PDA

Zobacz pełną wersję : jak poznać tajniki Photoshop'a ???



Kubaman
02-10-2004, 23:29
tak jak w temacie, czy znacie jakieś linki do konkretnych stron opisujących tajniki obróbki w PS itp :?:
mój pierwszy dSLR dopiero do mnie jedzie :D , i nie mam żadnych doświadczeń w obróbce zdjęć z aparatu, choć samego PS nieco liznąłem.

dzięki

Spontan
03-10-2004, 00:01
A jaki to ten dSLR :)?

Kubaman
03-10-2004, 08:03
20d :mrgreen:
ale niestety nawet to nie zrobi za mnie zdjęcia :o (a tak właściwie to na całe szczęście :!: )

dostałeś odpowiedź, a czy ja dostanę ? :roll: :wink:

Tytus
03-10-2004, 09:04
tak jak w temacie, czy znacie jakieś linki do konkretnych stron opisujących tajniki obróbki w PS itp :?:
mój pierwszy dSLR dopiero do mnie jedzie :D , i nie mam żadnych doświadczeń w obróbce zdjęć z aparatu, choć samego PS nieco liznąłem.

dzięki

"Fotografia Cyfrowa - Edycja Zdjęć" Scott Kelby, Wydawnictwo Helion, 69,90 zl.
to biblia dla każdego, napisana na podstawie PS CS

w dalszej kolejności np.: http://www.graffik.pl/

ale najpierw przeczytaj książkę

Spontan
03-10-2004, 11:55
Ja sie nie uczyłem PS'a żadnym poradnikiem ;-) Poprostu metodą prób i błędów, więc poradnika żadnego nie polece :P :P

Tytus
03-10-2004, 13:18
Ja sie nie uczyłem PS'a żadnym poradnikiem ;-) Poprostu metodą prób i błędów, więc poradnika żadnego nie polece :P :P

zazwyczaj też tak robię, a własciwie robiłem, ale moim zdaniem PS jest na to zbyt rozbudowany
w tej chwili czas jest dla mnie zbyt cenny by go na to "marnować"

Kubaman
03-10-2004, 14:12
dzięki Tytus,

jeśli chodzi o ścisłość, to poszukuję jakiś fajnych stron w necie, czytanie kiepsko mi idzie :wink:

co do nauki - ja też wszystkich programów uczyłem się samodzielnie, problem polega tylko na tym, że chcę robić fajne zdjęcia i mieć możliwość ich poprawnej obróbki od razu, a nie po roku nauki na błędach. przynajmniej pewne pojęcia i zasady chciałbym zebrać od doświadczonych cyfromaniaków

więc? zna ktoś jeszcze jakieś fajne miejsca w sieci :?:

wariat
03-10-2004, 14:19
Gógel zna ... ja zwykle wpisuje "photoshop tutorial", albo jak mam jakis problem z czyms konkretnym to "konkretny problem photoshop" ... dziala i odpowiada szybciej niz jakiekolwiek forum ;-)

BTW Dzien dobry wszystkim ;-)

Tytus
03-10-2004, 14:20
dzięki Tytus,

jeśli chodzi o ścisłość, to poszukuję jakiś fajnych stron w necie, czytanie kiepsko mi idzie :wink:

co do nauki - ja też wszystkich programów uczyłem się samodzielnie, problem polega tylko na tym, że chcę robić fajne zdjęcia i mieć możliwość ich poprawnej obróbki od razu, a nie po roku nauki na błędach. przynajmniej pewne pojęcia i zasady chciałbym zebrać od doświadczonych cyfromaniaków

więc? zna ktoś jeszcze jakieś fajne miejsca w sieci :?:

powiem tak, szukałem długo i nie znalazłem

w sieci sa samouczki a właściwie tutoriale bardzo wybiórcze i poświęcone konkretnym zadaniom

w tej książce natomiast znajdziesz od A do Z przewodnik co zrobić w każdej sytuacji ze zdjęciem po wciśnięciu guzika migawki

kup lepiej książkę, strony www też trzeba czytać, a to co jest tam napisane z tą książka równać się nie może

TomaszQ
03-10-2004, 17:04
Zgadzam sie z Tytusem.
PS to dość skomplikowane narzędzie i dokąd nie pozna sie jego, dość pokrętnej na pierwszy rzut oka filozofii to kozystanie z netowych tutoriali jest bez sensu.
Podstaw nauczysz się z książki potem sam zobaczysz.

maku
03-10-2004, 18:22
Jest wiele książek i stron www na temat PS. Ale faktycznie ta którą polecił Tytus jest na początek zdecydowanie najlepsza. Jest to chyba najbardziej przystępna publikacja tego typu jaką spotkałem. W dalszej kolejności możesz szukać takich rzeczy jak biblie itd. są zanacznie szersze ale też trudno znaleźć w nich konkretne rozwiązanie na konkretny problem.A Kelby właśnie w ten sposób napisał tą książkę: problem-rozwiązanie.

Przemek Białek
03-10-2004, 21:12
Jest wiele książek i stron www na temat PS. Ale faktycznie ta którą polecił Tytus jest na początek zdecydowanie najlepsza. Jest to chyba najbardziej przystępna publikacja tego typu jaką spotkałem. W dalszej kolejności możesz szukać takich rzeczy jak biblie itd. są zanacznie szersze ale też trudno znaleźć w nich konkretne rozwiązanie na konkretny problem.A Kelby właśnie w ten sposób napisał tą książkę: problem-rozwiązanie.

w pewnym sensie napewno! ale najwazniejsza rzecza jest poznanie szopa w jego podstawach co w rezultacie pozwala na poprawianie swoich zdjec, i to w zaleznosci co sie chce osiagnac!

bo jesli takie cos to trzeba troche pogluwkowac;

http://www.fornet.com.pl/fotocela/details.php?image_id=272&mode=search

Algier
04-10-2004, 18:05
Polecam tak jak Tytus: "Fotografia Cyfrowa - Edycja Zdjęć" Scott Kelby, Helion
Książka jest rewelacyjna.

Przemek Białek
05-10-2004, 01:46
Polecam tak jak Tytus: "Fotografia Cyfrowa - Edycja Zdjęć" Scott Kelby, Helion
Książka jest rewelacyjna.

dla poczatkujacych!

Baldi
05-10-2004, 10:14
Oczywiście publikacji jest od zarąbania
Zarówno tych internetowych jak i papierowych,
Z papierowych to proponuję Biblie Photoshopa 7/7CE ... nie wiem czy już jest Biblia dla CS-a ... ?
Jeśli chodzi o internet to przytoczony wcześniej Graffik.pl jak najbardziej,
ale znaczie więcej znajdziesz w serwisie (a szczególnie na forum):
www.photoshop.pl (http://www.photoshop.pl)
Na forum oprócz wielu rozwiązań konkretnych problemów znajdziesz wątki z setkami linków do różnych tutków (tutoriali :) ) i porad. POLECAM zaprzyjaźnienie się z tym forum :)
Pozdrawiam
Baldi

Robert.5055
06-10-2004, 00:46
Mozesz zagladnac tutaj: http://psworkshop.net/psworkshop/
albo tu: http://thewebmachine.com/

a z ksiazek moze ta: http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/0764535781/202-0333255-0391820

satriani
06-10-2004, 11:53
Ja zaopatrzyłem sie w taka Biblię do PS i powiem szczerze że jestem bardzo niezadowolony, bo niby wszystko kompletnie opisane, ale jak szukasz czegoś konkretnego to oczywiście 15 min do tyłu na znalezienie konkretu.
Do poduszki to raczej też sie nie nadaje.
Dla zupełnie zielonego fotoamatora poleciłbym albo papierowy poradnik dla początkujących za ok.15-20 pln albo książkę o fotografii cyfrowej z przykładami edycji w PS za ok. 30-70 pln no i oczywiście poradniki sieciowe i fora.

Na pewno jednak dla amatora nie polecam Biblii PS bo wiekszość z nas wykorzystuje chyba z 10-20% możliwości tego programu. No oczywiscie zdarzaja się wyjątki ;-))

wariat
06-10-2004, 18:09
Na poczatek to IMO wystarczajaca jest instrukcja obslugi chyba ... wiele rzeczy jest tam fajnie pokazanych...

Vitez
07-10-2004, 10:17
Na poczatek to IMO wystarczajaca jest instrukcja obslugi chyba ... wiele rzeczy jest tam fajnie pokazanych...

Mi do PS Elements 2.0 nie dali instrukcji obslugi :(

wariat
07-10-2004, 11:05
No do tego co lezy w pudelku od aparatu to mi tez nie... choc pamietam ze jak kiedys kupowalem notka we drancji to tam byl elements z instrukcja ... tylko po zabojadowemu :) ... ale z normalnym PS instrukcja jest i IMO calkjiem niezla, nie zeby rewelacyjna ale niezla.

pejot
18-10-2004, 13:59
"Korekcja i separacja" Dan Margulis

Książka pisana w oparciu o Photoshop 6. Generalnie o tym, co można wydobyć z kiepskiego technicznie zdjęcia...

Vitez
19-10-2004, 03:17
Generalnie o tym, co można wydobyć z kiepskiego technicznie zdjęcia...

Ksiazka antyedukacyjna fotograficznie? Rzesze pstrykaczy robiacych kiepskie technicznie zdjecia bedzie je przerabiac w arcydzielka Photoshopowe dzieki tej ksiazce? A nie lepiej kupic ksiazke o fotografii ? ;)

pejot
19-10-2004, 08:04
Vitez, wiedziałem, że prędzej czy później, i mój post opacznie zrozumiesz.

Post dotyczy tajników photoshopa.
Moja odpowiedź dotyczy tajników photoshopa.
Chciałem koledze pomóc polecając bardzo dobrą książkę. Uwierz mi, praca na wyciągach barwnych jest tak samo trudna co fotografia. I nie lepiej kupić książkę o fotografi, bo to nic nie da. Ten kto ma robić zdjęcia, i ma je robić dobrze, będzie je robił i bez tej książki. Ale do opanowania warsztatu PS potrzebna już jest lektura. Choćby po to, żeby z kiepskiego zdjęcia, zrobionego przez kogoś, uratować to co na nim miało pierwotnie być. Satysfakcja. Proste?

p13ka
19-10-2004, 08:41
Kupiłem w Merlinie "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć" Scott Kelby. Wcześniej o niej wspominał Tytus i Algier. Potwierdzam ich opinie. To REWELACJA! :P Wszystko opisane bardzo przystępnie, z ekranami, przykładami, i tak zindeksowane, że bez trudu można znaleźć interesujące zagadnienie. Nie trzeba znać dobrze PS żeby coś fajnego zrobić ze zdjęciem. De facto photoshopowy nowicjusz też sobie poradzi. Szczerze polecam :!:

Vitez
19-10-2004, 20:41
Vitez, wiedziałem, że prędzej czy później, i mój post opacznie zrozumiesz.


Pejot - wiedzialem ze nie zauwazysz znakow zapytania w moim poscie i go opacznie zrozumiesz.
Ja sie pytam o ksiazke, o to co zawiera, a nie ja opinuje :roll: .

Kuba C.
19-10-2004, 21:38
Jeśli ktoś byłby chętny to moge wysłać podręcznik do ps7 po polsku w pdf. Może komuś się przyda. Jak coś to PW. :)

Aha plik ma 13 mb :(

tpop
19-10-2004, 21:45
Jeśli ktoś byłby chętny to moge wysłać podręcznik do ps7 po polsku w pdf. Może komuś się przyda. Jak coś to PW. :)

Aha plik ma 13 mb :(

A moze masz mozliwosc wystawic go na jakims serwerze?

pejot
20-10-2004, 01:31
Jeśli chodzi o zawartość "Korekcja i separacja" to podaję linka do spisu treści- jest dość obszerny. Niektóre tematy są naprawdę bardzo interesujące... nawet dla własnej radości to opanować...

http://helion.pl/ksiazki/ph6kor.htm

przemo_21
21-10-2004, 14:59
Jeśli ktoś byłby chętny to moge wysłać podręcznik do ps7 po polsku w pdf.

Witam
To ja poproszę :-)
dzięki

podprzem@o2.pl

Kuba C.
21-10-2004, 22:06
Wysle ta książeczkę wszystkim którzy chcieli ale może to potrwać kilka dni więc prosze o cierpliwość!8)

POzdrawiam Kuba

satriani
24-10-2004, 00:59
trzymamy ci ę za słowo

Kubaman
24-10-2004, 21:07
no właśnie trzymamy za słowo - ja tez się piszę. Zgadzam sie, że chyba najlepiej byłoby to gdzies zapodać na serwerek :roll:

pozdro

kavoo
25-10-2004, 12:28
http://www.totaltraining.com/store/2003/tt_products/AdobePhotoshopCSComplete.asp?mscsid=
Jak to bylo w reklamie Gillette --> "the best a man can get" ;-)

Do tego jest jeszcze podobny kurs "Adobe Photoshop for Photographers", ale troche ubozszy... bo tylko 1xCD a nie 7xDVD ;-) Ale generalnie Total Training rulez 8)

eternus
25-10-2004, 13:52
Ja sie nie uczyłem PS'a żadnym poradnikiem ;-) Poprostu metodą prób i błędów, więc poradnika żadnego nie polece :P :P

Photoshop ma tez nie zle helpa zrobionego.

przemo_21
26-10-2004, 09:37
witam
ciekawy link : Photoshop for Photographers

http://www.epaperpress.com/psphoto/

pozdrawiam

Kuba C.
27-10-2004, 19:00
Witam!
Na prośbe umieściłem podręcznik na serwerze.

http://master692.republika.pl/Adobe.Photoshop.7.PL.podręcznik.uzytkownika.[osiolek.pl].rar

Miłego czytania :)

Pozdrawiam Kuba

tpop
27-10-2004, 19:58
Miłego czytania :)

"Przykro nam, strona o podanym adresie nie istnieje."
Dzieki :D :

satriani
27-10-2004, 20:39
Witam!
Na prośbe umieściłem podręcznik na serwerze.

http://master692.republika.pl/Adobe.Photoshop.7.PL.podręcznik.uzytkownika.[osiolek.pl].rar

Miłego czytania :)

Pozdrawiam Kuba

Było by miłe gdyby strona istniała :?

Kuba C.
27-10-2004, 21:07
u mnie bez problemu się otwiera! I nie ma znaczenie czy przez explorera czy mozille czy opere!
MOże został przekroczony limit połączeń ale pisało by! Więc nie wiem co jest grane! :(
Jak coś to moge wysłać jeszcze mailem więc prosze pisać!

Pozdrawiam Kuba

tpop
27-10-2004, 21:19
Jak coś to moge wysłać jeszcze mailem więc prosze pisać!


To ja poprosze. Jak dostane to tez wrzuce na serwerek.

EDIT

O teraz mam "Przykro nam, strona chwilowo nie działa z powodu przekroczenia godzinnego limitu transferu."
Ale i tak poprosze maila.

canis_lupus
27-10-2004, 21:34
Podręcznik umieściłem na STABILNYM i szybkim serwerze: www.foto.cracow.prv.pl/podrecznik.rar

Kuba C.
27-10-2004, 22:08
thnx za umieszczenie, ja mam dostęp niestety tylko do serwerka na republice!

Pozdrawiam Kuba

przemo_21
28-10-2004, 08:57
WITAM I DZIĘKI KUBA

Poradnik dostałem aż dwa razy :D

Pozdrowienia

satriani
29-10-2004, 09:24
Podręcznik umieściłem na STABILNYM i szybkim serwerze: www.foto.cracow.prv.pl/podrecznik.rar

No teraz bez problemu , dzieki serdeczne chłopaki

canis_lupus
29-10-2004, 17:54
Nie ma za co... Polecam sie na przyszłość. :D

Matias
22-01-2005, 14:01
ja też właśnie ściągam z tego drugiego serwera.
dzięki Wam bardzo :D

rewizor
22-01-2005, 14:51
Również duze dzieki

pozdr.

rewizor

przemo_21
26-01-2005, 13:18
witam

http://www.dreamtom.3d.pl/

polecam grafikę 2d - człowiek sworzył turiale pod wpływem ksiązki korekcja i separacja.

http://www.aci.pl/~stig/tutoriale/120pt.htm

Jak ktos ma coś podobnego to poproszę

pejot
29-01-2005, 17:25
Mam tą księżkę (korekcja i separacja) - rewelacja. Polecam z czystym sumieniem.

robsonikus
30-01-2005, 22:56
Witam
Posiadam Total Training for Photoshop.Jest naprawde swietny,caly photoshop omowiony przez samego twojce biblii PS.Multimedia cala geba.Ponad 24 godziny filmow pokazujacych wszystko co mozna zrobic w tym programie,szukalem dlugo i moim zdanie nie ma nic lepszego na swiecie w wersji multimedialnej tak doglebnie poruszajacego ten temat.
Pozdrawiam

darpla
31-01-2005, 18:05
no to zamieść gdzieś na serwerze i podziel się z kolegami.
Jeśłi możesz

DoMiNiQuE
01-02-2005, 09:55
no to zamieść gdzieś na serwerze i podziel się z kolegami.
Jeśłi możesz

taa 24 godziny filmow zamiescic na serwerze ?
to moze udostepnij koledzie troszke miejsca jeśłi możesz oczywiscie :mrgreen:

forarv
17-03-2005, 15:33
Witam,
posiadam TOTAL TRAINING FOR PHOTOSHOP.
Jesli ktos jest zainteresowany - prosze o maila.

Jurek Plieth
17-03-2005, 15:38
Jesli ktos jest zainteresowany - prosze o maila.
Ile toto waży?

forarv
17-03-2005, 15:45
9CD - 4,75GB

Jurek Plieth
17-03-2005, 15:54
9CD - 4,75GB
OK, myślałem, że to coś, co da się ew. na Ftp wystawić.
Rozumiem, że sprzedajesz? Jeśli tak, to raczej do Giełdy post się kwalifikuje...

fotosynteza
19-03-2005, 17:23
Kuba C., ja bardzo poproszeo tego pdf

jacech1
21-03-2005, 16:55
mozna tez nabyć podstawowej wiedzy o PS na www.cyfrografia.pl

ewa eoska
21-06-2005, 14:58
Kupiłem w Merlinie "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć" Scott Kelby. To REWELACJA! :P Wszystko opisane bardzo przystępnie, z ekranami, przykładami, i tak zindeksowane, że bez trudu można znaleźć interesujące zagadnienie.

Czy jest tam o poprawianiu tła? Tzn. np. usunięciu jakiś elementów z tła, a dorobienie w ich miejsce elementów tła... :)

ewa eoska
21-06-2005, 15:00
Podręcznik umieściłem na STABILNYM i szybkim serwerze: www.foto.cracow.prv.pl/podrecznik.rar
Nie mogę odszukać na tej stronie podręcznika do Photoshopa... :( Proszę o pomoc :razz:

p13ka
21-06-2005, 15:11
Czy jest tam o poprawianiu tła? Tzn. np. usunięciu jakiś elementów z tła, a dorobienie w ich miejsce elementów tła... :)
W tej chwili nie mam pod ręką tej książki ale na 100% są przykłady z tłami. Wieczorem sprawdzę i napiszę dokładniej.

No więc jest rozdział pod nazwą "Niezła maskarada - Techniki maskowania", a w nim jest omówienie: separowania postaci z tła, precyzyjnego selekcjonowania za pomocą narzędzia Pen, zapisywania zaznaczeń i wczytywania świateł jako zaznaczenia.
I to tyle.

Vitez
21-06-2005, 15:44
Czy jest tam o poprawianiu tła? Tzn. np. usunięciu jakiś elementów z tła, a dorobienie w ich miejsce elementów tła... :)

Z tego co widze to jedynym tematem odnosnie tla w tej ksiazce jest "separowanie postaci z tla" .

tpop
21-06-2005, 16:17
Z tego co widze to jedynym tematem odnosnie tla w tej ksiazce jest "separowanie postaci z tla" .no bo praca z tlem czesto glownie do tego sie sprowadza

ewa eoska
23-06-2005, 13:33
no bo praca z tlem czesto glownie do tego sie sprowadza
A, gdzie tam... Po kadrowaniu zdjecia pierwszą potrzebą w PS jest dla mnie usunięcie zbednego elementu z tła i dorobienie brakującego fragmentu tła, a nie jest to takie proste, gdy trzeba wstawić np. ciąg dalszy liścistego płotu. :)

Polaco
23-06-2005, 13:52
A, gdzie tam... Po kadrowaniu zdjecia pierwszą potrzebą w PS jest dla mnie usunięcie zbednego elementu z tła i dorobienie brakującego fragmentu tła, a nie jest to takie proste, gdy trzeba wstawić np. ciąg dalszy liścistego płotu. :)
Klonowanie to jest to czego potrzebujesz, bardzo fajna rzecz. W ksiazce Scotta tez jest to opisane.

thorin
13-07-2005, 22:34
kupilem sobie dzis knige pana Kelbyego, dopiero zaczynam z PS-em wiec moge smialo polecic kazdemu, rzeczywiscie porady podane w zabawny sposob, bardzo przystepnie wszystko napisane, z wlasnego doswiadczenia podpisuje sie lewa reka pod tym co pisali przedmowcy, Scott Kelby dla kazdego amatora photoshopa ! : )

Lulu1988
17-12-2007, 13:04
Chcialbym odkopac temat, zeby nie tworzyc nowego :)
Mam pytanie do posiadaczy ksiazki Kelbiego: czy sa tam wskazowki na temat obrobki portretow w PS? Chodzi mi glownie o glamour, ale jak wiadomo, podstawy obrobki portretu tez sie przydadza :)
Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz :)

CYNIG
17-12-2007, 13:33
zerknij sobie tutaj http://helion.pl/ksiazki/obrcy3.htm w spis tresci

Lulu1988
17-12-2007, 13:50
Dzieki za szybka podpowiedz :) 46 stron o portrecie powinno wystarczyc do amatorskiej obrobki ;) Ale gdybym chcial sie wglebic w ten temat to czy znasz moze jakas lekture dokladnie opisujaca technike glamour? :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
powinienem napisac: 'jeszcze dokladniej opisujaca' ;)

CYNIG
17-12-2007, 14:30
niestety nie, przyznam ze nie trawie takich "wypacykowanych" zdjec.

Lulu1988
17-12-2007, 14:34
nie mowie o extreme glamour ;) Ale podstawy warto znac, szczegolnie kiedy ma sie dziewczyne, ktorej podobaja sie tego rodzaju (lecz nie przesadzone) zdjecia ;)

Viracocha
17-12-2007, 14:50
nie mowie o extreme glamour ;) Ale podstawy warto znac, szczegolnie kiedy ma sie dziewczyne, ktorej podobaja sie tego rodzaju (lecz nie przesadzone) zdjecia ;)
W książce Kelby'ego "Edycja zdjęć" jest rozdział pt. "Retuszowanie portretów.

Lulu1988
17-12-2007, 14:53
Ok, dzieki :) Chyba sie skusze na ten tytul ;)

Nightranger
17-12-2007, 18:38
Ja korzystam z tych stronek:
http://www.pixel2life.com/tutorials/adobe_photoshop/photo_editing/3/
oraz
http://www.tutorialized.com/tutorials/Photoshop/Photo-Effects/1

polecam

energia_ki
18-12-2007, 00:03
Lulu1988, może przejrzyj książkę Katrin Eismann RESTAURACJA I RETUSZ W PHOTOSHOPIE - co prawda pierwsza część poświęcona jest retuszowi starych fotografii, ale druga daje masę wskazówek co do retuszu portretów. Istatni rozdział książki to właśnie retusz fotografii glamour.
Wydał Helion w 2007, więc powinna być nadal dostępna.
Niestety, tania nie jest, ok. 90 PLN.

tom517
18-12-2007, 19:59
nie mowie o extreme glamour ;) Ale podstawy warto znac, szczegolnie kiedy ma sie dziewczyne, ktorej podobaja sie tego rodzaju (lecz nie przesadzone) zdjecia ;)

Przykład obrobki ala glamour: http://www.piotrszmidt.com/tutoriale/glam/

Kabu
18-12-2007, 20:50
tom517 uprzedziłeś mnie, miałem właśnie ten link podać :D

Malin
18-12-2007, 23:41
Tutorial zupełnie ściagniety z "fotografii cyfrowej - edycja zdjec" Scotta Kelbiego

Kabu
18-12-2007, 23:50
Polecam jeszcze stronkę www.cherub.pl - jak dla mnie gość ma pojęcie o Photoshopie i to duże no i każdy może znaleźć tam coś dla siebie, mnóstwo tutoriali. Dostęp do strony oczywiście ograniczony - trzeba się zarejestrować i opłacić abonament (moim zdaniem słuszny) 5PLN na rok.

Pozdrawiam