PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup lustrzanki, pomoc przy wyborze obiektywu i zestawu



poli1990
16-08-2017, 18:14
Witam, chce zmienić aparat ze starego kompakta na jakieś lustro, chciałbym się pobawić fotografia, uchwycić ciekawe obrazy z mojego życia ponieważ powiększa mi się rodzina i fajnie mieć jakieś wspomnienia na foto. Przeglądałem oferty kilku sklepów i mam swojego faworyta. Chcę wydać do około 1700zl. Padło na Canona oes 1300D. W ofercie jednego ze sklepów znalazłem takie oferty:
- https://www.mediaexpert.pl/lustrzanki-cyfrowe/aparat-canon-eos-1300dc-iii-18-55-torba-100eg-karta-sd-8gb,id-762389

- https://www.mediaexpert.pl/lustrzanki-cyfrowe/aparat-canon-eos-1300d-obiektyw-18-55mm-is,id-661150

Na pierwszy rzut oka sprzęty te same lecz w jednej ofercie torba i karta... Ale zauważyłem że różnią się obiektywami. Głównie moje pytanie dotyczy obiektów w tych dwóch opcjach, który jest lepszy? Na dodatkach i tak mi nie zależy bo kartę chce kupić bardziej pojemna a torbę mniejsza bo ta oferowana jest za duża. Ponadto w opcji bez akcesoriów gwarancja 24miesiace a nie 12. Proszę o pomoc w wyborze. Pozdrawiam

RobertON
16-08-2017, 18:21
Jak z tych dwóch, to obiektyw ze stabilizacją.

https://www.mediaexpert.pl/lustrzanki-cyfrowe/aparat-canon-eos-1300d-obiektyw-18-55mm-is,id-661150

aptur
16-08-2017, 18:25
Gwarancja producenta jest 12 miesięcy.

Matpol7
16-08-2017, 19:04
Może być używany sprzęt?
Dostaniesz sprzęt z wyższej półki. Koniecznie potrzebujesz zooma czy stałka 1.8 50 mm by Ci wystarczyła? Za 1700 zł można skompletować zestaw 60d + 50mm 1.8 STM

poli1990
16-08-2017, 19:11
Czyli te zestawy różnią się tylko tym że jeden z obiektywów ma stabilizację a drugi nie. Ogólnie jak na początek ten sprzęt będzie dobry?
Aptur, na stornie jest napisane że zestaw bez torby i karty ma gwarancję 24miesiace.

Używka mnie nie interesuje :)

Matpol7
16-08-2017, 19:15
Używka mnie nie interesuje :)

W takim razie zostają Ci czterocyfrowe serie Nikona lub Canona z kitowym obiektywem.

poli1990
16-08-2017, 19:21
Wydaje mi się że jak na początek mojej zabawy z lustrzanką w zupełności mi wystarczy taki zestaw, stawiam na nowy sprzęt, nie chce aby coś uległo awarii i później mieć zle nastawienie do tego typów aparatów (migawka itd). Jeśli obiektyw z zestawu będzie niewystarczający wówczas go zmienię na coś innego :)

Matpol7
16-08-2017, 19:28
Ja nie mówię że to będzie zły wybór, zakładając że stawiasz na nowe to raczej dużego wyboru w tej cenie nie masz. Bierz coś z czterocyfrowych serii Canona lub Nikona, z kitowym obiektywem i takim zestawem też można ładne zdjęcia porobić. W przyszłości zobaczysz czy chcesz coś jaśniejszego, czy może jakieś dłuższe szkło, a nawet nowy aparat. Jeśli to twoja pierwsza lustrzanka to taki zestaw będzie całkiem zadawalający. Teraz pytanie czy możesz naciągnąć budżet, czy chcesz torbę, dodatkowe karty pamięci lub baterię i odpowiadając na te pytania można dojść do ostatecznego wyboru.

Tom77
16-08-2017, 19:38
Wydaje mi się że jak na początek mojej zabawy z lustrzanką w zupełności mi wystarczy taki zestaw, stawiam na nowy sprzęt, nie chce aby coś uległo awarii i później mieć zle nastawienie do tego typów aparatów (migawka itd). Jeśli obiektyw z zestawu będzie niewystarczający wówczas go zmienię na coś innego :)

Nowy to nowy. Ale w dzisiejszych czasach najniższa półka Canona to naprawdę baaaardzo niska półka. Lepszy wizjer i jakośc wykonania była w zenicie.
Kupując w sklepie musisz dostac 24 M-ce gwarancji, jeżeli masz juz kupowac nowy to bierz zestaw z 18-55 IS. Pomacaj w sklepie przed zakupem serię xxxxD

r_m
16-08-2017, 19:48
Kupując w sklepie musisz dostac 24 M-ce gwarancji

Kupując w sklepie nie musi dostać gwarancji nawet na jeden dzień.
Myślę, że dość częstym powodem pomyłek jest jednakowe traktowanie rękojmi i gwarancji, a to nie jest to samo, warto sobie poszukać co jest czym, jakie są warunki korzystania, i jak długo co obowiązuje.

Tom77
16-08-2017, 19:58
Kupując w sklepie nie musi dostać gwarancji nawet na jeden dzień.
Myślę, że dość częstym powodem pomyłek jest jednakowe traktowanie rękojmi i gwarancji, a to nie jest to samo, warto sobie poszukać co jest czym, jakie są warunki korzystania, i jak długo co obowiązuje.

W UE musisz dostać 24 m-ce stąd 12+12. Pierwsze to gwarancja producenta (teoretycznie), drugie 12 to gwarancja prawna obejmującą towar niezdatny do użytku a w praktyce kazdą awarię

MC_
16-08-2017, 20:03
Nie. 24 miesiace to rekojmia. A gwarancja to dobrowolne zobowiazanie.

Tom77
16-08-2017, 20:15
Nie. 24 miesiace to rekojmia. A gwarancja to dobrowolne zobowiazanie.

A co dostajesz przy zakupie w sklepie - 12m gwarancji która jest dobrowolna i zależnie od producenta nie musi być w ogóle udzielona czy 24 miesiące gwarancji ? Odpowiedzialnośc sprzedwcy to nic innego jak gwarancja. To czy tą naprawę gwarancyjna pokryje producent jak to jest pewnie w 99% czy sprzedawca ciebie nie interesuje.

MC_
16-08-2017, 20:20
Mylisz sie. Czasami dostaje 24 miesiace gwarancji a czasami wcale jej nie dostaje. A roznice jesli chodzi o tryb rekojmi i gwarancji sa zasadnicze i oczywiste, w tym koniecznosc wykazania wadliwosci w momencie wydania jesli uplynelo ponad 12 miesiecy.

aptur
16-08-2017, 20:23
To o czym piszecie odnosi się do niezgodności towaru z umową. Nie mylić z rękojmią i gwarancją. Canon daje 12 miesięcy gwarancji. Sklep oczywiście może dać 24 albo nawet 48 miesięcy gwarancji ale jeszcze nie słyszałem o czymś takim.

MC_
16-08-2017, 20:34
Aktualnie nie ma czegos takiego jak niezgodnosc z umowa.

Tom77
16-08-2017, 20:42
Mylisz sie. Czasami dostaje 24 miesiace gwarancji a czasami wcale jej nie dostaje. A roznice jesli chodzi o tryb rekojmi i gwarancji sa zasadnicze i oczywiste, w tym koniecznosc wykazania wadliwosci w momencie wydania jesli uplynelo ponad 12 miesiecy.

Rekojmia i gwarancja to tryby z których mozna skorzystać w określonym czasie. W tej chwili otrzymujesz 2 letnią gwarancję na terytorium UE i nie interesuje cię czy tą gwarancje udziela producent czy sprzedawca. Natomiast po odzuceniu gwarancji w przeciągu 12 m-cy masz prawo do roszczeń z tytulu rękojmi.

MC_
16-08-2017, 20:46
Generalnie nie wiesz co piszesz. Milo, ze mi wyjasniasz cos, co wielokrotnie przerabialem w sadzie. Niestety, nie skorzystam, bo bym dzialal na szkode klientow.

Tom77
16-08-2017, 20:51
Aktualnie nie ma czegos takiego jak niezgodnosc z umowa.

mamy rękojmię

--- Kolejny post ---


Generalnie nie wiesz co piszesz. Milo, ze mi wyjasniasz cos, co wielokrotnie przerabialem w sadzie. Niestety, nie skorzystam, bo bym dzialal na szkode klientow.

Podaj prosze konkretne przykłady

MC_
16-08-2017, 20:52
Generalnie post #16.

r_m
16-08-2017, 21:19
A co dostajesz przy zakupie w sklepie - 12m gwarancji która jest dobrowolna i zależnie od producenta nie musi być w ogóle udzielona czy 24 miesiące gwarancji ?
Jeśli nie dostajesz karty gwarancyjnej, w której opisane są zasady gwarancji (m.in. czas trwania) to nie masz żadnej gwarancji.


Odpowiedzialnośc sprzedwcy to nic innego jak gwarancja.
Obyś się nie przekonał, że są (istotne) różnice.
Przykład: masz gwarancję producenta ważną 20 miesięcy (a czemu nie, może mieć dowolną ważność), po upływie 19 miesięcy przedmiot się psuje - wysyłasz (zanosisz) do wskazanego w karcie gwarancyjnej serwisu i czekasz na darmową naprawę (jeśli uszkodzenie nie zostało spowodowane przez Ciebie).
Jeśli nie masz gwarancji tylko rękojmię, sprawa nie jest tak różowa, minęło 12 miesięcy, więc to Ty musisz udowodnić sprzedawcy, że wada przedmiotu istniała w momencie sprzedaży. Warto poczytać https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/ (także pytania pod artykułem, oraz z górnego menu "Reklamacje" - "gwarancja" i "gwarancja a rękojmia").

poli1990
16-08-2017, 23:51
Hehe widzę że mój temat zboczył na boczny tor :p więc w tej kwocie jaka mogę przeznaczyć to będzie dobry wybór?

sosnowy
17-08-2017, 00:27
Jeśli chcesz dokumentować powiększającą się rodzinę, to rozważ zakup obiektywu 50/1.8 STM (500 zł) i do tego jakieś body. Ja mam canona 100D i z tym obiektywem jest to świetny zestaw do takiego celu. 1300D jest chyba trochę tańszy.

Edyta. Możesz tez rozważyć zakup jakiegoś nikona, bo wtedy będzie korzystał z nieco bardziej konstruktywnego forum (nikoniarze.pl) niż to tutaj.

aptur
17-08-2017, 08:11
Aktualnie nie ma czegos takiego jak niezgodnosc z umowa.

Zgadza się, mój błąd. Po zmianie przepisów jest w zamian rękojmia. Natomiast nie zmienia to sedna sprawy. Rękojmia to nie to samo co gwarancja i warto o tym pamiętać bo są istotne różnice. Warto także pamiętać, że Canon udziela 12 miesięcy gwarancji.

MC_
17-08-2017, 08:20
Rękojmia to nie to samo co gwarancja i warto o tym pamiętać bo są istotne różnice.
To przekonaj jeszcze do tego użytkownika Tom77.

kmeg
17-08-2017, 08:41
Zamiast 1300d możesz jeszcze rozważyć 1200d (jeśli np znajdziesz go taniej) bo różnice między nimi są niewielkie (lepszy wyświetlacz + wifi+ NFC; a tak naprawdę główna toznica to 2* lepszy wyświetlacz). Mówiąc wprost 1300d to przypudrowany 1200d. Zamiast kita z IS możesz jeszcze brać 50/STM lub 24/STM - cenowo to wyjdzie praktycznie identycznie. Z kitem masz słabsza jakość ale uniwersalność (i możesz odkryć , która ogniskowa pasuje), z tymi stalkami masz lepsza jakość ale musisz bardziej kreatywnie podchodzić do zdjęć bo nie ma zooma. Sprawdź jeszcze ew Nikony.

Tom77
17-08-2017, 09:08
Jeśli nie dostajesz karty gwarancyjnej, w której opisane są zasady gwarancji (m.in. czas trwania) to nie masz żadnej gwarancji.


Obyś się nie przekonał, że są (istotne) różnice.
Przykład: masz gwarancję producenta ważną 20 miesięcy (a czemu nie, może mieć dowolną ważność), po upływie 19 miesięcy przedmiot się psuje - wysyłasz (zanosisz) do wskazanego w karcie gwarancyjnej serwisu i czekasz na darmową naprawę (jeśli uszkodzenie nie zostało spowodowane przez Ciebie).
Jeśli nie masz gwarancji tylko rękojmię, sprawa nie jest tak różowa, minęło 12 miesięcy, więc to Ty musisz udowodnić sprzedawcy, że wada przedmiotu istniała w momencie sprzedaży. Warto poczytać https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/ (także pytania pod artykułem, oraz z górnego menu "Reklamacje" - "gwarancja" i "gwarancja a rękojmia").

Jeżeli nie otrzymasz w ogóle gwarancji to masz rok gwarancji wg prawa. Gwarant ma prawo udzielić gwarancji nawet na 7 dni, to jego wola.

--- Kolejny post ---


To przekonaj jeszcze do tego użytkownika Tom77.

Rozróżniam gwarancję producenta i rękojmię

--- Kolejny post ---


Zgadza się, mój błąd. Po zmianie przepisów jest w zamian rękojmia. Natomiast nie zmienia to sedna sprawy. Rękojmia to nie to samo co gwarancja i warto o tym pamiętać bo są istotne różnice. Warto także pamiętać, że Canon udziela 12 miesięcy gwarancji.

Rękojmia daje więcej uprawnień niż sama gwarancja

MC_
17-08-2017, 09:12
Szczególnie po upływie roku od zakupu.

zdebik
17-08-2017, 09:32
Kup cos z wifi, przesylasz fotke na tel i tam ja picujesz w jednej z tych popularnych apek do retuszu. Zona tak robi i ma spokoj z wywolywaniem rawow itp.

r_m
17-08-2017, 09:35
Jeżeli nie otrzymasz w ogóle gwarancji to masz rok gwarancji wg prawa. Gwarant ma prawo udzielić gwarancji nawet na 7 dni, to jego wola.
Dziękuję za wyjaśnienie. Czy mogę prosić o podstawę prawną (tego roku z mocy prawa)?

Tom77
17-08-2017, 10:39
Dziękuję za wyjaśnienie. Czy mogę prosić o podstawę prawną (tego roku z mocy prawa)?

To reguluje kodeks cywilny. Gwarancja nie jest obowiązkowa a rok albo dwa lata gwarancji dotyczą chyba tylko przypadku kiedy w gwarancji nie zostanie podany termin jej obowiązywania. W przypadku kiedy nie otrzymasz w ogóle gwarancji to jej po prostu nie ma.

MC_
17-08-2017, 10:52
"Chyba". I wszystko jasne.
Jeśli jest oświadczenie o udzieleniu gwarancji, to przy braku wskazania terminu na jaki została udzielona przyjmuje się okres 2 lat.

wlprzemek
01-09-2017, 22:02
Witam.
Podłącze się, ponieważ też tak jak Autor postanowiłem zacząć od modelu Canona 1300D, lecz postawiłem na nowe body, które właśnie zamówiłem i dwóch obiektywów nad którymi się waham tj nowy Canon f1.8 50mm (nowy, ponieważ używki oscylują w zbliżonych cenach) i do tego Canon 18-135mm, jako "lepszą opcję kitu" bo zależy mi na uniwersalność i właśnie z tym mam pytanie do bardziej obytych w temacie... czy taki zestaw będzie się w miarę uzupełniał i jeżeli chodzi o zestaw dwóch szkieł jest ok?

Matpol7
01-09-2017, 22:55
50 mm to moja podstawa. Jak chce zoom lub szerzej to zapinam 18 - 200 i jest ok. Z czasem może zechcesz jakiegoś super zooma lub ultraszerokiego.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

wlprzemek
09-09-2017, 09:19
Bardzo dziękuję za odp, już jestem szczęśliwym posiadaczem ww obiektywu tj 50mm 1.8 STM i muszę przyznać że nie spodziewałem się takiego przeskoku! To jest naprawdę inny wymiar zdjęć (do tego RAW i możliwości postprodukcji!!), pomimo iż mam go z najniższym modelem Canon 1300D to przeskok przeogromny pomiędzy kompaktem... dopiero uczę się i nabieram doświadczenia ale ten obiektyw to strzał w dziesiątke :mrgreen: