PDA

Zobacz pełną wersję : Astrofotografia - mam teleskop i lustrzankę. Co dalej?



mar_ko
28-09-2017, 14:26
Z dnia na dzień zostałem "tymczasowym zarządcą" takiego oto sprzętu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-bk120-1eq5
Do tego w zestawie Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV.

Muszę w przeciągu 2 tygodni wykonać kilkanaście zdjęć, tak, aby dało się je powiększyć do jakiegoś większego formatu.

Problem polega na tym, że nigdy w życiu nie miałem do czynienia z jakimkolwiek sprzętem tego typu, moja wiedza o astronomii ogranicza się do wiadomości z ogólniaka (który ukończyłem daaawno temu).

Posiadam lustrzankę Canon 5DMkI - (w komplecie ze sprzętem jest odpowiedni adapter), ale nie bardzo wiem, co dalej - tzn. co robić, żeby działało.

Proszę o jakieś porady - co robić, gdzie szukać tak, aby nie musieć się przekopywać przez wszystkie strony, jakie proponuje Google.

igor58
28-09-2017, 15:37
wejdź na optyczne.pl, tam jest wszystko dokładnie opisane

robson999
28-09-2017, 19:49
Jakiego typu zdjęcia musisz wykonać?

mar_ko
28-09-2017, 22:50
Jakiego typu zdjęcia musisz wykonać?

Nie mam pojęcia jakie są możliwości takiego zestawu (wiem, że ma też napęd). Przypuszczam, że da się zrobić zdjęcie słońca (są odpowiednie filtry) i księżyca - zerknąłem wczoraj - widok niesamowity.
Na zdjęcia jakichś mgławic i innych spektakularnych obiektów za bardzo nie liczę. Planet na razie i tak nie umiem znaleźć.
Ogólnie to w weekend zabieram sprzęt do domu i postaram się go jakoś chociaż pobieżnie ogarnąć. Na razie zdążyłem się tylko zorientować, że zdjęcia nieba, które z sieci wyglądają fajnie są "sklejane" z n pojedynczych zdjęć.

OCleVer
29-09-2017, 12:12
Skąd jesteś? Jak Podkarpacie to możemy się spotkać, coś się wymyśli ;)

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

mar_ko
29-09-2017, 22:59
Skąd jesteś? Jak Podkarpacie to możemy się spotkać, coś się wymyśli ;)

Niestety, jestem z południowej Wielkopolski, dzięki za dobre chęci.

Dziś miałem chwilę czasu.
Pełny zestaw oprócz teleskopu to:

- okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV

- https://deltaoptical.pl/okular-swa-58-5mm-1-25

- pryzmat 45 stopni

- adapter T2 do Canona

- adapter M43/T2

- srebrna folia do zdjęć Słońca jak sądzę

- zestaw kolorowych filtrów (Yellow, Green, Red, Light Blue, Orange)

- EQ4/5 Dual Axis Motor Drive

Podłączyłem lustrzankę (Canon 5D) do tubusa i udało mi się zrobić zdjęcie Księżyca, jednak powiększenie bardzo odbiega od tego, co widać w okularze 8-24mm.

Czy da się połączyć zestaw tak, aby pomiędzy aparatem a tubusem był wspomniany okular powiększający?

Wiem, że do poważniejszych zdjęć muszę ustawić teleskop na Gwiazdę Polarną, żeby napęd podążał za ruchem nieba.

Wiem, że mój Canon może naświetlać kadr najdłużej przez 30 sekund (w trybie bulb dłużej, ale bez wężyka spustowego z blokadą migawki się nie da). O ile dobrze rozumiem, to właśnie wymusza robienie serii kilkunastu zdjęć i sklejanie ich w całość?