PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw na zaślubiny



PicsUsingPotato
19-07-2017, 21:15
Witam,

Generalnie korzystałem do tej pory głównie z obiektywów kitowych.

W najbliższym czasie będę miał przyjemność wykonać kilka fotoreportaży dla swojej rodziny. Reportaży kompletnych od love story po sesję plenerową.

Teraz tak... Nie posiadam (przez brak środków)obiektywów wysokiej klasy czyli L-ki. Mam body eos 7d i chciałbym do niego kupić na początek jeden obiektyw wysokiej klasy, kórym mógłbym ogarnąć te śluby.

Zamierzam też kupić canon 5d mark II i chciałbym aby ten obiektyw fajnie wsółpracował zarówno z body eos 7d jak i 5d mark ii.

Czy możecie mi polecić taki uniwersalny obiektyw wysokiej klasy?

Jeszcze jedno pytanie, jaki ewentualnie obiektyw zakupić w drugiej kolejności?

Pozdrawiam

r_m
19-07-2017, 22:26
Gdzieś na forum wisi wątek, z ankietą o najczęściej używanych obiektywach przez "ślubniaków", ostatnio jak tam zaglądałem, wygrywał zestaw 35mm + 85mm (dla pełnej klatki).
W tej chwili możesz zacząć od Sigmy 35/1.4 Art, choć jak wolałbyś wydać mniej, a zakup pełnej klatki nie jest sprawą najbliższych dni, to może Sigma 30/1.4 Art - przeznaczona dla "cropa" (jak Twój 7d), ale także na tym forum czytałem opinie, że może się nadawać także dla pełnej klatki, przynajmniej na początek. I chyba to byłoby najrozsądniejsze, miałbyś jasny, niezbyt wąski obiektyw do 7d, i mógłbyś spróbować działać z nim na pełnej klatce. Zobacz wątek Sigma 30mm f/1.4 Art on Full Frame? -- Canon EF and EF-S Lenses in photography-on-the.net forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?p=17658117)
Jednak w pomieszczeniach ten jeden obiektyw może być za wąski, zresztą sprawdź: ustaw swojego zooma (na pewno jakiś masz) na 35 (lub 30), i spróbuj zrobić zdjęcia "jak przy błogosławieństwie" (jeśli masz zmaira robić całość).
Dla formalności: będziesz miał zapasowy sprzęt, lampę na zabawę (plus zapas), i najważniejsze - "papierek" o ukończonym kursie dla fotografów, do pokazania księdzu? ;)

radiki
19-07-2017, 22:48
Kup sobie zooma Canona 24-70 L II

mwitek
19-07-2017, 23:21
50 1.8 stm

PicsUsingPotato
20-07-2017, 00:06
Gdzieś na forum wisi wątek, z ankietą o najczęściej używanych obiektywach przez "ślubniaków", ostatnio jak tam zaglądałem, wygrywał zestaw 35mm + 85mm (dla pełnej klatki).
W tej chwili możesz zacząć od Sigmy 35/1.4 Art, choć jak wolałbyś wydać mniej, a zakup pełnej klatki nie jest sprawą najbliższych dni, to może Sigma 30/1.4 Art - przeznaczona dla "cropa" (jak Twój 7d), ale także na tym forum czytałem opinie, że może się nadawać także dla pełnej klatki, przynajmniej na początek. I chyba to byłoby najrozsądniejsze, miałbyś jasny, niezbyt wąski obiektyw do 7d, i mógłbyś spróbować działać z nim na pełnej klatce. Zobacz wątek Sigma 30mm f/1.4 Art on Full Frame? -- Canon EF and EF-S Lenses in photography-on-the.net forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?p=17658117)
Jednak w pomieszczeniach ten jeden obiektyw może być za wąski, zresztą sprawdź: ustaw swojego zooma (na pewno jakiś masz) na 35 (lub 30), i spróbuj zrobić zdjęcia "jak przy błogosławieństwie" (jeśli masz zmaira robić całość).
Dla formalności: będziesz miał zapasowy sprzęt, lampę na zabawę (plus zapas), i najważniejsze - "papierek" o ukończonym kursie dla fotografów, do pokazania księdzu? ;)

Dzięki, odnalazłem tą ankietę.Rzeczywiście nadal wygrywa ten zestaw 35mm + 85mm. Czyli proponujesz Sigmę 35/1.4 Art (ok.2800zł za używaną)? Natomiast jakbym chciał ten drugi 85mm to, który? Mogę pożyczyć od szwagra drugie 7d... Jeśli chodzi o zapasowy sprzęt. Nie mam niestety lampy, i nie bardzo się znam na tych lampach, bo chociaż fotografuje od dawien dawna to nigdy nie lubiłem sztucznego światła. Znalazłem kurs liturgiczny dla fotografów i niedługo na niego idę. Czy wystarczy taka lampa tradycyjna nakładana na body? Bo przyuważyłem, że na jednymm ślubie fotograf rozstawiał się ze swoim statywem, na którym była zamieszczona lampa, ale to pewnie tez nie najtańsze rozwiązanie.

--- Kolejny post ---


50 1.8 stm

Przy moich miesięcznych poborach magazyniera... rozwiązanie byłoby idealne. Ale czy to wystarczy???

--- Kolejny post ---


Kup sobie zooma Canona 24-70 L II

Jest baaaardzo drogi, uzywany 5,5 tys. nie zdobędę takich pieniędzy.

PicsUsingPotato
20-07-2017, 00:44
W tej chwili możesz zacząć od Sigmy 35/1.4 Art, choć jak wolałbyś wydać mniej, a zakup pełnej klatki nie jest sprawą najbliższych dni, to może Sigma 30/1.4 Art - przeznaczona dla "cropa" (jak Twój 7d), ale także na tym forum czytałem opinie, że może się nadawać także dla pełnej klatki, przynajmniej na początek. )


A generalnie jak to jest własnie z tymi rodzajami mocowań. Rozumiem, że z body pełnoklatkowym w 100% poprawnie czyli bez winietowania, bedą działały tylko obiektywy EF? Natomiast z takim 7d będą działały w 100% dobrze zarówno obiektywy EF-s jak i EF?
Czy dobrze to rozumiem?

Czyli jakbym wyskrobał na Sigmę 35/1.4 Art, to dałbym nim radę fotografować w 100% bezproblemowo zarówno przy użyciu 7d jak i 5d mkii?

r_m
20-07-2017, 02:42
Tak, dla "cropa" EF i EF-S (to oznaczenia tylko obiektywów Canona, Sigma robi obiektywy tylko "EF" - bez tej wystającej "dupki", ale obiektywy dla niepełnej klatki mogą dawać obraz mniejszy niż pełna klatka, czyli na 5d z jednych obiektywów niepełnoklatkowych możesz mieć całkiem czarne brzegi, a z innych niepełnoklatkowych tylko mniej lub bardziej widoczną winietę, plus gorszą jakość obrazu na krawędziach klatki), dla pełnej klatki EF.

No, to już mamy konkrety, zaczęło się od "bardzo dobrego obiektywu wysokiej klasy", a rzeczywistość dopowiedziała "za 3000" ;)

Pytałeś o uniwersalny obiektyw wysokiej klasy, nadający się do 7d i 5d, więc dostałeś dokładnie taką odpowiedź - profesjonalny zoom wysokiej klasy, sprawdź cenę nowego...

Lampa - bez niej (jeśli myślisz o zdjęciach na zabawie) możesz mieć poważny problem, nie wszyscy (dziś) bawią się przy dwóch halogenach budowlanych zaświeconych przez pana kameruna.

Jak już schodzimy na ziemię, i możesz pożyczyć drugie 7d, czyli dokładnie taki aparat, który doskonale znasz, i obsługujesz "w ciemno", bez zastanowienia, to proponuję zrezygnować z tej "wysokiej klasy", tym bardziej, jeśli dopiero chcesz sobie poćwiczyć. Nie napisałeś, co masz, do zdjęć w ciasnych pomieszczeniach 35 na cropie może mieć za wąski kąt widzenia (po przeliczeniu x1.6 będzie mieć kąt widzenia zbliżony do "50" na pełnej klatce), czyli przygotowania, błogosławieństwo mogą Ci sprawić kłopot, chyba, że wchodzą w grę wyłącznie ponadstandardowe warunki mieszkaniowe młodej pary. Sugerowałbym coś o zakresie 17-50/2.8, jeśli nie chcesz dużo wydawać, to nawet stara Sigma 18-50/2.8 (bywają od 450-500zł) mogłaby się nadawać. To zapewni Ci "szeroki koniec", nawet szerszy, niż te "35" z ankiety (większość osób tam głosujących ma już spore doświadczenie, i doskonale wiedzą jak i kiedy wykorzystać daną ogniskową, Tobie na początek może się bardziej przydać zoom, nawet niższej klasy). Drugi koniec - może być wspomniany Canon EF 50/1.8 STM, jest uznawany za bardzo udany obiektyw, i będzie się nadawał do pełnej klatki. Nówka to poniżej 500zł, dodając "zooma" (max 650zł) wydajesz 1150, i masz zestaw minimum. Możesz to uzupełnić o niedrogą "portretówkę" Canon EF 85/1.8 (używane 800-1000), też nada się do pełnej klatki, i zostanie 1000, więc wystarczy na lampę (nowe YN685, YN600ex-rt, Stroboss 60, używany Canon 580ex lub 580ex II). Taki zestaw (z pożyczonym 7d) da Ci spokojne możliwości pracy (dla bardzo ostrożnych można dodać drugą lampę) z odpowiednim "marginesem bezpieczeństwa" (na wypadek awarii sprzętu).
Jeśli zdecydowałbyś się na 5d (przy ślubach na zlecenie nie zamiast 7d, ale obok), to pozostanie Ci tylko zmiana "szerokiego zooma" na szeroki stałoogniskowy do pełnej klatki, lub nawet nie - na początek możesz mieć 17(18)-50 na 7d, a 85 na 5d, i robić na dwa body (tak, wiem, że obrazek jest zupełnie inny, i "zsynchronizowanie" go w jednym albumie będzie wymagało trochę wysiłku), a gdy zlecenia "zarobią", kupisz 35/1.4 (albo starego Canon EF 35/2 http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/test-canon-35-1-4l-vs-35-2-a-65565/ albo nowszego Canona EF 35/2 IS http://www.canon-board.info/obiektywy-21/canon-35-f-2-is-88523/ ).

marcin90
20-07-2017, 10:26
Jak masz 2 body to kup 28 1.8 i 50 stm. Jeśli bardziej budżetowo to zamiast 28 kup 24 2.8 stm. Nawet jak przejdziesz na pełną klatkę to sprzedaż go z niewielką stratą. Do tego lampa i masz sprzęt, który ogarnie nie jedną imprezę.

PicsUsingPotato
22-07-2017, 00:34
Tak, dla "cropa" EF i EF-S (to oznaczenia tylko obiektywów Canona, Sigma robi obiektywy tylko "EF" - bez tej wystającej "dupki", ale obiektywy dla niepełnej klatki mogą dawać obraz mniejszy niż pełna klatka, czyli na 5d z jednych obiektywów niepełnoklatkowych możesz mieć całkiem czarne brzegi, a z innych niepełnoklatkowych tylko mniej lub bardziej widoczną winietę, plus gorszą jakość obrazu na krawędziach klatki), dla pełnej klatki EF.

No, to już mamy konkrety, zaczęło się od "bardzo dobrego obiektywu wysokiej klasy", a rzeczywistość dopowiedziała "za 3000" ;)

Pytałeś o uniwersalny obiektyw wysokiej klasy, nadający się do 7d i 5d, więc dostałeś dokładnie taką odpowiedź - profesjonalny zoom wysokiej klasy, sprawdź cenę nowego...

Lampa - bez niej (jeśli myślisz o zdjęciach na zabawie) możesz mieć poważny problem, nie wszyscy (dziś) bawią się przy dwóch halogenach budowlanych zaświeconych przez pana kameruna.

Jak już schodzimy na ziemię, i możesz pożyczyć drugie 7d, czyli dokładnie taki aparat, który doskonale znasz, i obsługujesz "w ciemno", bez zastanowienia, to proponuję zrezygnować z tej "wysokiej klasy", tym bardziej, jeśli dopiero chcesz sobie poćwiczyć. Nie napisałeś, co masz, do zdjęć w ciasnych pomieszczeniach 35 na cropie może mieć za wąski kąt widzenia (po przeliczeniu x1.6 będzie mieć kąt widzenia zbliżony do "50" na pełnej klatce), czyli przygotowania, błogosławieństwo mogą Ci sprawić kłopot, chyba, że wchodzą w grę wyłącznie ponadstandardowe warunki mieszkaniowe młodej pary. Sugerowałbym coś o zakresie 17-50/2.8, jeśli nie chcesz dużo wydawać, to nawet stara Sigma 18-50/2.8 (bywają od 450-500zł) mogłaby się nadawać. To zapewni Ci "szeroki koniec", nawet szerszy, niż te "35" z ankiety (większość osób tam głosujących ma już spore doświadczenie, i doskonale wiedzą jak i kiedy wykorzystać daną ogniskową, Tobie na początek może się bardziej przydać zoom, nawet niższej klasy). Drugi koniec - może być wspomniany Canon EF 50/1.8 STM, jest uznawany za bardzo udany obiektyw, i będzie się nadawał do pełnej klatki. Nówka to poniżej 500zł, dodając "zooma" (max 650zł) wydajesz 1150, i masz zestaw minimum. Możesz to uzupełnić o niedrogą "portretówkę" Canon EF 85/1.8 (używane 800-1000), też nada się do pełnej klatki, i zostanie 1000, więc wystarczy na lampę (nowe YN685, YN600ex-rt, Stroboss 60, używany Canon 580ex lub 580ex II). Taki zestaw (z pożyczonym 7d) da Ci spokojne możliwości pracy (dla bardzo ostrożnych można dodać drugą lampę) z odpowiednim "marginesem bezpieczeństwa" (na wypadek awarii sprzętu).
Jeśli zdecydowałbyś się na 5d (przy ślubach na zlecenie nie zamiast 7d, ale obok), to pozostanie Ci tylko zmiana "szerokiego zooma" na szeroki stałoogniskowy do pełnej klatki, lub nawet nie - na początek możesz mieć 17(18)-50 na 7d, a 85 na 5d, i robić na dwa body (tak, wiem, że obrazek jest zupełnie inny, i "zsynchronizowanie" go w jednym albumie będzie wymagało trochę wysiłku), a gdy zlecenia "zarobią", kupisz 35/1.4 (albo starego Canon EF 35/2 http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/test-canon-35-1-4l-vs-35-2-a-65565/ albo nowszego Canona EF 35/2 IS http://www.canon-board.info/obiektywy-21/canon-35-f-2-is-88523/ ).


Kurcze dziękuję za tak konkretne przykłady. Powiesz mi tylko, czy jakbym sprzedał 7D i kupił 2 body 5D to czy to działanie będzie zasadne? Obawiam się właśnie tej "synchronizacji" między różnymi obrazkami. Z drugiej jednak strony 7d jest lepszy do dynamicznych ujęć.

Zakupiłem właśnie 50mm 1.8 stm bo i tak miałem tą starszą plastikową wersję.

PicsUsingPotato
23-07-2017, 00:10
Kup sobie zooma Canona 24-70 L II


A czy wystarczy ten: Canon 24-70 L ?

radiki
23-07-2017, 11:44
Jak najbardziej tak. Stary 5dc też w tego typu fotografii jest zdecydowanie lepszym wyborem niż 7d.

atze
23-07-2017, 15:01
Powiesz mi tylko, czy jakbym sprzedał 7D i kupił 2 body 5D to czy to działanie będzie zasadne?

Moim zdaniem nie warto kupować już starego 5D mkI. Będzie problem z serwisowaniem, jak padnie to trup. Na Żytniej nie wymienią już migawki w tym modelu, nie wiem jak z innymi naprawami.

Tom77
23-07-2017, 15:21
Moim zdaniem nie warto kupować już starego 5D mkI. Będzie problem z serwisowaniem, jak padnie to trup. Na Żytniej nie wymienią już migawki w tym modelu, nie wiem jak z innymi naprawami.

Wszystko zależy od ceny. Wg mnie niezajechana puszka 5D jest warta w tej chwili 1000zł biorąc pod uwagę brak wsparcia serwisowego

PicsUsingPotato
25-07-2017, 23:06
Jak najbardziej tak. Stary 5dc też w tego typu fotografii jest zdecydowanie lepszym wyborem niż 7d.


Dobrze Panowie czas podjąć ostateczną decyzję. Co do pozostałego sprzętu poza obiektywami i body to zakupię to co kolega polecił kilka postów temu....

Teraz tak. Po konsultacjach z Państwem mój sprzęt będzie wyglądał tak:

7d i 5d mkII (używka 3000zł)

obiektyw Canon 24-70 mm f/2.8L EF USM (używka 3000zł)

...i teraz mam problem, który z poniższych:

Canon 50mm ef 1.8 stm (450zł) LUB Canon EF 50mm F 1.4 USM (używka 900zł) LUB Canon EF 50mm F 1.4 USM

Przeliczyłem możliwości i na drugie body już na pewno kasy nie wystarczy, więc zakupię je w przyszłości.

Wiem, że temat był wałkowany na forum wiele razy ale czy te obiektywy wszystkie wymienione w tym poście będą współpracować w 100% poprawnie zarówno w 5d jak i 7d? Może właśnie tą drogą uda się wykluczyć któryś z tej trójki?


PS: Nie macie wrażenia, że ten 50mm 1.8 stm pracuje gorzej pod światło niż jego plastikowy poprzednik? Tyle flar na zdjęciach widzę tylko kiedy używam portretówek yashica 1,9 lub helios 2,0.

gnd
25-07-2017, 23:25
Jak 50 1.4 usm to tylko z osłoną bo mechanizm jest delikatny. Stm pewnie będzie szybszy.

PicsUsingPotato
25-07-2017, 23:56
Dobrze Panowie czas podjąć ostateczną decyzję. Co do pozostałego sprzętu poza obiektywami i body to zakupię to co kolega polecił kilka postów temu....

Teraz tak. Po konsultacjach z Państwem mój sprzęt będzie wyglądał tak:

7d i 5d mkII (używka 3000zł)

obiektyw Canon 24-70 mm f/2.8L EF USM (używka 3000zł)

...i teraz mam problem, który z poniższych:

Canon 50mm ef 1.8 stm (450zł) LUB Canon EF 50mm F 1.4 USM (używka 900zł) LUB Canon EF 50mm F 1.4 USM

Przeliczyłem możliwości i na drugie body już na pewno kasy nie wystarczy, więc zakupię je w przyszłości.

Wiem, że temat był wałkowany na forum wiele razy ale czy te obiektywy wszystkie wymienione w tym poście będą współpracować w 100% poprawnie zarówno w 5d jak i 7d? Może właśnie tą drogą uda się wykluczyć któryś z tej trójki?


PS: Nie macie wrażenia, że ten 50mm 1.8 stm pracuje gorzej pod światło niż jego plastikowy poprzednik? Tyle flar na zdjęciach widzę tylko kiedy używam portretówek yashica 1,9 lub helios 2,0.

Wkradł się błąd wpisałem dwa razy Canon EF 50mm F 1.4 USM (używka 900zł) , a biorę jeszcze pod uwagę SIGMA 35mm F1.4 DG HSM.

gnd
26-07-2017, 12:10
No to zdecydowanie sigma + USB dock. Jak by się uparł to cały repo.

robertskc7
26-07-2017, 14:54
Ile masz tych ślubów, że zamierzasz zainwestować 7k ? Może lepiej dołożyć jeszcze kilka złociszy i kupić używanego 6d ? 5dmkII to dobry aparat, ale 6d jest dużo łatwiejszy w robieniu i obróbce zdjęć. Poza tym jest dużo młodszy. Jak Ci nie wyjdzie to zawsze możesz sprzedać.
p.s daruj sobie tą sigmę zwłaszcza używkę. Af to loteria i wymaga kalibracji przez serwis. IMHO 35 art duuuuuużo lepiej dla Ciebie będzie, ale to kolejne koszta. Dla tego zapytałem ile spodziewasz się ślubów.

gnd
26-07-2017, 15:54
Jaka kalibracja przez serwis? Po to jest USB dock.

robertskc7
26-07-2017, 17:40
USB dock jest do Art a nie starej Sigmy o ile się nie mylę.

RobertON
26-07-2017, 21:19
USB dock jest do Art a nie starej Sigmy o ile się nie mylę.

Nie mylisz się.

--- Kolejny post ---


biorę jeszcze pod uwagę SIGMA 35mm F1.4 DG HSM.

Weź pod uwagę Sigma ART 30/1,4 DC HSM - świetna na cropie i nieźle działa na FF.
Bardzo ostre szkło od f2,0.
Wypróbowane z 5D2 i 7D2.

gnd
26-07-2017, 22:47
Racja, teraz dopiero zauważyłem, że to o starą sigmę chodzi. Tej bym się nie tylko Łódź w ciemno.

radiki
29-07-2017, 13:45
Tej bym się nie tylko Łódź w ciemno. Jakoś nie złapałem Twojej myśli :-)

PicsUsingPotato
30-07-2017, 08:40
Jakoś nie złapałem Twojej myśli :-)

Ja również.

Pada powyżej propozycja zakupu 6D zamiast 5D mk II, jak sprawdziłem to migawka w 6D przewidziana jest na 100tys. klapnięć a w 5d MK II na 150 tys. klapnieć. A więc czy na prawdę warto wziąć 6D? Bo w sumie w specyfikacji nie wypada jakoś specjalnie lepiej od 5DmkII.

--- Kolejny post ---


Ile masz tych ślubów, że zamierzasz zainwestować 7k ? Może lepiej dołożyć jeszcze kilka złociszy i kupić używanego 6d ? 5dmkII to dobry aparat, ale 6d jest dużo łatwiejszy w robieniu i obróbce zdjęć. Poza tym jest dużo młodszy. Jak Ci nie wyjdzie to zawsze możesz sprzedać.
p.s daruj sobie tą sigmę zwłaszcza używkę. Af to loteria i wymaga kalibracji przez serwis. IMHO 35 art duuuuuużo lepiej dla Ciebie będzie, ale to kolejne koszta. Dla tego zapytałem ile spodziewasz się ślubów.

Na ten rok, jeden jako drugi fotograf. Kolejny ślub mam na przyszły sezon. Na razie to tyle, ale szybko sie rozwijam, nawiązałem współpracę z dwoma firmami. Porzuciłem dawną pracę i stawiam wszystko na 1 kartę. Fakt nie mam kasy więc będzie kredycik ;]
Możesz mi rozwinąć ten fragment na czym polega większa łatwość w robieniu zdjeć i obróbce na korzyść 6D?

aptur
30-07-2017, 11:39
jak sprawdziłem to migawka w 6D przewidziana jest na 100tys. klapnięć

Gdzie to sprawdziłeś?

robertskc7
30-07-2017, 13:19
Porzuciłem dawną pracę i stawiam wszystko na 1 kartę
To tym bardziej darował bym sobie stary używany z niewiadomą historią sprzęt i kupił nowy.
6d ma pewniejszy Af a jego Rawy obrabia się łatwiej niż z 5d - nowsza matryca, mniejsze szumy.

--- Kolejny post ---


Gdzie to sprawdziłeś?

Zadzwoń do CSI. w 6d rekomenduje się wymianę migawki po 100k. Za free w okresie gwarancji.

aptur
30-07-2017, 13:24
Zadzwoń do CSI. w 6d rekomenduje się wymianę migawki po 100k. Za free w okresie gwarancji.

Wiesz, jak się coś zepsuje w okresie gwarancji to normalne jest, że naprawiają za darmo :)
Pytałem się gdzie jest napisane, że migawka w 6D przewidziana jest na 100 tys a nie kto co rekomenduje.

robertskc7
30-07-2017, 14:22
No przepraszam, że zapytałeś gdzie jest napisane a ja podałem Ci informacje bezpośrednio od serwisu CSI.

aptur
30-07-2017, 14:28
No przepraszam, że zapytałeś gdzie jest napisane a ja podałem Ci informacje bezpośrednio od serwisu CSI.

Podałeś informację, że "serwis CSI rekomenduje". Ja mogę rekomendować każdemu wymianę samochodu po przebiegu 100 tys. km.
Taka rzekoma rekomendacja to jak dobra rada. Nie ma to nic wspólnego, z rzekomym faktem, jakoby Canon przewidział migawkę w 6D na 100 tys. klapnięć. Nie ma nigdzie takich oficjalnych informacji. Nawet z serwisu CSI :)

robertskc7
30-07-2017, 14:39
Zabłysnąłeś brawo TY !!! Widocznie mi pani w serwisie wciskała kit. Następnym razem powołam się na Ciebie :)

Kolekcjoner
30-07-2017, 15:49
Zabłysnąłeś brawo TY !!! Widocznie mi pani w serwisie wciskała kit. Następnym razem powołam się na Ciebie :)

Szkoda że jedyne co przeciwstawiasz słusznym uwagom kolegi aptur to infantylny sarkazm.

gnd
30-07-2017, 18:08
Śmieszne zadziałała autokorekta. Chodziło o to, że starej sigmy bałbym się brać w ciemno.

Tom77
30-07-2017, 18:26
To tym bardziej darował bym sobie stary używany z niewiadomą historią sprzęt i kupił nowy.
6d ma pewniejszy Af a jego Rawy obrabia się łatwiej niż z 5d - nowsza matryca, mniejsze szumy.

--- Kolejny post ---



Zadzwoń do CSI. w 6d rekomenduje się wymianę migawki po 100k. Za free w okresie gwarancji.

Znaczy się jak w okresie gwarancji nastukam 100tys a migawka działa to mi ja wymienią ?

zdebik
30-07-2017, 18:55
6D nie ma zadnej gwarancji na 100K.

gnd
30-07-2017, 19:35
Znajomy płacił za pogwarancyjną wymianę migawki w 5d2 przy 80k, więc chyba piątki również nią mają gwarancji żywotności migawki.

7four
31-07-2017, 00:12
Może zmieńcie tytuł wątku na "6D ile klapnięć" czy jakoś tak.

Tom77
31-07-2017, 17:58
6D nie ma zadnej gwarancji na 100K.

Canon nie daje gwarancji na migawke po upływie gwarancji, dlatego się zastanawiam co ciekawego kolega robertskc7 usłyszał od serwisu

7four
01-08-2017, 14:03
Canon nie daje gwarancji na migawke po upływie gwarancji, dlatego się zastanawiam co ciekawego kolega robertskc7 usłyszał od serwisu

Zadzwoń do serwisu i "sam usłysz" co mówią na ten temat.

PicsUsingPotato
09-08-2017, 18:58
Tak, dla "cropa" EF i EF-S (to oznaczenia tylko obiektywów Canona, Sigma robi obiektywy tylko "EF" - bez tej wystającej "dupki", ale obiektywy dla niepełnej klatki mogą dawać obraz mniejszy niż pełna klatka, czyli na 5d z jednych obiektywów niepełnoklatkowych możesz mieć całkiem czarne brzegi, a z innych niepełnoklatkowych tylko mniej lub bardziej widoczną winietę, plus gorszą jakość obrazu na krawędziach klatki), dla pełnej klatki EF.

No, to już mamy konkrety, zaczęło się od "bardzo dobrego obiektywu wysokiej klasy", a rzeczywistość dopowiedziała "za 3000" ;)

Pytałeś o uniwersalny obiektyw wysokiej klasy, nadający się do 7d i 5d, więc dostałeś dokładnie taką odpowiedź - profesjonalny zoom wysokiej klasy, sprawdź cenę nowego...

Lampa - bez niej (jeśli myślisz o zdjęciach na zabawie) możesz mieć poważny problem, nie wszyscy (dziś) bawią się przy dwóch halogenach budowlanych zaświeconych przez pana kameruna.

Jak już schodzimy na ziemię, i możesz pożyczyć drugie 7d, czyli dokładnie taki aparat, który doskonale znasz, i obsługujesz "w ciemno", bez zastanowienia, to proponuję zrezygnować z tej "wysokiej klasy", tym bardziej, jeśli dopiero chcesz sobie poćwiczyć. Nie napisałeś, co masz, do zdjęć w ciasnych pomieszczeniach 35 na cropie może mieć za wąski kąt widzenia (po przeliczeniu x1.6 będzie mieć kąt widzenia zbliżony do "50" na pełnej klatce), czyli przygotowania, błogosławieństwo mogą Ci sprawić kłopot, chyba, że wchodzą w grę wyłącznie ponadstandardowe warunki mieszkaniowe młodej pary. Sugerowałbym coś o zakresie 17-50/2.8, jeśli nie chcesz dużo wydawać, to nawet stara Sigma 18-50/2.8 (bywają od 450-500zł) mogłaby się nadawać. To zapewni Ci "szeroki koniec", nawet szerszy, niż te "35" z ankiety (większość osób tam głosujących ma już spore doświadczenie, i doskonale wiedzą jak i kiedy wykorzystać daną ogniskową, Tobie na początek może się bardziej przydać zoom, nawet niższej klasy). Drugi koniec - może być wspomniany Canon EF 50/1.8 STM, jest uznawany za bardzo udany obiektyw, i będzie się nadawał do pełnej klatki. Nówka to poniżej 500zł, dodając "zooma" (max 650zł) wydajesz 1150, i masz zestaw minimum. Możesz to uzupełnić o niedrogą "portretówkę" Canon EF 85/1.8 (używane 800-1000), też nada się do pełnej klatki, i zostanie 1000, więc wystarczy na lampę (nowe YN685, YN600ex-rt, Stroboss 60, używany Canon 580ex lub 580ex II). Taki zestaw (z pożyczonym 7d) da Ci spokojne możliwości pracy (dla bardzo ostrożnych można dodać drugą lampę) z odpowiednim "marginesem bezpieczeństwa" (na wypadek awarii sprzętu).
Jeśli zdecydowałbyś się na 5d (przy ślubach na zlecenie nie zamiast 7d, ale obok), to pozostanie Ci tylko zmiana "szerokiego zooma" na szeroki stałoogniskowy do pełnej klatki, lub nawet nie - na początek możesz mieć 17(18)-50 na 7d, a 85 na 5d, i robić na dwa body (tak, wiem, że obrazek jest zupełnie inny, i "zsynchronizowanie" go w jednym albumie będzie wymagało trochę wysiłku), a gdy zlecenia "zarobią", kupisz 35/1.4 (albo starego Canon EF 35/2 http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/test-canon-35-1-4l-vs-35-2-a-65565/ albo nowszego Canona EF 35/2 IS http://www.canon-board.info/obiektywy-21/canon-35-f-2-is-88523/ ).

No dobrze, ostatecznie się policzyłem i jestem jeszcze biedniejszy niż podejrzewałem ^^ Ale mam w tym momencie to co zaproponowałeś, czyli: 2x body eos 7d, 1x lampę YN685 , 1x lampa canona (od szwagra, nie mam przy sobie) trochę starszą zapewne ale na rezerwową wystarczy, kupiłem też 50 1.8 stm, oraz Sigma 17-50/2.8 dc ex os hsm (bez hsm była za 650 a z hsm i os 950zł więc wziąłem). Wydałem łącznie 1820zł, zostało mi jeszcze 680zł, Mogdłbym kupić tego canon 85 1,8 ums używanego ale może jest coś co przydałoby się bardziej do podanego zestawu? Swoją drogą mam małą torbę canon eos (taka spacerówka), nie zmieszczę w niej dwóch body i całego sprzętu. Możecie coś polecić?

--- Kolejny post ---

Byłbym zapomniał. Mam jeszcze zagwozdkę w kwestii kart pamięci. Mam: 4gb, 8gb szybkie, oraz 128gb bardzo mulącą na rawach. To zdecydowanie za mało na ślub. Kolejna sprawa , mój lapto nie nadaje się do pracy w LL lub CS6 więc, pozostaje kwestia komputera z dobrym monitorem. No ale na koncie tak jak wspomniałem. Teoretycznie czysto, jaki sprzęt byście polecili?

Tom77
09-08-2017, 19:02
No dobrze, ostatecznie się policzyłem i jestem jeszcze biedniejszy niż podejrzewałem ^^ Ale mam w tym momencie to co zaproponowałeś, czyli: 2x body eos 7d, 1x lampę YN685 , 1x lampa canona (od szwagra, nie mam przy sobie) trochę starszą zapewne ale na rezerwową wystarczy, kupiłem też 50 1.8 stm, oraz Sigma 17-50/2.8 dc ex os hsm (bez hsm była za 650 a z hsm i os 950zł więc wziąłem). Wydałem łącznie 1820zł, zostało mi jeszcze 680zł, Mogdłbym kupić tego canon 85 1,8 ums używanego ale może jest coś co przydałoby się bardziej do podanego zestawu? Swoją drogą mam małą torbę canon eos (taka spacerówka), nie zmieszczę w niej dwóch body i całego sprzętu. Możecie coś polecić?

Rozumiem jedno słabe body jako backup ale 2 ? Za to masz uzywane 6D a jako backup wystarczy cokolwiek, byle kłapało migawka i dało się na tym sesję dokończyć

PicsUsingPotato
09-08-2017, 19:18
Z tym, że jedno 7d jest pożyczone. Jak coś zarobię to kupię FF. Nie mam wyjścia. używane 6d to min. 4tys.

Tom77
09-08-2017, 19:27
Z tym, że jedno 7d jest pożyczone. Jak coś zarobię to kupię FF. Nie mam wyjścia. używane 6d to min. 4tys.

Ok :) myslałem, że w 2sztuki 7D się wpakowałeś

PicsUsingPotato
09-08-2017, 19:43
Ok :) myslałem, że w 2sztuki 7D się wpakowałeś

:D nie nie, zaleta FF jest niepodważalna. W niedalekiej przyszłości na pewno wymienię body a sigmę sprzedam;)

r_m
09-08-2017, 22:23
Mam jeszcze zagwozdkę w kwestii kart pamięci. Mam: 4gb, 8gb szybkie, oraz 128gb bardzo mulącą na rawach. To zdecydowanie za mało na ślub.

To chyba już wiesz co kupić? ;)
Na temat monitorów jest wiele wątków, ale obawiam się, że za pozostałości dobrego nie znajdziesz.

PicsUsingPotato
09-08-2017, 23:05
To chyba już wiesz co kupić? ;)
Na temat monitorów jest wiele wątków, ale obawiam się, że za pozostałości dobrego nie znajdziesz.

Ok. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc - wszystkim z osobna! ;)