega on na tym że ostrość na zdjęciach znajduje się nie tam gdzie trzeba. Gdy namierzam punktem AF np. górnym, na fotografowany obiekt, słychać i widać że obiektyw szuka ostrości i po chwili ją znajduje. Tu nie ma problemu. W wizjerze obiekt również jest ostry jak należy. Kiedy wykonam już zdjęcie i sprawdzam "co wyszło" okazuje się że obiekt na który namierzyłem np. górny punkt AF jest nieostry. Ostry za to jest obiekt w dolnej części kadru w okolicach dolnego punktu AF. Ostrość na zdjęciu zawsze ucieka w dół wszystko jedno jaki punkt AF nastawiłem.

Do tej pory przeczyściłem styki obiektywu i aparatu choć zakładam że to nie jest wina styków ani nawet obiektywu. Obiektyw działa poprawnie. Ta sama usterka (nieostre zdjęcia) jest na obiektywie kitowym 18-55 oraz obiektywie canona 55-250. Usterka również jest na podglądzie Live Viev. W miarę ostre zdjęcia wychodzą na dużych ogniskowych (ale ta ostrość nie jest idealna jak na możliwości obiektywów które podłączałem). Jedynie wszystko jest w porządku kiedy przejdę na ręczne ostrzenie. Wówczas zdjęcia są ostre w tych miejscach gdzie chciałbym żeby były ostre.

Moje wnioski są takie że skoro rozebrałem i złożyłem aparat i występuje usterka jak wyżej opisałem to znak że musiałem wykonać coś źle. Dalej już mam problem z dojściem co jest nie tak. obstawiam że najpewniej jest coś z matrycą którą musiałem zdemontować aby dostać się do lisków. Matryca jest przykręcona za pomocą 3 śrub torx. Między ramką matrycy a ramą aparatu(?) znajdują się 3 sprężyny.
W związku z tym mogę zadać pytanie. Czy siła dokręcenia śrubek torx ( co za tym idzie ściśnięcia sprężynek) a tym samym krzywe, skoszone ułożenie całej ramki z matrycą może powodować nieprawidłowe ustawienie ostrości padającego obrazu na matrycę? Tłumaczę to sobie (nie wiem czy słusznie) że obraz padający na krzywo zamontowaną matryce jest nieprawidłowo ostrzony. Nie chciał bym już któryś raz rozbierać aparatu aż do matrycy aby przekonać się o tym osobiście, gdyż obawiam się o żywotność małych zabezpieczeń na taśmach. Mam wrażenie że można je otwierać i zamykać określoną liczbę razy.
Dla ułatwienia film z składania Canona 450D W min. 2:35 (http://www.youtube.com/watch?v=R7jmzs2XB8U) widać że człowiek nie wkłada żadnych sprężynek między metalową ramę aparatu u ramkę matrycy. Z kolei tu (http://www.youtube.com/watch?v=7huA4R9rXrQ&t=207s) w 650D sprężynki są (25:50).

rafels3
08-10-2017, 18:52
Na moje oko rozkalibrowałeś układ AF. Poszukaj w google "AF screw".

mkamelg
08-10-2017, 19:05
Nie chciał bym już któryś raz rozbierać aparatu aż do matrycy aby przekonać się o tym osobiście, gdyż obawiam się o żywotność małych zabezpieczeń na taśmach. Mam wrażenie że można je otwierać i zamykać określoną liczbę razy.

Nie będziesz musiał już tego robić osobiście tylko zajmie się tym autoryzowany serwis bo rozregulowałeś położenie matrycy.

https://e-csi.pl/uslugi-serwisowe

To będzie usługa "Regulacja układu AF do wzorca" do której przeprowadzenia będzie potrzebna "Regulacja położenia matrycy" plus ewentualne "Czyszczenie matrycy" jeżeli uważasz iż jest zbyt brudna.

r_m
08-10-2017, 19:09
Między ramką matrycy a ramą aparatu(?) znajdują się 3 sprężyny.
W związku z tym mogę zadać pytanie. Czy siła dokręcenia śrubek torx ( co za tym idzie ściśnięcia sprężynek) a tym samym krzywe, skoszone ułożenie całej ramki z matrycą może powodować nieprawidłowe ustawienie ostrości padającego obrazu na matrycę?

Tak. "Z tego powodu" (według teorii spiskowych: żeby niezależne serwisy miały gorzej) zostały wprowadzone sprężynki w miejsce podkładek.

@rafels3: układ AF działa poprawnie, bo na matówce ostrość jest wtedy, kiedy powinna, tylko nie na matrycy.

Daniło
08-10-2017, 19:34
Dziękuje za szybkie odpowiedzi. Teraz widzę że popełniłem parę błędów podczas demontażu matrycy:
1. Nie zaznaczyłem gdzie powinny znajdować się 3 podkładki pod matryca,
2. Nie zaznaczyłem położenia śrubek torx, i nie obliczyłem liczby obrotów podczas odkręcania,
3. być może jeszcze coś o czym do tej pory nie wiem.

Na tej (http://dslrmodifications.com/500Dinstallsteps.html)stronie jest wyjaśnione co i jak. Bez olbrzymiej ilości szczęścia samemu bez sprzętu i wiedzy ciężko to zrobić nawet metodą prób i błędów.

mkamelg problem polega na tym że podczas odkręcania paru śrubek nie obyło się bez problemów. Niektóre mają rozbite gniazda krzyżykowe a w 2 musiałem nacinać mini szlifierką śrubkę wzdłuż gdyż śrubki były klejone i nie mogłem ich odkręcić śrubokrętem. "NIEZADOWOLENIE" serwisanta ustawiającego układ Af będzie OLBRZYMIE a to zapewne skończy się większymi kosztami za naprawę. Z tych względów chce uniknąć korzystania z serwisu. Na razie zastanowię się co z tym fantem robić aczkolwiek może być tak że będę zmuszony skorzystać z serwisowej naprawy.

Kto kombinuje traci dwa razy.

rafels3
08-10-2017, 21:21
@rafels3: układ AF działa poprawnie, bo na matówce ostrość jest wtedy, kiedy powinna, tylko nie na matrycy.

No tak, źle się wyraziłem: rozkalibrował położenie matrycy względem punktu AF.